Verkeersongevallen. t Het bezoek van H. M. de groo(Va.nt.aI leden had' dodl UIT DEN OMTREK. INGEZONDEN. DE SPAARNEBANK LAATSTE NIEUWS. Koningin. Spoedvergadering. Er is een spoedvergadering uitgeschre ven voor alle bewoners der Gierstraat, op Vrijdag 24 Juli 1925, in de bovenzaal van Café „Centraal" Groote Houtstraat, des avonds half 9 uur precies. Rijwieldiefstal. Een betonmolen over de straat. Personalia. Loting voor den Dienstplicht. R.-K. Ned. Boeren- en Tuinders- Inbraak te Bloemendeel. Drie inbrekers gearresteerd. Algem. Handelstentoonstelling. Besmettelijke ziekten. Maatschappij tot Exploitatie van Bebouwde Eigendommen. Examens Hoofdakte, Examens Gymnastiek L. O. Uitstapje schoolkinderen. Goedkoope trein. BURGERLIJKE STAND. Haarlemsche Bedevaart naar den Briel. SCHOTEN. HEEMSTEDE. ZANDVOORT, HALFWEG. BEVERWIJK. WIJKEROOG. MEDEGEDEELD DOOR 1027/s 102 ys ö'Va 10l/a 3311/a 330 115 1151/a 1751/a 1771/g 1411/* 1411/a 164 Kon. Olie 399 U. S, Steel 9 7/s n7/16 3921/a 393i/2 156i/2 157 140e/8 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 12.091/a STOCKHOLM 67.— 66.90 45.10' 45.20 BAZEL i' i 48.30 48.35 NEW-YORK 2.491.72 2 481/a ROME i i 9.20 9.20 DuitschTurksche onderhandelingen. De toestünd in het Roergebied. Botsing tusschen matrozen en politie. De boschbrand in Noord- Brabant. Groote brand. Een nieuwe handelshaven in China. 'der voorschotten, dan werden deze, indien het mogelijk was, uitbetaald. In de contracten, die de klanten, teeken- 'den stond vermeld, dat behalve de 10 pet. provisiekosten, ook verdere onkosten in re kening zouden gebracht worden. De president vraagt bekl. of hij bij zich zelf er nu niet van overtuigd was, dat als Bij het geld, dat hij kreeg in den vorm van Je geinde vorderingen, onder zich hield, hij lit geld zich wederrechtelijk toeeigende. Bekl. ontkent dit ten sterkste. Hij had ook ie laatste vorderingsgelden eenige dagen on der zijn beheer om alle vorderingen tegelijk lit te betalen. Bovendien zegt bekl. genoeg Jeld te hebben gehad, om alle clientèle uit ie betalen, hetgeen hij hun schuldig was. Zijn zaak ging zoo goed, verklaart bekl., dat hij het niet noodig had zich aan dergelij ke kleine bedragen, als vorderingen meestal waren, te vergrijpen. Get. W. H. zegt in relatie met het bu reau te zijn gekomen op recommandatie van een persoon, die met het bureau had gehan deld- De president merkt op, dat dit de *rste recommandatie voor het bureau is, die hij hier hoort. Bekl. zegt, dat hij er wel honderd kan noemen, die over het bureau tevreden zijn. Get. U. zegt over de ontvangen bedragen wel tevreden te zijn- Eenige andere pos ten, die nog geind moesten worden had get, nooit meer gezien, ofschoon hij er wel om had laten vragen. Steeds werd meer dan 10 pet. voor het werk van het bureau in rekening gebracht, doch daarmede nam getuige U. wel genoegen. Eenige posten, die reeds geind waren, had bekl. volgens zijn zeggen nog niet kunnen uitbetalen, daar hij de juiste bedragen nog niet had vastgesteld, omdat hij het te druk aad met allerlei administratieven romp slomp. Hij dacht er echter in het geheel niet over die bedragen voor zich te behouden, want met getuige U. deed hij altijd de beste za ken. Andere getuigen verklaren nog vorderin gen aan E. ter hand te hebben gesteld, doch weinig geld werd er gezien, daar E. niet betalen wilde, voordat alle vorderingen in het geheel binnen waren. Verder bespreekt bekl. telkenmale uitvoe rig de verklaringen van. eiken getuige en be pleit in den breede zijn zaak. Bij de verschillende verklaringen bleek in- hisschen dat steeds geen tijdstip tusschen de contractanten was bepaald, waarop de uit betaling van het geïncasseerde bedrag zou plaats hebben. Ten slotte vraagt een der rechters, Mr. Josselm de Jong aan bekl. welke opleiding hij gehad had. Bekl. antwoordt: M. U. L. O. school. En daarna op 't kantoor, vraagt Mr. Jos- >elin de Jong. Dat kan beklaagde zich niet meer herin neren, want hij duizelt van alle vragen, die men hem stelt. Getuige G. verklaart, dat bekl. niets af wist van rechtszaken en hetgeen daarmede verband hield. Ten slotte blijft bekl. de hem ten laste ge legden feiten beslist ontkennen. Hij heeft zich geen bedragen wederrechtelijk toegeëigend. Dan neemt de Officier van