Binnenlandsch Nieuws UIT HET ND- Het veiligheidspact in den Duitschen Rijksdag. De z.g. „oorlogsmisdadigers". De Britse he vlootkwestie. De hitte. Dood gestoomd. Weer watergebrek in Berlijn. Het Vlaamsche activisme. Een leider der Italiaansche oppositie mishandeld. De oorlog in Marokko. De beweging tegen de vreem delingen in China. Van het Hof. Niet buitengewoon warm? „St. Michaël". Gevaarlijk schieten. M iniatuur-gemeenten. Het R.-K. Ziekenhuis St. Joannes de Deo te s-Hage Reizen naar Frankrijk. R. K. Bond van Qouwpatroons. VERKEER EN POSTERIJEN. Het telefoonverkeer en de hitte. LUCHTVERKEER. Duitsche verkeersvliegtuigen. UIT ONZE OOST. Een schilderij voor de Koningin. Val van het fruit. De groenteveilingen aan den Langendijk. MARK TNIEUWS. KERK EN SCHOOL. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Belangstelling voor den landbouw. Derde R.-K. Paedagogische Week. f'rbzen van 20: le Klasse R. K. Jeugdwerk en de Derde R--K. Paedagogische Week te Tilburg. Commissie voor de Runder- hórzslbestrijding. VISSCHERLL BERLIJN, 22 Juli, Men had over de groote politieke debatten in den Rijksdag van te voren zooveel ophef gemaakt, dat de belangstelling heden, ondanks de hitte- zeer groot was. In de diplomatenloge zat 'n zelden gezien egast de Fransche ambassa deur de Margerie. Alle rangen in de zaal waren dicht bezet. Dr. Stresemann opende de rij der sprekers. Op hem volgde dr. Breitscheid voor de sociaal democraten, graaf Westarp voor de Duitschnationalen, dr. Kaas voor het Centrum, dr. Curtius voor de Duitsche Volkspatij en Stöcker voor de communisten. Daarop werd de zitting tot morgen verdaagd en dan zal bij de voort zetting der debatten de rijkskanselier, die heden met de meeste ministers aanwezig was, ook het woord voeren. In het bijzonder bracht Stresemann in herinnering, Poincaré's verwachtingen op een overwinning der separatisten in het Rijn land. De groote problemen van heden liggen daarin, dat zonder medewerking van de groote wereldmachten noch in Frankrijk, noch in Duitschland den economischen nood apgeheven kan worden. Het lijkt mij zeker, reide de minister van buitenlandsche zaken, dat het betalingsvoörstel van Londen niet door te voeren is, wanneer de politiek van •ancties en wederzijdsch wantrouwen de grondslag der Europeesche politiek blijft. AMIENS, 22 Juli. De krijgsraad heeft den Duitschen luitenant-kolonel Wachter bij verstek ter dood veroordeeld, daar hij En- gelsche soldaten, die in een boerderij waren verborgen, heeft laten doodschieten, evenals den boer zelf, waarna hij de boerderij liet verbranden. Op zijn bevel en onder dezelfde omstandigheden werden nog een andere Soerderij en een molen in brand gestoken. lONDEN, 23 Juli. Nadat het kabinet vandaag nogmaals over de vlootquaestie had beraadslaagd zonder tot een oplossing te ko men, deelde Baldwin hedenmiddag in het Lagerhuis mede, dat hij morgen een verkla ring over deze quaestie in het parlement hoopt af te leggen en dan tevens zal bekend maken of er een suppletoire marinebegroo- ting zal worden ingediend. Het Huis zal daar bij gelegenheid krijgen tot een debat. LONDEN, 23 Juli. Te Londen bedroeg de temperatuur heden 30 gr. C. in den scha duw. Het was de warmste dag sedert 12 Juli van het vorig jaar. Als merkwaardigheid kan worden gemeld, dat de rechters en advoca ten van verscheidene Londensche rechtban- Ken heden hun ambt vervulden zonder de gebruikelijke pruik te dragen. Te Shotton, bij Chester, zijn drie mannen letterlijk doodgestoomd. Vijf arbeiders wa- ren bezig met het schoonmaken van een ke tel in een metaalfabriek, toen plotseling stoom werd ingelaten. De arbeiders waren onmiddellijk omringd door den heeten stoom. Alle vijf slaagden er in door de opening van den ketel, die juist groot genoeg was voor de passage van één man tegelijk, heen te ko nen, doch de drie, die het langst in den zetel waren geweest, stierven kort nadat zij den ketel konden verlaten. Het leven van aen der andere twee arbeiders verkeert ook ri gevaar. BERLIJN, 22 Juli. Verschillende deelen 'an Berlijn hebben voor de tweede maal gedurende dezen zomer geen water, ten gevolge van de onvoldoende inrichting van particuliere waterleidingen. Bij de ondrage lijke hitte, die dezer dagen in Berlijn heerscht, is deze watemood natuurlijk .niet zonder gevaar. Een B. lA.