GfMWeiuSSHUI BElatiö van uw zaak zulueti REiTfiEECD* ar TliOW m WJFITFBfWWl irt/muwvaxumiBaamf VfLKl WWmJ! I PROBöÖTiDö, mjR)W>D6 EflöD ^flIEUWS VERDIEHI KUNST EN KENNIS. MARK TNIEUWS. EN COT KUNT 6YA1LEENI D6M,winnEEa.GrnEffiidArnEn /wij Nxtrar OH EEklAf1ETEriAkEn,WVODOOR6/l HEER IdAfflËri W2X6E WAARDOOR GY HEER 6ELD VECDEriT .WERFKRACHT" 1/ m HET BEZIT Wl| MEERDN1 100,000 ADRE//En En XX/IL DIE TÈOEPl BIIDJT VEQ50E- ■Dinö DEGElZKJyOORUBE Felle brand te Rotterdam. De ontaarde vader te Rotterdam. Een bejaarde dame overreden en gedood. Onverschilligheid of zonder erg. Gedupeerde inbrekers. Onveiligheid aan de grens. „Juliaantje". Zijn kind dood gegooid? Straatroof op klaarlichten dag. Een merkwaardig examen. Valsche guldens in omloop. Noodweer ie Amsterdam en 's-Hage. Kampen weer badplaats af. Een welgestelde woonwagen bewoonster! Redding door een Hollandsch schip van Chineesche Parelvisschers. D.Vt/.ZW/WEED. GY HEEB'em VOORAL...] BETER-REGAME rM[ WERFKRACHT WIL EH kAri U HELPET!, /(HP:/F on/ ten briefkaaöt en vxYl UCHTCfl umDERin.HCeWY HH" 'S-GRAVENHAGE VISSCHERIJ. NIEUWE UITGAVEN. „Naar een betere iinancieele toe komst!" Belastingbeschonwingen. opgedragen aan Z. Exc. Minister Colijn, door A. J. van Beerden, oud-hoofd eener school voor M. U. L. O. en wiskundige. Groningen Van Beurden Co., Tninbonwstr. 91a. Macht, samenstelling en inrichting van den „Volkenbond", zooals hij moet zijn en niet anders kan be staan, door J. A. Verberne. Bro chure, opgedragen aan 't Mensch- dom op weg naar den algemeenen vrede. Achttiende Jaarverslag der Ver- eeniging R. K. Herstellingsoorden, voor longlijders en zwakke kinde ren. Radio-Omroep Amsterdam en Na tionale Omroep. Zij, die in dit onderwerp belang stellen, kunnen zich wenden tot het secretariaat: de Clerqstraat 54, Amsterdam. De Volksmissionaris, 15 Juli '25. Administratie: Kapel in 't Zand, Roermond. ftihoud: Devotie tot de H. Moeder Anna. Neem en leer. Wat een kerkportaal- brochuurtje al niet kan uitwerken! Een groot Fransch staatsman aan het woord Een boek en zijn gevolgen Mooi graf schrift Honderdduizend uren in den biechtstoel Redemptoristen-missie onder de Ruthenen Briefwisseling Missie in Brazilië Brief van den Zeereerw. pater Jac. Boomaars Voorbeelden trekken Dat geeft vertrouwen. Platen: Het huwelijk van den H. Joachim en de H. Anna (Altaargroep uit de St. Jan te 's Hertogenbosch} Het heilig Paterke van Asselt. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders; halfmaandelijks or gaan voor volwassenen, onder lei ding van J.Uylings, hoofdredac teur. Uitg. van het Nederiandsch Boekhuis, Tilburg. Tnhoud: Zomervacantie Ons Gebit II IJdel. Beschouwingen over kinderlec tuur. „Sobriëtas", 19e jaargang, no. 7. Inhoud: De nationale blauwe maand van „Sobriëtas" Het probleem waarvoor wij staan, (P. Marius Earners, O.F.M.) Het Paulisme, (Pater Ildefonsus) Ons Sana torium te Vaals, (D, van Arcken) Varia (De Wereldstr.) Boekennieuws -Offi- cieele mededeelingen van het Centraal Bu reau van Sobriëtas. R.K. Studiebelangen, tijdschrift voor R.K. Middelbaar en Voorbe reidend Hooger Onderwijs, 6e jaargang, 15 Juli. Uitg. Firma Gebr. v. d. Burgt, Helmond. Inhoud: Ledenlijst St. Bonaventura Mededeelingen H. B. en Redactie Het Middelb. Ond. ais Eind- en als Voorberei dend Ondw. de B. De kansen van de Vries—Kollewijn IV, (W. Jacobs S. J.) Vorming van A afdeelingen (litt. ec afd.) aan H. B. S. en Varia Boekbespre king. Aanzienlijke schade. Dinsdagmiddag heeft in een schuur, gel;gen «aast de woning van den caféhouder J. C. Nooteboom aan den Schulpweg 38 te Rotter dam, een felle brand gewoed. Te ongeveer kwart voor vier zagen voorbijgangers dat er rook uit de schuur steeg. En bijna op het zelfde oogenblik sloegen de vlammen naar buiten. Aangewakkerd door den sterken wind greep het vuur snel om zich heen. Spoe dig stond de schuur in lichte-laaie en sloeg de brand naar een tweede schuur over. In allerijl werd een tweetal paarden, die in de schuur gestald waren, in veiligheid gebracht, doch een aantal kippen kwamen om. De wind dreef het vuur in de richting van de woning. Een deur begon reeds te schroeien. In pa niekstemming droegen de bewoners hun huisraad op straat. Gelukkig wist de brand weer het vuur tot de schuren te beperken. Met zeven stralen van handspuiten en een straal van een stoomspuit, die was ontboden, was de brand om half vijf gebluscht. Een schuur is totaal met den grond gelijk gemaakt. Van de ander schuur