AnV/WJQt Voor de Juliaantjes. Leiding en voorlichting» Dinsdag 21 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16099 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Onder Wijk aan Duin brandde Maandagmiddag een hooiberg en bollen schuur van Q. 'Bakkum af. De foto toont den commandant der brandweer met zijn helpers boven op de ruïne. Hij staat er als een triomphator, nadat hij den brand is meester geworden. Agenda 22 Juli De Kabinetscrisis Motorrijtuigen van buitenaf. Een bijzondere ministerraad. Burgemeester De Vlugt Minister? VERKEER EN POSTERIJEN. Nederlandsche Spoorwegen. Groote brand te Wijk aan Zee en Duin. Enorme schade Mej, H. L De brand te Wijk aan Duin. Een duidelijk gezicht on den brandenden hooiberg en bollenschuur» Weer een ernstige duinbrand. De nieuwe verkeersregeling op den Schoterweg. Kindje verbrand. Aangehouden. Postzegelmarkt. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ONZE STAD. DE BEZICHTIGING VAN „HAGEVELD". Afscheid D. J. de Bruyn. Personalis. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Pei week 0.25 Pei kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen), j Postrekening No. 5970. NIEUWE Aovertentiën 35 cents per Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ctt per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aaabod-adver* tentiën 14 regels 60 ct. per plaats «ing: elke regel meer 15 ct., bï rooruitbetaling. Alle aponne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval mei f OKfj - egen ongevallen verzekerd voor een der. volgende uirkeeringen uU UU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 JU.' doodelijken afloop 4i«IU» bij verlies van een hand, f fOC bi) verlies van een f Cfl een voet of een oog; 1 luw.' duim of wiisvtnger I slU." bi) een breuk van f t fl heen of arm 1 rrll.* bij verlies van een andere vinger. „Gesteld eens aldus zei ons dezer dagen een scherpzinnig viiend, die het overigens met onze houding ten opzichte van den ka binetsformateur volkomen eens is ge steld eens, dat er nu tóch een kabinet- Colijn komt, welk een indruk moet dan wel de sterk verdeelde houding der katholieke pers in deze zaak al weer op ons Room- sche volk maken?" Wij vermoeden, dat ons antwoorjd hierop meerderen zal interesseeron en daarom geyen wij het in het openbaar. De gemaakte veronderstelling, aldus was ons antwoord, is geenszins een onwaar schijnlijke hypothese; wij nemen zelfs aan, dat de kans op slagen voor den heer Colijn zeer groot is. Zóó groot hebben wij ze al aanstonds geacht, dat wij al reeds 's-Maan- dags tegen de mogelijkheid van benoeming van een niet-Katholieken premier waar schuwden, terwijl die benoeming eerst Don derdag daarop volgende, afkwam. En wie dat artikel van ons nog eens wil nalezen, :al daaruit achteraf gemakkelijk distilleeren, Jat onze vrees van den aanvang af het op- ireden van den heer Colijn betrof. Maar dan hadt ge ook, zal deze of gene misschien zeggen, niet zoo verbaasd behoe ven te zijn, dat ten slotte de heer Colijn toch de aangewejen man bleek te zijn. Wel licht zijn er anderen, die nog verder gaan m zeggen; wanneer blijkbaar de partijlei- ling medegewerkt heeft aan een zoo be langrijke beslissing als de aanwijzing van een kabinetsformateur, doet dan de Room- sche pers, de voorlichtster van het Room- sche volk, niet beter om zulk een beslissing te eerbiedigen en naar best vermogen aan nemelijk te maken, desnoods met opgeven van haar oorspronkelijke meening? De vraag, welke wij hier stellen is van groot, niet enkel van actueel, maar ook van principiëel belang. En geen betere gelegenheid en aanleiding dan deze om haar de oogen te zien. Het is lang niet de eerste maal, dat er in 9nze Roomsche Staatspartij ernstige con flicten aan den dag treden tusschen leiding Cn pers, tusschen leiding en /propaganda, tusschen leiding en kiezerscorps. Voor een deel zijn deze conflicten onvermijdelijk, zoo als b.v. het geval was met de N. K. P. en met dp R.