EVENTJES LACHEN. BRIEVEN UIT FRANKRIJK. BW DE SPION VAN DE CITADEL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 21 Juli 1925 De inhoud van het Duitsche antwoord inzake het veiligheidspact en Ie plannen, die eruit spreken. Het opstandje in Portugal- Ouder de Radio-berichten: Het Duitsche antwoord te Parijs en te Lon den overhandigd. Nieuwe pogingen tot bijlegging van het Britsche mijnconflict. Gem. buitepl. berichten. Het veiligheidspact. De ontruiming van bezet gebied De Oost-Saksische textiel- industrie. Twee en zestigduizend textiel arbeiders met uitsluiting bedreigd. De verkiezingen voor de Fransche Algemeene Raden. Het Britsche mijnconflict. De oorlog in Marokko. De opstand in Portugal. Ontploffing in de haven van Hoboken. UIT ONZE OOST. Mgr. G ijlswijk in Ned.-Indië. KERK EN SCHOOL KERKNIEUWS. Vijfde Int. Katholieken-congres. Pastoor P. J. J. Scheffer. Standbeeld H. Petrus Canisius FEUILLETON. EEN NIJPEND GEBREK AAN PRIESTERS. inwoners en allen uit de meest onbemiddelde kringen, zoodat ook de financieels omstan- dif h dsn van dat instituut alles behalve roos- In een der belangrijkste rapporten op hst kleurig zijn. je Nationaal Eucharistisch Congres te Ren- j Is 't wonder, dat in hst departement Seine nes verleden week uitgebracht, wordt ge- et Marne, tot Meaux behsorende en ons per waagd van een gebrek aan priesterroepingen in de betere kringen. Op hetzelfde oogenblik soonlijk hst best bekend, de godsdienstijver angstwekkend is gedaald en dat het over- winekeurige sancties zal worden gesteld. Ten aanzien van de grenzen in het Oosten behandelt het antwoord de quaestie der bij zondere garanties in den vorm van vragen, welke beoogen nauwkeurig vast te stellen onder welke omstandigheden Frankrijk aan spraak wenscht te maken op het recht tot betreding van de gedemilitariseerde Rijn zone. De nota betoogt verder, dat de par. 4 en 6 van de Fransche nota met elkander in strijd zijn. Aangaande den Volkenbond wordt geprotesteerd tegen de interpretatie van art.^16 van het Statuut, waardoor iedere mogendheid het recht zou krijgen, de Duit- sche grenzen te overschrijden zoolang Duitschland ontwapend blijft. Ook kan i Zondag vergaderd en nam bij acclamatie een dringt een noodkreet tot mij door uit één groote deel der Katholieke bevolking niet der Seminaries in de departementen in de I eens meer aan de noodzakelijkste kerkelijke nabijhsid van Parijs gelegen. Meerdere gees telijken bemoeien zich hst instituut der late roepingen uitbreiding te geven, om den pries ternood tegemoet te komen. Geen vraagstuk is wellicht van grootere actualiteit dan dit tekort aan priesters, waar van Frankrijk de meest droeve gevolgen on dervindt. Ieder jaar gaat hst aantal achteruit, ster ven er meer dan er worden gewijd. Niet alleen dit land gaat gebukt onder een dergelijke crisis maar in Frankrijk is deze dermate ernstig dat de noodkreten door h t Episco paat aangeheven, al te begrijpelijk zijn. De plaatsen zijn geen uitzonderingen, waar een priester genoodzaakt is twéé of drie parochies van geestelijke zorg te voorzien. Zoodat alleen 'om beurten iedere parochie kan worden bediend. De groote afstanden die deze vaak scheiden, maken een geregeld con tact des te moeilijker en hoevelen dit leven vaarwel zeggen zonder een priester aan hun sterfbed te hebben gezien, is nie.t bij bena dering te zeggen. Hoe het geloofsleven moet kwijnen bij een dergelijken toestand laat zich gemakkelijk denken. Zelfs de diocesen tot nu toe het meest in -taat de minder bevoorrechten van gees telijke leiding te voorzien, moeten erkennen dat'het aantal in de laatste 20 jaren met een derde of een vierde is afgenomen Aveyron behoorde lange jaren tot de be langrijkste kweekscholen van katholieke priesters. Een bedroevende statistiek toont ons dat slechts 171 seminaristen aanwezig tijn en meer dan 300.000 inwoners. Het dio cees van Nancy telt op een half millioen in woners niet meer dan 150 seminaristen. Reims heeft een tekort aan 50 seminaristen om in een naaste toekomst het normale le ven in dat diocees te onderhouden. Montau- ban heeft er