ZfVRpUWEfl- i mi- x ONZE KLEEDING. DE SPION VAN DE CITADEL Schreiende kinderen» W Hoe lang nog korte haren? Vroegrijpe kinderen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Vrijdag 24 Juli 1925 >!lMM ,L i i-ful Vilthoeden. Praciische wenken. Weet ge. Recepten Patronen naar Maat. FEUILLETON. Als je zelf al wat van die kleuters hebt groot gebracht, je goed op de hoogte ge steld hebt wat goed en niet goed voor hen is, dan verbaas je je telkens weer, dat er nog zooveel jonge en niet eens zoo erg jonge moeders zijn, die haar zuigelingetjes totaal bederven. Loopen ze als jong meisje dan met hare oogen dicht, sluiten ze als jonge vrouw moedwillig haar ooren, zijn ze nooit eens in de gelegenheid een cursus over zuigelingen te volgen, komt haar nooit eens een prac- tlsch boek over kinderopvoeding in de han den en hebben ze geen enkel familielid waar zuigelingen niet maar alleen opgroeien, maar opgevoed worden. Ik weet het niet, maar wel beklaag ik die honderden kleine wezentjes, die in hun eer ste levensjaar al zoo verknoeid worden door oppervlakkige en eigenwijze moeders. Tel kens weer kom je in gezinnen waar met de eenvoudigste regels der opvoeding gespot wordt. Ten eerste denkt er aan, moeders, dat voor die heele kleintjes frissche lucht een allereerste levensbehoefte is. Het is daarom niet noodig dat de kleine 1 uur per dag naar buiten gebracht wordt, het is veel meer noodig, dat de kleine een frisch plekj^ heeft den heelen, lieven langen dag. Hebt ge een rustig vertrek waar de zon veel schijnt, zet daar dan de kleine, ook al is dat vertrek uw mooiste kamer. Daar kan dan geregeld een raam openstaan en zorgt ge, dat aan één zijde een gordijn of scherm den tocht afsluit, dan kan de kleine frissche lucht in overvloed krijgen. Wordt de kleine geholpen dan kan het raam even gesloten worden. Eigenlijk moet dag en nacht het raam openblijven. Kinderen zoo opgevoed, krijgen beter longen en worden veel minder vatbaar dan kinderen, die altijd in gesloten kamers staan. Dikwijls heb ik veel beter resultaten gezien b'<- baby's die altijd in een frissche kamer stonden en waar men niet mee uit rijden ging, dan bij andere, die wel dagelijks mee uit rijden genomen werden, maar verder weer in een gesloten vertrek stonden. Men moet denken: rust hebben die kleinen ook noodig en voor het uitgaan moet baby aan gekleed worden, moeder of groote zus wil len alles keurig hebben en het is een heel gedraai en gekeer eer een kind mooi genoeg is, dikwijls moet er door rumoerige stads straten of over hobbelige keien gereden worden en als veel baby's praten konden, denk ik dat er een heel klachtenboek over die rijtoertjes zou komen en men de oorzaak van veel schreiende baby's had gevonden. O, vertelt een jonge moeder, ik heb toch zoon lastigen jongen. Overdag slaapt hij nog al, maar 's nachts, altijd maar schreeuwen. Moedertje als je kleine iets mankeert is dat je eigen schuld. Als je hem overdag op tijd voedt, geregeld om de drie uur, kan je hem heel gauw leeren 's nachts door te sla pen. Begint hij in dên nacht te schreien, leg hem dan even om, verdroog hem, maar voed hem niet. De eerste maal zal hij hef tig protesteeren, misschien protesteert uw man ook, maar een verstandige vrouw weet wel, hoe ze met haar man om moet sprin gen. Merkt de kleine dwingeland, dat hui len niet helpt, dan valt hij van vermoeid heid wel in slaap. Over een paar uur pro beert hij het nog eens, dan moet ge zelf weten hoe te handelen. Ik wist dat ochtend uurtje langzaam op toeschuiven, 's nachts zonder pardon niet helpen, dan bent ge tr in een week doorheen en dan langzaam aan de nachten langer maken. Het is voor het kleintje.goed, wij spreken natuurlijk van ge zonde kinderen, het is voor moeder goed, en het is voor vader ook goed. Alle