Justitie het woord. Bekl. heeft een zonderlinge houding aange nomen. Waar hij bij instructie iedere inlich ting weigerde, legt hij thans allerlei verkla ringen af. Dit heeft het onderzoek zeer be moeilijkt en vertraagd. Wat het eerste ten laste gelegde betreft zegt spr. dat de verduis tering is bewezen, vooral ook om de veran derde houding van bekl. die toen hij in arrest gesteld werd de desbetreffende stukken wil de terugzenden. Verder zijn ook, wat het tweede ten laste ..gelegde betreft, vcrschilende bedragen niet ontvangen. Ook het derde ten laste gelegde feit, zegt spr. is bewezen. Het is 'n aaneenloopende reeks van knoeie rijen van,bekl. Hij zet zijn klanten op de grootst mogelijke wijze af Hij zoekt zich zoo veel mogelijk toe te eigenen Zijn wijze van optreden noemt spr. perfide en voor 't zakendoen een schandvlek. Daar om heeft spr. reeds vroegzr gipoogd tegen bekl. te waarschuwen. Nog veel meer dan het ten laste gelegde heeft bekl. zich toegeëigend. In verband met de slechte moraliteit van bekl. moet een zware straf volgen. Spr. eischt wegens het voortgezet misdrijf van vz-Juis tering ten gevangejiisst-uf van een jaar, on der aftrek van preventieve hechtenis. Als pleiter treedt op Mr. Blankevoort. Hij bestrijdt de dagvaarding op juridische gron den, wat het eerste ten Ipste gelegde betreft. Jok memoreert spr. dat waar de posten van verduistering zijn opgesomd in de dagvaar ding, toch nooit een tekort in de kas van het bureau is geconstateerd. Spr. verzoekt de in- itructie nog eens te openen en het onderzoek wederom te beginnen. Ten slotte, waar hier van geen verduiste ring sprake was, doch beklaagde slechts de lijd en degelegenheid ontbrak om de be dragen terug te vorderen, vraagt pleiter vrij spraak. Ook bekl. vraagt onmiddellijke ïnvrijheid- itelling en ontslag van rechtsvolging. Na raadskamer, beslist de rechtbank dat zij geen termen aanwezig acht om het verzoek in te willigen en wordt de zitting geschorst tot kwart oyer twee. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 23 JULI 1925. J. v d. K., werkman, wonende te Lei- ruiden, hans gedetineerd, diefstal 3 mnd. gev.-straf, m. a. pr. hechtenis, o. v. Y. D. de J., schipper, gedomiliceerd te Rotterdam, thans ged., art. 249 W. v. Str., ,6 maanden gevangenisstraf, m. a. pr. hecht., o. v, D. de R., varensgezel, zwervende, thans ged., diefstal, 3 maanden gevangenisstraf, m. a. pr. hechtenis, o. v, H. G. Y., bouwkundige, wonende te Scho ten, appèl overtr. Huurcommissiewet, von- Kantcnreehtrr te Harlem bevestigd, H. G. Y., bouwkundige wonende te Scho ten, appèl overtr. Huurcommissiewet, vonnis Kantorechter te Haarlem bevestigd. H, G. Y.. bouwkundige wonende te, Scho ten, appèl overtr. Huurcommissiewet, vonnis Kantorechter te Haarlem bevestigd. G. V., chauffeur, wonende te Velsen, ap pèl overtr Motor- en Rijwielwet, 25. boete subs. 10 dagen hechtenis, G, V., chauffeur, wonende te Velsen, ap- pèlovertr. Motor- en Rijwielwet, vonnis Kan tonrechter te Haarlem bevestigd. *G. W. chauffeur, wonende te Amsterdam, appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement, vrijgesproken. L. R., kapper wonende te Wijkeroog en F. T., kapper, wonende te Beverwijk, art. 251bis W. v. S-, no. 1 zes weken gev.-straf o. v.; no. 2 vrijgesproken. \V. J. B., varensgezel, wonende te Zaan dijk. appèl overtr. Alg. Pol. Ver. Zaandam, 25.boete subs. 6 d. hechtenis, o. v. Aanrijding te Beverwijk; Op den Velserweg reed gisterenmiddag een met een paard bespannen aardbeien wagen, bestuurd dooi S. R. Naast hem zat zijn dochtertje. Achterap reed een auto, die den aardbeienwagen wilde passeeren juist op het oogenblik dat van den anderen kant een andere auto naderde. Het gevolg was, dat de aardbeienwagen weó3 aangereden. De bestuurder viel van den bok, het paard ging op hol en sleurde den man een tiental meters mede. Het meisje brak een pols. Aanrijding te Aerdenhout. Gisteren had bij den Viersprong een aan rijding plaats tusschen een auto, bestuurd door den heer S. en den motorrijder M., waarbij de motorrijder zijn linkerbeen ver wondde. Ernstig ongeluk te Santpoort. Een ernstig motorongeluk heeft gisteren avond 8 uur plaats geliad op de Bloemen- daalsche weg naar Santpoort. Uit de richting Velsen naderde de motor rijder