Nieuw! HV. Dmi. Hi. [Dili EXTRA AANBIEDING Llfêlzfiaiis Handkoffers - Reisartikelen Haarlem INGEZONDEN. TROEBELE LIMONADE SIROOP BON No. 6 Spaarne 38, Groote Houtstraat I6I, Gen. Cronjéstraat 49 fCoffers - E PüPBrt DE SPAARNEBANK Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel. Wie zijn schoenen niet eert !s de Erdal niet weend DE SPELDJESDAG VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT" School voor de Hongftarsche kinderen. Duinbrand te Zandvoort. Toegelaten tot de Iste klasse der H/ B. S. 5 c. Prinsen Bolwerk 3. BURGERLIJKE STAND. HALFWEG. VIJFHUIZEN. SPAARNDAM. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. IJMU1DEN. BEVERWIJK. WIJKEROOG. Wacht niet langer! SINAASAPPEL VALENCIA EN ANANAS Blijft het beste en goedkoopste! NEEMT DIRECT EEN PROEF!! Wij stellen nog korten ijd ieder in de gelegenheid een proef te nemen Bij inlovsring van aangehechten bon No. 5, L, flesch van doze Limonade, tégen betaling van 39 cent. De overige courantenbone komen hiermede te vervallen. Uitgereikte KAARTbons voorloopig nog geldig Goedkooper kunt ge zeif nooit Limonade maken 11 HIER LANG -> AFKNIPPEN Tegen inlevering van dezen bon, ontvangt men in de za ken Spaarne 38, Groote Houtstraat 161 en Gen. Cronjéstraat 49, 1flesch Limonadesiroop (Sinaas appel -ot Ananas), tegen betaling van 39 ct. (sta tiegeld f 0.15). Op iede'en bon slechts éen flesch verkrijgbaar. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. PiliWARjEN SISAim* »oi */4 1031/4 98V4 1023/4 103 65/g 651/4 521/2 149l/2 139' W4 623/4 18 5051/3 3291/2 115 1783/4 •1401/2 1341/2 134 98*7, 1 691 y3 406 118 93/4 1553/4 149i/s 1651/1 1271/a 424 4461/2 345 302 165' 2 439ste NED. ST4 ATSLC TERI.I Trekking van Maandag 20 Jiift le Klas le Lijst. Hooge prijzen: 20.000, 1500. Berichten uit onze vorige Oplage. Spaart Uw schoenen Een bevredigend succes. De donkere wolken, welke sinds Zater dag-avond boven onze stad dreven, en de tware regenbuien deden niet veel goeds be toven voor den Speldjesdag. Met een beklemd hart ging het bestuur en allen, die belang hadden bij den Speldjes- dag, den Zondag tegemoet. Hoewel de lucht 's morgens nog eenigszins betrokken was, brak gelukkig de zon Weldra door en deed het hare om den dag te doen slagen. Vele verkoopsters verrichtten haar werk van naastenliefde en barmhartigheid reeds met veel ijver. Toen om ruim 10 uur de zonnestralen door de wolken braken, was het enthousiasme buitengewoon. De verkoop sters waren in een stemming van blijmoedig heid, hetgeen moed en vertrouwen gaf. De verkoop verliep prachtig, want al heel spoedig was de voorraad uitgeput, en men was ge noodzaakt, andere speldjes te verkoopen, die andere jaren verkocht waren. In het hoofd bureau was het den geheelen dag een levendig schouwspel van komen en gaan. Het bestuur verheugde zich, dat de animo onder de verkoopsters steeds toenam. Velen waren er, die het vastgestelde uitstapje op offerden tot het slagen van den speldjesdag. Hoewel het er aanvankelijk bedenkelijk uitzag, waren er toch nog ruim 350 ver koopsters. Het vertrouwen was nu gesteld op de aetiviteit van de dames. Overal deor de geheele stad kon men de verkoopsters gade slaan en velen hadden er slag van, om het speldje op een handige manier te verkoopen. Ook dit jaar had het bestuur een auto tot haar beschikking welwillend afgestaan door de Autogarage van de fa. Bouvy en van der Loo te Heemstede, die tevens een chauffeur disponibel stelde. Alle lof en hulde voor deze daad. Ook de chauffeur, die op de meest welwillende wijze mede heeft gewerkt een woord van dank. Zoodra de kerken uit waren, was de groot ste strijd bijna ten einde, en langzamerhand kwamen de verkoopsters haar speldjes en busjes inleveren. Met spanning wachtte men af, hoe groot de inhoud van de busjes was, en een ieder verheugde zich meer of minder over de op brengst, totdat ten slotte alle Parochie- Comite's zich verzamelden en het hoofd- öureau de totale uitslag berekende. Onder al de aanwezigen kon men bemerken dat er voor den speldjesdag geestdrift was geweest, en men hoopte