drie kunnen een goede nachtrust best gebruiken en waarom die niet veroverd als het in uw macht staat. Die eerste week, laat het 10, laat het 14 dagen zijn, zal het moeilijk zijn en het kost ielfoverwinnipg ook om zoo'n kleintje de eerste maal te laten schreien, maar als het nu voor het bestwil van het kind is, hebt ge het er toch wel voor over. Natuurlijk moet ge overdag voor regel matige voeding gezorgd hebben en dat zal ook wel eens moeite kosten. Maar met, een beetje goeden wil is het ook best te doen. En het is zoo heerlijk, ge krijgt een rustig tevreden kind. Laat u niet van de wijs brengen, noch door baby zelf, noch door raadgevingen van bezoek of goede buren, of door grootmoeder, die het kind onmogelijk kan hooren huilen.-Als hij huilt en het is zijn tijd niet, onderzoek dan even of er wat an ders aan scheelt, maar laat u niet verleiden de kleine te gaan sussen, er mee op schoot te gaan zitten of te voeden. Dan kunt ge er zeker van zijn dat de kleine slimmert het dien dag nog eens probeert, wie zijn zin krijgt, hij of gijzelf. Gij kunt hem gerust eens knuffelen of op schoot nemen, maar doe het niet als hij huilt maar wel als hij wakker ligt en zoet is. Als ge een gezond kind hebt, ligt het aan uzelf of ge een schreiend of een rustig kind hebben wilt. Zorg voor frissche lucht, rust, slaap en regelmatige voeding en gij zult trotsch kunnen zijn op uw baby. *■228 Hl 232 Een Fransch kappersblad voorspelt, dat ie mode der korte haren- nog precies twee jaar zal duren, tot 1927, En wel om deze reden, dat een bepaalde haardracht (dat is statistisch vastgesteld) nooit langer, en ook zelden, korter, dan tien jaar duurt. Wel nu, in 1917 is de kortharigheid in de mode gekomen, dus welberekend, behoort ze er in 1927 weer uit te zijn. Precies zoo was het met de Grieksche chignon die is óók tien jaar mode ge weest. Daarvóór was er de mode van de booge chignon ook die duurde tien jaar. Als zoo'n vakblad dat met een dergelijke beslistheid verzekert, zal het ook wel waar zijn. Tien jaar is een lange tijd. En tien jaar Is voldoende, volgens een Amerikaanschen vakman, om een heele ruïne teweeg te bren gen op de vrouwenhoofden. Want, zoo zegt die Amerikaan mr. Charles Nestle heet hij, en hij woont in New-York, waar hij vice-president is van de „Wholesale Beauty Trade Association" als de vrouwen blij ven doorgaan met heur haren k la garqonne te laten knippen, dan zal er zich op haar Daar aan het hoofdhaar geen gelegenheid meer gelaten wordt om zich. voldoende te ontwikkelen, zal de levenskracht voor het haar bestemd, zich verplaatsen naar de ge zichtshaartjes zoodat binnen afzienbaren tijd de vrouwen zqllen rondloopen met snor ren en baarden, die met die van de mannen zullen kunnen concurreeren. En de vrouwen, die niet van zoo n gelaatstooi houden, zul len, evenals de mannen, verplicht zijn zich iederen dag minstens eenmaal te scheren. Bovendien zal die energie-verplaatsing zóó sterk zijn, dat er te weinig voor de hoofd haren overschiet met het gevolg, dat ook weldra een aantal vrouwen zullen rondloo pen met doorschijnende maantjes niet al leen, maar ook met hoofden zoo glad als biljartballen. Bij een man kunnen we dat ver dragen, we vinden zoo'n kalen knikker zelfs wel een beetje deftig, maar we* zullen toch zeker tijd noodig hebben, vóór we ook in dat opzicht het mannelijk uiterlijk aan een vrouw kunnen apprecieeren! De vrouw moet maar liever vrouw blij ven; /daar kan ze meer bij winnen, dan wan neer ze het bij de nabootsing van den man hoofden een energie-verplaatsing voordoen, tot in het uiterste zoekt. HET VOGELTJE. «Lr> 'a No. 228. Hoe waarlijk chique staat een eenvoudig zomerfoilet van een degelijke wollen stof, zooals bovenstaand model waarvoor de zoo bekende crêpe marocain gebruikt