H. S. uit Santpoort, terwijl ook uit de richting Haarlem een motorrijder, de heer G. S. H. W. uit Bloemendaal naderde. Deze had den heer J. P. N. uit Bloemendaal achter op de duo. De motorrijder uit Velsen die rechts reed, wilde de Alberdingk Thijmlaan inrij den, doch reed, bij het nemen van de bocht, tegen den motorrijder uit de richting Haar lem aan. Deze W. reed links van den weg. De botsing was hevig! De verongelukten werden bij omwonenden binnengedragen, waar veldwachter de Ruiter en de inmiddels ontboden geneesheer,dr. Westenburg, de eerste hulp verleende. Later kwam Dr. de Groot assistentie verkenen. De motorrijder uit de richting Velsen, de heer Schipper, te Santpoort, moest per ziekenauto van den heer Mathot uit Haarlem naar het zieken huis St. Joannes de Deo worden verveord. Het bleek dat hij schedelbreuk had bekomen en een wonde aan een zijner beenen. De andere motorrijder, de heer W., uit Bloe mendaal, kon per auto naar huis worden vervoerd. De heer N. had vgeen letsel. De heer W. verklaarde den heer P. niet te heb ben zien aankomen. Nader vernemen wij nog, dat de toestand van den heer Schipper redelijk wel is. Zijn toestand liet zich aanvankelijk ernstiger aanzien dan deze in werkelijkheid blijkt te zijn. Intusschen is het erg genoeg. Deze vergadering is uitgeschreven met het oog op de komst van Hare Majesteit, op 28 Augustus a.s, en tevens met het oog op de feestelijkheden ter gelegenheid van Hare Majesteits 25-jarige echtvereeniging, om dan in de Gierstraat een passende doch niet zoozeer kostbare versiering aan te brengen. Bij de politie is aangifte gedaan, dat gis termorgen te ongeveer 11 uur een rijwiel is ontvreemd uit de gang van een perceel aan de Bakenessergrachi i Gistermorgen was het verkeer door de Dubbele Buurt van kwart over 11 tot 12 uur gestremd, daar een betonmolen aldaar van een wagen was gevallen. Het verkeer werd langs een omweg geleid. Te 's-Gravenhage slaagde voor het exa men violoncel lager onderwijs, afgenomen door de Nederl Toonk. Vereeniging de heer E. T, Rielt, te Haarlem, Voor het examen haudteekenen lager onderwijs, slaagde te den Haag, de heer B. P. A. Ooms te Haarlem. Bij Kon besluit van 21 Juli is, met ingang van 1 September, aan fr. P. de Vries, op zijn verzoek, uit hoofde van on geschiktheid voor de verdere waarneming van zijne betrekkingen, wegens invalidi teit, eervol ontslag verleend als directeur en leeraar aan de Rijkstuinbouwwinter- school te Aalsmeer, tevens Rijkstuinbouw- consulent, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en is hij tevens eervol ontheven van de hem bij Kon besluit van 26 Mei verstrekte opdracht tot het geven van een cursus in bloementeelt aan de Landbouwhooge- school te Wageningen. Voor het examen nuttige handwerken slaagden te Amsterdam de dames B. Duytshoff, Haarlem en M. Handgraaf te oantpoort. De Burgemeester van Haarlem, maakt dat de ,oting voor de lichting van 1926, voor deze gemeente, zal plaats heb ben in het gebouw „De Doelenaan de Gasthuisstraat No. 32 alhier, op Donderdag 20 Augustus 1925, des voormiddags 10 uur, voor hen wier namen aanvangen met een der-letters A, B, C, of D; des namid- dags \A uur, voor hen wier namen aan vangen met een der letters E, F, G, H, I, Vrijdag, 21 Augustus 1925, des voormid dags 9 uur, voor hen wier namen aanvan- gen met de letter K.; des voormiddags iu uur, voor hen wier namen aanvangen .<er letlers L' M' of N.i des voor middags 11 uur, voor hen wier namen aan vangen met een der letters O, P, Q 0f R- des namiddags 2 uur, voor hen wier'namen een der letters S, T, U, V, U U b0nd' Hedenmorgen om half elf had in gebouw Bav(> de voortzetting plaats va« de aigemeene vergadering van den R. K. Ned. Boeren- en Tumdersbond, welke gisteren te Amsterdam m het IJ-Paviljoe„ was be, gomden. J" catIfRien Vrief° H' Mis Bijgewoond n Bavo-Kathedraal. Onder de aanwezigen bevond zich Dr. L. J. J van Rijn, vertegenwoordiger bij het Internationaal Landbouw Instituut te Rome, e heer C. van de Heuvel, ondervoor zitter van den Christelijken Boeren, en lumderbond m Nederland; de heeren A. J. Loerakker en J. Zaalman van den Land- arbeidersbond en twee stulenten van de Landbouwhoogeschool te Wageningen. De heer- J. Th. Verheggen heette de aan. wezigen