(PAARNE Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Voor de Juliaantjes. Voor Kees. V erkeersonge vallen. Leekepreeken. Zaterdag 25 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16103 De Kabinetscrisis. Studiefonds Pasteur. KERK EN SCHOOL. Naar de Missie. Missionarissen van het H. Hart: De Bibliotheken der St. Vincen- *iusvereenigingen zijn geopend: Déraillement. Agenda 26 Juli Agenda 27 Juli [De Spaarne-Bank levert U reiswissels, crediet brieven en buitenlandsch geld. De Spaarne-Bank bergt Uwe kostbaarheden en familie-papieren in hare brand- en inbraak- vrije kluis, verzekert Uw huis tegen inbraak en Uwe bagage tegen beschadiging en verlies. Brand. De melkprijs verhoogd. Mij. Spaarhuis. De heer Joh. Vermeulen werd gisteren te Velsen hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als. raadslid van Velsen. Hierboven een foto van de feestgroep. Een verbetering. Een aanrijding voor het Postkantoor. Aanrijding op het Houtplein. Aanrijding op de Zomervaart. Programma. Aangehouden. Maximum snelheid. Uitslag examens van R.-K. Industrie- en Huishoudschool KERKCONCERT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT AUvertentiên - 35 cents per regea Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen 'den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct per plaaU. sing: elke regel meer 15 ct bir rooruitbetaling. Alle aDonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voor waarden, f Qfhjïfi Levenslange geheele ongeschiktneid tot werken door f 7^(1 bij een ongeval met f /"jfl bij verlies van een hand, f )9S bij verlies van een f Gfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen dl UW» verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I «JU.** doodelijken afloop eert voet of een ooe ILO. duim of wiisvinger I vlli bij een breuk van f I, fl been of arm I 411 bij verlies van een ■"andere vinger. 101. PLICHTEN VAN LIEFDE. De basis van een huwelijk is de genegen heid tot elkander. Valt deze weg, dan ont- zinkt aan de samenleving van man en vrouw I de noodzakelijke bodem en moeten zij van sikaar kunnen gaan. Dat is de stelling van de voorstanders der vrije liefde, waartegen over ik de vorige maal de strenge, chris telijke huwelijksmoraal der onverbreekbaar heid stelde. Die wet der onontbindbaarheid van den huwelijksband lijkt hard, in som- I mige gevallen wreed, onmenschelijk, onna tuurlijk. En de predikers der vrije liefde 'zijnfdan ook aantrekkelijk in hun bewering: wanneer man en vrouw niet langer een le vensharmonie vormen, elkander het leven ondragelijk zouden maken door langer bij een te blijven, laaf hen dan van elkander gaan! En zij trekken de consequentie uit hun leer met alle gestrengheid door te zeg gen: niets veranderlijker dan een mensch; op niets hebben wij zoo weinig invloed of inzicht als op de toekomst, Maak daar om een zoo gewichtige daad' als een huwe lijk in overeenstemming met onze veran derlijkheid en kortzichtigheid en schep de mogelijkheid, dat man en vrouw bij het op houden van wat aanleiding was voor hun samenzijn, n.m. genegenheid en liefde, weer van elkander kunnen gaan. Ik meen den apostelen der vrije liefde volle recht te doen met hun opvatting al dus van den mooisten kant voor te stellen. Maar hebben zij ook gelijk? Ja, in zoo verre zij zeggen, dat genegenheid, dat lief de de grondslag moeten vormen voor een volkomen huwelijk. Maar daarmee houdt hun gelijk dan ook op. Wanneer iemand wil beweren, dat zij, die zonder wederkee- rigc genegenheid, uit louter geldelijke of andere berkening of nog minderwaardiger motieven een huVelijk aangaan, een hoogst- gevaarlijke, afkeurenswaardige daad stellen hij zegt niets te veel. Trouwens, hij heeft de bewijzen van de allerbedroevendste ge volgen van zulke roekelooze daden maar voor het grijpen om zich heen. Maar het is een volkomen dwaling om te beweren, dat hij, die een daad stelt, er listig zulk een voorbehoud bij maken mag, dat hij zich al naar believe aan de gevolgen onttrekken kan. Wanneer wij de consequentie van. zulk een leer eens gaan doortrekken, wat blijft er dan van onze samenleving over? Men zegt: geen huwelijkscontract, want je weet nooit, of, wanneer je elkaar vandaag trouw belooft, dat morgen wel kan volhouden. 