EVENTJES LACHEN. binnenlandsch nieuws. UIT DE PERS DE SPION VAN DE CITADEL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 29 Juli 1925 EEN STEVIGE WELVAARTSPOLITIEK. De oude tegenstelling tusschen Frankrijk en Engeland's houding tegen over Duitschland. De Britsche regeering en het mijnconflict. Onder de Radio-berichten: De internationale solidariteit met de Brit- iche mijnwerkers. Verbetering in den toestand ingetreden? Geenerlei voorstel van Abd-el-Krim ontvangen. FEUILLETON. Gem. buitenl. berichten. De crisis in het Britsche mijnbedrijf. De noodtoestand in het Ruhrgebied. De Duitsche Rijksdag nog niet op reces. Een grensincident. Levend verbrand. De strijd in Marokko. Hotel op het Midden Damterrein. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. UIT ONZE OOST. Regentenverlof naar Holland? Sovjet-spionnen. Indië en China. Van het komende ministerie mag worden verwacht, dat bet een stevige welvaarts- jolitiek zal voeren. Aan niets hebben wij méér behoefte, ver zekert hef „Huisgezin". Als men, oppervlakkig, alleen zou oor- deelen naar het vele geld, dat in dans- en drinkgelegenheden, in bioscopen en derge lijke inrichtingen verdaan wordt, zou men tof het aanwezig zijn van welvaart kunnen besluiten. en In werkelijkheid ontbreekt ze voor te velen. De werkloosheid op groote schaal zelfs in de bésfe maanden is een veeg teeken. En dan leggen de officieel? cijfers nog maar een deel der werkelijkheid bloot. Overal wordt naar versobering en be perking van werkkrachten gestreefd. Hoe meer men hierin slaagt, hoe meer menschen, niet alleen onder de handwerks lieden, daardoor buifen emplooi geraken. Hier komt bij, dat de toenemende be volking, het z.g. bevolkingsoverschot, het vooruitzicht voer de komende jaren nog beklemmender maakt. Het Kamerlid Kuiper heeft dezer dagen in een vergadering van het R.K. Werklie denverbond een uitvoerige resolutie fen aanzien der welvaartspolitiek voorgesteld. Ze komt in hoofdzaak neer op hef ver schaffen van meer werkgelegefiheid en het begunstigen van het Nederlandsch fabri kaat. Als men uit zuinigheid niet laat werken en om het voordeel de buitenlandsche in dustrie begunstigt, komen wij nooif uit den put. Erkend moet worden, dat de Rijkscom missie fot werkverruiming nuttigen arbeid verricht, maar al haar actie en haar ha meren kan niet voorkomen, dat millioenen onnoodig in het buitenland worden besteed. Zoo lang wij de nationale solidariteit niet sfe.viger voelen, en zoo weinig beseffen dat alle mooie vertoogen niets geven als de daden daarmee in tegenspraak zijn, komen wij er niet. Indien we ons verheugen, dat weer een christelijk ministerie zal optreden, dan is het, omdat wij van zulk een regeering goe de verwachtngen hebben ten aanzen van de zoo noodzakelijke welvaartspolitiek. Verwachtingen, die we niet kunnen koesteren van een liberaal en evenmin van een sociaal-democratisch bewind. Het ware van den eenen kant misschien beter, dat de oppositie eens in de gelegen heid werd gesteld te regeeren, omdat dan blijken zou hoe weinig zij in het belang eener welvaartspolitiek vermag. Maar dan zouden we slechfe jaren doormaken en Zou een deel der bevolking hef slachtoffer worden. Een christelijke regeering heeft een zwaren maar mooien plicht te vervullen: het algemeen welzijn te behartigen door het voeren van een in waarheid nationale politiek. Laat zij vooral en dadelijk stevig aan pakken. De laatste jaren zijn niet de gelukkig ste geweest Er is fe veel geaarzeld, geweifeld en uitgesteld, er was te weinig cohesie^ over eenstemming en vastberadenheid. In de komende periode worden de fou ten van hef verleden vermeden en geve men het land het schouwspel van een sterke regeering en een stevig aaneenge sloten meerderheid. Hoe meer kabaal de oppositie maakt, hoe meer men er van overtuigd kan wezen op den goeden weg te zijn Frankrijk en Engeland. Nog altijd blijft het standpunt van Frank rijk ten opzichte van Duitschland afwijken van het Engelsche inzicht. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Briand, heeft na de antvangst van de Duitsche nota van antwoord al spoedig een uitvoerige mededeeling naar Londen ge zonden, .waarin de Fransche bezwaren tegén dit antwoord zijn uiteengezet. Met een "nkel woord maakte onze Parijsche corres pondent hiervan reeds melding. Nader is gebleken, dat de bezwaren van Briand be-i trekking hadden op de bezetting van het Rijnland de Duitsche opvatting van de arbi trage, welke tot herziening van de vredes verdragen zou 'kunnen leiden het recht van sancties in g*eval van ingebreke blijven bij de vergoedingsbetalingen dat van sancties bij tekortkomingen ten aanzien van de ont wapening de Fransche waarborg voor de arbitrage-verdragen in het Oosten en eindelijk Duitschlands toetreding tot den Volken bond. Volgens mededeelingen van Fransche zijde zou in enkele opzichten er vrijwel overeen stemming zijn tusschen de Fransche en Britsche regeeringen, maar in het bijzonder over de queastie van de waarborging der door Duitschland met de buurlanden in het Oosten te sluiten arbitrageverdragen zou er nog groot verschil van meening bestaan. Uit de redevoeringen van de Britsche mi nisters Baldwin en Chamberlain en vooral eit die van den eerstgenoemde, zou men uchter moeten opmaken, dat meeningsver- schillen tusschen Londen en Parijs volstrekt niet alleen de arbitrageverdragen betreffen en ,de diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." wijst er dan ook op, dat ten aanzien van Duitschlands bezwaren tegen de door den Volkenbond opgelegde verplichtingen er wel degelijk verschil van opvatting is tusschen de Britsche en Fransche regeeringen, al staat men te Londen dan ook op het standpunt, dat Duitschland moet beginnen tot den Vol kenbond toe te treden. Volgens de „Daily Tel." zou men te te Londen het echter wel eens zijn, dat op het oogenblik van geen wijzigingen in de bepa lingen omtrent de bezetting, noch inzake de sancties (waaromtrent een regeling is getroffen ter Londensche conferentie) sprake kan Zijn. Wat dit laatste betreft wijst men er te Londen zeker terecht op, dat in het Protocol van Londen (in de overeenkomst tusschen de geallieerde regeeringen en de Duitsche regeering over de met de commissie van Her stel getroffen overeenkomst) tot in bijzonder heden de arbitrage is geregeld bij meenings- verschillen over de uitvoering van het plan der deskundigen. Ongetwijfeld is er dus en verschillende opzichten een belangrijke toenadering tussche de opvattingen van Londen en Parijs. Maar wat de hoofdzaken betreft, waarom het eigen lijk gaat, is er nog wel degelijk groot meenings verschilomdat de Britsche regeering zich bij hare verbintenissen uitsluitend tot het Westen wil bepijalen. Vandaar dan ook, dat Baldwins uitlatingen over de ontwapeningsquaestie welke o.a. door Duitschland als het lid is van den Volken bond, daar aan de orde zou kunnen worden gesteld, te Parijs op felle critiek stuiten. Met het Protocol van Genève, zoo redeneert bijv. de „Temps", zou men de quaestie der ont wapening kunnen.verbinden, maar een zuiver westelijk veiligheidspact, bemoeilijkt slechts, naar het oordeel van het Fransche blad, de oplossing der ontwapeningsquaestie. De ver rassingen, waarvoor men wellicht in Centraal en Oost-Europa zou kunnen komen te staan, zou ieder volk doen aarzelen, zich in zijn verdedigingsmiddelen te beperken. Hier, tusschen Engeland en Frankrijk dus, ligt de kern van de moeilijkheden, die voor de rege ling van het Veiligheidsvraagstuk bestaan. De crisis in het Britsche mijnbedrijf. Het Britsche kabinet vergaderde gisteren vóór Baldwin de vertegenwoordigers der mijneigenaars ontving. Nagenoeg alle leden der regeering zijn tegen een subsidie gedu rende een langen termijn. Waarschijnlijk zal de regeering besluiten, dat de premier er bij de mijneigenaars op zal aandringen, dat dezen de opzegging der contracten uitstellen en de arbeiders op de oude voorwaarden laten door werken tijdens den duur der onderhande lingen. De regeering zou dan het verschil bijpassen tusschen het tegenwoordige loon en het loon, dat eventueel bij de onderhande lingen zal worden vastgesteld, doch alleen voor de periode der onderhandelingen. Dat de gisting onder de mijnwerkers groot is en gevaarlijk, kan blijken uit een incident te Durham, waar een menigte mijnwerkers den deken van Durham, den Anglikaaij^chen bisschop Weldow, ernstig