IN EN OM HAARLEM VACANTIE WILLEM VAN LIEMT Voor de itili&aitties. ,r UITVERKOOP V erfeeersoBfevafien. 25 Juli 4.90 6.90 8.90 Auto-ongeval aan den Haarlemmerweg. d°„J aSUl „d,,wS,„ MM*ari'-SJSS "mdï"3 roepen op 12 Augustus a.s. Vrij<lag 24 Juli 1925 ♦l_LO 49ste Jaargang No. 16102 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. DIE VER PERS. Agenda JAPONNEN 2.95 4.95 6.45 8.45 OCHTEN D JAPON N E N 1— 2.50 Aanrijding in de Wilhelm'ma- straat. Personalia. Examen Hoofdakte. „J. J. Cremer." Uitstapjes R. K. Reisvereeniging. Gymnastiek L. 0. De kwallenpiaag. Geen Raadsvergadering. Instemming. Koningstraat 141 Haarlem. Telegraphi8ch Weerbericht TOEPASSING VAN DE LAND- ARBEIDERSWET IN NIEUW- VENNEP EN HOOFDDORP. Eigerf Boerderijen. Statuten. ®e abonnementsprijs bedraagt voor 1 Haarlem en Agentschappen: Per week 0,25 Per kwartaal 3.25 co per post per kwartaal bij ormtbetaling 3.58 Bureau*: NAS5AULAAN 49. Telefoon No, 13866 (3 lijnen». Postrekening No. 5970. NIEUWE NAARLEMSCHE COURANT BH Advertentiên 35 cents per rege» Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscheD den teksl als ingezonden mededeeling. ct. per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bi> vooruitbetaling. Alle aöonne'sop dit blad aijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden, f Levenslange geheele ongeschiktheid tot weaken door f JCM bij een ongeval met f OCflt bij verlies van een hand, ffM bij verlies van een ♦ëtren onsevafftn verzekerd vóór eén der volgende uifkeeringertSsv ww. verlies vari beiöe armen, beide beenen of beide oo^en 1 doodelijken afloop 1 fj&n." een voet of een ooe i louA 1 f hl) een breuk van f A O bij verlies van es duim of wiisvineer 1 du.' been of arm 1 ""."andere vinger. Men kent den historisch geworden uit val van den tcmperamentvollen Victor de Stuers tegen het gilde der soldeerders, courant fe houden, wat niet voor publici teit geschikt is. Maar het komt ook vaak voor, dat autoriteiten op het standpunt die den een na den anderen mooien kerk- f staan: ik heb niet die couranten niets te toren in puin deden vallen: „die ver.... loodgieters!" Een zelfde onvriendelijkheid zij het dan met een' kleine variant, heeft de laatste maanden herhaaldelijk op de lippen gezweefd van gemeentelijke auto riteiten en andere vooraanstaande perso nen in onze goede stad Haarlem, wanneer zij 's avonds de couranten in handen na men en dan openlijk zwart op wit gedrukt zagen, wat zij nog waanden te sluimeren in het diepst van enkele uitverkoren har- >ten. Bij zooveel onbescheidenheid moeten Cpk zij al naar aard en temperament Eerzucht, gebulderd of gesist hebben: „die Ver.... pers!" Het feit van conflicten tusschen Haar- flemsche autoriteiten en de dagbladpers is [niet nieuw. Den laafsten tijd echter heeft het zich zoo sterk en ook naar buiten ver toond, dat hef ons wel eens de moeite Vnard lijkt er openlijk over te spreken. Die openbaarheid en geheimhouding zijn immers niet enkel een belang van de di rect betrokkenen, maar ook van het pu bliek, van de courantenlezers. En daarom zal dit onderwerp ook onzen lezers wel belang inboezemen. De pers verricht in de gemeenschap een eigenaardige taakt moet inlichten en Voorlichten. Zij lm dus niet, zooals som migen wel eens schijnen te denken, vol staan als een textielfabriek en iederen dag «enige rollen dameslaken, wollen en ka toenen stoffen afleveren. Een courant is immers geen fabriek van nieuwtjes, maar van oordeelkundig gekozen berichten en wel verwogen artikelen.' Over dit laatste gen- Ve zullen wij het dit keer nu eens niet jbebben, over de pers als voorlichtster, als leidster der publieke meening hebben wij bet dikwijls genoeg. Vandaag gaat