Radio-nieuws ra DE SPAARNEBANK Het conflict tusschen Raad en Burgemeester van Bloemendaal. Gevonden dieren en voorwerpen. Brand. R. K. Volksbond. GEMEENTEZAKEN. Hinderwet. BURGERLIJKE STAND. WIJKEROOG. BLÖEMENDAAL. HAARLEMMERMEER. LIJNDEN. OVERVEEN. VIJFHUIZEN. SCHOTEN. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. BINNENLANDSCH NIEUWS. MARKTNIEUWS. DRANKBESTRIJDING. Mariabond in het bisdom Haarlem. Sanatorium „Berg en Bosch". Onder Chineesch schrikbewind. FINANCIËN. Hypothecaire obligatie-leening Gesticht tot Bescherming van Meisjes te Aken. 56 Hi 1513y4 l33i/2 134 100 163 39 193/4 99/l6 l533/4 149 10l/2 115 395 457 344 2891/2 277 154 242 371 103 142i/2 863/ 4 36 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier; Incidenten in de mijnen van Zuid Wales. Het einde der Australische zeeliedenstaking? Gunstig perspectief in het Britsche mijnconflict? Een opstand in Portugeesch West-Afrika onderdrukt. Het Poolsch-Russische grens incident. De crisis in het Britsche mijnbedrijf geweken? De Zweedsche regeering en dé Amerikaansche douane- attachê's. Bankoverval in New-York. Uit den Duitschen Rijksdag. (Ingezonden.) De heer J. G. van Kessel, lid van den gemeenteraad van Bloemendaal, schrijft ons: Zoo is het dan Donderdag j.l. in den Bloe- mendaalschen raad in zake de exploitatie der gronden tusschen den raad en' haren voorzitter. Voor belangstellenden in deze zaak is het toch van groot gewicht, om bij de beoordee ling van het conflict de porté van het ge- heele geding te overzien, \andaar deze uit eenzetting. Zooals bekend, is de gemeente eenige jaren geleden in het voorloopig bezit ge weest van dezelfde gronden op Bloemen- daalsch gebied, welke aan beide zijden van gen Zeeweg zijn gelegen. Men herinnert \ich. dat de gemeente Bloemendaal deze (■ronden destijds in koop had voor pl.m. 900.000. Nadat het raadsbesluit over den aapkoop van deze gronden was gevallen, hebben Ged. Staten niet minder dan anderhalf jaar, tot om op heden onbekende redenen dit raadsbesluit onder zich gehouden,- zonder daaromtrent een beslissing te nemen. De tijdsomstandigheden werden in dat stadium van dien aard, dat te vreezen stond, dat de geheele economische toestand achteruit gaande, aanleiding zou zijn dat een even- tueele exploitatie door de gemeente Bloe mendaal financieel geen voordeel zou op leveren. Daar kwam bovendien bij, dat de burgerij door een comité van actie daar toe aangezet een actie tegen den aankoop der gronden ging ontketenen, die tot resultaat had, dat de familie van der Vliet het aanbod deed, gezien de .houding van Ged. Staten in deze. den koop van de gronden langs den Zeeweg ongedaan te maken. Toen dit roy ale voorstel van dc tam. v. d. Vliet in den Raad kwam, bleken ook eenige raadsleden door de tijdsomstandigheden over stag te zijn gegaan en werd met een kleine meer derheid besloten om op het aanbod van de fam. v. d. Vliet in te gaan en de koop on gedaan te maken. Jammerlijker besluit heeft de Raad van Bloemendaal nog niet genomen den laatsten tijd. Dat zou blijken. De houding van den burgemeester was dezelfde toen als die van thans. Toen de Raad in beginsel tot den aankoop besloot, feliciteerde hij de grondcommissie, dat de ze het zoo ver had weten te brengen en een maand later, toen het besluit in open bare vergadering moest worden genomen, ontpopte hij zich als de meest felle tegen stander van dezen