Radio-Omroep. -Het goede oude merk DE SPAARNEBANK Wie iets fJoeds weet te waardeeren, Zal steeds Erdal prefe- reeren. Berichten uit onze vorige Oplage. Zomerzitting Zweedsche Rijksdag. De Australische zeelieden staking. De communisten in Columbia. MARKTNIEUW5. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. 93/s Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. ZANDVOORT. VELSEROORD HAARLEMMERMEER. LIJNDEN. NIEUW-VENNEF RADIO- 7C rf LUIDSPREKERS tu per week. Complete 3 lampstoestellen vatu»* f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620 HOOFDDORP. IJMUIDEN. HEEMSTEDE WIJKEROOG BEVERWIJK. BIN NE NL AN DSCH NIE UW 5 Derde Nederl. Katholiekendag. f A A flilftiÉÉÉÉÉtfiiAihiiliiMiiiJÜ werkt, een laboratorium ter plaatse voor de bevolking van meer nut zal zijn. Ongetwijfeld was het dan ook mede op die gronden, dat andere gemeenten, o.a. Amsterdam, Rotterdam en Groningen meen den een dergelijke instelling in stand fe moeten houden. Het Laboratorium te Haarlem heeft ei genlijk tweeërlei taak: het gratis bacterio logisch onderzoek van pathologische pro ducten, door plaatselijke medici bij haar tagezonden en het bestrijden der besmet telijke ziekten: dit laatste dan voor zoover ^iermcde niet reeds zijn belast de Gem. Geneeskundige Dienst en de schoolarts op haar bepaald terrein. Ten gevolge van het feit, dat voor eenige iaren de leiding van dit Laboratorium voor- loopig werd opgedragen aan den directeur van eerstgenoemden dienst, is deze bestrij ding meer in één hand gekomen, waf op- fetwijfeld aan de resultaten ervan ten goe de komt. De aanstelling van een bacterioloog-se- rcloog, die zich geheel aan dif werk kan wijden, moet echter naar het oordeel der Commissie de gewenschte verbetering bren gen. Het Laboratorium op zich zelf blijve echfer een onderdeel van den meer alge meen werkzamen Gem. Geneeskundigen Dienst. Of in verband met de meerdere kosten de billijkheid dan misschien medebrengt, dat het laboratorium zijn diensten vortaan niet altijd gratis verricht, zal te zijner tijd moe- ten worden nagegaan, Vaccinatie. Over het algemeen stellen de geneeshee- ;en zich op het standpunt, dat de vaccinatie, welke niet is behandeling van, doch slechts een voorbehoedmiddel tegen ziekte, ingevol ge de voorschriften der wet, geacht moet worden te behooren tot de taak van Rijk of Gemeente. De Commissie kan deze zienswijze deelen. De gemeente geve dus zoo dikwijls gelegen heid tot vaccinatie als voor een goeden gang van zaken wordt vereischt. Op den duur zullen deze werkzaamheden deel moeten uitmaken van de taak van den Gem. Ge neeskundigen Dienst. Geneeskundige Armenverzorging. Sedert jaren reeds is de geneeskundige opgedragen aan de z.g. Geneeskundie Ar- mencommissie en eenie gemeente-vroedvrou wen. Hunne werkzaamheden bestaan in het geneeskundig behandelen der stadspatiënen, d. z. zij, die door beslissing van het Burgerlijk Armbestuur recht hebben op gra tis geneeskundige behandeling van gemeente wege en der verpleegden in het Stads Armen- en Ziekenhuis. Versterkende mid delen kunnen daarbij worden voorgeschre ven. Daarnevens beoordeel enzij nog de bij het Burgerlijk Armbestuur inkomende verzoeken van on- en minvermogenden om orthopaedi- sche instrumenten en prothesen geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente. De regeling van de voornaamste taak der Geneeskundige Armencommissie, n.l. het be handelen der Stadspatiënten berust echter Jiog op een verouderde ienswijze. Hierop wijst de Commissie en vervolgt dan-. Armoede toch is dikwijls de oorzaa van ziekjte, -terwijl omgekeerd ook ziekte tot armoede kan leiden; een noodlottige wissel werking, die slechts kan worden verbroken door het gezamenlijk optrekken van den be- handelenden geneesheer en de organen wer- zaam op sociaal-medisch gebied. Samenwerking tusschen Geneeskundige Armencommissie en de vereenigingen op dit terrein werkzaam bestaat er evenwel niet. Van vrije artsenkeuze is verder ook in 't geheel geen sprake. Voor de behandeling der stadspatiënten tegenwoordig ongeveer 20S0 is de stad verdeeld in een zestal wijken, elk met één geneesheer (de twee vacante plaatsen worden thans door de an deren waargenomen)/ leder patiënt is ge houden den geneesheer