UTÏlM ImftExl— fANbj EVENTJES LACHEN LANDB. EN VISSCHERIJ LUCHTVERKEER. UIT ONZE OOST. ORDE EN ARBEID. Het onderzoek van de Duitsche nota te Parijs. Instructies aan Fran- iche ambassadeurs. Debatten in den Duitschen Rijksdag. Over eenstemming in de Britsche vlootkwestie bereikt. Onder de Radio-berichten: Een motie van vertrouwen in de buiten landsche politiek der Duitsche regeering aangenomen. De oplossing der Britsche vlootkwestie. De Britsche mijnwerkersstaking afgekondigd Gem. buitenl. berichten. R. K. Ned. Boerenen Tuindersbond. De debatten in den Duitschen Rijksdag over 't Veiligheidspact. Nog eens de hitte. De Stadthallete Stuttgart ingestort. De Britsche Vlootkwestie. De Britsche mijnwerkersstaking tegen 31 Juli afgekondigd. De vlag van het activisme. Nieuwe goudvelden ontdekt Abd el Krim en de vredes voorwaarden. Detailhandelaren in brandstoffen. De R. K. Staatspartij. Het Tweede Kamerlid-Feber. De gewijzigde beroepswet. Het vol-continubedrijf. De overbrugging van Rijn, Waal en IJsel. Vliegtuig vermist. Duitsch vliegtuig bij Zurich gevallen. MoskouKief in zes uur. Het luchtvaar tv er keer in Polen. De vaart op China hervat. Demonstratief congres van textielarbeiders. HANDEL EN NIJVERHEID. Geen melkoorlog te Amsterdam. De rogge- en aardappeloogst in Twente. i/S - De SCHULDENREGELING TUSSCHEN ENGELAND EN FRANKRIJK. De onderhandelingen der financieele des kundigen van Frankrijk en Engeland inzake de regeling der schulden zullen Maandag te Londen beginnen. De Duitsche nota. Het Fransche ministerie van buitenland- Sche zaken beëindigde het eerste nauwkeurig onderzoek van de Duitsche nota. Briand heeft tot den Franschen ambassa deur te Londen een langen brief gericht, waarin hij het resultaat van zijn onderzoek mededeelt en hem opdraagt, aan Chamber lain mededeeling te doen van de talrijke Fransche reserves. De Fransche vertegenwoordiger te War schau en Praag zijn uitgenoodigd, de Pool- sche en Tsjechische regeering mede te deelen, dat, al maakt het Duitsche antwoord het openen van onderhandelingen met Duitsch- land mogelijk, daarin niettemin ernstige ver schillen voorkwamen met de Fransche op vattingen eenerzijds omtrent de interpretatie van art. 16 van het Volkenbondspact,' rege lende het optreden der aangesloten staten in geval van een conflict en anderzijds nopens de Duitsche beperkingen ten aanzien van een arbitrageprocedure. Nadat met de betrokken geallieerden van gedachten is gewisseld en overeenstemming bereikt, zal Frankrijk zijn antwoord aan Berlijn mededeelen. In den Duitschen Rijksdag zijn, zooals *ij gisteren reeds meldden, de debatten begonnen over het veiligheidspact. Zij ko men weliswaar eenigszins als mosterd na den maaltijd, nu immers de antwoord-nota van Stresemann op de nota van Briand reeds te Parijs is overhandigd. Maar zij kunnen niettemin een aanwijzing geven in welken geest de Rijksdag de verdere onderhande lingen met Frankrijk en zijn geallieerden over het veiligheidspact wenscht te zien gevoerd. En zij zullen in elk geval licht geven omtrent de houding van de Duitsch-natio- nalen, die op 'het voorbeeld van de Völki- schen zoo duchtig hebben geschetterd tegen de onderhandelingen met „den vijand," en over het „tweede Versailles," maar die ten slotte, evenals de Duit-nationa'le ministers In het kabinet, wel zullen omvallen en de actie van Stresemann zullen bekrachtigen. Dat bleek trouwens gisteren reeds van daag zullen de debatten worden voortgezet uit de rede van graaf Westarp, een der groot ste schetteraars tegen de politiek van Strese mann. Deze Duitsch-nat. leider ver klaarde,dat zijn partij de nota van antwoord wel gaarne an ders geredigeerd had gezien, maar dat ze niet temin haar goedkeuring aan de nota hechtte.In een coalitie moet men nu eenmaal wel wat toegeven, meende hij. Waarbij hij echter maar wijselijk verzweeg, dat men dit wel eens moet doen om in andere opzichten zijn zin te krijgenzooals dan ook in de tarief- quaestie de Duitsch-nationalen hun zin grootendeels kregen. Na de uitingen van Westarp over de nota van Briand, die hij karakteriseerde als een bewijs „des französischen Vernichtungswil- lens gegenüber Deutschland" is het toch zeker wel