Radio-nieuws, f Radio-Omroep. DE SPAARNEBANK Aan onze Lezers "«j Aanbesteding. Hinderwet. Personalia. Kantongerecht. Statuten. Mannenkoor „Caecilia". Autobusdiensten. Programma. Programma R.-K. Post-, Telegraaf- en T elefoonpersoneel. „St. Raphael". Personalia. Conflict op 't bouwwerk Slachthuiskwartier. Onderl. Ondersteuningsfonds N. Z. H. tram. Betere treinverbinding gevraagd. Het rapport der Ziekenhuis- commissie. Postpakkeftenvervoer per auto. De kermisweek. Een trein-ongeluk. BURGERLIJKE STAND. 6Vi II6V4 VRAGENBUS. I Spoort al Uw kennissen 1 aan htm vraag- en aanbod- 1 advertenties te plaatsen 1 in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant •saannsHBMiSNBSMM Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. kopenhagen new-york Ketelontploffing. Noodlottige vergeetachtigheid. Onverklaarbaar. De crisis in het Ruhrgebied De staking in de Saar-mijnen Battling Siki uitgebroken. Een persproces. In een auto gevallen. Communistische moord? Goud op IJsland. UIT DEN OMTREK. VELSEN. WIJK AAN ZEE. IJMUIDEN. GEMENGD NIEUWS® De groei van een grootbedrijf. De doodelijke draad. Een luchtballon gedaald. Een kind over boord geslagen. Overreden en gedood. RADIO- 7C LUIDSPREKERS 10 Ll* per week. /Omplete 3 lampstoestellen vanaf f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. Kindje dood op de fiets. Een Bossche „Ratskeller". ADVERTENTIËN. DANKBETUIGING? Hedenmorgen werd door den Raa4 der Geref. Kerk te Haarlem openlbaar aanbe steed: het bouwen van een kerk met dienst vertrekken op een terrein gelegen aan den Kloppersingel alhier. De inschrijvingen waren gedaan voor kerk gebouw en kelder. Ingeschreven werd door: Gebr. Broertjes, te Bloemendaal, voor 143.000 en 3500; Fa. G. Boon, Amster dam. 127.950 en 6200; D. Bruin, Haar lem 130.000 en 5780; Cobelens, Scho ten 161.000 en 4000; Geusebroek en Boekei. Medemblik 150.000 en 5000; W. Geel, Utrecht 125.300 en 4000; v. d. Ho ve, Amsterdam 147.800 en 4269; N.V. Gebr. Joustra, Haarlem 143.950 en 5000 Fa. M. Joustra 146.100 en 5000; J. Kraay, Haarlem 138.900 en 4000; Lagerweg, te Amsterdam 134.630 en 3240, Leegwater en Hittema, Heer Hugowaard 145.000; H. Oudshoorn, Beverwijk 143,500 en 3900; Gebr. v. d. Putten, Heemstede 157.000 en ,t 3750; Verwoest en Lafeber, Amsterdam, 124.400 en 3500; K. v. 't Veer, Assen delft 138.000 en 4000; Gebrs. de Vries. Purmerend 133.830 en 3800; C. A. Wil- lemse, Vreeswijk 124.300 en 4000. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat bij Koninklijk Besluit van 7 Juli 1925 Nr. 40, het tegen de beslissing van hun College d.d, 1 Mei 1924, 7de Afd. Nr. 1-141, waarbij aan de N.V. Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. BEIJNES, vergunning is verleend tot uitbreiding van hare fabriek van rijtuigen en spoorwagens aan den Ver- spronckweg kad. sectie A. No. 3872, inge steld beroep ongegrond is verklaard en de door hun College bij voornoemd besluit ge stelde voorwaarden door andere zijn vervan- 'en. Voör het examen nuttige handwerken slaagden te Amsterdam mej, C. de Vries en nej. M. v. d. Wardt, alhier. Het aantal overtredingen van de motor en rijwielwet is in deze vacantiedagen legio. Hedenmorgen werden weer een groot aantal dezer zaken voor het Kantongerecht behan deld. Zoo moest zich verantwoorden A. J. L. die met een snelheid van 32 K.M. gereden had in Halfweg. L. verklaarde in een va- cantiestemming te zijn geweest, waardoor hij wat harder had gereden. Ook was zijn licht installatie niet in orde. Reden waarom hij "'oor donker thuis wilde zijn. Ten bewijze, welk een pech hij had door deze bekeuring vertelde hij dat hij anders nooit'door Halfweg kwam. De kantonrechter nam al deze factoren in aanmerking en veroordeelde hem tot 3. boete of 3 dagen hechtenis. De Staatscourant bevat de statuten van de Spaarbank van de N.V. „De Spaarne- bank" en van de Eerste Nederlandsche El'ec- trische Trammaatschappij, alhier. Deze zangvereeniging houdt Donderdag- tvond 30 Juli a.s., een wandeltocht naar en door de