ook op een goed succes. Ongeveer 5 uur deelde de voorzitter mede, dat de opbrengst van den Speldjesdag ruim f 2400.was, dus 300.minder dan het vorig jaar. Dit was een kleine teleurstelling, doch men was, gezien den toestand, tevreden. Hartelijk dank werd gebracht aan de Paro chieleiders met hun Comité's maar ook in het bijzonder aan de activiteit van de verkoop sters, want zij hebben haar Zondag opge offerd voor Herwonnen Levenskracht. Binnen enkele dagen zal het bestuur, door naklanken van dezen Speldjesdag, de ver moedelijke oorzaak beschrijven en eveneens zal Herwonnen Levenskracht trachten, haar fonds sympathiek te maken bij allen, die met het doel van deze vereeniging willen meestreven- Men .verzoekt ons roede te deelen, dat voor de Hongaarsche kinderen, die in Haar lem geplaatst, zijn, door de Hangaarschc onderwijzeres school zal worden gehouden in het St. Vincentiusgebouw Zoetestraat 19, op Woensdagochtend half 10 en Vrijdagmid dag 3 uur. De pleegouders worden dringend verzocht ie kleinen te sturen Vrijdagavond werd bij het Stafiotiempla- ceraent een duinbrandje ontdekt. Ongeveer 300 M. helm was verbrand en palen van de afscheiding van het terrein stonden even eens al in brand. Spoedig werd de braqd ge- bluscbt. De vermoedelijke oorzaak zijn von ken uit een locomotief. Bij de Zaterdag vermeldde namen was tbusievelijk weggevallen de naam van .ohanqa Hunting, die eveneens tot de 1ste 'asse toegelaten was geworden. Geboren: 16 Juli: G. SwaanswijkKeijzer. z. M, C. Heesemansde Zwaan, d. 17 Juli: J. S. H. M. KorremansBoh, d. J. B. v, MaasLode, d. M. P. v. Duffelen Fraiquin, d.. 18 Juli: M. v. d. Vossen— Verheijdc, z. -- 21 Juli: J. H. E. Peschar Odenthal, d. H. Geutskens—ter Wal, z. J. TwigtSmit, z J. M. G. Hollander Ruijtenschildt, z. Ondertrouwd 17 Juli: J. H. G. Post en M. J. Messer G. v. d. Haak en E. J. Ruigrok v. d. Werven J. C. Luitingh en H. Best. Overleden: 16 Juli: W. Lacourtv, d. Grind, 73 j., Zoetestraat. 17 Juli; C. Droste 37 j., Hazepaterslaan. 18 Juli: W. Kooij, 24 j.„ Rollandstraat. 19 Juli:J. W .N„ 4 m„ z. van A. A. Jonker, Doelstraat. G. VerkooijcnGodschalk, 44.}., Kamperlaan. 20 Juli: P. J., 9 m., z. van G. J. Schoone, Lange Poellaaa. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht vanwege de Postduivenvereeniging „da Luchtpost'' van af Lier (België), afstand 138.6 K.M.. was de uitslag: 1. J Wilderom; 2-6-11 G. Viseen; 3-12 H. van Dalen; 4-7 A, v, d. Maas; 5-14-26 C. v. Nicuwborg; 8-10 K-Vis- O R. Kwaak; 13-16 J. Speijker; 15-19 J. de Heij Co.; 17 Chr. Westmaas; 18 Joh. Tjalsma. Aankomst le duif 11.44.45; 20e duif 12.48.6 Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht van de Postduivenvereeniging „de Postduif', van af Lier (België), afstand 138.6 K.M., was de uitslag; 1-3 W. J. Cornelissen; 2-4 C. Bakker; 5-6 F. de Leeuw; 7 P. Twigt; 8 J. P. Tienstra. De Auteurswet. Een familie van Vijf huizen had bij gelegenheid van een 50-jarige echtvereeniging zich laten fotografeeren door een fotograaf. Na de opname verzocht deze direct het bedrag te mogen ontvangen, dat de foto's moesten kosten. Hiermede ging de familie niet accoord. Wel wilde ze de helft betalen of ook het bedrag storten op een bank en als de foto's goed gelukt waren, de rest. Doch daar wilde de fotograaf ook niets van weten. Maar na een tijdje stond het portret geëtaleerd bij den fotograaf met het opschrift er bij: „Niet betaald Maar dit was toch wel een beetje te kras, want door de Rijkspolitie is het portret in beslag geno men, zoodat er veel kans bestaat, dat dit hiuisje voor den wantrouwenden fotograaf wel eens een staartje kon hebben. Nieuw torenuurwerk. Zooals reeds werd medegedeeld, besloot onze gemeente raad in zijn laatste vergadering tot het aan schaffen van een nieuw uurwerk in den kerktoren. Er werd toen een bedrag van 1500 gevoteerd. Zeer binnenkort zal door B. en W, worden beslist, aan welke der vele aanbiedingen, die sedert inkwamen, de voor keur zal worden gegeven. Alsdan ook de nieuwe wijzerplaten wat practisch worden aangebracht, zal het een groot