TL/LrfJy&TfDE Ti£/rnyD MEf1GD-=. gfjlEUWS COfYCU&AEV* MARKTNIEUWS. irtöEh DcU m moge&yÊ. wo/ruru&t gy jUBaynt&zn aaynwe, zft. Dzisbwas/urLejyc gij voozai BoA&z- -pz,o/ocogco7LOLCL voor. Uw kolocB. ioL& 'ZsLc-Pis Lru obuesnAt* vouw Uw ul clol£>. - iLiozaafe hoog PioByoa/w op voewow cioo-v pzo- pcugcunoLOLcute qoJUcL optasueszsL, WooPhycQ/oflt haefó cUe COCUüQ/otOTL 'tuvoogvd voo-v oesn -óesold cLouq-awb woeJ&oBoucUyKO m,vt evzsru -totcuCd op- Bougo va/n, Z50.000, osn, kclP voorv de/ze, Z30.000 asc oLuvadnoUdvn, to-O ïuo CLpyvosrruisL^) mxiftorv. VISSCHERIJ. RECHTSZAKEN. Poging tot doodslag op t een vrouw. Tot straf overgeplaatste belastingdeurwaarders. Aanhouding. De avonturen van een „Baky"»- Ruwe gasten. Ketelontploffing te Helmond. Door den bliksem getroffen. De laatste van de Clan, Geheïmè distilleerderij te Rotterdam. Inbraak bij Blikman en Sartorius te Amsterdam. Inbraak op klaarlichten-dag. Door aanrijding gedood. Geraamte van een eland. Door de warmte. Hollander en zijn zuster te Schaerbeek vermoord. De boschbrand bij Oisterwijk. De brand in de Rijnloods te Amsterdam. Boeienkoningen achter slot en grendel. Een brief met geldswaarde ontvreemd. v Kaaidieven gegakt. Noodlandingen van een mil. vliegmachine. Inperking van den werktijd. Verkapte bedelarij. Zwaar weer boven Nijmegen en omgeving. Door een humorist gered. De droogte. esvc-Ti, /-?ez- ctaztL rvaxLe/tte UrtAVcJrWn<ye/n, esn, IL ii^Leyro oLasL ZOasLsffa tac/lé- LL C^joiuajj too6 c/Tt 6asrv cCÓe/n^n/. lÜOZLP& ZOLdftt 7ïi/zuzut4&et.cCe 3.$, clan jOciaq. De Wielingenramp. Verduistering door een notaris. De burgemeester van Lienden voor de rechtbank. Dc dader meldt zich aan. Het huisje van den landarbeider Haverman, staande op den Spaarndammerdijk, nabij Sloterdijk, is herhaaldelijk het tooneel van ruzie en onaangenaamheden. Het schijnt, dat de 52-j«rige echtgenoote van Haverman iemand is, die een zeer zenuwachtig gestel heeft, dat zich telkens opnieuw in het maken van twist manifesteert, Zoo ging het ook Woensdagavond. Zij werd in een hevige ruzie met haar man gewikkeld en het gevolg was, dat zij niet naar haar slaapkamer ging, doch naar het zolderkamertje, waar haar beidé Zoons-sliepen en waar ze meer haar toevlucht Zocht, wanneer er kwesties waren gerezen. Daar bracht ze den nacht door. Donder dagmorgen om zes uur ging haar man naar het zolderkamertje met de' bedoeling den twist bij te leggen. Doch toen hij een paar woorden had gesproken, sprong de vrouw plotseling op en gaf hem met een stuk hout, hetwelk zij naar bed had meegenomen, een klap. Dit maakte den landarbeider zoo drif tig, dat hij ook een stuk hout greep en haar eenige slagen op het hoofd toebracht. Het slachtoffer viel bewusteloos achterover. Haverman, die het hoofd geheel was kwijt geraakt, rende de straat op en doolde gerui- men tijd door de omgeving. Eenige uren later was hij eenigszins gekalmeerd en hij richtte zijn schreden naar het politiebureau op den Admiraal de Ruyterweg, alwaar hij Zich aangaf. Inmiddels had de politie ook van andere Zijde kennis van hft gebeurde gekregen, zoodat een inspecteur met eenige beambten reeds op weg was naar de bewuste woning; De vrouw werd in bed op de benedenver dieping aangetroffen. Na de bewusteloos heid was zij een weinig bijgekomen en was naar beneden gestrompeld. Zij bloedde he vig en was er slecht aan toe._Per ambulance auto van den Geneeskundigen Dienst werd zij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De dader legde een volledige bekentenis af. De toestand van de vrouw is ernstig. Herhaaldelijk had de politie in genoemde Woning reeds assistentie verleend. Eenigen tijd geleden zijn vier ambtenaren bij de belastingen te Eindhoven geschorst, onder vermoeden, dat zij de kosten van dwangbevelen ten eigen bate hadden aan gewend, aangezien zij niet verantwoord waren De commissie van onderzoek is, zegt het Volk, na een minutieuzen arbeid van weken, tot het oordeel gekomen, dat de schorsing moet worden opgeheven en de ambtenaren bij de inspectie elders geplaatst moeten wor den. Het bedrag dat blijkens het administra tief onderzoek door de ambtenaren in 's Rijks kas gestort behoort te worden,acht de commis sie te hoog, daar er motieven zijn oni te doen aannemen, dat inderdaad van