Voor de Juliaantjes. Voor Kees. Maandag 27 49ste Jaargang No. 16104 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad DE KABINETSCRISIS. UIT DE PERS. Een kabinet Colijn verzekerd. Het beloop der Kabinetscrisis. Agenda 28 Juli DE AARDBEIENOOGST IN BEVERWIJK. Geruischlooze bestrating' nabij het ziekenhuis „St. Joannes de Deo." Hoofdakte. Oefeningen van het Roode Kruis. Tram uit de rails. GEMEENTEZAKEN. De excursie naar Apeldoorn. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. De opening van het Openlucht theater te Zandvoort. Personalia. Programma. J. WEBERE& zoon Een nieuw politie-posthuis aan het Leidscheplein. Reclame-zuilen aan tramhalten. Een droevig ongeluk aan t Bloeniendaaische strand. Een jongen in zee verdronken. St. Raphael." Statuten. Dc abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Tooru'tbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49, Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No: 5970. Advertentiêfn 35 cents per r®$e« Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 cL, bü vooruitbetaling. hand f 1OC bil vernes van een f Cfl bij een breuk van f 6 jl bij verlies van een ■s or, dit blad zijn, ingevolge de verge kerings voorwaarden, f OlLjlf, Levenslange geheele ongeschikmeici tot werken aoor f 7Kfj| Dij eenongeval me: «rn bi](verhes van een j duim of wijsvinger I 3Ü.' been of arm 1 *U. andere vinger, v^nfn verzekerd vow een der volgende uitkeringen «WUU." verlies van beide armen, beide beenen ofhe.de ooven I I <IU. doodelnhen afloop 1 L'Ai. een voet ot een ore Alle abönne i regen ongevallen verzekerd Naar aanleiding van de aanvaarding van bet program-Colijn door de R.-K. Kamer fractie schrijft de Residentiebode. De beteekenis van dit feit kan moeilijk worden onderschat, want er blijkt uit, dat, hoeveel verschillende stroomingen in onze fractie er ook zijn, toch op een bepaald re- geeringsprogram algemeene instemming mo gelijk is. De Katholieke fractie heeft nu voorloo- pig aan den samensteller van dit program haar vertrouwen gegeven en ondanks onze zeer ernstige bezwaren, die wij hadden, tegen Dh. Colijn als formateur, hebben we gisteren geschreven, dat dit besluit der fractie ons vertrouwen geeft. Wij wisten; dat onze bezwaren tegen Dh. Colijn als formateur door meer dan één lid der Katholieke fractie werden gedeeld; nu zij, na kennisneming van dit program hun bezwaren voorloopig terugnamen, zouden wij die fliet willen handhaven. Te meer nu wij uit de meest vertrouwbare bron vernamen, dat het program, zooals het gistermiddag is aanvaard door de katholieke fractie, in elk opzicht de verwachting wekt, dat met den koers'der laatste twee jaren radicaal gebro ken is. Maar wij weten ook, dat het wantrouwen bij zeer vele katholieke kiezers zoo diep ge worteld is, dat zelfs het éénstemmig besluit van de Katholieke Kamerfractie voor hen niet voldoende is om hun vertrouwen in een regeering-Colijn uit tè spreken. Het voortbestaan van die stemming kan zeker niet gewenscht zijn en vooral niet wanneer daarvoor op dit oogenblik geen grond meer aanwezig is. We zouden daarom willen vragen of er bezwaar tegen is, dat het thans aanvaarde regeeringsprogram wordt gepubliceerd. Het is tccli geen onredelijke eisch, dat het Ne- derlandsche volk weet, wat de resultaten van den verkiezingsuitslag zijn geweest en in welke richting de politiek der nieuwe Re geering wordt gevoerd. Onze politici weten natuurlijk evengoed als wij, dat er op dit oogenblik wantrouwen is, welnu zij hebben het in hun hand dit weg te nemen, waarom zou dit dan moeten wor den nagelaten? In andere parlementaire landen krijgen de kiezers onmiddellijk na het optreden van de nieuwe regeering een regeeringsverkla- ring, met een politiek debat. Bij ons hebben we dit niet eerder te wachten dan in No vember, wat begrijpelijkerwijze veel te lang duurt. Zelfs een wachten op de troonrede in de derde week van September duurt te lang, afgezien nog van het feit, dat dit staatsstuk zich weinig eigent