VACANTIE WILLEM VAN LIEMT Voor de Juliaantjes. Verkeersongevallen. f 30'flö." verlies vanLeide armen, beide heenen of beide posen f750.- doodeliiken afloop f 250.' eènV£v^S oT een h(^d| 1^5.' d»'m of wijsvinger f 50.' been of arm f 40.' andere vinger. UITVERKOOP Donderdag 23 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16101 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De ge?st yan Moskou Het nieuwe Kabinet. Jhr. Ruys voorzitter der Tweede Kamer. DUIVENSPORT. JAPONNEN 2.95 4.95 6.45 8.45 OCHTENDJAPONNEN 4.90 6.90 8.90 STADSMi! Agenda 24 Juli Diploma uitreiking Middelbare Technische School te Haarlem. Zuivering van huizen. De Zakelijke belasting op het Bedrijf. Duinbrand. Openbare aanbesteding. Mond- en Klauwzeer. Examens handenarbeid. Van onze Rechtbank. HET INCASSOBUREAU AAN DE GROOTE MARKT. Te veel van het goede? Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Tooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN. 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents peï regei Bij contract belangrijk» korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezoudfc medëdeeling. 60 eb per regel op de 1« Pagin- s 75 et per regeL Vraag- en aanbod-adver. te?tién 1—4 regels 60 ct. per plaat* sing: elke regel meer 15 ct, bii vooruitbetaling. Hivr,1crp«Hf» «irkeermeen Alle abonne's op dit blad zijn, ♦egen ongevallen verzekerd voot* een der volden d& tut keeringen Al weer eenige snoodheden ontdekt, welke naar de roode hand van Moskou wijzen, vraagt gij misschien bij het lezen van dit X opschrift? Neen, waaide lezer, zoo erg is het niet. Althans feiten zijn niet direct aan te wijzen. Maar er is toch wel iets heel ergs aan de hand. Te Rotterdam is n.m, de ontdekking gedaan, dat onze Roomschc pers is geïnfecteerd met den geest van Moskou. Wij hebben die belang rijke beschuldiging, welke reeds Maandag avond in „de Maasbode" te lezen was, eenige dagen laten liggen, omdat wij met principieele beschouwingen bezig waren over de politiek van den dag, welke re- gceringscrisis heet. En nu wij ze weer eens oprapen, hebben wij er geen spijt van eenige dagen te hebben gewacht. Want het zondenregister van die met bolsje wisme besmette pers is inmiddels aange vuld, zoodat wij nu gelegenheid hebben om meerdere vliegen in één klap te slaan. Aan de Roomsche bladen, die het tot hun plicht hebben gerekend om hun ontstem ming pver de benoeming van den heer Colijn uit te spreken, worden door enkele collega's nu voorgehouden de manifesten van de S. D. A. P. en de communisten, waarin- de roode massa wordt opgezweept tegen „een regiem Colijn." Zulk een Hetze is niets buitengewoons: zij vormt bij de socialisten een chronisch ziekteverschijn sel. Men wacht daar altijd een of andere gelegenheid af om de straat op te gaan. Dat heeft men jaren en jaren gedaan voor het algemeen kiesrecht, totdat ten slotte dat burgerrecht met medewerking van alle christelijke partijen werd verleend, Wij zoeken tusschen een en ander geen verband, dat niet bestaat. Wij hebben ons dan ook wel gewacht in dit geval aan de verdedigers van een kabinet-Colijn te ver wijten: hadt gij dit niet gedaan, dan zou die roode agitatie achterwege zijn geble ven: dan hadt gij den rooden elementen niet zulk een mooie troef in handen ge speeld! Zulke „argumenten" gebruiken wij wij niet omdat het geen argumenten zijn. Maar wat dan te zeggen van het omge keerde, zooals Maasbode, Dagblad van N.