x Voor de Juliaantjes. Voor Kees V erkeersonge vallen. Hingrijden te Santpoort. FINLAND. nm» Vriidag 31 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16108 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Het Land derDuizend Meren mst. Het station te Helsingfors. Agenda 1 Augustus fSSö^|iËjÊ| IMM N, Nj] De aankomst der Hollandsche journalisten in de Finschc Hoofdstad. l Het nieuwe Kabinet. Auto te water. Aanrijding te Zandvoort. Tramontsporingen fe Zandvoort. Lijst van Instellingen van Weldadigheid. Examen Gymn. M. O. Examen Hoofdakte. De verbinding tusschen Spaarndam en Haarlem. GEMEENTEZAKEN. Uit de Bloembollenstreek. Fietspaden. J. J. WEBER ZuON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Comité Haarlem en omstreken ter bevordering Luchtverkeer Holland— Indië. Vereeniging van Postduivenliefh. „De Snelvlieger" te Haarlem. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE Advertentien 35 rw?» Bij contract belangrijk- «orung Advertentien tusscbeo -len teka? als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de 1® Pagina s 75 ci. per regeL Vraag- en aanbod-ad ver» isptiën 14 regels 60 ct per plaat» sing: elke regel meer 15 ct-, bi vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Of> ,1 ft Levenslange geheele ongeschiktneid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f 19^ bij verlies van een f Cfl bij een breuk van f £f) bij verlies tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerineen I «U'Utl.* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I OU. doodelnken afloop 1 uiiO. een voet of een oog duim of wiisvmger J OU. been of arm r 1 *U. andere vii vaneen vinger. i. Heine heeft in zijn Harz-Reise een mees terlijke en geestige beschrijving gegeven van het reizen. Het achterlaten van alles, wat in den. dagelijkschen kringloop van be langrijke en minder belangrijke gebeurte nissen een stuk van je gewoonfe-leven wordt, het treden uit de gewone omgeving heeft een verjongenden en vernieuwenden invloed op den mensch. Weliswaar was in Heine's tijd hef reizen iets heel anders dan nu, wat intusschen niet wegneemt, dat de psychologische uitwerking ook fhans nog dezelfde is. Dat gevoel van los te zijn van alles be kruipt je, zoodra je over de grens benf. Als je geen Hollandsche gezichten, kranten en opschriffen meer ziet. Ariadne het Stettiner Haf uit. In Swine- münde, vóór het stoomschip in volle zee komf, speelt het orkest het Wilhelmus. Het scheen aan boord bekend te zijn, dat de Hollandsche journalisten de reis zouden meemaken. Trouwens er waren buiten ons nog verscheidene Hollanders aanwezig. Op weg naar Berlijn hadden we reeds kennis gemaakf met twee Hollanders in onze cou pé, die door hun patroon waren uitgezonden naar Finland, om daar aangekocht hout te gaan keuren. Op het muziek-programma kwamen behalve het Nederlandsche volks lied nog verschillende nationale liederen voor. Twee etmalen duurt de overtocht. De eerste avond werd voor velen een te leurstelling. De woelige zee wekte onder de meeste passagiers eruptieve verschijnse len op. Te ongeveer elf uur was alle leven aan boord verstild en in de dompige ca bines was 'n benauwd kabaal, dat bij tijd en wijle hoorbaar was, het bewijs, dat nog niet allen met de zee hadden afgerekend. Van Karnebeek blijft met de leiding van buitenlandsche zaken belast. Omtrent wa terstaat en koloniën bestaat nog eenige onzekerheid; stellig zal aan het hoofd van een dezer beide departementen een Ka tholiek komen, en