EXTRA AANBIEDING Lltolzhaus Verkeersongevallen. Het rapport der ZielcenKuiscommïssïe. ^Koffers - Handkoffers - Reisartikelen Haarlem FlJJfe LEP£RWaREN TASS Ctiïrf Ert KEISARTIKEL.Ert PUPEli De gronden Tangs dén j Zeeweg. Een kruideniersbeurs. Nog een botsing. Weer zoo'n woeste racer. Fiets-ongeval. BURGERLIJKE STAND. KATHEDRAAL. De Handelstentoonstelling in het Brongebouw. Klasse-kamers bij het Groote Gasthuis met vrije artsen-keuze. Een park herstellingsoord noodig. Opheffing Geneeskundige Armencommissie. Gemeentelijk zlekenvervoer. De Stads-Apotheek en haar debiet. Een nieuw gebouw voor den Gem. Geneeskundigen Dienst wordt noodzakelijk geacht. *"5? Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. r- Naar wij vernemen is door een viertal leden van den Bloemendaalschen gemeen teraad een voorstel gedaan tot aanvulling van bet in de jongste raadsvergadering aan genomen voorstel betreffende de exploitatie van gronden langs den Zeeweg. De bedoe ling is dit besluit te doen beschouwen als te zijn genomen in beginsel. DR. JAC. P. THYSSE 60 JAAR. Zaterdag j.L vierde Dr. Jac. P. Thysse, te Bioemendaal, zijn 60sten verjaardag. Een stroom van telegrammen, brieven en kaartjes werd dien dag ten huize van den jubilaris bezorgd. Zeer vele personen kwa men persoonlijk hunne gelukwenschen aan bieden en vele bloemstukken getuigden van de sympathie, welke Dr. Thysse alom heeft verworven. Ook ontving hij een album met handteekeningen van talrijke vrienden en kennissen, die den jubilaris niet persoonlijk konden komen feliciteeren. Onder die hand teekeningen waren er van Z.Ex. minister de Visser en prof. de Vries. Het feest werd in huiselijken kring ge vierd. Behoudens goedkeuring van B. en W. van Haarlem, heeft de Vereeniging van Winke liers in Koloniale Waren „Ons Belang," af- deeling van den Ned. Kruideniersbond. be sloten een Kruideniersbeurs te organiseeren. De Commissie met de organisatie belast en bestaande uit de onderteekenaren, gaat tot de organisatie over, aangemoedigd door het succes van gehouden Kruideniersbeurzen te Rotterdam, Den Haag en Zaandam en mede, omdat verscheidene leveranciers en fabri kanten op het houden van een Kruideniers beurs ook in Haarlem hebben aangedron gen. De Beurs zal gehouden worden op 22, 23, 24 en 25 September 1925 en wel in de groo- te zaal van de Gemeente Concertzaal aan de Lange Begijnestraat 13 te Haarlem. Vier dagen zal de Beurs dus geopend zijn, en wel op Dinsdag van 7—11 voor de leden van den Nederlandschen Kruideniersbond, op Woens dag van Ui6 voor het publiek en van 7'i11 voor kruideniers; op Donderdag van 1H6 en van 73411 uur voor het publiek en Vrijdag van 1346 voor het publiek en van 73411 uur voor kruideniers. Kruideniers hebben toegang, op alle uren waarop de Beurs geopend is. Aan de Beurs zal een zoo groot mogelijke publiciteit worden gegeven, om het bezoek speciaal door heeren kruideniers uit Haar lem, Schoten, Bloemendaal, Velsen, IJmui- den, Beverwijk, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse. Haarlemmermeer, Alsmeer, Spaarndam, Haarlemmerliede en Spaarn- woude en Zandvoort te bevorderen. Op het oogenblik hebben reeds 35 firma's hun definitieve medewerking toegezegd en dit getal stijgt nog steeds. Wanneer wij zeggen dat eenige firma's een ruimte vragen van 20, 30, ja zelfs 40 M2. dan is het te begrijpen dat de groote zaal weldra geheel bezet zal zijn. De Beurs beoogt een nauwer band te ver krijgen tusschen fabrikant en winklier, oude relaties te versterken of nieuwe aan te knoopen. Hier komen de firma's zelf uit met hun fabrikaat. Van verschillende deelen van 't land zijn er deelnemers. Enkele zijn er uit Haarlem bij. De commissie bestaat uit: N. van Lingen, voorzitter, Gen. Cronjéstraat 76, Schoten; H. C, de Graaff, peningmeester. Oranje boomstraat 113, Haarlem; G. J. Veldwijk, lid, Parklaan 72, Haarlem; J. van den Burg, secretaris, Witte Heerenstraat 3133, Haar lem. Zondagnamiddag te kwart over twee uur kwam N, van der Meer, te Lisse, aldaar in botsing met de autobus NoordwijkHille gom. Van der M. werd bij den heer Van Aken binnengedragen, waar direct dr. de Graaf ontboden werd. Hij bleek er zelf vrij goed te zijn: afgekomen, doch zijn rij wiel was totaal vernield, terwijl zijn klee deren erg gehavend waren. Men zegt, dat de schuld aan den chauffeur is, welke dan ook, naar men ons mededeelde, fiets en kleederen zal vergoeden. Men meldt ons uit Lisse: Zondagmorgen te ongeveer 10 uur kwam de zoon van Jac. v. Z. per rijwiel in bot sing met een der woeste hardrijders, welke zoo bijna eiken Zondag door hun woestheid de straat onveilig maken. De zoon van v. Z. smakte tegen de steenen en werd bewuste loos opgenomen en naar huis gebracht. Da delijk werd geneeskundige hulp ontboden. Men vreest voor hersenschudding. Het rij wiel van den woestec rijder was onberijd baar. Tegen den berijder is prpces verbaal opgemaakt. Zondagmiddag kwam mej. J. de Zeeuw, Oit Dordrecht, die eenige dagen gelo geerd is bij een familie in het Kenaupark, met een fiets, waarop terugtraprem was, wat voor haar geheel vreemd was, van den Tetterodenweg afrijden en reed in vollen vaart tegen de woning van den heer C. van Maren. Bewueteloo» werd zij bij van Maren binnengedragen waar dr. Bornwater de eer ste hulp verleende. Behalve schaafwonden onder aan haar hand, waren de tanden door haar lip gedrongen. Aan de familie in het Keoaupark werd hiervan kennis gege ven, die het meisje naar haar woning liet vervoeren. Geboren: 23 Juli. d. van H. G. v. Riel Barnhoorn. z. van J. M. RutfeStam. d. van C. H. FenglerLuijte. 