KENNEMERLAND Radio-Omroep. 75 ct, OP DE PONT. BEVERWIJK. f VELSEN. IJMUIDEN. AALSMEER. HEEMSKERK HILLEGOM. HEEMSTEDE. HAARLEMMERMEER. VELSEROORD NIEUW-VENNEP. De welvaartspositie van ons land. VERKEER EN POSTERIJEN. De stagnatie van de Indische mail. HANDEL EN NIJVERHEID. Over Onze toekomstige Handelspolitiek LUIDSPREKERS per week. Complete 3 lampstoestellen vanaf i 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. KERK EN SCHOOL. ORDE EN ARBEID. De uitsluiting in het Haagsche bouwbedrijf. KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. Melkprijsver hooging in Utrecht. LAATSTE NIEUWS. DOOR HET HEMELVUUR GEDOOD. HAVENBRAND. Rehabiliteeren. Ware het niet, dat reeds in andere bladen aan het geval publiciteit is gegeven, dan zou schrijver dezes ongetwijfeld zwijgen, doch thans nu anderen hebben gesproken kunnen ■wij niet zwijgen. Wat toch is het geval Door dën heer Schilling, lid van den ge meenteraad was een interpellatie aangevraagd over het optreden van een politieman, wiens 'optreden „een gevaar voor het publiek" heet te zijn. Met naam en toenaam is dit gepubli ceerd in sommige bladen en toen de raads zitting daar was, zei de heer Schilling, dat zijn interpellatie werd ingetrokken, daar hij zelf een scène met den betrokkene had bijge woond. Daarbij bleef het en men beschouwde de zaak als afgedaan. Wij kunnen de zaak evenwel niet als afge daan beschouwen en voelen ons genoodzaakt jeeri grove tekortkoming van den heer Schil ling te herstellen. Wij willen op 't oogenblik buiten beschou wing laten of het al dan niet gewenscht is het 1 optreden van een politieman in het publiek te becritiseeren, maar voor ons staat in ieder geval vast, dat waar het optreden van een po- i litieman in het openbaar, en dan nog wel door een lid van den gemeenteraad, wordt gelaakt en later blijkt, dat men zich „vergist" heeft (dat schijnt bij socialisten nog al vaak voor te komen) dan dient men den aangevallene be hoorlijk te rehabiliteeren. Dit heeft de heer I Schilling verzuimd. Het is ons bekend dat de heer Schilling in dit geval buitengewoon oppervlakkig te werk is gegaan. De heer Schilling dient in den vervolge wat voorzichtiger te zijn, want daarvoor is het een te belangrijke zaak. Intusschén is het ons een genoegen den betrokken politieman, en dus de IJmuiden- sche politie, volkomen te kunnen rehabili teeren, daar haar optreden zeer correct, neen meer, zelfs buitengewoon lankmoedig is geweest „STUURMAN" r~ Bezoek Duitsch kerkkoor. Het kerk_ koor „St. Jozef" uit Essen-Frintrop zal Za terdag 8 Augustus een bezoek aan Bever wijk brengen. Het gezelschap 128 man sterk' maakt een reis naar Holland en zal in onze plaats de Hollanders laten genieten van hun voortreffelijken zang. Het is een schitterend koor dat onder de bekwame leiding staat van den heer Wil helm Kleefisch uit Oberhausen. Het koor bestaat uit heeren, dames en jongens, doch alleen de heeren komen naar Holland. Zondag 9 Augustus zal het Duitsch koor onder de Hoogmis in de St. Agathakerk de Mis „Mater Alma" van Max Filke uitvoe ren. Maandag 10 Augustus wordt een concert gegeven' in het gebouw der K.S.A., waarbij de Beverwijksche Harmoniekapel haar me- .dewerking zal verleenen. Het Beverwijksch publiek staat dus op [muzikaal gebied iets goeds te wachten. Concert. Zondagavond om 8 uur geeft de Muziekver. „Laurens Jansz. Coster" uit /Haarlem een concert in het park van de Kon. IPapierfabrieken alhier. HET JUBILEUM VAN DEN HEER F. P. VERMEULEN. Vrijdagmiddag had in het gebouw van jChr. Belangen de receptie plaats. O.a. wa ren bloemstukken aanwezig van de Haar- lemsche Bank Ver., van de Papierfabriek en van hef personeel van Openbare Werken. De officieele huldiging van gemeentewege Ihad 's avonds op het raadhuis plaats. In de raadszaal hadden alle leden van den raad zich vereenigd terwijl tevens de familie leden van den jubilaris tegenwoordig waren toen de heer Vermeulen met zijn/ echtge- 'noote binnentrad. De burgemeester nam allereerst het woord ten zeide dat allen reeds begrepen zullen hebben de reden, waarom Dinsdag j.l. de raadsvergadering werd geschorst en wel om dat het thans 25 jaar geleden is, dat de heer F. P. Vermeulen als lid van den raad van de gemeente Velsen werd geïnstalleerd. Om twee redênen is dit jubileum merk waardig. Ten eerste omdat de wisselvallige volks gunst gedurende 25 jaar achtereen den ju bilaris herkoos en ten tweede, omdat velen [den tijd en belangstelling ontbreken om een raadslidmaatschap zoo langen tijd te ver- vullen. I Ge zijt gekomen aan een mijlpaal van uw 'leven. Sommigen