r..H:rr.~MS9L11|jj|r Uil IIDl L lui U P U L PflIIDmHI I Onze Gratis OngehkkenJVerzekering. Voor Kees. Verkeersongevallen. Voor de Juliaaotjes. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Heden werd door ons uitgekeerd aan Mejuffrouw de Wed. J. DE LAAT- OOMS, wonende Rollandstraat 39, Haarlem, een bedrag van ZEVENHONDERD EN VIJFTIG GULDEN wegens aan haar'echtgenoot overkomen ongeluk met doodelijken afloop. Aan den Heer A. VAN ROON, wonende Spersielaan, Beverwijk, een bedrag van: VIJFTIG GULDEN wegens aan hem overkomen, ongeval, waardoor hij zijn onderbeen heeft gebroken. DIRECTIE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Het geval Stenhuis. Agenda 30 Juli Het nieuwe Ministerie. Met de „Helena Maria" op reis. Tegen een boom gereden. Zolderschuit gezonken. Faillissementen. Surceance van betaling. Examens M.O. Lichamelijke Opv. Examen Hoofdakte. Maatschappij tot bev. der Toonkunst afdeeling Haarlem. Aardbeienverscheping. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De Speldjesdag door velen herdacht, ten bate van Herwonnen Levenskracht. Öe abonnementsprijs bedraagt voor jgk mm A|<|i BBÊt Ikt B flA PPfc fll UB OB M B A A M ABB A A f&PA tffe AMHl Advertcntiêa 35 cent- per Per kwartaal 3.25 fe'^P 8 lil B mÊÈÊiÉi is^ in| ghJÈ HUB H g 111» B £3 9| VB Élllli aMM^B preil jgtÜ als ingezonden mededeeling, 60 ct Franco per post per kwartaal bij fa4| IÉ ff 3 S i Bfl Jfg S ÉSiff! |1 HJS 1 I 91 9 IS 9 9 If 1 19 R per regel op de 1« Pagina a 75 ct Vooruitbetaling 3.58 IP 1 llS® llSlr W Wf IA W HB M III HU H BE® HU HU HU 111 SiW per regeL Vraag- en aanbod-advera Bureaux: NASSAULAAN 49. M—ieutiën 14 regels 60 ct per plaat* Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Woensdag 29 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16106 sing: elke regel meer 15 ct, b» Postrekening No. 5970. vooruitbetaling. Aüe auonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f QfUijfï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7ufl bij een ongeval met f ORfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf) bij een breuk van f £0 bij verlies;van eer. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 dU uu' verlies van beide armen,beide beenen of beide oogen JU. doodelijken afloop Lu\i." een voet of een ooe I 1/53." duim of wijsvinger 1 3U." been of arm: 1 vu. andere vinger. Men heeft gelezen, voor welk een moei lijk geval de leiding van het socialisme in Nederland sfaat. De S. D. A. P. telt onder haar merkwaardige persoonlijkheden ook de figuur van den heer Stenhuis, leider van het roode-N. V. V. Wie niet zoo heel j'ong meer is, herinnert zich de ontwikkeling van dat roode vakverbond. Daarin moesten alle arheiders bijeen komen om hun klas- sesfrijd te strijden. Maar dat werd nooit openlijk gezegd, omdat met zulk een bord je op de deur het meerendeel der Neder- landsche arbeiders zeker buiten zou blij ven. Daarom heette het N. V. V. neutraal. Een ieder, die de moderne vakactie be schouwde als het middel voor den arbei der ter verovering van een betere toe komst, behoorde in het N. V. V. thuis. Naar godsdienst werd niet gekeken; een arbei der is een arbeider, een joodsche timmer man heeft dezelfde belangen als een pro- testantsche en een katholieke. Wij weten hoe verleidelijk de leuzen van het N. V, V. altijd geweest zijn en hoeveel moeite het aan onze kerkelijke Overheid heeft ge kost om de Roomsche arbeiders buiten dat Zoogenaamde neutrale Vakverbond te hou den. De toekomst heeft inmiddels die ker kelijke overheid over geheel de linie gelijk gegeven. Want die zoogenaamde neutrali teit duurde en dan nog maar in schijn slechts zóe lang, als noodig was om het Ver bond sterk te maken. Daartoe