24 Juli. z. en d. van A. C. J. BultinkRuijgrok. z. van I. K. F N. de Grootde Geus. 25 Juli. z. van C. M. FelixSillevis. z. van C. HuijboomBeiaards. 26 Juli. z. van J. J. FahrenfortBerens. d. van M. A. PostBoer. d. van A. J A Beft- manVonfelde. 27 Juli. z. van J. Koop manBrugge 24 Juli, z. van A. M. der Kinderen—Vlaskamp Overleden 23 Juli: A. C. BoonLas- schuit, 65 j., Kamperlaan. 24 Juli: M. W. Barnhoorn—Gerritse, 61 j., Wouwermanstr. M., 4 mnd., z. v. P. v. Veggel, Kamper- laan 25 Juli: M. A. Gubbi, 2 j., Kamper laan G. v. Oostveen, 68 j., M. v. Heems kerkstraat. J, v. Leeuw 76 j., M. v. Heemskerkstr. M. G. v. d. Linden, 54 j. Heerensingel P. v. Welt, 79 j., Klein Hei ligland. De opbrengst van den Zondagmorgen ge houden collecte voor een nieuwe kerk te Rotterdam bedroeg ruim 600, Naar wij" vernemen, is voor de Handels tentoonstelling, die begin Augustus in het Brongebouw gehouden woxdt, door den burgemeester toestemming verleend tot 11 uur geopend te zijn wat de buitententoon stelling betreft. Binnen mag de tentoonstel ling tot half tien geopend zijn, terwijl er na 8 uur echter niet meer verkocht mag wor den. Zooals we reeds gemeld hebben is ver schenen het rapport van de ziekenhuis commissie. ingesteld door den Raad der ge meente Haarlem. De eindconclusies luiden als volgt: 1. inrichting bij het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis van een 10-tal klasse-kamers met vrije artsenkeuze; 2. inrichting van een roodvonk-barak bij genoemd ziekenhuis; 3. bevordering der totstandkoming van een parkherstellingsoord; 4. opheffing van de Geneeskundige Armen commissie en het instituut der gemeente- vroedvrouwen samengaande met een reor ganisatie van den Gem. Geneeskundigen Dienst; 5. ziekenvervoer en eerste hulpverleening bij ongelukken van gemeentewege, te zamen met de ontsmetting als één geheel op te dragen aan den Gem. Geneeskundigen Dienst; 6. overleg met het Burgerlijk Armbestuur omtrent de verstrekking van ander verster kend voedsel dan alleen melk en eieren; 7. al naar behoefte gratis gelegenheid van gemeentewege tot vaccinatie tegen pokken; 8. samenvoeging van Schoolartsendienst met Gem. Geneeskundigen Dienst; 9. instandhouding van de Stadsapotheek en uitbreiding van haar debiet; 10. benoeming van een bacterioloog-sero- lcog aan het Laboratorium voor pathologi sche "bacteriologie; 11. beschikbaarstelling van een doelmatig gebouw voor den Gem, Geneeskundigen Dienst. Aan het rapport zelf ontleenen wij nog het volgende: De commissie bestond uit de heeren: C. Maarschalk, voorzitter en als leden de heeren G. Adrian, J. Gerritsz, W. Koppen en W. J. B. van Liemt. In de plaats van den heer Van Liemt, die ten slotte meende te moeten bedanken, werd benoemd de heer M. L. A. Klein. De besprekingen der Commissie werden voorts bijgewoond door den heer J. van Ko nijnenburg, directeur van den Gem. Genees kundigen Dienst, voor 't verstrekken even tueel van medisch-technische inlichtingen, terwijl als secretaris werd toegevoegd de hoofdcommies-redacteur Mr. B, Taconis. Ziekenhuizen. Ten aanzien van dit onderwerp bepaalde de Commissie zich niet alleen tot een onder zoek naar het aantal bedden in elk zieken huis aanwezig en de totale ziekenhuisruimte in 't algemeen, doch werd tevens onder de oogen gezien de vraag of ook voor verschil lende ziekten afzonderlijk het aantal plaat sen, in de diverse inrichtingen aanwezig, Voldoende mocht worden geacht. In het bij zonder kwam hierbij ter sprake de al of niet vvenschelijkheid van het voortbestaan der Vrouwenkliniek, alsmede de stichting van n afzonderlijk ziekenhuis voor tuberculose patiënten. Tevens werd aandacht geschon ken aan de barak-ruimte voor besmette lijke ziekten en de wijze, waarop deze ruim te over de verschillende ziekenhuizen is verdeeld. Voor de verpleging van zieken zijn op 't oogenblik in Haarlem een 5-tal inrichtingen aanwezig met een totaal aantal van ruim 636 bedden, 50 barakplaatsen en 40 plaatsen voor patiënten in een begin-stadium van tuberculose. De verdeeling van dit aantal over de ver schillende ziekenhuizen is als volgt; -T3 -c O XI Ui O -O .3 c 4) •M '5 a *3 c S Elis. Gasth. 0 *2 108 45 18 3 Diaconessenh. 10 20 55 25 7 1 Mariasticht. 