is het dak ver brand. De oorzaak is vermoedelijk het feit, dat de vonken van een zandtrein in het stroo- dak van de schuur zijn terecht gekomen. De schade wordt door verzekering gedekt Zooals wij meldden, stierf Zondag in het gezin van den arbeider J. S. te Rotterdam een vijfjarig kind onder verdachte omstandig heden In verband daarmede is de vader, die ervan verdacht wordt, het kind tegen een muur te hebben doodgegooid, gearresteerd. In verband met dezen kindermoord deelt de „Tel." de volgende bijzonderheden mede Da vader van het kind, de 30-jarige J. S. leeft reeds een drietal jaren> gescheiden van zijn vrouw. Twee kinderen bleven bij haar, terwijl de man met het jongste kind, de 5- jarige Rina, zijn intrek nam bij zijn ouders en een bejaarde zuster. Volgens de verhalen van de buren onderging het kind, vooral van haar grootmoeder, de gruwelijkste mishandelingen Zaterdagmiddag had de grootmoeder het kind weer op de veranda gesloten. Uren ach tereen riep het kind, om binnengelaten te mogen worden, doch de oude vrouw was niet te vermurwen. Ten slotte bemoeiden zich de buren er mede en werd het in de kamer ge haald. Maar toen om zeven uur de vader thuis kwam en hij hoorde, wat er gebeurd was,maakte hij zich zeer kwaad. Hij schreeuw de op de veranda, dat niemand er iets mee te maken had, wat hij met het kind deed. Al zou aij het doodgooien. Hij greep het kind toen beet en wierp het van den eenen hoek van de kamer naar den andere. Ten slotte gooide hij het van de keuken uit tegen den muur op de veranda, waar de arme kleine bewuste loos bleef liggen. Zondag werd een geneesheer gewaarschuwd doch deze kon slechts den dood vaststellen. Dinsdagmiddag zal de schouwing op het lijkje worden verricht. Maandagavond werd de 77-jarige mevr. de wed. S. O. R. uit de Lieve Verschuier- straat op den hoek van den Heemraad singel en de Mathenesserlaan, te Rotter dam, aangereden door een met grint beladen vrachtwagen. Dc dame hoorde, doordat rij zeer doof was, niet het geroep van den voerman en daar deze juist van een brug kwam aanrijden kon hij niet meer tijdig ge noeg sioppen. Het paard liep de dame om ver, die kwam te vallen. Een der wielen ging over haar beide beenen. Het linker been werd tetaal afgereden, terwijl het rechter op verschillende plaatsen brak. In bewusteloozen toestand vervoerde de G. D. haar naar het ziekenhuis aan. den Ccol- singel, alwaar zij bij aankomst reeds over leden bleek te zijn. Te Lent bij Nijmegen is Maandagmiddag de 14-jarige v. E. onder het viaduct in den Rijksweg ArnhemNijmegen aangereden door een zeswielige vrachtauto van de Nijmeegsche houtfirma Keij en zwaar ge wond, direct naar een der ziekenhuizen vervoerd. De bestuurder van den zwaarbe laden, langen auto reed door zonder zich om het slachoffer te bekommeren, doch hij werd later opgespoord door den heer Kruisdijk, inspecteur Van de Geld. ver keerspolitie, die de plaats van het ongeval juist passeerde. Het is niet onmogelijk, dat de chauffeur geen erg in het ongeluk heelt gehad, zooals zijn verklaring later luidde. Proces-verbaal is opgemaakt. Maandagmorgen kwamen de employé's vao. het Deutscher Munsterhaus, Sarphati- straat 8, te Amsterdam, tot de ontdekking, dat inbrekers een onderzoek in het gebouw hadden ingesteld. Het bleek, dat vier schil derijen uit de lijst waren gesneden. Ver moedelijk dachten de daders dat het doeken van waarde waren. Het zijn echter voor werpen, welke slechts weinig waarde hebben. De onveiligheid aan de Oostgrens neemt de laatste dagen bedenkelijke afmetingen aan. Voor de tweede maal in één week tijds heeft tusschen Almelo en Nordhorn een brutale bcrooving plaats gehad. Werd de vorige week een banklooper uit Nordhorn het slachtoffer van een aanranding op klaar lichten dag, waarvan de daders konden worden gearresteerd, ditmaal gold het een bouwopzichter, eveneens uit Nordhorn, die om circa 11 uur 's avonds naar huis keerde. Hij kreeg twee schoten in den, bovenarm en de wang, waarna de daders er in slaagden hem zijn portefeuille te entrooven. De Duii- sche zoowel als de Nederlandsche politie doet ijverig nasporingen. Een karakterschets. Zooals een vroeger geslacht haar moeder Willemeintje en later Willemien heeft ge noemd, zoo noemen we thans de jongste der Oranje's Juliaantje. Nog luttel jaren en onze prinses krijgt haar eigen huis en haar gevolg. Het is dan de vraag, aldus D. H. in het „Alg. Weekblad," of we haar nog Ju liaantje mogen noemen. H. merkt