het over baar andere, haar minder voorname, maar te:h zeer belanrijkc taak als inlichtster. i k deze is niet zoo heel eenvoudig. Hef igaat niet zóó, dat er dagelijks een groot jaantal berichten op de redaclie-bureaux jkomen binnen waaien, welke dan geschift *n verzorgd in de courantenkolommen ^verschijnen.Ook de berichtendienst van een courant vormt een uitgebreider en te vens meer verantwoordelijke functie. Jour- nalististen van den inlichtingsdienst hebben voortdurend oogen en ooren open te hou den, te combineeren, fe speuren, te zoe ken, opdat hun niets ontgaat. En bier komt de aanleiding tot conflicten. Er staat een buis in brand; een iedereen in de stad ziet of weet het. Maar men ziet en weet niet genoeg. Welke was de oorzaak; was alles verzekerd; zijn er ongelukken gebeurd enz. vraagt bef publiek. En de reporter is aan gewezen daarop in het eerst volgend num- jmer van zijn blad te antwoorden. Nu kan bet zijn, dat hij bij zijn onderzoek op moei lijkheden stuit; het kan noodig zijn, dat brandweer en politie hem moeten helpen iom juiste gegevens te verzamelen. Het kan look zijn, dat hij tot een sterk vermoeden tv-an misdaad, van brandstichting komt; en '*1 naar mate de oogenblikkelijke aanwij- gen sterk of minder sterk zijn, zal hij n woorden moeten kiezen. Ziedaar met hef voorbeeld van een zeer jeenvoudige zaak, het verslag n.m. van een brand, de verantwoordelijke taak van den ireporter geschetst. Wij gelooven, dat nie- hmand daarop iets kan afdingen. Geen imensch is meer zoo dwaas om te zeggen: Ida ar hebben die courantenlui niets mee te 'maken; politie en brandweer moeten geen 'inlichtingen geven. Integendeel; officieel beeft „de pers" een bewijs van den bur gemeester om op afgezette terreinen te /worden toegelaten en is het overal ge woonte geworden, dat de genoemde auto riteiten hun medewerking verlcenen. Opzettelijk hebben wij dit eenvoudige jgeval aangehaald, omdat het ons veel, leert. 3n principe is dus samenwerking tusschen overheid en pers aanvaard. Waarom dan nog zooveel conflicten? Laten wij nog •even bij ons geval blijven. Gesteld het ver moeden van misdaad bij den- geschetsten brand is aanwezig: Wat heeft de betrok ken journalist dan te doen? Zóólang zich got politie- en rechterlijke autoriteiten te wenden, dat zijn eigen nieuwsgierigheid en daarmee die van het publiek bevredigd is. Maar ziedaar de eerste aanleiding tof een conflict. Er kunnen tal van redenen zijn, waarom politie of rechterlijke instructie geen mededeelingen mogen doen: hef on- (derzoek zou door ontijdige publicatie kun- Wen geschaad worden; belangen van ande- kunnen zooveel mogelijk geheimhou ding eischen enz. Er is dan maar één mid- idel om ongewenschte berichten uit de cou- xant te houden, n.m. zoo groot mogelijke openhartigheid van den betrokken ambte naar tegenover den vragenden persman. De Nederlandsche pers heeft een goeden, fat soenlijken naam in de geheele wereld. (Trouwens ook de reportage is een beroep; en de reporter wiens vak publicatie is, haakt veel minder naar sensatie dan zijn lezend publiek. Een ernstige uiteenzetting van een zaak met de motiveering, waarom dels niet of nog niet gepubliceerd mag jyordeB is meestal voldoende, om uit de maken en inlichtingen weigeren enkel en alleen, omdat zij zich „ambtenaar", „au toriteit" voelen. Dit is een dwaas en in onzen tijd onverantwoordelijk standpunt, hetwelk echter niet zeldzaam is en er nog slechts enkele jaren geleden minister Heemskerk toe dreef een schrijven te rich ten tot de leden van de rechterlijke macht, waarin dringend op de noodzakelijkheid van betere samenwerking met de pers werd gewezen. Aan den verkeerden standswaan dus of aan de