imm- AhPj Vv/VaTJE-J- Voor de Juliaantjes. Voor Kees. V erkeersonge vallen. Donderdag 30 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16107 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Dikke woorden Nogal eenvoudig! De Kabinetsformatie. Agenda 31 Juli HET TREINONGELUK NABIJ DE CENTRALE WERKPLAATS. Wagaen omgeslagen te Beverwijk. Op den wallekant. Besmettelijke ziekten. Examen Hoofdakte. Akte-Examen Lichamelijke Oefening Middelbaar Onderwijs. De St. Vincentius-bibliotheek. De autobus KatwijkIJmuiden weer omgeslagen. Eerste Ned. Eelectr. Tram Mij. Hinderwet. Hondententoonstelling in het Brongebouw. Kerkconcert. „Voci et Amicitiae". Bureau van Auteursrecht van Beeldende Kunst. Barbiers en Kappers. N. V. SPAARBANK VAN DE SPAARNE BANK. Gevonden dieren en voorwerpen. Telegraphisch Weerbericht Koninginnedag. Vacantie-uitstapjes Haarl. R.-K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. LAATSTE NIEUWS~ Tegenspraak uit Madrid. Baldwin en het conflict in de mijnindustrie. Het gevolg van heftige tooneelen Een crediet van 15 millioen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. I I Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. Adverfentiên 35 rents per refe* Bij contract belangrijke korting. AdverteDtiën tusscben Jen teksl als ingezonden mededeelu 60 ct. per regel op de te Pagn 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver. teritiën 14 regels 60 ct per plaat» sing: elke regel meer 15 ct. bi vooruitbetaling. Alle atoonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Qf> ijlfi Levenslange geheele ongescrnKtneid tot werken door f dij een ongeval urn. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I u'j verlies van beide armen, beide hee-<»o nrh-id» ncr"- I *1." 'nrvJeliiWei «en bil verlies van een hand, f 195 °'L «ruw.. een wfl dij een Dreun van f Afl dij verlies vane« 1 /«Sy.'een voer of een oov duim of wnsvmaer 1 «JU. been of arm 1 *U. andere vinger. Vroeger hebben wij al eens in een pleidooi om te komen tot de zoo noodzakelijke in krimping van Staatsuitgaven gewezen naar de mogelijkheid van opheffing van het depar tement van Onderwijs. Meer direct deden wij dit in een der artikelen van een reeks, welke 'bedoeld was als voorbereiding voor de alge- raeene verkiezingen van 1 Juli j.l. In een be schouwing op 19 Juni j.l. pleitten wij onder bet opschrift', „de eerste onderwijsminister; ook de laatste?" regelrecht voor onderbren ging van het departement van Minister de .Visser onder een anderen diensttak b.v. binnenlandsche zaken. In de pers is zoo goed als niemand daarop ingegaan; men vond dat denkbeeld blijkbaar wat te gedurfd. En thans doet al dagen lang het hardnekkige ge rucht de ronde, dat de kabinetsformateur bezig is het aantal departementen in te krim pen van tien tot acht en onder de verdwij nende zou dan ook het departement van onderwijs zijn. Wanneer dit gerucht straks waar mocht blijken te zijn, dan is het wel een merkwaardige speling van het het 'ot, dat wij,die hehooren tot deweinige rechtsche bladen, welke het optreden van den heer Colijn hebben afgekeurd, onwetend een zijner eerste daden hebben voorbereid bij de publieke opinie. Maar dit terloops. Hoewel omtrent het nieuwe kabinet nog niets definitiefs vast staat, wordt toch aan het gerucht omtrent opheffing van „Onderwijs" als afzonderlijk departement wel zooveel waarde gehecht, dat het nu al adressen van onderwijsgenoot- schappen aan den nieuwen Kabinetsforma teur regent, om toch niet tot die snoode daad over te gaan. Wij drukken ons niet te sterk uit. In het avondblad van „de Telegraaf" van Dinsdag j.l. schreef niemand minder dan de onderwijsspecialiteit prof. R. Casimir een artikel, dat'begon met „nieuwe cultuur bedreiging" en eindigde met de bewering, dat het Ncderlandsche volk de eventueele