Corricide één nacht Sport- en wedstrijden GEMENGD NIEUWS. Gymnastiek. Ni Alsem. Hotl. Handel Industrie-Mij DE SPION FAN DE CITADEL VOETBAL. GYMNASTIEK. Drie avonden debat over de Roomsche Sportbeweging. CRICKET. Wedstrijdprogramma voor Zondag 26 Juli. CRICKET-OVERZICHT. De Cricket-competitie. 3 Haarlemsche Zwembond. Waterpolo, Verdacht ziektegeval. Valsch Engelsch geld. Een ondankbare. De moord met roof te Culemborg. HAARL. ZEILVEREENIGING. R.K.V.V. „Victrix". R. K. V. „Zwaluwen". R.-K. Gymnastiekvereniging „Ursus". De lage waterstand der rivieren. Een auto tweemaal over den kop. Auto-ongeluk in Beieren. De boschbranden in Brabant. Enschedé 600 jaar. Gevaarlijke autobestuurder. Een treurig geval. Brand in een Rotterdamsche sigarenfabriek. helpt U van Uw likdoorns af. Verkrijgbaar bij Uw Drogist Geen dure voetbaden! Dennenweg 140 Den Haag. FEUILLETON. De vooral in Haarlem en omgeving zoo bekende ijveraar voor de R. K, Sportbewe ging' de heer H. N, Smits heeft onder, bo- venstaanden titel een zeer lezenswaardig boekske geschreven, waarmede weer een ijverige propaganda wordt gemaakt voor de R. K# Sportbeweging. Genoemde heer vraagt ditmaal op een bijzondere, doch o. i. zeer gelukkig gekozen wijze, de aandacht der lezers. Hij koos n.l. den vorm van een debat en op een zeer onderhoudende wijze is de schrijver er in geslaagd de aandacht op de R. K. Sportbe weging en meer in het bijzonder op de voetbalsport te vestigen. Het debat gaat tusschen vier personen, n.l. de kapelaan en sportleider, de R. K. Sportman en de onderwijzer, welke laat ste aanvankelijk niets met de sportbewe ging op heeft. Met zeer veel belangstelling hebben we kennis genomen van de wijze waarop èn de kapelaan èn de sportleider er ten slotte in slagen om de nog wat wilde" sportman te kalmeeren en den onderwijzer de nood zakelijkheid der R. K, Sportbeweging bij te brengen Tijdens den eersten debatavond is de onderwijzer afwezig. De kapelaan en de sportleider bepleiten de noodzakelijkheid der Roomsche Sport, waarbij blijkt dat des sportmans gevoelen aanvankelijk van min of meer neutr.'ueri aard zijn. Op den volgenden avond verschijnt ook de onderwijzer. Hem wordt gewezen op de bestrijding der Roomsche Sport door de Katholieken zelf en op het vérkeerde daarvan. De debatten tusschen kapelaan en sportleider eenerzijds en de onderwijzer aan den anderen kant, zijn heel interessant. Vooral wanneer de onderwijzer het wed strijdsysteem bestrijdt lijdt hij een „gevoe lige nederlaag". Op den slotavond mengt ook de sport man zich weer in het debat. Hij wijst op de voordeelen welke men aan neutrale zijde kan genieten. De kapelaan en de sportleider welen echter ook deze bedenksels weg te nemen. De sportman is dan overtuigd en met den kapelaan én sportleider is hij van mee ning dat de propaganda voor de R. K. Sport beweging met kracht moet worden vervolgd. Waartegen de onderwijzer zich niet lan ger verzet.... De schrijver r.ioet met dit aardige boekske wel succes hebben. In elk geval kan hij er van overtuigd zijn dat hij, die de eer ste regels leest, het werkje niet ter zijde zal leggen voor hij den derden debat-avond er op heeft zitten. Hierin zit voor den schrijver al een heel groote verdienste. Üit propagandistisch oogpunt is het thans geschrevene misschien wel het beste wat er op dit gebied verscheen. Ie klasse. Taarlem: HaarlemV. R. A. ichiedam: HermesHilversum, Den Haag: H. C. C. I—V. O. C. Leiden: AjaxRood en Wit. 2e klasse A. Amsterdam: A. C. C.—V. V. V. II. Haarlem: Rood en Wit IIAlbion ook voor Tel.-Beker. 3e klasse. Haarlem: R. C. H.—V. V. V. (3e wedstr.). Bussum: VleermuizenA. C. C. II (3e wedstrijd). Op eeu enkele uitzondering na kwamen onze voorspellingen van verleden week vrijwel uit. De belangrijkste wedstrijd van hef pro gramma, n.l. die -tusschen H. C. C. en Haarlem werd met beduidend groot ver schil door de, Hagenaars gewonnen en zij die het nog niet wisfen, zullen thans wel tot de ontdekking komen dat de Hagenaars >nder leiding van Warburton een klasse 5p zichzelf vormen. H. C. C. had 'weinig ontzag voor hef haarlemsche bowlen, dat, hoewel toch lang (iet slecht, voor de Hagenaars vrij onge vaarlijk was. Aan het hooge tofaal werk ten bijna alle Hagenaars mede. Het was voor Haarlem natuurlijk onmo- lijk om in een betrekkelijk korten fijd dit hooge totaal ook maar eenigszins te be naderen. Men besloot daarom tc trachten, tijd uit te spelen en hoewel het er aanvan kelijk naar