werd o.m, naar buiten altijd een gepasten afstand met de S, D, A. P. bewaard. Het Verbond was zelf standig; mocht het ook al eens iets doen, waarmee het in de lijn van de S. D. A. P. kwam, dan was dat zuiver toeval. Maar hoe meer de groeijaren voorbij trokken en hoe meer bleek, dat het N. V. V. hoofdzakelijk was' aangewezen op de ar beiders zonder positief christelijk geloof, des te meer draaide het Vakverbond tot de S. D. A. P. bij. En de verhouding is de laatste jaren zóó innig, dat terecht iedereen tusschen S. D. A. P. en N. V. V. geen ander verschil zag dan b.v. tusschen de R.K. Staatspartij en de Ned. R.K, Vakorganisatie, een verschil dus in karakter van politiek en vakactie, niet van beginsel. Dat is langen tijd goed gegaan, tot in het N. V. V. een groote woelwater de teu gels in handen nam. Het ging den heer Stenhuis niet naar den zin; zijn vakverbond ontplooide niet voldoende kracht; haar le dental liep met 75.000 terug; er gebeur de niet genoeg. De schuld daarvan zocht de roode vakvereenigingsman in het parlementarisme. Wanneer den arbeiders maar meer voordeelen geschonken konden worden, zouden zij wel vuriger organisatie- mannen worden en zou hel huis van het N. V, V. volstroomen. Maar de vakactie moest op eigen economisch terrein blijven en daar viel niet altijd te halen; daar was het ook niet altijd gemakkelijk vechten. Denk maar aan Twente! De vakorganisa tie moest eigenlijk de politieke macht in handen hebben; want in het parlement kan je wetten maken en het economisch leven buigen en dwingen, wanneer het zelf niet meegeeft. Maar de politieke socialisten, die minder fantastisch zijn aangelegd dan de heer Stenhuis wilden van die politieke vakactie niets weten. Ieder op eigen ter rein blijven, waarde heer! waarschuwden zij. De ruzie liep van den winter hoog; maar bij het naderen der verkiezingen, borg men de strijdbijl op. „Na 1 Juli spre ken wij elkaar nader," zei Stenhuis En dat gebeurde. De leider van het N. V. V. heeft njef meer of minder gedaan dan een róngréfc van alle bij het Verbond aange sloten vakvereenigingen belegd. Op dat congres zal „een program van den arbeid" worden opgesteld, hetwelk als leiddraad zal moeten dienen voor de politieke actie tegen en onder de nieuwe regeering. Is het wonder, dat de kopstukken in de partij, Vliegen, Wibaut en anderen thans roepen: de man is niet wijs! Maar intusschen is het conflict geschapen. De belangrijkste vraag is nu: hoe zullen de leden van het N V. V. op den staats greep van hun leider reageeren? In de be oordeelingen van de roode vakbladen over Stenhuis' daad, trof ons vooral de volgen- Je uiting van niet den eersten den besten voorman in hef N, V. V n,m. van Van Meurs, leider van den Band van Over heidspersoneel. Onder het opschrift „Het geval Sten huis" deelt Van Meurs in „Ons Weekblad van den Ned Bond van Personeel in Over heidsdienst mede, dat hem, die regelmatig als lid van den Bestuursraad van het N. V. V. de vergaderingen en algemeene be stuursvergaderingen bijwoont, niets bekend is van besprekingen over hef leggen van nieuwe grondslagen voor het Verbond, noch van een opdracht aan Stenhuis om een re organisatie van het N V. V. aan de orde te stellen. Dit leidt den schrijver tot de veronderstelling, dat men inzake de pro paganda voor een „Labour Party" met een persoonlijk optreden van den Verbonds voorzitter te doen heeft; met een geval- Sfenhuis (Jus. Wanneer dit zoo is, dan vragen wij, waar gaan wij in ons Verbond heen? aldus van Meurs, Waar gaan we in ons Verbond heen vraagt v, M. als Stenhuis zich de vrijheid kan permitteeren op te treden als hij deed. Waf voor een toestand heerscht er in het Vakverbondbestuur? Hebben we nog een