-Brabant en andere Roomsche bladen op of bedektelijk doen, n.m. ons den rooden spiegel voorhouden en met ver wijzing naar de socialistische anti-Colijn- hetze zeggen: zie eens in welk een fraai gezelschap gij u bevindt! fe dit zakelijk redeneeren of is dit demagogie? Wij lezen daar juist een hoofdartikel van den voor zitter van de S. D. A. P. den heer Vlie gen, in „Het Volk", waarin deze opkomt tegen de plannen van zijn partijgenoot Stenhuis om de macht der roode politieke partij te verplaatsen naar het N. V. V,. Daarin betoogt de heer 'Vliegen, dat de politieke macht moet blijven aan de po litieke organisatie, de S. D. A. P. en dat de vakbeweging, het N. V. V. moet blij ven op haar eigen terrein van vakactie. Zie, dat heeft het Nederlandsche Episco paat ook aan ons Katholieken, voorge schreven. Haalt nu iemand in zijn hoofd om te zeggen: Kijk eens, in welk een fraai gezelschap de Hoog Eerw. Bisschoppen zich bevinden? Hieruit voelt men de on gerijmdheid van „argumenten" als wij bo ven gesignaleerden. Niet anders staat het met de bewering van „de Maasbode", dat zij, die nu zoo- veel „rumoer maken tegen de benoeming van den heer Colijn, bezig zijn om in onze partij kapot te maken, wat jaren en ja ren lang met moeite is opgebouwd. Het blad schrijft: Ons oprecht compliment aan de S. D. A. P. Zij vaardigt een manifest uit aan alle arbeiders en demokraten, dat bedoelt zooveel mogelijk agitatie te verwekken tegen een ministerie-Colijn, dat mogelijk1 op komst is. Qua politieke zet is dit manifst uitne- fe,c zi',n op het oogenblik heel wat katholieke kiezers volkomen van streek. Aoö heeft de anti-Colijn-hetze van .de roo- epart]i hen te pakken. En terecht be grijpt deze, hoe haar belang meebrengt dat vuurtje warm te stoken. En verder: Vertrouwen in onze leiders, wier lei dersrol met werk en strijd is verdiend, ontzag voor dat historisch gewordene, eer bied voor zulk een geestelijke waarde, g6en parti> bestaan kan, nag. toch zeker worden geëischt Wij er kennen m de matelooze kritiek en de woeste .vernielzucht, bij een deel onzer kiezers ingeslopen en aan onze pers niet geheel voorbijgegaan, den geest van Mos- Wij zijn van deze schrikkelijke banblik sems niet zóó geschrokken, dat wij zullen trachten ons er tegen te verweren. Lie ver lachen wij er eens hartelijk om Wan neer de Maasbode eens wist, hoevele en welke personen ons hun instemming met onze houding der laatste dagen hebben betuigd, dan zou zij er zelf van schrikken, wie zij zooal met „den geest van Moskou" behept waant. Laten wij liever trachten ons hoofd koel te houden en zakelijk blijven redeneeren Gij zegt zelf te ondervinden, dat er „heel wat katholieke kiezers volkomen van streek" zijn door de anti-Colijn-hetze. Maar dit bleek reeds verleden week Woensdag toen de benoeming afkwam en toch zeker niet door het manifest der S D. A. P. dat ver dagen later kwam. Of meent gij de anti-Colijn-hetze van het laatst afge- loopen jaar? Maar laten wij dan beginnen met de band in eigen boezem te steken en te onderzoeken boe wij allen de ver kiezingscampagne hebben geleid, van mgr. Nolens af wien Ruys en Colijn „ijskoud' lieten, tot de Maasbode toe, die tot drie dagen na de verkiezingen om een mi nisterie zonder Ruys en zonder Colijn vroeg. En laten wij dan eens dieper zoe ken naar de oorzaak, waarom de kiezers van streek bleken bij het bericht van ver leden week Woensdag. Wij hebben dat de laatste dagen in onze artikelen „leiding en voorlichting" en. „klare politiek" trach ten te doen. Daarmee komt men ook voor de toekomst verder dan met het spook van Moskou op te roepen. Ten slotte willen wij de min of meer pijnlijke vraag nog eens beantwoorden: doet de Roomsche pers niet het best in gevallen als deze een blijkbaar hoogerhand genomen beslissing maar zooveel mogelijk goed te praten, desnoods dan maar haar „draai" te nemen, ook al weet zij, dat die „hooge politiek" voor het volk niet erg begrijpelijk is. Wij geven toe, dat men hier eerlijk van meening kan verschillen en wij eerbiedigen gaarne ieders opvatting; laat men het dan ook de onze doen, welke hier ronduit ontkennend op antwoordt. Pas op, zegt men ons, gij maakt de coali tie kapot; pas op, waarschuwen wij, gij ondergraaft de Roomsche Staatspartij en zult op het laatst niets anders overhouden dan leiders zonder volgelingen. Eerst de toekomst zal hier beslissen, wie gelijk heeft. Maar het jongste verleden wijst on ze richting uit, niet nog zoozeer om wat we verloren, als om de moeite, die er was om bijeen te houden, wat bijeen be hoort, En onze zorg gaat allereerst uit naar onze eigen Staatspartij en eerst op de tweede plaats naar de coalitie. Vervolgens, zoolang er geen contact en samenwerking tusschen Roomsche pers en Roomsche partijleiding is, ga ieder zijn ei gen gang en is zeker de eerste niet ver antwoordelijk voor de daden van de laat ste, waaromtrent zij niet te voren is in gelicht, waarvan zij zelfs de motieven niet kent. Voor de pers is eerste eisch zelf het vertrouwen harer lezers te bewaren, die zij naar best vermogen moet inlichten en voorlichten en hoe is zulks mogelijk, wan neer zij die taak niet uit overtuiging ver vullen kan, doch enkel uit blinde volg zaamheid, op goed geluk af, vervullen moet. Veel beter is, dat ieder bij een der gelijke verhouding zijn eerlijke meening uit spreekt. De Roomsche courant houdt dan het zoo hoog noodige vertrouwen van haar lezers, Wanneer de wijsheid der „hooge politiek" haar dan later bestraalt, is het nog tijd genoeg de motieven uiteen te zqt- weike een aanvankelijk onbegrepen beslis sing kunnen rechtvaardigen of althans aannemelijk maken. De pers heeft dan in middels het vertrouwen van het Roomsche volk bewaard en dat is al een onschatbaar voordeel. Maar,zal men nog opwerpen, wanneer in een geval als dit de geheele Roomsche pers zich tegen een kabinet-Colijn had ge keerd, dan ware het misschien mislukt ten koste van de samenwerking der christelij ke partijen. Ons antwoord hierop is dit: van tweeën één; óf wel de coalitie berust op beginselen, maar dan kan zij ook niet op de keuze van een persoon stranden; óf wel zij is alleen vol te houden, wanneer aan persoonlijke neigingen wordt voldaan. Maar in dit laatste geval is ineenstorting slechts uitstel van executie. Dit moge een harde redeneering zijn, het is o.i. strenge logica. En voor logica schijnt in deze heete dagen niet veel plaats! Het „Vaderland" schrijft; Ofschoon het nog mogelijk is, dat zich op het laatste oogenblik verrassingen voordoen, en eenig voorbehoud dus geraden blijft, heb ben wij reden om aan te nemen, dat van het toekomstige kabinet de volgende ministers deel zullen uitmaken. Colijn, Financiën en Minister-President; Van Dijk, Oorlog; Westerveld, Marine; van Karnebeek, Buitenlandsche Zaken; Rutgers, Arbeid, Handel en Nijverheid; De Geer, Justitie; Bongaerts, Waterstaat; Kooien, Binnenlandsche Zaken, bij welk departement vermoedelijk weer het Onderwijs gevoegd zal worden. Voorts schijnt er kans te bestaan, dat een afzonderlijk Ministerie van Landbouw in het leven zal worden geroepen, als een der ti tularissen noemt men het Eerste Kamerlid Diepenhorst. Of minister De Graaff aan het hoofd van Koloniën zal blijven, schijnt nog niet vast te staan; men noemt ook andere namen o.a. die van den R.