voor een duidelijke uit eenzetting van het program op welks basis de nieuwe Regeering is gevormd, Er zullen misschien eenige bezwaren be staan bij het zoeken naar een vorm voor deze publicatie, maar deze kunnen toch niet onoverkomelijk zijn. Wij hopen daarom, dat de Rcgeeringspar- tijen tot publicatie van het thans vastge stelde program zullen overgaan, opdat men weet wat men van deze Rcgeerng te wachten beeft en opdat het yolledige vertrouwen van de rechtsche kiezers terugkeere. Aldus het Katholieke Haagsche orgaan. Voor het grootste deel kunnen wij ons met deze beschouwing vereenigen. Maar voor den opzet zouden wij toch eenig voor behoud willen maken. Uit het feit, dat de R.-K. Kamerclub eenstemmig op de hoofd punten aan een haar voorgelegd regeerings program medewerking heeft toegezegd, be hoeft nog niet de conclusie te worden ge trokken, dat onze Kamerclub dus geen bezwaar heeft tegen het optreden van den heer Colijn. Reeds de vorige week Maandag hebben wij geschreven, dat men zich, na de eerste vergadering van de R.-K. Kamerfrac tie op een kabinet-Colijn had voor te be reiden. Uit het feit immers, dat de kabinets formateur met zijn werk voortging was te concludeeren, dal 't nu verder alleen ging om zijn program. De R.-K. Karnerclub stond, zooals wij een week geleden schreven, voor een voldongen feit, waarbij zij zich begrijpelijkerwijze heeft neergelegd. Of inmiddels'het gebeurde van thans niet ge leerd heeft, dat bij volgende gelegenheden een andere weg moet worden gevolgd, dat er meer voeling dient gehouden te wórden met de gekozenen van het Katholieke volk, alvorens een zoo gewichtig advies als voor de aanwijzing van den kabinetsformateur wordt gegeven, dat gelooven wij wel. Maar daarom juist was het goed, dat althans een deel van onze pers vertolkte, welken indruk de opdracht aan den heer Colijn ook in onze kringen maakte en niet dadelijk ja en amen riep. Overigens heeft den weg, dien de Rsb, zoekt tot herstel van het geschokte ver trouwen onze volle instemming. Naar aanleiding van het bericht, dat de Katholieke Kamerfractie eenstemmig beslo ten heeft, zich bereid te verklaren, op de basis van een haar meegedeeld ontwerp- program voor den duur der komende parle mentaire periode aan het te vormen kabinet steun te verleenen, schrijft de „Residentie bode": „Na deze mededeeling bestaat er geen twijfel meer, of de heer Colijn zal spoedig met zijn kabinet gereed zijn. Van beteekenis in de mededeeling dér katholieke Kamer club is ontegenzeggelijk, dat deze beslissing is genomen met algemeene stemmen en ge baseerd is op het werkprogram, dat door den heer Colijn aan de fractie is aange boden. Van dit program weten wij op dit oogen blik niets, maar wij hebben toch wel zoo veel vertrouwen in de katholieke Kamer- club, dat we veilig aannemen, dat hierin door den heer Coiijn een geheel andere koers is ingeslagen dan van hem met het oog op zijn jongste verleden kon worden ver wacht. Was dit niet het geval, dan, weten we zeker, was het uitgesloten geweest, dat de geheele katholieke Kamerfractie met hem in zee was' gegaan. Ook mogen we uit dit besluit van de katholieke Kamerfractie opmaken, dat de personen, die Colijn zal aanzoeken om dit program uit te voeren, het vertrouwen van onze fractie hebben. We willen hopen, dat het vertrouwen van de Kamerfractie en dat nu wederkeerig ook de kiezers zullen stellen, niet beschaamd zal worden gemaakt, de heer Colijn heeft vooral in de laatste dagen nog weer kunnen erva ren, hoeveel ontstemming en wantrouwen er omtrent zijn beleid bestond, welk verzet er bij de Katholieken was tegen een kabinet onder zijn signatuur. Moge de heer Colijn er in zijn tweede periode in slagen, door ie uitvoering van een werkelijk democratisch program, overeen komstig de ethische en sociale rechtvaar digheid, de ontstemming tegenover hem ge heel weg te nemen. Toen de benoeming van den heer Colijn tot kabinetsformateur afkwam, hebben we geschreven, dat we geen bezwaren hadden