-K. Volkspartij; daar botsten enkel meeningsverschillen over het program tegen elkander, h^aar in andere gevallen, Vleot- wètcrisis, Michaëlistenbeweging, twisten over het kiesreglement en dergelijke was' er aiet altijd of lang niet uitsluitend sprake van beginselkwesties, maar ging het vaak >m tact en tactiek. Daarover is in ons blad il zoo vaak geschreven, dat het onnoodig is, er verder op in te gaan. Steeds hebben wij bij zulke gelegenheden aangedrongen op soepeler leiding, op meer contact tusschen leiding en pers, tusschen partijbestuur en Kamerfractie en alles wat kon bijdragen tot hot overbruggen van den gevaarlijken af stand tusschen leiders en volgelingen. Deze leemte en dat gevaar voor misver standen zijn al lang gevoeld. Zij hebben zelfs al eens op het eerste Katholieke persconngres tot een bespreking geleid, waar pater Kruitwagen de niet aanvaarde stelling verdedigde, dat er zoo iets moest' -zijn als één Katholiek politiek orgaan, waar in de leiding zich zou uitspreken en welke uitspraken door de Roomsche pers liefst zonder commentaar! zouden worden over genomen. Het omgekeerde dus van wat onze Roomsche bladen tot nu toe geweest zijn; onafhankelijke organen, waardoor zich uiten kan, wat er leeft in ons Roomsche volk. In plaats van deze kasplant, die in de openlucht stierf is er een contact-commis sie bedacht, bestaande uit Roomsche jour nalisten en het dagelijksch bestuur van de R.-K Staatspartij. De commissie heeft zoo goed als nooit gewerkt, bleek een dood geboren wicht. De toestand is nu fei telijk zóó, dat in de R.-K. Staatspartij een ieder zijn eigen weg gaat. Daar is de onaf hankelijke R.-K. Kamerfractie, daar is het partijbestuur, daar zijn een dertig tal onaf hankelijke Roomsche dagbladen. Alle drie de groepen geven ieder voor zich leiding naar eigen inzicht. Daar is meer. Er zijn ook een respectabel aantal R.-K. politieke pro- pagandaclubs, die allen naar de mate hun ner krachten dé kiezers leiden en inlichten. Zelf echter moeten zij hun leiding en voor lichting zoeken in Kamerverslagen, bij het partijbestuur, bij de Roomsche pers. Moeten wij ons niet verbazen, dat er bij Zooveel verdeelde leiding in die grooie Roomsche Staatspartij niet meer ongeluk ken gebeuren? We hebben geklaagd over het opsteken van de Michaëlbeweging en klagen nog dagelijks over het dissidente dag blad „De Morgen". Wé hebben versteld ge staan over het bijna onverwinnelijke verzet, dat bij de pas afgesloten verkiezingscam pagne tegen de R.-K. Staatspartij, tegen re geering en afgevaardigden, tegen de politiek in het algemeen tot uiting kwam. Maar mochten wij bij de bestaande „leiding" wel anders verwachten? De Roomsche pers en Je propaganda heeft in de afgeloopen maan den een heldenstrijd gevoerd; nog nooit naar onze herinnering is er zóó hard gewerkt om de R.-K Staatspartij voor zetelverlies te beschermen. Als bij afspraak voelde men algemeen de zwakke punten en richtte daarop de verdediging in. Er moest komen een reeonstruptiepolitiek; de aftredende rc- geering had hafcr best gedaan, had de groo- te moeilijkheden glansrijk overwonnen. Er moesten soms harde maatregelen worden genomen; de geschiedenis van art. 40 kon niet heelemaal door den beugel. Maar men moest ook wat weten te vergeven. Hoe het ook zij; deze regeering was uitgeleefd; zij ging met loffelijk ontslag en wij allen moes ten zorgen voor een nieuwe christelijke re geering, welke ging voeren een program van opbouwende Staatkunde. Zeker, een man als Colijn had harde slagen toegebracht. Maar die konden in een bepaalden tijd en onder bepaalde omstandigheden noodig zijn. De tijd was nu echter voorbij. Mgr. Nolens gaf zelf het parool in zijn groote Kamerrede bij de laatste begrooting: Ruys en Colijn laten mij koud, zei de leider der R.-K, Kamerfractie. .En de propaganda en de pers werkten die leus gretig uit. Wanneer de R.-K. Staatspartij dan weer onverzwakt uit de verkiezingen naar voren komt en het loopt de coalitie niet al te hard tegen, dan krijgen wij dus een nieuwe rechtsche regeering met ander functionaris sen. Aldus was de algemeene verwachting. En nu is de uitslag der verkiezingen al lerminst een verrassing geweest. De stem bus heeft precies aan de verwachtingen be antwoord: de R.