zucht naar. gewichtig- of geheimdoenerij zijn de conflicten tusschen overheid en pers meestal te wijten. Uit bovenstaand is de gedragslijn van pers en autoriteiten duidelijk uit te stip pelen: de eerste heeft te zwijgen, zoolang gewichtige belangen zich tegen publiciteit verzetten; de laatste hebben volledige me dewerking aan de dagbladen te verleenen, en dus alleen publicaties tegen te houden, wanneer gewichtige belangen dat gebieden, Laten wij nu eens enkele voorbeelden nemen van conflicten tusschen pers, ge meentebestuur en anderen, uit den aller- laatsten tijd. In ons blad was n bericht verschenen over een onderzoek, dat dc burgemeester en een der wethouders te Arnhem hadden ingesteld naar gemeentelijke autobussen. Wanneer men die heeren daar in Arnhem of Apel doorn treft, is het dan ongeoorloofd in de courant te vragen: krijgen wij ook in Haar lem gemeentelijke autobussen? Vervolgens was er de mededeeling overliet aanbod van een stuk gemeentegrond aan het provinciaal bestuur en de onderhande lingen van hef Hoofdbestuur van Bloenw bollencultuur ever een nieuw gebouw. Wat was er b.v. in het geruchtmakende geval over de publicatie in ons blad van het aanbod aan de provincie tegen die openbaarmaking? Wel, de raadsleden hadden' zich plechtig in geheime raadszitting verbonden om over het daar verhandelde geen mededeeling aan buitenstaanders te doen, Zelfs moet het on der eede waarvoor wordt een ambtseed al niet misbruikt- «verboden zijn ge weest, om aan de pers mee te deelen, dat er over het geheime onderwerp binnen en kele dagen een raadsstuk zou uitgaan. Toch kwam onze redactie achter het ge heim, zonder dat een raadslid zijn belofte schond. Taak was nu te onderzoeken of door publicatie eenig gemeentebelang zou worden geschaad. Zoowel de betrokken wethouder als de burgemeester moesten bekennen, dat eenig gemeentebelang niet geschaad zou worden. Wat dan wel tegen de publicatie was? Er was nu eenmaal afge sproken dat men de zaak geheim zou hou den; hef gemeenteblad moest de primeur hebben! In zulk een geval neemt een re dactie de voor de hand liggende conclu sie en maakt, dat zij het gemeenteblad vóór is. En dan komt de storm los. Nu het andere geval. In de laatste raadszitting heeft de heer Miezérus geïnterpelleerd over het feit, dat mededeelingen over den autobusdienst eer der werden verstrekt aan de Pers dan aan de raadsleden. Hét antwoord van den heer Reinalda was, dat hij mededeelingen aan eenige kranten had gedaan omdat de N. Haarl. Crt. de primeur had gepubliceerd. De heer Miezérus nam genoegen met dit antwoord en voelde niet, dat dit antwoord sloeg als een tang op een varken. Immers hij interpelleerde niet over de vraag: waar om de heer Reinalda die mededeelingen had gedaan, maar hij wenschte hem te ka-' pittelen over hef feit dat het gebeurd was, afgezien van de beweegredenen daartoe. De heer Reinalda hoopte dat door deze inter pellatie een eind zou komen aan ontijdige publicaties. Ons antwoord daarop is dat er nimmer door ons ontijdige publicaties zijn gedaan en dat wij rustig willen voortgaan onze lezers in te lichten zooals wij dat tot he den deden, zonder curateele van de zijde van wie ook. Wij zuHen voortgaan met ons te bevoegder plaatse te overtuigen dat wij geen berichten pubiiceeren, die onjuist of ontijdig zijn. Schenkt men ons niet de ge- wenschte medewerking, dan komen de even tueele schadelijke gevolgen voor rekening van hen, die niet met ons medewerken. Het doet ons genoegen dat onze colle ga's eenzelfde standpunt innemen. Juist dezer dagen is er ook een conflict ontstaan met het bestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Wij hadden gelijk met het