Binnenlandsch Nieuws LANDB. EN VISSCHERIJ GEMENGD NIEUWS, MARKTNIEUWS. LEGER EN VLOOT. De crisis in het Britsche mijnbedrijf Een moedig M. P. De Sovjet-propaganda in Engeland. De strijd tegen het communisme in Frankrijk. De staking der Parijsche bankemployé's. De mijnwerkersstaking in het Saargebied. Zeilongelukken. Lijkenschennis in een oratorium. De orlog in Marokko. De Middenstandsraad. De Koninklijke Familie te Soestdijk. Georganiseerd Overleg in onderwijszaken. M r. G. H. van Bolhuis, t De veiling in het Hanzebank- gebouw te Delft. De Kabinetsvorming. Internationale bescherming van de natuur. Stand der landbouwgewassen op 22 Juli 1925. Jacht van de politie op een zwemmer. Verkeersongeval te Didam. Uit de tweede verdieping gevallen. Een tram te Alkmaar gederailleerd. Tram gederailleerd. VISSCHERIJ. UITLOTINGEN. Trekking van 22 Juli. 268325 frs. 100.000, 5512849 frs. 50.000, 172026 en 290093 frs. 10.000. 15594 22713 34026 42348 89897 94975 103778 107774 153178 167144 219857 220222 228146 242669 244967 248926 259312 274710 275301 285530 352935 365342 377794 436529 441348 445722 519050 530449 534429 542151 elk frs. 1000. Voorts zijn er 1269 nummers a pari uitse- oot. De R. K. Ver. van Marine- personeel St* Christophorus. LONDEN, 27 Juli. Na het onderhoud van Baldwin met de vertegenwoordigers van het Vakverbond over het conflict in het kolen bedrijf, dat drie kwartier duurde, werd het volgende officiëele communiqué uitgegeven: „De premier heeft in tegenwoordigheid van den heer Bridgeman, die tot dusver als verte genwoordiger van de regeering was opgetre den, den minister v. Arbeid en den minister voor 't Mijnwezen, de deputatie van denAl- gemeenen Raad van het Vakverbond ontvan gen. De deputatie verzocht den minister er hij de mijneigenaars op aan te dringen, dat dezen opzegging der contracten zouden uit stellen, hun voorstellen intrekken en voor- loopig de arbeiders op de oude voorwaarden laten doorwerken. De premier antwoordde hierop dat hij zich op dit oogenblik dienaan gaande nog met kon uitlaten, dat hij echter voornemens was al het mogelijke te doen om lot een vreedzame oplossing van de moeilijk heden te komen en dat hij zijn bemiddelings pogingen zoo spoedig mogelijk zou aanwen den. Hij hoopte morgen een conferentie te hebben met de mijneigenaars als voortzetting van de onderhandelingen, welke Vrijdag zijn begonnen." De leiders der arbeiders verklaren, dat de voornaamste resuMaten der bespreking zijn, dat Baldwin beloofd heeft zich persoonlijk met de bemiddelingspogingen bezig te hou- den. De avondbladen melden dat de commissie van onderzoek tot de conclusie is gekomen, dat de kolenindustrie slechts kan worden ge red door langeren werktijd en verhoogde productie. Coog heeft verklaard, dat de In ternationale Mijnwerkersconferentie, die ziorgen bijeen komt, zal worden gevolgd door een internationale conferentie der Trans portarbeiders, waar maatregelen zullen wor den besproken om te voorkomen dat. in ge val van staking kolen uit het buitenland naar Engeland worden vervoerd. Verder ver klaarde hij, dat op het oogenblik hoegenaamd geen verandering in den toestand ih gekomen en dat er niet de minste kans bestaat op een bevredigende oplossing. De spoorwegarbeiders, machinisten en spoorwegbeambten, hebben, evenals de ver schillende vereenigingen van transportarbei ders, besloten, in geval van kolenstaking het vervoer van buitenlandsche kolen te beletten. Een oplossing van het conflict wordt op het ogenblrk in twee richtingen gezocht; een re- geeringssubsidie, of een achturigen werkdag met loonsverhooging. De koning heeft zich naar Cowes begeven om de roeiwedstrijden aldaar bij te wonen, doch men deelt mede dat hij terstond zal te- rugkeeren indien de toestand ernstiger mocht rden. Uit Londen wordt ons gemeld; dat het Parlementslid Kenworthy gisteren, toen hij in het Lagerhuis binnentrad, met applaus gehuldigd werd. omdat hij eergisteren te Ostende fwfce Italiaansche vrouwen heeft gered, die op het punt stonden in zee te verdrinken, terwijl een dichte menigte, waaronder zich ook de badmeester bevond op het strand werkeloos toezag. LONDEN, 27 Juli In antwoord op een vraag van Trevelian deelde minister Cham berlain heden in het Lagerhuis mede, dat Jiij de aandacht van Rokowski heeft geves tigd op het optreden van de Sovjef-regee- ring, waarover de Britsche regeering heett te klagen, doch dat hef niet wenschelijk zou zijn over alle klachten van dien aard n bijzonderheden mededeeling te doen. Nadat Kenworthy