ELCK WAT WILS. TREKJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Zaterdag 25 Juli 1925 LEDENTALLEN DER VAKCENTRA- LEN. LANDB. EN VISSCHERIJ Een excursie ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. No. 409. De Zuiderzeevisscherij. KUNST EN KENNIS. Huldiging Richard Kol. En nou wordt ons opeens zoo dringend gevraagd voor Kees Warmerdam, dat alleen n steenen hart misschien zou hebben geweigerd. en C. M DE BRILLENGLAZEN WAT OPPOET SEN. Mr. v. Spaendonk geeft in de „Ned. Mer- cuur" van 25 Juni een beschouwing over onze posttarieven en betreurt het ten zeerste, dat deze nog niet verlaagd zijn. Toegegeven moet worden, dat er sinds 1914 een aardig schepje is opgelegd, zooals trouwens met nagenoeg alles het geval is. Hij geeft verder heel wat cijfermateriaal ten beste, waaruit dan blijkt, dat we in ver houding tot andere landen mderdaad in ongunstige positie verkeeren, hetgeen zijn inziens, zeer nadeelig is voor onze handel en industrie. Deze takken van volkswelvaart bevorderen is een zeer aanbevelenswaardig werk en ieder- :en zal dan ook voor zijn wensch, dat de tarie ven verlaagd worden, kunnen gevoelen. Iets anders is, of men zoover moet gaan, als Mr. v. S. en de huidige posttarieven een verkapte indirecte belasting kan noemen, gelegd op genoemde takken van volkswel vaart. Dat zou m.i. hoogstens opgaan, wanneer en voor zoover het bedrijf winst afwerpt, maar de geheele geraamde ontvangst maar eventjes als extra belasting voor te stellen, lijkt mij niet geheel vrij van overdrijving. Letterlijk staat er „Men moet den druk die deze toestand op handel en nijverheid legt, niet onderschatten. Er wordt zoo gemakkelijk gezegd 't gaat slechts over een paar centen. Neen, het gaat over veie millioenen, die thans als extra belasting op handel en nijverheid drukken. Volgens de begrooting voor 1925 toch werd geraamd als ontvangsten van postzegels 39.000.000 telegrammen 6.440.000 mterlocale en internationale ge sprekken 12.670.000 f 56.110.000 Aan duidelijkheid laat dat niets te wenschen over toch zou zulks geen aanleiding zijn, om de aandacht op dat artikel te vestigen, doch Mr. v. S. zoekt ook naar de oorzaak van de verschillen in de tarieven tusschen ons land en andere landen, meer in het bijzonder tusschen Nederland en Frankrijk en zegt dan „De verschillen in salaris van het post- personeel in Frankrijk en ten onzent zijn dan ook verrassend. Zoo verdient een Fransche brievenbesteller in de steden per jaar minimum 3800 en maxi mum 5000 francs, d.i. heden in Hollandsch geld resp. 457.en 601.75.Zijn Nederland- sche collega verdient daarentegen volgens de jongste salarisregeling minimum f 1447.68 en maximum 1697.28. De plattelands brieven besteller verdient in Frankrijk min. 3800 en max. 4600 francs, d.i. omgerekend resp. 457.en 553.80. De brievenbesteller in de gemeenten der 3e klasse in het bezoldi gingsbesluit 1925 verdient min. f 1198.08 en- max. 1447.68. Dezelfde verhoudingen vindt men voor andere categorieën van het personeel, met dien verstande, dat de tendenz van nivel leering der salarissen er niet in dezelfde mate is doorgedrongen als ten onzent. Salarisverschillen als hierboven met een enkel voorbeeld geïllustreerd spelen uitter- aard bij de exploitatiekosten van een P. T T. bedrijf een beslissende rol. Volgens de Begrooting 1925 van ons P. T. T. bedrijf wordt het salaris van 5.511 bestel lers en hoofdbestellers bij den Postdienst ge raamd op f 9.377.040.d. i. derhalve ge middeld per besteller pl.m. f 1700.—. Ter wijl het maximum-salaris van een stads- brievenbesteller in Frankrijk 5000 francs, d. i. f 601.75 is Waar bij ons overheidsbedrijf de schoen wringt is na het bovenstaande reeds voor een niet onbelangrijk deel verklaard. Wij laten de werktijdregeling en andere factoren, die het bedrijf duur maken, nu nog buiten beschouwing. En constateeren alleen, dat, zoolang de salarissen en loonen uitsluitend bepaald worden door politieke overwegingen van tarieven als het buitenland die kent, in ons land geen sprake zal kunnen zijn." Men komt gemakkelijk onder den indruk, dat Mr. v. S. bh het schrijven van dat artikel in een zeer boozen luim verkeerde anders is het onverklaarbaar hoe hij het kan voorstel- /en alsof het salaris van het lagere post- personeel „hoog" is. Vergelijkingen met Frankrijk of andere landen met zeef lage valuta missen elke practi- sche beteekenis. We kunnen alleen zeggen dat de loonen hier beter zijn dan in die lan den, hetgeen echter voor een gedeelte weer te loor gaat door hoogere prijzen.j De bewering, dat de salarissen en loonen uitsluitend bepaald