EXTM AAXBIEMXG LÜAlzfiaas Radio-Omroep. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Koffers - Handkoffers - Reisartikelen HAARLEM. RufeH UIT DEN OMTREK. RRRRRRRRADIO TOESTELLEN BUREAU MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. m Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. EU REISARTIKELEN Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De horloge-diefstal. Een wiel gebroken. IJMUIDEN. VELSEN. HAARLEMMERLIEDE. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. SCHOTEN. De hulpschool aan hef Pretoriapiein. De bouwvereeniging „St. Joseph." HAARLEMMERMEER. Het woonwagenvraagstuk. SPAARNDAM. COMPLEET VANAF F 1.85 PER WEEK. TELEFOON 13620. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. 772 1054 1378 1616 1801 202Ü 2262 2504 2778 2965 3131 3363 3654 4039 4406 4553 4883 5286 5446 5892 6145 6489 6635 7020 7265 7807 3014 8275 8634 8916 9177 9537 9724 10277 10585 10831 10956 11239 11472 11711 11943 12353 12590 12957 13146 13489 13692 13933 14043 14307 14759 15411 15686 16094 16456 16565 16833 17135 17265 17549 18013 18275 18636 18999 19290 19638 19922 20264 20810 De interpellatie Mendels. (Slot.) Thans wordt steeds weer het allereerst de post van de vacantietoeslagen aange pakt en gewraakt. Spr heelt in dit verband nog de volgende vragen ingediend: le. Op welk? gronden hebben Gedeputeer de Staten gemeend de vraag of na de afwij zende houding der Regeerign ten aanzien van de vacantietoelage aan het provinciaal personeel in November 1923 aangenomen, hunnerzijds nu ook eenzelfde standpunt be hoorde te worden ingenomen tegenover de gemeentelijke vacantietoelagen, bevestigend te moeten beantwoorden? 2e Hebben zij met name dat standpunt ingenomen omdat de houding der Regeering hunne sympathie althans hunne instemming had, dan wel omdat zij van oordeel waren dat het Gedeputeerde Staten niet toegestaan w?s, althans niet paste, ten aanzien van het onderhavige punt een meening te openbaren en te handhaven, afwijkend van die der Re geering? 3e. Zijn Gedeputeerde Staten niet van oor deel dat elk Gemeentebestuur ten aanzien van eiken post van uitgaaf op de Gemeente- begrooting „aannemelijke grönden" behoort te kunnen aanvoeren, ook al is omtrent de eventueele al of niet goedkeuring van zulk een post door Gedeputeerde Staten iets bij voorbaat „in uitzicht gesteld"? 4e Zoo ja wat is dan de controleerènde strekking en de Staatsrechtelijke beteekenis van de „Algemeene dispositie" waarin Ge deputeerde Staten bij voorbaat mededeelden dat goedkeuring van zekere eventueele pos ten, „niet in uitzicht kon worden gesteld"? 5e Gedeputeerde Staten beweren in hun antwoord op de schriftelijke vragen door in- terpellant d.d. 17 Juni 1925 gesteld, dat hun „algemeene dispositie", slechts bedoelt een maatstaf aan te geven dien zij bij de spe ciale beoordeeling van eiken post tot vacan- tie-toelage zullen aanleggen Zouden Gedeputeerde Staten nadere bij zonderheden omtrent dien maatstaf willen mededeelen, daar het interpllant niet is mo gen gelukken in bedoeld Staatsstuk eenige maatstaf te ontdekken, doch hij daarin alleen een dreigende aankondiging heeft kunnen lezen? 6e. Zijn Gedeputeerde Staten voornemens van dergelijke algemeene waarschuwingen of maatstaven ook in de toekomst gebruik te maken en di te beschöuwen als normaal in maken en die te beschouwen als normaal in strument passend bij hunne Staatsrechterlij ke machtspositi ten opzichte dr gemeente besturen. Wat was er toch gebeurd, dat Ged. Staten zoo gekant zijn tegen den vacantietoeslag? In het antwoord op spr.'s vragen is slechts een glimp van licht daarop gevallen en daar om wil spr. thans andere vragen stellen om nadere inlichtingen te verkrijgen. Spr. be handelt dan in het kort het antwoord van Ged. Staten op spr.'s schriftelijke vragen en licht zijn nieuwe vragen verder toe. Waarom kwamen Gedep Staten er toe, vraagt spr., om thans eenzelfde houding aan te nemen tegenover het gemeente-per soneel als de regeering deed tegenover het provinciaal personeel. Spr. heeft het wel ver nomen, dat dit zoo was, maar hij heeft bet niet begrepen. Bij de behandelingvan het ambtenaren reglement hebben Gedep. Staten zich niet verzet tegen de vacantietoeslagen voor het personeel. Misschien is het ook mogelijk, dat Gedep. Staten meenen, dat wanneer de hoo- gere regeering gesproken heeft, het Gedep Staten niet past een andere houding aan te nemen. Dat zou spr. geen houding vinden. Als Gedep. Staten een reden van alge meene bezuiniging aanvoeren, hebben ze aan te toonen, dat het gemeentebelang van de vacantietoeslagen niet groot is. terwijl daar entegen de bezuiniging zeer aanmerkelijk is. Thans vraagt spr. of Ged. Staten staats rechtelijk thans den goeden weg hebben ge kozen. Spr. gelooft van