Alg. Handelsbad ge- pubiceerd, dat er onderhandelingen gaande waren tusschen het gemeentebestuur van Heemstede en het bestuur van Bloembol lencultuur over de vestiging van den zetel van Bollencultuur in het buiten Spaar en Hout. En de beide andere plaatselijke bla den hadden twee dagen later een soort gelijk bericht. Het hoofdbestuur van Bloem bollencultuur was daarover verstoord en lief weten, dat zulke „primeurs" thuis be hoorden in het eigen vakblad. De redactie van Haarlem's Dagblad maakte daarbij de volgende juiste kantteekening; Mededeeling doende over de aanbie ding van Spaar en Hout door de gemeente. Heemstede betreurt het hoofdbestuur ten zeerste, „dat wij niet de eersten zijn, die de leden daarvan in kennis stellen. l~wee dagbladen, later gevolgd door de overige pers, hebben gemeend, natuurlijk zonder zich bij het Hoofdbestuur op de hoogte te stellen, of de gevolgen van ontijdige pu blicatie te overwegen, er ruchtbaarheid aan te moeten geven op een oogenhlik, dat het ■'Hoofdbestuur nog niet tot openbaarmaking vrijheid had." Aldus klagen de heeren Krelage, voor zitter en Voors, algemeen secretaris-pen ningmeester, namens het hoofdbestuur. Het is vreemd, dat zij zelf het woord „natuur lijk" gebruiken, maar wij nemen dat gaar ne over en zeggen: „het is zeker heel na tuurlijk, dat wij, eenmaal goed op de hoog te van wat er omging, overbodig vonden ons bij het hoofdbestuur nog eens op de hoogte te stellen waarvoor zou dat ge diend hebben? En zonder de gevolgen van ontijdige publicatie te overwegen? eilieve, waarvoor was dat noodig, daar onze publi catie niet ontijdig was! Immers het hoofd bestuur heeft niet kunnen beweren, dat die publicatie onjuist was, waf anders ze ker zou geschied zijn. Het bericht was juist, kan dus niet ontijdig zijn geweest; zoodaf een ontijdigheid die niet bestond ook geen schrikkelijke gevolgen kon heb ben. Die heeft hef bericht dan ook niet ge had. Anders zouden wij ook daarvan wel vernomen hebben. Wat blijft er nu van die heele philippi- ca over? Dat „twee dagbladen" een juiste mededeeling deden op een ander tijdstip dan het hoofdbestuur en. o foei, vroe ger dan het hoofdbestuur gewenscfu had. Maar zie, het hoofdbestuur bestuurt de al gemeene vereeniging voor bloembollencul tuur wel, maar de Haarlcmsche dagbladen niet Daarom behoeven de heeren Krelage en Voors zich niet zoo uitdrukkelijk bij de leden van de vereeniging te excuseeren: die hebben hun al lang en bij voorbaat ver giffenis geschonken en begrijpen er alles van. „De dagbladen", zoo zullen zij rede neeren. „zijn er opi ons het nieuws spoe dig mee fe deelen en het hoofdbestuur is er om dat later in ons officieel orgaan of ficieel fe bevestigen." Zoo is alles aan alle kanten in orde en moet het hoodbestuur maar weer gauw goed op ons worden; in ieder geval tegen het oogenhlik. dat wij, vreezen, wij ons nog wel eens de ongunst van hef heofdbeshiur op den hals halen, wanneer wij, hef hoofdbestuur volledig baas latende in de algemeene vereeniging, zelf baas op onze redactiebureaux Wenschen te zijn. Zoo is het. Laten wii ieder baas in eigen huis blijven met <-oya!en steun aan elkan der zoover dit mogelijk is. De overheid en allen, die buiten den huiselijker kring in vloed moéten uitoefenen, kunnen de pers niet missen. Graag of niet. men heeft nu eenmaal met het feit der ontwikkeling van dc moderne dagbladpers rekening te hou den. En de pers is daar het meest betrouw baar en maakt de minste ongelukken, waar zij de minste tegenwerking ondervindt, niet gedreven wordt op het pad van avontuur, niet in de verleiding komt om, wanneer zij de officieele deur gesloten vindt door de achterdeur binnen te gaan. Dat er in