EVENTJES LACHEN. DE SPION VAN DE CITADEL feuilleton. - Het snelle tempo der Ruhr-ontruiming, Tegemoetkoming aan de Chi- neesche eisqhen te Shanghai. Onder de Radio-berichten: Een militaire opstand in Portugal. Zware rampen te Hongkong en op Korea. Gem. buitenl. berichten, Een krantenstaking in België. Weer een opstand in Portugal. Builenpest in Rusland. Estlandsche onderdanen gearresteerd. Jacht op misdadigers. 180 Chineezen te Hongkong onder puin bedolven. Twee steden in Korea zwaar geteisterd. BINNENLANDSCH NIEUWS. Wettelijke regelen voor het autobusver keer. Het wetsontwerp vap mej. Westerman. Dc ontruiming van het Ruhrgebied. Het Ruhrgebied «wordt thans zeer snel ont ruimd. Zaterdag werden van de grootere plaatsen Hattingen en Herne vrij. Zondag volgden Kaldenkirchen en Wanne en tegen het-einde van deze week Essen en Mühlheim. Zaterdagmiddag verlieten de bezettings troepen Recklinghausen en Gladbach. Vol gens een officieele mededeeling zal Bochum op 19 en 20 Juli ontruimd worden. f Binnen enkele dagen reeds zullen de ge allieerde troepen het Westfaalsche gedeelte van het industriegebied hebben verlaten. En de ontruiming van het geheel? gebied zou op 31 Juli voltooid zijn. Zoo zou dan nog voor afloop van den te Londen vastgestelden ter mijn deze ontruiming zijn geschied. En aan het Duitsche volk zal een bewijs zijn gele verd van de juistheid van de indertijd door Marx en Stresemann gevoerde politiek, die de tot standkoming van de overeenkomst van Londen mogelijk maakte. Natuurlijk is dit een tegenvaller voor de uiterst rechtsche dementen in Duitschland, die steeds den twijfel aan de oprechtheid van de geallieerde toezeggingen levendig hebben trachten te houden en die ook nu nog bezig zijn om het wantrouwen gaande te houden. Vandaar dan ook, dat er nu vooral na druk op wordt gelegd, dat omtrent de drie Z.g. „sanktiesteden" Dusseldorf, Duisburg en Ruhrort, die, zooals men zich wellicht zal herinneren, lang voordat het eigenlijke Ruhr gebied op last van den heer Poincaré werd bezet, Fransch-Belgische garnizoenen kre gen, nog geen beslissing is genomen en over de ontruiming van deze steden naar Havas meldt nog onderhandelingen worden ge voerd. In officieele Duitsche kringen echter schijnt men er niet aan te twijfelen, dat ook in deze quaestie een bevredigende regeling verkregen zal worden. Blijkens een artikel immers in de officieuze „Deutsche diploma- tisch-politike Korrespondenz" stelt men Zich te Berlijn op het standpunt, dat te Lon den ook omtrent de ontruiming van deze drie, nog onder Briand, bezette steden een beslissing is gevallen. In het memorandum dat de Duitsche delegatie op 26 Aug. 1924 aan de Fransche en Belgische minister-pre sidenten heeft overhandigd, wordt gecon stateerd, dat deze ministers namens hun re geeringen de verklaring hebben afgelegd, dat zij zich van hun kant niet er tegen zou den verzetten, dat in het voorjaar van 1921 bezette steden aan den rechter-Rijn-oever tegelijk met het Ruhrgebied zullen worden ontruimd. Daar de Britsche*minister-presi- dent, Mac Donald, op 19 Aug. aan den Duit- schen Rijkskanselier verklaarde, dat naar de meening der Britsche regeering de reden, die indertijd de bezetting van die steden sche nen' te rechtvaardigen, vervallen zijn en een ontruiming dus gewenscht is, zou er geen aanleiding meer zijn om de bezetting te hand haven. De andere geallieerden Italië en Japan immers zijn bij deze bezetting niet betrokken noch belang hebbend, en onder de geallieerden zouden dus geen besprekingen, althans geen langdurige, meer noodig zijn. Een spoedige, en voor Duitschland gunstige beslissing is dus waarschijnlijk wel te ver wachten. En blijft dan alleen de quaestie van de ontruiming van de Keulsche zone, die in verband is gebracht met het bewapenings vraagstuk..waaromtrent in den laatsten tijd een volkomen stlzwijgen blijft bewaard. In Duitschland echter mag men zich ver heugen, dat de nieuwe politiek althans al een eerste en wezenlijk resultaat heeft opgele- "verd de bevrijding van het Ruhrgebied. De strijd in Marokko. Volgens de „Matin" hebben Frankrijk en Spanje Abd-el-Krim meegedeeld, dat het hem gemakkelijker zou zijn, om