niet. Slechts in de alleruiterste gevallen mogen Gedep. Staten hunne goedkeuring onthou den aan gemcente-begrootingen., wanneer daarop voorkomen beslist ontoelaatbare pos ten, De gemeenten hebben de autonomie voor hun huishoudelijk" gemeentelijk bestuur en hebben het recht bun bestuur naar eigen goedvinden in te richten. Aan het hoofd der gemeente staat de raad en deze heeft de huishoudelijke belan gen der gemeente volgens hun wensch en goeddunken te behartigen. Zou deze huishouding onbelemmerd niet goed blijken, dan zouden zeker Ged. Staten mogen ingrijpen. Spr. citeert uit een werk over gemeente recht van prof. Oppenheim, dat Ged. Staten zich weinig, liefst in 't geheel niet moeten bemoeien met een onderzoek naar de vraag of sommige posten op de begrooting nood zakelijk of noodig zijn. Het recht van veto kan door Ged. Staten slechts in het uiterste geval worden gehan teerd, wanneer de meest groove vrijgevig heid ten opzichte van het gemeentebelang, de bedoelde uitgave daarmede niet in ver band is te brengen. Elk vooraf gegeven voorschrift van Ged. Staten aan de gemeenten omtrent de be grootingen is staatsrechtelijk ontoelaatbaar en opl: het niet goedkeuren van de ge- meentebegrootingen, die overigens geheel in orde zijn, alleen om de posf der vacantie toeslagen. Dit, is een misvatting van Gedep. Staten omtrent de draagwijdte van hun macht. De begrooting van Haarlem is om de eene.post van 23.000 afgekeurd. Dit vindt spr. on gehoord en een staatsrechtelijk monstrum, Spr. becritiseert dan de formuleering van het besluit, waarbij Ged. Staten de begroo- ting van Haarlem afkeurden. In dit besluit is volgens spr. niet aange toond, dat het geen gemeentebelang is en dat de financieele toestand der gemeente dit niet toelaat.Waar hier de post van 100.000 reeds tot 23.000 is teruggebracht, kan van spilzucht toch geen sprake zijn. Thans is ook de gemeente Koog 't slacht offer geworden, terwiil het zwaard van Da mocles hangt boven Enkhuizen, Zaandam en Zaandijlj. Spr. vindt dat Gedep. Staten onachtzaam met hun bevoegdheid zijn omgesprongen. Het antwoord van Gedep. Staten vindt spr., wat betreft de circulaire, toch niet voldoende. Spr. heeft de uitdrukking „al gemeene dispositie" voor het in de circulaire vervatte, niet zonder opzet gekozen. Hij becritiseert de bewoordingen, waarin het antwoord van Gedep. Staten op zijn vragen is gegoten. De redeneeringen daarin noemt spr. kron- kelredeneeringen. geheel in strijd met de werkelijke stukken. Spr. komt tot de conclusie, dat het hou den van deze interpellatie nu niet zonder belang is. Hier zijn grojte belangen in het spel Spr. zal geen conclusie voorstellen, voor dat hij het antwoord van Ged. Staten heeft vernomen. De VOORZITTER geeft antwoord namens Gedep. Staten aan den interpellant. De toelichting van den interpellant was volgens spr langer dan gewoonlijk. Het karakter van het vragenrecht is niet, dat men het moet gebruiken als preparateur voor een interpellatie Spr. wil bij de beantwoording van den in terpellant groote voorzichtigheid betrachten, om niet vooruit te loopen op besluiten en handelingen in dezen tegenover gemeenten en ook om aanhangige kwesties bij de Kroon. Daarom moet spr. ook weigeren in tê gaan op hetgeen over de niet goedkeuring van de gemeentebegrooting van Haarlem is ge zegd. Spr wil liever verder uitweiden over het antwoord van Ged. Staten. Het standpunt van Ged. Staten is bekend Principieel zijn Ged Staten in meerderheid voor vacantietoeslag. Het standpunt van Ged. Staten is niet een blindelings volgen van besluiten van de Kroon. De minderheid van Ged. Staten acht de vacantietoeslag van zulk een cultureel be lang, dat ze daaraan niet wenscht te tornen. De meerderheid meent, dat de vacantie toeslag niet direct en beslist een onafwijs bare eisch is. Historische beteekenis heeft de vacantie toeslag niet. Deze bestaat slechts ongeveer 10 jaar. Bovendien draagt de vacantietoeslag een sporadisch karakter In 1924 hadden 14 gemeenten van de 129 een post voor vacantietoeslag. Wat de circulaire betreft en de daarin voorkomende uitdrukking „niet in uitzicht stellen", zegt spr. dat dit geen bedreiging is, doch de gemeenten zouden een jaar tijd hebben om hun bezwaren daarop te kunnen inbrengen. Wanneer de gemeenten niet een jaar te voren waren gewaarschuwd dan zelfs ook zouden Gedep. Staten volkomen juist ge handeld hebben. Maar nu zelfs een jaar te voren de gemeenten worden gewaarschuwd vindf men dit niet juist. Bij die zenden van deze „algemeene dis positie" hebben Ged. Staten niets nieuws gedaan. Gedep. Staten kunnen tenslotte geenszins beloven, dat zij dergelijke waarschuwingen zullen staken. Dan wordt de vergadering geschorst tot twee uur, op welk tijdstip de heer Mendels rtpliek zal houden en zijn