De groote ZomerOpruiming Sport- en wedstrijden Radio-Omroep. ij Muggebeten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Vrijdag 24 Juli 1925 ZEILEN. De Kaag week 1925. LAWNTENNIS. KERK EN SCHOOL. Kardinaal van Rossum. Heiligverklaring van Mère Magdalena Sophia Barat. Opheffing van het departement van Onderwijs. Colbert-Costuums Plein 35 - Telefoon 11265 Ongekende voordooien Ziet de étalage Pastoor G. Steins Bisschop S. J. De opvoeding van dooven. STADSNIEUWS. R. K. Landbouw-bedrijfsraad. Jacob van Lennep. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. RRRRRRRRADIO TOESTELLEN COMPLEET VANAF F 1.85 PER WEEK. BUREAU MEIJER Jansstraat 67 Haarlem TELEFOON 13620. AALSMEER. Welke zesmeter vertegen woordigt Nederland bij den One Ton Cup Goede prestaties der Belgen in de 45 M2. klasse. De Kaag, 21 Juli '25. Het einde van het vijfdaagsche zeilfestijn is weer daar. Morgen zal weer een kalme rust heerschen op de deze dagen zoo veel bevaren wateren de oude boerderij zal de ragtimes van de Jolly hight Jazz voor een jaartje moeten missende koeien in de verre weilanden Zullen weer rustig kunnen grazen, niet ge stoord door kampeerende-druktemakende jongelui. Wel hebben de Kaagbezoekers het met het weer getroffen behoudens een onweer Maandagmiddag, dat de stemming geheel niet kon verstoren, is Moeder Natuur ons bijzonder welgevallig geweest maar.... en daar is weer 's menscherr slechte eigen schap nooit is men tevreden nu ont brak weer de wind voor zeilen noodzakelijk. En de windstilte deed sommigen den wensch doen hé, ik wilde dat het Kaag weertje werd De wedstrijden van Maandag. In den vroegen ochtend was er een wind snelheid van 4 M. per seconde, welke terug liep tot 0.50 M. om 11 uur. De races der zesmeter s en regenbogen werden dan ook echte dobberpartijen. I De uitslagen luiden Zesmeters: 1. Prinses Juliana (eig. Synd. P. J., st. man Hiba) 1. 55 .51. 2. Uylenspiegel (eig. st. man del Monte, Brussel) 1.55.20. 3. Hollands Hope (eig. K. N. Z. en R. V., st.m. Lucassen) 1.56.48. Het Belgische jacht de Uylenspiegel bezette in deze race op goede wijze de tweede plaats. Op het laatste deel der baan loopt del Monte, die hooger ligt dan de overigen, resp. de Braassemermeer, Hollands Hope en de de Ruyter voorbij. De Juliana wint met 29 seconden voorsprong. Nu we het toch over zesmeter-races heb ben moet ons een protest uit de pen over het schandelijk gedrag van heeren motorboot- vaarders o.a. de Janneman op Zaterdag en Zondag bij het volgen dezer races. Vrijbuiters: 1. Paul Jones (eig. st.m. A. Markx) 2.13.47 2- Jan Haring (eig. st.m. H. Munning Schmidt) 2.21.15. 16 M Kruiserklasse: 1. Treub III (eig. st.m. G. H. Kaars Sypesteyn) 2.35.30. De Haarlemmer Sypersteyn, voorzitter der H. F. C. kwam in de race als eerste aan. Scheldejollen 1. Watergeus (eig. J. v. d. Stadt Jr., st.man G. v. d. Stadt) 2.31.24 2. All Right (eig. st.man J. Glasius) 2.33.11. D.-klasse 1. Marijke (eig. st.man B. Leis) ber. tijd 2.047 2. N. N. (eig. v. d. Bergh, st.man van der Mey) ber. tijd 2.8.20. RegenboogklasseOnder windstilte had de staft in deze klasse plaats, zoodat het een vervelend gedobber werd. De uitslag luidde 1. Meteor (eig. st.man Küber) 2.31.11 2. De Leede (eig. H. Doe- der, st.man v. d. Mey) 2.31.41; 3. Schrijverke II (eig. st. man J. C. Smit) 2.38.25. 45 M2. kruiserklasse Hierin triompheer- de wederom een Belg. Het is een mooi ge zicht deze groote jachten bijna 6 Meter over de startlijn te zien gaan. Jazz Band (eig.st.man Fridt, Amerika) won in een tijd van 2.32.20. Pluygers met Kemphaan is tweede met een tijd van 2.34.59. Oiseau Bleu is derde. Zesmeterklasse Veel spanning was er in deze race niet. De Prinses Juliana, gezeild door het ijverige Kaagbestuurslid Ir. Doeder' zag thans geen kans een eere plaats in te nemen. De eindstand was 1. Adm. de Ruy ter (eig. Synd. Seevanck, st.man Mr. J. R. Carp) 2.29.23 2. Saender; 3. Uylenspiegel; Ciss opgegeven. 12 voetsjollen A 1. Wiedewiet (eig. st.man Huybers) 1.13.18; 2. Anneke II (eig. st.man Bohré) 1.14.33. 