van hun vredesvoorwaarden op de hoogte te komen, bij zijn agenten te Tanger. Alleen wanneer het vóór-onderzoek te Tanger goede resul taten geeft, zullen Frankrijk en Spanje ge volmachtigden naar Adjdir zenden. Ongeveer 1300 Rifs hebben op den weg naar Ain Aicha in 't centrum van de Fransche linie de verbindingen over een gebied van drie tot vier mijl afgesneden. Zij vuren voort durend op het Fransche kamp. Bevestigd wordt het bericht, dat de op standelingen groote verliezen hebben geleden aan de Wergha en rondom Kelaad es Sless. Naar verzekerd wordt, trachtte Abd-el-Krim tevergeefsch om hulp der Andjeras te krijgen. De vliegtuigen met Maarschalk Pétain, Generaal Georges en Kolonel Paquin zijn te% Rabat azngekomen. Twee Spaansche vliegofficieren overhandigden Pétain een brief. Na den maaltijd zijn de maarschalken Pétain en Lyautey onmiddellijk aan het werk gegaan. Pétain zou Zaterdag den sultan bezoeken en over een paar dagen naar Fez vertrekken. De toestand in China. In Hongkong hebben de politieke twisten het veld moeten ruimen voor een natuur- rotastrofe. Hongkong is n.l. door een ver schrikkelijke^ storm, begeleid door zwaren regenval, geteisterd. Het water stroomde van He kanten de stad binnen. In het Chineesche centrale district stortte een muur in op een blok van vijf huizen van welgestelde Chi- neezen. De meesten van hen lagen nog te bed en konden niet vluchten. Tien zwaar gewonden zijn onder de puinhoopen vandaan gehaald. De vertegenwoordigers der vreemde be langen in Sjanghai, gevormd door den ge meenteraad en de internationale Kamer van Koophandel, heeft aan de Chineesche Kamer van Koophandel medegedeeld, dat de vreem delingen bereid zijn, twee van de 13 Chinee sche eischen in te willigen, n.l. de vertegen woordiging der Chineezen in den gemeente raad en het doen terugkeeren der burgerlijke rechtspraak van de internationale gemengde gerechtshoven onder Chineesche controle. De Chineesche Kamer van Koophandel zal heden met vertegenwoordigers der arbeiders- en studenten organisaties dit voorstel onder zoeken. Indien het wordt aangenomen, zul len de Chineesche en buitenlandsche ver tegenwoordigers heden een beslissende con ferentie hebben. Bij de conferentie in het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen, waarbij Chamberlain zijn standpunt inzake China aan de Fransche, Amerikaansche en Japan- sche ambassadeurs uiteenzette, was de Ita- liaansche gezant niet uitgenoodigd. Hij werd later, evenals de gezanten van Nederland en Portugal, van het resultaat itl kennis gesteld. Hierover heerscht te Rome thans ontstem ming, temeer daar de Italiaansche gezant de doyen van het diplomatieke corps is. SLUITING VAN MIJNEN IN HET RUHRGEBIED. De firma Thijssen in het Ruhrgebied sluit in Hamborn en omgeving drie mijnen, waar door weder 1200 mijnwerkers werkloos wor den. Op verschillende andere mijnen en werkplaatsen van de firma Thijssen is op nieuw de werktijd ingekort, alles wegens ge brek aan afzet. EEN MOORD. Een Wolffbericht uit Pont (bij Geldern) meldt dat Zaterdag de zestigjarige landbou wer Jansen en zijn 48-jarige huishoudster Maria Roemmer op de boerderij van Jansen vermoord zijn gevondeb. De woning was leeggeplunderd de dader is nog niet ge vonden. Beide slachtoffers werden met ha merslagen gedood. DOOR EEN STEKELROG GEDOOD. Voor de eerste maal sedert tientallen ja ren is het, naar uit Londen gemeld wordt, gebeurd, dat een tliensch en wel bij een vol wassen jongeman, onmiddellijk is overleden na verwonding door een stekelrog. Deze visch is bij aanraking alleen al zeer gevaar lijk en komt gewoonlijk slechts in tropische wateren voor. Het ongeluk geschiedde op Jersey. VRIJHEIDSBEROOVING. Sedert eenigen tijd ging er te Chatenay- en-France in het arrondissement Pontoise het gerucht, dat de schrijver Charles Soler zijn vrouw opgesloten hield in het kasteel, dat zij bewoonden en dat aan zijn vrouw be hoort. Een dezer dagen, kreeg de politie te Chatenay een anoniemen brief waarin dit gerucht werd bevestigd. De politie stelae een onderzoek in en vond in het kasteel, waarvan de deuren van alle vertrekkingen met kettingen waren gesloten, de 51-jarige vrouw des