BINNENLANDSCH NIEUWS LANDB. EN VISSCHERIJ De woningbouw in ons land. Het gevaar'voor een kabinetscrisis in *Engeland geweken. De tegen stelling tusschen de Dnitsche en Fransche buitenlandsche politiek. De vredesvoorstellen van Abd-el-Krim. Een gemeenschappelijke nota der mogendheden aan de Chineesche regeering? Onder de Radio-berichten: Woensdag heeft nog een samenkomst van Britsche mijneigenaars én mijnwerkers plaats. De werklooze land- en zuivelarbeiders. Een gemeenschappelijke betoo ging van sociaal-democraten en communisten te Berlijn. Uit dé Belgische Kamer. Een duurtebijslag voor de Belgische Kamerleden. Het conflict in het Britsche mijnbedrijf, Ziekte in aardappelen en bloemkool. Overstroomingen in Bessarabië. Oud-minister De Geer. Het Centraal verrekenkantoor voor brandstoffen. Gedistilleerd-productie. Centraal Verrekenkantoör voor Brandstof fen deelt aan de gemeentebesturen me de, dat naar aanleiding van de gerezen ge schillen iusschen het Rijk en het C. V., waarin intusschen het Rijk bij vonnis van de Haagsche rechtbank .dato 30 Dec. 1924 in het ongelijk gesteld is, de Regeering zich bereid verklaard heeft een accoord aan te gaan, waarbij de deelnemer van het krijgen van de hun toekomende hoofdsom comité volledige uitbetaling zouden ver men, onder voorwaarde dat zij afzien van de hun krachtens bovengenoemd vonnis toekomende rente, bedragende 6 pet. 's jaars van het tijdstip der dagvaarding, zijnde 11 November 1922, af. Het Comité adviseert tot aanneming van het Regeeringsvoorstel. Een statistisch overzicht. Hét Centraal Bureau voor de Statistiek deel,de volgende cijfers mede omtrent de toeneming van het aantal woningen in Ne derland. Het eerste cijfer geeft aan de gereedgekomen woningen, het tweede de onbewoonbaar verklaarde, gesloopte en aan haar bestemming onttrokken woningen: Mei 1924:4.123, 278; Juni 4.195, 242; Juli 4,166, 423; Augustus 5,572, 288; September 4.348, 259; October 4.262, 313; November 4.456, 299; December 3.832, 561; Januari 1925: 3.014, 377; Februari 3.251, 331; Maart 4.557, 331; April 4.795; Mei 4.517, 481. HERINNERING. omtrent zullen spoedig aan de districten warden bekend gemaakt. Alle districten wor den verzocht niets te ondernemen buiten de instructies van het algemeen bestuur om," Bovendien heeft het bestuur der federatie besloten, het bestuur der internationale mijnwerkersfederatie, dat Dinsdag a,s. te Londen vergadert, te verzoeken de bij de internationale federatie aangesloten organi satie uit te noodigen een internationale mijnwerkersstaking te proclameeren indien d? kolenmijnen in Engeland gesloten moch ten worden- De Britsche Vlootwet kwestie. fEe een crisis in het Britsche Kabinet dreigde te zullen veroorzaken, zal, zooals onze Radio berichten gisteren hebben gemeld, door een compromis worden beëindigd. De admi raliteit zal worden tevreden gesteld met een beperkt program van aanbouw, dat voor den zittingsduur van het huidige parlement zal gelden, terwij de schatkistdan zal worden tegemoet gekomen door een zoo ver mogelijk doorgevoerde besparing in het departement van Marine, waardoor de kosten van dit bouwprogram zoo min moge lijk nieuwe uitgaven zullen meebrengen. D.w.z. dat van een bezuiniging op marine geen sprake zal zijn. Wat er zal kunnen worden bezuinigd, zal worden besteed voor nieuwen aanbouw. De belastingschuldige zal dus geen voordeel hebben integendeel er blijft het gevaar van mogelijke noodza kelijke aanvullingscredieten En het is dus