verbondsbestuur? Wij kennen de overige bestuurders van het N. V. V. te goed, om niet te weten, dat zij zich zullen doen gelden, wanneer dit noodig is. Maar dan is thans toch zulk een oogenblik aangebroken En verder: Bij ons weten staat niemand behalve dan de voorzitter van het Verbond, Sten huis te dringen om de hier aangeroerde kwestie op het tapijt te brengen. Tot nu toe is het dus nog maar een ge val Stenhuis. Wij hebben pas het geval-Fimmen ach ter den rug. En wij zijn in ons verbond sinds het hoogtepunt nog altijd 75000 le den kwijt. Als we hier niet in Holland waren, dan zouden we van dit alles niets begrijpen. Is dat inderdaad niet meer dan zonder ling? Men wrijft zijn oogen uit en vraagt zich af, zijn dat daar wel sociaal-democra ten, die aan het ruziemaken zijn? Demo craten, zegt u toch! En in die rijen komt iemand als een dictator en probeert zijn wil aan de meerderheid op te leggen, zon der overleg, zonder vooraf te praten. De zelfde menschen, die morgen weer fel te gen Mussolini te keer trekken. Verbeeld u, dat morgen aan den dag plotseling een van de voormannen van hef R.K Werkliedenverbond opstond, Van Rijzewijk, Kuiper, de Bruin en die rom melde de Roomsche arbeiders bij elkaar, stelde een program op en dicteerde: voor taan zal het R.K Werkliedenverbond de politieke leiding der Roomschen in Neder land in handen nemen! Daar lacht gij om; onzin! Goed; maar hetzelfde staat dan toch maar op het oogenblik bij de Nederland- sche sociaal-democraten te gebeuren. Het geval-Stenhuis is dus ook voor ons belangwekkend; wij kunnen er straks uit leeren, hoever hef met dc democratie bij de socialisten gesteld is. B Omtrent het nieuwe ministerie weet het „Vad." mede te deelen; le. dat hetn ieuwe ministerie zoo goed als voor elkaar is; 2e. dat van het oude ministerie slechts twee leden in het nieuwe overgaan: de heeren Colijn en Van Karnebeek; 3e. dat de heer Colijn Financiën en de heer Van Karnebeek Buitenlandsche Zaken zal aanvaarden; 4e. dat Onderwijs weer bij Binnenland komt en Oorlog en Marine worden sa mengevoegd; 5e, dat er dus 8 portefeuilles zullen zijn, verdeeld de heer v. Karnebeek daarge laten over 3 katholieken, 2 anti-revolu- tionnairen en 2 christelijk-historischen; 6e. dat de bezetting van Justitie de oor zaak is der vertraging, aangezien er moei lijkheden zijn gerezen ojntrent den heer De Geer, hoewel deze ernstig candidaat voor deze portefeuille blijft. De Avondpost geeft het volgende bericht dat op sommige punten in strijd is met bo venstaande mededeelingen: Naar wij uit parlementaire kringen verne men, zal het ministerie-Colijn als volgt zijn samengesteld: _H. Colijn, minister-president en minister van Financiën; V. H. Rutgers, minister van Binnenfandsche Zaken; jhr. mr. F, Beelaerts van Blokland, minister van buitenlandsche zaken; mr. D. A. P. N. Koo ien, minister yan Arbeid; jhr. mr. D, J, de Geer, minister van Justitie; ir. M. C. G. Bongaerts, minister van Waterstaat en waarschijnlijk ir. L. J. M. Feber, minister van Koloniën. De departementen Oorlog en Marine worden tot één departement van defensie vereenigd; de bezetting daarvan is nog niet bekend Ook blijft de mogelijkheid dat de porte feuille van koloniën "wordt opgedragen aan den heer H. Bergmeijer (a.-r.) oud-lid van den Indischen Volksraad. Heb hei uiistekendste aan te bieden da» iemand wenschen kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Sociëteit St. Bavo. Esperanto, 8 uur. S. D. S, 8 uur. Bestuur „Ursus", 8 uur. Onderling Belang, 8 uur. Koudenhorn. Vertrek 'boot naar Marken, half 9 uur. Groote Kerk, Orgelbespeling, des avonds 7.30 tot 8.30. Bloemendaal. Raadhuis. Gemeenteraad, 4 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8934 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St.. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 2634 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 'R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstr. Zon. dag? en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkeüngen Centrale post. Tel. 11111 (Holz'naus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverbandj Centrale post Tel. 11-111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis- geveL Om een goede boottocht te maken moet het mooi warm weer zijn mét een strak blauwen hemel en een lekke/ briesje. En daar we de vorige week, wat dit weer be treft, al reeds een beetje verwend waren, hoopten we in stilte, toen de firma Fye ons de uitnoodiging deed, om Dinsdag met haar boot, de „Helena Maria" een tocht naar Marken mee te maken, dat we nog één dag met mooi weer zouden gezegend worden. Het noodlot bepaalde echter anders. Niet dat de lucht slechts betrokken was, en de zon niet te voorschijn wilde komen, neen, er stond een Zuid-Westen wind, die zich soms verwaardigde de allures van een storm aan te nemen en in den vroegen mor gen hielp een fiksche donderbui en een stroomende regen om het spel te vervolma ken. Tegen acht uur was 't gedaan en hield alleen de wind ons nog gezelschap. Zoo kwamen we aan de ligplaats van de „Helena Maria", die klaar was voor de reis, en ook de passagiers hadden zich mee- rendeels door de dreigende luchten niet laten afschrikken. Het water in het Spaar- ne was woelig en er ging een sterke stroom door en zoo bij ons zelf zagen we de boot al dobberen over de golven der Zuiderzee en we keken elkaar eens aan, doch zeiden niets. Bang waren we niet, neen! Maar we gelooven toch wel, dat de heer Fye een wijs besluit nam, toen hij de pas sagiers mededeelde bij zulk een stormweer de Zuiderzee met de „Helena Maria" niet te willen opgaan, want bij dit woelige weer zou het niet verantwoord zijn. Men zou dan tot Amsterdam varen en daar enkele uren aanleggen. Iedereen nam er genoegen mede en we mogen veronder stellen dat er sommigen ook eigenlijk wel blij waren, dat ze de Zuiderzee niet zouden zien, hoewel ze 't niet wilden zeggen, Maar met dit alles 'verliep de stemming heelemaal niet. Alle passagiers, als flegma tieke Hollanders bleven er genoeglijk on der en beschouwden de zaak van den besten kant en wat kon men beter doen. Treuren en zeuren gaf niets en voor beter weer kon met de beste wil niet gezorgd worden. Men maakte zich klaar voor de reis, de motor kwam op gang, de trossen werden los gegooid en met den wind in den rug ging het 't Spaarne op. Een lollig strijkje et zijn beste beentje voor en brengt de goe de stemming er in. De boot loopt goed en de wind in den rug helpt een handje. We zijn al even buiten Haarlem als een hoed van een der dames-passagiers het rui me spp kiest en met bekwamen spoed weg- dobbert. Doch dat hindert allemaal niet. Het weer houdt zich vrij goed en we blijven, zooals trouwens den geheelen ver deren dag, van regen gespaard. En dat is al een voornaam ding. Als we in Spaa/ndam geschut worden hebben we juist even tijd om de mooie oude geveltjes van het dorp rondom ons op te nemen, waartusschen op het pleintje de groote muziektent. Buiten de. sluizen is het water woeliger met kopjes schuim er op. Maar wat hindert dat. De boot ligt vast en we merken er niets van. In stevigen gang gaat het op ]t Noordzeekanaal aan en als we het bijna bereikt hebben, duiken er twee groote stoompijpen en een ontzaklijk groote witte scheepsromp op. Het is de „Gelria" van de Kon. Holl. Lloyd, die na een excursie naar de fjordenkust van Noorwe gen naar huis terugkeert. Twee sleepbooten brengen de boot naar Amsterdam en het kolossale gevaarte helpt zelf mede, doch maar zwakjes, anders zou het kanaal te veel in beroering worden gebracht. Vorige opgaaf 99.50. Ingekomen: Van N. N5— van Eduard 5. van Th. Donkerk Jr., 20 der opbrengst van dc moppenverkoop op den feestavond van H. B. C. te Heemstede 1. van N. N1.30 van N. N. Van harte 't beste.... 