meenen. dat het dwaasheid is om een jubileum te vieren omdat de dag van heden en die van morgen niets verandert. Verstandiglijk gesproken hebben zij gelijk, doch hart en gevoel hebben redenen die het verstand niet kennen. Het is goed in het leven af en toe rust punten te hebben. Ook voor de raadsleden zijn dergelijke jubilea goed. Op deze dagen voelen we dat we bij elkaar [hooren en één doel nastreven, nml. de be langen der gemeente te dienen zij 't ook in andere richtingen. I Vreugde en droefheid, blijdschap en teleur stelling hebt ge ondervonden. Tenslotte zal ide licht- het van de schaduwzijde hebben gewonnen, want in den arbeid voor anderen vindt ge uw eigen persoonlijke bestemnling. Gij hebt een stuk geschiedenis meege- imaakt als slechts weinigen in den lande. Wij hebben u kunnen bewonderen in uw ijver en werkkracht voor de gemeente, daarvan weet spr. persoonlijk mee te pra ten. Namens de gemeente biedt spr. den ju- jbilaris als stoffelijk blijk van belangstelling [een fraai schilderij aan waarbij de wensch geuit wordt, dat de jubilaris nog langen tijd zijn krachten aan de gemeente zal geven. Vervolgens sprak de burgemeester Me vrouw Vermeulen toe. Vaak beweert men, dat wij mannen geen waardeering hebben voor den steun die de vrouw den man bij zijn werk geeft. Dit is on juist)/ Voor het indirecte offer dat Mevrouw Vermeulen voor de gemeenschap heeft ge bracht biedt spr. haar een kleine bloem- hulde aan uit groote sympathie. Namens de raadsleden voerde de heer Sluiters het woord, die den heer Vermeulen dankte voor de ijver en toewijding waarmede hij met zijn collega's in den raad in in de commissies heeft gearbeid. Uit erkentelijkheid daarvoor biedt spr. den jubilaris een fauteuille en een schil derijtje aan. Spr. noemt het prachtig dat in deze herinnering alle politieke kleuren ver eenigd zijn en brengt Mevrouw Vermeulen hartelijk dank voor de moeiten en zorg die zij zich heeft moetgn getroosten. Spr, uit den wensch dat de jubilaris nog vele jaren zijn blik op deze stoel en dit schil derijtje mag slaan, tot eer van Hem uit Wien door Wien enTot Wien alle dingen zijn. De heer Veriheulen, thans het woord ne mend, zeide dat men het hem ten gqede moest houden, dat het hem thans moeilijk viel, het woord te voeren, 't Is geen be schroomdheid. die hem thans 't spreken belet, Vandaag is het voor spr. een dag van groote beteekenis, waarnaar hij verlangend heeft uitgezien, omdat hij het een heerlijk iets vond om 25 jaar achtereen voor de ge meente te werken. De hem gebrachte lof verdient spr. echter weinig, want zelf weet hij maar al te goed, dat hij in vele dingen is te kort geschoten. Deze gemeente is spr. lief geweest. Die liefde is hem als 't ware met den paplepel ingegeven. Spr. acht het boven zijn verdienste, dat hij heden als jubelaris optreedt. Als spr. straks het gemeentehuis zal ver laten, zal hij dit doen met een hart vol dank baarheid en ootmoed. Spr. vindt het mooi, dat alle raadsleden aan het geschenk, dat in zijn huis een eere plaats zal bekomen, hebben bijgedragen en zegt allen hartelijk dank. Namens de pers voerde de heer Mets nog het woord, en met eenige vriendelijkeiwoor- den den jubelaris een fraaie pot met bloemen aanbood. Het gezelschap trok daarop naar Velser- beek. Hiervan kunnen we niets vertellen, want de pers werd naar huis gestuurd. Statuten. De Staatscourant bevat de statuten van de verzekeringsvereeniging „Vischvaart Onderlinge IJmuiden", geves tigd te IJmuiden, Tweede dag van het Muziekconcours Door prachtig weer begunstigd werd het muziekconcours Donderdag voortgezet. Wederom had ten 12 uur de officieele ontvangst ten Gemeenteihuize plaats van de voorzitters en directeuren der deelnemende veteenigingen en ging men. in optocht naar het concoursterrein, waar begonnen werd met de marschwedstrijden, In de eerste afdeeling fanfare verwierf „Door Inspanning Uitspanning" te Castri- cum een eersten prijs met 32 punten; „Con cordia te Vinkeveen een len prijs, met 33 punten en „Eendracht" te Enkhuizen een tweeden prijs met 32 punten. In de eerste afdeeling Harmonie was de uitslag als volgt: „Harmonie" te Nunspeet le prijs met 38 punten, „Oefening baart Kunst" te Benne- kom 2e prijs met 32 punten; „Excelsior" te Hilversum, 2e prijs met 31 punten. „Harmonie" te Nunspeet verwierf nog een extraprijs door het hoogste aantal punten in den marschwedstrijd. In den Concertwedstrijd 3e afd. Fanfare, behaalde de „Eendracht" te Enkhuizen een 3en prijs met 39 punten. In de derde afdeeling Harmonie werden de volgende prijzen behaald: 2e prijs: „Oefening Baart