op zijn minst genomen 220 noo- dig, beschikt slechts over 85, en Wel het diepst beschamend is de toestand in Troyes. Schreef niet onlangs de Bisschop van dat gewest aan zijn diocesanen „Wij hebben nauwelijks 250 priesters, waarvan 80 den 60-jarigen leef tijd hebben overschreden en ongeveer 500 posten blijven onbezet. Mgr. Chassagnon, Bisschop van Antun, dat over de 500.000 inwoners telt heeft op de volgende wijze uiting gegeven aan zijn pries terlijke bezorgdheid. „In 1886," schrijft hij, „waren er 773 priesters in het diocees Antun in 1900 zelfs 789. In 1923 daalde dit aantal tot 578, na reeds in 1914 tot 759 te zijn ge slonken. Van de 578 priesters op dit moment ih le ven, zijn er 553 in dienst en onder hen be vonden zich 3 8'0-jarigen, 34 70-jarigen en 98 60-jarigen. Hoogstens een 70 zijn jonger dan veertig. Het aantal parochies bedradgt 477, waarvan 141,over geen pastoor beschikken. Met den dag neemt dit onheilspellend ver schijnsel toe iedere pastoor die overlijdt, be duidt een parochie zonder priester. In Nice is het niet beter 74 van de 204 parochies zijn onverzorgd. Het zou helaas niet moeilijk zijn deze voorbeelden met on telbare aan te vullen. Dezelfde noodkreten Klinken ons tegen uit Cambria, Toulouse en zelfs Versailles, waar Mgr. Gibier zich bij zondere moeite heeft gegeven Seminaristen te verkijgen. Hoe droevig de toestand is in het diocees Meaux, weten wij slechts al te goed uit een onderhoud, dat wij onlangs moesten hebben met den Rector van het Klein-Seminarie. Een luttel aantal van 44 leerlingen op 350.000 plichten voldoet. De kortelings heilig verklaarde Pastoor van Ars heeft eens gezegd „Geen beter beeld van het godsdienstig leven in ons land kan gegeven worden dan door het toonen van de lijst der priesterwijdingen." Tot welk een beschamende erkenning zou hij thins moeten komen bij een blik op de ver onrustende statistieken, die voor ons liggen. De vraag dringt zich op, welke de redenen zijn. Het antwoord is niet bezwaarlijk te ge ven. Een lang-jarig regime van anti-clerica- lisme hieft het geloof in de jeugdige harten ondermijnd. De neutrale school heeft meer en meer het opkomend geslacht vervreemd van het Kerkelijk leven. Voeg daarbij de fi- nancieele moeilijkheden die rusten op een ieder, die het priester-ambt wil omhelzen. Men moet ze kennen, de dorpspastoors in Frankrijk met hun groen-verschoten toga, om te weten, hoe groot hun nood is hun leven een aaneenschakeling van opoffering. Ternauwernood voldoende bezitten zij om op spaarzame wijze rond te komen en velen zien zich genoodzaakt buiten hun priester ambt bronnen van inkomsten te zoeken. De Staat h'.eft hun kerkgebouwen en bezittingen geannexeerd, maar verzuimt in hun onder- om er op te steunen en het groote aantal herstemmingen werkt mee om het trekken van conclusies voorloopig onmogelijk te ma ken. De „Echo de Paris" wijst met groote vol doening op het succes der rechterzijde in den Elzas, waar nagenoeg overal de katho lieken vooruitgaan, terwijl de groote voor vechter der leekenwetten, George Weil, niet herkozen werd en met een enorme meerder heid geslagen werd door zijn katholieken te- gencandidaat. EEN DREIGENDE POSTSTAKING IN FRANKRIJK. 'Het blijft roerig in Fransche postkringen. De nationale Raad van het personeel heeft Duitschland niet tot den Volkenbond toe treden zoolang de Keulsche zone niet ont ruimd- is. Duitschland tracht dus de quaestie van zijn eigen ontwapening te verbinden aan die der algemeene ontwapening. De „Daily Telegraph" is daarom van oordeel, dat dit antwoord de zaak niet veel verder brengt en dat een gedachtenwisseling tusschen de ge allieerden noodig is, alvorens een nieuwe stap wordt gedaan. Het blad acht het zeer onwaarschijnlijk, dat Duitschland de volgen de maand tot den Volkenbond zal toetreden en dat vóór October een groote internationale conferentie kan worden bijeengeroepen. Sauerwein resumeert aldus de Duitsche plannen, die uit antwoord van Berlijn, spre ken. In het pleidooi, dat de Duitsche ré- geering te Genève zal gaan uitspreken, wordt betoogd, dat indien men den vrede in