op, dat het volk om vorstenkin deren soms wondere en wonderlijke geruch ten weeft. Gewoonlijk mis. Het klinkt mis schien wat familiaar en wat ontnuchterend, maar ik kan verzekeren, aldus H. verder, dat Juliaantje „een gewoon kind is." Dat wil zeggen zij is, wat ieder gezond, levenslustig meisje op haar leeftijd is. Vrij en frank, en mag ik het zeggen een tikje robbedoes. De verhalen van ingewijden kan men gerust gelóoven de prinses houdt van een pretje. Ik heb haar gezien op volks zangavonden van Arnold Spoel. Ik heb haar bijgewoond als ze met vader en moeder eens mee mocht naar een gala-concert (éénmaal werd ze, met de pauze, naar huis in het Noordeinde gestuurd, want het werd te laat voor d'r, en toen had u moeten zien hoe ze stond te smeeken, te vragen nog eventjes dan), en ze vermaakt zich even leutig als an deren, ze moet evengoed in bedwang wor den gehouden om niet over een stoel te klau teren. Ik heb haar op de ijsbaan gezien als ze, on gedwongen, vroolijk naar „vreemde" kinde ren ging en vroeg, samen een baantje te rij den. En dan men moet de verhalen hooren van de meisjes, waarmee ze tegelijk les (b.v. zangles) kreeg. Dacht u, dat Juliaantje niet van proppenschieten hield Van een beetje gek doen Nog iets het zou de moeite waard zijn, wanneer u eens kondt zien, hoe onze Prinses in 1920 haar kaart voor de volkstelling heeft ingevuld, die op het Centraal Bureau voor de Statistifek berust. Dacht u, dat een Prin ses op zoo'n officieele kaart geen grapjes durfde maken Kom-kom. Een aardig jong meisje is ze nu. Ze begint op haar moeder te gelijken, zeggen de men- schen. En ze is nu een dame. Moet u ze zien, als ze ergens een bezoek brengt en ze krijgt een fraaie bouquet en ze staat even stil op het officieele moment. Heusch, een aardige ko ningsdochter, gezond, sterk Hollands wel varen. En als ze u tegenkom! met de konin gin, in het Voorhout, wanneer ze langs het Schelpenpad naar haar grootmoeder gaan, of in de Decembermaand kerstboomeu gaan koo- pen op de dennenmarkt, dan zijn het, nu ja, moeder en dochter, maar ze groeit tegen haar moeder op, onze Prinses. OP T JUISTE OOGENBLIK. Een oorverdoovend gefluit, dat iemand hel merg in de beenderen doet trillen, dof fe slagen als van mokers, daartusschen ge gil, geschreeuw, gehuil, op meesterlijke wij ze gemengd met geblaas en gesis als van een reuzenkater in de Maartsc'ne avond schemer, een angstaanjagend gerommel ge lijk een donderbui in opkomst.... om dat alles behoeft ge niet ver te loopen, als ge maar op het juiste oogenblik komt en op de juiste plaats. En dat is: om vijf uur twaalf op het Centraalstation te Utrecht. Voor iemand, die me een zeer korte va- cantie is bedeeld, oi die het geld niet heeft om naar zee, bosch ,of heide te gaan, is het een vroolijk en opwekkend gezicht zijn gelukkiger soortgenooten hun vacantiege- not te zien aanvangen. En men is voor een koopje klaar: slechts vijf cent voor een perronkaartje. Enkele minuten over vijven beginnen de poppen te dansen. De lange sneltrein naar het Noorden staat gereed, die naar Arnhem, Amsterdam, Rotierdam en Den Haag eveneens. Het publiek begint op te dagen, vult in allengs sneller tempo de wachtende coupé's. Wanneer men die jach tende menschenmassa's eens rustig bekijkt, dan valt allereerst op, dat de vaders van groote gezinnen er het slechtst aan toe zijn. Op de rechterarm dragen zij door gaans een kleine dreumes, die zijn oogen ternauwernood kan openhouden, en aan de toppen van die vingers van die hand bun gelt een pootige handkoffer. Aan de linker hand sleuren zij steevast een bengel van 'n jaar of vijf mee, die óf wederspapnig tel kenmale zich aan het vaderlijk gezag poogt te onttrekken, óf vervaarlijk huilt, wijl hij bij een dier pogingen een gevoelige tuchti ging heef( opgelQopen. Er loopen meer hui lende dan tegenstrevende kinderen, het is blijkbaar ook al niet benijdenswaard, om als jongen van vijf jaar op leis te gaan. Dikke menschen hebb enhet in deze drukte zeer hard, niet alleen verkeeren zij bij een wedloop naar het derde perron in een zeer ongunstige positie, maar hun ont vangst in een overvolle coupé is niet die van een verloren zoon. Wanneer er een dikkerd voor een compartiment stilstaat, stokt daarbinnen het gesprek, men staart onverschillig naar buiten, dikwijls zelfs met eenige angst, als ware de goede dik zak een beruchte roover of inbreker met een revolver inplaats van een parapluie in de hand. En wanneer dan de