verschillende dwangbevelen de kosten niet ingevorderd zijn, en zij dus niet ten laste van de verdachten kunnen gebracht worden. Niettegenstaande dit advies worden de ambtenaren v. K. en R. (kassiers) toch nog voor een hooger bedrag aansprakelijk ge- stelcfj nl. -voor 1300 en 650. Ze zullen hiertegen bezwaren inbrengen bij den minis ter. v. K. is met 1 Augustus overgeplaatst naar de inspectie Amsterdam D. B. R. met den- zelfden datum naar Groningen le afd. en r, d. Br. naar Roermond. De overplaatsings- •jsten komen ten laste van de betrokkenen lf. De politie te Nijmegen heeft aangehouden de 22-jarige vrouw W. H. uit Eindhoven, die haar kind onverzorgd had achter gelaten. Zij vertoefde in Nijmegen met den 20-jarigen N. S., ook uit Eindhoven, die bij de politie bekend staat als rijwieldief. S. is als minder jarige aangehouden en H. naar Eindhoven overgebracht. Naar den brand, tengevolge van blikseme inslag in Holysloot, onder Amsterdam, ruk ten verschillende motorspuiten uit, o.a. d baby-motorspuit, een motorfiets met duo zitting en zijspan, waarin een klein motor pompje meegevoerd wordt. Deze baby van de Amsterdamsche brandweer heeft onder weg eenige avonturen beleefd, welke oor- zaak waren, dat zij den brand niet bereikte. Zoo raakte nabij het Damrak de bestuurder in de war door het tee ken van een verkeers agent. De motorrijder-brandwacht verander de snel van koers met hèt gevolg, dat de baby omsloeg. Er was echter niets gebroken en spoedig bereikte zij den overkant van het IJ. Op den weg naar Ransdorp geraakte de motor van den weg, kreeg een schok en rolde naar links het talud af. De brandwacht op de duo-zit ting bemerkte het gevaar en sprong er af. De bestuurder echter ging met baby en al een sloot in. Zijn maat trok hem weer op het droge. Later werd de machine, waarvan een cylinder vermoedelijk gebarsten is, door an dere brandwachts opgehaald en met den ma- terieelwagen naar de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht vervoerd. Maandag heeft op den Hemweg fe Am sterdam een mishandeling plaats gehad. Twee jongens kregen twist met twee fviel- rijders, blijkbaar ruwe gasten. Deze mishan delden de jongens. Op hun geschreeuw kwam een wielrijder naderbij, die probeerde de knapen te ontzetten. Ook hij liep een pak slaag op. Een van de daders, wiens rijwiel defect was geraakt, was zoo brutaal dat van den man mede te nemen, die de knapen te Hulp was geschoten en liet z'n eige kaïfetje achter. De politie stelt een onderzoek in. Zondagmorgen had in de metaalfabriek van de firma Chr. van Dongen te Helmond een ontploffing plaats. Er werd nl. een ketel met teer gestookt. Op zeker oogenblik sprong deze geheel uit elkander. Een arbeider kreeg ernstige brandwonden en moest naar het gasthuis worden overgebracht. De fabriek brandde totaal uit. Alleen de belendende gebouwen bleven gespaard. Verzekering dekt de schade. Nabij het grenskantoor Canne bij Maas tricht, is dr C. uit Eben.Eymael (B.) tijdens het onweer van Dinsdagavond, gedood door een tak van een boom, die door den bliksem werd afgeslagen. Zijn zoontje, dat naast hem stond, kreeg geen letsel, Te Borger in Drente is op bijna 72-jarigen leeftijd overleden de bekende, Machiel Hen driks, ook verre buiten die gemeente be kend als de slijper Machiel. Als een nazaat van het vroeger vermaarde scharenslijpers geslacht dat een zwervend leven leidde, was hij de voornaamste scharen- en messen slijper van de laatste 20 h 30 jaren. In ver schillende tijden waren er meer van den zelfden naam en voor hetzelfde beroep, die allen het zwervend leven hebben geleid, waarvan deze op ruim 30-jarigen leeftijd, toen hij gehuwd was, afstand heeft gedaan. In de 18e eeuw, toen de huwelijken alleen kerkelijk gesloten werden, huwden de scha renslijpers niet en vereenigden zich alsjecht paar zonder den wettelijken band. Zulke vereenigingen, waarvan gezegd werd, dat de menschen „onder den eikenboom trouw den," duurden voort tot aan het einde der 19e eeuw. Borgerder Machiel, die er ongeveer 40 jaar gewoond heeft, was ook naar de wet gehuwd, hetwelk hem tot voorwerp van meer achting dan voor andere scharenslij pers maakte. Hij had lezen en schrijven ge leerd, wat anderen van dat reizend volkje niet kenden, had in zijn zwervend