1 Voor de iuliaantjes. V erkeersongevallen. Slap verweer. 0e kampserbelasting te Zand voort. em. /er ven 7 5 1 Maandag 20 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16098 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Agenda 21 Juli DE IWCAS50DIENST DER~ GEMEENTE HAARLEM. De betaling van bet Waterleidinggeld. Goedkoope Reisgelegenheden. HET RAPPORT DER ZIEKENHUISCOMMISSIE. De exploitatie van het Prov. landgoed te Castricum. RINNENLANDSCH NIEUWS. n- n Het Seminarie Hageveld. De bezuinigingscommissie. De loonraad voor het spoorweg personeel. „Voce et Aniicitiae". Onze gemeente-secretaris. Met Koninklijk bezoek aan onze stad. Opdracht. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L. O. Telegraphisch Weerbericht Een aanrijding op den Kruisweg. Tegen een boom op. Een aanrijding op de Heerenvest. De heer v, d. Have sprak zich uit voor het voorste! van het bestuur, daar de prijs- uitdeeling voor het kind een feestdag is en de uitreiking van diploma's, zoo mogelijk met een prijsje, van harte is toe te juichen. R. K. Nederl. Boeren- en Tuinders- bond. 7 Aanrijding te Zandvoort. Programma No*. 1, 2 en 3 op verzoek. her rgr> aart lus- '-ey, tie - n. i. od- 27, /ul- rd., nge L. C. v. ig -pa ider 21, 6 9 vei 7 0 6 4 9 Öe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bit '/ooi-uitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon Mo. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cent» per re{e» Bit contract belangrijke korting. AdvertentiëD tusscben den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel op de 1» Pagin- s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- teptiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct.. bv vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f ^fhfïfj -Levenslange geheele ongeschiktneid tot werken door F 7C[j bij fesen oneevallen verzekerd voor een der volcetide uitkeerinsren «JyklS!» verlies van beide armen, beide beenen of beide ooeen vU. doodeliiken aflooo een ongeval inei f ocjl bij verlies van een hand. •ffOK I ZOU." een voet of een ooe I 1 Zu. bij verlies van een duim of wüsvinaer f rn bij een breuk van f ht\ bij verlies van et I 3U." been of arm I tU. andere vinger. Onze lezers zullen wel nieuwsgierig zijn, Wat „de Maasbode" te antwoorden heeft op hetgeen wij de vorige week schreven. Het Rotterdamsche orgaan is blijkbaar van meening, dat men den menschen in deze heete dagen geen prikkelenden kost moet toedie nen, maar voor afkoeling, zoo mogelijk voor koude douches moet zorgen. Daaraan is het zeker toe te schrijven, dat „het Katholiek hoofdorgaan" het groot opgezette debat als volgt wil laten doodloopen. Wij citeeren letterlijk en volledig, om onzen collega de volle maat te geven. Ziehier, wat „de Maasbode" antwoordt: Wij zijn onzen collega's der Katholieke pers uitermate dankbaar voor de bijzondere attentie, welke' zij wijden aan de beschou wingen onzerzijds sinds het bekend worden van den verkiezingsuitslag gegeven. Nauw herinneren wij ons, dat hetgeen wij schreven ooit zoo de algemeene belangstel ling trok. Die vcreerende attentie heeft echter ook haar schaduwzijde. Zij leidde er bereids toe, dat men enkele regels schrifts van „De Maasbode" onder de loep nam en zóó van alle kanten bekeek, dat men er ten slotte een beteekenis in ging leggen, welke man er gaarne in verscholen zag doch die er in wer kelijkheid vreemd aan is Vandaar de verkeerde conclusie, waarmee thans wordt rondgevent, als zouden wij heb ben 4e verstaan gegeven, dat het formateur- schap van den heer Colijn eigenlijk den Katholieken werd afgedwongen. Tegenover andere minder juiste gevolg trekkingen uit onze schrifturen wij den ken b.v. aan het misbaar over onzen „draai" dacht en dunkt ons zwijgen de cemg goede houding. Nu zich echter ten onzen koste een legende dreigt te vormen, achten wij afweer plicht. Inderdaad ligt in hetgeen wij schreven niet de Deteekenis welke sommigen erin „hineininterpretieren" willen. Zelfs al achten v/ij hetgeen het Kamerlid Rutgers zoo pas in de A.