gemeente Bloemendaal. Bij gunstig weder zullen, behoudens goed keuring van B. en W. van Bloemendaal, eenige zangnummers ten gehoore worden gebracht in de nieuwe muziektent in het Bloemendaalsche bosch. De zangers komen te 8 uur bijeen in het repetitielokaal van het Gem. Concert- Ecnigen tijd geleden meldden wij dat de autobus-dienst SpaarndamHaarlem v.v, zou opgeheven worden. Naar aanleiding van lit feit heeft een conferentie plaats gehad tusschen den waarnemenden burgemeester van Spaarndam, den heer de Haas van Dors- ser en den autobusondernemer Mastenbroek uit Schoten, waarbij uitgenoodigd waren be langhebbende ouders van elders schoolgaan de kinderen, om te trachten een vooral in 't winterhalfjaar zoo dringend noodigen auto busdienst te behouden of opnieuw in 't le ven te roepen. Een onmiddellijk resultaat heeft deze conferentie niet opgeleverd, doch wel bestaat alle hoop, dat de autobusdienst SpaarndamHaarlem opnieuw zal worden geëxploiteerd. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, te Haarlem, op Donderdag 30 Juli 1925, 's avonds van half 8—half 9 uur, door den heer R. G, Crevecoeur: 1.Concert (op. 4 no. 5, F gr. t.) G. F. Han del. Larghetto, Alla Siciliana, Presto. 2. Cho- ralyorspiele, S. B. Bach. a. O Mensch, be- weinn dein Sünde gross, b. Jesu, meine Freu- de, c. Herzlich thut mich verlangen. 3. Zweite Orgelsonate „Zur Todtenfeier", Th.'Forch- hammer. a. Adagio, Un pocci Andante, An dantino Allegro impetuoso, Moderato, Adagio b. Larghetto, c. Andante con moto, Piu mos- so. Adagio, Allegretto, Maestoso. van de Muziek in den Hout, op' Donderdag 30 Juli 1925, te 8 uur, onder leiding van Nico GerhaTz: 1. Ouverture „Rosamunde", Fr. Schubert. 2. Aufforderung zum Tanz, C. M. von Weber. 3. Ballet de l'opera „Faust", Ch. Gounod. 4. Einzug der Gaste auf Wartburg, aus der Oper „Tannhauser". 5. Fragmente aus der Oper „Lohengrin". 6. Vorspiel „Die Meister- singer von Nurnberg", R. Wagner. De leden van de afdeeling Haarlem van den Ned. R.-K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St, Petrus", worden langs dezen weg nog eens herinnerd aan de te lezen H. Mis op Zondag 2 Augustus e.k., in de parochiekerk van de H. Liduina, Rijks straatweg, des morgens 1% uur. Door den Eew. Geestelijk Adviseur zal deze H. Mis aan God worden opgedragen voor de levende en overledene leden van de afdeeling. Het bestuur hoopt en ver trouwt, dat een groot aantal leden deze H. Mis zal bijwonen en ter H. Tafel naderen. Gisteravond hield bovengenoemde ver- ïeniging een vergadering. De voorzitter, de heer De Rooy, opende de vergadering iret den gebruikelijken groet en vond dat de op komst hoewel beter dan anders, toch grooter had kunnen wezen. De notulen werden on veranderd goedgekeurd. Nadat nog eenige mededeelingen waren voorgelezen, besprak de voorzitter de reis naar Rome, door St. Raphael in 1928 te houden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. De voorzitter wekte de leden op, om nu men er ongeveer drie jaar voor kon sparen, zooveel mogelijk mee te gaan. Tevens verzocht flij allen mede te wer ken tot deelname aan het fonds tot stichting in 1928 van een R. K. Herstellingsoord voor spoor-en trampersoneel. Verder wekte hij de leden op, Zondag over een week naar Utrecht te gaan ter bespreking van het loonraad ad vies. De voorzitter bracht dank aan den heer Geers voor zijn werken voor de tram in het bijzonder tijdens de laatste actie. Een 14 nieuwe leden werden geinstalleerd. Met een hartelijk woord installeerde def voorzitter de nieuwe leden en gaf tevens een uiteenzetting van wat de organisatie reeds voor bet perso neel had gedaan en wekte allen op mee te werken tot het organiseeren van a\\e Katho lieken in St. Raphael. Aan de orde was thans de rondvraag. Ver schillende leden gaven zich op voo r een kwes tie van huishoudelijken aard. Hierna sloot de voorzitter deze vergadering. Bij Kon. besluit is aan P. J. van Kessel voorzitter van den bijzonderen raad der Ver- eeniging van den H. Vincentius a Paulo te Haarlem, verlof verleend tot het aannemen der hem geschonken onderscheiding van ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten van den Heiligen Stoel. Voor het examen wis- en natuurkunde is geslaagd de heer P. Vijn te Heemstede. Bij het M.U.L.O.