-bericht uit Brussel meldt, ®en schepen van de stad Aalst, die tijdelijk de functie van burgemeester waar nam, uit zijn ambt zal worden ontzet, daar hl) op 11 Juli, den verjaardag van den Gul- densporenslag, de nationale vlag, die op het stadhuis was geheschen, heeft doen rervangen door dc vlag van het Vlaamsche tchvisme. De „Times"-correspondent te Rome meldt omtrent de mishandeling van Amen- dola, den leider der Aventijnsche oppositie door een bende fascisten, dat deze Maan dagavond te Monte Catini in een hotel was afgestapt. De fascisten verzamelden zich in grooten getale voor het hotel en dreigden het binnen te dringen als de heer Amen- dola het niet denzelfden avond verliet. Volgens een officieuze mededeeling be lette de politie dat men het gebouw binnen drong en kon de heer Amendola, verge zeld van zijn secretaris, het gebouw onge hinderd verlaten. Hij was per auto op weg naar Pistoia, geëscorteerd door een vracht auto met carabinieri, toen de auto eens klaps moest stoppen wegens een ver- keersbelemmering. Vijftien personen vie len daarop den heer Amendola aan, die aan het hoofd werd gewond. Te Pistoia werd hij geneeskundig behandeld, waarop hij per trein naar Rome terugkeerde. Zijn toestand is volgens de „Tribuna" welis waar niet ernstig, maar geeft toch reden tot bezorgdheid. Volgens sommige bladen zouden de fas cisten het hotel wel degelijk zijn binnen gedrongen en zou daarbij de secretaris van Amendola mishandeld zijn. Tal van oppositiebladen zijn verboden wegens commentaren op den aanval. De „Popoio d'Italia" (het blad van Mussolini) betreurt het incident dat toegeschreven wordt aan de opwinding in de fascistische geleden in Toscane ajs gevolg van het pro ces tegen professor Salvemini en van de publicatie van documenten door de Aven tijnsche oppositie over de conclusies van den Senaat in de zaak de Bono. De Romeinsche correspondent van de „Chicago Tribune" is gisteren uit Italië gezet. FEZ. 22 Juli. Generaal Naulin is hier aangekomen. Hij heeft een onderhoud ge had met Lyautey en onmiddellijk het op perbevel aanvaard. Volgens de „Times" is de Echevarietta op zijn jacht naar de Rifkust vertrokken. Men vermoedt, dat hem is opgedragen aan Abd-el-Krim de vredesvoorwaarden te overhandigen, die onlangs door Frankrijk en Spanje zijn opgemaakt. Er is hevig gevochten in de Spaansche zone aan den weg tusschen Tanger en Te- toean. Een groot aantal Djeballa's vielen de Spaansche linies aan, doch werden te ruggeslagen. Voor het eerst gebruikten de Djeballa's aan dit front artillerie. De overgroote meerderheid der aanval lers bestond uit Djeballa's, er waren wei nig Aifs onder. De Spanjaarden deden een tegenaanval en staken eenige dorpen van de stam Beni Idir in brand. Gedurende een geheelen dag (Dinsdag), seint de Ti- mes-correspondent uit Tanger aan zijn blad, werd hier het schieten uit deze richting gehoord. De berichten van het Fransche front zijn beter, vertelt dezelfde correspondent, hoe wel de toestand daar nog wel ernstig zal blijven totdat de versterkingen aangekomen zijn. Een deel der Marokkaansche divisie, die uit Frankrijk is gekomen, heeft Oejda bereikt aan de Marokkaansche-Algerijn- sche grens. In den omtrek van Ain Aicha, aan de oevers der Wergha, zijn de opstandelingen weer verdreven en zijn de wegen vrij. Uit fez zijn versterkingen in dit district aan- gekomen. Voorts meldt deze correspondent ook, dat er een groep Kwakers in de volgende week naar Tanger zal komen om de Mo- hamedaansche vluchtelingen uit de Spaan sche zone steun te verleenen, die even als een aantal gezinnen daar ter plaats in grooten nood verkeeren jde ^ruis te bonden heeft eenigen ti,d geleden een groet aantal van deze noodlijdenden gesteund, maar beschikt thans met meer over de benoodigde gelden. TOKIO, 22 Juli Japan heeft een toe stemmend antwoord gegeven op de Arneri- kaansche nota omtrent het houden eener conferentie ter bespreking der exterritoriali- tt^tA *s n°Pens China. TOKIO, 22 Juli, Officieel. Het departe ment van buitenl. zaken verklaart, dat En- „e and en Japan volkomen eensgezind zijn ten aanzien van de tegenover China te vol- fen en Amerikaansche voorstel- NEW-YORK22 Juli. De correspondent \'a? ,de "Ass. Pres%" Je Washington meldt, dai de mogendheden in hoofdzaak tot over eenstemming zijn gekomen nopens haar op treden ten aanzien van de geheele Chince- sche kwestie. De formeele goedkeuring van enkele punten van het program ontbreekt nog, maar men verwacht, dat de diplomatieke vertegenwoordigers te Peking in staat zul len zijn reeds spoedig aan de voorloopige Chineesche regeering de voorstellen te over- handigen. H. M, de Koningin-Moeder heeft voor en kele dagen te Soestdijk als gasten Haar broe der, den vorst van Waldeck en Pyrmont en gemalin met hun tweeden zoon, prins Max. Naar verluidt, zal de Koningin zich a.s. Vrijdagochtend per auto naar Soestdijk