-R. „Rotterdammer" publiceerde min of meer Bevreemdend, daarmede is allerminst gezegd, dat wij ons in den gedachtengang van onzen interpretatoren thuis vinden. In elk geval zijn zij, die ons bedoelde opinie in de schoenen willen schuiven, finaal bezijden de waarheid. Voor hetgeen wij schreven blijven we ten volle verantwoo#de!ijk; maar ook voor dat alleen en geen letter meer. Sociëteit „St. Bavo" Rechtskundig Bur. half 9 uur Tooneelclub Vrouwen- bond kwart over 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling door den 1 heer George Robert van 2 tot 3 uur. Tuïnzaal Brinkmaan. Vergadering Tuin bouw en Plantkunde kwart over 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Over/een (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitteenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 710 uur, be- j d,gt' dat halve des Maandagsochtends en op Zon- a' en Feestdagen. Uitleenen van boeken I wordi;n verzwaard en De auto met den leider van der Sanden, die zooveel diensten heeft bewezen. De auto is welwillend afgestaan door oe Auto- garage-Bouvy -van der Loo te Heemstede. Door den heer M. L. A. Klein, lid van den gemeenteraad zijn aan B. en W. de navol gende vragen gesteld: Naar aanleiding van de „Belangrijke Ken nisgeving" uitgaande van den Incassodienst dezer gemeenl®. welke onder meer aankon- valt te vermelden, dat deze voorname stap lot een beter aesthetisch aanzien van te stichten bouwwerken werd gedaan in de ge- meente Aalsmeer. Diemen, Koog a. d. Zaan en Bovenkarspel. Er kwam een belangrijke uitbreiding voor het werk der commissie door de regeling met het gemeentebestuur van Velsen, waar door drie leden gedelegeerd door de ad vies-commissie, met den directeur van openbare werken van Velsen als advisee- rend lid, een schoonheidscoriunissie vormen, die tweemaal per maand te Velsen zitting houdt. Mocht een dergelijke werkwijze in de toe komst op grooler schaal plaats vinden, dan zal een reorganisatie van de commissie on der de oogen moeten worden gezien. Door de N. Z. Id. T. M. is een prospectus uitgegeven waarin, verschillende goedkoope tochten staan aangegeven. Verkrijgbaar zijn; 1. Dagabonnementen, geldig op alle buiten en stadslijnen der N. Z. H. Prijs 2. Ver krijgbaar in Juli tot en met September, al leen op werkdagen. 2. Dagkaarten, geldig behalve op de onder 1 bedoelde lijnen, op de tram- en bootliinen De heer W. Speller was dezelfde meening oegedaan Mej. Berdenis van Berlekom was voor het bestuursvoorstel, doch vroeg zich af, of de gemeente dit financieel kan dragen. De heer Van der Mare wil aan zijn woor den toevoegen, dat ook aan de kinderen, die de 6e klasse veria ven, een diploma met prijsje wordt uitgereikt Het voorstel van het bestuur wordt aan genomen zonder hoofdelijke stemming, na dat de uitdrukking 7e klasse is gewijzigd in eindklasse. Vervolgens kwam ter tafel de aanbeveling van de vacatures: mevr. W C Scheltema- Tideman en ds. A. Snethlage. Naar aanleiding van een schrijven van mevr. Boes-Smit den heer de Vries, waarin zij aanbevelen in de vacature mevrouw W C. Scheltema-Tideman op no. L. le plaatsen den heer Roza, wordt dil na korte discussie aangenomen Voor een 2e candidaat zal nader overleg worden gepleegd. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten de 2e vacature tol de volgende vergade ring aan te houden. Het volgende punl betrof de verkiezing van een bestuur. Bij acclamatie werd het der Noord-Hollandsche naar Volendam, Min-geheele bestuui, onder applaus, herkozen. ...i i Vï .1J_ t::1 D:: .1 i de werkzaamheden van de geldophalers srzwaatd en b. de burgerij plotseling wordt gezet voor van 2 tot 5 uur en van 7-^9 uur. Woens- j r - - - --ui 'de betaling van een vrij belangrijke som Of dit antwoord iemand, zelfs den vrien den en medestanders van „de Maasbode" bevredigen zal, betwijfelen wij; Is dit iets anders dan een gebaar van hulpeloosheid? Bij' de Romeinen gtfid al: qui tacet consen- tire