STADSNIEUWS. EXTRA AAMBIEDING LUaIzMhs Open Oogen f KERK EN SCHOOL. INGEZONDEN. ORDE EN ARBEID. Koffers - Handkoffers - Reisartikelen ÜAABUEM GEMENGD NIEUWS. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. Het departement van onderwijs. Pater A. Welschen O. P. De missie in Oost-Indië. Ingezonden mededeelingën a 60 ctnts per rcgeL De arbeid in broodbakkerijen. St. Raphael. FlJlfc LE P£RWaK£ï1 XASSCÜErt EH REISARTIKELEN EnPEF* In een autobus dood gebleven. Een Belgische luchtballon gedaald. Een „misdadige strijder". Een beroovingsgeval te Rotterdam. De brand te Leeuwarden. 5 moet g» hebben •n houden voor hetgeen om' U hoon gaschiWt DE N8EUWE I HAARL. I COURANT brengt U hat spoedigst mat ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte De Middenstandscentrale hield Maandag, des avonds half negen, in café Brinkmann een vergadering onder voorzitterschap van den heer F. H. Smit. De voorzitter, de druk bezochte vergade ring openend met een woord van welkom, deelt mede, hoewel reeds bekend, dat de Middenstandsraad is herdoopt in; ,.De Mid denstandscentrale voor Haarlem en omliggen de gemeenten." In Den Haag kon op den eersten naam geen sanctie worden verkregen met het oog op den bestaanden semi-offi- cicelen Middenstandsraad zoodat men zich wel naar die waarschuwing moest voegen. Besloten wordt, met het oog op de grootc agenda, de lezing der notulen aan te houden, tenzij aan het einde nog tijd zou resten. Van het besuur der Chr. Ver. vt d. Han- deldr. en Industr. Middenstandsvereeniging zijn als nieuwe leden tot deze Middenstands centrale toegetreden de heeren C. M. J. Baas, J. G. Hofman en W. Roodenburg, ter wijl uitgetreden is de heer W. Luttik. Overleden is het medelid, de heer C. Rys, die in leven voorzitter was der Schilders patroons van de R. K. Middenst. Vereeni- ging. Het bestuur had besloten de behandeling van het cadeau- en zegelsysteem met alle daarbij behoorende gewisselde stukken te verdagen. Voorts wordt nog mededeeling gedaan van verschillende ingekomen en uitgegane stuk ken. Hierbij was een schrijven van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten berich tend een schrijven te hebben ontvangen van het Ministerie van Arbeid, dat, in verband met de inkrimping van het Ambtenaren korps, vooralsnog niet kan worden overge gaan tot indiening van wettelijke maatre gelen tegen de Huisindustrie. Van het bestuur van den Armenraad was een uitnooding ingekomen om op 4 Juni 1.1. een vergadering bij te wonen, ter bespreking van maatregelen ter bestrijding van de hier steeds toenemende woekerpraktijken. De voorzitter deelt mede, dat deze be sprekingen hebben plaats gehad en dut een commissie benoemd is, waarin ook spr. zitting heeft. Getracht zal worden met het stichten van een Hulpbank de zaak ter hand te ne men, welke dan kleine credieten zal ver- leenen. Bij Kon. Besluit van 23 Juni 1.1. zijn de statuten der Middenstandscentrale goedge keurd. Heden zijn aan alle leden der Cen trale afdrukken dezer statuten toegezonden. Van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken is ontvangen het jaarverslag over 1924. Een ontvangen schrijven van haar secretaris zal later nader in het bestuur worden be handeld. Reclamekosten voor de Vrij willige Ouderdomsverzeke- ring te betalen door de be lastingbetalers. De voorzitter, dit punt inleidend, wijst er op, dat de Raad van Arbeid reclame maakt voor de Vrijwillige Ouderdomsverze- karing en daarvoor de enveloppes als Dienst verzendt. Dit is in onbillijke concurrentie met de particuliere assuradeuren, die de porti wel moeten betalen. Ook deze Rijks onderneming behoort secuur, wat onkosten betreft, geadministreerd te worden. Spr. weet wel met deze aangelegenheid geen storm te zullen ontketenen, maar wel wil hij verstellen dat deze Centrale steun zal ver- léenen aan een Organisatie van Assuradeu ren, wanneer zij tegen deze ongelijke con- currentie zal ageeren. De heer Ten Boom, als lid van den Raad van Arbeid, geeft Tiieromtrent inlichtingen. Hij verklaart zich een zeer groot tegenstan der van het Collectivisme, dat alles uit han den van particulieren wil nemen. In beginsel is spr. dus ook tegen deze Rijksverzekéring. Doch de wet is er nu eenmaal en die moet worden uitgevoerd. Spr. zit als werkgever in den Raad van Arbeid én streeft ook als zoodanig gaarne de sociale rechtvaardigheid Ja, zoolang dit nastreven niet in excesses vervalt. In zooverre kan hij dan ook met zekere ingenomenheid denken aan de Vrijw. Ouderdom s verzekering. Daar komt bij, dat dc particuliere Verze keringsmaatschappijen niet véél liefhebberij voor deze soort