uitzag daf Maas c.s. hierin in derdaad zouden slagen, maakte later het uitstekende bowlen van Max Jansen aan alle illusies een einde. H. C. C. is nu zoo goed ajs zeker kampioen en/we zouden ook niet wefen wie het anders moest worden. Rood en -Wit verrichtte door V. V. V. te kloppen heel goed werk en nam dus revan che van de in Amsterdam geleden neder laag. v. Manen ,dic bij wijze van uitzon dering weer eens present was, ble«k het luns 'maken nóg lang niet verleerd en het moet voor deze crack wel een groote vol doening zijn geweest dat hij met 37 runs nief alleen topscorer was, doch bovendien een belangrijk aandeel had in de Haarle.m- sche overwinning. De meest eigenaardige ontmoeting was die tusschen Hilversum en P. W. Dat Hil versum gemakkelijk zou winnen was te voorzien docht daf zij een totaal van 359 zouden maken voor het verlies van slechts 2 wickets zal wel niemand hebben kunnen verondersle'len. In de Nederlandsche cric ketwereld is deze score een record. Ook Ie hier zoo bekende Ade van Cogh moest er aan gelcoven. De al-round sportsman De Kessler slaagde er in 227 runs te ma ken. Ook de oud Rood en Witter W. van Spengler was verbazend op dreef en scoorde 127. fn Leiden haalden Ajax en V. O. C. het kunstsfukje uit op beide precies evenveel runs te maken. Een eigenaardig feit deed zich hierbij voor. Aanvankelijk werd be weerd dat V. O. C. in de tweede innings 132 runs moest maken om fe winnen. Op 131 liepen de Rotterdammers een run toen zij er gemakkelijk twee hadden kunnen scoren. Een Overwinning met een of fwee runs blijft immers toch hetzelfde. Nader hand bleek echter, dat de scorers zich mef tellen hadden vergist en V. O. C. er 133 behoefde. Bij 132 was n.l. de laatste Rof- terdammer uitgebowld. V. O. C. was door deze foutieve tellerij leelijk gedupeerd doch .de Rotterdammers trokken er zich weinig van aan en kwamen met Ajax overeen den wedstrijd maar als gelijk gespeeld te beschouwen. V. R, A. behaalde haar tweede overwin ning voornamelijk door toedoen van Rin- cker die difmaal en met bat en met bal op dreef was. Elermes werd er de dupe van. Aan den Schoterweg spelen Zondag Haarlem en V. R. A. Een Haarlemsche overwinning schijnt ons vrijwel zeker. De Haarlemmers nestelen zich - dan weer wat steviger op de tweede plaafs. Rood en Wit trekt naar Leiden waar Ajax de tegenparfij is. In deze ontnyoeting zal waarschijnlijk wat meer spanning zijn. Rood en Wit is aan haar reputatie ver plicht voor minsfens twee puntjes te zor gen. M) Van veel belang op den stand der com petitie zijn de overige wedstrijden al even min. H. C. C. zal er zeker in slagen haar positie fe versterken en V. O. C. een flinke nederlaag toebrengen Tenslotte is er nog de ontmoeting Hermes—Hilversum in Schiedam. Dc Hilversummers zullen difmaal zich met meer bescheiden cijfers tevreden moeten stellen. Het zou ons zelfs niets ver wonderen wanneer Hennes er in slaagde van de bezoekers fe winnen. Van de tweede klasse wedstrijden ver melden we slechts Rood en Wit 2 tegen Albion. Volgens de mededeelingen van den N. C. B. geldt deze onfmoeting tevens voor den Telegraafbeker. De kans dat Rood en Wit de volgende ronde haalt schijnt'ons vrij 'groot R. C. H. speelf voor de derde maal tegen V. V. V. 3. Beducht op revanche zal de club van Scheen er wel alles op zetten om de Amsterdammers met den kous op den kop naar huis te zenden. H.C.C. I Haarlem I Hilversum V.V.V. Quick H.D.V.S. R. en W. H.C.C. II V.O.C. V.R.A. Ajax P.W. 1 5 STANDEN. Ie klasse: 2 5 - 7 5 '6 4 4 4 2 2 1 1 4 8 9 9 9 8 1 9 2 10 1 10 7 8 8 1 7 1 1 1 16 16 100.00 2 14 18 77.78 13 18 12 18 10 16 11 18 11 20 8 20 4 14 4 16 3 16 14 72.22 66.67 62.50 61.11 55— 40.00 28.57 25— 18.75 2e klasse A: 8 9 2 6 1 18 3 4 1 17 8 3 2 3 13 8 4 2 2 6 7 2 1 4 5 9 1 1 2 5 3 9 1 6 2 —4 2 14(16) 1 12(14) 1 11 4 (5) 2 (2) 4 (5) -1 (-1) V.V.V. 2 A.C.C. R. en W. 2 Albion Haarlem 2 C.V.H, V.R.A. 2 3e klasse A: R.C.H. 8 (9) 2 4 (5) V.V.V. 3 7 (8) 3 2 (3) 1 A.C.C. 2 7 2 3 1 Vleerm. 