videtur; wie zwijgt, stemt toe! En als deze algemeenheid'ooit een schijn van waar heid heeft gehad dan zeker in dit geval. Het wordt nu toch we] voor een ieder duidelijk, hoe de loop van zaken is geweest. Uit „hooge politieke" kringen heeft men het Rotterdamsche orgaan den „primeur" be zorgd, dat Colijn premier zou worden. Nu is een „primeur' voor een courant meestal een kostbaar iets; maar hij kan ook wel eens als een olifant in een bibliotheek komen. Als zoo'n sinjeur er eenmaal in is, dan heb jc er hem nog niet uit. De Maasbode-had onmiddellijk na den uit- dagnriddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van >810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo -- Smedcslraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2—3 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iedcren Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post fel. llllf (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111. (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild mpt wit kruis'Aan den huis gevel. Door den gemeenteraad van Haarlem is indertijd een raadscommissie ad hoe be noemd om het zielcenhuisvraagstuk in Haarlem te onderzoeken. Deze commissie is, naar wij vernemen, met haar werk ge reed gekomen. Het rapport zal vermoede lijk deze week verschijnen. De commissie bestond u'C de heeren C. Maarschalk, burgemeester en voorzitter. Dr. G. Adrian, exploitatie van het landgoed te Castricum, i J. Gerritsz, W. Koppen, M. L. A. Klein, strekkende om een crediet van 60.000 toe leden van den Raad, terwijl als deskundi- te staan voor wegaanleg, bleek, dat de com- t ge in de commissie zitting had Dr. J. missie zich in het algemeen wel kon ver- j v. Konijnenburg, direcLeur van den Ge- 1 rt j I eenigen met 'de opvatting van Ged. Staten, I meentelijken Geneeskundigen Dienst. Se- A- ^eruczm!>en tneegejubeld in den j dat aan een exploitatie door de provincie cretaris der commissie was de heer Mr. B. toon, dien hel Roomsche volk verstond en zelf de voorkeur moet worden gegeven. Taconis. De Commissie adviseert aanhouding. Bij de commissoriale behandeling van de voordracht van Ged. Stalen, betreffende de gelds op straffe van nabrengen en afsluiting, verzoekt ondergeteekeride uw College ba- scheidenlijk het volgende: le. De nadere voorbereiding omtrent de inning der verschuldigde gelden voor water verbruik enz,, uit te. stellen tot na de >erst- volgende raadsvergadering. 2e. Den raad .mede te deelen, waarom voor een uiteraard geringe besparing de ar beidsprestatie van het personeel topzwaar moet worden gemaakt en onzen afnemers een hinderlijk juk wordt opgelegd. Ip de couranten stond vermeld, dat de ver eeniging van huiseigenaren ten deze van ad vies had gediend, doch waarom is geen id- ■vies gevraagd aan de Vereeniging van Huis vrouwen en is het Georganiseerd Overleg er wel in gekend? Of de desbetreffende Dienst commissie? -De heer M L. A Klem acht bedoelde cir culaire niet in het belang der Bedrijven (ge meente) en voor arbeidersgezinnen en daar mede gelijk te stellen afnemers wegens den stok-acher-de-deur zeer onpleizierig, daar dergelijke personen in den regel geen geld voorradig hebben nikandam en Marken en op de tramlijnen van de Gooische naar Laren en 't Gooi. Prijs 2.25. Verkrijgbaar in Juli tot en met Sep tember, alleen op werkdagen. 3. Van den Haag en Scheveningen of van Haarlem via Hillegom, per tram naar Leiden, van daar per reederij van der Schuyt over de Brasemer- en Kagermerer: en terug per tram. Prijs volwassenen 2.50, kinderen (5 tol en met 12 jaren) 1.70. Verkrijgbaar van 1 Juli tol 15 SeptemDer. 4. Van Katwijk aan Zee en Nóordwijk aan Zee, per tram naar Leiden, vandaar per ree derij van der Schuyt over de Brasemer- en Kagermeren en terug per tram. Prijs: vol wassenen 2.25. kinderen (5 tot en met 12 jaar) 1.50. Verkrijgbaar van 1 Juli lot 15 September. De kaarten voor de onder 4 bedoelde rei zen geven op de heen- en op de terugreis recht op een rit op de staüslijn te Leiden van en naar hel Station. 