Ms J. LAMP, Barteljorlsstr. 18 Voor de Juliaanijes. Slapeloosheid Radio-Omroep. Fyrol hij Ooorzïttera - Zonnebrand StukBo&pcn BLOEMENDAAL. BADE DUPLEX STOOMBAD Is MET BESTE om 4c sterilisee- s-eia.Toestelfiess, glazeas, cnz baj Ijskasten, IJsemmers, VHc- genkappen, Vliegenkasten SPORT EN SPEL. DUIVENSPORT. Ver, van Postduivenliefhebbers „De Luchtgids" te Haarlem. „De Ooievaar". Zwemmen. LAWNTENNIS. VISSCHEN. „De Ruischvoom". VOETBAL. Tram- Spoorweg-competitie. GYMNASTIEK. Kennemer Turnkring. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. INGEZONDEN. RR.RRRRRRADIO TOESTELLEN COMPLEET VANAF F 1.85 PER WEEK. BUREAU MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. TELEFOON 13620. LAATSTE NIEUWS. Zwaar onweer in 't land van Maas en Waal. Het hemelvuur boven Dodewaard. Door den bliksem. De strijd in Marokko. ADVERTENTIËN. Het nummer van liet Bloe- mendaalsch Weekblad van a.s. Zaterdag, zal mededeelinged be vatten omtrent de onware 01" fantastische en overigens ten- dentieuse beweringen door den Heer A. EIKELENBOOM dezér dagen door middel van eenc circulaire en persberichten ver breid. IJit nummer zal verkrijg baar zijn te Haarlem bij den boekhandel Edw. Joris, Groote Houtstraat 94 en ten kantore Oed. Oudegracht No. 63 en te Bloemendaal ten huize Duin- wijekweg no. 3. .1 Zwoegers. 1 UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. Felle brand te Utrecht. Vermist. Ernstig ongeluk. MARKTNIEUWS. Ingekomen bij mcj. B^eccari: Ter ecre van den H. Gerardus Mqjella 3.50 Van N. N. 0.50 Van N. N. 1, Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar, Ruysdaelweg 7, Overveen; Mevr. Cobelens, Parklaan 31, St, Joseph; mej. Kordelaar, As- sendelverstraat 43, St. Bavo, Joh. de "Dooper; mevr. Teeuwen, Schoterweg, Parochies Scho ten; mevr. v. d. Vangst, Gasthuissingel, Pa rochie O. L. Vrouw Rozenkrans; mej. T. Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie Sint An- tonius. AANBESTEDING. Gisteren werd door architect A. M. J. Scvenhuysen, Ged. Oude Gracht 65, aan besteed een dokterswoning, coder Spaarn- dam. Ingeschreven werd door: C. A. de Koning, te Vijfhuizen 26,974. B. Groot te Spaarndam 26,500. E. J. Lubbers te Haarlem 21939, G. Tiggelman te Spaarndam 26,050. L. N. van Essen te Halfweg 25,900. J, H. van Wageningen te Spaarndam 23850. A. vaa Haften en Co., te Schoten, 24,400. C. Polderman te Spaarndam 22,965. Van der Aar te Haarlem 23,600. Gebr. Molenaar en J. W. Neuteboom te Haarlem 23,805. Alders te Haarlem 23,900. Kokkelkoorn te Haarlem 23,684, Fa. Nicboer, Schoten 26,000. J. Vis, Santpoort 19,330. J. de Geus, le Schoten 23034, Hop en Weritz te Schoten 22975.. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag rin wedvlucht met jonge duiven vanaf Schaerbeek bij Brussel, afstand 168 K. M., waaraan door de leden werd deelgenemen met 139 duiven, welke te 9 uur 40 minuten m vrijheid werden gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: R. N. Heiloo te, 25; H, Oldenmarkt 2e en 3e, Joh. van Eerloo, 4e eri 14e; P. Leurs 5c, 9e, 13e en 18e; P, Kobes 6e; P. Kruyer 7e, 16e en 27e; Joh, van der Pol le en 26e; B. Gort lie; Ed van Bree 12e; F. J. Louren. burg 15e en 20e; J, Harmsen 19e; H, Phi- lippo 21e; J. A. Jonger 22e; S. van Gennip 23e; H. Kokkdkorcn 24e; J, Hartel"27e; G. J. Kors 28t. De eerstc diif bereikte haar hok te 12 uur 35 min. met ron snelheid van 964 meter per minuut, de l<atste prijswinner ti 12 uur 56 minuten. VEREENIGING VAN POSTDUIVEN- LIEFHEBBERS „DE SNWVLIEGER" TE HAARLEM. Bovengeroemde vereeniging hield Zondag een wedducht met jonge duiven vanaf Schaerbek bij Brussel, afstand 168 K. M., waaraan door de leden werd deelgenomen met 19 duiven welke te 9 uur 40 werden losgelatn. De pijzen werden als volgt behaald: R. Sot le, 19 en 24e; Rr Schlatman 2e; H. Roosdrp 3e, 22e, 3e3, 34e 38e; H. Fikkert Jr. 4 en 26e; J. Vollebregt 5e 7e 18c en 28e; P. Lindeman 6e, 10e 11e, en 16- P J. M, an Tetering 8e, 21e; J. de Vries'9e en 12e 13e, 14e, 15e, 20e 27e 31e en 32e; J. H. an den Broeke 17e; J. J. Doeglas 23e en 40< A. Brunsting 25e, 35e, 36e; H. Willemse 3C; P. J. van der Meyden 29e; P. J. van Dalen 37e en 