leven tot den dertigjarigen leeftijd Drente, een deel van Groningen en den Gelderschen Achter hoek leeren kennen en wist zich bijzonder bij het dorpsleven aan te passen. Als vaste inwoner van Borger verbouwde hij koren en aardappelen en slachtte een zelfgemest varkentje. Jarenlang reisde hij met een hondekar, waarop zijn slijptoestel, rond, om bij de menschen aan huis te slijpen. Omtrent het ontstaan van de scharenslij- persgroep, die altijd over het land reisde, wist hij, aldus de A. Ct., mededeelingen te geven als geen der andere scharenslijpers, die in Drente bekend waren. In de 17e eeuw waren een Machiel en diens zuster Henderina uit Westfalen in ons land'gekomen, waar hij als slijper en zij als koopvrouw goede zaken gemaakt hadden. Machiel vond er een vrouw en Henderine een echtgenoot die Wolters heette. Uit deze echtparen kwamen een Ma chiel Hendriks en een Machiel Wolters voort, die de stamvaders der reizende lieden zijn ge worden en van wie zich de Hendriksen bij den Protéstantschen en de Woltersen bij den R. K. godsdienst aansloten. Het gevolg was, dat de voornaam Machiel in elke generatie van beide familietakken voorkwam. Het uit de scharenslijpersfamilie treden nam in de laatste 30 a 40 jaar zeer toe. Een der eersten bracht het tot landbouwer in de Weerdingermarke, met een behoorlijk goed geregeld landbouwbedrijf. Anderen werden leerlingen in een of ander vak en kwamen in onze steden terecht en een deel van den stam, die, volgens dezen laatsten Machiel, wel eens veel meer dan 100 leden telde en dat in de boerenschuren van Drente geen plaats meer vond voor nachtlogies, nam zijn intrek in de woonwagens. De beide laatste Machiels, vader en zoon als hier genoemd, hebben vrij zeker de meeste scheermessen en scharen van Drentsche boeren en boerinnen ter verbe tering in bewerking gehad. Marie, de echtge noote van dezen laatsten Machiel heeft nooit zooveel Haarlemmer-olie, Berenburg's kruiden en andere geneesmiddelen in de boe renhuizen kunnen verkoopen als haar moe der, grootmoeder en tantes hadden geleverd en de eigenschappen om zich bij de Drente naren in dorpen en gehuchten aan te passen, was den mannen en nog meer de vrouwen aangeboren. Machiel Hendriks was de laatste vertegenwoordiger van het eens zoo roem zuchtige geslacht, dat zich in alle deelen van Drente heeft vertoond, de man, die door alle woonwagensbewonérs van dezen tijd geacht werd, wier kinderen Ret echtpaar Machiel en Marie oom en tante noemden. Hij was de eerste, die het van een zwervend tot een huiszittend leven heeft gebracht^ Reeds eenige weken geleden had de politie te Rotterdam de mededeeling gekregen, dat in een perceel aan de St. Mariastraat een ge heime distilleerderij was gevestigd. Woens dag heeft de politie van het bureau in de Witte de Wïthstraat daar een onval gedaan, maar men vond niemand thuis. In de keuken wer den de verschillende onderdeelen aangetrof fen voor een distilleertoestel, terwijl in de kast verschillende flesschen reeds bereide drank werden gevonden. Al de toestellen werden in beslag genomen. De bewoner, de 36-jarige J. W. J. werd ter zake van het hou den van een geheime distilleerderij in bewa ring gesteld. In den nacht van Woensdag op Donderdag bemerkte een agent van politie, dat van het gebouw van Blikman Sartorius op het Rokin, in de Hoofdstad aan de zijde van de Nadorststeeg, een raampje openstond. Bij onderzoek bleek, dat iemand zich toegang had verschaft. Eenige honderden vulpenhou ders en gouden potlooden, ten bedrage van ongeveer ƒ5000.worden vermist. Te Epe heeft men zich op klaarlichten dag, terwijl de bewoners korten tijd afwezig wa ren, door opschuiving van een raam, toegang verschaft tot een woning en daarna uit een kast een bedrag vah ongeveer 700 gestolen. Politie en maréchaussee stellen een uitge breid onderzoek in. Op de Nieuwe Parklaan bij het Gevers Deynootplein te Scheveningen heeft zich Donderdagavond een ernstig ongeval voorge daan. De bejaarde en sedert tal van jaren bij de Amsterdamsche rechtbank als advocaat inge schreven mr. H. J. Keijzer uit Amsterdam, die er wandelde, is vermoedelijk tengevolge van aanrijding door een motorrijwiel, ge vallen, waarbij hij het linker-onderbeen brak. De Eerste Hulpdienst heeft hem naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij echter zeer spoedig na aankomst is overleden. De juiste oorzaak van het ongeval staat nog niet vast. Wel is uitgemaakt, dat den motorrijder geen schuld treft. De politie stelt nog een nader onderzoek in. Bij de graafwerken van de rivier de Linde (Fr.) is diep in den grond het volledig ge raamte gevonden van een eland. De beende ren zijn nog volkomen gaaf. Te Beetsterzwaag (Friesl.) is een 73-jarige ingezetene, door de warmte bevangen, plot seling overlsfaen. De dader gepakt. Uit Brussel wordt gemeld: Xavier Deckers 60 jaar oud, en zijn zuster Anne Marie, 72 jaar oud, beiden afkomstig uit Valkenburg in Limburg, zijn Maandagavond in Schaer beek'gewurgd door een zekeren Gerard Cor- teville. 25 jaar oud, den verloofde van een nicht van Deckers. De moordenaar, die eerst aan de politie zeide, dat de beide oudjes zelfmoord hadden gepleegd, bekende naderhand Deckers ge dood te hebben, bij afwezigheid van Anne Marié, die hij bij haar thuiskomst' ook ver moordde. Corteville had geld geleend van Deckers voor het overnemen van een kleinen tabaks- handel. Dit geld wenschte hij niet terug te betalen. Naar aanleiding van dit telegram zijn nadere inlichtingen ingewonnen. De familie Deckers, die vroeger te Valkenburg woonde is reeds geruimen tijd geleden uit deze plaats ver trokken. Bij bloedverwanten was van het drama nog niets bekend. 40 H.A. verbrand. Het vuur bedwongen. De ernstige boschbrand, die Woensdag en in den nacht van Woensdag op Donderdag tusschen Oisterwijk en Haaren woedde, is grootendeels bedwongen met de hulp van de militaire wielrijders uit Den Bosch, de Til- burgsche en Óisterwijksche brandweer. Er zijn vele hectaren boschgrond verwoest. Er zijn geen huizen of gebouwen in brand ge raakt. De schade aan de bebosschingen toe gebracht is evenwel zeer groot. De „Prov. Noórd-Brabantsche en Bossche Courant" deelt de volgende bijzonderheden mede Het vuur, da*t Dinsdag reeds een bedui denden prooi aan bosch, waaronder ook veel hoog-opgaande dennen, verslonden had en dat men in den laten avond van dien dag be dwongen waande, is 's middags wederom opgelaaid en ook Woensdag woedde de brand voort en nu naderde het vernielend element dichter Oisterwijk. Ten gevolge van den dichten rook, welken het brandende droge hout ontwikkelde, was het niet mogelijk, den vuurhaard op korten afstand te bereiken. Men was gedwongen, er wel een half uur vandaan te blijven, hetgeen het directe blus- schingswerk natuurlijk zeer'belemmerde. Uit Den Bosch waren ongeveer 200 mili tairen opgekomen,'die mede den strijd te gen de vlammen aanbonden. De Óisterwijk sche brandweer werd versterkt met een mo torspuit van Tilburg, die telefonisch gere- quireerd werd en te ongeveer vijf uur arri veerde. Het Tilburgsche personeel had gas maskers meegebracht. Al zouden deze nut tig geweest kunnen zijn tegen den rook, de hitte verhinderde een nadering tot dichtbij het vuur. De burgemeester van Oisterwijk, die uitstedig was, werd telefonisch van de gebeurtenissen verwittigd, zoodat hij de lei ding van den blusschingsarbeid op zich kon nemen. Den geheelen avond heeft dit werk geduurd. Eerst te twee uur 's nachts kon men zeggen den brand bedwongen te hebben, al be staat er vrees, dat het vuur wederom zal op laaien. Op last'van het gemeentebestuur bleef het hotel „Gemullehoeken" van den heer Frits van Opstal den ganschen nacht geopend, om te zorgen voor spijs en drank voor hen, die zich met het bestrijden van het vuur bezig hielden. Dat waren ongeveer 300 menschen. De brand, welke een grooten omvang had, woedde tot op 10 minuten afstand van het Staalbergven. Verscheidene particuliere bosschen zijn een prooi der vlammen geworden, doch de eigenlijke bosschen van Oisterwijk, die nl. toebehooren aan de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten en dfe wandelbos- schen hebben geen schade geleden. Tot zoover is de brand gegaan. Men bou de daarbij in het oog, dat al war verbrand is, droog hout was, terwijl de Óisterwijksche bosschen grootendeels groen zijn, zoodat daarvoor minder kans op aantasting door het vuur bestond. Een drietal boerderijen, gelegen in de na bijheid van den brand, zijn behouden geble ven. Een hoeve was reeds ontruimd, evenals de woning