aankoop. Toch beloofde de burgemeester,, nadat de Raad tot aan koop besloten had, loyaal te zullen mede werken. Van deze medewerking bleek ech ter al spoedig het tegendeel en ik geloof niet dat er een stuk inzake den Zeeweg- gronden is uitgegaan, wat door den burge meester geteekend is. Zoodat dit altijd moest geschieden door een der wethouders. De actie tegen den aankoop der Zeeweg- gronden was den burgemeester dan ook zeer sympathiek en niets heeft deze onbe proefd gelaten om de raadsleden voor zijn meening te winnen. Ter onzaliger ure dan nam de Raad in meerderheid het besluit, om de gronden te ug te geven. Maar ze voelde tegelijker tijd, dat de gemeente toch ook niet hee- lemaal gebaat was met dit besluit, omdat foor deze gronden zich heenkronkelt de Zeeweg, welke Bloemendaal van aanleg 9 ton heeft gekost en welke aan rente en on derhoud enz., aan de gemeente per week ptm. kost J4O0; worden de gronden dus geëxploiteerd en komen daar kapitaal krachtige bewoners, dan helpen deze van zelf weer mede de groote uitgaven te del gen Vandaar dat de Grond-commissie in die zelfde raadsvergadering de opdracht kreeg, het contact met de erven v. d. Vliet niet geheel en al te verwaarloozen, maar bij eventueele verkoop van de gronden aan an deren, voor de gemeente gedaan te zien te krijgen dat er van de groote uitgaven voor Jen Zeeweg, nog iets terecht zou komen. A; zeer spoedig bleek, dat particulieren beter inzicht in deze exploitatie hadden dan een deel van den Raad. De Amsterdamsche firma H. van Dam Zn. kfeeg de gronden van den Zeeweg in voorkoop. De tijd voor de Grond-commissie brak dus aan, om met de vertegenwoordi gers der fam. v. d. Vliet te onderhandelen, ovèr eventueele gunstige voorwaarden voor de gemeente. De fam. v. d. Vliet wenschte echter geen contract met de gemeente aan te gaan om eventueele koopen: van de gronden ver schillende financieefe bepalingen ten gun ste der gemeente Bloemendaal op te leg gen. Na vele besprekingen werd zij echter be reid gevonden: le. Óm de onteigeningspro cedure over den ondergrond van den Zee weg, welke nog steeds niet ten einde is, te beëindigen. Met dien verstande, dat de gemeente Bloemendaal zijn rechtskundigen bijstand zou betalen; 2e. den ondergrond van den Zeeweg gratis aan de gemeente Bloemendaal in eigendom te geven; 3e. Zou zij 80.000 betalen voor den aanleg van gas, water en electrische geleidingen Daarvoor moest de gemeente uitweg,geven op den Zeeweg en verder eenige kleine fa- .iliteiten verleenen. Dc fa. Van Dam had intusschen contact gezocht met B. en W. en de vraag gesteld, onder welke voorwaarden deze gronden, in dien ze hun eigendom werden, mochten worden geëxploiteerd. De Grond-ccmmissie, om advies ge vraagd, heeft zeer vete conferenties met deze firma gehad. Zoodat eindelijk, na ver loop van ongeveer twee jaar, voor de ge meente verkregen was, dat de firma Van Dam bereid was, aan de gemeente Bloe mendaal te betalen een bedrag van 3 ton ineens en een ton, te verdeelen over 10 jaar, zoodat elk jaar betaald zou worden 10.000. Ook voor deze ton goud werd de gemeente door genoemde firma safe ge- ••teld, omdat voor minstens een ton aan de icurs genoteerde aandeelen bij de gemeen- ;e-ontvanger zouden worden gedeponeerd. Daarvoor zou aan de firma enkele gunsti ge voorwaarden omtrent exploitatie wor den verleend, waaronder de exploitatie van een vervoermiddel langs