5. van W. v. L10.— van A. B25. Mevr. H. C5. van N. N. Ook buiten Haarlem worden de Trekjes gelezen, laat Kees een Weesgegroetje voor mij bidden 2.50 N. N. Uit ons aller spaarpot een kleinigheid, samen5 J. J. B'., Santpoort, Ook wij voe len mee voor het geluk van Kees 2.50 Ingekomen bij de Spaarnebank: Directie S. B25. Th. S. J. J10.— Hofje van Beresteyn 10. Hofje van Pieter Janszoon Codde genaamd Spoorwater 5. Totaal 216.80. We halen de „Gelria" in en terwijl de „Helena Maria" er langs vaart, hebben we tijd om de kolossale afmetingen te bewon deren. Het gesprek over de Gelria is alge meen. Men gist, wat dit of dat zou zijn, hoeveel sloepen het schip draagt, hoe groot de tonnenmaat is. Van het schip af wuift men ons toe en wij beantwoorden dien groet. Langzamerhand komen wij het schip voor en als we aan de Hembrug komen is deze reeds geopend om de Gelria te laten passeeren. Dan duikt Amsteram op, heel in de verte. We zien de petroleumhaven, de losplaats voor de graanschepen en we den ken niet weer aan het weer en den wind. De muziek klinkt leuk over het water en we hebben niet minder plezier dan we zouden gehad hebben als de tocht zich naar Marken had uitgestrekt. Het buffet aan boord is uitstekend en was de wind minder sterk geweest, dan hadden we alles gehad wat we wenschen konden voor een leuken reis. Maar al blies de wind, we bekommerden er ons niets om en lieten hem maar blazen zooveel hij wil de. We passeeren de vischmarkt, draaien rechtsaf, het spoorwegviaduct onderdoor, en meeren voor het Centraal Station. Juist als we het viaduct onderdoor gaan kunnen we zien, hoe de matrozen van de Gelria, die het IJ passeert, op de voorplecht alles ge reed maken om het reusachtig anker te la ten vallen. We zijn in Amsterdam en zullen er eeni- ge uren blijven. Allen verlaten de boot en verspreiden zich in de stad, om op het uur van vertrek weer op het appèl te zijn. Daar het weer tegen het uur van vertrek wat opgeklaard is, acht de stuurman het be ter om de dekzeilen op te rollen. Dat ge schiedt, en terwijl de zon door de wolken breekt varen we af. Een enjcele passagier ontbrak er, doch de meesten waren weer present. De terugreis was vrijwel dezelfde. Nu hebben we de wind in het gezicht. De kragen^ der jassen komen er bij te pas en nu is t pas go"e3 merkbaar, dat er kracht achter dit stevig briesje zit. De „Helena Maria" gaat echter er flink tegen in. We varen langs de havens en het kanaal.. Het schutten in Spaarndam duurt langer dan 's morgens, maar we liggen er goed beschut tusschen de huizen. Ook de laatste moot van de reis, het Spaarne, gaat er flink door en met muziek arriveeren we in Haarlem. Mocht men het al betreuren, dat de reis niet tot Marken kon worden uitgestrekt, men moest toegeven, dat dit niet verant woord zou zijn geweest. Doch ook nu had den we ons best geamuseerd en bij goed weer zouden we ieder kunnen" aanraden met de „Helena Maria" Marken eens te gaan zien. De heer v. W. uit Haarlemmermeer maakte Dinsdagmiddag met een gehuurde auto een zeer onfortuinlijke reis. Als bestuurder van deze auto, welke hij in huur had van de firma van Driel uit Hoofddorp, reed hij op den Kruisweg en geraakte op een gegeven mo ment even de macht over het stuur kwijt, vermoedelijk door de vele kuilen welke zich in den weg bevinden. De auto botste tegen een boom aan met 