-examen behaalden diploma B H. M. King, J. G. Versluis en M. Weijers allen van Heemstede en E. B. v. d. Hor en J. H. Jelsma, beiden van Hoofd dorp. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd T. Slis te Haarlem. Naar wij vernemen is opnieuw een conflict uitgebroken op het werk van de 157 arbei derswoningen, welke in het Slachthuis kwar tier voor de Coöp. Woningbouwvereeniging voor Gemeentepersoneel in aanbouw zijn. De reden is dat den stucadoorsgezellen j.l. Zaterdag geen loon uitbetaald werd door hun werkgever, den heer Scheers uit Dordrecht, aannemer van het stucadoorswerk. Een en ander moet zijn oorzaak vinden in eenige financieele moeilijkheden van genoem de stucadoorspatroon. Onder de betrokken 28 stucadoorsgezellen zijn er die eenige weken werkloos waren geweest en nu juist een week op dit werk werkzaam waren. In het bijzonder worden deze gezellen zwaar getrof fen en was dan ook de verslagenheid onder hen zeer groot. De verschillende pogingen j.l. Zaterdag in het werk gesteld om toch nog aan geld te komen, bleven zonder resultaat, waarop door de gezellen is besloten met eerder aan het werk te gaan alvorens het loon over de vorige week is uitbetaald, aan welk besluit heden morgen gevolg werd gegeven. L. 1. Vrijdag en Zaterdag had door het per soneel der N. Z. H. Tramweg Mtsch. de verkiezing plaats van vier bestuursleden van het onderlinge ondersteuningsfonds. Dit be stuur bestaat uit acht leden, te weten vier uit den groep Leiden en vier groep Haarlem ZandvoortAmsterdam. Om de twee jaar treden deze bestuursleden na opgemaakt rooster periodiek af. Voor de groep Haarlem moesten thans periodiek aftreden de heeren Visee, Tates, Sauer en Geerfe, de eerste drie vertegenwoordigers der N.V., laatstgenoemde vertegenwoordiger van St. Raphael. Dit fonds bestaat sinds Maart 1922. Wij plaatsten reeds eerder een winst en verlies rekening. In deze verkiezing meende het bestuur der N. V. voor hare vier gestelde candidaten propaganda te moeten maken en deed een circulaire verspreiden kort voor 24 Juli,' waarin zij er onder meer op wees dat het lang niet hetzelfde is, wie of liever vanwege*welke organisatie de vertegenwoordigers zijn. Voor al nu eene commissie uit het bestuur is be noemd om de mogelijkheid te bestudeeren van een reorganisatie van het fonds in een zieken en ondersteuningsfonds. Daardoor is het van zoo groote beteekenis dat zooveel mogelijk leden uit onze organisatie zitting hebben, luidt het pamflet. Op de eerste plaats zeer democratisch dus. Zes N.V. leden is niet genoeg, zij moeten alle acht zetels. Wij informeerden bij een paar leden van het fonds en deze merkten- op dat sinds 16 Februari deze commissie bestaat en wel uit 2 N.V. leden en een lid der P.C.B., maar dat nog nimmer deze commissie bij el kander geweest is en voorloopig ook we! niet komen zal omdat een der leden thans geen bestuursfunctie meer heeft waarover ook voor dien nimmer is gekikt. Het was dus, meenden wij, alleen een kwestie van de leden lekker maken met een dooden musch. Het personeel heeft er blijkbaar genoeg van en heeft ook gegrepen dat het niet hetzelfde is van welke organisatie's vertegenwoordigers in het bestuur zitting hebben. Zij hebben er genoeg van om naar holle woorden te luis teren, zij willen daden, dat heeft de uitslag dezer verkiezing bewezen, de heeren der N.V. ten spijt. Bij deze verkiezing waren candidaten de heeren Geers, v. Leeuwen, Medenblik en M. Steen kist voor lijst No. 1. St. Rapaël en P. C. B. Voor groep 2. N. V. de heeren Visee, Sauer, IJsendijk en Ockeloen. Bij den uitslag der stemming bleek gister dat gekozen waren de heeren Geers en van Leeuwen voor St. Raphael en P.C.B. en de heeren Visee en Sauer der N.V. Zoodat uit dezen uitslag blijkt dat de N. V. een bestuurs functie moest ingenomen zien door de P. C. B. Jammer voor haar die zoo gaarne liefst alles in handen heeft. Maar tevens ook bewijst deze uitslag dat niettegenstaande men van de Zijde der N.V- zoo gaarne onze voormannen verdacht maakt, het personeel in dezen uit slag'een stil protest tegen dergelijke hande lingen heeft vastgelegd. Aan humbug en grootdoenerij heeft het personeel ook een maal niets. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Alkmaar is het volgende schrij ven verzonden aan den Voorzitter van den Spoorwegraad: In aansluiting aan ons schrijven van 24 dezer, inzake de nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen, brengen wij nog beleefd onder de aandacht, dat het wenschelijk is te bevorderen dat trein 2204 Alkmaar V 5.46 .v.m. Haarlem A 6.53 v.m. aansluiting geeft op trein No. 3 Haarlem V 647 v.m. naar Rotterdam en trein 461 Amsterdam V 4.48 n.m. Alkmaar A 5.26 n.m. iets later van Amsterdam zal vertrekken, b.v. enkele mi nuten na vijf, omdat de sneltreinverbinding naar Bergen (trein 467 Amsterdam V 5.41) 4 Sept. a.s. zal uitvallen en deze trein 461 thans te vroeg vertrekt om forensen en za kenlieden in de gelegenheid te stellen daar van gebruik te maken. In dit verband verzoekt de Kamer het ver trekuur van trein 2137 naar Helder niet te wijzigen. Overigens acht zij de bezwaren, welke door het Gemeentebestuur van Amsterdam naar voren zijn gebracht, strekkende tot het verkrijgen van een betere middag-verbinding Den HaagAlkmaar met trein 226 Den Haag V 4.59 n.m. en een betere avondverbinding van Haarlem naar Alkmaar door trein 465 MEDEGEDEELD DOOR f De beurs opende heden prijshoudend. Na twee jaar werken is de zoogenaamde ziekenhuiscommissie, een commissie ad hoe door den gemeenteraad van Haarlem inge steld, met haar werk gereed gekomen en heeft haar rapport ingeleverd. Wie gevreesd had, dat deze commissie een geweldige hap zou wagen uit de beurs der belastingbetalende burgerij, zal nogal tevreden zijn. Zij komt tot de conclusie, dat de ziekenhuisruimte te Haarlem vol doende is - er gingen wel eens stemmen op, die anders beweerden! en zoo is het dan ook niet noodig een nieuw ziekenhuis te bouwen. Een verstandig advies. Alleen zal het Groote of St. Elisabeth's Gasthuis met een aantal klasse-kamers wor den uitgebreid, zoodat er ook patiënten kunnen worden opgenomen,, die klasse- verpleging wenschen. Overigens heeft wel de directeur van, den gemeentelijken Geneeskundigen Dienst zijn stempel op het rapport gedrukt. Beter zou het rapport den naam kunnen dragen van commissie tot uitbreiding van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst, Alle gemeentelijke diensten hebben neiging zich uit te breiden. Waarom ook niet die van onzen Gezondheidsdienst? Maar of die uit breiding door de omstandigheden geboden is en of vooral in een tijd, dat op de uit gave van eiken gulden nog nauwlettend moet worden toegezien, een dergelijke cen tralisatie, waarmede zeer zeker uitbreiding van het aantal ambtenaren gepaard gaat, noodig is, De Raad zal goed doen nauwlet tend toe te zien, dat hie aan den drang van den chef van den Geneeskundigen Dienst, niet al te zeer wordt toegegeven. Het is moeilijk voor buitenstaanders, na een vluch tig overzicht van het uitgebreide rapport, een oordeel te hebben over alle finesses van de conclusies. Wel is echter te zeggen, dat de centralisatie overdreven wordt. Of het noodig is den schoolartsendienst en de behandeling van hoofdzeer saam te voegen met den Geneeskundigen Dienst, mogen anderen medici beoordeelen. Wij zien er de noodzakelijkheid niet van ici, evenmin van de benoeming van een bacterioloog- seroloog. De conclusie, dat de Stadsapotheek ge heel moet behouden blijven, laten wij voor wat ze is. Wij weten, dat.daarover onder deskundigen vooral niet-socialisten anders wordt gedacht. Maar wel heel ver, te ver doorgevoerd vinden wij een centra lisatie, die het ziekenvervoer onder den ge meentelijken