den Zeeweg voor 30 jaar en vervolgens, dat voor ieder te bouwen hotel langs de boulevard, het slrandgedeelte aan den exploitant daarvan zou worden verhuurd. Verder enkele be- aalingen omtrent bebouwing, enz. Dc burgemeester echter zag met leede oogen het onderhandelen met de firma Van Dam aan, en kwam ten slotte met een schema van een baat-belasting over de gronden langs den Zeeweg. Moreel zou de ze belasting een onbillijkheid zijn. daar de Zeeweg tegen de uitdrukkelijke wil van de eigenaren door hun terreinen was aange legd. Maar bovendien was dit schema er zoo geheel naast, dat waar de burgemeester de aankoop van die gronden door de ge meente, steeds bestreden had, omdat hij de- ee te duur vond. Volgens den burgemeester waren deze gronden niet meer dan 8 cenl per M2 waard, terwijl ze de gemeente plm. 45 ct. per M2 zou hebben gekost, werd voor het schema baat-belasting de grond direct gewaardeerd op 4.per M2. Deze belasting nu mag men heffen over 30 jaar en zou de gemeente plm. 3 ton hebben opgeleverd. De gemeente ontvangt bij dit contract di rect 3 ton en een ton verdeeld over 10 jaar tot delging der kosten van den Zeeweg, terwijl bovendien, wanneer deze gronden geëxploiteerd worden en kapitalen komen, welke in den vorm van belasting, water' en gasverbruik wederom medewerken tot de bloei van Bloemendaal. Men zou dus meenen, dat de burgemees ter, die toch ook het gemeentebelang moet dienen, een voorstander zou zijn van deze [transactie. Wie dat gelooft, kent den toe- j stand niet. i Met een halstarrigheid, een beteren zaak waardig, verzete hij zich ook hier tegen, want men moet, volgens den burgemeester, niet contracteeren met de firma Van Dam, maar met de fam. v. d. Vliet zelve. En zoover is he tnu in deze instantie ge komen, dat de Raad zich met dat stand punt van den burgemeester in de laatst ge houden raadsvergadering heeft yereenigd. De financieele paragraaf en verdere facili teiten welke de gemeente daar tegenover verkend, zullen in een contract worden vastgelegd met de fam. v. d. Vliet, inplaats m?t de firma Van Dam. Op voorwaarde, dat er overeenstemming komt met de fam. v. d. Vliet, omtrent de voorwaarden van de Ont eigeningsprocedure. Het om niet afstaan van de ondergrond, enz. Tot het eerste besloot de raad verleden week Donderdag. Dit raadsbesluit zou dus vormen de basis voor het overig deel van de overeenkomst. Daar vernemen echter enkele raadsleden, dat de burgemeester dit raadsbesluit naar Ged. Staten wil zenden alvorens het tweede gedeelte van de over eenkomst af te wachten. Dat heeft de woe lige spoedeischende vergadering van den raad ten gevolge gehad, waar het tot een openlijke breuk, tusschen den burgemees ter en den raad gekomen is. Als men nu het geheele verloop van het geding, voor zoover dit in een kort bestek is weer te geven, ziet. Dan, kan men daarin toch dui delijk de' tegenwerking van den burgemees ter constateeren. D enraad is daar dan ook van overtuigd, dat de burgemeester om welke reden dan ook, liever een conflict met den raad wil, dan zijn halstarrige tegen werking op te geven. Jammer is het dat aan de persoonlijke gevoelens van een burge meester moet .worden opgeofferd. De gron den langs den Zeeweg in dat mooie duin terrein vragen er om, geexploiteerd te wor den en die wij hadden kunn enexploiteeren naar eigen goeddunken en eigen inzichten ten voordeele van de