de vraag had gesteld »f 'het Huis vóór het reces nadere inlichtingen kon verwachten, zeide de minister nog, dat de. regeering zich er over te beklagen heeft dat Rusland zich niet houdt a*n de bepalin gen van het handelsverdrag, waarin wordt Zezegd, dat de Sovjet-regeering geen enkele Vijandige beweging tegen 't Britsche Rijk >n eenig deel van de wereld zal aanmoedigen of in de hand werken. Op andere vragen antwoordde de minister later nog, dat de feiten, waar het hier om gaat, van bijzonder gewicht zijn en dat hij hoopte, dat de leden geen nadere bijzonder heden zouden verlangen. Een lid vroeg of het waar was dat leden der Sovjet-regeering er zich openlijk op heb ben beroemd, dat zij de belangen van het Britsche rijk ondermijnen, waarop Chamber lain antwoordde, dat indien zij dit hebben gedaan, zij te vroeg hebben gejuicht. De communistische burgemeester van St. Pierre des Corps bij Angers, van wiens aan houding wij onlangs melding maakten, is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij in een openbare vergadering de soldaten tot ongehoorzaamheid had aange spoord. Evenals toen hij na zijn aanhouding het huis van bewaring binnenstapte, ver scheen hij ook voor de jury met zijn ambts- sierp getooid. PARIJS, 27 Juli. Het Hof van Appèl voor Strafzaken heeft bij verstek de veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf en 1000 francs boete bevestigd, welke vroeger tegen Vaillant Couturier en Marcel Cachin was uit gesproken, die vervolgd werden wegens op hitsing van militairen tot ongehoorzaamheid Beiden hadden echter een beroep op de am nestiewet gedaan. PARIJS, 27 Juli, De bedienden van de Banq Parisienne die Donderdag j.l, in staking zijn gegaan, hebben een resolutie aangeno Bangue Parisienne die Donderdag in staking De politie heeft een stoet van betoogers uiteengedreven. BERLIJN, 27 Juli. In het Saargebied staken sedert hedenmorgen 74000 mijnwerkers of 99 pCt. van het totaal aantal. Met spanning ver wacht men de resultaten van de onderhan delingen met de stakers, die jn Parijs ge voerd worden. De Fransche troepen hebben ter bewaring van de orde zelfs pantserautqjs mobiel ge maakt. STOCKHOLM, 27 Juli. Bij Koïmar- sund is .een zeilboot gezonken, waarbij alle inzittenden, tien kinderen en jongelieden van 14 tot 21 jaar, verdronken. Ook uit andere Zweedsche plaatsen wordt melding gemaakt van ongelukken bij het zeilen, o. a. uit Gothenburg, waar drie zusters een zeiltocht maaken, door een on weer werden verrast en tengevolge van het omslaan der boot verdronken. BERLIJN, 27 Juli. In het stedelijk cre matorium te Dresden is een groot schandaal ontdekt. Sedert jaar en dag hebben eenigc stokers de lijken beroofd, de kleeren ver kocht, den lijken het goud uit dé gebitten gebreken en meermalen twee lijken in één kist verbrand. (Dit is bij de hooge deksels der kisten in Duitschland mogelijk). De overblijvende kisten verkochten zij dan en aan familie werd asch ter hand gesteld, die natuurlijk slechts gedeeltelijk van het overleden familielid afkomstig was. 'Er zijn reeds tal van beambten geschorst en een justitieel onderzoek wordt ingesteld. LONDEN, 27 Juli. In een afzonderlijke bood schap verlangt Abd-el-Krim, dat de vredes onderhandelingen te Tanger zullen worden gevoerd; Indien Frankrijk en Spanje het met deze beide voorwaarden eens zijn, is hij bereid de vijandelijkheden te staken en on middellijke onderhandelingen omtrent een duurzamen vrede aan te vangen. - In verband met deze vredesvoorwaarden verneemt de correspondent nog, dat Abd-el- Krim thans Tetoean in handen van Spanje zou willen laten, tegen betaling aan hem van een bedrag van vijf en twintig millioen peseta's, het bedrag, dat volgens Abd-el- Krim, Spanje zelf in 1859 na den Spaan- schen oorlog in Marokko van den Sultan ontving voor de ontruiming van Tetoean. (In werkelijkheid was het 15 millioen, vol gens den Times'/correspondent.) Omdat Spanje sedert dien die stad wederom in bezit nam, meent Abd-el-Krim dit bedrag, dat door hem als aan zijn land afgeperst, wordt beschouwd, te mogen terugeischen. Het moeilijke punt bij de vredesonder handelingen is de mate van onafhankelijk heid, die Abd-el-Krim zou genieten. Tegen over zijn aanhangers heeft hij zich verbon den, om geen vrede te sluiten, alvorens de onafhankelijkheid van het Rifgebied is ver zekerd. Echter zegt Abd-el-Krim zelf, dat zonder de een of andere buitenlandsche controle het Rifgebied weldra weder zou uit eenvallen. Voorts verlangt Abd-el-Krim geen gehei me doch openbare