Bij Kuidjeuk GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. KUNST EN KENNIS. Onbewoonbaarverklaring van huizen aan den Glipperweg. Een auto mobiel faccaliën- en sproeiwagen. Geen auto voor weg en werken. De gronden aan de Javaiaan. Verbreeding van de Glipperbrug. ZANDVOORT. HAARLEMMERMEER. HALFWEG HILLEGOM. IJMUIDEN. BLOEMENDAAL. HEEMSKERK LISSE WIJK AAN ZEE EN DUIN. VELSEN. BEVERWIJK. Ned. R.-K. Middenstandsbond. Strenge winter verwacht. Gisteravond vergaderde de Gemeenteraad onder voorzitterschap van Wethouder, Jhr. A. v. d. Poll. Afwezig was Baron van Hardenbroek. Ingekomen stukken. Een brief van den Commissaris der Ko- ningin dd. 18 Juli jl. houdende mededeeling dat aan den Burgemeester verlof is verleend van 20 Juli tot 10 Augustus 1925 Een brief van Gedeputeerde Saten, dd. 17 Juni j.l. houdende mededeeling van goed keuring der gemeentebegrooting voor 1925. Voorts is ingekomen een adres van de af- deeling Noora-Rcllana van aen Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren houdende ver zoek om alsnog aan Ged. Staten dezer pro vincie te adviseeren het salaris voor den ge meenteontvanger in gelijke verhouding te verhoogen als is voorgesteld voor den Bur gemeester en den Secretaris. B. en W. stellen voor, te willen bevorde ren verhooging van de jaarwedde van den Gemeente-ontvanger, zóó dat de verhouding in de jaarwedden varf Burgemeester, Secre taris en Ontvanger behouden blijft volgens de provinciale regeling. Voorgesteld wordt in deze verhouding het salaris te bepalen van f 3200f 4200. Het salaris bedraagt thans f 2700—f 3700. Op voorstel van eenige leden wordt deze kwestie aangehouden tot de volgende verga dering. Verzoek van de heeren de Bruin en Jonk heid namens het Bestuur van de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" om onthef fing van art. 32 der Bouw en Woningveror- dening voor den bouw van een Clubgebouw met booteühuis en bootmanswoning aan het Spaarne, alles van hout op te trekken. Dit wordt ingewilligd. Verzoek van de firma Blom en de Vries fe Haarlem, om goed te vinden, dat drie, in plaats van twee woningen worden gebouwd op het terrein aan de Paulus Potterlaan, hoek Pieter de Hooghstraat. B. en W. stellen voor op het verzoek af wijzend te beschikken, als aan enkele voor waarden niet wordt voldaan. Aldus wordt besloten. Ten slotte is ingekomen een verzoek van de Politiehonden Dresseerclub „Zuiderhout" te Haarlem om gebruikneming van een ter rein op „Spaar en Hout" voor het houden van oefeningen door genoemde Vereeni ging. B. en W. stellen voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken. Comform wordt beslo ten. Aankoop huis en erven. B. en W. stellen voor hen te machtigen voor de gemeente te koopen voor f 5600 een huis met wagenloods en erven aan den Dood weg van mevr. de wed, Th. A. Adriaanse, geb. Witteman te Heemstede. Goedgekeurd. Verhuur tuingrond. B. en W. stellen voor hen te machtigen aan J. P. J. Prins onderhands te verhuren een stukje tuingrond aan de Prisenlaan. Goedgekeurd. Overname gedeelte Eiken laan. B. en W. stellen voor hen te machtigen van de Woningbouwvereeniging „Berken- rode" gratis te aanvaarden het noordelijke gedeelte van den Eikenlaan, bestemd voor ppenbaren weg. Goedgekeurd. Onbewoonbaarverklaring B. en W. stellen voor te besluiten tot on bewoonbaarverklaring van vier huizen aan den Glipperweg. Goedgekeurd. Straatnamen. B. en W. stellen voor a aan de wegen gelegen ten noorden van de Zandvoortschelaan en ten westen van de Laan van Rozenburg in aansluiting van de in die omgeving reeds bestaande bena mingen de navolgende namen te geven Cli- valaan, Hortensialaan, Zandvoortsche Dreef, Azalealaan (tot plein 119 vanaf ^eg 14), Orchideeënlaan, Rhododendronplem. b. Aan den weg waaraan de woningen zijn gebouwd door de Woningbouwvereeniging „de Haemstede" op de Glip ten Zuiden van den Kadijk den naam te geven van Talma- straat. De heer v. UNEN vreest moeilijkheden er bestaat hier al een Heemsteedsche Dreef, welke op briefadressen reeds kortweg als „Dreef" aangeduid wordt. Deze Zandvoort sche Dreef nu zal verwarring brengen. Na eenige discussie wordt besloten den naam te wijzigen in „Zandvoorter Allée." Een automobiel faecaliën- sproeiwagen. B. en W. stellen voor hun een crediet te verleenen van f 12.000 voor de aanschaffing van een automobiel faecaliën-sproeiwagen met pompinstallatie en bijbehoorende zuig- slangen. De inlichtingen over 'n dergelijken sproei wagen, verkregen uit andere gemeenten, zijn van dien aard, dat B. en W. zonder bezwaar ook voor Heemstede dit systeem aanbevelen