conducteur haastig concludeert: „Vier, vijf, er kan er nog één bij; vooruit maar juffie," dan schikt men gemelijk op en. heerscht er een gedrukte stemming tussch ende twee gla- j zen ruitjes. Maar nog vermakölijker is het, eens even in dc tunnel te gaan staan en de ongeluk- kigen gade te slaan, die over moeten stap pen Ziet. daar komen zc aanrennen, de mannen voorop, met' wandelstokken en hoe- dendoozen, koffers en valiezen, daarachter de vrouwen en kinderen. De trap stormen zij af van het tweede perron, ais cavalerie- paarden zwenken de voorsten de.tunnel in naar het eerste perron. Wendt nu uw blik ken naar de trap, die van het eerste perron naar beneden leidt. Ge denkt aan een spie gelbeeld, of fata morgana, nietwaar? Want ook hier stort een woeste menigte, zich als uitzinnig in de gapende trapopening. In de tunnel vindt steeds een bloedig treffen plaats. Juist in het' midden loopen dc voorhoede's op elkaar, de achterhoede's blijven opdringen, het geldt nu: er op of er onder (onder het perron namelijk). Men wringt zich langs elkaar heen, hoededoozen kraken, wandelstokken knappen, mannen vloeken, vrouwen gillen, jongens schreeu wen.... van 5.08 tot 5.11 wordt de strijd steeds feller.dan is de veldslag beslist. Beide legers hebben gewonnen, zooals dat in Jen oorlog ook steeds gaat, en zegevie rend trekken zij de veste, voor de een het eerste, voor de ander, het tweede perron, binnen. Op zes klokken verspringt de wijzer: 5.12 Vier handles gaan naar benedén, naar alle richtingen verdwijnen de stodmende machi nes. 5.13. Verlaten zijn de perrons; een een zame kruier spuwt precies op de binnen- rails. De voorstelling is afgeloopen en de Maatschappij heeft blijkbaar niet op onte vredenen gerekend, want geld krijgt men niet terug en de kaartjes moet men weer afgeven. Maar daar staat tegenover, dat men voor deze openbare vrmakelijkheid geen belasting behoeft te betalen. In het gezin van den arbeider J. S„ wonen de Corverstraat te Rotterdam, werd Dinsdag morgen de hulp van een geneesheer ingeroe pen voor een 5-jarig jongetje uit dat gezin. De dokter kon slechts den dood constateeren, doch, daar de omstandigheden hem verdacht voorkwamen, stelde hij de politie van het geval in kennis. Deze stelde een onderzoek in en uit de verhoor en, die zij aan de buren afnam, bleek, dat de vader het jongetje Zater dagmiddag tegen den muur van een.veranda had gegooid, waarop het knaapje bewusteloos was blijven liggen, 's Zondags is het ventje overleden. De vader werd gearresteerd, doch hij ont kent de daad bedreven te hebben. Het lijkje, dat voor de gerechtelijke sectie in beslag genomen is, vertoont geen uiterlijke sporen van geweld slechts enkele blauwe plekken zijn op het lichaam waargenomen. Door mej. P. H. J. C. tijdelijk in Apeldoorn vertoevend, werd aangifte gedaan, dat haar Maandagmorgen omstreeks 11 uur in de Tutein Noltheniuslaan door een haar onbe kend persoon een taschje, inhoudende ruim 10 en een gouden lorgnet uit de hand was gerukt. De dader was in gezelschap met nog twee andere personen. Als verdacht van deze straatroof zijn dooi de politie aangehouden J. van M„ L. D. en H. G., resp. wonende te Losser, Almelo en Apeldoorn. Deze drie personen zijn door de juffrouw herkend. Onder de geslaagden voor het Staatsex a men tot toelating aan de Universiteit kwart} de vorige week de naam voor van den heer D. J. Hamoen. Het „U.D." deelt mede, dat dit de heer Hamoen is, die voor enkele maan den benoemd werd tot commissaris van po litie te Utrecht. De heer Hamoen heeft kans gezien om gedurende den tijd, dat hij hoofd inspecteur van politie was, zich voor dit exa men te bekwamen, wat des te merkwaardiger is, omdat de heer Hamoen geen eindexamen H.B.S. 5-jarige cursus bezat, zoodat hij het volledige examen moest afleggen. De heer Hamoen is voornemens in de rechten te gaan studeeren bij gelijktijdige waarneming van zijn commissariaat. Het is zijn bedoeling, wanneer hij eenmaal tot doctor in de rechten zal zijn bevorderd, toch in politiedienst te blijven. Hij is dan een der weinige juristen, die tevens commissaris van politie zijn. Op het oogenblik draagt geen enkele hoofdamb tenaar bij dezen dienst den meestertitel. Ja ren geleden was mr. van Raalte in Amster dam commissaris van politie aan het Water- looplein na diens dood is het echter niet meer voorgekomen, dat een meester in de rechten een functie in den pclitiednnst ver vulde. Zoowel te Oude Pekela als te Ekselo (Gron.) zijn valsche zilveren guldens in om loop gebracht. Verscheidene daarvan dragen het jaartal 1923, doch missen het randschrift. Bij eenige oplettendheid zijn deze muntstuk ken zeer wel van echte te onderscheiden. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft boven Amsterdam een verschrikkelijk onweer gewoed. De eerste onweersver- schijnselen hadden reeds even na midder nacht plaats. Tot half zés, zes uur in den morgen was van een bepaalde bui geen sprake. Nu en dan klonk een donderslag, waarvan het eigenaardig hol dreunende en langgerekte echoende geluid opviel. Op het tijdstip hierboven genoemd brak een zware bui los waarbij ongeveer een uur lang de donder niet van de lucht was en waarbij helle 'oliksemontladingen werden geconstateerd. Het feit, dat het onweder in een hoogs luchtlaag woedde, verklaart het dan ook, dat in de hoofdstad en naaste omgeving niets van inslag vernomen werd. Voor het inslaan van den bliksem werd de brand weer geen enkele maal gealarmeerd. Wel echter voor lekkage, ondergeloopen kelders en kamers. De brandweer verleen de geen hulp, daar zij voor eventueele an dere gebeurtenissen het materieel in haar stations moest achterhouden. Voor de be trokken personen, die hun kleeden over den grond zagen drijven en het water langs hun gordijnen en behangsel zagen stroomen was dat niet zoo prettig, doch met het oog op dc veiligheid kan men dezen maatregel van de brandweer niet anders dan toejui chen De geweldige regenval hield den gehee- len nacht aan, Gcheele straten werden blank gezet, tuinen en plantsoenen veran derden in meertjes en zooals we reeds zei den, ook binnenshuis werd schade veroor zaakt in tal van woningen. In den afgeloopen etmaal viel 45 milli meter water, een hoog cijfer. De groote hoeveelheid, die tegelijk viel richtte ver woesting aan onder de teere bloemen en gewassen, welke meer gebaat zijn met een mild aanhoudend regentje dan met een wa terval. zooals die Dinsdag losbrak. Dc klokkende en gorgelende holten kon- j den het hemelw; ter niet verzwelgen en j Dinsdagmorgen vroeg was de stadsreiniging j al op hei pad om de riolen door te steken, j Hevige onweders, vergezeld van slagre-1 ens hebben de residentie en omgeving aandagavotyi en den afgeloopen nacht op felle wijze geteisterd. Het begon reeds Maandagavond om half twaalf, maar in plaats dat het onweder afnam, scheen het in kracht toe te nemen en duurde met tus- schenpoozen tot den vroegen morgen voort. Te ongeveer zes uur was het onweder op zijn hevigst. Knetterende donderslagen, verblindende bliksemslagen en ware wolk breuken hebben de bevolking den ganschon nacht uit den slaap gehouden. De brand weer kwam handen te kort, om overal te hulp te komen. Bijna doorloopend kwamen er klachten over overstrooming. De riolen konden al het water niet verwerken en er ontstond op enkele plaatsen een zoodanige persing, dat het water op verschillende eerste étages de fonteintjes weer uitliep. In eenige perceelen dreigden door den wa terdruk de plafonds in te storten en moest de brandweer handelend optreden. De via ducten bij de spoorwegovergangen, zooals aan den Rijswijkschen weg, de Vaillantlaan cn andere punten, stonden geheel onder water. Het verkeer moest gestremd worden en een groote omweg gemaakt, om dc siad binnen te kunnen komen. Het station Hollandsche Spoor was niet binnen te komen en stond blank tot in de benedenzalen. Eerst tegen tien uur Dins dagochtend trok het water geleidelijk weg en kon het verkeer hervat worden. Op tal van punten is de bliksem in de electrische geleidingen van de tram gesla gen. Zoo trof hij op Scheveningen een draad van lijn 9, sloeg daarna tegen een muur, ging vervolgens langs een goot, kwam daarop in den grond in een waterleidings buis en vandaar op een brandweerkabel en zoo terecht in de kamer van den hoofdin specteur van politie op het bureau Gevers Deynootweg, waar het behang en het hout werk in brand geraakten. De brandweer zit vlak onder deze kamer en kon dus da delijk in actie komen, waardoor het vuur in zeer korten tijd gebluscht werd. Voorts veroorzaakten slagregens een.... brandje aan den Veranaweg. De wind dreef n.l. het water bij een in aanbouw zijnde school in een hoop ongebluschte kalk, waardoor een brandje ontstond, dat de brandweer spoe dig meester was. Op tal van plaatsen bui ten Den Haag is aan het gewas ernstige schade toegebracht. Uit Kampen wordt gemeld De glorie van Kampen als badplaats is van korten duur