Haar lem nog telkens kleinere en grootere con flicten met de pers voorkomen is o.i. al leen daaraan toe fe schrijven, dat onze goede provinciehoofdstad wat men huise lijk wel eens noemt te klein voor tafella ken en te groot voor servet is. Dezelfde personen, die hier nu tegen de „ontijdige publicaties" en „de ongepaste journalistiek" der plaatselijke bladen hun verontwaardi ging luchten, lezen dagelijks in hun och- ochtend- of avondblad, dat de Telegraaf, het Handelsblad, de Nieuwe Rott. Ct. enz. vernemen, dat er in Amsterdam deze of die voordracht van het gemeentebestuur te wachten is; dat er dit of dat met het Dam- terrein gebeuren zal; dat deze of die wet wordt voorbereid; mijnheer A. of B. voor deze of gene benoeming in aanmerking zal komen enz. enz. En zij ergeren zich daar geen oogenhlik aan. Maar ook niet de Re- geering, ook niet de Kamerleden ook niet de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam, Nooit komt er een interpellatie in het parlement of in de Raden der groo- fe gemeenten, waarbij de primeurs van alle officieele berichten voor de Staatscourant of voor de gemeentebladen worden opge- ëischt En geen der betrokken officieele personen is zoo kinderachtig zich er aan te ergeren, dat hij het een en ander eer der in zijn dagblad dan in de officieele stukken leest. Die tijd van ergernis is ook daar wel geweest; maar men is er aan ont groeid. Men weet, dat daar de hoofdamb tenaren, de departementschefs en andere functionarissen tot zelfstandige menschen gevormd zijn, die niet telkens een minister, of een wethouder of een burgemeester be hoeven lastig te vallen met de vraag: mag ik deze of gene courant hieromtrent in lichten. Die overheidspersonen hebben wel wat anders te doen, dan zich daarmee te bemoeien; zij kunnen hun gewichtig heid wel op andere wijze toonen dan door onnoodige geheimdoenerij tegenover de pers Laten wij hopen, dat een spoedig groot- Haarlem, ook in deze dingen groot zal worden en de provinciale allures zal afleg gen. Overheid en pers moeten beiden wer ken in het algemeen belang en dit is be ter gediend door onderlinge samenwerking dan door tegenwerking. We behoeven nog niet eens groot-Haarlem te worden om dat te begrijpen! Sociëteit „St. Bavo'. Gewone zittingen 7 uur Grossiers 7 uur Viool onderwijs 3 uut Geel-Wit 5 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk. Zoetestraat IJL Eiken Donderdag van 89'A, uur, Mousseline en Crêpe zijden tricot Restanten tegen SPOTPRIJZEN in Mousseline en Foulardine ook in groote maten ANEGANG h. WARMOESSTR. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbèidsbeuis voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Zieken verpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jaftsslraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hoüandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur <jp Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Ingekomen bij Mevr. Bar, Overveen: Ier eere v. d. H. Antonius 1.— van de familie van M. 1, Wie helpt nog mede? Heeft geen onzer lezeressen een offertje te brengen uit dank- baarheid voor een verkregen gunst of om er een te bekomen? Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar, Ruysdaelweg 7. Overveen; Mevr. Cobelens, rar^laan 31, St. Joseph; mej. Kordclaar, Assendelverstraat 43, St. Bavo; Joh. de Dooper; mevr, Teeuwen, Schoterweg, Pa rochies Schoten; mevr. v. d. Vangst, Gast- huissingel, Parochie O. L. Vrouw Rozen krans; mej. T. Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie Sint Antonius. Ingekomen bij de Julianazusters: z Mej. G. Mej. N. N. Mevr. B. Tot lafenis onzer dierbare familieleden lot bekeering der zondaren en voor de arme zielen in het vage vuur tol eerherstel van Christus in het H.. Sacrament Ingekomen bij mevr. Teeuwea; N.N. Tot zekere intentie Verder nog: Van N. N. 0.50 1.