tegen zijn persoon en dat we over het feit, dat de Kalholieken met een fractie van 30 man hun premier moesten afstaan aan een der leiders van de protestantsche partijen, gemakkelijk heen zouden komen. Het is ons niet om het spel, maar om de knikkers te doen We blijven er bij, dat een kabinet-Colijn niet de meest gewenschte oplossing was en dat een kabinet onder deze signatuur een vertrouwen zal moeten winnen, dat aan een ander kabinet bij voorbaat gegeven was. Nu dit kabinet echter door de katholieke fractie is aanvaard, wachten we ook met haar de daden af. Het Kamerlid Engels schreef deze dagen in een tweede artikel van zijn hand in het „Overijselsch Dagblad," dat ala er iets vast staat, dan was 't wel dit: dat eme poging i an Colijn om op onbehouwen manier te werk te gaan tot schade van de levensbelangen van ons volk zonder dat dit strikt noodig is, onmiddellijk döor een overweldigende meer derheid van links en rechts zou worden ver ijdeld. Nog eens, we wachten af en hopen, dat Colijn er in slagen zal vier jaar lang het vertrouwen van de katholieke fracie te be waren en dat van ons katholieke volk te verwerven. Al is onze vrees, dat het anders zal loopen, nog niet geheel weggenomen." Over het beloop van de Kabinetscrisis deelt het Corr. Bureau het volgende mede. Woensdag 15 Juli werd den heer Colijn opdracht voor de kabinetsformatie gegeven. Den volgenden dag zond deze een ontwerp- werkprogram voor een nieuw kabinet aan de drie rechtsche fracties, vergezeld van de vraag, of deze bereid waren, op de basis van dit program aan hét door hem te vormen kabinet steun ie verleenen. Den 20en wa ren de antwoorden van de fracties ontvan gen, welke aanleiding gaven tot een enkele redactiewijziging in het ontwerp en tot het verstrekken van een enkele opheldering. In verband daarmede heeft de heer Colijn voor zoover daartoe aanleiding bestond, zich den 22en Juli opnieuw tot de clubs gewend en van de A, R. en R. K. fracties bereids een definitief antwoord ontvangen, terwijl het antwoord der C. H. Kamerclub nog wordt ingewacht. In verband met het voornemen van den heer Colijn, om tot besprekingen over de bezetting der ministerieele posten eerst over te gaan. nadat van de zijde der drie fracties een definitief antwoord zou zijn ingekomen, blijkt uit den stand van de crisis mitsdien, dat det beriahten omtrent personen, die aan gezocht zijn voor een portefeuille, van allen grond ontbloot zijn. Naar de Tel. verneemt, heeft de R. K. Kamerfractie met volkomen eenstemmig heid het werkprogram van den heer Colijn aanvaard. Naar het blad verneemt, is deze eenstem migheid te danken aan het zeer vooruitstre vende regeeringsprogram. waarmede de heer Colijn in zee wil gaan. Hierdoor hadden zelfs de vooruitstrevendsten onder de R. K. frac tie geen enkel bezwaar hun steun te verlee nen. Men had op een dergelijk program van den heer Colijn niet gerekend, en het is ge bleken, dat de nieuwe kabinetsformateur, nu hij de financieele débacle te boven heeft Weten te komen, een andere politiek wil gaan volgen. Hoewel de R. K. fractie haar steun heeft toegezegd, beteekent dit geen contractueelen steun. Want veel zal afhangen van de wijze, waarop het Regeeringsprogram zal worden uitgewerkt, in welk tempo en door wie. Daarop zal stellig door de R. K. fractie nauwlettend achtgeslagen worden. ■JLR-J™ Sociëteit „St. Bavo'. Melkhandelaren St. Jozef half 9 uur Collectanten St. Jozef 8 u. Geheelonthouders Spoor- en Tram 8 uur Bestuur Luctor et Emer- go half 9 uur Bestuur Bakkers 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Ledenvergadering Spoor en Tram 8 uur Afdracht Grafische Bond 8 uur. Brongebouw. Ledenconcert H. O. V, 8 uur. Groots Kerk Orgelbespeling van 23 uur. Koudenhorn Vertrek van een boot naar Marken half 9 uur v.m. Luxor-TheaterBioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. S. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smsdestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26 Vi en 's avonds van half 8 half 9 uur. R K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen B'loem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. i 1012 uur. Hes middags van 24 uur, en 's avonds van 8— 9 uur, behalve Zaterdag- j avond Tel. 11671. I Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben 1 el. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. Si Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie lederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Men schrijft uit Beverwijk: Was de vorige week nog van beteekenis, wat den aanvoer van aardbeien betreft, toch was te voorzien dat iederen dag het kwan tum kleiner zou worden en zijn wij thans aan het einde der campagne Nu wij dezen oogst achter den rug hebben, kunnen velen zich zeker over de uitkomst bevredigd gevoelen, aangezien niet alleen de oogst, doch ook de prijzen van begin tot einde zeer goed zijn geweest. Zelden maakten wij een cam pagne mede. waarbij deze twee belangrijke factoren zou gunstig medewerkten. Hoeveel malen toch gebeurt het, dat de oogst goed was, doch tengevolge van weinig vraag geen loonende prijzen konden worden besteed, ofwel van hooge prijzen werd soms door zoovelen toch niet geprofiteerd, omdat men niet kon aanvoeren. Vorige week be droeg de aanvoer aan de R.-K. Coop. Tuin- dersvereeniging Kendemerland van 13 tot 18 Juli nog 340.000 K.G. 25 Februari 1.1. is door den Eerw. Broeder Overste en 17 andere bewoners van de Maerten van Heemskerkstraat een adres aan den raad gericht, waarin gevraagd werd te bepalen, dat vanaf den Schotersingel tot voorbij het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" door auto's, anders dan op luchtbanden met geen grootere snelheid mag worden gereden dan 6 K.M. per uur. In verband met dit verzoek schrijven B. en W. het volgende: Eene meer afdoende verbetering lijkt ons het aanbrengen van eene gedruischlooze be straling welke op weinig kostbare wijze zou kunnen worden verkregen door bedekking met een asphaltrubberlaag. Eene dergelijke bedekking in de Maerten van Heemskerkstraat over de lengte van ge noemd ziekenhuis zal slechts eene uitgaaf vergen van 4.500.welk bedrag zal moe ten v/orden verhoogd tot 4.750.in ver band met uit te voeren werken, die aan de bedekking met een asphaltrubberlaag moeten voorafgaan. Wij stellen U daarom voor met deze be dekking in genoemd straatgedeelte een proef te nemen, Slaagt de hier bedoelde proef dan zijn wij voornemens U een voorstel te doen tot het aanbrengen van een dergelijke bedekking voor de overige ziekenhuizen en scholen, VOor zoover deze geacht kunnen worden hin der van het verkeer te ondervinden. HAARLEM, 25 Juli 1925. Geëxamineerd 6 mannel. candidaten. Geslaagd de heeren: L. Boeysma, Hilversum; J. J. Bos, Amsterdam. Zaterdagmiddag werden de prootc jaar- lijksche oefeningen gehouden van de Roode Kruistransport Colonne. De plaats der han deling was het terrein achter de gemeente- lichtfabrieken aan den Harmenjansweg. Aanwezig was o.a. Luitenant-Generaal J. v. Delft, uit den Haag en de heer J. M. Figée, voorzitter der Kennemer Padvinders, Verondersteld werd dat een vliegmachine was neergestort, waarbij de pilot, de meca nicien en 4 passagiers min of meer ernstig gewond we'rden. Op hel telefonisch bericht van hel: ongeval rukte de colonne oogen- blikkelijk uit en was in zeer korten tijd ter plaatse. .Als wij ons niet bedriegen in 8 mi nuten tijd. hetgeen bijzonder vlug is, gezien den afstand, n.l. van de Kenaustraat. Dokter R. Venema was binnen een kwar tier ter plaatse. Onder leiding van den heer Th. v. d. Kort ging een ploeg het terrein van de gasfabriek over en sloeg een noodbrug- getje over de zich daar bevindende sloot. Een tweede ploeg ging onder leiding van den heer Rohlfs over den Ouden Weg. Oogenblikkelijk werden nu dc gewonden naar eer, veronderstelden hulppost op het terrein gebracht en voorloopig verbonden. Daarna ging het over de geslagen noodbrug naar de eveneens veronderstelde ambulan cewagens. In een