te begrijpen, dat dit compromis nog tot veel verzet in het parlement aanleiding zal geven. Zoodra van de zijde der vlootenthousiasten die noode de beperking van den vlootaan- bouw zien. als van die der pacifisten en bezuinigers. De volgende week zal heit Lagerhuis gelegenheid hebben, zich over de zaak uit te spreken. Intusschen is het gevaar van een breuk in het Kabinet vermeden en deze zorg is dus Baldwin van de schouders genomen. Daar entegen dreigt thans waarlijk het conflict in de mijnindustrie te zullen uitbreken, dat, naar te vreezen is, niet tot de mijnindus trie zal beperkt blijven. Nog wordt alle hoop om den strijd te kunnen vermijden, niet opgegeven en de onderhandelingen met de regeering duren voort. Zal zij- een uitweg kunnen vinden De debatten in den Duit- schen Rijksdag tijn, naar onze Radio-berichten gisteren reeds' mededeelden, toch nog eenigszins anders geloopen, dan men reden had te verwachten. Wel is een mqtie van vertrouwen in de re geering aangenomen, maar deze motie was zoo geredigeerd, dat ze niet de instemming kon vinden van de sociaal-democraten. Deze hebben, zooals hun woordvoerder Breit- scheid verklaarde, nj principe natuurlijk niets tegen de regeeringspolitiek, die immers slechts de door hen voorgestane vervullings- politiek is, maar blijkbaar hebben zij in de verklaringen, door de regeeringsleiders afge legd omtrent de wijze, waarop deze politiek ïal worden gevoerd, aanleiding gevonden om te stemmen tegen een motie, waarin niet de buitenlandsche politiek der regeering in het algemeen wordt goedgekeurd, maar instem ming wordt betuigd met de daaromtrent door de regeering afgelegde verklaringen, Met de strekking van de buitenlandsche staatkunde van Stresemann en Luther zijn zij het eens, maar met de methoden geens zins. Niet in de laatste plaats zal de houding van de regeering ten aanzien van den Volken bond tot hun besluit hebben bijgedragen. Zoo is dus de motie van vertrouwen in de regeering slechts aangenomen door de regeeringspartijen (de Duitsch-nationalen, met enkele uitzonderingen, de Volkspartij, Centrum en Beiersche Volkspartij) en de democraten. De sociaal-democraten hebben met communisten en Völkischen tegen ge stemd, terwijl de Economische Vereeniging uit persoonlijke gegriefdheid blanco stemde, Luther en Stresemann hebben dus op de Duitsch-nationalen een volledige overwin ning behaaldvoor de huidige buiten landsche politiek hebben deze de verantwoor delijkheid mede aanvaard. Rijkskanselier Luther heeft in een voorgelezen rede de verklaringen van Stresemann over doel en streven van de Duitsche politiek nader bevestigd en toege licht. Van beteekenis was daarbij, dat dr, Luther nog eens zeer nadrukkelijk verklaar de, dat het „ontwapende en weerlooz?" Duitschland aan zijn bezwaren tegen onvoor waardelijke toetreding tot den Volkenbond moet blijven vasthouden, dat er van de slui ting van een Pact alleen sprake kan zijn op den grondslag van volkomen wederkeerig- heid en gelijkgerechtigheid en dat een de finitieve regeling van de thans in behande ling zijnde algemeene vraagstukken eerst mogelijk zal kunnen zijn, als de ontwape- ningsquaestie zal zijn opgelost en ook het vraagstuk van de ontruiming der Keulsche Zone bevredigend is geregeld. De tegenstelling met Parijs is hier dus wel Mer duidelijk aangegeven. De staking in het Brit sche mijnbedrijf. In de resolutie van het dagelij ksch be stuur van den jnijnwerkersbond, waarin te gen 31 Juli de staking wordt