12 voetsjollen B 1. Nelly I (eig. st.man van 't Hoogerhuis) 1.10.55 2. Cupido (eig. st.man N. Peters) 1.11.35. Het einde van den vierden dag kwam hiermede weer. In de societeitstent werd daarna natuurlijk aan Terpsichoré de noodige aandacht besteed. De syncopen van „The Jolly hight jazz" weerklinken in den zoelen zomeravond.... Dinsdag. In de internationale zesttieter-klasse wint de „Adm. de Ruyter." Scheiden tut Weh Laatste dag Zesmeters Wie zou den hoofdprijs win tien De Juliana of de Ruijter, of zou Hol lands Hope nog voor de verrassing zorgen De uitslag der ochtend race was 1. Adm. de Ruijter (Carp) 1.4-9.52. Prinses Juliana (Hibma) 1.50.53 3. Holland Hope (Lucassen) 1.51.38. Vrijbuiters 1. Paul Jones (Markx) 1.57.57; 2. Kaper (Bosch v. Drakensteijn) 2.4.25; 3. Jan Haring (Schmidt) 2.6.20. 16 M3. kruiserklasse 1. Treub III (G. H. Sypesteijn) 2.7.14. Scheldejollen 1. Watergeus (v. d. Stadt) 2.6.23 2. All Right (Glasius) 2.7.10. D-klasse (handicap) 1. N. N. (van den Berg) 1.36.34; 2. Marijke (Leis) 1.37.38. 12 voetsjollen voor dames Werd anders door ons in de persboot alleen den zesmeter- wedstrijd gevolgd, thans werd ook deze damesrace gevolgd. Een moedige redding werd volbracht, toen 't Landje (mej. H. Louw) omsloeg. De uitslag 1. Beatrijs III (Histe Hin, Haarlem) 1.15.21 2. Jopie (Erna Visser) 1.15.41; 3. Windewiek II (Mej. van Kempe Valk, Haarlem) 1.15.48; 4. Boreas (mej. Stoere) 1.16.12. Achttien jollen namen deel. Regenbogen 1. Meteor (Hübers) 1.50.57; 2. De Leede (Ir. Doedes) 1.53.38. -45 M2. kruiserklasse 1. Kemphaan (Pluy-; gers) 1.44.15; 2. Jazz Band (Fridt, Antwer pen) 1.46.8; 3. Ariël (eig. v. d. Goot, st.man Koert) 1.49.23. Zesmeters Deze middagrace zou beslissen wie den hoofdprijs winnen moest. De Adm. de Ruyter en de Prinses Juliana hadden ieder 95 punten, terwijl de Hollands Hope met 83 punten derde was. Groote spanning heerschte bij allen. Tusschen deze jachten ging het dan ook voornamelijk in deze race, hoewel Nathan met de Braassemermeer (ex- Gollyway) op mooie wijze de eerste plaats bezette, gevolgd door de Saenoa. 1. Braas semermeer (Nathan) 1.32.45 2. Saenda (W. Schouten) 1.32.7; 3. de Ruijter (Hibma) 1.34.33 4. Juliana 5. Hollands Hope. j Naar wii onofficieel vernamen heeft de „Adm. de Ruijter" den hoofdprijs in deze klasse gewonnen. 12 voetsjollen A (Bohré) 1.15.37; 2. Marietje (W. de Vries Leutsch) 1,17.45; 3. Duimelot (Verkade) 1.18.19. 12 voetsjollen B 1. Nelly I (v. 't Hooger huis) 1.22.2 2. Zeehond (A. v. Beekum) 1.22.52 3. Dreadnought (Bakker) 1.24.50. De officieëele uitslagen van de behaalde hoofdprijzen zijn bij het afzenden van dit bericht nog niet bekend. Betere tijden werden heden gemaakt dan gisteren. De windsnelheid was opge- loopen tot plm. 5 M. per seconde. I-I. N. NABESCHOUWING VAN DE KAAGWEEK. De prijswinnaars. In de zesmeterklasse, ging zooals wij reeds meldden de Adm. de Ruyter van Syndicaat Seevanck, gestuurd door Mr. Carp en on^»r meer bemand met de bekende Haarlemsche zeiler Ansko Dokkum, met den eersten prijs strijken. 1. de Ruyter, 107 punten. 2. Prinses Juliana, 103 punten. In de regenboogklasse won de Leede van Ir. L. Doedes, gezeild door van der Mey met 4 punten voorsprong op de Meteoor (70 punten). Vrijbuiters: 1. Paul Jones (Markx) 84 punten. 2. Jan Haring (Schmidt) 66 punten. 45 M2. kruiserkiasse 1. Jazz Band (Fridt, Antwerpen). 12 voetsjollen voor dames Beatrys III, stuurvrouw Hiske Hin,eig. C. N. Hin, (46 punten). 12 voetsjollen A 1. Wiedewiet (Huybers) 88 punten. 2. Anneke II (Bohré) 82 punten. 12 voetsjollen B 1. Nelly I (v. 't Hoogerhuys) 112 punten. 2. Dreadnought (A. Bakker) 104 punten. Wij kunnen niet nalaten, aan het einde van ons verslag gekomen, het ijverige Kaag- bestuur niet alleen te danken voor de schit terende dagen ons aldaar geboden, doch ook voor de uitstekende wijze, waarop dezen keer voor de pers was zorg gedragen. Het volgen der races met een motorboot dit jaar voor het eerst voldeed uitstekend en lijkt ons een zeer geslaagde oplossing. Tusschen de de Ruyter, Hollands Hope en Prinses Juliana zullen nog wedstrijden wor den gehouden op de Zuiderzee om uit te maken, welk jacht de Nederlandsche kleu ren zal verdedigen in den strijd om den Coupe du Cercle de Voile de Paris, of kort genoemd de One Ton Cup. Wij voor ons zien als afgevaardigde gaarne Carp met zijn schuit. Ook op de Kaag toonde hij zich ,de meerdere. H. W. De Nationale Kampioenschappen. De Nationale Kampioenschappen, zelden zooveel tijd eischende als dit jaar met het drie-fazen-systeem, worden deze week be sloten met de beslissingswedstrijden, laatste étappe te Hilversum. De regeling der kampioenschappen