van den opzichter van de Ned. Heidemaatschappij. In totaal zullen een 40 H.A. bosch verbrand zijn op deze beide da gen. Het door dezen boschbrand geteisterde ge bied strekt zich uit tusschen Boxtel, Haaren en Oisterwijk. Het vuur vond waarschijnlijk zijn oorsprong in de heide van de Campine, onder Boxel, waar hoewel met vereende krachten, getracht werd den brand te blus- schen, de vlammen zich over een groote op pervlakte verspreidden. De oorzaak zal wel gezocht moeten worden in het achteloos weg" werpen van een brandende sigaar, sigaret of vonken uit een pijp, althans ter plaatse, waar de brand ontstond, loopen geen treinen, welke door uitvliegende vonken het vuur veroorzaakt zouden kunnen hebben. Een gevaarlijke blussching. De scheikundige afdeeling van de brand weer te Amsterdam, heeft een onderzoek ingesteld naar de pharmaceutische waren, die Dinsdagavond in de loods van de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij op de Surinamekade aldaar, in brand zijn geraakt. Gebleken is, dat de verpakkingen het volgende bevatten water-stofperoxyd van 10 zuiver salpeter zuur van 47 idem van 65 zuiver zwa velzuur van 96 zuiver zoutzuur van 25 aspirine-tabletten, uretha-aethyl in papieren zakken en cyankalium van 100 De brand kan ontstaan zijn, doordat een van de flesschen salpeterzuur gelekt heeft of gebarsten was, waardoor het houtwol, waardoor zij omgeven waren genitreerd werd en dientengevolge aan zelfverbranding onder hevig werd. Evenzeer kan het sterke zwavel zuur, indien lekkage optreedt, het houtwol verkolen. Door inwerking van zuren op cyan- kali wordt blauwzuurgas ontwikkeld. Uit 't bovenstaande blijkt, dat de brand weer dien avond, zonder het te weten, aan een ernstig gevaar heeft blootgestaan. Ver schillende fleschjes, die cyankali bevatten, waren gesprongen en het bluschwater be vatte dus zwaar vergif. Te Vlissingen zijn op de kermis door de politie drie boeienkoningen aangehouden, die nog een of ander vonnis moesten onder gaan. Een was deserteur van de Marine, de tweede had wat op zijn kerfstok wegens orde verstoring te Rotterdam, terwijl de derde zich had schuldig gemaakt aan frauduleuzen in voer van gedistilleerd. De aangehoudenen zijn ter beschikking van de justitie te Middel burg gesteld. Bij de politie te Amsterdam is aangifte gedaan, dat een brief, welke op 19 Januari door een bankierskantoor aan de Heeren gracht aldaar, verzonden was, gestolen is. Er zaten tien winstbewijzen en tien coupons in De politie te Rotterdam is er in geslaagd een tweetal zeer beruchte kaaidieven aldaar in bewaring te stellen. Het zijn de gebroe ders C W, en L. W. uit d» Ruwbroekslwat. 'die er Kun bedrijf van maken op de Kaden goederen mee te nemen. Zij gaan daarbij altijd met een ongehoorde brutaliteit te werk. Meestal komen zij op een wagen, ge ven voor van een of andere firma te zijn en gaan dan de goederen, die zij op het oog hebben, eenvoudig opladen. Zoo hebben zij onlangs een groote partij hout weten weg te halen. Het eigenaardige daarbij was. dat de schipper zelf nog een handje mee hielp, om de goederen op te laden. Eenige dagen ge leden wisten zij twee groote kisten met eieren mee te krijgen. Toen zij Dinsdag leege vaten trchtten mee te nemen, zijn zij op heeterdaad betrapt en kon men hen ar resteeren. Een oude man bijna het slachtoffer. De landbouwer De B. te Alphen a. d. Rijn, die aan doofheid lijdt_ was op 'n weiland on der Ter Aar bezig met't uittrekken van ste kels, toen hij zich plotseling hoorde toe roepen: „Kerel ga óp zij!" De man deed dit haastig en een paar seconden later suisde een militaire vliegmachine naar omlaag. De noodlanding geschiedde keurig. De inzittende militairen, die met een warmgeloopen motor te kampen hadden, gingen een uurtje later weer het luchtruim in, koersende naar Rijnsaterswoude. Ook dar moesten zij weer ijlings den vasten grond opzoeken. Of de tocht naar Soesterberg verder vlot is verloopen, konden we niet meer nagaaö. aldus de Tel., waaraan we dit bericht ont- leenen. Tengevolge van de staking in de metaal industrie in België ziet, naar „Het Volk" meldt, de N.V. Kromhout Motorenfabriek te Amsterdam, die haar gietwerk steeds uit België betrekt, zich genoodzaakt, den werk tijd voor haar personeel voorloopig in