worden door politieke overwegingen moet stellig als ironie worden opgevat zou het anders zijn dan was het geen overdaad indien Mr. v. S. eens eenige gezinnen van postmannen bezocht. Wellicht veranderde dan zijn inzichten ^mtrent die loonen we) een weinigje en zouvraae hij bemerken dat hij deze door een beslagen bril heeft gezien. Zijn ijver voor handel en nijverheid heeft hem er dan althans toe ge bracht om feitelijk die z.g. „extra belasting" te willen leggen op het postpersoneel, dat, ge rekend naar Nederlandsche toestanden, stellig geen bevoorrechtte positie inneemt. A. J. L. VEELZEGGENDE CIJFERS. Op de laktst gehouden Vakbondsvergade ring is o.m. ook het jaarverslag over 1924 vastgesteld, 't Is als steeds een belangrijk stuk werk, hetwelk het lezen en napluizen over waard is. Ook voor hen die niet bij de R K Vakbeweging zijn aangesloten. Voor eenige weken terug heb ik al aan dacht gevraagd voor de m.i. droevige cijfers die omtrent onze adspiranten worden gegeven en waaruit blijkt, dat er aan de organisatie van onze vakjeugd heel wat moet haperen Thans wil ik het eens over andere cijfers hebben en wel over de cijfers die gegeven worden en betrekking hebben op de inkom sten en uitgaven van de gezamenlijke Vak bonden. Ook die cijfers geven aanleiding rot het maken van eenige opmerkingen. Om ze echter niet al te dor te maken zal ik ze maar wat afronden. Wie in 't veen werkt zier meest al niet op een turfje, en bij deze millioenen- rekening komt het er op een „ton" of war niet zoo opaan. Het beeld blijft hetzelfde Aan werklooze leden is in 1924 uitgekeerd 1,3 millioen gulden waf o.5 millioen minder is dan over 1923 bij staking en uitsluiting is uitgekeerd een slordige 5, 6 „ton" of ruim een half millioen gulden bij ziekte en over lijden te zamen ongeveer 2 ton. zoodat alles bijeen ruim rwee millioen gulden is uitgekeerd waarvan een vierde deel ongeveer bij staking en uitsluiting, juist geteld -f 563861,63 Zulke cijfers hebben ons heel wat te ver tellen. Zij zeggen ons eerst, dat het maar een bakerpraatje is van de socialisten wan neer zij a la Stenhuis het voorstellen alsof onze R. K. Vakbeweging niets dan een futloos lichaam is. Als een beweging die ruim een half millioen voor strijd beschikbaar kan stel len in een laar tiids. óók al futloos is, dan moeten ze eerst eens vertellen bij welk cijfer dan de „fut" er in komt Nu 't eenmaal onvermijdelijk blijkt om steeds zonder strijd tot een bevredigende overeen komst-te komen, is er voor ons niet de minste aanleiding óm ons voor een dergelijke prestatie te schamend Een andere vraag is of het nu werkelijk nog geen tijd is om eens met dat vernielingswerk te eindigen Want om een juist beeld te krij gen van de economische schade door staking en uitsluiting veroorzaakt zullen we minstens een evengroote schade voor de werkgevers moeten noteeren En dan hebben we nog maar alleen de stof felijke schade berekend en slechts voor zoover het betreft het deel van de R. K- Vakbewe ging. Er hapert o&k op dit terrein dus nog heel wat en we kunnen nog niet zeggen, dat we ver gevorderd zijn op het pad van den bedrijfs- vrede. Toch zal het ook daartoe eens moeten komen tenzij we er de voorkeur aan geven op z'n Russisch de zaken te regelen Willen we dat niet, dan zal het beter dan tot heden tot hen die daarbij betrokken zijn, nu moeten doordringen, dat een dergelijke scherpslijperij tot niets dienstig is. Tot zoo lang blijven we echter met dat vechtsysteem op gescheept en blijven de uitersten aan het woord. Hoe meer ik daarover nadenk, des te moei- lijker-wordt het voor mij om te begrijpen hoe het mogelijk is, dat de Katholieken die met Paschen 1919 reeds zoo mooi op weg ware,n niets weten te vinden om die moeilijkheden te voorkomen. t Spreekt echter vanzelf, dat de werkge vers dan niet op hun standpunt kunnen blij ven staan, dat aan hen het beslissingsrecht toekomst over de arbeidsvoorwaarden en al wat daarmede direct verband houd Men kan en mag van de arbeiders niet vorderen, dat zij, zonder bewijs voor de nood zakelijkheid daarvan, een stuk van hun loon, wat dus een gedeelte van hun levensonder houd is, prijsgeven en zoo staat het met meer dere aangelegenheden. Of men dat nu medezeggenschap wil noe men, kunnen we in 't midden laten, wanneer het resultaat maar is, dat er volledig overleg en samenwerking komt en dat men bereid is om bij meeningsverschil aan derden te be slissing toe te kennen. Het is wel zonderling niet zoodra dreigt er een conflict of beide partijen doen hun best om het publiek voor te lichten en men rrachr het duidelijk te maken dat men