39e. - De eerste duif bereikte haar hok te 12 uur 2 min. met een snelheid van 994 meter per iinuut, de laatste prijswinner te 12 uur 49 ninuten. Bivengenoemde vereeniging hield 19 Juli een wedvlucht van Schaerbee"k (België), af- staid 168.2 K.M. Eerst getoonde duif 12.35.22 uur. Laatst getoonde duif 1.38.02 uur In vrijhed gesteld 9.40 uur. Kei)sPer; 2e, 3e, 6e, 13e C. H. Kaate; 4e, 10e, 11e, 15e C. F. v. Duffelen; 8e 1 J Petter; 9e H. M. Willemse; 14e H P. v d. Poll; ?e, 12e J. F. Oudolf. Haarlemsche Reddingsbrigade. F bestuur deelt den leden mee, dat a.s. Zatrdag in Aalsmeer zwemmend tedden der de Brigade zal worden gedemonstreerd endat een polo-match zal worden gespeeld dor de H. Z, en PC. „De Waterratten." -eden, die mede demonstreeren geven jih op bij den heer Haase, die, door uitsle- igheid van den voorzitter, de leiding der cmonstratie op zich heeft genomen. De demonstratie van het polospel worden ghouden Zaterdag a.s. en vangen aan te 6 ar in den namiddag. Alles deelnemers, demonstratie en polo, jn door de Aalsmeersche zwemvereeniging 'tgenoodigd vöor een bootrondvaart; zij, de van de vriendelijke invitatie gebruik iunnen maken, worden vervracht te 10 uur s morgens aan den steiger bij het stafion, waar de boot van „De Volharding" gereed figt. De Haarlemsche Brigade is- Donderdaga vond gast van de Zandvoortscbe brigade. Deelnemenden verzamelen zich te kwa^t voor zeven ten huize van den 'oerzitter, Cruquisstraat 10; goede banden en goede lantaarns. Uit Heemstede ontvangen we 'iet volgen de goede nieuws; Ter gelegenheid van het 5 jarig bestaan der Hcemsteedsche Red dingsbrigade stelt het bestuur zich voor op Zondag 2 Augustus, des namiddags te 2 uur een Zwemfeest te houden in de zwemin richting te Heemstede. Het hoofdnummer zal zi;n een wedstrijd in het uitvoeren van een opdracht voor ploegen yan drie personen. Aan dezen wed strijd' mag slechts één dames en/of één heerenplóeg van elke brigade deelnemen. De wedstrijdgevende brigade dingt niet mede. In de zweminrichting wordt door de aanvoerders der ploegen geloot om de op dracht,- welke loting tevens de volgorde aan geeft, waarin de opdrachten worden uitge voerd. Deelnemers zijn gekleed volgens de Bondseischen. De prijzen bestaan uit club medailles, terwijl vermoedelijk nog extra persoonlijke .prijzen worden beschikbaar ge steld. Tevens staat de inschrijving open voor een mixed-estafeitewedstrijd in zwem- costuum over 4 x 25 M. met pseudo drenke ling (2 dames en 2 heeren) en voor schooa- springen voor dames en heeen, waarvoor o. a. een tweetal wisselprijzen zijn beschik- baargcsteld. ..Biljetten met nadere inlichtingen zijn op gehangen aan de Houtvaart en Kleverlaan Inschrijvingen vóór 27 Juli bij de Secreta resse de Brigade, Cruquiusstraat 10. HOLLAND—FRANKRIJK 4-1. Maandag, 'de laatste dag der Davis-cup- wedstrijd tegen Frankrijk, de dag der enkel spelen. De velen, die Zaterdag verhinderd waren Borotra te zien spelen, zijn teleurge steld in de verwachting, dat de fameuze Franschman nog in ons land zou verblijven. Reeds Zaterdagavond vertrokken, met de belofte om indien het dubbelspel verloren ging, Maandag terug te komen, vertrok Bo rotra. Ook Brugnon, de schiterende dubbel speler vertrok echter, zoodat het tweede enkelspel, hetwelk Timmer tegen Brugnon zou spelen, verviel. Voor het publiek, dat wel niet in dezelfde getale opgekomen was als Zaterdag en Zon dag, maar hetwelk ook nu de hellingen rond om het Centre Court vulde, was het gewon nen geven van het tweede enkelspel een te leurstelling. Het papieren punt, door de Hol landers, heeft natuurlijk geen waarde, wel de heftige tegenstand, door deze spelers aan de Franschen geboden. Het was, zooals wij verwacht hadden, een pressie van de Hollandsche spelers op de Franschen om hun sterkste spel te spelen. Diemer Kool, verliezend met 64, 64, 61 van Lacoste, gaf zich niet dan na har den strijd gewonnen De eerste set gaf Lacoste van 22 een 52 voorsprong door een concentreercn van den aanval op Kool's backhand, -welke op de beslissende momenten in de rallies faalde. Bij genoemden stand kwam echter de groote strijd los. Kool's