Kunst" te Bennekom met 47 punten; 2e prijs: „Excel sior" te Hilversum met 42 punten. In de tweede afdeeling Fanfare mocht „Concordia" te Vinkeveen met 50 punten ^en len prijs behalen. In de eerste afdeeling Fanfare verwierf het Stedelijk Muziekkorps te Enkhuizen voor de 2 verplichte nummers een len 'prijs met 109 punten, terwijl „Cresendo" van Oostzaan eveneens een len prijs verkreeg met 103 punten. Nauwelijks was de uitslag bekend, toen door een tweetal betrokken vereenigingén postduiven werd opgelaten, die den uitslag te Enkhuizen gingen berichten, In de eerste afd. Harmonie liet „Harmo nie" van Nunspeet zich hooren en behaalde voor de 2 verplichte nummers een 2en prijs met 97 punten. i In de afdeeling Uitmuntendheid Fanfare verwierf „Door Inspaninng Uitspanning" te Castricum, een len prijs met juist 100 pun ten, en „Andante" te Oosthuizen met 108 punten evenzoo een l'sten prijs. Daara trad op in de eere-afdeeling Fan fare „Amicitia" te Landsmeer, die voor de beide verplichte nummers een eersten prijs wist te behalen met in totaal 116 punten. Hiermede waren de wedstrijden afgeloo- pen, doch maakte de jury, nog bekend, dat aan „Excelsior" te Zaandam een extra me daille was toegekend voor het hoogste aan tal punten op den eersten dag en .een extra medaille van H. M. de Koningin voor het hoogste aantal punten in de. beide dagen; dat aan „Amicitia" te Landsmeer een extra medaille was toegekend voor een hoogst aantal punten op dezen dag en aan „Harmonie' te Nunspeet een extraprijs voor het hoogst aantal behaalde punten in den marschwedstrijd. Het Muziekkorps „Amicitia" te Lands meer gaf daama nog een paar extra- mooie nummers ten gehoore, waarmede het uitste kend geslaagde muziekconcours ten einde was. De derde dag der feestelijkheden zal hoofdzakelijk bestaan uit kinderfeesten. Collecte Herwonnen Levenskracht. De collecte voor Herwonnen Levenskracht heeft alhier opgebracht 146Een woord van dank aan de milde gevers voor dit zoo schoone doel. Veiling. Donderdagavond had in Hotel „Sistermans" ten overstaan van Notaris A. Goldenberg alhier de verkoop plaats bij opbod van de volgende perceelen 1. het hecht en sterk gebouw te Hillegom aan de Meerstraat met erf; waarin ge vestigd de Coöp. Hillegomsche Centr. Melk inrichting, groot 2 A. 24 c.A. Hoogste bieder de heer C. Joh. Bakker Jzn te Hillegom 2500.-—. 2. Drie arbeiderswoningen met erven en tuin en schuur, ten Oosten van perc. 1, groot 2 A. 85 c.A. Hoogste bieder dezelfde 3000.—. 3. Een burgerwoonhuis met ruime schuur en erf te Hillegom, aan de Brouwerhan, groot 2 A. Eigendom van de Ervan M. jMet- horst te Hillegom. Hoogste bieder de heer Joh. D. Phillippo te Hillegom 2500. 4. Twee arbeiderswoningen en erven te Hillegom aan de Ambachtsstraat, groot 4 A. 47 c.A. Hoogste bieder de heer H. Rusman Fz. 2025.—. 5. Twee arbeiderswoningen, mede in de Ambachtsstraat, groot 4.56 A. Hoogste bie der dezelfde f 2025. 6. Vijf arbeiderswoningen met Schuurtjes en erven in de Havenstraat, samen groot 5.47 A. Hoogste bieder de heer C. Joh. Bakker Jzn. f 6000.Toeslag over een week. Eerste plechtige H. Mis. Op Zondag 2 Augustus zal de WelEerw. Pater Jan Pijpers in de Sint Martinuskerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Pater Pijpers werd 12 April 1895 te Hille gom geboren, genoot het lager onderwijs op de R.K. Jongensschool aan de Mariastraat (Hoofd de heer P. J. LitjensJ, ging in Sep tember 1911 naar het Seminarie „Wern- houtsburg" te Zundert en in het jaar 1918 naar het St. Joseph-Missiehuis te Pannin- gen, alwaar hij op 20 September 1924 de H. Priesterwijding ontving. Waar het in de Orde der Lazaristen re gel is, dat de studenten gedurende de groote studie, volgend op de wijding, het Klooster niet verlaten, is ook voor Pater Pijpers eerst hans de tiid gekomen, dat hii als 2oon der parochie van Sint Martinus zijn eer ste plechtige H. Mis in de parochiekerk op draagt. Op Zaterdag 1 Augustus zal de jeugdige Neomist door zijn Familie en het Feest comité worden afgehaald van den trein, die te 7,58 alhier aankomt Het staat toog niet geheel vast, op welke manier dit inhalen zal geschieden, doch naar ons uit goede bron werd medegedeeld zal zulks op de meest feestelijke wijze gebeu ren en verzoeken we daarom den bewoners van den Stationsweg en der Hoofdstraat, tot de Meerstraat, dien avond de vlaggen te wil len uitsteken. Tevens twijfelen we niet, of de vele vrienden van den nieuwen Pries ter zullen bij aankomst van den Pater aan het Station ter verwelkoming aanwezig Zijn. De ZeerEerw. Heer Pastoor Krook wil het Kerkelijk feest zoo luisterrijk mogelijk maken, terwijl hetFeèst-comité ook zorg draagt voor- een eenvoudige, doch keurige buitenversiering. Deelen we ten slotte nog mede, dat op Zondag 2 Augustus ten huize van den broe der van den Pater (Hoofdstraat 61) gelegen heid zal worden geboden, den jeugdigen Priester te komen gelukwenschen, waarvan zeker talloos velen zullen gebruik maken. 