21 33 134 58 25 1 40 SV J. de Deo 4 8 7710 Vrouwenkl 4 3 12 7 5) Opgemerkt dient, dat het in noodzakelijke gevallen mogelijk is door een andere rang schikking hier en daar het totaal beschikbare aantal bedden nog iets te vergrooten. De Commissie heeft zich allereerst bezig gehouden met de vraag of de totale zieken huisruimte voor een gemeente als Haarlem voldoende kan worden geacht. Zij stelde zich hierbij op het standpunt, dat ten deze niet uitsluitend mocht worden gelet op het tegenwoordige of na de grenswijziging te verwachten inwoners-aantal van Haarlem, doch rekening moest worden gehouden met de omstandigheid, dat verschillende omlig gende gemeenten ten aanzien van de zieken- huisverpleging vooralsnog in hoofdzaak op Haarlem zijn en ook na de grenswijziging zullen blijven aangewezen. Berekend naar den van medische zijde in 't algemeen als zeer voldoende erkenden maatstaf van 5 beschikbare bedden per 1000 inwoners, kan de behoefte van het huidige Haarlem met zijn rond 80,000 inwoners dus worden aangenomen op 80 maal 5 is 400 bed den. Daarnevens blijven dan beschikbaar voor de omliggende bevolking 236 bedden, gerekend naar denzelfden maatstaf, toerei kend voor de behoefte Van ruim 47.000 zielen. Feitelijk echter kan deze ruimte voorzien in de behoefte van belangrijk meer personen, daar met het minder gemakkelijk bereik baar zijn van een ziekenhuis, de drang er naar afneemt. Voorts mag hier dan nog rekening worden gehouden met de bekende plannen tot stich ting van een R.-K. ziekeninrichting te Vel sen. In verband met deze aangelegenheid had de Commissie ook itog een onderhoud met vertegenwoordigers van het Comité tot stichting van een niet-katholiek ziekenhuis aldaar. Uit de gevoerde besprekingen bleek evenwel, dat deze plannen nog niet voldoen de waren omlijnd. Van roomsch-katholieke zijde zijn echter door den aankoop van een complex gebouwen benevens een groot ter rein reeds de eerste stappen tot de oprichting van een ziekenhuis aldaar gedaan. In verband met een en ander acht de Commissie de bestaande ziekenhuisruimte hier ter stede in 't algemeen dan ook vol doende. Een andere vraag was echter de verdee ling van dit aantal bedden over de diverse ziekenhuizen en de verschillende klassen. Naast de Vrouwenkliniek en het gesticht St. Joannes de Deo, welke alleen toeganke lijk zijn voor vrouwelijke resp. mannelijke patiënten, treft men te Haarlem 3 algerneene ziekenhuizen aan. bovendien zijn er nog eenige kamers bij pensionnaires in gebruik. J) in hoofdzaak voor kinderen, die in de inrichting geboren zijn; bij uitzondering ook andere gevallen. in tijd van nood is in het St. Josef's huis nog ruimte voor vele bedden. Het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis (met 2 klasse-kamers) kan echter nauwe lijks meer op dien naam van „algemeen" aanspraak maken. Aanvankelijk kende deze inrichting naast de zaalverpleging nog een 8 a 10 klasse-kamers. Een loonende exploita tie dezer kamers bleek echter zeer bezwaar lijk, voornamelijk wellicht een gevolg van het feit, dat destijds de chirurg van het Gasthuis tevens als zoodanig was verbonden aan een andere particuliere ziekeninrich ting zoodat zij gaandeweg werden opge heven 'en de vrijkomende ruimte voor de zaalverpleging en andere doeleinden werd benut. Als algemeene ziekenhuizen mogen thans dan ook feitelijk alleen worden genoemd: het Diaconessenhuis en de Mariastichting. Beide inrichtngen echter hebben een be paald godsdenstig cachet in tegenstelling met het neutrale Groote Gasthuis. Al heeft dit ook niet ten gevolge, dt in de Mariastichting geen protestanten en in het Diaconessenhuis nimmer katholieke patiënten worden verpleegd, of dat in het St. Elisabeth's Gasthuis alleen personen worden opgenomen, die godsdienst en ver pleging wenschen gescheiden te houden, zoo achtte de Commissie toch om ethische rede nen voorziening in dat gebrek aan voldoen de klasse-kamers in laatstgenoemde inrich ting gewenscht. Wanneer aan het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis weder meer het karakter van een algemeen neutraal ziekenhuis zou kunnen worden gegeven, zou zeker worden tege moet gekomen aan de wenschen van een groot deel der bevolking dat prijs stelt ook op klasse-verpleging in een neutrale omge ving. Een bespreking had daarom plaats met den geneesheer-directeur, waaruit bleek, dat deze van oordeel' was, dat een dergelijke reorganisatie, waarbij wordt overgegaan tot de inrichting van b.v. een 10-tal klasse-ka mers zeker het minimum voor een be hoorlijke exploitatie zonder groote kos ten kan worden tot stand gebracht en, waar zij ook de exploitatie van het geheel ten slotte gunstig zal beïnvloeden, in elk opzicfit aanbeveling verdient. Die reorganisatie zal zich dan echter ook eenigermate moeten uitstrekken over den inwendigen dienst. Evenals zulks in Diaco nessenhuis en Mariastichting het geval is, zal n.l. voor deze klasse-kamers tevens het beginsel der vrije artsenkeuze moeten worden aanvaard. Zonder invoering van dit systeem, waarbij het in 't algemeen iederen ter goeder naam en faam