ouderdomsverzekeringen aan den dag leggen, daar zij veelal schade- postjes met zich brengen. Wat deze Rijksverzekering betreft spr. kan verzekeren, dat alle onkosten, welke ge maakt worden, dus ook kosten voor reclame, door de verzekerden zeiven betaald worden. Ook -de verzending van dienstbrieven wordt wel degelijk met de posterijen verrekend. Dc voorzitter zegt, dat hij niet anders be doelt dan een steunen eener e.v. actie, uit gaande van Assuradeuren. De controle door de posterijen van te ver zenden dienstbrieven acht spr, in devpracüjk onmogelijk. Dat assuradeuren voor oudersdomsverze- keringen niet veel gevoelen, kan spr. niet beoordeelen. t Spr. wil evenwel zijn voorstel handhaven om een e.v. actie van assuradeuren te steu nen. Dc heer Van Liemt denkt hier aan het .Aangeboden diensten zijn zelden aange naam." Daarom kan hij weinig voor het voorstel gevoelen, omdat de direct belang hebbenden zelf niets gedaan of ondernomen hebben. Met het betoog-ten Boom vereenigt hij zich volkomen. De heer Van letering begrijpt het bezwaar van den voorzitter aldus: dat hier door e.v. portvrijdom een oneerlijke concurrentie wordt aangedaan aan particuliere Maatschap pijen. Spr. kan in dat bezwaar deelen. Van den anderen kant vereenigt hij zich met het oordeel-van Liemt, dat deze Centrale toch minstens moet wachten, totdat de direct be langhebbenden zelf uit den hoek komen. De voorzitter, hoewel van de mogelijkheid der controle allerminst overtuigd, stelt voor het punt van dc agenda af te voeren. De practische toepassing der Precario verordening. De heer Alders verkrijgt het woord om dit punt nader toe te lichten. Spr. wil wijzen op de zeer groote activiteit der gemeente in zake het ruim houden van straten en pleinen voor werkplaatsen en winkels, zelfs voor in aanbouw zijnde woningen. Spr. prijst de zorg voor orde en netheid, doch zij worden niet zóóver doorgevoerd, dat Handel en Industrie er den grootsten last van ondervinden. Met betalen schijnt hier alles goed gemaakt te kunnen worden. Van alle kanten rijzen hier tegen klachten op. Voor alles en nog wat moet betaald worden. Dat hiervoor ambte naren zijn aangesteld die met voorbeeldigen ijver zich van hun taak kwijten, is prijzens waardig wellicht, doch voor de betrokkenen verre van aangenaam. De Politieverordening verbiedt het belem meren van het verkeer op den openbaren weg zonder vergunning, doch dit wordt door de Ambtenaren als te serieus opgevat, die alles aanvallen om de gem. inkomsten te verhoogen, Spr noemt enkele typeerende staaltjes: Het plaatsen van- een handwagen voor zijn deur 3 per jaar. Plaatst men nu iets an ders van dezelfde grootte voor zijn deur, zij het slechts voor enkele oogenblikken, eerst vergunning vragen en betalen 6 per M2. Krijgt men als industrieel wat materiaal aan en kan men het niet dadelijk naar binnen brengen en al wordt daardoor het verkeer hcelemaal niet geschaad, toch betalen of straf. Een eigenbouwer die voor zijn nieuw te bouwen perceel een hekje plaatste en daar onder een gemetselde rollaag deed aanma ken en de metselaar daarvoor zijn bcnoo- digdc steenen en kalkkuip of emmer op een nog onbestraat trottoir zette, moest weer betalen. Een tweede, die in zijn huis een nieuwen vloer liet maken en daaronder zand liet aan brengen, kreeg een paard met wagen zand voor de deur.... betalen. Dergelijke maatregelen mogen nog gelden voor het Stadscentrum, ze zoo streng door te voeren in dc meest stille stadsgedeelten, is niet anders dan een geldkloppcrij op grootc schaal. Hoe meer steigers in de stad, hoe meer levendigheid in Handel en Industrie. Onze gemeente schijnt dit anders in fc zien, en redeneertwanneer iemand werk heeft, dan moet hij maar betalen. Spr. wenscht meer soepelheid in al die verordeningen. Op deze wijze zal de Kleinindustrie altijd het onderspit moeten delven tegenover ilc Grootindustrie, welke met al deze narig heid niets te maken heeft. En het uiteinde lijk gevolg is weer: vermeerdering der werk loosheid. Het onbillijkstc der regeling is nog, dat men voor een maand vergunning evenveel betalen moet als voor een jaar. Spr. zou gaarne zien, dat aan B. en W. verzocht werd Handel en Industrie in dit op zicht wat meer te steunen, door hun geen last te veroorzaken. Verder bepleit spr. een vluggere behande ling van aanvragen voor bouw en verbouw. Wat meer blijven binnen de stadsgrenzen bij aanschaffing van materialen en gereedschap pen. Meer bedenken, wanneer Handel en In dustrie in eigen stad bevorderd kunnen wor den deze dan ook te helpen. De heer Van Liemt zou gaarne de door den spreker opgesomde feiten