backhand had nu de regelmaat om de rallies vol te houden. Zelf het initiatief tot den aanval nemend, lukt het Kool om door dropshots en kapslagen het net te bereiken, een lob drijft hem ech ter ver achteruit, maar met een prachtsmash van hoek tot hoek maakt hij 54. Dan begeeft Kool's backhand het opnieuw. Lacoste's scherpe slagen hebben op dit punt opnieuw succes en met 64 wint hij de eerste set. In de tweede set probeert Kool alles. De tactiek van Lacoste om Kool's dropshots na te vólgen heeft tot groote hilariteit van het publiek geen succes. Wees bekogelt Lacoste Kool's backhand, maar zonder resultaat. Met 10 leidt Holland, als Kool een kleine ope ning gebruikt en er een schiterend pas singshot doorjaagt. Prachtig is de Hollander op dreef, zelden zagen wij hem een dergelijk tempo spelen. Met harde lage forehandslagen, scherpe backhanddrives tot diep in de hoeken heeft hij een onbewuste regelmaat in zijn spel, een regelmaat, die Lacoste niet heeft. In de vliegende rallies, die volgen, is Kool's spel Lacoste meer d-n aus te maken .Ech ter ook het volleeren van den Franschman is te veel voor Kool. Bij 32 voor den Hol lander een juweel vait een volley, technisch volmaakt zuiver gespeeld, van zijlijn tot zij lijn bijna evenwijdig aan het pet en het is 33, Het spel staat nu op het peil na een bslisingswedstrijd, het publiek leeft geheel mee. Het wordt 43 voor Kool en met een der gelijk spel is het winnen van de set niet uit gesloten. Maar dan concentreert Lacoste zich geheel en al. Altijd staat hij goed voor den slag, in beide hoeken slaat hij scherp, dikwijls buiten Kool's bereik. Van 34 haalt Lacotte 64 en de grootste tegenstand is gebroken. Nog een korten tijd kan Kool het volhou den, maar dan blijkt zijn spel in de vorige sets hem te veel vermoeid te hebben. Zijn slagen worden te moeizaam genomen, van een dergelijke energieverspilling is bij La cotte in het geheel geen sprake, hier ecu m- geloofelijk gemak om de moeilijkste ballen te spelen. De derde of vierde slag van den Hollander faalt steeds, juist nu een extra versnelling noodig is. Lacotte is op volle kracht, hier zien wij de groote Lacoste van Wimbledon, die met schiterende zuiverheid van slagen Kool van de baan drijft (61). Een exhibition van Decugis en Lacoste tegen van Lennep en Bryan vermaakte het publiek langen tijd, maar jammer genoeg speelde de Franschen lang niet op hun best. Zij bleven in de rallies te veel achter en fel spelend wonnen de Hollanders geheel tegen de verhouding in met 75, 75 deze partij, die boven alles hilariteit gaf door het optre den van Decugis en Lacoste. Volgde de uitreiking der medailles ter herinnering aan dezen landenwedstrijd, door den Bonds-voorziter, Jr. Broese van Gro- nard, een drietal cheers werden door publiek en spelers uitgebracht en het eind? was daar. Noordwijk werd weer de rustige badplaats zonder het mondaine tennispublick. Tot Augustus (59) duurt de rust voort. Dan ko men de bekende Duitschers weer op bezoek. Bovengenoemd college hield j.l. Zondag haar eersten halfjaariijkschen kaswedstrijd. Des morgens half vijf vertrok men gezame- lijk van het clubgebouw. Toen men op de plaats van bestemming was aangekomen, werden de paaltjes gezet en de visschers trokken naar hun plaats. Al spoedig wist men, dat er aardig visch gevangen zou wor den. Na afloop van het eerste anderhalf uur, werd er een half uur gerust in het café gebouw van den heer Faas. Na afloop van den wedstrijd was de totale vangst van 237 stuks, een aardig aantal. De heer Stauder had de grootste visch, n.l. een van 26.2 c.M. en won den lsten prijs; Joh. M. Sloof had het geluk er de meeste op den kant te brengen en wel 41 stuks, 2de prijs; P. Out na loting 3de pijrs; A. v. d. Wouden 31 stuks, 4de prijs; 5de prijs P. de Jong, 29 stuks; 6de prijs J. Zwanenveld 23 stuks; 7de prijs Inpijn, 19 stuks; 8ste prijs Ubink, 18 stuks; 9de f>rijs R, Scheffer 13 stuks; 10de prijs B. Dantzig, 12 stuks; Na loting J. Kes- sens 11de prijs, 12 stuks; W. Scheffer 12de prijs, 3 stuks, Op de Zondag te Leiden gehouden verga dering van bovengenoemde Competitie wer den de volgende wedstrijden voor het speel seizoen 19251926 voor het jaar 1925 vast gesteld: 12 Sept.: Ulysses (Haarlem)„H. T. M." (Den Haag). 