&\/ATJE5, 4 Dit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Radio-Omroep. Voor tie Juliaantjes. Leekepreeken. rrkrrrrradio TOESTELLEN „Spaar en Hout". Een mededeeling aan de leden van Bloembollencultuur. Ket weyenplan in de Provincie Noord Holland. onze JaarSijksch© ien bate voor de Tuberculose lijders. - BELEEFD vragers' wij U bij het koopen van UW Speldje „Her wonnen Levenskracht" ZEER MILD te gedenken. STADSNIEUW! V mmm Zaterdag 18 Juli 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16097 Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. Uw reisgeld veilig omdat U het in reiswissels en crediethrieven van De Spaarste-Bank met U voert. Uw waardepapieren ©n kostbaar heden met de polis, van Uw verzekering tegen inbraak, veilig in de sate van De Spaarne Bank. Alles veilig; goede reis. Agenda 20 Juli De Bibliotheken der St. Vincen- *iusvereenigingen zijn geopend: Vandalen. HET BESTUUR. De Kabinetscrisis. VERKEER EN POSTERIJEN. Geen weder-invoering Kilometerhoekjes. Middelbare School voor Meisjes. Agendf 19 Juli Protestvergaciering tegen de 54-upige arbeidsweek van het Prov. Ziekenhuispersoneel. tm COMPLEET VANAF F 1.85 PER WEEK. BUREAU MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. TELEFOON 13620. De gedenkpenning, geslagen bij gelegenheid van de inwijding van het nieuwe Seminarie „Hagevela van Mgr. Callier, de andere het Seminarie in vogelvlucht. (Ontwer- de Haarlemsche beeldhouwer Maas). Haarlem. Koningstraat 10 *-Soanementsprijs bedraagt vaor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3,25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLENISCHE COURANT Advertentién 35 cents per re$e& Bij contract belangrijke korting. Advertentién tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel op de 1« Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver ted tién 14 regels 60 ct per plaat* sing: elke regel meer 15 ct. b* vooruitbetaling. 4Ue abonne's c»j dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, egen ongevallen verzekerd voor een le verzekeringsvoorwaarden, QfV jlfij Levenslange geheele ongeschiktneid tot werken door f 7Cf) bij een ongeval mei f OKI bij verlies van een hand, f nr bij verlies van een f Cf) bij een breuk van f" tfl bij verlies van een der volgende uitkeermgen t»lj. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen i «311."' doodelijken afloop I ZtSU.' een voet of een oog: 1 duim of wiisvinaer 1 OU." been of arm 1 HfU. andere vinger. 100. VAN VRIJE EN GEBONDEN LIEFDE. Uit de heete dagen van den verkiezings strijd heb ik nog een aanteekening bewaard over een onderwerp, dat veel meer thuis behoort in de rustige sfeer eener kalme, zakelijke bespreking, dan in de debatten van woelige vergaderzalen of vluchtige en vinnige politieke polemieken. Ik bedoel een uitlating van den bekenden sociaal-demo craat Wibaut over het recht van „de vrije liefde" naast en ic sommige omstandigheden zelfs het voorrecht boven het onverbreke lijke huwelijk. Toen de heer Wibaut in de hooge ver gadering van den Senaat deze meening had geuit, en daarover duchtig werd aangevallen door christen volksvoorlichters, teen heeft hij wijsgeerig aangelegd als hij is daar over :n zijn lijfblad „Het Volk" nog eens larig en breed nagekaart en daardoor ons, beginselvaste christenen, een kijk gegeven ln de ziel van den modernen heiden. Let wel, ik gebruik dit laatste woord niet als een middel om een tegenstander iets min derwaardigs toe te voegen; neen, de sociaal democraat Wibaut en velen zijner geestver wanten noemen zich zelf aldus en beschou wen het een eer heiden te zijn als tegen stelling van wat ons het dierbaarst is, den christen-naam. Die nabetrachting van den heer Wibaut vertelde ons- een en ander omtrent' de mo derne opvatting over de-verhouding der beide geslachten tot elkander. In de socia listische jeugdbeweging bestaat in tegen stelling met de Katholieke en de protes- tacitsch-christelijke een zeer vertrouwe lijke omgang tusschen jongens en meisjes: cij kampeeren samen, doen samen aan sport en spel, aan wandeltochten, aan muziek en dans. Zoodoende worden, volgens socialis tische opvatting, reeds vroeg goede ver houdingen aangekweekt, berustend op on derling vertrouwen, wat op den duur den grondslag zal leggen tot een betere samen leving, tot een betere menschheid. Bij deze vrije .opvatting over het ongedwongen ver keer van jeugdige personen van beiderlei kunne, sluit zich geheel aan de huwelijksbe schouwing van de mannen en vrouwen der vrije gedachte, welke de heer Wibaut bij genoemde gelegenheid aldus vertolkte: Voor ons is het huwelijk een overeenkomst tusschen vrouw en man, die geen ander doel hartstochten, door waakzaamheid en voor zichtigheid, eigen reinheid en eerbied tegen over het andere geslacht bestaanbaar is? In den grond gaan hier twee levensbe schouwingen uiteen, die niet te overbruggen zijn: de eene, de christelijke, die den mensch ziet behept met de gevolgen van erfzonde, steeds strijdvoerend tusschen goed en kwaad, anderzijds de heidensche, voor wie de orde in een zelfgemaakte samenleving alleen hoogste wet is, en die 's menschen geluk slechts ziet in het vrije volgen van zijn nei gingen. Dat er nog zoovelen zijn, die, hoewel geen overtuigde aanhangers van den posi tief christelijken godsdienst zich toch af- keerig toonen van de moderne, heidensche vrije-liefdetheorie, is slechts een bewijs voor de oerkracht van het christendom, dat als een zuurdeesem in de maatschappij ge trokken is en zich niet zoo gemakkelijk verwoesten laat. Maar dat de vrije gedachte in de moderne practijk juist in die kringen, welke slechts uit sleur en traditie aan de christelijke huwelijksopvatting hangen, de eerste en meeste slachtoffers maakt, ligt voor de hand. Het is dan ook een hopeloos werk man nen als den heer Wibaut en zijn geestver wanten op dit punt te bestrijden. Het gaat niet om een bepaald meeningsverschil, om een enkele theorie, het gaat om een ge heele levensbeschouwing: men is christen of heiden! Het best komt dit uit, wanneer men beider idealen op het punt der menSchelijke liefde en genegenheid scherp naast elkander stelt. O, het lijkt zoo mooi en aantrekkelijk, wan neer gij de menschen der vrije gedachte hoort verkondigen: „een huwelijk zonder liefde is een hel; zulk een band is de grootste on zedelijkheid, die denkbaar is. Houdt geen menschen bijeen, welke blijken elkander niet tc kunnen verdragen! Laat slechts het menschelijk hart spreken en bouwt het levensgeluk enkel op genegenheid!" O, het klinkt zoo aanlokkelijk, nietwaar, vooral, wanneer dan gewezen kan worden cp zoovele verwoeste levens, op zooveel „slachtoffers" van den knellenden huwelijksr band. Staat daartegenover het christelijk huwe lijk niet als een tyran? Wat heeft het anders aan te bieden dan het strenge woord plicht? Is het leven in zulk een gemeenschap voor Wij lezen in het „Weekblad voor Bloem bollencultuur" een mededeeling aan de le den der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur omtrent „Spaar en Hout" o.m. het volgende: Het hoofdbestuur is voornemens in Sep tember a.s„ eene Buitengewone Algemeene Vergadering uit te schrijven ter behandeling van de aanbiedingen van gemeentebesturen van Heemstede en Hillegom, in verband met de stichting van een eigen gebouw. Inmiddels is de vereeniging in de gelegen heid gesteld om door aankoop in het bezit te komen van een gedeelte van de buiten- tenplaats „Spaar en Hout", aan den Kleine Houtweg, bij den Haarlemmerhout, waarbij het daarop aanwezige heerenhuis aan de vereeniging zou worden geschonken Het hoofdbestuur meent, dat ook met deze mo- Tot ac 4e klasse: D, J. E. H. Boeke, D. P. van Parreeren. Voor het in Juni alhier gehouden exa men van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen zijn geslaagd: Voor het praktijk-diploma Boekhouden de heeren: J M. Hazes, P. Knape. te Haar lem; P. Engel te Hillegom; C. W. A. Th. M, v. d- Bergh te Bevrwijk; J. Visser te Schoten en J v. d. Plas fe Heemstede. Voor