afgekondigd, wordt gezegd, dat er een regeling is getrof fen, dat een minimum aantal arbeiders, noodzakelijk voor de verzekering van de veiligheid der mijnen en het voederen der mijnpaarden, het werk kunnen voortzetten. Vier bestuursleden der mijnwerkers-fede ratie zullen aan de op 28 Juli te Parijs bijeen komende mijnwerkers-internationale voor stellen deen nopens den internationalen toe stand op het gebied der kolenvoorziening, Na het mislukken van de pogingen om een samenkomst tusschen de vertegenwoor digers der werkgevers en arbeiders in het kolsnbedrijf tot stand te brengen, heeft het bestuur van de Federatie van mijnwerkers de volgende instructies aan haar leden doen toekomen „Daar de, mijneigenaars de overeenkomst nopens de nationale loonregeling tegen 31 Juli a.s. hebben opgezegd, worden alle mijn werkers vutgenoodigd deze opzegging als een beëindiging van hun contract te be schouwen en op dien dag het werk neer te leggen. Maatregelen worden genomen, op- dijt een minimum aantal arbeiders de werk zaamheden blijft verriehten, die nooéig zijn voor de veiligheid der mijnen en voor het voederen der ponies. Bijzonderheden hier- „Weet je nog, Theo, dat je op dien hoek altijd op me wachtte?" „Hm, ja daar staat nou weer zoo'r idioot." THEORIE EN PRACTIJK. Ze waren een jaartje getrouwd. Mijnheet Thomas zat voor het raam en las een boek. Mevrouw deed haar best de jonge spruit van een maand al wiegende in slaap te zingen. Plotseling stoorde hij hef wiege lied en zei; Zeg vrouw, de dichter zegt: „De hand die de wieg van het kind heen en weer beweegt, regeert de wereld!" Nou, antwoordde zij, regeer jij dan d« wereld 's voor een half uurtje, ik hen dood EEN ENGELSCHE ONDERSCHEI DING VOOR DEtf EGYPTISCHEN EERSTEN MINISTER. De Engelsche koning benoemde den Egyptischen eersten minister, die op het De „Daily Chronicle" verwacht, dat de regeering door het verleenen van een subsi die een einde zal maken aan de moeilijkhe den in de kolenindustrie. Arbeid in de mijnen Uit Assen wordt gemeld Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf heeft naar aanleiding van de verlangde bereidverklaring van de werkloozen tusschen 1'8 en 30 jaar, om ar beid in de mijnen in Limburg te aanvaarden, indien hun dat te eeniger tijd mocht worden aangeboden, zich tot al de gemeentebesturen in de Noordelijke provinciën gewend met het verzoek overeenkomstig de circulaire van 2 Januari 1924 van den minister van Arbeid regelingen te treffen a) voor vergoeding van reiskosten niet slechts voor gehuwden en kostwinners, maar ook voor ongéhuwden, b) voor wekelijkschen steun aan gezinnen, welke voorloopig in de oude woonplaats blijven. c) voor bijdragen in de reis- en verhuis kosten van den werkzoekende en zijn gezin. Verder wordt in het adres aan de gemeen tebesturen verzocht, meerdere naleving van en scherpere controle op de voorschriften van den minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, dat bij gelijke geschiktheid en behoefte in de eerste plaats tewerkgesteld moeten worden die werkloozen, die lid zijn van eene van overheidswege gesubsidieerde werkloozen kas. De oorlog in Marokko, Nader blijkt, dat de vredesvoorstellen van Abd el Krim waarover wij gister spraken, voorkwamen in de „Quotidien", welk blad blad zegt, ze ontvangen te hebben van „„een goed kenner van Marokko en het Rifgebied." De voorstellen zouden hierop neerkomen, dat het Rifgebied als zelfstandige staat onder waarborg van den Volkenbond zou