be- feven bij de Koningin-Moeder en daar blij ven tot na den verjaardag van Koningin tmma op 2 Augustus. Den 3en Augustus wordt de Koningin op het Loo verwacht. Prinses Juliana, wier verblijf in het meis- ■eskamp bq het Loo Vrijdag eindigt, komt dien dag ook op Soestdijk aan. De directie van de Filiaal Inrichting van \et Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te -Amsterdam schrijft: Nu wij cenige warme dagen achter den ug hebben,'en wellicht nog eenige in het verschiet, kan het goed zijn even in herin- lering te brengen dat het nog niet zóó bui- engewoon warm is geweest. Ruim twee jaar {geleden waren zoowel de maxima als mini- na aanmerkelijk hooger, maar zij kunnen weer bereikt worden. In onderstaande tabel Jeven wij eenige aflezingen voor 1923 en 1925. Dat. Max. gr. Min. gr. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 30.6 28.0 25.9 32.6 34.1 326 33. 6 32.0 26.1 19.4 16.3 20.0 19.9 21.6 32.0 22.6 17.5 16.1 Dat. Max. gr. Min. gr. 15 26.2 17.2 16 27.6 17.7 17 26.5 16.0 18 26.4 16.2 19 26.0 19.7 20 28.3 18.6 21 31.0 21.2 De groote betrekkelijke vochiii!F°sd maak- te, gelijk reeds gemeld, thans de warmte zoo ondragelijk. In den nacht van 20 op 21 Juli bedroeg deze van 12 tot 5 uur 95 pCt. en 21 Juli op het warmste oogenblik van den dag nog 48 pCt.; thans neemt de betrekkelijke vochtigheid af. Dinsdagmorgen was zij 70 en Woensdagmorgen 61 pCt. Woensdagmorgen 8 u. 20 mini zomertijd had Maastricht een temperatuur van 27 gr. C. Op een vergadering van „St. Michaël" te Maastricht werd medegedeeld, dat het Twee de Kamerlid van Rijzev-ijk tot de club „St. Michaël te Tilburg was toegetreden. („Msb.") In de raadsvergadering der gemeente Ede hekelde de heer Dinger in scherpe bewoor dingen de onvoorzichtigheid der raiiitairc autoriteiten, door, terwijl heide en bosch kurkdroog waren, met lichtkogels te laten schieten. Hij stelde voor, dat het gemeente bestuur met klem bij de hoogste militairen zal aandringen, dat dergelijke dingen niet weer gebeuren De voorzitter deelde mee,- dat B. en W. bereids reeds in die richting werkzaam zijn. Er zijn in ons land niet minder dan 22 gemeenten met nog geen 500 inwoners: Gelderland: Heumen 213 inwoners; Roo sendaal 387 inwoners. Utrecht: Laagnieuwkoop 450 inwoners; Odijk met 490 inwoners. Noord-Holland: Katwoude met 229 inwo- j ners; Petten met 354 inwoners en Vlieland met 440 Inwoners. Zud-Holland: Papekop met 461 inwoners; Peursum met 390 inwoners en Wijngaarden met 399 inwoners. Zeeland: 's Heer Arendskerke met 408 in woners; Nieuw vliet met 490 inwoners; Noord- welle met 398 inwoners; Overslag met 367 inwoners en Serooskerke (Schouwen) met 260 inwoners. Noord-Brabant: Berghem m. 485 inwoners. Limburg: Bemelen met 261 inwoners; Itter- voort met 298 inwoners; Mesch met 278 inwoners; Nunhem met 274 inwoners en Rijckholt met 370 inwoners. Tot geneesheer-directeur van bet R.-K. Ziekenhuis van den H. Joannes de Deo, Westeinde te 's Hage, is benoemd de heer Dr. J. F. J. ten Berge, te Utrecht, Het Fransche Nationale bureau voor Reis- inlichtingen te Amsterdam, brengt nog eens onder de aandachtvan het publiek, dat de Kamer en de Senaat in Frankrijk het thans eens zijn gworden over de heffing op de identiteitskaarten voor vreemdelingen. Deze belasting is thans vastgesteld op 58 francs; de kaart is geldig voor twee jaar. De toeristen zijn in zekeren zin van de formaliteiten voor de identiteitskaarten uit gesloten, daar deze stukken slechts geëischt worden van iederen vreemdeling die zich langer dan twee maanden in Frankrijk ves tigt. Woensdag is in hotel „Bristol" te Rot terdam de zevende jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Ned. R. K. Bond van Bouw patroons. Namens het afdeelingsbestuur van Rotter dam heeft de heer P. J. van Haaren een woord van welkom tot de congressisten ge sproken. Het openingswoord werd uitgesproken door den tweede-voorzitter, den heer H. J. L, Klein Schiphorst (Haarlem). Deze wees er op, dat den Bond in de naaste toekomst veel werk wacht. Vooral twee punten zullen de speciale aandacht vragen. Ten eerste de par- tieele besteding, ten tweede de borgstelling. Naast de vele aankieefselen van het huidige aanneemsysteen staan deze twee punten vol gens spr. in het middelpunt van de belang stelling, Spr. is van meening, dat de borgstelling in samenwerking met andere organisaties zoo spoedig mogelijk zal dienen te verdwijnen. Men besloot telegrammen van hulde te len den aan H. M. de Koningin en aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Medegedeeld werd, dat vertegenwoordigd waren 22 afdeelingen. Het jaarverslag