8 (9) 2 2 D.V.C, 8(9) 1 2 ADSPIRANTENDAG KENN. TURNKRING. Zondag werden op 't Gemeentelijk Sport terrein, aan de Van Oosten de Bruynstraat, de vaardigheidsproeven afgenomen en wed strijden gehouden voor de Adspiranten der bij den Kring aangesloten vereenigingen. Deze wedstrijden en vaardigheidsproeven mogen zich telken jare in een steeds groo- ter wordende belangstelling van de zijde der adspiranten verheugen, zoodat het Bestuur van den Kring in overleg met den Kring T. C. besloten had, deze wedstrijden niet meer voor meisjes en jongens gezamenlijk te hou den, maar deze te splitsen, zoodat Zondag s morgens de jongens en 's middags de meis jes de proeven aflegden. Alzoo was het den geheelen dag een gezellige drukte op het terrein, waartoe ook het goede weer veel bijdroeg en was het een lust te zien, hoe de jonge gymnasten elkander bekampten. De leiding berust(e bij den heer C. Nieuwen- weg, bijgestaan doo^ .een groote staf van juryleden, terwijl de telcommissie stond on der leiding van den heer A. H, J. Knol.Voor de jongste jongens bestond de proef uit: hoogspringer., verspringen, 80 M. snelloop, balwerpen, brug, rek, paard, bok en een vrije oefening. Zij, die voor het athletisch of het gymnastisch gedeelte dezer proeven meer dan één onvoldoende behaalden, waren niet geslaagd. Deze zelfde onderdeelen, behalve hoogspringen, golden ook voor de wedstrij den, zoodat wedstrijden en vaardigheidsproef als het ware in eenvloeiden. Bij de jongste jongens, jongens van 11, 12 en 13 jaar, hadden zich opgegeven 174 en kwamen er 109 op, waarvan er 70 slaagden. Dc uitslag van den wedstrijd in deze af- deeling was alsvolgt: No. 1 C. Waalewijn, Concordia, 60)4 punt; no. 2 H. Halberman, O.S.S., met 58ka punt; no. 3 T. Hoppenbrouwer, Concordia, met 58 p.; G. F. Maunteban, Concordia en J. Mooiweer, B.G.V., werden nö. 4 met 57ha p.; J. Verkes, Concordia en Huib Stam, T.V.G beiden no. 5 met 57 p.; K. P. Dijkstrj.T.V.J. no. 6 met 55 p., terwijl J. Klinker en P. Drnkelman, beiden van Concordia en A. Tabernal, B.G.V., eindigden als no. 7. Oudste jongens, 14, 15 en 16 jaar, hadden zich opgegeven 79; er kwamen uit 50 jon gens, waarvan er 30 slaagden. De onderdeelen voor deze afdeeling waren dezelfde als bij de jongste jongens, uitge zonderd balwerpen, dat hier vervangen was door kogelstooten. De minimum-eischcn wa ren hier natuurlijk zwaarder gesteld. Ook hier telde hoogspringen niet mede voor de wedstrijden, waarvan de uitslag is: le prijs P. Dijkman, Concordia, met 61; 2e prijs G. J. Cornet, Concordia, met 60M; 3e prijs J. Vlug, Concordia, met 57)4; 4e prijs H. Mooiweer, B.G.V., met 5514 en 5e prijs P. A. Kruyer met 55 punten. Bij de afdeeling jongste meisjes, 11, 12 en 13 jaar, bestonden de onderdeden uit: vrije oefening op en één van de plaats, bok, paard, brug,, 60 M, snelloop, balverwerpen, ver- en hoogspringen, waarvan hoogspringen, evenals voor dc oudste meisjes voor de wed strijden buiten beschouwing bleef. Er hadden 156 meisjes zich opgegeven, waarvan er 107 de proeven aflegden en er 81 slaagden. In den wedstrijd werd A. Keus, O.S.S., no. 1 met 65 punt; haar clubgenoote, G. Moo- lenaars no. 2 met 60, evenals N. v. d. Kolk en D. Kraak, beide van Gratia; no. 3 werd D. Smal van Bato met 59; no. 4 J. Hage- bout, Concordia en S. Paap, O.S.S., met 58; no. 5 G. Zwart, Gratia met 5714, terwijl J. Huybert, Concofdia en P. Schagen, Bato, beiden no. 7 werden. Voor de oudste meisjes, 14, 15 en 16 jaar, waren dezelfde onderdeelen gekozen als voor de jongste. Van de 115 ingeschrevenen kwamen er 91 op en slaagden er 66. Het resultaat van den wedstrijd was: le prijs A. Verwer, Bato, 66ha p.; 2e prijs S. Smit, Concordia, 62)4 p.; 3e prijs J. Bijvrij, Concordia, 61 p.; 4e prijs B. Laan en N. Klein, beiden Concordia, met 60)4 p.; 5e pr. R. Berkhout, Concordia, 60 p.; 6e prijs R. Spiesz, B.G.V., 59ho p.; 7e prijs B. Sandi- fort, Concordia, met 60 p.; 8e prijs M. Kooi man, L. Pool en A, Rookhuizen allen van Concordia, met 58 punten. De wedstrijden hadden een vlug verloop, en waren, .dank zij de uitstekende leiding, op tijd afgeloopen, waarna de telcommissie haar moeilijken arbeid kon beginnen. Voor de competitie van bovengenoemden Bond werden Donderdagavond in de in richting aan de Kleverlaan eenige wedstrij den gespeeld. Allereerst stond, op het pro gramma. DE DELFT-H. P. C. II. Voor de dames-afdeeling, welke ontmoe ting echter door nipt opkomen van de Heemsteedsche dames geen doorgang kon vinden, zoodat de De Delft reglementair ge wonnen heeft. ZIGNEA II—D. W. R, I 0—8. Deze ontmoeting voor de dames-compe titie, zou aanvankelijk eveneens niet wor den gespeeld, daar Zignea slechts 4 men- schen fiad, naderhand echter waren nog eenige Zignea-leden beschikbaar, zoodat besloten werd te spelen. Als beide ploegen in het water komen met 6 menschen, zien wij de Zignea-dames slechts met 3 speelsters uit het 2de zeven tal. Dat er verloren zou worden van de