fets srsasrasaféï; f 30 «.«{ggaaiSsxasaasssE Vll^ATJE^ s'T; f 125.- f 50.-sr.rs?,™ f w.-asfssr Verkeersongevallen. Voor Kees. Voor de Juliaantjes. Dinsdag 28 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16105 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Scheeve redeneering. Het NederlandschBelgisch verdrag. Agenda 29 Juli Bezoek van den ex-keizer aan Zandvoört. Van onze Rechtbank. Een treiler gezonken. DAMMEN. VISSCHEN. Gevonden dieren en voorwerpen. Een scheidingsmuur. Brandje. KONINKLIJK BEZOEK. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. HILLEGOM. HAARLEMMERMEER. SANTPOORT. BLOEMENDAAL. LAATSTE NIEUWS. De bliksem ingeslagen. De Australische zeelieden staking. Amundsen's nieuwe poolvlucht. Hoog bezoek. De Fransche en Spaansche eskaders te Santauder. De Chineesche militaire autoriteiten. LANDB. EN VISSCHERIJ Invoer van vruchtboomen in Amerika. Het Pretoriaplein. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Haarlem. Koningstraat 10 Telegraphisch Weerbericht De landbouwtentoonstelling te Apeldoorn. Alg. Boomkweekersvereeniging. VERKEER EN POSTERIJEN. Zeep-reclame op postwagens. Gelukstelegrammen. Geneeskundige controle. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HIEUWE HAARLEMSCKE COURANT AcJrerTen fieri 35 eetiY* péf Bif contract Delangrijk* kortiagi Advertentiëo tusschen den teksl als ingezonden cnededeeling. 60 ct per regel op de le Pagin- s 75 ct per regeL Vraag- en aaabod-adver# tactiën 1—4 regels 60 ct. pe* plaat sing: elke regel meer 15 cL, bv 7ooruitbetaling. Dij'een ongeval rnei doodeliiken af loon /J3U." Het eerste geluid, dat het lijforgaan van (minister Colijn uit de nieuwe regeerings- I symphonic laaf hooren, is niet erg aanlok kelijk. Zaterdagavond plaatste „de Stan daard" een hoofdartikel getiteld „de an- nexatiezucht", waarin krachtig wordt op gekomen fegen het nu afgesloten beleid van minister Ruys. Herinnerd wordt, dat de laatste jaren de - groeiende anriexatiezuchf der groote gemeenten door de heengaande regeering meet werd bevorderd dan teruggehouden. Regeering en Kamer leenden eiken dwang voor gemeentelijke uitbreiding een willig oor. Een plan, eenmaal bij de Kamer inge diend, kon op aanneming wel zeker reke nen. Alleen de anti-revolufionairen, aldus de Standaard, toonden geregeld principieel verzet tegen een strooming, die „inging fe gen het historisch bestel voor onze ge meenten." Het blad geeft dan als volgt hef streven en den gedachtengang der voor standers van annexatie weer. De Staatscommissie-Oppenheim voerde hef pleit voor de samenvoeging van kleine gemeenten tot grootere. Zij wees er op, dat van de elfhonderd gemeenten, die ons land kenf, er achthonderd zijn die minder dan zesduizend inwoners hebben. Bijna vijfhon derd gemeenten tellen nog geen twee dui zend inwoners. Welnu, zoo werd gevraagd, hoe kan men van zulke kleine gemeenten verwachten, dat er krachf van zal uitgaan? Hoe kun nen zij bevrediging schenken aan de vele behoeften der burgerij, die thans oprijzen? Hoe kunnen zij in staat zijn een goede ad ministratie te voeren? Hoe zullen zij amb tenaren tot zich trekken, in staat het hoofd te bieden aan de eischen, die een goed ge meentebeleid thans stelt? De taak der gemeente is een gansch an dere geworden dan voorheen. En het is wenschelijk, dat de kleine on machtige gemeenten worden saamgevoegd tot krachtige gemeenten. Op groote schaal behoort tot samensmelting van kleinere ge meenten tot groofe gemeenten te worden overgegaan. Hiermee is de gedachte, die tot annexa tie dreef voor een deel inderdaad juist