GEMEÊNTERAAD VAN VELSEN. tb BEVERWIJK. WIJK AAN ZEE EN DUIN. VELSEROORD HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG HAARLEMMERMEER. GEMENGD NIEUWS. Ongebluschte kalk in de oogen. Dood gevonden. Diefstal bij een coöperatieve bouwvereeniging. BINNENLANDSCH NIEUWS NIEUW-VENNEP. HILLEGOM. ZANDVOORT. Beroovingen in een woonscheepje. Door den bliksem getroffen. LUCHTVERKEER. Nanne Sluis Pz. t LEGER EN VLOOT. Eert nieuwe Nederlandsche Luchtvaartmaatschappij? Ongeluk bij een wedren. Brand in een Rijnvaart-loods. Uitstel van executie. Ongeluk aan boord van het s.s. „Rotterdam". - Uitbreiding van het vliegveld te Croydon. KERK EN SCHOOL. Bedevaart AlkmaarKevelaet en Heiligland-Stichting. Broederschap H.H. Bonifacius en Gezellen. KUNST EN KENNIS. Familieportretten van Hugo de Groot. HANDEL EN NIJVERHEID. W ereld-tentoonstelling. Accijnsvrije suiker. Uitlotingen. hoog; 4, 5, 7, A. Herfst. 9 C. van Oeveren; 6, tO De Raad vergaderde Dinsdag. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de eer v. d. Steen met kennisgeving. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.m. diverse verzoeken jm subsidie voor 1926, welke B. en W. voor stellen te behandelen bij de gemeentebe- grooting 1926 Een schrijven van het bestuur der Ver. voor Nijverheidsonderwijs in Kenneraerland te Velsen, waarbij aan de gemeente een 7-tal plantsoenban ken ter plaatsing in het park „Velserbeek" wordt aangeboden. B. en W. stellen voor dit geschenk onder dankbetuiging te aanvaarden. Geschiedt mét een dankwoord van den VOORZITTER. Een adres van Joh. Bais e.a. bewoners der Koningin Wilhelminakade bewesten de be- tonbrug, om het sintelvoetpad terzijde van den hoofdweg te verbeteren door dit te doen betegelen. B. en W. stellen voor adressanten te be richten, dat nog dit jaar een gedeelte van het voetpad zal worden betegeld en dat daarmede geleidelijk zal worden voortgegaan. Aange nomen. Adres van het bestuur der Ver. voor Chris telijk Nat. Schoolonderwijs te Santpoort, waarin wordt verzocht voor de verlichting van een bijzondere lagere school te Sant poort aan den Brederoodschenweg de be- noodigde gelden uit de gemeente-kas te ver strekken. In handen van B. en W. om prae-advies. De interpellatie van den heer Schilling inzake het optreden van een politieagent wordt ingetrokken. Adres van de Binn. Expl. Mij. van onroe rende goedeten, waarbij verzocht wordt de rooilijnen van twee bouwblokken aan den Rijksstraatweg en den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden te wijzigen en tevens toe te staan, dat de op de desbetreffende teekening aan gegeven poorten komen te vervallen. In handen van B. en W. om prae-advies. Ingekomen is nog het verslag van den Keuringsdienst over 1924. Aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van Ged. Staten dat het be drag hetwelk naar aanleiding van artikel I der wet van 24 Mei 1897 aan de gemeente Velsen over 1925- behoort te worden uitge keerd, is vastgesteld op f 48.066.49 V. B. en W. stellen voor geen beroep in te stellen. Aangenomen. Een schrijven van F. J. C. van den Steen van Ommeren te 's-Gravenhage, betreffen de het maken van een rioleeringsplan voor deze gemeente. Te behandelen bij punt 8 der agenda. Als voren van het Technisch Bureau Ir. J. E. de Meijer te 's-Hertogénbosch, betref fende hetzelfde onderwerp. Te behandelen bij punt 8 der agenda. De gemeenterekening over 1924, sluiten de met de volgende cijfers Inkomsten Gewoon f 981.514. 71j£ Buitengewoon f 196.325.04 Totaal f 1.177.839,75 Uitgaven Gewoon f 866.698.58 Yo Bui tengewoon f79.731.92 Totaal f 946.430.50 Batig slot Gewoon f 114.816.13 Buiten gewoon f 116.593.12 Totaal f 231.409.25 Deze rekening zal in handen der commissie van bijstand voor de financiën en van den verijioateur worden gesteld. Een adres van de wed. H. J. van Zadel te Wijkeroog, waarbij zij verzoekt tijdelijke ontheffing te verleenen van art. 21, alinea 6 der woningwet van de haar toebehoorende on bewoonbaar verklaarde woningen Doodweg L. Nos. 10, 12, 20 en 22. In handen van B. en W. om advies. Grondovernam^. B. en W. stellen voor, eenigen grond over te nemen voor wegverbreeding, gelegen aan den Duin en Kruidbergerweg en Wijker- straatweg, waarvan de kosten f 183.50 zullen bedragen. Aangenomen. Commissie van Onderzoek. B. en W.' stellen voor een Commissie te benoemen tot onderzoek van eventueele bezwaarschriften tegen den ligger der wegen. Aangenomen. Rioleering Groote Hout- of Koningsweg. B. en W. deelen den raad mede, dat de bosten van rioleering van een gedeelte van den Groote Hout- of Koningsweg f 18.224 zal bedragen. Wordt tevens tot wegverbreeding overgegaan, dan komen de kosten op f114.655. Zij stellen daarom voor thans niet tot verbreeding over te gaan. Na eenige discussie