v GEMENGD NIEUWS. Een interview met den Beroemde. Wie verdient er spek? Danszaal innestel De Kaatiweek. Een Pooldrama In de „Olympiade" Interviewer: schrijft Hij was dit keer niet in 't Ne- derlandsch voetbal-elftal geko zen en daarom besloot ik hem te gaan interviewen, ft Is een naar maanden geleden). Een zusje van 'm deed open. Of de jonge meneer er was? Ja, de jonge meneer was thuis. Ik gaf correct m'n visite kaartje en kreeg de boodschap of ik boven wou komen. Dat wou ik natuurlijk en ik ging. Toen ik binnenkwam stond hij langzaam op, met een zekere vermoeide elegance, en wees me een stoel. „U wilt me spreken?"'- ,.Ja, meneer. Ik wilde u gaar ne eens interviewen, nu u niet in 't Nederlandsch elftal bent gekozen. Hij keek me verbaasd aan. „Mij dunkt, dat u beter gaas kunt bij hen, die wèl gekozen zijn," zij hij en deed weer ver moeid. „Dat dacht u maar. Dat doen natuurlijk al mijn collega's. Die loopen met d'r tong uit d'r mond de elf gekozenen na. ik niet. Ik ga liever bij één, die niet gekozen is. Dat is wel zoo origineel. Dan heeft mijn blad tenminste iets bijzonders; de anderen hebben allemaal het zelfde. Hij knikte goedkeurend. U bent origineel," zei hij, en weer zag ik die trek van ele gante vermoeidheid. Zooals hij daar zat leek hij «lij niet ouder dan 25 jaar. Hij had een smal en blank jongens gezicht, blond haar, en een klein snorretje, als een penseel tje uit een verfdoos. En toch is bij beroemd gevierd. Op de grens der onsterfelijkheid. Want hij kan voetballen. „Kunt u er zich mee vereeni gen, dat u niet in het nationale elftal gekozen bent?" vroeg ik. „Ik heb bedankt." Hij zei het op zoo'n smarte lijk vermoeiden toon, dat ik er diep door getroffen werd. .Bedankt?" „Ja, meneer. Ik heb er genoeg van. Laat ik over aan lui, die nog niets van de wereld gezien hebben. Voor dit soort is een reis naar Zwitserland iets groots Mij hangt het al lang de keel uit, meneer. Kijk 's meneer, ik ben al zoo dikwijls met m'n club en met het Ne derlandsch elftal naar het bui tenland geweest, dat ik er maar eens mee ophoud, want ik kan het droomen. Ik ben geweest in Berlijn, Hamburg, Leipzig, Dresden. Stuttgart. Aken, Brussel, Ant werpen, Brugge, Gent, Luik, Namen, Londen, Darlington, Pa rijs Rouaan, Straatsburg, Mainz, Frankfurt, Kopenhagen, Stockholm, Graz, Weenen, Bu dapest, Althene, Praag, Rome. Milaan Turijn, Madrid.... en nog een paar dozijn van die stadjes meer.ik zeg ze maar uit m'n bloote hoofd op.... dat ik er heusch geen zin meer in heb. Kent u de plaatsen ook?" „Ja, zeker, meneer." „Hoe vindt u ze?" „Om u de waarheid te zeg gen.... ik ken ze alleen uit de krant. Als d'r zoo eens een moord gebeurt, of er treedt een koning af, dan lees ik wel eens r een telegram uit die steden, maar verder ken ik ze niet. Ik ben niet beroemd, meneer." „U denkt dat het prettig is beroemd te zijn? U denkt dat het gemakkelijk is, tot de groo- te mannen te behooren? me neer!" „O nee?" „Het is een corvee", zei hij zuchtend, en z'n oogen sloten zich. „Altijd op straat te wor den aangegaapt, altijd je naam te hooren noemen om je heen, altijd met applaus te worden ontvangen op het veld, iedere