't gevolg dat het voorge deelte geheel in elkaar werd gedrukt. De be stuurder kwam met den schrik vrij. Deze bot sing is voor v. W. natuurlijk een niet onbe langrijke schadepost. De defecte wagen is la ter naar Hoofddorp vervoerd. i In de Ringvaart nabij Vijfhuizen is een zwaar geladen zolderschuit van de firma Plaije en Blansert uit Haarlem gezonken doordat zich in den bodem een lekkage be vond, waardoor de schuit te veel water bin nen kreeg. De schuit was beladen met ver schillende stukgoederen als vaten ienever, kruiken, lo.od en zink enz. Men is druk bezig om deze goederen op het droge te brengen, terwijl wel een hoeveelheid verloren zal gaan. Dinsdag 28 Juli werden in staat van faillissement verklaard: A. Volkerts, handelaar in pluimveepoe der en aardappelen, wonende te Hoofddorp Fortweg 11 Curator Mr. W. J. van Rees te Haarlem; G. Bunte, boekhouder te Haarlem, Has selaarsplein 2 Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem; J. den Nieuwenboer, schoenwinkelier te Velseroord, Trompstraat 104 Curator Mr. F. A. Davidson te Haarlem. J. Battem Gzn., te Enge Wormer Cu rator Mr. L. G. van Dam, te Haarlem; D. Knip, timmerman en aannemer te Monnikendam, thans te Zuiderwoude Curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem; Frans Ex, handelsagent, wonende te Heemstede, Laan van Rozenburg 11 Cu rator Mr. A. A. Huizenga te Haarlem Rechter-Commissaris Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, alhier. Vernietigd werd het faillissement van A. W. Op 't Landt, motorschipper te IJmuiden uitgesproken 7 Juli j.l. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. Mede werd vernietigd het faillissement van Mej. W. J. M, Greeve, verpleegster te Bloemendaal, uitgesproken 21 Juli j.l. Curator Mr. W. J. G. Veenhoven. De aanvrage bij de Arrondissements- Rechtbank, alhier,, tot sursance van beta ling van den heer L. C. Mooy, alhier, han delaar in bloembollen, etc., werd gisteren ingetrokken. Surseance van betaling werd aangevraagd door H. J. Pieterse, Electro-Technisch Bu reau, Kinderhuisvest 3, alhier. 28 Juli geëxamineerd 10 vrouwelijke can didates Geslaagd de dames: E. Th. C. Da- niëls, 's-Gravenhage; A. P. Zelisse, Delft; G. van Gelderen, Haarlem; D. Elward, Amster dam; C. C. P. Schuurkamp, 's-Gravenhage; A. G. C. Hoekstra, Amsterdam, M. D. H. Marissen, Utrecht; I. J. Nebbeling, Utrecht. Geëxamineerd 8 mannelijke candidates Geslaagd de heeren: G. A. Jansen, Bussum en J. Jonges, Bussum. Examen handenarbeid, diploma B. slaagde 28 Juli te Amsterdam de heer A. van Meer- ten, van hier. De heer Jos. de Klerk is met ingang van 1 September a.s. benoemd als leeraar voor Solfège, aan de Muziekschool van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem. Met het Maandag van Velsen naar Enge land vertrokken Britsche stoomschip Locha- ber is de verscheping van aardbeiden in dit seizoen beëindigd. Gedurende het afgeloo- pen seizoen zijn elf stoomschepen met eene volle lading aardbeien vandaar naar tene Britsche haven vertrokken, hetgeen wel een mooi resultaat mag heeten. KAMER VAN KOOPHANDEL. Certificaten van Oorsprong Polen. De verschuldigde kosten, welke door de Poolsche consulaire ambtenaren hier te lande in rekening werden gebracht voor het legali- seeren van certificaten van oorsprong be droegen 1 van het factuurbedrag, met een minimum van 17.65 en een maximum van 64.—. Na de ingediende klachten en de onder handelingen te Warschau heeft de Poolsche regeering haar consulaire ambtenaren instruc ties gezonden, waardoor vanaf 1 Juli 1925 voor het legaliseeren van certificaten van oor sprong nog wel I van het factuurbedrag mag worden geheven met 'n minimum echter van 1.(2 Zlöty) en een maximum van 25.