heeft gemolesteerd. Na een bijeenkomst Zaterdagmiddag op de renbaan, waar zich tweehonderdduizend mijnwerkers met hun vrouwen verzameld hadden om te luisteren naar redevoeringen van Ramsay Mac Donald, Shinwell, den vroegeren arbeidersminister voor de Mijnen, en anderen, zou een bijeenkomst plaats heb ben van geheelonthouders, die door geestelij ken zou worden toegesproken. In den loop van den dag' hadden mijnwerkers een banier rondgevoerd, waarop stond „Naar de hel met bisschoppen en dekenen wij wenschen een bestaansloon Hieruit bleek, dat de mijnwerkers niet erg best te spreken waren over hun geestelijken. De reden daarvan was het feit, dat een bis schop zich dezer dagen over de crisis in de steenkoolnijverheid had uitgelaten op een voor de mijnwerkers minder prettige wijze. De sprekers der mijnwerkers, die deze uit lating hekelden, verhitten daardoor, of schoon ongewild, de gemoederen der ver zamelde mijnwerkers. Toen nu de geeste lijken op de renbaan verschenen, klonken kreten als „In het water met ze 1" Een me nigte greep den deken van Durham beet, schopte hem, schudde hem door elkaar, sloeg hem dem hoed van het hoofd, rukte hem den parapluie uit de hand, bekogelde hem met projectielen en sleurde hem naar den kant der rivier. Daar echter kwam een troep redelijker gezinde jonge mannen tusschenbei Vri) naar het Fransch. •17 Dan werd hij treurig gestemd. Hij had zich aan den jongen gehecht en nu moest hij ontdekken dat hij zulk een sluwe mis dadiger was; dat kwelde hem maar al te zeer. Hij keek hem sfar en onbeweeglijk aan; in zijn blik lag een ontzettend smarte lijk verwijt. Vervolgens ging hij heen, belde den or donnans en gebood hem vuur teleggen. De verpleester kwam om negen uur eens kijken, was van meening daf de zieke al leen kon blijven, overtuigde zich dat hij niets noodig had, zette het hekje om den vuurhaard vast, en ging naar huis. Gedurende den nachf stak een hevige storm op; de wind huilde in den schoor steen.... Jean draaide zich op zijn leger stede om, hij hoorde een dof geluid, maar bleef liggen, het vuurknetterde, hij hield de oogen dicht Weldra pakte hem een erg branderige luchf in de keel, hij richtte zich op en als in een droom zag hij dat het hokje om het vuur omver was geval len, dat gloeiende houtskool verspreid lag, en het kleed der niet ver af staande tafel vlamdeHij keek als een stompzinnige. Dan drong het vaag tot zijn bewustzijn door, daf het paviljoen in brand kon raken, indien hij, Jean, de vlam van het kleed niet uitdoofde; hij stond langzaam op, na derde als een dronken mensch waggelend de tafel, en doofde met zijn handen het brandende kleed uif; hij brandde zich, maar rukte nog altijd het kleed tusschen zijn zwarte handen samen, die hem toch zoo'n pijn deden; dan overtuigde hij zich daf het niet meer brandde en goot er wa ter op; het begon hem in zijn hoofd te draaien, hij werd rood, hij trachtte te roe pen.... maar zijn sfem stokte in zijn keel, hij wilde naar bed gaan, struikelde tegen een stoel dien hij in zijn val meesleepte. Het lawaai maakte den ordonnans, die in het verfnek er naast sliep, wakker. Hij stond op om te zien wat er gaande was. de en nam den bisschop in bescherming tot dat een motorboot der politie^ verscheen, die hem aan boord nam en, zonder hoed en zon der parapluie, naar veiliger plaats wegvoerde. Later hield de bisschop in de kathedraal een rede, waarin hij daar verzamelde mijn werkers aanspoorde, niet overijld het land en het rijk in een geweldige ramp te storten. Draadloos wordt gemeld, dat verwacht wordt dat Baldwin er bij de mijneigenaars op zal aandringen, de stopzetting van het be drijf voor den duur van twee maanden op te schorten. In deze twee maanden zou dan, volgens de „Manchester Guardian", een uit gebreid onderzoek plaats hebben niet alleen fen aanzien van de steenkoolindustrie en de in deze industrie betaalde loonen, doch ook naar den invloed van den prijs van de steen kool op het ijzer- en staalbedrijf en de scheeps- bouwnijverheid. De oorlog in Marokko. Het door Frankrijk en Spanje wederzijdsch erk9hde recht om boven eikaars gebied te vliegen is blijkbaar reeds in toepassing ge bracht en wel tegen de verwachting in het eerst van Spaansche zijde. Het officieele Spaansche communiqué meldt namelijk, volgens een B. T. A.