het praktijk-diploma Duitsche Han delscorrespondentie de heeren: D. de Jong Jr. te Schoten; J. Koolman en A, C. W. Wervera Ce Haarlem. Voor het praktijk-diploma Engelsche Handelscorx-espondentie de heeren: M. H. Schreuder te Heemstede; W. D. v. d. Spek te Bloemendaal; J. C. Strebe Ce Overveen en A. Broekhuizen te Schoten. gelijkheid van een oplossing dei; gebouw kwestie ernstig rekening gehouden moet worden. Ten einde de leden in de gelegenheid te stellen zich een indruk te vormen van de lig ging en de geschiktheid van het gebouw, worden de leden uitgenoodigd tot een be zichtiging op Maandag 20 Juli a.s. „Spaar en Hout" is gelegen vlak bij het eindpunt „den Hout" van de tram van sta tion Haarlem naar den Hout en van de tram die van Heemstede daarheen rijdt, terwijl eene halte van de Ceintuurbaan eveneens dichtbij gelegen is. Het ligt op het grondge bied van de Gemeente Heemstede, vlak te gen de grens van Haarlem aan en, als de voorgestelde grenswijziging doorgaat, later tot het gebied van Haarlem behooren. Het monumentale gebouw ligt aan de Spaarnezijde, en wordt langs een oprijlaan van den Kleinen Houtweg af bereikt. Het is ongeveer 30 Meter land en 15 Meter breed en bevat op twee verdiepingen tal van meest groote, kamers en z.alen, een uitgebreid sousterrain en zolder. Het gebduw bevindt zich in uitstekenden, goed onderhouden toe stand, is voorzien van electrisch licht, gas- en waterleiding en centrale verwarming. Het bevat ruimschoots gelegenh. id om daarin te vestigen de kantoren der Algemeene Veree- niging voor Bloembollencultuur, en van alle andere bestaande vereenigingen op dit ge bied, die hier hun zetel zouden willen ves tigen^ tevens uitstekende vergaderzalen voor Scheidsgerecht, besturen, enz., gelegenheid GOEDKOOPE REISGELEGENHEID PER N. Z. H. TRAM. Naar wij vernemen zullen vanaf 19 Juli a.s. door de Directie der N. Z. H. Tram goedkoope vacantie-kaarten worden inge voerd op hei trajact Haarl :m (Tempt lierstr.) Zandvoorl Voor volwassenenzal de prijs 2.50 per week bedragen en voor jongelie den van 4 tot en met 18 jaar 1.75. Wij i vernemen verder dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat een dergelijke vacantie- kaart ook voor AmsterdamZandvoort zal worden ingevoerd. Het ligt in di bedoeling eerstgenoemde kaarten te verdrukken van 19 .Juli tot en met Zaterdag 5 Sep* Dooi' een lid van Ged Staten zijn in een der Statencommissies mededeeüngen gedaan over het hangende wegenplan voor de Provincie Noor.dholland. Aan de uitnoodiging der Stalen, afgeronde plannen voor een primair net en voor de fir.aöciering voor te bereiden hebben Ge- dep. Staten gaarne voldaan Zij hebben den Hoofdingenieur-Directeur opdracht gegeven het plan te ontwerpen, eene kaart is gepu bliceerd en belanghebbenden hebben gerui- men tijd gelegenheid gehad daarover hunne zienswijze uit te brengen; hiervan is slechts Sociëteit „St. Bavo." - Openbare voor dracht Dr. Boesnach 8 uur Bevol- kingsburedu half 9 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—22, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marfhavereeniging. - Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 ,xur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. ,E. V Maan dags tan 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post' Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R. K. KraamverzorginJ van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags Van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie ïederen Dinsdagavond. Eerste Kuip bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post lel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. C. G. Lomeyer en Zoon, Barteljoris- straat 11. Telefoon 10175 en de Park- Apotheek, Kleverpark 13, Telefoon 11793. 1 Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89, Vrijdag half 39. 