het recht aan zijn zijde heeft Wanneer dus het groote publiek geacht wordt de zaak re kun nen beoordeelen. hoe komt het d^n dat men hoogstaande en onpartijdige personen de be slissing niet durft opdragen. Dan heet het bijna steeds, dat anderen niet over de moeilijkheden, die er aart een en an der verbonden zijn, kunnen oordeelep Dat klopt niet. Bovendien 't is nog maar zeer de of de schadedie zou kunnen ontstaan door een minste juiste beslissing wel te verge lijken is met de schade-ook moreele-die diet gevolg is van een strijd tusschen werkgevers en werknemers. En het is moeilijk in te zien, waarom de Katholieken, vooral waar zij een beteekenen-' den invloed op den gang van zaken hebben, maar steeds het goede voorbeeld achterwege laten. Als het waar is en wij zijn daarvan allen overtuigd- dat alleen door toepassing van on ze R. K. beginselen betere toestanden zijn te bewerken dan moeten we ook de moed hebben, ze daar waar dat mogelijk is naar vo ren te schuiven en er ons aan te houden. Dan waren we nog wel niet klaar over het geheele front, maar in elk geval al een heel stuk ver der en konden we zoo zachtjes aan ook de oorlogslasten op sociaal terrein zoo zachtjes aan wat verminderen. A. L. DE ZIEKTEVERZEKERING. „Patrimonium" schrijft Zal nu in de komende parlementaire peri ode de wettelijke" Ziekteverzekering worden ingevoerd Wij achten dit waarschijnlijk. Er is goede hoop. Zelfs schijnt het ons, nu Minister Aalberse heengaat en er toch wel .weer een Rechtsch Kabinet zal optreden, niet onmogelijk, dat de wet-Talma, zij het op een enkel punt ge wijzigd, zal worden uitgevoerd Daarvoor zou, ook met het oog op den tijd, veel zijn te zeggen. Minister Aalberse heeft groote verdiensten Niet alleen voor de zaak der wettelijke ar- beidersbescherming, maar ook voor de ont wikkeling der wettelijke arbeidersverzekering Hij heeft de invoering van de Invaliditeitswet -Talma. op meer dan een punt verbeterd, mo gelijk gemaakt. Aan de Ouderdomswet is ziin naam verbonden Eveneens aan de nieuwe Ongevalleuwet en aan de Land-en Tuinbouw- onge vallen verze kering. Maar met de Ziekteverzekering was hij met gelukkig. De Hooge Raad van Arbeid stak een spaak in het wiel. En Mr. Groeneveid deed hetgeen nog meer noodig was, om de in voering van de Ziekteverzekering te verschui ven. Bovendien liet de economische crisis haar invloed gevoelen Wij hebben ten slotte met reeds bij voor baat volstrekt afgewezen een organisatie van de Ziekteverzekering als de heer Aalberse voorstelde. De verzekering zelve wilden wij niet opgeofferd zien aan den strijd over de organisatie. Maar wij hebben nooit verheeld, dat wij tegen het organisatie-systeem van het ontwerp-Aalberse ernstige bezwaren hadden. Nu heT ontwerp-Aalberse niet meer behan deld kan worden, en het bovendien blijkt, dat die behandeling veel tijd zou vorderen er is een Commissie van Voorbereiding schijnt de uitvoering van de wet-Talma verre weg het eenvoudigst. Noodig is hiervoor slechts een kleine novelle, die weinig tijd van voorbereiding en behandeling zal eischen. Men kan zich daarbij bepalen tot een, hoog stens twee punten. Vooreerst tot een nadere regeling ten aanzien van de bijzondere kas sen. En voorts is het mogelijk, dat men ook de premie-verdeeling nog eens even onder de oogen wil zien. Wie snel tot een practisch resultaat wil komen, moet evenwel niet re veel quaesties opwerpen. Moge het gelukken, om de invoering der Ziekteverzekering re bespoedigen. Wat daarvan te zeggen f Het standpunt van „Patrimonium" siuit logisch aan bij de verhouding van dat orgaan bij vorige gelegenheden aangenomen, maar het zal toch wel willen roegeven, dat zijn standpunt door heri, die de ziekteverzekering voor zoover practisch mogelijk aan bedrijfs vereenigingen willen toevertrouwd zien, niet kan worden gedeeld 't Klinkt zeer eenvoudig om te zeggen met een kleine novelle is men klaar Zóó is het echter niet We staan voor de keuze óf het een, ot het ander. Want als we eenmaal de geheele ziekte verzekering aan het Overheidsorgaan opdra gen zijn het dan met uitzondering van de zeer weinige plaatselijke kasjes die in staat zijn oin dat belangrijke werk te verrichtendan heeft men te bedenken, dat het aantal ambte naren bij dat Overheidsorgaan niet onbelang rijk moet worden uitgebreid en het gaat niet gemakkelijk om dan later weer een ge heel andere stelsel te kiezen We zijn 't er over eens, dat het niet aan gaat om een Wet die al zooveel jaren geleden fyet Staatsblad bereikte, maar onuitgevoerd te laten, als we niet willen wachten, dan heb ben we te bedenken dat we ons voor een