EVENTJES LACHEN. DE SPION VAN DE CITAOEL a NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 22 Juli 1925 De indruk van Duitschland'k antwoord aangaande 't veiligheidspact in Fransche kringen. De toetreding tot den Volkenbond. Het Engelsch vlootbouwconflict verscherpt. Een overzicht van den toestand in Marokko. Onder de Radio-berichten: Duitschland's bezwaren inzake het arbi trage-systeem. Hervatting der onderhandelingen in het Britsche mijn bedrijf. Het Portugeesche Kabinet afgetreden., Tetjospri rAlcdzar' AÜ,r\ *v zohe Mskm; l ZONE»-!' y Gem. buitenl. berichten. FEUILLETON. RECHTSZAKEN. De tegenpartij en de kosten. 1 De Duitsche nota. Essen zal op 31 Juli ontruimd worden. Frankrijk maakt toebereidselen tot betaling. Het geschil over het Britsche vlootbouwprogramma. Het conflict in het Britsehe mijnbedrijf. Het veiligheidspact. Men is te Parijs in officieele kringen niet ontevreden over de Duitsche nota, die von Hösch Maandagmiddag is komen overhan digen en die heden zal worden gepubliceerd Men wist langzamerhand wel, wat er is staat, maar de indruk gemaakt door den toon er van en het gesprek van ongeveer een uur, dat Briand had met von Hösch zijn gunstig en wijzen er op, dat ook Duitschland een op lossing wil. In de pers Wordt opgemerkt, dat de Duit sche regeering zich natuurlijk nog volstrekt niet heeft willen binden en dat men dus te doen heeft, met een document, dat lange onderhandelingen inleidt, zoodat.er nog niet veel van te zeggen is. De wijze, waarop deze onderhandeling gevoerd zal worden, wordt niet nader gespecificeerd, in strijd met de bewering, dat Duitschland de onmiddellijke bijeenroeping van een internationale confe rentie vragen zou. Aangezien men daarvan hier voorloopig niets weten wil, is men te vreden, dat deze eisch ontbreekt. Briand wil voorloopig met nota's van kanselarij tot kanselarij te werk gaan. Zijn de geallieerdèri het aldus eens geworden, dan zal Frankrijk in Berlijn zijn meening mededeelen over de verdere besprekingen. Deze ingenomenheid met den 'toon van het antwoord, houdt natuurlijk geen instemming in met hetgeen ze vraagt en zegt. Men be wondert de handigheid waarmee Strese-, mann, die zooveel uiteenloopende opinies verzoenen moest, een nogal vagen tekst in eengezet heeft, maar komt reeds dadelijk op tegen zijn eischen. Zoo merkt men op, dat Duitschland op noi'male voorwaarden in den Volkenbond komen moet zonder verplichtin gen, die zijn krachten te boven gaan, maar Dok zonder speciale voordeelen. In afwachting van een algemeene ontwapening mag de be zetting niet verzwakt worden en de geal lieerden moeten vrijblijven, die naar eigen goeddunken te verzachten of te verkorten in dien ze dit mogelijk achten. De bepalingen van het verdrag van Versailles, die elke drei ging in de gedemilitariseerde zóne als een vijandige daad beschouwen, moeten voor Frankrijk automatisch in werking treden, Zondef voorafgaande procedure van een al gemeene bespreking, die de Duitsche plannen zou kunnen bevorderen. Ook kan Frankrijk, dat de bondgenoot van Polen en Tsecho- slowakije is, geenerlei verdrag aanvaarden, waarbij het deze landen slechts de bescher ming zou laten van een arbitrage-verdrag, Zonder verplichtingen of sancties. Dit alles zal nu echter nader besproken kunnen worden. Dat de Duitsche nota hier voor alle gelegenheid laat, wordt als een gunstige omstandigheid beschouwd, die goede verwachtingen wekt voor den verderen loop der onderhandelingen. De nota maakt voorbehoud ten aanzien van de toetreding tot den Volkenbond en de daaruit voortvloeiende verplichtingen. Zij verbindt de ontruiming van Keulen niet met de onderhandelingen over het veiligheids pact en geeft niet de wenschelijkheid te ken nen van een conferentie der betrokken mo gendheden. Briand zal voorstellen om de onderhande lingen te voeren door bemiddeling der di plomatieke vertegenwoordigers, in de eerste plaats over den omvang der verplichtingen van de eventueele onderteekenaars van het pact, met name, betreffende de arbitrage in geval van een conflict. .frankrijk zal binnen twee weken ant woorden. De groote kwestie is allereerst die van de toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond, waarin de Fransche en