sterke tegenpartij was te voorzien, doch door iets minder onbenullig spel, had de nederlaag niet zoo' groot behoeven te zijn. Het dekken van mej. v. d. Poll werd vrij wel geheel verwaarloosd, zoodat deze speelster mede door haar snelheid alleen slechts 6 maal het Zigpea-doel doorboorde. Over den wedstrijd kunnen ivij kort zijn. Dadelijk na het begin doen de D. W. R>- dames een aanval. Mej. v. d. Poll komt al leen voor de keepster te liggen, zij zwemt echter niet ver genoeg op, zoodat haar schot niet onhoudbaar bleek. Het is echter slechts uitstel, want dadelijk hierop komt zij weer terug en doelpunt na een snelle rush Aangezien er absoluut niet gedekt wordt, weet mej. v. d. Poll na enkele se conden reeds de leiding te vergrooten. 2—0. Hierna is het mej. van El, die na fraaie rushes 2 doelpunten voor haar rekening neemt. Kort voor de rust weet mej. v. d. Poll den stand nog op te voeren tot 50. In de tweede helft dezelfde verhouding. Het is een spel van kat en muis. Alleen spelen nu de D. W. R.-dames iets kalmer en vin den het blijkbaar mooi genoeg. Ondanks dit, kan Zignea niets tegen hare meerder heid inbrengen. Voordat het eindsignaal klinkt, weet mej. v. d. Poll het Zignea-doel nog 3 maal te vinden, zoodat de D. W. R.- dames een 80 overwinning voor hare reke ning noteerden. De heer v. Ommeren leidde goed, (Veteranen) DE DELFT—D. W. R. 1-3. Als deze, ontmoeting een aanvang neemt, zien wij de Delft met 7 spelers, de D. W. R - veteranen daarentegen spelen slechts met 6 menschen. Na den aanvang ontspant zich een vrij wel gelijk opgaand spel. De bal verplaatst zich van do'el tot doel, doch reeds dadelijk is het tc zien, dat de D. W. R.-veteranen, ondanks hun nummerieke minderheid de zege zullen behalen. Hun plaatsen, zwem men en vooral macht over den, bal is veel en veel beter. Alhoewel het mindere spel, weten de Delft-menschen vrij onverwachts de leiding te nemen. Nu echter is het sein tot optreden der Waterratten gegeven Aanval op aanval wordt op het Delft-doel ondernomen, welke aanvankelijk regelmatig stranden op het taaie verdedigen der Delft- achtcrhoedc. Kort voor de rust echter moet zij zwichten als Dijkstra na een algemcenen aanval onhoudbaar' voor Luijken doelpunt. 11. Na enkele seconden breekt de rust aan. In de tweede helft zijn de D. W. R.-spe Iers voortdurend in de meerderheid en al doet de Delft-voorhoede nog eens een aan val, dan is deze volkomen gevaarloos. Im mers haar voorhoede is zeer langzaam, heeft geen macht over den bal en telt geen en kelen schutter. De D. W. R.-voorhoede daarentegen schiet herhaaldelijk, al is het ook dikwijls van verren afstand. Na een al- gemeenen aanval van D. W. R. weet Dijk stra met een goed schot de leiding te ne men 21. Nu zijn de D. W. R.-menschen overwegend sterker en schot op schot wordt op het doel van Luijken gelost, die echter enkele schoten zeer verdienstelijk keert. Het backhandsschot van v. Waveren is tot nu toe, ongevaarlijk geweest. Bij een aanval echter krijgt hij den bal keurig toe gespeeld en na even opzwemmen, belandt zijn backhandschot in de Delft-touwen. 31 Dit schot, hetwelk beslist houdbaar was, verraste Luijken geheel. Blijkbaar vinden beide ploegen, het nu mooi en tot het einde gebeurt er niets vermeldenswaardig meer. Als de heer van Dorp, die uitstekend leidde, het einde aankondigt, hebben de D. W, R.-veteranen een verdiende 31 overwinning behaald. D. W. R. IV—D, W. R. III 2—0. Voor de 2de klas, afdeeling heeren, had bovenstaande ontmoeting plaats. Degenen, die tusschen deze zeventallen van één ver- eeniging een kalmen wedstrijd hadden ver wacht, zijn in hun verwachtingen bedrogen, want de ontmoeting was van het begin tot het eind spannend. Beide ploegen gaven elkaar niets toe. Slechts het 4de zevental heeft de enkele geboden kansen beter we ten te benutten als zijn hoogeren tegenstan der, waardoor dan ook de jongere Water ratten de zege behaalden. Voor de rust weet van Keulen, na fraai spel, aan het vierde de leiding te geven. Na dezen tegen slag komt D. W. R. III geducht opzetten. Al haar aanvallen worden echter zeer goed cn energiek afgeslagen. Ook voor een deel is het aan het weinige doorzetten van haar voorhoede te danken, dat zij voor rust geen tegenpunt kunnen maken. Rust gaat in met 10 in het voordeel van D. W. R. IV. In dc tweede helft wederom ongeveer een gelijkopgaand spel met beurtelings bei de voorhoeden in den aanval. Na eenige fanatieke aanvallen van het vierde, welke worden afgeslagen, belandt de bal bij S. de Vries, welke speler ongeveer uit het mid den van het veld met een keurig, hard schot de leiding vergroot. 