sy steem uitspreken waartoe eën belangrijk deel der arbeiders en een nog belangrijker deel van de werkgevers groote bezwaren heeft Zoo eenvoudig als Patrimonium de zaak stelt is zij dus nie» integendeel de gewijzigde opvattingen hebben haar tot een zeer moeilij ke kwestie gemaakt. r A. J. L. WENSCHEN VAN HET C.N.V. Het dagelijksch bestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft aan de anti-revolutionnaire en christelijk-histo- rische Kamerfracties een overzicht verstrekt van zijn sociaal-politieke wenschen voor de komende parlemetaire periode, met verzoek aan de verwezenlijking van deze wenschen voor zoover dit van deze fracties kan af hangen, te willen medewerken. De heer'H. Colijn heeft van een en ander een afschrift ontvangen. A. Sociale verzekering. 1. Invoering van wettelijke ziekteverzeke ring. 2. Herziening van de loonklassenmdeeling der invaliditeitsverzekering. 3. Wettelijke regeling der werkloosheids verzekering. 4. Invoering van een Rijksfonds voor kindertoeslagen aan groote gezinnen. B. Wettelijke Arbeidsbescherming. 1. Invoering eener Landbouwarbeidswet. 2. Algemeene doorvoering van de be palingen der Arbeidswet 1919, ook voor de arbeiders buiten fabrieken en werkplaatsen. 3. Wettelijke regeling der winkelsluiting. C. Publiekrechtelijke regeling van den arbeid. 1. Totstandkoming eener civiel-rechtelijke regeling der collectieve arbeidsovereenkomst. 2. Wettelijke regeling betreffende de al gemeene bindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomst. 3. Wettelijke maatregelen die de ont wikkeling tot bedrijfsorganisatie verder kun nen bevorderen. D. Overheid als werkgeefster. 1. Toepassing van een reëel overleg tus schen de regeering en de vertegenwoordigers van het Rijkspersoneel terzake van de be zoldiging en de regeling der rechtspositie der ambtenaren. 2. Herziening der huidige salarisregehng, waardoor een overzichtelijker regeling kan worden verkregen ^n gemaakte onbillijk heden kunnen worden hersteld. E. Verruiming van werkgelegenheid. 1. Het voeren van actieve welvaartspolitiek om een blijvende verruiming van werkge legenheid in de toekomst te bevorderen. 2. Bevordering van verruiming van werk gelegenheid door uitvoering van verschil lende plannen terzake van ontwatering, kana lisatie, aanleggen van wegen enz. F. Woninghuren. 1. Maatregelen, waardoor kan worden verkregen verlaging van de huren der in de laatste jaren met st?un van het Rijk ge bouwde woningen. G. Onderwijs. 1. Indien eenigszins mogelijk, vervroegde invoering van het verplichtte zevende leer jaar. Dit stuk ging vergezeld van een uitvoe rige memorie van toelichting, en komt geheel overeen met hetgeen door ons R. K. werklieden-Verbond wordt voorgesteld. De ledentallen van de verschillende vak- centralen per 1 April 1925, zijn thans, met uitzondering van het Neutraal Vakverbond (A.N.V.) en het syndicalistisch Verbond (N. S. V.) bekend, waaruit blijkt, dat er thans over de geheele linie een vooruitgang is waar te nemen. 1 Jan. 1 April Winst 1925 1925 N.V.V 186.673 187.839 1166 R.K. Werklieden verbond 94.138 94.173 35 C.N.V 50.687 50.721 34 A.N.V 23.605 N.A.S 14.050 14.065 15 N.S.V 7.539 Verbond van Hoofdarbeiders 16.655 16.846 191 Men schrijft ons Bestrijding engenezing van het mond- en klauwzeer Haast ongelooflijk klinken deze woorden voor ieder die in eeni ge mate bij de veeteelt is betrokken en weet, hoeveel schade deze gevreesde ziekte den boeren berokkent. Juist daarom is het van het allergrootste j belang, niet alleen voor landbouw en vee teelt, doch voor de geheele samenleving, de resultaten na te gaan van die middelen, welke ter bestrijding van het mond- en klauwzeer langs serieusen weg worden verkregen en aanbevolen. Velen hebben reeds getracht deze ziekte te genezen, doch tot dusver zijn al hun middelen zonder tastbare resultaten gebleven zoodat de boeren hierbij geen baat konden vinden. Niemand zal zich er dan ook over verwonderen, dat de veehouders ten gevolge daarvan zeer wantrouwend staan te genover elk nieuw middel, dat hun wordt aangeboden om de koeien van het mond-en klauwzeer te bevrijden. Op zichzelf is dit standpunt te billijken, doch daarnaast is het evenzeer onbegrijpe lijk, dat een boer niet alle middelen aan wendt, waarvan hij genezing zou kunnen verwachten. Uitgezonderd natuurlijk dan die midde len, waarvan de ondeugdelijkheid reeds oh- omstootelijk is komen vast te staan, hetgeen vrij spoedig blijkt, wanneer eenige proeven daarmede^ worden genomen. Schrijver dezes, die als verslaggever reeds meerdere malen in de gelegenheid was, ken nis te nemen van de