op heffing van het departement van Onderwijs niet slechts als een bedreiging onzer volks ontwikkeling en beschaving, maar tevens als een hoon zou voelen! Dikke woorden, die tegenover de feiten geen stand houden. Op 19 Juni j.l. hebben wij in een bespre king van het beleid van Minister de Visser ons standpunt ten opzichte van al of niet handhaving van het eerste departement van onderwijs uiteengezet. Nu de vraag op het oogenblik er eene van actueel belang is ge worden wilien wij nog eens afdrukken, wat wij er in den'verkiezingstijd over schreven. Na enkele punten van critiek op het beleid van Minister de Visser te hebben opgesomd schreven wij: Eveneens hebben wij vaak en doen het hog, het misnoegen onderschreven tegen de z,ee van ambtelijke bemoeiingen, welke on der het nieuwe Onderwijsdepartement uit den Haag over de scholen en schoolbestu ren is uitgestort. De vraag rijst zelfs, of het wel gewenscht zal zijn in de toekomst het afzonderlijke Onderwijsdepartement te handhaven. In den tijd, waarin het werd opgericht, was het op zijn plaats. Uitvoe ring van het nieuwe artikel 192 der Grond wet, de nieuwe koers, welke het lager on derwijs in ons land inging, eischte een ge- heelen man, en een bekwamen. Wij hebben dien in dr, de Visser gehad; dat moet dank baar erkend. Maar als iedere nieuwe zaak heeft ook deze haar eigenaardige bezwaren en moeilijkheden meegebracht. Onwillekeu rig wordt er te veel belangstelling aan zulk een nieuwe instelling gewijd; het nieuwe departement moet laten zien, dat het er is en we weten, hoe het met staats- en ge„ meentelijke instellingen gaat: ze worden maar al te gauw topzwaar. Merkwaardig, dat dr de Visser vroeger zelf geen voorstander van de instelling van een afzonderlijk Onderwijsdepartement ge weest is. In 1917 verklaarde hij nog in de Kamer, dat hij het onderwijs als zaak van Rijksbemoeiing te klein achtte voor een afzonderlijk departement. En toen hij zijn eerste begrooting als minister verde digde, wees hij er op, dat zijn vroegere ar gument „in dezen abnormalen tijd" niet meer opging. Men bedenke, het was toen 1918! „In dezen abnormalen tijd ging hij verder nu de minister van Binnenland sche Zaken tevens voorzitter van den mi nisterraad, met allerlei werk is overladen, kan ik mij vereenigen met een t ij d e 1 ij k Departement van Onderwijs, maar het is politiek verstandig gedacht om te dien aan zien op dit oogenblik verder niets te prae- judicieeren, maar alleen de toekomst te laten spreken." Ziedaar de aanvankelijke meening van dr. de Visser zelf bij de aanvaarding van zijn taak. Wij voor ons zouden meenen, dat, wanneer er op de staatshuishouding straks nog aanmerkelijk bezuinigd moet worden, de opheffing van het departement van On derwijs daarvoor in aanmerking kan komen. Dat kan veilig geschieden door inkrimping van den ambtelijken omslag zonder daar mee het onderwijs zelf ook maar in het minst te schaden. Hoe vrijer men binnen zekere grenzen het onderwijs laat groeien, hoe minder papperassen men over de school uitstort, hoe minder dwang rrfen er van boven af op uitoefent, hoe meer de werkelijke volks ontwikkeling enop- voeding tot haar recht kan komen En om die opvoeding en ontwikkeling is het immers alleen te doen? Wanneer wij ons nog even in den tijd van de stichting van dit nieuwe departe ment terugdenken en zien wat er uit ge groeid is, dan komen weer de bijna profe tische woorden van den ouden leider der Christelijk-Historischen naar boven. De heer de Savornin Lohman toonde zich in dertijd over de benoeming van dr. de Vis ser tot eersten minister van Onderwijs ver heugd, meer echter om de keuze van den persoon van zijn partijgenoot dan om de instelling van het departement zelf, omdat, naar hij het uitdrukte, hij niet overtuigd was, dat bij elke