Duitsche opvattingen lijnrecht tegenover elkaar staan. Het gaat hierbij om een haast onoplosbare moeilijkheid. De geallieerden willen dat Duitschland onvoorwaardelijk zooals andere landen welke toetraden lid van den Volkenbond zou worden en de rechten en verplichtingen van het lidmaatschap zal aanvaarden. Duitschland wil wel tot den Volkenbond toetreden, maar meent, dat het dan onthe ven zou moeten worden van zekere verplich tingen, welke het convenant oplegt, in het bijzonder van die van art. 16, betreffende de hulpverleening in geval van oorlog. Duitschland vreest voor deze verplichtingen te worden betrokken in een mogelijken oor log in het Oosten, bijv. tusschen Rusland en Polen en het is van oordeel, dat van een ontwapend Duitschland ontwapend krachtens de voorschriften van het vredes verdrag van Versailles niet de nakoming van verplichtingen kan worden geëischt, welke het land'in ernstig gevaar zouden kun nen brengen en waartegen het zich niet te weer zou kunnen stellen. -De Volkenbond kan zeker niet ten behoeve van een of ander lid maar eenvoudig de bepalingen van het convenant buiten werking stellen. Dan zou er ten slotte van dit convenant niet veel over blijven. Maar aan den anderen kant is er voor het Duitsche bezwaar toch ook veel te zeggen. Het zou kunnen worden opgehe ven als Duitschland waarlijk als volkomen gelijkgerechtigde in den Volkenbond zou kunnen treden, d.w.z. als het niet meer in de bijzondere positie van eenzijdig ontwapende zou verkeerenmaar dat zou een her ziening beteekenen van het Verdrag vmn Versailles, waarin Frankrijk nimmer vrijwil lig zou' toestemmen. Hoe deze moeilijkheid dus tot een oplos sing zal kunnen komen is een geheim, dat de toekomst nog verbergt. Het meeningsverschil in het Britsche Kabinet. De meeningsvêrschillen in het Britsche kabinet omtrent den aanbouw van de vloot Zijn nog volstrekt niet bijgelegd. En de aan vankelijke verwachting, dat wellicht een compromis zou kunnen worden gesloten is al weer aan het wankelen gekomen. De mi nister van marine en zijn medestanders wil len zich niet neerleggen bij het aanbod om dit jaar slechts twee kruisers te bouwen. Zij eischen minstens vier kruisers, maar de pre mier en de kanselier van de schatkist (Chur chill) hebben hiertegen uit een-oogpunt van bezuiniging welke door het land zoo dringend wordt geëischt en die ook zoo noo- dig is groot bezwaar. En de. mogelijkheid van een crisis in het kabinet blijft dus be staan. Het conflict tusschen de Admiraliteit en het Kabinet over het vlootbouwprogram is zelfs nog eenigszins verscherpt, volgens de laatste berichten uit Londen. Naar ver luidt zijn de Eerste Lord en de Zeelords voornemens hun ontslag te nemen, tenzij de bouw vam minstens vier kruisers wordt toegestaan. Het Tsjechische conflict met het Vaticaan. Op 17 en 18 Juli heeft de Tsjecho-Slo- waaksche regeering beraadslaagd over den toestand, geschapen door het conflict met het Vaticaan. Als uitvloeisel is een commu niqué uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat de betrekkingen tusschen T.S. en het Vaticaan minder goed zijn geworden ten gevolge van het vertrek van den nuntius, of schoon de regeering gepoogd heeft op vriend schappelijke wijze alle moeilijkheden in ver band met de verhouding tusschen Kerk en Staat op te heffen. De regeering wacht thans de 'vqrdere ontwikkeling van de gebeurte nissen af. Zij wenscht een spoedige regeling van het conflict en een vreedzame oplossing van alle politieke vraagstukken, religieuse aangelegenheden rakende. Het conflict kan alleen worden beëindigd op een wijze, waarbij een herhaling van dergelijke disputen tusschen republiek en Vaticaan bij een volgend feest voor Hus worden voor komen. De regeering moet de verzekering krijgen, dat de verklaring van den herinne ringsdag van Hus tot een officieelen feestdag beschouwd zal worden als een kwestie van binnenlandsche politiek. Afgewacht dient thans, welken indruk deze regeeringsverklaring maken zal op de Katholieke partijen. Het nieuwe Zuid-Slavi sche Kabinet. Blijkens een telegram aan de „Frankf. Ztg." zal in het nieuwe kabinet Pasjitsj de portefeuille van buitenl. zaken in handen blijven van Nintsjitsj. Andere leden van het kabinet