5. Van Haarlem per tram naar Amsterdam, vandaar per reederij van der Schuyt over de Kuger- en Brasemermeren en terug per tram. Prijs: volwassenen 3, hinderen (5 lot en met 12 jaar) 2. Verkrijgbaar van 15 Juli tot 15 September. Afvaart van de boot te Amsterdam dage lijks, des voormiddags 10 uur, van den Schin kel. hoek Schinkelkade, le Schinkelstraat. WEEKKAARTEN. Deze zijn geldig gedurende de kalendei- week, waarover zijn uitgegeven. lo. Niet persoonlijke weekkaarten a 1.50. Met deze kaarten kan gereisd wor den op de lijnen te Haarlem: den Hout Soendaplein. VerwulftOverveen, Station Overveen en CeintuurBloemendaal. 2o. Niet persoonlijke weekkaarten a 2. Met deze kaarten kan gereisd worden op de lijnen ondr lo. genoemd en bovendien op de baanvakken Amsterd. PoortAerdenhout en den Hout—Heemstede. 3o. Jersoonlijke vacantie-weekkaarten 2.50. Met deze kaarten kan gereisd wor den op de lijn Haarlem (Tempeliersstraat) Zandvoort. 4o. Persoonlijke vacantie-weekkaarten, voor jongelui tot en met 18 jaar a 1.75. Met deze kaarten kan gereisd worden als onder 3o. De weekkaarten, onder 3o. en'4o. bedoeld, worden uitgegeven gedurende het tijdvak van 19 Juli tot en met 5 September 1925. Bij de rondvraag betreurde de heer D Janse het, dat het spraak-onderwijs onder de lesuren vvoidt gegeven, en alzoo moeten deze kinderen een les missen. Spr hoopte dat hierin verandering gebracht zou kunnen worden Mej. Berdenis van Berlekom ondersteunt het gesprokene. Besloten werd op voorstel van den voorzitter dit punt op de agenda te plaatsen voor de volgende vergadering. Daarna sluiting. die geen noot Colijn bevatte, maar wel zong van een geheel nieuwe regeering, dus zonder Ruys en zonder Colijn. Toen kwam cr iemand en zei, pas op; want Colijn staat al voor de deur. En men had in Rotterdam niet den durf om te zeggen: het spijt mij, maar ik zal blijven schrijven, dat hij niet de eerst aangewezene en de gewenschte man is, ook al weet ik nu, dat er aan een eenmaal genomen beslis sing niets meer te verande ren valt. Dat heeft de Maasbode niet gedaan, maar wel het tegendeel. En dit hebben wii kwalnk 1 d?tf W'l' de we£e?aan'eg zelf betreft, e ui ueooen wij Kwalijk de kosten hiervoor niet hooger dan op 35000 zijn geraamd, waarbij nóg ongeveer Commercieel de voordracht beschouwende PerSOiialict. miste, men bij de toelichting een financiëelen Voor het 2e deel van het notarieel examen opzet van het exploitatieplan en werd slaagde te 's-Hage de heer J, Kuiper alhier, bovendien nog de vraag gesteld of een i —Voor het examen apothekers-assistent crediet van 60.000 niet te hoog is, alleen I slaagde te Amsterdam de heer A. P. W. van voor het beharden van ongeveer 250 meter Ham, alhier weg met de daarbij behoorende werken, ter- Te Voorschoten slaagden voor het ein- wijl, ook al mocht dit niet het geval zijn, examen H. B. S (Instituut Wullings) H. E. uit de voordracht niet is af' tè leiden, welke W. Baak en G. v. d. Sande, alhier de verdere consequenties van een te dezen Zaterdag slaagde te Leiden voor het aanzien te nemen besluit zullen zijn en in leeraarsdjploma Stenografie syst, „Groote" hoeverre het daarvoor te bestemmen be- de heer P. B. van Eerdenburg, alhier, drag met verdere uitgaven, waarvoor dien- Voor de gehouden practijk-examens m tengevolge in de toekomst nadere credieten Duitsche Handelscorrespondentie, zijn de zullen moeten worden gevraagd, voldoende volgende candidaten geslaagd: rendabel zal blijken. Mej. S. van Thijn, en de heer - J. A. Van de zijde van Ged. Staten werd opge- Snooyink, beiden te Haarlem en leerlingen van Moore's School of Commerce. genomen. Dat het blad nu verbaasd is over de belangstelling, welke zijn „schrifturen bij de collega's ontmoetten, is geen bewijs van groote eigenwaarde, die in andere ge-, vallen gemeenlijk nog al sterk aanwezig is. Intusschen, we stappen hiermede van iet Maasbode-incident af, In heel deze kabinets formatie. is het van ondergeschikt belang. Liever vertellen wij een volgende maal, wat, naar onze wijze van zien, het verloop van deze politieke historie zal zijn en welke les- len er uit getrokken moeten worden. 