'Maar waarom dan wel een koopcontract, een huurcontract, waarom dan wel andere eeden en beloften? Weet men te voren dat, wanneer men een huis koopt of huurt men den volgpnden dag er geen spijt van heb ben zal? En wie haalt het in zijn hoofd om met het oog op de veranderlijkheid en kortzichtigheid van den mensch al le koop- en huurcontracten af te schaffen? Maar als dit geldt voor zulke materieele dingen als huizen en koop waren, waarom zal men dien waarborg dan aan de trouwbeloften ontnemen! O, onze predikers der vrije liefde staan niet spoedig verlegen en zij zullen hun ant woord wel klaar hebben, ongeveer in de zen vorm: wanneer gij met ons aanneemt, 'dat genegenheid de grondslag van een hu welijk moet zijn, dan moet gij ook met ons erkennen, dat het huwelijk ophoudt, zoodra de liefde verdwenen is. Genegen heid tusschen man en vrouw is te fijn en te broos om aan een contract te binden. Laten wij die bewering eens wat nader bekijken, dan blijkt al heel spoedig, dat die bezorgdheid van de moderne heidenen voor de teerheid van de liefde niet veel meer is dan harde zelfzucht achter' een mooi zijden masker. Wat is dat voor een soort samenleving, welke h la minute kan beginnen, maar ook weer even snel kan eindigen? Is het iets anders dan puur egoisme? Gesteld nu eens het beste, wat zelden voorkomt bij een dergelijke verhou ding: dat niet louter dierlijke hartstocht, dat geen geldelijke berekening van eender beide partijen, maar dat een zuivere ge negenheid, waardeering, hoogschatting, pure en hooge vriendschap twee personen sa men brengen en tot samenleving doet be sluiten. Waarom zweren zij elkander dan geen eeuwige trouw? Is dat anders dan egoïsme? Omdat zij de gevolgen van zulk een belofte vreezen, omdat zij enkel de lusten der liefde wenschen, maar de plich ten der liefde afwijzen. O, gij behoeft niet te protesteeren, apostelen der vrije liefde, niet te wijzen op de „rein-leven-beweging", waarin gij zegt u van jeugd af aan te trai nen; niet verontwaardigd te doen, als zou den wij uw huis tot een bordeel verladen. Wij zeggen niet meer, maar ook niet min der dan dat gij met uw eisch van vrije liefde, de plichten van liefde verzaakt. „Plichten van liefde", dat klinkt den mo dernen heiden en hun helaas niet alleen, vreemd. Maar het is juist dat niet kennen en begrijpen van die liefdeplichten, wat de huwelijksmoraal van haar oude hoogte zoo diep omlaag haalt. 't Is mijn taak hier niet te spreken van het huwelijksideaal der Roomsche Kerk, die de echtverbintenis erkent als een sa crament, waaruit de echtelieden dag aan dag nieuwe kracht putten voor hun mooien ijnaar zwaren en verantwoordelijken staat. Ik moet met mijn leekepreeken wat meer op het alledaagsche terrein blijven. Maar dan vraag ik, ook zuiver menschelijk ge zien, is het wel billijk, om enkel aan het huwelijk te onthouden, wat aan alle andere menschelijke daden als kroon en sieraad wordt gegeven? Wie een beroep "kiest be reidt er zich op yoor; doet hij het niet of maar ten halve, dan wordt hem later, wanneer het mis loopt, terecht verweten, dat hij zijn, desillusie aan zich zelf dankt. Wanneer men eenmaal een ambt, een be diening, een functie heeft aanvaard met ambitie, met ijver, met liefde in den aan