conclusies zal stellen Te twéé uur werd de zitting heropend en gelegenheid gegeven aan den heer Men dels lot het houden van zijn repliek en het stellen van zijn conclusie. Vooraf leest de VOORZITTER een adres voor van den Ned Federatieven Bond van personeel in Overheidsdienst, waarin er op wordt aangedrongen dat Ged. Staten ten opzichte der vacantie-toeslagen geen oncul- tureei en onsociaal standpunt zullen inne men Dan neemt de heer MENDELS het woord. Spr is voor het antwoord van den voorzitter dankbaar; het was kort, maar zei ook niet veel Tegen de opvatting van uniformiteit van Rijk,' Provincie en gemeente moei spr bezwaar maken Zulk een nivel'eering is niet goed In het antwoord is niet gebleken waar uit de betrokken gemeenten moesten opma ken, dat zij gronden voor den vacantie-toe. slag moesten aannemelijk maken. Zoo iets had dan in de circulaire vermeld moeten zijn Spr. geeft Ged. Staten in overweging hun hou ding te dien aanzien nog wat te verduidelij ken Daarom zou spr. willen, dat Ged Staten aan de gemeenten berichten, dat bij elk spe ciaal geval voor vacantietoeslagen een on derzoek zal worden ingesteld, terwijl deze toeslagen dan aan verschillende voorwaar den zullen, moeter voldoen. De VOORZITTER: Waarom wordt de be doeling van Gfd Staten toch verdacht ge- maakt? De heer MENDELS: Die bedoeling wordt niet verdacht gemaakt Maar elk betrok ken gemeentebestuur kon uit de toegezon den circulaire niet anders dan een verbod opmaken Maar Ged. Staten moeten nu hun bedoe ling ten opzichte van de gemeenten verdui delijken en aangeven onder welke voorwaar den de vacantietoeslagen dan toelaatbaar zouden zijn Er hapert thans nog iets aan de hou ding van Ged. Staten. Spr. en eenige vrien den hebben gedacht aan een motie van af keuring ten opzichte van de houding van Ged. Staten. In den huidigen toestand van het debat en waar door Ged Staten verdere toezeg gingen zijn gedaan, ziet spr. daarvan af, doch wil het volgende verklaren: Hij be treurt, dat Ged. Staten termen hebben ge vonden om de gemeentebegrooting vun Haarlem af te keuren. Hij heeft met voldoe ning gezien, dat elke gemeente haar betrok ken posten zal kunnen aannemelijk maken. Hij vertrouwt, dat Ged, Staten hun ken nisgevingen in het vervolg duidelijker zullen stellen, Hij spreekt zijn afkeer er over uit, dat sommige gemeenten reeds aanzeggingen heb ben gekregen, dat voor een volgend jaar de begrooting niet zal worden goedgekeurd, wanneer daarop vacantietoeslag voorkomt. De heer ABRAHAMS sluit zich in hoofd zaak bij den heer Mendels aan. De beantwoording door den voorzitter vindt spr zwak. De aanschrijving heeft spr, met anders gelezen dan als oen verbod voor de goedkeuring der begrooting, indien de vacantie-toeslag gehandhaafd bleef Spr. wil zijn stem verheffen tegen het standpunt dat, wanneer de Staat en de Provincie hier zijn voorgegaan, de gemeenten dienen te volgen, 'in dit standpunt verkondigde de voorzitter toch ir- zijn antwoord In deze omstandig heden begrijpt spr. ook de niet-goedkeuring der begrooting van Haarlem niet De heer REINALDA zegt, dat het hem in het antwoord van den voorzitter getrelfen heeft, dat de voorzitter zeide, dat het hier ging tusschen de voor- en tegenstanders van den vacantietoeslag. Hiertegen moet spr. be zwaar maken Het gaat hjer om de autono mie der gemeenten en om niets anders. Voider heeft het spr ook getroffen, dat de voorzitter zeide, dat de gemeentebesturen bun post aannemelijk moesten maken Ook wenscht spr. te verklaren, dat zelfs I het stellen van normen aan do gemeenten door Ged Staten geheel onjuist is er. af keurenswaardig Ook heeft het spr. getroffen dat hij de niet goedkeuring van de gemeentebegrooting van Haarlem, doorschemerde, dat deze ge meente haar post niet aannemelijk zou heb ber, kunnen maken en niet anders heef) de gemeente Haarlem gedaan, da.n steeds de post aannemelük trachten te maken, De keer KLEEREKOOPER zegt. lat net hom frappeerde, dat uit de beantwoording door den voorzitter bleek, een afdwalen van de algemeene lijn van auto.ioiple der ge meenten zooals toch steeds in hot land alom, is gevolgd. Spr. or.tkent ten eenenm.de lat Ged Sta ten iets te zeggen zou hebben over de va cantietoeslagen welke de gemeenten voor haar arbeiders zouden willen invoeren. De heer KORFF is prin Spied niet tegen vacantietoeslag. Maar men moet niet leuken alleen aan degenen, die de vacaniie-toesk g krijgen, maar aan degenen, die het geld er v-ar moeten opbrengen. Het ;s nu niet de tijd om douceurtjes tc geven. De beer DROOG zegt zich met de hou ding van Ged. Staten te kunnen vereenigpn. De beer MENDELS bespre eJc noguda!