gemak zijn ook eens te kunnen zien hoe laat het is." Het zoo goed als versleten, meer dan 300 jaar oude uurwerk, wordt als aandenken aan de kerk geschonken en krijgt waarschijnlijk als curiositeit een plaatsje, nader door, de kerkvoogden aan te wijzen, in het kerkge bouw. Nog eens de Schapenduinen. In aan sluiting op ons bericht in ons blad van Za terdagavond, wordt ons uit betrouwbare bron medegedeeld, om teleurstelling te voor komen, dat de vrije wandeling in de Scha- penduinen alleen betreft de eigendommen van Jhr. van der Wijck, welke van den Bre derodeweg af te bereiken zijn,. Het geheele complex der Schapenduinen behoort aan twee eigenaars, waarvan het oostelijke gedeelte aan de familie Bierens de Haan, dat altijd gesloten was, en nimmer voor het publiek opengesteld is geweest. Dit deel is door een afrastering gescheiden en blijft verboden terrein. De omgevallen badkoets. Door het ne men van een te korten draai tuimelde een badkoets om. Het wielenstel brak bij die buiteling. In de koets bevonden zich een heer met zijn dochterte, die zich door den schrik niet lieten weerhouden en terstond in een ander koetsje overstapten om de reis naar de golven te aanvaarden. Glas aan 't strand. Niet alleen dat papierdotten en andere afval ons strand een aanzien soms geelt van een vuilnisbelt, °°|v schuilt er in het mulle zand nog een valsch gevaar. Het schijnt, dat cr in het zand ont zettend veel glasscherven verborgen liggen. Telkens komt het voor, dat kinderen hun strandgenoegens, waaronder het niet bloote voeten ronddraven, wel een der meest on schuldige is, moeten beëindigen, omdat ze in een glasscherf getrapt hebben. Zondag kwamen zulke ongelukken nog^ al heel vaak voor. Bij een knaapje was het zelfs zoo erg, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, t Was wel te wenschen, dat de bezoekers een beetje meer zorg gin gen geven aan de overblijfselen van de pak kage van hun eett en drinkwaren. Een gevaarlijk beroep. Dat zelfs het leven van den cameraman gevaar kan loopen in zijn onschuldig beroep, ondervond een strandfotograaf, wien als loon voor zijn kiekopname gepresenteerd werd „hem dood te steken." De vriendelijke aanbieder van zoo'n waarschijnlijk menschenlevenverkor- tende bezigheid was een beetje boven zijn bier. Toch werd cr een nader onderzoek in gesteld, hoewel tusschen zeggen en doen rog vele lange mijlen liggen. Gezellige gast. De hulp der politie werd ingeroepen voor een bezoeker van een café aan het Stationsplein, die roet bierglazen een vroolijke keuken organiseerde. Een vijf tiental bierglazen waren door den bezoeker reeds stuk gekegeld, toen de slerke arm verdere krachtoeren wist te beletten. Een vreemden maar bekenden weg. Een hotelhouder hier Ier plaatse riep de hulp van de politi in om en huisknecht, die uit zijn dienst ontslagen was, uit zijn kamertje te verwijderen. De ontslagen knecht had n.l. langs goot en dakrand, klimmend, kans gezien van buiten af zijn kamertje weer te betrekken en wilde dat op verzoek van den patroon niet verla ten. Toen kwam de politie, die hem veilig- heeidshalave maar nachtlogies op het bureau bezorgde. Brand. In den algeloopen nacht js brand uitgebroken in het bovenhuis van J., aan de Kanaalstraat 88rood, De brand, die begon nen is in de keuken, breidde zich uit naar achterkamer en gang. De brandweer was spoedig ter plaatst en met 1 straal op de waterleiding en met de koolzuurspuit was het gevaar spoedig be dwongen. De keuken brandde uit en een gedeelte van de achterkamer en gang. De schrik zat er onder de vrouwelijke be woners geducht in. Gillend kwamen zij in nachtgewaad de straat opgerend. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. De benedenwoning leed veel water schade. Arbeidsbeurs. Als werkloos staan inge schreven: 2 sigarenmakers, 1 marmerbewer ker. 1 metaalbewerker en 1 losse arbeider. Winkeliersvereniging. Maandagavond vergaderde de Vereen, van Winkeliers en Neringdoenden voor Beverwijk en Omsteken „Eendracht maakt Macht" in Hotel ter Burg. In zijn openingswoord richtte de voorzit ter, de heer C. Dingier, een bijzonder woord van welkom tot den eerevoorzitter, dep heer G. Slagt. Na lezing en goedkeuring der notulen ko men de ingekomen stukken aan de orde, O.m. werd medegedeeld, dat in October a.s. door den heer Putter uit Haarlem een lezing voor de vereeniging zal worden ge houden. In zijn jaarverslag deelde de heer J, Huis man mede, dat in het afgeloopen vereeni- gingsjaar het ledental achteruit was gegaan. Overigens bleek.dat de vereeniging niet werkloos was gebleven. Het jaarverslag werd onder applaus goed gekeurd. Uit Kët finoncieel verslag van den pen ningmeester bleek dat ontvagen was 1068.99. De uitgaven bedroegen 10001.45. Alzoo een batig saldo va 67.54. Namens de financieele commissie brengt de heer Degenaar verslag uit. De bescheiden van den penningmeester werden in orde bevonden waarvoor den be trokken functionaris dank werd gebracht. Ook het verslag, van de reclame-commis sie, uitgebracht door den heer Botterop. werd goedgekeurd. De commissie kan zich verheugen n een batig saldo van ruim 55. De heeren Korsman en Huisman treden periodiek af als bestuursleden. Beide heeren werden herkozen. De heer Huisman neemt zijn benoeming voorloopig aan, doch verzoekt de vergade ring naar een jonge kracht uit te zien, die hem kan opvolgen. Tot plaatsvervangend lid der financieele commissie werd benoemd de heer Anlonijn- den. De reclame-commssie werd herbenoemd. In behandeling kwam voorts een voorstel van den heer J. van Vliet, om de leden in de gelegenheid te stellen bij de vereeniging informaties n te wnnen op vreemdelnge, die zich in de gemeente komen vetgen. Besloten werd, dat dit zal ondergebracht worden bij het incasso-bureau. Het volgende punt op de agende was een bespreking over de werking der Schoon- heidscommisse. De voorztter zegt dat de werkwijze van deze commissie in het geheel niet naar het genoegen is van de winkeliers. Verschillende klachten werden naar voren gebracht. Vooral ten aanzien van te bouwen winkels is men het niet met de ideeën van de schoonheidscommissie eens. De volgende motie werd aangenomen: De Algeroeene Vergadering, enz, Gehoord ter zake gehouden besprekingen, draagt het bestuur op, zich te wenden tot den Raad der gemeente Beverwijk, met-het beleefd verzoek om uit de plaatselijke bouw verordening te willen doen vervallen de be paling dat goedkeuring van plannen tot bouw of verbouw door de Schoonheidscommissie voor Nord-Holland noodzakelijk is en wel op grond van het feit, dat deze commissie in meerdere gevallen getoond heeft, geen rekening e houden met de eischen vood be hoorlijke winkelramen en winkel-etalages, en voorts, dat'van bouwers of toekomstige bou wers steeds extra onkorsten worden ge- ëischt. Bij de rndvraag werd de verkeersregeling op de Breestraat aan critiek onderworpen en kwamen ook dc gazons in het geding. He resulaat was tenslotte dat het bestuur zich in verbinding zal stellen met het ge meentebestuur. Men wil de gazons laten verdwijnen en daarvoor de plaats vluchtheu-vels met be tegeling. Voorts ging er een stem uit de "vergadering op, die de leden aanspoorde mede te wer ken om een behoorlijk trottoir te krijgen, zooals dit thans aan liet begin van de Bree- sfrat is, Als men'daarvoor zijn eigen stoep ter be schikking stelt zal in deze wel iets worden bereikt. In de volgende vergadering zal de kwestie van de etalages op straat, d.w.z. vóór den winkel behandeld worden. Daarna sluiting. (Ongecorrigeerd.) Opgepast. In de nabijheid van het Hoogovenbedrijf is een 9-jarig meisje door een man aangerand. Op haar hulpgeroep nam de kerel de vlucht. De politie stelt een onderzoek In. Arbeidswet. Door de politie werd een bakker bekeurd, die door te vroeg brood- verkoopen, de arbeidswet overtrad. Te hard rijden. Negen personen werden bekeurd ter zake overtreding der maximum, snelheid- Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. bereid uit zuivere Vruchten-essence en zuiver suiker. Ecnige du.zenden flesschen werden binnen 14 dagen verkocht Iedereen roemt de kwaliteit!! EEN HALT AAN DE GEMEENTELIJKE