-K. Staatspartij handhaafde zich evenals de christelijk-historische par tij; de anti-revolutionaire, die in den heer Colijn als leider tegenwind had, kreeg een paar gevoelige klappen. Nu is onze vraag: hebben de partijleiders niet vooraf bedacht, wat er zou gebeuren, wanneer de verkiezingen volgens de alge meene verwachtingen uitvielen? Zoo neen wat niet aan te nemen is dan hebben zij heel gevaarlijk op zien komen gespeeld. Zoo ja - en dat is 't waarschijnlijkste - dan heeft r,.en toegelaten, dat én pers èn propa ganda de verwachting wekte: bij een nieuwe overwinning der coalitie komt er geen regee- ring-Ruys en zelfer geen regeering-Colijn, en na den uitslag duikt de heer Colijn toch als kabinetsformateur op. En nu kan men onzerzijds kiezen: óf wel er was gebrek aan doorzicht, óf wel er was gebrek aan tijdige leiding, voorlichting en contact; óf er werd een verkeerd advies ge geven aan de Kóningin. Wat men ook wil, een fout of meerdere fouten zijn er begaan. het is de zaak der pers daarop te wij zen, opdat zij in de toekomst voorkomen worden. WM- stations der lijnen Amsterdam C.-S.Rot terdam Beurs. Hoek van Holland, Rotter dam D P. en UtrechtRotterdam Maas naar Breda en terug. Men leze voor naderg bijzonderheden de advertentie in dit nummer. B W: OPLOSSING BINNEN 14 DAGEN Het Vad. schrijft; Naar het zich op het oogenblik laat aan zien, is de oplossing van de kabinetscrisis binnen betrekkelijk korten tijd, 12 a 14 da gen, te wachten. Hoewel de vergadering van de R.-K. Ka merfractie op j.l. Zaterdag, in welke het con cept-program van den formateur is behan deld, nog niet op alle punten tot een defini tief besluit is gekomen, is (naar door iemand die uit den aard zijner positie zeer goed op de hoogte van den stand van zaken geacht mag worden, heeft verzekerd) overeenstem ming omtrent dit zakelijke gedeelte van de onderhandelingen zooal niet bereikt, dan toch zeer spoedig te verwachten. Meer moeilijkheden schijnt vooralsnog de keuze van de personen voor eenige der be langrijkste ministeries op te leveren. De vóór 1 Juli voor motorrijtuigen afge geven bewijzen in-, uit- en doorvoer no. 69 (z.g. nationaliteitsbewijzen) zullen met 1 October niet meer geldig zijn. Voor hou ders van motorrijtuigen bestaat vóór laatst genoemden datum de gelegenheid tot het aanvragen van nationaliteitsbewijzen voor hun motorrijtuigen. Dc aanvragen daartoe moeten schriftelijk onder overlegging van de oude bewijzen in-, uit- en doorvoer no. 69, worden gedaan aan den ontvanger der invoerrechten over de woonplaats van de belanghebbenden of, in dien ter plaatse geerr zoodanige ontvanger is gevestigd, bij den ontvanger der accijnzen al daar. Van 1 Juli j.l. af kunnen ingezetenen des rijks, bij binnenkomst hier te lande, hun mo torrijtuigen slechts dan vrij van invoerrecht invoeren, indien zij aan het kantoor van bin nenkomst een geldig nationaliteitsbewijs voor hun motorrijtuigen vertoonen. Bij gebreke daarvan wordt borgstelling voor het invoer recht gevorderd, welke borgstelling door den directeur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen slechts zal worden opgehe ven, indien binnen een jaar na den invoer alsnog geldige nationaliteitsbewijzen worden vertoond of wel wordt aangetoond, dat de motorrijtuigen, tevoren met betaling van het invoerrecht waren ingevoerd of dat daarvoor geen invoerrecht was verschuldigd. Naar ,De Rsb." verneemt, is Dinsdag morgen om 10 uur een bijzondére* vergade ring gehouden van den Ministerraad. Naar het blad bij geruchte vernam, zou dit in ver band staan met de politieke crisis. Naar' de (Chr.) Amsterdammer meldt zou de heer de Vlugt, burgemeester van Amster dam, in aanmerking komen voor minister van Waterstaat. Goedkoope trein naar Breda. Op Donderdag 30 Juli a.s. zal een goed koope trein (2e en 3e klasse) rijden van de Sociëteit St. Bavo. Hoofdbestuur P..