van zijn wijk te raadplegen, ook wanneer hij meent, dat deze hem niet „verstaat". Iets dergelijks is het geval met de verlos kundige hulp, verleend door een viertal vroedvrouwen. Voorts tro de Commissie het ontbreken van voldoende specialistische hulp. Derge lijke hulp bestaat alleen op oogheelkundig {ebied; verder is voor huidiekten sedere eer.igen tijd verwijing naar een particuliere polikliniek mogelijk. Voor de behandeling van tand-, oor-, neus- en keel-, alsmede zenuwziekten bestaat echter een dergelijke regeling niet. Hier moet zeer zeker een belangrijke leemte worden geconstateerd. Al is in den loop der jaren hier en daar ook het een en ander verbeterd, ovet het algemeen is de toestand op het gebied der geneeskundige armenverzorging dus niet be vredigend. Vanuit den Raad is dan ook reeds meerdere malen op reorganisatie aangedron gen, waarbij in overweging werd gegeven dei Geneeskundige Armencommissie als zoodanig op te heffen en hare werkzaamheden op te dragen aan den Gem. Geneesk, Dienst. One Commissie is van. oordeel dat in die richting inderdaad de oplossing moet worden gezocht, waarbij dan tevens het instituut der gemeente-vroedvrouwen aan een herziening zal zijn te onderwerpen. Deze reorganisatie dacht zij zich in groote trekken als volgt: De taak der tegenwoordige Geneeskundige Armencommissie wordt opgedragen aan een viviertal geneesheeren, ressorteerende onder den Gcm. Geneeskundigen Dienst, Dee hou- dagelijks spreekuur en oefenen uit zoowel de interne gynaecologische als chirurgische praktijk, bijgestaan door een verpleegster, aan wie dan meer in het bijonder het so ciale gedeelte dezer ormenverzorging in sa menwerking met de organen werkzaam op scciaal-medisch gebied worde toevertrouwd. Uit dee 4 geneesheeren kiest de stadspa- tlënt zijn medicus met dien verstande, dat eenmaal per ja?' "•«'atfenheid worde gegeven eventueel een andere keuze te doen. Meent een patiënt reden te hebben om tusschentijds nog van geneesheer te veranderen, dan ge schiedt zulks slechts na overleg met den Directeur van den Genm. Geneeskundigen Dienst. De geneeshee rop wien de patiënt zijn keuze laat vallen, is in 't algemeen ver plicht zich die keuze te laten welgevallen, behoudens beroep op den Directeur. Wel werd de vraag opgeworpen of vol komen vrije artsenkeuze niet de voorkeur zou verdienen. Het denkbeeld lachte ieder toe dat evenals in de particuliere en in de fondspractijk ook de arme volledig vrij zou zijn in de keuze van zijn medicus. Als be zwaar hiertegen werd echter aangevoerd, dat indien alle fondsdoktoren te Haarlem zich beschikbaar stellen, ieder geneesheer slechts 60 stadspatiënten voor zijn rekening zou krijgen. Gevolg hiervan zou zijn, dat de ge neesheer slechts een enkele maal met zoo'n stadspatiënt in aanraking komt. Zoodoende raakt hij niet thuis in het sociale deel der behandeling, welk gedeelte bij patiënten als deze, soms belangrijker is dan het medische. Geregelde samenwerking tusschen verpleeg ster en geneesheer zou dan ook vrijwel on mogelijk worden. Hiertegen kan ongetwijfeld worden opge merkt, dat fondspatiënten en stadspatiënten me erende els tot een verschillende categorie personen behooren, dat onder de stads-pa- tiënten en gedeelte is vervuild en verluisd. Zeer waarschijnlijk zouden dus meerdere doktoren zich niet beschikbaar stellen voor de behandeling van deze stads-patiënten, reeds uit overweging, dat zij die personen niet thuis wenschen te ontvangen. Het aan tal 'behandelende geneesheeren zou dus van zelf reeds worden beperkt. De Commissie wijst er dan evenwel op, dat dit wellicht zouden zijn de geneesheeren, die minder goed in hun particuliere praktijk zijn geslaagd. Deze zijn toch ook niet de meest geschikte voor de behandeling der stads patiënten! Bovendien dreigen er moeilijkheden bij de verstrekking van versterkende middelen, hier meer dan bij fondspatiënten in vele ge vallen een integreerejid deel der behandeling. Behalve dat er bij een eenigszins groot aan tal geneesheeren te dien opzichte weinig eenheid zal kunnen bestaan, zou ook de op dit punt vrijgevige medicus steeds bij voor keur worden gekozen. Een geneeskundige armenverzorging met volledig vrije artsenkeuze kan in een stad als Haarlem niet