2j000 komt voor de ten laste der Provin- j. Het nieuwe semenarie Hageveld te Ideem- cie komende kosten van electnciteits- en stede k morgen Dinsdag 21 Juli, .vor- drinkwatervoorzienmg Gelet op den afstand den bezichtigd van 10-12 uur en van 3-6 waarover hoofdkabel ep hoofdbuis moeten uur Degenen, die hiervan wenschen gebruik te maken, moeten hun naamkaartje inzenden. Bij Koninklijk besluit van 23 Juni ij., No Voor het lidmaatschap van de bezuini- gingscommissie zijn uitgenoodigd verschil lende handeismenschen, vertegenwoordigers van groote handelshuizen. De nieuwe com missie zal een gansch andere opdracht heb ben. Was de commissie onder voorzitter schap van mr. P. Rink gebonden aan een onderzoek naar de inrichting en de werk wijze der Departementen, onder generaal Pop zal zij hebben te adviseeren over de mogelijkheid van versobering van den gehee- len staatsdienst. (Hbld.) LOVIS CORINTH, f Te Zandvoort is plotseling overleden, 67 Jaar oud, de Duitsche schilder Lovis Co rinth, die tot de meest bekende modernen Wordt gerekend. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER, worden gelegd, zullen de kosten in den aan vang tamelijk hoog worden. Zijn deze kabel en buis eenmaal aanwezig, dan zullen de aftakkingen daarvan geen groote sommen vergen. De uitvoering van het plan werd breed voerig besproken, waarbij verschillende denkbeelden naar voren werden gebracht. Het bleek, dat, zonder bepaaldelijk een 50. is de z.g. kampeerbelasting goedgekeurd, voorstel in deze richting te doen, de groote Het gemeentebestuur kreeg Zaterdagmor- meerderheid der commissie toch van gevoe- gen daarvan bericht. Direct is met de inning len is, dat de ingediende voordracht nog niet j begonnen. De opbrengst zal deze twee dagen in die mate is voorbereid, als bij een opzet niet onbelangrijk geweest zijn. van kosten-exploitatie met uit den aard 1 der zaak daaraan verbonden verstrekkende j ADVIESCOMMISSIE VOOR BQUW- gevolgen, wenschelijk moet worden geacht, ONTWERPEN In NOORD-HOLLAND, en geeft zij mitsdien de vergadering der Staten in overweging deze voordracht alsnog tot een volgeed'? zit'irig aan te houden, ten einde Ged. Sinten in de'gelegenheid te stel len omtrent he expl'oitaMeplan in zijn geheel ook nog van andere deskundigen op ver schillend gebied advies in te winnen. De loonraad voor het Spoorwegpersoneel heeft o.m besloten aan de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen te adviseeren de betrekking van magazijnmeester centrale werkplaats Haarlem te schrappen. Naar wij vernemen zal het bekende koor der Gezamenlijke R.-K. Kerkzangers uit Am sterdam, directeur Anton ter Steege, in den loop van de maand September in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem een concert geven. Deze zangvereeniging behaalde, zooals be kend, op den gehouden Internationalen Zang- wedstrijd, uitgeschreven door „Polyhymnia" te Haarlem, in de hoogste Eere-afdeeling Mannenkoren den len prijs. Dit concert zal zoowel in Haarlem als buiten Haarlem, belangstelling trekken. De baten van het concert zijn voor liefda- J ge doeleinden bestemd. Verschenen is het jaarverslag van de ad viescommissie voor bouwontwerpen en uit breidingsplannen in Noord-Holland. De com missie schrijft daarin, dat zij van autoriteiten zoowel als belanghebbenden veel medewer king ondervindt, al had zij uiteraard nog veel tegenstand te overwinnen. De gemeente-secretaris, de heer Mr. Th. A. Wesstra, is vanaf heden voor een maand met verlof. Als loco secretaris treedt op de heer A. J. de Landmeter. dot nu toe hebben zich acht vereenigingen opgegeven voor deelname aan de huldebe- tooging bij gelegenheid van hel Koninklijk bezoek op Vrijdag 28 Augustus. Waar de inschrijving 22 Juli a.s. reeds sluit, verdient het aanbeveling zich zoo spoedig mogelijk bij den secretaris aan te melden