huizes in een klein kamertje, mager en ondervoed. Het bleek dat de vrouw door haar man en een bewaak ster verzorgd werd en nooit uit ging- Sinds haar huwelijk, 25 jaar geleden, had zij nooit meer met haar familie 'contact mogen heb ben. Haar man had haar onlangs krankzin nig willen laten verklaren dit was hem ech ter niet gelukt. Wel had hij van zijn vrouw gedaan gekregen, dat zij een testament op maakte, waarin bepaald werd, dat na haar dood het kasteel aan haar echtgenoot zou komen. Mevrouw Soler is naar het ziekenhuis ver voerd tegen haar man en de bewaakster is een klacht ingediend. EEN SPRINKHANENPLAAG. Het Fransche dep arte ipent der Haüte- Loire wordt door een sprinkhanenplaag ge teisterd. Hun aantal is niet te schatten, even min de schade welke zij aanrichten. Geen plant of gewas, de kool uitgezonderd, blijft gespaard. De weiden zijn letterlijk geschoren en de korenakkers bieden een jammerlijk beeld van verwoesting aan. De prefektuur van de Haute-Loire heeft de noodige maatregelen voorgeschreven om de plaag te keer te gaan. Jaren en jaren gele den is in het departement nog eens door een inval van sprinkhanen de oogst verwoest. DE KAMERONTBINDING IN POR TUGAL. Na de motie van wantrouwen, door de Portugeesche Kamer aangenomen, nam de Senaat met 26 tegen 10 stemmen een motie* van vertrouwen aan. De premier verzocht den president het parlement te ontbinden, omdat het onmogelijk is met de Kamer, zoo als deze thans is samengesteld, te regeeren. EEN MISLUKTE COMMUNISTISCHE AANSLAG OP EEN SPOORBRUG. Een groep communistische samenzweer- Millioenen guldens per jaar worden vermorst! Ooor kostelijk geld, uitgegeven aan reclame,} die geen vruchten afwerpt Oe oorzaak hiervan is, dat de massa zich bij het maken van reclame niet deskundig laat voorlichten en niet vakkundig laat raden. „WERFKRACHT" zal U helpen, om minder geld voor uw reclame uit te geven en er toch jieer geld door te verdienen. Eén briefkaart met 't verzoek om nadere uit eenzetting en U zult zien, dat WERFKRACHT een relatie voor U kan en zal worden, die uw zaak eerlijk en trouw zal dienen. „WERFKRACHT", Instituut voor Commercieele Propaganda, Hauritskade 39, 's-Gravenhage. de» trachtte gisternacht de groote spoorweg brug op de lijn SofiaPhilippopel in de lucht te laten vliegen. Door de opmerkzaam heid van een bewaker werd de daad verhin derd. Het militaire hof van cassatie te Sofia heeft de doodvonnissen tegen de communistische leiders Gergow, Katzandjinski, Slivenski, Gadew en drie andere bevestigd. In het communistenproces te Sliven heeft het O. M. tegen 30 communisten de dood straf geëischt, DUITSCHE KOLONISATIE OP GROO TE SCHAAL. De eerstvolgende maanden worden er vol gens een draadloos bericht tienduizend Duit sche boeren verwacht in de staten Sonora en Sinaloa. Dit is de grootste kolonisatie, die ooit in Mexico is geschied. SRAATGEVECHTEN IN WARSCHAU. Volgens te Berlijn ontvangen berichten hebben er te Warschau ernstige straatge vechten plaats gevonden tusschen commu nisten en de politie. De communisten had den twee agenten, die op straat hun papie ren verlangden, eenvoudig overhoop gescho ten en daarop de vlucht genomen. De poli tie achtervolgde hen te paard en per auto en een hevig revolvergevecht ontstond dwars door het publiek heen. Twee communisten werden zwaar gewond, maar ook een tiental onschuldige voorbijgangers. NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN KOREA. Blijkens telegrammen uit Korea hebben daar opnieuw geweldige overstroomingen plaats gehad, veroorzaakt door stortregens, die drie dagen duurden. Seoel staat onder water, het spoorwegverkeer is gestremd en de waterleiding afgesneden. Op het eilandje Tokt, zoo meldt een an der bericht, zijn 300 personen verdronken en 5000 geïsoleerd. Er zijn troepen gezonden om hulp te bieden. De schade in het overstroomde gebied is aanzienlijk. BRUSSEL, 18 Juli. De arbeiders in de drukkerijen hebben besloten Maandag a s. in staking fe gaan. In.de provincie zullen de meeste kranten niet verschijnen. Er be- sfaat echter nog hoop, dat de minister van Arbeid van de Nationale feestdagen van Maandag en Dinsdag gebruik zal kunnen maken om het