— 10— 2.50 2.— Twee personen ernstig gewond. Gisteravond heeft op den Haarlemmerweg tusschen Sloterdijk en Halfweg, een ernstig autoongeval plaats gehad. Een auto haalde daar een verhuiswagen in en passeerde iinks. Daardoor kwam hij op het fietspad terecht. Toen de auto den wagen voorbij was, kon deze niet van het rijwielpad komen omdat dit lager ligt dan de rijweg. Steeds bleven de twee wielen tegen de hooger lig gende st eenen schuren. Eindelijk schoten de wielen over de verhooging heen, maar daardoor vloog de wagen naar rechts. De bestuurder wierp tegelijkertijd zijn stuur om, doch blijkbaar te sterk, want de wagen schoot toen plotseling naar links. Op dat oogenhlik naderde langs het rijwielpad een motorrijwiel, waarop een heer en dame, wonende aan den Haarlemmerweg te Am sterdam, gezeten waren. Een botsing ont stond, waardoor beiden van het rijwiel ge slingerd werden. Zij werden vrij ernstig ver wond. De chauffeur van den auto bekwam geen letsel; zijn wagen, waarin geen pas sagiers gezeten waren, werd licht bescha digd, cn De gewonde heer en dame zijn naar het Binnengasthuis vervoerd. Dc „Tel." verhaalt omtrent dit ongeluk nog het volgepde: Hedenmiddag om half zes is de Haarlem merweg tusschen Amsterdam en Halfweg wederom het tooneel geweest van een ernstig ongeval. Uit Amsterdam naderde op dat tijdstip een Studebaker conduite inté- neure met een snelheid van ongeveer vijf en veertig kilometers. De bestuurder, een bewoner van de hoofdstad, passeerde op - dc voorgeschreven wijze een zware verhuis- I kar, welke voor hem uitreed. Op eenigen -1 afstand kwam te Halfweg een motorijwiel, ij bestuurd door den heer Steenken, wonende Haarlemmerweg 83, te Amsterdam, Zijn echtgenoote zat op de duozitting. Onder nor male omstandigheden zou vermoedelijk geen ongeval gebeurd zijn Doch de bestuurder van den zwaren passagiersauto kon zijn wagen, na den verhuiswagen achterop rijdende, links gepasseerd te zijn. niet meer naar de rechterzijde vah Aen weg krijgen, doordat zij linkerwielen op het voormalige rijwielpad reden. Dit ligt lager dan de rij weg en de opstaande steenen van dien weg belemmerden de stuurbev.'eging. De eige naar wist eindelijk met een krachtigen rijk zijn wagen welke met een iets verminderde snelheid reed, ten slotte vrij te krijgen. He* gevolg was, dat de Studebaker naar rechts uitschoot, tegen de heg van de trambaan caramboleerde en snel naar links gierde. Dc wagen tornde tegen den berm van het ver hoogde rijwielpad op. reed hierover en stopte juist voor de sloof Noodlottiger was, dat toen de auto tegen den berm opreed, de motorrijder, die geen tijd meer had om te stoppen, in volle vaart tegen het spatbord en het rechterportier botste. Zoowel hij als zijn echtgenoote maakte een hevige tuimeling en bleven be wusteloos op straat liggen. Het gebeurde voorbij den Uitweg en een politiebeambte, die zich in de buurt bevond, zond iemand voor assistentie naar het Bureau op den Admiraal de Ruyterweg. Er kwam een auto-brancard van den Geneeskundigen Dienst en de inspecteur Fremery Kalff stelde met eenige politie-beambten een onderzoek in. In bewusteloozen toestand werden de gewonden naar het Binnen gasthuis vervoerd. De vrouw heeft een ernstige halswonde en inwendige kneuzin gen opgeloopen; ook Steenken zelf is zwaar inwendig gekneusd. Beider toestand baart zorg. en De bestuurder van den auto werd op het bureau gehoord; proces-verbaal is opge maakt. Omstreeks half 5 reed gistermiddag een wielrijder uit de Keizerstraat in de richting der boterfabriek. Toen hij bij het kruispunt Wiihelrainaslraat was gekomen, naderde van de richting Zijl- brug een auto. De wielrijder hoorde signa len doch keek naar links in plaats van naar rechts. Een aanrijding zvas het gevolg. De wielrijder werd in de zijde verwond. Hij werd verbonden door een arts, waarna hij loopend naar "zijn woning kon terugkeeren. Het einddiploma van den tweejarigen cursus aan de Zeevaartschool te Harlingen is uitgereikt aan den heer H. A. Jennissen te Haarlem- ï^jj het M. U. L. O.