worden erkend met een statuut, overeenkomende met dat, hetwelk aan Afhganistan werd toe gestaan. Abd el Krim zou den titel van Emir krijgen. De souvereiniteit van den sultan van Marokko zou door het Rifgebied worden erkend. De zuidgrens van het Rifgebied zou door de Wergha gevormd worden. De stam der Djeballa's zou geheel binnen het Rifgebied vallen met inbegrip van de steden Laasj, Tetoean en Arzila. Spanje zou Ceuta en Melilla behouden, benevens de ertsgroeve van Oro 15 K.M. te Z. van Melilla. Een staand leger, waarvan de sterkte door deskundigen zou worden vast gesteld, zou aan de regeering van het Rif gebied worden toegestaan de overtollige wapens gouden door de regeering van hei Rifgebied 'worden ingenomen. In het Fransche protectoraat zou iedere panislamitische propaganda worden ge staakt. Er zouden geen schadevergoedingen worden opgelegd. De Volkenbond zou aan het Rifgebied een klein crediet toestaan, om de regeering voorloopig in te richten. De economische ontwikkeling van het Rifgebied zou geschieden met Franschen en Spaanschen steun. Verder deelt de briefschrijver van de „Quotidien" mee, dat Abd el Krim als be wijs van zijn wil tot vrede bereid is op de volgende voorwaarden een wapenstilstaand te sluiten Opheffing van de blokkade voor in voer van artikelen van economischen aar7 verlof aan een commissie van geneesheeren om naar het Rifgebied te gaan er. erkenning der Rifkabylen als oorlogvoerenden terug gave van een derde van de zich in handen van de- Rifkabylen bevindende Fransche en Spaansche gevangenen terugtrekken van alle politieke agenten van Abd el Krim uit de Fransche zóne. Een Havasbericht meldt, dat de bladen alle het stilzwijgen nopens de Fransch- Spaansehe voorstellen constateeren. De „Echo de Paris" zegt, dat Abd el Krim liever dan een loyale en ernstige bespreking te aanvaar den, aan personen zonder eenige volmacht de zorg toevertrouwt, de zaak aan het rollen te brengen. „L'Oeuvre" merkt op, dat de kwestie, die vanzelf rijst, is te weten aan wien Abd el Krim de voorstallen heeft gedaan. De „Figaro verklaart, dat een dergelijke vrede een ver nedering zou zijn. Het „Petit Jourbal" con stateert, dat Abd el Krim zich onttrekt aan den Fransch-Spaanschen stap. Het „Journal" schrijft, dat de voorstellen de meest elemen taire zorg voor de waardigheid van Frankrijk negeeren. De „Ere Nouvelle" eindelijk merkt op, dat. vrede geen woord, maar een realiteit is en dat de democratische regeering geen vredes-pantomime wenscht. In de streek van Ain Aisja en Ain Matoef is de vijand krachtig aangevallen en door de Fransche artillerie van allerlei kaliber hevig onder vuur genomen. Hij vlucht overhaast naar het Noorden met medevoering van de bevolking en de kudden uit alle dorpen ten noorden van de lijn Dzebel Agil—Taoenat— Senhadsja. Langs het geheele front, blijft de ver betering van den algemeenen toestand aan houden. De beweging tegen de vreemdelingen in China. •Volgens den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph" hebben Londen, Washington en Tokio, geheel afgescheiden van de onderhandelingen die thans gaande zijn tusschen de Verdragsmogendheden in zake het onderzoek te Sjanghai en het ant woord op -de „Dertien Bischen", den laat- sten tijd beraadslaagd over de aanbieding aan de Chineesche regeering van een ge meenschappelijke verklaring betreffende den politieken toestand. De drie mogend heden, die elk een ontwerp opstelden, zijn practisch tot overeenstemming gekomen over