vang, dan is de raad van ieder verstandig mensch: bereid er u op voor, dat gij niet enkel aangename uren zult doorleven, maar ook voor moeilijkheden zult komen te staan. Thans lokt u het nieuwe en on gekende; straks komen de tegenhedén, de bezwaren. Maar wanneer ge doorzet en overwint, zult ge er uw taak te liever om krijgen. Wanneer dat nu voor heel het leven en alle levensfuncties geldt, wanneer overal slechts plichtsbesef en zelfoverwinning het ware geluk kunnen brengen, waarom zou dat dan in zulk een gewichtige verbinte nis als tusschen man en vrouw niet het geval zijn? Alleen wie het huwelijk be schouwt los van de maatschappij en de so ciale orde, wie alle verband tusschen Schepper en schepsel ontkent en in de na tuurdrift niet anders ziet dan een lunctie, waarover de mensch naar vrije verkiezing beschikken kan, die rekent alleen met zich zelf, verwerpt den huwelijksband, maar daarmee ook hef gezin en met het gezin de maatschappelijke orde. Maar laat zoo ie mand dan ook zoo eerlijk zijn om te er kennen, dat zijn miskenning van het huwe lijk voortkomt uit puur egoïsme en laat hij zich niet achter de schoonheid van liefde en menschelijke genegenheid verbergen. Hij schuwt een samenleving, waarin hij waken moet tegen de gevaren van de sleur; waarin hij de eenmaal ontstoken fakkel van heilige en eeuwige vriend- en kameraad' schap moet uitdragen boven zwakhedc en onvolmaaktheden, boven meeningsverschil- len en levenslasten, boven ziekten en onge makken. In één woord, hij laat de liefde in den steek, wanneer deze niet enkel zoet heid geeft, maar ook strenge plichten blijkt mee te brengen. Daarom kunnen wij in de apostelen der vrije liefde niet zulke ideaal- menschen zien als waarvoor zij zich zelf uitschilderen. Wie deserteert, wanneer een groote taak offers begint Ce vragen, offers van zelfoverwinning en zelverloochening zelfs, die heette tot nu toe altijd een laf aard. Waarom zou het in de liefde anders zijn? HOMO SAPIENS. E)®j De Katholieke Tweede Kamerfractie be sloot, naar het Corr. Bur. meldt, eenstem mig in de Vrijdag gehouden vergadering, zich bereid te verklaren op de basis van een haar meegedeeld onfwerp-program voor den duur der komende parlementaire periode, aan het te vormen kabinet steun te verleenen. Het Handelsblad schrijft: De kabinetsformateur is met het eerste deel van de taak, welke hij zich gesteld had, gereed gekomen. Het overleg met de recht- sche fracties over het ontworpen regeerings- program kan als goed geëindigd beschouwd worden. De roomsche fractie der Tweede Kamer heeft in haar vergadering van gister middag met algemeene stemmen besloten aan het nieuw op te treden kabinet op den grondslag van het overgelegde regeerings- program steun te verleenen.i De christelijk- historische fractie had schriftelijk reeds Maandag doen weten, tot welke opmerkin gen het regeeringsprogram haar aanleiding had gegeven. Zoo kan de formateur thans aanvangen met het tweede deel van zijn taak, de uitnoodiging der personen voor de portefeuilles. Ofschoon de besprekingen met de personen over de bezetting der departe menten uit den aard der zaak tot wijzigingen aanleiding kunnen geven, meenen wij, op grond opzer inlichtingen in politieke kringen, de volgende heeren te mogen noemqn voor de achter hunne namen geplaatste departe menten: Colijn, minister-president, defensie (met een directeur-generaal voor de land macht en een directeur-generaal voor de marine); jhr. De Geer, financiën, Kooien, justitie; Rutgers. binnenlandsche zaken (vereenigd met het departement van onder wijs); Lovink, landbouw; Van Lijnden van Sandenburg (de oud-Commissaris der Konin gin in Utrechf), buitenlandsche zaken; Bon- gaerts, waterstaat. Wij herhalen, vervolgt het