week je portret ergens in te zien.... och, meneer, zwijg me er vhn Ik wilde dat ik niet be roemd was, zooals u." Hij haalde een zilveren siga retten-koker uit zijn zak, een pracht-stukje. „Rookt u? Die koker heb ik gekregen bij m'n 200en wed strijd. En die sigaretten zijn naar mij genoemd!" Hij stak er, vermoeid één op ..Maar al bent u dikwijls in die plaatsen geweest, het is toch altijd een eer in ons natio naal elftal te worden gekozen?" Hij glimlachte weemoedig. „Wat geef ik om eer, mijn heer? Ja, vroeger, in m'n jeugd. Maar nu ben ik al 24 en ik heb genoeg van eer. Ik ben z-ker honderdmaal op de sch.uders het veld afgedragen, ik ben dui zendmaal gekiekt en gefilmd, ik ben met bloemen bestrooid als ons elftal gewonnen had, ik neb 72 lauwerkransen achter den rug.... hebt n al eens een krans gehad?" Nooit, mijnheer. Eenmaal 'n m'n leven een bloempot, op tn'n koperen bruiloft Een reseda!" „Gelukkige kerel. Ik ben van mijn 16e jaar af bekranst. Als ik buikpijn had, stond het in de krant. M'n levensgeschiedenis is door het heele land bekend. Nee, die eer kan me gestolen worden. Die gun ik aan broe- kies." Hij keek op zijn horloge. Het was een juweeltje, fon kelend van goud met een dito ketting. „Gekregen," zei hij. ,Op m'n 250en wedstrijd. Ik nader nu m'n 300sten. Dat worden weer lauwerkransen." Hij zuchtte zwaar. Ik wilde nu het gesprek eens op iets anders gooien en vroeg: „wat zegt u van den val van Herri ot?" „Van wie?" „Herriot." Ken ik niet. In welke club speelt dat typ? En is-t-ie gevallen?" „Pardon ik bedoel dien Franschman, die nu opgevolgd is door ^ainlevé." „Ken ik ook niet. Nooit van gehoord Zeker geen eerste-klas lui?" „Traint o zich nog?" „Nee meneer Nooit gedaan. Mijn devies 's dat een geboren voetballer niet behoeft ie trainen. Mijn levenswijze is heel een voudig. In dat opzicht heb ik een voor beeld aan Bismarck genomen Ik sta aiet te vroeg op slaap op m'n rechterzij, eet veel brood, ga altijd me' lijn 3, houdt het meest yap kalisoesters, tea de oogappel DE KA AG WEEK. De start der twaaffvoéts-iotlenklasse voor dames. KOMEO EN JULIA in 't openluchttheater „Frankendael" te Amsterdam. Scène uit 't 3e bedrijf; in 't midden Ed. Verkade ais Romeo. DANSZAAL INGESTORT; 41 DOODEN Ue ■uïnen der Pickwick-club te Boston, waar door instorting 41 menschen het leven ver loren RQZENPRIËEL, inzending van H. J. Herwig te Bussum op de rozententoonstelling te 's-Gravenhage. DE MAHARAJAH VAN NEPAL, die strijdt Voor afschaffing der slavernij in Indië, en zelf zijn slaven, vrijliet ATHLET1EK-WEDSTRIJDEN om den Prins-Hendrik-beker, te Haarlem. S Bogaert (Rotterdam) als eerste in 3500 M. snelwandelen (17 min. 6 sec.). EEN POOLDRAMA. Op bet Herald- eiland vond de poolreiziger H. A Snow de overblijfselen van den sinds 11 jaar vermisten vorscber Stefanssou - I FEESTELIJKE OPENING VAN DEN NIEUWEN SPEELTUIN „Het Spaarn- dammerkwartier," op het Zaandam merplein. te Amsterdam. Z. EXC. MGR. MARMAGGI, Nuntius te Praag, die zijn standplaats verliet ais protest tegen de Hus-feesten. IN PROEVEN MET UE NIEUWE MOTORBRAND SPUIT (10 slangs) der Philipsfabrieken. WEERHANEN DELLEN zijn in „mode" geworden. Onze foto geeft n aantal verschillende exemplaren. FANTASffi-MO- Ameriks. «wtr ut nEEK J. NfEVELSTEIN uit WamDacb bij rieerien ia een voetreis om de wereld be gonnen vonder geld. -IET DE-SONN AVILLE-RUSTHUIS voor R.