de we reld herstellen wil, de rol van den Volken bond versterkt moet worden en dat deze in alle conflicten arbitreeren moet. Is dit een maal aanvaard, dan zal worden aangetoond, dat het in strijd met den geest van den Vol kenbond is aan een mogendheid als Frank rijk hef recht te laten militair te .interven! eeren in een geschil tusschen Duitschland en andere buren en dat het logischer is, de uit werking van een reglement, dat den oorlog vermijden moet, aan Genève óf Den Haag over te laten. Dan is het nog maar een stap houd te voorzien de bijdragen der parochi- verder om te betoogen, dat het gezag, dezer anen zijn uiterst gering, als noodwendig gevolg van- gemis aan kerkbezoek en godsdienstig leven. Het is niet te veel gezegd, dat er armoe zelfs honger wordt geleden door de Fransche geestelijkheid, op wie de duurte der .tijden zeker niet minder drukt dan op de gewone burgers. Welk een geestelijke moed en bijzondere wilskracht moeten er onder deze omstandig heden niet gevraagd worden om een pries terroeping te volgen, de roepingen zelf ont breken vaak niet, maar zij blijven ongehoord uit materieele overwegingen. Welk een tegen kanting ondervinden sommige jongelieden niet van hun ouders, een toekomst van ge brek tegemoet te gaan, waarbij bovendien het verlangen der ouders komt, hun kinderen ten eigen bate geld te doen verdienen om de huiselijke lasten te verkleinen. Zeker, Frankrijk heeft Missionarissen noodig in zijn kolonies, om het geloof te gaan prediken. Maar het heeft op dit oogenblik zeker niet minder behoefte aan priester- missionarissen in het eigen land, om het ver slapte geloofsleven op te wekken, waarvan een toename der priesterroepingen op zijn beurt het gevolg zal zijn. „Het heil en de wedergeboorte van Frank rijk zijn alleen, zeide eens J. Maistre, van het priesterschap te verwachten. Dat ieder priester, voegde hij er aan toe, zorge voor een plaatsvervanger en een pries ter te meer geeft aan de kerk. Dat deze pries ter zij een goede herder, een seraphijn aan het altaar als eens de Pastoor van Ars." Dit moge, moet zelfs in vervulling gaan, wil Frankrijk niet meer en meer afdwalen van den rechten weg en ondergaan in onge loof en modern heidendom. Het feit, dat dit heilige jaar te Rome zoo- velen van hen die tot de eer der Altaren zijn verheven of zalig verklaard, tot het Fransche volk behooren, geeft hoop voor de toekomst. Maar dan eerst, indien die heiligen naast be wondering ook navolging vinden. En vooral indien op voorspraak van die heiligen de jeugd geroepen wordt en gehoor geeft aan gen innerlijke stem, om mede-te werken aan de oplossing van een priester nood, die tot de meest ernstige gevaren be hoort, waaraan 'Frankrijk thans is bloot ge steld. motie aan waarin verhooging en gelijkmaking der salarissen geëischt wordt en gedreigd wordt met een algemeene poststaking inge val de binnenkort bijeenkomende salaris commissie hierop niet ingaat. DE RAMP TE HONGKONG. Uit Hongkong wordt gemeld,dat alle hoop op redding van de personen, die door de Vrij dag aldaar ingestorte huizen bedolven wer den thans opgegeven wordt. Tot dusverre zijn 43 lijken en 18 gewonden te voorschijn gebracht. GEEN POLITIEK IN DE BOSSCHEN. Een door de communisten aangekondigd ouitenfeest, op 2 Augustus te Garches bii I Parijs te houden en d->* dl-ucu inoest als protest, icgen ae kapitalistische .oorlogen, is door de regeering verboden, op grond dat de staatsbosschen gereserveerd blijven voor de wandelaars en niet .mogen dienen als kader voor politieke manifestaties. HET KENWOOD VOOR HET PUBLIEK OPENGESTELD. De Engelsche koning, vergezeld van de koningin, heeft Zaterdag in tegenwoordig heid van een groot aantal belangstellenden het Kenwood geopend, Het bosch beslaat een oppervlakte van ongeveer 489.700 M2, en grenst aan Hampstead Heath aan de Noordwestzijde van Londen. Het bosch is, gelijk de koning zeide, een gedeelte van het oude bosch van Middlesex en is inderdaad een stuk wilde, ongerepte natuur, dat een groot contrast vormt met de volkrijke stra ten in de nabijheid en aan de stadskinderen een glimp zal