20. Zeer zeker een mooi doelpunt. Bij een der aanvallen van het lilde ontgaat het doel der jongeren slechts op het nippertje aan doorboring, als nog juist intijds wordt ingegrepen. Te gen het einde raken beide ploegen uitge speeld en vermindert het spelgehalte zeer, Zelfs een strafworp wordt niet benut. Als de heer v. Dorp dan ook werkelijk het ein- re aankondigt hebben de jongere Water ratten een kranige prestatie geleverd, door hun 3e zevental met 20 te kloppen. Dr. A. J. Fisscher, leider van den ont- smettingsdienst te Deventer, heeft Donder dagmiddag dadelijk de noodige maatregelen getroffen ten aanzien van een te Diepenveen voorgekomen sterfgeval, waarbij werd ge dacht aan verschijnselen van Aziatische cho lera. Het zieke kindje, 9 maanden oud, is overleden, na een lijden van 2 dagen. De uitwerpselen zijn ter onderzoek opgezon den. Natuurlijk staat nog geenszins vast, dat hier werkelijk Aziatische cholera in het spel is. Een wisselkantoor in de Passage in de Re sidentie, kocht onlangs van een Engelsch- man 75 Engelsche ponden. Acht werden er van verkocht aan een cliënt. De overige wer den aangeboden bij een groote bank hier ter stede. De kassier ontdekte echter dat de kwaliteit van enkele briefjes afweek van het gebruikte. Een en twintig briefjes bleken valsch te zijn. De directeur van het wissel kantoor deed aangifte bij de politie, die zich in verbinding stelde met de valsche munt- centrale te Amsterdam. Het is niet na te gaan of bij de verkochte 8 biljetten ook valsche exemplaren zijn. Een hctelhoudster uit de v. d. Duyn- straat te 's-Hage, haalde een zwerver in de keuken om hem wat te eten te geven. Toen de man weg was, bemerkte zij dat haar por- temonnaie met f 21 verdwenen was. Huis- genooten gingen op zoek en een van hen slaagde er in den zwerver op te sporen. De politie werd in de zaak gehaald. De man had de portemonnaie met geld nog bij zich. Hij bekende de beurs gestolen te hebben terwijl zijn weldoenster even weg was. .Zondagmorgen vertrekt de H. Z. V.-vIoot naar 't Noordzeekanaal om aldaar uit te ko men in den zeilwedstrijd, te houden door de Zaansche Onderlinge zeilers. Er wordt om kwart vóór acht te Spaarndam geschut. NAAR DE KAAG. De H. Z. V. Kaagweek wordt gehouden van Maandag 27 Juli tot 2 Augustus. Het aantal deelnemers is zeer bevredigend. Na tuurlijk wordt op goed weer gerekend. Er wordt om 7 uur 's morgens vertrokken van de Fr. Varkenmarkt in de sleep. De laatste Zondag 2 Augustus wordt deelgenomen aan den wedstrijd, uit te schrij ven door „Leiden". De vaartuigen, die nog niet op De Kaag zijn, vertrekken Zondagmorgen vroeg uit Haarlem. Nederlaagwedstrijd voor Zondag 2.30 uur: Victrix IIA. D. O, III Heems kerk. Zaterdagavond van 8914 uur. Contribu tie afdragen St. Jac. Godshuis. Secretaris: J. C. Kruyver Jr. 2de Zuidpolderstr. 16. Officiëel Nieuws. Het bestuur heeft zich genoodzaakt ge zien om op Woensdag 29 Juli a.s. de alge- meene jaarvergadering te houden in gebouw St. Bavo, Smedestraat 23. Aanvang 8 uur precies. Wij vertrouwen dat alle leden, zonder uitzondering, deze vergadering zullen bij wonen. Vooral voor de behandeling van punt 8 der agenda, is aller opkomst dan ook dringend noodzakelijk, daar bij, niet voldoende deelname aan het reisje naar den Haag en de wedstrijden tegen G. D. A. in Loosduinen, welke op 16 Augustus a.s. zul len worden gehouden, geen doorgang zullen kunnen vinden. Komt allen dus en spoort allen tot opkomen aan, het beteekent uw eigen belang en dat der vereeniging. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Instal latie nieuwe leden. 5. Jaarverslag secreta ris. 6. Jaarverslag eerste en tweede pen ningmeester. 7. Huldiging feestcommissie. 8. Bespreking uitstapje hoogere elftalfen. 9. Verkiezing elftalcommissie. 10. Verkiezing bestuur. 