hartelijk welkom en noemde de thans te houden vergadering een buiten gewone. Zij staat uitsluitend de propaganda ten dienste, waar vroeger de afdeeling thans, dat dit aantal niet meer zoo groot is. Vervolgens kwam de secretaris dr. L. N Deckers, aan het woord. Vraagt men, aldus- spr,, wat de schoon ste eigenschap is der R. K. Kerk, dan kan niemand daarop antwoorden. Vraagt men echter de eigenschap, welke het meest spreekt naar buiten, dan is het de eenheid, j ^e.. Kcf.k zo° -sterk maak, als geen ary er' eendrachtige werkers ort dit gebied, dan moeten wij dit ook zijri op sociaal gebied. Daarom moeten wij de wen- schen, de raadgevingen opvolgen van hen, die daartoe bevoegd zijn. Er kan slechts sprake zijn van een krach, tige actie, van een krachttg .samengaan, wanneer wij sam enoptrekken in den R. K. Ned. Boeren, en Tumdersbond. Het doel van deze vergadering is tot bereiking van dit doel dat door allen gewenscht wordt. Door den oproep van Paus Leo XIII, het „vereenigt U", is een opleving gekomen in het vereenigingsleven. Od de vermaning van Leo Xltï stoncfen tal van mannen óp om de leiding te nemen, mannen, die daartoe be voegd waren. Met groote overtuiging ef kracht ging het voorwaarts. De toestanden van de samenleving lieten veel te wen- schen over. Hieraan werd een, einde ge maakt door de Encycliek „Rerum Nova rum." Ook op het platteland werd het be grepen. En een goed vereenigingsleven ten plattelande, komt ten goede aan geheel de samenleving, aldus spr., hetgeen hij aan toonde met geboortestatistieken van het plattepland en de stad. Spr. merkte op, dat er velen van het platteland naar de stad gingen, aangetrokken door de verlokkingen daarvan. Wij moeten zooveel mogelijk trachten dezen trek tegen te gaan, aldus spr. Door een goed en krachtig Roomsen vereenigingsleven kunnen wij het voorko men. Wij hebben de dure plicht, die jonge mannen en vrouwen te behouden voor onze kerk, voor onze zaak. Daarom moeten wij het vereenigingsleven tot het hoogste punt opvoeren. Willen wij de overwinning behalen, dan hebben wij behalve liefde ooK ontwikkeling noodig. Onze bond is toch op onze dorpen aangewezen als het middel voor ontwikkeling! Steunt het jeugdwerk, 't patronaatswerk in uwe dorpen ten behoeve van den jongen boerenstand. Gelukkig gaat er thans een stroom door onze gelederen, om de jonge boeren en tuinders te ontwikkelen. Wij weten het, aldus spr., dat onze dorpen geen afgesloten samenleving meer is; zij staan evengoed in het volle leven als- de steden. Doch werk dan mede, om dat leven in, goede richting te leiden. Op sommige dorpen zijn de toe standen veel ongunstiger geworden dan vroeger. Laten wij evenwel hier de oogen niet sluiten, maar het kwaad met wortel en tak uitroeien. Spr. vroeg of de leiding dikwijls niet 'e stoelvast is. Hij gaf den raad ook de jon geren een plaats te geven, waardoor liefde wordt ingeprent in ons vereenigingsleven. Ook moet niet alleen gedacht worden aan de vakbelangen, doch ook op de aigemeene belangen, op de belangen van hoogere orde. Een goede verstandhouding moet ook bewaard blijven met de landarbeiders. Wij moeten door daden toonen dat wij een kwart eeuw van katholiek vereeni gingsleven achter ons hebben door daden onzer christelijke solidariteit. Spr. waar schuwde voor valsche schaamte. Vooral de sterkeren moeten zich herinneren, dat op hen de plicht rust, lid van de veree- nigmg te rijn om de zwakkeren te steu nen. Ook de boerinnen moeten worden ge organiseerd. Er is heel veel te leeren voor de vrouwen of het platteland, bijv. over de opvoeding van kinderen. De kin dersterfte op het platteland is nog groot, hiervoor behoeven wij de oogen niet te sluiten. Dit moet veranderen en dat kan veranderen, aldus spr. En vervolgens wees hij er op hoe nog veel gespot wordt met de moeders van veel kinderen, doch wij allen willen haar ridders zijn als liet noo dig j is. De wereldling noemt veel kinde ren een - kruis, wij noemen het evenwel een zegen. Spr. haalde hier het schoone ge dicht van René de Clercq aan: Hemelhuis. Woensdag werd aan de politie kennis ge geven, dat er was ingebroken in de tijde lijk onbewoonde villa van Mevrouw de Wed. HuysserRouts, aan den Parkweg no. 16, in het Bloemendaalsche Park. Door den chauffeur Z, werd