-bericht, dat tien Spaan sche vliegtuigen een belangrijke vijandelijke concentratie hebben gebombardeerd, die zich naar het Fransche front begaf, en boven den sector van Wezzan hebben gevlogen. De Parijsche bladen zijn van oordeel, dat het bericht van de „Times" nopens het ant woord van Abd el Krim eenvoudig een proef ballon is, doch doen opmerken, dat het Fran sche succes, het sluiten der Fransch-Spaan- sche overeenkomst, de eerste uitwerking dei- blokkade van het Rifgebied en de moeheid der afvalligen evenzooveel factoren Zijn, die weieens de beslissing van Abd el Krim zou den kunnen beïnvloeden. Zij doen voorts opmerken, dat Frankrijk niet als gelijke zal onderhandelen met Abd el Krim, die een re bel is tegenover den Sultan. Abd el Krim zou dus geen voorwaarden mogen stellen, maar alleen de hem opgelegde voorwaarden aan nemen of verwerpen, welke voorwaarden de pers genoegzaam, zoo niet reeds te edelmoe dig acht. DE DUITSCHE RIJKSDAG OP RECES. De leden van den Rijksdag hebben er blijk baar genoeg van. De meesten zijn reeds uit Berlijn vertrokken. Men heeft groote moeite zooveel leden bijeen te krijgen, dat beslui ten kunnen worden genomen. Met het oog hierop zal het senioren-convent heden ver gaderen om te beraadslagen of het met beter is Zaterdag 1 Augustus op reces te gaan. Wordt hiertoe besloten, dan zullen alleen nog het belastingontwerp, de begrooting en het amnestie-ontwerp worden behandeld. Het tariefontwerp zal in deze periode hoogstwaar schijnlijk niet worden afgedaan. In parlementaire kringen neemt men aan, dat de Rijksdag in September zal bijeenko men ten einde dit onderwerp verder af te handelen. EEN SPOORWEGONGELUK TE PA RIJS. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de sneltrein uit Bazel in het Gare de l'Est te Parijs in botsing gekomen met een locomo tief. De schok was verschrikkelijk. Achttien personen werden licht gewond en drie zwaar. DE VERLAGING VAN DEN OOSTENRIJKSCHEN BROODPRIJS. Het bureau van den Oostenrijkschen bondskanselier heeft zich beziggehouden met de gevolgen van de daling der meelpnjzen en besloot- het voorloopig nog aan de bakkers over te laten of zij den prijs van het brood willen verminderen door verlaging van den verkoopprijs per stuk of door vermeerdering van het gewicht. DE GRONDVERSCHUIVING OP DEN MATTERHORN. Nader* lezen we in de „Daily Express" over de grondafschuiving aan de Italiaansche zijde van den Matterhorn, dat ongeveer een maand geleden wel nu en dan kleine massa's steenen naar beneden kwamen, maar dat de dorpelingen daaraan verder geen aandacht schonken. Toen echter breede scheuren zicht baar werden in de rotsen, en grootere stuk ken steen naar beneden roldan en boomen op hun pad als lucifers afsneden, vestigden de dorpsbewoners de aandacht van de autoritei ten op deze verschijnselen. Deze gelastten de opruiming van de dorpen en gehuchten, die in de richting van de grondafschuivmg lig gen. Daar sommige bewoners weigerden hun huis te verlaten, waren de soldaten soms ver plicht geweld te gebruiken om hen te dwin gen zichzelf en hun vee en huisraad in veilig heid te brengen. Geniesoldaten-en Alpentroepen zijn thans gelegerd nabij de gevaarlijke plaats, daar men ieder oogenblik een catastrofe vreest. "Men zoekt de oorzaak van de grondaf schuiving in het smelten van de sneeuw en den jongsten zwaren regenval in de Alpen. HENRY FORD LEERT DANSEN. Henry Ford, die dezer dagen 62 jaar oud wordt, leert dansen. Hij heeft daartoe een ge deelte van zijn laboratorium te Dearborn la ten vertimmeren tot zijn persoonlijke dans zaal en uit Nieuw-Engeland een dansmeester laten komen om hem de ouderwetsche qua drilles en andere dansen uit de vorige eeuw te leeren. JFord haat de moderne dansen als tango en one-step, waaraan naar zijn meening gratie ontbreekt, en wil zijn volk weer het goede voorbeeld geven met terug te keeren tot de dansen van smaak. TWEE BARKASSEN OMGESLAGEN. Twee barkassen, die de Whangpo-rivier bij Shanghai overstaken, sloegen tengevolge van een plotselingen regenhoos om. Acht en twintig personen verdronken 31 werden ge red. KONING