een definitieven tekst. De verklaring zal de resoluties van de Washingtonsche Conferentie betreffende herziening van de bestaande douanetarieven ten gunste van China, en betreffende de be noeming van een commissie voor het doen van aanbevelingen: tot opheffing van de exterritoriale rechten, herhalen. De ver klaring zal verder opnieuw bevestigen, dat de bereidwilligheid der mogendheden om China te helpen bij de verwezenlijking van China's redelijke aspiraties, geen wijziging heeft ondergaan. De verklaring zal er echter verder op wijzen, dat in de bestaande omstandigheden het leven en de eigendom dér vreemdelingen worden bedreigd en dat in bepaalde kringen zelfc de vrees bestaat, dat zich een beweging zal ontketenen om de mogendheden te be- rooven van de rechten, die zij krachtens de, verdragen met China genieten,, Het doeu- PROFESSOKALE VERSTROOIDHEID. Baker: Professer, daar is zoo even een kleine jongen gekomen. Professor (van zijn werk opziende): Hier heb je een kwartje en zeg hem, dai hij nu maar weer gauw weggaat, mijn vrouw geeft nooif aan de deur. BF.RLIJN, 24 Juli. De betooging der sociaal-democraten en communisten in den Lustgarten fe Berlijn, die bedoeld was als een scherp protest tegen het protectionis tische wetsontwerp, waardoor de prijzen van brood en andere levensmiddelen wor den verhoogd, is vrijwel mislukt. Er was een geweldige reclame voor ge maakt en het weer hield zich ondanks de dreigende onweerswolken zeer goed. Desondanks was er nog geen 25 pCt, van de massa, die men bij andere gelegenheden op deze plaats gewend is bijeen te zien, en nog wel terwijl ditmaal voor het eerst na lange jaren beide roode groepen, zoowel sociaal-democraten als communisten tege lijk op dezelfde plaats demonstreerden. Van gedrang was geen sprake en slechts daar waar de korte toespraken werden gehouden, stonden wat meer menschen bijeen, en bin nen het uur was de meerderheid alweer naar huis. Opvallend was slechts, dat er hoog stens vijf of zes republikeinsche vlaggen te zien waren, daarentegen honderden roo de, ook en vooral bij de socialisten. BRUSSEL, 24 Juli. De Kamer heeft bij de discussie voor de provinciale wet art. 1 aangenomen, waarin net tijdstip der verkiezingen in November wordt vastgesteld. Een voorgesteld amendement op art. 2 strekkende tot het verleenen van kiesrecht aan vrouwen wordt naar de commissie ver- wezen. De geheele zitting was zeer rumoerig. De voorzitter moest herhaaldelijk tusschenbeide komen om de conservatieve en socialistische afgevaardigden te kalmeeren, die elkaar verweten hun woord niet te hebben gehou den inzake het vrouwenkiesrecht. Dezer dagen heeft de Kamer met geslo. ten deuren vergaderd over een socialistisch voorstel om aan de Kamerleden een duurte bijslag te geven. Men kon bet niet eens wor den en verwees de zaak naar de Kamercom missie voor de financiën. Deze is het eens geworden in dien zin, dat voor 1925 een duurtebijslag van 3000 frank zal worden ge geven terwijl dit bedrag voor 1926 verdub., beid zou worden. LONDEN 24 Juli. De vertegenwoor diger de regeering, die tracht de beide par tijen, welke bij het conflict in het kolen- bedrijf betrokken zijn, te verzoenen, de Eerste Lord der Admiraliteit Bridgeman, is er heden eerst op het laatste oogenblik in geslaagd de vertegenwoordigers der mijn werkers en mijneigenaars gedurende enkele minuten samen te brengen. Den geheelen morgen had men zonder rechtstreeks contact onderhandelingen ge voerd, die op niets