bekend staanden medicus mogelijk wordt gemaakt zijn patiënten de de klasse-kamers zelf te behandelen, kan deze hervorming nimmer tot zijn recht komen. Hierbij kwam ook ter sprake de vraag of invoering van vrije artsenkeuze voor de zaal-patiënten in het St. Elisabeth's Gast huis wellicht aanbeveling zou verdienen. Gewezen werd op het psychologisch voor deel: de patient wordt behandeld door den geneesheer zijner keuze. Als nadeelen wer den evenwel aangevoerd de bezwaren daar uit voortvloeiende voor den inwendigen dienst. Door het maken der visites op ver schillende uren van den dag zou de rust op de zaal worden verstoord. De verpleegsters zouden ook voor dezelfde soort ziekten ver schillende opdrachten ontvangen, waardoor zij niet meer weten, waaraan zich te hou den. Aan den anderen kant werd het. in, meerdere gevallen niet ongewenscht geacht,' dat de patiënt ook eens door een ander me dicus zou worden behandeld, temeer daar er toch steeds nauw contact kan bestaan tus schen den huisarts en den geneesheer der inrichting. De Commissie acht deze opmerkingen ge grond; het voordeel van vrije artsenkeuze op de zieken-zalen weegt hiertegen niet op. Zij geeft daarom in overweging aan Re genten van het St. Elisabeth's Gasthuis te verzoeken een plan tot het inrichten van een 10-tal klasse-kamers in genoemd Gast huis bij den Raad in te dienen en op deze kamers vrije artsenkeuze toe te staan. t Vrouwen-kliniek. Vervolgens werd de aandacht geschonken aan de Vrouwenkliniek, een instelling in hét leven geroepen door de Joanna van Lijnden- Teding van Berkhout Stichting. De toeloop naar deze aanvankelijk zeer gezochte inrichting voor kraamvrouwen en gynaecologische patiënten, verminderde de laatste jaren sterk. Voor een belangrijk deel zal dit zeker moeten worden toegeschreven aan de ongeschikte omgeving, waarin deze kliniek is komen te liggen. Plannen van het bestuur der stichting om in samenwerking met de gemeente in deze verbetering tot stand te brengen, konden door omstandig heden destijds niet worden ten uitvoer ge bracht. De Commissie achtte daarom de instand houding van een kliniek uitsluitend bestemd voor de behandeling van dergelijke patiën ten voor Haarlem op den duur niet noodza kelijk. In aansluiting hieraan kan worden mede gedeeld, dat het bestuur der Joanna van Ï.ijnden-Tcding van Berkhout Stichting dan ook voornemens is binnenkort waar schijnlijk met 1 Januari 1926 de kliniek aan het Wilsonsplein op te heffen om deze te laten samensmelten met het Diacones senhuis, Laatstgenoemde instelling zal dan eenige zalen inrichten voor gynaecologische en obstetrische patiënten evenals de Maria stichting reeds eenige jaren geleden deed. De Commissie diende dus rekening te houden met die omstandigheid, dat er bin nenkort een andere indeeling zou komen van de ziekenhuisruimte voor vrouwen; een verschuiving naar niet-neutrale omgeving. Zaalverpleging vindt in de Vrouwenkliniek reeds thans zeer weinig meer plaats; het zou dus hoofdzakelijk gaan om ruimte voor klasse-patiënten in een neutrale omgeving. Ten aanzien ook daarvan zou de Commis sie de verbetering willen vinden en de op richting der nieuwe klasse-kamers bij 't St. Elisabeth's of Groote Gasthuis als boven ver meld. Deze oplossing is hier ook op finan- cieele overwegingen zeker de meest aanbe velenswaardige. Ten opzichte van de zaalverpleging van dergelijke patiënten kan momenteel reeds het Groote Gasthuis in de behoefte voorzien. Het verblijf voor (le pasgeborenen is er, naar het oordeel der commissie, echter min- dergeschikt. De ingebruikneming van een voor dit doel geëigende zaal kan evenwel binnenkort worden verwacht. Lijders in een eenigszins gevorderd stadium van longtuberculose kunnen wegens hunne soms heftige hoestbuien en aanvallen van be nauwdheid bezwaarlijk tusschen andere pa tiënten worden verpleegd. Ook het gevaar voor besmetting is hierbij een niet onbelang rijke factor. Nog slechts eenige jaren geleden waren er te Haarlem in de ziekenhuizen geen zalen aanwezig uitsluitend ingericht voor derge lijke patiënten. Wel bestond reeds sedert 1909 de lighal te Schoten doch deze is inge richt als dagverblijf en bestemd voor niet meer dan een 20-tal lichte gevallen. Sedert enkele jaren heeft men nu echter bij de Mariastichting een afzonderlijke afdeeling ingericht als dag- en nachtverblijf voor een 40-tal dezer patiënten eveneens lichte ge vallen. Bovendien zijn hier enkele zalen be- schikbaat voor meer ernstige gevallen. In 1 gesticht St. Joannes Je Deo ïreft men thans voor dit doel eveneens enkele kleinere zalen aan, Het St. Elisabeth's Gasthuis bracht onlangs een tweetal zalen in gereedheid, plaats bie dende aan 18 eveneens meer ernstige pa tiënten. Verder overweegt het bestuur van het Dia conessenhuis den bouw van enkele zalen, ruimte gevende voor een 12-tal patiënten. Ten slotte wordt op 't oogenblik nog de lig hal te Schoten uitgebreid me een dag- en nacht-verblijf voor 20 