— (50 AZloty). Poolsch tarief van invoerrechten. Vanaf 26 Mei 1925 is in Polen een belang rijke wijziging van het tarief van invoerrech ten in werking getreden. Voor loopende contracten leverde deze plotselinge tariefsverhooging veel bezwaren op, en gaf aanleiding tot verschillende klach ten, welke bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid werden ontvangen. De- Poolsche Regeering heeft thans echter in Staatsblad No. 69 van 13 Juli j.l. onder No. 488 een decreet gepubliceerd, volgens het welk artikelen, welke besteld zijn tusschen 1 Maart en 19 Mei j.l. in landen waarmede Polen handelsverdragen heeft afgesloten, (wat onder meer met Nederland het geval is) kunnen worden toegelaten onder de oude tariefsvoorwaarden, indien bedoelde goederen voor 12 October a.s. de Poolsche douane kantoren bereiken Om van dezen maatregel gebruik te kunnen maken, behooren de buitenlandsche afzen ders binnen 15 dagen na het in werking treden van dit besluit de volgende gegevens te ver strekken aan de Poolsche consulaire ambte naren in het buitenland le. specificatie der bestelde waren met opgave van naam en adres der bestellers 2e. kwantiteit en gewicht der waren 3e. waarde der goederen volgens be stelling 4e. termijnen van levering 5e. de douanekantoren, waar de goede ren ingeklaard moeten worden 6e. overlegging der origineele contracten, of notarieele afschriften daarvan, en der documenten, welke bewijzen, dat de waren tusschen 1 Maart en 19 Mei besteld zijn. De Poolsche consulaire ambtenaren zullen de documenten aan het Ministerie van Handel en Nijverheid te Warschau moeten toezenden Het ontbreken van juiste documenten zal tot gevolg hebben, dat de oude tariefsvoor waarden niet kunnen worden toegepast. Het decreet dat op 13 Juli j.l. gepubliceerd is, trad 3 dagen later in werking. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Vooruit. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 29 Juli. Hoogste barometerstand 764.8, Zurich. Laagste barometerstand 749.5, Skagen. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 Juli: Matige zuidelijke tot zuid-westelijken wind. betrokken tot zwaar bewolkt regenbuien, later opklarend, aan vankelijk iets warmer. Totaal vorige opgaven 567,4034 Ingekomen bij mevr. Bar: N. N. van Overveen 2.50 N. N. van Overveen 2.50 N. N. van. Overveen 0.50 Ingekomen bij mevr. v. d. Vangsl: Van N. N10— Mevr. v/d H. voor de Geloovige Zielen 2.50 Mevr. B1. Mej. D. 2.50 Mej. B. om voorspoed in zaken 1. Mevr. H1— Fam. G1. Mej. B1— Verder kwam nog in: Van N. N. 5.- Ingekomen bij mej. Kordelaar: Van N. N.. uit dankbaarheid 2. Door progapandisten R. K Vrouwenbond Van Mevr. de Wed R25. Ingekomen bij Mevr. Cobelens Van J. H1— Het Secretariaat schrijft ons: De speldjesdag, die Zondag 19 Juli is gehouden door het Plaatselijk Comit'é van Herwonnen Levenskracht te Haarlem, be hoort weer tot hef verleden. Hoewel de opbrengst dit jaar niet zoo groot is geweest, als het vorige jaar, is er toch nog wel reden tot dankbaarheid. Aan allen, die medegewerkt hebben tot hef welslagen van dien dag, zouden wij gaarne onzen dank willen betuigen, doch dat gaat moeilijk! Echter willen we foch nog een uitzondering maken, en wel een woord van dank aan onze ijverige verkoopsters, die met naastenliefde gewerkt hebben, terwijl er zoovelen waren die hierfoe geen roeping gevoelen en zich liever koesteren in een of ander gezelschap, en er niet aan dach ten, dat de „dag" van 19 Juli 'n „gewich tige" dag was, voor hun broeders en zus ters, die smezken om hulp, omdat zij ook, gelijk vele anderen zouden kunnen genie ten in de schoone natuur, en mee kunnen leven in het huiselijk geluk, wat een ieder dierbaar is. Degenen onder de honderden verkoopsters die op den dag hun uitstapje hebben uitgesteld, ferwille van Herwon nen Levenskracht aan hen hulde! Goddank! dat buiten de verkoopsters om, nog altijd personen fe vinden zijn, die het leed van de t. b. c.