12 September: ,,N. Z. H. (Leiden)„Tram vogels (Haarlem), 15 September: ,,A. G. T." I (A'dam) „A. G. T." 2 (A'dam). 19 September: „Ulysses" (Haarlem) „Tramvogels" (Haarlem), 26 September: „Ulysses" (Haarlem) „N. Z. H." (Leiden). 1 October: „Ulysses" (Haarlem),,A. G. T." (A'dam). 1 October: „Tramvogels" (Haarlem) ,,A. G. T." (A'dam). 9 October: ,,A. G. T." 2 (A'dam)„A. G. T." I (A'dam). 14 October: „H, T, M," (Den Haag) „Ulysses" (Haarlem). 17 October: „A. G. T." I (A'dam)—-„Tram- vogels" (Haarlem), 17 October: „N. Z, H." (Leiden)„A, G. T." II (A'dam). 7 November: „Tramvogels" (Haarlem) ,,H. T. M." (Den Haag). 14 November: „Tramvogels" (Haarlem) „N. Z. H." (Leiden). 18 November: ,,A. G. T." I (A dam) „Ulysses" (Haarlem). 5 December: ,,A. G. T." II (A dam) „Tramvogels" (A'dam). 12 December: „Tramvogels" (A dam) „A. G. T.' (A'dam). 12 December: ,,A. G. T." II (A dam) „Ulysses" (Haarlem). Besloten werd om dit seizoen reeds het 2e elftal der „A. G. T." Amsterdam mede te laten spelen en wel in dezelfde afdeeling als het le elftal. Getracht ,z°u worden het volgend seizoen van alle vereenigingen een 2e elftal deel te laten nemen. Verder kwam de heer Drupsteen, A.G.I., penningmeester der „Tram- en Spoorweg competitie", met de aangename mededeeling dat door de „Turmac"-sigarettenfabrieken te Amsterdam voor deze Competitie een zeer fraaie beker was beschikbaar gesteld. De Directie der „Turmac"-labrieKen had echter de voorwaarde gesteld, dat het kunstvoorwerp door die vereeniging pas ge wonnen was, welke 3 jaren achtereen kam pioen der competitie werd, ofwel die ver eeniging, welke vanaf dit seizoen te begin nen, 5 maal in totaal kampioen der Compe titie werd. Het fraaie geschenk wordt thans gedu rende eenige weken in Amsterdam tentoon gesteld om daarna te Haarlem ter bezichti ging gesteld te worden in het sigarenmaga zijn der firma Flillen, Kruisweg 17. Vervol gens verhuist het exemplaar voor hetzelfde doel eenige weken naar Den Haag en Lei den. Op den athletiekdag van het Gewest Noord-Holland van het K.N.G.V. j.l. Zondag te Hoorn gehouden, heeft de Kennemer Turnkring beslag kunnen leggen op de beide wisselprijzen voor de Turnkring Estafette- wedtrijden. De estafette dames 8 maal 80 M. werd geloopen in 1.39 9/10 min., heeren 10 maal 100 M. in 2.09 1/10 min. De turnkring werd vertegenwoordigd door de dames- en heerenplóeg van de G. en S, V, Concordia uit Haarlem. Voorheen waren deze prijzen in bezit van den Zaanschen Turnkring (da mes) en Turnkring Purmerend en Omstr. (heeren). Hulde aan Concordia die beide wisselprijzen voor den Kennemer Turnkring wist te veroveren. als gevolg van de warmte of van over spanning voorkomt men door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtablet/ en. Buisje 75 ct. achter mij, plus mijn individueele vrijheid. Laat den heer Keesen hiervan verzekerd zijn! Dankend VAN TETERINr- DE KWESTIE: GEMEENTELIJKE- en STAATSBEDRIJVEN Over 't algemeen is 't in het leven roepen van gemeentelijke- en staatsbedrijven uit den booze. Het Heet: de gemeente en 't Rijk behooren slechts leiding te geven, voor zoover dit noodig is en verder de geheele vrijheid te laten aan 't particulier initiatief. Alleen, waar dit laatste te kort schiet en wanneer algeroeene belangen op het spel staan, mag en moet de Overheid het mono polie van een zeker bedrijf voor zich op- eischen. Daarom is de watervoorziening der be volking, de verlichting en verzorging der straten en wegen, de gezondheidsdienst, de verdediging van 't land, óók het onderwijs en dergelijken een uitsluitende zorg voor hen, die regeeren. Nu is het altijd zeer moeilijk, om te zeg gen: Het particulier initiatief schiet te kort en het algemeen belang staat op het spel. Vanzelf raakt men hier eenigszins verzeild in 't veld der grensgevallen en 't is uiter mate lastig, om uit te maken'wat 't zwaar ste weegt: de belangen van een bepaalde groep of 't heil der bevolking. Vandaar dan ook, dat er naast het vrije en gimonopoliseerde bedrijf ook nog het z.g. semi- of half