schenen uit te loopen, daar» de arbeiders nadrukkelijk verklaarden er niet aan te denken met de vertegenwoor digers der mijneigenaars te samen te komen, om met hen te spreken over loonsverlaging of verlenging van den werktijd. Toen de secretaris der mijnwerkersfede ratie,, Cook, zich naar het buitengewone con gres der vakvereenigingen begaf, dat beden plaats bad was van Bridgeman nog geen uitnoodiging ontvangen. Later op den dag ontvingen de vertegenwoordigers der mijn werkers echter het verzoek zich naar het Montague-House te begeven voor een be spreking met den vertegenwoordiger der regeering Toen zij daar aankwamen, was Bridgeman nog in gesprek met de mijneige naars. De arbeiders wachtten buiten het ver trek, waai deze conferentie plaats had en toen Bridgeman- daarop naar buiten trad, ge lukte het hein hen të bewegen naar binnen te gaan, terwijl de vertegenwoordigers der mijneigenaars zich nog in de kamer bevon den. Zoodoende kwam het tot een gesprek van enkele minuten tusschen beide partijen, waarbij werd overeengekomen Woensdag a.s. bijeen te komen. De officiëele agenda van het vakvereeni- gingseongres vermeldde een bespreking over de werkloosheid, doch zooals ie begrijpen valt, stonden dé> moeilijkheden in het kolen- bedrijf in het middelpunt van het debat. Herbert Smith verklaarde, dat, indien Engeland in geval van een staking kolen uit Duitschland zou laten komen, de Engel sche transport- en spoorwegarbeiders zou den weigeren deze kolen te vervoeren, Cook zeide, dat. indien de premier en Bridgeman ook maar eenig begrip van den toestand hadden, zij reeds lang beide par tijen zouden hebben samengeroepen. Thomas wees er op, dat de beide landen, die kolen en staal leveren tegen lagere prij zen dan Engeland, dezelfde zijn, die hun schulden aan Engeland niet betalen, n.l. Frankrijk en België, zoodat het Engelsche volk door deze staten dubbel worden ge dupeerd. Baldwin heeft inmiddels medegedeeld, dat hij voornemens is de vertegenwoordigers van beide partijen uit te noodigen tot een bespreking op Maandag a, s. te 11 uur 's-morgens. Aan een radiogram uit Londen ontleenen wij nog, dat verschillende vertegenwoordi gers der patroons en arbeiders heden, 2a. terdag, gezamenlijk zullen beraadslagen. Thomas verklaarde op het vakvereenigings- congres, dat die bijeenkomst van zeer groot belang is. DUBBELZINNIG GETUIGSCHRIFT. Een heer moest zijn tuinman ontslaat» wegens oneerlijkheid. Ter wille van difens vrouw en kinderen, gaf hij dit getuigschrift": Ik verklaar, dat Dorksen twee jaren bij mij in betrekking is geweest en meer uit mijn tuin heeft weten te halen dan al zjjn, voorgangers. MEDEMBLIK, 24 Juli 1925. R. K. Markt, vereeniging „St. Jozef". Aardappelen Groote Muizen 2.65 a 3.25, Kleine Muizen 2.70 a 3.80 p. halve H. L. Groote Ronde 2.90 a 3.15, alles per halve H. L. .^.anvoer 3200 baai. ATslagvereeniging Beemstcr, Purmereod en Omstreken. Vrijdag 24 Juli. zak aard appelen 1.462,per zak 25 K.G.; zak kl. Aardappelen 1.121.49 per zak 25 K-G.; zak slaboonen 1.902.15 per zak 15 K.G. Snijboonen 0.602.25 per zak 15 K.G.; zak tuinboonen 0.780.87 per 15 K. G.; peulen 5.40 per zak 50 K.G.; dop erwten 3.506.20 per zak 50 K.G.; roode aalbessen 0.380.55 per K. G.; zwarte, bessen 0.810.84 per K.G.; klapbessen 1.103.15 per 100 K.G.; perziken 5.20— 10,70 per 100; frambozen 1.01 per K.G.] aardbeziën 0.60 per K.G.; komkommers 2.408.per 100, tomaten/ 0.080.19 per bloemkool 6.3017.50 per 100; roode kool 4.10; andijvie 