werd ongewijzigd goedge keurd. Vervolgens werd het hoofdbestuur in zijn geheel herkozen. Daarna kwam in be handeling een voorstel-Amsterdam betref fende het orgaan luidend: De Bondsvergade ring benoeme een orgaancommissie, be staande uit vier personen, waarvan hoog stens twee behooren tot het hoofdbestuur, die te samen de verantwoordelijke redactie vormen van De Bouwvakpatroon". Na eenige discussie werd dit voorstel met 36 tegen 33 stemmen aangenomen. Op deze bijeenkomst zal ook in behande ling komen een voorstel-Den Haag, om de uitsluiting landelijk te maken, daar de pa- troonsvoorstellen te Den Haag niet zijn aan vaard Besloten werd, de discussie over dit voor stel in een huishoudelijke vergadering te houden en de resultaten voorloopig niet te publiceeren. In verband met klachten over vertraging in het telefoonverkeer wordt van de zijde der telefoondirectie in Den Haag medege deeld, dat door het warme weer der laatste dagen het telefoonverkeer sterk is toegeno men. Als gevolg hiervan zijn de wachttijden, speciaal voor de halfautomatische aangeslo ten abonné's vergroot, terwijl de vochtige weersgesteldheid ongunstig werkt op de ap paraten in de centrales zoowel als op de toestellen van de abonné's. Dc telefoon dienst heeft maatregelen genomen om aan het toenemende verkeer tegemoet te komen. Het verdient evenwel aanbeveling om de telefoongesprekken tot het noodzakelijke te beperken. (Corr. Bur.) Naar het Haagsche Anetakantoor uit zeer vertrouwbare bron verneemt, zijn de 3 Jun- kersvliegtuigen van de Nederlandsche We reldverkeer Maatschappij eigendom van de stad Essen. De directie der Ned. Wereldverkeer-Mij. deelt mede, dat de luchtdienst Amsterdam EssenBerlijn Woensdag f.l. geopend is. Da- gelijksche afvaart van Schiphol om 1.10 ure (autobus vanaf Amstel-Hote! om 12.10 uur), behalve Zondags. De Javabode verneemt, dat de bekende Hcllandsche kunstschilder en etser M. A. Bauer binnenkort op uitnoodiging van het Indisch Comité tot aanbieding van een huldeblijk ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van Kcciingin Wilhelmina naar Indië zal komen, ten einde daar, in opdracht van genoemd comité een schil derij te vervaardigen, dat namens Indië H. M. de Koningki op haar zilveren bruiloft ware aan te bieden. den Nederlandschen Slagershond verschil lende vergaderingen gehouden, waarin ern stig de vele nadeelen, welke aan het vee en de huiden wor len toegebracht, door de Run derhorzel werden "besproken. In de laatst gehouden vergadering werd besloten, dat uit verschillende belangheb bende groepen een commissie zou worden benoemd, aan welk besluit thans is voldaan. Bedoelde commissie, ten doel hebbend de bestrijding van de Horzelviieg in Nederland is thans samengesteld uit de heeren: H, Lin deman, landbouwk, te Utrecht, A. Hart ,te Amsterdam, vertegenwoordiger der vereeni- ging „De Nederlandsche Huiden- Leer- heurzen", J, H, Hemmers, te Amsterdam, vertegenwoordigende de beide in Nederland bestaande Huidenclubs en den Nederland schen Slagersstand, H, A. Leenstra, te H;e- renveen, vertegenwoordigende den Christe- lijken Boeren- en Tuindersbond in Neder land, H. Pott, te Borger, vertegenwoordigen de het Kon, Nederlandsch Landbouwcomité en H. Ruijter, vertegenwoordigende den R.- K. Nederlandschen Boeren- Tuindersbond juridisch en een moreel gezag. Beide zijn noodig. 2. Zelfleiding en zelfopvoeding zijn voor de rijpende jeugd in zekere mate onmis baar. 3. Leiding van boven (uitvoering van het juridisch en moreel gezag) en de zelfop voeding zijn goed vereenigbaar en moe ten zelfs vereenigd worden. II. Rector B. de Groot, Amersfoort. Onderwerp: „Persoonlijkheidsvorming door den Jeugdleider" Stelling: Doel van het R.K. Jeugdwerk is de vorming van onze rijpende jeugd tot christelijke karakters. Dat doel zal eerst volledjg bereikt kun nen worden, wanneer allen, die zich aan het jeugdwerk wijden, zelf in christelijken zin karakters zijn. Na iedere inleiding wordt gelegenheid gegeven tot debat. De prijs der kaarten voor de sectie: Jeugdorganisatie, is 1.50 en voor den d j- i j heelen duur (1719 Augustus) der derde Bovendien zal m deze commissie alsnog R K Pat.