uur tijd waren de gewon den in het hospitaal. Alles liep uitstekend van Stapel. Voor gewonden fungeerden een aantal padvinders. Luitenant-Generaal van Delft hiel een kort maar krachtig speechje, waar in hij zijn tevredenheid betuigde over de ge houden oefeningen. Het terrein was afgezet door de politie, zoodat het publiek behoorlijk op een af stand gehouden werd. Doordat Zaterdagmorgen te kwart over tien op den Schotersingel een tramwagen der E. N. E. T. uit de rails liep, was bet tramverkeer vertraagd tot half twaalf. Door persooneel der tramwegmaafschappij werd de waden weder in 4e rails éebracht Ingekomen bij mevr. Cobelens: Van N. N. 300— Van zes kindertjes opdat onze lieve moeder spoedig genezen fhuis komt J Ingekomen bij mevr. va d. Vangst: Van Mevr. W. 5— Van Mej. J. tot zekere intentie 2.50 Van N. N. met verzoek een extra Weesgegroetje Van Mej. B. Van familie K. uit dankbaarheid Op hoop van een voorspoedig kin derbed Mevr. S. ter eere v. d. H. Theresia Mej. v. E. voor hulp der gel. zielen Ingekomen bij mevr. Bar: Van Familie G. te Overveen 10— Ingekomen bij de Juliana-shchting: Van N. N. 20— Var, N. N. 5— 1 0.50 5— 2— 2— 2.50 Totaal van alle opgaven 548.90 VS Verder nog: Bij de voorspoedige geboorte van m'n eer ste, uif dankbaarheid 1- Wij zijn zoo gelukkig heden een konink lijke gift vdn 300 van een onbekenden gever of geefster te mogen verantwoorden. Hartelijke dank namens de Juliaantjes, maar vooral ook namens de Haarlemsche moe- aerlj-'s en kinderen, die hierdoor van de verpleging der Juliaantjes zullen profitee- ren. Wij berekenden, op gezag van Pater Jor- na onderhoudskosten van één Juliaantje gedurende één jaar op 600. Deze som van 300 beteekent dus een half jaar lang verpleging in Haarlemsche huisgezinnen door 'n Juliaantje. Hoeveel blije moeder gezichtjes, hoeveel kinderlach, hoeveel heerlijke verpleging in stoffelijk en gees telijk opzicht beteekent dit half jaar ver pleging. We kunnen echter niet allen een half jaar verpleging bekostigen. Maar minder wordt ook geaccepteerd. Een bedrag dat gelijk staat met de kosten van verpleging gedurende een kwartaal, een maand, een week, een dag, een uur, een half uur wordt ook gaarne aanvaard. De Juliaantjes voor ons! Ze moeten in Haarlem blijven. Wie maakt de eerste 600 vol? Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar. Ruysdaelweg 7. Overveen; Mevr. Cobelens, Parklaan 31, St. Joseph; mej. Kordelaar, Assendel verrtraat 43, St. Bavo; Joh. de Dooper; Mevr. Teeuwen, Schoterweg, Pa rochies Scholen; Mevr. v. d. Vangst, Gast- huissingel, Parochie O. L. Vrouw Rozen krans; Mej. T. Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie St. Antonius. Mej. H. C. Eldermans vraagt met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag als on derwijzeres in handwerken aan de school voor U. L. O. B. en W. stellen voor, aan resp. 386 en 317 M2. bcAiwterrein, gelegen aan de Julianastraat, tegen 17 ct. per M2. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balansen met verlies- en winstrekenin gen over het jaar 1924 betreffende het com plex van 70 middenstandswoningen van de Woningbouwvereniging „Huis ter Cleeff" en de complexen van 85 en 107 arbeiders woningen en 74 middenstandswoningen van de Haarlemsche Stichting voor Woningver betering. Men schrijft ons: Zaterdagavond is de inschrijving tot deel name aan deze excusie onder een enorme belangstelling gesloten. Nog steeds, en zelfs gisteren nog, kwamen velen zich aanmel den. De leiders, de heeren Govers en Elli- gens, hebben dan ook besloten, nog in deze maand een tweede excursie te organisee- ren. Om teleurstelling te voorkomen wordt een ieder, die hieraan wenscht deel te nemen, verzocht zich vroegtijdig op te ge ven. Het programma voor a.s. Zondag 2 Augustus is als volgt samengesteld. Punt van bijeenkomst is 6.50 uur de hal van het station. Aankomst in Apeldoorn. 