érnstige gevolgen var het mond- en klauwzeer, sloot zich dan ook volgaarne aan bij een excursie, welke door het „Walco" syndicaat, Zeestraat 33, te 's-Gravenhage was georganiseerd, om ir. één der vele deelen van ons land, waar het mond- en klauwzeer weder epidemisch wsa geworden, een demonstratie te geven met specifieke geneesmiddelen, door den apo theker den heer Van der Wal, te Hoogeveen uitgevonden, en met welke middelen reeds gedurende geruimen tijd (vanaf November 1924) proeven waren genomen, die tot de al lerbeste resultaten hadden geleid. De verwachtingen waren dus wel hoog ge spannen, en het verslag der excursie zal kun nen doen inzien, dat de belanghebbenden in geen enkel opzicht zijn teleurgesteld. Als operatieterrein van de excursie was gekozen het noordelijk deel van Noord- Holland, waar de ziekte thans weder in er gere mate heerscht, en waar dus de demon stratie op eenigszins ruime schaal kon wor den gehouden. Nadat de voorbereidende maatregelen wa ren getroffen, met medewerking van de burgemeesters van Petten, Callantsoog, An na Paulowna, Zijpe en Wieringerwaard, kon in de plaatselijke bladen mededeeling wor den gedaan, dat ot> de gemeente-secretarie Kees. t tVau raar loopen. Twee Zaterdagavonden heb ik gepleit voor' „Herwonnen Levenskracht" en kon uiteraard in dat relaas weinig vroolijkke dingen zeggen. 't Was meest boerdigheidwat doe je d'r an? 'k Had eigenlijk nog veel meer te zeg gen, maar je kunt er nu eenmaal geen ver volgverhaal van gaan maken, vooral niet als 't om de centen te doen is, want dan ver veelt zooiets nóg gauwer, Na die twee „Herwonnen Levenskrach- terjes" wou ik weer eens met een lollig moppie komeh.... dat was^ weer deris noodig, al was 't maar voor mn eigen zei vers. 'k Had het lollige dingetje al kant en klaar.... ik kwam er mee op het bureau van de hoofdredacteur en.... Ja, toen kwam pardoes dat andere.... Kan ik het helpen, dat we op de groote levensweg neer narigheid dan blijheid te genkomen? Om kort te gaan: voor deze week moet de „klucht" nog plaats maken voor 'tt „dra- ma'tje". Wie er niet mee accoord gaat moet t hier maar bij laten, al zou me dat voor Kees erg spijten. Wie is Kees? 'n Weggeloopen of gestolen hondje, dat zoo gauw mogelijk bij 'n wanhopige tuit- tranen jammerende meesteres terug bezorgd moet worden? Niks hoorl 'k Zou me d'i niet dik over marken, hoe ijs el ijk jammer ik 't bok zou vinden voor de stervensbediocfde meesteres. Er zijn meer hondjes, die Kees heeten. Ook menscnen. Mijp Corüelis is 'n ounsch. Eigenlijk houdt ie meci het midden tus schen' jongen en man Hij is achttien. Pracht van 'n leeftijd.... als alles mee loopt dan! Je kunt ook achttien zijn en al méér te genslag achter je rug hebben dan iemand van vijftig. Ik geloof, dat zulks van Kees wel zoowat gezegd kan worden. Welhaast vanaf zijn jeugd (ik praat van jeugd over iemand van achttien) is Kees 'n sukkelpotje geweest, 'n Jongen waar om zoo te zeggen "altijd geld bij moest, 't Is mis schien vervelend voor 'm als ie dit leest, maar hij kan 't toch zelf ook niet helpen.... hij heeft 't zija eigen niet aangedaan. Kees heeft verschillende malen in 't zie kenhuis gelegen, ook voor operaties.... en niet van die gewone, dat ie met n week of drie vier weer op straat loopt. Dan sukkelt ie al jaren aan zijn maag en 't staat nog te bezien of z'n longen "heele- maal in orde zijn. 'n Poos geleden heeft ie weer zestien we ken-in de Maria-stichting gelegen. Zoo half en half opgekpapl kwam ie er uit, maar flink werken kon ie toch niet. Maar hij wilde werken, ook omdat t noodig was. Hij pakte aan wat ie kon krijgen,- verdien de zeven gulden in een smederij; later twaalf, als wegwerker of zoo iets.... maar dat ging niet langer. Toen kreeg ie weer wat lichter arbeid, n gelegenheidsbaantje voor 'n paar maanden.- Wat ie verdiende gaf ie aan zijn moeder en was de hemel te rijk als er een paar kwartjes zakgeld op kon overschieten. De laatste maal had ie 'n postje als be waarder van fietsen, motorrijwielen en au to's op 'n sportterrein. Dat was alleen 's Zondags.... als er wat te doen was tenminste.... 