bespeurd, dat er ongenoode gasten in de garage waren ge weest en daaruit eenige sleutels werden ver mist, alsmede een paar insignes. Met deze sleutels hebben zij toegang gekregen tot de brandstoffenkelder, waarna zij - door middel van een ijzeren voorwerp het raam hebben verbroken en in den wijnkelder kwamen; vervolgens in de hal en zij konden onge- stoordAun gang gaan. De politie had gisterenavond maatregelen getroffen en posten uitgezet, want de mce- ning stond bij haar vast, dat de inbrekers nog eens zouden terugkomen, wat dan ook werkelijk gebeurde.. Omstreeks- tien uur waren zij weder in de villa en toen zij on raad bespeurden zijn zij gevlucht, doch liepen in den tuin de politiemannen in de handen. Het waren drie jongens yan 16 jaar oud, genaamd J. van D., Jac, B. en LI. S., al len uit Haarlem. Ontvreemd waren twee geldbusjes met ruim 40 inhoud. Zij hebben allen bekend en een van het drietal, J. van D„ had met een zekeren J. Z., die de vorige week op den Zijlweg bloe men ontvreemdde, Zondagavond voor 't eerst in deze villa ingebroken. Zij hadden ook het geld ontvreemd, waarvan J. v. D., vol gens zijn zeggen, slechts 5 had ontvangen. J. Z. heeft dus den grootsten buit en is nog niet opgespoord, waarvoor de politie echter wel zal zorgen. J. van D, met zijn twee vrienden, die gisterenavond werden betrapt, zijn te Bloe mendaal in arrest gesteld. De familie H. is telegrafisch hiermede in kennis gesteld en wordt heden bij den Com missaris verwacht, om een nader onderzoak in te stellen. Van 1 tot 9 Augustus e.k. zal in het Bron gebouw alhier, een Handelstentoonstelling worden gehouden die kan worden gequalifi- ceerd te zijn, als van „gaiiz besonderer art". Op deze tentoonstelling, waarop verschei- denen Nederlandsche Industrieën zijn ver tegenwoordigd, zal het publiek eens in ken nis worden gebracht met de'geheimen van den fabrikant, die niet zal schromen het pu bliek te laten oordcelen over de wijze waar op het zijn product bereidt, De voordeelen, welke hieraan voor de groote massa .verbon den zijn, is wel niet noodig nader teom schrijven; krijgt men eenerzijds meer kijk op het verleden van Jiet complete product, an derzijds kan 't ook gerust bescliouwd wor den als een uitbreiding van kennis volgens de montessori-methode. Er zal o. m. te zien worden gegeven een volkomen diamantslij perij in werking, inclusief het zagen, kloven slijpen en snijden; verder het electrisch mel ken van koeien, alsmede de bereiding van het verkregen sap tot boter en melkproduc ten. Wat bijzonder voor de dames geschikt is, is voorzeker wel een lingerie-fabriek in werking. Deze tentoonstelling, waarvan de bedoeling is geenszins op den weg der Haar lemsche winkeliers te treden, zal veraange naamd worden door de Koninkl, Gymn. Ver eeniging „Bato" uit Amsterdam; de bekende Nederlandsche bariton Lionardi Liszé en voorts fraaie concerten, dat alles ten doel heeft het nuttige met het aangename te ver eenigen. Dit alles zal zoodanig opereden dat men het bezoek de'r tentoonstelling niet er voor behoeft te onderbreken. De ondernemer, de heer B. J. Cohen, die al meer van zich heeft doen spreken bij het organiseeren van deze tentoonstelling, twij felt niet of ook het Haarlemscbe publiek zal gaarne deze expositie willen zien om meer van de dingen af' te weten dan thans het ge val is, of indien wij het reeds weten, deze kennis nog eens wat op te frisschen. De eiitrée is zoo gesteld dat deze voor niemand een bezwaar kan zijn. In de w'eek van 12 tot en met 18 Juli 1925, kwam in deze gemeente 1 geval voor van roodvonk en 1 geval van diptheritis; te Bloemendaal 1 geval van slaapziekte, te Heemstede 1 geval van roodvonk en 1 geval van diptheritis; te Assendelft 1 ge val van cliphtheritis; ïe Krommenie 2 ge vallen van roodvonk; te Limmen 1 geval van roodvonk en 1 geval van nekkramp; te Zaandam 2 gevallen van roodvonk; te Zandvoort 2 gevallen van roodvonk en te Lisse 1 geval van roodvonk. Gisteren werd de gewone jaarliiksche aigemeene vergadering gehouden van aan deelhouders in de N. V. Maatschappij tot Exploiatie van bebouwde eigendommen. Het dividend werd bepaald op 5 pet, (v, j. nihil). Voor het examen solozang, afgeno men door de Nederl. Toonkunstenaars Ver eeniging in Den Haag, is Dinsdag