aangenomen. De heer Wardenaar tegen. Gebruik van gemeentewater. B. en W. stellen voor in de verordening op bet gebruik van gemeentewater op te nemen „van een tank f 100". Aangenomen. Verhuur tennisbaan. B. en W. bieden ter vaststelling aan een overeenkomst betreffende de verhuring van de nieuw aangelegde tennisbaan in het park „Velserbeek" De verbuur geschiedt aan P. J. Bakkér tegen een som van f 150 per jaar. Een voorstel van den heer Tusenius tot aanhouding werd verworpen. Daarna stelt de heer TUSENIUS voor het artikel te schrappen waarin aan den pach ter het recht van onderhuur wordt gegeven. Ook dit wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt aange komen. Tegen de heer Tusenius. Grondruiling. B. en W. stellen voor, met G. Ape krom ruiling van grond aan te gaan, welke gelegen 's op den hoek StationswegBriniostraat. Aangenomen. Rioleeringsplan. B. en W. vragen machtiging, met de Indus- gtrieele Mij. „Mabeg" te Utrecht een overeen aan te gaan, omtrent het maken van riolee- ringsplannen, waarvoor zij tevens een bedrag van 3.000 aanvragen. De heer DALMEÏJER vraagt, of dit punt één vergadering aangehouden kan worden, opdat de Commissie van Openbare Werken de bij.de ingekomen stukken genoemde aan bieding kan onderzoeken. Wethouder DUNNEBIER adviseert tot afhandeling. De heer TEN BROEKE vraagt, of de gemeente de beschikking over het plan krijgt. De heer SLUYTERS wil het voorstel aan houden. Het voorstel tot aanhouding werd ver worpen. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Bouw arbeiderswoningen. B. en W. stellen Voor, aan enkele personen voorschotterf uit 's Rijks kas aan te vragen te verleenen, groot hoogstens 2.400 en, 39.000, voor den bouw van arbeiders woningen. Op voorstel van den heer TUSENIUS wordt dit voorstel aangehouden, daar hij in besloten zitting eenige inlichtingen wenscht. Aldus besloten. De heer Vermeulen verlaat de vergadering. Aankoop grond. B. en W. stellen voor, van H. Gerrits een Jtrook grond aan te koopen groot ongeveer B95.75 vierk. M. voor 2250. Aangenomen. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. inzake de aanvrage van het bestuur der R,K, Schoolvereeniging „St, Lautentiu?" te Velseroord, om voor aê verandering van inrichting van het gebouw der St. Antonius- school aldaar, de benoodigde gelden te ver strekken. Geldleening. B. en W. stellen voor hen te machtigen; I. op 1 September a.s. geheel af te lossen het restant der 6 geldleening, aangegaan krachtens raadsbesluit van 24 Juli 1924 no. 15, goedgekeurd door Ged. Staten bij hun besluit van 8 Augustus 1923 no. 61, overeen komstig de voorwaarden, opgenomen in de terzake gesloten overeenkomst. - II. ten laste der gemeente met het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds aan te gaan eene geldleening groot zevenhonderd veer tien duizend gulden (f 714.000) tot den pa- rikoers en tegen een rente van 5V4 's jaars af te lossen a pari in ten hoogste 45 j aarlij k- sche termijnen, voor het eerst in 1926. Aangenomen. Ophaal- en Stortingsdienst. Aangenomen werd het voorstel vin B. en W. om een wijziging aan te brengen in de verordening van den ophaal- en stortings dienst, zooals door Ged. Staten aangegeven. Het hoofd van den dienst zal een borg van f 5000 moeten storten. Personeelbezetting der scholen A.I. A. II en A III. In verband met de splitsing van de tegen woordige M.U.L.O.-school A te IJmuiden op 1 September a.s. in twee lagere scholen en één U.L.O.-school (A.I. A. II en A III) is het noodig over te gaan tot aanwijzing van personeel voor deze scholen. Aangezien het tegenwoordige personeel is benoemd tot hoofd respectievelijk onderwij zer aan de met 1 September als zoodanig op te heffen M.U.L.O. school, zal, overeen komstig artikel 36, sub 7 en 9, der Lager Onderwijswet 1920, de overplaatsing die nen te geschieden bij besluit van den ge meenteraad. De bezetting der scholen kan als volgt vol trokken worden. Aan school A I (benoemd hoofd P. Pleijer) te plaatsen Klasse I, mej. T. A. Romijn klasse II, mej. S. Veldman klasse III, J. Prakken klasse IV, H. van Dijk, klasse V mej. A. J. Uijttenboogaard klasse VI, F. de Vries. Aan school A II, (benoemd hoofd K. Fa- ber) te plaatsen: Klasse I, mej.K. E. Scholte, klasse II, mej. C. M. E. LonbarPetri klasse III, J. H. de Grootklasse IV, J. H. van Dalen klasse V. G. J. Bremerkamp. Aan de U.L.O. school te plaatsen a. als hoofd L. Jansen b. als onderwijzers C. E. Coppée, W. Renes, J. Kooi en A. Wiede- meijer. Daar aan deze laatste school geen onder wijzeres werkzaam wordt gesteld, moet wor den overgegaan tot aanstelling van een vak onderwijzeres in het leervak „nuttige hand werken voor meisjes," voor 4 lesuren per week. Aangenomen. Verhooging crediet voor in richting der openbare Be waarschool, te IJmuiden. In de vergadering van den Gemeenteraad dd. 7 April j.l. werd besloten tot vestiging van eene school voor voorbereidend lager onderwijs (bewaarschool) in drie leegstaan de lokalen van school C, waarvoor een cre diet werd toegestaan van f 3000. Dit crediet is niet toereikend gebleken om de school naar behooren in te richten.