geneeskundigen dienst wil brengen. Wel worden geen klachten geuit over den tegenwoordigen toestand. Men heeft zelfs lof voor de wijze waarop de heer Mathot 't ziekenvervoer behandelt en wat het verleenen van Eerste Hulp bij On gelukken betrllt, weet de burgerij zelf, dat deze uitstekend door particulieren wordt waargenomen. De conclusie van het rapport dat de twee zaken ziekenvervoer en eerste hulp in gemeentelijke handen moet komen, heeft dan ook niet nagelaten ver ontwaardiging op te wekken bij de bugerij. en terecht noor onze meening. Zulk een centralisatie moge theorethisch gewenscht zijn, de practijk in Haarlem maakt deze verzwaring der gemeentelijke uitgaven niet noodig. Op zeer voldoende wijze voorziet het particulier initiatief in zieken- huisvervoer en vooral in E. H. B. O. Wat zou men wel zeggen van een commissie, die tot de conclusie kwam, dat wij onze schitterend werkende Vrijwillige Brandweer in 'n beroepsbrandweer moeten omzetten? Deze conclusie zou niet veel dwazer zijn, dan wat de ziekenhuiscommissie voorstelt. Wij zijn voorts benieuwd wat punt 11 van de conclusie beteekent. Beschikbaarstelling van een doelmatig gebouw voor den Gem, Geneeskundigen Dienst. Toch geen nieuw, rijk gestoffeerd dienstgebouw? Met deze enkele opmerkingen mogen wij volstaan voor heden. Wij stellen ons voor, uitvoeriger op het rapport terug te komen. V K HEDEN Haarlem V 8.55 sneltrein te maken, alles zins gemotiveerd. Nog verzoekt de Kamer trein 2151 Am sterdam V 12.00 n.m. Uitgeest A 12.39 n.m. te laten doorloopen tot Alkmaar, inplaats van dezen te doen eindigen in Uitgeest, al waar weinig hotel-accomodatie is. Reizigers voor Alkmaar, komende uit de richting Hil versum of Rotterdam, zouden daardoor bo vendien circa een uur later kunnen ver trekken (Rotterdam D.P. thans V 8.55 n,m, wordt 9.46 n.m., Den Haag H.S.M, thans V 9.31 n.m. wordt 10.22 n.m., Hilversum thans V 9.35 n.m. wordt 10.54 v.m.) Sinds eenigen tijd geschiedt het vervoer van postpakketten naar de buitenwijken (Aerdenhout, Bloemendaal, enz.) per auto. Het moderne vervoermiddel van de poste rijen ziet er keurig netjes uit. De bestelling in de stad zelf geschiedt nog steeds door middel van de bekende hand-postkarretjes. Naar wij vernemen, zal Henri ter Hall gedurende de kermisweek niet met zijn ge zelschap hier ter stede spelen. Bepaald is, dat hij van 1 tot 5 September' hier zal zijn. In de kermisweek hebben de gewone voor stellingen in den Stadsschouwburg plaats, terwijl de gewone bioscoopvoorstellingen van „de Kroon' in het Concertgebouw plaats hebben. Hedenmorgen gebeurde er een ernstig on geluk op de spoorlijn HaarlemAmsterdam, bij de Centrale Werkplaats, van den trein, die kort na den trein naar Parijs passeert richting A'dam. Te ongeveer 8.20 bevond zich de stoker op den tender en kwam met zijn hoofd in aanraking met de seinbrug. De machinist, die* spoedig het ongeluk bemerkte stopte bij de ketelmakerij. Direct kwam er hulp van de Centrale Werkplaats en werd de ongelukkige in zorgelijken toestand naar het gasthuis vervoerd. Hedenmiddag was hij nog niet bij kennis gekomen. Ondertrouwd: 29 Juli, J. de Vos en C. S. Koelemij. M. A. Schipper en C. Houwe- ling. F. J. Vrees en E. W. I. Kater. P. C. Stam en H. Leis. J. G. A, van Dam en M. C. van Nieuwenhoven. F. Wittmann en T. Hartmann. Getrouwd 29 Juli: G. Wisker en M. Die- pendaal; P. Lambrechts en H. v. d. Meij; J. Does en A. T. Dankbaar; R. Stringer en C. W, de Zwart; T. Schouten en S. Wande- maker; J. N. v. d. Hulst en J. T. F. Kruijd; N. Nijman en M. S. Scholtz;,W. H. Hand- graai en G. de Zeeuw. Geboren 25 Juli: A. Stevens—Timmer mans, d. 28 Juli: M. C. Boer—de Waard z. A. C. v. KampenSchipper z, G. 5% Nederland 1919 10013/16 100i3/16 6% Nederland 1923 1023/4 1023/4 4K Nederl. 1917 985/8 98 5/g 7% N.-L 1921 A.. 1031/16 1031/16 6% N.