heeft dit jaar in het Bestuur der N. L. T. B., onder de leden, wellicht het meest op de consinatie van beiden, op de aanwezigen ter Bondsvergadering, heel wat stof doen op waaien. Het doel van de nieuwe regeling ver kregen na lange debatten, contact van zwak kere en sterkere spelers, climax door dis tricts voorbereiding, een tournament met zeer beperkte deelneming, zoodat men van spelersstandpunt bezien onder de meest gunstige omstandigheden kon spelen, was een gedecentraliseerd verspelen van de kam pioenschappen. Van de reeds verspeelde twee étappes waren de Districtswedstrijden misschien nog het minst.... slecht geslaagd. In het Zuiden en Oosten geen enthousiasme, wel instemming met de nieuwe regeling, in het Westen geen mislukking, maar ook geen succes, de animo van een bepaalde categorie spelers (b.v. de Amsterdamsche) ontbrak totaal. Men speelde, omdat de regeling nu een maal zoo was, omdat het moest, als een.nood- zakelijk kwaad. Een opvatting, die verder gedreven werd door tal van spelers dan wel noodig was, hoofdzakelijk om een bizonder geval, waar mee men van den serieuzen opzet afgeweken was. Het Tusschentournament verliep tenslotte het minst gelukkig. Een groot aantal oor zaken werkte de mislukking in de hand. Zij waren de oorzaak van ettelijke schrap pingen, „papieren overwinningen," zooveel als wij ze zelden op een tournament gezien hebben. In sommige gevallen, zooals in het gemengd-dubbelspel ontbraken zelfs beide partijen. Een van de vele oorzaken was het samen vallen van den Davis Cupwedstrijd tegen- Frankrijk, waardoor bijna alle spelers meer aangetrokken werden dan door de Tusschen- wedstrijden, daarbij den kans op plaatsing in de derde étappe uit het oog verliezende. Het wegblijven werd nog meer in de hand ge werkt door tegenstrijdige orders, de wed strijdleider liet door spelen (op advies van den Bondsvoorzitter), terwijl, in de couranten het van officieele zijde verkregen bericht stond, dat eventueel niet gespeelde partijen te Hilversum nog zouden kunnen gespeeld worden. Echter de beslissing van den wed strijdleider. was, ondanks bedreigingen en protesten van spelers, finaal. Een apart conflict tusschen enkele Weste lijke, speciaal Rotterdamsche spelers en den wedstrijdleider. De eersten meenden toe zegging gekregen te hebben om eerst Zater dag te spelen. Ondanks de oproep om Vrij dagmiddag aanwezig te zijn, verschenen zij niet. Volgde een schrapping in enkelspel en. een groot protest. Zaterdagmiddag toch was dank zij schrappingen het tournament te Arnhem afgeloopen 1 Het dagelijksch Bestuur van den N.L.T.B. loste de kwestie gedeeltelijk op door bepaalde spelers toch nog in te lasschen in de derde faze, daar enkele van de reeds aangewezen spelers reeds van deelname hadden afgezien. Typisch genoeg telt deze regeling niet voor het dubbelspel. De volgende spelers zijn gerechtigd uit te komen HeerenenkelspelMr. Diemer Kool, Jhr C. van Lennep, H. Timmer, Mr. van der Feen (van voorwedstrijden vrijgestelde spe lers), verder J. Bryan, H. Jordaan, F. von Heyden, C. Bryan. DamesenkelspelMej. L'Hoest, Mej. Bonman. Mevr. Stroinck (vrijgesteld), mej. Canters, emj. Loopuyt, mej. Schmier, mevr. Driebeek. HeerendubbelspelMr. Diemer Kool Jhr. C. van Lennep, TimmerC. Bryan (vrij gesteld), ScheurleerFeith, Bartelds Muntz, AlsbachVinkeborg, von Heyden- van den iBerch van Heemstede, de Goujer de Bruyn Tengbergen. GemengddubbelspelMej. Bouman Timmer, Mevr. StroinckBryan, Mevr. DriebeekCastendijk (vrijgesteld), Mej. CantersToussaint, Mevr. de Bruyn Kops J. Bryan, Mej. de Josselin de Jong van der Steur, Mej. StaabMuntz, Mej. Goulmy von Heyden. Damesdubbelspel Mevr. StroinckMej. Bouman, Mej. CantersMej. Bauduin; Mej. BraunsMej. de Josselin de Jong, Mej. GoulmyMej. Schmier. In het heerenenkelspel komt de plaats van Mr. Diemer Kool open. Oorzaak is, dat Jhr. van Lennep alleen in enkelspel wenscht uit te komen, dus niet in double met Diemer Kool speelt, terwijl de laatste prefereert om niet alleen in enkelspel uit te komen, dus komt hij heelemaal niet. Als geheel is dit tournament er een met veel aantrekkelijks, dat aan het gestelde doel niet slecht beantwoordt. Onder de deelnemers zien wij jonge spe lers, verschillende internationals. Nieuws uit het „Stormvogels"-kamp. Naar wij vernemen is tot voorzitter, in plaats van den heer