voor een eventueele deelname. Zeer zeker zullen na dien datum ook wel inschrijvingen mogelijk zijn, doch uit den aard der zaak is t voor den goeden gang van zaken beter dit niet je lang uit te stellen. Waar de gast- vrouwe een grootsche huldiging wil doen plaats hebben, geve iedere vereeniging zich op. Het doel is de leden van de verschillen de vereenigingen en haie op te stellen van het Station tot de Groote Markt door den Kruisweg, Kruisstraat en Barteljorissraat. Nadere bijzonderheden onbreken nog, daar deze met den secretaris van H. M„ baron van Geen, moeten worden besproken. Bij de gehouden inschrijving is aan de Ateliers voor Artistieke Binnenhuiskunst (leider S. Zonneveld Jr.) Spaarne 48 alhier, opgedragen de ineubileering der Gemeentfe- lijke Montessori school. (Vervolg.) In. behandeling kwam dan hel voorstel inzake uitdeeling van diploma's. De voorzitter lichtte dif punt nader toe. Vóór de inwerkingtreding der Lager On derwijswet 1920 werden aan de openbare scholen, welke in de 7e klasse eindonder wijs gaven, en ook aan verschillende bij- zondert scholen, welke zulks aanvroegen, diploma's, vergezeld van prijzen, uitge JAARVERSLAG VAN DE'HAARL. VER EENIGING MAATSCHAPPELIJKE ZORG VOOR ZIEKEN. Op 28 Juni 1925 bestond de Vereeniging „Maatschappelijke Zorg voor Zieken" zeven jaar. Het aantal donateurs, leden en begun stigers bedraagt thans 276. In 1918 was dit aantal 434 een teruggang dus van 158 leden. In 1924 werd in het Dagelijksch Bestuur Dr. van Gilse, die metterwoon naar Amster dam vertrok, ais secretaris vervangen door Dr. van der Breggen. Dr. van Gilse heeft jaren lang zijn beste krachten aan de Ver eeniging gegeven en zeker groote erkentelijk heid verdiend, evenals Dr. Proot, die door Dr. Peters werd vervangen en Mej. Zr. Knot tenbelt, wier plaats door Mej. Zr. Hebei werd ingenomen. Dr. van Konynenberg nam als adviseerend lid in het Dagelijksch Bestuur plaats als vertegenwoordiger van het Gemeen tebestuur. In den Raad van Bestuur is het St. Elisa beth's Gasthuis thans vertegenwoordigd door den Heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen en Mej. Zr. Hebei. De plaats van Dr. Wester- pnan is helaas in den aanvang van 1925 open gevallen en moet nog worden vervuld. In hem verliest de Vereeniging niet alleen een belangstellend lid, maar ook den man die de eerste krachtige stoot tot hare oprichting ge geven heeft. Dat hij zoo sterk de noodzake lijkheid var. de oprichting der Vereeniging heeft gevoeld is een bewij's voor het feit dat hij warm met de belangen van zijn zaalpa tiënten meeleefde. Voor het Diaconessenhuis gijn aangewezen Ds. Postma, Dr. Land en Zr. Titia Visser. Voor de Mariastichting de Eerw. Heer N. C. J. Sondaai, Mevr. Th. Rohde-Ledel, Dr. Peters, Dr. Jessurun en de Heer P. J. van Kessei. Voor het Ziekenhuis St. Joannes de Deo de Eerw. Rector P. W. de Wolf, Dr. Koot en Dr. Biickmann. Wat de overige leden van den Raad van Bestuur betreft de daarin opengevallen plaatsen door overlijden of vertrek zijn de laatste jaren niet meer aangevuld De Commissie bedoeld bij Art. 21 bestond uit de bestuursleden van der Breggen, voor zitter, Mej. Zr. Rebel Secretaresse, Dr. van Konynenberg, Ds. Postma en Dr. Peters. Zij vergaderde iedere maand met de Zrs. Schou ten, Merison en Casander. De zusters deden hun werk op voortref felijke wijze en met lofwaardigen ijver. SDat het werk van onze Vereeniging een steeds stijgende populariteit geniet is zeer zekér in de allereerste plaats daaraan te danken. De samenwerking met den Geneeskundigen Dienst en met verschillende vereenigingen van armenzorg en liefdadigheid was steeds een aangename. Zr. Merison werd de laatste maanden bij gestaan door Mej. L. Bierens de Haan. In 1924 werden 1227 gevallen in behande ling genomen, waarvan slechts 28 zonder re sultaat. In de jaren 19181923 werden be handeld resp. 207, 259, 587, 735, 893 en 1098 gevallen, waaruit blijkt dat de stijging steeds blijft aanhouden. Totaal werd uitgegeven een bedrag