-K. Verpleegsters, ce Hees, is vorige week feestelijk geopend. Z. a H. MOK. v. d. WETERING bracht eer bezoek- aan bet R.-K. Ziekenhuis te Gro ningen. van 12 tantes, en heb twee geplombeerde kiezen. Bij dat alles bevind ik me zeer wel. Training acht ik overbodig." „Wat is uw lievelingsschrijver?" „De voetbal-verslaggever van de Haag- sche Courant Die wéét de dingen, meneer!" Houdt u van Dante?" „Van pruimedanten bedoelt u? Alleen op Donderdag, meneer. Anders niet. „Gaat u wel eens naar Dirk Schater?" „U vergist zich, hij heet Rijn. U bedoelt immers den speler van H.B.S.? Wat moet il; bij hem doen?" Wat zijn uw plannen?" „Ik schei er mee uit. meneer. Ik voel me veteraan worden Ik heb genoeg ge presteerd ova. pp m'n, lauweren te gaan rusten. „Maar het Vaderland kan u nog niet missen meneer. Ieder land heeft mannen noodig, die zijn naam over de grenzen hooghouden." Hij peinsde. „ik heb er eigenlijk genoeg van. Van de lauwerkransen, van de interviews, van de portretten Van de beroemdheid. Waarom zou ik nu verder niet eens als een beschei den burger mogen leven? Ik heb mijn plicht gedaan voor het vaderland meneer...." De Beroemde verrees „Nog een vraag, meneer," zei ik. „Welke betrekking vervult u in het maatschappe lijk leven? Bent u niet op de wereldbe kends bankinstelling van Kueb en Deet- man?" „Juist meneer. Maar nu...." „En welke tunctie vervult u daar, fis ik vragen mag?" „De geheele correspondentie gaat er door mijn handen meneer. Zonder mijn werk gaat er geen brief wegi"1 Ik boog eerbiedig. „Procuratie-houder?" Nee, mijnheer," zei hij aarzelend, ik ber postzegel-opplakker. Maar met Nieuwjaar maak ik promotiel" Zoo verliet ik den Beroemdedie alleen op Donderdag van pruimedanten houdt In Engeland, in de stad llford, bestaat, naar het H-bld. schrijft, een heel eigen aardige gewoonte, in verband met het hu welijksgeluk der Engelschen. In de 13e eeuw heeft een Engelsch edel man aan het klooster van llford een groote som gelds ten geschenke gegeven om daar van gerookt spek uit te deelen aan de huwelijkspaartjes die na een jaar getrouwd te zijü gweest, nog nooit samen ruzie gehad hadden, of innerlijk even berouw gehad hadden met elkaar getrouwd te zijn En dat spek wordt maar niet zoo een- voudig-weg uitgereikt aan het eerste het beste paar, dat zich daarvoor aanmelden komt. Neen. De twee gehuwden moeten eerst plechtig zweren, en wel terwijl ze geknield liggen op twee puntige steenen, dat ze werkelijk dat eerste jaar van hun huwelijk nooit één ruziewoord hebben gewisseid, nóch één oogenblik berouw hebben in dat jaar te zamen in den echt te zijn getreden. Dit jaar.beeft maar één paartje zich aangemeld voor gerookt spek. Men vraagt zich af, of er zóó weinig gelukkig getrouwde jonge paartjes in Enge land zijn, of dat de menschen gerookt spek een te slechte belooning vinden voor een heel iaar van ruzieloosheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8