-K. afgevaardigde van Rijckevorsel. De „N. R. Crt." meldt, dat, als inder daad, hetgeen zeer waarschijnlijk is, een protestant minister-president wordt, er kans schijnt te bestaan, dat de R. K. het presi dium der Tweede Kamer dat voor den tegenwoordigen minister De Visser bestemd heette, voor jhr. Ruys de Beerenbrouck zullen opeischen. VERMIST. De heer L. Seveke, Barteljorisstraat 20„ vermist een mooie niet geringde zwarte kros- Mousseline en Crêpe zijden tricot Restanten tegen SPOTPRIJZEN in Mousseline en Foula dine ook in groote maten ANEGANG h. WARMOESSTR. Sociëteit St. Bavo. Leden Metaalbewer ker 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Bevolkingsbureau half 9 uur P. A. C. half negen uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26/4 en 's avonds van hall 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museym. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R, K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie lederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel Ingekomen giften bij Mevr. Cobelens van Spaarndam 5. Het blijft nog wel «druppelen met de inzendingen, maar het moet voor onze Juliaantjes geld regenen. Komt, wie doet er een duit in het zakje? Pennigmeesteressen zijn: Mevr. Bar. Ruysdaelweg 7, Overveen; Mevr. Cobelens, Parklaan 31, St. Joseph; mej. Kordelaar, Assendelverstraat 43, St. Bavo; Joh. de Dooper; mevr. Teeuwen, Schoterweg, Pa rochies Schoten; mevr. v. d. Vangst, Gast huissingel, Parochie O. L. Vrouw Rozen krans; mej. T. Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie Sint Antonius. PERSONALIA. Aan de M. T. S. te Amsterdam slaagde o.m. voo het diploma werktuigbouw de heer C. Cr. Saeys, te Haarlem. Aanrijding op de Zand- voorsche laan. Op den spooroverweg van de Zandvoort- schelaan alhier, vond een aanrijding plaats, welke als volgt ontstond. Een vrachtauto reed den spooroverweg over en gaf een teeken om te stoppen. Achter dat motor rijtuig reed een wielrijder gevolgd door een andere auto. Doordat de bestuurder van het achterste motorrijtuig vermoedelijk het teeken niet had opgemerkt, reed deze den wielrijder aan met het gevolg, dat het rijwiel van den wielrijder werd aangere den en gedeeltelijk werd vernield. De politie onderzoekt deze zaak. Stoomtram op een „Ford" en gereden, te Hillegom, Gisteravond om half zes, stond nabij de banketbakker P, Boon een ford-auto op de Trambaan. Aan den anderen kant ston den ook eenige vrachtauto's, zoodat de rijweg op dat oogenblik zeer nauw was. Uit een van de richtingen kwam een ford auto. tegelijk met de tram. De auto die vóór de Tram aankwam, stak plotseling vlak voor de ford, die op de Trambaan plaats genomen had, den weg over, zoodat de machinist te laat zag, dat er een auto op de baan stond. Het gevolg was, dat de Tram op de ford reed. De auto maakte een draai rechts om, bijna in de ramen van den bakker. Een dame, die in de auto zat, kwam met den schrik vrij. De auto had averil aan as en voorwielen. Dinsdag te 10 uur v.m. had in de Be stuurskamer der M.T.S., alhier, de uitrei king der einddiploma's plaats aan de ge slaagden van het juist' beëindigde eind examen. Tegenwoordig waren de beeren van het Bestuur der M.T.S., Ir. P. J. van Voorst Vader' Jr., Hoofingenieur van den Rijkswa terstaat, voorzitter Ir. A. G. de Koningh, Directeur der Centrale Werkplaats van de Nederl. Spoorwegen, 2e voorzitter van het Bestuur de gedelegeerden van hét Kon. Inst. v. Ingenieurs, de heeren Ir. C. Bree- baart, Bedrijfslijder van de Suikerfabriek „Holland de heer C. Thomése, Ingenieur van den Prov. Waterstaat Ir. J. D. Tours, Ingenieur der Telegrafie Directeur, leera ren en verder personeel der M.T.S. De heer Van VQorst Vader opende de bij eenkomst- met de volgende rede „Het is mij een voorrecht om u, die op het punt staat om de M.T.S. te verlaten, namens het Bestuur van de Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs geluk te wenschen met het feit, dat u daarbij een diploma kan wor den uitgereikt. Dit is temeer een gelukwensch waard, om dat dit diploma niet kan worden verkregen zonder dat ge daarvoor gedurende eenige ja ren geregeld hebt gewerkt en een eindexa men hebt afgelegd, datook door zijn langen duur en de vele vakken, waarover het loopt groote inspanning Van u heeft gevraagd. Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat ge met groote voldoening uw diploma in ont vangst zult nemen, als een bewijs, dat ge de afgeloopen jaren niet vergeefs op de M.T.S. hebt doorgebracht. Daarbij komt nog, dat dit diploma het voor u gemakkelijker zal maken om u een werkkring in de Maatschappij te veroveren. Als ik een omschrijving van de betee- kenis van het diploma zou moeten geven, Zou ik het niet in de eerste plaats willen be schouwen als een document, dat waarbor gen geeft omtrent de mate van technische kennis van den bezitter ervan. Liever zou ik Zeggen, dat het diploma aantoont, dat de gediplomeerde zoodanig is onderlegd, dat hij zich met vrucht op verdere studie in zijn vakgebied kan gaan toeleggen. Ieder van u toch zal nu zijn eigen weggetje inslaan en over het algemeen zijn arbeids veld vinden in een zeer bewerkt onderdeel van de techniek. Als ge nu bedenkt dat hoe ver uw wegen in de toekomst ook zullen uit- eenloopen, toch de M.T.S. aan u allen een voldoende voorbereiding voor uw loopbaan moet geven, en dat het geheel onmogelijk is, om in een beperkt aantal jaren alles, wat tot een bepaalde afdeeling van de M.T.S. be- behoort, volledig te behandelen, dan kunt ge niet anders verwachten, dan dat ge in uw practijk veel zult ontmoeten, dat bij het on derwijs aan de M.T.S. niet geheel tot zijn recht kon komen. Om uw komende taak behoorlijk te kun nen vervullen, zal dus ieder voor zich door eigen studie het hier geleerde moeten aan vullen met hetgeen hij in zijn betrekking meer in het bijzonder blijkt noodig te heb ben, maar, om met zijn tijd te kunnen blij ven meegaan, zal hij zich ook op de hoogte moeten houden van alle nieuwe denkbeel den en constructies, die voor hem van 'be lang kunnen zijn of worden. Deze verdere studie is wel in het bijzon der noodig voor diegenen van u, die bij het eindexamen wel eenk~ een enkele vraag on beantwoord moesten laten en die daardoor tot hun teleurstelling een vacuum in hun kennis hebben ontdekt. Maar gelukkig kan ik dezen daarmede troosten, dat kennis in het leven wel veel waard is, maar dat er ook andere deugden zijn, die zeer zwaar wegen. Hoe knap iemand ook moge zijn, toch zal hij zonder ijver, toewijding en volstrekte be trouwbaarheid achterstaan bij anderen, die minder geleerd zijn, maar die eigenschap pen wèl bezitten. M.H. gediplomeerden, ik spreek de hoop uit, dat ge allen steeds gaarne zult terugden ken aan den tijd, dien ge aan deze M.T. S. doorbracht en dat uw diploma u zal hel pen om u een succescvolle loopbaan te ver zekeren Ik wil met nalaten om ook den Directeur en de leeraren van de M.T.S. geluk te wen schen met de resultaten, die zij thans weder van hun onderwijs zien. Door het bijwonen van een klem deel van het examen is mij opnieuw gebleken, dat niet alleen de leerlingen van de M. T. S. flink moeten werken, maar dat ook aan Direc teur en leeraren zeer hooge eischen worden gesteld. Om in slechts enkele jaren aan de leerlingen een zoo stevigen weten- schappelijken grondslag te kunnen geven, dat zij daarop met vertrouwen hun loopbaan kunnen opbouwen, vraagt bij de groote uitge breidheid van de te behandelen stof van de