nader met naam en toenamen zien aangeduid. Dan kun nen ze beter worden gesignaleerd en zou spr. zelfs een onderzoek in loco kunnen gaan Instellen. Spr. schaart zich dadelijk aan de zijde van klager, waar hij zich keert tegen het heffen van precario in nog önbestrate stadsgedeel ten. De heer Franken zegt niet te kunnen klagen in zijn bedrijven over een plagerig optreden der precarioambtenaren. Hij is al tijd schappelijk door hen behandeld. De heer Van Tetering had er vroeger ook veel last mee. Hij heeft zich toen gewend tot het college vaij, B, en W. en ook de heer van Liemt heeft het geval in den raad ter sprake gebracht. Toen is van de tafel van B. en W. de geest der verordening vertolkt. En sindsdien is het goed gegaan. De heer Van Liemt stelt voor dit punt aan te houden, in een volgende vergadering het bewijsmateriaal te toetsen aan dc verorde ning, dan eerst kunnen wfe zakelijk onderhan delen. Aldus wordt besloten, Motie van afkeuring tegen de practijken van 16 Haarlem- sche winkeliers, het bestuur onbekend, die, volgens de dagbladen, met behulp van een ambtenaar, zouden heb ben geknoeid aan den elecir. lichtmeter. De voorzitter zegt dat het de bedoeling is van het bestuur der Middenstandscentrale zich te laten uitspreken in afkeurenden zin over deze praktijken. Dergelijke handelingen zijn beslist diefstal. Als wij zoo iets merken, dan moeten wij door afkeuring den naam van den Middenstand hoog houden en ook de schuldigen door die afkeuring aansporen de schade te vergoeden. Spr. leest de concept-motie voor. De heer Schlatmann gevoelt niet veel voor deze motie, al is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat ieder onzer de handelingen af keurt. Maar, moeten wij telkens moties gaan aannemen wanneer een Middenstander iets verkeerd doet? De voorzitter antwoordt hierop, dat wij wel degelijk moeten afkeuren om het pres tige van den Middenstand hoog te houden, zonder te vervallen in zedenmeesterij. De heer Van Tetering zou den heeren Schlatmann en Lamp volkomen gelijk geven, wanneer het hier een individueel geval be treft. Inderdaad was dan een motie mis plaatst. Doch, toen de voorzitter hem Hier over opbelede, heeft hij zich volkomen met zijn plan kunnen vereenigen, omdat wij hir, in een gepubliceerd bericht, te doen heb ben met een vrij talrijke groep onzer stand- genooten. Het publiek heeft deze berichten gelezen en is gauw geneigd te gaan generali seeren. De smet, die kleeft aan deze groep, wordt vrij gemakkelijk geworpen op onzen geheélen stand. En dat moeten wij met deze motie voorkomen. Dat is haar bedoeling. Nadat over deze zaak nog nader was ge discussieerd en nadat in dc concept-motie nog enkele wijziingen waren aangebracht? werd zij mei algemeene stemmen aangeno men. Dc motie luidt: ,,De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten in vergadering bij een op Maandag, 27 Juli 1925; kennis genomen hebbend van de berichten in de dagbladen, als zouden een 16-tal winkeliers, wier namen der vergadering als nog onbekend zijn, met behulp van een thans ontslagen ambtenaar der Gem. Lichtfabrie ken, zouden hebben laten knoeien aan hunne electr. lichtmeters; Overwegende, dat weliswaar op dit oogen- blik, bij gebrek aan een veroordeelend von nis, nog onbekend is of strafbare feiten ge pleegd zijn en evenmin wetend, of we hier alleen met winkeliers, dan wel met nering doenden of particulieren te maken hebben; wenscht toch reeds bij voorbaat ais are ernstige meening uit te spreken, dat elke be- driegelijke handeling van Handeldrijvenden en Industrieelen ten hoogste het prestige en de reputatie van den Haarlemschen Midden stand schaadt; keurt gestreng de gepubliceerde daden af, spoort de eventueel schuldigen aan de ver oorzaakte schade alsnog spoedigst te ver goeden en besluit deze motie te publiceeren in onze pers." Aan de orde is dan het Voorstel van het Bestuur om een adres te verzenden aan den Raad der gemeente Haarlem zich uitsprekend tegen elke uitbrei ding der gemeentelijke bemoei ingen zonder dringende nood zaak, in verband met de aan hangige plannen omtrent Gem. Autobusdiensten. Met concept-redactie van het Bestuur. De voorzitter leidt deze zaak in den bree- de in. Het is bekend, dat dc secretaris, hoe wel als particulier, een aanval in de Pers heeft gedaan op de gesties van 't Gemeente bestuur, in zake het inrichten van Gem. Autobusdiensten. Ten slotte is dit ook in het bestuur ter sprake gebracht. Reeds in den beginne stelde het Bestuur zich deze nuchtere vraag: Waarom komt het Dag. Bestuur terug op het verbod autobussen tot in de binnenstad te laten komen, op grond