patiënten en een twee tal hallen als dagverblijf voor kinderen en voor volwassenen. Ook hier stelde de commissie zich de vraag of mogelijk aanbeveling zou verdienen het bouwen van een ziekenhuis uitsluitend be stemd voor lijders aan tuberculose. Aangevoerd werd, dat voor de behandeling van deze patiënten licht en lucht in nog grootere mate zijn vereisch dan voor andere zieken; met dezen eisch in het bijzonder zou dan kunnen worden rekening gehouden. Tegen een dergelijk ziekenhuis werden echter weder aangehaald de bezwaren, reeds genoemd bij de bespreking van de Vrouwen kliniek, alsmede de omstandigheid, dat het voor lijders in een begin-stadium van tuber culose steeds de voorkeur verdient in een sa natorium te worden verpleegd. Als patiënten om in een dergelijk speciaal ziekenhuis te worden verpleegd, zouden dus hoofdzakelijk in aanmerking komen zij, voor wie herstel onwaarschijnlijk, doch slechts eenige verbetering mogelijk is. Verpleging in een inrichting, waar men uitsluitend dergelij ke patiënten zou vinden, moet op 'n psyche der zieken ongunsig werken. De commissie is daarom van oordeel, dat de oprichting van een afzonderlijk ziekenhuis voor tuberculose-patiënten geen aanbeveling verdient. De thr.ns bestaande en naar reeds vermeld binnenkort nog in te richten verpleegruimte voor .deze patiënten komt haar daarnevens voldoende voor. Ten aanzien van de barakruimte voor be smettelijke zieken kan het volgende worden opgemerkt. Het St. Elisabteh's Gasthuis heeft drie ba rakken, waarvan momenteel één tijdelijk voor Zanderinrchting in gebruik is. Wanneer ech ter binnen afzienbaren tijd de nieuwe zaal voor het zanderen gereed zal zijn, komt ook die ruimte weer voor zijn oorspronkelijk doel beschikbaar. Het Diaconessenhuis had aanvankelijk een barak voor 14 patiënten, doch heeft wegens het zeer zeldzame gebruik aan de helft dier ruimte ten slotte een andere bestemming ge geven. Tot voor enkele jaren werden in de barak ken van het St. Elisabeth's Gasthuis lijders aan verschillende besmettelijke ziekten ver pleegd. Hiertegen bleken ernstige bezwaren te bestaan. De afstand tusschen de barakken is zeer. klein, zoodat bij reconvalescenten het gevaar van nieuwe infectie dikwijls moeilijk was te ontgaan. Iedere barak heeft bovendien slechts één zaal, zoodat daar lijders aan b.v. roodvonk en, diphterie niet op een zaal kunnen worden ver pleegd, scheiding naar geslachten niet altijd mogelijk was. Weliswaar komen de inheem- sche besmettelijke ziekten meestal slechts bij kinderen voor, het aangetast zijn van volwas senen is geen zeldzaamheid. In. verband met een en ander werd tenslotte dan ook onderling overeengekomen, dat elk ziekenhuis voortaan zooveel mogelijk één be- paalde besmettelijke ziekte zou behandelen; het St. Elisabeth's Gasthuis diphtheric en de hoogstzelden voorkomende z.g. exotische ziekten (pokken, pest, cholera, vlektyphus), de Mariastichting roodvonk, het Diaconessen huis buiktyphus, mazelen en kinkhoest. Opgemerkt dient, dat buiktyphus de laatste jaren in Haarlem slechts weinig werd gecon stateerd (gemiddeld 6 gevallen per jaar) en mazelen alsmede kinkhoest alleen bij uitzon dering opneming -in een ziekenhuis ver- ^aiTvrije ziekenhuiskeuze voor lijders aan besmettelijke ziekten is bij deze regeling echter geen sprake. Bovendien is er geen ge legenheid voor opneming in een barak van patiënten lijdende aan exotische ziekte, ten zij er toevallig weinig of geen diphterie- patiënten zijn. Een moeilijkheid is er alleen met rood vonk-patiënten, die thans steeds naar de Ma riastichting moeten worden gebracht. Indien bii het St. Elisabeth's Gasthuis ruimte beschikbaar is voor het exploiteeren van een roodvonk-barak hetgeen kan worden nagegaan na de thans aanhangige verbouwing ware echter hiervoor oplossing gevonden. Deze barak zou dan ook kunnen dienen bij het eventueel voor komen van een exotische ziekte. In dat ge val zouden dan tijdelijk alle roodvonkpa tiënten in de Mariastichting moeten worden verpleegd. De Commissie geeft daarom in overwe ging te zijner tijd met Regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis overleg te plegen in hoeverre deze ruimte is te vinden. Daarna kan dan met het bestuur der Mariastich ting de verpleging der roodvonk-patiënten worden geregeld. Voorts kwam hier nog ter sprake de wijze, waarop de opneming van patiënten, geheel of gedeeltelijk voor rekening van de ge meente geschiedt. De Gem. Geneeskundige Dienst oefent hierbij medische controle uit op de al of niet noodzakelijkheid van opneming; ver zoeken om opneming moeten door den dienst voor accoord worden geteekend. Een bijzondere Commissie beoordeelt in welke mate de overheid den patiënt hierin finan- ciëei tegemoet kan komen. Deze methode, volgens welke de Gem. Geneeskundige Dienst beslist na overleg met den behan- delenden geneesheer, geeft tot geen moei lijkheden aanleiding. Van de sedert eenigen tijd door Burgemeester en Wethouderd ten