FEISOEL ZIEK. Koning Feisoel van Mesopotanië zal uit Bagdad naar Europa vertrekken. Hij lijdt aan een ernstige kwaal en zal zich waarschijnlijk te Londen of te Parijs laten opereeren. LONDEN, 28 Juli. De vertegenwoordi gers van de Internationale Mijnwerkersfe deratie hebben vandaag te Parijs beraad slaagd over de maatregelen om in geyal van een staking in de Engelsche mijnin dustrie den uitvoer van kolen naar Enge land tegen fe gaan. Over deze besprekingen is een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat er maatregelen werden getroffen aangaan de de internationale solidariteit voor ge vallen, waarin de mijnwerkers van ^andere landen zich gedwongen zouden zien in con flict te komen met hun werkgevers. Ten einde deze maatregelen zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn, hebben Finmmen en Cramp van de Internationale Transportar beidersfederatie aan de besprekingen deel genomen. De algemeene secretaris van den Britschen Mijnwerkersbond, Cook, gaf een zeer uitvoerig overzicht van den toestand. Hij keert hedenavond naar Engeland terug. PARIJS, 28 Juli. Het bestuur der Inter nationale Mijnwerkersfederatie heeft met algemeene stemmen een resolutie aange nomen, waarin wordt gezegd, dat de moei lijke toestand, waarin de mijnwerkers zijn geraakt, voortspruit uit de kapitalistische wanorde, die de productie van brandstof fen de behoeften van het verbruik deed overschrijden. Het voornaamste middel tot verbetering is gelegen in de regeling der productie. Dit doel kan slechts worden bereikt door internationalisatie der mijnen en de internationale regeling der produc tie. In de resolutie wordt besloten de Brit sche mijnwerkers in hun strijd te helpen In geval de. Engelsche werkgevers hun be dreiging den len Augustus ten uitvoer brengen, zal fot een internationale actie worden overgegaan. Wanneer een staking niet onmiddellijk mogelijk is, zal de pro ductie verminderd worden, opdat zij geen bedreiging voor Engeland wordt. Voorts wordt besloten zich met de in ternationale transportarbeidersorganisatie in verbinding fe stellen, teneinde den uit voer van kolen te beletten. LONDEN, 28 Juli. De berichten der avondbladen, aangaande den stand der on derhandelingen nopens het conflict in de kolenbedrijf, zijn tegenstrijdig. Dc „Evening News" spreekt tegen, dat de werkgevers zouden hebben toegegeven en verklaart, dat er geen verbetering in den toestand is gekomen. De „Star" verzekert echter, dat de vertegenwoordigers der mijn eigenaars aan Baldwin, in de hedenmiddag in Downigstreet gehouden conferentie heb ben medegedeeld, dat de werkgevers, nu de regeering bereid is tijdens den verderen duur der onderhandelingen het verschil tusschen het oude en bet toekomstige loon bij te passen, de opzegging der-contracten en nun voorstellen nopens de nieuwe loon regeling zullen intrekken, mits ook de ar beiders het bemiddelingsvoorstel der regee ring aannemen. Verder verneemt de „Star", dat na Bald win's bespreking met de werkgevers een zitting van het kabinet plaats had ter be spreking van de wijze, waarop gedurende Iwee maanden aan de kolenindustrie steun kan worden verleend. De regeering is n.l. van meening, dat binnen twee maanden een grondig onderzoek naar de hulpbronnen van het bedrijf kan plaats hebben en dat in dien tijd ook de quastie der werktijden en loo nen kan worden geregeld. De premier zou voornemens zijn den steun aan het kolen- bedrijf te verstrekken in den vorm van een leening, die zou worden terugbetaald, zoo dra de toestand in het bedrijf dit toelaat. LONDEN, 28 Juli. Van gezaghebben de zijde wordt gemeld, dat de mijneige naren er op bepaalde voorwaarden in heb ben toegestemd de oplegging der contrac ten en de voorstellen inzake de'loonen en de arbeidsuren in te trekken. Dit wijst op een verbetering van den toe stand en er bestaat thans waarschijnlijkheid dat de nationale stopzetting der mijnen aan het einde der week zal worden vermeden. LONDEN, 28 Juli. Het rapport van het Hof van Onderzoek inzake het conflict in de mijnindustrie zegt overtuigd te zijn, dat de arbeiders in hun recht zijn te eischen, dat elke nieuwe loonovereenkomst in een minimumloon zal voorzien. Het Hof is van