BEMOEIINGEN ZONDER DRINGENDE NOODZAAK. Gemeentelijke Autobussen, een nieuw socialistisch Bedrijf. „Bij de debatten werd door de „Amsferdamsche Middenstands- „centrale gewezen op de nadeelen „van het concurrentieverbod, waartoe de Overheid in staat, is ,iZoo zouden, volgens de plannen „van de Melkvoorziening, geen „particulieren melk mogen leveren „Hetzelfde ziet men hier en daar „bij den Autobusdienst, waarvan „de Gemeente zelf Bussen gaat „exploiteeren en den particulieren „ondernemers slechts toestaat tot „de grens der Gemeente te komen „en hun standplaatsen ontneemt. „Hierontstond eenige beroering, in „de Vergadering en weerklonk ge- „roep van .jSchande!" Het bovenstaande is ontleend .aan een Verslag van het Middenstandscongres, deze week te Asseff gehouden, voorkomend in „De Telegraaf' Mén behoefl geen vreemdeling in Jeru zalem te zijn om ie weten, dat hier op Haarlem gedoeld werd. en het „schande- protesf' onze Stad gold. Zóó is dus r( k onze Spaarnestad begon nen, naast haf,: Bloemenrepufafie, deze „renommee" in 'le meest-slechte en ongun stige beteekenis van het woord, te gaan verbreiden door het gansche Land, zóó zelfs, dat reeds op officieele Congressen', waar Regeerings-, Provinciale en Gemeen telijke Verfegeriwoordigers aanwezig waren er „schande" over geroepen werd! En er waren ook Haarlemmers op dit Congres lang niet de eersten de besten die zich wel hebben moeten schamen om hunne Stad en van wie geen enkele op dit welverdiende protest gereageerd heeft en hier maak ik de woorden van Haarl. Dagblad van Vrijdag tot de mijne: „Qui se tait, consent!" Trouwens, het geheele Congres, waarop ook niemand iiun3er dan Prof. dr. N. J. Polak, de Rector magnificus der Ned. Han- delshoogeschool, als spr. optrad, stond in het algemeene teeken van een sfrenge ver oordeeling der Gem. bemoeiingen. En straks, in October, zal in de Hoofd stad het Kafh. Congres gehouden worden en ook daar zullen, zij het wellicht op an dere grondslagen en met andere argumen ten, door onze Kafli, Sociologen en Voor mannen en Gem. Bemoeiingen onder het mes worden genomen en veroordeeld.... Geachte Redacties! Gij ziet, dat mijne principieele bestrij ding goed gefundeerd was, immers, ik steunde op en ontleende de kracht mijner argumenten aan de uifspraken der Sociaal- economische Wetenschap en, meer in het bijzonder, aan de Katholieke-sociale, Aanvankelijk had ik mij voorgenomen niet zoo spoedig mijn tweede bestrijding te schrijven, mijn herhaalden aanval op de aanhangige socialistische Gemeentelijke plannen. Doch thans nopen mij daar foe verschillende redenen, want de gevoelige plaat ontwikkelt zich zóó verrassend snel, dat ik wel verplicht ben haar vlugger dan ik zelf gedacht had, in het fixeerblad te werpen. Onze drie bladen in actie. Op mijn eerste artikel zijn gevólgd: een korte noot van de Red. N. H. Crt., een Ingezonden Stukje van mijn standgenoot Alders, een dito 'van den (heer F. Keesen, lid van den Gemeenteraad. Voorts een. gedachtenwisseling, meer van kritische aard, in II. D. En last not least een eigenhandig onderschriftje van den grooten Redder Haar lem's.... Weth. Reinalda in de St. E. U, geachte Redacties, met Uwe bekende welwillendheid, wilt mij wei toestaan deze gedachtenwiselingen te beantwoorden in dit. mijn tweede artikel. Bij voorbaat mijn vrien delijken dank! In afwachting. De N. IL Crt, behoudt zich haar oordeel voor en zal het uiteenzetten, wanneer de zaak tot meer rijpheid zal zijn gekomen. Over die kwestie van „rijpheid" zullen wij ons veroorloven hieronder het een en ander te zeggen. Bedenk, dat in den Gem. tuin de kersen, als het moet, geforceerd kun nen rijpen.... Niettemin zien wij met be langstelling dit oordeel tegemoet, al zijn wij ons bewust van de moeilijke positie, waarin ook weer dezen keer hare Redactie zich ge plaatst ziet. Benard behoeft evenwel deze positie niet te zijn, wanneer men slechts het principe stelt boven het individu. Geen nieuwe'Gcm. dienst- Doch reeds thans wil de N. H. Ct. ons de verzekering suggereeren: er zal geen nieuwe Gera. Dienst