weergegeven. Maar wat „de Standaard" er verder aan vastbindt, gaat recht tegen den draad in. „De boven aangegeven motieven werden gretig aangegrepen door de velen, die in de steeds grootere bemoeiing van de gemeentebesturen met het leven der burgerij, een bewijs van vooruitgang zagen," schrijft het blad. En het wijst er dan op, dat in vele provincies een voorschrift was gekomen om de salarissen der burgemees ters en der ambtenaren sterk te verhoo- gen. „En nu de kleine gemeenten dien nieuwen last moeilijk konden dragen, leid de dit als vanzelf tot de overweging der samensmelting van verschillende kleinere gemeenschappen tot een gróote en krach- tige gemeente,heet het verder in het blad. En tegen die „centralistische strooming" van onzen tijd gaat dan hef verzet. Een dergelijke redeneering gaat geheel scheef en het lijkt ons noodig daartegen over krachtig stelling te nemen. Wij wil len nief ontkennen, dat er b.v. onder de sociaal-democraten en andere p r i n c i p i- e e 1 e voorstanders van uitbreiding van overheidsbemoeiing velen, gevonden wor den, die gemeentelijke annexaties hoofdza kelijk bevorderen om hun ideaal dichfer na bij te komen, maar iif geeft nog geen recht om te zeggen: Wij moeten uit be ginsel tegen annexatie zijn, wanf anders werken wij meerdere overheidsbemoeiing in de hand. Hoe immers staan de zaken? Wij hebben geleidelijk aan de openbare bestuurscolleges, Staten-Generaal, Provin ciale Stafen en vooral de gemeentebestu ren met werk zien overladen. Meer en meer concentreerden de levensverrichtin gen zich in ambtelijke handen. En daar tegen rees en rijst nog fe recht verzet. Wie nu roept om decentralisatie van bestuur, rindt ons aan zijn kanf. Maar dan goed .onderscheiden en weten, waarover we pra len. Vermindering van overheidsbemoeing, "lat wil zeggen het brengen van de zorg voor publieke zaken en voor sociale aan gelegenheden uit de handen der overheid in die der betrokkenen zelf. En we den ken daarbij aan een Hoogen Raad van Ar beid, aan officieele bedrijfsverenigingen, aan Nijverheidsraad, Kamers van Koophan del enz* Maar waf beeft dit met gemeente lijke annexatie te maken? Niets! „De Stan daard zal toch niet willen zeggen: „in de kleine gemeenten wordf met allerlei wet telijke maatregelen maar zoo'n beetje, de hand gelicht; wanneer zij onder een groo- ter gemeentebesfuur komen is dat uit?" Dat kan toch een orgaan, hetwelk staat op handhaving der wet, niet bedoelen. Maar dan valt ook alle vrees voor uitbreiding van overheidsbemoeiing door samenvoeging van gemeenten weg. Wanneer drie gemeenten van ieder 20.000 zielen gemaakt worden tof ééne van 60.000, dan wil dit zeggen, daf dezelfde dingen, die tot nu toe door drie gemeentelijke administraties en drie gemeenteraden gebeurden, voortaan door één a bestuursorgaan zullen geschieden. Er tal daardoor dus eer inkrimping van per toneel dan uitbreiding plaats hebben; van vermeerdering van overheidsbemoeiing is echter geen sprake. Wij gelooven dan ook dat „de Stan daard" hier een goeden strijd met geheel verkeerde middelen wil uitvechten en den fegenstanders wapenen in handen levert. Imtaers ook het andere, vrij wel afgesle ten argument van de „historisch gegroei de" grenzen onzer gemeenten gebruikt het anfi-revolutionaire orgaan in dit verband al zeer te onpas. Wij zouden niet gaarne ontkennen, dat vele gemeenten in ons land een traditie hebben, waaraan nief straffe loos valt te raken, maar met heel veel, vooral kleine gemeenten, is dat nief het geval en is het e e n i g e bezwaar tegen annexatie van een deel der