het is niet onmogelijk, dat het andere een anti-revoluionair tot chef krijgt. Dienaangaande schijnt echter nog geen zekerheid te bestaan WAT NIET IEDERE HAARLEMMER WEET. EEN CURIOSUM BIJ HET STATIONS PLEIN. De controle aan de grens, die in de oor logsjaren en ook nog geruimen tijd nadien in staat was tot diep in Duitschland je hu meur fe bederven, is nu teruggebracht tot een gemoedelijk praatje in den trein met den douane-beambte, die vriendelijk infor. meert of je ook iets hebt aan fe geven. Op een simpele ontkenning wandelt de man verder en het afgebroken gesprek kan wor den voortgezef Even denk je terug aan de dagen, toen op het controle-stafion het heele gezelschap den frein moest verlaten naar de visitatie-zaal zwoegde, om daar bij wijze van efen marskramêr te etaleeren, wat werd meegevoerd. Het traject Benfheim-Berlijn leverde een vrij eentonig landschap op: uitgestrekte weilanden, waarop de hooibouw in vollen gang was, met als eenige afwisseling een berggroep hier en daar aan den gezichtein der,of een hooge brug over een rivier ge spannen. 9 Berlijn zelf met zijn brute huizen-massa kon me nog minder bekoren dan vroeger. „Unter den Linden" is ook onder het repu- blikeinsche Berlijn nog d e straat gebleven, hoewel ze thans den glans en luister moet derven van vorsfelijke intochten en militair vertoon, die eens zulk een voornaam cachet ïan dif stadsgedeelte gaven. De tweede dag was rustig en prachfig Vrijdagmorgen negen uur ongeveer legde de Ariadne in Reval aan, waar de Holland sche kruisers Tromp en Heemskerk voor anker lagen in de haven, pveneens met be stemming vcor Helsingfors. Het laatste gedeelte onzer zeereis Reval- Helsingfors werd voorspoedig afgelegd en fegen één uur kwam Helsingfors in zicht. Wij varen tusschen rofs-eilanden, grijs en groen-begroeid sommige en op den achter grond koepelen reeds de witte kerken van Helsingfors. de hoofdstad van Finland, met ongeveer 200.000 inwoners, prachfig gelegen op een schiereiland in de golf van Finland, aan drie zijden door water omgeven, aan de zuidzijde beschermd door de vesting Svea- borg, het Gibraltar van het Noorden, ge sticht in 1749 door Augusfin Ehrensvard. Op den 12den Mei 1918 werd de vlag van het vrij geworden Finland voor het eerst op deze vesting geheschen Op den aangegeven tijd loopt de Ariadne de haven van Helsingfors binnen. We zijn op Finschen bodem aangekomen. EUG. DE BY. n Sociëteit St. Bavo. Gewone zittingen 7 uur. Brongebouw. Handelstentoonstelling 2 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9'A uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 26'A en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond Van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Ovcrveen (dr. C. B'oSch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothsek Jansslraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 .uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie lederen Dinsdagavond. T Vorig bedrag /641.90K. N. N., voor de Juliaantjes 1, Ingekomen bij Mevr. v. d. Vangst: Voor verdere beterschap mijner zieke moeder lt Van Mevrouw G2,50 Den heer Rj. Voor veel zegen 2. Van A. F. v. B. om voorspoed in zaken t j. Voor beterschap van ons cenig kind 1. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzbaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Vorig bedrag ƒ224.80 N. N. voor Kees2. Van Nico voor Kees per postwissel f 1 N. N., per postwissel f j 50 Van J. A. B. te Haarlemmerliede 0.50 Van Berlijn gaan we na een kort opont houd door naar Stettin, want het doel van de reis is Finland ik zou dif waarlijk bijna vergeten te vertellen. In den zomer van 1924 brachten de Finsche Journalisten een bezoek aan ons land en nu zouden de Hollandsche collega's een tegenbezoek brengen aan Finland. Op Woensdag 8 Juli j.l. 's morgens negen uur verzamelden zich de Hollandsche deel nemers (veertien in gefal) aan het Stettiner Bahnhof in Berlijn, om gezamenlijk naar Stettin te gaan, waar 's namiddags vier uur het s.s. Ariadne ons naar Helsingfors zou brengen. Deze reis bief meer variatie dan het gedeelte Hollandsche grensBerlijn. Er is een aangename afwisseling van bouw- en boschland. Op sommige velden was de oogst reeds aangevangen en vrou wen met kleurige hoofddoeken verzamel den de garven, die door de mannen op de wagens werden gestapeld. Te één uur zijn we in Stetfin. Na de lunch wordt de stad bezichtigd, waarna we de loods opzoeken, waar de tickets voor de Ariadne worden uitgereikt, die door een duimloos beambte worden gereed gemaakt. Precies vier uur werd het sein tot ver trek gegeven. De muziek speelde ,,I wan der on as in a dream". Wuiven, handdruk ken, precies als bij ons. Statig stoomt de De opdracht aanvaard. Naar het „Vad." verneemt, heeft de mi nister van Financiën, de heer Colijn, Don derdag te Soestdijk aan H. M. de Koningin medegedeeld, dat hij de opdracht, hem door H. M. verleend, tot vorming van een nieuw kabinet, aanvaardt. Naar het blad met zekerheid weet mede te deelen, is het gerucht, dat het departe ment van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen zijn zelfstandig bestaan in het nieuw te vormen kabinet zou verliezen en ondergebracht zou worden bij een der ove rige departementen van algemeen bestuur niet juist. Van het nieuwe kabinet zullen, volgens de N, R. Ct. negen ministers deel uitmaken. De portefeuilles van binnenlandsche zaken en landbouW (één departement) en van justitie zullen aan Chrisfelijk-Historischen worden toevertrouwd; die van financiën en van onderwijs dat na rijp beraad zijn zelf standigheid behoudt) aan anti-revolutio nairen. Aan het hoofd van het ministerie van landsverdediging en van dat van ar beid zal" een Katholiek komen, en minister Totaal ƒ230.80 Het gaaf in de laatste dagen weer slapjes met de giften. Een dag mochten we ons ver heugen in een grooten toevloed. Toen kwam er meer dan J 100 voor Kees binnen. Maar daarmee was het ook#weer gedaan en dat was jammer. Het moest eigenlijk iederen dag steeds maar weer „crescendo" gaan, want dat verdient Kees. Ieder, die 't „Trek je" in ons blad van j.l. Zaterdag heeft gele zen, zal volmondig moeten toegeven, dat elke gift aan Kees best besteed is. Hij is een aardige en brave jongen die nu door zulk een noodlottig gebeuren in een bekla- genswaardigen toestand is gebracht. Toe, laten we weer probeeren het cijfer zoo groot mogelijk te maken Iedere gift hoe groot of klein ook, is steeds van harte welkom en Kees zal er iederen gever uiterst dankbaar voor zijn. Dat weten we zeker. We hebben nu twee inschrijvingen. Een voor de „Juliaantjes" en een voor Kees. Laat het nu een edele wedstrijd tusschen deze twee worden, wie het hoogste bedrag bereikt. Dus laten we Kees nu niet vergeten. Bovenstaande foto zal voor velen onzer lezers een raadsel zijn. Wat is daar nou voor bijzonders aan te zien, zal men zich afvragen. De meesten zullen niet eens weten waar het staat. Ter opheldering dus eerst de plaats, Het bordje bevindt