geweest. Naar verl.uidt moeten B. en W. den betrokken pachter van het stadserf hebben doen weten, dat hij met toe lating der „badgasten" op zijn gepachte lan derijen in strijd handelt met de pachtvoor- waarden, waarop de „badplaats" nog voor het einde van hét seizoen ontijdig is gesloten. Tijdens de kermis waren te Ilpendam o.m. ook gestationeerd drie woonwagens, welke hun standplaats hadden ingenomen even over de brug aan den kanaalweg naar Watergang. Uit een dezer wagens, waarvan de bewoners op de kermis stonden met een Ringengooi- tent en Hoofd van Jut, heeft, terwijl de vrouw die alleen was en even naar het dorp was om een boodschap te doen, een brutale en be langrijke diefstal plaats gehad. Uit een bergplaats onder aan den wagen zijn twee geldkistjes inhoudende bngeveer tienduizend gulden ontvreemd. Blijkbaar is de dief gestoord want nabij de opslagplaats van een aannemer werd in het gras één kistje waarin het grootste gedeelte geborgen was, teruggevonden, zoodat thans nog ongeveer ,f 1000 met enkele familiepapieren, die geen waarde hebben, vermist worden. De vrouw, die ongeveer één, kwartier weg is geweest, ontdekte dadelijk den diefstal, waarna de politie een onderzoek instelde, Zonder tot dusver den dader te hebben ont dekt. In kleine bootjes in volle zee. Te Middelburg is bericht ontvangen over de redding van Chineesche schipbreukelingen door een Hollandsch schip. Toen enkele weken geleden het groote stoomschip „Tjika- rang" van de Java-China-Japan Lijn, onder commando va* den heer J. J. Blankerty, on geveer 24 uur van Hongkong af was, op weg naar Java, en zich in volle zee bevond, werd een heel klein vaartuig ontdekt, waarvan de inzittenden blijkbaar om hulp wenkten. Het mocht den gezagvoerder gelukken, vlak bij te komen. Hij kon de bemanning van het kleine vaartuig aan boord van de „Tjikarang" brengen. Het waren vijf Chineesche parel visschers, die behoorden tot de uit 19 per sonen bestaande bemanning van een jonk, die lek geslagen was, waarna de Chineezen in vier kleine bootjes waren overgegaan. Dit was reeds drie dagen geleden, en het was dus wel juist op tijd, dat de schipbreukelingen aan. boord van het Nederlandsche schip kwa men, waar zij veilig waren en een goed maal eten konden krijgen. De gezagvoerder be sloot, pogingen aan te wenden de anderen schipbreukelingen van den jonk te vinden en door extra uitkijken ontwaarde men een uur later een tweede bootje en konden weer vijf mannen aan boord worden genomen. Natuurlijk was men wederkeerig zeer ver wonderd, elkaar nog levend terug te zien. De pogingen om ook de twee andere boot jes te vinden, werden tegen het invallen der duisternis gestaakt, maar aan alle schepen, die op weg waren van of naar de haven van Hongkong werd draadloos gemeld, wat ge beurd was en gevraagd, uit te zien naar de beide andere vaartuigjes. HOOGKARSPEL. Vereen. „De Een dracht". Markf van 28 Juli 1925. Schotsche Aardappelen 2.852.95; Kok, Due en Ninityfold 2.502.55; Kleine Aardappe len 3.20; Bloemkool ie soort 14 20; 2e soort f 5.80; 3e soort f 2; Roode Kool 3.50—4.80. R. K. Coöp. Tuinders ver eeniging „Ken- nemerland". Prijsnoteering van 27 Juli. Aardbeien, per K. G. prijs 3550; Bessen rood, per K.G. pijrs 30—48; Bessen zwart, p. K.G. prijs 80100; Kruisbessen, per Kg. prijs 3040; Frambozen, per K.G. prijs 5090; Tomaten, per K.G. prijs 1014; Morellen, per K.G, prijs 7080; Perziken, per stuk,, prijs 312; Doperwten, *pcr pond, prijs 611; Groentjes, per pond, prijs 58; Capucijners Witfe, per pond, prijs 610; Capucijners Bruine, per pond, prijs 813; Raspers, per pond, prijs 1115; Peulen, per pond, prijs 0—Aardappelen, per K.G. prijs 67; Drielingen, per K.G. prijs 0—Tuinboonen. per K.G. prijs 515; Snjjboonen, per K.G. prijs 1420; Spcrcie- boonen, per K.G. prijs 0Spercieboo- nen, z. dr,, per K.G. prijs 1923; Spercie- boonen, m dr., per K.G. prijs 1622; Sper- cieboonen tros, per K.G. prijs 1922; Sper- cieboonen dikke, per K.G. prijs 1216; Rheinische spekboonen. per K.G. prijs 0 Pronkboonen, per K.G. prijs 0Spi nazie, (p. m. 20 kilo) p. Kist 0Sla, (50 stuks) p. kist, prijs 15070; Rhabarbcr, p. HiEl bos 612 ct., Peen per bos 1015 ct.;1 Komkommers per 100 ,/'411; Posfelein per ld. kist 1035 ct.; Prei 810 ct., Pieter selie 315 ct. per bos; Bloemkool 4 12 per 100 stuks. ROTTERDAM, 28 Juli. Veilingsver. Vrije Aardbeienveiling Charlois. Snijboonen f 1619, dito stek f 1013, stokpr. z. d. f 22 22.90, dito m.d. f 1819.