11. Rondvraag. Sluiting. Alle leden worden er tevens op attent gemaakt, dat bij niet bijwoning, der verga dering de daarop gestelde boete zal wor den gehandhaafd. Secretaresse: Mej. M. C. Monteban, Ged. Schalkburgei gracht 48. Dc aspiranten en de dames kunnen Maan dagavond oefenen in het Zanderinstituut Kleine Houtweg. Dc aspiranten om 7 uur; de dames om 8 uur. J. D. Vermeulen te Culemborg heeft Don derdag een adres gezonden aan de Koningin waarin hij „namens de bevolking van Cu lemborg" H.M. met den meesten drang ver zoekt den Minister van Justitie op te dragen een degelijk onderzoek te doen instellen naar de bedrijvers van den moord met roof ^n December 1923 en Culemborg te verlos sen van een commissaris 'van politie, „over wien de ingezetenen zich tegenover de ge- heele wereld schamert." Hachelijk voor de scheepvaart. De waterstand blijft naar uit Gorcun* wordt gemeld, sinds de vorige week nog steeds abnormaal laag. Maandag wees de rijkspeilschaal 19 c.m. N.A.P. aan. Door het feit dat de springvloed tot Woensdag voortduurde en deze grooten invloed op den stand van het water uitoefent, was deze stand nog 20 c.m. boven peil. In de polders, gelegen tusschen de Beneden-Waal en de Linge, komt meer en meer watergebrek voor. Tweemaal per week wordt door de Oude- Merwedesluis Merwedewater in de Linge gelaten. Dinsdag was de stand M 0,20 -F N.A. P., terwijl Woensdag opnieuw val intrad. Toen wees de rijkspeilschaal M0,16+N.A.P. Gisteren was de stand MO,07+N.A.P.dus viel het water in de laatste 24 uren 9 centi meters. Sinds 29 November 1920 is er geen sprake meer geweest van zulk een lagen waterstand. Op dien datum was de stand M 0,35+N.A.P. dus nog vrij wat hooger dan thans. Op den boven-Rijn was gisteren nog steeds 5 c.m. val, de stand te Keulen is M 1.23. Als de val nog aanhoudt, wordt de toestand voor de scheepvaart hachelijk, voornamelijk de com municatie op Duitschland. Een doode, Donderdagmiddag is te Gennep een ern stig auto-ongeluk gebeurd. De auto van den heer Vertholen de Salve de Bruneton, wo nende op het buitengoed „Frieswijk" te Diepenveen, sloeg over den kop, tweemaal achter elkaar, doordat een band van den wa gen liep. De chauffeur kon nog uit den wagen komen, de heer en mevrouw Vertholen maakten de buitelingen mee. Mevr. Vertho len brak een been en kreeg een kaakfractuur De heer Vertholen werd aan het hoofd ver wond. Mevrouw Vertholen is 's nachts over leden. EEN MERKWAARDIGE GRAFSTEEN GEVONDEN. Tot dusverre diende te Schiermonnikoog een oude grafsteen voor de openbare school als stoepsteen. Wel was het bekend, dat dit een grafsteen was, doch bijzondere waarde werd er niet aan gehecht. Deze week werd echter de steen gekeerd enbemerkte men het volgende merkwaardige opschrift op den steen: Anno 1658 den 4 Mart sterf Die eerbare Gertie Cornelis dc Huisfrow van Petrus Marswal Tonnemeister van Frieslant Confoimy en secretaris van de Heerlychheit Schiermunckoogh Out 27 jaren en 41 weecken cn Leyt alhier begraven met twe kinderen. Tevens bevond zich het volgende rijm op den steen: Hied duickt en luickt haar glans een bloeyend bloem Hoe los en bros is s leevens pronk en roem Geertruida baerdt, de snelle cn felle doodt Ontziekt se beyde en eyt s' in moeders schoot Dus keert het stof tot stof terwijl de ziel Ontruckt dees ongestuime tuimelwiel Sich baedt in lust en rust. O mensch gij dwaalt So ghy U stond bij Nestors euw afmasU. Een Hollandsche dame gedood. Bij een auto-ongeluk in Beieren bij Neuritz is mevr. Van der Putten, een Nederlandschf dame, schoonzuster van hoofdingenieur Scheib, den Berlijnschen vertegenwoordigei van de „Daimler werke," gedood. Uit Tilburg wordt gemeld, dat Donder dagmiddag de boschbranden bij Oisterwijk geheel bedwongen zijn, zoodat des avonds te circa 7 uur geen gevaar voor uitbreiding meer bestond. Daardoor konden de Tilburgscha brandweer en de uit Breda gerequireerde militairen inrukken. Bovendien hebben een paar malsche regenbuien het blusschings- werk geheel voltooid. Een bericht uit Boxtel meldde, dat de bosch branden aldaar nog in hevigheid waren toe genomen, zoo zelfs, dat een paar boerderijen door de bewoners moesten worden ontruimd. Ook hier heeft een hevige stortregen spoedig geholpen. Zoowel hier als te Haaren is het vuur gebluscht. De nieuw aangerichte schade was niet belangrijk. Naar wij vernemen, zal het 600-jarig De- staan van Enschedé als stad in Augustus en September a.s. op feestelijke wijze worden herdacht. De vereeniging Koninginnedag heeft onder eere-vcorzitterschap van den bur gemeester, den heer EdoBergsma, de leiding op zich genomen. Een en ander zal samenval len met een winkelweek, terwijl verder op het programma staan groote kinderfeesten, ommegang van vereenigingen met muziek, groote historische en folkloristische optocht, bestaande uit groepen en voorstellingen uit de geschiedenis van Enschedé, Twer,~-"k>e volks gebruiken, groot vuurwerk enz. Dinsdagavond omstreeks 7 uur kwam uit