ministerwisseling een mi nister van Onderwijs zal worden gevonden, van wien inderdaad kan worden gezegd, dat hij geheel op de hoogte is van de talrijke vraagstukken op onderwijsgebied „Daar om verheugt het mij aldus ging de grijze staatsman voort dat deze Minister voor stelt een Onderwijsraad in te stellen. Im mers ik geloof, dat datgene, wat tot nu toe door velen, ook in deze Kamer wordt ver wacht van een Ministerie van Onderwijs, beter zal zijn te verkrijgen van een onder wijsraad, die dan èn het Kabinet èn de Ka mer zal kunnen inlichten over de paedago- gische en meer wetenschappelijke kwesties. Waarschijnlijk zal dan na verloop van tijd blijken, dat deze splitsing ongedaan zal kunnen worden gemaakt en de departemen ten van Binnenlandsche Zaken en van On derwijs weder zullen kunnen worden ver- eenigd indien tenminste blijkt, dat de onderwijsraad voldoet aan datgene, wat ik voor mij van dien raad verwacht. Het is een groote illusie te meenen, dat departe mentale ambtenaren op den duur zich vol doende en voortdurend kunnen bezighouden met wetenschappelijke en paedagogische kwesties." Ziedaar een uitspraak van een staats man, die in deze dagen nog wel eens over wogen mag worden. Men roept om bezui niging en inkrimping van de Staatshuishou ding. Ziehier den weg Over den Onder wijsraad is niet voldoende te oordeelen, zoolang er een minister met een leger van ambtenaren in den weg staat. En juist in stituten als een Hooge Raad van Arbeid, Nijverheidsraad, Onderwijsraad enz., zullen ons in de toekomst redding moeten bren gen uit het verambtenaarde leven, door ont wikkeling der vrije krachten in de maat schappij, Nu wij weten, dat dr. de Visser in geen geval zich meer als minister be schikbaar zal stellen, is de samentrekking van het onderwijsdepartement met dat van Binnenlandsche Zaken voor iedere volgende regeering te overwegen. Dan zou dr. de Visser de eerste eh de laatste minister van Onderwijs zijn geweest. Dit schreven wij zes weken geleden. Wij hebben er thans nu er kans op verwezen lijking van onzén wensch bestaat, niets aan toe te voegen. Al dat geroep van aanslag op wetenschap en volksontwikkeling, al dat ge voel van hoon, al die kaakslagen, welke aan het kind zullen worden toegebracht bij een samensmelting van „Onderwijs" en „Binnen landsche Zaken" dat is alles valsch sen timent. De ware volksontwikkeling wordt niet door uitbreiding van de ambtenarij be vorderd. Wie een eerlijk onderwijsman op zijn geweten afvraagt, wat hij denkt van het Ministerie van Onderwijs, die krijgt te hooren: „sinds dat er is, weet ik niet meer, waaraan mij te houden; iederen dag komt er een nieuwe verordening, een nieuw voor schrift, een nieuwe circulaire." Het zou waarlijk geen kwaad kunnen, wanneer de school eens tot rust kon komen en de schoolbesturen en schoolhoofden wat minder werden herinnerd aan het bestaan van een eigen Minister in den Haag. Wij weten niet of straks de goden die in de regionen der hooge politiek gezeten rijn misscjrien te elfder ure nog tot de conclusie komen, dat het toch maar beter is 9 in plaats van 8 departementen te hebben. Er is dus nog kans, dat „Onderwijs" zelfstandig blijft bestaan. Los van alle politieke overwegingen echter, ligt de opheffing van dit als tijdelijk bedoelde departement voor de hand. Wat 'r dan ook gebeurt, het lijkt ons al een voor deel, dat de zaak thans de publieke belang stelling heeft. „De Tijd" citeert uit een onzer artikelen over de kabinetscrisis een paar zinnen, waarin wij schreven, dat de R. K. Kamer club wat betreft de aanwijzing, van den Kabinetsformateur werd geplaatst voor een voldongen feit. En het blad teekent hierbij aan: Men zou hier mogen vragen: Hoe weet de „N. H. Ct.", dat er met „de gekozenen van het Katholieke volk" niet voldoende voe ling" is gehouden? Is