't Gaf 'n rijks daalder, drie gulden, met misschien nog wat verval. Hij heeft er tweemaal gestaan. Toen gebeurde 't ongeluk. Dat nou juist n jongen als Kees 't moest treffen! U heeft t allemaal gelezen, n week of drie geleden, het ontstellende krantenbe richt, dat er op 't sportterrein te Heemstede 'n 18-jarige jongen in z'n hartstreek werd gestoken, door 'n vuil, gedegenereerd indi vidu.... om 'n gevalletje van niks. Die gestokene was KeesKees, de zie kelijke tobber, die, om z'n moeder toch een beetje te kunnen bijstaan, 'n Zondagsbaanije had aangenomen. U kent 't verloop van 't geval. Kees joeg een paar jongens weg, die de daar gestalde voertuigen niet met rust konden laten. Twee slungels uit 'n woonwagen „namen het voor de kleinen op." Ze hadden al naar Kees geloerd, die niets anders dan z'n plicht deed ....en gemeene deigementen geuit. Met z'n tweeën kwamen ze op 'm af en Kees kreeg al direct een slag met een brok gereedschap Natuurlijk verdedigde hij zich tegen de twee.... en terwijl ie met de eene bezig was, gaf de andere hem onverhoeds n doodelijke steek. Bijna 'n week lang heeft Kees met de dood geworsteld en als door n wonder heeft ie 't leven behoudende dokters staan er verbaasd van. 't Directe stervensgevaar is geweken, maar 't zal waarschijnlijk nog 'n heele tijd duren, want 't betert erg langzaam. De moeder van Kees is 'n kleine vier jaar fin deze gemeenten aanvragen konden wor den ingediend, om ziek vee voor de demon stratie beschikbaar te stellen. Van deze gelegenheid werd dan ook ruim schoots gebruik gemaakt, ook door vooraan staande personen uit de veefokkerij, onder wie verschillende met groote veebeslagen. Zoo kon dan op 6 Juli de excursie een aan vang nemen onder leiding van den directeur van het Walco syndicaat en onder toezicht van een dierenarts, terwijl de demonstratie zich uitstrekte van ten Zuiden van Alkmaar tot in de gemeente den Helder. Alvorens de resultaten van deze excursie na te gaan, verdient nog vermelding, dat in daafaan voorafgaande week bij den heer Pluister te Den Helder reeds 16 koeien lin nen eenige dagen geheel van het mond- klauwzeer waren genezen dooi toepassing van de m-ddelen, waarmede thans de de monstratie werd gegeven. Bij een be zoek dat tijdens de excursie nog aan de zen stal gebracht werd, verklaarde deze heer Pluister zich uiterst dankbaar en tevreden over de behandeling en de genezing en over de resultaten ten opzichte van de snel voor uitgaande vermeerdering der melkgift. Wat nu de excursie zelve betreft werd be gonnen in Petten bij den heer Nottelman met 20 patiënten, die dadelijk in behandeling werden genomen. Hier zoowel als elders, werd van de zijde van den veehouder de grootst mogelijke medewerking ondervon den, hetgeen natuurlijk voor het resultaat der behandeling van het allergrootste belang is. Immers, waar de behandeling der beesten op zich zelf zeer eenvoudig is, kon worden volstaan met het geven van een voorbeeld van de eerste behandeling bij "enkele koeien terwijl dan de verdere werkzaamheden aan den boer zelf konden worden overgelaten. Daarbij komt het er echter op aan en hierop moet met nadruk de aandacht wor den gevestigd dat de behandeling regel matig moet geschieden, wil men de koeien binnen enkele dagen ook werkelijk gene zen. Toen dan obk den derden dag na den aan vang der demonstratie weder een bezoek werd gebracht op deze boerderij, waren bij na alle koeien ree'ds geheel genezen en de veehouder verklaarde ten zeerste tevreden te zijn over de behandeling, die volgens hem veel gemakkelijker was dan hij aanvanke lijk had gedacht. Bijzondere vermelding bij deze behande ling verdient nog een pink, die dermate aan tongblaar leed, dat de tong ver uït den bek hing, zoodat het beest niet vreten kon. Maan dagmorgen werd het dier behandeld, Dins dagmiddag begon het weer te vreten en Woensdag was het bijna geheel genezen. Hetzelde resultaat werd verkregen in alle stallen waar de behandeling werd toegepast. Reeds spoedig na het in behandeling nemen waren de beesten merkbaar aan de beteren de hand, terwijl de toestand van dag tot dag gunstiger werd. Aan het eind der excursie, dus binnen 4 a 5 dagen konden dan ook alle beesten ruim 150 die in behandeling waren ge nomen, als genezen worden verklaard. Een der boeren, waar 24 koeien werden behandeld, was met het resultaat zoo inge nomen, temeer waar hij op deze wijze een koe van „worm" (d.z. vliegenmaden) in de klauwen had genezen, dat hij uit eigen be weging de behandeling was gaan toepassen op een zeug met biggen, en ook daarbij reeds den volgenden dag verbetering kon bespeu ren. Ook was overal reeds vrij spoedig een zeer belangrijke verbetering in de melkgift te bespeuren, hetgeen natuurlijk voor de boeren van het allergrootste belang is. Teekenend was dan ook het verschijnsel, dat bij het bekend worden dezer resultaten steeds meerdere aanvragen voor behande ling inkwamen van boeren, die aanvanke lijk wantrouwend hadden gestaan tegenover de toegepaste middelen. Dat echter niet alle boeren pogingen willen instellen om hun beesten te genezen, blijkt