der algemeene veiligheid, nu het zelf deze aufobusdiensten wil gaan cxploiteeren? Wij hebben de noodzakelijkheid van dat verbod destijds niet ingezien. Maar opeens verschijnen de berichten in de dagbladen, I dat dc Gemeente zelf autobusslijnen van de stadswijken naar het centrum wil gaan cx ploiteeren en dat zij dezen Dienst zou on derbrengen bij de Gem. Reiniging. Toen heb ben wij ons verwonderd afgevraagd, of de Gemeentelijke autobussen dan misschien in het centrum zooveel minder plaats innamen dan dc particuliere? Verder hebben we ge dacht: Waarom worden nu Gem. autobus diensten ingericht in plaats van particuliere, waar toch bekend is, dat gemeenten voor zeker 90 met minder winst werken dan de particuliere bedrijven? Voorbeelden en bewijzen daartoe zijn er te over. Daarom heeft het Bestuur een adres geconcipieerd, dat het voorstelt te richten aan den Raad der Gemeente Dc heer Jac. Lamp acht het onderwerp van zoo buitengewoon belangi dat hij wel zou willen voorstellen, dat het eerst nog nader zal bestudeerd worden in de drie onderschei den Middenstandsorganisaties. De voorzitter kan niet inzien,^ wat voor practised effect een nadere studie nog zou kunnen hebben. Immers, wij allen, Midden standers, zijn tegen elke uitbreiding der ge meentelijke bemoeiingen, «zonder dringende noodzaak. Dc heer Van Liemt zou dit verzoek wel willen ondersteunen. Temeer waar deze zaak zeer prematuur is. Dc plannen verkeeren nog in de eerste stadia van ontwikkeling. Er is nog niets anders gebeurd dan dat dc burgemeester met den wethouder Reinaida naar gemeentelijke autobussen elders zijn gaan kijken. De zaak is nog niet eens in het college van B. en W. geweest. Lr is dus geen haast. Spr. kan ook mcdedcclen, dat Lhenst niet bij de Gcm. Reiniging zal worden on dergebracht. Het zal worden een geheel aparte Dienst. De heer ten Boom wil constateéren, dat dus het eenige argument tegen dit adres zou zijn, dat wij wat vroeg zijn. Het kan zijn, doch wij kunnen er niet te vroeg bij zijn. Maar dat wil spr. hier wel verklaren en dat zegt hij ook namens zijn medebestuur deren: Alles, wat de heer van Tetering over deze plannen geschreven heeft, dat was ook spr. volkomen uit het hart gegrepen. Wat staat te gebeuren met de Aulobusdiensten, spr. noemt dat zeer onbehoorlijk. De parti culiere autobussen worden in haar richtige exploitatie door het Gemeentebestuur be- lemmerd en later gaan zij d°c" van gemeentewege precies hetzelfde doen, wat zij aan de particulieren verboden. Zoo wordt het Collectivisme van alle kanten bevorderd en zou dat zegevieren, dan gaan we er al len aan. We hebben het ook in de laatste dagen in de bladen tot uiting zien komen: de socialisten staan vierkant tegenover den Middenstand. De Middenstand moet er uit! Allerlei Gem. Bedrijven, Gem.Winkels, uem. Bakkerijen, Gem. Melkmonopolies, enz. en het eindstation isde Sowjetrepubliek. Ons alles beginsel is het particulier initi atief ten volle steunen! De heer Van Tetering ziet met het nut in van het verzoek-Jac. Lamp. Over het Middenstandsbeginsel behoeft in de onderscheidene Vereenigingen niet meer te worden gepraat. Dat beginsel is gegrift in de harten van al de Leiders en Kopstukken, hier aanwe- zig. Met dat Beginsel kan ook niet worden getransigeerd. Een e. v, uitstel zou dus nief anders dan hetzelfde resultaat brengen, dan waar we thans toe gekomen zijn. Er is evenwel nojJ iefs anders.; In de bla- den hebben vorige week stukjes gestaan, waarin o. m. dit werd gezegd: Wanneer de Middenstand het hart zou hebben het Con- cepf-adres aan te nemen, dan zouden de Bouwvereenigingen uitkomen met een Adres om Gem. Autobussen. Spr. heeft in deze aangelegenheid voor den geheelen Middenstand hef Voorposten gevecht geleverd, de Middenstandscentrale kwam achteraan. Wanneer nu tot uifstel zou worden besloten, dan zou dat naar buiten den indruk maken, dat de Midden stand weifelde omtrent zijn beginsel en dat moet worden voorkomen. Om al deze redenen, terwijl in andere za ken absoluut geen bezwaar zou bestaan tegen uitstel, is een onmiddellijke behan deling van hef Concept-adres thans een vereischte. Op de allereerste plaats gaan wij voor dwang en vreesaanjaging niet op zijde. De heer Albers betoogt, dat hef reeds zoover is gekomen, dat de denkbeelden en de principes in onzen Middenstand zeiven al verwaterd zijn. Men twijfelf reeds of dit of dat wel uit breiding der Gem. bemoeiingen is. In den breede werd door tal van spre kers over deze kwestie doorgediscussieerd. Allerlei voor- en tegenargumenten werden besproken. Ten slotfe bracht de voorzitter het voor- stel-Lamp