behoeve der geneesheeren ingestelde mo gelijkheid tot het inroepen van een arbi trale uitspraak over de al of niet juistheid van zoo'n beslissing, werd tot dusverre nog nimmer gebruik gemaakt. De bezwaren, die zouden kunen worden ondervonden, doordat opnemingen, welke onverwijld dienen te geschieden bij dezen gang van zaken mogelijk eenigszins zouden worden vertraagd, heeft men ondervangen door de bepaling, dat dan de patient direct mag worden opgenomen, indien door om standigheden geen medicus van den Genees kundigen Dienst is te bereiken. Op het ver zoek tot opneming moet van die omstan digheid dan evenwel blijken, terwijl, mocht reeds de diagnose de spoed-opneming niet wettigen, de noodzakelijkheid alsnog door den behandelenden geneesheer moet worden gemotiveerd. Het betrokken ziekenhuis is bovendien verplicht den volgenden dag een en ander aan den Gem. Geneeskundigen Dienst te berichten. Parkherstellingsoord. Doordat de ziekenhuizen over 't algemeen de laatste jaren steeds beter en vollediger werden ingericht voor het behandelen van chirurgische en interne patiënten, die een moeilijke behandeling en zorgvuldige verple ging behoeven, zijn deze inrichtingen echter minder doelmatig geworden voor de opne ming van personen, die alleen lijden aan lichamelijke slapte, uitputting, overspan ning, kortom voor hen, die thuis geen vol doende rust, frissche lucht en goede voeding kunnen vinden om hunne verloren krachten te herwinnen. Tot deze patiënten kunnen ook gerekend worden zij, die een belangrijke operatie of ernstige ziekte hebben doorge maakt en hoewel hersteld wegens slapte nog niet irt den huiselijken kring kunnen wederkeeren. De stichting van een parkherstellingsoord, in verschillende gemeenten reeds tot stand gekomen en hiér ter stede al eerder van particuliere zijde aanbevolen, zal hierin ver betering kunnen brengen. De Commissie 'denkt zfclï een dergelijk herstellingsoord ingericht als dagverblijf. Voor velen, in 't bijzonder voor huismoeders, zal het feit, dat men 's avonds naar huis terugkeert en dus eenig contact met het gezin kan onderhouden, meerdere psychi sche rust verschaffen en de behandeling der halve gunstig beïnvloeden. Een niet te klein terrein, waar lucht en licht alsmede enkele beschaduwde plekjes aanwezig zijn, waar men rusten kan, doch ook gelegenheid heeft voor eenige beweging en lichte werkzaamheden en waar bij min der gunstige weersgesteldheid afdoende be schutting wordt gevonden. In die richting trachte men zoo spoedig mogelijk dit denkbeeld te verwezenlijken. Indien mocht blijken, dat de stichting en exploitatie van een dergelijke inrichting binnen afzienbaren tijd door particulieren moet afstuiten op financiëele of andere be zwaren, zal naar het oordeel der Commis sie de overheid hebben na te gaan, op welke wijze harerzijds hier zoo'n parkherstellings oord kan worden tot stand gebracht. Maatschappelijke steun aan zieken. Voor het verleenen van tijdelijke hulp bij ziekte in een gezin vond de Commissie naast den Gem. Geneeskundigen Dienst een tweetal particuliere vereenigingen werkzaam: „Maatschappelijke Zorg voor Zieken" en de vereeniging „Huisverzorging". Eerstgenoemde vereeniging stelt zich ten doel in 't algemeen de levensomstandighe den van patiënten te verbeteren en daar door ziekte te bestrijden. De werkzaamheden der vereeniging „Huis verzorging" liepen hiermede parallel, doch richtten zich toch in hoofdzaak op de ver leening van hulp in de huishouding. De stad was door haar in 4 wijken verdeeld; in iedere wijk 2 dames (1 protestant, 1 kathd- liek) bij wie men zich kon vervoegen. Aanvragen vcor tijdelijke hulp bij ziek'e kunnen nu worden gericht tot den Gem. Geneeskundigen Dienst of de zusters van „Maatschappelijke Zorg voor Zieken". In overleg met deze zusters bepaalt dan de Geneeskundige Dienst, welke hulp hier het meest is geëigend en welke tegemoetkoming zal worden gegeven. Het benoodigde geld ontvangen de zusters door bemiddeling van genoemden dienst, welke op zijn beurt weder put voor een deel uit de kas der vereeni ging en voor een deel uit de gemeentekas Een zeer nauwe en naar het oordeel der commissie ook bevredigende samenwerking dus tusschen de overheid en particulieren, Ziekenvervoer. Het vervoer van stadspatiënten naar de ziekenhuizen was vroeger opgedragen aan de politie. Het behoeft thans geen betoog, dat deze regeling minder gewenscht was. Gelijk U bekend is, besloot de Raad in Maart 1919 te dezer zake met de firma Mathot een overeenkomst aan te gaan, waarbij die firma zich tegen een vast bedrag verbond, zorg te dragen voor het vervoer van patiënten geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente Haarlem verpleegd. Een punt van bespreking maakte de vraag uit, of het vervoer niet diende te geschieden direct vanwege de gemeente. Al wil de commissie gaarne verklaren, dat de firma Mathot zich tot heden goed van haa taak heeft gekweten, zoo moet zij daar toch onmiddellijk