zijn o.a. Stojadinowitsj, financiën en Maximowitsj, binnenl. zaken. De vier aanhangers van Raditsj, welke in de regee ring zijn opgenomen, zijn Paul Raditsj, agrarische hervormingSjoeperina, poste rijen Crajatsj, handelNikitsj, boschbouw en mijnwezen. De regeeringsrtieerderheid omvat 142 ra dicalen en 62 aanhangers der partij van Ra ditsj of 204 afgevaardigden van de 315. De oorlog in Marokko. In een beschouwing, die de bijzondere correspondent van de „Temps" te Fez Zon dag aan zijn blad zond, wordt gezegd, dat de toestand thans lichte neigingen tot verbete ring vertoont. Van militair standpunt be schouwd, heeft de vijand weliswaar het initia tief der operaties, maar de hevige aanvallen, die hij gedaan heeft op de punten van het front, welke de toegangen tot Fez verdedigen, zijn dadelijk gebroken, wat voegt de cor respondent er aan toe niet wil zeggen, dat zij niet zullen worden hervat. De bedoeling dezer offensieven is blijkbaar om de zóne van Wezzan van het Zuiden uit aan te vallen en van het westen uit den wég van Fez naar naar het noorden te bereiken. Voorts wordt aan Abd-el-Krim de bedoeling toegeschreven om alle posities aan de Wergha met één slag te isoleeren. Zoo heeft'hij Ain Aisja trachten te omsingelen en den weg vandaar naar Fez af te snijden, doch door een tegenaanval is hij ten Noorden van de Wergha terug geworpen. Niet zoozeer uit militair, als wel uit politiek oogpunt is er volgens den man van de „Temps" reden, om wat optimisti scher t.e zijn.'Men heeft n.l. symptonen van ontspanning waargenomen onder de aarze lende stammen zoowel ten Noorden v|n Wezzan als in de streek van Taza.. Sedert een week is er geen enkel geval geweest van het partij-kiezen van een dier stammen voor Abd-el-Krim.. Dit komt, doordat men thans een methode van „contra-infiltratie" toe past. Daar, waar de propaganda van Abd-el- Krim gevoerd wordt, trekken lichte groepen Fransche - ruiters en partijgangers onver moeid door de dorpen, verjagen' er de „bin- nengesijpelde agehten van Abd-el-Krim en stellen de bevolking gerust. Het „Journal des Débats" ziet in de ver slapping der activiteit van de Rifmannen het bewijs, dat Abd-el-Krim zeer methodisch te werk gaat. Hij begrijpt heel goed, dat een Fransch offensief wordt voorbereid en zou, volgens vaststaande inlichtingen, bezig zijn versterkingen aan te leggen achter de punten, door zijn contingenten bezet, om de taak der Fransche troepen bij het heroveren van het verloren terrein moeilijker te maken. Hetzelfde blad waarschuwt voorts, dat men maatregelen moet nemen, om te belet-' ten, dat Abd-el-Krim zijn jóngste voordeelen politiek uitbuit. Dit blijft de ernstige over weging, die men moet laten gelden. Over het algemeen toonen de onderworpen stam men een zeker voorbehoud, dat voortvloeit uit hun ongerustheid. En het „Journal des Débats" voegt hieraan de voor de Franschen bedenkelijke mededeeling aan toe, dat in de streek van Taza de houding der Rhiata's, die de vestiging der Franschen in Taza langen tijd precair hebben gemaakt, beslist slecht is. Deze stam nu woont te# zuiden van den weg van Fez naar Taza en verder oostelijk, welke weg ten Noorden reeds ontbloot is, doordat het grootste deel van den stam der Tsoels afvallig is geworden. De politiek van Abd-el-Krim heeft' dus, zoo besluit het blad, een succes behaald, dat hij niet met de wape nen heeft kunnen verkrijgen. Dé oorlogscorrespondent van de „Matin" is dezer dagen van -Fez naar Bab-Taza (de poort van Taza) geweest,- dat heel aan den bovenloop van de Leben ligt. Zijn eerste etappe was Soek-el-Arba de Tisa, dat 55 km. ten N.N.O. van Fez ligt en de groote Fransche basis ten noorden van Fez is. Bab Taza ligt weer 31 km. boven Soek-eJ-Arba, zoodat de afstand tusschen de eerste linie en Fez niet minder dan 86 km. is. Maar, voegt de corres pondent er b'ij de toestand is ernstig en het effectief is onvoldoende. (Men weet intusschen dat er versterkingen in aantocht zijn). Bab Taza is, zoo verhaalt de-correspondent, niet alleen de poort van Taza, maar ook de poort van Fez. Want het dal van ,de Leben, die zich naar het Z.W. stroomend, eerst met de rivier de Innaceën en vervolgens met de Seboe vereenigt, beheerscht den toegang vaar