en durven invoeren. De jaarlijksche kosten zullen ongeveer f 3600 bedragen. Bovendien zal geen duinwater meer voor wegbesproeiing gebezigd behoeven te "worden. De heer DE BREUK vraagt zich af of het wel goed is hiermede te beginnen. Spr. heeft namelijk bezwaar tegen de „com binatie „faecaliën-sproeiwagen". De wagen moet niet ook gebruikt worden voor de be sproeiing. De heer JORRITSMA wijst er op dat de beerputten verdwijnen, in verband met het algemeen wordend gebruik van closet's. De slooten zullen nu nog meer verontreinigd worden. Daarom heeft spr. er bezwaar tegen dat het water voor het sproeien benoodigd, uit de slooten zal worden gehaald. De heer TROMP herinnert nog eens aan lijn wensch, om voor „Weg en Werken" een automobiel aan te schaffen. Overigens kan spr. zich met het voorstel vereenigen. De heer HILTERMAN verklaart, dat de verschilleede hier naar voren gebrachte be zwaren ondervangen kunnen worden. De taak kan zuiver blijven omdat deze wagen in staat is een andere tankwagen luchtledig en daardoor vol te zuigen. Voorts kan sproeiwater uit zuivere vaarten of slooten gehaald worden. Wethouder dr. DROOG weerlegt eveneens de bezwaren der raadsleden. Spr. wijst er o.a. op, dat het bezwaarlijk is steeds duin water te nemen. Dit materiaal brengt bovendien verschil lende voordeeien. Wat de auto voor weg en werken betreft, deze wordt vooralsnog niet noodig geacht. Zij zou meer na- dan voordeeien hebben. De heer JORRITSMA is nog niet voldaan. Er zijn zoo weinig slooten in Heemstede. Men moet niet te ver uit de buurt behoeven te gaan, om sproeiwater te halen. Dan gaat de verwachte bezuiniging weer verloren. Wethouder dr. DROOG antwoordt, dat het rioleeringsstelsel steeds verbeterd wordt. Het is de bedoeling, om de rioleering.waarin de beerputten loopen, niet in de binnenwa teren te doen uitloopen. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Alleen de heer Jorritsma stemde tegen. Aanvaarding accoord. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, het aangeboden accoord van de Naamlcoze Vennootschap Cehtraal Verre ken kantoor voor Brandstoffen tot betaling van de aan deze gemeente toekomende hoofdsom als deel- gerechtigde in het restitutiefonds van genoem de Vennootschap, waartoe de Regeering zich bereid heeft verklaard, te aanvaarden en daar door af te zien van de krachtens vonnis der Haagsche Rechtbank van 30 December 1924 toekomende rente, bedragende 6 pet. 's jaars vanaf het tijdstip der dagvaarding, zijnde 11 November 1922. Goedgekeurd. Uitbreidingsplannen. Aangeboden worden de herziening XXXIX van het uitbreidingsplan betreffende uitbreiding van het stratenplan ten zuiden van de Javaiaan en de herziening XL van het uitbreidingsplan tusschen van Merlelaan, Heerenweg, Kerklaan en Raadhuisstraat. Aankoop grond. B. en W. stellen voor hen te machtigen voor de gemeente te koopen van de N.V. Zaanlandsche Terrein- en Bouw-Maatschap- pij tot Exploitatie van Onroerende Goede ren, gevestigd te Haarlem, een perceel bouwterrein, ter grootte van ongeveer 7000 M2 gelegen ten zuiden van de Javaiaan aan weerszijden van de geprojecteerde straat no. 480. Aan de toelichting tot het voorstel ont- leenen wij Bij bebouwing van deze terreinen zal ver moedelijk de beste oplossing blijken om den geheelen veenput uit te graven, terwijl het uitkomende veen dan gevoeglijk voor tuin- ophooging is te gebruiken. De grootte van het aan te koopen terrein bedraagt ongeveer 7000 M2, terivijl voor op hooging is gerekend op een uitgaaf van hoog stens f 12.000, zoodat in totaal op ongeveer f 40.000 moet worden gerekend. Op 'dit terrein kunnen ongeveer 60 wonin gen worden gebouwd, waardoor voor ieder huis de grond zou komen op ongeveer f 670, hetgeen door B. en W. niet te hoog wordt geacht. Omtrent de gelegenheid tot aankoop pleegden B. en W. overleg met de Commis sie voor het Grondbedrijf, welke Commis sie adviseert tot aankoop van dit terrein te gen het bovengenoemde bedrag. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor tot aankoop van meerbedoel- den grond over te gaan. Goedgekeurd. Bestrating en rioleering van wegen. B. en W. stellen voor hen te machtigen voor de N.V. Zaanlandsche Terrein- en Bouwmaatschappij, Mij. tot exploitatie van onroerende goederen door de gemeente te laten bestraten gedeelten van de Borneo- straat, Javaiaan, Celebesstraat en Timorstraat, voor zoover deze eigendom van genoemde Mij. zijn. waarvoor deze' Mij. f 42.000 aan de gemeente zal worden betaald, verder eenige geprojecteerde wegen, waarvoor de Mij. f 29000 zal betalen. Ten slotte stellen B. en W. voor bedoelde weggedeelten vóór 1 Januari 1926 kosteloos en om niet van de N.V. Zaanlandsche Terrein- en Bouwmaat schappij over te nemen. Goedgekeurd. Verbreeding Glipperbrug. B. en W. schrijven aan den Raad Door kwaadwilligen is de leuning aan de Westzijde van de Glipperbrug geheel ver nield, zoodat tot voorziening hiervan moet worden overgegaan. Het lag in onze bedoeling bij de behande ling van de gemeentebegrooting Yoor 1926 verbetering en, vooral ook met het oog op het steeds drukker verkeer aldaar, verbree ding van deze brug voor te stellen. Aangezien thans bedoelde leuning geheel moet vernieuwd worden, hebben wij be sloten ons voornemen te vervroegen en reeds nu aan Uwe Vergadering te adviseeren tot verbetering en verbreeding van deze brug over te gaan. De breedte is thans 3.50 Meter. Door ons is gedacht het rijvlak te verbreeden tot 4.4 Meter en daarnaast een verhoogd voetpad aan te brengen van 1.60 Meter. De kosten hieraan verbonden bedragen naar raming ongeveer f 1800. Wij stellen U voor ons daarvoor het be- noodigde crediet te verleenen. De heer TROMP zou de brug nog bree der willen zien gemaakt. In de toekomst zal het verkeer daarover zeer toenemen en de nu voorgestelde verbreeding zal aan die hoo- gere eischen niet beantwoorden. De heer BREED vraagt wat die „kwaad willigheid" beduidt. Is daar niets aan te doen, vraagt spr. Wethouder Dr. DROOG antwoordt, dat een onderzoek niet tot de opsporing van den dader heeft geleid. Wat de opmerking van den heer Tromp betreft, meent spr., dat deze de van Merle- brug bedoelt. De Glipperbrug kan niet breeder gemaakt worden, tenzij men de vleugels gaat verbreeden en dan worden de kosten zeer aanzienlijk. Nu er toch hersteld moet worden, kan deze verandering zeer te pas worden aangebracht. Het voorste! wordt hierna goedgekeurd. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor, aan E. P. Schuyt te verkoopen een perceel tuingrond, groot on geveer 50 M2, gelegen achter zijn woning aan den Crayenestersingel, voor den prijs van 5 per vierk. M. B. en W. stellen voor, aan L. Stuit een per ceel bouwterrein, groot plm. 294 M2, ge legen aan de Heemsteedsche Dreef op Val kenburg, te verkoopen voor de som van f 3000.—. Goedgekeurd Overname grond. B. en W. stellen voor gratis voor de ge meente te aanvaarden van de N.V. Exploi- tatieMij. „Zuiderhout" een strook grond, ge legen aan de zuidzijde van de Crayenester- vaart, groot 1 A 10 cA. en dit gedeelte te bestemmen voor verbreeding van de Craye- nestervaart. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer TROMP klaagt over een mesterij in de buurt van de Pijlslaan. Verder deelde spr. mede dat de bewoners van hef Zuider- straatkwartier het initiatief hebben genomen voor hef leggen van 2 x 20 M. bestrating bij de tramrails. De VOORZITTER antwoordde dat de klacht reeds bekend is. De heer v. d. ERF vroeg of de Kwa kei- brug hersteld zal worden op kosten van den genen, die hem beschadigd heeft. De VOORZITTER antwoordde bevesti gend. De heer HILTERMAN drong aan op huisvesting van de menschen, die door on bewoonbaarverklaring op straat komen. De heer JORRITSMA besprak de steun regeling voor werkloozen. Volgens de aan genomen regeling bedraagt de uitkeering f 11 per week, plus kindertoeslag. Nu is spr. een geval bekend dat door hef Burgerlijk Armbestuur aan een gezin van 6 personen, met 4 zeer jeugdige kinderen, f 4.50 is uitge keerd. Spr. zijn ook nog andere gevallen be kend. De VOORZITTER zegde toe eens te zul len informeeren. De heer TROMP, voorzitter van de werk- loozencommissie betreurt het, dat de heer Jorritsma dergelijke vragen niet ter bevoegder plaatse, d.i. de commissie, stelt. Spr. zegt, dat het een schande is, zooals sommige „werkloo zen" zich voor uitkeering opgeven. B.v. de permanent werkloozen en zij,' die zich bij voorkeur des Dinsdags opgeven, omdat 's Maandags de werkgevers informeeren naar beschikbare werkkrachten. De heer JORRITSMA meent dat de com missie aan de raadsleden individueel geen verantwoording schuldig is. Daarom wendt spr. zich tot B. en W. De gevallen, door den heer Tromp bedoelt, gelden niet het gezin, hetwelk spr. op h^t oog heeft. Overigens merkt spr. op, dat de heer van Hardenbroek de speech van den heer Tromp niet zou heb ben kunnen verbeteren. De heer TROMP aanvaardt dit als een compliment. Mevr. HOEKSTRA drukt er haar spijt over uit, dgt er nog geen speelterrein is in het noorden der gemeente. De VOORZITTER antwoordt, dat het terrein, hetwelk hiervoor geschikt is, tot 1928 is verhuurd. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. Jaarvergadering van H. B. C. Gister avond hield de R.K. Voetbalvereeniging H. B. C. haar jaarvergadering in het R.K. Vereënigingsgebouw. Vrijwel alle leden wa ren aanwezig, benevens vele dames der leden. Door de goede zorgen van den concierge was de zaal eenigszins feesfelijk versierd. Om 8.15 opende de heer H. J. v. d. Lin den, voorz. van H. B. C. de vergadering met den chr. groet, heette de aanwezigen en vooral ook de dames hartelijk welkom en memoreert in korfe trekken wat H. B. C. sedert de toetreding tot de R. K. F. en D. H. V. B. heeft gepresteerd om in het bijzonder te wijzen op het afgeloopen sei zoen, waf hun het kampioenschap der af- deeling R. K. T. bracht en het werkelijk goede werk in de wedstrijden om het kampioenschap der R. K. F., waarin H. B. C. I getoond heeft, al hebben zij hef niet tot dit kampioenschap gebracht, foch niet minder te zijn dan de sterkste club in de R. K. F. Woorden van dank worden gebrachf aan de overige bestuursleden, en in het bijzon der aan den secretaris en penningmeester voor hun grooten arbeid in het afgeloopen jaar, en waarbij de voorz. den wensch uif, dat allen het komende seizoen eendrachtig zullen samenwerken om H B. C- te bren gen op nog hooger peil. Ook wordt dank gebrachf aan de pers en in het bijzonder aan de vertegenwoordigers der R.K. Pers voor alles wat gedaan is in het belang van H. B. C. Nadat de secretaris de notulen der vori ge vergadering had voorgelezen, volgde eerst een lijvig jaarverslag van den secre taris, waarin uitvoerig werd gememoreerd de gebeurtenissen van het afgeloopen sei zoen. Hieruit blijkt ook daf het ledental stationair is gebleven. Daarna breng de penningmeester verslag uit over de financiën. De inkomsfen be droegen 1217.39)4 en de uitg. 1166.53, alzoo een batig saldo van 50.86X-, waar onder nog voorkomt een nog te innen post van 14.65. Daarna had de bestuursverkiezing plaats. De voorzitter en penningmeester werden op voorstel der vergadering bij acclamatie herkozen en namen hunne benoeming aan, doch de voorzitter gaf de leden in over weging eens naar een andere voorzifter uit te zien, daar hij door andere drukke werk zaamheden misschien binnenkort niet meer in staat zöu zijn de functie van voorzitter te blijven vervullen. In de vacatures, ontsfaan door het be danken van de heeren J. C. Luiten en J. Mooren, werd besloten voorloopig nog niet te voorzien, maar dezen aan te houden fot de volgende vergadering in Augustus. Tot leden der kascommissie werden aangewezen de heeren L. Warmerdam en F. Boting. Na de gebruikelijke rondvraag waaraan eenige leden deelnamen, werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten, waarna de rest van den avond werd door gebracht met muziek er. zang, waarbij de heer Donkerlo zich op waardige en prettige wijze van zijn taak als humorist heeft ge- kweefen door eenige zeer leuke voordrach ten fen beste te geven. Kruisverbond „St. Joseph". Vrijdag avond 31 Juli 's avonds 8 uur houdt het Kruisverbond „Sint Joseph" eene leden vergadering in het Patronaatsgebouw. Te agenda is als volgt 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingeko men stukken. 4. Benoeming afgevaar digden voor de Katholiekendag op 4 Aug. a.s. 5. Benoeming afgevaardigden voor de Jaarvergadering 6. Bespreking voorstel Jaarvergadering. (Verbod van alcoholgebruik voor Chauffeurs.) 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Tevens doet het bestuur een beroep op de leden, om de Kruisbanier, welke geregeld om de 14 dagen verschijnt, eerstens vooral zelf te lezen, en daarna deze aan kennissen, vrienden of buren ter lezing te geven, naar werkplaatsen mede te nemen, of in woningen af te geven, waar men denkt, dat deze nut kan stichten, om zoodoende „de Kruisbanier" meer populair te maken. Ook herinnert het bestuur er nogmaals aan, het insigne van het Kruisverbond zichtbaar te dragen, om zoodoende propaganda te maken voor deze zoo nuttige vereeniging. Een dag in angst. Een vijftienjarigen knaap, die in de keuken van een groot ho tel alhier zijn diensten verrichtte, beviel het niet langer, omdat hij door de koks nogal eens voor den mal gehouden werd. Inplaats van dit aan zijn ouders mede te deelen nam hij de beenen Groote ongerustheid bij de ouders na tuurlijk, toen ze vernamen, dat hun zoon dien dag niet in zijn betrekking was, waar naar hij s-morgens was vertrokken. 