geven van de wondere schoon heid van het oerbosch. Het bestaande karak ter van het landschap zal zooveel mogelijk behouden blijven. DE OVERSTROOMINGEN IN KOREA. Berichten uit Seoel melden dat de rivier 36 voet gerezen is, en dat de troepen bij het reddingswerk behulpzaam zijn, dat zeer wordt bemoeilijkt door de geweldige in strooming van water na het bezwijken van de dijken. WAT HIJ DACHT. Parijs, 15 Juli 1925. Mr. V. v. S. Het veiligheidspact. De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" verneemt dat publicatie van het Duitsche antwoord zal plaats hebben. In de vrij uitvoerige nota komt het woord conferentie weliswaar niet voor, maar wel wordt in de nota betoogd dat rechtstreeksche besprekingen de voorkeur verdienen boven jet wisselen van diplomatieke nota's. Duitsch land aanvaardt het Fransche voorstel om de grenzen van Frankrijk en België speciaal onder de garanties te laten vallen als voor waarde voor vrede en rust in West-Europa zij stelt echter voor, dat de voorwaarden voor de bezetting van het Rijngebied nauw keurig worden omschreven, in het bijzonder wat betreft de sterkte der geallieerde gar nizoenen en dat arbitrage in de plaats van jurisdicties onbeperkt moet zijn en zich ook moet uitstrekken tot territoritale geschillen Het Duitsche programma, zoo betoogt Sauerwein, bestaat dus uit twee gedeelten, primo om uit de onderhandelingen over de veiligheid dê grootst mogelijke voordeelen te helen inzake de Rijpbezetting, secundo om uit het toetreden tot den Volkenbond al het mogelijke te halen om te vermijden, dat het veiligheidspact èen plechtige beves tiging wordt van alle Duitsche grenzen. Een militaire opstand in Portugal uitgebroken. Zondagmorgen heel in de vroegte is blij kens een B. T. A. bericht te Lissabon een militaire opstand uitgebroken, waaraan eenige eenheden deelnamen geleid door officieren, na de gebeurtenissen van 18 April aangehou den, doch die ontvlucht waren uit de vesting San Jullao. De „Kruiser „Vasco de Gama" bevond zich aan de zijde der opstandelingen. De regeering nam maatregelen, om de revolutionairen zoo snel mogelijk te bedwingen. Na den opstand vertrok een marine-divisie met den minister van Marine naar Lagos, voor het uitvoeren van manoeuvres, waarvan het programma reeds vroeger was vastgesteld... Een nader telegram meldde, dat kapitein Baptista, de leider der 'opstandelingen, en vier officieren zich Zondagmorgen om 10 uur aan de .regeeringstroepen hadden over gegeven. Men beschouwde toen de beweging als mislukt en verwachtte, dat de kruiser „Vasco de Gamaa" zich zou overgeven. De officieren zijn gevangen gezet. De revolutio nairen hadden eep kamp opgeslagen te Ajudg bij Belem in de omgeving van Lissabon. Het paleis van den president wordt bewaakt door sterke contingenten trouw gebleven troepen. Er heerschte volgens dit nadere telegram volkomen rust. Na een hevige fusillade hebben, zoo wordt nog nader gemeld, de revolutionairen zich te kwart voor elven Zondagmorgen volledig over gegeven. Het staatshoofd teekende een de creet, waarbij voor het heele land de staat van bei<[ wordt afgekondigd. Des middags had een afgezant der regeering een onderhoud met den revolutionairen com mandant Mendis Cabecadas aan boord van den kruiser „Vasco de Gama". De comman dant stelde voorwaarden, waarin de staats hoofd en de premier niet konden toestem men. Zij gelastten een onmiddellijke overgave. Bij weigering zouden zij het vuur op den kruiser laten openen. De „Vasco de Gama" is geheel geïsoleerd van de andere vloot-eenhe- den. De commandant aanvaardde de eischen tegen half vijf en aanvaardde d; verant woordelijkheid voor den opstand. In de heele staat is het rustig. DE FRANSCH-GEWESTELIJKE VER KIEZINGEN. Voor zoover de uitslagen der verkiezingen voor de Fransche provinciale staten en ar rondissementsraden van Zondag bekend zijn, krijgt men niet den indruk, dat daaruit ook maar eenige politieke aanwijzing van be- teekenis te halen is. Er is over het algemeen zeer slecht gestemd. Op vele plaatsen is niet de helft der kiezers opgekomen en de gemid delde opkomst