Jac. de Nobel, gekozen de heer J. v. d. Plas, tot dusver vice- voorzitter, Tot opvolger van den heer Mi- chels werd gekozen de heer W. Chr. Su- werink, die tot dusver 2e penningmeester was. De H. Vader heeft bij apostolische bre ve kardinaal van Rossum benoemd tot pro tector van de missie der Zusters van de On bevlekte Ontvangenis van Maria, waarvan het moederhuis zich te Montreal in Canada bevindt. („Msbd.") Z.D.H. Mgr. Callier celebreert een Pontif. Hoogmis. In verband met de heiligverklaring van moeder Magdalena Sophia Barat is deze da gen in alle huizen van de Soeurs du Sacré Coéur over de geheele wereld een plechtig triduum gehouden. Zoo ook bij de Eerw. Zusters in de Newtonstraat te 's-Hage. Dins dag droeg er de Pauselijke Internuntius Z.- Exc. Mgr. L. Schioppa een pontificale H. Mis op en Donderdag celebreerde Z.D.H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem de kapel der Eerw. Zusters een pontificale Hoogmis. Na het H. Evangelie hield Mgr. Callier een toespraak tot de Eerw. Zusters en ver dere aanwezigen. De H. Kerk, aldus Mgr., geeft ons in de H. Mis van de heilige, die wij heden vieren, zelf aan, waarop wij bij haar vereering moe ten letten. Zij is een voorname vereerster van Jezus en wel op een wijze, zooals Christus ons zelf heeft aangewezen en die helaas al te zeer door ons vergeten wordt. Christus heeft gezegd „Leert van mij, dat Ik nederig en zachtmoedig van harte ben." Wie een vereerder van het H. Hart wil zijn, doet niet genoeg een beeld van het H. Hart op te richten en daarvoor neer te knielen, als hij niet nederig en zachtmoedig van harte is. Door haar nederigheid en liefde want zon der liefde geen zachtmoedigheid is de stichteres dezer congregatie een bijzondere vereerster geweest van het H. Hart van Je zus. Stellen wij ons haar voorbeeld voor oogen laat ons bidden, dat wij de beide voorbeel den van Christus en van Zijn heilige diena res mogen navolgen. Het is niet voldoende, dat wij het gebed tot de heilige uitspreken wij moeten ook ons best doen haar deugden na te volgen. Ons gebed moet zijn als dat van een pro feet Daniël n.l. een verlangen van ons hart. Dat veronderstelt, dat we ook zelf doen, wat wij kunnen. Als wij zelf ons best niet doen, dan zijn onze gebeden niets meer dan een klank. Dat wil ook zeggen, dat wij het ook niet beter moeten willen weten dan de H. Kerk, van wie Christus gezegd heeft „Wie u hoort, hoort Mij". De H. Kerk, veroordeelt de on zedige kleeding. Als men dan zegtIk zie dat niet in, dan is dat geen nederigheid. Als men in die gesteltenis neerknielt voor het beeld van het H. Hart heeft men geen op rechte devotie. Wij moeten ook zachtmoedig zijn en geen kwaad met kwaad vergelden. Vooral de Eerw. Zusters wekte Mgr. op het voorbeeld van haar heilige stichteres na te volgen door nederigheid en gehoorzaam heid aan de wetten van de H. Kerk en van het klooster. Laten wij allen God bidden, dat wij het voorbeeld van Gods heiligen mogen navol gen. Amen. Vervolgens las de ZeerEerw. heer pastoor C. C. Vermeulen een bisschoppelijk schrij ven voor, waarbij aan alle aanwezigen een af laat van 50 dagen op de gebruikelijke wijze werd verleend. Namens het dagelijksch bestuur van de Alg. Vereeniging van Leeraren bij het Middel baar Onderwijs, is het volgend adres, gezon den aan den heer Colijn, Minister van Fi nanciën „Van betrouwbare zijde bereiken het Dage lijksch bestuur van de Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het middelbaar Onderwijs berichten, die melding maken van een moge lijke opheffing van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Het dagelijksch bestuur van boven genoemde organisatie is van oordeel, dat door een eventueele opheffing van dat ministerie groot nadeel zal worden toegebracht aan de cultureele belangen van het Nederlandsche volk en aan die van het onderwijs in het bijzonder. Waar in dit geval Nederland in een on gunstige uitzonderingspositie zou komen te staan tegenover de andere landen van Europa. Zelfs tegenover de naties, die nog ernstig onder de gevolgen van den oorlog gebukt gaan, meent het dagelijksch bestuur bij Uwe Excellentie er zoo krachtig mogelijk op aan te mogen dringen, de noodige maatregelen te nemen, waardoor het voortbestaan van een zelfstandig Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen s^waarborgd zal zijn," VAN EERSTE