's Nachts werd de knaap door de Haag sche politie te Scheveningen aangehouden nn naar hier overgebracht. Op stap. Een 11-jarige knaap uit Amster dam. die heimelijk de ouderlijke woning ver laten had en hier zwervende werd aange troffen, is door de politi wer aan het ouder lijk tehuis terug gebratht. Bewusteloos. Een hier vertoevende badgast zakte aan de Van Speykstraat be wusteloos ineen Per brancard is hij naar zijn woning vervoerd. Een dure les. Een knaap, die op een treden. leaer weet, hoe hoog de eischen voor de diverse examens in onzen tijd wor den gesteld en hoe ongelijk de leerlingen vaak de gewone lagerp school verlaten. Er wbrdt dan ook aan onze Muloschjol met langzaam rijdende auto was gesprongen, den grootsten ijver gewerkt en menigeen durfde zijn zitplaats niet meer te verlaten, heeft zijn carrière aan deze schooi te dan- toen de wagen harder begon te rijden aan ken. de Zandvoortsche laan. j Dat de beste stuurlui ook in deze zuivere Er eindelijk afspringend, kwam hij te val- deskundige zaak aan wal staan, behoeft len waarbij hij verschillende kneuzingen op geen nader betoog en het moet nu maar liep. Zoo drong b.v. een der versplinterde eens voor goed uit zijn, om af te geven op brilleglazen hem boven het oog in 't voor- j een inrichting, die in alle opzichten den hoofd. toets der critiek kan doorstaan. Zal "een les zijn, die niet spoedig ver- j Wij van onzen kant wilen volgaarne aan geten wordt. I Je Katholieke ouders de raad geven: indien Een weihome afleiding. De Zeestraat werd in opschudding gebracht door een dienstbode die door haar mevrouw zou zijn mishandeld, omdat ze niet goed haar werk deed. 't Was direct een oploop en allerlei ver halen deden de ronde, waardoor de belang stelde steeds groeide. Een onderzoek wordt ingesteld. Intusschen was het een welkome afleiding op een regenachtigen baddag. De voetbalvereeniging Zandvoort zal op а.s. Zaterdag, 1 Augustus, des namiddags half 8 in „Zomerlust" met Leden en Aan- deelhouderse een algemeene jaarvergadering houden en daar de navolgende punten be handelen: 1. Opening; 2. Verslag secretaris; 3. Notu len; 4. Verslag Penningmeester; 5. Rapport Kas-Commissie; 6. Benoeming nieuwe Kas- Commissie; 7. Bestuursvoorstel, het bestuur zal de samenstelling (elftal-commissie) der elftallen regelen. 8. Verkiezing secretaris (aftredend J. Otter, herkiesbaar). 9. Verzoek Segerius. (Uitbetaling 40.) 10. Rondvraag. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert Donderdag 30 Juli 1925, des na middags om twee uur (nieliwe tijdregeling), ten raadhuize alhier. Agenda 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 16 Juni 1925. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verzoek van Mej. A. J. H. R. Osting om eervol ontslag als gemeentevroedvrouw ter standplaats Aalsmeerderdijk. 4. Voorstel tot benoeming van een vroed vrouw ter standplaats Aalsmeerderdijk. Voor gedragen wordt Mej. N. A. Verkerk te Ba- rendrecht. 5. Voorstel tot benoeming van een lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs (vacature J. Smit). Voorge dragen wordt de heer H. G. Bult, arts te Hoofddorp. 6. Voorstel tot benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur wegens het bedan ken van den heer C. J. Verbeek te Hoofddorp. De voordracht luidt als volgt 1. Dirk Hel der, 2. Willem Groen, beiden wonende te Hoofddorp. 7. Adres van het bestuur van de Christe lijke H.B.S. te Leiden om een bijdrage in de kosten van het onderwijs voor het bezoeken van die inrichting door leerlingen uit deze ge meente over het jaar 1923. 8. Voorstel tot conversie van een geldlee- ning. 9. Finantieele regelingen in de begrooting, dienst 1924. 10. Voorstel tot intrekking van het raads besluit van 5 Maart 1925, voor zooveel be treft de toelating van assistenten tot de scho len voor lager onderwijs in deze gemeente. 11. Voorstel tot het gunnen van den bouw van een nieuwe woning voor het hoofd van de openbare lagere school no. 8 nabij Benne- broek. 12. Voorstel tot dekking van het tekort over 1924 op den ontsmettingsdienst Haar lemmermeer van de N. R. vereeniging „Het Witfe Kruis". 13. Voorstel tot het aanvragen van rijks- voorschot krachtens de landarbeiderswet. 14. Voorstel tot verkoop van de veldwach terswoning te Abbenes. 15. Rondvraag. Geslaagd. Te s'-Gravenhage slaagde dezer dagen voor het mulo-diploma A. Mej. J. K. de Jonge, wonende te Nieuw-Vennep. Harddraverij. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de harddraverijver- eeniging te Hoofddorp besloten om den da tum van de alhier te houden harddraverij, welke was bepaald op Woensdag 30 Septem ber a.s. te veranderen en nader vast te stellen op Woensdag 23 September a.s. Dit besluit staat in verband met het feit, dat op Woensdag 30 September a.s. te Lisse een belangrijke harddraverij plaats heeft. Been gekneusd. De arbeider J. J., wo nende aan den Aalsmeerderdijk alhier en werkzaam bij de reparatie van de sluizen nabij Aalsmeer, had dezer dagen het on geluk een zware balk op z'n been fe krij gen, waardoor dit inwendig ernstig werd gekneusd. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen, terwijl J. voorloopig zijn arbeid wel niet zal kunnen hervatten. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht door de Postduivenvereeniging „de Lucht post" was de uitslag: van af Vilvoorde (België) afstand 162.6 K.M. In concours 72 duiven. C. van Nieuwburg 1, 15, 16, 19, 20; Chr. Wesfmaas 2, 6; R. v. Walsum 3; Jac. Wil- derom 4, 12, 13; G. Visbeen 7, 17; Joh. Tjalma 8, 11, 18; R. Kwaak 9; W. Spie- rings 10; H. v. d. Doel 14; C. Vaandering 15. In vrijheid gesteld te 8 uur; aankomst le duif: 10 u. 28 m. 15 sec.; 2e duif 11 u. 14 m. 30 sec. Gemiddelde snelheid per uur 54.2 K.M. ruim. Voetbal. Bij den gehouden voetbalwed strijd alhier, vervolg serie-wedstrijd, was de uitslag: Finale 3e afd. S. L. T. O. II— Schinkelhaven I, 11, Schinkelhaven na loting gewonnen. Halfweg comb.de Palm 1, 41, Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht door de Postduivenvereeniging ,,de Blauwe Romein" was de uitslag: vanaf 's-Hertgen- boich, afstand 85 K.M. C. v. Oeveren 1, 3; A. Herfsf 2, 5; B. Verhoog 4; J. Heeren 7. Onze R, K. Mulo-school. Men schrijft ons uit Hiilegom: Van deze onderwijsinrichting slaagden de volgende leerlingen: Voor het eindexamen M, U. L. O. en hel toelatingsexamen R. K. Kweekschool te Beverwijk: V. Bakker alhier; voor dc Kweekschool te Beverwijk mede J. Nuijens te, Vogelenzang, voor de 2de klasse der R. H. B. S. te Haarlem P. Brouwer mede te Vqgelenzang; voor het Seminarie Hage- veld: P. J. Roeien te Vogelenzang. Naast de felicitatie aan de geslaagden, brengen we gaarne een eere-saluut aan den heer P. J. Litjens, het hoofd der school, aan mevr. Litjens en den heer J. J. Litjens, die met hun drieën al dat werk verrichten We wijzen op deze uitstekende onderwijs inrichting met des te meer genoegen, waar we weten coder welke moe'lijke en on- I gunstige omstandigheden steeds is gewerkt. Het voorbereidend verband, dat zoo nood zakelijk is om als fundeeiiog voor het voort- -fezet onderwijs te dienen, laat wel eenigs- z-'cis te wenscTien over, al zou het ons te j ver voeren in deze in bü^ocderheden te uw zoontje of dochtertje aanleg heeft, om zich voor kantoor, onderwijzer of anderzins te bekwamen geeft ze met gerust hart over aan de leiding van den heer Litjens, waar ze een veilige en goede toekomst tegemoet gaan. Maar laat men er dan ook ter dege rekening mee houden, intijds te let ten op de vorderingen in, de lagere school, waar ze bijtijds aan het Fransóh beginnen, controleert ze en werkt mee. De goede naam, die de school van den heer Litjens zelfs ver buiten Hiilegom heeft, kan er slechts wèl bij varen, terwijl voor het betrokken schoolhoofd de grootste be looning is: algeheele waardeering, mede werking en zorg in het waarachtig belang .van Hillegoms Roomsche jeugd. Amerikaansche toeristen. Hedenmorgen arriveerde hier een Amerikaansche toeris tenboot van de Cunard-lijn met 400 Ameri kanen, die per extratrein naar Amsterdam spoorden en hedenavond om 5.09 zullen te- rugkeeren. Hedenavond vertrekt de boot nog naar Londen, Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt opgeheven de betrekking van havenknecht en ingesteld de betrekking van haven wachter. Met ingang van genoemden da tum worden tot havenwachters benoemd de heeren G. Nieuwbuurt en H. Bruin, thans havenknechts. Een goedkoop schoolreisje. Men schrijft aan de „Nwe. Rtt. Crt." Schoolreisjes zijn prettig en leerzaam. Meestal schrikken de kosten voor verre reisjes echter af. Hierop is ook wel iets te vinden, wat blijkt uit een reisje, dat een aantal leerlingen der Insingerschool te IJmuiden, heeft gemaakt. Het hoofd dezer school wilde een aantal leerlingen een wat meer afgelegen deel van ons land laten zien en koos Zeeuwsbh-Vlaanderen. Met 't, be stuur der Chr. school te Terneuzen werd besloten een aantal leerlingen tegen elkaar uit te wisselen en zoo gingen in de afge loopen week 22 jongens van IJmuiden naar Terneuzen, terwijl uit laatstgenoemde plaats 24 jongens naar IJmuiden togen. Bij de wederzijdsche ouders werd gelogeerd en men heeft in beide plaatsen gewedijverd, om het den jongens zoo huiselijk en prettig mogelijk te maken. Hebben de jongens uit Terneuzen genoten van zee, strand, bosch, de jongens uit