gemeente, wanneer de gronden het eigendom der gemeente wa ren gebleven. Welnu het zal weer geruimen tijd .duren waarschijnlijk', voordat hieraan weer wordt gewerkt. Maar bovendien er staat de gemeente nog een groot verlies te wachten. Doordat de contracten niet tot stand komen, gaat de onteigeningsprocedure door. Binnen -zeer korten tijd komt deze voor de rechtbank en zal de gemeente te betalen hebben den ondergrond van den Zeeweg, waarvan het bedrag niet bij bena dering is vast te stellen. Bovendien moeten betaald worden de proceskosten, welke ook een geforceerde som zullen bedragen, waarvan de gemeente anders was af ge weest. Alles bijeen genomen, de dag van 30 Juli is voor de gemeente een slechte dag ge weest. Moge het conflict op de een of andere wijze nog opgelost worden en niet alleeen de nadeelen daardoor worden vermeden, maar moge daardoor ook de voordeelen aan de gemeente ten goede komen. Naar aanleiding van bovenstaande hebben wij getracht den burgemeester van de ge meente Bloemendaal om eenige nadere in lichtingen te verzoeken. Door zijn afwezig heid mocht ens dit echter heden nog niet gelukken. Terug te bekomen bij: J. Langeveld, Gast huislaan 24, hakbijl; J. Wijnands, Ursula- straat 2. rijwielbel. merk; N. v, d. Nouwland, Oranjeboomstraat 56, paardendeken; T. Massara, Kampersingel 50, gele hond; G. v. d. Spek, Belamiestraat 3, motorjekker; A. jas; Steenbergen, Oranjestraat 121, regen jas; Steenberegen, Oranjestraat 121, zwart witte poes, Haerlem; Emronde, Lindenstraat 1, gr. witte poes. Haerlem; Nieraan, Banne- steeg 10A, grijze poes, Fauna; Elfrink, Spaarne 24, grijze poes, Fauna; Spakenbrink, Jan Steenstraat 79, witte poes, Fauna; v. Meeuwen, Heemsteedsche Dreef 275, zw. witte poes, Fauna; A. Gigengack, N. Groen markt 7 loterijbriefje; M. Baale. Brouwers straat 124, dames manchet; J. A. v. Huis, Oranjestraat 135, kinderportemonnaie ;n. i.; Kieft-, Kennemerstraat 13, vulpotlood; Poli tiebureau, Smedestraat, dajnesportemonnaie m. i.; J. Deen, De Costaslraat 20, sleutel; J. Th. Elligens, Emostraat 1, schoentje; J. Nijsen, Begijnhof 15rood, schroevendraaier; A. Turkenburg. Vaartstraat 19, dasspeld. Om ruim één uur werd brand gemeld, welke zou zijn uitgebroken in de Tempe lierstraat No. 54, zijnde een autogarage, toe- behoorende aan J. v L. De brandweer sloeg een ruit in en kwam zoo binnen. Hier bleek, dat een pannetje melk stond over te koken, hetgeen een vreeselijke stank veroorzaakte. Een buur had daarom de brandweer gewaarschuwd. Dc eigenaar was een oogenblik afwezig. Het pannetje werd van het vuur genomen en de brand was gebluscht. De Woensdagavond gehouden Bestuurs raadvergadering was zeer druk bezocht. Na behandeling van eenige ingekomen stukken werd een uitvoerige bespreking ge houden over de R.K. Vak- en Standsorga nisatie in verband mef de Kamerverkiezing en den politieker, toestand. De conclusie in deze was dat het faak is de Stands- en Vakorganisatiess sterk te maken en vooral eendrachtig op te treden. Wat be treft de politiek, waar deze materie thuis behoort in de kiesvereeniging, behooren allen lid te worden der kiesvereeniging teneinde ook daar eendrachtig de ver schillende zaken naar behooren te kunnen behartigen. Aan hef slot deelde de voorzitter mede, dat op een volgende vergadering de nade re plannen der propaganda zullen worden besproken en vastgesteld. B. en W. stellen voor het bedrag