Heeren docenten groote inspanning en veel liefde voor hun vak. Dat we opnieuw de vruchten van hun werk voor ons zien, dank ik hen voor hunne toewijding bij de vervulling van hun taak. Ten slotte nog een woord van dank aan de H. H. Gedelegeerden van het Kon. Inst. van Ingenieurs, die zich wel hebben willen laten vinden om het eindexamen bij te wonen en die door hunne aanwezigheid de waarde ver- hoogen, die zal worden toegekend aan de uit te reiken diploma's. Na deze rede ging de Directeur der M. T. S., de Heer Ir. G. Hofstede, over tot het uitreiken van de einddiploma's en de daarbij behoorende cijferlijsten. Hij wees er den oud leerlingen op, dat slechts diegenen in de maatschappij zullen slagen, die de aan hen toevertrouwde belangen tenminste evengoed weten te behartigen als hun eigen belangen en die zich met volle toewijding van de hen opgelegde taak kwijten. De industrie heeft behoefte aan degelijke, goed onder legde mannen, die meer weten te geven dan te ont vangen, die dus niet in de eerste plaats den ken aan hun rechten, maar voor wie plichts betrachting de hoofdzaak is. Vervolgens reikte de Directeur het eind diploma over aan elk der geslaagden met een bijzonder woord van hart tot hart, dat dik wijls betuiging van instemming van de aan wezigen uitlokte. Namens de gedelegeerden bij het eindexa men wenschte de Heer Ir. J. D. Tours de ge slaagden geluk met het behalen van het eind diploma. Hij noemde het een groot voorrecht voor de geslaagden, dat zij hun opleiding ont vangen hebben aan een inrichting als deze M. T. S. De Heer Tours feliciteerde Bestuur, Di recteur en leeraren met de bereikte resultaten, waarmede de gedelegeerden ten zeerste zijn ingenomen. Ten slotte vroeg een der gediplomeerden, de Heer F. P. van den Bijllaardt, het woord om het Bestuur en in het bijzonder Direc teur, leeraren en verder personeel der M. T S. namens de geslaagden dank te betuigen voor alle goede zorgen, gedurende hun op- leidingstijd aan hen gewijd. Ook betuigde hij H. H. Gedelegeerden dank ervoor dat zij door hun aanwezigheid bij het eindexamen en hun handteekeningen het einddiploma meer waarde bijzetten. Alle sprekers worden met geestdriftig applaus beloond. Na de sluiting van het officieele gedeelten- werden ververschingen aangeboden en ble ven de aanwezigen nog een wijle gezellig bij een. MACHINESCHRIJVEN. Voor de laatst gehouden examens in Machineschrijven zijn de volgende candida- ten geslaagd: Mej. J. H. M. Leenders, Mej. C. E. Tiggel- man, de Heer J. J. C. Sarlet, Mej. H. C. Ruys, de Heer D. Tel, de Heer J. H. Vos, de Heer G Opdam, de Heer J. L. Poelenjee, allen te Haarlem; de Heer Jhr J. de Jonge van Campens Nieuwland, te Bloemendaal; de Heer H. P. Bakker, te Halfweg; Mej. L. H. van Breemen te Zandvoort; Mej. C. J. C. j Jonker, te Heemstede, Mej. F. D J Risch, te IJmuiden en Mej. J. M. Buhning, teBloe- mendaal, allen leerlingen van Moore's school of Commerce. De perceelen Karolinger.straat 23, 25 en 27 worden door den Gemeentelijken Reini gingsdienst gezuiverd. De zuivering heeft plaats op verzoek en initiatief van de bouw- vereeniging „Zorgvliet'. Door de N,V. Werf Conrad" is een adres gericht tot den Raad der gemeente Haar lem, waarin zij tegen de Zakelijke Belasting op het Bedrijf een aantal bezwaren ont wikkelt. Ie, De maatstaf voor de heffing naar het gemiddeld aantal arbeiders. 2e, De onrechtmatige toepassing daarvan op die arbeiders in haar bedrijf, welke al leen werkzaam zijn op grondgebied, gele den in de gemeente Schoten, dus geheel bui len Haarlem. 