conflict bij te leggen. Naar verluidt zullen de parlementaire stukken, die bij particuliere drukkers wor den gedrukt in geval van staking in de Kamers worden voorgelezen. Voorloopig zal dan van het drukken worden afgezien. LISSABON, 19 Juli. Hedenmorgen vroeg brak hier weder eens een militaire opstand uit. De beroeringen werden blijkbaar fegen de regeering op touw gezef door Portugee sche officieren, die bij den laatsten op stand werden gearresteerd, maar, zooals ge meld, onlang uit de vesting waar zij ge vangen gezet waren wisten te ontkomen. De regeering lief vannacht alle troepen in de kazernes gereed houden. Zij vaardig de vandaag een proclamatie uit, waarin zij verklaart, dat alle maatregelen door haar werden getroffen voor de snelle onderdruk- kin van den opstand, - dat er gezorgd zal worden voor de handhaving van de °P®"" bare orde en eerbiediging van de republi- kinsche grondwet. De staat van beleg wordt over het ge- heele land afgekondigd. In het opehbaar le ven fe Lissabon viel van den opstand niets te bemerken. RIGA, 18 Juli, Naar men uit Moskou verneemt, breidt het aantal gevallen van builenpest in hef gebied van den Wolga en van Tzarew zich uif, zoodat uitzen ding van geneeskundige afdeelingen drin gend noodig is. Naar uit Leninrad wordt gemeld, zijn sinds Januari meer den 1500 personen van deze ziekte hef slachtoffer geworden. REV AL, 18 Juli. Uit Leningrad en Mos kou worden talrijke arrestaties van Estland*, sche onderdanen gemeld, beschuldigd van politieke spionnage. Van Estlandsche zijde wordt volgehouden, dat de Sovjet-regeering zich op deze wijze van gijzelaars wil voor zien, ten einde deze uit te wisselen tegen eventueele veroordeelden. Het proces tegen Jeidemann en 76 communisten te Dorpat loopt ten einde. Tijdens de slotzitting van het parlement, richtte de afgevaardigde Strandmann een in terpellatie tot de regeering betreffende de door de regeering te nemen maatregelen in verband met het geleden verlies van hon derd millioen door de staatsbank ten gevolge van slechte leiding. De regeering gelastte een gerechtelijk onderzoek in te stellen. De directie der bank besloot over te gaan tot een reorganisatie van den Raad van Beheer, zoodra het resultaat van het regeeringson- derzoek bekend zal zijn. WARSCHAU, 18 Juli. Gistermiddag heeft in het hartje van de stad Warschau, niet ver van het Centraal Station, een bloe dig vuurgevecht plaats gehad tusschen de politie en drie misdadigers, waarbij 4 persp- nen gedood en 20 gewond werden. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier te doen met bankroovers, dié, in de uit- yoering van hun plannen verhinderd, op de politie schoten, en op de vlucht een onon derbroken vuur op hun achtervolgers onder hielden, Hierbij werden twee politie-agenten, een student en een der misdadigers gedood, en, zooals gezegd, 20 personen gewond, van wie 9 zwaar. Het vuurgevecht was zoo le vendig, dat het publiek zich plat op den grond wierp, hetgeen in deze drukke straten een zonderlingen indruk maakte. Ten slotte kreeg een der bandieten een schot in zijn hoofd. Hij viel neer en werd naar het politiebureau overgebracht. Nog woester was de achtervolging van zijn twee makkers. Deze sprongen op een taxi, gooiden den chauffeur van dembok en reden in wilde vaart weg. Bij een kruispunt van straten brachten zij een tramwagen tot staan, maakten van het voor hun achtervolgers daardoor ontstane oponthoud gebruik en reden, onafgebroken vurende, verder. De politie, die in een postauto dekking had ge zocht, schoot eveneens voortdurend. Ten slotte sprongen de achtervolgden in een opslagplaats. Beiden hadden verschei dene wonden; een zakte in de loods onmid dellijk ineen. De tweede gaf zich over. De dolste geruchten deden in Warschau de ronde in verband met deze schietpartij, doch alle politieke conclusies schijnen over dreven, Wel is waar verklaarde een der ban dieten, die reeds verhoord kon worden, dat hij in zijn makkers tot een communistische organisatie behoorden en opdracht .hadden een gewezen lid d?r partij, die thans politie spion was geworden, te dooden, doch deze verklaring wordt weinig geloofwaardig ge acht. De drie mannen waren