overheidsbedrijf als tusschen- vorm werd aangenomen. Een ieder voelt, dat het vervoerwezen on der dit laatste dient gerangschikt te worden. We zien dit bij de spoor- en tramwegen. Toen tijdens de oorlogsjaren de spoor- en tramondernemingen en ook andere met groote tekorten werkten, paste het rijk en de gemeenten de tekorten bij. Geen spoor- of tramlijn kan aangelegd worden, of onder de concessievoorwaarden lascht het rijk'of de gemeente verscheidene punten in, die de veiligheid der passagiers waarborgen en de mogelijkheid openlaten, om, voor zoover dit noodig mocht blijken, het bedrijf eventueel tot zich te kunnen trekken. Het allernieuwste op 't gebied van 't ver keer zijn onze autobussen. Bij dit middel van vervoer heet het, dat het over 't algemeen met de veiligheid der passagiers vooralsnog niet .bijster goed" gesteld is en dat ze aan de bestaande middelen van verkeer, die onder zware concessievoorwaarden leven, een tel kens weer opduikende, doch in elk geval een moordende en oneerlijke concurrentie aandoen. Immers: de loonen der chauffeurs zijn niet gebonden, van ziekte- en ongeval- lenverzorging der geëmployeerden is geen sprake en ten deele ontbreekt een scherp en deskundig toezicht in zake onderhoud en veiligheid. Hier hebben we het particulier bedrijf in volle vrijheid welhaast; de harde werkers, staande voor het volledige risico, maar dan ook en terecht met als voornaamste zucht: hoe maak ik de grootste winst of hoe kan ik voor eenigen tijd een boterham verdienen. De autobus-ondernemers immers komen en gaan. Het is daarom de vraag geworden: Moet reeds nu de overheid het autobusbedrijf, zelfs ten koste van een aanvankelijk ver lies, doch om wille der algemeene veiligheid, tot zich trekken of zal het dienen te blij ven- voorloopig of voor goed „hands off"? H. J. J. SPOOK. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk,). Haarlem, 21 Juli 1925. Geachte Redactie! In Uw Blad van gisterenavond geeft mijn vriend, de heer W. J. B. van Liemt, een andere uiteenzetting omtrent de Protest uiting op het Asser Congres. Een uiteenzet ting, welke ik onvoorwaardelijk accepteer, want hij is er zelf bij tegenwoordig ge weest. Toch zij het mij vergund te verwijzen naar het Verslag in „De .Telegraaf", dat niet spreekt over Amsterdam, doch aldus: „Hetzelfde ziet men hier en daar bij den Autobusdienst, waarvan de Gemeente zelt de Bussen gaat exploiteeren." In Amsterdam was het al geschied. Tc concludeeren dus, dat het Verslag in de Telegraaf onjuist was. De fleer F. Keesen kan de juistheid van het door mij geciteerde art. 28 niet ont kennen, doch begeeft zich op zijwegen en haalt er heel wat andere zaken bij. Ik zal er niet op ingaan, doch wil in het algemeen dit zeggen: Wanneer ik meen voor de belangen van onzen Middenstand te moeten opkomen, hoe ook, dan zal ik dat doen. eerlijk en niet achter de scher men, doch openlijk en onversaagd. Reeds veel te lang en veel te veel heeft dc Middenstand zich alles maar moeten laten aanleunen. Wordt mijn optreden of deszelfs metho de afgekeurd, dan is het alléén mijn Mid- denstandsvereeniging of mijn Bestuur, die met dc kleinst mogelijke meerderheid mij dat kunnen zeggen. Dan, doch ook alleen dan, ben ik met de minuut vertrokken. Ik hecht aan geen en kele functie en jaag geen bijbaantjes na. Voor een optreden van buitenstaanders rioch door hen te organiseeren relletjes met claqueursgedoc verlaat ik mijn Midden standspost nooit of nimmer. Zoolang ik daar dus sta heb ik, wat de j groote hoofdzaken betreft natuurlijk altijd eenige ruimte gelaten voor detailpunt jes mijn Bestuur en mijne Vereeniging Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. - lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amsterd. tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel, 265 M. dagelijks concert le 8.35 u. (ook Zondags). Chelmsford 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook 12.20. Lenden 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 1050 M. dagelijks 5.307.