^0, stampr. z.d. f21.90—22.40, dito m.d. f 12.50—13.80, dubb. stampr. f 1313.90, pronkboonen f 7, Wagenaars f 7.20, tuinboonen f 6.806.90, blauwputten f 5.106.40, dito poters f 2.70 3.90, eerstelingen f 4.30, eigenheimers f 5.806.50, dito poters f 3.50, krombekken f 814, bonte kralen f 3.70, schoolmeesters f6.10, roode bessen'f 2642 per 1;0 Kg. kroten f 2.203.60, peen f 10.1012.50 per 100 bos zuring 314 ct. per kist tomaten A f 6.70—7.30, B f 5.30, C f 4.80—5.30 CC f 3.30 per 100 pond andijvie f 1.203.60, gele komkommers le soort f 6.908.40, 2e soort f 44.70, groene dito le soort f 8.60— 9.40, 2e soort f 36.50, sla f 2.20—2.30 per 100 stuks. ROTTERDAM, 28 Juli. Coöp. Tuin bouwveiling Rotterdam en Omstreken. Eng. kaskomkommers 1ste soort f 10, PI. gl. kom kommers le soort f 8.80—16, komkommer- stek f 13, per Kg. sla le soort f 1.70 3.50, bloemkool 1ste soort f 1017, uitschot f 1.504.20 per 100' stuks peen 1ste soort f 1419 per 100 bos tomaten f 9.40 f 10.90, dito b f 8.80—10.10, dito c. f 7.80 9.20 per 100 pond postelein f 6.60 tuin boonen f8.1011 per 100 Kg. snijboonen f 1423, snijboonen stek f 914, pronk boonen f 5.30-7-7 per 100 Kg. stok prinses- senboonen 1925 ct. per Kg. selderie f 2.40 —3.70, kroten f 3.104.40 per 100 bos roode kool f 5.706.10, savoyekool f 6 f 7.30, spitskool f 35.10 per 100 Kg. art1 dijvis f 24.10 per 100 krop uien f 7.30 8 per 100 Kg. stamprinsessen 1419 ct., Duitsche dito 1724 ct. per Kg. AMSTERDAM, 28 Juli. (Veiling de. Jong Koene) Mooi Neeltjesperen 1218 ct., haantjesperen 14—20 ct., yellow transparant 2436 ct., glasappelen 2024 ct., Victoria pruimen f 1.301.40, ,bl. pruimen f 1.30 1.40, alles per Kg. frambozen 6080 ets., prolefic bessen 2836 ct., Aalsmeerder bes sen 2024 ct., trosbessen 1822 ct., kruis bessen 1220 ct., morellen 2234 ct., alles per half Kg. meloenen 6085 ct., dito kl. 3550 ct., perziken I 1526 ct. perziken II 713 ct. per stuk spercieboonen enkel f 1824, dubbelen f 1316, snijboonen f 8 9, tomaten f 1014, idem II f 47, peu len f 1416, doppers f 12—16, tuinboonen f 6.508.50 per 100 Kg. bloemkool I f 12 18, idem II, f 5S, komkommers geel I f7.10—8.60, idem II f4.20—6.10 per 100 stuks rabarber f 1014, peen f 1221, idem II f 7.5010, peterselie f 35 per 100 bost sla f 1.802.90 per 100 kros, postelein 4060 per mandje, aardappelen muizen 3.6 05.90, drielingen f 3.505.30, eigenheimers f 5.106.70, bl. eigenheimers f 6.307.40 per 100 Kg. uien f 1.401.30 per zak van 25 Kilogram. Bloemen. Hadley f 35, golden Ophelia f 24, Ophelia f 23.50, sunburst f 2 2.50, keizerin f 1.503, Amerik. anjers f 4 5, violieren f 23, lelies f 512 per 100 st. dalia's f 12.50 per .100 stuks, snijgroen f 2.404.60 per 100 rank. GRONINGEN, 28 Juli. Graanmarkt. Roode tarwe niet gen. (vorige noteering/ 13 15), witte tarwe niet gen. 1315), nieuwe- rogge 11.50—12.75 12—13.25), winter gerst 1213.20 1213.50), zomergerst niet gen. (niet gen.),, zwanenhals gerst niet gen. (niet gen.), winterhaver niet (1012.50), gele haver niet gen. 9.5011.50), zware haver niet gen. 1214), blauwe peul erwten niet gen. (niet gen.), gr. erwten 11 tot 1-5 1114.50), schokkers niet gen. (niet gen.), paardeboonen niet gen. (niet gen.), wierboonen niet gen. (niet gen.), waalboonen niet gen. (niet gen.), koolzaad nieuw 2026 2025.50), karwijzaad 2028.50 20 tot 27), mosterdzaad niet gen. (niet gen.), kanariezaad niet gen. (niet gen.), blauw maan zaad niet gen. 4047). Buitenlandsche granen alsmede maïs en gerst waren als volgt verhandeld voor rogge 1414.50, voor gerst 13.7514, platte mais niet gen., ronde mais 12.7513.25, alles per 100 K.G. ALKMAAR 27 Juli. Exportveiling. Aar dappelen 3.407.60, roode bessen 2855, zwarte 90104, tomaten 12—18, tuin boonen 3,907.20, snijboonen 14.20 20.40, enkele spersieboonen ƒ17.8020.50, dubbele boenen 12.4017.40 per 100 kg. bloemkool le soort 12ƒ20, 2e soortf 610, kropsla 2—5.80, komkommers 4.209.80 per 100 stuks wortelen f 10.2013.20 per 100 bos. AMSTERDAM, 28 Juli. Aardappelmarkt. Zeeuwsche eig. 3.503.75, dito bl. eig. 4.504.75. Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen of 350 H.L. ALPHEN a.d. RIJN, 27 Juli 1925. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen a. d. Ri,n." Tuinboonen 4.304.60; heerenboonen 1426; sm)boonen 10—15; spekboonen 8.Postelein 2—6; aardappelen 5.50 6.70; augurken, lijn 4751, basterd 30—39, grof 16—17—dubb, gr. 5.10— 8.40, alles per 100 k.g. Rabarber 1112', peen 910; kroten 3.403.60 per 100 bos. Komkommers I 10.5010.60; bloem kool I 1516, II 26; Meloenen 17— 63.per 100 st. Roode bessen 1718 per 100 pond. BODEGRAVEN, 28 Juli. Kaasmarkt. Aan voer 464 partijen, waaronder 412 rijksmerk, 20629 stuks, wegende 165032 Kg. Prijs: Goudsche kaas met rijksmerk le srt. 6268, 2e sport 54—61, waardere tot 71, zonder rijksmerk 5064. Handel vlug. TER AAR, 27 Juli. Veilingbericht van da R.-K. Tuindersvereeniging „St. Phocas'. Na aftrek van veilingskosten: 5983 zakken sniL boonen I 1.17, 25 idem II 1.03, 1 idem 7 zakken' dubb, st, pr. I 1.22 per 10 Kg/, 3 manden Fijn I 8.45; 12 idem F. B. I 5.50; 112 idem Bast. I 3.75; 1305 idem Grof .1 3; 67 idem Stippel 1.50; 491 idem K.K, 1.80 per 25 Kg, TER AAR, 27 Juli. Veilingbericht van de R.-K.Tuindersvereeniging „God zij metOns". 2390 zakken Snijboonen I 1.30, 54 idem stek 0.50; 53 idem Prin.sb. z. dr. I 2.32; 111 0.70; 219 zakken pr.b. z. dr. I 2.26; 5 i^em dubb. st.pr. 1.20 per 10 Kg.; 3 manden Fijn II 3.60, 6 idem F, B. 6.50, 47 idem Bast. I 3.80, 339 idem Grof I 3.30, 22 idem Stippel 1.40, 153 idem K.K. 1.80 per 25 Kg. ROTTERDAM, 28 Juli. Veemarkt. Heden waren aangevoerd 145 paarden, 22 veulens, 713 magere runderen, 644 vette runderen, 180 vette kalveren, 404 nuchtere kalveren, 230 graskalveren, 247 schapen of lammeren, 32 varkens, 202 biggen, 5 bokken of geiten. Prijzen per haf k.g. koeien 3537 c., 50 52 c„ 57%65 c.ossen 50 c., 54 c., 59 c. stieren 41 c., 46% c., 52% c. kalveren 60 c., 70 c., 8687% c. prijzen per stuk van mager vee melkkoeien f 350500 kalf- koeien f 350490 stieren f 130800 pin ken f 120165 graskalveren f 50120, vaarzen f 175250 paarden f 250350 biggen f 1018 slachtpaar'den f 100175 j biggen per week f 2.252.50 hitten f 150— 200 overloopers f 2035 veulens f 60— 90 fok- en nuchtere kalveren f 2535, slacht, nuchtere kalveren f 1621. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen gewoon, de handel was vlot ter en de prijzen voor betere soorten waren hooger, de inferieure soorten werder, voor de oude prijzen gemakkelijker geplaatst. Stieren met veel aanvoer en flinken koop lust, vooral voor goede soorten gingen de prijzen iets hooger. Vdtte kalveren waren iets ruimer aange voerd, er was goede vraag voor alle soorten, die vlugger werden verhandeld tot iets betere prijzen. Op de magere markt was de aanvoer van melk- 'en kalfkoeien behoorlijk er was een betere stemming waar te nemen wegens de afneming der buitengewone warmte, er was ook iets meer kooplust en lichte stijging der prijzen. Jong vee was tamelijk aangevoerd, er be stond ook meer vraag, dioch de oude prijzen bleven nog gehandhaafd. Gras kalveren met goeden aanvoer, de puike soorten waren beter gewild en ofschoon tegen constante prijzen, behoorlijk te plaatsen. Nuchtere fok- en slachtkalveren redelijk aangevoerd er was minder kooplust fok kers bleven prijshoudend slachtkalveren iets lager genoteerd. Werk- en slachtpaarden, hitten en veulens belangrijk minder ter markt de handel ging niet bepaald vlug, eerder matig en de prijzen bleven vrijwel ongewijzigd. Biggen minder aangevoerd, omzet zeer langzaam, lagere prijzen. Overloopers aanvoer beperkt, handel kalia» ongeveer de oude prijzen. IJMUIDEN, 28 Juli. Heden aangekomen aan den rijksafslag 10 stoomtreilers. Prijzen voor treilvisch 52 kn. tarbot f 40 74, 7 kn. griet f 2452 per 50 kg.312 st. groote tong f 2.903.20, 1417 st. middel tong f 2.602.80, 1570 st. kleine tong f 2.20 2.30 per kg. 6 kn. groote schol f 4550, 8 kn. middel schol f 2741, 18 kn. zetschol f 24—30, 336 kn. kleine schol f 3.70—22, 13 kn. schar f 10.5016 per 50 kg. 21 kn. rog f 12.5022 per 20 stuks 44 st. vleet f 1.58 2.44 per stuk 181 kn.,pieterman poontjes f 220, 12 kn. groote schelvisch f 2531, 13 kn. middel dito f.1824, 37 kn. kleinmid- del dito f 1215, 330 kn. kleine dito f 3.60 9 per 50 kg. 10 kn. kabeljouw f 3959 per 125 kg. 26 kn. gr. gullen f 7.5014, 62 kn. kl. dito f 3.605 per 50 kg. 37 st. leng f 0.60 —1.10, 7 st. heilbot f 6.7228.50 per stuk 22 kn. wijting f 2.205 per 50 kg. 90 st. koolvisch 4690 c. per stuk 31 kn. mak reel f 1924 per 50 kg. 1 kn. horsmakreel f 1.40 per 50 stuks. IJMUIDEN, 28 Juli. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 10 aan de markt. De besommingen waren IJM 37 met f 2559, IJM 48 met f 1608, IJM 52 met f 1205, IJM 327 met f 1508, IJM. 418 met f 2518, IJM 152 met f 2515, IJM 45 met f 1463, IJM 365 met f 1645 en IJM 41 met f 203. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6