blad, dat wijzi gingen intusschen zeer wel mogelijk zijn. Nu de kabinetsformateur eenmaal zoover is, dat omtrent zijn program eensgezindheid bestaat tusschen de partijen, mag zijn kabinet niet afspringen op ambities van personen. Wij bedoelen daarmede, dat de formateur zelf zeer wel een ander departement zou kunnen aanvaarden, indien de verdeeling van werk zaamheden tusschen de uitgenoodigde per sonen dit wenschelijk zou maken. De Ned. Ver. Studiefonds Pasteur heeft de heeren dr. C. J. Schuurman, arts, te Dqn Haag en ir. E Elion, scheikundig ingenieur te Delft, in heKbezit gesteld van een beurs om in den a.s. cursus werkzaam te zitn aan het Instituut Pasteur te Paxvs. Per s.s. tnsulinde zullen a.'s. Zaterdag van Rotterdam naar Ned. Oost-Indië ver trekken de Eerw. Zusters M. Gerarda (G. J. Rïkker), M. Norberta (H. J. Helmer) en M. Johanna (M. Zonneveld), van de Congre gatie der Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart (Tilburg). Deze Zusters zijn bestemd voor de Mis sie van Ned. Nieuw-Guinea, waar zij op het eiland Tanimbar zich zullen gaan wijden aan de opvoeding der vrouwelijke jeugd. Zondag 2 Augustus zal in het Missiehuis te Driehuis het Provinciaal Kapittel der Nederlandsche Provincie van de Missiona rissen van het H. Hart een aanvang nemen. Zoon, Zijlweg 88, Telfeoon 12495 en de Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 35. Telefoon 12711. 1 Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2, Hagestraat 49, Vrijdag half 89. Hedenmorgen derailleerde op den hoek Verspronckweg v. Ostadestraat een tram der E. N. E. T., juist op de kruising van de baan. Het tramverkeer was geruimen tijd gestremd zoowel naar Bloemendaal als naar Overveen. De tram stond dwars over de rails. Mate riaal en personeel was aanwezig om de tram in de rails te brengen. Den Hout Namiddagconcert H. O. V. half 3 uur. 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" half 9 uur. 8 uur. Bevolkingsbureau Ingekomen bij Mevr. v. d. Vangst: Van N. N. f 1.— Van N. N. 2.50 Van B. en C. „0.50 Van mej. C. 0.50 Van mej. N. N. 1, Van den heer v. d. P. 1. Ingekomen bij Mevrouw Cobelens Van N. N. l._ bij mevrouw Bar: Van N, N. ter eere v/d H. Antonius 2.50 Verder is ingekomen: Van N. N. ter eere van de H.H. Har ten van Jezus en Maria op hoop van dikke navolging 15. Van de Alg. R.K. Propagandaclub afd. St. Jan, ontvingen wij de Volgende op brengst van een collecte 5.81 Wij zijn er natuurlijk nog lang niet voor onze Juliaantjes, maar we moeten zeggen daf onzen zustertjes wel zeer duidelijk is gebleken de gróote sympathie, die zij in Haarlem genieten. Wie helpt nog een handje? Laten de moeders van Haarlem vooral er nu eens een eer in stellen de lieve Jülfaanfjes in Haarlem te houden. Ze doen toch zulk mooi werk en met zooveel liefde. Ze houden zooveel van u; geeft u haar ook uw sympathie. Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar, Ruysdaelweg 7, Overveen; Mevr Cobelens, Parklaan 31, St. Joseph; mej. Kordelaar, Assendelverstraat 43, St. Bavo; Joh de Dooper; mevr. Teeuwen, Schoterweg, Pa rochies Schoten; mevr. v. d. Vangst, Gast huissingel, Parochie O. L. Vrouw Rozen krans; mej. T. Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie Sint Antonius. Te 6.40 werd gistermiddag brand gemeld in het perceel Harmenjanstraat 63. Bij on derzoek bleek, dat de brand was ontstaan in het schuurtje, gelegen achter genoemde woning, waarin men bezig was met carboli- neum een kippenhok te smeren. Een vonk van een brandende sigaret was in de carbo- lineum gevallen en deze had vlamt gevat. Het schuurtje brandde gedeeltelijk uit. Het vuur werd gebluscht door de bewoners met een slang op de waterleiding. De staf der brand weer was aanwezig doch behoefde geen dienst te doen. Door den bond van melkhandelaren afd. Haarlem is besloten met ingang van Zondag 26 Juli den melkprijs te verhoogen tot 18 ct. per liter. Ten kantore van de verzekering Mij. Spaarhuis werd isteren de algemeene verga- Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus ■Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9.uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26% en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.in. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8-9 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor vespleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliöthcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloembofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 .iur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond, St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdag? van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. TeL 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de la. P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15. Telefoon 10539, fa. C. G. Loomyer en dering dier maatschappij gehouden. Aan den directeur, den heer v. Amstel, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Op het nauwste gedeelte der Gierstraat, nabij de Doelstraat, heeft een winkelier zijn ouderwetsch gemetseld pothbis, dat de ge heele breedte van het trottoir innam, laten wegbreken, zoodat een sta in den weg ver dwenen is, wat een verbetering voor het ver keer beteekent. Wie het Trekje van deze week in dit nummer leest, zal ervaren, dat wij onder bovenstaand opschrift nogmaals een kleine steunbeweging openen voor een mooi doel. Op initiatief van den heer P. J. M. Leeu wenberg, hebben de directie van De SpSarne' en onze redactie zich bereid verklaard gelden in te zamelen voor het slachtoffer van de steekpartij, welke eenige weken geleden te Heemstede plaats had. Nadere bijzonderheden vindt men in het feuilleton van onzen medewerker G. N. i De bedoeling is om een klein fonds te vormen,' waaruit%de arme jongen al naar gelang de grootte van de bijeen te brengen som wekelijks een paar gulden zal ontvan gen. Voor het beheer en de verantwoor ding heeft De Spaarne. zich bereid verklaard, terwijl verdere giften kunnen worden ingezonden bij den heer P. J. M. Leeuwenberg, Oranjeplein 3, Heemstede en bij de redactie van dit blad, waarin de ver- j anlwoordiging zal geschieden. Wij ncteeren om te openen: N. N. f 50— W. D. 10— PERSONALIA. Bij het laatgt. gehouden examen boekhou ven slaagde voor het „Mercurius" diploma onze stadgenoot, de heer J. Faase, leerling j van den heer H. M. J. Kroes, Leeraar M. O. Boekhouden. Te half 8 gisteravond liep de 75-jarige juf frouw H. Z. voor het postkantoor en wilde den rijweg oversteken. Toen zij daarbij evenwel weifelde, werd ze door een wielrijd- ster aangereden. Ze kwam te vallen en klaagde over pijn in de borst. Zij werd naar het St. Elisabeth's Gasthuis overge bracht om aldaar onderzocht te worden. Ook de wielrijdster kwam te vallen en bekwam een schaafwonde aan de knie. Gistermiddag te ongeveer 5 uur had op het Houtplein een aanrijding plaats tusschen een wagen en een auto. Oorzaak van het ongeval was, dat de auto verkeerd uitweek voor een passeerenden tramwagen. Een der wielen van den wagen werd beschadigd. De bestuurster der auto vergoedde de schade. Te half 10 reed gisteren op de Zomer vaart, hoek Vijfhuizerstraat per rijwiel de 18-jarige C. D., wonende te Haarlem, toen zij door een auto, komende uit de richting Haarlem, werd aangereden. Het rijwiel werd beschadigd. De auto reed na de aanrijding door. De politie stelt een onderzoek in. Muziek in Den Hout op Zondag 26 Juli 1925, des middags te half drie. or.d^r leiding van Willem Knikker. 