zich op den hoek van de Rozenstraat en den Kruisweg, pal tegen het café van den heer «Rolls. Ongeveer een 25 jaren staat het daar reeds. Op de foto ziet men een heer, vermoedelijk een Amerikaan, die alle oudheden van Holland bezichtigt, ook dit paaltje bewonderen. Als men goed kijkt, kan men zijn gedachten van zijn rug lezen: „Oh yes, sure, here are stopped the Spaniards. How beautiful." Hier zijn zeker de Spanjaarden tegengehouden! Hoe aardig! Hij herinnerde zich ongetwijfeld een soortgelijk paaltje op het Valkhof te Nijmegen, waarop vermeld staat, dat daar Claudius Civilis stond, tandenknar send toen hij de Romeinsehe heirscharen zag naderen. Natuurlijk, zonder twijfel staat het paaltje er in de Rozenstraat met dezelfde beteekenis. Jammer genoeg beduidt het ech_ ter wat anders. Niemand heeft daar tanden knarsend gestaan, het was alleen een waar schuwing voor den spoorwegovergang vóór den bouw van het tegenwoordige station Nooit heeft het paaltje geknarst, steeds stond het daar als een zwijgende waarschu wing. Toen het station werd gebouwd, de overweg verdween, bleef het daar staan, het word alleen recht gezet. Het mocht daar niet weg, je kunt immers nooit weten. Stel je voor dat er weer eens een overweg komt. Het huis waar het tegen staat, werd verbouwd. Angstvallig bouwde men er langs, men raak te het paaltje niet aan. Het zal niet lang meer duren of het wordt ondergebracht in het museum, waar het een groote merkwaar digheid zal zijn. Op het oogenblik ziet men dikwijls aan voor een halte van de E.N. E.T. Dat zijn natuurlijk Hollanders, die dat doen. Toch is het werkelijk vriendelijk om een waarschuwing daar te plaatsen, dat men niet door moeten loopen, vanwege de zich daarachter bevindende harde substantie. Totaal 651.40 'A Penningmeesteressen zijn. Mevr. Bar. Rpvsdaelweg 7, Overveen; Mevr. Cobelens, j Parklaan 31, St. Joseph; raej Kordelaar, Asscr.delverrtraat 43, St Bavo; Joh. de Dooper; Mevr. Teeuwen, Schotcrweg. Pa- 'ochies Schoten: Mevr. v. d Vangst, Gast huissingel. Parochie O. I- Vrouw Rozen krans; Mej T. Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie St. Antonius. Een vijftal dames en hecren reden Woens dagavond in een auto, komende uit Den Haag op den Sloterweg te Haarlemmermeer, met het doel naar Amsterdam te gaan. Een der dames bestuurde de auto. Ter hoogte van het dorp Nieuw-Vennep gekomen ge raakte de dame door onbekende oorzaak jdotseling haar stuur kwijt, met het gevolg, dat de wagen eerst tegen een boom reed en daarna in den wegsloot terecht kwam. De in- zitlendc personen werden allen uit den auto geslingerd en kwamen in een weiland terecht. Een der dames verwondde zich daarbij vrij ernstig. Zij werd naar Nieuw- Vennep vervoerd en door dokter Schreuder verbonden. Het gezelschap is later, na be komen te zijn van den schrik, per gehuur de auto naar Amsterdam gebracht. De deer lijk gehavende auto is uit den wegsloot ge haald en naar Amsterdam vervoerd. In de Pakveldstraat reed een zware vrachtauto den wagen van een vischventer aan. De autobestuurder bemerkte niets maar de eigenaar van het gekraakte wagentje wist het hem wel aan 't verstand te brengen. De koopwaar werd over de straat verspreid, de wagen beschadigd. Een paar malen liepen gisteren weer wagens der E. S. M. even voor het eindnunt te Zandvoort uit de rails. Waar een ge deelte der baan pas vernieuwd is, kan de wissel nu niet de oorzaak zijn. Beide keeren had men den wagen spoedig weer in de rails. Het