-L 1923 D... 1033/s 1033/g Oude Vaart 68 dito Gem. Eigend 55 i/a ,56 Mij „Nederland" 154 Scneepvaart-Unie 140 140 Rotterd. Lloyd 133 Paketvaart 169 168 67i/4 66 Holl. Stoomboot 183/4 H. V. A. 4961/2 495 Java Cultuur 3271/4 328 Jurgens gew. 116 K oloniale Bank I74l/2 175 1 discbe Bank 1403/ 4 1401/4 Cert. Handel Mij. '331/4 1331/2 1331/4 131/2-4 Pboenix 100 Geconsolideerde 163 I621/4 Kon. Olie 398 3961/2 U. S. Steel 118l/4 120 Marine comm. 97/s 9 7/7 Vorstenlanden 154i/2' 1533/4 Actions id. 1461/2 149 C ,mp. Merc. Arg 103/4 10l/2 115 115 395 395 Senembah 451 450 Deli Batavia 342 343 A'dam Rubber 281 2831/2 2831/2 15H/2 150 Wai Sumatra 238 240 Dordtscbe Petr, 371 Southern Rails 103 103 142 861/g Wabasb 361/4 353/4 Comm. Maxwell 63/4 Overleden 28 Juli: C. M, Deken, 32 j„ Kamperlaan. GosenHietkamp, d. MaatBax, d 29 Juli M. v, d. Vr. Wat is de kortste weg van Hillegom naar den Helder? Hoeveel kilometer is het? Antw. Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Castricum, Limmen, Heilo, Alkmaar, Schoorldam, Tol bij Stolpen, 't Zand, de Kooi, Nieuwediep, den Heelder, 81.8-K.M. Vr. Wat is de kortste weg van Wormer- veer naar Nijmegen? Hoeveel K.M. is het? Antw. Wormerveer, Zaandijk, Koog a/d Zaan, Zaandam, Amsterdam, Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Leschensveer, Zetten, Andelst, Loenen, Slijk, Ewijk, Nijme gen. 122,1 K.M. Vr. 1. Hoe kan men een plaid, waar scheuren in zijn, het netst repareeren? (liefst niet stoppen). Het is aan één kant zwarten zijden pluche en aan den anderen kant licht gestreept. 2. Waar en op welke dagen is Dr. Waller Zeeper te consulteeren voor minvermogen den, die een maandkaart moeten aanvragen? Antw. 1, Zonder 't voorwerp te zien, is op deze vraag moeilijk een goed antwoord te geven, 2. Dagelijks van 89 uur aan de Polykli- niek, Koninginneweg. Maandag en Donder dag aan het Gasthuis. Vr. Op welken datum en tijd, komt de Alkmaarsche processie naar Kevelaar op de H. Landstichting? Antw. Ons niet bekend. Vr. Wat is de kortste en beste weg van Voorhout naar Hilversum? Hoeveel K.M. is het? Antw. Voorhout, Noordwijk Binnen, Sas- senheim, de Leeghwater. Leimuiden, Kal slagen, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Waverveen, Vinkeveen, Baambrugge, Loe nersloot, Vreeland, Kortenhoef, 's-Grave- land, Hilversum. 61,4 K.M. 29 JULI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.35 0.59.30 PARIJS 11.85 11.771/a BRUSSEL 11.60 11 5H/2 WEENEN 0.36 0.351/g LONDEN 12.11 12.101/4 STOCKHOLM 67.05 66.90 58,55 57 25 OSLO itMim 46.45 46.05 BAZEL e s 1 48.45 48.40 2.491/2 2.491/g ROME ••■si 9.20 9.101/a SANTANDER, 29 Juli. Een ketel is ont ploft aan boord van een Spaanschen trawler; 2 personen werden gedood; 7 ernstig ge wond. DELFZIJL, 29 Juli. Bij de reparatie te Amsterdam van een watertank van het S. S. Amersfoort, werd een mangat-deksel ver geten aan te brengen. Toen gisteren te Delf zijl gelost werd, wilde men de tank laten volloopen, doch door hét ontbreken van het mangatdeksel stoomde het water in het achterruim. Ruim 500 ton Chili-salpeter werd waardeloos. De schade loopt tusschen de 30 en 40.000. LEIDEN, 29 Juli, Te Rijnzaterswoude is de 22-jarige Johanna Brus op onverklaar bare wijze te water geraakt en verdronken. BERLIJN, 29 Juli. De cisis in 't Roerge bied wordt steeds ernstiger. Dagelijks wor den meerdere mijnen stop gezet en de ar beiders ontslagen In de laatste maanden zijn 30.000 arbeiders ontslagen. PARIJS, 29 Juli, Aan de staking in het Saargebied wordt thans door 99)4 pCt, der arbeiders deelgenomen. NEW-YORK, 29 Juli. Ondanks zijn won- den is Battling Siki woedend uit het zieken huis gevlucht, omdat zijn vrouw zijn kleeren niet gebracht heeft. Slechts gekleed in een pyama, Verdween hij in een taxi. BOEDAPEST, 19 Juli. Voor het buitenge wone gerechtshof te Boedapest zal spoedig begonnen worden met een groot pers-pro ces, dat door den vader van den voor eenige maanden vermoorden Amalie Leiher tegen 21 bladen en 30 journalisten is uitgelokt in ver band met artikelen, die zij over deze moord- affaire geschreven hebben. Zooals bekend, is de vader eveneens eenige dagen in hech tenis geweest als verdacht van de moord be dreven te hebben, doch later werd hij op vrije voeten gesteld, omdat men den dader ontdekt had. MAASTRICHT, 29 Juli. Hedenmorgen is de 27-jarige knecht Dickman alhier, bij het laden van een vrachtauto, uit een zolder raam in de auto gevallen. Met een schedel breuk is hij naar het gesticht Calvarienberg gevoerd. Zijn toestand is hopeloos. BERLIJN, 29 Juli. Te Lemberg is gisteren, waarschijnlijk op bevel van de communis tische partij een agent voor het Gerechtsge bouw door communistische jongelingen doodgeschoten. BERLIJN, 29 Juli. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat op IJsland in de Klippen bij Reikjavik, nieuwe zeer waardevolle goud vondsten zijn gedaan. Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dage' j lijks met tusschenpoozen Nieuws- et Beursberichten van 8.154.30 Amsierd. tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M. dagelijks concert te 8.35 u. (ook Zondags). Chelmsford 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 Tijdseie als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 1050 M. dagelijks 5.307.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner- concert. Parijs Eiffeltorei 2650 M. dagelijks concert, te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M, - dagelijks Concert en Lezing te 8.35. Personalia. Voor het Mulo examen slaagde te Alkmaar A. Ch. Langbroek, alhier. Personalia. Voor het examen Mulo slaagde te Alkmaar P. J. Ch. Hovy, alhier. Personalia, Voor het examen Mulo slaagden te Alkmaar J. J, Broek en N, G. Kroone, alhier. Van 1 Januari 1921 af tot heden, meldt de Tel., zijn de bij Philip's Gloeilampenfabrie ken 47 Delftsche ingenieurs in dienst getre den. Slechts 3 hiervan zijn in den loop der jaren op hun verzoek ontslagen, terwijl 2 deze onderneming wegens ongeschiktheid verlieten. Sinds Januari 1922 is verder het aantal employé's op maandsalaris met ruim 63 pCt. toegenomen. In Januari 1925 bedroeg het aantal em ployé's op maandsalaris 743, terop op 1 Juli 1925 er 899 waren. Bij het schoonmaken van een goot van het huis van mevr. wed. v. d. H.'op de Hooge vaart te Capelle kwam de 18-jarige van Es in aanraking met een draad van het electrische net. Een paar uur later is hij overleden. Maandagnacht te ongev. half 3 is te Klagina- veen-Noord (Drente) een luchtballon ge daald, bemand met den Belgischen lucht reiziger E. de Muyter, den winnaar van den Gordon Bennett-wedstrijd, en de gebroeders Gaavestein. Door het slechte weer was de heer de Muyter genoodzaakt geweest, te dalen. Te 2,20 werd de vaste grond bereikt. Na lang zoeken, vond men iemand bereid, om allen met 'n wagen naar Emmen te vervoeren, waar de reizigers met hun bagage tegen den middag aankwamen. Kapitein Schaafsma, die met de Oude Lemmer nachtboot „Groningen" te Lemmer van Amsterdam binnenkwam, rapporteerde, dat omstreeks 12 uur, nabij Urk, ten gevolge van het slingeren van de boot, een meisje van omstreeks 5 jaar over boord was gevallen, en verdronken. Pogingen, om het kind te redden, mochten niet gelukken. De moeder was met nog een jongetje van 8 jaar aan boord en op weg van Sloterdijk naar Oosterzee. Maandagmiddag wilde de 75-jarige L. de Maliebaan te Utrecht oversteken. Toen hij twee a drie meter op den rijweg was zag hij plotseling in snelle vaart de vrachtauto van den aardappelhandelaar W. op hem afkomen. De oude man wilde terugkeeren, doch de auto had hem reeds gegrepen. Zwaar gewond werd hij naar Je rijksklinieken vervoerd, Iwaar bii spoedia na aankomst overleed. BIJZONDERHEDEN. Brussel. „Carmen". Daventry 8.20 „Dogs of Devon," misch opera. 