-K. Volksbond, half 8 uur. Haarlemsche In koop-Combinatie, half 9 uur. Vervolg onderwijs, half 9 uur. Bevolkingsbur., half 9 uur. Brongebouw. Ledenconcert H. O. V. 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elk-en Donderdag van 89 lp uur. R, K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Sm edestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 2—6 Yt en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleener. van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenigiug. Bloemhófstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel Door tot nu toe onbeende oorzaak is Maandagmiddag brand uitgebrokep in den hooiberg en bollenschuur van den heer G. Bakkum, aan den Jodenweg te Wijk a. Duin. De brand breidde zich snel uit en in een ommezien stond de bollenschuur, waarin een zeer groot aantal bollen van hooge waarde geborgen waren, in lichtelaaie. De brand weer stond voor een moeilijke taak, want het water moest verkregen vVorden uit een brandkraan aan den Ajkmaarschen straat weg. Met slechts één straal kon men het vuur bestrijden. Desondanks is het de brandweer, die kranig gewerkt heeft, mogen gelukken om een dce! van de schuur te behouden. Eerst 's avonds om half 10 kon de spuit in rukken, terwijl nog steeds bij de smeulende ruïne werd gewaakt. Vooral van de zijde van de schooljeugd was veel belangstelling. Omstreeks twee uur kwam dan ook een onderwijzer opdagen, om de kinderen naar school te halen, want ze hadden blijkbaar meer belangstelling voor den brand dan in de lessen! De heer Röthe, burgemeester, was op het terrein van den brand aanwezig, evenals de burgemeester van Heemskerk, die zoo noodig zijn materiaal ter beschikking wilde stellen. Hiervan is geen gebruik gemaakt. Men had wel met meer stralen water kun nen geven, maar dan zou de druk zeer ge ring geweest zijn en terecht meende men meer nut te hebben van één flinke straal, dan van twee halve Het blusschingswerk stond onder leiding van den commandant Langendijk, die eer van zijn werk heeft. Nader vernemen wii nog, dat even over twaalf uur bij geruchten werd vernomen, dat brand was uitgebroken in de twee aan gebouwde bollenschuren van G. B aan den Jodenweg. De slangen wagen rukte onmiddellijk uit. Daar het geschoolde personeel meerendeels in de tuinen werkte, werd het blusschings werk met medewerking van enkele burgers begonnen. De hooiklamp. ongeveer 15 wagens groot en de schuur stonden in brand. De schade is aanzienlijk, daar alleen het gebouw was verzekerd. Men sprak zelfs van 40.000 alleen voor de bollen. Het mag misschien eenige duizenden min der zijn, maar dat doet aan den ramp wei nig af. De eigenaar bevond zich bij het uitbreken van den brand in Haarlem. Hij werd onmid dellijk gewaarschuwd en kwam spoedig ter plaatse. Eenige van de duurste bollen heeft men nog kunnen redden. De brand is onder zeer eigenaardige om standigheden aangekomen en begonnen aan de binnenzijde van den haag. Vervolgens is het gras verbrand en zoo is de hooiberg aangekomen. Vast is komen te staan, dat de oorzaak niet is gelegen in hooibroei. Eerder is aan te nemen, dat het achteloos wegwer pen van een sigaar of iets dergelijks de oor zaak van de ramp moet zijn. De volgende giften zijn weer ingekomen: Bij de Juliaantjes zelf, Alexanderstr. 14: Familie M. j 19 Tot lafenis van een ziel in 't vagevuur 10 Familie Schl. J 5 Juffrouw Kordelaar: Mej, B. 1 Mej. v. R. 1 Verder: om een voorspoedig kinder bed te verkrijgen 1 Wie volgt nog voor het mooie doel onze Juliaantjes in Haarlem te houden? Een lezer verzoekt ons opname van het volgend vers: DIENENDE ENGELEN. De Haarlemsche Zusters Juliaantjes Wie zou ze wenschen weg Van de Oude Spaarne Stad, De Zusters die, er biddend gaan. Weet ge wie het zijn Die daar steeds zoo stille gaan Altijd werkende altijd woekerend Met den hun zoo kostbaren tijd. Zusters als Engelen Die naam is hun zoo waar Zij brengen hulpe daar Waar anderen niet gaan. En wordt er gevraagd een bij u Die op aarde rijk zijn