Fez. Bab Taza is een naakte ros, een waar arendsnest, dat de Rifmannen, toen zij het nog in hun bezit hadden, op de moderne wijze hadden versterkt met loopgraven, mitrail leurgaten, overdektè loopgraven, enz. Ooste lijk er van ligt Ain Matoef, dat omsingeld was, maar blijkens de jongste berichten be vrijd is. Voortdurend wordt de stelling van Bab Taza beschoten met.Fransch en Spaansch geschut, door de Rifmannen buit gemaakt. Terwijl de correspondent er was, kwam een soldaat buiten adem den com mandant waarschuwen, dat de vijand een kudde schapen, voor dé Franschen bestemd, had ganomen. Goed, zei de commandant. We zullen ze terugnemen. En een compagnie en een mitrailleurs-sectie worden uitgezonden op een tegenaanval. De kudde was denzelf den dag terug. Dat is, aldus de correspondent, het leven van alle dagen,, het leven zonder rust i nijlcn. -frAo tp èd3040 so Een kloppartij tusschen fascisten en communis ten te Fulham. De fascisten en communisten in Engeland laten naar het schijnt geen gelegenheid voor bijgaan om elkaar dwars te zitten. Onlangs hebben zij he,t in Hydepark bij een commu nistische demonstratie met elkaar aan den stok gehad thans hebben zij, eveneens aan het einde van een communistische betooging in het gemeentehuis te Fulham, elkaar op nieuw slag geleverd. Van vijftig tot honderd leden der fascistische partij waren bij deze betooging tegenwoordig en hieven, nadat de communisten de „Internationale" hadden gezongen, het nationaal volkslied aan. De 'communisten deden daarop een poging om de fascisten uit de zaal te drijven. Er ont stond daarbij een gevecht, waarbij zware sla- gen vielen, Het gevecht werd op straat voort gezet, zoodat de politie tusschenbeide moest komen om de vechtenden van elkaar te schei den, van wie een half dozijn met blauwe oogen en ernstige kneuzingen tegen den grond geslagen werd. Fascisten .hebben verder de vensterruit van den boekhandel der communisten in Kingstreet, Covent Garden, ingeslagen en in een der openingen in het glas de Union Jack geplant. De verkiezing voor de algemeene raden in Frank rijk. De nader ingekomen verkiezingsuitslagen, die een algemeen overzicht mogehjk maken, bevestigen geheel de eerste indrukken. Hoe wel ook in deze plaatselijke college's per soonlijke invloeden een groote rol spelen en dus de aftredenden voor de overgroote meer derheid herkozen zijn, kan toch evenals bij de gemeenteraadsverkiezingen gesproken worden van een duidelijk merkbare verplaat sing van. het zwaartepunt naar links, terwijl de commupisten opnieuw een 'groote neder laag leden. Dit heeft echter alleen waarde als politieke aanwijzing, dat het land zich voor loopig wenscht te houden bij de politiek van het kartel, een aanwijzing waarmede Pain levé zeker rekening, zal hebben te houden. Praktische beteekenis voor de nieuwe ver kiezingen voor den Senaat het volgende jaar schijnt de winst der democratische partijen die behoudens hetgeen de herstemmingen nog brengen zullen, ongeveer zes azeven procent bedraagt niet te zullen hebben. VERSCHILLENDE DUITSCHE STEDEN ONTRUIMD. De Fransche troepen ontruimden Bochum, Witten, Hattingen, Buer, Sterkrade en Dins- laken. TROPISCHE HITTE TE BERLIJN. Te Berlijn heerscht een tropische hitte. Gisteren was het tijdens eenige uren 34 gr. C. Evenals in Amerika bij een hittegolf ziet men ook te Berlijn de heeren zonder jas en vest over straat wandelen. In het volksbad Wannsee baadden gisteren meer dan 50.000 personen, in een naburig meertje ongeveer 20.000. EEN TORPEDOBOOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Maandagochtend is in de havep van Dan zig een Poolsche torpedoboot in de lucht ge vlogen, vermoedelijk door het vlam vatten van gassen uit de petroleumtank. Het vaar tuig brak in tweeën en zonk. De machinist en twee'stokers worden vermist, de overige bemanning is ten déele zwaar, ten deele licht gewond. NATIONALISTISCHE ACTIE TEGEN HET A.S. ZIONISTEN CONGRES TE WEENEN. Het feit, dat in de volgende maand het Zionistisch Congres te Weenen zal worden gehouden, heeft het nationalistische kamp in het geweer gebracht. Reeds de geheele vorige week was de atmosfeer geladen. Vrij dagavond is het tot een duchtige kloppartij gekomen in een der casino's