oordeel, dat er aanzien lijke ruimte is voor een verhoogde efficiency der industrie door een collectieve actie en ZOO N SUL. samengaan met andere industrieën. Een verbetering in de distributie der kolen zou de prijzen kunnen verlagen en de vraag vermeerderen. BERLIJN, 28 Juli. Naar uit Essen aan de bladen wordt gemeld, hebben de bespre kingen over de credietverleenicg uit de rijksmiddelen aan de mijnindustrie in het Roergebied er toe geleid, dat er een crediet zal worden verleend tot een bedrag van 10 pet. van de waarde der aan de opslag plaatsen liggende kolenvoorraden. Daar deze voorraden een bedrag van circa 150 millioen mark vertegenwoordigen, zou dus het crediet niet meer dan 15 millioen mark bedragen. Het spreekt vanzelf, dat de mijn bouw, gezien den noodtoestand, die alge meen heerscht, met een zoo gering crediet slechts weinig gebaat is. BERLIJN. 28 Juli Het seniorenconvent van den Rijksdag heeft vandaag besloten den rijksdag voorloopig nog niet op reces te laten gaan, maar onmiddellijk na afdoening van het belastingontwerp te beginnen met de behandeling van het tariefontwerp.. Ten einde zoo spoedig mogelijk met vacantie te kunnen gaan, zullen de zittin gen des morgens te negen beginnen en voortduren tot des avonds negen uur. Ook des Zondags zal er zitting zijn en de spreek tijden zullen gerantsoeneerd worden. De rijksdag gaat niet op reces alvors het tarief ontwerp is afgehandeld. Dit besluit van het seniorenconvent is het gevolg van het ingrijpen van de rijks kaselier, die vanmorgen, kort vóór het begin, der vergadering er de fractieleiders der regeeringspartijen nogmaals met nadruk op heeft gewezen, dat de regeering er op staat dat het tariefontwerp nog in den loop van deze zittingsperiode zal worden behandeld en dat een uitstel zeer nadeelige gevolgen zou hebben. Daarop besloten de regeeringspartijen, on danks ernstige bedenkingen, er in toe te stemmen. Geen enkele partij heeft trou wens in de vergadering van het senioren convent voorgesteld de behandeling van het ontwerp uit te stellen tot na de zomer- vacantie, Voorloopig blijven dus de heeren parlementariërs aan het werk. Gelukkig dat het weer wat is afgekoeld. HIRSCHBERG, 28 Juli. De „Bote des Rie- sengebirges" meldt, dat Zondagmorgen op den kam van het Reuzengebergte, vlak bij de grens, een botsing heeft plaats gehad tus schen een compagnie Duitsche infanterie uit Schwerin, die een uitstapje maakte, en een sterke groep Tsjechische communisten. Deze laatsten hadden de soldaten, die ongewa pend waren, reeds den vorigen avond op Duitsch gebied lastig gevallen. DORTMUND, 28 Juli. In een steenbakkerij bij Dortmund vielen heden vier arbeiders in een gloeienden oven, waarin steenen wer den gebrand. Twee hunner waren onmiddel lijk dood; de toestand der beide anderen is hopeloos. RAMBOUILLET, 28 Juli. In den minister- rE.ad verklaarde Briand inzake Marokko dat er te Parijs geenerlei voorstel uit Marokko is ontvangen, als waarop gezinspeeld jverd. De minister van justitie, Steeg, zal naar aanleiding van bij hem ingekomen klachten over onjuiste berichten en laster-artikelen, bestemd om leger en vloot te verontrusten, en te demoraliseeren, deze feiten verwijzen naar het Assizenhof, en door de~correctio- neele rechtbanken de handelingen doen vervolgen, strekkende om ten aanzien van den veldtocht in Marokko soldaten en ma trozen tot vergrijpen tegen de tucht op te ruien. Caillaux gaf een uiteenzetting van den stand der onderhandelingen over de inter- geallieerde schulden. De minister van binnenlandsche zaken deelde volgens een B.T.A.