verkeer, over een lijn geleid, on dervond geen vertraging. TRAM UIT DE RAILS. Te kwart vóór acht gisteravond liep de middelste wagen van een 3-wagentram, ko mende uit Amsterdam, op de Lange Brug, tengevolge v£#l den slechten .toestand der rails uit het spoor. Daardoor moest het rij- verkeer tot 8 uur worden stopgezet, terwijl intusschen personeel der E.S.M. den wagen weer in de rails bracht. Het tramverkeer werd gedurende dien tijd door overstappen onderhouden. OM DEN ZILVEREN ZWEEP. B. en W. van Haarlem, brengen fer open bare kennis, dat zij bij besluit van 29 Juli 1925 de vereeniging „Het Brokkenhuis" te Haarlem hebben geplaatst op de lijst van Instelling van Weldadigheid, bedoeld in art. 3 der Armenwet. Opgeroepen 10 candidaten. Teruggetrok ken 3 candidaten. Geslaagd de heeren: F. W. Wiegel, Amsterdam: A. C. G. Kroon, Rotter dam; J. H. E. van de Pufte, Amsterdam; E. Kerker, Haarlem. Geëxamineerd 5 mnl. candidaten. Toege laten de heer J. W. Maas, van Amsterdam.' Inzake de verbinding door een autobus dienst tusschen Spaarndam en Haarlem, werd ons nog medegedeeld, dat in een onder houd met iemand uit den omtrek besloten is den dienst voort te zetten, waartoe desnoods het materiaal van de firma Mastenbroek door bedoelden persoon zal worden overgenomen. Het is een verheugend bericht voor de be trokken gemeenten. Wel mogen wij de aan dacht er op vestigen dat deze autobusver binding tusschen Spaarndam en Haarlem van groot belang is voor de gemeenten Spaarn dam en Haarlemmerliede (van deze gemeente zitten wel eenige honderden bewoners aan Spaarndam vast) en er alle reden is om den dienst te subsidieeren vanwege deze beide gemeenten. Ook van de kinderen die per autobus naar Haarlem's scholen gaan. be- hooren ettelijke tot Haarlemmerliede, zoodat naar onze bescheiden meening er voor deze gemeente reden is een geringe te gemoet- komind te dev«n_ Flet gras was gehooid en het koren was binnen, De najaarszon gloorde met feest' lijken glans 't Was kermis in 't dorp en de blonde boerinnen, Geleidden de juichende boeren ten M dSI,S Men schrijft ons uit Santpoort: Zooals wij onlangs meldden, zal het groot Ringrijden der Vereeniging „„Santpoorts Ringrijden" plaats hebben op Woensdag 26 Augustus. Weliswaar niet om een zilveren zweep, doch om den zilveren wisselbeker. Op 1 Augustus 1752 had alhier, in zooverre dat is na te gaan, een ringrijderij plaats, vlak voor het logement „de Weijmsn". De eigenares van „de Weijman", toenter tijd Maria Sebouts, wed Dirk van Schuylen- burg, stelde een zilveren zweep voor den winnaar disponibel Aan deze wedstrijd wa ren zes deelnemers; de zilveren zweep werd gewonnen door Tjeert Hendriksz. Als wij nagaan de deelneming van vroeger en thans, dan komen wij tot de ontdekking, dat de animo meer als tienmaal zooveel ge worden is. Doch in deze ongeveer 175 jaren zijn de gemeente en de omgeving ook be langrijk uitgebreid en bevolkt. Waren het. in 1752 alleen heeren, die aan dezen wedstrijd deelnamen, thans is het een spel geworden voor dames en heeren Dat dit spel in Santpoort niet alleen geliefkoosd maar ook ingeworteld is, bewijst wel de vele deelname, dank zij ook het ijverige en wakkere bestuur der vereeniging. Op de gehouden vergadering van Woens dag j.l. werden door den voorzitter als nieu we commissieleden geïnstalleerd de heeren D. Nol en C. Meijer. Had de vereeniging „Santpoort'sRingrijden" verleden jaar het geluk de heer K. Boekei, zcon van den veteraan der vereeniging, de heer