aan toevoegen, dat een regeling, waarbij een werk als dit ge heel wordt overgelaten aan particulieren, toch zeer zeker ook zijn bezwaren heeft. Zij wijst o. a. op de onvoldoende zeker heid, dat sie vervoerders steeds behoorlijk als brancardiers zijn onderlegd. Dit klemt te meer, wanneer men bedenkt, dat de heer Mathot een zoodanigen leeftijd heeft bereikt, dat men niet mag verwach ten, dat hij bij nacht en ontij steeds zelf als vervoerder fungeert. Hij moet het vervoer te veel overlaten aan 'anderen, gelijk dan ook geschiedt. Een enkelen keer gaf de bestaande re geling dan ook vyel eens aanleiding tot be merkingen. De commissie is van oordeel, dat hier fei telijk een taak vcor de gemeente is weg gelegd, Het aantal patiënten uit Haarlem, dat de firma Mathot nu jaarlijks vervoert, bedraagt pl.m. 1000. Rekent men daarbij de omlig gende gemeenten dan mag het totaal op 12 a 1400 word geschat. Ook wanneer men rekening houdt met de mogelijkheid, dat de gemeente te dezer zake misschien met de omliggende gemeenten zou kunnen contracteeren, is het gemiddel de aantal te vervoeren patiënen toch van dien aard en dagelijks bovendien zoozeer wisselend, daf het in eigen beheer nemen van het ziekenvervoer zonder meer op dit moment ernstige bezwaren van organisatori- schen en financieelen aard zou ontmoeten. Daartegen werd evenwel vanuit de commis sie opgemerkt, dat indien de personen met dit vervoer te belasten tevens als taak kre gen de eerste hulpverleening bij ongeluk ken de onsmetting, er voor hen zeer zeker een volledige dagtaak zoo zijn. Naar aanleiding hiervan schonk de com missie daarom achtereenvolgs aan de eerste hulpverleening ben ongelukken en de rege ling der ontsmetting. Eerste Hulp bij Ongelukken. Het verleenen van eerste hulp bij onge vallen geschiedde vroeger door de politie. In de laatste jaren treedt hier echter door gaans de vereeniging „Srielverband" op. welke' zich met lofwaardigen ijver op dit ge bied verdienstelijk maakt. Hoewel het werk van Snelverband" in elk opzicht moet worden geapprecieerd en haar hulp bij wedstrijden e.d. zeker niet kan worden gemist, valt toch niet te ontkennen dat er thans onvoldoende zekerheid bestaat, dat bij een ongeluk, hetwelk uiteraard on verwacht gebeurt, steeds tijdig iemand aan wezig zal zijn. Het aantal ongelukken wordt met het toenemend snelverkeer bovendien steeds grooter. De Commissie is van oordeel, dat ook hier de gemeente de behulzame hand zal moeten bieden; zeer zeker, wanneer na de grens wijziging een omvangrijker territoir moet worden bestreken. Ontsmettingsdienst. Indien na een geval van besmettelijke ziekte ten slotte woning, huisraad, kleede ren enz. moeten worden ontsmet geschiedt dit door den Gem, Ontsmettingsdienst cp aanvraag van den behandelenden genees heer of den Gem. Geneeskundigen Dienst. De werkzaamheden worden dan verricht door personeel tevens verbonden aan de gemeentereiniging. Tijdens het leven van den heer Havelaar vervulde deze de funclie van deskundige bij dén Gem. Ontsmettingsdienst. Sedert zijn overlijden werd in deze functie niet voor zien. Deskundig toezicht op hetgeen er ontsmet moet worden, is er zoodoende niet. Ook de wijze, waarop de ontsmetting ge schiedt, is naar het oordeel van de Commis sie niet aan voldoende toezicht onderwor- pen. De Commissie acht dezen toestand niet juist. Nauwer contact met den Gem, Genees kundigen Dienst is dringend noodzakelijk en ook reeds terstond mogelijk; genoemden dienst belaste men met de volledige controle op hetgeen ontsmet moet worden en op de wijze, waarop zulks geschiedt. Onderbrenging van het geheele onts net- tingswerk bij den Gem. Geneeskundigen Dienst is hier op den duur echter de eenige rationeele oplossing. Het te verrichten werk is van zoodanigen omvang, dat een en ander thans gemakkelijk kan geschieden door eenige werklieden ge woonlijk voor de gemeentereiniging benut. Dit zou niet meer mogelijk zijn indien het verband met laatstgenoemden dienst werd verbroken, in welk geval bij den Genees kundigen Dienst eenige ontsmetters zouden moeten worden aangesteld. Het geopperde bezwaar, dat deze personen zonder meer geen volledige dagtaak zouden hebben, kotm te vervallen, indien ook op 't gebied van 't ziekenvervoer en de eerste hulp W5) ongelukken wordt gehandeld in de richting hierboven door de Commissie aangegeven. Wanneer de verschillende werkzaam heden, welke uit een en ander voortvloeien, dan als één geheel worden geregeld, en aan dezelfde personen worden opgedragen is naar het oordeel van de Commissie voor elk dezer zaken een goede en tevens practische oplossing gevonden, Stads-apotheek. De Commissie is voor handhaving def Stads-Apotheek vooral op grond van deze overweging, dat door middel van dit insti tuut op het gebied der pharmacie zoo noodig eenigszins prijsregelend kan worden opge treden. Haarlem telt momenteel 13 apotheken, te samen het eigendom van niet meer dan 5 of 6 apothekers. Een betrekkelijk