opmerkelijk, dat hij thans de ant woordnota van Stresemann goedkeurt „als voorloopster van een voortzetting der ge- dachtenwisseling." Overigens leverde uit den aard der zaak de discussie weinig nieuws op. Na afloop van de debatten zal er wellicht nog aanleiding zijn tot eenige nadere be schouwing. Vermoedelijk zal reeds heden de beslis sing vallen over een door de regeeringspar- tijen in te dienen motie van vertrouwen welker aanneming verzekerd is. Alleen de Völkischen en de communisten willen de hopelooze poging ondernemen om wantrouwen in de regeering uit te spreken. Alle andere partijen zullen in dezen Stre semann volgen. De Britsche vlootkwestie Reuter verneemt, dat het meeningsver- tchil in het Britsche kabinet omtrent het Vlootbouwprogram is opgelost. Er is een compromis bereikt door de krachtige stap pen van Baldwin. Begin December a.s. zal, worden begonnen met den bouw van drie of vier kruisers en in 1926 met drie andere. Naar verluidt, heeft de Schatkist dit pro gram goedgekeurd onder'voorwaarde, dat de admiraliteit haar administratieve uitgaven aanzienlijk beperkt. Het conflict in de Brit sche mijnindustrie. Ten aanzien van de intrekking van de voorstellen der mijneigenaars schijnt men in Engeland nog steeds op het doode punt te staan. De eigenaars hebben reeds aangebo den de voorstellen voorloopig te laten rusten, terwijl de mijnwerkers aandringen op vol komen intrekking. De regeeringsvertegenwoordigers doen nog steeds pogingen om de moeilijkheden te overbruggen. De secretaris van den mijneigenaarsbond Lee, zette zijn verklaringen voor het hof van onderzoek voort. Hij besprak de gevolgen van de levering der „herstelkolen", die z.i. eigenlijk niet behoorden tot de voornaamste moeilijkheden, waaronder het Engelsche mijnbedrijf leed. Terwijl in 1924 de uitvoer naar de landen, die herstelkolen kregen, in vergelijking met 1913 slgchts een verminde ring van 3 54 toonde, nam die naar andere landen af met 27% De kolen-export was gedaald van 73 millioen ton per jaar in 1913 tot gem. 45 millioen in 1924 en 1925. De hoeveelheid kolen, door schepen in Britsche havens gebunkerd, was gedaald van 23% mil lioen in 1913 tot 20% millioen in 1924. Dit was ten deele een gevolg van de vervan ging van bunkerkolen door olie. In antwoord op een vraag nopens de aan zienlijke toeneming van het verbruik van olie als brandstof op schepen zeide Lee, dat de vooruitgang van de olie op de Britsche markt geen gevolg was van de hooge pro ductiekosten van kolen in de laatste jaren. Maar somtijds had men de laatste jaren ook een terugkeer van olie naar kolen gezien, vervolgens weer van kolen naar olie en op- nieuw van olie naar kolen. Hieruit bleek, dat het verschil kosten h.ls niet szroot was- VERHOOGING DER DUITSCHE TABAKSBELASTING. In de belastingcommissie van den Duit schen Rijksdag werd het regeeringsontwerp dat een belasting op 80 mark per dubb. centenaar ruwe tabak wil voorschrijven ten slotte aangenomen, wat dus weer een prijs- verhooging der sigaretten tengevolge zal hebben. DE „VLAG VAN HET VLAAMSCHE ACTIVISME." Wij maakten gisteren melding van de aanstaande ontzetting uit zijn ambt van den waarnemenden burgemeester van Aalst, om dat hij óp den dag van den guldensporenslag de nationale vlag op het stadhuis had doen vervangen door „De vlag van het Vlaamsche activisme."Met het laatste is de vlag met den Vlaamschen leeuw bedoeld. De betrok ken schepen, de heer Van Op den Bosch (die den overleden burgemeester vervangt) was reeds hiervoor ter verantwoording ge roepen door den gouverneur van Oost- vlaanderen, uit wiens brief bleek, dat den dag tevoren, ter gelegenheid van de kermis feesten, de nationale vlag van het stadhuis had gewaaid tusschen de leeuwenvlag en de vlag der stad. Des avonds was de nationale vlag door de leeuwenvlag vervangen en deze door een tweede vlag der stad. De betrokkene beriep er zich in zijn ant woord aan den gouverneur op, dat de elfde Juli geen Belgische maar een Vlaamsche feestdag is en dat de Belgische driekleur er niets bij te maken heeft. Als dienstdoend burgemeester, zoo eindigde deze brief, heb ik het recht, op het stadhuis de vlag van mijn land en mijn volk te doen