tusschen natio- naalsocialisten en Joodsche bezoekers als inzet van een campagne om te pogen het Zio nistisch Congres onmogelijk te maken. Plakkaten met heftige protesten tegen de a.s. „invasie van Oostenrijk door 50.000 Joden" maken de stemming er niet beter op. Van alduitsche zijde wordt aangedrongen op het afzeggen van het Congres „teneinde het storten van bloed in de Weensche straten" te voorkomen, terwijl op de toezegging van de autoriteiten, dat de congreszaaal behoorlijk zal worden beschermd door de gewapende macht, wordt geantwoord, dat de congressis ten toch naar hun hotels moeten en alsdan zonder politiebescherming zullen zijn. ERNSTIGE BRAND TE GOTHENBURG. Blijkens een Havas-bericht in de Fran sche bladen zijn de houtopslagplaatsen en werven van de haven van Gothenburg door een hevigen brand vernield. Bij het blus- schingswerk verdronken twee brandweer mannen. De schade wordt op eenige mil- lioenen kronen geraamd. Volgens den correspondent van de „Vos- sische" te Stockholm zijn er inden nacht van Zaterdag op Zondag schier gelijktijdig twee branden geweest, een in Hisinge, nabij Gothenburg, een groote brand in een werkplaats en houtopslagplaatsen en een in de stad zelf in meubelopslagplaatsen en ma gazijnen. Als verdacht van brandstichting zijn twee personen aangehouden. AMERIKA RESTITUEERT AAN CHINA DE BOXER-SCHADEVER GOEDING. Coolidge heeft het bedrag van 6.138.000 dollar, door China aan de V.S. verschuldigd als schadevergoeding naar aanleiding van den boxeropstand, ter beschikking van de Chineesche regeering gesteld om voor onder wijsdoeleinden in China te wordetj gebruikt. DE OVERSTROOMINGEN IN KOREA Een officieel bericht uit Seoel meldt, dat de .rivier haar hoogsten stand, n.l. 43 voet, heeft bereikt en sedert tot 38 voet is gedaald. De stad is nog steeds zonder licht, terwijl zij nog slechts gedurende tien dagen in beperk te mate water kan leveren. - Te Seoel en Korea, zijn 8000 huizen ver woest en 40.000 personen dakloos tengevol ge van de overstrooming van de Hanggang- rivier. Vijf steden, w.o. Ryasan, zijn ver dwenen. Nabij Eitcho bevinden zich 3000 vluchtelingen op de heuvels en 200 bevin den zich op het dak van het station van Rya san. Het aantal dooden bedraagt minder dan 1000, doch de schade bedraagt meer dan 7.500.000 dollar. Vrij naar het Fransch. (11 De twist met den Corsicaan had het wan trouwen van den spion opgewekt; hij had het verstandiger geoordeeld Lucien een net voorkomen te geven.... En zoo kwam het, dat de ex-werktuigkundige van de firma Bochette, Lucien Fadé, zeventien jaar oud, thans bediende was in den winkel van Bertrun. Maar waarom was dat heerschap Fransz, coo plotseling verdwenen, hij, die zich ge-; woonlijk als een bloedzuiger aan de militai ren van rang vastklampte. Waarom had hij kapitein Fréquentin met zijn bediende al leen gelaten? Een goed geoefend oor zou op dat oogen- blik het zwak geluid van een electrische schel gehoord hebben .Franz had zich met het natuurlijkste gezicht van de wereld naar een achter den winkel gelegen magazijn be geven, Zeker, dat hij niet werd opgemerkt, was hij naar een hoek gegaan, had een sleu tel uit zijn zak gehaald, een deur, die achter een hoopje papier was, geopend en was nervoléens in de vochtige duisternis van een diepen trap verdwenen. Hij haastte zich, want de bel beneden bleet maar klinken. Toch strilikelde hij herhaaldelijk, want de trap was oud en hier en daar zaten de steen en los; eindelijk kwam hij in een gang, waar het water iangs de muren sijpelde; hij bleef voor 'n zware deur staan, opende deze, trad binnen en sloot ze weer. Wij vinden hem in dezelde hal terug, waar wij hem voor enkele dagen hebben ontmoet. Hij méakle licht en ging naar den telefoon. Hallo! Hallo! Waar hang je toch uit, viegel! Ik heb al een half uur op je gewacht. Commandant, ik ben onmiddellijk naar beneden gekomen, toen ik de bel gehoord had. Daar gaat het niet over; zorgt dat ge er voortdurend bent. Maar, ^ommandant, dat zal opgemerkt worden, Driedubbele ezel! Geef dan vertrek of ziekte voor. Graag, 'commandant; maar als ik hier moet blijven, zal het niet lang duren; de plaats is vochtig en zeer ongezond, het zal mij mijii huid kosten, Wat, geen