- Met name zijn nog noodig een hekje in de gang, sleutels op de deuren, 6 vloermatten 6 stoelen, een groote kist voor het opber gen van spelmateriaal en nieuwe sloten op de leslokaaldeuren. Met het oog hierop stellen B. en W. voor het reeds toegestane crediet met f 115 te ver- hoogen. Aangenomen. De Raad ging daarna in geheime zitting over. De openbare vergadering zal a.s. Vrijdag om 8 uur worden voortgezet. Alsdan zal de huldiging van den heer Vermeulen plaats hebben. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het onderwijzersexamen A. C. Heer te Vel seroord. R.-K, Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne- tnerland". Prijsnoteering van 20 Juli. Aardbeien 3840; Bessen rood 3542; Bessen zwart 7075; Kruibessen 2538; Frambozen 4580. Alles per K.G. Doperw ten 714; Groenses 8—11 Capucijners witte 918; Capucijners bruine 1017; Raspers appelenl421; Peulen 614 ct., per pond; aardappelen 68; tuinboonen 612; snij- boonen 1424; spercieboonen z. dr. 22 28, idem met dr. 2028, idem tros 30, idem dikke 1516 ct. per Kg.; spinazie 70110; postelein 4575 ct. per kl. kist sla 23.15 per 50 stuks; andijvie 5090 ct. per kièt; rabarber 715; peen 1022 ct.; selderie 8 10 ct.; pieterselie 56 ct. per bos; kom kommers 512J4 ct.; bloemkool 512 ct. per stuk. Gevonden. Bij dèn gemeenteveldwach ter J. J. Huglenburg zijn inlichtingen te be komen omtrent een gevonden, nieuw hee renrijwiel. Arbeidsbeurs. Als werkloos staat inge schreven 1 kantoorbediende. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen onderwijzer onze plaatsge noot de heer A. C. Steer. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude op Donderdag 23 Juli, des avonds half acht uur. De agenda vermeld; 1. Beëediging van de nieuw benoemde raadsleden; 2. Ingekomen stukken; 3. Uitloting aandeelen geldleening 1919; 4. Vaststelling vergoeding art. 101 La ger Onderwijswet over 1923 aan besturen bijzondere scholen; 5. Toekenning vergoe ding vakonderwijzeres aan het bestuur eenei bijzondere school over 1925; 6. Benoeming leden Commissie voor de bedrijven; 7. Vast stelling ontwerp-besluiten tot wijziging van de begrooting voor 1924; 8. Vaststelling 3e kohier bedrijfsbelasting 1925; 9. Reclames hondenbelasting dienst 1924. Personalia. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd den. heer M. de Zeeuw Pz. Voetbal. Bij de gehouden voetbalwed strijd was de uitslag vervolg seriewedstrijd: le Afd.: R. C. H. IIZandvoortcomb. 1—0 2e afd.: I. V. O. I—A. E. D. I 0—2 3e Afd: Spaarndam IS. L, T. O. II 14. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht door de Postduivenvereeniging „De Blauwe. Romein'', was de uitslag vanaf Woerden, 1 alstanJ U K_ H. 17 Heeren; 2. 3, 8, B. Ver- Politiezaken. Naar l schijnt, hebben verschillende personen zich beklaagd dat- zekere Goossens allerlei personen weet te bewegen geld te geven voor het plaatsen van een advertentie in een of ander handeis- adresboek, terwijl wel het geld wordt ont vangen, maar de uitgave van het adresboek achterwege blijft of zeer wordt vertraagd. Dit heeft den burgemeester aanleiding ge geven om aan onderscheidene politiebureaux de volgende mededeeling te verstrekken: „Alvorens in relatie te treden met Michael Rudolf Goossens, geboren 25 Juni 1888 te Rheden en thans wonende te Zwanenburg, binnen deze gemeente (postadres Halfweg), handelende onder den naam van Gerbrands of ook wel van „Nederlandsch Reclamebu reau", wordt aan belanghebbenden in over weging gegeven goede inlichtingen in te win nen bij den inspecteur van politie te Hoofd dorp (Haarlemmermeer) omtrent de opge dane ervaring door anderen, met wie deze man zaken heeft gedaan, speciaal contracten heeft afgesloten tot het plaatsen van adver tenties in een of ander handelsadresboek. Raadsvergadering. - Het moet in het voornemen liggen de eerstvolgende vergade ring van den raad dezer gemeente te hou den op Donderdag 30 Juli a.s. te beginnen des namiddags om 2 uur (nieuwe tijdrege- ling). M.U.L.O.-Diploma. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het M.U.L.O.