burgerij de vrees van meer belasting te moefen beta len. De tegenstanders van annexatie kee- ren dan de zaak om en redeneeren al dus: „de groote stad zoekf in haar annexa- tiezzucht niet zoo zeer naar verruiming van haar grenzen als wel naar de inko mens van de welvarende gemeenten om haar heen." En als voorbeeld grijpt de Stan daard dan naar Haarlem, waarvan het an nexatieplan al 'gereed ligt, maar waaraan de heer Colijp, wordt hij straks minister president en. volgt hij het advies van het blad, waarvan hij nog voor kort hoofdre dacteur was,, wel den rug zal toekeeren. Maar wat blijft er nu van die historische rechten over, wanneer men ze eerlijk gaaf toetsen. Wijst dan de geschiedenis de nor male ontwikkeling aan van landelijke ge meenten, waar de familietradifies van oude geslachten in bestuur en stichtingen voort leven; waar de bevolking zelf van eeuw op eeuw een eigen karakter behield? Niets van. dat alles. Men vindt er eenige luxe plaatsen, die in weinig jaren tijds ge heel van karakter veranderd zijn; waar rij ke stedelingen in luxe villa's den boven toon voeren boven de eertijds landelijke bevolking, welke geheel op den achtegrond raakt. Die stedelingen zijn van alle oorden gekomen, opgeschrikf door de hooge lasten hunner vroegere woonplaats. Inmiddels zijn de annexaties van al die groote ste den, Amsterdam, den Haag, Rotterdam enz. tot stand gekomen. Nu de grensuit- breiding van de provinciehoofdstad van Noord-Holland op dezelfde wijze en om dezelfde redenen zou moeten plaats hebben nu moet dat stuiten op de „vluchtheuvels van hooge inkomens" en om dat motief te maskeeren worden de historische grenzen aangevoerd en wordt fegen de toenemende overheidsbemoeiing gewaarschuwd. Over tuigend lijkt ons een dergelijke redenee ring niet. Laten wij eerst eens eerlijk on derzoeken, waar de voornaamste redenen liggen van de sfijging der uitgaven van de groote gemeenten. Wij komen dan tot de conclusie, dat de opeenvolgende regeerin gen verzuimd hebben de verhouding tus schen de inkomsten van Rijk en gemeen- fen op gezonde basis te regelen; dat het Rijk eerst eens moet begipnen .het onder wijs geheel tot Rijkszaak te maken, evenals de politie, krankzinnigenverpleging en een groof deel der armenverzorging. Bij een zuivere bestudeering komt men tot de conclusie, dat de moderne groote ge meente tal van zaken verricht, die niet uitsluifend tot haar eigen, strikte huishou ding kunnen gerekend worden. Laat men haar daarvan eerst eens onflasten en dan over uitbreiding van overheidsbemoeiing gaan praten. Een gezonde verdeeling van die lasten zou dan waarschijnlijk ook tot een aanmerkelijke verlaging van lasten in die groofe gemeenten voeren, wat er weer toe zou kunnen leiden, dat de groote in komens wat meer sociaal gevoel ook te genover de plaatselijke gemeenschap, waar toe zij behooren, zouden foonen en deze niet behoefden te" ontvluchten en zoodoen de het voortbesfaan der groote steden langzamerhand onmogelijk maken. Wan neer men zóó de annexatiegedachte zui ver reconstrueert, komf de redeneering van „de Standaard" daar toch wel heel scheef fegenover te staan. Hopen wij, dat dit Standaardartikel geen voorlooperfje is van het nieuwe regeerings- program! B m-j EEN WIJZIGING TE WACHTEN? Naar de Rsb. verneemt, heeft de nieuwe Belgische regeering, naar aanleiding van de ernstige critiek in Holland op het ontwerp verdrag tot herziening van het tracta^t van 1839, a^m de N.ederlandsche regeering mede gedeeld, dat zij bereid is om in de financieele bepalingen enkele wijzigingen te brengen, die ten deele