^aisphK wLl, f iemand zitting nemen van de Veeartsenij- kundige Hoogeschool. Door de groote droogte heeft de val van het fruit in Maas en Waal reusachtige afme- R.K Paedagogische Week 3.50, beide met gratis toegang tot de tentoonstelling van leermiddelen én R.K. Jeugdlectuur. Het bestuur der derde R.K. Paedagogi sche Week wil aan de verschillende orga nisaties op deze prijzen nog een reductie geven, door nl, op elk tiental kaarten, dat tingen aangenomen. Het grootste gedeelte door de besturen der R.K Jeugdorganisa- van het gevallen fruit is nog niet geschikt voor de kroetfabrieken. Het begint nu weer een en al leven te worden aan de groote groenteveilingen van den Langendijk. Successievelijk verschijnen de verschillende nieuwe producten weer aan de markt, zoodat er eiken dag lange treinen met allerlei groenten van onze veilingen ver trekken. Van de marktplaatsen in den om trek worden eiken dag een 100 wagons ver zonden, ongerekend nog wat er met motor booten naar onze groote en kleinere steden wordt vervoerd. De aanvoer bestaat nu al uit verschillende soorten aardappelen, waar van de mindere kwaliteiten naar het buiten land worden geëxporteerd; verder roode en witte kool, bloemkool, wortelen, zilvernep, sla en tuinboonen. De aanvoer van aardap pels vormt den hoofdschotel. De prijzen van de goede kwaliteiten hielden de laatste week vrijwel stand, al was er een kleine da ling, doch de export-aardappelen liepen tot 4 a 5 naar omlaag. Over 't geheel geno men is de aardappelteelt bevredigend. De bloemkool ging in prijs achteruit, doch deze was zeer hoog geweest. Voor een loonende exploitatie zijn hooge prijzen echter noodig, daar de gevreesde draaihartigheid het be schot danig besnoeit. De wortelen worden voor uitmuntende prijzen omgezet, zoodat de bouwers daarover uitstekend tevreden zijn. Voor zilvernep werd tot 30 per 100 K.G. betaald, al waren een paar dagen de prijzen aanmerkelijk lager. Slaboonen gingen tot J 30 per 100 kg., terwijl de verschillende koolsoorten goede prijzen opbrachten. Alles bij elkaar genomen, was de notee ring van de diverse producten wel wat aan den lageren kant, doch alle groenten bren gen prijzen op, die zeer bevredigend kunnen worden genoemd. ties wordt aangevraagd, twee gratis kaar ten te geven van dezelfde soort als de aangevraagde kaarten. (Een tiental dagkaar ten moet dus voor denzelfden dag be stemd zijn). Deze kaarten worden enkel en alleen aan de besturen verstrekt en moeten met vooruitbetaling aangevraagd worden aan de administratie der R.K. Leergangen, Tilburg (giro 62804) Van deze kaarten kunnen ook geene worden teruggenomen. Wij vertrouwen, dat de R.K. jeugdlei ders en leidsters, in grooten getale aan dze derde R.K. Paedagogische Week zul len deelnemen en deze aldus een groot- sche manifestatie doen worden' van ons R.K. onderwijs en jeugdwerk. G. J. SUETENS, Secr. der Interd. Jeugdcommissie. Plebanie Den Bosch. 439ste NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 22 Juli. Ie Klasse 3e Lijst. Hooge prijzen- 14886 5000. 9021 9939 J 1000. 2811 ƒ400. 16136 200. 14364 100. De belangstelling in Noord-Hollands land bouw blijkt wel uit het groot aantal excur sies, welke naar de vruchtbare polders van deze provincie dit jaar worden ondervonden. Zoo werd in den loop van Juli onze provin cie bezocht door leerlingen van de R. L. W School uit Winterswijk, Hengelo en Leeu warden en door leerlingen van de middel bare school uit Groningen het buiten land werden door bemiddeling van de direc tie van den Landbouw ontvangen landbou wers uit Duitschland, Frankrijk en Engeland, Uit Duitschland kwamen leden van de Land- wirtschaftskammer te Koningsberg en van Bemorschkulturkommission. Uit Frankrijk leden van de Federation des associations Agricoles du Centre te Blois en uit Engeland de nationale Farmers Union. Doel van de reis was voornamelijk om kennis te maken De namen der sprekers, die in de al gemeene vergaderingen op 17, 18 en 19 Augustus zullen optreden, werden bereids meegedeeld. Thans zijn wij in staat ook de namen van hen, die op een sectie vergadering zullen spreken, te vermelden, benevens het onderwerp, dat door elk hunner zal worden behandeld. In de eerste sectie voor bqitengewoon onderwijs zal de eerw. Br. Eberjjiste uit Gent doel en gebruik der leermiddelen volgens de Gentsche methode demon- streeren. Vooral deze demonstratie zij aan bevolen aan allen, die belang stellen in het onderwijs aan zwakzinnigen. In ons land kan geen verzameling leermiddelen voor dit soort onderwijs ook maar in de verte de vergelijking doorstaan met de logisch opgebouwde collectie van Br. Eber- giste. Verder spreekt nog in deze sectie dr. G. Janssens, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vught over „Het afwijkende kind". In de 2de sectie, die over het bewaar- schoolonderwijs, spreken twee dames, mej. C. G Op de Coul, schoolopziener over: De beteekenis der opleiding van het be- waarschoolonderwijs, en mej. dr. Bahlmann, schoolarts, over: De hygiëne van het be- waarschoolonderwijs. De 