2.per 100 krop; ra barber 11.20—13.60 per 100 bos; wortelen 8.90 per 100 bos. Bauwe eigenheimes, gr. 1.50—1.72; id. kleine 1.01—1.10. ROTTERDAM, 24 Juli. Coop. Tuin bouwveiling Rotterdam en Omstr. Eng. kas- komkommers le srt. 6 dito 2e 3.50 dito 4e 1.50 PI. gl. komkommers le srt. ƒ10.18; dito 2e 4.609.10; dito 3e 1.903.90 komkommerstek, per Kg. 15 c.slz le srt. 1.103.80 per 100 krop; spinazie 1.403 per 100 Kg. bloemkool le srt. 6.7016 dito 2e f 2.406.40 uitschot 0.102.20 per 100 stuks peen le srt. '720 tomaten a 7.409 dito b 57.30 dito c 4.907.20 per 100 pond postelein 1.104.20 per 100 K.g. radijs 1.60 per 100 bos tuinboonen 6.808.30 per 100 Kg..; snijboonen 1520 c. per Kg. dito 2425 c. per 100 stuks dito stel" 714 c. per Kg pronkboonen 4.707 per 100 Kg. princesseboonen 1018 ct. per Kg. selderij 1.602.50 kroten 1.70 2.50 pieterselie 1.50. Alles per 100 bos spitskool 1.204.50 per' 100 Kg. andijvie 1.402.80 per 100 krop peulen 27 ct. doperwten 921 ct. per Kg. v ROTTERDAM, 24 Juli. (Warmoezeniers- ver. De Rotterdamsche Groentenveiling.) Kaskomkommers )ste soort, 21, 2e srt. ƒ67, Eng. komkommers' le srt. 11.90 19, 2e srt. 4.7011.10, witte komkommers le srt. 11.20—12.50, 2e srt. ƒ0.60—9.10, bloemkool le srt. 711, sla le srt. 3.40 4.60, roode kool 1ste srt. 2.704.10, meloe nen 5585, alles per 100 stuks stok-prin- cesseboonen 1316, stam-princesseboonen 1014, pronkboonen 4—7, snijboonen 1219, groote boonen 6.107, alles pei 100 Kg. komkommerstek 0.601.40 per kistpeen le srt. 58.40, 2e srt. 36.30 per 100 pond. Heden werden aangevoerd 70.000 stuks platglaskomkommers I en II. AMSTERDAM, 21 Juli. Aardappelmarkt Zeeuwsche eigenheimers f 3.20f 3.50, Zeeuwsche blauwe eigenheimers f 4.454.80 Langendijker muizen f 5.25, schoolmeesters f 4.80. Aanvoer 6 ladingen of 1260 H.L. WINSCHOTEN, 23 Juli. (Veiling dei Veilingsvereeniging Winschoten en Omstre ken). Spitskool le soort f 3—4.80 per 100 2e, soort f 12 per 100 stuks, witte kool le soort f 912, 2e soort f 69 per 100 st. roode kool f611 per 100 stuks, savoye kool f9—11 per 100 stuks slaboonen f 12 —14 per 100 K.G. aardappelen f 1.50 4.50 per 100 K.G. rabarber f 3—5 per 100 bos uien (poot) f 3 per 100 bos kersen f 3244 per 100 K.G. roode bieten f 2 per 100 bos gr. boonen f 3.50—4 per 100 Kg. 'wortels f3 per 100 bos, le soort komkom mers f 16, 2e soort f 12 per 100 stuks, pron kers f 5 per 100 Kg. zilveruitjes 5060 ct. per 5 liter TER AAR, 23 Juli. R. K. Tuindersver. „St. Pho'cas". Na aftrek van veilingskosten Snijboonen 1ste soort 1.06, id. stek 0.28 Prins.b. z. dr 1ste soort 2.00, m. dr. 1st» soort 1.69; Wagenaars 2de soort 0.75, w. pronkb. 0.47, dubb. st. pr. f 0.94, alles' per 10 K.G. Aanvoer 5200 zakken snijboonen. Manden Fijn 1ste soort 6.95, id F. B. 1ste soort 4.3(5 id. Bast, 1ste soort 2.40, 2de soort 2 15, id. Grof lste soort 2.35, id. G. Grof 1.80, id, Stippel 1.75 K. IC. 1.45, gele K. K 0.06, alles per 25 K.G, TER AAR, 23 Juli R K. Tuindersver. „God zij met ons", 1859 zak Snijboonen 1st» soort 0.97, 53 zak stek 0.33, 99 zal Prins.b. z dr lste soort 2.01, alles pa 10 K.G. ,15 manden Fijn 2de soort 6.70— 5.90, 13 manden F. B, lste soort 4.20 30 manden Bast. lste soort 2.55; 35$ manden Grof lste soort 2.30, 16 manden Stippel 1.20, 126 manden K. K. 1.30. alles per 25 K.G. Men meldt uit Langendijk. In de aardap pelen is de ziekte thans geconstateerd, doch zij doet Zich in veel geringer mate voor dan het vorige jaar omstreeks dezen tijd, toen zij