te per ken tot 5 dagen.per week en verschillende dubbele ploegen op te heffen, zoodat al reeds aan een 20-tal werklieden ontslag is aange zegd en bij langeren duur der staking meer ontslagen zullen volgen. In den gemeenteraad van Middelburg werd er op gewezen, dat zich daar een soort van verkapte bedelarij voordoet, nl. door vrouwen, die met kinderen "naar de stad ko men, om zich op Donderdagen door vele vreemdelingen te laten kieken. De burge meester deelde mede reeds zelf tegen dit kwaad te zijn opgetreden en de politie te heb ben opgedragen ook scherp er op te letten. In de omgeving* van Nijmegen heeft een zwaar onweder heel wat schade aangericht. Te Malden ging de bui gepaard met een ster ke windhoos, welke een groote korenmijt van zekeren B. opnam en den inhoud over het veld verspreidde. In de Opy bij Nijmegen werd een koe door het hemelvuur gedood. Ook onder Druten en Dreumel werden eenige koeien getroffen en gedood. Onder Hees sloeg de bliksem in- een schoorsteen en sprong vandaar op de kachel over. De kinderen, die in het vertrek ver toefden, kwamen er met den schrik af, doch zagên door de roetmassa zwart als turven. In Bemmel en' WyChen werden eenige boerderijen getroffen de ontstane branden konden ech'er dadelijk gebluscht worden. Dinsdag waagde zich te Vlissingen een Amerikaansche dame bij het baden te ver in zee. Zij verkeerde in groot gevaar wat geluk kig werd gezien door den humorist den heer Lou Bandy, die met het gezelschap „Faveur" te Vlissingen vertoeft. Hij mocht er in slagen de zwemster behouden op het strand terug te brengen. In het Zuiden van Gelderland doet zich de droogte in het weiland op zeer ernstige wijze gelden, de groei van het gras staat zoo goed als geheel stil men vreest dan ook dat van de 27 eimet, de tweede snede, weinig zal terecht komen. Het fruit lijdt ook zeer onder de droogte. Als niet spoedig een weersverandering op treedt, vreest men voor een mislukking van den fruitoogst. GOUDA, 23 Juli. Boter red. aanvoer, han del red,, weiboter 110120. Eieren groote aanvoer, handel flauw 6.206.80 p. 100 st. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer, handel matig/ 350425; vette varkens red. aanvoer, handel matig 4245 ct. per half Kg.; magere varkens red. aanvoer, handel stug 4045 ct. per half Kg.; magere biggen weinig aan voer, handel stug 1220 per stuk; nuch tere kalveren weinig aanvoer, handel flauw 1218 per stuk. HOOGKARSPEL, 23 Juli 1925. Vereen. „De Eendracht" Aardappelen: Schotsche 2.70—2.75; Kok, Due, Ninityfold 2,65 285. Kleine aardappelen 3.453.50. Kriel aardaappelen 0.600,75. ROTTERDAM, 23 Juli. (Coöp.Tuinbouw veiling Rotterdam en Omstr.) PI. gl. kom kommers I 1323 dito II 7.8012.20, dito III 2.507.30, komkommerstek 1 per K.G., sla I 2.104.70 per 100 krop, bloemkool I 6.9013, dito II 1.307.70, per 100 peen 1/713, per 100 bos, tomaten A 6.70—8.10, dito B 3.80—5.80, dito C 3.505.40 per pond postelein 13 per 100 K.G. radijs 1.20 per 100 bos tuin- boonen/8per 100 K.G., snijboonen 1416 c. per K.G, per 100 24 c., stek per K.G. 78 c., selderij 0.701.60, kroten 2.10, pieter selie/1 alles per 100 bos; roode kool 3.105 spitskool 45.50 alles per 100 K.G., andij vie 2.20 per 100 krop, stamprincesseboonen 911 c., per K.G. BROEK OP LANGEN DIJK, 23 Juli. Schotsche muizen 5.908.50, duken 4.40 5.60, schoolmeesters 4.408, eigen- heimèrs ƒ4.206.40, bl. aardappelen 5.70 6.60, ideaal 5.10, roode ster graafjes 9.90, drielingen 6.308.40, kléine 1.402, spercieboonen 12.50—13, drielingen 6.40 8.40, zilvernep 17.1018.90, roode kool 2303.60, witte kool 5.106.70 gele kool 9.7011.30, alles per 100 kg. bos wortelen 7;609.70 per 100 bos bloem kool 918, 2e soort 2.506, per 100 stuks. Aanvoer 210.000 K.G. aardappelen, 971 K.G. spercieboonen, 2285 K.G. zilveruien, 90.200 KlG. roode kool, 5300 bos wortelen 10.135'stuks Woemkont VOO-ts C/nrt/rroezocAA.e.C.c. 'f Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken. Donderdag 23 Ju^. Aardap pelen 1.491.90 per 25 K.G.; kl. Aardap pelen 1 81 per 25 K.G. Slaboonen 1.75-2 per 15 K.G.; Snijboonen 0.603.30 per 15 K.G.; Doperwten 3.103.20 per 50 K. G.; Roode Aalbessen 0 230.60 per K. G.; Zwarte Besen 0.71 per K.G.; Klapbessen 1.103.15 per 10 K.G.; Perziken 6-11.60 per 100; Komkommers 48.40 per 100; Tomaten 1622 per K.G.; Bloemkool 6.30—10.