vredesonderhandelingen, ten overstaan van de buitenwereld, die thans zijn strijd aanschouwt. Hij verklaarde, met Frankrijk en Spanje in vrede te willen leven, indien deze twee groote rnogendheden hem rechtvaardig behandelen, doch daarvoor zijn openbare vredesonderhandelingen noodig. Hij ziet zeer goed in, dat bij een voortzetting van den oorlog hij en zijn volgelingen ten slote het onderspit zullen moeten delven. De verhouding van zijn -ontingenten tegen over de Fransche en Spaansche troepen is nj. één tegen tien voor elk, terwijl de troe pen dezer beide laatste landen van de meest moderne hulpmiddelen zijn voorzien en Abd- el-Krim b.v. hospitalen noch artsen bezit. Naar hij verklaart, hebben zijn aanhangers veel te lijden, doch zij zullen den strijd voortzetten, tot er geen hoop meer is. In uitersten nood zullen zij er niet voor terug deinzen hun vrouwen en kinderen te dooden. om dan zelf tot den laatsten man te sneven. PARIJS, 27 Juli. Het departement van buitenlandsche zaken heeft tot dusver geen bevestiging ontvangen van het bericht van Abd-el-Krim in een officieuse mededeeling op de nota van Frankrijk en Spanje zou heb ben geantwoord dat hij geneigd is hun zijn vredesvoorwaarden kenbaar te maken. In de laatste vergaderingen van den Mid denstandsraad zijn o.m. de volgende punten besproken: WEELDEWET. De Raad erkende, dat door de wijzigingen, welke de minister in het ontwerp-Weelde- wet heeft aangebracht, verschillende bezwa ren tegen het oorspronkelijke ontwerp zijn vervallen. Taf van voorstellen van den Middenstands- raad heeft de minister in het gewijzigd ont werp overgenomen. De hoofdgrief echter is niet vervallen. Het voorstel van den Raad om de zegel belasting bij de bron te heffen, heeft de minister niet overgenomen en als gevolg daarvan is behouden de geheele rompslomp van inning, waartegen de middenstand over wegende bezwaren heeft. Onbegrijpelijk is het den Raad, waarom de minister ten slotte er de voorkeur aan gaf, om b.v. voor een 'gramophoonplaat zegelbelasting te heffen bij den detailhandel, terwijl het toch zooveel eenvoudiger, doel treffender en voor den Staat voordeeliger is deze belasting te heffen bij den invoer of bij den eventueel binnenlandschen fabri kant. De Raad droeg aan een uit zijn midden benoemde commissie op, haar werkzaamhe den ter zake, voort te zetten en met name er op aan te sturen, dat de heffing der ze gelbelasting, Waar zulks mogelijk is, zal, geschieden bij de bron. RIJKSINKOOPBUREAU. De dóór den Raad benoemde commissie tot het instellen van eeft onderzoek naar de gestie van het Rijksinkoopbureau heeft haar werkzaamheden voortgezet, Naar aanleiding hiervan ontving de Raad van den Minister van Financiën twee staten, bevattende conclusies, waartoe de accoun tantsdienst van 's Rijks directe belastingen is gekomen omtrent de besparingen welke het Rijksinkoopbureau in 1914 zou hebben verkregen. De omzet van het bureau bedroeg in dit jaar ruim 4.060.000, de berekende bespa ring op winkelartikelen 148.700 en op de grossiersartikelen 332.400, tertvijl voor een aantal artikelen onbekend is, welke bespa ringen zijn verkregen. De exploitatiekosten zijn ruim 100.000. De minister merkte daarbij op, dat het rapport zelf een aantal namen van firma's bevatte, benevens gegevens omtrent omzet- premies e, d., welke uit den aard der zaak niet voor publicatie geschikt zijn. Mocht de Raad intusschen prijs stellen op kennisne ming van het gedetailleerd onderzoek, dat tot bovengenoemde conclusie heeft geleid, dan was hij bereid aan een door den Raad aan te wijzen onpartijdige inzage van het rapport le verleenen, waarbij hij uit den aard der zaak van den Raad waarborgen zou moeten vragen, dat van deze gegevens geen ander gebruik zal worden gemaakt, dan om de conclusie van den accountants dienst voor zooveel noodig te controleeren. De Raad heeft den Minister bericht dat op de kennisneming van het gedétailleerd onderzoek prijs gesteld en de door den mi nister gestelde voorwaarde geaccepteerd werd en naar aanleiding hiervan zich ge wend tot den heer E. van Dien (hoofd van het administratiebureau-van Dien van Uden en Co.) dat tijdens den oorlog ook op tal van crisisinstellingen controle heeft uitge oefend, die zich daarop geheel belangeloos ter beschikking van den raad heeft gesteld om op de gesteld voorwaarden het rapport van den accountantsdienst na te gaan en zijn conclusies aan den raad mede te deelen. De heer van Dien heeft sedert een om vangrijk rapport uitgebracht, waarin hij tot de volgende