25-J'arig bestaan zaak. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de Schipperszaak van den heer W. van der Linden'aan de Ha ven door dezen ondernemer werd begon nen. Ofschoon het de bedoeling van den heer L. en diens vrouw was, den dag onopge merkt te laten voorbijgaan, is dit niet ge schiedt. Een schat van bloemen werd aangeboden, zoowel van hier als van Rotterdam, legio schriftelijke gelukwenschen kwamen in, ter wijl geheel den persoonlijke gelukwen schen werden gebracht. Het walpersoneel van Hillegom bood een kostbaar bloemstuk aan, voorstellend de eerste Motorboot-Onderneming I, trouwe nabootsing dei; werkelijkheid met inscriptie in bloemen. 2 kinderen schonken hun ouders in mas sief zilver een getrouwe nabootsing der On derneming 1, een prachtstuk werk van zilver- stheedkunst. Gedurende den <fag werden de drukke bedrijfsbezigheden niet onderbroken, doch des avonds werd er door Familie en personeel op de meest hartelijke wijze feestgevierd. Aanbestedingen. Gistermorgen had in de Commissiekamer van het Raadhuis een 4 tal openbare aanbestedingen plaats, waar van 3 ten behoeve van het Waterleidingbe drijf en 1 ten bate van het Gasbedrijf. De uitslagen waren als volgt Bestek 1. Levering Looden buizen. Handels-Maatschappij R. S. Stokvis en Zn. Rotterdam f 19665, 60. Kon. Ned. Lood- Zinkpletterij b.h. A. D. Hamburger te Utrecht f 46, 70 p. 100 K.G. N. V. Rouppe van der Voort te Den Haag f 46,47 per 100 K. G. Gebroeders Plieger Heerlen-Amsterdam, sanitair en Metaalhandel f 18860.Wed. G. Dooremans en Zn. te Rotterdam f 47,20 per 100 K.G. MetaalmaatschappTj S. A. Vies en Zn. Rotterdam f -19772,25. 'Bestek 2. Leveren van Kranen. Firma van den Berg, Exporthandel Am sterdam Halfduims f 2,36 5/8 f2.42, 3/4 2.42 duims 2,28.— Voor Stopkranen resp. f 3, f3,65, f3, 65, f 6,75.— Schutbuizen f 0.86,pijpje f 1.80 houten deksel 0.16, straatpot f 2.kurksluiting f 6.50.—. W. J. Stikvis te Den Haag. Wijl dit biljet niet gezégeld was, werd het als ongeldig ter zijde "gelegd. Automat-Screw. Works te Nijmegen resp. f 2,40, f 2,50, f 2,75, f 3,20 f 2,50, 2.90, f 3,30, f 4,35. Overige artikelen niet aangeboden. N. V. van Reekum, Metaalhan del Rotterdam Alleen straatpotten opgege ven f 1710.—. Technisch Bureau C. dé Ruiter Ams'er/ dam f 12649,20. Eenheidsprijzen: f 1, 64, f 2.43, f 2,71, f3.50.— f 2, f 2,85, f In de Vrijdag gehouden vergadering van het R. K. Werkliedenverbond heeft de heer C. J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer, een ontwerp-resolutie ingediend, waaraan het volgende is ontleend: Als directe en indirecte middelen die voor de laatste en voor de meer verwijderde toe komst de welvaartspositie van ons land ten goede kunnen komen, meent het Verbdhd te jnogen aanbevelen: Middelen van particulieren kant: a. de ontginning van woeste gronden met steun voor Overheidswege; b. practische toepassing van en propa ganda vóór het beginsel, dat het Nederl. Jfabrikaat niet alleen niet wordt achterge steld, doch integendeel de voorkeur geniet; c. bevordering van emigratie, wanneer dit met: jjöede roaterieele vooruitzichten en tonder gegronde vrees voor godsdienstige en edelijke gevaren kan plaats hebben; d. streven naar goede, de sociale positie en rechten der werknemers in onderneming en bedrijf, erkennende verhoudingen tus schen werkgevers en werknemers; e. de gaven der wetenschap en het prac- tisch vernuft der arbeiders tot verbetering der arbeidsmethoden zooveel mogelijk be nutten en behoorlijk beloonen; f. regularisatie der werkgelegenheid, zoowel over de jaargetijden als over de pro ductie-gelegenheden, ten einde oneconomi sche uitgaven van werkloozenzorg zooveel piogelijk te voorkomen, o.m. door de werk gevers te doen bijdragen in de kosten der werkloozenzorg; g. permanente aandacht van werkgevers- en arbeidsorganisaties aan den loop der prijzen van landbouwproducten op de wereldmarkt, ten einde cultures die meer Liooncnd zijn en meer arbeidsgelegenheid f 4,42., f 0.62, f 1.40, f 0.22, f 1.60, f 3,85 N. V. de Ned. Gasmeterfabriek George Wilson te Den Haag f 14996,45. Eenheidsprijzen f 2,44, f 2,44, f 2,44, f 2,60, f 2.99, f 4,67, f 6,35, 5 '8 niet opgegeven f 0.60, f 1,23, f 1,54, 0.15, f 7,50. Bestek 3. Leggen Dienstleidingen George Wilson te Den Haag f 7444. Eenheidsprijzen f 2,04, f 0.70, f 0.75, f 1.25, f 1,25, f 0.60. P. Sybranda bij Utrecht f 6000. f 2. f 0.75, f 0.85, f 1.15, f 0.90. H. Baarsslag Alphen aan den Rijn f 13200.