klaagliederen. Wees trouw op je post! Overigens weet je wel, dat na den oorlog een gemeubileerde villa en tien duizend mark inkomsten in de buurt van Berlijn ,op je wachten. De generale staf is over je laatste inlich tingen tevreden geryeest. Wij hebben den aanval van den 2e volstrekt niet vermoed; wij hebben onze voorzorgen genomen en indien we ten Noorden van de Marne zijn teruggetrokken, om Verdun hebben we geen voet gezet. We hebben Montavenu in aller ijl in orde gebracht en het is nu eene on neembare sterkte. Dat wordt reeds in de stad verteld, commandant. Goed. Dat zal hun moet verzwakken. Laat vooral hooren, dat wij massa's ver sterkingen verwachten dat wij nieuwe ka nonnen hebben en bommen en granaten voor drie jaar. Begrepen, commandant; men kan er desnoods nog wat bijmaken. Ja. Laat me maar morgen weten, hoe veel man men tegen ons in het veld heeft te Saint Michiel; wij zitten daar nog niet al te vast. Commandant( van avond zal men ver tellen dat het onneembaar is. Waarachtig niet, stommerik. Breng dat praatje niet onder de menschen, ze zou den in staat zijn om het 'aantal manschap pen te verdubbelen De spion hing de telefoon'weer op en liet zich op een tafel vallen, welke midden in dit hol stood. Hij moest altijd hier blijven. Al leen deze gedachte, daar dagen, weken, mis schien maanden te moeten'blijven, pijnigde hem reeds. Maar ook herinnerde hij ziph de Waarom behoeft deze geen cent te betalen In het „Weekblad van het Recht", schrijft mr. J. de Vrieze het volgende „Volgens de wet op het Arbeidscontract' moeten de zaken, daarop betrekking heb bende, worden aangebracht bij het kanton gerecht. Zoo genoot onlangs één mijner cliënten het genoegen en de eer, om door een vroe- geren employé van hem je worden gedag vaard voor het kanton te Dordrecht, tot be taling van ruim een ton. Nu kan men theoretisch wel zeggen, dat het geoorloofd is om zulk een zaak zelf voor hét kanton te behandelen, doch mijn cliënt die in het Noorden des lands woont, achtte het beter, een advocaat te nemen. Hoewel hij de actie totaal gefingeerd acht te, meent hij tdbh niet het risico te mogen loopen van een veroordeeling, tot welk ge ring bedrag dan ook. Ik heb in deze zaak zeer uitvoerige con clusies opgesteld ik schat het antwoord en de dupliek te zamen op 60 folio pagina's, ruim getypt. Daarna heb ik persoonlijk te Dordrecht gepleit, waarmede een dag heenging. Ten slotte heeft mijn cliënt de zaak ge wonnen er is geen cent toegewezen, ter wijl de kosten^door den kantonrechter wa ren begroot op nihil. Dit nu acht ik een dwazen toestand. In een géval als dit, is het met alle rechts begrippen in strijd om de tegenpartij geen cent kosten te laten betalen. Als de wet het op eenigerlei wijze toelaat, behoort dunkt mij de kantonrechter met de omstandigheden rekening te houden en een behoorlijk kostenbedrag vast te stel len. Is er met de wet in de hand geen uitweg in dien zin te vinden, dan is wetswijziging dringend noodig. Een nog sterker voorbeeld is te vinden in in het geval Perlak-Deen in die miliioenen- zaak was dezelfde redeneering toepasselijk. Er zijn trouwens tientallen zaken voor het kantongerecht te bedenken, waarbij de bil lijkheid medebrengt, dat de tegenpartij de kosten tot een redelijk bedrag moet voldoen. Getuigt het van te groot vertrouwen in onze kantonrechters, wanneer in de wet wordt vastgelegd, dat in elk speciaal geval door dien magistraat mag worden vastge steld of de tegenpartij kosten heeft moeten maken en hoeveel deze bedragen ZIJN AANBEVELING. Ik moet 'n meesterknecht hebben met haar op de tanden. Mot u mij net hebben. Ik heb ma vorige baas de hersens ingeslagen. VOLGENS VOORSCHRIFT Een redacteur had boven zijn schrijfta fel een kaart met de woorden: „Accurates- se bovenal" en hierop vestigde hij steeds de aandacht van nieuwe reporters. Op een had een der jongste redactieleden in een verslag gezegd: .,3999 oogen waren op den spreker gevestigd." Hoe kom je zoo'n stommiteit te schrij ven? vroeg de redacteur. Heelemaal geen stommiteit, antwoordde het jonge mensch, er was een man met één oog onder de toehoorders. SLAGVAARDIG. Een heer, die in een restaurant had ge geten, hield bij de betaling van zijn reke ning geen