datgene geven, 'wat zoozeer noodig is: medische en tevens sociale hulp. Een geneeskundige armen verzorging, waar bij de sociale hulp niet tot zijn recht komt, is een armelijke geneeskundige verzorging! Een beperkt vrije artsenkeuze dus. Aan deze geneesheeren ware voorts op te dragen een deel der tegenwoordige bemoei ingen van den Gem. Geneeskundigen Dienst (controle op de opnemingen in ziekenhuizen en op de ziekte van gemeente-personeel, keuring van dit personeel, verstrekking van versterkende middelen aan minvermogenden, politiedokter, enz.). Deze laatste werkzaamheden zouden met een vast salaris moeten worden betaald. De medische hupl aan stadspatiënten daar entegen ware te honoreeren op soortgelijke wijze, als bij particuliere ziekenfondsen is geregeld, n.l. afhangend van het aantal in geschreven patiënten. De bedoeling van de Commissie is den geneesheerren veder het recht te geven ge durende een deel van den dag ook parti culiere practijk uit te oefenen. Specialistische hulpj zou den stadspatiënt in geëigende gevallen moeten worden ver leend door een particuliere polikliniek. Hier bij kan volkomen vrijheid worden gelaten in de keuze. Het instituut van de maandkaar- ten, thans door de gemeente reeds toege- post bij de polikliniek voor huidziekten en ook bij de particuliere ziekenfondsen bekend, maakt ten deze een eenvoudige regeling mogelijk. Alleen voor specialistische hulp op tand heelkundig gebied ware wellicht met het oog op de zeer uiteenloopende behandeling der verschillende gevallen een eenigszins an dere financieele regeling gewenscht. De verloskundige 'hulp ten slotte worde niet meer verleend door bepaalde gemeen telijke, doch door alle particuliere vroed vrouwen, die zich daartoe beschikbaar stel len; een en ander door tusscbenkomst van den Gem. Geneeskundigen Dienst. Ook te dien opzichte late men de stads- patiënte in hare keuze geheel vrij. De beta ling geschiede per bevalling, de functie van gemeente-vroedvrouw kan daarnevens dan vervallen. De Commissie adviseert dus de Geneeskun dige Armencommissie en het instituut der gemeente-vroedvrouwen op te heffen en hare werkzaamheden op te dragen aan den Gem. Geneeskundigen Dienst op de wijze als hier boven geschetst. Een punt, hetwelk in dit verband tevens ter sprake moet worden gebracht, betreft de verstrekking van versterkende middelen van gemeentewege. Voor de stadspatiënten wordt de noodza kelijkheid daarvan thans beoordeeld door de Geneeskundige Armencommissie, voor de minvermogenden door den Gem. Geneeskun digen Dienst. In beide gevallen regelt het Burgerlijk Armbestuur de financieele zijde van deze aangelegenheid door fiatteering der afgegeven bons. Deze ondersteuning bepaalt zich evenwel uitsluitend tot de beschikbaarstelling van melk (of) en eieren. In vele gevallen, waarin van ondervoeding sprake is of lijders aan be paalde ziekten, b.v. suikerziekte, moeten worden geholpen, zijn deze artikelen echter minder geschikt. De Commissie meent dan ook, dat aanvul ling dezer regeling is gewenscht in dien zin, dat den medicus in de keuze der voedings middelen meerdere vrijheid wordt gelaten. Overleg met het Burgerlijk Armbestuur zal daartoe noodig zijn. Voor zoover de verstrekking van verster kende middelen ook nog plaats vindt van particuliere zijde, zijn reeds door onderling overleg maatregelen getroffen, dat dubbele ondersteuning wordt voorkomen. Schoolartsendienst. Aangezien nu de Commissie van oordeel was, dat de Gem. Geneeskundige Dienst het centraal orgaan zou moeten worden voor de medische en sociaal-medische bemoeiingen der Gemeente, werd ook onder de oogen ge zien de al of niet wenschelijkheid, dat de Schoolartsendienst een onderdeel zou vor men van den georganiseerden Gem. Genees kundigen Dienst, De Schoolartsendienst verricht op een be perkt terrein hetzelfde als op een meer uitgebreid terrein de Gem. Geneeskundige Dienst nu reeds doet of na de reorganisatie zal verrichten. Zonder de beteekenis van den Schoolart sendienst aan te tasten of het werk van dezen dienst te willen beperken, is toch haar het oordeel der Commissie voor de natuurlijke ontwikkeling van het geheel en het verkrijgen van een zoo economisch en effectief mogelijke werkwijze inniger ver