2. Hagestraat 49. Vrijdag half 89. Men schrijft ons: Een dezer dagen lazen wij in dit blad het bericht, dat de Schapenduintn, toebehoo- rende aan Jhr. van Wijck, 70uden wordeD afgesloten, hetgeen te wijten is aan moed willige vernieling van planten, blcemen en struikgewas. Dit heerlijke wandelterrein met zijn schit terend bosch, waar onze groote dichter de Genestet zoo gaarne vertoefde 3n er wel licht de inspiratie ontving voor zijn schoon ste gedichten wordt gesloten. Zoo worden nu langzamerhand, jaar in iaar uit, alle mooie plekjes gesloien voor het publiek, steeds weer voor hetzelfde feit. Eenige jaren geleden werd „Caprera" verboden grond, thans de Schapenduinen Heel veel in den omtrek Is toans onbereik baar geworden voor den w*ndeiaar. die er een heerlijke verpoozing vdr. l in de vrij» natuur Dit alies is ten slotte aan net publiek zelf te wijten Men moppert dikwijls dat I terreinen zijn afgezet, de schuld wordt oh j zoo gemakkelijk op den eigenaar geschoven I en toch is alleen het publiek de schuldige. De goeden moeten rryde kwad-.n lijden. Door dit voortdurende vandalisme het ver nielen van planten en bi Jemen te velde staande gewassen e.a. wordt het Cen eige naren onmogelijk gemaakt hun eigendommen onbeschermd te laten, blootgesteld als het is aan den gaanden en komenden man, die blijkbaar niet genoeg zelfbqheersching heeft j om van andermans eigendommen af te blij- ven. Dikwijls ook zijn het 'ongens, dn- tak. i ken afrukken, struikgewas vernit ien Laten de ouders hun kinderen hierop wij zen, opdat niet binnen cenigen tijd elk plek je natuurschoon verboden grond ie gewor den. Zoo- kan men thans nog wandelen in het Naaldenveld onder Bentveld. Als men er prijs op -.telt, dit p!i kje te behouden, laat men dan verstandig zijn en uit het besluit van Jhr, van Vijck een les trekken. Wij hadden bovenstaand stukje reeds ge schreven, toen wij vernamen, dat de Scha penduinen weer waren opengesteld. Hoewel de onmiddellijke aanleiding thans vervallen is voor het bovenstaande, meenen wij toch dat wij het moesten publiceeren in het al gemeen belang. siast. Het muziekkorps „Excelsior" weerde zich. Na afloop der vergadering slcide men zich vóór het Brongebouw op en trok ix op tocht. zonder muziek, langs Kleine Houtweg, Jansstraat naar het station. Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dage- lijks met tusschenpoozer Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Ams".erd Steunt! MORGEN neeft, dan het werkelijke geluk van hen zelf en van de kinderen, in de mate die de ekonomische omstandigheden mogelijk maken, te dienen Uit deze opvatting ten opzichte van het huwelijk spruit voort, dat wij buiten-huwe- lijksche verbintenissen, die gedragen worden door genegenheid en waardeering tusschen vrouw en man, hooger stellen dan huwelijk- sche verbintenissen, waar die grondslag is gaan ontbreken. Uil deze opvatting vloeit ook voort, dat wij de moeder van het kind, begeerd zonder huwelijk, uit liefde voor het kind, niet lager stellen dan de gehuwde moeder. Laten wij deze theorie, welke er aanlok kelijk uitziet en een sentimenteel jongmensch gemakkelijk van de wijs kan brengen, eens toetsen aan de practijk en meer op de keper beschouwen. Wat leeren de menschen der vrije gedachte en trachten zij voor heel de maatschappij aannemelijk te maken en zelfs als een ideaal voor te steilen? Dit: dat de eenige bhnd, welke man en vrouw blijvend aan elkander binden mag en kan genegen heid, „liefde" is. Zoodra deze gaat ontbre ken, valt de verbintenis uiteen. Zij zeggen ftet voorzichtiger, omdat zij gelukkig nog het grootste deel der beschaafde wereld legen zich weten. Maar feitelijk meenen zij niët anders, dan dat het huwelijk een onge oorloofde dwang is. Wie het opvoedingssysteem en de huwe lijksopvattingen van de menschen der „vrije gedachte" als één geheel, als een levens beschouwing beziet, die behoeft zich over het ideaal der vrije liefde niet te verbazen. De vrije liefde als regel en de afschaffing zoowel van het burgerlijk als kerkelijk huwe lijk is de consequentie van het stelsel. Wie immers uitgaat van de meening, dat alleen de zich vrij uitlevende