zóó zwaar ge wapend, dat zij grootere plannen moeten hebben gehad. Elk hunner had twee schiet wapens bij zich en zooveel patroonmagazij nen, dat ieder over ongeveer 200 schoten beschikte, De recherche had trouwens den vorigen dag reeds een waarschuwing gekre gen, dat een overval in de bankenwijk op touw gezet was. LONDEN, 18 Juli. De „Evening Stan dard" bericht uit Hongkong, dat een negen tal huizen door zwaren storm en na weken lange hevige slagregens zijn ingestort. Be halve de 150 personen, die tijdens de stor men gedood zijn, zijn nog 180 Chineezen on der de puinhoopen bedolven. Daar in een tijdsverloop van vier uren 20 c.M. regen viel. werden overal hevige overstroomingen ver oorzaakt. Een hooge wal in het Westen der stad brak door den druk van het water door, waardoor aarde en rotsen op de nieuwe huizen stortten, die elk vier verdiepingen hóóg waren. In totaal waren 200 Chineezen onder de puinhoopen bedolven, doch hier van konden een twintigtal door de politie worden gered. De geheele stad is over stroomd, terwijl de schade nog niet kan worden overzien. Daar de staking nog altijd voortduurt, zijn voor het wegruimen der puinhoopen geen arbeiders te krijgen. Het meerendeel der straten is niet te passeeren en de heele stad vormt dan ook een beeld van troostelffoze verwoesting. Reuter meldt uit Hongkong, dat onder 't een huis, dat onder aarde werd bedolven, tot nu toe 15 lijken zijn geborgen. Een vijf tiental personen werd gewond en moest naar het hospitaal worden overgebracht. Alle slachtoffers, uitgezonderd twee .Indiërs, zijn Chineezen. LONDEN, 18 Juli. Uit Tokio wordt ge meld, dat in Seoel (Korea) groote over stroomingen hebben plaats gevonden, waar door 300 menschen zijn gedood, terwijl 5000 menschen dakloos zijn. De stad Jong San is totaal overstroomd. Troepen zijn opgecom mandeerd ten einde bij het reddingswerk de behulpzame hand te bieden. TORONTO, 19 Juli. Omtent de over strooming in Korea wordt nog vernomen, dat een deel van de hoofdstad Seoel over stroomde, doordat een dijk van de Han- rivier door den hoogen waterstand door brak. Een schoolgebouw, waarin talrijke vluchtelingen van de reeds vroeger over stroomde omgeving van Seoel tijdelijk een onderdak hadden gevonden, stortte in, waar door 300 personen werden gedood. Zesdui zend inwoners van de stad verkeeren in groot gevaar; men vreest, dat honderden van hen verdronken zijn. Talrijke militairen en andere personen, die ter redding waren uitgezonden stonden machteloos tegenover den hevigen water vloed; de naburige stad Rjoesal werd even eens overstroomd De gasfabriek stortte daar in. De gasketels sprongen, hetgeen Jot hevige branden aanleiding gaf. Naar gemeld wordt, kwamen ook daar vele personen om het leven, terwijl de overlevende inwoners in grooten nood verkeeren. Invoering van een vergunning-stelsel. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 23 April 1880, betreffende de opfenbare middelen van vervoer, met uit zondering der spoorwegdiensten. Dit wetsontwerp heeft betrekking op de autobussen, en beoogt tot een wettelijke ■voorziening met betrekking tot het autobus- senverkeer te komen, door invoering van een vergunningstelsel. De vergunningen zullen moeten worden aangevraagd (tot het in werking brengen van autobusdiensten) bij Gedeputeerde Staten der betrokken provincie, die een beslissing nemen, nadat gedurende 30 dagen voor ieder een de gelegenheid heeft opengestaan, be zwaren tegen de aanvragen in te brengen. Tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten staat voor ieder belanghebbende be roep open op de Kroon. Het in werking brengen van een autobus dienst zonder vergunning zal gestraft wor den met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen, of geldboete van ten hoogste 150. Met de opsporing van de overtreding van deze wet zullen behalve de ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie, belast zijn de hoofd-ingenieurs, ingenieurs, hulp-ingenieurs, hoofd-opzichters, technische ambtenaren en opzichters van den provinciale waterstaat en de ambtenaren van de provinciale verkeers- inspectie. Deze zullen vrijen toegang hebben tot de rijtuigen en hun