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurlje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner concert. Parijs Eifielloren 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. dagelijks Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Brussel Opera „indien ik Kaning-was," te 8.35. Chelmsicrd Zang én Muziek te 8.20 Daarna Jazz. H. D. O. Kurhaus Concert te 8.15. Zie verder bovenstaande opgave hij den gcheelen nacht ter plaatse gelegen he'elt. In zeer ernstigen toestand werd hij naar het Burgerlijk Ziekenhuis te Amster dam vervoerd. Bij onderzoek bleek het te zijn zekere ff., uit deze gemeente. BENEDEN—LEEUWEN, 22 Juli, Een zwaar onweer en hevige storm heeft gewoed boven de gemeente Wamel; 4 personen zijn licht, een persoon zwaar door den bliksem getroffen. Verscheidene koeien zijn gedood; de materieele sohr.de is groot. DODEWAART, 22 Ju'ii. Wederom ont lastte zich gisteravond boven deze gemeente een zwaar onweer, waarbij wel geen men- schenlevens te bc'reuren valien, doch wel veel schade is aangebracht. Eenige koeien werden gedood, terwijl een begin van brand ontstond in het achterhuis van de familie Knoop. Het elecfrische net werd beschadigd, zoo dat de bewoners geheel van licht verstoken waren. Reeds gisteravond is men met de herstellingen begonnen. ROLDE, 22 Juli. Gisteravond is de nieuwe boerderij van Joh. Deenen te Ekahaar door den bliksem afgebrand. MADRID, 22 Juli. In den loop van een gevecht in den sector Benisider zijn 40 re bellen gedood en 75 gewond. Mijn respect voor onze leden der Provin ciale Staten is in de laatste twee dagen met tien graden gestegen. Ik moet voorzichtig aan doen met graden te tellen, want ik heb al mijn gradenvoorraad noodig om de zomerwarmte te regis'.reercn. Een vraag: wat doet u liever, lezer, jn deze dagen, een bad nemen of u een heelen dag opsluiten in een kleine zaal waarin over de honderd menschen opgepropt zitten, d:e zich zelf boos maken en u irachten boos to maken? Een bad nemen? Zoo denken a'lo, menschen met gezond verstand er ook over, naar mijn meening. Maar de leden onzori Provinciale Staten prefereeren het laatste^' In het belang van het gewest? Mogelijk maan toch ook omdat 'zij zich zelf zoo graag hooren praten en omdat zij het pleiziorig vinden Privinciale Staten-zuiinkje te spelen. Gisterenmorgen kwamen de heeren bijeen. Ik beklaagde ze, omdat ze op dat tijdstip waren bijeengeroepen, maar de voorzitter kon natuurlijk een maand geleden niet weten dat de temperatuur vandaag de kookhitte nabij zou zijn. Ik beklaagde ze niet meer, ioen ze ook inderdaad de vergadering voort zetten. Ik voelde neiging voor zooveel opJ, offering een initiatief voorstel të doen uit Jieï publiek en bij 'de eerstvolgende verkiezing te „laten zitten wat zit." En op het uur. dat de kinderen der openbare scholen in Haar lem vrij af kregen omdat het voor de onder-j wijzers en kinderen te warm was, begonnen 'de Statenleden elkander het vuur aan dc schenen te leggen en elkander op te warmen tot broeihitte.»Van half elf tot half vijf. an een Gedeputeerde was het boordje in kat zwijm gevallen en de muurviakte van een der Statenleden leek een vadoek. Toen stelde d'e voorzitter voor er maar uit le scheiden. -Maar ge kent onze leden met indien gij meent, dat zij het welletjes vonden. Er werd nog een uurtje bijgeknoopt en met meerderheid van stemmen besloten zij zelfs, om vandaag nog eens terug te komen om te hooren wat de heer Mendels te interpellee- ren heeft. De musschen vallen dood van de daken, maar dc vertegenwoordigers der Provincie Noord-Holland voelen zich het aangenaamst in dagen van zonnebrand als deze in een kleine zaal, waar meer dan honderd men sehen opeen gepakt zitten en waar zij elkan der het bloed naar het hoofd kunnen doe/ stijgen. Zwoegers! Aanbesteding. Gisteren werd door B. en W. ten raadhuize in het openbaar aanbe steed: „Het bouwen van 132 arbeiders woningen aan het Elsenplein te Schoften." Ingekomen waren 31 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: A. J. van Wijnen, Dordrecht, 365,000. N. V. Amserdamsche Aanneem-Maat- schappij. Amsterdam, 393,320. Fa. H. J. Evers en Zoon, Deventer, 391,000.—. Zaanlandsche Coöperatieve Bouwershond Wormerveer, 356,000. Gebr. A. en A. ten Hof, Wildcrvank, 387,700.