ophangen op de eereplaats als het hoogdag is voor dat land en dat volk. NOODWEER IN ZUID-FRANKRIJK. In Zuid-Frankrijk is groote schade aange richt door een hevig onweer en stortregens. Te Parijs kwam het water als een hoos naar beneden een winkeltje werd door het in slaan van den bliksem vernield. In de wijn streek van Bordeaux werdén door een cy cloon de graanvelden en de wijngaarden ver woest. De telegraaf- en telefoonverbindin gen zijn verbroken. In Boven-Garonne is het een ware ramp. In de omgeving van Luchon is een fabriek weggesleurd, de oogst is weg gevaagd, een woonwagen van wegwerkers met vier inzittenden is in het water verdwe nen, twee bruggen zijn vernield, de spoorweg van Montrejeau naar Luchon is op verschil lende plaatsen doorgesneden. Er moeten eenige personen door den bliksem gedood zijn. ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN RUSLAND. „Izwestia" deelt mede, dat de Revolutio naire Krijgs-Raad (Rewwojensovjet) bij de rggeering der Unie een wetsvoorstel hteeft in gediend betreffende de invoering van den algemeenen dienstplicht in Sovjet-Rusland. In algemeene trekken komt het wetsvoorstel op het volgende neer Voor alle arbeidende burgers (dus: arbei ders, boeren, kantoorbedienden, ambachts lieden, enz.) wordt de dienstplicht inge voerd, die 21 jaar duurt (van den 19-jarigen leeftijd tot 40 jaar) de diensttijd bestaat uit de voorbereidende oefeningen, den wer- kelijken dienst en het verblijf bij dereserve. De wet omschrijft de wijze van vervulling van den dienstplicht door de arbeidenden gedurende deze 21 jaar. Aan de positie Van de officieren in het leger is een speciaal hoofdstuk van de wet gewijd. De burgers aan wie, wegens hun klasse-positie de ver dediging van het grondgebied en de veilig heid van de Unie niet toevertrouwd kan worden (d. w. z. bourgeois en hun zonen waartoe voor een groot gedeelte ook de in- tellectueelen behooren), zullen speciale afr deelingen vormen, die in geval van oorlog verschillende werkzaamheden achter het front zullen hebben te verrichten. DE OORLOG IN MAROKKO. Het „Petit Journal" meldt, dat Sadi Le- cointe dienst heeft genomen bij den vlieg- dienst in Marokko. In den middensector van de Wergha trek ken de Riffijnen terug. Sterke Fransche af- deelingen, krachtig door artillerie gesteund zetten hen na op den rechter (dus den noor delijken) oever der rivier. DE BEWEGING TEGEN DE VREEM DELINGEN IN CHINA, s Eenigszins in strijd met een bericht van gisteren, dat meldde dat Tsjang Tso-Lin zich niet meer met politieke zaken inliet en Zich aan zijn persoonlijke genoegens wijdde, wordt uit Peking aan de „Times" gemeld, dat Tsjang uit Tientsin naar Moekden is vertrokken, waar. hij tot den herfst blijft, doch dat dit vertrek geen verandering in den bestaanden toestand brengt. Dé Ghineesche bladen melden dat Feng- Joe-Hsiang telegrafisch aan de regeering heeft medegedeeld,, dat hij tegen een douane-con ferentie is. Hij uit de meening dat China vol ledige douane-autonomie dient te hebben en verklaart dat het in strijd is met het be ginsel van nationale gelijkheid, wanneer an dere landen in China de douane-tarieven vaststellen. Algemeene Vergadering. In het IJ-Paviljoen, te Amsterdam, is Woensdag de algemeene vergadering gehou den van den R.-K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond. Na de opening door den voorzitter, den heer J. Th. Verheggen, uit Bussum, was het woord aan den heer N. Dekker, die ver klaarde het op prijs te stellen, dat de Haar- lemsche Land- en Tuinbouwbond, waarvan hij voorzittar is. ik<ias als gastheer mocht optreden, Spr, richtte 3an ook foï de' 'aan wezigen een woord van welkom. Daarna werd het woord gevoerd door den voorzitter, die de lotgevallen der landelijke organisaties in het afgeloopen -jaar naging. Spr. memoreerde, dat het bestuur zeer vaak krachtig heeft moeten optreden ter wille van het belang der leden. Ook de geweste lijke organisaties hebben een groote werk zaamheid ontplooid. Verleden jaar heeft spr. moeten eonsta- teeren dat de toestand in den landbouw vrij ongunstig was.Thans mag een aanmerkelijke opleving worden waargenom^ dank zij vooral de grootere mogelijkheid voor uit voer, Daarom