3de sectie is gewijd aan het lager onderwijs. Pater H. Kitselaar S. J, be handelt: Gezag en vrijheid in de jeugdlei- ding; en inspecteur J. Verbeeten: Diffe rentiatie in het onderwijs. Voor de 4de sectie: Nijverheidsonderwijs, zal de zeereerw. heer J. Möller, pastoor te Schiedam, handelen over: De katholie ken en het nijverheidsonderwijs. De 5de sectie is gereserveerd voor mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Dr. P. de Brouwer spreekt over het zeer actucele, ja brandende onderwerp: De waarde der klassieke opleiding voor de wetenschappelijke vorming, terwijl pater A. Gielen S J. uit Amsterdam daarna het zeer belangrijke thema van Jeugdlectuur behandelt. De Jeugdorganisatie heeft een afzon derlijke en laatste sectie. Rector B. de Groot uit Amersfoort is de eerste spre ker over: Persoonlijkheidsvorming door den jeugdleider; vervolgens spreekt pater H. Kitselaar S. J. over: Vrijheid en gezag in de jeugdvereeniging. Men zal toegeven, dat het een zeer rijk en gevarieerd program is, dat de belang stelling van groote kringen zal trekken. Verschillende organisaties op onderwijsge bied hebben reeds op velerlei wijze haar belangstelling en medewerking getoond. Vergaderingen van diverse bonden zijn op deze dagen gesteld, om aldus den leden in de gelegenheid te stellen, ook deel te kunnen nemen aan de derde R.K. Paeda gogische Week. Alles voorspelt, dat deze derde ltersehouw op R.K. Paedagogisch MEDEMBLIK, 21 Juli. Marktbericht. Groote muizen 3.10—3.80; kleine muizen 2.503.80; witte muizen 2.903.10 per 50 kg. uinboonen 85—95 ct. p. 15 kg. TER AAR. 21 Juli 1925. Veilingbericht van'de R.-K. Tuinders vereeniging „God zij met Ons". 1564 zakken Snijboonen I 1.44; 38 zakken stek 0.58; 101 zakken Prins.b. z. dr. I 2.07; 12 zakken w. prkob. 0.72; 11 zakken dubb. st. pr. 1.05 per 10 K.G. 8 manden Fijn II 9.20; 10 manden F. B. I 5; 77 manden Bast. I 2.40; 401 man- den Grof I 1.80; 7 manden G. Grof ƒ1.60; 12 manden Stippel 1.35; 162 manden K. K. 1.45 per 25 K.G. Veilingbericht van de R.K. Tuinders- vereeniging „St. Phocas". Na aftrek van velingskosten. Snijboonen I f 1.28; idem stek 0.52; Prins.b. z. dr. I 1.87; m. dr. I 1.69; w. pronkb. 0.70; enk st. pr. 1.13 per 10 K.G. Fijn 1 8.20; idem II 760; F. B. I 4.70; Bast. I f 2.35; idem II 1.90; Grof I 1.75; G. Grof 1.50; Stippel 1,30; K. K. 1.15; Gele K. K. 0.80 per 25 K.G. BERKEL EN RODENRIJS, 21 Juli. War- moeziersvereenitfing „De Rotterdamsche Oroentenveiling". Kaskomkommers 12, dito j?e f 67 Eng. dito le 12.10—19.10, dito 2e 7.5013.20, witte dito 13.6016.70, dito 2e 8.40-10.10; bloemkool le soort J 6—13,; sla le soort 3.20—5.20; roode kool» le soort 5.20—7; spitskool 4.60— 580; meloenen 45—85, alles per 100 st.; stok-princesseboonen ƒ,21—25; rentcgevers f 24; stamprincesseboonen 1319; snij boonen 1827; groote boonen 810.80, alles per 100 Kg.; komkommerstek 0.70 1.90 per kist; peen le 4oort 8.70—10.80 per 100 bos; tomaten le soort 7.6010.90 dito 2e 6—8.40 per 100 pond. Heden wer den aangevoerd 110.000 pi. gl. komk. I cn II. BOVENKARSPEL, Station, 21 Juli. „De Tuinbouw". Aanvoer 17900 bn. aardappelen. Koks, Due en Ninetyfold 2.75—3, Schot- sche 3.15—3,35, kleine j 3.404.20, ronde 2.35 2.50, blauwe f 2.702,85 per baal; 76700 stuks bloemkool le soort 9.40— 25.60, 2e soort 5.40—15, 3e soort 2.50 —5 per 100 stuks; 66300 kg. roode kool 4.407.30; 2100 kg. gele kool 10.20 12.90; 7300 kg: witte kool 6.10—8.70 per 100 kg.; 35 zak slaboonen 2.503 per 15 kg.; 5.80 kg. augurken 28—30 ct, per kg. HOÜGKARSPEL, 22 Juli. Aardappelen: Schotsche 3—3.10; Due en Ninityfold 255 —2.70; kleine aardappelen 3.55—3.60. MEDEAIBLIK, 22 Juli, R.-K, Marktvereeni- ifé „St, Jozef Aardappelen: groote muizen 3,203.70, kleine muizen 2.503.90; groote witte 2.80—3 per halve H.L.; aan voer 3000 baal. Kool: roode 4—4.80 per 100 Kg.; slaboonen 2—3; tuinboonen 90 95 ct. Der zakje; aanvoer 400 zr-k A 15 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Juli. Schot sche muizen 6—8.40, Duken 4.20—5.40, Schoolmeesters 4—7/10, Negentigvoud f 5 —5.60, Eigenheimers 4.80—6.30, bl aard appelen 5—6.30, Graafje 8.40—9.60, drie lingen 4.70—8.50, kleine 1.40—1.60, sper- cieboonen 1217.50, zilveruien 6,30, drielingen 6.80—7.40, zilvernep 17.90— 18, roode kool 3.70—5, witte kool f 6.10— 6.90, gele kool 9.80—11,20 per 100 k.g.; boswortelen 6.10—8.60 per 100 bos; bloem- Kool 14.6026.20, 2e soort 6.6012 per 100 stuks. Aanvoer: 173.000 k.g., 1200 k.g. spercieboonen, 1350 k.g. zilveruien, 92.600 k.g. roode kool, 8300 k.g. witte kool, 2875 k.g. gele kool, 2310 bos boswortelen, 11.600 stuks