tegemoetkomen aan de bezwa ren, van Nederlandsche zijde geuit. Een der meest belangrijke concessies in de- zé is een wijziging van de bepalingen in ar tikel IV van het verdrag, regelende de kwestie van de Schelde. Volgens het ont- werp-verdrag kan Nederland tot nakoming van de verplichting tot bevaarbaarmaking van de Schelde verplicht worden door Bel gië tot het doen van vrijwel ongelimiteerde uitgaven. België is nu bereid deze bepaling zoodanig te wijzigen, dat, wanneer Nederland ten bate van Antwerpen verbeteringen in de Schelde moet aanbrengen, de kosten hiervan voor Nederland niet hooger zullen zijn, dan het bedrag, dat beide landen in gemeen schappelijk overleg in het verdrag als een maximum zullen vastleggen. Mochten kosten van eventueele werkzaamheden boven dit bedrag uitgaan, dan zullen deze door de Belgische regeering worden gedragen. Ook in zake de kosten van de aan te leg gen kanalen is de Be.lgische regeermg bereid een andere financieele regeling te overwe gen, die voor Nederland financieel minder bezwaarlijk is. Sociëteit „St. Bavo". Dames-geleidsters Vacantie-uilstapjcs Bond van Groote Ge zinnen, 8 uur. Haarlemsche Inkoop combinatie, half 9 uur. Voetbalvereen. „Zwaluwen", 8 uur. Bestuursraad R.-K. Volksbond, 8 uur. „Eerbied in Gods Huis", 8 uur. Bevolkingsbureau, half 9 uur. Vervolgonderwijs, 8 uur,^ Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89/4 upr. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen Van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs*voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en ^aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek .Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Fees'dagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. ,St. Marfhavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2—3 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) - ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (SnclvcrbancT Centrale post Te). 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. De ex-keizer van Duitschland zal een Veer tien dagen hier als gast van baron Von der Heydt komen vertoeven, meldt de „Tel." Dit bericht zal voor de vele Duitsche gasten, die in ons baddorp vertoeven, wel een welkome mededeeling zijn. Bij het vorige verblijf ten huize van baron Von der Heydt was er al een groote belangstelling van Duitschers, die hier hun vacantie doorbrengen. MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN De heer J. S., wonende aan den Aalsmeer- derdijk te Haarlemmermeer, raakte Zaterdag, terwijl hij met z'n motorrijwiel op genoem den dijk reed de macht over het stuur kwijt doordat het rijwiel in een kuil van den weg terecht kwam. De motor sloeg door z'n flinke vaart geheel over den kop, terwijl de berijder over den weg werd geslingerd. De heer S. bekwam eenige verwondingen aan hoofd en handen en brak een beèn. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. AANRIJDING. Terwijl H. V., wonende aan den IJweg te Haarlemmermeer met z'n vrachtauto op den Kruisweg aldaar reed, kwam hij in aan raking met het 16-jarig meisje M. H. uit de Meer. Het mag een wonder heeten dat het meisje behalve een paar kleine verwon dingen geen ernstig letsel bekwam. Haar rijwiel werd echter totaal verniled. Aanrijding te Zandvoort. Maandagmiddag had op de Zeestraat on geveer bij de Haltestraat een aanrijding piaats met twee auto's. Persoonlijke on gelukken zijn niet voorgekomen. Alleen was er eenige materieele schade. Deze schade zal door onderling overleg geregeld worden. Het incasso-bureau aan de