geslaagd Mej. E. G, de Haan, alhier. Voor den Indischen Dienst is bestemd o.m. de heer Mr. B. Damen, te Haarlem, als rechterlijk ambtenaar. Haarlem, 22 Juli. Geëx. 8 cand. Gesl. de dames J, Woestenburg, Enkhuizen; T. Blaauboer, Den Helder; J. C. L, M. Boes ter, H. A. M. de Rooy, Amsterdam; A. van Egmond, Midden Beemster. Haarlem, 22 Jtxli. Geëx. 8 cand. Gesl. de dames M, J. Geerts, M. C, van der Goor- bergh, T. M. Aarts, C, A. M. Verschuuren, Den Bosch; M, J. Hens, Schijndel; E. M. M. Stouten, Best. Hedenmorgen te 9 uur zijn de leerlingen van de R, K. school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Witte Heerenstraat, hoofd de heer Schaap, onder geleide van hun on derwijzers, per spoor een uitstapje gaan ma ken naar Zandvoort. Deze middag omstreeks 6 uur zouden zij wederom huiswaarts kee- ren. Op Zondag 2 Augustus 1925, zal er een goedkooper trein rijden naar Arnhem, Qos- térbeek, Laag en Nijmegen. Reizigers uit Haarlem moeten zich per gewone reisgele genheid (vertrek 8.02 voorm, uit Haarlem) naar Amsterdam begeven, waar zij aanslui ting hebben op den goedkoopen trein, die 8.34 uit Amsterdam vertrekt. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar bij het Reisbureau Stations plein "13. De kosten zijn vanaf Amsterdam (Centraal Station) voor heen en terug: 2de klasse 3,25, 3de klasse 2.25. EEN OUD GEDIENDE. ea Heden is*in den ouderdom van" 92 jaar, ovèrleden de heer P. J. de Laat, wonende aan de Botermarkt. Het volgend jaar zou de heer de Laat zijn 70-jarigen bruiloft bij leven en welzijn hebben gevierd. SPREEKUUR BURGEMEESTER. pe burgemeester, de heer C. Maarschalk, is verhinderd morgen zijn gewoon spreek uur te hóuden. Geboren: 22 Juli: z. van A. HeesSimon. -- z. van G. Loerakker—Vrieling. z. van T. Woerde—Samson. 23 Juli: z. van A, MollemaJansen, d. van H. E. v. d. VoortAntonisse. Ondertrouwd: 22 Juli: H. F. v, d. Goes en G. Zijlstra. 23 Juli: H. Vergunst en C. P. Kroese, J. de Braai en H. Kluvener. J. P. Visser en J. Misset. B. Damen en E. H. M. Kamerbeek. D. J. Bosse en C. M. Winnubst. L. S. Touwen en G. E,. Kooij. Getrouwd: 23 Juli: J. P, v, d. Bosch en C. D. Kuijt. J. Velleman en B. C. Hach- man. J. J. van Gelder en W, Vermeer. IJ. Bloemsma en G. C, Schemmekes, H. M.K. Gerres en H. Westerhof, Overleden: 22 Juli: P. J. Verhagen, 67 de Witstraat. J„ 4 m., z. van W. von Eicken, Hazepaterslaan, Vandaag zijn de Haarlemsche Bedevaart- gangers naar den Briel getrokken, Hun aan tal bedroeg ruim 600. Om 6 uur werd de treinreis aanvaord naar Vlaardingen, waar de reis per boot zou worden voortgezet. Om 10 uur zou in den Briel de plechtige Hoog mis worden gecelebreerd door den £eereerw. höer Pastoor Sondaal der Sint Jozefsparp- chie. -Hedenmiddag zou een processie naar het Martelveld worden gehouden, waar de. Zeereerw. heer Pastoor Reynenberg het woord zou voeren, Om 10 uur worden dc pelgrims vanavond in Haarlem terugver wacht. Huurveriaging. 1 Door de bouwVeree- pigingen Volkshuisvesting, Eigen Haard en Sint Bavo is aan het gemeentebestuur een adres gericht met verzoek, de woning- huren te verlagen van met Rijkssteun ge bouwde woningen van bouwvereenigingen. Huren van 6,— tot 8— en hooger gaan werkelijk de draagkracht van vele bewoners te boven. B. en W. hebben au verzócht om een overzicht van het gezins inkomen van eiken huurder in te sturen. De besturen zijn bezig deze gegevens te verzamelen. Het netto gezinsinkomen moet worden opgegeven en d'e helft van de verdiensten vap kinderen, boven 15 jaar. DE STICHTING VAN EEN VOLKSBADHUIS. Verschenen is het rapport van de Raads commissie tot het onderzoeken van de wenschelijkheid en mogelijkheid van de stichting van een Volksbadhuis. BEGRAFENIS M. C. J. BOERLAGE. Op de aigemeene begraafplaats te Heem stede had hedenmorgen de ter aarde bestel ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mr, C. J. Boerlage, in leven notaris te Heemstede. Burgerlijk Armbestuur, Naar wij verne men, heeft de heer Geers het vice-voorzit- terschap van het Burgerlijk Armbestuur aan vaard. Jubileum. Op 7 Aug. a.s. hoopt de heer P, van den Berg, Zandvoortschelaan, alhier, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad als arbeider bij de Am- sterd. Duinwaterleiding. P. van den Berg wist door zijn arbeid en