-» de kv rstie en dient de yolgende motie in: ,,D, Pt c v Staten, gehoord dé interpel latie var. het lid, den beer Mr Mondeis- en 'eet antwoord van G:d Slaton daarop, nocr'igen Ged Staten ait in den vervolge tot gemeentebesturen niet bij voorbaat mcdcdeelingen te richten, die den indruk moeten, althans waarschijnlijk zullen wek ken dat eenige niet-verplicbte posten op een gemeentebegrooting, welke ook, door Ged, Staten zal worden afgewezen, en spreken de verwachting uit, dat begroo tingen niet meer enkel omdat zij 'een post voor vacantietoeslag bevatten, door Ged Staten zullen worden afgekeurd De heer LAFEBER verklaart tegen de motie te zullen stemmen. De heer DE JONG-SCHOUWENBURG zegt. dat Ged. Staten niet buiten hun be voegdheid zijn gegaan, terwijl zij ook aan de gemeenten geen bevoegdheid hebben ont nomen. De heer KETELAAR zegt, dat hij het niet goed vindt, dat de heer Mendels nu in zelfde instantie, nog vóór het antwoord van Ged Staten, een motie indiende. Spr geeft den heer Mendels in overweging de motie in te trekksn. Na bespreking trekt de heer Mendels zijn motie in. De VOORZITTER zegt nog er tegen od t. moeten komen, dat Ged. Staten zich hun houding door de regeering zouden doen be houding door de regeering zouden hebben doen bepalen.' 1 Hierna wordt de vergadering gesloten. Dinsdagavond werd een buitengewone ver gadering gehouden van de afdeeling Haar lem van bovengenoemde maatschappij in de tuinzaal van café Brinkmann. De afdeeli'hg had een tentoonstelling ge organiseerd van Lathyrus, zoowel los als bindwerk. Er waren talrijke inzendingen. Wij hebben met groot genoegen de tentoon stelling bewonderd. O.m. was er een collec tie van 12 variëteiten Lathyrus van den heer C. R. van Blankensteijn te Haarlem. Speciaal trok de aandacht de inzending van den heer G. C. Pool, bloemist te Haarlem, een graf krans van donker-lila Lathyrus (var Jack Cornwell). Een buitengewoon stuk werk. De heer W. v, d. Hoek te Schoten, had eenige fraai opgemaakte manden ingezonden. Deze vonden aller waardeering, vooral degene, waar een spiegeltje in was aangebracht, die deed denken aan een vijvertje,omgeven door bloemen. Niet alleen vakmenschen, maar ook particulieren hadden inzendingen gezonden. Zoo ook de heer W. F, Geysendorffer te Heemstede, die uitkwam met een zeer fraaie collectie Lathyrus en een ge schitterend ïp- gemaakte manden, Dc N.V. Carrie te'Heemstede hul buiten mededinging een groep Latnyrus mgezonden vun 35 variëteiten. Een %va»e kleurenpracht Er was voor deze tentoonstelling buitenge woon veel animo, niet alleen wat de leden betreft, maar ook van de zijde van het pu bliek vond deze tentoonste'ling een. gul ont haal. Ongeveer half negen opende de voorzitter dc heer J. L. Bouwer, m-t een woird van welkom aan de talrijke aanwezigen. Het ver heugde spr„ dat men zicii niet heeft laten af- sc.hrilken door het warme zomerweer waar- dun duidelijk werd gedemonstreerd, cui de nu gehouden Lathyrustentoonstelling, een succes is geweest en.dat de Lathyrus de hitte kan doorstaan! De heer R. M, v. d. Hart leest hierop de notulen voor van de j.l. vergadering, welke onder dankzegging worden goedgekeurd Vervolgens ingekomen stukken. Benoemd wordt een commissie van loezicht op den cursus in Bloembinden en schikken, bestaande uit de heeren: J J. Cruyningen Jr, W. B. v. Norde Jr„ J. F. Bekker, J. L. Bou wer en R, M. v. d. Hart. Vervolgens werd een jury gekozen voor de beoordeeling van de Lathyrus-inzendingen, cn wel dc heer J. F. Bekker, B Vader, H, Boeg- schoten, C. van Blankensteyn en H H. Hoo- gensteyn, Na de pauze werd de uitslag medegedeeld van de gehouden keuring. Inzending W. F. Geysendorffen le pr. Grafkrkans G. C. Pool 2e prijs- W v. d. Hoek een le en 3e prijs cn 'nzending C van Blankensteyn 2e prijs De heer Carlee ontving een hartelijk woord van waardeering voor zijn 5 nieuwe variëteiten op het gebied van Lathyrus. Hierna rondvraag. De heer W v. d. Hoek stelt voor een Dahlia-ten toonstelling te houden. De voorzitter ondersteunt dit voorstel, wil echter gaarne zien, dat deze tentoonstel ling dan grooter opgezet zal worden As middags reeds voor het publiek zou worden opengesteld en die te houden in een flinke zaal Na eenige discussie wordt besloten, dat het bestuur in de Augustus-vergader..)