deze voeling door be doelde gekozenen verlangd en hebben zij daar blijk van gegeven? Zijn zij niet ten vol le gekend in het program van het komend Kabinet? En hoe rijmt het blad zijn eisch, dat het persoonlijk „gewichtig advies als voor de aanwijzing van den Kabinetsfor mateur", uitgebracht aan H. M .de Koningin, in een soort mandaat van onze „gekozenen" of een collectief advies moest worden omgezet hoe rijmt het blad dezen eisch met onze constitutioneele gebruiken? Wanneer „de Tijd" zich niet tot het citee- ren van een paar zinnen uit onze artikelen had bepaald, maar blijk gaf althans gelezen te hebben, wat wij over dé kabinetscrisis schreven, dan zouden de gestelde vragen overbodig zijn geweest. De zaak is dunkt ons nog al eenvoudig en wij hebben niet na gelaten daarop te wijzen H. M de Koningin raadpleegt de voorzitters der Kamerfracties, dat wil dus zeggen niet Kamerlid A. B. of C. zonder meer, maar meneer A B. of C- als voorzitter van zijn fractie. Nu kan men wel formeel zeggen: zoo'n voorzitter gaat naar de Koningin en geeft p e r - s o o n 1 ij k advies, dat is constitutioneel. Maar wat is er inconstitutioneels in, om vooraf over dat belangrijke advies met de Kamerclub te beraadslagen? Wij kunnen dat niet inzien Daar komt bij en dit maakt het formeele s'andpunt er niet beter om dat het bedoelde advies gevraagd wordt naar aanleiding van een stembusuitspraak Wel nu, het bestuur eener Kamerfractie wordt lang vóór de verkiezingen benoemd. Ligt het dan niet op den weg om voeling te houden met de nieuw gekozen Kamerfractie, die immers met de nieuwe regeering zal moeten samenwerken? En nu is het een feit, dat de nieuw geko zen Katholieke Kamerfractie voor het eerst bijeen is geweest Zaterdag's nadat Woensdag te voren de heer Colijn tot Kabinetsforma teur was aangewezen. Hadden wij recht om daaruit te concludeeren, dat de R.-K. Ka merclub toen alleen had te praten over het program van den formateur en niet over de keuze van diens persoon? Naar de Ned. uit de beste bron verneemt, zijn alle berichten, omtrent de samenstelling van het nieuwe Kabinet, nog geheel voor barig en daardoor in menig opzicht onjuist. De bezetfing der verschillende plaatsen kan niet worden vastgesteld, alvorens beslist is over het aantal en de indeeling der de partementen van algemeen bestuur. En juist dienaangaande bestaat nog onzekerheid. Dat de nieuwe minister van Oorlog ook Marine zal beheeren, staat vrij wel vast. Maar aan gaande de samenvoeging van Binnenlandsche Zaken mej Onderwijs en (in verband daar mede) het blijven van de afdeejing Landbouw bij Binnenlandsche Zaken of hare vereeniging met andere afdeelingen tot een nieuw depar tement, worden nog onderzoekingen inge steld. Het terugkomen op eene eerst in 1922, na rijp beraad en met groote kosten doorge voerde, regeling, schijnt bezwaar te ontmoe ten. Er mag echter op worden gerekend, daf de beslissing omtrent een en ander uiterlijk Vrijdag a.s. zal worden bekend gemaakt. Vorige opgaaf J 625,90' Ingekomen bij de Juliana-Stichting- Van de Wed, Z. V„ uit dankbaar heid, tot lafenis der gel. zielen 2.50 Tot navolging N. N. ter eere van het H. Hart 5,— Van N. N. 5. Van M. O 2.— Van E., uit Overveen 1. Verder nog: Van N. N. voor de Juliaantjes 0.50 Sociëteit „St. Bavo." Rederijkers 8 uur Bevolkingsbureau half 9 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89K> uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26 Vi en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.uj. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dag? en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 jur op Maandag-, Woe'nsdags- en Vrijdag avond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags vin 23 uur. Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Vorige opgaaf 216.80 O. A. Uit mijn spaarpot 0.50 Tot herstel van Kees en mijn vrouw 1. N. N. i._ C. -Z. voor Kees 0.50 Van N. N. te Zuid-Schalkwijk, ter cere van den H. Antonius 5. Totaal 224.80 Zooals we reed? mededeelden, had giste renochtend met een trein naar Amsterdam, nabij de Centrale Werkplaats een ernstig on geluk plaats Naar wij vernemen is de toestand van den stoker, die met het hoofd in aanraking kwam met de seinbrug en van den trein viel, nog steeds zorgwekkend. De ongelukkige, die in het St. Elisabeth's Gasthuis is opgenomen, was hedenmorgen nog steeds bewusteloos. Hedenmorgen sloeg een te hoog beladen wagen met sloffen van V. op den hoek van Peperstraat en Breestraat om 't Mag een wonder heeten, dat er geen persoonlijke on gelukken bij voorvielen, daar het juist ge schiedde, toen de stoet schoolkinderen den uittocht deed, en er veel volk op de been Gisteravond te 9 uur wilde men op het Donkere Spaarne voor perceel 50 een vrachtauto de garage binnenrijden. Doordat langs de helling de auto. die defect was, een andere richting nam, kwam de wagen met de voorwielen over den walkant te staan. De bestuurder sprong in het water, doch was onmiddellijk weer op 't droge en kwam er met een nat pak af. De auto werd veder cp de bestemde plaats gebracht. Totaal 641.90!4 Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar, Ruvsdaelweg 7, Overveen; Mevr. Cobelens, Parklaan 31, St. Joseph; mei Kordelaar, Assendelverrtraat 43, St. Bavo; Joh. de Dooper; Mevr. Teeuwen, Schoterweg, Pa rochies Schoten; Mevr. v. d Vangst, Gast huissingel, Parochie O. L, Vrouw Rozen krans; Mei T. Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie, St. Antonius. In de week van 19 tot en met 25 Juli 1925, kwam in deze gemeente 1 geval van diphthe- ritus voar. Geëxamineerd 8 ml. candidaten. Toege laten '-de heerer: D. Kalmijn van Huizen (N.-H.); H. van Hulst van Velseroord; A. Koppenol van Uitgeest; T. Kranenburg van Hilversum; J. Kriek van Amsterdam. HAARLEM, 29 Juli. Geëxamineerd 8 man nelijke candidaten. Geslaagd de heeren; A. Ras, Amsterdam; Th. A. van Beieren, Ber gen en Henegouwen, Leeuwarden. De St. Vincentius-bibliotheek in de Hage- straat 49, zal gedurende de maanden Augus tus en September gesloten zijn. Lezers, die nog boëken van de bibliotheek thuis hebbt n, worden verzocht deze ten spoedigste terug te bezorgen. De bibliotheek aan de Nieuwe Groen markt blijft op Woensdagavond geopend. De autobus, welke den dienst Katwijk IJmuiden onderhoudt, is weer omgeslagen. Het gebeurde thans nabij den „Ruygen hoek" onder Noordwijkerhout. De bus was vol pas sagiers, waarvan er eenige werden gewond door de glasscherven der gebroken -ruilen. Ernstige kwetsuren liep gelukkig niemand op, zoodat ook dit ongeval nogal gunstig af- geloopen is. Blijkens een statutenwijziging opgenomen in Bijv. 1671 der Stct. is het kapitaal der N. V. Eerste Nederlandsche Electrische Tram- Maatschappij gebracht op f 600.000, ver deeld in 600 aandeelen van f 1000, alle ge plaatst en volgestort. Oorspronkelijk bedroeg het kapitaal f 1.000.000, waarvan f 600,.000 geplaatst. B. en W. deelen mede, dat bij koninklijk besluit van 7 Juli het tegen de beslissing van hun college d.d. 9 Mei 1924, waarbij aan de N. V. Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes vergunning is verleend tot uitbreiding van hare fabriek van rijtuigen en spoorwagens aan den Verspronck- weg, ingesteld beroep ongegrond is verklaard en de door hun college bij voornoemd be sluit gestelde voorwaarden door andere zijn vervangen. De Kynologen Club „Amsterdam" zal haar tiende Hondententoonstelling organi- seeren op Zondag 6 -September 1925, in het Brongebouw. Hoewel een oppervlakkige beschouwing doet veronderstellen,dat deze onderneming, in verband met het groot aantal der dit jaar te houden