-diploma A.: mej. C. Andries en mej. P. J. Meeuwig, beiden wonende te Hoofddorp en voor het M.U.L.O.. diploma B.: de heer P. Balder, wonende aan den Aalsmeerderweg, alhier. Overtreding Auteurswet. De politie al hier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den fotograaf C, A., wonende te Hoofddorp, wegens overtreding der auteurswet. Hij had n.l. in de étalage van zijn winkel tentoonge steld een po'rtret zonder vergunning van den betrokken persoon. paar jonge dames? in de omgeving van kinderen die blijkbaar met hun onder wijzer op een vacantie-reisje waren, be zig waren ui badcostuum een z.g. hoog standje te maken dan kan hef toch niet gebeuren dat men zich zonder meer soms nog minder als in badcostuum op hel strand of op de slaapmatrassen voor een ieder j zichtbaar, maar ook voor vele een erger nis, neervleit, dan kan het toch niet ge beuren, dat men zich zelfs zonder in tent of badkoets fe zijn, kan ontkleeden om in zee te gaan, want ook het z.g, vrije ge deelte is strand bij de gemeente Zand- voorf in pacht. Laat men dit art. uit de verordening in al zijn gestrengheid toepassen, dan ver vult men een eervóllen plicht. Er wordt wel eens onwillekeurig gezegd» wat doen wij met zoo'n groot politiekorps, welnu ik zpu zeggen, wil Zandvoort niet in discredief ra ken, dan kan 'n aantal.zij 't ook tijdelijke politiemannen veel goeds verrichten en dif is, gezien de feiten, nu toch eenmaal nood zakelijk. Nogmaals laat men van Zandvoort en zijn heerfijk strand naar harfelust kun nen genieten, zoowel jong als oud en dat kan wanneer afdoende gewaakt wordt. Dat kan, dat moef. Een jongen van negen, jaar te Rossum wierp een jongetje van vier-jaar spelender wijze ongebluschte kalk in het gezicht, waar door. de oogen van het knaapje getroffen werden. De spoedig geroepen geneesheer oordeel de overbrenging naar Utrecht noodzakelijk Daar constateerde men, dat één oog zooda-. verbandmeester van de H. A. L. te.zijn ver bonden, werden beiden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De toestand van Garritsen is zeer bedenkelijk. Op de Ceintuurbaan te Rotterdam is Dins dagnacht het lijk gevonden van den 57-jari- gen J. M. den Besten uit de Vletstraat al daar, ridder Militaire Willemsorde en secr. van de afd. R'dam van den Bond van Rid ders M. W. O. Men vermoedt, dat hij op zijn reis van Am sterdam naar hier uit den trein -is gevallen en daarbij ernstig aan het hoofd is ver wond. Ruim f 3000 uit een brandkast vermist. Een vreemde diefstal, die tot dusverre nog niet opgehelderd is, is in het gebouw van de Coöperatieve Vereeniging „Samenwerking te Amsterdam (vroeger De Dageraad gehee- ten) en gevestigd aan de Tolstraat aldaar, gepleegd. Het is daar gebruik, dat een maga zijnmeester het geld van de loopers in ont vangst neemt en het in de brandkast sluit. Daar de magazijnmeester Zaterdag j.l. met verlof ging, werd het geld, ten bedrage van 3372.59 door een kantoorbediende van 17 jaar in de brandkast gedaan. Maandagmorgen, toen de kast weer werd geopend bleek hei bedrag geheel verdwenen te zijn. De politie werd van het gebeurde in kennis gesteld en ving haar onderzoek aan. De verdenking viel op twee personen, namelijk de 4'8-jarige magazijnmeester en de 17-jarige kantoorbediende. Beiden werd,en erhoor onderworpen, doch er was nig getroffen was, dat het gerichtTvermogen ,niet minste bewijs. Ze zijn dan verloren is. Het andere oog is vermoedelijk °°k °P v?Je festc'd- Dc kas* 16 ie' te behouden opend met een sleutel, aangezien de deur op Maandagmorgen gesloten werd gevonden- Het onderzoek in deze zonderlinge zaak wordt voortgezet. Personalia. Te Den Haag slaagde voor het examen solozang van de Nederl. Toon kunstenaars Vereeniging, M. Chr. Verhagen. Zwaar onweer. Maandagavond werd n koe van den koeboer Zeestralen, aan de Leidschestraat door het hemelvuur ge dood. De bliksem sloeg ook in een schuurt;e van W. Beerings, Weerlaan 6, De ruiten werden verbrijzeld en een gat werd in het dak ge slagen. De heer Beerings en een kleine jon gen waren in hetzelfde schuurtje maar be kwamen geen letsel. Door den bliksem getroffen Tijdens net korte, doch hevige onwedcr. dat Maandag boven onze plaats woedde, werd een koe van den veehouder Th. Zeestraten aao - Leidsche straat, door dSn bliksem getroffen en gedood. HET VRIJE STILLE STRAND. Onder dit opschrift schreef een onzer medewerkers in ons blad van 22 Ju li 1924. Op denzelfden datum ver scheen ook in de Badcourant een arj|," kei onder „op stap naar hef vrije strand Beide stukken scheelden aanmerkelijk in de uiteenzetting inde meening en de feiten die, men had geconstateerd, was nogal een groot versclpl waar te nemen. Onze mede werker wees op het groote gevaar wat in het z.g.n. vrije strandleven, zoowel voor groot als klein, lag opgesloten. Hij wees op de noodzakelijkheid van meer toezicht, voorschriften te stellen aan kampeerders en wees er op, dat 't strandleven toch zoo moest zijn dat het geen steen des aanstoots was geen ergenis geven en dat zeer zeker een ieder in staat zoude moeten worden gest.eld er zelf maar zeker ook zijn kinderen zonder vreeze naar toe te kunnen