menschheid gelukkig .kan zijn, .jdie laat de jeugd allereerst zonder zedelijke tucht en band, om den volwassen man en de volwassen vrouw eveneens in volle vrijheid naast elkaar te laten leven. Deze stelling wordt door de „moderne hei denen" niet aanvaard; zij ontkennen, dat zij afkeerig zijn van zedelijke tucht. Integendeel, zeggen zij, het kind moeten leeren zich in het sexueele te beheerschen en de omgang tus schen de beide geslachten moet berusten op zelfrespect en op eerbied voor de plichten, voortvloeiend uit een vrijen en ongedwongen omgang. Doch wanneer gij dan naar de mid delen vraagt om dat zelfrespect en dat plichtsbesef aan te kweeken, dan stuit gij op holle woorden met enkel klank zonder in houd. En hoe kan het anders; wanneer een samengaan in vrije liefde tusschen volwasse nen het ideaal is, waarvoor zal men dan nok moeite doen de jeugd in te prenten, dat o* vroegtijdige'bestrijding der tienduizenden geen doffe berusting, voor evenveel duizenden niet een kwelling, een martelaarschap? Het onderwerp is rijk en de stof grijpt diep. Nu wij de tegenstellingen zoo scherp tegenover elkaar hebben, willen wij ze een volgenden keer wat nader uit werken. HOMO SAPIENS. B mi Naar aanleiding van onjuiste berichten in de Katholieke pers, meldde „De Tijd" gistei-- avond, dat van anti-revolutionaire zijde de Katholieke Kamerfractie nimmer voor het dilemna gesteld is: „óf wel een kabinet met Colijn als premier; óf wel geen voortzetting der coalitie," Volgens „De Tijd" kan verder veilig aan genomen worden, dat de Koningin geen eigen voorkeur heeft doen spreken en dat de opdracht aan den heer Colijn de voor de hand liggende conclusie is uit de adviezen de raadgevers van de Kroon, Naar de Tel. verneemt, wordt er aan we derinvoering der Kilometerboekjes bij de Spoorwegen niet gedacht. tot het inrichten van restauratie, fietsenstal ling, enz. Aan dit gebouw zal uiterst weinig verbouwd behoeven te worden, het is ter stond voor dit doel gereed, in den staat waarin het zich thans bevindt, Het terrein, dat zich vóór het gebouw uit strekt, biedt uitnemend gelegenheid om daarop te stichten een beursgebouw. Dit is gedacht aan de Zuidzijde van het terrein, verbonden met het bestaande gebouw. Het omringende terrein noodig voor op rit, automobielpark en zoo mogelijk voor monstertuin, werd op ongeveer 10.000 M2. voor dit doel noodig geacht. Er is een open bare weg ontworpen, die van den Kleinen Houtweg toegang geeft tol het terrein. Het Hoofdbestuur stelt zich voor uitge werkte'voorstellen in verband met het eigen gebouw-vraagstuk tijdig vóór de in Septem ber te houden Algemeene Vergadering aan j de afdeelingen voor te leggen, i I Toegelaten tot de le klasse: A A. Aiber- 1 ding, H. Alfa, M. 'E. V. van Altena, E. J. j M. Anthoni, L. S. C, Begernam, J. Berg- 1 huijs, A. van Bilderbeek, A. Blankevoorf, W. Bongertman, L. G. Bosschart, M.' H. Brantjes, E, Broerse, J. G. A .Brusse, J. J. Burmeister, M. M. Dacy Ouwens, A. J. j Deinum, H. Floberg, A. F. de Graaff, O. L. Groenevelt, G. M. Hagedoorn ,M. v. Hees, J. C. van Hooydonk, B.F. Koekoek, J. A. Krelage, G. J. Kruyf, M. van Loghem, D. M. H, H Lohman, G, H. Louw, C. J, M. Mooy, J. J. Rees, S. Schelfema, J C. Schul- mayex, F. E .Slijper, E. J. Smits, C, Veer man, H. Vos, E. R. H, Wittop Koning, E. H. Zweerts de Jong, Tot de 2e klasse: A, H. G. van der Burg. Tot de 3e klasse: F. van Aaifen, H. A. Abs. een matig gebruik gemaakt. Het definitieve plan, waarbij met de gemaakte opmerkingen lekening kón worden gehouden, kon nog niet bij het College van Gedep. Staten behan deld worden: eerst nadat dit geschied is. kan het ter kennis der Staten gebracht worden. Mogelijk kan dit vóór de Najaars zitting geschieden, dit hangt echter nauw samen met de vraag, of overeenstemming met de Regeering omtrent de wegbelasting zal zijn verkregen; daarna zullen Ged. Staten wel'geen bezwaar er tegen hebben, dat dit plan in een officieuse bijeenkomst der Sta terleden door den Hoofdingenieur-Directeur "zal worden toegelicht. Wat de financiering aangaat, bekend is, dat het plan bestoijd een wegenfonds te stichten en een wegbelasting vast te stellen. Toen werd vanwege het Rijk het voornemen kenbaar gemaakt, zelf een wegbelasting in te voeren.. Het der.kbseld op die wegbelas ting opcenten te mogen heffen, werd niet gunstig ontvangen; evenmin is er tot dusver overeenstemming inzake de verdeeling van de baten uit deze in te voeren belasting over Rijk en Provincie. Wel neemt een der hoofd ambtenaren dezer Provincie deel aan de werkzaamheden dezer Commissie van voor bereiding. Door een en ander zijn Gedep. Staten uiteraard gehandicapt bij hunne voor bereiding van het plan tot financiering. Den Hout. Namiddagconcert H. O. V. half 3 uur. Brongebouw. Gemeenschappelijk concert Harmonie Crescendo en Proza en Poëzie 8 uur. Speldjesdag Heawonnen Levenskracht. Gisteravond is in het Brongebouw ten protest-vergadering gehouden tegen de ver lenging van den arbeidstijd voor het perso neel bij de Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland. De zaal was geheel bezet door verpleegsters, erplegers en ander pro vinciaal personeel. Ook waren aanwezig het lid van Ged Staten, de heer Michels, en de Stalen-leden, mevrouw van Zelm—van den Berg en de heeren Hooy, Reinalda en Bin nendijk, De voorzitter deelde mede. dat de direc ties der prov. ziekenhuizen, behalve die te Santpoort, hel mogelijk hadden gemaakt, dat zooveel personeel ter vergadering aanwezig was. Het eerste voerde het woord de heer Noordhoff, voorzitter van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, die de bezwaren tegen arbeidsverlenging uiteenzette. Spr. verklaar de hierbij met vreugde, dat ook de katho lieke organisatie zich bij dit protest heeft aangesloten. Verder deelde hij mede, dat het personeel, dat beschikbaar zal zijn, zich Dinsdagmorgen bij het station te Haarlem zal opstellen en dan in optocht naar de Sta tenzaal zal trekken om daardoor voor de laatste maal te protesteeren tegen het voor stel van Ged. Staten. Tweede spreker was het Statenlid de heer Jan A. van Zjxtphen, die voornamelijk wees op den grooten strijd, dié aan de verovering van den 8-ürigen werkdag is vooraf gegaan. Daarom noemde spr. dit bezit een deel van het levensgeluk der arbeidende klasse. De strijd voor het behoud van dit bezit, zei hij, is dus de strijd om hun geluk, 'De vergadering toonde zich zeer enthou- Ingekomen giften bij de Juliana-stichting van B. 1; N. N. 1,—V. 2.50; N, N. 0.50. Mevr. de Lauw: van R. 2; Gezin wan L. 7. Mej. Beccari, propagandisten R. K. Vrou wenbond 6,N. N. 2,50, Mevr. de Lobel-Hölsken van H. H, 5, J. V. 1,van een verjaringspartijtje van Kleine Annie 2.60. Verdere giften worden gaarne ontvangen bij mej. Beccari Begijne straat en mej. Poellekke. Huize Duinrust. Mocht een vriendelijke gever of geefster aan een der bovengemelde adressen een gift afdragen dan worden die gaarne aanvaard j De eene Zljue, tOOnt liet borstbeeld en verantwoord. pCl" tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M dagelijks concert te 8.35 u. (ook Zondags). Chelmsford 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6,2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook 12.20 Londen 365 M. dagelijks conccri en voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers Draadl. Omroep) 1050 M. dagelijks 5.307 30 diner-conceri 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30 Zondags geen Diner concert. Parijs Eifieltoren 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. dagelijks Concert en Lezing te 8.35 BIJZONDERHEDEN Brussel Z ai e r d a g „Poil de Ca- rotte", comedie te 9.30. Zondag concert te 8. 35. Chelmslcrd Zaterdag Balladen concert te 8.20. daarna Jazz. Zondag Concert te 3 50 Kerk dienst te 8.50 verder muziek en zang. H. D. O. Z c n d a Radio-Paris Zaterdag Galaconcert Jte 9.05. Zondag Kurhaus te 3 u. Dito te 815. Barometerstand 9 uur v.m.: 761 StilstanA OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1