bloemkool. ELST (Bet.) (Speciale fruitveiling V.V.O.B.) Roode bessen 2543 ct„ frambozen 55—60 ct., kruisbessen I 23—27 ct., dito II 17—21 ct., Eldensche blauwe pruimen 5668 ct,, morellen 51—72 ct., kruideniersperen I 46— 57 ct., dito II 2328 ct., janbaasjes 3443 ct., zw. bessen 6566 ct., Jellows I 3438 ct., dito II 18—26 ct., zilveruitjes 2835 ct., vroege blauwe pruimen ,4855 ct., alles per 1 35 217 220 334 367 371 398 517 565 596 617 633 757 772 821 830 839 968 1005 1037 1054 1068 1073 1104 1155 1282 1360 1378 1380 1464 1476 1546 1588 16U2 1616 1670 1728 1783 1765 1711 1793 1801 1822 1863 1895 1917 1965 1973 2020 2021 2127 2168 2193 2219 2237 2262 2268 2310 2386 2419 2463 2478 2504 2524 2644 2659 2672 2734 2769 2778 2807 ■2846 2858 2874 2879 2911 2965 3007 3040 3056 3085 3096 3098 3131 3196 3214 3224 3249 3327 3358 3363 3432 3452 3509 3522 3549 3596 3654 3792 3793 3813 3830 3845 3928 4089 4139 4165 4222 4295 4317 4402 4406 4419 4475 4498 4508 4516 4526 4558 4562 4602 4623 4650 4688 4725 4883 4931 5141 5247 5257 5260 5280 5286 5352 5374 5387 5391 5394 5406 5446 5510 5606 5637 5663 5770 5784 5892 5927 5931 5984 5986 6059 6074 6145 6161 6182 6207 6410 6411 6455 6489 6511 6579 6588 6602 6609 6617 6635 6694 0722 6769 6787 6813 6863 7020 7086 7095 7097 7099 7192 7262 7265 7302 7330 7366 7446 7632 7668 7807 7837 7913 7928 7949 7967 8007 3014 8057 8063 8072 8140 8232 8235 8275 8289 8377 8438 8525 8540 8543 8634 8644 8735 8747 8796 8862 8911 8916 8925 8940 8948 8982 9007 9129 9177 9253 9371 9409 9456 9485 9525 9537 9558 9588 9592 9602 9630 9679 9724 9753 9832 10066 10121 19146 10176 10277 10778 10331 10427 10438 10538 10582 10585 10636 10682 10721 10731 10767 10801 10831 10836 10839 10851 10892 10922 10941 10956 11003 110,30 11112 11184 11185 11227 11239, 11242 11294 11313 11373 11394 11452 11472 11478 11491 11567 11569 11677 11681 11711 11726 11739 11755 11S75 11908 11934 11943 12041 12105 12111 12165 12172 12179 12353 12354 12459 12521 12526 12546 12552 12590 12621 12671 12738 12842 12855 12888 12957 12995 13009 13043 13067 13099 13121 13146 13152 13210 13310 13337 13372 13373 13489 13575 13577 13593 13605 13669 i3691 13692 13724 13743 13764 13809 13884 13914 13933 13946 13985 13994 14023 14038 14042 14043 14079 14130 14205 14207 14233 14253 14307 14393 14421 14502 14512 14518 14735 14759 14858 14S64 15086 15123 15217 15315 15411 15459 15522 15603 15605 15622 15666 15686' 15696 15709 15770 15789 15S06 16058 16094 16112 16177 16179 16221 16250 16409 16456 16463 16487 16493 16496 16558 16563 16565 16649 16669 16698 16742 16763 16791 16833 16851 16910 16971 17021 17080 17131 17135 17149 17156 17160 17199 17223 17232 17265 17350 17422 17327 17468 17480 17501 17549 17645 17685 17704 17848 17861 17040 18013 18037 18118 18153 18210 18240 18268 18275 18294 18329 18429 18473 18510 18604 18636 *18663 18715 1873! 18748 18782 18870 18999 19014 19128 19168 19227 19241 19278 19290 19341 19351 19438 19563 19555 19602 19638 19667 19682 19740 19814 19861 19888 19922 19932 19949 20115 20174 20119 20261 20264 20295 20448 20457 20470 20530 20702 20810 20855 20569 20936 20995 2e Lijst 7601 vervalt: 13202 mi. 13302: 12304 m.z. 13304; 12370 ïn.z, 13370. met rijksmerk tweede zal dit zijn, dat wij geen neutraal congres van noode hebben, om onze kracht te tooien. met landbouwproducten uit Waard- en Woensdag 19 Augustus van ~2%—"uur"na Grootpolder, Anna Paulowna, Wiennger- den middag, in de bovenzaal van het Pa- waard, IJpolders en Haarlemmermeer. Dank tronaat Heuvel Vecmarktstraat het mooie weer der laatste weken staan Het bestuur 'dezer sectie wordt gevormd de gewassen prachtig en deze rijke, vrucht bare landen maakten dan ook een overwel digenden indruk op landgenooten en vreem delingen. Zfoals bekend, werden op initiatief van ?ec?, zi'n twee voorgangers in belang- k.g,; perziken 1 1016 ct., dito II 57'/| rijkheid gaat overtreffen. Het beste bewijs ct'. meloenen I 0.904, dito II 0 550 80 A,i J"1 - - - I beide per stuk, HOOGEZAND-SAPPEMEER, 22 Juli. In veiling werden heden betaald: Rijen kom kommers le kw. 13.20—18.30, dito 2e kw. 9.2014.60, witte komkommers le kw 12.1014.30, dito 2e kwal. f 9.8010 60 bloemkool le kw. 11.60—16.70, dito 2e kw! f, 6'4„G11-20, spitse kool 3.406.60; kroo- sla j 2.104.20, savoye kool 8.2014.60 witte kool 4.8010.70, roode kool 6.70— 18, fijne augurken 40—65 ct., dito grof 75— 95 ct., alles per 100 stuks; rabarber 4 10 4.70, peen 2.80—6.20 per 100 bos; peen los i ?J8.