zenden. In de badcourant werd er over gespro ken, dat de toestand niet zoo erg was dat men niet alles door den stofbril moesf be kijken, maar dat er wel noodzakelijk een verbetering moest plaats vinden in de re- feling voor de staanplaatsen der tenten; waterleiding moest worden aangebracht en W. C. moesten geplaatst worden Dus hier alleen ging hef er om het kampeer- leven te veraangenamen zonder te letten op de verzedelijking van het individu. Het is dus nu zoo wat een jaar geleden dat hij die bevindingen neerschreef we wenschten ten dien opzichte niet in her haling te treden, doch willen wel weerge ven wat dezer dagen opnieuw onze mede werker constateerde bij een bezoek het welk hij aan het Zandvoortsche strand bracht Hij koos hiervoor niet uit een bij zonder drukken dag zooals bijv. Zaterdag of Zondag, maar een doodgewone weke- lijkschen waarbij hij dus veronderstelde dat alles zoude gaan zooals men aanvankelijk gedacht had. Jammer dat hij ietsanders heeft moeten constafeeren. Dat wil zeggen, hij heeft geconstateerd, dat aan den wensch der kampeerders angstvallig is te gemoet geko men. Men heeft een 150-tal cementpaaltjes geplaatst, waarbij dus een vakverdeeling plaat's kon hebben, waarop nu een hond- derdtal tentjes en tenten prijken. Ook heeft het gemeentebestur want er werd voor de veraangenaming door den Raad 2000 gevoteerd gezorgd voor W. C.s en waterleiding, zoodat niets aan de verlan gens der kampeerders ontbreken zal vol gens zijn meening. En wat hij verder constateerde is. dat de toestand zoo niet er ger, in geen geval «veel verbeterd is. Wij kunnen hef geen verbetering noemen als men ziet dat zoo wat allen, jorfg en oud van beiderlei kunne in zwembroek of zwem pak tusschen die tenten ronddwalen, stoei den of nederlagen, Zeer vele dier feuten stonden open en binnen kijkend, lieten ze zien hoe met alle teuger. vrijheid werd geno men. die niet van beschaving spreken kan. In een woord op het gebied der zedelijk heid is niefs verbeterd. Ik zou zeggen nog verergerd, want wat kon men verder con- stateeren. Op dat vrije gedeelte zag men bijv. fietsers aankomen, zij plaatsten de fiet sen tegen den duinrand en alsof men alleen in de wereld staat, verwisselde men van costuum of jurk en begaf zich in zee. Erger nog zelfs zag hij van de 'Boule vard een dame? komen, wel is waar in een badmantel gewikkeld, maar verder zoo ge reed om aan den waferkant deze bedpk- king neer te doen vallen en zee in te stappen alsof zij op haar badkamer was. Ik zou zeggen, moet het eerst nog erger wor den? Het gebeurt zelfs Jaar waar de waarschuwingsborden staan: gevaarlijk voor zwemmen en baden, juist daar wordt het meest gebaad en gezwommen. Moet't eerst nog erger worden als men ziet, dal men zelfs in het dichtst bevolkte gedeelte dus tusschen de stoelen in z.g.n. dames ziet liggen en zitfen gewoonweg in badcostuum, Nu is het wel waar, dat tegenwoordig moeilijk meer^ is te zeggen als ge een dame ziet in moderne kleeding, of zij in onder-, bad- of wandelcostuum loopt, maar feit is, dat er toch een politieverordening is die zegt: „Het is verboden zich, zon der1 gebruikmaking van 'n badkoets op hét strand in pacht bij de gemeente Zandvoort te ontkleeden, of zich alleen gekleed in badcostuum of met zwembroek op het strand te vertoonen." Dit slaat natuurlijk niet op hem of haar die van of' naar een badkoets'naar of uif zee komt. Maar als dit art. in de verordening dan bestaat - en het is er, waarom wordt het dan niét met alie kracht toegepast? Dan kan het toch niet ebeuren zooals ik zag- dat oen De politie te Deventer arresteerde heden twee bewoners van een woonscheepje, lig- gende in hel Almelosche kanaal, n.l. de huis schilder De J. en diens echtgenoote, öp ver moeden van het geyen -van gelegenheid tot het plegen van ontucht, beroovingen en me deplichtigheid bij beroovingen, waarvan vefi' schillende personen het slachtoffer waren geworden. Maandagnamiddag is de 33-jarige boeren arbeider v, d. Plas, te Lunteren, terwijl hij Dinsdag overleed te Enkhuizen in de* ouderdom van 91 jaar, de heer N. Sluis I 4 De heer Sluis die de anti-revolutionaire be ginselen was toegedaan, vertegenwoordigde het district Enkhuizen als Tweede Kamer lid onder het ministerie-Kuyper Hij was ook oud-lid der Prov. Staten van Noord- Holland, en één der grondvesters van Sluis en Groot's Kon. Zaadteelt, en zaadnandel. In geheel West-Friesland en ver daarbuiten was hij een zeer geziene persoonlijkheid. DE WERKLOOSHEID. Op 11 Juli j.l. waren bij de 202 organe, der openbare arbeidsbemiddeling in gemeen ten met 5000 of meer inwoners als werkzoe kende mannen ingeschreven (hetgeen niei steeds beteekent werkloos) 26,740 personen Bovendien stonden bij bovenvermelde or ganen ingeschreven 24,000 