— per 100; Roode Kool 4.70 per 100; Andijvie 1.303.10 per 100 krop; Wortelen 8 per 100-bos; 'Eigenheimers groote 1.471.75 per 25 K.G.; idemkleine 1.171.26 per 25 K.G.; Jellos f 0.250.33 HOOFDDORP, 23 Juli 1925. Tarwe 13 —1414; Wintergerst 12—12.50; Witte Duiveboonen 151754; Karwei 27 28; Koolzaad 2225 per 100 K.G. ALKMAAR, 22 Juli. Exportveiling. Aard appelen 3.807,80, aalbessen J 2660, zwarte bessen 12-91, doperwten 217, tuinboonen 4.306.80, snijboonen 10 21,, spercieboonen 12-16 per 100 K.G.; bloemkool 1ste soort 1018.70, 2e soort 58, kropsla 2.806.50, komkommers ƒ4.9013,20 per 100 stuks; wortelen 7.80 11.60 per 100 bos. BOVENKARSPEL (Station), 22 Juli. (De Tuinbouw). Aanvoer 19.60ft bn. aardappelen, Koks, Due en Ninetylcld 2.753.20, Schot sche 3.10—3.30, kleine 3.30—4; ronde 2.75—2.90, blauwe 2.80—2.95 per baal? 52.800 stuks bloemkool, 1ste soort 12.10 27.10, 2de soort 3.60—14, 3de soort 3.90 4.70 per 100 stuks; 40.400 K.G. roode kool 3.80—4.90; 850 K.G. gele kool 12.40— 12.50, 4400 K.G. witte kool 3.605.70, per 100 K.G.; 28 zak slaboonen 2.602.80 per 15 K.G.; 255 K.G, augurken 2730 cent per K.O. ALPHEN AAN DEN RIJN. N. V. Tuin bouwveiling „Alphen aan den Rijn". Vei ling van 22 Juli. Tuinboonen 5.405.60, Peulen 13, Doperwten 1011, Heeren- boonen 1022, Snijboonen 1524, boonen 9, Spekboonen 11, Postelein 37, Aardappelen 5.506.90, Augur ken fijn 5253, dubb. gr. 916, Ap pelen 1428 per 100 K.G. Rabarber 5 —20, Peen 46, Kroten 23, Andij vie 3.40 per 100 bos. Kropsla I 2.90 3.60, Komkommers I 10.80, idem II 7, Bloemkool I 1117, idem II 56, Me loenen 10—28 per 100 stuks Morellen 2829 per 100 pond. UITHOORN, 23 Juli. Op de kaasmarkt waren aangevoeld 145 partijen. Prijs Goud- sche kaas R. M. 5964; 2de soort 53— 58; zwaardere 6564. Zonder rijksmerk 5159. Handel kalm. IJMUIDEN, 23 Juli. Heden aangeko- mne aan den rijksafslag 21 stoomtreilers, 1 kotter en 51 kustvisschers. Aanvoer en prijzen waren voor treilvisch; 106 kn. tarbot f 3155, 22 kn. griet f 40 46 pel 50 Kg. 890 st. gr, tong f 2.30 2,60, 4663 st. midd. dito f 1.80—2.50, 7802 st. kl. dito f 1.602.15 per Kg;, 13 kn. gr. schol ,f 2953, 20 kn. midd. dito f 1940, 62 kn. zet dito f 16.5030, 1196 kn. kl. dito f 0.90—19, 6 kn. bot f3.90—13.50, 98 kn. schar f 2—12,50 per kist van 50 Kg. 23 kn. rog f 3.509.50 per- 20 stuks, 37 st. vleet f 0.341.40 per stuk, 159 kn. pieterman poontjes f 0.1021, 13 kn. gr. schelvisch f 19 24, 21 kn. gemidd. dito f 1618, 48 kn. kn. kl. midd. dito f 79, 449 kn. kl. dito f 23.60 per kist van 50 K.G. 19 kn. kabel jauw f 2134 per kist van 125 K.G., 23 kn. gr. gullen f 6—10,85 kn. kl. dito f 0.95—2.40, per kist van 50 Kg., 52 st. leng f 0.370.43 5 st. heilbot f 7.4823.40 per stuk, 19 kn. wijting f .202.50 per kist van 501 g., 51K st. koolvisch f 0.140.80 per stuk, 8 kn. ma kreel f 1626 per kist van 50 Kg., 3 st. zalm f 2.104.60 per stuk. Voor Spaansche visch 2 st. tarbot f 22.5027.50 per 50 Kg., 508 st. gr, tong f 22.05, 505 st. midd. dito f 2 2.20, 30 st. kl. dito f 1.55 per Kg., 1 kn. midd. roode poon f 23, 1 kn. kl. dito f 17.30 kn. poontjes f 12.50 per kist van 50 K.G. 12 st. rog f3,707 per 20 stuks, 3 st. vlee f 0.73 per stuk. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 19 aan de markt. De besommingen waren IJM. 490 met f2135, IJM. 159 met f 1019, IJ.M. 15 met f 1609, IJM. 9 met f1106, IJM. 18 met f2009, IJM. 385 met f 2341, IJM. 324 met f 906, IJM. 32 met f 1567, IJM. 32 met f 600, IJM. 120 met f 1822, IJM. 90 met f 791, IJM. 47 met'f 655, IJM. 290 met f 946, IJM. 27 met f 693, IJM. 158 met f618, IJM. 127 met f864, IJM. 330 met f 1011, IJM. 135 met f 1054 en van Katwijk de KW 14 met f 987 besomming. Van de Spaansche kustvisscherij kwam heden binnen de stoomtreiler Anna IJM. 34 met f 1314 besomming. Heden kwam hier binnen de Duitsche motortreiler van de Surrevaad-visscherij P.G 356 met f 917 besomming. „Jonge Catharina" en „Clan Monroe". Op 9 April kwamen uit Vlissingen de ont zettende bijzonderheden betreffende de aan varing tusschen de stoomschepen „De Jonge Catherina" en „Clan Monroe". De Catherina werd midscheeps getroffen en zonk onmid dellijk. De opvarenden sprongen te water. De sloepen van het Engelsche stoomschip werden gestreken. De meeste schepelingen werden opgepikt, doch vier werden vermist en bleken later te zijn verdronken. En van de geredden overleden er nog 6 ten gevolge, van de doorgestane koude. „De Jonge Catherina" behoorde aan de Middellandsche Zeevaart-Compagnie en was op weg naar Antwerpen. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft deze zaak onderzocht en Donder dag uitspraak gedaan. Uit het gehouden onderzoek blijkt, dat de verklaringen van de opvarenden van dc „Jonge Catherina" ten aanzien van de posi tie van de schepen vóór de aanvaring, niet geheel overeenstemmen met die van de opva renden van de „Clan Monroe", Volgens de lezing van eerstbedoelden zag men van de „Jonge Catherina" op een af stand van ongeveer 1)4 mijl recht vooruit even aan bakboord de twee toplichten van de „Clan Monroe" naar stuurboord open. Men zag, tengevolge van het minder/ goede zicht, geen zijlicht, maar als men er een ge zien had, dan zou men, in aaflmerking geno men den stand van de twee toplichten, het groene licht zijn geweest Naar die lezing had de „Jonge Catherina", indien er gevaar voor aanvaring was geweest, overeenkomstig art. 21 van de Bepalingen, ter voorkoming vkn Aanvaringen op zee, koers en vaart moeten houden, daar de „Clan Monroe", zegt de Raad, die immers de „Jonge Ca therina" aan stuurboord had, dan krachtens art. 19 der gemelde bepalingen uit den weg had moeten gaan. Art. 18 der gemelde Be palingen was, blijkens lid 3 van dit artikel, niet van toepassing, omdat als gezegd, in aanmerking genomen den stand van de twee toplichten van de „Clan Monroe" men van de „Jonge Catherina" wanneer het helder was geweest, alléén het groene licht zou hebben waargenomen. Volgens de lezing van de opvarenden van de „Clan. Monroe" zag men de „Jonge Ca tharina" op ongeveer 1 streek op S. B.-boeg en het groene licht. Indien men aanneemt, dat dit de positie der schepen was, had dc „Jonge Catherina" evenmin S. B.-roer mo gen geven, maar had zij alsmede haar koers moeten volgen en waren de schepen van el kaar vrijgeloopen. Art. 18 voormeld, was dan ook niet toe passelijk. De manoeuvre van de „Jonge Catherina" om S- B.-roer te geven, hoewel de schepen niet recht of bijna recht tegen elkander in stuurden en waardoor zij zonder nood zaak voor de „Clan Monroe" overging, was derhalve verkeerd en moet als de eer ste oorzaak van de aanvaring worden be schouwd. De omstandigheid, dat het hier loodsmansvaarwater was, vermag dit oor deel niet wijzigen. De vraag kan echter worden gesteld, zegt de Raad, of niet de „Clan Monroe" toen men da aan boord de verkeerde manoeuvre van de „Jonge Catherina" bemerkte, iets had kunnen en moeten doen om dte aanva ring te voorkomen. Zij had inderdaad, toen zij het eerste een-stoot-sein hoorde, moeten stoppen en zoodra men zag, dat de „Jonge Catherina" stuurboord uitging, moeten ach teruitslaan. De Raad wil niet beweren, dat dan de aanvaring niet zou zijn gebeurd, want kennelijk waren de schepen dichter bij el kaar, dan men, ten gevolge van het minder goed zicht, dacht, maar in ieder geval zou de aanvaring minder hevig zijn geweest. Voor de Utrechtsche Rechtbank heeft Donderdag terecht gestaan de gewezen no taris H. A. B., beklaagd van verduistering van gelden enaeffecten ten narjeele' van ver schillende cliënten. Het O. M., waargenomen door Jhr. Mr. A, Calkoen, eischte 1 jaar en 6 maanden gev.- straf onder aftrek van preventieve hechte nis. De verdedigster Mej. Mr; Estella C. Simons verzocht de rechtbank zoo spoedig mogelijk uitspraak te doen Zij meende, dat op streng juridische gronden volgens de dag vaarding niet tot veroordeeling kon worden overgegaan. Na replieken werd de uitspraak bepaald op Donderdag a.s. om 10 uur 's morgens. Voor de rechtbank te Tiel stond Donder dag terecht C. de J. oud 53 jaar, burge meester van Lienden, beklaagd van feitelijke aanranding van de eerbaarheid, gepleegd om streeks 13 uJni op Adriana H. van V. Van de zijde van het O, M, waren acht getui gen gedagvaard, door dc verdediging van be klaagde zes getuigen. Verdediger was Mr. E. J. J. van Lidth de Jeude te Tiel. De zaak werd met geslotendcurenbchandeld.Geëiscbt werd 14 dagen gevangenisstraL Uitspraak Woensdatf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7