-lijders zoo innig voe len. Dan denken wij aan den schrijver van onze Trekjes, die voor de zooveelste maal zon welwillend is geweest medé te werken om - Spedjesdag te doen slagen.... Zooals de heer G. N. ons mededeelde zou hij zeer zeker een geheele courant vol kun nen schrijven van zijn bezoek aan hef Sa natorium Berg en Bosch te Apeldoorn, om an ze geloofsgenooten op te wekken, deel Totaal 625.9034 Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar, Ruysdaelweg 7, Overveen; Mevr. Cobelens, Parklaan 31, St. Joseph; mej. Kordelaar, Asscr.delverrtraat 43, St. Bavo; Joh. de Dooper; Mevr. Tecuwen, Schoterweg, Pa rochies Schoten; Mevr. v. d Vangst, Gast, huissingel, Parochie O. L. rouw Rozen- krans; Mej. T. Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie St. Antonius. De eerste 600zijn nu binnen! Dal is de kosten van één Juliaantje! Hartelijk dank aan de milde gevers, dank ook aan allen, die op eenigerlei wijze aan dit resultaat medewerkten. Maar we zijn, er nog niet. We beginnen nu aan een tweede Juliaantje. Het eerste kwam er in 10 dagen tijd, zou -het tweede er in. 8 dagen of minder kunnen zijn? Wie helpt mede? Zouden onze R. K. organisaties door eeü gift uit de kas of een inzameling, niet een stoot aan dit tweede zustertje kunne» geven. te nemen aan de onvermoeide propagan da voor de bestrijding der tuberculose. Hef spreekt vanzelf dat wij den heer G. N. onzen welgemeenden oprechten dank wil len betuigen. Ooi: de Pers heeft ons dit jaar buitengewoon veel gastvrijheid verleend, in de dagen van voorbereiding van onzen tradifioneelen Speldjesdag Dank ook aar alle Haarlemmers wier edemoedigheid er offervaardigheid weer opnieuw bleken. W i; zijn met den opbrengst van 2400 tevre den, maar.... voldaan zijn we nimmer. Dat het een kleine teleurstelling was in vergelijking nut het vorig jaar is niet de schuld van onze kranige verkoopsters en van de Parochieleiders. Inderdaad is de verkoop uifstekend geweest, doch het be stuur kwam bij de telling tot de conclusie, dat dit jaar meer dubbeltjes waren gegeven als kwartjes, guldens, enz. orig jaar had den we het genoegen nog een briefje van tien gulden -en vele rijksdaalders te ont vangen, en nu zelfs geen enkel briefje en nog geen 5 groote zilveren munstukken. Jammer genoeg, wij hadden het record nog kunen slaan van drie duizend gulden, alsoch lafen we het maar ronduit zeg gen, zooals Comité Schoten het dezer da gen schreef: Als onze Zeereerw. heeren Geestelijken maar één klein woordje ge sproken hadden van aanmoediging om de zen Speldjesdag te steunen, dan was het succes voor Herwonnen Levenskrachf groo- ter geweest. Het is toch ook een vereeni ging van naastenliefde? Laten wij hierover evenwel verder zwijgen. Alleen dif nog. De opbrengst is een bevredigd succes, en nu kunnen we weer nieuwe levenskracht brengen waar de eerste verpleging noodig is. Denk nu niet dat het bestuur met dif bedrag bokkesprongen kan maken, daarin vergist men zich! Daarom zal het besfuui andere plannen beramen om toch nog meer te kunnen doen, waarop wij nog nader zul len terug komen. Ten slotte hebben wij in hef bovenstaande enkele naklanken ge schetst over onzen Speldjesdag en we ein» digen met het volgende: Met Uw hulp en kracht Is met liefde saam gebracht De opbrengst viel „wel" en „niet" mee! Maar ach velen stelt U toch tevree, En zoo is veel fot stand gebracht Door 't fonds „Herwonnen Levenskrachf."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1