van f 16930.81. Voorwaar een zeer groot bedrag. Ook dit jaar bleven de uitgaven uit de kas weer zeer beperkt totaal 481.25 Door zr. Schouten werd in '24 'ri gezin uit verkoren en ingericht voor het tijdelijk ver- Zorgen van zuigelingen bij ontstentenis van de Moeder. In dit gezin werden in het afge- loopen jaar 31 kinderen verzorgd. Door Zr. Merison ,en Mej. Bierens de Haan werden voorbereidende maatregelen getroffen voor het inrichten van de villa „De Olmhorst" in de Haarlemmermeer, door den eigenaar den heer de Clercq uit Bloemendaal be langeloos afgestaan, om daar in den zomer van 1925 aan vermoeide huisvrouwen ge legenheid te geven om door eenige weken rust weer op krachten te komen. In het afgeloopen jaar werd weer sterk ge voeld de noodzakelijkheid om de huis ver zorging, hoezeer die ook vol toewijding door de Dames van de Afd. „Huisverzorging" van het „Witte Kruis" werd behandeld, in het vervolg geheel aan onze Zusters, die toch al een groot deel van het werk deden toe te ver trouwen. De Dames van „Huisverzorging" waren te veel door allerlei andere belangen gebonden dan dat zij te allen tijde, ook in Ingekomen giften bij mej. Royakkers, Park- laan 14b: Van Mgr. M. P. J. M. 25.- Bij mevr. v. d. Vangst. Gasthuissinge! 34: ter eere van den H, Gerardus Majella 2.50 ter eere van de H. Monica 1.00 van mevrouw Johanna 2.00 van den heer S 2.5C van mevrouw B. 2.0C van den heer B. 1.0C van den heer v. R, 1JX Verder: Van N N. 1.0C Ingekomen gifter. bij mevrouw Cobelens Parklaan 31, van: N. N. 25.mej.-J. J W. 2.50; Ter eere van de H. Theresia van de fam, L. 3.J. C. 1. De dames, die zich voor onze Juliaantjes moeite geven, zijn ifcel uiterst dankbaar voor de ingekomen giften, maar voldaan zijn zij natuurlk no glang niet. Er moet toch zooveel geld binnenkomen! Reken eens na, lieve lezeressen (we rich ten ons voor onze Juliaantjes maar 't liefst let onze vrouwelijke abonné's!) er zijn hier 4 Juliaantjes. En stel de onderhoudskosten op 600 per zuster en per jaar (dat is toch waarachtig niet te veel!), dan zijn voor die vier zustertjes 2400 noodig. Hoeveel er op dit oogenblik is. weten we niet, maar 1200 zijn er nog vast niet! We weten zelfs niet of de eerste 600 al vol zijn. Komt, wie der.kt eens aan onze Juliaantjes? Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar, Ruys- daelweg 7. Overveen; Mevr. Cobelens. Park- laan 31. St. Joseph; Mej. Kordelaar, As- sendelverstraat 43, St. Bavo, Joh. de Dooper; Mevrouw Teeuwen, Schoterweg, Parochies Schoten; mevr. v. d. Vangst, Gasthuissingel, Parochie O. L. Vrouw Rozenkrans: Mevr, Schorusvan Delft, Zijlweg 38. Overveen. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruil OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Konlugstraat 10 Haarlem Naar waarnemingen in den morgen van 20 Juli 1925. Hoogste Barometerstand: 766.1 m. M. te Kopenhagen. Laagste barometerstand: 751.7 m. M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Juli 1925: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Oostelijke wind. Meest licht tol halfbewolkt. Droog warm weer. Zondagmorgen te half 12 kwam langs den Kruisweg uit de richting Station een 13-ja- rige jongen per fiets uit Amsterdam gereden. Toen hij de Nieuwe G.acht genaderd was, kwam juist op dat oogenblik van de We^ijde der Nieuwe Gracht een auto uit 's Graven- hage aangereden. De jongen probeerde nog te passeeren, hetgeen niet meer mogelijk was en een aanrijding volgde. Het rijwiel en dt kleeding van den knaap werden beschadigc terwijl hij een schaafwonde aan den rechter schouder bekwam. De autobestuurder ver klaarde zich bereid de schade te vergoeden Zaterdagavond om ongeveer acht uur wil de eerne auto waarin twee heeren, vanaf het Kieverpark de Kieverlaan inrijden, maar moest uithalen voor een auto uit de tegen overgestelde richting. Dit werd evenwel zoo ruw gedaan dat de auto tegen een boom op het trottoir aanreed en wel met zoo'n vaart, dat een koperen punt van voren aan de auto in den boom drong