is niet meer dan zestig pro cent geweest. In het algemeen lijkt zich de beweging nog voort te zetten van eenige ver plaatsing naar links, zonder dat deze echter den uiterst-linkschen vleugel der communis ten ten goede komt. In zooverre zouden de socialisten en radicalen, die zich onlangs van de regeering afgescheiden 'hebben door te gen de omzetbelasting voor de kleine koop lui te stemmen en die Painlevé een te sterk afzakken naar rechts verwijten, daarvoor steun vindep in deze nieuwe uitspraak van het kiezerscorps, die zich in dezelfde lijn beweegt als de verkiezingen Mei 1924, maar de resultaten lijken te, weinig geprononceerd LONDEN, 20 Juli. De Duitsche gezant heelt heden aan Chamberlain het Duitsche antwoord op de Fransche nota overhandigd, PARIJS, 20 Juli. De Duitsche gezant heeft aan Briand het Duitsche antwoord op de Fransche nota overhandigd. PARIJS, 20 Juli. Na afloop van den ministerraad deelde Briand mede, dat het Duitsche antwoord inzake de veiligheids- quaeslie na de mededeeling aan de geal lieerde regceringen tegelijkertijd in alle be trokken landen zou worden gepubliceerd. STERKRADE, 20 Juli. De Belgische bezettingstroepen zijn heden van Sterkrade via Oberhausen naar Duisburg vertrokken. OSTERFELD, 20 Juli. De Belgische be zettingstroepen, die sedert Januari 1923 in Ostérfeld lagen, zijn hedenmorgen vertrok ken. De Duitsche politie nam onmiddellijk de bewaking over van de verlaten gebouwen De bevelhebber der vertrekkende troepen verklaarde, dat tot nader orde de verorde ningen door de bezettingsoverheid afgekon digd, van kracht blijven. Een Wolff-bericht uit Bauhen meldt, dal 't tusschen de werkgevers en -nemers in de Oost-Saksische textielindustrie tot een over eenstemming is gekomen, waardoor de drei gende uitsluiting van ongeveer veertigdui zend arbeiders is voorkomen. GORLITZ, 20 Juli. De werkgevers van de Silezische textielindustrie hebben beslo ten om de stakers^ op 21 Juli uit te sluiten, wanneer zij het werk heden niet hervatten. Door deze uitsluiting zouden 63.000 arbei ders getroffen worden. PARIJS, 20 Juli. De definitieve uitslag der verkiezingen voor de Copseils Généraux luidt: gekozen 115 lib. conservatieven (ver lies zes); 236 republikeinen (verlies 45); 223 links republikeinen (verlies 35); 13$ rad. re publikeinen (winst elf); 444 rad.-soc. (winst 58)49 republ.-soc. (winst drie); 91 soc. (winst 19); 2 communisten (verfies 5). Er moeten 196 herstemmingen worden gehou den. Twee der uitslagen ontbreken nog. LONDEN, 20 Juli. Heden vergaderde de commissie, di^ zich bezig houdt met hef conflict in de mijnindustrie. De voorzitter noodigde de werkgevers uit hun voorsfel aangaande de loonen in te trekken ten einde een hervatting der onderhandelingen mogelijk te maken. De vertegenwoordiger der mijneigenaars verklaarde, dat deze be reid zijn in onderhandeling te treden zonder daarbij als uitdrukkelijke voorwaar de te stellen, dat hun voorstel in behande ling wordt genomen, waarop de voorzitter antwoordde, dat de eenige moeilijkheid welke aan een vergelijk in den weg sfond was de interpretatie van het woord „in trekking." Blijkens een bericht van den radiografi- schen dienst zeide de voorzifter nog, niet te gelooven, dat de mijnwerkers van op vatting waren, dat de mijneigenaars moes ten afzien van hefgeen zij oprecht meen den. Bijkbaar bedoelden de mijnwerkers met hun verklaring, dat de voorstellen der eigenaars moesten worden ingetrokken, alleen, dat er geen conferenfie zou worden gehouden, indien het alleen zou zijn ter overweging dezer voorstellen. De voorzit- fer meende, dat dit geen unfaire houding was, aangezien men geen conferentie hield „Zeg Piel, ik lees hier, dat ze 800 jaar noodig hebben gehad voor het bouwen van een pyramidé in Egypte." „Was zeker 'n gemeentebouw.l' om slechts de voorstellen van één zijde te hooren. Tegelijk met deze besprekingen bezoch ten regeeringsambtenaren den secretaris der mijnwerkersfederatie. Cook, met wien zij naar verluidt de mogelijkheid bespra ken van de hervatting der onderhandelin gen. Hedenavond was de toestand meer hoopgevend- Sommige