KLAS ENGELSCHE GEMAAKTE JONGEHEEREN COSTUUMS REGENJASSEN enz. enz. legen enorm -verlaagde prljzenjn ♦.o, de Tempelierstraat Biedt U De zeereerw. Heer G. Steins Bisschop S.J pastoor der St. Aloysiuskerk te Utrecht, is naar het „Centr." meldt, ernstig ongesteld. Dinsdagmiddag kwam Z.Eerw. van arm- en ziekenbezoek in de pastorie terug, toen hij zich onwel gevoelde. Plotseling werd hij door een beroerte getroffen. Zijn medebroeders schoten direct ter hulp en onmiddellijk werd geneeskundige bijstand ingeroepen. Echter is Dinsdagnacht nog een ernstiger aanval gevolgd, hetgeen een gedeeltelijke verlamming ten gevolge heeft gehad. Hem werden in de pastorie de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. In den ochtend is Z.Eerw. vervoerd naar het St. Antonius Ziekenhuis. Een internationaal onderzoek. Dezer dagen wordt te Londen een Inter nationale Conferentie gehouden voor onder wijs en opvoeding van dooven en doofstom men. Een groot aantal afgevaardigden uit tal van landen, ook uit Nederland, zijn bij de bijeenkomst tegenwoordig. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin besloten werd tot de vorming van nationale comité's om een onder zoek in te stellen naar het onderwijs, de op voeding en de industrieele en sociale toe standen van de dooven in de verschillende landen op de conferentie vertegenwoordigd, terwijl het resultaat van deze onderzoekingen verzameld zal worden door een Internatio naal Comité, aan wie deze taak opgedragen zal worden. „DE MIDDENSTANDSCENTRALE VOOR HAARLEM EN OMLIGGENDE GEMEENTEN." De autobussen. De Middenstandscentrale .voor Haarlem en Omliggende Gemeenten houdt een Leden vergadering, op Maandag, 27 Juli a.s., des avonds half negen in een der zalen van Café Brinkmann. De Agenda bevat 1. Opening 2. Notulen. 3. Medeelingen. 4. Reclamekogten voor de Vrijw. Ouder- domsverzekering, te betalen door de Belas tingbetalers. (ïn te leiden door den Voor zitter.) 5. De praktische toepassing der Precario- verordening.(In te leiden door het mede-lid, den Heer G. Alders) 6. Motie van afkeuring tegen de praktijken van 16 Haarlemsche Winkeliers, het Bestuur onbekend die, volgens de 'dagbladen met be hulp van een ambtenaar der Lichtfabrieken, zouden hebben geknoeidf aan den El. Licht meter. 7. Voorstel van het Bestuur om het volgend adres te verzenden aan den Raad der Gemeen te Haarlem De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten, goedgekeurd bij Kon. Besluit d. d. 23 Juni 1925, No. 213, in vergadering bijeen op Maandag 27 Juli 1925; brengt ter kennis van den Raad der gemeen te Haarlem Dat zij elke uitbreiding der gemeentelijke bemoeiingen, zonder zeer dringende nood zaak, afkeurt, als zijnde niet sociaal-econo misch; Dat zij zich dus keert tegen aanhangi ge plannen om van gemeentewege, en geheel voor rekening en risico der gemeente, auto buslijnen van de buitenwijken naar het stadscentrum te gaan exploiteeren Dat zij Uwen Raad verzoekt het Particu lier Initiatief ter wille te zijn en het dus te steunen door le. Autobuslijnen te ontwerpen, welke commercieel eenigszins nu of in de naaste toekomst rendabel kunnen zijn 2e. Voor deze autobuslijnen stop,-halte plaatsen toe te staan3e. Dragelijke Voorschriften uit te vaardigen voor dezen dienst en materieel, waardoor een richtige exploitatie mogelijk worde 4e. Deze Ondernemingen geldelijk te steu nen, indien dit strikt nodïfzakelijk zal blijken. 5e. De exploitatie der door het College van B. en W. of door Uwen Raad geprojec teerde lijnen in het openbaar te doen ver pachten na behoorlijke publikatie. Gisterenmiddag werd in gebouw St. Bavo een algemeene vergadering gehouden van den Algemeenen R. K. Landbouwbe- drijfsraad. De voorzitter, professor L. van Aken, opende de, vergadering. Spr. noemde deze vergadering een soort feestvergadering, daar de Landbouwbedrijfsraad heden zijn eersfe lustrum viert. Het is een verheugend feit, aldus spr. dat wij den bedrijfsraad hebben in stand kunnen houden, ook om hetgeen hij heeft kunnen presteeren. Gij vindt het misschien weinig, doch onder- schaf het niet. Het is moeilijk cijfers te geven van hetgeen de raad heeft bereikt. De solidairiteitsgedachte werd wel eens te hoog aangeslagen. Wij keken wel eens fé veel op tegen verschillende vereenigingen, doch die bij eerste stormwind vielen. Daar om moeten wij dankbaar zijn