band met den Gem, Geneeskundigen Dienst noodzakelijk, in dien zin, dat eerstgenoem de dienst met behoud van een zekere zelf standigheid, op dezelfde wijze als aangege ven voor het Laboratorium, een onderdeel vormt van den meer algemeen- werkzamen Gem. Geneeskundigen Dienst. De Commissie is daarom van oordeel, dat Schoolartsendienst en Gem. Geneeskundige Dienst moeten worden vereenigd onder de eenhoofdige leiding van laatstgenoemden dienst. Taak van den Gem. Geneeskun digen Dienst, Indien de verschillende reorganisaties, hierboven besproken, worden uitgevoerd in den geest, als aangegeven door de Com missie, zal de Gëm. Geneeskundige Dienst een ruimere taak krijgen te vervullen. Hare bemoeiingen strekken zich dan uit over: a. de geneeskundige armenverzorging; b. het beoordeelen van de noodzakelijk heid van versterkend voedsel voor on- en minvermogenden; c. het voorschrijven van prothesen voor on- en minvermogenden; d. de schoolartsendienst; e. de bestrijding van besmettelijke ziek ten; f. de vaccinatie tegen pokken; g. de doodschouw; h. de eerste hulp bij ongelukken; i. het vervoer van patiënten naar en van de ziekenhuizen; j. de ontsmetting; k. de medische eoordeeling van verzoeken om opname in een ziekenhuis geheel of gedeeltelijk voorrekening der gemeente; 1. de controle op den duur van het verblijf dezer patiënten in de ziekenhuizen; m. de keuring van personeel, in aanmer king komend voor een dienstbetrekking bij de gemeente; n. de controle op gemeente-personeel, dat wegens ziekte zijnw erkzaamheden niet kan verrichten; o, het verschaffen van tijdelijke hulp in het huishouden ter voorkoming van onnoo- dige beschikking over ziekenhuisruimte; p. het bijhouden van een ziekte-statistiek. De tegenwoordige huisvesting van den aienst is echter niet berekend op een der gelijke omvangrijke taak. Nadat bij besluit van 6 Maart 1918 de Gem. Geneeskundige Dienst in het leven was geroepen, werd deze dienst aanvanke lijk gehuisvest in een kamer op het Stad huis, daarna kreeg hij de beschikking over enkele vertrekken in de woning van den directeur, om ten slotte te worden overge bracht naar het gebouw van de vroegere H. B. S. aan de Jacobijnestraat. Toen dit gebouw in 1922 wegens verandering van bestemming moest worden verlaten, ver huisde de dienst naar perceel Botermarkt no 10, waar hij heden ten dage nog is ge vestigd. Hel perceel Botermarkt no. 10 heeft be neden 2 niet groote vertrekken ingericht resp. als wachtkamer en bureau voor het personeel, alsmede een keukentje, thans ook als kamer in gebruik. De wachtkamer is dikwijls zoo overvol, dat bezoekers op de gang of de trap moeten wachten. Gedu rende de vergaderingen van de Commissie tot vaststelling der bijdragen in de ver- pleegkosten verdringen de menschen zich overal. De rijwielen van het personeel zijn bezwaarlijk te plaatsen; de rijwielen der bezoekers en eventueel kinderwagens, moeten buiten blijven staan. De beide vertrekken boven zijn bij de doctoren in gebruik, doch bieden geen be hoorlijke ruimte. De gehoorigheid is van dien aard, dat men zachtjes moet spreken, wil men elkan der niet hinderen, of door personen op de gang worden verstaan. Naast dit gebouw heeft de dienst nóg ha re bemoeiingen in de Stads-Doelen, voor wat betreft de vaccinatie, in het vroegere Militaire hospitaal voor de bestrijding van het besmettelijk hoofdzeer en in het per ceel Spaarne 58 voor het laboratorium werk. Een dergelijke decentralisatie is voor een dienst als deze zeer onpractisch en zou zeker met de voorgestelde reorgani satie nog grooteren omvang aannemen. Eveneens op dit punt acht de commissie dan ook verandering noodzakelijk. Een gebouw, dienstig voor den Gem. Ge neeskundigen Dienst, zal minstens moeten bevatten: 4 kamers voor de doktoren, 2 kamers voor administratief personeel,..