bladen iclden, dat de Franschen in Marokko van gas gebruik zouden maken. Het Fransche ministerie van oorlog spreekt dit blijkens een Havas-bericht ten stelligste tegen. PARIJS, 20 Juli. -Na afloop van der. ministerraad verklaarde Painlevé, dat d komst van Pétain in Marokko alom met vreugde werd begroet. De eerste afdeelingen der Marokkaansche divisie zijn in Oedszjda aangekomen en haar tegenwoordigheid in de streek van Taza heeft daar de veiligheid verzekerd en de be trekkingen met de stammen, wier trouw twijfelachtig was, nauwer toegehaald. Overigens is de foestand volstrekt niet verontrustend. Pétain zal in Marokko blijven zoolang de omstandigheden dit noodzakelijk maken. Ter wijl de vredesonderhandelingen worden ge voerd, zullen alle maatregelen worden ge nomen om het front te versterken en even tueel een krachtiger stoot toe te brengen met het oog op een zekeren vrede. Het eventueele offensief zal eerst beginnen als alles gereed is. Van heden af bevonden zich tiyee offi cieuze afgezanten, een Franschman en een Spanjaard, in het bezit der vredesvoorwaar den, welke natuurlijk 'niet aan Abd el Krim zijn beteekend of voorgesield. Hij weet evenwel, dat hij er kennis van kan nemen. De „Times" meldt, dat er zich bij de stam men der Djeballa's moeilijkheden voordoen in de Spaansche zone tusschen Tetoean en Tanger en Zuidelijker. Hariro, de vertegenwoordiger van Abd el Krim, die over de Djeballa's heerscht, heeft over hen plaatselijke gouverneurs benoemd. Echter de Rif Bel Hai Ali, die het bevel voert over de Djeballa's en Rifs in de zone yan Tanger. heeft deze gouverneurs afgezet en anderen benoemd. Hariro beklaagde zich hierover bij Abd el Krim en dreigde met ont slag te nemen. Dit ontslag zou zeker een af scheiding van zekere stammen van Abd el Krim met zich brengen en om dit te voor komen zond Abd el Krim zijn broer naar Tjesjoean, waarheen Hariro ook ontboden is, om de quaestie te bespreken. Het zal echter moeilijk zijn om een oplossing te vin den. LISSABON, 20 Juli. De kalmte is vol komen teruggekeerd. Bij den opstand zijn drie personen gedood en 15 gewond, allen militairen. NEW YORK, 20 Juli. In het havenge bied van Hoboken heeft een heftige ontplof fing plaats gehad. Ongeveer 1000 nafta- en olietanks zijn in de lucht gevlogen. De ont ploffing had plaats in een streek waar weinig, huizen staan. Honderden auto's werden ver nietigd. De schade wordt op honderdduizen den dollars geschat. KORT IN HUN REDEN Aan Lycurgus werd eens gevraagd: hoe komt het toch, dat de Lacedemoniërs zoo kort zijn in hunne reden? Waarop hii. ant woordde: omdat kortheid een der voorwaar den is voor welsprekendheid. (Zie de „Handelingen" van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal der laatste jareai MUZIKAAL Moosie Kalis en Brammie Kalis gingen sa men naar de bioscoop; ze hadden al zoo vaak hooren spreken over de mooie muziek die daar gespeeld werd. Naast Brammie zat een Duitschei, die evenals Brammie cn Moosie genoot van de prachtige muziek. Toen het stuk uit was applaudiseerde Brammie hard „Aha!" zei de Duitscher, „sie sind musi- kalisch!" „Nee" zei Brammie, „ik ben Brammie Kalis"; en wijzend op Moosie, vervolgt hij: „Hij is Moosie Kalis". HIJ WIST ER RAAD OP Notaris: „Uw oom heeft met zijn testa ment bewezen, dat hij een zonderling was. Hij wil, dat men duizend gulden in zijn kist zal leggen!" Erfgenaam: „O, dat kan gebeuren. Ik zal een wissel schrijven voor dat bedrag" De pauselijke delegaat, monseigneur Gijls- wijk, arriveerde Zondagmorgen te Tandjong- Priok. Z.H.E.W. werd verwellomd door monseigneur Van Velsen. Hooge geestelijken vormden een delegatie van ontvangst. Dien avond was er een feestelijke ontvangst in d« kathedraal. Nader wordt geseind Mgr. Gijlswijk ginf naar de Kathedraal te midden van een haas van vlaggende jongelieden. Het Caecilia-koo hief het Ecce Sacerdos Magnus aan. Vobr der kerkdienst was er zeer groote belangstelling. Z. D. H. de Bisschop van Haalem heeft benoemd tot Pastoor te Bovencarspel den Weleerw. Heer C. Brouwers en tot Pastoor te Schoten (H. Liduina) den