is. Men neme een mooie zacht witte kleur. De geplisseerde gedeelten wel ke de teekening laat zien, eindigen in de zijnaden, zoodat de rug volkomen recht en glad valt. Men lette nog op de kleine stuk jes plissé welke aan de ondereinden der mouwen voorkomen. De halsopening wordt gevormd door een 6 c.M. breede strook van heel licht rose crêpe marocain, welke stof men eveneens bezigt om er de strikken uit te vervaardigen welke men twee aan eiken kant aantreft in de zijden van den rok. Neem zachtrose kousen en witte schoe nen bij dit costuum. Patroon 1.35. No. 229. Een elegante middagjapon van beige popeline. In de beide zijden ontston den door inknippingen korte 2/4 c.M. bree de ceintuurtjes, waartegen de onder- en bo ven gelegen stof met kleine fronsjes wordt voort; de knoopjes er voor worden, hol zijnde, met de stof overtrokken. Het onder ste gedeelte van de japon is samengesteld uit drie over elkaar vallende stronken, ter wijl in het midden over de geheele lengte een versiering is aangebracht welke men óf brodeert óf samenstelt van uitgeknipte bloemmotieven uit een bruin getinte cre tonne; een zelfde garneering zien we even eens óp het ondereinde der mouwen. Draag een bruinen hoed, beige kousen en bruine schoenen. Patroon 1.35 No. 230. Scbotschc stoffen zijn nog altijd in hooge mate geschikt voor eenvoudige ja ponnen die men veel wil dragen. Men neme voor bovenstaande robe een voornamelijk roodgeruite witte toile de soie De tuniek heeft van onderen een breede strook van dezelfde stof in .effen bijpassend rood, van welke men eveneens het lint vervaardigt, dat gestrikt of geknoopt voor den hals ge dragen wordt. Om de hals-opening brengt men een kraagje aan van witte batist; een bevestigd De hals wordt gevormd door een ja jour of open randjej geeft er eemge leven- smal staand boordje met sluiting op zij; digheid aan. Het onder de tuniek v®rb°r" deze sluiting zet zich over den schoudergen gedeelte van den rok kan men desge „O, George, hoor je dat gekir? Wat zou dat voor 'n vogeltje zijn?" sluiting Er zijn heel wat baby's met een vlug en levendig temperament, die onmiddelijk rea- geeren op de minste poging, om hun aan dacht te trekken het is in het bijzonder dit soort kinderen, dat gevaar loopt zich snel te ontwikkelen. Het is van zeer veel belang te waken tegen vroegrijpheid in de kleinen. Het kind, dat op driejarigen leeftijd een heele Verzameling versjes kan opzeggen en allerlei dingen kent, die gewoonlijk pas op school geleerd worden, is misschien 't voorwerp van algemeene be wondering. Maar een jaar of twee later kunt ge er zeker van zijn, dat er zich een of andere zenuwafwijking zal voordoen. Het mag op 't moment zelf streelend zijn voor de moeder, de knapheid van haar kleine naar voren te brengen, maar door dit te doen, stelt ze de gezondheid en 't denkvermogen van 't kind in de waagschaal. Kleine kinderen, wier hersentjes nooit op eenigerlei wijze geforceerd zijn, leggen dikwijls in latere jaren een bijzonder helder, verstand en scherp geheugen aan den dag en zullen in alle geval geen last hebben van de zenuwkwaaltjes, die in onzen tijd zoo veel vuldig voorkomen, zelfs bij jonge kinderen. Er worden dit seizoen heel veel vilt-hoe- den gedragen, meest van klein, diep-in-he|- hoofd sluitend model, maar van verschil lende tinten. Voor het strand is een wit vilten hoedje heel aardig bij een luchtig, licht toiletje, Maar ook al die zoogenaamde „nieuwe kleuren zijn erg gewild, zooals fuchsia, flesschengroen, kaneelbruin, nieuw-rood, enz. De heel kleine „dopjes' voor kort-ge- knipte „kopjes" met 'n smal, naar beneden loopend randje van voren en waaraan de rand van achteren bijna geheel ontbreekt, zijn heel jeugdig en flatteus. Een eenvou dig ripslintje maakt meestal de geheele garneering