bedeeld Zij zouden het niet wagen Door liefde voor hun naaste Vergeten zij zich zelf geheel. Nu komen wij vragen ook bij u Gift al is zij klein voor Juliaantjes behoud O, geeft voor de Zusters Zij werken voor u mede Misschien is het hun bede Die voor armoed u (ons) bewaard. Zusters als dienende Engelen Altijd werken zij immer maar voort Anderen troostende zich zelf vergeten En velen hope brengende door hun woord Zusters der liefde, die alles verlieten Om te volgen 't Meesters woord Eens moog tot loon uwer werken 't Welkom in Vaderhuis Daar boven worden geboord. Haarlem 18 Juli. A. TIMMER—MAIN. Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar, Ruys- daelweg 7, Overveen; Mevr. Cobelens, Park laan 31. St. Joseph; Mej. Kordelaar. As- sendelverstraat 43, Sl. Bavo, Joh. de Dooper; Mevrouw Teeuwen, Schoterweg, Parochies Schoten; mevr. v. d. Vangst, Gasthuissingel. Parochie O. L. Vrouw Rozenkrans; Mej. F. Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie Sint Antonius. Gisterenmorgen ontstond een zeer ernstige duinbrand aan de spoorbaan onder ieze gemeente in de duinstreek nabij den Blin- kert, bekend onder naam Bosch enDuin. Daar de brand even na tienen ontstond, vermoedt men, dat de oorzaak weer is een vonk uit de locomotief, daar juist even tevoren een trein gepasseerd was. De jachtopziener Bol, die in het Wandel park ,,Kostverloren" het eerst gewaar schuwd werd, begaf er zich dadelijk heen. Het bleek hem echter, dat het een onbegon nen werk zou zijn hier alleen*het vuur te blusschen. Niet alleen dat de vlammen volop voedsel vonden in de dichte duinbeplanting, maar reeds had het vuur het opgaande hout aan getast en kronkelden de vlammen meters hoog uitslaande langs de stammen naar den kroon. Toch begreep hij, dat het onmoge lijke dan maar geprobeerd moest worden en- begon hij het moeilijke werk, hoe hopeloos succes ook scheen. Spoedig kreeg hij hulp van den gemeente- opzichter Fokkens en Cees van Duin. Later kwam ook een drietal politieagenten, de brigadier Huis in 't Veld en de agenten E. Smit en Zwitser. Met een viertal knapen, die ook op de rookwolken afkwamen, moest dit zestal trachten het vuur te keeren. Dit was nog moeilijker, doordat blusschingsmiddelen ont braken. Met afgerukte takken werd toen ge tracht de vlammen te dooven, wat eerst na een paar uur van hard werken geheel met succes bekroond werd. Een 15000 M2 duin is weer zwart gebrand, waaronder een 1000 M? bosch Tusschen de verkoolde stronken en stammen, lagen tal van verbrande konijnen, fazanten en luin- vogels. Ook werd nog een verkoold over blijfsel van een hond gevonden. Wel een bewijs, dal het vuur krachtig was en snel om zich had heengegrepen. Een woord van lof aan de blusschers, waarvan er enkelen de kleeren geschroeid werden bij haar blusschingswerk. Dit gedeelte duin behoort aan Jhr. Quarles van Ufford. Door de politie werd tegen een aantal wielrijders, die den Schoterweg in verkeerde richting opreden, proces-verbaal opgemaakt. Men zij gewaarschuwd. Zaterdagmiddag viel een kindje van 9 maanden in een tobbe met kokend water, waarin waschgoed stond. De moeder had de tobbe in de slaapkamer gezet, omdat zij bang was, dat haar 2 andere kleinen er in zouden vallen. De kleinste is toen uit het ledikantje gevallen in de tobbe. Gisteren over leed het kindje in het St. Elisabeths-Gasthuis aan de bekomen verwondingen. Naar aanleiding van .een bij de politie in gekomen aangifte van verschillende diefstal len, gepleegd op een bouwwerk aan de Pepijn- straat, is aangehouden de 32-jarige T. B., wo nende in den omtrek van dit bouwwerk. Zoo kwam men tot de ontdekking, dat uit de directiekeet werd vermist een kijker. Door indrukken van een ruit volgens de bekende methode, groene zeep en een stuk krantenpapier,had men zich toegang verschaft. De recherche achterhaalde den schuldige, door op een der in aanbouw zijnde huizen te klimmen. Daar zag zij, dat in den tuin van een in de nabijheid staande woning een kippenhok gemaakt werd. Bij onderzoek bleek het