tentoonstellingen, moeilijk als van een bijzonder kynologisch belang mag worden beschouwd, meenen wij toch de aandacht voor deze show te mogen vragen. Voor deze tentoonstelling zijn ongeveer 21 keurmeesters gevraagd. Verschillende in schrijvingen zijn reeds ontvangen. Het programma van het 7e concert te geven door Mia Peltenburg, Louis van Tul der en Hendrik Andriessen in dè Groote Kerk alhier, op Maandag 3 Augustus a.s.' vermeldt o.a. liederen en duetten van Carissini, Anerio en Desfontaines. Voor 't eerst te Haarlem worden op dit concert uitgevoerd vier fragmenten voor tenor en sopraan soli uit het oratorium Le Roi David van den jongen Zwitserschen com ponist Honegger. De heer Louis van Tulder Zingt bovendien 2 middeleeuwsche sequen- tia, door Hendrik Andriessen bewerktmen vindt hierover een toelichting in het tekst boekje. De organist Hendrik Andriessen zal het concert beginnen met praeludium en Fuga in c kl. t. van J. S. Bach en voorts spelen zijn eigenToccata. Zooals we reeds gemeld hebben, zullen de Gezamenlijke Kerkzangers van Amster dam Directeur Anton ter Steege, een Concert geven te Haarlem. Dit buitengewoon concert is nu bepaald op Disdag 29 September in de Gemeentelijke Concertzaal. Bij dit concert zullen twee solisten hun medewerking verleenen. Er blijkt reeds nu veel belangstelling voor dit concert te zijn. Er is in Haarlem een voorbereidingscom missie samengesteld, om het concert te doen slagen. Op de algemeene vergadering van hel Bureau van Auteursrecht van Beeldende Kunst, gehouden te Haarlem 28 Juli, onder voorzitterschap van den heer G. D, Grata- ma, werd hulde gebracht aan de nagedachte nis van mr, H. Louis Israëls, den vice- voorzitter, die het vorige jaar overleed. Gememoreerd werd onder groote dankbaar heid, het vele, dat hij voor het Bureau ge daan heeft. en Tot leden van den Bestuursraad werden gekoz.en de heeren prof. H. J. Wolter, Th. van Reijn en herkozen het aftredend lid de heer G. D. Gratama. Uit het verslag van het afgeloopen jaar, uitgebracht door den heer mr. A. Polak, namen den directeur, den heer mr. Cohen Tervaert, bleek, dat de toestand der vereenging reden tot tevreden heid geeft, daar het ledental gestegen is - het is thans 204 en de ontvangsten groo- fer waren dan in het vorige jaar. Op de vergadering van den Bestuursraad, die na afloop der ledenvergadering plaats vond werden de aftredende leden van het bestuur; de heeren W. E. Roelofs Jr. en R. A. Mauve herkozen en in plaats van mr. H. Louis Israëls tot vice-voorzitter benoemd Prof. H. J. Wolter. Het Juli-nummer van „Het Kappersblad", orgaan van den Ned. Barbiers- en Kappers- bond, bevat een uittreksel uit de jaarversla gen over het 25ste boekjaar van de afdeeling Haarlem van dezen Bond. Daaruit blijkt, dat de financieele verrich tingen dit jaar sloten met een voordeelig saldo van 118.7514. Het ledental bedroeg bij den aanvang van het boekjaar 94, thans bedraagt dit 103. Het Vak-depót (in- en verkoopcentrale) had een meerderen omzet van ruim 200, vergeleken met het vorige jaar. Tot het verbreiden van meerdere vakken nis hebben de dit jaar opgerichte technische ontwikkelingsclubs, voor dames- zoowel als heerkappers, veel succes gehad. De animo, om met deze clubs door te gaan, is bij vele leden in sterke mate aanwezig Omdat de basis, waarop de thans zich in Nederland ontwikkelende personeel-organi- satie staat, aansluitend is bij bet program der patroonsorganisatie, is in dit verslag sprake van verheugenis over het feit, dat de bediendenvereeniging te Haarlem in korten tijd een ledental van 70 wist te bereiken. Beide organisaties hebben aanvaard het be ginsel der Kappers Bedrijfsorganisatie, dat is de vaste vorm van samenwerking tusschen beide organisatie's, met het verplicht lid maatschap, een, voor het personeel