de Spoorweglaan te Maastricht een auto in volle vaart met een scherpen draai den hoek om rijden, de overdrukke Stationsstraat in. De menschen sprongen voor den dollen auto mobilist met de meèste snelheid op zijde. Aller lei minder vleiende uitroepen klonken hem achterna „Da's minstens eine zoate boer „Is die vent gek um 'zoe te rije „Da's ein scbandoal, dao komme minstens doeie vaon Y' „Zuug-ins, wie hier euver de straat heigeitenz. In de Groote Staat reed hij tegen een auto van J. F. uit Hoens- broek, waardoor t' spatbord beschadigd werd. Procésverbaal werd opgemaakt. De woeste rijder bleek te zijn v.d. S. uit Heerlen. De zaak wordt onderzocht. In het Oud-Bogardenstraatje te *s-Rer" togenbosch voelde zich Dinsdagnacht Th. v« d. V. onwel. Hij klaagde over hoofdpijn. Zijn vrouw legde hem een koude compres op het voorhoofd en ging weer naar het bed. Ze had zich intusschen gestooten aan het bed en begon hevig te bloeden. Zij riep haar man, die geen antwoord gaf. Een buurvrouw kwam op het hulpgeroep toegesneld en vond den man overleden, volgens doktersverklaring door zenuwen aan het hart. De vrouw moest tengevclge der verbloeding voorzien worden van de laatste H.H. Sacramenten en naar het gasthuis worden overgebracht. Vrijdagavond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de sigarenfabriek „De Hoop". Baan 41, Rotterdam, eigenaar de heer H. Buitendijk. Voorbijgangers zaken dikke rookwolken naar buiten komen en waarschuwden de brandweer. Aan bef spoedig optreden van de brandweer is het te danken, dat er geen uitbreiding ontstaan is. Het vuur werd met twee stralen in een half uur geblusch. De aanwezige voorraad abak en sigaren bekwam meer schade door water dan door vuur. Assurantie dekt de schade. Eenige Importeurs der Keene Company te New-York. Vrij naar het Fransch. 14 Zwijg toch, beste vent. Campran buigt zich over het bed, streelt het verminkte gelaat, neemt de klamme handen in de zijne.... Doe me een genoegen, beste Jean, blijf rustig liggen en zwijg.... Jean gehoorzaamde; hij zwijgt zooals de goede generaal wil. de generaal die hem toelacht. De majoor-dokter geeft een téeken, Fren- quentin gaat heen, de aalmoezenier geeft hem glimlachend de hand en gaat ook heen Lucienja hij is het, spreekt zacht met den dokter, die hem eveneens! zacht ant- wordt. Hij komt aan zijn bed.... God, wat is hij bleek.... hij mompelt. Jean, wat een ongeluk, maar ik ben blij dat jij er van opkomt. Ik zal je van avond komen bezoeken, als het beter gaat, en als de generaal het goedvindt. Wc zullen afwachten, antwoordt Cam pran. Lucien gaat ook heen...... de generaal buigt zich dieper over hem heer. Jean voelt dat hij zwak wordt van geluk; zijn chef omhelst hem en gaat op zijn beurt heen. Jean volgt hem met de oogen, met zijn prachtige, zwarte oogen.... Dan kwam de dokter en de verpleegster bij hem, hij weet niet goed wat zij doen, maar het is prettig te weten dat zij er zijn. Zij is zoo zacht, zoo lief, die vepleegster, en zoo schoon. Men zou zeggen een toovergo- din.... Maar neen, zij is de Madonna uit de kapel.... Hij glimlachte haar toe, vouwde de handen, sloot de oogen en sliep in. Kapitein, heeft u het rapport klaar, dat ik u gevraagd heb, over de voorvallen van de zen nacht? Nog niet, generaal, ik wilde eerst we- ten of mijne veronderstelling met dc uwe j overeenkomt. Zeg dan maar, wat u veronderstelt. Het is eenvoudig, generaal. Het individu dat Jean gewond heeft, is door het raam van de voorkamer, dat openstond, binnen gekomen. Waarom was dat raam open?" Generaal, ik heb den ordonnans daar omtrent ondervraagd. Hij had gisteravond goed geoordeeld de voorkamer te luchten, wijl er in den middag eenige onzindelijke soldaten zijn geweest. Goed, gaat u door. Vandaar is de indringer naar de garig gegaan beeft met een valschen sleutel de deur van uw kabinet geooend. De tong van 't slot was overigens weer ingeschoven, toen u het wilde openen. Toen hij eens in het vertrek was, werd hij bang gestoord te wor den en hij heeft de grendels er voor gescho ven, omdat wij deze zoo gevonden hebben; die hindernis heeft uw schreden naar den tuin gericht, om het raam te bereiken. Tot nu zijn wij het eens. Hoelang het individu in uw papleren gezocht heeft, is mij onbekend, maar de nacht heeft hem verrast, want hij had een cLcctrische lamp. Welke ik als overtuigingsstuk bewaar. Volgens mij heeft Jcan vanuit den tuin het licht gezien; ongerust als hij was, heeft hij gekeken en