/ niet een volledig plan zal komen en de Da'iHa- tentoonstolling in September zal worden ge houden, Dezer dagen meldden wij dat van een ar beider der fabriek van de firma J. Beynes een zilveren horloge was gestolen. De recherche heeft een onderzoek ingesteld en thans is aangehouden de 18-jarige J. H., die bekende het horloge te hebben wegge nomen. Te kwart vóór 5 gistermiddag brak een der wielen van een wagen van den gemeen tereinigingsdienst op den Schotersingel, Daar de wagen toevallig op de tramrails reed, werd het tramverkeer gedurende 18 minuten belemmerd, 'Brand. In de kopergieterij van H. J- S„ aan de Middenhavenstraat, brak Woensdag middag om half vijl brand uit in de vor- uierij. Dank zij het spoedig optreden van de brandweer, bleef de brand beperkt lot de vormerij. De oorzaak is onbekend. Niet onmogelijk is het, dat ze gevonden moet worden in het ontbranden van ruwe olie. Verzekering dekt de schade. Gemeentezaken. Wijzigingen en aanvul lingen zijn verschenen der verordening op de heffing van een straatbelasting in de ge meente V eisen. Wijziging en aanvulling is verschenen der verordening op de heffing en invordering van leges ter secretarie en bij de bedrijven, openbare werken en reinigings- en ontsmei- tingsdienst. Bekeurd, Tegen P. D. is proces-vcr- baal opgemaakt wegens het niet aangeven van mond- en klauwzeer onder zijn vee. St. Jacobus. Het aantal sollicitanten voor directeur van het muziekkorps „Sint Jacobus" bedaagt 14. Burgerlijke Stand. Geboren: Cor nells Nicolaas, z. v. A. P. van Loon en A. van der Peet; Wilhelmus Nicolaas, z. v. E. W. van Lieshout en P. W. M. v. d. Aar; Cornelis Wilhelmus, z. v. C. H. Rutte en J. M, Mens. Getrouwd: W. Rus 68 j. eni _C. G. Evers, 62 jaar. Woningbouw, Het raadslid G. A. Antonissen heeft de volgende schriftelijke vraag tot B. en W. gericht „Door de bouwvereeniging „De Voorzorg" is, voor hare te Schoten wonende leden, her haaldelijk gepoogd, van uw college de toe zegging te verkrijgen, dat van de door deze gemeente te stichten 132 woningen een deel voor haar zou worden gereserveerd. Tot nu toe is dit op verschillende bezwaren uwerzijds afgestuit. Door ondergeteekende is echter daarom trent een nauwkeurig onderzoek ingesteld en hij is daardoor tot de overtuiging ge komen, dat inwilliging van het verzoek rechtvaardig, billijk en volkomen wettig is. Naar aanleiding van het vorenstaande is hij zoo vrij u uit te noodigen, alsnog aan het verzoek dier vereeniging te voldoen. Willen B. en W. in de eerstvolgende raads vergadering hierover eenige medcdeelingen doen Het Pretoriapiein geheel vrij. Door de overbrenging van de leerlingen naar de school in de Overtonstraat is de voormalige hulpschool op het Pretoriapiein sedert eenigen tijd buiten gebruik. Aangezien dit gebouw sicsds niet meer aan zijn bestemming, als hulpschool, be antwoordt, komt het B. en W. van Schoten voor, dat de tijd is gekomen het van het Pretoriapiein te doen verdwijnen. Het is niet onmogelijk, dat een of andere gemeente het schoolgebouw als zoodanig kan gebruiken, in welk geval zeker dc hoogste prijs zou zijn te bedingen. Indien, de Raad met deze meening accoord gaat, stellen B. en W. zich voor in daar voor geëigende periodieken een bod uit tc lokken. Mitsdien stellen zij voor te besluiten tot verkoop van meergenoemd schoolgebouw: hetzij ondershands, als bedoeld, hetzij als bedoelde pog'ngen geen voldoende resul taten afwerpen, in het openbaar. Als eerlang de voormalige hulpschool van het Pretcrinplein is verdwenen, zal dit plein enkel nog bezet zijn door een twee tal noodwoningen. Het komt 3. en W. voor, dat deze dan ook niet langer op genoemd plein bchoo- ren te verblijven. Mitsdien stellen zij voor hen te machtigen bedoelde twee noodwoningen naar een geschikt ander terrein te verplaatsen, of, zoo mogelijk, met toestemming van de regeering te verwijderen. B. en W. schrijven aan den Raad: In uwe vergadering van 29 Mei j.l. werd in onze handen om praeadvies gesteld het adres d.d. 22 Mei te voren, van de R. K. Coöperatieve Bouwvereeniging St. Joseph, alhier, houdende verzoek, om de gemeente garant te verklaren voor een door die bouwvereeniging te sluiten eerste hypo thecaire geldleening van 294,000.op door haar te stichten 93 woningen bij de Hoogerwoerd. v Uit door genoemde vereeniging overge legde bescheiden, hebben B. en W. de overtuiging gekregen, dat bij de overge legde explqitatiebegrooting, welke niet eens alle noodzakelijke uitgaafposten noemt, de huur van deze woningen te hoog zal moeten zijn, dan dat zij bereikbaar zcu zijn voor de categorie van inwoners „arbeiders", waarvoor ze worden gebouwd en ten behoeve waarvan het o.i. alleen ge oorloofd is om de gemeente eenig finan cieel risico te laten loopen. Mitsdien stellen wij U voor op boven aangehaald verzoek afwijzend te beschikken Schoolbewaarder overbodig. Tengevolge van het aan G, D. Hagebout verleend eer vol ontslag als bewaarder van school B, in verband met zijn benoeming tot armver- zorger, is een vacature' van schoolbewaar der ontstaan. Vermits op .andere wijze behoorlijk in den dienst kan worden voorzien, bestaat er geen aanleiding om bedoelde functie opnieuw te bezetten. Waar de arbeider bij het bedrijf ge meentewerken, J. Rcmpa, tot dusver tot te vredenheid de schoollokalen in school B schoonhoudt, lijkt het ons het beste dezen arbeider te benoemen tot schoonmaker aan die school. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Scheten op Vrijdag 24 Juli 1925, des avonds half acht uur. Onderwerpen van behandeling zijn: 1. Benoeming van een plaatsvervangend lid in de commissies voor georganiseerd overleg, 2. Idem van leden van dc commissie tot wering van schoolverzuim. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot verleenen van ontheffing van bepalingen der bouw verordening. 4, Idem tot vaststelling op nieuw van dc Bouwverordening. 5. Idem, tot 1. vaststelling van een verordening voor; a. den bewaarder van school A; b den schoon maker van school B; II. vaststelling van een 2e wijziging van den slaat bedoeld in art, 3a. van het Algemeen Werklieden- reglement; III. het verleenen van eervol entslag aan J. Rompa, als arbeider, bij het bedrijf gemeentewerken en tot benoe ming als schoonmaker van de openbare lagere school B. 6. Idem', tot intrekking der garantie voor een door de bouwvereeniging Samenwerking te sluiten 1ste hypothecaire geldleening op door haar te stichten 69 wo ningen ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. 7. Idem, tot afwijzing van het verzoek van, de R. K. Coöp. Bouwvereeniging St. Joseph, orti garantie voor een 1ste hypothecaire geldleening van 294,000.op door haar te bouwen 93 woningen, bij de Hooger woerd. 8. Idem, tot verkoop van de voor malige hulpschool op het Pretoriapiein. 9. Idem, tot het verleenen van machtiging aan Burgemeester en Wethouders voor de verplaatsing, resp. verwijdering van nood woningen. 10. Ingekomen stukken en mede- deelingcn. 11. Belastingzaken. Commissie Wering Schoolverzuim. Tengevolge van de periodieke aftreding van alle leden der commissie tot wering van, schoolverzuim, moet in de daardoor ontstane vacatures worden voorzien. Voor de benoeming bevelen wij U aan: A. 1. H. Blokdijk, aftr.2. J. F. H. Pruschen. B. 1. H. vem Leeuwen, ai'.r.; 2. M. Bakker. C. 1. A, Rijs, af tv.2. G. C. van Leeuwen. D. 1. H. Weber-Groeneveld, 2. J, A. Krijnders, De gemeentebegrooting goedgekeurd. Door Gedep. Staten van Noord-Holland is de begrooting der gemeente Schoten voor het dienstjaar 1925 goedgekeurd. Een spoedeischende raadsvergadering. Dc raadsleden P. Boxs c. a. verzoeken een spoedvergadering van den gemeenteraad te beleggen, nopens de garantverklaring van de gemeente voor een door de bouwvereeniging ,,St. Bavo" te sluiten geldleening ten be hoeve van haar 52 woningen om en bij de Haitsma Mulierstraat, De voormalige school A. De heer Visée e. a. stellen voor de voormalige school A. op het dorp weder in gebruik te nemen. B. cn W. stellen voor dit in handen van hun college te stellen om prae-advies. De woninghuren. De woningbouwver- eenigingen, Volkshuisvesting, Eigen Haard en St. Bavo verzoeken den raad te willen be vorderen dat de huren voor haar met voor schot gebouwde woningen kunnen worden verlaagd. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor in te trekken het besluit van 6 Februari jl. om de gemeente tot een nader te bepalen bedrag garant te. verklaren voor een op de door de coöperatieve vereeniging „Samen werking" alhier, te stichten 69 arbeiderswo ningen te vestigen eerste hypotheek. B. en W. stellen voor in te trekken het besluit van 31 October 1924 tot vaststelling van een bouwverordening es deze verorde ning opnieuw vast te stellen met de daarin aangebrachte wijzigingen. B. en W. stellen voor aan J. P. Kok en W. v. d. Putten vrijstelling te verleenen van het bepaalde in art. 12 der bouwverordening. De verordening goedgekeurd Het protest der bewoners van Hoofddorp zonder resultaat. De gemeenteraad heeft op 12 Mei j.l. een verordening vastgesteld op woonwagens en woonschepen, welke een dezer dagen door Ged. Staten is goedgekeurd, zoodat ze wel dra in werking zal kunnen treden. De woonwagens mogen voortaan alleen die standplaatsen innemen welke door bur gemeester en wethouders bij openbare ken nisgeving zijn aangewezen. Zooals uit de bespreking in den raad des tijds is gebleken, was bij het college van burgemeester en wethouders het plan in overweging om als standplaats te Hoofddorp aan te wijzen een terrein op het einde van de Draverslaan, hetgeen nogal wat ontstem ming heeft verwekt. Nadat eerst in de maand Maart 1925 door J Meijer en eenige andere bewoners van de Draverslaan een adres was gericht tot den gemeenteraad om dit plan niet te doen doorgaan, is kort daarna op initiatief van den hscr G. J. de Telio op een Vrijdagavond in de maand Mei in het Bo.azlokaal te Hoofddorp een buurtvergadering gehouden van de bewoners van Draverslaan, Parklaan en Hoofdweg om zooals in de verspreide circulaire zoo eigenaardig stond te lezen te trachten het bovengenoemde raadsbesluit bij Ged. Staten van Noord-Holland nietig te laten verklaren! Deze