klein aantal personen kan hier dus de prijzen bepalen.' Die prijsberekening geschiedt naar der Com. missie is gebleken in Nederland over 't al gemeen als volgt; de prijs def gebruikte chemicaliën vermeerderd met 10 pCt. wordt verhoogd met een vast bedrag voor elk klaargemaakt recept. Dit laatste bedrag nu is niet i' alle steden gelijk, doch te Haar lem tamelijk hoog, n.l. 65 ets. tegenover b.v. 35 ets., welke de gemeente Maastricht, die geen Sads-apotheek heeft, bij de apothekers aladaar heeft kunnen bedingen. Hierdoor kan het dus voorkomen, dat van sommige medicijnen de prijs hier 60 hooger is dan te Maastricht, De mogelijkheid, om hierin, zoo noodig, tusschenbeide te kunnen komen, moet naar het oordeel van de Commissie blijven staan. Een en ander neeemt echter niet weg, dat ook de Stads-Apotheek in zijn bestaanden vorm niet altijd economisch werkt. De ge middelde prijs der afgeleverde medicijnen is belangrijk hooger dan in verschillende an dere plaatsen, voornamelijk een gevolg van een voor de tegenwoordige organisatie te kleinen omzet. Ook zouden de chemicaliën benoodigd voor het Stads Armen- en Zie kenhuis en St. Elisabeth's Gasthuis door die instellingen zelf goedkooper direct van den groothandel kunnen worden betrokken, Vergrooting van den omzet zou kunnen worden bereikt dooi; de Stads-Apotheek ook dienstbaar fe maken voor de bereiding van medicijnen voor ziekenfondspatiënten en andere particulieren. Levering aan dé ziekenfondsen moet echter voorloopig al thans afstuifen op het collectief contract, gesloten tusschen de Haarlemsche zieken fondsen en de organisatie der apothekers. In dit confract, geldig tot in 1927, is'be paald, dat levering van medicijnen voor re kening van een ziekenfonds slechts mag geschieden door die apotheken, waarvan de eigenaar lid is der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Pharmacie. Uit den aard der zaak kan de gemeente een dergelijk lidmaatschap niet verwerven, terwijl het hoofdbestuur zich bovendien op het standpunt stelt, dat een apotheker, be last met de leiding eener Stads-Apotheek, welke ook aan ziekenfondsen zou leveren, nimmer lid van de Maatschappij zou kun nen worden, respectievelijk blijven. Voor de levering van medicijnen ook aan particulieren, zou het ingevolge de syet noodig zijn over te gaan tot de benoeming van een apotheker of provisor, uitslu'fend aan de Stads-Apotheek verbonden. Op het oogenblik berust de leiding bij een provisor, tevens hoofd van een andere apotheek hier ter stede. Deze regeling kan de goedkeuring van den Inspecteur der Volksgezondheid weg dragen, omdat de Stads-Apotheek hare medicijnen uitsluitend gratis verstrekt, waardoor zij op één lijn wordt gesteld met de apotheek van een gesticht van liefda digheid, voor welke de wet een dusdanige leiding erkent. Bij levering ook aan parti culieren zou het karakter der Stads-Apo- fheek echter zoodanig worden gewijzigd, daf de Inspectie dit standpunt zeker niet kunnen handhaven, Zelfs bij een eventuee- le verplaatsing van de Stads-Apotheek verder van het St. "Elisabeth's Gashuis, is het twijfelachtig of men genoemde faciliteit langer zou kunnen toestaan. Een apotheker of provisor, uitsluitend ten dienste van de Stads-Apotheek, zou natuurlijk belangrijk hooger moeten, worden gesalarieerd. Ook de verkrijging der benoodigde grond stoffen zou bij het betreden van tot dus verre particulier terrein wellicht tot eeni- ge moeilijkheid kunnen leiden. Gebleken is der Commissie n.l., dat een gedeelte var den groothandel zich bij conflict met d« Haarlemsche apothekers, in deze zonder twijfel aan de zijde dier apothekers zou scharen. Een ander deel zal echter blijven leveren. Alleen indien het een conflict zou worden tusschen de gemeente en de ge heele Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der Pharmacie zou ook van die zijde de levering moeten worden gestaakt. In dat geval zou de gemeente zich in hel buitenland van grondstoffen moeten voot* zien. Uitbreiding van den werkkring der Stads. Apotheek ontmoet dus meerdere bezwaren, al zijn deze dan ook niet onoverkomelijk. Toch zal naar het oordeel der Commis sie in die richting een meer economische werkwijze voor deze inrichting moeten worden gezocht een gemeentelijke apo theek, leverende aan stadspatiënten, het St, Elisabeth's Gasthuis, het Stads Armen- en Ziekenhuis aan ziekenfondsen en mis schien ook aan particuliere personen, Daartoe zal dan allereerst getracht moeten met de ziekenfondsen tot overeensemming te komen. Laboratorium voor Pathologische Bacteriologie. Allereerst rees bij de Commissie de vraag of de instandhouding van een gemeentelijk laboratorium nevens het Centraal Labora torium voor de Volksgezondheid, waaï gratis bacteriologische onderzoekinger worden verricht, nog wel noodzakelijk mocht worden geacht. Hieromtrent kan worden opgemerkt, daf hoe goed het Centraal Laboratorium ook(

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2