—. H. Prins, 's-Gravenhage, 368,567.-^. P. F. van Kaam Bergen op Zoom, f 379,200.—. Gebr. Kokshoorn, Voorburg, 427,000. N.V, „Occident". Amsterdam, 362.400. J. P. Y. de Vries, Wijk aan Zee en Duin, en .J. Mcoy Krommenie, samen 314,254. P. J. Wijts, Bergen op Zoom, 382,400. Gebr. H. en H. Schenkel, Veendam, 378,000.—. G. Niedcler, Bergen op Zoom, 361,200. P. J. M. Stiphout, Haarlem, 364,510.—. M. J. Breur, Rotterdam, 292,735. P. van Es, 's-Gravenhage, 366,500. E. van Amerongen, Arnhem 417,000. S. IJ. Bakker, Evenhorn, 507,973. F. A. Smulders, Breda, 382,000. N. V, Mabuwat, Willemstad 385530.—. Gebr. II. en J. de Vries, Purmerend, 372,500. VL. J. Vroolijk, Voorburg, 454,272. G. Broertjes, Heemstede, en J. Broertjes, Bloemendaal, 372.400. Firma Gebr. Ch. C. van Rijswijk, Heem stede 347,200.—. J. de Geus, Schoten, 370.540. J. Ku.n, Hillegersberg, 383,383. A, J, Peters, Nijmegen, 398,690. J. Kraay, Haarlem, 385,850. W. F. van der Wal, Utrecht en Van Wou denburg Vlaardingen, 328,640. G. Lastdrager, Helder, 365,635. van Emmerik Heemstede, J. Breur. Rotter- v.eek van UTRECHT 22 Juli. Hedennacht ongeveer 1 uur is een felle brand uitgebroken in den sigarenwinkel van den heer H. Buisert alhier. Door den vrij sterken wind is ook het daartegenover gelegen woonhuis van den timmerman J. Bordje afgebrand. In dat huis was ook ingericht het groote atelier van den heer Den Hertog; alles is verzekerd. De schade is vrij aanzienlijk. UTRECHT 22 Juli. Sedert Zondag wordt hier ve.rmist de 16-jarige A. v. Tilburg; men vermoedt, dat hem een ongeluk is over komen. Dinsdagavond heeft men een pet gevonden, welke door de ouders van den jongen als aan hem toebehoorende is her kend. Men is bezig te dreggen. AMSTELVEEN, 22 Juli, Hedenmorgen om streeks half 5 is even voorbij den Onder- waartschen overweg, in den Legmeerpolder, langs de spoorbaan, door een spoorwegar beider een man in bewusteloozen toestand aangetroffen. Bij nader onderzoek bleek de man door den trein overreden te zijn. Uit 'n groote hoofdwonde gutste 't bloed. Ver moedelijk is hij door den laatsten trein uit Amsterdam Dinsdagavond overreden- xoodat C. M. 'W 432,400.— Laagste inschrijver: M. dam 292,735.—. Burgerl. Stand gedurende den 13 tot en met 19 Juli 1925. Geboren: A. Wijersvan Lilh, d, -A. Dekker—ten Broeke, d. G. M. Hooij Spekman, d. G. M. HooijSpekman, z. M. P. van der WijdenTellekamp, d.; PI. C. MulderGequiere, z.; J. W. M. de Grauw AndréWiltens, z. J. C. ZijlstraPootjes d. J. van KesterenJansen, z. M. H. C. van KipshagenKors, d. Ondertrouwd: G. N. Cobelens en G. J. Bannink A. Biemans en A. Noorland J. E. Bohlmeijer en W. H. Visser. Getrouwd: L. C. F. Morlang en M. J. II. Roeland J. J. Brouwer'en H. Steenvoor den J. R. Vergers en .M. B. Gefken P. L. Renooij en E. Edam. Overleden: M. Knol v. 14 j. M. J. C. Fehres, 37 j., echtgen. van G. Bos. Gevonden Voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Spanjaart, Slaperdijkv/eg 40, een auto band W. F. Loerakker, le Hoogerwoerds- dwarsstraat 17, een portemonnaie met in houd. K. Zuijdam, Steijnstraat 58, een sleu tel H. J. Breddels, Schalkburgergracht 10, een rijwiel belasting plaatje in étui. J. Bakker, Rijksstraatweg 194 (woonschip, een aktetasch met eenige boeken Bergman, Cronjestraat 32, een portemonnaie inhouden de een spoorkaartje N. C. A. Cors, Schalk burgergracht 11, een lorgnet ;D. Schoon, Hodsonstraat 13, eenig gereedschap D. van Dee, Spaanschevaartstraat 113, een vul potlood S. Hooij, Schalkburgergracht 52, een kokertje, inh. een aantal dubbeltjes N. Willemse, Steijnstraat 110, een nikkelen horloge P. N. v. Bokhoven, Borneostraat21, een armbandje C. Klaver, Wilgenstraat 39. een portemonnaie met inhoud. Kennel „Haerlem" een klein hondje. Aan het politie bureau een portemonnaie met inhoud, een kindermuts, een rijwiel belasting plaatje, een mantel ceintuur, en een damesporte- monnaie. BLOEMENDAAL-AAN-ZEE Oefening van de reddingsbrigade. Vrijdagavond werden aan het Bloemen- daalsche strand eenige oefeningen in het redden van drenkelingen gehouden, waaraan leden van de Zandvoortsche-, de Bloemend d/alsche- en Haarlemsche Reddingsbrigade^ deelnamen. De Oefeningen, die onder lei-J ding stonden van den heer Meyerink, wer* den bijgewoond door een groot aantal nieuws-1) gierigen. Om dit publiek op afstand te .hou den, teneinde een vrije ruimte over te hou-! den, om rustig te kunnen werken, was een gedeelte van 't strand met een lang touw! afgezet. 