-bericht de maat regelen mee tot onderdrukking van zekere onwettige handelingen door verschillende communistische gemeentebesturen. De Amsterdamsche wethouder van finan ciën, heeft, naar het Hbl. meldt, in de com- missie van bijstand voor de financiën, de leden gepolst over de vraag, of zij in het belang der gemeente zouden achten dat deze eemgen financieelen steun zou verlee- nen om de totstandkoming van een eerste klas-hotel op het midden-Damterrem mo gelijk te maken. Meer dan polsen was het vooralsnog met. Wij lezen in ,.De Maasbode": De ,Res. Bode" meldde, zooals men weet, dat de Belgische regeering aan de Neder- landsche regeering zou hebben meegedeeld, dat zij bereid was in de financieele bepa lingen van het Belgisch-Nederlandsch ver drag enkele wijzigingen te brengen, die zou den tegemoetkomen aan bezwaren van Ne- derlandsche zijde geuit. Op onze navraag aan het departement van Buitenlandsche Zaken deelde men ons mede, dat aldaar van een zoodanigen stap der Bel gische regeering niets bekend is. In de Volksraad bepleitte de heer Meijer Ranneft, dat in den vervolge ieder jaar eenige Javaansche regenten met verlof naar Holland zouden gaan. De diepere beteekenis van deze zaak is, meende hij, dat de dragers van dit zeer bij zondere ambt, zij, die met de Europeesche „Waarom denk je toch dat Fanny jou nfef mag?" „Och, we hadden het er zoo ^over, daf elke familie zijn dwaas heeft.... „Nou, en toen?" „Ja, toen vroeg ze, of ik eenige zoon was'" REKENKUNDE. Vader: „Zeg 'ns Izaak. Hoeveel is 2 X 2?" Izaak: „2X2 6." Vader: „Krijg de khoors, Izaak, 2X2 4!" Izaak: „Als ik dat wis. Maar as ik dade lijk had gezegd vier, dan had je me er toch ook twee afgepingeld. IN DENZELFDEN STIJL GEANTWOORD. Juffrouw (tot arts): „Dokter, ik wou u graag eens insulteeren; ik heb namelijk dik wijls confectie naar mijn hoofd." Dokter (ironisch): „Maak u zich daarover geen crapules; gaat u naar den hypotb®ke, en haalt u daar wat rhinoceros-olie." NAÏEF. Nieuwe Fransche gouvernante (tot klei nen jongen): „Parlez-vous franpais?" Moeder (als de jongen niet antwoordt): „Mademoiselle bedoelt: spreek je Fransch?" Kleine jongen: „Nou, waarom zegt ze dat dan niet?" bestuursambtenaren den schakel vormen tusschen regeering en volk, tusschen het Westen en het Oosten, het meeste noodig hebben er van kunnen profiteeren om, als zij het willen, het Westen van nabij te gaan zien of weer te gaan zien. Ook zal men hier als twee eischen moeten stellen, dat zij zelf willen en dat de regeering het nuttig acht. Wordt aan die eischen voldaan dan zal, dunkt mij, tegen dit plan, dat reed» tien jaar geleden ook door het Europee sche binnenlandsch bestuur werd voorge staan. geen bezwaren meer kunnen be staan. Naar bet Bat. Nwsbl. verneemt, arriveer den kort geleden in Indië twee buitenlan ders, oogenschijnlijk voorzien van behoorlij ke papieren en uitgezonden door te goeder faam bekend staande buitenlandsche fir ma's met bijkantoren op Java en op de Buitengewesten. Zij waren te Tandjoeng Priok gedebar- keerd, doch werden te Soerabaja geplaatst en kort na hun indiensttreding verbraken zij het contract met de firma, die hen uit Europa had gezonden. Het bleek toen, dat beide heeren in rela tie stonden met de Russische Sovjet en her waarts waren getrokken voorzien van de noodige instructies. Hun na de verbreking van het dienstver band verkregen bewegingsvrijheid gebruik ten zij om in nader contact te komen met de communistische beweging op Java en zoodoende liepen beiden in den kijker. Een hunner werd deswegë zoodanig in t nauw gebracht, dat hij zijn verblijf in Indië al spoedig opbrak en den aftocht blies naar het buitenland. De andere vertoeft nog in Soerabaja, als hij tenminste niet juist op reis is door Java, doch het bleek ons bij nadere informatie, te bevoegder plaatse, dat de autoriteiten genoegzaam bekend zijn met de faite et gestes van bedoeld heerschap, zoodat hit wel niet veel zal vermogen uit te richten voor zijn Russische opdrachtgevers. ONTOELAATBARE COLLECTIES. Door Aneta is het volgende officieel* communiqué in Indië verspreid Naar der regeering ter oore kwam, worden op het oogenblik van verschillende zijden pogingen in het werk gesteld, ook bij den Europeeschen handel en bij Nederlandsche onderdanen, om gelden in te zamelen z.g tot ondersteuning van de slachtoffers van d» woelingen in China. Daar de regeering over gegevens beschikt, welke het waarschijnlijk maken, dat de gelden niet voor het aangegeven doel, maar voor politieke oogmerken zijn bestemd, acht zij het voor Nederlandsche onderdanen on toelaatbaar, aan deze pogingen tot geld inzameling stéun te verleenen en zal zij met al de haar ten dienste staande middelen die geldinzameling tegengaan. Het Bat. Nwsbl. merkt naar aanleiding hiervan op Gezien het betrekkelijk kleine