-'bittl: nevens een behoorlijke wachtkamer. Op dïf bovenverdieping moet ruimte aanwezig zijn voor de vestiging van het laboratorium voor pathologische bacteriologie. Onmid dellijk naast dit gebouw moet zich bevin den de garage voor de berging der zieken auto's. Een zelfstandige en onmiddellijk aangrenzende garage is hier noodzakelijk, omdat het bedienend personeel, dat steeds dat steeds als brancardier moet kunnen fungeeren, ook nog andere werkzaamheden zal hebben te verrichten en het medene- men van een der doktoren van den dienst dan tevens zonder vertraging kan geschie den. Boven deze garage de woonvertrek ken van iemand van het personeel, die, wanneer het bureau is gesloten, kan fun geeren als meldingspost voor ongevallen en aanvragen voor ziekenvervoer. De beste oplossing lijkt de commissie daarom de stichting van een nieuw gebouw Mocht de raad hiertoe evenwel nog niet kunnen besluiten, dan zal toch een zooda nige huisvesting moeten worden gezocht, dat de Gem. Geneeskundige Dienst daarin in zijn geheel en op doelmatige wijze kan worden ondergebracht. KOPENHAGEN, 27 Juli. De specialë zomerzitting van den Zweedschen Rijksdag is verdaagd tot 5 Augustus, ten einde de plaat selijke commissie in staat te sellen haar on derzoek te voltooien betreffende de moge lijkheid om de Andelsbank te reconstrueeren. De Andelsbank staakte onlangs haar beta lingen. MELBOURNE, 27 Juli. De zeelieden staking heeft zich uitgebreid. Vele industrieën lijden schade door de groote werkloosheid in de haven. BOGOTA (Columbia), 27 Juli. Een pro clamatie geeft order tot de onmiddellijke uitzetting uit Columbia van Savinsky, den Russischen leider van de plaaselijke 'com munistische organisatie, die verleden nacht gearresteerd is, wegens zijn optreden tegen de wettige regeering. PURMEREND, 28 Juli. 14 stapels Kleine fabrieksbaas 56.50, met merk 60: 62 st. kleine boerenkaas 53,50, met merk 60.50; 5 st. Goudsche aas 51, met mérk 57 per 50 kilo. De handel op de kaasmarkt was goed. 1147 kilo boter 2.202.30 per kilo. Runderen. 328 vette 0.901.25 per kilo, handel matig; 294 melk- en gelde- 175 450 per stuk, handel matig; 66 stieren; 51 vette kalveren J 1.20-1.40 per kilo, handel matig; 328 nuchtere kalveren 1542 per stuk, handel vlug; 486 vette varkens 86—92 ct. per kilo; zouters 8086 ct. per kilo, handel vlug; 50 magere varkens 2545 per stuk, handel stug; 91 biggen 1026 per stuk, handel stug; 435 schapen 3550 per stuk, handel vlug; 554 lammeren 25 30 per stuk, handel stug, kipeieren 6.50 7.50; eendeieren 5.75 per 100 stuks; kui kens 1' 0.40-1.80 per stuk. BODEGRAVEN, 28 Juli. Kaas, Aangevoerd 464 p.; 20629 st. Eerste kwaliteit 6368; tweede kwaliteit 54—61; zwaardere Rijks- merk 71; met rijksmerk 50—64, Handel vlug. HET VERTREK VAN PASTOOR BROUWERS. Zondagmorgen heeft de Zeeeerw. heer Brouwers, pastoor der parochie van de H. Liduina alhier, die door Z. D. H. den Bis schop van Haarlem tot pastoor te Boven- karspel is benoemd, onder de H. Missen van 9 uur en half 11, afscheid genomen van zijn parochianen. De scheidende pastoor deed zijn afscheids woorden vergezeld gaan van woorden van dank voor de opofferingsgezindheid van zijn parochianen en hij schetste in gevoelvolle woorden zijn heengaan van alles wat hem was liefgeworden, zijn eigen werk. Velen der aanwezigen konden hun aan doening niet meester blijven. Van 12 uur af, tot half 2 bestond er gele genheid om pastoor Brouwers vaarwel te zeggen. Van deze gelegenheid werd een ruim gebruik gemaakt. Zondag a.s., ondr de Hoogmis, heeft de in stallatie van den nieuwen pastoor plaats. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken slaagde mej. M. E. Kuitert. al hier. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. V K HEDEN 5Nederland 1919 10113/jg 10113/16 6% Nederland 1923 103 103 4H Nederl. 1917 983/4 983/4 1% N.-L 1921 A.. 1023/4 1023/4 6% N.-L 1923 D... 10216/18 102i6/ie 63/8 Oude Vaart 68 dito Gem. Eigend 531/2 Mij „Nederland" 151 150 Scheepvaart-Unie 140 Rotterd. Lloyd 13l'i/2- 137 Paketvaart 169 169 Oude Boot 641/2 66 Holl. Stoomboot 18-1/4 H. VA. 5001/2 5021/2 Java Cultuur 3281/2 330 j urgent gew 116 116 Koloniale Bank '751/s 175x/4 L discbe Bank 140i/2 142 Cert Handel Mij. •341/, 134 Resc. dito 341/4 1331/2 Phoemx 101 Geconsolideerde 1643/g 164 Kon. Olie 400 3963/4 H73/4 118 Marine comm. 10 Vorstenlanden !543/8 1543/4 Actions id. 148 145 C/mp. Merc. Arg. '03/4 IOI/2 127 Tl 5-116 Oude Deli 397i/0 e. d. Isëhêmbah 4481 44 Dell Batavia 3431/2 345 A'dam Rubber 2881/8 289 Serbadjadi 2801/2 158 159 Wai Sumatra 154 150 Dordtscbe Petr, 360 Southern Rails 1023/g 103 142 1411/s Anaconda 873/8 Wabash 34i/2 353/4 Comm. Maxwell 