heeft men er voor zorg te dragen, dat de Nederlandsche producten in het buitenland eén goeden naam houden. Er worden reeds plannen overwogen, om bij het instellen van handelsovereenkomsten ook de stem van den landbouw te laten hooren. Spr. wijdde hierop eenige woorden aan de nagedachtenis van den Zeereerw. Pater C. van den Eisen, uit het klooster te Hees- wijk, die jarenlang secretaris is geweest van den Nederlandschen Bond en in het voor jaar van 1925 overleden is. Nadat men de notulen had goedgekeurd en eenige berichten van verhindering waren voorgelezen, werd de verkiezing van een voorzitter aan de orde gesteld. Deze had tot resultaat, dat de heer J. Th. Verheggen we derom als voorzitter Wer3 aangewezen, Hierna hechtte men zijn goedkeuring aan het jaarverslag over 1924 van den secreta ris, dr. L. Deckers, en ook werden goedge keurd de balans en de winst- en verlies rekening. De begroeting voor 1926 werd vastgesteld op een bedrag van 25250. In de bestuursvergadering, die aan deze bijeenkomst voorafgegaan was, had zich een voorstel gevormd om in verband met de verwachte kabinetsformatie aan den forma teur een schrijven te richten waarin er op wordt aangedrongen, een der departementen zoodanig te hervormen, dat het zich onver deeld zal kunnen wijden aan de belangen van land- en tuinbouw en aanverwante tak ken van 't volksbestaan. Met algemeene stemmen werd dit be stuursvoorstel aanvaard. De onder-voorzitter van den Bond in het Aartsbisdom,, de heer T. Hettinga, richtte daarna tot de vergadering den read om ba ron de Wijckerslooth de Weerdesteyn, die de oprichting van een allesomvattenden R.-K. Boerenbond in het Aartsbisdom zou hebben tegengewerkt, te bewegen zijn ontslag te ne men als eerelid van den landelijken bond. Spr. diende daartoe een motie in. Deze motie werd tenslotte door het be stuur overgenomen en door de vergadering unaniem aanvaard. I BERLIJN, 23 Juli. In den rijksdag het was heden de 100ste zijting van den rijks dag 'en op de lessenaar van president Loebe stonden bloemen werden heden de debat ten over de buitenlandsche politiek voortge zet en beëindigd. De sprekers der kleinere partijen kwamen aan het woord en hadden slechts zeer weinig toehoorders. De belang stelling en de volte in de zaal waren echter weer algemeen, toen de rijkskanselier het woord vroeg, om nog eens kort op de tegen woordige actie in de buitenlandsche piMtiek namens de rijksregeering in te gaan. Hij las zijn rede voor en toonde daarmee groote waarde aan ieder woord van zijn verklaring te hechten, die in het bijzonder bij de rech terzijde levendigen bijval vond. Hij Verklaar de in het algemeen namens de rijksregeering met groote aandacht alle bezwaren, die de verschillende partijen tegen de regeerings- actie inzake het veiligheidspact hebben, ge hoord te hebben en er ernstig rekening mede te willen houden. En om de ongerustheid in den Rijksdag te bezweren, verklaarde hij nog eens met nadruk," dat dr. Stresemann aan het groote beginsel zal vasthouden, dat de ontwapening niet van één zijde kan komen en dat van het recht tot doormar- cheeren volgens artikel 16 voor Duitschland onder de tegenwoordige omstandigheden geen sprake kan zijn. Duidelijk liet hij ook uitkomen, dat er van de onderteekening van eenig vèiligheidspact, in welken vorm dan ook, vóór de ontruiming van de Keulsche zone niets kan komen. Opvallend was het infusschen, dat de rijkskanselier, die toch ook moest antwoorden op de interpellatie der sociaal-democraten betreffende de on- eenigheid in het kabinet en het bekende artikel van graaf Westarp, daarop met geen enkel woord inging en slechts mededeelde, dat de jongste actie van dr. Stresemann door het geheele kabinet ondersteund wordt. Dr. Luther heeft stellig met graaf Westarp en diens partij afgesproken, maar liever de ge heele pijnlijke geschiedenis in den doofpot te doen. Ten slotte werd de motie van vertrouwen van de regeeringspartijen in stemming ge bracht. Eenige avondbladen melden, dat men als tekst had gekozen: „De Rijksdag keurt de buitenlandsche politiek van de regeering goed" en dat hierop alle partijen, met uit zondering van de rechts- en linksradicalen zouden voorstemmen, maar