mef het voortbestaan van onze Bedrijfsraad. Onze Raad moet de broederin tusschen de ver schillende standen versferken, de boeren doordrongen van de primaire beginselen, die nog lang niet genoeg gewaardeerd wor den. Spr. wees vervolgens op de verschil lende zaken, die men nog niet genoeg be seffen en zeide dat de Bedrijfsraad fot nu toe bevredigend heeft gewerkt. Door onze kalme en bezadigde actie in hef bedrijfs leven toegepasf, zullen wij nog meerdere lustra in onze bedrijfsraad kunnen voeren. Spr. heefte daarop welkom prof. Veraart, en de varUgenwoordigers vaa de Algemeene Bedrijfsraad. De notulen werden daarop goedgekeurd. Vervolgens gaf de adjunct-secretaris Mr. H. van Haasfert een beknopt overzicht over de werkzaamheden van den Alg. R. K. Landbouw-Bedrijfsraad gedurende de eerste vijf jaren van zijn bestaan. De voorzitter dankte Mr. van Haasfert voor zijn overzicht en memoreerde de uit stekende werkzaamheden van den adjunct- secrefaris. Het jaarverslag werd vervolgens aange boden. Onze lezers hebben hierin reeds kennis kunnen nemen. Een commissie werd benoemd voor het nazien van de rekening en verantwoording over 1924, De begrooting over 1926 werd goedge keurd. De heer A, J. Loerakker, lid der Tweede Kamer, hield een inleiding over de verbindend verklaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten. Hoewel de minister van arbeid reeds een voorontwerp van wet ter advies aan den Hoogen Raad van Arbeid heeft gezon den, waaruit kan blijken de wijze, waarop de minister zich denkt deze aangelegenheid te moeten regelen, achtte spr. het toch van belang verschillende punten te bespreken en te trachten een oordeel te vormen. Spr. begon met een verklaring te geven van de collectieve arbeidsovereenkomst en wees op enkele bedrijven, waar zonder C. A. O. de arbeiders het bedrijf zou den kunnen vernielen. Vervolgens ging hij na de uitbreiding van het aantal voorstanders van de verbindend verklaring, waaruit hij concludeerde, dat een wettelijke voorziening binnen afzien- barij tijd te verwachten is. Spr. achtte het waarschijnlijk, dat de verbindend ver klaring in de komende periode een punt van het regeeringsprogram zal uitmaken, waarin hij een versteviging zag van de C. A. O. Toch meende sp. er tegen te moeten waarschuwen, dat met elke bepaling niet zou worden meegegaan. Een groot be zwaar is z. i. dat een zeker percentage van werkgevers cn werknemers reeds een vrij willige verbintenis moet hebben aangegaan om voor een C. A. door verbindendver klaring in aanmerking te komen. Spr. zette zijn bezwaren tegen dien eisch uiteen. In' hét voorontwerp zijn waarborgen ge noeg, dat het algemeen belang niet wordt geschaad; maar in het wetsontwerp, zei spr. is al vrij sterk rekening gehouden met het geen in de R. K. bedrijfsraden tot uiting kwam. Spr, kwam tot de conclusie, dat het een algemeen maatschappelijk belang is en ge heel in overeenstemming met de begin selen van den Alg. R. K. Landbouw- Bedrijfsraad, dat, waar eenigszins mogelijk, C. A. O. worden afgesloten. Om dit te be vorderen moet de overheid zich meer dan tot heden met deze aangelegenheid be moeien en wettelijke regelen daarvoor stel len; deze wettelijke regelen zullen zoo danig moeten zijn dat de verbindendverkla ring slechts kan worden geweigerd op gron den aan het algemeen belang ontleend. Ein delijk is, zoo concludeerde spr., voor zoover de wetgever meent, dat aan een bepaald percentage van hen, die partij »ijn bij de C. A. O. en zich tegenstanders van ver- bindeadverklaring toonen, als een beletsel moeten worden beschouwd om de betrek kelijke C. A. voor verbindendverklaring in aanmerking te doen komen, het toch van zeer groot belang om te vorderen, dat de tegenstaoders, door het instellen van een actie van hun gevoelen doen blijken, zoo als in het voorontwerp van wet op de ver bindendverklaring van C. A. O. is aange geven. De voorzitter wees er op, dat de ge dachte over het verbindend verklaren van contracten in het voorontwerp neergelegd, van den heer Loerakker was uitgegaan. Ver schillende sociologen hebben zijn denkbeeld overgenomen. Spr. bracht den heer Loer akker dank voor zijn betoog. Nadat enkele vragen waren gesteld en be antwoord, sprak de heer Loerakker eeni- ge woorden van hulde tot den voorzitter. De heer Simons, bestuurslid van den Christ. Landarbeidersbond, dankte