611/16 28 JULI EERSTE KOERS LATER E KOERS BERLIJN t 59.35 PARIJS a 11.85 BRUSSEL 11.65 WEENEN 0.36 LONDEN 12.11 STOCKHOLM 67.05 KOPENHAGEN 58.55 OSLO iHiiiii 45.45 BAZEL 1 1 1 1 48.45 NEW-YORK 2.491/2 ROME t 1 9 20 -7 LOOS ALARM. De leden van de Reddingsbrigade, die Zondagmiddag op wacht waren aan den post aan het Tentenkamp, werdenplotse ling opgeschrikt door den kreet er ver drinkt iemand". Dadelijk waren allen in de weer en in minder dan geen tijd waren zij bij de plaats des onheiis. De een met het zwemvest, de ander met de lijn, weer anderen maakten zich gereed te water te gaan. De consternatie onder de strandbezoekers en kampeerders was groot. Op de vrar.v' van de mannen der brigade, waar zich de drenkeling ongeveer bevond, kon niemand een positief antwoord geven. Een vrouw gilt en huilt. Het is haar zoon, die verdrinkt. Zij valt flauw. Men brengt haar in een tent en wien ziet men daar?... Den doodgewaanden; den verdrenkenen. De angst en de droefheid maken plaats voor groote vreugde. De rust in het tenten dorp keert terug. De mannen der Reddings- Brigade nemen hun redddingsmateriaal op en begeven zich weder naar hun pcs,t, waar zij wachten en waken; waken over baders en zwemmers aan het stille strand. Ongeluk. Zondagmiddag kwam op het tramplein een jongetje hard aanloopen. Hij struikelde en viel tegen het fonteintje, dat daar staat, aan. Deze val kwam nogal hard aan, want hulp bleek noodig te zijn. Hij werd naar het politiebureau gebracht en daar onderzocht. Hij had eenige kneuzingen aan de borst opgeloopen. Zijn toestand liet echter toe, da zijn vader hem mede nam naar Haarlem, zijn woonplaats. Honger. In de Van Speijkstraat is gis teren iemand van den honger flauw gevallen. Toegeschoten hulp bracht hem weer op de been en teen de oorzaak bekend werd, zijn de noodige maatregelen getroffen, dat hem dit ten minste voor dien dag, niet meer zou overkomen. Duinbrand. Maandagmiddag werd er weer eens kennis gegeven bij de politie, dat er een duinbrand ten Noorden van de spoorbaan der H, IJ. S. M. was. De brand werd spoedig gebluscht. Slechts pl.m. 150 vierk. M. is er verbrand. Vermoed wordt, dat er baldadigheid in het spel is. Brievenbus. Eenigen tijd geleden had den B. en W. aan den Directeur van het Postkantoor het verzoek gericht te willen bevorderen, dat op den hoek van de Kost- verlorenstraat en Koninginneweg een brie venbus zou geplaatst worden. Hierbij zouden vele ingezetenen gebaat zijn, vooral o. m. de bewoners van Plan Noord. Thans is aan het verzoek voldaan en tegenover „Benno- heim" staat een brievenbus. Roda-nieuws. Het was Zondag j.l. de vierde Zondag van de seriewedstrijden. De navolgende elftallen zijn in 't veld gekomen: 12.30 uur: Nieuwendam jun.M. D. B. I. Deze wedstrijd wonnen de Nieuwendamsche junioren met een penalty. 2 uur: St. Louis jun V. C. A. jun. Deze wedstrijd werd door St. Louis junioren ge wonnen met 20. 4.30 uur: St. Louis 2Doss 3. Na verlen ging en in e enaardigen vluggen wedstrijd won Dos 3 met 21. Circa 5 uur stelde Nieuwendam IRoda I zich op ondr liding van den her van Veen. Al dadelijk ontplooid zich een vlug en span nend spel. Beide partijen deden hun best. Er was zoo ongeveer een kwartier gespeeld en de gasten konden den Roda-doelman ver schalken, waardoor zij de leiding kregen, 10 in het voordeel van Niepwendam., Even voor half time kreeg Roda een penalty te nemen, welke door den linksbinnen keurig geplaatst werd. Half time kwam met ge lijken stand. Na de hee deden beide vereenigingen hun best, om een voorsprong te behalen, wat echter niet lukte. De wedstrijd eindigde met gelijken stand. Na tweemaal ,7f4 minuut ver lenging kwam nog geen verandering. Daarna had Roda bij de loting het geluk van te winnen, „Sint Fidelis." De R.-K. Harmonie „St. Fidelis", alhier organiseert op Zondag 23 Augustus a.s. een boottocht naar. de mooie Vechtstreek. Deze tocht zal worden opgeluis terd door bovengenoemde vereeniging. Een ieder, die zich dus een genotvollen dag wil verschaffen, verzuime niet, zich spoedig van een plaatsbewijs te voorzien. Kaarten zijn verkrijgbaar bij M. Bruinenberg, Willems- beekweg 57; J. Kaldenbach Le Mairestraat 10; A. de Rooij, Iepenstraat lp en H. J. van Kaam, Stationsweg 90, allen alhier. Burgerlijke Stand, Van 24 tot en met 27 Juli 1925, Geboren Jan. z, van J, Kulk en G, Zorge, Gerarda Johanna, d, van G, J, de Tello en G, Kok, Gerrit. z, van H, Horsman en C, A, van Engelenho ven, Anthonia. d, van G, Markus en M, de Leeuw, Jacobus, z, van A, C, Snaterse en C, van der Laan, Teuna. d, van J, Daim en C, van der Schrier, Geertruida Catharina. d, van R, E, Scheltinga en M, van Leeuwen, Overleden Jelle Rienk Offringa. 