uit de volgende staaltjes. j Op een boerderij, waar een bezoek ge bracht werd, was de melk „slechts" terugge- loopen van 5 bussen tot bijna 4 bussen, ter wijl volgens zeggen der boerin de beesten niet erg aan mond- en klauwzeer lijdende waren. Toen we echter de weide ingingen, bleek een der koeien zoozeer aan klauwzeer te lijden, dat ze in 't geheel niet meer over eind kon komen. Een andere boer verklaar de reeds 26 jaar het systeem van laten uit zieken te hebben toegepast, met al de na- deelige gevolgen daarvan. Het vermakelijkste was echter hei vol gende Een boer had voor zijn zieke koeien ge neesmiddelen gekocht. Toen geïnformeerd werd, of er ook verbetering viel te bespeu ren, antwoordde hij ontkennend. In ver band met de andere behaalde resultaten klonk dit zeer vreemd|en dadelijk rees dan ook het vermoeden, dat hij wellicht de mid delen niet op de juiste wijze had toegepast. Toen hem hiernaar gevraagd werd, ant woordde hij „O, de middelen, ia, die staan nog in de kast." Dergelijke laksheid en onverschilligheid dienen natuurlijk in het belang van onzen veestapel te worden overwonnen, al houden wij er ons ook van overtuigd, dat hiermede nog wel eenigen tijd gemoeid zal zijn. Een indere verkeerde gedachte van vele boeren, is, dat zij meenen slechts de aandoeningen der tepels te behoeven bestrijden, ook al lijdt hun koe tevens aan mond en klau wen. Immers bij het melken ondervin den zij de meeste ellende van de pijnlijkheid der verwonde en korstig ontstoken tepels. Van de klauwen en den bek trekken zij zich niet veel aan, ook al Zien zij voor hun oogen, hoe de arme beesten door deze vreeselijke ziekte gemarteld worden en in hun vleesch- waarde achteruit gaan. We vertrouwen echter, dat op den duur wel andere opvattingen zullen baan breken. Hoofdzaak is intusschen dat de demon stratie schitterende resultaten heeft opgele verd, waarmede tevens het bewijs is geleverd, dat het mond- en klauwzeer wel degelijk is te genezen, en wel op hoogst eenvoudige en weinig kostbare wijze.. En dat is het belang der boeren en nog meer een nationaal be lang. Geen credietverieemng meer. De te rugbetaling van voorschotten: De credietvereenigms voor de Zuiderzee geleden weduwe geworden. Ze bleef toen zitten met acht kinderen, waarvan de jong. ste één jaar. Behalve met Kees heeft ze in haar weduwstaat ook nog met andere kin deren getobd. Op 't oogenblik is de oudste zoon, van negentien, de eenigste kostwin ner voor het groote gezin. Hij verdient iets meer dan 21 gulden als stratenmaker aan de gemeente.... en met Augustus moet ie loten. De moeder verdient er nu wat bij met bollenpellenmaar dat raakt ook gedaan. t Armbestuur doet wat, en misschien nog o andere instelling, afijn, dat weet ik alle maal zoo precies niet. 'k Weet alleen, dat je geen rekenkundige behoeft te zijn, om te becijferen, dat de huishoudelijke begrooting daar doorloopend 'n nadeelig saldo aanwijst. Er is 'n vooraanstaand katholiek Haarlem mer, die zich voor 't- geval interesseert. De. ze heer is bij de hoofdredacteur der N. H. Crt. geweest, en Beeft hem verteld, dat hij 'n fondsje wil stichten voor Kees. Al geneest de jongen van zijn verwonding hij zal toch nooit meer zóó worden, dat ie geregelde arbeid kan verrichten.... 't Zal misschien moeten gaan zooals vroeger.... dan es 'o ditje, dan es 'n datje.... Be doelde heer wil dan, door middel van dat fondsje, dat door de Spaarne-Bank zal worden beheerd, wekelijks (of maandelijks, dat zal er aan liggen) zoo'n beetje bijsprin gen. En nu hangt het maar af van het hoe-groot zal, in verband met de gunstige uitkomsten der visscherij in het algemeen geen nieuwe credieten verkenen. Slechts in zeer bijzondere gevallen zal zij er toe overgaan verder voorschot te geven. Alsdan verdient het echter aanbeveling, dat de visscher in een afzonderlijk schrijven een opgave verstrekt Van zijn besommingen aa# de afslagen. De credietnemers ontvangen van de ver- eemging een aanschrijving, waarin wordt aangeraden onverwijld een aanvang te ma ken met de terugbetaling der genoten cre dieten, alsmede de betaling der achterstallige renten. Wanneer zij daarin achterwege blijven zal qe vereeniging zich genoodzaakt zien, het crediet op te zeggen en het door bemiddeling van de rijksontvangers langs gerechtelijker weg in te vorderen. Ter gelegenheid van de herdenking van den lOOsten geboortedag van den Neder- landschen toonkunstenaar Richard Hol had den vele vrienden, vereerders en oud-leer lingen van den componist zich Donderdag morgen verzameld bij diens borstbeeld in het plantsoen op de Stadhouderslaan, nabij de