worden ingesteld." Hoor 'ns, geachte Red. van d N. H. Crt., nu geen „hokus pokus" spelen; in de Poli tiek moge zoo'n spelletje opgaan, niet }n de nuchtere zakenwereld! Wilt gij dan beweren, dat met de'tonnetjes de passagiers en met dezen het stadsvuilnis tegelijk vervoerd zullen worden? Neen? Gesepareerd dus? Maar, dan is hel pok een aparte Gem- Dienst, al wordt hij bij wijze- van camouflage dan ook onderge bracht bij de Gem. Reiniging, In mijn vorig artikel vroeg ik het reeds: Waarom geschiedt dit? Om praktische rede nen zal men zeggenNeen. om zich aan een Dienst vast te klampen, waarin men heel gemakkelijk de wis en zekere nadeclige sal di zal kunnen wegwerken en verbloemen, ze te loozen in de uilgaven van onzen reinigings dienst, welke immers toch al maar door stij gende zijn? Er is nog een andere reden. Een nieuwe autobusdienst met een aan nemelijke en controleerbare bcgrooting, dit wil zeggen mei een groot nadeelig saldo, kwam er bij Geel. Staten niet door. Immers, het is in ingelichte kringen bekend genoeg, dat Haarlem om zijn uitermate slecht finantieel beheer, bij de Ged. Staten onzer Provincie het „béte 11 o i r e" is. Haarlem slaat in dal College bckend als zijnde armlastig en levend vér boven zijn stand. Het is daarom, dat Ged. Stpten den vacantjetoeslag van het Gem. personeel niet goedkeurden, het is daarom, dat zij alles wat maar van Haarlem komt met de meeste nauwgezetheid onder de loupe nemen en elk finantieel besluit terdege 'toetsen. -Vandaar is van B. en W. niet te verwachten een nieuwe Gem. Dienst met eei. eerlijke begroo ting. Vandaar een gecamoufleerde! Behoeft het in dit verband verwondering te baren en de St, E. zinspeelde er Za terdagavond reeds op dat van een boven zijn stand levend armlastige wellicht op zeer hoffelijke wijze geweigerd zal worden een gift van 214 ton gouds? Immers, van menschen en Instituten, in dergelijke omstandigheden verkeerend, wenscht men niet van zoodanige vrijgevigheid „op groot 1 e f' te profiteeren. Inderdaad dus, een spiksplinternieuwe Gem. Dienst, doch gecamoufleerd en „wegge- frommeld" bij de Gem. Reiniging. De waardeering van den heer Alders. Voor hét waardeerend artikel des heeren G, Alders, betuig ik mijn dank. De activiteit én de beginselvastheid van dezen Midden stander dwingen én in het Bestuur onzer R.-K. Middenstandsvcr. èn in de Midden standscentrale'respect af. De echo van zijn noodkreet over de plagerige toepassint! der MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4 Yt Nederl. 1917 7% N.-L 1921 AL 6% N.-L 1923 D... HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgcns gew Koloniale Bank I discbe Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. C„mp. Merc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wal Sumatra Dordtsche Petr, Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell V K 133I/, 'Q5/« 1271/2 398 4421/g 3401/2 301 281 */2 256 379 981/j 1413/4 «71/2 323/4 7 HEDEN IOH/4 1031/4 98I/4 1023/4 103 149 139 132 170 62 506 330 1171/2 178 141 135 1341/2 408 HOI/2 9t/7 157 1501/4 104 1411/4 87i/2 321/4 7 Precarioverordening, ten nadeele van onzen Handel en Industrie, zal weldra in de e.v. vergadering onzer Middenstandscentrale ver nomen worden. Do Politieke Adviescommissie der R,-K. Kiesvereniging. Met klimmende verbazing, zegt het raads lid Keesen in de N- H. Crt,, 'heelt hij mijn betoog gelezen. Onmogelijk kan zij grooler geweest zijn dan de mijne, toen ik dit stukje van mijn oud-medelid in de Reorg. comm. onzer R,-K. Kiesvereeniging las. Gij bent secretaris der P. A. C„ zegt de heer Keesen, en was nu niet uw weg ge weestdc P. A. C.? En verder vraagt hij, of ik mij nog bewust ben den geest, dc conclusies en het eindresultaat van dc des tijds ingestelde R. O. Commissie? Ja, inderdaad, ben ik mij die nog bewust, doch, helaas, de heer Keesen, mijn mede- cummissielid is het spoor bijster. Hij is blijk baar vergeten het door hemzelf mee geredi geerde art. 28, dat alléén aan 2 raadsleden het recht verleent der P. A, C., om advies in te winnen, een vergadering aan te