(i~4'60, Postelein 2.80—5.80, kersen 16.40—19.20, tuinboonen 2.80—3.10, pron kers 5,106.40, stamslaboonen 8,70 9 90, stokslaboonen 12.10—13.60,'tomaten A. 13.50, dito B. 11, dito C. 12, alles per 100 pond; druiven 74 ct. per pond; me loenen 5590 ct. per stuk. HOOGKARSPEL, 22 Juli. Vereen De Eendracht. Aardappelen. Schotsche 3— 3.10, due 2.552,70, kleine aardappelen 3.55—3.60 Van 17-19 Augustus zal te Tilburg de derde R.K. Paedagogische Week gehou den worden. Aan deze week zijn verschillende sec ties verhonden. O.a. ook voor de R.K. Jeugdorganisatie die hare vergadering heeft i door prof, J v. d. Berg, rector J. Jansen en rector B. de Groot. Sprekers: l. Pater H. Kitselaar, Amster dam. Onderwerp; Vrijheid Jeilgdvereeniging. Stellingen: l. In de opvoeding en leiding onder scheiden wij van katholiek standpunt een en Gezag in de GOUDA, 23 Juli 1925. Kaas. Aangevoerd 245 partijen Handel matig. Eerste kwaliteit 5862; tweede kwaliteit 5256; zwaar dere rijksmerk 69; met rijksmerk eerste soort 6265; soort 5660. IJMUIDEN, 22 Juli. Hellen kwamen aan den rijksafslag 15 stoomtreilers, 1 kot ter en 36 drijfnetvaartuigen. Aanvoer en prij zen waren voor treilvisch: 76 kisten tarbot 36—57.50, 10 kn. griet 29—51 per 50 K.G.; 586 stuks groote tong 2.702,90, 2115 st. middel tong 2.502,90, 5525 st. kleine tong 1,602.15 per K.G.; 9 kisten groote schol 4252, 12 kn. middel schol 33—38. 26 kn. zetschol 25,50—31, 892 kn. kleine schol 1.2022, 15 kn. poontjes 0.6018, 43 kn. groote schelvisch 17.50 23, 44 kn, middel schelvisch 1923, 84 kn, kleinmiddel schelvisch 88—16, 734 kn. kleine schelvisch 1.506.10 35 kn. groote gullen 5.508.50, 113 kn. kleine gullen. 0.85—4, 153 kn. wijting 12.60, 12 kn. makreel 1423, alles per kist van 50 K.G.; 14 kisten rog 614 per 20 stuks; 79 stuks vleet 0.87—4, 844 stuks leng 0.19—0.70, 19 st. heilbot .8.4332, 930 st. koolvisch 0.070.50, 4 st. zalm 3,809, alles per stuk; 26 kisten kabeljauw 2544 per kist van 125 K.G.; 1 kist horsmakreel 0,60 per kist van 50 stuks. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 13 aan de markt. De besommin gen waren: IJM 201 met 1365, IJM 38 met 19Q1, IJM 189 met 2451, IJM 121 met 1280, IJM 151 met 987, IJM 244 met f 921, IJM 6 met 1168; IJM 23 met f 1069, IJM 203 met 1073, IJM 432 met 812, IJM 119 met 1769, IJM 323 met 973 en UM 177 met f 2112. - De stoomloggers IJM 267 besomde voor 286 kantjes pekelharing 7586. - Van de snurrevaartvisscherij kwam hier binnen de motorzciler RO 1 met 514 be somming. Heden kwamen hier binnen de Duit sche stoomtreilers PG 292 met 195lo en SD 49 met 1646 besomming. In de week van 16 tot 23 Juli werden alhier aan den rijksvischafslag aangevoerd 697.355 K.G. treilvisch en 286 kantjes pekel haring. De totaal-opbrengst bedr. 159.476. VOLENDAM, 21 Juli. Hedenmorgen brach ten de kwakkers aan, elk 1030 p. aal, prijs 4050 ct. per pond. De garnalenprijs (in verband met de warmte) daalde tot f 1.75 a 1.50 p. lit. Handel stug. IJMUIDEN, 21 Juli. Heden aangekomen aan den rijksafslag 12 stoomtreilers, 1 drijf netvaartuig en 30 kustvisschers. Aanvoer en prijzen waren voor treilvisch: 57 kn. tarbot 3755, 9 kn. griet 23 43 per 50 k.g., 315 st. gr. tong 2.502.90, 1471 st. midd. tong 2.50—2.80, 3390 st, kl. tong 1.602.20, per k.g., 6 kn. gr. schol 39—54, 12 kn. midd, dito 33—38, 18 kn. zet dito 36—34, 581 kn. kl. dito 1.70— 18.50, 6 kn, bot 10—17, 32 kn. schar 6 17, 2 kn. tongschar 3233 per kist v. 50 k.g,, 16 kn. rog 815, per 20 stuks, 126 st. vleet 0.862 per stuk, 54 kn. pieterman poontjes 117, 27 kn. gr. schelvisch 15.50—21.50, 28 kn. midd. dito 16.50— 20, 73 kn khmidd, dito 710.50, 475 kn. kl. dito 1.504.60, per kist van 50 k.g., 51 kn. kabeljauw 2439 per kist van 125 k.g., 48 kn. gr. gullen 5.108, 115 kn. kl. dito 1.85—4.40 per kist van 50 k.g., 72 st. leng 0.34—0.60, 115 st. heilbot 9.04—77 per stuk, 39 kn. wijting 1.403.20 per kist van 50 k.g., 782 st, koolvisch 0.151, 5 st kreeft 0.200.25 per stuk, 10 kn. makre» 102! per kist van 50 k.g. Voor Noordzee zoutevisch: 4Vt ton kabeljauw 59, 414 ton koolvisch 18.50, 2 ton leng 31.5033 per ton. Voor haring: 45 kantjes volle haring 38.5029.50, 225 kantjes maatjes 23.5030 per mand. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 11 aan de markt. De besommingen waren: IJ.M. 21 met 1661, IJ.M. 143 met 3250, IJ.M. 28 met 1894, IJ.M. 191 mcf 1010, IJ.M. 183 met 1649, IJ.M. 106 met 1256, IJ.M, 86 met 908, IJ.M. 103 met 1596, IJ.M. 238 met 872, IJ.M, 108 met 1584 en IJ.M. 104 met 1048. Heden kwam hier binnen de Duitsche stoomtreiler P.G. 350 met 2407 besomming. Van de haringvisscherij kwam heden binnen de stoomlogger IJ.M. 267 mej 16 last pekelharing

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6