in semming: Zullen wij thans reeds rekwesfeeren of zullen wij het Adres eerst nog een punt van studie laten uitmaken in onze verschillen de Vereenigingen? Nadat de Bestuursleden der onderschei dene vereenigingen zich afzonderlijk had den begeven voor beraadslagingen, werd tof stemming overgegaan. Met algemeene stemmen werd besloten tot dadelijk rekwesteeren over fe gaan. De 'vergadering ging nu over tot vaststel ling der redacfie van het Adres. Na ampele bespreking werd de redactie van het Adres, te zenden aan den raad der gemeenfe, als volgt vastgesteld: „De Middenstrndscentrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten, goedgekeurd bij Kon. Besluit d.d. 23 Juni 1925, in vergadering bijeen op Maandag 27 Juli 1925; brengt ter kennis van den Raad der Ge meente Haarlem: Dat zij elke uitbreiding der Gemeentelijke bemoeiingen, zonder zeer dringende nood zaak. afkeurt, als zijnde niet sociaal-econo misch; Dat zij zich dus keert tegen aanhangige plannen om van Gemeentewege, en geheel voor rekening en risico der Gemeente, Auto buslijnen van de Buitenwijken naar het Stadscentrum te gaan cxploiteeren, zonde* het Particulier Initiatief vooraf daartoe een kans gegeven te hebben; Dat zij Uwen Rand verzoekt het Particu lier Initiatief ter wille te zijn en het dus te steunen door: le. Autobuslijnen te ontwerpen, welke commercieel eenigszins nu of in de naaste toekomst rendabel kunnen zijn; 2e. De Exploitatie der door het College van Burgemeester en Wethouders of door Uwen Raad geprojecteerde lijnen in hef cpenbaar te- doen verpachten na behoorlijke publicatie.' (Volgen de handtcekeningen Bij de rondvraag kwam ter sprake Het Rapport der Ziekenhuiscommissie. De heer Bartels wijst er op, dat er he den een belangrijk Rapport is verschenen, dat, in een onderdeel, speciaal den apothe kers aanbelangt. Spr. bedoelt het Rapport der Ziekenhuiscommissie. Hoewel ieder, zegt spr., die deze zaak een beetje nuchter bekijkt, de in dat Rapport aangegeven richting, het meer productief maken der Stadsapotheek, door daarvan fe maken een Inrichting, welke concurreert met het Particulier Bedrijf, zal afkeuren, zul len zeker de Apothekers met kracht daar tegen protesteeren. Spr. wil bij deze eerste gelegenheid niet nalaten een fel protest uit te brengen tegen de onbegrijpelijke lichtvaardigheid, waarop, naar spr. vertrouwt, ernstige mannen in een officieel stuk meenen op werkelijk soms fan tastische wijze hun oordeel te moeten geven. Reeds sinds 'jaren wordt er op gewezen, dat de Stadsapotheek zoo'n dure exploitatie heeft. Daarom heeft men gestreefd naar op heffing derzelve. Een der motieven tegen de opheffing en het onderbrengen van de phar- maceutische verzorging van dc stadspatiën- ten was, dat deze bij de particuliere apo thekers anders zouden worden behandeld dan het overige publiek, waardoor nog meer aanstoot zou gegeven worden dan bij dc be handeling, zooals die nu nog geschiedt. Met andere woorden de apothekers en hun personeel zijn onmenschen, die waar schijnlijk de stadspatiëntcn onheusch zouden behandelen, In elk geval de Stadsapotheek meet volgens de Commissie blijven. Ook al, zegt de Commissie, omdat de Stadsapotheek zoo noodig op pharmaceu- tisch gebied prijsregelend kan werken. Spr. citeert verschillende passages uit het desbe treffend Rapport. Klaarblijkelijk, zegt spr. verder, slaat dus deze heele becijfering over apothekerslevcranties aan de Gemeente, ten behoeve van' stadspatiënten en instellingen. Bij oppervlakkige lezing zal echter aan een buitenstaander den indruk gegeven worden, alsof over dc gehc.ele linie dc Haariemsche apothekers tot 60 duurder zijn dan elders. De Commissie becijfert dit, en dan nog op willekeurige wijze en daardoor foutief al leen voor dat terrein, dat zij bij voortbestaan natuurlijk voor zichzelf reservceren zal, waardoor prsregelend optreden onnoodig is, wijl 't onmogelijk is. De prijsregelende wer king, hierboven zoo zonderling gemotiveerd, zal dus op particulier terrein moeten komen. Over de concurrentie van het Overheids bedrijf tegen het particuliere Bedrijf, be hoeft spr. hier wel niet te spreken. Mocht er ooit iets van komen, dan geeft hij de stellige verzekering, dat het een fiasco wordt. De Gemeentekas zal er waar schijnlijk niet veel beter van worden, maar de gemeenschap zal geschaad worden door het nog vergrooten van de ontreddering in het pharmaceutisch bedrijf, dat natuurlijk van een zoodanige Gemeentelijke manoeuvre schade zal lijden. Spr. is ervan overtuigd, dat er in onzen Gemeenteraad nog genoeg mannen zitten met gezond verstand, dan dat van het boven