vragen. De P. A. C. of een harer leden, ten einde de zelfstandigheid der raadsleden niet aan te tasten, raag zelfs den raadsleden voor dit doe] niet-uitnoodigen, laat staan een advies opdringen. - Dezen moeten er eigener beweging naar vragen. Dat is de zaak, dat zijn dc conclusie en het resultaat djer R. O Cie„ geacht oud- medeljd! Ikzelf stond dus machteloos, niet waar? Doch de raadsleden niet en waar nu enke len uwer collega's reeds in het College van B. en W., zonder ons advies, zooals te doen gebruikelijk is, de zaak reeds hebben doen beklinken, waar een ander den Weth. Rej- najda reeds zijn zegen moet hebben geschon ken over dit socialistische Plan, dan vraag ik U, geachte Keesen, toch: Gij staat er mo menteel nog buiten, doch gebdod plicht hier niet tot dadelijk handólen? Temeer, waar het hier niet op de' eerste plaats een politiek vraagstuk geldt, doch op de allereerste plaats een sociaal-economisch, en hoewel geheel individueel handelend, en hoewel ik Voorzitter ben der R. K. Midden- standsvereeniging, alhier, ik ben ook secre taris dqj- Middenstandscentrale voor Haar lem eft Oml. Gem. en dc kwestie is er niet een uitsluitend voor de Katholieken, zij is een algemeene kwestie, die de belangen raakt van onzen geheelen Handeldr. en In- dustr. Middenstand. Of meent Gij, peen, dat meent Gij niet, dat gewacht had moeten worden totdat het voorstel als Gedrukt Raadsstukje 1 of 2 da gen vóór de Raadsvergadering verschijnt? Zooals gewoonlijk met de voorstellen, waar zooals men dat nomt „haar aanzit!" Terwijl, zooals mij werd medegedeeld, voor-de besliste waarheid kan ik natuurlijk niet instaan de 60 M, lange nieuwe garage reeds is besteld, alvorens de Raad officiéél nog van iets afweet. Och, een novum zau dat niet wezen, im mers, men liet den Raad stemmen over de cabine van het Gem. Concertgebouw, terwijl 5424 18758 5671 3698 3021 2977 149 578 769 946 1515 1620 1S73 2177 2324 2716 3151 3545 3802 3957 4538 4747 4865 5173 5469 5785 5811 6115 6449 6699 7110 7.316 7735 7972 8354 8504 8790 8949 9280 9716 9874 (0214 10732 11021 11164 11465 12213 12448 12813 13032 13254 13579 13820 14044 14347 14669 14931 15685 15880 16347 16660 16831 17047 17390 17583 17805 18142 1S469 18764 19302 19542 19712 19S92 20302 20525 20856 8713 9980 f 1006. 10868 15393 f 400. 4176 ƒ200. 6089 8986 18060 18564 19462 19546 Prijzen van 20: 307 365 37Ó 675 862 497 731 737 245 595 656 809 824 862 868 869 983 1040 10S4 1194 1250 1521 1549 1553 1576 1592 1622 1674 1689 1691 1710 1939 1984 1991 2086 2205 2221 2229 2261 2336 2338 2496 2579 3043 P 3440 3547 3663 3664 3682 5693 3893 3897 3941 4061 4196 4238 4470 4555 4599 4648 46S4 4705 4760 4764 4785 4847 4859 4906 4932 5009" 5113 ol40 5177 5227 5346 5,376 5409 5477 5524 5641 5656 5681 1898 2200 2331 28)3 2834 2847 2649 3253 3258 3310" 3420 3547 3888 4059 5817 6120 6550 6700 7204 7365 7749 8043 8431 8582 8813 8954 9309 9722 9960 10334 10808 11025 11177 11469 12294 12456 12820 13113 13318 13585 13829 14052 14389 14682 14983 15690 15958 16258 167Q3 16914 17076 17404 17595 17895 18200 18524 19005 19-308 19563 19813 1990S 20386 20569 20880 5838 6121 6563 6724 7245 7405 7759 804u 8443 8609 8817 8996 9328 9768 9981 10381'' 10832 11C 11183 11514 12309 12497 12823 13114 1333S 13607 13562 14142 14466 14655 15038 15754 15981 16292 16723 16934 17093 17411 17606 17931 18279 18573 19016 19322 19574 19835 19918 20413 20659 20905 5952 6270 6606 6818 7255 7421 7789 8156 8461 8714 8852 9050 9355 9834 10014 10473 10854 '1045 J1279 11539 12317 12524 ir^f, 13141 13399 13683 13903 14226 14468 14733 15153 15760 16028 16321 16771 16976 17170 17450 17654 18062 18348 18590 19039 19398 19590 19841 20054 20428 20699 20963 5979 6346 660Ï 6867 7259 7568 7830 8237 8*473 8716 8861 9195 9404 9843 10099 10858 11074 11326 1778 12365 12258 12891 13147 13453 1373f 13991 14241 14582 14777 15249 15790 16126 16414 16789 16963 17181 17499 .735 18089 18372 18705 19108 19453 19623 19842 20101 2046 i 20703 20979 6081 6396 6931 ">0l 768) 78 69 8293 f.479 8766 8866 9204 9480 9870 10113 10538 10895 11149 1 12077 12400 J2696 12969 13215 13460 13749 13997 14273 14632 14SI4 15296 15793 16130 16510 16800 16985 17194 17545 17743 18114 18414 18724 19137 19478 19634 19886 20166 20486 20756 20991 'ƒ100. 