bergplaatsen, alsmede tot de wachtkamer en kantoren. In het belang van de veiligheid van het publiek kunnen reeds krachtens art. 7 der bestaande wet bij algemeenen maatregel van bestuur voorzieningen worden getrof fen, Om die veiligheidsmaatregelen ook voor ongeregelde of wilde diensten te doen gel den, wordt bepaald, dat motorrijtuigen, met andere besteming, welke voor vervoer van personen worden gebezigd, voor de toepas sing van den hier bedoelden algemeenen maatregel van bestuur beschouwd worden als openbare middelen van vervoer van pers'o- nen, indien ze ruimte bieden voor ten minste acht personen, buiten den bestuurder. Naar uit de memorie van toelichting blijkt, is dit wetsontwerp een uitvloeisel van het geen de Staatscommissie-Patijn, in zake het vervoervraagstuk in haar eerste verslag, met betrekking tot de autobussen heeft opge- DE GELIEFDE ZOON. „En hij is in de eerste compagnie, moe der!" „Da's toch een bewijs, dat-ie knap is, dat ze 'm dadelijk bij de eerste compagnie heb. ben gedaan!" „Wat? Heb je nu dat heele stuk taarl al leen opgegeten zonder aan je zusje te den ken?" „Neen, ma, ik heb altijd aan haar ge dacht terwijl ik het opat. Ik was banj», da( ze komen zou voordat ik he t op had." „Mannie," zei het jonggetrouwde vrouw tje, terwijl ze zich in zijn armen nestelde, toen bij thuiskwam; „mannie, is er nu we iets boven de liefde?" „Zeker niet, schat, zeker niet?" ant woordde hij, „maar is het eten al klaar? „Een sigaar opsteken," vroeg de gast heer, toen men van tafel opstond. Neen, dank u," antwoordde de gast, „ik rook zelden een sigaar en dan nog al leen na een goed diner." merkt. Met de in dat verslag verdedigde meeningen kan de minister van Waterstaat zich in hoofdzaak vereenigen, hoewel er enkele punten zijn, waaromtrent hij met de commissie van meening verschilt. Zoo acht hij het b.v. onbillijk, de autobus ondernemers te verplichten tot het sluiter, van verzekering in het belang van de reizi gers. Ook acht de minister het ongewenscht, de vraag of men al of niet te doen heeft met een geregelden dienst, tc binden aan het doen van ten minste dagelijksóhe ritten "per week, of wekelijksche ritten per maand. Beter acht hij het, de beslissing over deze vraag in ieder bijzonder geval over te late» aan practijk. Geen centraal toezicht. Tegen de instelling van het, door de com- missie-Patijn geopperde centrale toezicht be staat bij den minister voorshands bedenking. Aan dit toezicht zal betrekkelijk veel arbeid verbonden zijn, wat eenige vaste ambtena ren zal eischen. De opvattingen, omtrent uit zetting van staatsbemoeiingen, waartoe de tijdsomstandigheden nu eenmaal nopen, brengen naar het gevoelen van den minister een afwachtende houding mede. De voorschriften, omtrent keuring zijn pas enkele maanden in werking. Verdere uitwerking zal eerlang ter hand worden genomen. De minister meent, dat omtrent de toepassing van deze geleidelijk- verbeterde voorschriften eerst eenige erva ring moet zijh verkregen en dat tot het scheppen van een nieuwe, wellicht kostbare instelling niet mag worden besloten, zoolang haar noodzakelijkheid niet onweerlegbaar is komen vast te staan. Met betrekking tot het vergunningstelsel nterkt de minister nog op. dat bij de toe passing daarvan in het bijzonder op den voorgrond zal treden deze moeilijke vraag van verkeerseconomie, in hoeverre het ver- keersbelang in een streek, door het in wer king brengen van een autobusdienst op den duur zal worden gebaat, dan wel geschaad, indien reeds andere vervoermiddelen, hetzij spoor- of tramwagen, hetzij autobusdiensten voorhanden zijn. Daar het invoeren van het vergunningsstel sel voor de bestaande diensten zeer ingrij pend zal zijn, wordt bij wijze van overgangs maatregel voorgesteld, dat de eisch van het hebben van een vergunning eerst zes maan den na het inwerkingtreden wet wet, komt te gelden voor die diensten, die blijkens eerdere voldoening aan de artikelen 2 en 3 der wet van 1880, reeds wettig in werking waren. Na de verwerping door de Eerste Kamer. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging! van de Lager Onderwijswet 1920, dat beoogt den in de eerste twee leden van art. 193 dier wet genoemden overgangstermijn met een jaar te verlengen. Blijkens de memorie van toelichting is do indiening van dit wetsontwerp een gevolg van de verwerping door de Eerste Kamer van het wetsvoorstel-Westerman. De op vatting van de zijde der Eerste Kamer dat er, na de, door de regeering, omtrent deze zaak gedane mededeelingen, niet voldoen de reden voor een initiatief-voorstel bestond, en het feit van de aanneming van het voor stel door de Tweede Kamer kunnen, naar de minister van Onderwijs opmerkt, tot gevolg hebben, dat van regeeringswege een wets ontwerp tot regeling van dit onderwerp wordt ingediend. Met het oog op die mogelijkheid is het wenschelijk, voor de scholen, die nog zijn ingericht en overeenkomstig art. 2 bis vïn de wet op het Lager Onderwijs van 1878, en dit, krachtens de thans bestaande overgangs bepalingen niet langer dan tot 31 December kunnen blijven, dien toestand hangende de overweging der zaak, te bestendigen. Ver lenging voor een jaar komt den minister voor dat doel voldoende voor. Vrij naar het Fransch, Haloo, schreeuwde de generaal. Wat zegf u?.... Hallo.... Ja, Verdun.Gaan zij altijd vooruit?.... Ik weet het maar al te goed. De dorpen vluchten, Hoe?.... On mogelijk!.... Wat een geluk. Ja, ja, het is hoog fijd!.... Tot aan de Marne, dan?.... Ja, en dan rechtsomkeert. Wij hebben daar een goede stelling en zij zullen zich gaart, uit de voeten maken.... Hallo!.... Wel ken dag, zegt u?Den 2den September goed. Ja, ja, ambtsgeheim. Dank u. Hoe verlang ik naar dien dag! Waf zullen re blij zijn, dat zij eindelijk kunnen aan vallen!.... Wablief?.... O ja, dat is de vu rigste wensch van onze mannen.Is er de moed nog altijd in?.... Ja.... tot ziens! Terwijl de generéal den hoorn weer op hing, meende hij in den gang schreden te hooren, die zich verwijderden. De deur was gesloten. Hij maakte deze open, keek naar rechts en naar links, maar zag niemand. Hij glimlachte om zijn vergissing en met van vreugde stralende oogen dankfe hij den hemel voor het besluit van den opperbevel hebber. Dan boog hij zich oer zijn kaart en begon te onderzoeken, welke de beste stellingen der troepen in den Sechu zouden zijn mef het oog op het zoo zeer verwach ten offensief. HOOFDSTUK IX. De generaal luisterde bezorgd naar de rapporten van den militairen intendant. De levensmiddelenvoorziening van buiten werd moeilijk. Van af Montfaucon beschoten de Duitschers de lijn naar Parijs; de lijn naar Leineville was door de Pruisen onder vuur genomen. Aan gene zijde van Banoncourf. Indien het leger nog meer terugtrok, zou na enkele dagen de belegering beginnen en men zou de reserves moeten aanspreken. Campran bewaarde het stilzwijgen. Het is een feit, sprak de infendant, dat onze voorraad het vier jaar kan uit houden. Campran bleef nog altijd zwijgen, Indien de aanval maar begon, zwicht te de infendant. Maar Campran had nog altijd een som bere plooi op zijn voorhoofd en zweeg, De intendant stond op. Toen antwoordde zijn chef; Het oogenblik is van het hoogsfe ge wicht. De toekomst behoort aan God. Hoe lang zal hij nog dulden dat het geweld ze geviert?.... Wat uwe administratie betreft. Het is volstrekt noodzakelijk dat alle vluch telingen de stad van avond verlate0- Waarheen zullen zij gaan? Frankrijk is ggoot, mijnheer den in fendant en de Franschen zijn edelmoedig! Men klopte. Jean bracht de poststuk ken. Hij scheen verheugd en deze ontijdige vroolijkheid paste niet bij den ernst van hef oogenblik, noch bij den twist van daags te voren. Een blik van zijn chef maakte hem ijs koud. Hij herinnerde zich nu; men hield hem voor een dief. Breng dif schrijven naar den aalmoe zenier en kom niet voor van avond terug. Hier heb je twee francs voor je ontbijt. Jean nam ze zonder een woord fe spre ken aan en verliet het vertrek. Die kwajongen is sedert kort in mijn dienst, zeide de generaal, en ofschoon ik hem niets verwijten kan, heb ik foch lie ver, dat hij buiten het paviljoen is, want ik moet van middag weg. Waarom houdt u hem dan, als hij u geen vertrouwen inboezemt. Waarom? Omdat ik overtuigd ben van zijn eerlijkheid en zijn vaderlandsliefde en dan. In zijn geest zette hij den afgebroken zin