- Firma C. de Ruiter, Amsterdam-Giesen- dam f 9500. Lucas van der Valk te Heemstede f 7980. Technisch Bureau Ouweneel en Co te Warmond f 9960. N. V. voorheen A. Blom Azn te Beverwijk f 8970.—. De gunning wordt later bekend gemaakt. Levering gasbuizen Ingekomen slechts 1 inschrijvingsbiljet ril. van Merrem en la Porte te Amsterdam f 1996.84.—. Cassatieberoep verworpen, De Uooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van D. G. M., wonende te Heemstede, rent meester van het Kroondomein, die door de rechtbank te Arnhem en vervolgens door het Hof aldaar, is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar en zes maanden, met aftrek der voorloopige hechtenis, we gens verschillende feiten van verduistering. Excursie Pluimyeevereeniging „De Een dracht". Nadat reeds eerder plannen beraamd waren om ook dit iaar wederom een groote excursie te houden, maar waar bij nog geen definitieve besluiten genomen konden worden, is gisteravond to't het hou den der groote excursie besloten op Zon dag 2 Aug. a. s. Doel der reis is Buur- malsum, waar het zoo welbekende hoender park van de Gebr. Welleman zal bezocht worden, benevens het hoen/derpark Ams- voorden bij Soest. Er gaf zich een 24tal leden op tot deelname. De reis zal gaan per autobus. Om half 8 zal worden ver trokken (dus direct na de Vroeg Mis). De heenreis is bepaald over Haarlem, Amster dam, en Utrecht en terug over Baarn, Hil versum en Bussum. Voor de neelnemers is dit tevens een heerlijk uitstapje. Haarl. Bankvereeniging. Het perceel aan den Binnenweg in de nabijheid van de IJzeren brug, waarin eertijds het kantoor van de Hanzebank n was gevestigd, wordt thans verbouwd. Naar wij vernemen, zal daar het bijkantoor der Haarlemsche Bankver*- iiiging gevestigd worden. Rijkstuinbouwconsulent P. de Vries. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 September a.s. aan den heer P. de Vries, rijkstuinbouwconsulent en directeur der Rijkstuinbouwwinterschool te Aalsmeer, op zjjn verzoek, om gezondheidsredenen eer vol ontslag verleènd, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Het heengaan van den heer De Vries uit zijn ambtelijke betrekkingen, zal behalve in Aalsmeer,, ook in' andere tuin bouwstreken met leedwezen worden' ver nomen, meldt het „Wkbld. voor BI. C." Onze nieuwe spuit. De nieuwe auto mobielbrandspuit van deze gemeente, ge- stationneerd te HoofddoZp, is Donderdag avond voor het eerst uitgerukt voor een gealarmeerden brand in een hooischelf van Gebrs. v. d. V. aan den' Sloterweg alhier. Door het krachtig optreden van de brand weer konden de belepdende gebouwen ge- sjpaard blijven, en bleef het vuur alleen tot de hooischelf beperkt. De materiëele schade "is niet groot; een hoevee!h»H hooi tfing verloren. f f 3, 07, [Verschaffen, zooveel mogelijk te bevorde- Waarschuwtng. Dg pofftf# feefèll 'dezer dagen tegen niet minder dan 27 personen proces-verbaal opgemaakt wegens het rij den zonder licht. Moge dit een waarschu wing zijn voor anderen. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretarie van deze gemeente is aangifte gedaan dat is gevonden: een broche; een belastingplaatje; een damesarmband en een doos met sponsen. Verloren: een portemonnaie met inhoud; een belastingplaatje; een gladde gouden ring; een wagenspreitje; een riem van een motorrijwiel; een gouden knoop en een paar springsporen, Personalia. Voor het M. U. L. O.-exa- men te Breda, slaagde onze plaatsgenoote mejuffrouw C. Thijssen. (Schuit gekanteld. Hedenmorgen kan telde in de Ringvaart nabij de Hillegommer- brug, doordat de lading er af schoof, een zolderschuit beladen met verschillende ar tikelen els Delftsche slaolie, sigaren, boter, genever, enz., enz. De Schuit was van den Vrachtmotordienst Planije en Blonsert en was op weg naar Haarlem. De lading drijft grootendeels en de zolderschuit licht mid den in de vaart, wat zeer hinderlijk is voor de scheepvaart. B'SBj nafle ïe overwinnen. De oorzaak Hgt In div overbelasting der spoorwegen, die vooral in het reisseizoen groot is. Ook de mede werking der Belgische autoriteiten zal wor den ingeroepen om zoo mogelijk door een extra-wagen het euvel uit de wereld te helpen. Een resolutie van het R. verbond. K. Werklieden- ren; Middelen van Overheidswege: a. alle regeeringsbemoeiingen in zake welvaartspolitiek, worden zooveel mogelijk onder één leiding gebracht en anderzijds alle omslachtigheid en administratieve belemme ringen zooveel mogelijk voorkomen; b. ter bevordering van de directe werk verruiming, maar vooral ter ontwikkeling onzer nijverheid, wordt van regeeringswege speciale zorg gewijd aan de oplossing van het vervoer- en verkeersvraagstuk: le. de waterwegen als: Maaskanalisatie Jtilianakanaal RijnTwentekanaal Kanalenplan-Groningen Noordzee-kanaal enz.;' 2e. Het voeren van een verkeerspólitiek, die erop gericht is de nationale nijverheid zoo krachtig mogelijk te steunen. 