conclusies komt: a. Indien vroeger door het Rijk op de meest onoordeelkundige wijze zou zijn aan gekocht, indien de gegevens van het rapport juist zijn en indien men niet let op het be vorderen van het gebruik door de gestie van het Rijksinkoopbureau dan zou in de artikelen van de „winkelgroep" bruto zijn bespaard 148.700. Dit bedrag, verminderd met de in het rapport genoemde exploitatie kosten ad 120.013.54 en met het 'bedrag dat het Rijk derft aan belastingen, nu vroe gere leveranciers de winsten op leveringen aan het Rijk derven zou dan als netto besparing kunnen worden aangemerkt. h. De in de „grossiersgroep" genoemde besparing van 332.400 is zoo onvolledig gedocumenteerd en onder zooveel voorbe houden genoemd, dat niet mag worden ge zegd, dat uit een accountantsrapport blijkt, dat deze of cenige andere besparing is ver kregen. c. Het is geenszins uitgesloten, dat de gestie van het Rijksinkoopbureau, in ar tikel waarin groote prijsfluctuaties of voor- raadsrisico's zijn somtijds eer nadeel dan voordeel heeft veroorzaakt. Zondagmiddag maakte de Koningin- Moeder met de Koningin en Prinses Julia na en den vorst en de vorstin van Wal deck Pyrmont in twee auto's een rondrit door de omgeving. Bij het verlaten van het Paleis werd de Koninklijke familie door een menigte van honderden belangstellenden toegejuicht. De minister van O. K. en W„ heeft Vrij dag 24 Juli j.l, aan zijn Departement ge" i'nstalleerd de nieuwe ingestelde bijzondere commissie voor georganiseerd overleg in onderwijszaken, In zijn rede wees hij er op dat reeds lang behoefte werd gevoeld aan een commissie, welker taak het was om haar aandacht te schenken aan en te ad- viseeren omtrent verschillende onderwer pen, rakende de rechtspositie van het on- derwijzerscorps, Het verheugde den minis ter zeer, dat thans in die behoefte is voor zien en vele onderwijzersorganisaties in de commissie vertegenwoordigd zijn. Na een korte opmerking te hebben ge maakt over de werkzaamheden der com missie en de begrenzing dier rverkzaamhe- den ten opzichte van de taak van andere soortgelijke colleges als de Onderwijsraad besloot hij met het uitpreken van den wensch, dat de bemoeiingen dei* commissie zouden blijken ten goede te komen aan het onderwijs in het algemeen en m het bijzon der zou strekken in het belang van den Onderwijsraad. De voorzitter, jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, 's ministers rede met een enkel woord be antwoordende, zeide het op hoogen prijs te stellen, dat de minister, als een van zijn laatste regeeringsdaden in zijn tegenwoordi ge functie, persoonlijk de commissie heeft willen installeeren. Hoewel niet blind voor de zware taak, waarvoor de commissie zich zag geplaatst, betwijfelt hij' niet, dat de commissie, die taak in eensgezinde samen werking volbrengende, beantwoorden zal aan het doel, waarvoor zij is in het leven geroepen. Verschillende vertegenwoordigers der van de commissie deel uitmakende ver eenigingen sloten zich bij deze woorden aan. Te Utrecht is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer mr. G. H. van Bol huis, oud-president van het Hoog Militair Gerechtshof. Mr, van Bolhuis was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Een schikking getroffen. De tegen Maandagavond krachtens rech terlijk bevel aangekondigde publieke veiling Van het hoofdkantoorgebouw der Hanzebank te Delft is, naar de Tel. verneemt, niet door gegaan, daar een minnelijke schikking is getroffen met den crediteur, van wien het bevel tot verkoop was uitgegaan. Overeenstemming spoedig verwacht. In verband met het feit, dat de Chr.-Hist. fractie op haar eerste bijeenkomst verschil lende bezwaren had geuit tegen het werk program van den heer Colijn, is Zaterdag 'n tweede en laatste bijeenkomst te Utrecht gehouden. De verschillen zijn nu, naar de „Tel." verneemt, grootendeels opgelost en verder zullen de laatste besprekingen door de leiding der fractie met den heer Colijn gevoerd worden. Deze schijnt op spoed te hebben aangedrongen. Vooral de voorstellen van den heer Colijn tot samenvoeging van erschillende departementen hebben nogal critiek uitgelokt. Naar het blad vernam, heeft de heer Co lijn het aantal departementen van tien tot acht teruggebracht. Onderrwijs wordt bij Binnenlandsche Zaken ondergebracht, Landbouw gaat naar Water staat en het departement van Marine wordt opgeheven en gevoegd bij dat van Oorlog, dat het dan verandert in Departement Defensie. Niet alleen de bezwaren van die samen voeging, maar ook het inkrimpen van het aantal ministerzetels van tien op acht, heeft bij de fracties bedenkingen ondervonden. Daardoor is het moeilijker geworden, iedere fractie tevreden te stellen met haar aanspra ken bij de verdeeling der minister-zetels. De toewijzing van 't ministerie van Bin nenlandsche Zaken is dco~ de toevoeging van het departement van Onderwijs zeer moeilijk geworden, omdat het daardoor een van de belangrijkste departementen is geworden en alle drie fracties er aanspraak op maken. Men verwacht, dat de heer Rutgers (a.