andere manne lijke werkzoekenden, die tot de meer onge schoolde beroepen moeten.worden gerekend en waarvan zeer velen, onregelmatig of nu en dan los werk verrichtend, niet steeds on der de geheel werkloozen kunnen worden ge rangschikt. Van deze categorie waren er in geschreven te Amsterdam 6225, te Rotter dam 3850, te 's-Gravenhage 1800. Ingeschreven waren op 27 Juli 1925 24),260 en 23,700 personen en 12 Juli 1924 resp. 26,024 en 27,000. DE VERBODEN KRINGEN. Bij kon. besluit is de Minister :van Oork^ bev,oegd verklaard, om in de gevallen waarin naar zijn. oordeel het belang van 's lands verdediging niet meer vordert, dal een bepaald terreingedeelte hoezeer deel uitmakend van een complex militaire lanis- grondeli in den zin van de artt. 579, 580 en 581 van het Burgerlijk Wetboek als mili tairen landsgrond gehandhaafdblijft, te be palen, dat dit terreingedeelte ophoudt mili taire landsgrond te zijn. Wij lezen in „De Nieuwe Courant": Sinds eenigen tijd kan men te Schiphol drie driemotorige vliegmachines zien en ver nemen, dat deze machines op Essen en Ber- bezig was rogge te maaien, door den bliksem j lijn zullen gaan vliegen. Legt men verder het van van doodgeslagen. Bij rennen, Zondagmiddag te Paterswolde gehouden, vlogen 2 paarden - Nellie, eige naar de heer Teuben te Groningen,» berijder P. Heikens, aldaar, en 't Haasje, eigenaar de heer W. Nijbor te Assen, berijder de eige naar nadat de dieren waren afgereden, zoodanig met de koppen tegen elkaar, da-t zij afgemaakt moesten worden. De pikeur Heikens, die evenals zijn col lega, op den grond was gestort, werd ernstig aan het been verwond. Na geneeskundige behandeling, is hij naar huis vervoerd. N. kwam er goed af. Zelfontbranding van een onbekende stof. Dinsdagavond om kwart voor negen zag de portier van de z.g. Rijnloods, toebe hoorende aan de Nieuwe Rijnvaart-Maat schappij en gelegen tusschen de Levant- en de Surinamekade te Amsterdam, een zwaren rook, welke uit de ramen puilde, Hij trok de brandschel in zijn portiersloge af, en daar dit een der particuliere schellen is, welke alleen in groote gebouwen geplaatst zijn, rukte de brandweer onder bevél van den commandant Gordijn en den boofdbrand- meester Brunet de Rochebrune, met zwaar materieel uit. Het voordeel van met veel materieel uit te rukken werd ook hier weer gedemonstreerd, omdat, ofschoon verschillende brandweer voertuigen voor de gesloten spoorwegover gangen van de stadsrietlanden moesten wachten, het andere contingent via andere wegen allerspoedigst de loods bereikte. Aan alle kanten wolkte een dikke rook uit de loods en de indruk werd gewekt, dat de geheeie lading die binnen opgeslagen was; in vollen gloed stond. Geheel aan het uiteinde van de loods, die naar schatting 250 Meter lang is, namelijk in de portiersloge, werd een deur ingeslagen en toen werd een slang op de .motorspuit uitgelegd. Een rosse gloed on der de kap viel overal te ontdekken. Het oor te luisteren, dan' verneemt men, dat deze vliegtuigen behooren aan de Wereldv'erkeer- maatschappij en dat deze maatschappij een Nederlandsche instelling zou zijn. In Januari 1923 werd werkelijk in ons land een maat schappij opgericht met een kapitaal van 100.000, waarvan 20.000 gestort! Sinds dien zou het kapitaal gestegen zijn tot 300.000.Voor die 300.000. het verhaal wordt hoe langer hoe wonderlijker zou men de 3 driemo torige vliegtuigen hebben gekocht ofdewel voor 240.000 van de 300.000. want een driemotorig vliegtuig kost ongeveer 80.000. Vraagt 'men verder naar directie en com-' missarissen, dan komen werkelijk goed Ne derlandsche namen voör den dag. C Maar schalk, burgemeester van Haarlem, Prof. J. A- Veraart, Dr. E. B. F. F. baron Witterl van Hoogland, N. Merens, consul-generaal Servië te A'dam, en J. V. R. R. graal Aldenburg Bentinck, terwijl als direc teur optreedt de heer E. A. van Ameringen Wat .beteekent dit alles? Wij vragen het met te meer nadruk, waar ons bij navraag bleek, dat de K. L. M., die toch zusterlijk met allerlei buitenlandsche maatschappijen samenvliegt, van de Wereldverkeermaat- schappij meent verre te moeten blijven. Inderdaad lijkt de zaak ons zeer de pu blieke aandacht waard. Ieder weet, onder welke moeiten en zorgen en met een voor- beeldelooze energie de K. L. M. heeft ge- wörsteld om ons land een eervolle plaats te bezorgen) in de rij der volken, die aan luchtvaart doen. De Regeering kon maar matig steunen en daarom hebben de particulieren veel geld gewaagd, daarbij zeker gedreven in de eerste plaats door nationale gevoelens. De K. L. M. heeft daarbij een voortreffelijken dienststaat en zij laat nog tot op dezen dag niets onbeproefd om inzake vliegen 'en vlieg techniek absoluut bij te blijven. Ware nu werkelijk de Wereldverkeers- maatschappijen