vervol gens voor de ontvangen uitnoodiging en verwachtte dat het denkbeeld van den bedrijfsraad ook in Prot. Christ, kringen zou doordringen. Vervolgens werd de vergadering gesloten. De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep", zal op Donderdag 30 Juli a.s., een tweede zomerfeest op „Kraantjelek" geven. Deze tooneelvereeni ging zal op Vrijdag 12 Maart deelnemen aan een te Utrecrt door de Utrechtsche Rederij kerskamer „Nicolaas Bëcts" te houden wed strijd. „Jacob van Lennep" zal het blijspel ,De Hofslachter" opvoeren. BEGRAFENIS MR. C. J. BOERLAGE. Gistermidag heeft op de algemeene be graafplaats alhier onder groote belangstel ling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen Mr. C. J. Boerlage, in leven notaris alhier. Onder de aanwezigen merkten wij o.m op het geheele bestuur van den Ring Haar lem van de broederschap van Notarissen; den voorzitter van de Vereeniging van No tarissen, afdeeling Haarlem, Not. R. C. A, van Cranenburgh; den burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn; Mr. Dijkstra, secretaris van de Kamer van Toe zicht over de notarissen; Mr. Del Baere, kantonrechter te Haarlem en zijn griffier, Mr. v. d. Boom, Jhr. Mr. D. E. van Len nep, lid van Ged. Staten en oud-burgemees ter van Heemstede; den heer de Bye Dolle man, directeur van de Haarlemsche Hypo theekbank; Jhr. A. v. de Poll, wethouder en den heer A. A. Swolffs, secretaris dezer gemeente. De plechtigheid werd voorts door vele notarissen bijgewoond Toen de kist in de groeve was neergela ten, trad de heer G. van Holk, voorzitter van den Ring Haarlem, naar voren. Spr. voelde zich geroepen om namens den Ring Haarlem van de Broederschap van Notaris sen hier het woord te voeren. Niet alleen echter in deze qualiteit, maar vooral ook als collega en vriend. Spr. wenschte terug te gaan tot 27 jaar geleden, toen de overledene benoemd werd tot notaris. Het scheen zoo geheel vanzelf sprekend, dat hij, eenmaal opgenomen in den Ring Haarlem, aangewezen werd om in het bestuur zitting te nemen en even vanzelfsprekend leek het allen, toen hij 10 jaar later in de Kamer van Toezicht werd opgenomen. Ieder die met hem in aanraking kwam, schonk spontaan zijn vertrouwen aan No taris Boerlage. Alles wat hem gegeven werd, was door hem nochthans niet ge zocht. Hij zocht geen eer en vertrouwen maar kreeg het vanzelf. Dit vooral wensch te spr. te doen uitkomen. Wij, Notarissen in Haarlem, brengen hier aan den waardigen vertegenwoordiger van het Notarisambt een eerbiedigen groet en meenen zijn nagedachtenis niet beter te kunnen eeren dan door hem in handel en wandel na te volgen. Hierna nam de burgemeester van Heem stede het woord. Deze zeide dat de over ledene weliswaar niet in het openbaar le ven naar voren tl ad. Notaris Boerlage gaf zijn leven voor zijn werk, zijn Notariaat. Maar hij bewees tevens dat men ook de gemeente kan dienen en de gemeenschap Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dage lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amsierd. tijdsein 10.15 en 4.30 Zondags niet. Brussel. 265 M dagelijks concert U 8.35 u (ook Zondags). Chelmsford 1600 M. dagelijks conccr! en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook 12.20 Londen 365 M. dagelijks concert er. voordracht van 7.2011 of 12 Tijdseir als Chelmsford1 Zondag 3.50 en 8.50 uu. concert, enz H. D. O. (Hilvers. Draadl Omroep) 105C M dagelijks 5.307.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks bebajve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner concert. Parijs Eiffeltorei 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M - dagelijks Concert en Lezing te 8.35 BIJZONDERHEDEN. Chelmsford 8.20 Muziek van verschillende Stations 9.20 Operettemuziek en Zan' H. D. O. 8.15 Kurhaus-Concert. Zie verder bovenst, opgave. en Beten van anaere Insecten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. kan helpen opbouwen door zijn figuur, door zijn hart en door zijn optreden. Hij vervulde zijn taak met toewijding en mei belangstelling; allen die tot hem kwamen, zullen thans zijn hartelijke, gulle en wel willende persoonlijkheid missen. Want hoe- velen vonden in den omgang, in zijn vriea delijk huis een oase in die soms zoo dorrt woestijn van het leven. Namens zijn gemeentenaren dankte spr. den overledene voor alles wat hij in het belang van