om den bandiet te vatten, Heeft hij een ruit gebroken en is binnen gekomen, maar de andere heeft hem van achteren gewurgd. Van achteren? Ja, generaal, dc dokter heeft hem op gemerkt hoe de nagels in het vleesch van den armen jongen zijn gedrongen; de duimen hebben den afdruk iu den nek en de andere vingers in den hals achtergelaten. Jean is bewusteloos gevallen, de andere heelt hem een schop gegeven, en is toen van angst door de gebroken ruit en de versterkingen gevlucht en heeft niets meegenomen. Mijnë veronderstelling is dezelfde als dc uwe Jean heeft het gelaat van den aan valler niet kunnen zien. Maar ik blijf over tuigd, dat hij dezelfde spion is, die mij in het begin van den oorlog de lijst der troe pen van de V. V. V. heeft gestolen. Gelooft u, generaal? Zonder twijfel en ik geloof dat ik de bewijzen heb. De vingerafdrukken van dezen nacht op mijn vloeipapier, en die welke wij op de oorspronkelijke lijst gevonden hebben, in Augustus, schijnen mij dezelfde te zijn. Maar generaal.... Wat? De spion van dezen nacht he,eft zeer duidelijke afdrukken, evenals die van Augustus. en Het feit, generaal is mogelijk, want he\ komt dikwijls voor. Er zijn zooveel pun'.en, wier afdrukken duidelijk zijn. Maar niets lijkt zooveel op elkaar als de vingerafdruk ken van twee personen. Ja, ja, maar ik ben overtuigd, dat zij abso luut dezelfde zijn. Kijk eens hier op 'dit vloeipapier en daar op onze lijsi, de afdruk van den duim. U ziet die diepe indrukking aan bet boveneinde. Inderdaad, generaal, dat is vreemd, ik beken het en vraag verschooning voor mijn twijfel. Voor grootere zekerheid echter laat ik vandaag nog een deskundige komen, welke de afdrukken kan onderzoeken; wij zullen dan wel vernemen hoet het er mee is. Ik hoop het! J Voor het oogenblik zult gij den ordon nans en den schildwacht verbieden een enkel woord te zeggen van hetgeen hier gebeurd is. Het geval van gisteren is reeds in de stad verteld, wijl de jonge man al hier geweest is om inlichtingen omtrent Jean te vragen. O, generaal, een beste jongen. Hij be heert een papierzaak int» de St, Paulstraat. Rechtschapen en eerlijk. Ik hoop, dat de vriendschapsbetrekkin gen van Jean goed zija, toch bevalt mij die jongen niet. Generaal, hij is flink, Jean dankte hem het leven. Wablief? Ja, hij heeft hem uit de Maas gehaald, toen hij op het punt stond te verdrinken. Kijk, Wat is dat voor een geschiedenis. Wie heeft u dat verleid? De redder zelf. Niet erg bescheiden.... Nu, als Jean hem het leven dankt, zal men dat jong- mensch wel moeten veroorlooven zijn vriend tc komen bezoeken.... maar ik herhaal u, dat ik hem niet vertrouw. Zal het lang duren voor dat hij weer genezen is? De dokter kan dat nog niet zeggen.... Arme jongen. Dappere vent!.... Maar ik moet nog wat werken. Wil mij vanavond het rapport in kwestie bezorgen, i HOOFDSTUK XIII. Jcap moest gedurende drie weken 't bed houden en deze afzondering scheen hem erg pijnlijk. Zijne vrienden deden hun best om hem dagelijks afleiding te bezorgen. De ge neraal ging eiken dag na het ontbijt naar hem toe en vertelde hem de laatste gebeur tenissen van den oorlog. De groote belang stelling, welke Jean toonde, maakte indruk op den generaal; in dat gewonde lichaam klopte een echt soldatenhartDan begon de generaal op zijn beurt vragen te stellen. Of hij zich beter voelde? Of hij iets gehoord had van zijn zusters. Neen? Hoe treurig? Hoe fier zij op hem zouden zijn, wanneer zij zijn moedig gedrag van onlangs zouden ver nemen. Onder den invloed van deze ge negenheid vertrouwde Jean den generaal alles toe en dat scheen hem zoo zoet. Zijne ziel, die vroeger door den haat vergiftigd, was, ademde nu reinere gevoelens en door den weldadigen omgang met den chef liet hij langzamerhand die ongezonde theorie varen.... En eiken dag hield Campran iets meer van zijn kleinen bediende. De aalmoezenier kwam twee of driemaal per week en was steeds even hartelijk en opgewekt. Zijne tegenwoordigheid verheugde Jean. Er straalde zooveel gezonde vroolijk. heid uit de oogen van den priester, eene zoo oprechte goedhartigheid vergezelde zijr woorden, dat Jean, die in het begin eer» beetje weerspanning bleef weldra heel cn al door hem ingenomen was. Soms liep het ge sprek over godsdienstige onderwerpen, en Jeao maakte den geestelijke een of andere opmerking, welke helder en klaar weerlegd werd, hetgeeh dan voor hem beslissend was. [Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11