9.15 uur, waarna thee gedronken zal wor den in Hotel „Zeelandia". Om 9.45 uur auto-tochtje langs het Uddelemeer, Echo put en Aardhuis. Aan het Uddelermeer zal de koffie gebruikt worden. De duur van dit auto-tochtje is 3 uur, zoodat de lunch in Hotel „Zeelandia" plaats zal hebben ongeij veer 1 uur. Om half twee een wandeling van 45 mi nuten naar Berg Bosch, om het sanato rium te bezichtigen. Bij aankomst zal thee door Dr. Bronkhorst worden aangeboden. Vertrek van Berg Bosch 5 uur, daarna een wandeling door Berg Bosch, Amers- foortsche Straatweg, naar den Juüanatoren. Dit punt met ververschingshuis, attractie's, Uitzichttoren, Doolhof, enz. is zeer interes sant. Ongeveer 6.30 wandeling naar het Koninklijk Paleis het Loo. Indien er nog tijd disponibel is, zal ook een wandeling onder- nomen worden naar het Oranjepark. Het °P 26 Juli 1925 j.l. °nzc s a ge punt van vertrek is 8.20 uur station Apel- noot. de heer S. v. d. Meer, adspirantlid van J de „Waterratten' een lsten prijs met 40 M. 1. Preludium „Eroi'ca", G. B. v. Grieken. 2. Aria T gr. t., J. S. Bach. 3. Sonate no 12 Des gr, t., J. Rheimberger. 4. Andante can tabile, William Rea 5. Toccata G gr. t., Th. Dubois. Aan B. en W. is toestemming aangevraagd voor het houden van de wedstrijden gekleed zwemmen op lange baan, te houden op 31 Augustus, 's middags 2 uur in het Z. B. Spaarne, op de hoote van de Kamperlaan. Het voorloopig programma is samenge steld als volgt: 100 M. in uniform voor politieambtenaren uit Haarlem en omstreken; 200 M. gekleed volgens Bondseischen, dames; 300 M. idem voor heeren. Gekleed hinderniszwemmen: 400 M. gekleed als boven dames; 600 M. idem voor heeren. Gecostumeerd steekspel; Polowedstrijd; Surfriding (achter motorbootjes). Behalve No. 1 is deelname alleen open gesteld voor leden der Briga. Aanmelding vóór 25 Augustus bij den heer D. N. H. Haase Zoetcrstraat 2. die zoo welwillend is de leiding der Brigade waar te nemen tijdens de afwezigheied van voorzitter en secreta resse, van 29 Juli tot 24 Augustus. Zaterdagmiddag werd door een aantal Brigadeleden en leden der Waterratten een propagandadamonstratie gegeven in Aals meer, op verzoek der Aalsmeersche Zwem- vereeniging. De door mooi weer begunstigde demonstratie had een uitstekend verloop en wekte veel belangstelling. s Zaterdagavond had de opening plaat, van het Openlucht Theater te Zandvoort Opgevoerd werd „Judas Ish Karioth van Dr. Jan Walch, waarbij Louis de Vries de hoofdrol vervulde. De ligging van het theater is werkelijk keurig. De plaats van het tooneel, geheel ingesloten door duinen, voldoet uitstekend. De accoustiek, de voor naamste factor bij openlucht theaters, is volmaakt. Woord voor woord is de tekst te volgen. Vanaf de zitplaatsen, welke amphi- teatergewijze tegen het duin ophggen, heeft men een aantrekkelijk gezicht over de duinen. Namens de commissie van het theater sprak de heer Leo Lauer eenige woorden. Hij heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder den auteur van het tooneel- stuk, Dr. Jan Walch en den burgemeester van Zandvoort, den heer Beekman, Spr. memoreerde de. vele bewijzen van mede werking, door de commissie ondervonden, naast de gelukkig weinige tegenwerking. Eenige café-exploitanten meenden n.l. dat zij er een glaasje bier minder om zouden verkoopen, waar het theater misschien de menschen zoud trekken. Spr. noemde het theater een vooruitgang van Zandvoort. de tweede badplaats van Nederland. Het werd te eentonig. Achter eenvolgens bracht spr. dank aan degenen, die hun medewerking hadden verleend, den directeur van de Zandvoortsche Duin en Terrein Maatschappij voor het oe,ange- loos afstaan van het stuk duinterrein, aan den heen Bitter, vertegenwoordiger der P. E. M., aan den architect, den heer Weijoe- veld. Door elk hunner was pro deo gewerkt. Ook bracht de heer Lauer dank aan Louis de Vries en aan de overige artisten, die welis waar niet geheel voor niets werkten, doch voor een gering gage. Zij werken weliswaar niet „pro deo" aldus spr., doch wel „pro domo". De bezoekers moeten dan ook geen volledig decor verwachten. Men kon geen