de ingezetenen deed. Namens het kantoorpersoneel werd ver volgens het woord gevoerd door den heer J.» A. de la Hayze. Spr. schetste den over ledene als een goede patroon, die steeds met opgewektheid zijn taak volbracht met een onverwoestbaar optimisme en groote arbeidskracht. Nadat hierna nog door den heer P. Schoen makers, namens de Stoomboot Mij. „Dc Volharding" te Leiden, hulde was gebracht aan de nagedachtenis van den overledene, herdacht de heer H. A. Schaafsma, notaru te Eefde bij Zutphen, den overledene no( als vriend en collega. Een broeder dankte tenslotte voor de be- toonde eer. pen. Verdronken. Woensdagmiddag vijf uur had alhier een noodlottig ongeluk plaats. Bij den tuinder H. B. was een neef over uit Am sterdam, die als leerling van het R.-K, Gym nasium, waar hij juist kort geleden geslaagd was voor de vijfde klas met vacantie oven Met den zoon van H. B. en nog een buurjon» gen ging hij zwemmen, doch waagde zich ie ver in het onbekende water. Toen de ande ren zagen dat er gevaar 'dreigde, werd er hulp ingeroepen van den eigenaar van een motorbootje, dat in de nabijheid lag, doch men mocht er niet in slagen den drenkeling vroeg genoeg te redden. Toen hij werd op gehaald bleken de levensgeesten reeds ge weken. -v |s Het Muziekfeest. Aalsmeer viert feest met zijn bekend fanfarekorps, dat zijn 25- jarig bestaan herdenkt door het houden van een Nationaal Federatief Muziekconcours op heden, Woensdag 22 en Donderdag 23 Jul en wel kinderfeesten op Vrijdag 23 Juli Bereids was een Eere-Comité samenge» steld met als eere-voorzitter, burgemeester J. Kastelein. Door tal van vooraanstaande vereenigin gen en personen waaronder de leden van het Kon. Huis waren medailles en lauwertakken beschikbaar gesteld als prijzen voor hel concours. De feestelijkheden werden reeds Dinsdag avond geopend met een concert op het feestterrein. Woensdagmiddag 12 uur had de officieele ontvangst van voorzitters en directeuren der deelnemende vereenigingen plaats ten ge- korps) gelukwenschte met haar zilveren feest vierende vereeniging (Aalsmeer Fanfare korps) gelukwenschte met haar zilv'ren feest en de deelnemende vereenigingen het wel kom toeriep, en tevens de vertegenwoordi ger van de Federatie, de heer W. Keere- weer te Delft en de jury, bestaande uit de heeren Hagenbroek, van Erp en Wolters. Om 12.30 stelden zich de deelnemende corpsen in de Dorpstraat voor het raadhuis en ging het in optocht onder de vroolijkr tonen der muziek naar het feestterrein, waar begonnen werd met den marsebwed. strijd, waaraan een drietal corpsen deelna men. In de derde afdeeling fanfare behaalde de symphonie van Leimuiden een 2e prijs met 30 punten; in de tweede afdeeling Harmonie, Aalsmeers Harmonie te Aalsmeer Oost, een le prijs met 35 punten en in de eerste afdeeling Fanfare Kunst en Arbeid te Watergraafsmeer met 39 punten een le prijs. Nadat de fotografen in actie waren ge weest om de verschillende kiekjes te nemen, kwam de concert-wedstrijd aan de orde. In de vierde aid. Fanfare kon de Sympho nie van Leimuiden slechts 15 punten halen en werd geen prijs toegekend. In de derde afdeeling Harmonie verkreeg Aalsmeer-Harmonie van Aalsmeer Oost, den 2en prijs met 47 punten en in de tweede afd. Harmonie behaalde Soli Deo Gloria van Zaandijk den 2en prijs met 48 pnt. en in de tweede afdeeling Fanfare, het korps Juliana van Nigtevecht eveneens een 2e prijs met 46 punten. Er werd door de 3 laatstgenoemde corpsen uitstekende muziek ten hoore gebracht en ec algemeene indruk was, dat jury niet gemak- kelijk was, doch hooge eischen stelde. Hierna had een schitterende wedstrijé plaats in de eere-afd. Fanfare met de ver plichte stukken „Valse Scherro", 2e. Valse Sympbonique van P. Gilson en „Sobiëskt,"' Polonaisse Triomphale van A. Painparé. De uitslag was als volgt: Kunst en Arbeid te Watergraafsmeer be haalde 101 punt, Ephonia te Meerkerk 110 punten en Excelsior te Zaandam 118 punten voor beide stukken.te samen. Wijl Amicitia te Landsmeer nog in deze afdeeling den volgenden dag moet spelen, werden nog geen prijzen toegekend. Hiermede was het programma voor dei eersten dag afgewerkt. Daarna konden de bezoekers, die reeds ic grooten getale aanwezig waren, zich vergas ten aan de kermisvermakelijkheden, die oo het terrein aanwezig waren-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9