en de boom scheef stond. De auto was zoo gehavend dat hij niet heen- en weej. kon. Later is de wagen door een reparateur gehaald. Er waren veel nieuwsgierigen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zaterdagmorgen te half 12 reed op de Heerenvest een met een paard bespannen vrachtwagen, beladen met steenen. De voer man hield links van den weg, daar de straat daar ter plaatse was vernieuwd en met een laag zand was bedekt. Van de tegenovergestelde richting naderde een auto. De autobestuurder stopte echter niet, doch wilde passeeren, hoewel de ruim- Ook bij het streven door mondelinge ad- j Sedert 1921 is het examen afgeschaft en worden diploma's met prijzen uitgereikt viezen tot bevredigende resultaten te gera ken, werd ondervonden, dat veel verkeerd inzicht en onjuiste opvattingen zijn weg te nemen, ten aanzien van hetverband tusschen een goede, eenvoudige, zuivere constructie en een archileetonisch-rythmische indeeling door onverpoosd het bouwende publiek op voorbeeld en tegenvoorbeeld te wijzen Dat in veel kringen en bij vele vakbeoefenaars nog al te dikwijls een (in werkelijkheid niet bestaande) scheiding wordt gemaakt tus schen het uitsluitend technisch bouwen en het aesthetisch bouwen, blijkt nog bijna da gelijks. Het bouv/ende publiek lot het onjuiste van dit inzicht te brengen, blijft de commis sie dan ook als een voornaam deel van haar taak beschouwen. Het contact, met de verschillende gemeen tebesturen reeds vroeger verkregen, werd in 1924 behouden en voortgezet. Ten aanzien van het opnemen van de z.g, welstandsbepaling in de bouwverordening aan alle scholen en aan' die leerlingen, welke na het verlaten der 7e klasse geen voortgezef dagonderwijs meer ontvangen. Het gevolg hiervan is, dat in eenzelfde klas se leerlingen zitten, die een diploma en prijs ontvangen en andere namelijk zi), die overgaan naar U. L. O. .Middelbaar Onderwijs of Ambachtsschool noch di ploma, noch prijs ontvangen. Spr. deelde mede, dat het bestuur dezen toestand onbillijk acht en het uit paedago- gisch oogpunt onjuist vindt. Hij stelde voor aan het college van B. en W te adviseeren een regeling te ontwerpen, waarbij aan alle leerlingen welke de 7e klasse met vrucht dporloopen, hebben een diploma zoo moge lijk met prijs toegekend wordt spoedgevallen, steeds paraat konden zijn. Het tedaarvoor te klein was waardoor een aan- Gemeentebestuur heeft dit ook ingezien er: f1' g voJg ,P vrachtwagen werd in el- voor 1925 het subsidie op onze Vereeniging I "1: ar' auto werd de linker- overgebracht. De leiding van dit deel van het werk van de Zusters komt in handen van den Genees kundigen Dienst, die daarvoor het best ge oriënteerd en ingericht is. De zusters hielden hun dagelijksche spreek uren ieder in een eigen iocaliteit, behalve Zr. Casander, die in de Mariastichting nog geen eigen kamertje gekregen heeft. Dit is een van de wenschen voor het volgend jaar, maar de grootste wensch is een weer toenemend aan tal leden, hetgeen de allereerste zorg van het Bestuur zal moeten zijn. Door den R. Kt Nederl. Boeren- en Tuin- dersboed zal Woensdag 22 Juli a.s. in het IJ-Paviljoen te Amsterdam en Donderdag te Haarlem in het gebouw St. Bavo een alge meene vergadering worden gehouden. treeplank beschadigd. Door een en ander had het tramverkeer tien minuten vertraging. Tegen den voerman van den vrachtwagen zoowel als tegen den autobestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. Zondagmiddag werd een rijtuig, bespan- nen met een paard, door een auto aange reden Het achterwiel werd geheel vernield, ersoonlijke ongelukken kwamen niet voor. voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 21 Juli 1925, des namiddags van 23 uur, door der heer George Robert. l.Praeludium et Fuga c.kl.t., J. S. Bach. 2. Concert F. gr. t. Allegro moderato, An dante Maestoso, Adagio. Allegro, G. F. Handel. 3. Preludio e Fughetta, H. Andries- sen. 4. Sortie, J. Guy Ropartz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1