van 23000 beschikbaar gesteld voor verbouw en inrichting van de villa aan de Twijnders- laan No. 49 tot 90500 te verhoogen tot bijbouw van eenige lokalen een en ander ten behoeve van school No. 2 voor buitengewoon lager onderwijs. B, en W. van Haarlem, doen e weten, dat bij hunne beschikking van 28 dezer aan A. F. Doïng vergunning is verleend tot oprichting van een kalkblusscherij op kleine schaal in een in aanbouw zijnd perceel aan de Mees ter Cornelisstraat. Ondertrouwd: 30 Juli: H. Knotter en A. M, F. de Graaff. W. J. M. Kemps en G. Jonas. J. A. M. v. d Weiden en E J. de Koek. J. B. Heijstek en C. P. van Niekerken. W. Vreugdenhil en A. C. Kooij. H. Watzema en H. J./M. Polder man. G. de Graaf en T. Hoogland. Getrouwd: 30 Jtffi: H. J. J. Slenters en M. Vink. C. Kaptijn en M. F. Kozian. A. M. Heems en M. E. C. Teeuwen. A. Blok en E. H. Landman. L. J. Weijers en A. de Haan. W. H. Braspenning en M. Plantjé. J. C. Luitingh en H. Best A. B. van Ketel en A. Steenman. Geboren 28 Juli: K. LeewisKoster, z A. v. d. VlietCassee, z. 29 Juli: F. J. TholenJansen, z. - A. PostKruijd, z. 30 Juli: R. Hopmande Jong, z. Overleden 30 Juli: J. J. de Haan, 20 j., Donkere Spaarne A. v. d. Vlies, 41 Friesclvp Varkerusmarkt. M Bij de pcm.ie zijn inlichtingen te bekomen omtrent dc na- Gevonden voorwerpen. volgende gevonden voorwerpen: huissleutel, portemennaie met inhoud, bruin lederen damestaschje. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij Kramers, Rijksstraatweg 66, Schoten, gouden ring met steen J. Trap, Zuider Stationsweg 16, Bloemendaal, ver moedelijk gouden dameshorloge F. Hiem- stra, Korte Kleverlaan 78, Bloemendaal, vulpotlood van Rees, Zuider Stationsweg 11, Bloemendaal, een gulden Scheepstra, Korte Kleverlaan 48, Bloemendaal, zilveren horloge J. v. Dijk, Kleverlaan 8, Bloemen daal, abonnement voor rijwielstalling a. d. HoutvaartPouwer, Lage Duin- en Daal- scheweg 1, Bloemendaal, rijwielbelasting- plaatje J. Clausing, Duinlustweg 10, Over- veen portemonnaie H. Polak, Militaireweg 5, Overveen, bruine hond met witte vlek- keh Q. Raadersma, Rampenlaan 6, ^ver veen, étui van lorgnetBos, Sparr*laan, Aerdenhout, portemonnaie Vermeer, Boog- straat 6, Heemstede, gummi regenjas G. v. d. Spek, Gortestraat 9, boven, Haarlem, kampeertent met stokken Koelemeij, Zijl- weg 89, Overveen, melkmaat van Ewijck- straat 8, Groningen, vulpotlood Raven horst, Hospeslaan 3, Overveen, gummi re genjas aan het Bureau van Politie te Over veen sierspel, nummerplaat G. 32294-, drie ceintuurs, twee sleutels, een jasje, rij- wiélbelastingplaatje, 4 bollenmanden M, Koning, kellner bij Dijkhuis, strand eind punt Zeeweg, rijwielbelastingplaatje. Poli tiepost Strand dameshoed, een paar hee renschoenen, huissleutel,. Gouden echtpaar. Het echtpaar J. van SaarloosS. R. Oostdijk, wonende aan den Stoterweg te Hoofddorp, hoopt op 5 Augustu a.s. zijn 50-jarige echtvereeniging te herden ken. De man is 82 en de vrouw 69 jaar oud beiden zijn nog kras en levenslustig. Van Saarloos is ongeveer 20 jaar geleden uit Din- teloord naar hier gekomen en is sinds dien tijd steeds als arbeider bij de familie Bies heuvel werkzaam geweest. Het gouden echtpaar zal dien dag onge twijfeld veel belangstelling ondervinden. Burgerlijke Stand van 283o Juli. Geboren Bartholomeus Petrus, z. v. A. v. d. Peet en E. Vink. Antonia Jacoba, d. Z. G. H. v. Diest en