-r.) het hoofd ervan zal worden. Hef schijnt ver der in de bedoeling te liggen, dat de heer Colijn Financiën houdt en daarbij tevens als Premier zal optreden. Voor Buitenlandsche Zaken werd Graaf Van Lynden v. Sanden- burg, oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht aangezocht, doch deze moet om gezondheidsredenen bedankt heb ben. Dat Jhr. Van Karnebeek weggaat, mede omdat hij aan het Belgisch Tractaat blijft vasthouden, wordt eveneens waarschijnlijk geacht. Jhr. Beelaerts van Blokland wordt thans als zijn opvolger genoemd. Dat voorts jhr, de Geer, mr. Kooien en ir. Bongaerts een plaats in het ministerie zullen innemen, wordt ook als vaststaand beschouwd. Wat ten slotte het werkprogram van den heer Colijn betreft, verneemt het blad nog, dat hierin belangrijke bezuinigingen op de defensie-uitgaven voorkomen, o. a. door ver dere verplaatsing van het zwaartepunt van het beroepskader naar het verlofskader. Men verwacht, dat Dinsdag tusschen den heer Colijn en de drie rechtsche fracties pl- geheele overeenstemming zal zijn bereikt. Te Amsterdam is dezer dagen op uitnoo- diging van mr. P, G. van Tienhoven, en onder diens leiding, een vergadering gehou den ten' einde te overleggen op welke wijze men er hier te lande toe kan bijdragen, om internationale samenwerking mogelijk te maken in het beschermen van de wilde, on ontgonnen natuur. Een vraagstuk, dat zich, naar de voorzitter opmerkte, de laatste ja ren naar voren dringt, naarmate het gevaar grooter wordt, dat de menscheliike hand zoodanig ingrijpt, dat de in het wild levende flora en fauna van karakter veranderen, zelfs op het punt staan in zekeren zin ver nietigd te worden. Bescherming van de natuur in al haar uitingen, doch in de eer ste plaats bescherming van die diersoorten, die tot niet langen tijd geleden in grooten getale leefden in streken, waar dc mensch slechts sporadisch voorkwam. Besloten is tot vorming van een Neder- landsche commissie voor internationale na tuurbescherming. Alle aanwezigen traden tot de commissie toe. Het zijn, behalve mr. van Tienhoven, de heeren: dr. J. C. Koningsberger, te Utrecht; dr. Jac. P. Thijsse, te Bloemendaal; dr. L. F. de Beaufort, te Amersfoort; dr. L. P, de Bussy, te Baarn; H. C, Rehbock, te Amsterdam; mr. W. F. J. Laan, te Denekamp; J. Drijver, te Santpoort en G. A. Brouwer, te Groningen. Voorts hebben de heeren mr. dr. A. van Rijckevorsel, te 's Gravenhage; mr. P. A. V. baron van Hsrinxma thoe Slooten, te Leeuwarden; F. E. Blaauw, te 's Graveland; prof: dr. E. D. van Oordt, te Leiden; Henri Polak, te Laren en dr. G. J. van Oordt, te Bilthoven, hun adhaesie betuigd met de op richting. Wij laten hieronder volgen het overzicht betreffende den stand der landbouwgewas sen op 22 Juli 1925 dat onder medewerking der Rijkslandbouwconsulenten is samenge steld naar gegevens, verstrekt door de cor respondenten der Directie van den Land bouw en door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut. In het oogstbericht van 17 Juni 1925 werd opgemerkt, dat sommige gewassen, en in het bijzonder de haver, sterk van de droogte be gonnen te 'lijden, terwijl voor de ontwikke ling der graslanden eenige regenbuien zeer bevorderlijk zouden zijn. Tot 19 Juni bleef het droog weer en na dien datum volgden eenige regenachtige da gen, met vrij sterke temperatuursverlaging gepaard gaande. De hoeveelheid neerslag bleef echter in Juni aanmerkelijk beneden de normale de totale maandsom was 39 mM. tegen 57 normaal. De gemiddelde maandtemperatuur week nagenoeg niet van de normale af. In de eer- g dekade was de dagelijksche temperatuur .r 3 gr. boven, in de 3de 3 gr. tot 4 graden be neden het normaal. Het aantal uren zonne schijn bedroeg 219, tegen 187 normaal. Van 1 tot 20 Juli was het meest droog weer. Enkele onweersbuien, vooral op den lóden der maand, brachten regen, maar over het geheel genomen was de hoeveelheid neerslag gering. De temperatuur was in de eerste dekade 1 gr. en in de 2de 2 gr. tot 3 gr. boven het