Weleerw. Heer P. v. d. Pavoort, die subregent was van het Klein Seminarie „Hagéveld" te Heemstede. ^n 11 tot 16 Augustus a.s. zal te Oxford het 5e intern. Kath. congres gehouden worden dat door de Intern. Kath. Liga is georgani seerd. Het congres zal staan Onder de hooge pro tectie van Kardinaal Bourne, alsmede van mgr. Mac Intyre, aartsbisschop van Birming ham. In tien nationaliteitskwesties in het licht der Christelijke leer worden behandeld. Behalve de hoofdconferenties zullen er ook afzonderlijke beraadslagingen over gewich tige kwesties van intern. Katholieke actie plaats hebben, zoo o.a. over de sociale heer schappij van Chistus, over het volkenrecht, over de pers, over schoolkwesties, over Espe ranto. Ook zullen er afzonderlijke vergaderin gen gehouden worden voor de jeugd, voor de handelslieden en voor de vrouwelijke c'*?ei- nemers aan het congres. Aanvragen tot deelneming kunnen geadres- ®erd worden Ika-congres, Pater Martindal^ S. J. Campion Hall, Oxford, Engeland. De Zeereerw. Heer P. J. J. Scheffer, oud pastoor van Waddinxveen, rustend in het R. K. i-iefdegesticht der Eerw. Zusters, aan de Westhaven te Gouda, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. In „St. Janski." wordt medegedeeld, dat de opbrengst der collecte voor de feestviering en het standbeeld van den H. Petrus Canisiu; in het bisdom den Bosch gehouden, heeft op gebracht 118..5506. V rij muy liet Fransch. - I 10 Hij dacht: weldra zult gij Duit- schers, ongelukskinderen, allen overwonnen zijn en gij zult u wegpakken en de onzen zullen, u achterna zetten. Dan ging hij met van vreugde stralende oogen naar de wijk St. Victor. Zijn hand évenwei veroorzaakte hem veel pijn, hij begaf zich naar het St. Catharina-hospitaal. Een lieve verpleegster verbond hem, nadat de dokter hem onder zocht had. De verwonding was licht en vroolijk als een vogeltje ging hij door de straten dwalen. Dag kerel! Hoe gaat het, ben je ge wond? Ja, geen tien minuten geleden. Een granaat die ontplofte. Prettig hé! Maar het heeft niets te beeekenen; heb je dien Duitscher zien vallen? Natuurlijk. Ben je daarom zoo blij? Dat zou ik gelooven. En dan nog om andere redenen! Vertel me dat eens, kom, ik geef een glashet zal al gouw middag zijn. Zij gingen bi) ae Marchal, een achtenswaardige vrouw, welke een restau rant hield, binnen. Lucien bestelde een borreltje en nam aan hel tweede tafeltje plar.'ts, met den rug naar de straat. Jean ging tegenover hem zitten. Zeg mij nu eens, waarom je zooveel plei- zier hebti Jean vertelde hem welke berichten hij van zijn vader en zusters ontvangen had, bleef lang over deze feiten keuvelen en bemerkte niet, dat Luc'en hem witte wijn en daarna cognac inschonk. Hij dronk gretig en zijn spraakzaamheid werd buitengewoon. Ha, Lucien. en dat vliegtuig van den vijand! Als je dat gezien had! Wat dat lek ker naar beneden- tuimelde: Dat is er al weer een minder. Er vallen er toch niet- zóóveel naar beneden, beweerde Lucien. Wat zeg je? brulde Jean, die erg op gewonden was. Maar zeker, ze vallen als de vliegen Alle soldaten zeggen het! En er komen er altijd bij, grinnikte Fadé, welke Jean 'wilde verbitteren. Het zal niet lang meer duren. Geloof je dat, domme jongen! En of! En hij schreeuwde in het een zame lokaal: er zijn redenen voor. Ja, als men wist wat ik weet, la, la, la. Zij zouden niet meer bang zijn, de burgers. De Duitschers zullen tot staan gebracht worden, zooals ik je zei, ze zullen tot staan gebracht worden! Heel alleen? Dat zou stom zijn. Neen, niet zij alleen! Ha, zingende be halen wij de overwinning. Wij, begrijp ie, zullen ophouden terug te trekken en wij zul len aanvallen. Je droomt! De troepen zijn niet in staat het ofensief te beginnen. Niet in staat! Maar wat een prachtige stellingen bij de Marne! Men zal hen in de vlakte op de hielen zitten. Zwijg toch, je hebt gedroomd! Ik heb gedroomd? Ik heb gedroomd? en zijn stem werd dof, zijn blik werd lee- lijk; hij boog zich voorover en beschouwde Fadé. Zeker niet, dat heb ik niet gedroomd. Had jij, zooals ik, den generaal gehoord, je zoudt niet zeggen, dat ik