aangegeven plan iets zal komen. Mocht men evenwel toch met deze plan nen doorgaan, dan vertrouwt spr., dat de Haariemsche apothekers kunnen rekenen op den steun dezer Haariemsche Middenstands centrale. De voorzitter zegt ervan overtuigd te zijn, dat de geheele vergadering met de grootste aandacht en met de meeste verontwaardiging het betoog des heeren Bartels heeft aan gehoord. Hij kan al wel nu de verzekering geven, dat, wanneer de apothekers deze zoo ge rechtvaardigde actie zullen aanvangen, de ge heele Middenstandscentrale eendrachtig ach ter hen zal staan. De heer Van Liemt deelt mede, aanvanke lijk ook in deze Ziekenhuiscommissie geze ten te hebben, met verschillende anderen. Doch spr, is er uitgeloopen, omdat hij wel in de gaten had, waar het op zou uitloopen. Nu had hij wel een minderheidsrapport kunnen inleveren, doch daar voelde spr. niets voor. Hij komt liever in den raad in de oppositie. De heer van der Pigge had vroeger ge hoord, dat, dank zij de tusschenkomst van de Middenstandsorganisatie, de Commissaris van Politie den verkoop langs de huizen zou verbieden. Doch thans heeft wederom een sigarenmaker loopen leuren met sigaren langs de huizen met een officieele toestem ming van de politie. Het bestuur zal hierop andermaal de aan dacht van den Commissaris vestigen. De heer ten Boom vestigt de aandacht cp een ontvangen circulaire der Ver. van Pro vinciaal Personeel, welke vereeniging bij de winkeliers een aparte reductie vraagt voor hare leden. Spr. wil den Middenstand in het algemeen aanmanen, daarop niet in te gaan en dat be slist te weigeren. Zou het aan den eenen kant winst geven, aan den anderen kant geeft het weer verlies. De voorzitter zou willen voorstellen, den Middenstanders per circulaire te waar schuwen. De heer van Tetering acht publicatie dezer bespreking door middel van de pers wel vol doende. De heer Bartels zegt, dat men ook op deze wijze getracht heeft van andere zijde een overeenkomst met apothekers aan te gaan. De voorzitter: En de Bond van Ned. On derwijzers en der Ver. van Huisvrouwen hebben het ook al geprobeerd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter op een zeer gevorderd uur deze vergadering.. met de waarheid, U verzuimt hier het klei nigheidje fe vermelden, dat door mij rec_s in die vergadering werd gezegd en achteraf is gebleken, dat verschillende, zoo niet alle Katholieke raadsleden, het daarmede eens waren dat niet op uw betoog ingaan geenszins beteckenis had van instemming. Ik meende u hiermede duideluk te malcen, zonder u te „kwetsen," dat ik het niet met u eens was. Toch ben ik in de raadsvergadering met op uw betoog ingegaan, omdat het niet tot de competentie des raads behoort om een dergelijk verlof te verleenen of de voor- waarden te bepalen, waaronder dat verlof wordt toegestaan. Nu ben ik van oordeel, dat uw bezwaar geen principiecJe is en als zoodanig ook niet door u naar voren werd gebracht, Indien zulks juist is, waarom zouden de Katholieken die het immers niet te doen is om andere te kwetsen zich dan moe ten gedragen naar de opvattingen van men- schen die, wat men noemt, „erg zwaar op de hand zijn." Dat is toch wel wat veel gevraagd. U maakte door liet 10 den raad ter sprake tc brengen er een publieke zaak van en daarom acht ik mij gerechtigd daar tegen in tc gaan. Nu wordt zulks door mij ge daan misschien is dat wat al te ver metel van mij zonder eerst aan u ver lof te vragen dóór en op een wijze, die mij het meest geschikt voorkomt. De heer Vermeer heeft veel blijken van instemming ontvangen. Ik vertel hem ^waar schijnlijk geen geheim, als ik zeg: „ik ook en zeer velen." Ik mag dus naar waarheid constateeren, dat al was uw woordenkeus zoodanig, dat u mij daarmee niet kwetste, dat dc pil, hoe mooi ook verguld, toch voor de Katholieken een bittere zou zijn, indien zij die eens moesten slikken. De heer Heir- man zal van u geen antwoord meer ont vangen, dat is uw recht en wil daaraan dus niet tornen. Maar misschien wilt u dan wel mededeelen, wat u bedoelt met uw ondoor zichtig kleedje overhuld zinnetje. „Trouwens we zijn in Zuid-Holland. In dien ge u niet nader verklaart, zouden de Katholieken wel eens kunnen veronder stellen, dat u het opneemt voor de Dage- raadsmenschen in Limburg. Of bedoelt u er iets anders mee, wat met anti-papisme niets gemeen heeft? B. N. LOERAKKER. Hillegom 25 Juli 1925. Aan den heer H, Colijn is het volgend telegram door het bestuur der Federatie van Alg. Dioc. Ver, v. R.