Groote Markt. De beklaagde vrijgesproken Donderdag 23 Juli j.l. stond voor onze rechtbank terecht J. L. H. E. uit Schoten, terzake van wederrechtelijk toeëigenen van brieven en geldsbedragen. Thans is de be klaagde vrijgesproken, met last tot invrij heidstelling. Dc brandstichting te Hiliegom, Eveneens werd vrijgesproken, met last tot invrijheidstelling, de 23-jarige J. v. d. J- te Hiliegom, die Donderdag j.l. terecht stond, beklaagd van het feit, dat hij op of omstreeks 9 Juli j.l. brand zou hebben ge sticht in de woning van den heer N. Klein, te Hiliegom Gisternacht is in de visschershaven alhier de stoomtreiler Pieter Cornelis IJ.M. 146 gezonken. Toen men het ongeval bemerkte begaf men zich spoedig op het schip, daar de kok aan boord sliep* Met moeite kon deze gered worden. Vervolgens werd het schip naar het ach terste gedeelte van de visschreshaven ge sleept, en daar aan den grond gezet. Het schip werd lens gepompt en weer naar de kade verhaald. De vermoedelijke oorzaak van het zinken van het schip is, dat de buitenboordskraan openstond. Vorige opgaaf ƒ92.50 Ingekomen bij den heer G. Nielcn van mevrouw N. N. 2.50 Mejuffrouw K. 1. Familie M. te Overveen 3.50 HET MOND- EN KLAUWZEER. Op onrustbarende wijze breidt het mond en klauwzeer in de Haarlemmermeer zich uit. Vooral langs den Vijfhuizer en Cruquiusdijk is het al heel erg. Men ziet bijna geen boeren erf meer zonder het bekende maar gevreesde biljet. GYMNASTIEK M.O. TE HAARLEM OP 27 JULI. Geslaagd de dames C. Th. Steffelaar, 's-Gravenhage E. A. Meyerink, Amster dam H. G. Verveen, Utrefcht C. M. Ren- ser, 's Gravenhage A. H. C. du Crocq, te UtrechtC. E. Wigersma, Haarlem S. M. S. Graeuwerd, 's Gravenhage. HOOFDAKTE. Haarlem 27 Juli. Geexamineerd 6 mannl. candidaten. Toegelaten de heeren B. P. Eling,.van Amsterdam; N. D. Erkamp, van Amsterdam D. P. Groot van West- zaan. DISTRICTSVERGADERING. Woensdag, 5 Augustus a.s. houdt het district Haarlem van den Nederl. Dambond een vergadering in het gebouw der St. Jo- sephvereeniging aan de Koningsteynstraat des avonds 8 uur. De agenda vermeldt o.a. bespreking competitie wijziging compe titie reglement in bestuursverkiezing, NEDERL. DAMBOND. Naar wij vernemen heeft Mr. S. de Jong zijn benoeming tot voorzitter van den Nederl. Dambond aanvaard. Mr. S. de Jong is naar wij meenen lid van het Vereenigd Amster- damsch Damgenootschap. ENGELSCH DAMMEN. Het kampioenschap van Glasgow is ge wonnen door A. Bain. dat van Londen door H. J. Fricker, waarbij de oude kampioen Terscheleit zijn titel verloor en Cohen niet medespeelde. R.K. BEVERWIJKSCH DAMCLUB I— ONS GENOEGEN II. Naar wij vernemen speelt „Ons Genoegen II" aangevuld met eenige spelers uit het eer ste een vriendschappelijken wedstrijd tegen de R.K. Beverwijksch Damclub Zondag a.s. te Beverwijk, in het gebouw der St. Joseph- gezellenvereeniging aan de Peperstraat. De aanvang zal later worden bekend gemaakt. Totaal vorige opgaven 548.90 'a Tot zekere intentie van fam. S. 3.— N. N. tot zekere intentie 1. Ter eere van de H. Teresia voor Herstel van een zieke, Spaarndam 2.50 Van de Wed. W., om voorspoed in zaken 1. Ingekomen bij mej. Kordelaar: Van mej. M. van L. 1. Ter navolging f 5. N. N. f 5-— Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar. Ruvsdaelweg 7, Overveen; Mevr. Cobelens, Parklaan 31, St. Joseph; mej. Kordelaar, Asser.delverrtraat 43, St. Bavo; Joh. de Dooper; Mevr. Teeuwen, Schoterweg. Pa rochies Schoten; Mevr. v. d. Vangst, Gast huissingel, Parochie O. L. Vrouw Rozen krans; Mej. T. Kamerbeek. Zijlstraat 95, Parochie