562 765 915 1325 1608 1735 2124 2289 2637 3109 3544 3726 3942 4514 4729 4862 5161 5438 5706 6112 6428 6657 7103 7315 7729 7943 S315 8490 8784 8934 9232 9506 9872 10175 10674 10922 11162 11377 12156 12413 12791 12985 13223 13530 13805 14020 14339 14633 1490G 15330 15877 16138 16650 16810 17024 17278 17553 17745 18133 18463 J8727 19249 19503 19654 19891 20274 20512 20771 het cling er allang stond, mep laat den Raad bouwgrond koppen, terwijl de huizen reeds onder de kap staan, enz. enz. enz. Precedenten te over---. Intusschen is deze socialistische nieuwe Gem. Dienst Vrijdagavond 'U de P. A. C. beproken, en wanneer de heer Keesep met nog een Collega prijs stellen op haar Advies, dan zal dadelijk een Vergadering worden uitgeschreven, iogev, art. 28. P. J. M. VAN TETERJNG. Naschrift. In het slot van zijn in- gez. stuk wendt de geachte inzender zjch tot Haarlem's Dagblad. Aangezien het goede gewoonte is als regel in een blad geen pole miek tegen een ander blad toe te laten, hebben wij dit laatste gedeelte piet opge nomen. Overigen» willen wij ten over vloede! oog wel eens verklaren, dat nie. mand in Haarlem ongerust behoeft te zijn ever onze plotselinge voorliefde voor nieuwe gemeentebedrijven. Onze wel gefundeerde beginselen -op dit pupt staan nog onge schokt, Waneer wij echter ten opzichte van de Gemeentelijke autobussen nog getn uiting hebben gegeven aan de dadelijk op komende opwelling opi tegen het plan te keer ie gaan, was dit omdat wij nooit ian opwellingen toegever, maar eerst de zaken onderzoeken. Zulk een onderzoek gaat niet altijd even vlot. Wij zijn althans nog niet gereed om nu al een bezonken oordeel uit' te spreken. Onze geachte inzender gelieve y echter van overtuigd te zijn, dat ons ook m dez zaak, zooals altijd, zakelijke en geer persoolijke overwegingen leiden. Redactie N. Haarl. CL TWEE BERUCHTeInDIVIDUEN GE- ARRESTEERD. OOLTGENSPLAAT, 20 Juli. In den nacht van Zaterdag op Zondag wilden de ge meente.veldwachter Jordaan en de onbe zoldigde gemeente-veldwachter Paasse te Ooltgensplaat twee onbekende personen aanhouden, die hun verdacht voorkwamen en weigerden huni'P namen te noemen. De twee veldwachters werden echter bij hun poging tot arrestatie door de beide mannen aangevallen, die tenslotte na een hevig gevecht wisten te ontsnappen met achterlating van een hoed, twee maskers en inbrekerswerkuigen alsmede een paar handschoenen. Na overleg met den Burgemeester te hebben gepleegd, werd me behulp van de burgerij een vervolging op touw gezet, waaraan ook door een politispeurhond werd dcelcnomen. Het resultaat was, dat gisterenmiddag de twee verdachten in een roggeveld gearres teerd konden worden Dc mannen bleken te zijn J. van Putten en P. H. van Wesleren, beiden uit Amster dam afkomstig, v Putten woonde tot voor zes jaar te Oojtgensplaat en werd reeds voor verschillende inbraken aldaar veroor deeld- Op de plaas, waar de arrestatie plaats vond, werd ook nog een rijwiel gevonden, afkomstig van een eenige dagen tevoren gepleegden diefstal. De gevangenen ontken den zich aan eenjg misdrijf te hebben schul dig gemaakt, Zij zijl echter vobrloopig jn het arrestanteplokaer van het politiebureau te Ooltgensplaat ingesloten. EEN ERNSTJC E ONTSPORING. LEMMER,v 20 Juïi, Zaterdagavond om streeks 11 uur dera'lleerde de laatste tram van Joure naar Lemmer bij St. Nicolaasga, doordat zich een koe op de rails bevond. Het beest werd vermorzeld, De machine rolde onderste boven van den weg. De machinist wist zich te redden. De tram bestond uit drie passagiersrijtui gen met passagier! voor Amsterdam, Twee dier rijtuigen met de goederenwagen onL spoorden eveneens De materieele schade is groot, maar ge lukkig werden geen personen getroffen. Hoewel de passi giers twee uur vertraging hadden, konden zii de boot nog halen. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2