uit. De klok- en helmvormige vilthoeden worden ook veel gedragen, hoewel het meerendeel der vilthoeden toch een niet te hoogen en gladden bol hebben. Men voor spelt den vilthoed een lang leven! In het najaar en deh winter zal hij een succesvol len tijd beleven. Er worden thans al meerdere modellen in den handel gebracht en naast het kleine dopje zullen meer grootere en schilder achtige modellen gezien worden. Zooals in dit seizoen costuum en hoed veelal een uitgesproken garnituur vormen, zoo zal dit ook in het najaar de opvallen de noot in de kleediligmode zijn. Zooals thans een mocHné-costuum oï wenscht uit een goedkoopere voerkatoen vervaardigen. Een bijpassend roode^ hoed, rose kousen en bruine of witte schoenen. Patroon 1.35. No. 231. Een eenvoudig daagsch kinder jurkje voor meisjes tot 8 jaar. Het boven gedeelte bestaat uit een witte flanel met rose vertikale streepen. Voor het onderste deel zoekt men in hetzelfde rose als dat der strepen een effen flanel en maakt daaruit tevens de twee naast elkaar lig gende strookjes, welke de halsopening gar- neeren. Ten slotte merke men óp de 2/4 c.M. breede witte strook welke de zijnaden over de geheele lengte afdekken. Beige kou sen en bruine schoentjes. Patroon 0.6754. No. 232. Voor meisjes van 8 tot 12 jaar zien we hier een snoezig kinderjurkje. De stof voor het lijfje is een witte cretonne met kleine bloemmotiefjes bedrukt, terwijl voor het rokje effen cretonne genomen wordt in een kleur, welke overeenkomt met die der gedrukte bloemmotieven. Even eens is van de laatste stof de 6 c.M. breede strook over de borst en om de halsopening. Men lette op de twee zakjes welke tv hoogte der heupen in het lijfje gemaak* worden en 'op het smalle ceintuur-strookje dat men van de gebloemde stof vervaar digt. Kousen beige, schoenen bruin. Pa troon 0.90. No. 233. We zien hier een chique zomer- complet van een dunne japon met bijbe- hoorenden mantel. De japon is van een zij den foulard; groote witte bloemmotieven op een oranjegele fond. De rechte slanke vorm heeft geen andere garneering dan een ceintuurtje en een kraag, beide van de stof waaruit de mantel gemaakt is. Voor deze neemt men n.l. een donker steenroode crêpe marocain; recht van vorm met eer geringe verwijding naar onderen, heeft de mantel een gewonen kraag en revers en sluit op twee vergulde knoopen. De voering, welketot den zoom moet reiken, heeft als stof den zelfden foulard welke voor de japon gebezigd is. Den hoed kieze men ip bijpassend steen-roodbruin. Patr. 1.5754. -mantel vergezeld gaat van een hoed van dezelfde stof, zal de dikkere wintermantel óf door eenzelfde garneering óf door de zelfde kleur een „einheitlich" geheel vor- men. Gestikte vilthoeden worden veel voor sport- en reisdoeleinden gebruikt. Ze zijn zeer gemakkelijk in het dragen en boven dien zoo soepel, dat ze in zak óf koffer weinig plaats innemen, daar ze opgerold kunnen worden. GELE OF BRUINE SCHOENEN. Geel- of bruinlederen schoeisel kan men op de volgende wijze schoonmaken: Eerst wrijft men het in met benzol of een ander benzinesurrogaat door middel van een schoonen wollen doek, die daarvoor bijzonder bestemd wordt. Dan brengt men zeer fijn tot poeder gewreven oker met een borsteltje op het leder en wel zeer gelijkmatig, zoodat de schoenen geen ve gen of vlekken vertoonen. Heeft men te doen met licht geel schoeisel, dan ver mengt men het oker met zeer fijn gewre ven krijt," dat eveneens met een speciaal voor dat doel gebruikten tandenborstel op het leder wordt gesmeerd. Men moet er op letten, dat het poeder dan eerst op het leder mag worden gewreven, als de benzol geheel is opgedroogd. Men verhaast het drogen, door met een schoon zijden lapje de opgelegde benzol uit te wrijven. PURGEERMIDDEL. Dit geliefde