buurtbewoners hebben zich wel dapper geweerd; zij hebben in een uitvoerig op zegel gesteld adres, hetwelk was verge zeld van een mooie situatickaart van het terrein, en voorzien van meer dan 50 hand- teekeningen allerlei bezwaren tegen het raadsbesluit aangevoerd; o.m. dat de woon wagens niet thuis behooren in de bebouwde kom van een gemeente, dat de eigendom men der omliggende bewoners in waarde zouden achteruitgaan; dat de bewoners wer den prijs gegeven aan den willekeur van burgemeester en wethouders enz. Toch heeft dit alles voor de adressanten niet 't gewenschte resultaat gehad, wijl Ged. Staten geen termen hebben gevonden om de bestreden verordening wegens strijd met de wet of met het algemeen belang ter vernie tiging voor te dragen. Aan burgemeester en wethouders is du» nu de beslissing omtrent de plaats waar de woonwagens zuilen mogen staan. In Nieuw-Vennep zal dit wel geen moei lijkheden opleveren en zal de tegenwoordige standplaats zonder bezwaar gehandhaafd kunnen blijven, maar in Hoofddorp is de op lossing van dit vraagstuk niet gemakkelijk. Wie men er ook over spreekt, algemeen is men wel van oordeel dat de tegenwoor dige plaats achter het concoursterrein nabij de vuilnisbergplaats heel slecht gekozen is. De paarden en hitten vernielen daar de beplanting en richten kleine of grootere schade aan in de gewassen van de pach ters der gemeentegronden. Een bietenveld en een akker met haver is nu eenmaal geen geschikt wandelterrein voor zulke viervoeters: zelfs moeten er klachten bij de politie zijn ingebracht, dat de bijna rijpe boontjes, welke waren be stemd om den eerstvolgenden Zondag een heerlijke maaltijd in het gezin van den telei mogelijk te maken van het veld worden ge roofd! Burgemeester en wethouders zullen dus een betere plaats hebben uit te zoeken, bij de volbrenging van welke moeilijke taak de critiek wel niet zal verstommen. Ongeval. Maandagavond geraakte een 5-jarig dochtertje van den heer V„ nabij Aalsmeer alhier, in de Ringvaart. De schip per van een passeerende motorboot, die 'het ongeluk zag gebeuren, begon direct om hulp te schreeuwen. Dit Y'erd opgemerkt .door een knaap, die er zich onmiddellijk heen be gaf, te water sprong en er nog intijds ici slaagde het kind van een anders wissen dood te redden. Verdronken. Het 2-jarig zoontje van den heer B. te Kudelstaart is in een onbe'- waakt oogenblik in een sloot geraakt er. jammerlijk verdronken. Toen het kind uit het water werd gehaald bleken de levens geesten reeds geweken tc zijn. De ontboden geneesheer kon ook slechts den dood con- stateeren. Rijwclongeval. Een wielrijder, de heer A. B. alhier, werd op den Kruisweg door 'n achterop komende auto plotseling aangere den. Zijn fiets- werd nagenoeg geheel ver nield. Het mag een wonder heeten dat hij er zelf nog al goed afkwam. Concert. Dinsdagavond gaf het R. K. fanfarecorps te Hoofddorp een concert op het Marktplein. Er was veel belangstelling. Het moet in de bedoeling liggen deze epen. lucht repetitie dezen zomer nog eenige. ma len te herhalen en er schijnt zelfs sprake van te zijn om te komen tot den bouw van een verplaatsbare muziektent Voorwaar een goede gedachte, die honderden muzieklief hebbers gaarne verwezenlijkt zouden zien- Personalia. Aan den heer F. van der Weij, alhier, is eervol ontslag verleend als onderwijzer bij het bijzonder lager onder wijs te 's Gravenhage. Carousselnummer. De deelnemers aan het Carousselnummer aaa wie vanwege de vercenig'ng „Vocruit" uit waardeering voor hun medewerking om het concours-hippiaué goed te doen slagen, een uitstapje naar La ren werd aangeboden, hebben zich uitste kend geamuseerd en arriveerden Woensdag avond weer ici Hoofddorp, Een klein incident heeft zich op het uit- staoje voorgedaan. Bij den doortocht door Aalsmeer werd het paard van een der deel nemers schichtig met het gevolg dat de be rijder er af viel en zich zoodanig bezeerde dat hij zich per trein huiswaarts moest be geven en het paard bij een landbouwer al daar moest wórden gestald. Crescendo, Zondag a.s. gaat Crescendo qd concours naar Westzaan. Zaterdagavond. Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dage lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amsterd. tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M dagelijks concert tc 8.35 a (ook Zondags) Chelmsford 1600 M. dagelijks concert I en voordracht van 6.2011 of 12 Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event ook 12.20 Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.20—11 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz H. D. O. (Hilvers. Draadl Omroep) 105C M dagelijks 5.307.