geregel de rechtspositie, ziekte-uitkeering e. a. Waar de belangen van patroons en bedienden in het Kappersbedrijf zoo parallel loopen, kan het de patroonsorganisatie verheugen, dat het de bedienden-vereeniging te dezer plaatse zoo goed gaat. Het jaarverslag eindigt met; Is het afge loopen jaar voor de bestuurders een zeer diuk jaar geweest, terugblikkende mogen wij ten volle tevreden zijn, omdat Je organisa- i lie zoowel in lengte als in diepte dit jaar is gegroeid. Opgericht is de Spaarbank van de N. V. de Spaarne-bank, gevestigd te Haarlem. Zij is bevoegd één of meer bijkantoren in Neder land te vestigen. De vennootschap heeft uitsluitend ten doel het in bewaring nemen en rentegevend beleg gen der haar door de inleggers toevertrouwde gelden, een en ander met het oogmerk om winst te behalen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 2000, verdeeld in 20 aandeelen, elk grqot f 100, en is geheel geplaatst en volgestort. De aandeelen zijn op naam. Voor de uitgifte van spaarboekjes, inlagen terugbetalingen, rentevergoeding en verdere op de spaarbank betrekking hebbende aange legenheden, gelden de bepalingen van het spaarbankreglement, dat door de algemeene vergadering van aandeelhouders wordt vastge steld. De wijze van belegging van het kapitaal der vennootschap en van de ingelegde spaargelden wordt geregeld door de directie, in overleg met het college van commissarissen. Weyte, Ruichaverstraat 22, rijwielbelas tingmerk band van kinderwagen D. Eyke- naar, Harmenjansstraat 50, boodschappen boekje L. Heytveld, Mr. Joostenlaan 29, Boorden H. v. Broekhuizen, Lombardsteeg 8, Broche met inscriptie Politiebureau, Smedestraat, Ceintuur F. v. d. Peyl, Saenre- damstraat 66 zw., Geld P. Smits, v. Marum- straat 49. Geel hondje Kennel Haerlem, Terspytstraat Bruine hond, gebracht door Louwerens, Tetterodestraat 40 Hond (bast. fox-terrier) gebracht door Zwiers Bakenesser- gracht 77 Herdershond gebracht door de Haan, le Hoogewoerddw.str. 28 Hond (dobb. pincher) gebracht door J. v. Oploo, Ravelin'gsteeg 10, Regenjas J. v. Egmond, H. Mulierstraat 66, Schoten, Knip tang Kennel Fauna, Parklaan Wit katje, gebracht door Bunte, 2e Hasselaarstraat 2 Zwart-wit katje gebracht door Hertens, Jan Steenstraat 6, Kennel Haerlem, Terspyt straat Grijs-witte kat, gebracht door v. d Broek, Zij huizen 5, Grijze kat gebracht door- Veemer, Overtonstraat 26, Schoten, Grijze kat gebracht door Bergman, Paul Krugerstraat 31rd, Grijs-wit katje gebracht door N. Kra mer, Linschoterstr. 2rd, Zwart katje gebracht door Duindam, Wilgenstr.25 Schoten, Zwart witte kat gebracht door Blom, Ged. Schalk- burgergracht 80 Grijs-witte kat, gebracht door C. Snellens, Zomervaart 18, stuk kant W. A. Smits, de Clercqstraat 127, oorknopje J. C. Schuil, Verl. Wouwerman- straat 99, bjuine kinderportemonnaie F. v. Heerde, L. Annastraat llzw., rijwielbelas- tingmerk H. Stals, Bolwerkslaan 23, idem H. Steffens, Koolsteeg 14, idem J. G. W. de Droog, Rozenmarijnsteeg 14, lederen vest Politiebureau, Smedestraat, transport rijwiel. Medegedeeld door het Ned Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Juli. Hoogste barometerstand 763.3 m.M. te Janmaijen. Laagste barometerstand 748.8 m.M. te Lerwick. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 Juli. Matige zuidelijke tot westelijken wind, be trokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog enkele regenbuien, zelfde temperatuur. De komst der Koningin is bepaald op 28 Augustus, zoo schrijft ons een abonné. Dt gemeente, als gastvrouwe heeft aan de vereeniging „Koninginnedag" overgelaten de feestelijkheden te regelen, en het programma samen te stellen. Wij twijfelen er niet aan cf dit zal wel keurig in orde komen. Maar waarom hooren wij nog steeds niet wat de plannen zijn, hoe het programma