cent over voor' fooi aan den kellner. Deze voegde hem spotten toe: ,,De kellner is niet in de rekening begrepen." waarop het slagvaardig antwoord volgde: „Die behoorde ook niet tot het menu." EEN PUZZLE. Wat is het verschil tusschen een film, radio en een salarisverhooging? Bij een filnï ziet men zonder iets te hooren, bij radio hoort men zonder iets t« zien, en van een salarisverhooging hoort e» ziet men gewoonlijk niets. Het Wolfbureau deelt over het Duitsche antwoord op de Fransche nota o.a. het vol gende mede: De geallieerde regeeringen leggen er in haar nota van 16 Juli den nadruk op, dat de regeling van het vraagstuk der veiligheid geen verandering in de vredesverdragen ten gevolge mag hebben. De Duitsche regeering beschouwt het als van zelf sprekend, dat niet voor eens en voor al de" mogelijkheid uitgesloten moet worden, bestaande verdragen langs den weg van vreedzame overeenkomsten aan de om standigheden aan te passen, als het tijdstip daar is. In het systeem, dat de geallieerde in de nota van 16 Juli van het velligheidspact ontwerpen, wordt een belangrijke rol aaii de arbitrageverdragen toebedeeld, die Duitsch land met de naburige staten, die het ver drag van Versailles onderteekend hebben, zou moeten afsluiten. De vorm van het ar bitrageverdrag in dit systeem geeft echter aanleiding tot vragen, die nog nader toege licht moeten worden. Wat vooral in het oog valt, zijn de uitzonderingsgevallen, die de geallieerde regeeringen op het oog hebben, gevallen waarin een gewelddadig optreden der staten tegen elkaar toelaatbaar moet zijn. Het geval zou zich kunnen voordoen, dat de Duitsche regeering den geallieerden regeeringen bij verdrag het recht zou moe ten geven, tegen Duitschland militair op te treden, zonder een voorafgaande objectieve procedure, als de geallieerden van inzicht zijn, dat er sprake is van een Duitsch ver grijp tegen de bepaling van de demilitari seering van het Rijnland. Evenzoo bedenkelijk zouden de gevolgen zijn, waartoe de in de Fransche nota voor gestelde constructie van een garantie voor de af te sluiten arbitrageverdragen zou kunnen leiden. Het is duidelijk, dat het garantiesysteem door een dusdanige con structie eenzijdig ten ongunste van Duitsch land verbroken zou kunnen worden. Het doel van een werkelijke pacificatie gelijk de Duitsche regeering in overeenstem ming met de -geallieerden nastreeft, zou niet bereikt zijn. De geallieerde regeeringen zijn harerzijds van meening, dat het in het Duitsche memo randum bedoelde veiligheidspact slechts denkbaar is, als Duitschland lid van den Volkenbond wordt. Gezien de groote beteekenis, die de Duit sche regeering aan de regeling van het vei ligheidspact toekent, wil zij tegen een ver binding der beide problemen geen princi- pieele bezwaren maken. Zij moet er intus schen op wijzen, dat de kwestie van het toetreden van Duitschland nog een zorgvul dige opheldering noodig heeft. Het stand geallieerden regeeringen uit het memoran- dum van September 1924 en uit de Duit sche nota aan den Volkenbond van 12 Dec. 1924 bekend. Duitschland kan als lid van den Volken bond eerst dan als gelijkgerechtigde worden beschouwd, wanneer op zijn ontwapening gevolgd is de algemeene ontwapening, gere geld in den aanhang van deel V van het verdrag van Versailles. Er moet dus, als hef spoedige toetreden van Duitschland tot den Volkenbond mogelijk zal worden gemaakt, een oplossing gevonden worden, die de spanne tijds tot de verwezenlijking der alge meene ontwapening overbrugt. De oplossing moet gezocht worden met in acht nemen zoowel van den bijzonderen militairen en economischen toestand van Duitschland il» van zijn geografische ligging. BERLIJN, 21 Juli. De stad Essen heeu thans bericht ontvangen, dat in den loop van den 31en Juli alle geïnterneerde troepen de gemeente verlaten zullen. Alleen de Fran sche steenkolencommissie blijft daar achter. PARIJS, 21 Juli. Caillaux, Briand en de deskundigen der ministeries van finan ciën en buitenlandsche zaken hebben alle noodige maatregelen getroffen ter voorbe reiding der zoo spoedig mogelijke regeling van de intergeallieerde schulden. LONDEN, 21 Juli. Hedenavond is men te Londen weer optimistischer gestemd ten aanzien van het