15 jaar, Hendrik Kulk. 24 d,. z, van J, Kulk en G, J, Schalk, Jacobus van Bergen. 41 j, ongeh, Theuntje Levering. 74 j, geh, m, J, Korsman, Gemeente-Vroedvrouw, Door Mej, A, J, H, R, Osting is eervol ontslag aange vraagd als gemeentevroedvrouw ter stand plaats Aalsmeerderdijk, B, en W, dezer gemeente stellen nu den Raad voor in deze vacature te voorzien door de benoeming van Mej, N, A, Verkerk, te Barendrecht, Plaatselijke Schoolcommissie. In de eerstvolgende Raadsvergadering zal een voorstel van B, en W, ter tafel worden ge bracht tot benoeming van een lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in de vacature Dr, J, Smit, Voorgedragen wordt de heer H, G, Bult. arts te Hoofddorp, Personalia. Voor het Mulo-diploma A. zijn te Amsterdam geslaagd de heeren P, van der Hor en J, Jelsma. beiden wonende te Hoofddorp, Paardenmarkt, De zomerpaarden- markt werd Zaterdag te Hoofddorp op het Marktplein gehouden, De aanvoer was niet bijzonder groot, hoewel toch eenige ver meerdering van het aantal paarden bij verle den jaar viel te bespeuren, Aangevoerd werden 60 paarden, gemid delde prijs f 300f 600 10 2-jarige paar den f225—f400; 10 veulens f 100—130 24 hitten f 120—325, Er was weinig handel, Raadsvergadering, ,De eerstvolgende vergadering van den Raad dezer gemeente is bepaald op Donderdag 30 Juli a,s, des na middags om 2 uur ten Raadhuize alhier, Burgerlijk Armbestuur. In verband met het bedanken van den heer C, J, Verbeek te Hoofddorp als lid van het Burgerlijk Arm bestuur hebben B, en W, ter voorziening in deze vacature de volgende voordracht aan den Raad ingezonden 1, D, Helder en 2, W, Groen, beiden wonende te Hoofddorp, Personalia. Voor het Mulo-examen slaagde te Den Haag J. C. de Jonge, alhier. Personalia. Voor het examen Mulo slaagden te Amsterdam E. B. v. d. Hor en J. H. Jelsma te Hoofddorp. Schoolfeest. Vrijdag vierden de kin deren van de O, L, School aan de Lijnden feest, Omstreeks 10 uur marcheerden de kin deren met onderwijzend personeel en feest commissie onder een vroolijke marsch van een muziekkorps uit Haarlem de Hoofd vaart om naar het feestterrein van den land bouwer E, dat welwillend door hen afgestaan was, De kinderen werden flink onthaald en op aangename wijze wijze bezig gehouden met verschillende spelen, Ongeveer 7 uur waren de feestelijkheden afgeloopen en gingen ze allen in het bezit van een aardig prijsje zeer voldaan naar huis, Het kan gezegd worden, dat het voor de kin deren een genotvollen dag is geweest, Herwonnen Levenskracht, Onze Speldjesdag gehouden op Donderdag 16 Juli langs de huizen en op Zondag 26 Juli aan de kerk is schitterend geslaagd dank zij de me dewerking van de Dames-speldjesverkoop sters, Het Comité brengt haar dan ook een hartelijk woord van dank voor hun grooten ijver voor deze goede zaak betoond alsmede aan al degenen, die voor dit goede doel gege ven hebben, Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dage lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amsterd tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M dagelijks concert to 8.35 u. (ook Zondags). Chelmsford 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 fijdseia als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 1050 M. dagelijks 5.30—7.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner concert. Parijs Eiiieltorea 2650 M. dagelijk: concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M, dagelijks Concert en Lezing te 8.35 BIJZONDERHEDEN. Brussel LaSchola Cantorum. Daventrv 6. 