M. P. Kok. Willem, z. v. A. Verhoeve en J. A. v. Gerven. Lijdia Wil- helmina, d. v. J. v. d. Linden en A. E. Troost. Arendina, d. v. C. J. Millenaar en A. Stout. Helena Maria, d. v. N. A. de Heij en G. Scheuhage. Nicolaas Jacob, z. v. H. H. Ko ningen en G. N. Immink. Ondertrouwd Gijsbertus van Tol, 24 j. en Johanna Margaretha de Kuijper, 24 j., Jacobus Petrus Cornelis Gerardus Hetem, 25 j. en Wilhelmina van der Tol, 23 j., Cor nelis Pronk, 28 j. en Arendje Bakker, 22 j. Getrouwd Willem Bloemer, 26 j. en Trijntje Verhoeve, 20 j., Willem Korthals, 26 j. en Gieltje van Maasdam, 20 j., Jacob van Lier, 24 j. en Aartje Boomhouwer, 20 j., Pieter Jacobus van der Hooft, 30 j. en Mart- jeri van Geffen, 25 j. Overleden te Leiden Willem Jan Smits, 2 j., z. v. J. Smits en Y. Johker., te Haarlem Maria Joanna van der Geest, 2 j., d. v. C. A. v. d. Geest en A. M. Kragtwijk., Willem Ver hoeve, 2 uren, z. v. A. Vrehoeve en J. A. V. Gerven. Geslaagd, De jongejuffr. Elisabeth Blom leerlinge der Mariaschool alhier, heeft met gunstig gevolg hét toelatingsexamen afge legd tot de R. K. Kweekschool voor onder wijzeressen te eergen N.-H. Brand in de Zanderij. Door den jacht opziener J. Bakker is aangehouden de 13- jarige J. V. uit Haarlem, die met een vriend je zich wilde vermaken met vuurtje spelen, en waarvan zij ook vermoedelijk niet bewust zijn geweest, dat zulks greote gevolgen kan hebben en voor kinddren hoogst gevaarlijk is. Zelf hebben zij og getracht het vuur te blusschen, wat voor hun onmogelijk was, en zijn daarna op de vlucht gegaan. Door den jachtopziener en eenige werk lieden is de brand gebluscht. Ruim 100 roe den van dit natuurschoon is hierdoor ver loren gegaan. Een goede les voor ouders, om hun kinde ren, die zondèr geleide eenige uren in de duinen doorbrengen te waarschuwen voor dit gevaarlijke spelletje. Proces-verbaal werd opgemaakt. Bliksem ingeslagen. Tijdens het onwe- der sloeg de bliksem in bij A. G. aan den Cruquiusdijk. Hij geraakte hierbij behalve het kippenhok ook nog een boom en. een paal. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet yoor. De sloot langs het lighalterrein. De vervuilde sloot tusschen den Rijksstraatweg en het Lighalterrein, wordt thans gedempt. Wanneer de rioleering er zal zijn ingelegd, zal er een mooi tegeltrottoir komen, met tot afscheiding een ijzeren hek. Eindelijk zal dan een lang gekoesterden wensch in vervulling gaan. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 1 knopmes, 1 alpacca beursje met inhoud, 1 mantelceintuur, 1 witte wol len muts, 1 zwarte zijden puntmuts, 1 witte muts, een ledige portemonnaie, 1 porte monnaie met inhoud, en een kijker in étui. Verloren: Een deksel van een motorkast, een dameshorloge, een zijden shawl, een 'grijs gestr. kinderjasje en een fototoestel. ZIJn Dc BP.ILUtnSLAlEn GESLEPEN «OP DE MEEST M0QERNE.MAChlNE5 IN DE OPTISCHE INDUSTRIE "KONINGSTRAAT™ 10 1 HOOFDDORP, 30 Juli. Tarwe oude 12)4 1314; Tarwe nieuwe 141554; Rogge nieuwe 121314; Wintergerst 1213; Oude Groene erwten 1314; Karwei 2930; Blauwmaanzaad 45—48; Koolzaad 2426, alles per 100 K.G. „Afslagvereeniging Bcemster, Purmerend en Omstreken". Donderdag 30 Juli. Aardap pelen 1.482.15; kl, aardappelen 0.56 1.55, per 25 K.G. Slabooneh 1.90—3.45; snijboonen 0.753.15; Tuinboonen 1.19 1.36. per 15 K.G, Doperwten 2.104.70 p. 50 K.G. Roode aalbessen 0.370.52 per K.G. Klapbessen 1.953.45 per 100 