1. Flottcnparade, Marsch R. Eilenberg. 2. Rakoczy Ouverture Keler Bcla. 3. „Mein Traum," Walzer E. Wald- teufel. 4. Fantasie „Martha" F. v. Flotow. 5. Ouverture „Das Nachtlager in Gsaoada R. Kreutzer. 6. „Die Muhle im Schwarzwald' (op ver- zoek) R. Eilenberg. 7. Selection „The Geisha" - Sydney Jones De recherche heeft aangehouden den 55- jarigen H. R. W., wonende te Haarlem, ma gazijnbediende, terzake diefstal van .beitels en andere werktuigen, waarvan een hoeveel heid is in beslag genomen. De diefstal was gepleegd ten nadeele der H. IJ. S. M. LUXOR-THEATER. Men behoeft wat de warmte betreft zich niet te laten afschrikken om een bezoek te brengen aan het Luxor-Theater. De direc tie weet bij een koele zitplaats een luchtig te verduwen programma te voegen, en dal is het wat de uitgaande mensch in deze hittedagen vraagt. Een paar aardige voor stukjes vullen de tijdruimte vóór de pauze: een fraaie natuuropname, drie jokkebrok ken, waar men niet naar logisch verstand moet vragen, maar waar hartelijk om wordt gelachen, een aardige trucfilm Mutt du Jeff en de kalkoen en het Wetboek der Eti-_ quette, dat zijns gelijk alleen vindt in het doekluchtige drie jokkebrokken. Een attrac tie noemen wij de actualiteiten-film van 4-uxor, waar de toeschouwer o.m. met_ de Haarlemsche vischclub „de Ruischvoorn op hengelwedstrijd gaat (wie dus kennissen wil zien, moet dat gaan zien!), het auto- ongeluk op de Amsterdamsche Vaart en de reddingsdemonstratie aan het Zandvoort- sche strand. Het is een aardige aanvulling in beeld van wat de kranten in geschrift gaven. Na de pauze kunnen de liefhebbers van cowboy- en circusfilms zich te goed doen aan een circusspel in 5 acten, waarin Bock' Jones de hoofdrol speelt. Behalve i.T een passage van het tweede deel wordt er goed spel geleverd en veel actie te zien gegeven. Wie van circus-sensatie en woeste rijpartijen houdt, vindt hier zijn gading, ter wijl het slot der historie ook iedereen zal bevredigen. Een programma aldus dat voor den zo mertijd wel geschikt is. DE GIERSTRAAT-VEREENIGING Gisteravond vergaderde de Gierstraat- vereeniging in café „Centraal' Nadat de voorzifter de aanwezigen ver welkomd had en geconstateerd, dat de op komst zeer slecht was te noemen, besprak hij den inhoud der circulaire. Het zou dus dezen avond voor 'f laatst zijn, dat er iets werd geprobeerd om een versiering tot stand te brengen. De voorkitter vroeg de meening der aan wezigen en één daarvan was van oordeel, dat er niets kon worden gedaan, daar er Ce weinig menschen waren. Er konden geen bindende besluiten genomen worden. Een ander stelde voor, daf het Bestuur nog eens met lijsten zou rondgaan om het op die manier nog eens fe probeeren. Dit werd echter door het Bestuur absoluul af wezen, daar het Bestuur nu eenmaal had besloten, als de opkomst slechf was, haar mandaat neder te leggen. Na nog veel re- en dupliek werd daarna op voorstel van één der aanwezigen be sloten, toch met lijsfen rond te laten gaan en hiervoor stelden 5 leden zich disponibel. De stfaatbewoners konden dan zelf het bedrag bepalen en dit mef hun handteeke- ning bekrachtigen. Wordt er voldoende ge- te.ekend, dan wordt er versierd en als er ook hiervoor nog geen voldoende deelname In Haarlem, zoo merkt ons een auto-be stuurder op. bestaat nog altijd de bcpalin; dat motorrijtuigen met niet meer dan eer bepaalde snelheid mogen rijden. Tien of 15 Kilometer, meen ik. Maar wel nooit en te nimmer wordt aan deze snelheid de hand gehouden. Zelfs niet door de motorpolitic, die toch de eerst aangewezene moet zijn om de betreffende bepalingen te handhaven. Het kan ook niet anders, want 10 kilometer is voor geen motorbestuurdér om te rijden. komen ongelukken van als hij niet snel ler rijdt dan deze tien kilometer. De poli tie is daarvan ook overtuigd en wanneer straks Autobussen in de stad rijden, zullen zij voortdurend in overtreding ziin van de politieverordening. Nu weet ik wel. dat geen autobestuurder bekeurd wordt als hij 16. 