20 uu Bach Programma, daarna populaire Muziek en Jazz. Dit station zal voortaan Chelmsford ver vangen. H. D. O. 8.10 uur Christ Radio-Omroep. - Zie verder bovenstaande opgave. Ter vervulling zijn weer opengesteld de vacante post- en telegraafdirecties 3. a. te Hoofddorp-Haarlemmermeer. Jeugdige boefjes. Door de politie zijn drie kinderen aangehouden, n.l. G. L., A. v. d. W. en J. G., 10 en 12 jaar oud, die in de vischhal tarbot hadden gestolen en zich bovendien schuldig hadden gemaakt aan 'n inbrakje in het kantoor van den vischhandelaar J. G., waar een schrijfmachine werd vernield. Na verhoor is het drietal in vrijheid ge steld. Minderjarigen. Door de politie is een tweetal minderjarigen naar de ouderlijke wo ning in Amsterdam gebracht die in Wijk aan Zee waren achtergebleven en te voet naar IJmuiden waren gegaan. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Stoomvisscherij Sidney Albert en van de Zeevisscherij en Transport-Maatschappij Vertrouwend Voor waarts, beide alhier. R. K. Damclub St. Bavo. Maandag avond vergaderde de R, K, Damclub „St, Bavo" in haar clubgebouw, Na de opening der vergadering door den voorzitter, sprak deze een welkomstwoord aan de leden, die bijna allen waren opgekomen, en spoorde ze aan. om mede te werken tot groei en bloei der Damclub in "het bijzonder, en om daar door tevens het District Haarlem te doen uit- beriden, De notulen werden onveranderd goedge keurd, Betreffende den groepenwedstrijc werd besloten te zorgen dat deze voor de Jaarvergadering was uitgespeeld, Het punt clubkampioenschap werd afgelast, daar de uitslag nog niet was bekend, Voor de behandeling Districtsagenda was veel animo, Van punt 3 werd het Districts- voorstel aangenomen om alle borden op de klok te doen spelen, terwijl men niet te vin den was voor 30 zetten per uur, Voorgesteld zou worden aan het District om een com missie te benoemen die een regeling zou ma ken voor de a,s, competitie, Voor de Districtsbestuursverkiezing wer den gecandieerd de heeren L, J, Floris als voorzitter, en P, Veen'als lid Door den storm. Door den storm g - raakte op de Kanaalkade een draad van Ou electrische straatverlichting los. Gelukkig werd het tijdig ontdekt, zoodt geen ongeluk» ken voorkwamen. Het schoolfeest. Nadat hedenmorgen alle deelnemers de H. Mis van half acht hadden bijgewoond, trokken de kinderen van de hoogste klassen van de katholieke jongens- en meisjesschool met muziek van de St. Jo zefharmonie voorop, naar Velsen, waar de boot hen naar Amsterdam zou vervoeren. Het is jammer, dat de kinderen zulk slecht weer treffen. Intusschen kan dit de vroolijke stemming bij de kleinen niet verdrijven en men is welgemoed op stap gegaan. In Am sterdam wordt Artis bezochten daarna wordt de terugtocht per trein ondernomen. Onwel. Op de Breestraal werd H. K. onwel en viel bewusteloos neer. Hij werd in een woning binnengebracht en nadat medi sche hulp was ingeroepen, naar zijn woning vervoerd. Een lastige reiziger. In den trein van" Haarlem naar Beverwijk zat een reiziger J. H. W. die in „kennelijken staat" verkeerde, een ruitje stuk sloeg en z'n colbert-jasje uit den trein wierp. Hij kreeg drie verbalen. Eén terzake vernieling, één omdat hij z'n plaats bewijs niet wilde vertoonen en één terzake openbare dronkenschap. Logies gedurende den Derden Nederland- schen Katholiekendag. Wij vestigen nogmaals de aandacht vat bezoekers van den Derden Ned. Katholie kendag op het volgende: Ieder wordt geheel vrij gelaten-in hej regelen van zijn logies. Wanneer men niet terecht kan in eei hotel of pension, kan men zich wenden tot het inlichtingenkantoor, gevestigd in hét gebouw van den Dierentuin aan den Be- noordenhoutschen weg, telefoon 10480. Men beschikt op genoemd kantoor over adressen van particuliere logiesgevers. De gene, die logies verlangt, ontvangt eenige adressen en moet zich persoonlijk wenden tot de logiesgevers. Het Uitvoerend Comité belast zich al leen met het verschaffen van adressen. Vraagt men schriftelijk opgave van adres sen, dan gelieve men porto voor antwoord in te sluiten. Wij verzoeken den bezoekers van den Katholiekendag beleefd niet tot 't laatste oogenblik te v,achten (b.v. niet pas om in lichtingen vragen, wanneer men in Den Haag aanwezig is) daar dit aanzienlijk de werkzaamheden van het kantoor ver zwaart en men bovendien in verband met het drukke vreemdelingenverkeer ge vaar loopt, dat men niet naar wensch slaag' Het Uitvoerend Comité.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3