bedrag, dat te Batavia is ingezameld, meenen wij, dat d« maatregelen, welke de regeering thans heefi genomen, uitsluitend gericht zijn tegen het handjevol agitators, die uit de gebeurtenissen in het moederland politieke munt trachten te slaan. De rustige Chineesche burgerij heef» recht op bescherming, en deze wordt haar nu gewaarborgd. Uit dien hoofde juichen wij de houding van de regeering toe. Hij vond Jean op den grond liggen, nam hem op, legde hem weer in bed, zag de wanorde in de kamer, en merkte de eigen aardige lucht welke er was. Wat gebeurt hier? Het was de generaal die niet slapen kon en ongerust werd door dat nachtelijk la waai. Ik heb pijn!zuchtte Jean. Waar? riep de chef hem ruw toe De jongen liet zijn handen zien. De vin gers waren verbrand. O wat heb ik pijn, o wat heb ik pijn. Natuurlijk, zeide een stem in het hoofd van den generaal, natuurlijk, hij is bang dat ik zijne vingerafdrukken neem, en nu heeft hij zich de vingers verbrand. Hij sloeg de deur dicht en telefoneerde naar het hospitaal om een verpleegster. HOOFDSTUK XV. Denzelfden dag waarop deze pijnlijke ge beurtenis te Verdun plaats hadden, brach ten smartelijke voorvallen de stiefmoeder en de zusjes van Jean in diepe verslagen heid. Zij warén langzamerhand aan hun le ven gewend, toen de vijand hen plotseling uit hun nestje dat zij met groote moeite bewoonbaar hadden gemaakt en dat de lach der kinderen opvroolqkte, wegrukte Onbeschaamd werd hun zonder eenige overgang een scheiding opgelegd. Wat was het wreed tusschen vandaag en morgen de vrienden te moeten verlaten die men in de beproeving had gevonden, de gewoon ten, welke men had aangenomen, te moe ten' afleggen!En die scheiding zou nog niet erg geweest zijn, ware het niet dat men een onzekere toekomst te gemoet ging. Want Mme Daudrelle kende het verschrik kelijke doel, de concentratiekampen.... Toen de Duitsche officier haar dit bar- baarsch bevel had gebracht, werd het hart van Marie in een vreeselijke smart gedom- pelt; nog nooit had zij er zulk eene ge kend.... De concentratiekampen.... Eene ongezonde, ordelooze gemeenschap, afstui tende, onvoldoende, slechte voeding, haar den van ellende en haat, vol gevaar voor de zedelijkheid. En 'mijne kindertjes? huilde zij, mijne kindertjes? Uwe kinderen? Dat zult ge wel zien. Zorg dat gij morgen vroeg om vijf uur op hef plein zijt bij de kerk. Op he* niet pun- telijk nakomen dezer orde, staat de dood straf. Het was een wonder dat zij niet krank zinnig werd. Het vooruitzicht dat hare kin deren in een concentratiekamp zouden ge bracht worden, was niet minder verschrik kelijk dan van hen gescheiden te worden. Wat zou er van hare kinderen worden, als zij van hare moeder afgerukt, in het vij andelijk land moesten leven! Welke ver schrikkelijke gedachte!.... 's Anderendaags werden zij met andere ongelukkigen in vuile 'vrachtauto's opeen gehoopt en moesten zij op den vuilen bo dem gaan zitten of recht blijven staan, uren en uren achter elkaar. Verschillende hadden hun kleine bagage op den grond gezet en er op plaats genomen. Schildwach ten liepen op en af en toen het torenuur werk van de Kathedraal zes uur sloeg, zet ten de motoren zich in beweging en voort ging het op den weg naar La Fère. De sgeeuw viel, de wind huilde, en het slech te wagenkleed liet weldra kleine water straaltjes door sijpelen. De kinderen ween den van de kou en klampten zich aan hun- »e moeders vast, die niets konden zeggen en de kleine koude handjes in de har* trachten te verwarmen. Toen zij te La Fère waren aangekomen, hielden de vrachtauto's stil. De gevangenen stapten uit en men pakte hen samen in den trein welke gewoonlijk voor het vervoet van paarden diende. Men was er even slecht als in de auto's en daarenboven verlangden de kinderen naar voedsel. Men gaf hun eenige aardap pelen en een stuk roggebrood; langzaam begon de stoommachine te werken en begon een eindelooze reis langs Saint Quentin, Laudrecles, Maubeuge, Namen en Luik. Dikwijls hield de trein stil, om de militaire transporten voorbij te laten. De voeding was gebrekkig, het schokken smartelijk de gezondheidsleer scheen hier totaal on bekend. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5