-K. Bijz, Onderwijzers in Nederland verzonden: „Bestuur Federatie Alg. Dioc. Ver. Roomsch Katholiek Bijzondere Onderwijzers in Nederland verzoekt U dringend te bevor deren, dat Onderwijsdepartement als afzon derlijk departement blijft bestaan zoowel om het groote gebied dat het bestrijkt als om de beteekenis van het onderwijs als cultu reel en volksbelang". Naar de Msb. verneemt is de Zeereerw. Pater A. Welschen O. P. van de laatste H. H. Secramenten voorzien. Zijn toestand is achteruitgaande. Conferentie tusschen den Gouverneur- generaal en Mgr. Gijlswijk. Uit Batavia wordt aan de Maasbode geseind: Naar Holland is ter goedkeuring gezon den het voornaamste confertiepunt tus schen den gouverneur-generaal en Mgr. Gijlswijk betreffende het bereiken van uni formiteit in missiezaken van verschillende orden en congregaties, aan welke een In disch arbeidsveld is aangewezen. De paters Jesuiten zullen te Djocja een kerkgebouw met 1400 plaatsen stichten en te Solo een broederhuis ontwerpen, dat betrokken zal worden door de Maastricht» sche Boeders. (Congregatie van, de Broeders der Onbevlekte Ontvangenis van Maria). Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redaciie zich niet aansprakelijk;. NOGMAALS DE H. KINDSHEID EN DE ANTI-REV. Geachte Redactie, In de Hillegomsche Courant van 18 Juli heeft de heer Heirman ook eenige beden kingen gemaakt tegen het gezegde van den heer Vermeer in de laatste raadszitting in zake de H. Kindsheid. Laatstgenoemde komt in het nummer van 25 Juli daartegen in verzet en dient ook terloops mij van antwoord over het ge schrevene van 18 dezer De heer Heirman zal het wel niet onder hem laten om daarop een anwoord te geven, hetgeen de heer Vermeer hem trou wens heel makkelijk maakt, wijl hij m. i. zeer sterk tegen zich zelf pleit. Ik meen echter niet geheel onbesproken te mogen laten, hetgeen de heer Vermeer tegen mij aanvoert en zal zijn bezwaar woordelijk en in zijn geheel weergeven: „Wij lezen dat blad niet en kunnen dus over het schrijven van den heer L. niét oordeelen. Het genot was zeker voor ons besiemd. (vet van mij L.) Wij willen slechts op twee feiten wijzen: le. dat in de raadvergadering gezwegen werd en 2e, dat wij daarna aangevallen werden (altijd volgens den heer H.) in een blad, waarvan'men veronderstellen ken, dat liet door ons niet gelezen werd, zonder dat men zoo beleefd was ons een nummer te zenden. Meer zeggen we hier niet van." Ziezoo L. met deze dubbele afstraffing kan je het doen. Wat daarop te antwoor der., zonder je te blameeren. Ik zal probeeren mij te rechtvaardigen. Zeker kon ik veronderstellen, dat u geen abonné waart van de N. H.'Crt, maar kon ik ook weten, dat ik u niet zou „krenken", als ik zoomaar een Roomsche courant in uw bus liet duwen? Het was dus niets anders dan rekening houden met uw „gevoeligheid". Nu blijkt dat dit door mij te hoog werd aangeslagen en zal er mijnerzijds zorg ge dragen worden, dat u een exemplaar van dit nummer ontvangt. Uw eerste bezwaar, geachte heer Ver meer, is niet geheel in overeenstemming Naar aanleiding van het, door den direc teur-generaal van den arbeid, aan het be stuur van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders (sters) in het bakkers- chocolade- en sui- kerwerkingsbedrijf gevraagde advies be treffende het toestaan van 1 uur voorarbeid aan de bakkerspatroons, die minder dan zes gezellen in hun dienst hebben en wier bak kerijen niet gelegen zijn in gemeenten, waar in om 5 uur 's morgens met den bakkers- arbeid mag worden aangevangen, is het antwoord vastgesteld, waarin genoemde bond zich tegen het toestaan van dien voor- arbeid verzet. De vergadering van den Raad van afge vaardigden zal gehouden worden op 25 en 26 Qctcber te Amsterdam. „MODERNE" TIRANNIE. De heer Dekkers, bestuuslid van den R. K. Bouwvakarbeidersbond, vestigt in een ingezonden stuk in verschillende bladen de aandacht op een ernstig feit van soc.-dem. terreur, „Een viertal Utrechtsche stucadoors had werk gevonden in Amsterdam. Zij waren op een particulier werk' gesteld en hadden zich daarvoor een maandkaart aangeschaft, ten einde dagelijks van en naar Utrecht te kun nen reizen. Nauwelijks aan den arbeid zijnde, werden zij echter door den gesala- rieerden bestuurder der afdeeüng Amster dam van den Modernen Stucadoorsbood ge sommeerd van het werk te verdwijnen, om plaats te maken voor eenige Amsterdamsche stucadcors, die zoo juist werkloos waren geworden, door stopzetting van het werk. Aan het verzoek van de Utrechtsche stuca dcors, om dan ten minste, een week te mo gen blijven werken, ten einde de door hen gemaakte onkosten voor aanschaffing van oen maandkaart, zijnde 11.80, te kunnen dekken, werd niet voldaan. Zij moesten op -taanden voet