K. Boeker, in haar midden te krijgen, nu kan ,de vereeniging een tweede succes boeken door beslag te leggen op den heer C. Meijer, zoon van den veteraan der ver eeniging, de heer D. Meijer. Hoogstwaarschijnlijk zal, behoudens goed keuring van den burgemeester, aan het ring rijden een bijzondere attractie verbonden worden. In een adres verzoekt het Bestuur van den Kerkeraad van de Vereenigde Doops gezinde gemeente te Haarlem de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor verbete ring van de speelplaats der school voor ge woon lager onderwijs aan het Groot Heilig land 10. Volgens de overgelegde voorlonpige ra ming zullen de kosten daarvan 675 bedra gen. Aangezien het verzoek geheel voldoet aan de eischen. gestpld in art. 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920, stellen B. en W. voor de gevraagde medewerking te verleenen. B. en. stellen voor te besluiten aan dc Gemcenttelijke aondschool voor nijver heidsonderwijs alhier te benoemen, tot tij delijk leeraar voor den cursus 1925—1926: 1 den heer G. Brakel, geboren 7 Sepf. 1895; 2. den heer A Wensing, geb. 29-Mei 1874; 3. den heer H. Felix, geboren 8 Nov. 1887; 4. den heer A. van Harreveld, geb. 22 Juli 1875; 5. den heer N. G. Schulttheis, geb. 14 Februari 1896 6. den heer H. A. Oosterlee, geb. 30 Nov. 1896; 7. den heer J. G. Rijke- boer, geb. 29 Juni 1896; 8. den héér H. Eebes, geb 28 Febr. 1889. INBRAAK IN EEN ONBEWOOND PERCEEL. In den nacht van Woensdag op Donder dag j.l. hebben ongenoode gasten zich blijk baar door het verbreken van een kelder raampje, toegang verschaft tot het perceel Floraplein 25, bewoond door de familie v. d. V. Toen den volgenden dag een persoon, die in de buurt woont en de sleutel van het perceel onder zijn berusting heeft, in het perceel kwam, constateerde deze, dat alles doorzocht was. Niets echter werd ont vreemd. Toevallig is dit een der weinige perceelen, waarvan de bewoners afwezig zijn, zonder dat de politie daarvan kennis heeft. Het Kweekersblad" meldt: Verschillende exporteur-kweekers hebben plannen gemaakt om in Amerika Narcissen te gaan kweeken De combinatie van Narcissen-kweekers te Sassenheim. heeft na een ingesteld onder zoek, besloten voorloopig geen narcissen te gaanp lanten in Amerika. De bij de combi natie betrokkene firma's hebben elkander de verplichting opgelegd om, indien zij een kweekerij op gaan zetten in Amerika, daar van kennis te geven en uit de combinatie te treden. In de afgeloopen week zijn over de vei lingen ruim 25000 manden bollen geveild. Men zou denken, dat aljes vooruit- al ver kocht was, doch de aanvoer op de veilingen toont wel anders. Men schrijft ons: Ik had een familielid over en zou met hem naar Zandvoort gaan. Het weer was te mooi om den tocht niet per fiets te maken en zoo bevonden wij ons dan ook spoedig op ce Zandvoortsche laan. Vol vuur praatte ik over de mooie omgeving, ik gevoelde mij geroepen Haarlem en omstreken op zijn mooist voor te stellen. Hoe ik ook praatte, ik ontving bijna of geen antwoord. Verwon derd vroeg ik na-ar de oorzaak hiervan. Maakten mijn woorden zoo n indruk? Doch neen, zoo met tusschenpoozen ving ik eenige woorden op, in antwoord op mijn vraag. Op een allerzonderlingste manier slingerde hij over den weg. „Ja zeker.... (slinger) erg mooi (slinger erg (slinger) mooi." Het was hoogst zonderling. Eenigszins ang- stig keek ik hem aan. Zou hij.... neen, die gedachte was te absurd. Hij was altijd een iiinke, gezonde jongen geweest Plotseling