geschil tusschen het kabinet en de Admiraliteit. Het kabinet is n.l. be reid toe te staan hetgeen door de marine experts als een minimum wordt beschouwd. Het gaat thans om de vraag wat dit minimum zal zijn. Het kabinet ryenscht terstond den bouw van twee kruisers goed te keuren cn dien van een derde nog in den loop van dit jaar, doch alleen indien de vier schepen, die noodig worden geacht op de marinebeAr»»» ting kunnen worden uitgewonnen. LONDEN, 21 Juli. De commissie belast met het onderzoek naar de toestanden in het kolenbedrijf kwam vandaag later dan aanvankelijk was vastgesteld bijeen, daar men gehoop had dat de beide partijen gevolg l zouden géven aan de aansporing om tot aardige villa die hij eens in de maand Me], dicht bij Berlijn gezien had en hij zeide bij zich zelf: na regen komt zonneschijn. Hij keek op zijn horloge. Fadé kon niet voor den middag naar beneden komen, want op dat uur werd den winkel pas geslo ten, en het was nauwelijks half tien. De lange afwezigheid van den patroon zou den bediende zeker ongerust maken.... Maar het bevel was gegeven.... En hij bleef. Hij maakte zijn petroleumkachel aan legde zijn papieren weg en maakte koffie klaar. Hij gebruikte deze en wachtte af. Middelerwijl dicht hij na over een middel om de gevraagde inlichtingen binnen twaalf uur te verkrijgen, toen plotseling Lucien ver scheen, die door den gang onder de vesting, werken was binnengekomen. Op zijn gelaat kon men iets onaangenaams waarnemen. Zijt gij ziek patroon? Heelemaal niet, maar ik mag niet meer weg. Ik moet hier dag en nacht blijven!.... Wat eefl leven! Ja, 'niet erg prettig: maar wat zal ik aan de klanten zeggen? De huishoudster is zeer ongerust over uw afwezigheid, Wel, zie hier mijn idéé, prachtig! Ik heb hedenmorfen een mededeeling van mijn leverancier te Parijs ontvangen, welke mijne onmiddellijke tegenwoordigheid daar eischt. Je gaat straks mijn paspoort halen.... Je moet verschillende inkoonen doCn.en ik kom niet terug, want ik ben door een auto bus omgekomen....! punt der Duitsche regeering in deze is denrechtstreeksche onderhandelingen over tc nooit had hij een voet over den drempel gezet. Hij belde aan. Een soldaat verscheen Fadé nam zijn pet a£. - Kan ik kapitein Frequentin spreken? Hij ontvangt niet. Geef hem dit kaartje. De ordonnans sloot de deur en las zonder eenige gewetensw-roeging het voor den k*» pitein bestemde kaartje: Begrepen patroon; maar voor wien moet ik de zaak voortzetten? Houd je kalm. Ik heb alles voorzien. Laten wij aannemen dat u als eenige bloed verwant een broer te Parijs hebt, een zaak waarnemer. Vijor hem zal je voortaan wor- kén. Goed bedacht. Breng me nu voor van avond bericht omtrent het aantal troepen dat St. Michiel zal aanvallen. Goed patroon, ik zal al het mogelijke doen. Maar het vak is toch niet aangenaam! Men wordt daarenboven wantrouwend! Je wordt daarvoor betaald. Maar ga heen, het zal gauw een uur zijn. Fadé verdween door het rotsblok, hetwelk de spion liet werken, en dat weer in zijn vorigen toestand terugviel. Lucien was bang als een aap en had spoe dig den winkel bereikt, na in een restaurant ontbeten te hebben. Hij had later het paspoort op het' Com missariaat gehaald. Heel gewoon had hij om twee uur den winkel weer geopend en be gon te verkoopen, iets, dat voor hem wel nieuws was, maar waartoe hij zioh toch ge heel geschikt gevoelde. Om vijf uur sloot hij, pakte een foto toestel en ging op zijn gemak naar de cita del en dacht rustig na. Hij liet aan de schildwachten zijn identi teitskaart zien en begaf zich naar het pavil joen. Ja, hij kende 't maar al te goed. maar F. BERTRUN,.. Fotograaf. Biedt kapitein Frequentin zijn eerbiedige groeten en verzoekt hem zelf het toestel, dat hij vanmorgen gekocht heeft, in ont vangst te nemen, De lummel, dacht de ordonnans, hij vertrouwt mij niet.... Maar wie is die burger?.... Waar heb ik dien gezien? Fadi werd op het bureau van den kapitein» toegelaten; hij vroeg hem verklaringen om trent het toestel, dat hij ontving. Terwijl Fadi hem op de hooge bracht, hoorde mer in het vertrek er naast een stem: Kapitein is u daar? Frequentin snelde heen en Luci«n bleel alleen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5