het resultaat was niet zoo gunstig. De motie betoogde, dat de Rijksdag „de nieuwe nota en de daarbij afgelegde regeeringsverklaring goedkeurde". Daarvoor waren slechts 235 afgevaardigden en wel de Duitsche nationalen (met uitzon dering van dr. Quaatz en von Freytag-Lö- ringhofen, die de zaal verlieten), de Duitsche Volkspartij, het centrum, de JSeiersche Volkspartij en de democraten. Daarentegen stemde een kleine regeeringspartij, de economische partij, blanco, uit ontstemming over het feit, dat ze niet tijdig van de plan nen van de rijksregeering op de hoogte was gesteld. Tegen stemden met 158 stemmen de sociaal-democraten, de rechtsradic^len en de communisten. BERLIJN, 23 Juli. Ondanks de enor- me hitte zijn tot nog toe in Berlijn slechts 15 personen het slachtoffer van de tempe ratuur geworden, waarvan er een is over leden. De verkeerspolitie doet thans haar dienst, gekleed in lichte zomeruniformen. Het was dan ook hoog tijd, daar deze man nen urenlang onbeschermd in de zonne hitte moeten staan. Helaa9 heeft men voor hen geen ander hoofddeksel dan de zware sjako Een Wolffbericht uit Stuttgart meldt, dat de nieuwe Stadthalle, die bijna gereed is, door een constructiefout ingestort is. Er werden elf personen gewond; sommigen van hen levensgevaarlijk. LONDEN, 23 Juli. Hedeft heeft Bald win in het Lagerhuis mededeeling gedaan van de beslissing van het kabinet aan gaande de vlootquaestie. „Met het oog op het vreedzame aspect van de wereld en de afwezigheid van alle maritieme tegenstellingen tusschen de groo te mogendheden hebben wij het mogelijk geacht op de plannen, welke twee jaar ge leden zijn gemaakt betreffende den aan bouw van oorlogsschepen aanmerkelijk te \Y/"'®*en' ze^e premier. ij meenen, dat in de behoefte aan ver vanging van oude schepen voldoende kan worden voorzien, indien in October van dit jaar twee kruiers worden gebouwd, in Februari van het volgend jaar eveneens twee en verder gedurende deze parlemen taire periode drie kruisers per jaar Ik wil hieraan toevoegen, dat de beide krui sers, die dit jaar zullen worden gebouwd, groote schepen van het 10.000-tons type zullen zijn, de andere zullen mihder kost baar zijn en ongeveer 8000 ton meten. Ver der hebben wij besloten tot den bouw van 9 torpedojagers en 6 duikbooten per jaar en van een aantal hulpvaartuigen in het begin van bet financieele jaar 1926—'27. De bouw van dergelijke hulpvaartuigen dient gedurende deze parlementaire periode naar rato te worden voortgezet. Daarna zal het nieuwe parlement den toestand op-, nieuw hebben te overwegen in verband met de omstandigheden, -„«lke »:-*• -Jon zullen voordoen. Wat dit jaar betreft zal de Admiraliteit een extra-uitgave van 527.170 hebben te dekken door bezuiniging op andere posten. Daarom wordt van het parlement geen suppletoir crediet, doch slechts instemming met de besluiten van het kabinet gevraagd. Eerst indien de regeering tot de overtuiging mocht komen, dat een dergelijke bezuini ging niet mogelijk is, zal een aanvullings- crediet van het parlement worden gevraagd. Maandag zdl een Wit-Boek verschijnen, waarin van de uitgaven voor de volgende jaren een overzicht wordt gegeven. Het is niet de bedoeling de totale begrooting met dit extra-bedrag te vermeerderen. De Ad miraliteit zal integendeel alles doen wat gedaan kan worden om deze extra-kosten zoo laag mogelijk te houden en om op an dere posten zooveel mogelijk te bezuinigen. „Om de bezuinigingen bij de marine en bij de andere departementen zóó effectief mogelijk te doen zijn, zal bovendien een commissie worden benoemd van drie per sonen, welke geen deel uitmaken van de regeering. Deze commissie zal een onder zoek instellen naar de kosten en de moge lijkheden van bezuiniging bij leger, marine" en luchtvaart en tevens bij de civiele de partementen in verband met de ramingen voor het volgende jaar. Gehoopt wordt echter, dat deze commissie in staat zal zijn reeds spoedig een interim-rapport uit te brengen, waaruit kan blijken hoe thans reeds de lasten van den belastingbetaler kunnen worden verlicht. Het is echter niet de bedoeling, dat de werkzaamheden dezer commissie in de plaats zullen treden van de geregelde