St. Antonius. VISCHWEDSTRIJD „DE LUSTIGE HENGELAAR". Zondag hield het vischcollege „De Lus tige Hengelaar" een ociderlingcn wedstrijd, zoowel voor leden als voor donateurs. Door beide partijen werd 114 gevischf. Een tweetal auto's bracht hengelaars en contro leurs naar den waterkant. Vooraf werd hulde gebracht aan het bestuur voor het ornaniseeren van dezen wedstrijd, waarna de heer Stoof, namens he bestuur dank zeide voor het vertrouwen der leden: De uitslag van den ledenwedstrijd is: 1. Wigche'ring, '2. Wilkes, 3. G. Stoof, 4. C. van Wouver, 5. Jansen. 6. Haalem, 7. Prinsen, 8. Terukel, 9. Tangermpn, 10. Hoonhout, 11. Boereé, 12. De Bonte. Daarna had de wedstrijd voor donateurs plaats met den volgenden uislag: 1. Papenburg, 2. P. J. Meegdes, 3. De Nieuwe, 4. Wijkhuizen, 5. C. Meegdes, 6. Droog, 7. Kraan, 8. Steenkist, 9. Coene, 10. Heetum, 11. Kordelaar, 12. Van Wort, L3. Van Bruggen, 14 Raaphorst. Het was voor leden en donateurs een aardige dag. P. Uittenboogaard, Allanstraat 93, arm band E. v. Kampen, Oorkondelaan 26, armbandhorloge E. v. Bruggen, Linscho- tenstr. 5rd., badmuts W. Laan, Waldeck Pyrmontstr. 27, bril in étui R. Oosterling, Ruysdaelstr. 15rood, rijwielbel. merk J. P. Jansen, Franschepad te Vijfhuizen, broche H. v. d. Ploeg, Zomerstraat 25, bril P. Gross kamp, Rollandstraat 67, bankbiljetPolitie bureau, Smedestraat, glacé handschoenen P. Smits, v. Marumstraat 49, hondje (geel) Politiebureau, Smedestraat, hondenhalsband met penning Kuijk, Binnenweg 88 gele k hond, „Kennel Fauna" Offenberg, Oude Raamstr. 12 rood, takshond, idem G. v. Gaasbeek, Busken Huetstr. 23, japon C. Huren, Haasstr. 10, jonge kip v. d. Meer, Esschilderstr. 20, gr. witte poes, „Kennel Fauna" Koster, Raamsteeg 13 rood, grijze poes, idem F. Hardesmeets, de Clercqstr. 73, portemonnaie met onhoud A. Beukers, Gen. de la Reystr. 31, portemonnaie Po litiebureau, Smedestr., pakje ontwikkelings- kaarten (foto) Nienkemper, Nagtzaamstr. 47, honderpenning Martens, Raaks 9, rozen krans Politiebureau, Smedestraat, dames- ring J. Heijen, KL Heiligland 54rd., schort J. A. Ruis, Heerenweg 285, wandelstok G. de Ronde, Vooruitgangstr. 77, sigaren koker de Graaf, L. Boogaardstr. 22, dames- taschje met inhoud F. Lodder, Gasthuis straat 24rd. motortaschje met inhoud P. A. Baas, Voorzorgstraat 7, damestaschje met inhoud W. G. Pel, Berckheydestr. 9rd, vulpenhouder F. v. Rijssen, Groote Hout straat 89, zakmes. Aan de Zuidzijde van het cavalerieterrein wordt op de scheiding van dat terrein en de erven van de aan de Saenredamstraat staan de huizen, een twee meter hoogen muur op getrokken. Vroeger diende dc wel breede, maar zeer vervuilde en stinkende sloot als afscheidingsmiddel, maai toen dezo sloot ge dempt werd kortgeleden, werd een draadaf rastering geplaatst. Dit is, vooral voor de be woners der aan die straat staande perseden een afdoende verbetering Hedenmorgen half zeven werd brand ont dekt in het perceel Zuider Buiten Spaarne 50, alwaar een opslagplaats van bouwmate rialen is gevestigd. In het pakhuis waren vele zakken ongebluschte kalk opgeslagen. Door de hevige slagregen, welke door een lek in het dak naar binnen sloeg, werd de kalk nat en ging broeien. Hierdoor raakten eenige zakken in brand. Door personeel van de Haarlemsche Steenkolenhandel werd de brand gebluscht. Tot deelneming aan de huldebetooging hebben zich een 20-tal vereenigingen aan gemeld. Er is thans een vergadering door de betreffende commissie van „Koninginne dag" tegen a.s. Vrijdagavond uitgeschreven, waartoe uitgenoodigd zijn van elke vereeni ging twee