slechts met 3 vliegtuigen en 60.000 kapitaal in het veld, ze zou het signaleeren niet wkard zijn. Duidelijk is ech ter, dat ze andere geldbronnen moet heb- bleek later de weerspiegeling te zijn Daar komt nog wat bij. Denemarken is den brand, waarvan de eigenlijke vuurhaard i door de2eifde geheimzinnige combinatie be- O O J t t J rt r, 1' H rtl tv, 1/1 rl (Vtl 1 1 Tl 11/ 1 TS aan de straatzijde ongeveer in het midden van hét gebouw gelegen was. Ook een tweede straal werd uitgelegd. Met doeken voor den mond en neus gebonden, slaagden de brandwachts, die spoedig assistentie kregen, den vuurhaard te bereiken. Na twintig minuten was het gevaar voor uit breiding geweken. Een stapel goederen brandde weg en veroorzaakte over eenige lengte' schade, welke zich tot de kap uit strekte. zocht. Precies als hier traden eenige Denen op den voorgrond en heette de onderneming een Deensche onderneming, maar merkwaai- digerwijs verrees daar evenals hief op den achtergrond de naam Junkers. Is het te verwonderen, dat wij voor ons een beetje wantrouwend-nieuwsgierig zijn en ons afvragen, of het mogelijk zoij kunnen wezen, dat Duitschers,' waar hun land, zon der twijfel door onsympathieke bepalingen in het Vredesverdrag inzake het vliegwezén Het onderzoek, hetwelk door de brand- j aan banden is gelegd, ons land en andere weer en den commissaris van politie, den heer Tinholt, van het bureau Kattenburg werd ingesteld, wees uit, dat vermoedelijk zelfontbranding was ontstaan in eenige fleschjes, welke gevuld waren met een on bekend wit poeder. Deze zaten in stroo ver pakt en dit weer in kisten. Een partij ver pakte fietspompen kreeg eveneens schade. Een en ander is natuurlijk verzekerd. Een groot aantal belangstellenden I^egaf 'zich op het zien van de vele brandweer voertuigen naar de Lavant- en Suriname kade. Eenige dagen geleden hebben wij medege deeld, hoe Russell Scott, die wegens moord op den drogistbediende Joseph Maurés te Chicago ter dood was veroordeeld, op het laatste oogenblik van den electrischen stoel werd gered, doordat de autoriteiten een telegram ontvingen, blijkbaar afkomstig van den broeder des veroordeelden Hierin werd I medegedeeld, dat Russell Scott onschuldig was en dat de afzender den aanslag had medegemaakt en wist, wie de dader was. Thans meldt een draadloos bericht, dat hier sprake is van een mystificatie. Een tele grafist uit Detroit, James Ball, heeft n.l. be kend, dat hij, gedreven door een gevoel van menschenliefde, een poging heeft willen doen, het leven van een medemensch te red den, wiens onschuld, naar hij meende, zeer aannemelijk was. Tot de overtuiging geko men, dat zijn verhaal toch niets zou kunnen uitwerken, heeft hij zijn romantische poging maar bekend. In de machinekamer van het s.s. Rotter dam, van de Holland Amerika Lijn, liggende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, is Dinsdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. De vierde machinist, de 25-jarige G. Gar ritsen, en de 22-jarige olieman G. Groes, waren n.m. bezig de cylinders te reinigen. Daartoe hadden zij de moeren van het dek sel losgeschroefd. Plotseling werd het deksel tegen de moeren naar boven gedrukt, waar door stoom en kokend water vrij konden ontsnappen. Beide mannen werden ernstig gewond. De machinist Garritsen bekwam brandwonden over het geheeie lichaam, ter wijl de olieman Groes alleen brandwonden aan gelaat en voeten bekwam, hfa door den neutrale staten willen gebruiken, om aan die lastige bepalingen te ontkomen? Wij zeggen nog niet, dat het zoo is, maar we meenen wel, dat er in deze volle klaar heid moet komen. Ook om politieke rede nen. Wij zouden de eerste zijn om toe te Vichen, indien de Entente tegenover Duitschland een ruimer standpunt innam, maar het kan, dunkt ons, nooit onze taak zijn, om in het belang van vreemdelingen, maatregelen der Entente te dwarsboomen. Wij gelooven dan ook, dat het op den weg der regeering ligt, deze zaak grondig te on derzoeken, te meer waar ons land nog steeds een Luchtvaartwet, welke het tegen misbruikvan onze vlag in deze zou kunnen beschermen, ontbreekt. Nog eens, wij missen voldoende gegevens, ,om de Wereldverkeermaatschappij van een dergelijk misbruik te beschuldigen, wij vra gen alleen een nauwgezet onderzoek ter toetsing van de vermoedens, welke niet konden uitblijven. Eerlijke, gezonde, echt Nederlandsche con currentie met de K. L. M., we zouden haar niet wenschen, omdat ze ons tegenover deze hard werkende en echt vaderlandsche maat schappij onwaardig lijkt en krachtvetsnippe- ring vooral in deze zaak enkel nadeelig kan zijn. maar we zouden zoo'n concurrentie nooit willen bestrijden. Onduldbaar is het ec#iter, de K. L. M., waarin zooveel onaan vechtbaar Nederlandsch kapitaal zit, een