functies van het departement van financiën. Het rapport der commissie zal worden behandeld door de commissie uit het kabinet, die ook zelf een onderzoek zal instellen naar de uitgaven van alle de partementen." LONDEN, 23 Juli. Het dagelijksch bestuur der Mijnwerkersfederatie heeft besloten den mijnwerkers instructie te geven om op 31 Juli het werk neer te leggen. De „bestendige raad' (Gedeputeerde Sta ten) van Oostvlaanderen, heeft reeds met algemeene stemmen besloten den schepen van Op den Bosch, waarnemend burgemees ter van Aalst, van zijn functie te ontheffen, In de Kamer verklaarde de minister van' binnenlandsche zaken, blijkens een B.T.A.- bericht, dat hij het besluit tegen den sche pen, die tevens Kamerlid is, volkomen goedkeurde. Hij noemde hem onwaardig een openbaar ambt te bekleeden. Talrijke goudzoekerstrekken, meldt de „Times", naar het Beardmore-district in Zuid-Ontario, 130 mijl ten Noord-Oosten van Port Arthur, waar, naar men gelooft, goud is ontdekt. Groote mijnexploratiemaatschap- pijen hebben ingenieurs voor een onderzoek uitgezonden, maar iets definitiefs kon nog rliet vastgesteld worden. Oude goudzoekers verzekeren, dat zich in genoemd district in derdaad goud bevindt. De totale productie van Noord-Ontario bedroeg in het afgelooen jaar dertig millioen dollar. Eenigé Fransche bladen publiceeren vre desvoorstellen, die Abd el Krim zou hebben gedaan. Hiertegenover herinnert het Fran sche departement van buitenlandsche zaken er aan,, dat de beide "vredesafgezanten dezer dagen aan Abd el Krim hebben medege deeld, dat hij de Fransche vredesvoorwaar den zou vernemen, indien hij dit wenschte. Abd el Krim heeft hierop nog niet geant woord. De bedoelde berichten zijn dus niet van officieelen aard Te Leiden heeft de Ned. Bond van detail handelaren in brandstoffen zijn 18e jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Baerends, uit Arnhem, die in zijn ope- ningswoqrd er o. m. op wees, dat het vraag stuk van het koopen op analyse steeds de aandacht heeft getrokken van het bestuur. De groothandel gaaf er zich tegen verzetten, voor spr. het beste bewijs, dat 't nog oo slecht niet is. Met het tot stand komen van een overeenkomst met den groothandel is men nog niet gelukkig geweest. Het is niet de schuld van het bestuur. Het bestuur heeft de opdracht van de ledenvergadering, ver leden jaar in Deventer verstrekt, vervuld, maar'de groothandel was niet toeschietelijk. De voorzitter stelt onder applaus voor, dat bestuur nog eens krachtig zal optreden. De héér Snarrenburg, uit Utrecht, wenscht voortaan niet meer met het bestuur van dc Vereeniging v. Groothandelaren maar recht streeks met de mijndirecteuren te onderhan delen, hetgeen de voorzitter niet mogelijk acht. Onder goedkeuring der vergadering deelt de voorzitter mede, dat aan de Groothande laren voor een antwoord een ultimatum zal worden gesteld. De secretaris deelde mede, dat de direc teur van het orgaan, de heer Parée, den 15en Juni zijn ontslag heeft gekregen. De secretaris is nu met de redactie belast. Deze kwestie werd door de vergadering aan het bestuur ter regeling overgelaten. Als plaats der volgende vergadering werd Utrecht aangewezen. De heeren Baerends en L. C. van den Heuvel, Utrecht, werden als bestuurslid her kozen; in de vacature-Kruit werd gekozen de heer H. Brouwer, Winschoten en in de vacature-Van Noort de heer H. Schoonder- beek, Hillegom. Na een bespreking van het rapport om trent de onderhandelingen met de vereeni ging van Groothandelaren over een overeen komst met den Bond, werd een motie aan genomen waarin de vergadering verklaart, het concept niet te kunnen aanvaarden. Naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling Westland, om met het oog op de onrustbarende toeneming van leveringen aan particulieren, kantoren en tuinbouwers door groothandelaren, mijndirecties enz. daartegen te protesteeren en het bondsbestuur op te dragen, dit euvel met alle ten dienste staan de middelen te bestrijden, werd besloten dat een commissie van 3 leden in Den Haag deze aangelegenheid zal onderzoeken en hiervan rapport zal uitbrengen in het bondsorgaan. Reorganisatie-voorstellen van het Werkliedenverbond. Het bestuur van het R.