3e. Doch bovenal omdat de aan haar op- gelegden aanslag in haar geheelen omvang nietig is „Wegens in strijd met de Wet". Redenen waarom zij den Raad verzoekt den aanslag volgens de bezwaren onder 1 en 2 genoemd te wijzigen en den aanslag wegens het onder 3 genoemde te vernie tigen. Woensdagavond hadden er weer een twee tal duinbranden plaats. Beiden ten Noorden van de Spoorbaan der H. IJ. S. M. Vermoed wordt dat deze branden ontstaan zijn door het onvoorzichtig wegwerpen van lucifers of brandende sigaren of sigaretten. Men moet met het droge weer zeer voorzich tig zijn met brandende voorwerpen. Het Burgerlijk Armbestuur heeft in het openbaar aanbesteed: De leverantie van onderstaande artikelen benoodigd gedurende het tijdperk van den dag der aanbesteding tot en met 15 October 1925 Margarine, suiker, Java-rijst, groene zeep, natuurboter, stroop, gort (heel), soda en zout. Er waren 7 inschrijvingen ontvangen. De leveranties werden als volgt gegund: Suiker, stroop, soda en Java-rijst, Van Maas, heele kort en groene zeep, v. d. Ent Braat, De gunning van natuurboter en margarine werd nog aangehouden. Het mond- en klauwzeer breidt zich nog maar steeds uit, zoo meldt men ons uit Spaarndam. Een 35 gevallen doen zich in deze gemeente voor, terwijl eenige als ge weken kunnen worden beschouwd. Te Amsterdam Haagden voor diploma A. de heeren H. Evelijn Heere, A. H. Jteberwee, H. Hali, W. H. Heylman, R. Hoogeveen, C. J. Krocké, Th. J. Overmeer, P. A. Pauls, P, Stigten, J. Vet en F. C. Wimmers; voor di ploma B. slaagden de heeren W. H. Heylman en P. Peijs, allen alhier. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond hedenmorgen terecht de 27-jarige J. J. H. E., wonende te Schoten, die te Haarlem -een incassobureau hield aan de Groote Markt. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak van omstreeks 1 Juli 1924 tot 10 Mei 1925 te Haarlem, althans in Nederland, opzettelijk zich wederrechtelijk heeft toege ëigend: A. Twee brieven, geschreven door C.' A. V., een portret van dezen, een schuldbeken tenis en een wissel, beiden ten voordeele va^i dien V,, alles toebehoorende aan F. J. V., althans aan een ander dan hem, beklaag de, welke stukken hij van of vanwege Ver kerk ter inzage en alzoo anders dan door •misdrijf onder zich had. B. Verschillende geldsbedragen, toebe hoorende aan personen, welke gelden hij voor hen bij werden had geind om ze na af trek van zeker percentage voor inningskos- teri aan die rechthebbende af te dragen, en welke gelden hij, beklaagde, zoo anders dan door misdrijf onder zich had. C. Verschillende geldsbedragen te za- u.en omstreeks 116.althans eenig geld, welke gelden hij van H. W. D. E. ontvangen had om ze namens dezen aan schuldeischers af te dragen en alzoo anders dan door mis drijf onder zich had. In deze zaak waren 18 getuigen gedag vaard. Ik ben bang, dat nu gauw de klad komt in het badplaatsje spelen. Er komen er te veel en het zal niet lang meer duren of onze heele zeerand is één lange badplaats. Toen Scheveningen er nog maar alleen was, was een vacantie of een dagje aan de zee iets bijzonders, Toen kwam Zandvoort er hij. Dat was in die eerste dagen een „chique strand", zooals dat genoemd werd Scheveningen was te ordinair; in Zandvoort moest je wezen. Na Zandvoort kreeg Noord- wijk de naam van haute chique en heeft zich in dien roem vrijwel gehandhaafd, al hoewel het niet kon verhoeden dat eenige tijd Domburg en Wijk aan Zee het in def tigheid nog wonnen. Texel en Schiermonni koog deden nog een aanval op de deftige beurzen, maar het superlatief van deftig heid schijnen we aan het Bloemendaalsche strand te moeten krijgen. De exploitatie van de gronden langs den Zeeweg en de zee- randen schijnt ean