afgevaardigden. De vergadering is mede toegankelijk voor vertegenwoordigers van die vereenigingen, welke zich tot nu toe niet hebben aangemeld, maar die zich wen- schen aan te sluiten bij bedoelde hulde betooging. Opneming beursnoteering. De Minister van Finaftciën heeft aangewezen voor de op neming in de dagelijksche noteering in de prijscouranten der beurzen ,met ingang van 28 Juli 1925, ƒ858.000 5 pet. obligatiën, lee ning 1925, der gemeente Bloemendaal. Personalia. Geslaagd te Den Haag voor het Mulo-examen. M. Paling, te Hiliegom. Personalia. Te den Haag slaagde voor het examen Mulo, J. Visser, te Haarlem mermeer. Bouw autogarage. Bereids is een aan vang gemaakt aan het bouwen van een auto garage aan den Rijksstraatweg alhier voor rekening van den heer M. C. Maarschalk. Gezien de door den architect gemaakte plannen, zal Santpoort straks op een ruime garage kunnen bogen. Het geheel beslaat een oppervlakte van pl.m. 350 vierkante meters. Boxen en winkelruimten zijn zeer practisch ingericht. Voor autobezitters belooft het een flinke verbetering te worden. Aannemer» van het bouwwerk is de fa. Boerrigter en -Houtkamo te Haarlem. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal te houden op Donderdag 30 Juli 1925 des na middags vier uur ten gemeentehuize te Over veen. De agenda vermeldt: Voorstel van vier raadsleden tot aanvulling van het raadsbe sluit d.d, 16 Juli 1925, waarbij de voorwaar den werden vastgesteld, waaronder de gron den langs den Zeeweg in exploitatie kunnen worden gebracht. ZWOLLE, 28 Juli. In de woning van de familie B. in de Trompstraat, is hedenmorgen de bliksem ingeslagen waardoor groote ver woestingen in het huis zijn aangericht. Door het hemelvuur is geen brand ontstaan. MELBOURNE, 28 Juli. De scheepseigena ren en zeelieden hebben gister geconfereerd. De zitting is verdaagd tot op heden. De sta king breidt zich steeds uit. OSLO, 28 Juli. Amundsen confereert met de Dornier fabrieken te Piza over het slui ten van contracten voor de levering van de motoren voor de nieuwe machines, waar mede hij de a.s. poolvlucht zal ondernemen. Het betreft hier machines van 2000 P. K. die hun in staat zullen stellen van Spitsbergen naar Harba te vliegen zonder landing. Amundsen's propagandareis zal in Augustus aanvangen. Hij zal de Europeesche hoofdste den bezoeken en 8 Oct. in Amerika aanko men, waar hij tot het volgend jaar zal blijven. BAGDAD, 28 Juli. Vernomen wordt, dat koning Feizal binnen kort een bezoek zal brengen aan Europa. SANTAUDER, 28 Juli. De Fransche en Spaansche eskaders zijn hier aangekomen. De Koning ontving de commandanten in zijn paleis en bood een groot heeren-diner aan. KANTON, 28 Juli. De roode generaal Bo rodin is benoemd tot adviseur van de Kan- toneesche regeering als opvolger van den Amerikaanschen attorney Robert Norman. Verder wordt gemeld, dat het opperste be vel over de departementen van Oorlog in handen zijn gekomen van de Russen. De Federal Hortical Board heeft het voor nemen, om de grenzen van de Vereenigde Staten van Amerika te sluiten voor den in voer van vruchtboom- en rozenonderlagen. Op 29 Juni heeft te Washington een Daring plaats gehad. Hier is echter gebleken, dat er in Amerika nog geen voldoende cultuur van zulke onderstammen is, om in de be hoefte van het land te voorzien. Volgens de Amerikaansche tuinbouwbladen is dr. Mar- 'att thans hlükbaar genegen, voorloopig niet Men schrijft ons: Door den Gemeenteraad van Schoft, werd Vrijdagavond besloten de hulpschoo: op het Pretoriaplein te verkoopen en de noodwoningen te verplaatsen. Opgeruimd