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderunrtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30 Zondags geen Diner concert. Parijs Eiffeltoren 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. dagelijks Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Brussel. 5.20 Concert voor kinderen. Chelmsford. 8.20 Kamermuziek en Zang gewijd „aan Schuman's „Dichterliebe" daarna Jazz. H. D. O. Dinerconcert Speciaal Strausf nummers 5.30 Avondconcert Kurhaus 8.10. Zie verder bovenstaande opgave. van 1% tot 914 uur zal zij een concert geven op de Kolk, alsmede de concours- nummers. Aanbesteding. Door B. en W, is aanbe steed het bouwen van een nieuwe dok terswoning. Ingeschreven werd door: J. Vis, Santpoort, 19330; E. J. Lubbers Haarlem, J 21939: C. Polderman, Spaarn- dam, 22695; Hop en Werik, Haarlem, 22975; J. C. de Geus, Haarlem, 23064; H. van der Aar, Haarlem, 23600; C. A. de Koning, Vijfhuizen, 23744; Gebr. Mo lenaar, Haarlem, 23805; J. H. van W^- genir.gen. Spaarndam, 23850; H. Alders, Haarlem, j 23900; Van Hoften Co., Schoten, 24400; L. H. van Essen, Half weg. 1 25900; Firma Nieboer, Schoten, 26000: G. Tiggelman, Spaarndam, 26050; W. Groot, Spaarndam, 26500; H. W. Pollee Kokkelkoorn, Haarlem, 33684. De begrooting was 16000.De gun ning is aangehouden. Autobusdienst stop gezet. Men schrijft ons uit Spaarndam Naar verluidt, wordt de autobusdienst Spaarndam-Santpoort-Haarjem, welke reeds eenige weken op Zondag was opgehouden, dezer maand geheel stopgezet. Wel jammer, want zóó moeten we ons het oude isolement opnieuw getroosten. Mogelijk had een directe verbinding met Haarlem langs het Spaarne meer succes. Gevonden voorwerpen.-Terug te be" komen bij Van Amerongen, Raadhuisstraat 28, een rijwielbelastingmerk J. B. Jonkman Eikenlaan, een rijwielbelastingmerk Bu reau van politie Raafdhuisstraat, wandelstok; N. Kemper, Heemsteedsche-dreef 51, een zilveren broche A. Leuven, Molenwerfs- laan 68, een hond, H. Cornelisse, Berkenro destraat 29, een kinderportemonnaie met in houd. P. van Kuik, Binnenweg 88, een bruine hond C. W. Schimmel, Heemstedeplein 9, een ceintuur Eichers, Eir.denhoutstraat 22, e zi veen broche J. Kramer, Berkenlaan 6, een net piet tennisballen Verhoef, Heeren- weg 59, een pet B. Heemskerk, Koediefs- laan 24, een ceintuur van 3een regenjas Bos, Binnenweg 37, een rijwiel-moersleutel C. v. d. Vosse, Heerenweg 89, een rijwielbelas- tingmertk v. d. Noonaard, Voorweg 39, een gummi riem T. Zegwaard, Lindenlaan 37, een gouden damesringetje Dijkhorst, Wil- helminaplein 9, een koperen kruis F. Leu ven, Molenwerfslaan 68, een wekker Koch, Leidschevaartweg 140, een hondBarf,. Eindenhoutstraat 53, een kaatsbal Bureau va politie, Raadhuisstraat, een Lipssleutel Vis ser, Javalaan, twee jonge eenden A. Mulder Heerenweg 195, een wit kettinkje, C. v. Giis, Antoni Dijklaan 15, een rijwielbela£ï,ngmerk; J. Verkruisen, Geweerstraat 1.1, een zilveren dasspeldje. Diefstal.Door de politie alhier zijr. twee palingfuiken in beslag genoen welke bleken ontvreemd te zijn door W. H. ver blijvende in een woonschuit alhier. Ons natuurschoon. De volgend gedrukte kaart is verspreid door Jhr. A. W van der Wijck. De gemeente Eloemendaal moet zuinig zijn op haar natuurschoon. Buitenplaatsen van eenigen omvang ver dwijnen, de een na den ander. Grond- en bouwspeculaaten liggen op den uitkijk, zij maken zich meester van de mooiste stukken grond om er hun bedrijf op uit te oefenen. Vele schilderachtige plekjes zijn daardoor bedorven. Aanschouwt b.v. de bouwerij tusschen villa „Maria's lust" en hotel „Zomerzorg" en wat in wording is op „Duinwyck" 1 Hel is zonde en jammer Moet dit nu maar zoo ongestoord door gaan Zal die olievlek zich nog verder uit breiden Zullen die heerlijke schilderachtige landelijke vergezichten welke van den Bre- derodeweg af voor een ieder te genieten zijn nog meer bedorven worden door het aantal landhuisjes op „Duinwijck" te vergrooten Gebrek aan terrein geschikt voor het bou wen van middenstandswoningen is er ock niet. Al de door de gemeente aangekochte duinen van den heer Muller liggen b.v. nog braak. Ik doe dan ook een beroep op allen die daartoe iets kunnen bijdragen, om zulk ge heel onnoddig vernielingswerk tegen te gaan. Concert. Op Vrijdag 24 Juli, 's avonds S uur, zal een concert gegeven worden in het Bloemendaalsche Bosch, door de R. K, Harmonie Vereeniging „Euphonia", van Over- veen, directeur den heer J. W. Lefeber, uit gaande van de Vereeniging „Bloemendaalsch Bloei". Programma: 1. Les Amazones, Msrsch, G. Lohman; 2. Fleur d'Automne, Z. Baius; 3. Leda. Valse, G. Allier; 4. Solidarité, Fanta sie, J. Martin. PAUZE. I 5. Marches des Gavroches, G. Allier; 6. j Euterpe, Fantasie, Z. Bajus: 7. De lideie I Smid, J. Bouchel; 8. Voix Romaines, Valse, M, J. H. Kessels; 9. Dilbeek-Marsch, J. (Mare handt i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7