normale, terwijl het aantal uren zonne schijn 146 bedroeg, tegen 128 normale. Behoudens eenige dagen in de 2e helft van Juni is dus na de verschijning van het voor gaand oogstbericht het weer over het alge meen droog en zonnig geweest. Voor de akkerbouwgewassen 'tyas deze weersgesteldheid tot op dit oogenblik over het algemeen nog niet bijzonder ongunstig. De wintergewassen profiteerden er van, al wordt hier en daar de klacht vernomen, dat de rogge wat te snel rijpt. Ook de zomerge wassen leden over het algemeen nog niet veel van de droogte. Het vlas bleef echter te kort, terwijl dit ook het geval is met den haver in sommige streken was echter de verzorging van het gewas en vooral de grondbewerking daarvan de voornaamste oorzaak. Op de hooge zandgronden en de zware kleigronden is de behoefte aan regen thans echter sterk merkbaar. De gras- en klaverlanden hadden veel ster ker van de droogte te lijden van het nagras komt op vele plaatsen, vooral als de hooi oogst laat is geweest, weinig of niets terecht. Op verschillende plaatsen moest reeds tot bijvoedering van het vee in de weiden wor den overgegaan. Ziekten traden tot heden niet veel op in Groningen had de zomergerst veel van roest te lijden in Gelderland en Noord-Brabant wordt geklaagd over schade door de fritvlieg aan de haver aangerichtde boomen hadden in Noord-Holland en Zeeland van bladluizen te lijden, terwijl de erwten in Zuid-Holland J Zeeland en Groningen vrij sterk door „de worm" werden aangevreten. De aardappelen hadden weinig last van ziekten loofziekten traden tot heden in de Veenkoloniën veel minder op dan in andere jaren het geval is. Omtrent den stand der verschillende ge wassen in de onderscheidene provinciën kan het volgende worden bericht Tarwe, deze staat zeer goed in Friesland, zeer goed tot goed in Groningen, zuidelijk Gelderland en Zuid-Holland overal elders is de stand goed. Rogge staat zeer goed in de Groninger Veenkoloniën, zeer. goed tot goed, in Gronin gen, Drenthe, Noord-Brabant en Limburg en overal elders goed. Wintergerst staat goed en in Groningen en Friesland zeer goed tot goed. Haver staat zeer goed in de Groninger Veenkoloniën en op de klei in die provincie zeer goed tot goed op de klei in Friesland, vrij goed in Utrecht en Westelijk Noord- Brabant, vrij goed tot matig in Gelderland en Limburgin de andere deelen des lands is de stand goed. Zomergerst staat vrij goed in Groningen, Gelderland, Utrecht en Noord-Brabantin de andere provinciën is de stand goed. Boekweit staat goed in Overijssel, Gelder land en Utrecht en vrij goed in Noord-Bra bant. Boonen staan goed in Friesland, Gelder land, Zuid-Holland, Zeeland en Limburg, matig in Utrecht en vrij goed in andere pro vinciën. Erwten staan goed in Friesland, Overijssel en Zuid-Holland, matig in Groningen en vrij goed in andere provinciën. Bruine boonen vertoonen overal een goe den stand. Vlas is goed in noordelijk Zuid-Holland, matig tot vrij goed in Zeeland en vrij goed in de andere deelen des lands. Kanariezaad staat zeer goed tot goed in Groningen overal elders is de stand goed. Koolzaad geeft overal een goeden oogst. Spinaziezaad en suikerbietenzaad staan in Groningen en Noord-Holland goed. Blauw maanzaad staat goed in Groningen en Noord- en Zuid-Holland en vrij goed in Zeeland en westelijk Noord-Brabant. Karwijzaad geeft een goeden oogst, in Friesland en Utrecht was de stand zeer goed tot goed. Mosterdzaad vertoont overal een goéden stand. Tabak staat zeer goed in Utrecht en vrij goed tot goed in Gelderland. Aardappelen. De fabrieksaardappelen staan zeer goed in de Groninger Veenkolo niën, zeer goed tot goed in Drenthe en Over ijssel en goed in Friesland. De consumptie-aardappelen staan zeer goed tot goed in Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Limburg, vrij goed in Utrecht en goed in andere provinciën. Suikerbieten staan zeer goed tot goed op den kleigrond van Groningen, in Friesland, Zuid-Holland en de zeeklei van Noord-Bra bant, vrij goed in Noord-Holland en goed in de andere deelen des lands. Uien staan goed, behalve in noordelijk Zuid-Holland, waar de stand matig is. Cichorei staat goed in Friesland en Zuid- Holland en vrij goed in Zeeland. Voederbieten staan zeer goed tot goed in Groningen en Zuid-Holland, vrij goed in Utrecht en overal elders goed. Roode klaver staat vrij goed in Limburg is de stand matig. Witte klaver staat goed in Groningen, Friesland en Zeeland elders is de stand vrij goed. Het grasland vertoont een vrij goeden stand in Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant elders is de stand matig. Zondagavond sprong plotseling een bezoe ker van een café aan de Korte Houtstraat te Rotterdam, die blijkbaar in eenigszins opge wonden toestand verkeerde, aan de achter zijde uit het raam. De man kwam in den Steiger terecht en 't verfrisschende bad scheen hem zoo goed te bekomen, dat hij geruimen tijd bleef rondzwemmen. Toen hij aan 't be vel van de politie, om op het droge te komen, niet voldeed, werd een roeiboot met agenten bemand, doch de zwemmer liet zich niet ver schalken. Telkens, wanneer men hem wilde grijpen, dook hij onder» om een eind verder weer boven water te komen. Natuurlijk tot groote hilariteit van het zeer talrijk publiek, dat zich langs den kant had Opgesteld. Ten slotte werd nog een vlot met agenten bemand, om te trachten, den man in te slui ten. Toen ook dit niet gelukte, werd een dreg uitgeworpen en eindelijk slaagde men er in, den zwemmer te pakken te krijgen. De dreg was tusschen zijn kleeren blijven haken en ondanks zijn spartelen werd hij, onder luid gejuich van het vlot geheven en naar het po litiebureau overgebracht. Daar is tegen den man, proces-verbaal opgemaakt, wegens zwemmen in openbaar water. Zondagmiddag omstreeks zes uur is de auto van den burgemeester van Didam, be stuurd door den gemeente-secretaris, op den hoek van een straat te Didam door onbekende oorzaak tegen den slagerswinkel van den heer W. Wolsing gereden, tengevolge waarvan twee wielrijders, die juist ter plaatse passeerden, be kneld geraakten. Zij werden naar het zieken huis te Didam vervoerd. De inzittenden van den auto kwamen met den schrik vrij. De auto werd ernstig beschdaigd ook het win kelhuis liep eenige schade op. Maandagnacht is de 46-jarige timmerman A. A. Sch. uit de tweede verdieping van een logement aan het Roö4e Zand te Rotterdam gevallen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd bij aankomst bleek hij reeds over leden. Van de gemeentetram te Alkmaar, met autotractie, die tegen kwart vóór vijf bijna overvuld met coursebezoekers van de Nieuw- poortslaan kwam, derailleerde dicht bij hét station de tweede aanhangwagen. Deze wa gen schoof ongeveer 15 Meter over dë straat en kwam tegen een boom tot staan. De inzit tenden werden ruw door elkaar geworpen, zoodat verscheidene van hen ernstigè kwetsu ren opliepen. Zoo brak een der passagiers een arm, terwijl een ander ernstig aan het rechterbeen werd gewond. Twee dames ge raakten buiten bewustzijn en moesten per auto naar huis worden vervoerd. Van degenen, die op het voorbalkon ston den, wisten enkelen er tijdig af te springen, doch de anderen werden over den grond ge slingerd. Naar verschillende ooggetuigen verkla ren, reed de chauffeur van de autotractie over het algemeen en met name in de bochten, te snel. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Door een stang gegrepen en gedood. Maandagmorgen werd in de fabriek van de firma Zuurdeeg aan den Ouden Singel te Leiden, de gehuwde werkman, vader van twee kinderen, Wallaart genaamd, terwijl hij bezig was een drijfriem te herstellen, door een stang van de poelie gegrepen en rondge slingerd, zoodat zijn lijk deerlijk verminkt tusschen den riem en het plafond moest wor den weggenomen. De politie stelt een onderzoek in, of hier ook nalatigheid van den fabrikant in het spel is. Vermoedelijk tijdens het zware onweer is de bliksem geslagen in den grond naast de tramlijn te Helden (Limb.) In het gevormde gat vloeide de overvloedige regen samen zoodat de baan ondermijnd werd. De om ne gen uur n.m. passeerenden stoomtram de railleerde de reizigers moesten te voet hun reis vervolgen. PURMEREND, 27 Juli. Afslagvereem- ging Beemster, Purmerend en Omstreken' Zak aardappelen 1.271.75 per zak van 25 K.G; zak kl aardappelen 1.581.59 per zak van 25 K.G.; zak slaboonen 2.25 2.40 per zak van 15 K.G.; snijboonen 0.251.95 per zak van 15 K.G.;, doperw ten 4.304.60 per zak van 50 K.G; roode aalbessen 0.290.40 per K.G.; klap bessen 0.853.15 per 10 K.G.; bloemkool 8.per 100 stuks; roode kool 3.50 3,80 per 100 stuks. Groote blauwe eigenheimers 1.381.69 kleine blauwe eigenheimers 0.191 per 25 K.G; Yello's 0.26—0.40 p. K.K. MEDEMBLIK, 25 Juli 1925. R. K. Markt- vereeniging „St, Jozef Aardappelen: Gr. Muizen 2.853.20 p. halve H. L.; kl. muizen 2,653.70 per halve H.L.; groote witte 2.602.80. Aanvoer 3000 baal, HOOGKARSPEL, 27 Juli 1925. Vereeni- ging „De Eendracht". Aardappelen, Schotsche 2.852.90; Kok en Due 3.55 2.65; kleine aardappelen 3.003.45. MEDEMBLIK, 27 Juli 1925. R.K. Markt- vereeniging „St. Jozef". Aardappelen. Groote muizen 2,853.50; kleine muizen 2.60—3.50; groote Witte 2.65—2.80 per halve H. L. TER AAR, 25 Juli 1925. Veilingbericht van de R.K. Tuindervereeniging „St. Phocas", Na aftrek van veilingskosten. 