Een abonné schrijft ons het volgende: Een postzegelmarkt, ja, dat zou nu juist iets wezen, voor onze postzegelverzamelaars. Die zijn er in de laatste jaren heel wat. Wat ik in Amsterdam gezien heb op het gebied van postzegelmaikt, deed mij als Haarlem mer mijzelf afvragen ofdat ook niet wat zijn zou voor onze stad. Daar ik zelf een liefheb ber en verzamelaar ben, zou ik gaarne en met mij vele anderen bij óns ook een postzegel markt willen zien. Of dat mogelijk is? Ja zeker. Op de Botermarkt rondom de groote Electrapaal zou een mooie gelegenheid zijn. Bijv. Zaterdagmiddag en Zaterdagavond. Degene, die dan postzegels te verkoopen hebben of ruilen willen komen dan met hun album of verzameling daar en ge zult zien wat een aftrek dat heeft. Ik wensch dan langs dezen weg mijn doel te bereiken. Kos ten komen er niet van en de politie behoeft ook niet tusschenbeide te komen, want het is een onschuldig iets. 't Is intusschen voor vele verzamelaars een aardig en tijdver- drijvend werk. Nu zullen er misschien boek handelaren of sigarenwinkels zijn, die zeggen, dat wij hun dan schade gaan aandoen, met hun verkoop voor de ramen, maar dat is, dunkt mij geen bezwaar want dan kunnen zij de Maandagmarkt ook wel opdoeken. Deze doet alle neringdoenden, schade. Ik geloof integendeel, dat daardoor de Postzegellief hebberij wat meer los komt. Misschien zien we dan wat meer moois dat nu door menig een ontwetend wordt vastgehouden. Laten wij er een kleine markt op na gaan houden en komt dan Zaterdagsmiddags naar de Botermarkt met uwe verzameling. U krijgt koopers. Ook daar sta ik voor in. Barometerstand 9 uur v.m.: 7765. Vooruit OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van. 21 Juli 1925. Hoogste barometerstand: 786.4 m. M. te Karlstadt. Laagste barometerstand: 750.3 m. M. te Akureyri. Verwachting, van den avond van 21 tot den avond van 22 Juli 1925: Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Licht tot half- bewolkt. Droog, warm weer. hout ook van het bouwwerk afkomstig te zijn. Verder werd daar gevonden een 12 1 M. lange tuinslang. De menschen hadden het hout en de slang gekocht van B., zonder te weten, dat de goederen van diefstal afkom stig waren. Op de plaats waar B. werkt, werd nog ge vonden een stuk tuinslang van 12M. Totaal was gestolen voor een waarde va- v 120.aan hout, gereedschappen, asph alt papier, verf en tuinslang. J De schuldige heeft bekend. Het ontbreken) de stuk krant is bij hem thuis gevonden. Gisteren schreven wij reeds eenige bijzon derheden over het a.s. bezoek der Koningin aan qjrze stad. Een achttal vereenigingen had zich opgegeven voor de huldiging. Het geheele programma van de door de Koningin eventueel af te leggen bezoeken en andere bijzonderheden zijn intusschen nog niet bekend. Besprekingen dienaangaande zullen noj moeten worden gehouden met den secreta- ris der Koningin, baron van «Geen. Na deze besprekingen zal het programma bekenc worden gemaakt. Naar wij vernemen wordt een druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid om het nieuwe seminarie Hageveld te Heemsted» te bezichtigen. Hedenmorgen waren eenige honderden belangstellenden aanwezig, terwijl vanmiddag een vijfhonderdtal menschen wordt venvacht. De heer J. D. de Bruyn, chef de bureau; aan de Centrale Werkplaats der Nederland sche Spoorwegen, nam dezer dagen afscheid van directie en personeel. In de directie kamer, waar vele leden van het personeel zich hadden verzameld, werd de heer De Bruyn toegesproken dopr den chef van de werkplaats, den heer ir. A. G. de Koningh, die den scheidenden ambtenaar namens di rectie en personeel een gouden horloge aan bood. Daarna voerde de heer E. P. N. Mceu- weszen, bureaureferent, nog het woord Aa» de echtgenoote van den heer De Bruyn wen den bloemen aangeboden. Voor het vakexamen in de telefoondienst zijn geslaagd de telefoniste 2e klasse bij den interlocalen dienst, W. Willebrands, ahier; bjj den localendienst J. M. Geudeker,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1