staat netjes zegt de volksmond, hetgeen hier zeer zeker van toepassing is. Den laatsten tijd diende het schoolgebouw ner gens anders meer voor dan voor het uitha len van kattekwaad door jongens. Het staat er Tiu verveloos en smerig. Ingegooi de ruiten en dakpannen verhoogen den keurigen indruk. Thans heeft de Gemeente de gelegenheid van dit plein iets aardigs te maken. a Een knus plansoentje zou een aardige onderbreking zijn van de steenklompec daar. Het zou een verfrisschendjE aanblik zijn voor de daar wonende menschen. Ovei het algemeen is men in Schoten toch nief verwend met plantsoenen, een pracht ge legenheid dus om hiervoor waf meer te doen. Waarom zich niet gewend tof Haar lem, waai* men toch uitstekende relaties heeft? Misschien heeft men daar wel eenige mooie planten of boompjes die men zou kunnen overnemen. 't Is te probeeren. Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Achteruft. OPGAVE: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen var 28 Juli. Hoogste barometerstand 765.2 Biarritz ei Toulouse. Laagste barrometerstand 749.0 Stornoway Verwachting van den avond vn 28 tot dei avond van 29 Juli: krachtige tot matigen, la ter wellicht afnemende zuidelijke tot weste lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt n c( aanvankelijk nog regen- en onweersbuien zelfde temperatuur. tot een invoerverbod over te gaan. De Hor tical Advertiser meent, dat de huidige toe- stanr onveranderd zal blijven althans tot en met 1929. V Behalve van H. M. de Koningin en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, ent- ving het bestuur van de op 19,20 en 21 Augus tus a.s. te houden Nationale Landbouw tentoonstelling te Apeldoorn, reeds meer dan 50 gouden en andere medailles voor de ver schillende rubrieken. Deze tentoonstelling, die gehouden wordt bij gelegenheid van de algemeene vergadering van de G. O. Mij. van Landbouw, verheugt zich wel in de sympathie van het Kon. Huis en van het pu bliek. Alle gegevens wijzen er op, dat er een groot bezoek zal komen. Te Utrecht hebben vergaderd vertegen woordigers der aangesloten vereenigingen en leden der in Januari opgerichte algemeene Boomkweekersvereeniging, welke vereeni ging zal vilVangen de vroegere groep Boom- kweekerij van den Ned. Tuinbouwraaa.- Het bestuur staat thans uit de heeren Dominicus Wemeldinge Kuiper Veen- dam Schraven, Lottem Keessen Aals meer Ch. van Rossem, Naarden dr. Ruys Dedemsvaart terwijl de heeren Parmentier Naarden en H. C. Valeton, te 's Graven hage, gekozen werden resp. tot voorzitter er secretaris-administrateur. Op initiatief der kweekersvereeniging „Naar- den-Bussem" zal door het bestuur een stu diecommissie worden benoemd, welke com missie zal trachten gedaan te krijgen een sa mensmelting van Boomkwee ker?beurs, Ned. Tuinbouw Handelsvereniging met de Alge meene Boomkweekersvereeniging. Komt deze samenvoeging tot stand, dan zoude den boomkweekers bij een veel een voudiger arbeidsveld op 't vereenigingsge- bied, veel meer geboden worden. De Postadministratie is met de Lever's Zeepmaatschappij voorloopig overeengeko men dat de reclameborden bovenop de hand- postwagentjes zullen worden verwijderd. Door het personeel was ernstig bezwaar gemaakt tegen zeepreclame op de handwa gens. Met ingang van 1 Augustus zal de regeling betreffende de aflevering van telegrammen op luxe-formulieren uitgebreid worden tot de hulpkantoren. De heer dr. H. Offerhaus J.Hzn. te Utrecht is benoemd tot geneeskundig adviseur voor het Staatsbedrijf P. T. T.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1