10.35 Betfy Chester, pulaire operettenummers. H. D. O. 8.15 Kurhaus-concert, Zie verder bovenstaande opgave. ko- po- De auto is door de politie in beslag ge nomen voor een deskundig onderzoek. Waar schijnlijk is het ongeval toe te schrijven aap het zeer vlug rijden van den chauffeur. In het „Rott. Nbl." vertelt iemand, waar schuwend voor het medenemen van kinde ren in een mandje achter op de fiets, wat Zondag gelijk gemeld, werd een slachtoffertje het hoeveelste heeft gemaakt, dat vo rige week een kennis van hem, hier ter stede het volgende tragische geval is overkomen. Deze dame Zag een moeder met een kindje fietsen, dat schijnbaar slapende in een mandje achterop zat. Zij bemerkte echter aan de kleui van het kind, dat het dood was en riep daarom de moeder, dat haar kindje niet goed was. In plaats nu, dat de moeder keek, wat er aan de hand was, begon ze de dame uit te schelden, en toen deze daarop vroeg of ze wel wist, dat haar kindje dood was, ging ze zoo tegen haar te keer, dat er een politie agent aan te pas kwam, die vroeg wat ze te gen de wielrijdster gezegd had. „Ik zei, dat haar kindje dood was, luidde het antwoord. „Maar waarom zei u dat „Omdat het zoo is. Kijk toch in 's hemels naam zelf. Toen de politieman dat deed, bleek de dame inderdaad gelijk te hebben en een dok ter constateerde den dood van het anderhalf jaar oude kindje tengevolge van een breuk van de ruggegraat, vermoedelijk ontstaan door het schokken van de fiets. Naar het voorbeeld der z.g. „Ratskeller* welke men onder het stadhuis in buitenland- sche steden aantreft, willen B. en W. van s-Hertogenbosch de kelders onder het stad huis doen inrichten als lokaliteit voor het ver- koopen van niet-sterke dranken. Die inrich ting zal een eigen karakter moeten hebben zich uitende in de wijze van meubileering en exploitatie. Geen der vooraanstaande per sonen uit het café-bedrijf daar ter stede blijkt echter voor die exploitatie te vinden en men staat daar ook niet bepaald sympathiek te genover de plannen. Daarom geven B. en W. ze echter niet op. De kosten der verbouwing en inrichting (zonder meubileering) worden op f 7250 berekend. Voor de exploitatie heeft zich intusschen reeds een gegadigde aangemeld, die bereid is de inrichting en meubileering aan de goed keuring van B. en W. te onderwerpen en een huurprijs wil betalen van f 1250. Voor de uitvoering der plannen vragen B. en W. nu om den Raad een ere diet van f 8000. FLINK ZOO. Een optreden, dat gelukkig waardeering vond. Toen een conducteur van lijn 4 in Am* sterdam bij een halte in de Ferdinand Bol straat 'n automobilist, die z.i. zeer gevaar lijk reed, waarschuwde en hem wees op het gevaar, dat hij veroorzaakte, meende een caféhouder, die op het achterbalcon stond, zich met de zaak te moeten bemoeien. Hij uitte tegen den conducteur allerlei scheld woorden, als ellendeling en schoft. Deze caféhouder die zich deswege voor den po litierechter te Amsterdam te verantwoorden had, zei dat. hij driftig geworden was, om dat de conducteur triomfantelijk had gezegd: dit is al de tweede, dien ik er deze week bijlap. Bovendien had de conducteur z. i. volkomen ongelijk gehad, daar de automobi list zeer behoorlijk had gereden. Bekl. die zelf een auto had, kon hierover oordeelcn. De officier van justitie, mr. Van Thiel, meende, dat de handelwijze van den con ducteur zeer viel te prijzen. Het verdient waardeering, dat de Amsterdamsch econ- ducteurs zoo flink medewerken om de vei ligheid op den weg te bevorderen. Zij die nen beschermd te worden tegen beleedigin- gen als van dezen beklaagde. Hij eischte 50 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De politierechter mr. Briët zeide, eigen lijk veel meer te gevoelen voor het opleggen van een gevangenisstraf. Hij vond het op treden van den caféhouder tegenover den tramconducteur meer dan ergerlijk. Dezen keer wilde hij echter nog met opleggen van een boete volstaan. Beklaagde werd daaroo veroordeeld tot 50 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De Wed. J. DE LAAT-OOMS be tuigt haar welgemeenden dank aan de Directie van de Nieuwe H.aarl. Courant, voor de spoedige en cor recte uitkeering der premie, welke aan de Nieuwe Haarl. courant verbonden is bij eventueele ongelukken, welke mijn man is overkomen den 13den Ju ni bii de N.V. voorheen Gebr. Figee. Wo/L J. HE T.AAT.OOMS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2