afvoermiddel bestaat uit een mengsel van 2 deelen gepoederde senne- bladeren, 2 deelen gepoederd zoethout, 1 deel gepoederd venkelzaad, 1 deel gezuiver de bloem van zwavel en 6 deelen poeder suiker. Men kan het bij eiken drogist krij gen, Bij verstopping neme men één thee lepeltje om de twee uren, tot het gewensch- te resultaat optreedt. DORST. Drink op lange tochten, b.v. bij wandelin gen of fietstoeren, niet te veel. Uw dorst zal nog erger worden. Het spoelen van den mond en gorgelen helpen voldoende. HOOFDPIJN. Een mespuntje zout,, dat men inneemt, na tien minuten gevolgd door wat koud water, kan in vele gevallen zware hoofdpijn ge nezen, TRANSPIREERENDE HANDEN. Een middel, dat om de 4 weken 2 dagen j achter elkander gebruikt, zeer goed helpt is vestosol, dat u bij den drogist kunt koopen. INSLIKKEN. Als men een of ander scherp voorwerp heeft ingeslikt, als naalden, spelden, glas, beentjes enz., moet men slijmerige dranken en spijzen gebruiken, zooals melk, olie, bnj, geknede aardapnelen, enz. VUILE PIJPEN. Is het gezellige pijpje van uw echtgenoot, waaraan hij zoo gehecht is, soms verstopt, mevrouw? Neem eenvoudig een mengseltje van wat zout, soda en heet water. Als ge dit door de pijp laat loopen, is die den volgenden morgen tot groote verrassing van uw heer en meester, zeer prachtig schoon! Weet ge.... dat bloedvlekken in wollen goed, zich na 't drogen goed laten uitschuieren in zakdoeken of ander linnen maakt men ze weg door 1 deel joodkalium op te lossen in 4 deelen water. Weet ge dat ge lichte geverniste meubelen keurig kunt opknappen door ze eerst te wrijven met een wollen lap, waaraan droge fijne witkalk en vervolgens afnemen met spons en lap. t^eet ge dat ge wit satijn moet wasschen in karne melk, waarin vooral geen botervet meer mag ronddrijven. Vetvlekken er uit halen met galzeep. De stof een paar malen naspoe len in koud water, tusschen linnen doeken half droog drukken en aan den verkeerden kant strijken. Weet ge.... dat gc vettige fluweelen jaskragen kunt schoonmaken door wat schoon wit zand warm te maken, in een linnen zakje te doen en daarmede dé vlekken af te wrijven. FILOSOOF. 1 K.G. koude aardappelen (in de schil ge kookt en daarna gepeld) 250 gr. (154 pond) uien, 250 gr. (54 pond) bruine boonen capu- cijnen, 75 gr. ons) vet of boter) 54 L. melk, peper, zout, nootmuskaat. Fruit de gesnipperde uien met de boter lichtbruin, desverkiezend met een theelepel tje kerry. Maak intusschen de aardappelen fijn en vermeng ze met de melk. Voeg hier bij de gekoote boonen, de gefruite uien, het zout en de kruiden en laat alles flink warmen. Opmerkingen: Men kan het gerecht ook in een vuurvast schoteltje opdoen en de verschillende be- standdeelen laag om laag le^en. Een laagie zure appelen in dunne plakjes gesneden ec een met uien moesgaar gefruit, maakt do filosoof nog lekkerder; ook toevoeging vai wat geraspte kaas, plakjes hardgekookte ef of wat soja, als men daarover beschikker kan. FLANDRE. (Voor 4 personen.) 4 eieren, 4 theekopjes melk, 6 eetlepeK suiker, 1 stokje vanille. Eieren en suiker in een vuurvast schotel tje flink dooreen roeren, totdat de massa dik is. De melk met het stokje vanille laten doorkoken en al roerend bij de eieren en suiker voegen. Het zoo gevulde schoteltje in een goed warmen fornuisoven circa 10 minuten latet bakken, totdat de bovenkant van het meng sel bruin is. Daarna koud laten worden ei in hetzelde schoteltje opdienen, desverkie zend met wat gelei gegarneerd. Papieren patronen op maat gemaakt kunnen besteld worden onder toezending bijvoeging van het bepaalde bedrag plus IS ct. porto, aan het Comploir des Patrons Molenstraat 48 B, Den Haag. De maten op te geven volgens Aderstaande teekening Vrij naar het Fransch. 