IJmui den maakten de reis per vrachtauto en zijn daarmede ook een dag België in geweest, waar zij Gent en Antwerpen hebben be zichtigd. De reis ging onder goed geleide en in een kalm tempo van 25 K.M. per uur, zoodat ze alles op hun gemak kenden zien. Dit driedaagsche reisje heeft maar weinig gekost en de jongens hebben veel gezien en genoten. En twee groepen jongens hebben een onbekend deel van hun land leeren kennen en ook veel landgenooten. De in specteur van het lager onderwijs was met dit schoolreisje zeer ingenomen en hoopt, dat het. veel navolging zal vinden. Jeugdige inbrekers. De politie alhier hield Maandag drie jengens,'aanknapen van tO en 12 jaar oud, die rich in de rijks- viscnhal docr inklimming toegang hadden verschaft tot het kantoor van, den heer J. G. Niets werd ontvreemd. Alleen de schrijf machine werd onbruikbaar gemaakt. Verder hadden ze zich in de vischhal schuldig ge maakt aan diefstal van tarbot. Een tonijn ven 300 K.G. De stoomtreiler Maria Elisabeth Y.M. 37, bracht Maandag een tonijn aan, die een lengte van 1.80 M. en een breedte van 1.25 M had en 300 K. G. zwaar was. Deze vischsoort komt hoofdzakelijk voor in de Middellandsche Zee. Oproeping. De commissaris van poli tic te Bloemendaal verzoekt den heer, die Vrijdag j.l. 24 Juli 1925 zich in gezelschap van een klein meisje te Aerdenhout be vond en aldaar aan een dame mededeelde, dat even te voren een hond was doodge schoten en dat verleden jaar zijn hond was gedood zich tot het geven van inlichtingen te willen melden aan het bureau Van po- liie tê Overveen. Gevonden voorwerapen Een bos sleu tels, een autobandenlichter, een autosleutel en een gewone sleutel. Inlichtingen bij de gemeente-veldwachter R. van der Werf, Mond- en klauwzeer. Gedurig komen nog gevallen voor van mond- en klauwzeer nu bij vee van L. H. A. D. en bij O. d. W„ alhier. Personalia. Een zestal leerlingen van de Nederl. Herv school alhier, n.m. W. Alge- ra, Id. Brusse, E. Davidson, C. de Jonge, P. Tibboel en N. Verduyn, hebben ver gunning gevraagd met het oog op hun leef tijd, en verkregen, voor het M, U. L. 0.- examen te 's-Gravenhage. Het resultaat hiervan is dat alle candidaten zijn geslaag», wat een mooie prestatie is voor deze jeug dige leerlingen. Arbeidsbeurs. Als werkloos staat in geschreven 1 kantoorbediende. Bliksem ingeslagen. In dc woning van den caféhouder G., aan den Alkmaarschen straatweg onder Wijk aan Duin, is Dinsdag avond de bliksem ingeslagen. In de keuken werd vrij ernstige schade aangericht. Per soonlijke ongelukken Ks-Mp-i niet plaats. Concert. Hedenavond om half 8 geeft „Soli Deo Gloria', van Driehuis, een con cert in „Velserbeek". Aanbesteding. Dinsdag werd ten raad- huize aanbesteed het uitvoeren van het tweede gedeelte van het Stratenplan achter de Zeestraat, Baanstraat en Keesdelfsweg. Ingekomen waren 12 biljetten en wel als volgt: J. M. Tromp, Beverwijk 12600; J. A. Bruin, Beverwijk 12748, Firma A. SchoorI, Haarlem 13362; H. Oudshoorn, Beverwijk 12100; J. J. Collaart, Haarlem en W. Brom, Schoten 13512; Firma P. Langen- dijk 14049; G. den Adel, Velsen 11820; Aannemer Mij. „Noord-Holland", Heems kerk 14235; W. de Jong, Alkmaar 12889; V. Ph. Braun, Beverwijk 12000, L. L. Kevel, Amsterdam 12777; Ph. v. d. "ol, Amsterdam 12718. Laagste inschrijver is dus G. den Adel, Yelsen, voor 11820. De gunning volgt later. Het St. Jozef Rustoord. De officieele inzegening en opening van het St. Jozef geeft het inwrijven met PUROL dadelijk ver ichting en doet de jeuk verdwijnen. Doos d0 ct i Rustoord, zal vermoedelijk op 4 Septem ber a.s. plaats hebben. Arbeidsbeurs. Als werkloos staan in geschreven 1 marmerbewerker, 1 metaalbe werker en 1 bakker. Op hol. Op den Velserweg sloeg een paard, bespannen voor een wagen, op hol, doordat het schrok van een passeerend mo torrijtuig. Het paard werd direct gegrepen. De spoorstok van den wagen brak, waardoor het dier werd verwond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brand. In den afgeloopen nacht, circa half één, zag een surveilleerend agent van politie rookkolommen opstijgen. Met een collega stelde hij een onderzoek in en ont moette een juffrouw, die mededeelde waar de brand was. Het bleek, dat brand was uitgebroken in de schuur van Sch., achter zijn woning aan de Breestraat. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte het vuur met twee stralen op de waterleiding aan. Aanvankelijk vrees de men voor uitbreiding, doch door nathou den van de omliggende perceelen wist de brandweer den brand te beperken tot de schuur, die geheel afbrandde. Drie varkens, die in de schuur waren geborgen, kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend, terwijl de schade door verzekering wordt gedekt. De politie stelde een onderzoek in en ge bleken is, dat van eenige schuld of misdrijf geen sprake is. B m-j Dezer dagen vergaderde, onder leiding van den heer C. J. G. Struycken, het Hoofd bestuur van den Ned. R.K. Middenstands bond te Utrecht. Behoudens verschillende huishoudelijke aangelegenheden werden o.m. de volgende punten behandeld De bestuursfuncties werden verdeeld, met uitzondering van de functie van voorzitter, die door de algemeene vergadering wordt benoemd. Benoemd werd tot voorzitter de heer J. Meyering te 's-Hertogenbosch fot le secretaris de heer L. Peeters te Roer mond, tot 2e secretaris de heer E. Loekefeer te Hulst, tot penningmeester de heer H. v. d. Sand te Arnhem. Tengevolge van de reorganisatie van den Ned. R.K. Middenstandsbond moest het huishoudelijk reglement worden hernieuwd. Een door de bureaucommissie ontworpen huishoudelijk reglement werd goedgekeurd en zal nu nader ter goedkeuring aan het Vak"- bestuur worden voorgelegd. Behandeld werd een rapport van een daar toe ingestelde commissie betreffende de or ganisatie van den jeugdigen middenstand, onderwerp dat zeer belangrijk geacht werd omdat het meermalen door den Ned. R.K Middenstandsbond aan de orde was gesteld. Het bestuur heeft zich met dat rapport vereenigd en besloten zich dienaangaande in verbinding te stellen met de interdiocesa ne jeugdcommissie. In principe werd besloten op een desbe treffend verzoek van den R.K. Bond van Handels-. Kantoor- en Winkelbedienden om in nader overleg te streven naar Zondags sluiting, sluiting op de R.K. Feestdagen en behoorlijke werktijdregeling in verband mei een behoorlijk geregelde winkelsluiting. De algemeene Middenstands-bedrijfsraad is sinds geruimen tijd niet bijeen geweest. Het bestuur acht het gewenscht, dat daaraan meer aandacht wordt besteed en dat de tnid- denstandsbedrijfsraad meer dan tot dusverre vergadert, te meer waar in onderscheidene bedrijven bedrijfsraden bestaan, die naat werd opgemerkt, goed functionneeren er reeds zeer vruchtbaar werk hebben verricht. Maar al te zeer, meende men, wordt èn door de werknemers èn door de middenstanders over het hoofd gezien het groote nut van ac tieve bedrijfsraden voor de goede verstand houding tusschen de organisatie van pa troons en arbeiders, welke verstandhouding er in den laatsten tijd niet beter op geworden is. Besloten werd de aandacht van het Vak- bestuur erop te vestigen. Aan de commissie-Kooien heeft het be stuur verzocht bij het ontwerpen van een par tijraad rekening te houden met den wensch, dat deze mede op de sociale organisatie wor de gebouwd. Tevens is gevraagd over een concept-regeling advies te mogen uitbren gen, zoodra zij verschenen is. Verder maakte een punt van bespreking uit het orgaan „De Nederlandsche Hanze." Men was van oordeel, dat, hoewel het aan tal lezers zich steeds uitbreidt, niet gerust mag worden alvorens tenminste alle Hanze- leden lezers zijn geworden. Daarom zal in het najaar, met medewer king van de uitgeefster een intensieve pro paganda worden op touw gezet. Omtrent het op 7 en 8 October te Amster dam te houden R.K. Middenstandscongres, waarvan men verwacht, dat het een succes zal worden, werd medegedeeld, dat nu reeds blijkt, dat velé afdeelingen daaraan zuller deelnemen. In de belangrijkheid van het on derwerp „overheid en middenstand en in de namen der prae-advisers, dr. J. vi Beurden en burgemeester Stulemeijer, vond men voor deze belangstelling dan ook ruimschoots aan leiding. De prae-adviezen zijn reeds in druk, zoodat zij spoedig verkrijgbaar zullen worden gesteld. Uit een mededeeling van pastoor Gabriel aan de Academie der wetenschappen te Parijs blijkt, dat de winter van 1926 bijzon der streng zal zijn. Dit leidt hij af uit de periodiciteit eener reeks 74 jaren in ver band met de zon en maan. In deze reeks zijn twee perioden van 372 en 4 van 186 jaar te onderscheiden. Deze kringloop was tot nu toe onbekend. Gabriel heeft de be- teekenis er van voor astronomie en metc- orolcgie gevonden De strenge winter 1917 correspondeert bijvoorbeeld met dien van 1544. Die op zijn beurt komt overeen met die van 1539, 988 en 881. Winter 1740 was buitengewoon streng Seine en Theems be vroren bruggen bij Rouaan werden weg geslagen. Dit zou zich dus aanstaanden winter moeten herhalen overeenkomstig die van 995 en 1553, welke met 1740 cor- respondeeren,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8