voort: Die vreemde jongen heeft zwarte oogen, donkere oogen, evenals Jeanne, Die blik befoovert mij, hij herinnert mij aan mijn nicht en het is mij een behoefte ge worden onder de bekoring van deze vol- aakte gelijkenis te leven, sedert ik er van geniet en' er door lijd. Maar Jean was al weer weg. Zijn kwade bui was voorbij en hij voelde een innige vreugde; hij holde voorf als' een pijl uit den boog. Hij had een brief van den kapitein zijns vaders ontvangen. Hij schreef eenvoudig; Mijnheer. Ik sta er op u persoonlijk te antwoorden, als bewijs van dc achting welke ik uw va der toedraag. Verwonder u niet over zijne sfilzwijgendheid. Het 61e heeft vanaf den 4den Aug. dapper gevochten en geen en kele artillerist heeft kunnen schrijven. Dien 4den Augustus is het stuk uws vaders van d#n vroegen morgenstond af in acfie geweest; maar de vijand heeft het door een omtrekkende beweging omsingeld. Daudrel- le had geen enkele granaat meer en heeft zijn 75 met hulp zijner mannen willen red den. De vijand heeff zich met de bajonet op hen geworpen en hebben hen gevangen genomen; een enkele werd voor dood ach tergelaten; hij was getuige geweest dezer feiten, werd later door de onzen opgeno men en heeft dit alles medegedeeld. Wees dus gerusf. Daudrelle leeft, is gezond en heelhuids. Hij is een dappere onder de hel den; wees de waardige zoon van zulk een vader, en geloof mij uw toegenegene, Kapitein X. Wat een geluk voor Jean nu hij wist, dat zijn beminde vader in leven was! Den zelfden dag ontving hij Noyon, van den volgenden inhoud Noyon, 15 Augusfus. Beste Jean. Onze gedachten zijn steeds bij Je. Het gaat ons goed, maar het leed is groot we gens de uitgewekenen, welke aankomen. Indien de Duifschers tot hier kwamen, het geen zeker niet het geval zal zijn, zouden wij naar de omstreken van Nantes gaan, naar een neef, bij wien je vader werkte toen hij je moeder getrouwd heeft. Wij om helzen je allen. Marie. Zonder den minsfen twijfel, zij waren veilig en binnenkort zou hij een brief heb ben van de Loire-Inféneurs. Dat stond bij hem vast. Hij wist nu dat hij niet beang stigd behoefje fe zijn voor de zoo gelief den, en zijn hart liep over van geluk. Er was echter ook nog een andere reden van zeer groot belang. De stormloop der Duit schers zou tot sfaan gebracht worden. Zijn generaal had het gisteren per telefoon ge zegd. Hij had alles gehoord. Ja zeker, hij verweet zich zelf, zijne onbescheidenheid; maar hetgeen hem daartoe aangespoord had was hef opgewekte „onmogelijk". Dat was goed nieuws. Toen had hij geluisterd! .va». Nu had hij de opdracht van den generaal volbracht, vloog de trappen af van het huis van den aalmoezenier en begon een deun tje te fluiten. Hef kanongebulder was oor een kaaA uit zaak, dat hij in de lucht keek. Boven zijn hoofd was de hemel bezaaid met kleine witte wolkjes, in hef midden waarvan zich* een zwarte stip bewoog. Jean bleef met be langstelling sfaan kijken; zou de taube ge raakt zijn? Iemand liep hem voorbij en schreeuwde; Pasdan toch op! Hij had daaraan nog niet gedacht, ging eenige passen terug, altijd naar de lucht kijkend, en ging op den drempel van een huis schuilen, en wierp zith als van zelf achteruit, foen hij het wel bekende gesis van een bom hoorde. Zij trof een oud muur werk dat verbrijzeld werd. Jean slaakte een kreet, zijn linkerhand was volbloed, en hij' had vreeselijke pijn. Toch kwam er een glimlach op zijn gelaat, door zijn wonde werd hij in zijn oogen grooter; hij geleek nu een beetje op de soldaten, die hun leven waagden voor het vaderland. Hij wikkelde zijn bloedige hand in zijn zakdoek en te gelijk stegen uit alle huizen vreugdekreten op: geraakt! Hij snelde naar de markt om beter hef vliegtuig te kunnen zien en be merkte een rookende massa. Jean was gek van blijdschap. Hij ging naar de plaats waar de vliegmachine lag en was er een van de eersten, maar op bevel van den overste van den dicht bijgelegen post moest hij zich verwijderen. Wanf de groote vogel was in brand geraakt en hij vreesde voor een ont ploffing. Jean bleef op een afstand en ge noot het genoegen een overwonnen vijand fWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7