groote tempel bouwen, geen groote poorten, alles is gestyleerd. Vervolgens in korte trekken de oprichting van het theater besprekende, zeide spr., dat een bouw- en een garantiefonds waren ge vormd waaruit voorloopig de kosten kunnen worden béstreden. Spr,. riep aller mede werking in. Hierna begon de voorstelling, handelende over het verraad van Judas. De handeling speelt zich af van Witte Donderdag 's mid dags tot Goeden Vrijdag 's. morgens. Het verraad van Judas, de wanhoop over zijn daad werd door Louis de Vries uitstekend weergegeven. Na afloop werd hij als 't ware bedolven onder bloemen. Zoo waren er o.a. kransen en bloemen van het Comité, van den voor zitter van de afdeeling Haarlem van de Ned. Tooneelvereeniging en van de Tooneelver. „Phoenix". Met een hartelijk speechje over handigde Leo Lauer deze bloemenschat waarbij hij tevens den wensch uitsprak de heer de Vries het komende seizoen weder in Amsterdam te zien spelen. Ook Mej. Hamel vertolkster van Maria Magdalena kreeg bloemen evenals Leo Lauer zelf. Om elf uur ongeveer was de zeer druk voorstelling eerst afgeloopen. EEN MOOI SUCCES. Bij den gehouden nationalen zwemwedstrijd 4er Dordrechtsche Zwemclub te Dordrecht doorn Uitstekende wandelaars kunnen ge nieten van deze excursie, die in alle op- zicshten, een aangename, en leerzame dag belooft tc worden. De deelnemers die a.s. Zondagmorgen ge bruik wenschen te maken van de tram naar het station, zij medegedeeld dat deze om 6.39 uur vanaf de Kampervest vertrekt. Voorts wordt men verzocht het bewijs van deelname met nummer, goed te bewaren. Bij het laatst gehouden examen boek houden slaagde voor het „Mercurius"-diplo- ma onze stadgenoot W, J, Campfens. Voor het examen nuttige handwerken slaagden de dames T. S, Hoogenbirk en J. M. Kamp, beiden alhier, Voor het examen leidster van lichaams oefeningen slaagde te Amsterdam mej. E. M.' Polderman, alhier. Voor het violohcel-examsn der Ned. Toonkunstenaarsvereeniging te 's Gravenhage slaagde de heer E. Biele, alhier. Tot directeur van het R.-K. Harmonie corps „St. Jacobus", te Halfweg, is benoemd de heer J. W. Lefeber, te Haarlem, direc ter van „Euphonia", te Overveen, In het eere-comité tof feestelijke herden king van den honderdsten geboortedag van president Paul Kruger, heeft o.m. zitting de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, te Haarlem, op Dinsdag 28 Juli, des namiddags van 23 uur, door den heer R- G. Crevecoeur* vrije slag in den zeer mooien tijd van 28 4/5 sec., benevens eens lsten prijs schoonsprin- gen heeren, KOEL APPARATEN. In de showroom van het gasbureau m de Kruisstraat z.al gedurde deze week élken midag van 1 tot 6 uur een demonstratie ge geven worden met een nieuw kpelapparaa. met gasverwarming van de Ned. Refrigera tor Mij. Het toestel is eenvoudig van con structie en kan door een ieder met één handgreep worden bediend. Het geheele proces komt daarop neer, dat water en ammoniak geleidelijk verhit worden tot 100 a 120 graden. Het is voor levensmiddelen en voor slagerijen, melk-, boter- en kaaswinkels, zuivelinrichtingen. apotheken, chemische fa brieken en laboratoria van groot nut. De koude-averbrenging en het verkrijgen van een gelijkmatige temperatuur in de kast, wordt bereikt door he buizen-systeem van den verdamper, hetwelk in de kas' IS aangebracht. De verkregen koude is in het buizen-systeem van deo verdamper samen gebracht en wordt gelijkmaig aan de lucht weder afgegeven. Hierdoor is de lucht in de kast altijd zuiver en droog. De verhitting kan geschieden door electri- citeit, gas, petroleum, hout, kolen enz. Verder eigent deze kast zich bijzonder voor de tropeü. en Dat het toestel bevredigd, bewijzen de verschillende getuigenissen van afnemers. Het is werkelijk aanbevelenswaardig de demonstratie te gaan bijwonen» Barometerstand 746.5 m.M. te Barometerstand 9 uuj v.m.: 754 Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Konlugstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 27 Juli. Hoogste