K.G. Perziken 512.90 per 100 st. Frambozen 0.95 per K.G. Komkommers 6,10 p. 100 Bloemkool 5.1011.40; roode kool 3.30 7.40 per 100 Andijvie 3.per 100 krop. Rabarber 9.1010.10 per 100 bos. Worte len 12.20 per 100 bos.' Uien 2.per 25 K.G. Gr.»bl. aardappelen 1.431.93; kl. bl. aardappelen 0.891.27 per 25 K.G. Yello's 0.210.46; Janbaasjes 0.18—0,32 p. K.G. De Mariabond in het Bisdom Haarlem vergaderde Woensdag in het Cornelius Broerehuis te Amsterdam onder presidium van mej. A. Kokshoorn. Aan de vergadering gng vooraf een H. Mis op het Bagijnhof. Na opening met den Chr. groet wérd het Sobriëtaslied, nieuwe compositie van Alph. Vrancken, gezamenlijk gezongen. De nieu we bondsadviseur, kapelaan Taalman, en de directeur van Sobriëtas de weleerw. heer C. Terwischa van Scheltinga, werden wel kom geheeten door de voorzitster. Verder memoreerde spr. de voornaamste gebeurte nissen in het afgeloopen vereenigingsjaar. Vertegenwoordigd waren 40 afdeelingen. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. A. Mooyman, 's-Gravenhage, werd onder applaus goedgekeurd. Het aantal geheelont- houdsters liep met 113 op, het getal af- schafsters liep met ongeveer 400 terug, welke ook voor de vereeniging waren ver loren. De propagandadagen door den bond georganiseerd, slaagden naar wensch. Het verslag van de Dioe, Jeugdcomm. door mej. A. Sam uitgebracht, alsmede het verslag van het Tooneel-Secretariaat gaven geen aanleiding tot bespreking. De verslagen van de Noord- en Zuid- Hollandsche Propagandacommissie werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de dames J. DekkerKoedooder, Oostënblokker; A. Sam, Amsterdam; en A. de Groot, Noord- wijk, werden bij acclamatie herkozen. De presidente deelde voorts mede, dat op 4 Augustus, ter gelegenheid van den Ned, Kstholiekendag, des namiddags te half- vijf in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage een nevenvergadering zal worden gehouden door Sobriëtas, waar het woord zullen voeren Mgr. dr, Alph. Ariëns en prof. dr. G. Brom. Sp. wekte tot druk bezoek aan deze vergadering op. Voorts werden eenige mededeelingen gedaan over den „Bloemdag" en de Blauwe Maand- actie". De inspecteur van de Volksgezondheid, de heer De Brij, kwam ter vergadering en werd door de presidente welkom ge heeten. Dinsdagmorgen werd met een plechtige H. Mis, waarna lofzang Te Deum, opgedragen door Rector A. Naber in de kapel „Berg en Bosch" de viering van het eerste lustrum van dit Sanatorium ingezet. Tegelijkertijd werd een bidstond geleid door ds. C. Hattink. Om»11.30 vermeldde het programma kinderspelen op het terrein ach- er 't Hoofdgebouw, die, het minder gunstige weer in aanmerking genomen, toch naar wensch slaagden. Om half twee had de eigenlijke herden king plaats. In tegenwoordigheid van ver schillende eerw. heeren geestelijken en afge vaardigden van verschillende R. K. organisa ties, van het Dagelijksch bestuur der gemeen te, een groot aantal oud-verpleegden en ver pleegden werd door den heer J. S. Lycklama, voorzitter der Lustrumcommissie de feest- vergadering geopend. Dit feest was op initia tief van de oud-verpleegden georganiseerd. Na de opening hield de heer H. W. Smulders, wethouder van Utrecht, een keurige feest rede, waarin hij de moeilijke wordingsge schiedenis van deze stichting van„Herwonnen Levenskracht" herdacht, hulde bracht aan het bestuur, den voorzitter vooral, en niet