13, Zoo.... dus het eenige wat je voor je zusters kunt doen, verwerp je!Zeg niet neen. Je kunt niets doen dan bidden, en da! wil je niet. En als ik u herhaal dat ik niet gelool Je gelooft niet meer, arme jongen... Je zegt dat wel, maar het is niet waar. Zeg wil je, me een genoegen doen? Graag, mijnheer de aalmoezenier. Welnu, kom dan vanavond om acht uur in de kapel van de citadel. De soldaten, welke morgen den aanval op Montfaucon meemaken, komen daar bij elkaar. Zoo, zeide Jean, zal men morgen aan vallen? Mits dat het dezen keer gelukt! Ik word nog woedend, als ik aan den aanval denk welke in September op Saint-Mechiel gedaan is. Wat was dat goed voorbereid, en alles is mislukt! Wij moeten verraden zijn. Zonder twijfel, bevestigde de aalmoe zenier, en honderden zijn daar gedood door verraad! Honderden!.... herhaalde Jean op smartelijken toon. Dit is nog minder onverklaarbaar dan onze tegenslag te Montfaucou op het oogen- blik van den slag bij de Marne. Men heeft een voorbereiden tegenstand ontmoet; men had dien staat voorzien. Jean draaide zich bleek om. En, vulde de generaal aan, sedert dat oogenblik hebben wij daar ginds ten minste 3000 man verloren. 3000, herhaalde Jean met afschuw zouden de woorden, welke hij in zijn dron kenschap gesproken had, dat geheim mis schien veraden hebben, zooals de Corsikaan gezegd had? De generaal nam den aalmoezenier mee naar zijn bureau; het scheen dat hij hem moest spreken. Tot van avond, Jean! zei de aalmoe zenier. Ja, mömpelde Jean, tot vanavond. De soldaten haastten zich door de enge onderaardsche gangen naar de kapel van Onze Lieve Vrouw. Jean had reeds beneden in het vochtige bovengebouw plaats geno men dat laag en gewelfd was; een groot aan tal kaarsen flikkerden en verlichtten een oud Mariabeeld, dat boven op het altaar stond, hetwelk met militaire symbolen versierd was. Talrijke groene planten en eenige bloe mentuilen gaven aan deze eigenaardige ka pel een vertrouwelijk uitzicht. De mannen stonden dicht bij elkaar en zongen met volle borst een lied ter eere van Maria. De stem men klonken als klokkengelui in dit eenvou dig heiligdom en Jean werd getroffen; met zoo flink hun lied zongen, terwijl zij morgen misschien den dood ingingen! Een twijfel kwam in zijn geest op. Wie had gelijk, hij die beweerde dal er geen God bestond, of zij die Hem erkenden en Hem eerden, van ganscher harte, op dezen avond, hun laatste misschien! Hij verslond hen met zijn oogen Zij schenen kalm en sterk. Sommige zongen niet, hadden hun oogen gesloten en schenen in eeh vurig gebed verzonken. Jean herken de een jager-seminarist en een beetje verder, wel ja, degene die zoo vurig bad, men had hem zijn naam denzelfden dag genoemd; een advocaat aan de rechtbank van Parijs! Iemaftd, die hyper-verstandig was, ja, en dan? Daar gingen zij op de banken zitten on staarden den aalmoezenier aan, die hen gaat toespreken: Mijn beste vrienden, ik dank u dat gij in zoo groot aantal dezen avond gekomen zijt, den vooravond van zulk een dag. Den God, dien gij zoo innig heden avond uw leed toezingt, zult gij misschien morgen van aan schijn tot aanschijn zien.... Wees niet bang. Hij is zoo goed! Eens heeft hij tot de arbeiders, zooals gij gezegd: „Komt allen tot Mij die vermoeid zijt en Ik zal u verliching schenken; vertrouwt op Hem, gij hebt u met Hem verzoend, van morgen hebt gij Hem bijna allen ontvangen, Hij is bij u, Hij is in uw hart, die allerbeste Vriend.... Gij zult sterk en moedig zijn. Hij __0 B0zal uw wilskracht vertienvoudigen, en mocat aandacht beschouwde hij deze mannen die gij sterven- mocht de vijandelijke kogel u doen vallen, dan zal Hij gereed zijn om uw lijden en uw dood aan te nemen.O neen, weest niet bang voor Hem! Hij is op aarde gekomen om Zijn groote wet der liefde te brengen, en indien de