3e. Het wegenvraagstuk met het oog cp het toenemend autoverkeer ter hand nemen, o-a. door het aanleggen van verkeerswegen als de verkeersweg Den HaagRotterdam. Wellicht is door een speciale wegenbe lasting en anderszins, een fonds te vormen, dat aanleg en onderhoud kan financieren; c. ondanks het toenemend gebruik \an electriciteit en olie, is toch de ontginning onzer steenkolenvelden met alle kracht door te zetten, omdat de steenkool, als bron van arbeidsvermogen voor onze groeiende indu strie onmisbaar is en op dit punt onze onaf hankelijkheid zooveel mogelijk moet worden veilig gesteld. Ontginning door particulieren met staats hulp, dus jn den gemengden bedrijfsvorm, zou wellicht de voorkeur verdienen; d. ontwatering en indijking van gronden als Zuiderzee Bieschbosch Sluipwijk- schp-plassen Vechtplassen enz.; e. ontginning en stichting van boerde rijen op woeste gronden, door staatshulp aan particulieren; f. bevordering, ook door steun aan het particulier initiatief, van goede vakopleiding en van betrouwbare beroepskeuze onder wetenschappelijke voorlichting; g- het nemen van wettelijke maatregelen, welke een goede verhouding tusschen werk gevers én werknemers kunnen bevorderen; h. ruime voorlichting aan landbouw, nijverheid en handel, zoowel over het bui- tenlandsch afzetgebied als binnen onze grenzen; i. bevordering van natuurwetenschap pelijke onderzoekingen ter opvoering der productiviteit van bodem en industrie; j. krachtige propaganda tot voorkeur aan het Nederl. Fabrikaat, niet het minst door het voorbeeld der Rêgeeringen van Staat, Provinciën en Gemeenten, zelf; k. maatregelen van retorsie tegen een dumpingspolitiek, die in het buitenland wordt gevoerd ten nadeele van ons'land, en medewerking tot het tegengaan van zulke politiek in den Volkenbond. De Verbondssvérgadering droeg het be stuur op, deze ontwerp-resolutie nader on der het oog te zien en al dan niet gewijzigd vast te stellen, Het onderzoek door de H.B. Posterijen. Onlangs is door het hoofdbestuur der Posterijen een ambtenaar naar Parijs en Cherbourg gezonden om een onderzoek in te stellen naar de vertragingen die voorko men bij de. doorzending der mails uit Ned. Indië en Amerika naar ons land.. Deze vertegenwoordiger van het H. B, is in Den Haag teruggekeerd en naar de Tel. ver neemt, moet gebleken zijn, dat de stagnatie der mail hoofdzakelijk te Parijs voorkomt. De Fransche autoriteiten hebben de mon delinge toezegging gedaan, als het eenigs- zins mogelijk is, te zullen hdnen deze stag- hield de heer P. Leeuwenberg, directeur van de Machine, Rijwiel en Automobie- lenfabriek „Simplex" te Amsterdem, in de Kamer van Koophandel dezer dagen de volgende rede: De Kamers varf Koophanel hebben de goede gewoonte, zich niet te bemoeien met de politiek. Dit wil nu juist niet zeggen, dat het den Kamers onverschillig is, in welke richting ons economisch leven wordt geleid en uit dat oogpunt beschouwd lijkt het mij wel degelijk van belang om thans, nu spoedig een nieuwe regeering met een nieuw program zal optreden enkele beschouwingen aan de economische politiek te wijden. Ik vind daarin te eerder aanleiding, om dat speciaal in Amsterdam bij de verkie zingen voor de Tweedè Kamer het Comité van Verzet tegen protectie en ook sommige bladen, met name het Handelsblad, ons verteld hebben, dat deze verkiezingen zou den beslissen over de toekomstige handels politiek. Wanneer men niet beter zou weten, zou men bij het aanschouwen, van de reclame platen, die in de achter ons liggende dagen de muren en aanplakborden hebben „ver sierd" gemeend kunnen hebben dat de tijd twintig jaar heeft stilgestaan. Niet alleen dat dezelfde argumenten van twintig jaar geleden tegen de gewijzigde tariefwet werd vernomen, wij hebben zelfs de beruchte tariefwetspin weer tegen de muren op zien kruipen. M. de V. Met groote voldoening consta teer ik, dat al de actie van het Comité van Verzet tegen Protectie, al de schatten gelds die door dat Comité aan advertenties in de kranten zijn