vertrekken, mede in verband met het feit, dat zij in gebreke waren geble ven, zich te melden aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs en tevens verzuimd hadden om te voldoen aan den eisch, door het be stuur van den Modernen Stucadoorsbond in Amsterdam gesteld, nl, dat elke stucadoor van buiten, die in Amsterdam komt werken, zich eerst bij hen moet melden. Daarna be slist meergenoemd bestuur, of de betrokken stucadoor in Amsterdam zijn brood mag verdienen. Heeft het slachtoffer het geluk, dat goedgunstig wordt beslist, dan krijgt hij bij wijze van machtiging een kaart, die iedere veertien dagen moet worden getoond en afgestempeld. Dergelijk terrorisme is toch wel zeer af keurenswaardig. Dat indertijd degezamen lijke stucadoorsorganisaties zich gekeerd hebben tegen de invasie van Duitsche stu cadoors valt ie begrijpen, dat de organisa tics van werkgevers en werknemers in een bedrijf gezamenlijk regelen treffen voor de opname van nieuwe krachten in het bedrijf, eveneens. Maar dat één organisatie van een bepaalde kleur zal bepalen, wie er wel en wie er niet mag werken en zoo noodig gelijk in Amsterdam de gewoonte is door middel van een „knokploeg" haar besluit handhaaft, kan niet sterk genoeg gelaakt worden. Ook dit feit weer geeft ons een beeld van het terrorisme, dat de moderne, de sociaal democratische vakbeweging, indien zij de macht in handen heeft, toepast." De heer Brilleslijper te Amsterdam 23 jaar oud, voelde zich Maandagmiddag laat in een van dc motorbussen van de A-lijn, welke het Pretoriuspiein passeerde, plotse ling onwel. Even daarna overleed hij. Er werd hartverlamming geconstateerd. Het lijk van den ongelukkige werd overgebracht naar de woning van een familielid in het Transvaalkwartier. ENSCHEDE, 28 Juli. In de buurt van Twek- kelo is aan den spoorweg Enschede-Hengel» een groote Belgische ballon gedaald, die Zondagavond te Gent voor een grooten wed strijd was opgestegen. De ballon was bemand mei de luchtvaar- ders A. Chamard en L. Athaüer. De ballon kwam in de spoorsloot terecht; de beide inzittenden bekwamen geen letsel Door het slechte weer was men genood zaakt te dalen. Voordat men er op bedacht was, sloeg de ballon tegen den spoordijk. De ballon werd met een wagen naar Hengelo vervoerl; vandaar zal zij verder per irein. naar België worden getranspor teerd. De beide luchtvaarders zijn naar Amster dam afgereisd. Door de politie is te Enschedé aangehou den de voormalige strijder van het vreem delingenlegioen in Algiers. Th. V., wicn tal van diefstallen worden ten laste gelegd. Hij is naar Deventer overgebracht en ter be schikking van de Justitie gesteld. De vorige week vervoegde zich in een huis op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een dame, die zich mevrouw S. noemde en die, naar aanleiding van een advertentie, de 2e étage gemeubileerd kwam huren. De dame vertelde, dat haar man reiziger was, die niet veel thuis kwam en dat zij zelf ook veel bui ten de stad was. De étage, bestaande uit voor- en achterkamer en twee alkoven werd haar verhuurd voor 25 per week. Dinsdagmorgen nu, kwam een Duitscher aangifte doen, dat hij op de bewuste étage was beroofd van 500.700 Belgische francs, 550 Zwitsersche francs en 300 goud mark. De man had in de binnenstad met twee dames kennisgemaakt, die vroegen met haar mee naar huis te gaan. Een der „dames" was daarop vooruitgegaan, terwijl hij met de an dere volgde. Laat in den avond hadden de vrouwen hem naar de tram gebracht en hem nog een dubbeltje in de hand gestopt. De Duitscher had dit wei vreemd gevonden, doch er verder geen aandacht aan geschonken. Toen hij echter zijn hotelrekening wiloe be talen, was hij al zijn geld kwijt en begreep hij beroofd te zijn. De politie stelde een onder zoek in, doch natuurlijk is noch van het geld, noch van de vrouwen iets gevonden. Omtrent den brand, die Dinsdagmorgen in de Tuinen te Leeuwarden woedde, wordt nog gemeld In het bovenhuis van het perceei, waar de heer Elsinga gelijks tracts een verfmagazijn heeft, woont de opperrabbijn van het ressort Friesland, de heer Davids, wiens inboedel, waaronder een uitgebreide kostbare biblio theek nagenoeg geheel in de vlammen op ging. Een klein gedeelte van de bibliotheek wist men aan het vuur te onttrekken, doch werd daarna door den regen beschadigd. De inventaris van alle bewoners der drie door de vlammen aangetaste perceelen gingen verloren. Het huis van den heer Stienstra werd inwendig geheel vernield, evenals het huis van De Vries. Eenige andere winkelhui zen leden waterschade. «C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7