-examen zijn ge slaagd voor diploma A: W. A Büner te Schoten en F. Wittegrefe te Bloemendaal. Geslaagd oor diploma A: G. Martin en J. Sterkenberg te Schoten; M. J. C. de Jonge te Aalsmeer, C. v d. Berg te Haar lem; J. v. d. Eist tc Ber.nebroek, G. Meijer, Overveen en P. Koudijs en F. v. d. Vlies te Heemstede. Voor diploma B: D. I. E M. Boeke en F. H. Revnst te Heemstede. Op de te Leiden gehouden algemeene vergadering van den Ned. Bond' van detail handelaren in brandstoffen is de heer H. Schoonderbeek van Hillegom als bestuurslid gekozen. Aan de zeevaartschool te Terschelling zijn geslaagd voor diploma B: J. W. A. Matla te Haarlem en voor de diploma A: R. Blee- ker te Haarlem. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Amsterdam mej. J. M. Kamp, alhier. Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd de heer: H. J. R. Bar van Haarlem; J. B. J. Haanen van Beverwijk; J. S. Pomper van Haarlem; R. Smit van Haarlem en M. Vas- tenhouow van Haarlem. Naar wij vernemen, zal de Kön, Letterl. Ver. J. J. Cremer eén 5e opvoering geven van het succes-blijspel „De Duistere Gast" van H. Bakker op de buitenplaats „Kraan tje Lek'" en wel voor de leden van de Ned. Reisvereeniging, afd. Amsterdam. Deze voorstelling zal plaats vinden op Za terdag 1 Augustus des avonds om 7 uur. Tevens zullennog opvoeringen plaats hebben te Arnhem en Wageningen. De afd. Haarlem van de Ned. R -K. Reis vereeniging heeft wederom verschillende uitstapjes georganiseerd. Op Zondag 26 Juli, wordt er een reisje gemaakt naar Den Haag, Scheveningen, Rotterdam en Dordrecht in samenwerking met de afd. Rotterdam, Den Haag enz. Samenkomst om 9.10 uur in de ha! van hef station. Lei der is de heer Kroes. Op Zondag 2 Augustus wordt er een boottocht gemaakt naar Hoorn. Samen komst om 8 uur in de hal van het station. Op Zondag 9 Augustus is een fietstocht georganiseerd naar Castricum aan Zee. De samenkomst is bij den ingang van het sta- tion. en Op Zondag 16 Augustus is er een botter- tocht. Het vertrek is bepaald om half 8 uur uit hef staiion Haarlem. 23 en 24 Juli. Geëxamineerd 8 vrouwe lijke candidaten. Geslaagd de dames: J. G. Horbach. J. M. Tijhuis. Th. H. M. Lam- boers G. A. J. M. Verhoeven, allen uit VHerlogenbosch. Naar wij vernemen is de kwallenpiaag op het Bloemendaalsche strand nog ongeveer onveranderd, hetgeen een gevolg is, zoo als wij reeds schreven, van den Oostenwind, waardoor een onderstroom de dieren op het strand werpt. Vele menschen worden hier van de dupe. Zoo meldden zich eergisteren 15 en gisteren 12 menschen om verzorging bij de politiepost aan het Bloemendaalsche strand. Daar worden de voeten met mor phine ingewreven, waardoor dc ergste last verdwijnt. Nogmaals zij men gewaarschuwd. Naar wij vernemen zal a.s. Woensdag geen Raadsvergadering worden gehouden, daar voor die vergadering nog geen voh Men schrijft ons: Met volle instemming heb ik het relaas gelezen van uw Zand- voortschen medewerker over 't vrije strand. De toestanden daar en ook daar waar geen toezicht is, zijn schromelijk. Het is een aan fluiting van de openbare orde. Hoezeer de heer Beeckman als burgemeester van Zani- voort nog wel te roemen