Groot Hertoginnelaan te 's-Gravenhage. Men wilde bij deze gelegenheid een hulde brengen aan den overleden kunstenaar. Onder de aanwezigen waren eenige fa milieleden van Richard Hol, nl. diens we duwe mevrouw HolKoenen en mejuf frouw Hol. Voorts was er namens het ge meentebestuur van 's-Gravenhage mr. J. C. baron Baud, die tevens de Koninklijke Zangvereeniging Cecilia vertegenwoordig de, terwijl mede namens die vereeniging tegenwoordig waren de heeren N. Nuyen, secretaris en L. J. Duynstee, bestuurslid. Het Utrechtsch Stedelijk Orkest was ver tegenwoordigd door den heer Brinkman j het Nederlandsch Zangersverbond door de heeren Loeb en J. R. Kornacker, welke laatste tevens kwam namens de Kon. Zang vereeniging Rotte's Mannenkoor. Ook waren nog aanwezig Wouter Hut- schenruyter, directeur van de Muziek school van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst te Rotterdam, Corn. A Galesloot, directeur van verschillende zangkoren en de heer N. A. Bouwman, oud-directeur der Kon. Militaire Kapel Voorts nog een groote schare belang stellenden. Dr. Joh. Wagenaar, directeur van het Kon. Conservatorium te 's-Gravenhage, die tot deze hulde het initiatief genomen had, kon door omstandigheden niet aan-' wezig zijn. In zijn plaats woonde de heer Jos. M. C. Haak uit Utrecht de plechtigheid ij. Toen alle aanwezigen zich rond het borstbeeld geschaard hadden, nam de heer Haak het woord. Het is heden zoo ving spr. aan honderd jaar geleden, dat in Amsterdam het levenslicht aanschouwde de man bij wiens standbeeld wij thans staan. Deze dag mocht niet onopgemerkt voorbij gaan Het is een groot land, dat zijn groote mannen eert. En al mochten andere landen onder hun inwoners meer groote mannen hebben dan Nederland, dat in de kwan titeit niet de baas is, in de kwaliteit behoeft het voor niemand onder te doen. Spreker herinnert vervolgens aan den or ganist Sweelinck en aan de Gedenckklan* ken van Valerius. Richard Hol gaf echter Nederl. kunst een kunst, die door geheel Nederland be kend is. In 't bijzonder in zijn grootere werken heeft hij zich als een oorspronke lijk Nederlandsch componist doen kennen, De muziekschool te Utrecht, door hem op gericht, bloeit thans onder de vleugelen van de Mij tot bevordering der Toonkunst. Op die muziekschool heeft hij zich niet alleen roem verworven als componist, maar ook als paedagoog en als dirigent. Dr. Joh. Wagenaar heeft mij zoo gaat spr. voort verzocht namens hem een krans te leggen aan den voet van het stand beeld van R. Hol. Het is een taak, waarvan ik mij met liefde kwijt. Het is een hulde aan den man, die Utrecht gemaakt heeft tot het Bayreuth van Nederland. Spr. legde daarop een lauwerkrans neer namens de Utrechtsche vereerders van Richard HoL De heer Loeb legde vervolgens een krans neer namens het Nederlandsch Zan gersverbond. Baron Baud, voorzitter van Cecilia, herinnerde er aan, dat Hol van 1878 tot 1901 directeur van Cecilia is geweest en spr. wilde de gevoelens van piëteit en eerbied jegens den grooten toonkunstenaar vertolken door het neerleggen van een krans bij het monu ment. Ten slotte nam de heer Haak weer het woord. „Niet door toonen, met door klanken kunnen wij onze hulde brengen, aldus spr., maar door een minuut van eerbiedige stilte. Nadar alle aanwezige hieraan gevolg had den gegeven, dankte de heer Haak, mede namens mevrouw Hol en verdere familie allen voor hun tegenwoordigheid. Heb net uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zai de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER worden van dat fondsje, boe lang die bij- springerij kan duren. En hiermede is dan eigenlijk mijn taak volbracht. 't Kan raar loopen, zei ik in de aanvang dezes, n Heele tijd geleden had 'k al, in overleg met de hoofdredactie, besloten, voorloopig géén liefdadigheidstrekkerijtjes meer uit te halen. We moesten om ver schillende redenen dat besluit nemen 't werd te gek op 't laatstzooiets van de vinger en de heele hand. Zelfs de Juliaan- tjes Onze Lieve Heer bezorge hen door middel van uw beurzen de som die ze noodig hebben hebben we voor heel kort oog afgewezen en bij 'n andere rubriek „onder gebracht.". Zóó dringend, dat-we.... jle Juliaaffltjea opzij gaan dringen? Nee, dat mag toch niet.... Wie 't eerst komt, wie 't eerst maalt, en dusJa, maar die goeie Kees.... Kan 't niet 'n soort wedstrijdje worden? Ach, lieve menschen, zoek 't a s j e b 1 i e ft zelf maar uit. Ik weet er ook geen end meer an. Ik zei al, dat 't te gek werdMaar 't scheelt een stuk, dat 't allemaal ter liefde Gods is. l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9