vlijt de sympathie van zijn superieuren en collega's te verwer ven. Na dan ook een zestal jaren als arbei der werkzaam te zijn geweest, werd hij aan gewezen als voorwerker. Het zal dien dag den jubilaris dan ook niet aan belangstelling ontbreken en wij voor ons wenschen den heer P. v, d. Berg gaarne toe dat hij ook zijn 40-jarig jubileum zal mogen vieren. Verkiezing. Alhier zijn ,140 kiezers door den burgemeester opgeroepen op 29 Juli a.s., om zich te verantwoorden over het niet vol doen aan hun stemplicht. Wedvlucht, Bij de gehouden wedvlucht vanwege de Posfduivenvereeniging „de Luchtpost" van af Lier (België), afstand 138.6 K.M., was de uitslag'. 1. J Wilderom; 2-6-11 G. Viseen; 3-12 H. van Dalen; 4-7 A. v. d. Maas; 5-14-26 C. v. Nieuwborg; 8-10 K. Vis ser; 9 R. Kwaak; 13-16 J, Speijker; 15-19 J. de Heij Co.; 17 Chr. Westmaas; 18 Joh. Tjalsma. Aankomst le duif 11,44.45; 20e duif 12.48.6. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht van de Postduivenvereeniging „de Postduif", van af Lier (België), afstand 138.6 K.M., was de uitslag: 1-3 W. J. Cornelissen; 2-4 C. Bakker; 5-6 F. de Leeuw; 7 P. Twigt; 8 J. P, Tienstra. Speldjesdag. De speldesdag van „Her wonnen Levenskracht' heeft j 205.89 opge bracht. Concert, De Harmoniekapel geeft he denavond een concert in het Villapark. Het programma luidt: 1, Marche de Pier rots, Sam Vlessing, 2. La Menuette de Por- tici,. ouverture, Auber. 3. Gold und Silber, walzer, Léhar. 4. Kermisse Wallone, fantai- sie, DelcheVallerin. 5. Thala, ouverture, Bouwman. 6, Toujour au Jamais, valse,Wald- teufel. 7. Schmeichelkatzchen, Eilenberg. 8. Finale. Boschbrandje. Gistermiddag 5 uur woedde hier in den Ruigenhoek een brandje in de bosschen, toebehoorende aan de familie Wickevoort Crommelin. Aangehouden. Door de politie werd aapgehouden zekere K. K., die in Santpoort 'n tweetal stoelen ontvreemd had. Hij werd naar IJmuiden overgebracht. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie. Waar in 't Zaterdagavotldblad van 18 dezer „Een Kweeker Exporteur" zulke verrassende onthullingen doet over het bloembollenvak, zoudt u mij, als oud vakman ten zeerste verplichten, ook voor onder staande regelen een plaatsje in te ruimen in Uw geacht blad. Bij voorbaat'mijn oprech ten dank. Niet om te trachten de strekking van dat „gedicht" (als ik het zoo noemen mag) uit te vorschen ('t is mij niet geheel duidelijk), maar om de kweekers, aan de hand van dat ingezonden stuk eens op de vingers te tikken (figuurlijk gesproken). HEEREN KWEEKERS. Hoe snood van U, zulke prijzen voor j'e bollen te vragen, terwijl je tegenwoordig ook al handel schijnt te drijven in land en 't verkoopt tegen ongehoorden prijs 1 Vroe ger nooit van gehoord 1 Bedenk dat je aldus die arme exporteurs naar de maan helpt, hen in hun krotwoningen hoogstens van een mager winstje laat leven. Hoe snood van U, 's nachts van mooie winsten te droomen, reservekapitalen te maken en aldus van den hoogen rentestand geniet Bedenkt dat die arme exporteurs niet slapen kunnen wegens de slechte valuta en dat al vanaf den tijd dat de Zweedsche en Deensche Kroon resp. 99 en 82 (pariteit 66 2/3 en de Amerikaansche Dollar op 3.30 stonden. Bedenkt dat als je in de Februari- en Maart-hitte de bollehpaadjes afloopt, ge nietend van lentevreugd en bloemenpracht, die arme exporteurs maandenlang op een broodje met kaas in dat dorre Amerika door weer en wind met 'n paar loode beenen, hoogstens op een tweedehands .H. D.'tje, een strijd hebben te voeren tegen chicanes en onbetaalde rekeningen, terwijl gij van 't bestaan van laatstgenoemde artikelen tot op heden niet het minste besef had Is 't niet zoo? Denkt aan den tijd van vóór en tijdens den oorlog, toen het voor U dikwijls malaise was, hoe de exporteurs, Philantropen als ze meest al waren, het land afgingen U door flinke prijzen voor je bollen te betalen de hand reikten, aldus zorgend, dat ge 't hoofd boven water hield En gij nu diezelfde mènschen van den wal in de sloot helpenfoei 1 Ik ben uw collega, zij het dan half collega, half exporteur (hij profiteert aldus ook van alles) toch dankbaar, dat hij, ondanks alle saison-drukte die ongetwijfeld op 't oogen blik in 't vak heerschen zal, toch nog den tijd gevonden heeft, zoo objectief en conse quent toestanden uit het bollenvak wereld kundig te maken, zij het dan misschien meer om de rijm- en schrijfkunst als sport te beoefenen, (want wie sport tegenwoordig niet?) dan om de buitenwereld in te lichten, Ware dit niet het geval, hij had den wel stand, die op 't oogenblik bij de kweekers heerscht en die vooral voor de kleine kwee kers zoo welkom en al lang verdiend, her ademend werkt, niet zoo in 't oog loopend op den voorgrond geschoven. Of is hij nog zoo groen in 't vak C. Z. Haarlem 20 Juli 1925. 