is, wat zijn denk-_ beelden over de slrandzedelijkheid aangaat.; die zijn bedroevend eenzijdig, naar ons! katholiek inzicht. Het is dan ook te hopen,! dat de opvolger van den heer Beeckman, die! zoo ontzaglijk nuttig voor Zandvoort zal! kunnen werkzaam zijn, krachtig den bezem* zal hanteeren en alle liederlijkheid en lie-J derlijke individuen van het strand zal weg vagen. Uw medewerker deed een goed werk' met er op te wijzen. De toestand is een schande voor Zandvoort en zal straks de ondergang van de badplaats worden. Ook niet-katholieken spreken schande van wat in Zandvoort door de politie wordt toe gelaten. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Naar waarnemingen in den morgen van 24 Juli 1925. Hoogste Barometerstand 766.8 m.M. te Lerwick. Laagste Barometerstand 754.4 m.M. te Ingoe. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Juli: Zwakke tot matige wind, meest uit oos telijke richtingen, licht tot halfbewolkt, droog weer, iets warmer. in fijne zaden en peulvruchten „Mercurius™ ie Bloemendaal en van het Centraal Meel- bedrijf te Haarlem. Een paar weken geleden is het Kon. Be sluit verschenen, waarbij aan de gemeente Haarlemmermeer een rijksvoorschot is ver leend voor het stichten van een plaats;#- ingevolge de bepalingen der landarbeiders- wet. _Dit betreft een landarbeider uit Nieuw- Vennep, aan wien de gemeente tot dit doel een perceel grond heeft verkocht. Naar wordt verteld, zijn nog meerdere aanvragen in behandeling en ligt het in de bedoeling van het gemeentebestuur deze zaak zóó te steunen dat eventueele aan» vragers een perceel van de gemeentegronden; te Nieuw-Vennep zullen kunnen koopen voor ongeveer 900.ter grootte van ongeveer; een kwart'hectare, terwijl dan aan den bouw, van een flinke arbeiderswoning met schuur tje een som van f 3100.mag worden be-» steed. In zoo'n geval kan de aanvrager via de gemeente van het rijk een voorschot ver krijgen van hoogstens 3600.indien hii zelf de beschikking heeft over een bedrag van minstens 400.Van dit voorschotj moet gedurende de eerste 4 jaren 4 pCt.' rente worden betaald, terwijl daarn^ gedu rende 30 jaren voor rente en aflossing een annuiteit moet worden voldaan ad 5 4/5 pCt,4 van het werkelijk verleende voorschot. Hierbij komen natuurlijk nog de uitgaven voor grond- en polderlasten en kosten van reparaie en onderhoud. Wie dus op deze manier bouwt, is wel eigenaar, maar moéti iedere week opbrengen een som welke ge lijk te stellen is met een huur van 4.75 5.gedurende de eerste 10 jaren, terwijl na dien tijd de lasten natuurlijk ieder jaae minder worden. Het is jammer dat de gemeente alleen in Nieuw-Vennep indertijd een paar boerderijen1 heeft aangekocht, waar nu een systemati sche bebouwing kan worden bevorderd dooi de toepassing van deze landarbeiderswet, want het grondbezit dat de gemeente h. Hoofddorp heeft is voor zoover het nie-, moet worden gereserveerd voor sportterrein bijna of geheel bouwrijp terrein. Zijn we wel ingelicht, dan heeft de heer Beets zich op verzoek van den burgemeester] bereid verklaard een gedeelte van zijn tere noordwesten var het slation gelegen gron-: den te verkavelen om op die manier ook in- Hoofddorp het verrijzen van eenige landar beidershuisjes mogelijk te maken. Gelukt dit, dan zal dit bevorderlijk kunnen» zijn aan het kweeken van een maatschap-! In het Staatsblad kwamen voor de statu ten van den Agentuur- en Commissiehandel goede reikt, dat een arbeider die in de drukke tij-j den op de boerderij werkt in de weken van! seizoenwerkloosheid op zijn eigen stukje i nuttigen en loonenen arbeid zal verrichten. ivvu ajX; kje land! kunnen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1