systemat%-ch trekken van de luxe te worden en een weren van het ordinaire Als nu de klad maar niet komt in hef zeestrandleven. Hoek van Hol land badplaats (het kan er wat mooi's wor den), Kijkduin, Scheveningen, Wassenaar fin wordingl Noordwijk, Zandvoort, IJmui den (in wording), Wijk aan Zee en dan lezen wij van ernstige plannen om Castricum, nog wel onder hooge protectie van het Provinci aal bestuur, tot badplaats te bombardeeren (in wording) terwijl Egmond het er niet bij laat zitten en over den Hoogen weg eer winstmakerijtje gaat maken. Langzaam aan wordt ons heele vaderland- sche strand een lange badplaatsgelegenheid en letterlijk gaan de verzen onzer eerste klas dichters in vervulling die spraken van het goud dat zilverbekopte golven ons va derland in den schoot werpen. Wij herhalen, als er nu maar niet te veei van het goede komt Wat zoo algemeen goed is, wordt niet meer gewaardeerd en als iedereen naar zee gaat, wil „iedereen" er niet meer heen. Wie zich trouwens te genwoordig als „chique" respecteert moet behalve aan het strand, toch zeker ook eenige weken op onze mooie meren, de Kager- of Brassemerplassen vertoefd heb ben. Het begin van het einde? Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Stilstane Hedenmorgen 9 uur was de temperatuur in de schaduw 76 graden Fahrenheit OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Konhigstraat 10 Haarleia. Naar waarnemingen ic den morgen van 23 Juli 1925. Hoogste Barometerstand 768.0 m. M. te Stockholm. Laagste Barometerstand 750.7 m. M. te Janmayen, Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 Juli: Zwakke tot matigen wind, meest uit Oostelijke richtingen; toenemende bewol king; waarschijnlijk onweersbuien, daling van temperatuur. Als verdediger van beklaagde trad op mr. Blankevoort. Door getuige F. J. V., die het eerst ge hoord werd, werd het onder A. ten laste gelegde van de dagvaarding bevestigd. Beklaagde ontkende echter de uitdruk kingen schuldbekentenis en wissel. Beide stukken waren niet wettelijk juist volgens bekl., daar het geen schuldbekentenis en wissel waren in den eigenlijken zin van het woord. Ook ontkent bekl. dat hij het onder A genoemde zich zou hebben toegeëigend. Bekl. had verder ook moeilijkheden ge- kregen met zijn bediende S., dien hij ontsla gen had. Deze S. zette dan de cliëntèle, volgens bekl. tegen E. op. Van verduistering der stukken kan ook volgens bekl. geen sprake zijn,' daar de be treffende stukken allen nog op het bureau aanwezig waren. De dochter van getuige V. bevestigde in hoofdzaak de verklaringen van den eer sten getuige. Wat de schuldbekentenis be treft, "merkt get. op, dat deze vrijwel waar deloos was. De bediende van den incasseerder, K. G. S. bevestigt het eerste ten laste gelegde. Toen hij zag, dat de practijken van zijn pa troon niet goed waren, heeft hij de cliën tèle gewaarschuwd om geen geldswaardige bedragen meer af te geven aan E. Verder werden verschillende getuigen ge hoord in verband met het tweede ten laste gelegde. Zij hadden twijfelachtige vorderingen aan v. E. ter inning afgestaan, doch de geheele te ontvangen bedragen met gekregen. Bekl. ontkent, dat slechts de 10 procent van de provisie die hij van de te innen be dragen vroeg geen voldoende belooning was voois zijn werk, want dikwijls kwamen er veelvuldige bemoeiingen en bezoeken, rei zen enz. bij, waarom hij dus meende ten allen tijde gerechtigd te zijn om hoogere bedragen voor onkosten te eischen. Verder werden de vorderingen eerst dan afgerekend, indien de geheele vordering was binnengekomen. Verlangden de klanten eer-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1