5642 Zakken snijboonen I 0,95; .1 zak II ƒ0.66; 178 zakken steksnijboonen 0.37; 221 zakken Prins b. z, dr. I 2.08; 1 zak w. pronkb. 0.33; 7 zakken dubb. st, pr. 1.03, alles per 10 K.G. 22 manden Fijn I 7.70; 27 manden F. B, I 4.60; 185 man den Bast. I 3,40; 1415 manden grof I 2.90; 4 manden G. Grof 1.65; 478 man den K. K. 1.90 alles per 25 K.G. OUDEWATER, 27 Juli 1925. Kaasmarkt, Aanvoer 146 wagens. Inhoud 6570 stuks. Wegende 32850 K.G. Ie soort 5660; 2e soort 4854; ongestempelde 4855. ROTTERDAM, 27 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 370 vette runde ren, 271 vette kalveren, 455 schapen of lam meren, 73 varkens. Prijzen per i/2 K.G. 35—371/, c„ 50_52 c., 57 y260 c., ossen 50 c., 53 c,, 57 c., stie ren 42 c., 45 c., 50 c., kalveren 60 c., 70 c» 8085 c., schapen binnenland 35 c., 40 c., dito buitenland 53 c., 56 lammeren f 31, f 3? per stuk. Varkens 42 c., 44 c., 46 c. De aanvoer van koeien en ossen was goed De handel was langzaam en over 't algemees waren de oude prijzen moeilijk te handha ven. Stieren met zeer kleinen aanvoer, weinig handel en de oude prijzen. Vette kalveren waren flink aangevoerd. De handel was.redelijk en alle soorten waren iets hooger in prijs. Schapen en lammeren met korten aanvoer, de handel is williger. De prijzen liepen iets hooger. De aanvoer van varkens was tamelijk goed. De handel was lui en de prijzen bleven onge veer gelijk aan de vorige week. Enkele extra soorten gingen iets boven noteering. Voor het buitenland werd niet gekocht. AMSTERDAM, 27 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 215 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kw. 122132 c., dito 2e 104118 c., dito 3e 85 c., 20 stie ren 90100 c., per Kg. 120 melk- en kalf- koeien f 350525 per stuk, 85 vette kalve ren le kw. 94100 c., dito 2e 8692 c., dito 3e 7884 c., 76 nuchtere kalveren 16—26 c., 39 schapen 4043 c., 57 lammeren 3643 c., 540 varkens Holl. le kw. 110111 c., dito 2e 112 c., dito 3e 108110 c., Overz. en QeI- dersche ie kw. 110111 c., alles per Kg. 38 paarden f 225375 per stuk. IJMUIDEN. 27 Juli, Heden aangekomen aan den rijksafslag 18 stoomtreilers en 1 log ger, Prijzen voor treilvisch 107 kn, tarbot 2865 13 kn, griet 2325 per 50 kg, 1050 st, groote tong 2,703. 3749 st, middel tong 2,603. 4140 st, kleine tong 22,30 per kg, 16 kn, groote schol 3450. 20 kn, middel schol 3035. 51 kn, zetschol 22,5037. 839 kn, kleine schoi 2,4025. 42 kn, schar 816. 6 kn, tongschar 2735 pet 50 kg,20 kn, rog 819 per 20 stuks 120 st, vleet 0,382,50 per stuk 107 kn, pieterman poontjes 1,2023. 35 kn, groote schelvisch 1825. 51 kn, middel dito 17 23. 117 kn, kn, kleinmodel dito 8,5013, 782 kn, kleine dito 26 per 50 kg, 51 kn, kabeljauw 2957 per 125 kg,gr, gullen j f 610. 150 kn, kl, dito 24,90 per 50 kg, 139 st, leng 4267 c,. 24 st, heilbot 6,7518 per stuk 94 kn, wijting 23,2C per 50 kg, 282 st, koolvisch 0,301,16 per stuk 16 kn, makreel 1923 per 50 kg, Noordzee zoutevisch 6 ton kabeljauw 44- 45. 3 ton koolvisch 12,50i3 per kantje, Haring 53 kantjes volle 28,5030. 253 kantjes maatjes 22,5030. 1 kantje makreelen 18 per kantje, Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 18 aan de markt, De besommingen waren IJM 192 met 1507. IJM 16 met 1806. IJM 99 met 2021. IJM 136 met 1755 IJM 147 met 2526. IJM 253 nmet 2671. IJM 46 net 1459. IJM 64 met 2179. IJM 165 met 1580. IJM 53 met 1613. IJM 153 met ƒ1619. IJM 81 met 1829. IJm 272 met 1749. IJM 261 met 1175. IJM 501 met 1115. IJM 195 met 3817. IJM 101 met 1849 en IJM 94 met 2224, Van de haringvisscherij kwamen binnen de loggers NW 1 met 5 last. KW 160 met 2 last en KW 7 met 5 last pekelharing, Van de treilloggers kwam heden aan den afslag de MA 29 met 339 besomminc. STAD PARIJS 1892. Een comité van actie. Door het Hoofdbestuur van de R.-K.Ver- eeniging van Marinepersoneel „St. Christo phorus" is een comité van actie gevormd, dat niet alleeneen uitbreiding der Katho lieke gedachte op de vloot wil bevorderen, doch dat ook de voorbereiding tot de vie ring van het 10-jarig bestaan der organisa tie zal ter hand nenien. Binnenkort zal voor dit doel een propa gandanummer van het R.-K. Marineweek blad worden uitgegeven. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6