concurrent te scheppen, die met vreemd geld en, wat het allerbedenkelijkste zou zijn, voor vreemde belangen zou werken. Met de langgewenschte verbeteringen en uitbreidingen op het vliegveld te Croydon, de Londensche luchthaven, is een begin ge maakt. Het oude oorlogsvliegveld zal bij het bestaande terrein getrokken worden, waar door een vrij veld tusschen 2 en 3 mijl ontstaat. De hangars, bet hotel en de admi nistratiegebouwen zullen aan het einde van het veld, dat het dichtst bij Londen is, ge bouwd worden, waardoor deze in de nabij heid komen van een reeds bestaande spoor lijn, zoocTat, wannéér het aantal passagiers, dat nu ongeveer duizend per week bedraagt, groot genoeg wordt, een speciale spoorweg dienst op Victoriastatjon kan wordep inge steld. De kosten van de uitbreidingsplannen zijn op 225,000 p.st. geraamd. Voor het eerst na den oorlog zal dc extra trein loopen van AlkmaarKevelaer en terug. Voorwaar een groot voorrecht voor de pelgrims, die nu eenmaal hun plaats inge nomen deze blijven behouden tot Kevelaer. Een tweede öog grooter aantrekkelijkheid om deze schoone en devotievolle reis mede te maken, is ook het bezoek aan de H. Landstichting,waar ook aan den zoo interes santen rondgang in gdit heerlijk oord nog ker kelijke plechtigheden zijn verbonden en wel het besluiten met een plechtig Lof in de Basiliek. Zij, die niet het voorrecht hebben, hef Heilig Land en die plaatsen waar onze God delijke Zaligmaker leefde, predikte en ge- kruisigd is, te kunnen aanschouwen, kunne* nu hier de. natuurgetrouwe' nabootsing ziei in een buitengewoon natuurschoone omge ving. Na aankomst op den Sionsbcrg, waar rusl wordt gehouden, trekt men onder leiding der Eerw. H.H. Geestelijken, die het be zienswaardige verklaren, deze prachtige om geving rond. Aangezien deze reis in den va- cantietijd wordt gehouden en de prijzen dei kaarten billijk zijn (zie de advertentie in dit blad),- is deze schoone en devotievolle reis, aanbevelenswaardig te achten. Z, D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft bij acte van den 2en Juli 1925 onder No. 571 Zijne goedkeuring verleend aan dc Statuten der Broederschap van de H.H. Boni facius en' Gezellen, welke haar hoofdzetel heeft in de Parochiekerk van den H. Marti- nus en van de H.H. Bonifacius en Gezellen te Dokkum, de martelplaats dier Heiligen, en heeft benoemd tot leden van het Hoofd bestuur dier Broederschap den HoogEerw. Heer Kanunnik J. H. G. Jansen te Utrecht, Directeur; den ZeerEerw. Heer Deken J. H. Vaas te Leeuwarden, onder-directeur; den WelEerw. Heer Kapelaan J. G. A, Mets, te Zwolle, secretaris; den WelEerw. Heer Pas toor A. Arends te Dokkum, lid; den Zeer Eerw. HoogGel. Pater Professor Dr. Titus Brandsma, O. Caram. te Nijmegen, lid; den heer Wust te Amsterdam, penningmeester en den heer J. G. J. Sluiter te Groningen, waar nemend secretaris. Baronesse J. G. L. van Boetzelaer te 's- Gravenhage heeft ter plaatsing in het ge meente-museum aan de gemeente Delft ten geschenke aangeboden dertien familiepor tretten van Hugo de Groot, alsmede een wa pen kaart in lijst. B. en W. stellen den raad voor dit geschenk onder dankbetuiging te aanvaarden. Het Bureau voor Handelsinlichtingen deelt ons mede dat nadere bijzonderheden be treffende deze tentoonstelling aanwezig zijn in genoemd Bureau, 16 Oudebrugsteeg, Am sterdam. Door de Regeering is aan den Nederland- schen lmkersbond vrijdom van sulkeraccjitis verleend tot een hoeveelheid van 150.000 K.G., welke suiker moet worden gedenatu reerd met gemalen kalmoeswortel en me thyl-violet Per bijenvolk mag hoogstens 754 K.G. suiker worden verstrekt. Deze sui ker welke aan de leden van den Bond wordt verstrekt voor slechts 21 cent per K.G., is een ware uitkomst voor de imkery. Volken, die niet voldoende voorraad hebben, kan toch overwinteren en ook kan men uit de kasten alle honig halen om er suiker voor in de plaats te geven. Meer en meer wordt het groote belang van de bijenteelt ingezien doqr de fruittelers. Zij steunen door hun vei- lingsver^enigingen reeds krachtig de imkery. Met dezen steun en Regeeringssteun zal on getwijfeld de bijenteelt een betere toekomst tegemoet gaan en er is reesd een opleving te bespeuren. De accijnsvrije suiker is verkrijg baar van 1 Augustus tot 31 October a.-s. Voor niet-Ieden is de prijs 24 ct-, per K.G, Aanvragen te richten tot den heer J. P. Boender, Frieschestraat 4,. Amersfoort, Al gemeen Secretaris van den Nederlandschen lmkersbond. STAD PARIJS 187J. Trekking van 20 Juli, 698068 frs. 100.000; 333620 963001 frs. 50.000; 113409 270766 329953 351188 370413 3903D 398815 517260 709841 805425 frs. 10.000. Voorts zijn 75 nummers met frs. 1000 uit geloot en 5672 nummers oari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8