't Weer en de zee werkten ten zeerste mee, om de reddingen te begunstigen. En nieti .te vergeten het feit, dat de „drenkelingen" goede zwemmers waren en de redders oogen-' blikkelijk de zee in konden trekken, toen de drenkelingen in nood kwamen. Ook 't reddingsmateriaal stond klaar op 't strand,/ evenals een brandspuit, die oogenblikkelijk. water kan geven, zoodra het eerste vlammetje bij een brand zichtbaar wordt. De omstan digheden werkten dus wel mee. Of dit echter1 altijd wel 't geval zal zijn. Enfin Eenig/ zwemmers zijn dus in zee. Een op 200 M., een op 600 M. en een op 800 M. uit de kustlijn, en dezen moeten ge haald worden. Die op 200 M. afstand zal zonder lijn, die op 600 M. met de korte lijn, en die op 800 M. met de lange lijn gehaald worden, 't Zijn heele afstanden. Als de dren kelingen nu maar 't hoofd boven water en de zinnen bij elkaar houden, dan zullen de redders 't wel klaar spelen, want de laatsten zijn kranige zwemmers en hun drijfvermogen werd nog verhoogd, door de zwem bussen, di£ zij op den rug hebben. Met groote span ning worden de redders nageoogd. Steeds blijft de haspel op 't strand afrollen. Een!, aantal zwemmers die de lijn in de hand hou-; den en voor afdrijven en zinken behoeden,! helpen voortdurend mee, om de lijn te doen vieren. Eindelijk, daar worden de drenke-j lingen bereikt en 't sein voor inhalen wordti gegeven. Nu wordt de lijn ingepalmd. Metj 't bloote oog is niet te zien, wat daar op 800^ M. afstand gebeurt. Maar een goede verre-j kijker heeft verklapt, dat de redder zijni zwembus (systeem Wapstra-Van Keulen)} heeft afgedaan en deze den drenkeling heeftj omgegespt. Nu drijft deze als een dobber op t water. En de vermoeide redder laat zich! meetrekken, zich vast houdende aan eer lus, die voor dit doel aan de bus is bevestigd^ Weldra zijn redder en drenkeling binnen' gehaald. De drenkeling, die bewusteloos isj moet 't laatste eind gedragen worden. Op '6 strand neergelegd, wordt hij behandeld vol gens de methode van La Borde. Ook de! andere drenkelingen zijn behouden aan land gebracht. Een is echter schijndood, zoodat er „gesylvesterd" (kunstmatige ademhaling) moest toegepast worden. Een der drenke lingen kreeg 't in zijn hoofd, zich tijdens de redding te verzetten en ziin redder vast te grijpen. Maar met behulp van de be vrijdingsgrepen werd hij onschadelijk ge maakt en toch behouden aan land gebracht.. Als bewustelooze en schijndoode weer in' 't leven zijn teruggeroepen, kunnen zi; op, hun beurt de zee intrekken, om een stelletje, andere drenkelingen te redden. Ook dezepj werden met goed gevolg op 't droge gebracht^ De heer Romein uit Haarlem, die met zijl* vriend en zijn kano aan 't strand waren* verleende bij deze oefeningen zijn welwil lende medewerking. De beide heeren gin-, gen voor alle zekerheid met de kano mee de! zee in. Hierbij bleek, dat een kano groote' vcordeelen biedt, als 't op vlug handelen aan-', komt. Want met groote snelheid klieft het, ranke vaartuigje 'het water. Bij een geval van een bewusteloos drenkeling is 't echter' met een kano tamelijk wel onmogelijk, dem drenkeling binnen boord te halen. Daarvoor is 't vaartuigje te wankel. In dat geval ver-/ dient een vlet de voorkeur, 't Meest aanbe velenswaardig zou een vlet zijn met aanhang- motor die is snel en geeft gelegenheid, een drenkeling binnen boord te halen. Maar die zal nog wel tot de vrome wenschen blij ven behooren. Na afloop der goed geslaagde oefeningen, gingen redders en drenkelingen in 't paviljoen van den heer Dijkstra zich 't lijf verwarme* door een kopje warme, geurige koffie. BODEGRAVEN, 22 Juli. Korsmarkt, Aar- voer 469 partijen. Eerste kwalite:t 5862. tweede kwaliteit 52—55, met Rijksmerlf f 5466 zware 68, Handel matij, -j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7