een grooten omvang had genomen. In de bloemkool komt op vele akkers de draaihartigheid voor, ook wel in andere kool soorten, doch in mindere mate. Exemplaren, door deze ziekte aangetast, zijn waardeloos. De bevolking van Bessarabië heeft geen geluk. De oogst heeft eerst zeer geleden door de droogte en wat er nog van over was gebleven wordt' thans weggevaagd door groote overstroomingen. De regeering heeft maatregelen genomen om de geteisterde bevolking van voedsel te voorzien. Ook Zevenburgen heeft zwaar te lijden van het hooge water, veroorzaakt door he- vigen regenval. Verschillende dorpen zijn overstroomd en duizenden zijn dakloos. het quantum bepaald, dat door hen gefabri ceerd, resp. ingekocht en verkocht, mag worden. Deze vaststelling geschiedt door gemelde Commissie van Toezicht op voorstel van den Centralen Raad waarin de Overheid vertegenwoordigd is door een door den Kroon benoemden, buiten de belanghebben de kringen staanden Voorzitter. In den Centralen Raad zijn de verschil lende bedrijfstakken vertegenwoordigd. De inwendige regeling van het bedrijf ge schiedt door dezen Raad, die o.m. ook de bevoegdheid heeft, de verkqopsvoorwaar- den, waartoe naast regelen die misbruik zooveel mogelijk tegen gaan, ook de prijs regeling behoort, vast te stellen. Deze prijsregeling maakt het eenerzijds mogelijk dat de bedrijfsgenooten in staat zullen zijn compensatie te vinden voor de waardevermindering van hun bedrijf als ge volg van de inperking der consumptie, ter wijl aan den anderen kant de kosten dezer regeling daardoor kunnen afgewenteld wor den op het bedrijf zelf. Productie en verkoop voor export vallen niet onder deze regeling." Naar de N. A. Ct. verneemt, zal jhr. mr. D. J. de Geer binnenkort Arnhem verlaten om zich metterwoon in den Haag te ves tigen. De familie de Geer denkt begin September uit Arnhem te vertrekken. Het comifé ter behartiging van de be langen der deelnemers aan het C. V, B. Verschenen is thans het rapport van de bij Kon Besluit van 6 Maart 1919 ingestelde Staatscommissie in zake Gedistilleerd-Pro ductie (welke commissie ten onrechte wel eens als Droogleggingscommissie werd aan gekondigd) Er is naar gestreefd, een bedrijfsregeling te ontwerpen, die de mogelijkheid zou scheppen, dat industrie en handel automa tisch compensatie zouden verkrijgen voor de vermindering van bipnenlandseh debiet, en de betrokken arbeiders eventueel schade loosstelling voor verminöerde werkgelegen heid, voortvloeiende uit een wettelijk te re gelen vermindering van consumptie van ge distilleerde en met gedistilleerd bereide dramken. In "groote lijnen komt de Bedrijfsregeling op het volgende heer: De totale consumptie van in het binnen land geproduceerd of ingevoerd gedistilleerd wordt binnen bepaalde grenzen gehouden, welke grenzen voor een periode van vijf jaar telkens 'worden vastgesteld. Zoo mogelijk wordt iedere volgende grens nauwer getrok ken dan de vorige. Een Commissie van Toezicht, zoodanig sa mengesteld dat heide meer genoemde groe pen met vertrouwen het advies dier commis sie aanvaarden, adviseert omtrent die vast te stellen grenzen. Ten einde eohsumptie en productie (voor binnenlandsch gehruik) binnen deze grenzen te houden, moet het geheele bedrijf en niet enkel zooalh tot dusverre de klein handel in sterken drank kunnen worden gecontroleerd, waarvoor het geheele bedrijf onder de Wet komt. Vnrw «»<U- -Ter hedrillsgenaoten wordt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10