Barometerstand 765.4 m.M. te Toulouse. Laagste Holyhead. Verwachting van den avond-van 27 tof den avond van 28 Juli: Krachtige, later wellicht afnemende Zui delijke tot Westelijken wind, zwaar bewolki tot betrokken met regenbuien, later wel licht opklarend, zelfde temperatuur. In ons eerste bericht omtrent een voor» genomen steunactie voor het slachtoffer van de steekpartij te Heemstede kwam een onduidelijkheid voor. De in te komen gel-, den zullen worden beheerd door de direc tie van De Spaarnebank, welke zich bereid verklaarde voor een wekelijksche uitkeering tezorgen. Vorige opgaat J °"'~r Mevr. H. H. 2.50 H. E- 2°-— Mr. H. Th. 10— In verband met de wenschelijkheid, dat het houten politieposthuis op het Leidsche plein worde vervangen door een steenen gebouw, leggen B. en W. een ontwerp voor het bouwen daarvan over. Uit de teekening blijkt, dat achter het posthuis een publiek urinoir zal worden aan gebracht; het bestaande ijzeren urinoir zal daardoor kunnen vervallen. De slangenwagen, die in hei bestaande posthuis geborgen wordt, zaï niet in hc' nieuwe gebouw worden geplaatst, maar kar worden ondergebracht in het spu'.thuis. naast de scholen nrs. 25 en 26. Ten einde het bestaande pesthuis gedu- rende-den bouw van het nieuwe op dezelfde plaats, in gebruik te kunnen houden, zal het eenige meters worden verplaatst. Dc kosten, met inbegrip van die van het urinoir en het verplaatsen van het bestaan de gebouwtje, zuil bedragen 7.600, vcm welk bedrag B. en W. een crediet aanvra gen. B. en W. stellen voor. aan de N. v. Reclame-Zuilen Mij. „Rezuma", te Araster dam, vergunning te verleenen tot het aan brengen van lichtreclame aan de halten Proveniershuis, Plein, Wagenweg, Frar.s Halsplein en Sckoterbiug. Voor de eerste zuil wordt in rekening gebracht 250 per jaar, voor de twreede 225, voor de derde 200 en voor elke volgende 175 per jaar. iaar. Zaterdagmiddag is aan het Bloemendaal- sche strand een droevig ongeluk gebeurd waarbij dc zee wederom een slachtoffer heeft geeischt. De zestienjarige Groen, wonende Gier straat alhier, had zich Zaterdagmiddag naar het Biocmendaalsche strand begeven en ging daar alleen zwemmen tusschen Blocmen- daal en IJmüiden ongeveer ter plaatse waar de Zeeweg, w-elke door de duinen van be' landgoed Duin en Kruidberg loopt, aan he' strand ui'komt, ter plaatse ook. waar hel vorig jaar de heer Luden bij het zwemmen verdronk. De jongen had zich in zee begeven en een heer en dame, die langs het strand wandel den zagen hem zwemmen, doch daar ze tevens ook bemerkten, dat 't een goed zwemmer was namen ze geen verdere no titie van de verrichtingen van den jongeman die zich steeds verder van het strand ver wijderde. Het was toen ongeveer 6 uur in den middag. Een half uur later zagen kinderen, die passeerden het lijk van een manspersoon aanspoelen, dat bleek van den jongeman te zijn. Onmiddellijk werd de Bloemendaalsche reddingsbrigade gewaarschuwd, die pogingen in het werk stelde om de levensgeesten weder op te wekken, echter tevergeefseh. Een geneesheer uit Den Haag, die toeval» lig op de plaats aanwezig was, kon niet anders dan den dood constateeren. Het lijk werd overgebracht naar het lijken huisje op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal. Wat de oorzaak van dit droe vig ongeval was oL de zwemmer door een strooming in zee is meegesleurd of dat hem een of ander ongeval overkwam zal uit den aard der zaak moeilijk meer te constatee- r ,n gee - bijzondere aandacht aan den zwemmer schonk, toen hij in ze was. De afdeeling Haarlem „St. Augustinus* van den Nederl. R. K. Bond van Spoor eo Tramwegpersoneel „St. Raphaël", houdt een algemeene vergadering op Dinsdag 28 Juli 1925, des avonds 8 uur in het gebouw St. Bavo. De agenda vermeldt o.m. installatie nieuwe leden en indienen voorstellen R. v. A. De Staatscourant bevat de statuten van de middenstands-centrale voor Haarlem en om liggende gemeenten, gevestigd te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1