menschen die wet goed begre.en hadden, zou er geen oorlog zijnHij zal u met open armen ontvangen die ter liefde uwer broeders sterft, Hij, die de God is der liefde. De aalmoezenier ging zoo eenige minuten door, maar met zooveel overtuiging, met zooveel goedheid, dat Jean tot in het diep ste zijner ziel getroffen was. En dien avond kwam hij tot de ontdekking, dat de Gods dienst den mensch tot God opheft, dat de godsdienst het ideaal is van schoonheid en kracht en dat hij niet bestaat in een niets beteekenende en holle vormelijkheid. HOOFDSTUK XII. Een uur later kwam Jean door den tuin' van het paviljoen, onder de vensters van du werkkamer van den generaal, toen zijn aan dacht werd getrokken door een licht, dat zich in dit vertrek bewoog. Hij rilde zonder te weten, waarom. Daar was iemand!.... Het kon natuurlijk de generaal niet zijn, want deze oefende toezicht uit op de troe pen, die vertrokken. De ordonnans sloot de stallen. Wie was daar binnengeloopen en hoe? Het raam was gesloten, zooals c«8 gene raal altijd deed, wanneer hij wegging. De chef had volgens gewo'onte de deuren geslo ten en de sleutels in zijn zak gestoken. En toch was er heel zeker iemand, die, te oor- deelen naar de richting van den stralen bundel, afkomstig van een electrische lamp voor de schrijftafel stond. Jean dacht na. Hij klauterde op den muur en zag een schaduw, een burger, voor zoover hij hij het onzekere licht kon be- oordeelen: hij ziet iets in de vakken op de schrijftafel. Het hart van Jean klopte hevig Een spion. Hij kon slechts op den rug zien, en de an dere, druk bezig, bewoog zich niet. Wat nu gedaan? Door den gang naar de deur gaan? Mara de generaal had de sleutels. Jean nam een besluit; hij heesch zich op aan den uitstekenden rand van het venster en toen hij zag dat de ander nog. steeds on beweeglijk bleef, meende hij, dat het gunstig oogenblik gekomen was, verbrijzelde de ru:t en als een aap liet hij zich door de opening glijden. Twee handen grepen hem bij de keel en trachtten hem te wurgen. Hij kon de aanval ler achter zich echter niet zien. Met alle kracht wilde hij zich uit den verschrikkelij- ken greep losmaken, maar de handen knel- ken nog meer, de nagels drongen in het vleesch. Het koude zweet brak hem uit, een floers kwam voor zijn oogen, hij voelde dat hij op den vloer rolde.... en de handen wrongen en wrongen maar aldoor!.... Plotseling lieten zij hem los, hij voelde 'n vreeselijken slag op zijn voorhoofdeen dikke schaduw omgaf hem..., hij was be wusteloos...» Toen Jean de oogen weer opende, ont moette hij den angstigen blik van den gene raal. Hij wil spreken, hij herinnert zioh niets, men geeft hem een teeken om te zwijgen. Lr zijn veel menschen om hem heen. Wat is dal vreemd en aardig. Daar is een verpleegster, daar de dokter, Frequentin, de generaal en daarginder.... ja, zeker.... de aalmoeze nier, die zoo mooi gesprokén heeft.... Bi; het venster, die schaduw.... men zou zeg. gen, dat het Lucien Fadé is.... Jean kijkt hen allen aan, hij wil glimlachenHM is zoo goed als men zooveel sympathie op a' die gezichten leest. Hoe laat zou het zijn? De zon wierp haar stralen in de kamer, hel der beschijnt zij een schilderij, dat aan den muur hangt.... het zal wel in den namidda|' zijn De verpleegster nadert en geeft hem een drankje, dat hij heerlijk vindt hij heeft zoo'n dorst en dano, wat doet zi,5 hem pijn.... hij raakt zijn hoofd aan, maar wat is er toch? Terwijl zij de bloedige wind. seis op den grond werpt, zou hij het u? kunnen brullen van de pijp Plotseling herinnert hij zich: Generaal! Zwijg, beste jongen! Neen, ik herinner mij dien avond, de man, uwe papieren, hij wurgt mij.... O, maak die banden los.... Ik stik! (Wordt vervoludJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5