-K. Werkliedenver bond in Nederland heeft een ontwerp opge maakt om toe te zenden aan de Commissie tot Reorganisatie der Roomsch-Katholieke Staatspartij, voorzitter mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Het Verbond heeft rijpelijk overwogen en nauwkeurig nagegaan den zeer snellen staat kundigen ontwikkelingsgang, die zich in ons land gedurende de laatste jaren heêft vol trokken, waarbij de R.-K. Staatspartij zich, te oordeelen o. a. naar haar inwendige strub belingen, nog niet op algemeen bevredigende wijze heeft aangepast. Als voornaamste oorzaken dier strubbelin gen meent het Verbond o. a. te moeten be schouwen: a. het na de invoering der evenredige vertegenwoordiging onvoldoende contact tus schen de kiezers en de gekozenen; b. het ontbreken van middelen, die een permanent geestelijk verband kunnen leggen tusschen de partij, meer speciaal de partij leiding en het in aantal enorm toegenomen katholieke kiezerskorps; c. het missen der gelegenheid om op ge zette tijden de actueele staatkundige vraag stukken zóó te onderzoeken en te bespre ken, dat de in onze partij uiteenloopende practische inzichten en verlangens zich kun nen doen gelden en bevrediging kunnen vin den. Nu 't staatkundig wel en wee van ons land om de 4 jaren is gelegd in handen van het geheele volk, moet de R.-K. Staatspartij de middelen zoeken om de volksziel door aan houdende voorlichting in de goede lijn te houden 'en het vertrouwen in haar werk te consolideeren. Om daartoe in staat te zijn, acht het Ver bond o.a. noodig: le. een goed geoutilleerd partijbureau', dat de partijleiding de gelegenheid geeft de ki- zersmassa duidelijk voor te lichten en aldus werkelijke en betrouwbare leiding te geven; 2e. een partijraad, niet alleen gevormd door partijbestuur, leden der Staten-Generaal en vertegenwoordigers der kieskringorganisaties, maar waarin ook zitting hebben de centrale sociale organisaties van arbeiders, landbou wers, middenstanders en werkgevers. Aneta seint uit Batava, dat het niet-her- kozen Tweede Kamerlid, de heer Feber, bij terugkomst in Indië zal worden belast met werkzaamheden in het belang der volkshuis vesting. Deze wet zal 1 October a.s. in werking treden. i Het advies van den Hoogen Raad' van Arbeid voltooid. De commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid heeft thans haar advies voltooid over het gewijzigde^ voorontwerp tot wijziging van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkpplaatsen in het bijzonder in verband met het volcontinubedrijf. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft bepaald dat dit prae-advies van de coommissie als advies van den Raad zal worden uitgebrcht. Een studiecoommissie benoemd. In de vergadering van Provinciale Staten van Gelderland is het voorstel van Ged. Sta ten, om een commissie te benöoemen, die het vraagstuk van 'de overbrugging van Waal, Rijn en IJsel zal bestudeeren en daarvoor een bedrag van 10.000 beschikbaar te stel len, aangenoomen, Van den dienst DanzigStockholm. Het vliegtuig, dat den dienst Danzig Stockholm onderhoudt, en Woensdag te Stockholm had moeten aankomen, wordt naar de Tel, verneemt, vermisf. Men neemt aan, dat het op de Oostzee heeft moeten dalen. Hoeveel passagiers zich aan boord bevinden is niet bekend, t Drie passagiers gedood. Bij een noodlanding vloog Donderdag een toestel van den „Deutsche Aerolloyd" tegen een boom en viel neer. Drie passa giers bekwamen een schedelbreuk en stier ven een uur later. Twee anderen werden ge wond, terwijl één ongedeerd bleef. De pi loot bekwam ernstige kneuzingen. Uit Moskou wordt gemeld dat de Rus sische vlieger Galijsjeff het traject Mos kouKief, zijnde een afstand van 850 K. M. zonder tusschehlanding in minder dan zes uur heeft afgelegd. Deze tocht vol bracht hij als onderdeel van een tiendaag- sche propagahdavlucht over een 4500 K.M. langs traject MoskouCharkofRostof Wladikawkas Grosny Wladikawkas RostofCharkofKiefMoskou Men meldt uit Warschau, dat de Pool- sche h">ktvaartmaatschappij „Aerolot" DE „ZENUWACHTIGE". „Ben jij getrouwd, Piet?" „Gelukkig niet, Dorus. Ik ben nog al 'it zenuwpees en ik heb daarom het waagstuk nog nooit aangedurfd." IN