besteed, alle brochures van de .vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" alle redevoeringen en krantenartikelen te gen de Tariefwet, dat dit alles niet het minste resultaat heeft opgeleverd en dat het volk zich bij de verkiezingen volstrekt niet tegen de Tariefwet heeft uitgesproken. De tijden zijn dus wel veranderd. Indedaad, M. d. V., de tijden die wij thans beleven zijn niet te vergelijken met dié van 20 jaar geleden. Ondanks alle optimistische voorspellin gen beweegt de wereld zich niet in de richting van het internationale vrije ruil verkeer. Het tegendeel is waar. Zelfs Enge land, de bakermat van den vrijhandel, voert een stelsel van voorkeurrechten en Mc. Kennarechten in, die practisch neerko men op een sterke protectie. Geen land ter wereld maakt het echter in dit opzicht zoo bont als Duitschland, dat in ontwerp tariefwet en zijn voorkeurstarieven van het vervoer der goederen naar eigen havens op alle mogelijke wijzen tacht niet alleen de industrie, maar ook den landbouw en het verkeer te beschermen tegen buiten- ltndsche mededinging. Wat zijn de gevolgen van deze politiek voor ons land? Ik denk in de eerste plaats aan de on mogelijkheid om tal van producten, die hier te lande goed en goedkoop worden ge maakt, naar 'het buitenland uit te voeren. Op kunstmatige wijze wordt zoodoende on ze industrie klein gehouden en gehinderd. Onze nijverheid verkeert in. het stadium van ontwikkeling, waarin zij zich tot export nijverheid heeft moeten inrichten. Dat is met het oog op onze sterk aanwassende bevolking, een hoogst gelukkig verschijnsel. Wat baat het echter dat de ondernemers 'in hun vak uitblinken door energie en be kwaamheid, dat onze arbeiders in ge schooldheid niet achter staan bij hun bui- Amsterdam Vaz Diaz £000 M. dag- lijks met tusschenpoozen Nieuws- er Beursberichten van 8.154.30 Amsterd tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M. dagelijks concert t« 8.35 u. (ook Zondags). Chelmsford 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert cn voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. DraadL Omroep) 1050 M. dagelijks 5.307.30 dincr-concerl 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kindernurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner concert. Parijs Eilfellorc» 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs1750 M» dagelijks Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Brussel Zaterdag 8.35 Vocale Soiréü, Zondag 8.35. Lichte muziek en zang, Chelmsford Zaterdag 8.20 Operette muziek en zang Daarna Jazzband. Zondag 3.50 Concert en zang. 8 20 concert, operette en dans. H. D. O. Zaterdag 8.10. Voordracht over „Een uitstapje door de wereld ruimte", door den heer Geerling. Zondag 3 uur en 8.15 Concert uit het Kurhaus. Zie verder bovenstaande opgave. strijd onverzwakt voort te zetten, en wel met 55 stemmen vóór, 4 tegen en 1 blanco. Door dit besluit zullen de patroons be wijzen, dat zij besloten zijn, na hun laatste tegemoetkoming, hun standpunt onver zwakt te handhaven. EEN R. K. KERK IN TUINDORP VREEWIJK. Rotterdam ten Zuidén van de Maas breidt zich steeds meer uit, daar is in de laatste jaren een stad van bijna 100.CO0 inwoners gesticht en deze eischt niet alleen, maar heeft recht op R.' K. zielszorg. Om deze te geven zijn kerken noodig. Een viertal parochie's zijn gesticht, waarvan drie zich met noodkerkjes behelpen. Een dezer met meer dan 2000 katholieken moet nu na drie jaren een kerk hebben, te meer daar het aan tal katholieken steeds toeneemt in het be kende Tuindorp-Vreewijk, dat tot de pa-~ rochie hoort. Op ongeveer 5 minuten afstand van het station IJsselmonde hebben de paters Kruis, heeren grond gekócht en daarop moet nu d< kerk komen. Geld is er in de parochie wei* nig. De geheele uitbreiding van Rotterdam ten Zuiden van de Maas is verkregen doo« groote complexen arbeiders- en enkele mid denstandswoningen. Zonder geld valt echter niet te denken aan bouwen. Z. D. H. de bis schop van Haarlem heeft voor deze kerk een leening goedgekeurd groot 275.009 gld. tegen 5 procent. De parochianen hebben het scnooione.a met acnter staan oij nun dui- niet dus kunnen he[ niet leencri, daaror, tenlandsche_ collega s en dat groote kapita- wndt pastoor Mulder_ die te zorgen hee{, dat alles er komt, zich blijkens achterstaan- len in de fabrieksinstallaties en in voor raden zijn vastgelegd, wanneer het buiten land ons belet onze producten te verkoo- pen, Daarbij komt evenwel nog, dat Duitsch land weer doelbewust de taktiek van vóór den oorlog gaat toepassen, door de prijzen in het eigen