in groofe lijnen is samengesteld! Het wordt nu toch zoo langzamerhand tijd, dat er iets bekend wordt, zoo langzamerhand moet het enthou siasme opgewekt worden, opdat straks alles gesmeerd loopt. Als men blijft wachten tct het einde, beloopt men de kans, dat aüe plannen lauw zullen worden ontvangen. Wii weten nu dat een twintigtal vereeni- gingen zal meedoen aan de huldebetooging. Wat zal er echter nog meer gebeuren? Van de buurtvereenigingen is ook nog zoo goed als niets bekend Waarom geen samenwer- king gezocht. Dat ieder op eigen houtje tracht iets te doen, is heel mooi, doch nog steeds geldt de spreuk: „Eendracht maakt Macht Laat het publiek niet gissen, be tracht niet zoo'n geheimzinnig stilzwijgen. Nog slechts één maand blijft er voor de voor bereiding. Laat men in deze maand behoor lijk publiciteit geven aan de bestaande plan nen, opdat wij straks niet op het laatste nip pertje het enthousiasme moeten forcecren. Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Achteruit OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Onder presidium van den heer P. J M. Leeuwenberg, had gisterenavond in St. Ba vo een bijeenkomst plaats van de dames, die zich welwillend beschikbaar hebben ge steld als geleidsters voor de vacantie-uit stapjes, die dit jaar voor de derde maal door bovengenoemde vereeniging zijn georgani seerd. Dat dit werk in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het jaarlijks groeiende aantal deelnemende kinderen. Dit jaar beloopt het aantal kinderen dat voor deelneming is op gegeven, circa 400. De bijeenkomst was zeer goed bezocht. Een 40-tal dames had aan de oproeping ge hoor gegeven. In onderling overleg werder thans de terreinen bepaald, waarheen de verschillende groepen op de onderscheidene dagen zullen uittrekken, waarbij rekening moet worden gehouden eenerzijds met dc noodzakelijkheid om voor elke groep afzon derlijke terreinen le nemen, anderzijds met de wenschelijkheid om voor iedere groep in de keuze van de speelplaatsen de noodige af wisseling te brengen. De besprekingen hadden een zeer vlot verloop. Het was den dames aan te zien, dat zij haar taak met groot enthousiasme opvat ten Het Bestuur heeft zich voor dit jaar weten te verzekeren van de medewerking van eenige heeren onderwijzers, die dc da mes van de verschillende groepen, zoo noo- dig, kunnen assisteeren. Alle hoop i» thans gesteld op mooi weer. dat voor het welslagen van de uitstapjes een groote factor is. Morgen Vrijdag trekken de groepen voor de eerste maal uit van uit de Klevcr- parkkerk, de Spaarne-kerk en de St. Bavo. De uitstapjes hebben vervolgens plaats op iederen Dinsdag en Vrijdag van Augustus. BERLIJN, 30 Juli. In tegenstelling met Je berichten in de Parijsche bladen, wordt uit Madrid gemeld, dat de toestand voor de Franschen aan het Marokkaansche front weer ongunstiger is geworden. De Riffs zou den eenige forten nabij Fez veroverd heb ben en de geheele bezetting gevangen heb ben genomen. LONDEN, 30 Juli, De eerste minister, Baldwin, heeft hedenmorgen zijn pogingen, om het conflict in de mijn-industrie op vre delievende wijze te regelen, voortgezet. Hij had nieuwe conferenties met de mijneigena ren en mijnwerkers teneinde een basis te vinden voor directe onderhandelingen. Daar voor confereerde hij met de ministers van Arbeid en voor de mijnen en met den eer sten lord van de Admiraliteit. BERLIJN, 30 Juli. De Centrum-afg evaar- digde Neumann is door de inspanning tijdens de heltige tooneelen in den Rijksdag onge steld geworden en is naar het ziekenhuis vervoerd. BERLIJN, 30 Juli. Volgens een bericht uil Essen aan de Vossische Zeitung is aan de mijn-industrie in het Roergebied door de Golddiscontbank, een crediet van 15 mil lioen mark toegestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1