DEN BOEKWINKEL. Woedende klant (in een boekwinkel): I....i....ik kan geen woorden vinden om mijn afkeer van je uit te drukken. Handige bediende: Mag jk u dan een woor. denhoek verkoopen, mijnheer? HIJ HAD ZICH BLIND GEKEKEN. Hierbij zestig gulden, schreef een vadef aan zijn te Leiden studeerenden zoon, maar hij legde voorbedachtelijk een bankbiljet van honderd gulden in het couvert, nadat hij nog eenmaal den brandbrief van den student gelezen had, waarin deze dringend om toe. zending van zestig gulden gevraagd had. Per keerende post komt het antwoord. Lieve papa, ik heb me blind getuurd naar het biljet van zestig gulden, dat zekei bij vergissing thuis op uw schrijftafel is blij ven liggen. Wees zoo goed, het mij pc» omgaande nog te zenden voor het in gesloten bankje van honderd mijn beste dank. HIJ HIELD ZE NIET. Een dame kwam bij een hondenkoopmarr en bekeek zijn verzameling beesten. Ik zoek een hond, zegt zij, maar ik weet niéi hoe ze het ras noemen; ik bedoel een hond met een kop, die iets op een aap lijkt en verder zoowat het midden houdt tusschen een poedel en een fox. Verkoopt u zulks honden? Hondenkoopman: Neen dame, die ver drink ik. (de Poolsche zusteronderneming van da „Aerolloyd") verleden week het feit her dacht, dat haar toestellen in totaal het eerste millioen kilometers hebben afge legd; een feit, niet alleen uniek voor Polen maar voor de geheele wereld, aangezien deze afstand werd bereikt, zonder dat één doodelijk ongeval te' betreuren viel. Da „Aerolot" werd 1 September 1922 opge richt en onderhoudt door middel van. alu minium „Junkers" toestellen regelmatig* verbindingen tusschen Warschau, Danzg, Lemberg, Krakau en Ween en, terwijl zij binnenkort met nieuwe, groote driemotorige ,,Junkers"-toestellen de lijn Warschau^ Kopenhage.l zal openen. De feestelijks herdenking van bovengenoemd feit werd bijgewoond door vertegenwoordigers def regeeilng, der luchtvaartvereenigingen en der pers. Naar het Haagsche Anetakantoor ver neemt, heeft dp directie van de Koninlijke PaketvaartMaatschappij te Amsterdam van haar Indisch kantoor het volgend tele gram ontvangen: „Aangezien toestand Hongkong veel ver beterd hervatten Chinalijn Overstraeten vertrekt Woensdag van Singapore route Singapore Hongkong Amoy Hong kong Singapore Deli Penang. Ver keer naar Swatow voorloopig alleen met overscheep Hongkong. Het hoofdbestuur van, den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" heeft besloten in September een demonstra tief Congres uit te schrijven voor de arbei ders in de textielindustrie. Zooveel moge lijk zullen alle fabriekspersoneelen op dit congres vertegenwoordigd zijn, zoodat pl.m, 300 afgevaardigden verwacht worden. Twea bestuursleden van „De Eendracht" zullen het woord voeren ter bespreking van het geen gedaan moet worden nu de contrac ten tusschen de 39 werkgevers en de bé sturen gesloten, einde September afloopen. Verder zal de heer T. Shaw, de secretaris der internationale organisatie, worden ver zocht een inleiding te houden over de ar beidsvoorwaarden en den toestand in de buitenlandsche textielindustrie. De eischen der boeren ingewilligd. Naar de Tel. verneemt, is in een Don derdag gehouden gecombineerde vergade ring van handel, industrie, slijters en coö peraties in de melkindustrie besloten, d« eischen van de boeren in te willigen. Dit beteekent, dat, voor zoover hef da consumptie betreft, de inkoopsprijs van Maandag a.s. af fe Amsterdam met één cent zal worden verhoogd. Op de meeste roggeakkers staat de rogge reeds in schooven gebonden. Waar het nog niet geschied is, wacht het rijp gestoofde graan op den sikkel van den landbouwer. De droge, zonnige zomer is aan de ontwik keling van het graan zeer voordeelig ge weest. Het vult in dichte halmen de akkers, terwijl de korrel van goede kwaliteit en kwantiteit is. De gunstige weersgesteldheid heeft hei rijpen vervroegd, zoodat met den maai twee a drie weken vroeger is begonnen <jpn am dere jaren. Ook de aardappeloogst laat zich gunstig aanzien. De vroegrijpe aardappelen dragen weelderig, terwijl grootte en kwaliteit alles zins bevredbtojxd kunnen genoemd worden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6