land hooger te stellen dan voor het buitenland. Duitschland zal na de aan neming van de nieuwe tariefwet met alle kracht zijn dumping-practijken weer gaan beoefenen. Wanneer over hoogere invoer rechten gedebateerd wordt, moeten wij al tijd hooren het argument van represaille maatregelen, maar wordt nu nog niet in gezien, dat dit argument niet opgaat? Ik vraag mij dan ook af, of Neder land lijdelijk moet blijven toezien, dat 'het bedrijfsleven door Duitschland steeds meer wordt ontwricht en dat het werkeloozen- cijfer weer abnormaal zal worden opgedre ven? Wat heeft die Nederlandsche regeering bereikt met haar toegevendheid en angst valligheid? Het is dan ook met groote instemming dat ik uit de dagbladen heb gelezen, dat de Nederlandsche Bank besloten heeft te gen Duischland represnille te nemen, wan neer dat land bij zijn houding tegenover Ne derland volhardt. Ik acht deze daad van principieele be teekenis, omdat eindelijk een officeel li chaam den moed heeft gehad te toonen, dat 'Nederland niet over zich heen laat loopen. Uit de dagbladen heb ik eveneens mee nen te lezen, dat u, mijnheer de voorzitter de houding van de Ned. Bank toejuicht en van de te nemen maatregelen op crediet- gebied gunstige resultaten verwacht. Indien dit inderdaad zoo is. dan kan ik niet nalaten te zeggen, dat onder den drang der onloochenbare feiten ook in Amster dam en in den Kamer van Koophandel in gezien wordt, dat de handelsbetrekkingen tusschen de volkeren gebaseerd moeten zijn op gelijkheid van wederzijdsche prestaties en dat wij ons voortaan niet meer van las tige economische problemen kunnen ont doen door te verwijzen naar het dogma van den Vrijhandel. Ik meen, dat Nederland staat op een keerpunt in zijn economische politiek en het leek mij thans het geschikte oogenblik, om de aandacht der Kamer nogmaals op deze zaken te vestigen. Het standpunt van R.K. patroonszijde. Naar aanleiding van het voorstel der werkliedenorganisaties in de bouwbedrijven dateerende 17 dezer, aan den Rijksbemid delaar gedaan, in antwoord op het pa- troonsvoorstel, deelt men aan het Corr. Bur. van R.K. patroonszijde mede, dat de patroons de voorstellen door de werklie denorganisaties gedaan, niet aanvaardbaar achten, en de samenwerkende patroonsor ganisaties in verband hiermede, op de laatste ledenvergadering na uitvoerige dis cussies, het besluit Hebben genomen, den de advertentie tot alle Roomsch-Katholieken om door het nemen van een stukje in de leening hem te helpen dit groote en nood zakelijke werk tot heil van de hem toever trouwde parochianen tot stand te brengen. We vertrouwen dat zijn beroep niet te ver- geefsch zal zijn, ook al met bet oog op de groote belangen van het behoud onzer Roomsch-Katholieken in een stad als Rot terdam. Z. D. H. de Bisschop van HaarlelS zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. Ook in Utrecht wordt de melkprijs ver hoogd. Met ingang van 3 Aug. zal de prijs der consumptiemelk aldaar met 1 cent ver hoogd en op 17 cent per L. gebracht wor den. AMERSFOORT, 25 Juli. Te Stoutenburg bij Amersfoort zijn gisteren verscheidene koeien door het hemelvuur gedood. Ook te Amersfoort sloeg de bliksem in een woning, doch er ontstond geen brand. MIJNSTAKINGEN. LE CREUSOT, 25 Juli. De arbeiders in de kolenmijnen alhier, hebben het werk neer gelegd. PARIJS, 25 Juli. Als resultaat van het cn- derehoud met den minister van Arbeid en Publ. Werken, heeft de nationale mijnwer kersfractie besloten, de algemeene staking 24 uur uit te stellen en 3eze op 29 Juli be paald. DE VORMING VAN HET PORTUGEESHB KABINET. LISSAON, 25 Juli. Pedro Martin heeft ge weigerd een kabinet te vormen. De pres!» dent der Kamer Domingos Pareira die tele grafisch uit Parijs ontboden is, zal verzocht worden een kabinet te vormen. KOPENHAGEN, 25 Juli. Groote schade is aangericht door hevige branden in de nieuwe hav^n te Odensen op het eiland Fünen. De meeste schepen konden het vuur ontkomen, doch verscheidene graandepóts zijn ver woest. Men vermoedt dat de brand te wijten is aan de groote hitte, die in Dencmarkt heerscht. NIEUWE AANVALLEN OP KANTON VERWACHT. HONGKONG, 25 Juli De politie te Sheung-Shui, 2 mijl van de grens, telegra* feerde Donderdag om versterkingen en kapitein Leary gaf een half uur na ontvangst van het telegram, zijn manschappen bevel om uit te rukken. Men vreest namelijk nieuwe aanvallen op Kanton. VLIEGONGELUK. HONOLULU, 25 Juli. Twee legervliegtui gen zijn neergestort op Oahu-eiland. Twe^ vliegers zijn gedood; een werd ernstig wond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7