439e NED. STAATBLtrrCRIT. Trekking van Donderdag 23 Juli*. Ie Klasse 4e Liist. Hooge prijzen: 16643 ƒ100. Prijzen van 20: 148 153 331 343 387 723 828 858 902 106J. 1350 1475 2427 2497 2675 2818 2864 3188 3333 3390 3567 3786 3857 4140 4298 4817 4841 .5796 6001 6293 6625 6981 7003 7388 7841 7S87 8184 8218 8276 8498 8523 8677 8740 9231 9453 10152 10422 10546 11213 11215 11668 11683 11743 12117 12252 12369 13716 13777 13947 14258 14563 14628 14667 14915 15321 15373 15399 15682 15710 15871 15886 15979 16248 16486 16615 17016 17094 17164 17215 17340 17399 17452 17779 17850 18237 18657 18770 18957 19262 19263 19281 19517 20127 20266 20349 20402 20411 20553 20960 le Klasse 3e Lijst: 6769 m.z. 6768. De Beurs opende heden prijshoudend. V K HEDEN 5% Nederland 1919 101 101 6% Nederland 1923 1031/ie 1031/16 4Yi Nederl. 1917 99 99 1% N.-L 1921 A-.. 6% N.-L 1923 D... I023/ 1033/4 holL Lloyd Oude Vaart 68 dito Gem. Eigend- 54 Mij „Nederland" 1491/i Scheepvaart-Unie 140'/, RottercL Lloyd 1333/4 Paketvaart 169i/2 169 Oude Boot 64 »/8 64 Holl. Stoomboot HL V. .A- *-•••••• 500 504 Java Cultuur jurgens gew. Koloniale Bank I dlsche Bank - Cert. Handel Mij. 135 135 Resc. dito 135 134 Phoenix 101 Geconsolideerde 1621/a 3991/4 II8I/4 117 Marine comm. 91/4 Vorstenlanden 153 154 Action* id- 149 146 CVmp. Merc. Arg. 11 Poerworedjo 1271/2 Oude Deli Senembah 438 443-445 Deli Batavia 345 A'dam Rubber 289 294 Serbadjadi 273 Silau Wai Sumatra 232 236 Dordtscbe Petr. 371 Southern Rails IO33/4 102 Union •••••••••-, 1401/2 Anaconda 871/2 Wabash 325/8 323/4 Comm. Maxwell 911/16 23 JULI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN 59.20 0.59,30 PARIJS 11.70 11.673/4 BRUSSEL 11.50 11 55 WEENEN 0.35 0.351/4 LONDEN 12.101/2 KOPENHAGEN», 54,05 53 95 OSLÓ i(t«iiii BERLIJN, 23 Juli. Volgens dc bladen heb ben de Duitsch-Turksche onderhandelingen over het sluiten van een handelsverdrag te Angora tot een gunstig resultaat geleid. BERLIJN, 23 Juli. Vrijdag a.s. vindt in Berlijn, onder voorzitterschap van den Rijks kanselier, een bespreking plaats tusschen werkgevers en werknemers over den toe stand in het Roergebied. BERLIJN, 23 Juli. Uit Memel wordt'ge meld, dat het daar tot een botsing tusschen matrozen van het Engelsche eskader en de politie kwam, die de matrozen verbood te zingen. De matrozen wierpen de politie het café uit. OISTERWIJK, 23 Juli. Hedenmorgen tegen 11 uur zijn de boschbranden onder de ge meenten Haren 'en Boxtel, opnieuw uitge broken, Zij hebben zich echter niet uitge breid tot het gebied van de gemeente Ois- terwijk. De berichten als zouden ook onder Oister- wijk boschbranden zijn uitgebroken en reeds huizen in de asch gelegd, zijn onjuist. Heden morgen zijn 50 militairen uit Breda gearri veerd, te zamen met de wacht,, die is samen gesteld uit burgers, beschermen zij de gren zen van Oisterwijk tegen de branden. GRENOBLE, 23 Juli. Bij 'n grooten brand in een naburig gehucht, zijn 27 huizen in de asch gelegd, 28 families zijn dakloos. PEKING, 23 Juli. Het Kabinet heeft het voorstel van het departement van buiten- landsché zaken om Wank-Siën als commer» ciëele haven te openen, aanvaard. In plaats van kaarten. Heden overleed, zacht en kalm, na tijdig voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, in den ouder dom van 92 jaar, onze innig ge liefde Echtgenoot, Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader, de Heer PETRUS JOHANNES DE LAAT Namens de familie: Wed. A. J. H. DE LAAT- Harten en kinderen. Haarlem, 23 Juli 1925. Botermarkt 4. De H.H. Uitvaartdiensten zuljen gehouden worden op Zaterdag 25 Juli a.s. in de kerk van den H. Antonius van Padua, des morgens om 7K en 8 uur de gezongen H. Mis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2