20, zelfs 25 kilometer per uur rijdt en dat al leen zij, die een snelheid van 40, 50, 60 kilometers rijden, kans op een bekeuring beloopen, maar waarom wordt een veror dening behouden, die niet na te komen is en waarvan de onmogelijkheid door de hand havers zelf wordt ingezien? Laat men eer bied voor de wet hebben en de maximum snelheid verhoogen tot, laat mij zeggen, derl'ig kilometer, of nog liever schaf de heele bepaling af. In Amsterdam bestaat, zij ook niet. Met de verordening in de hand, die het roekeloos rijden en hcLin gevaar brengen van het verkeer - strafbaar stelt, komt men even ver. Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Achtend'. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Naar waarnemingen in den morgen van 2 Juli 1925. Hoogste barometerstand: 767.8 m. M. t Roest. Laagste barometerstand: 755.7 m. M. U Frankfurt. Verwachting: van den avond van 25 tot den avond van 26 Juli 1925: Zwakke tot matige zuidwestelijke tot noordwestelijke wind. Meest zwaarbewolkt. Waarschijn!:;!' onweersbuien. Zelfde temperatuur. is, zal de vereeniging in een laatste \cr- gadering worden ontbonden. Commissie en het Bestuur in vergat:erin; Commissie en het Bestuur in vergadern;; bijeen om den uitslag der huisbezoeken te bespreken en te beraadslagen of tot handelen kan worden overgegaan. Met een woord van dank aan de leden voor hun opkomsf, werd de vergadering om 10 uur gesloten. ad. Kleine Houtweg 14 te Haarlem. Huishoudkundige. Diploma verstrekt aar de dames: P. Stappers. A. Kraakman er D. Eldering. Bevorderd van de le naar de 2e klas voor Huishoudkundige: M v. Ho:i- ten, M. Smit, A. M. v Meer, A. Schoor!. J. v. Hooff en M Busé. (Eén niet bevorderd Hulp in de Huishouding. Getuigschrift verstrekt aan de dames: J. Huyg, J. Ger ritsen en D. Lammers. (Eén niet verstrekt.1 Bevorderd van de le oaar de 2e klasse vóór Hulp in de Huishouding: G. Busé, H. de Brouwer, J. v. geeuwen, A. Vester, Fr. v. Dam; C. Brockbernd; E. P. v. Kordelaar; P. Roozen, E. Kraakman. Een niet bevor derd. Opleiding costuumnaaien. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klas: R. Bakker W. van Velzen, E. van Straten en D. Bergen van Henegouwen; bevorderd van de 2de naar de 3de klas: T. Vlot, A. van Hemert, T. Reinerie, M. van Tongeren en A. de Bruijn; bevorderd Van de 3de naar de 4de klas» C. van Hemert, M, A. de Groot, E. F/ van Zwieten en C. A. Vogel: een niet bevorderd. Diploma Costuumnaaien verstrekt aan dames: C. M. D. Trimbach, A. E. Tames, F. M. Soet en J. W. Th. Smit. Opleiding Linnennaaien bevorderd van de lste naar de 2e klas: A. Beekelaar, Tb Kooy, H. van Rijn en J. Loerakker. Maandag 3 Augustus a.s. 's avonds 8 urn zal in de Groote Kerk, alhier, het jaarlijksche kerkconcert gegeven worden door Mia Pelten- burg, Sopraan, Louis van Tulder, tenor en Hendrik Andriessen, orgel. Jaarlijks worden de uitvoeringen van deze artisten meer en meer door het kunstlievende Hpbliek bezocht en staat weder een avond vol kunstgenot te wachten. Vanaf heden zijn toegangskaarten ver krijgbaar bij concertbureau Vernout, War moesstraat 10. ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk besluit is aan P. J. van Kessel, voorzitter van den bijzonderen raad der Vereeniging van den H. Vincentius a Pau lo, te Haarlem, verlof verleend tot het aan nemen der hem geschonken onderscheiding van ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten van den Heiligen stoel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1