echter werd mij de geheele situatie duidelijk, toen hij tusschen eenige krampachtige ma- nouvres met een vuurrood hoofd snel uit stiet: - glas. Een oogenblik was ik over donderd. Deed hii daarom zoo mal. dat was toch heel gewoon. En toch weerhield mij on bewust iets om de waarheid te zeggen. Op dat moment zag ik heel eventjes de zotheid in van n met glasscherven bestrooiden weg. Wij, Haarlemmers, zijn er aan gewoon ge raakt. dat wij er niet eens meer bij denken. Een moment dacht ik aan de zotheid om fietspaden aan te leggen van sintels ver mengd met glas. Dat is het bevorderen van oneerlijke concurrentie tusschen fietsenhan delaars, fietsenmakers en automobielverkoo- pers, garagehouders. Een loyaler handelwijze is dan het verharden van wegen met schel pen. Hiervan hebben en automobielbanden en fietsbanden evenveel fe lijden Een zalig gevoel doortintelt iemand, als hij tot de ontdekking komt, dat zijn band leegloopt en er een stuk of wat schelpscherven in den buitenband zijn gedrongen. Dat ligt natuur lijk aan de kwaliteit rubber, laat men betere banden koopenof zou het misschien beter zijn te zorgen dat het glas en de schelpen niet op den weg voorkomen? Het steeds weer omhoog werken van het glas kan toch voorkomen worden door een dunne teerlaag, terwijl het fijnwalsen van de schel pen toch niet "zoo'n heksentoer is. Of hier in Haarlem fietspaden met glas scherven zijn aangelegd? Men ga eens zien op de Zandvoortsche- laan! Zou de mogelijkheid niet bestaan, dat hier eens naar gekeken wordt? Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Stilstand. OPGAVE: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 31 Juli. Hoogste barometerstand 763.3 m.M. te Lyon. Laagste barometerstand 748.3 m.M. te Saerna. Verwachting van den avond van 31 Juli tot den avond van 1 Augustus. Matige zuidoostelijke tot zuidwestelijken of westelijken wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, regenbuien met kans op onweer, later opklarend, aanvankelijk iets warmer. Maandag 20 Juli 1925, had ten Raadhuize alhiar vergadering olaats van een aan tal inwoners van Haarlem en omliggende ge meenten ten einde te komen tot de oprich ting van een sub-commissie ter bevordering van het luchtverkeer Nederland-Indië. Na een inleidend woord van den heer C. Maarschalk, burgemeester der gemeente Haarlem, werd tot samenstelling van het Comité overgegaan. Daarin hebben thans zitting genomen d« heeren: C. Maarschalk, Eere-voorzitter- H. M. van Bemmelen, voorzitter; C. Baron d'Aulnis de Bourouill, vice-voorzitter; jbr. J. C. Mollerus, secretaris; jhr. F. Teding van Berkhout Jr., penningmeester; W. Dyserinck,- J. P. Guépm; P. J. M. Leeuwenberg; Dr. W. E. Merens; C. W. de Visser; H. F. Wagenaar Reisiger. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven, vanaf Hall (België), afstand 185 K.M., waaraan door de leden werd deelgenomen met 179 duiven; deze werden te 9uur 40 losgelaten. De prijzen werden alsvolgt behaald: H Willemse le, 8e, lie; P. J. van Dsalen 2e, 19e, 22e; J. Vollebregt 3e, 4e. 25e, 26e; H. Roosdorp 5e, 6e, 14e. 16e, 23e, 36e; J. H. v. d. Broeke 7e, 9e, 21e.; J. J. Petrie 10e; J. de Vries 12e, 29e, 30e, 31e, 32e; P. Lin deman 13e. 24e; R. Slot 15e, 18e, 20c: P. J. M. v. Tetering 27e, 35e; A. Brunsting 28e, 34e; J. J. Doeglas 33e. De eerste duif bereikte haar hok te 22 uur 4 min. met een snelheid van 1282 M. pe* minuut.- d« laatste pciiswinner te 12.16.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1