gedroomd heb Ik heb gedroomd?.... Stommerik!.... Fadé had innige pret Zooveel had hij van zijn borrel niet verwacht. Hij zeide niets, wah't hij wist, dat Jean in zijn dronkenschap van zelf alles zou zeggen en hem alles toe vertrouwen, wat hij wist. Hij beschouwde hem met gespannen aandacht, om toch maar geen enkel woord te verliezen. Ja.. Ja., zij zullen., klop krijgen., aan., aan., de de.. Ma-a-arne-. En., heel., gauw.. Heb.. Ik ge..droomd? Heb Zelfs., zal de., aanval., plaats hebben.. Wanneer? vroeg Fadé in spanning. Er kwam geen antwoord. Jean ontving n meesterlijke verwijt en rolde op den grond. Fadé stond verstomd; hij was onéestaan en wilde vluchten. Maar uit vreés verdacht te worden bleef hij, en trachtje den man te kennen die zijn makker afranselde. De aanvaller richtte zich dadelijk rood van toorn on; hij wierp zijn schoudermantel ach teruit en sprak hortend en stootend: Drommelsche vlegel! Men heeft den Corsikaan van de regie herkend. In dienst zijn van den gouverneur-generaal, en te spionneeren. Ezel! Zij zullen je nog te pak ken krijgen en weet je niet dat je niet mag vertellen wat je daarginder hoort? Geen woord, kleine ellendeling, 't Is bar! De sol daten laten zich neerschieten en zoo'n aap weet niets beters te doen dan de plannen van den generaal rond te bazuinen. De staf is vol spionnen en deze weten wel waar zij het verder vertellen.... Is het wonder dat het zoo slecht gaat? Ongelukkig kind! Dat zeide ik ook, al, onderbrak Fadé. maar wanneer de wijn hem te pakken heeft, weet hij niet wa't hij zegt. Waaroni geef je hem dan te drinken? bromde de Corsikaan. Neem je in acht! Je hebt een beroerden kop, die mij niet be valt.... Maak dat je wegkomt of het gaat je net als hem, monster, dat een kind dron ken maakt! Fadé verlangde niet beter. De lafaard beefde van angst. Hij snelde heen. Toen riep de Corcikaan: Hé, Madame Marchal! Deze was in een vertrek naast de ge lagkamer: op het hooren van die stem kwam zij toe geloopen. Geef mij een kruik water! Nauwelijks hield hij ze in zijn hand of hij had den inhoud reeds over Jean uitge stort; deze was al gauw door dit stortbad ontnuchterd. Hij was beschaamd en rilde. Vlegel. Trek andere kleeren aan. Mme Marchal heeft deze voor je gebracht. Jean gehoorzaamde met neergeslagen oo gen: hij kon echter zijn jas niet al te best over het verband trekken. Wat heb je? Ben je gewond? Ja; door een granaatscherf; Ik was er zelf zoo ongelukkig meel Gelukkig! De Corsikaan lachtte zijn best. Gelukkig dat jij gewond was. Dat is niet heel gewoon. Luister nou eens, kleine heerschap, je moet nooit meer drinken! Neen, nooit meer! Goed, ik zal je woord onthouden: weet je wel, dat je dronken was toen ik hier binnenkwam en op die oogenblikken weet men niet wat men zegt. Wat heb ik dan gezegd? vroeg Jean met verschrikte oogen. Je zeide, en de stem van den Corsikaan werd ernstig. Je zeide, dat er een aanval zou plaats hebben. Heb ik dat gezegd, huilde Jean en liet zich op een stoel vallen. Heb ik dat gezegd! Ik heb verraad gepleegdl Ik heb het geheim verraden.... O, ik heb dat gezegd, ik hel dat gezegd! Groot was zijn wanhoop en uit vrees dal hij de hand aan zich zei zou slaan, verliet de Corsikaan hem dien dag niet. Toen hij 's avonds naar zijn kamertje in het pavil joen terugkeerde, zag hij er nog zoo beroerd uit, dat de ordonnans deze verandering aar, de pijn van zijn gewonde hand toeschreef, Het was laat in den nacht toen hij ein delijk weenend in slaap viel. HOOFDSTUK X. Mijnheer Bertrun, ik zou gaarne eet fototoestel hebben. Tot uw dienst kapitein: hoeveel mag het kosten? Tusschen 150 en 200 francs. Litstekgnd. Mijn bediende zal er u een laten zien, I.ucassen. Fadé trad, netjes in het grijs gekleed binnen. Jean zelf zou zijn vriend in dezen eleganten en gedienstigen man niet herkend hebben. Sedert twee dagen was hij bediende in den winkel, waar Franz, de spion, met wien wij kennis gemaakt hebben, onder den naam van den heer Butrin, zijn Duitscl prullegoed aan de lichtgeloovige inwonen der stad verkocht. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5