het minst aan den geneesheer-directeur en aan allen, die hun zorg en krachten wijdden aan de lijdende menschheid in dit sanatotium. Achtereenvolgens werden nu woorden van dank en hulde en ook van opwekking gespro kken, om dit schoone werk voort te zetten, door den voorzitter der lustrumcommissie, den voorzitter üan het bestuur van Herwon nen Levenskracht en door den voorzitter van het R. K, Werkliedenverbond, die vooral deed uitkomen, dat de arbeidersorganisaties door deze stichting getoond hadden niet alleen materieele behoeften te beoogen. Pastoor van Schaik, geestelijk adviseur va het Werkliedenverbond en van Herwonnen Levenskracht, gaf eveneens de redenen tot dankbaarheid op dezen feestdag aan. Wethouder M. van Wijhe Ezn. bracht na mens B. en W. den gelukwensch en betuiging van sympathie over, waarna een patiënt en de directeur-geneesheer nog enkele woorden spraken. Er waren vele bloemen aangeboden en de oud-patiënten boden het sanatorium een broeikas aan. waarvoor de eerste steen werd gelegd. De geneesheer-directeur dankte voor dit geschenk en na een woord van den heer Serrarens was de plechtigheid afgeloopen. Kapitein P. Plems van de „Tji Salak", een van de booten van de Java-China-Japan-lijn, heeft op een reis van Batavia naar Hongkong kennis gemaakt met de staking der Chineezen en de terreur, die door de langstaarten aan den wal wordt beoefend op hun landgenooten aan boord van Europeesche schepen. Hij heeft er smakelijk van verteld aan een vertegen woordiger van „Aneta". Alles ging zonder stoornis, totdat de boot, na lossing in Tsjing Nam Poe in Korea, naar Hongkong voer om daar verder te lossen. Onderweg vernam kapitein Plems de waarschuwing, dat dien dag de staking zou beginnen. Hoewel er aan den wal niets van een staking te bekennen viel liet hij toch uit voorzichtigheid dien nacht de officieren aan den „gangway" wacht doen en dit bleek niet overbodig, want telkens kwamen uit net aonKer Kiemc motoroootjea naar net schip, die echter verdwenen, zoodra een officier opgemerkt werd. Desondanks bleek de bemanning opgeruid (misschien door Chi- neesche passagiers), want den volgenden dag gingen eerst de Chineesche bedienden van boord, later gevolgd door de matrozen en ten slotte door de stokers. Die geheele be manning, ongeveer 60 man in totaal, had een voorschot opgenomen, dat nog niet was in verdiend. „Wij zaten nu totaal zonder bemanning", vertelt de kapitein, behalve dan enkele schrij vers en twee Chineezen, waren aan boord gebleven. „En passagiers hadden we ook Een Chi neesche familie, bestaande uit man, vrouw en twee jongens, in de 1ste klasse. „De dek-officieren heb ik daarop aange wezen als plaatsvervangers voor het matrozen- en roergangerswerk, de officieren-machinist waren tevens olieman en stoker, de dokter was timmerman en bleek later ook een uitstekend roerganger, terwijl de marconist als dek- schrobber zeer heeft voldaan. Behalve voor de navigatie, zorgden de heeren natuurlijk ook voor het wasschen van borden en glazen, waarbij de Chineesche passagiers zeer nuttig werkzaam waren, en voor bediening aan tafel. „Deed u ook mee „Ja, natuurlijk. Precies hoe het uitkwam. Als de ééne ploeg at, bediende de andere ep waschte de borden. Ik wil hier nogmaals zeggen, dat die passagiers zeer veel medewer king hebben getoond. En daarbij bleef de stemming uitstekend, een voorbeeld van groote sportiviteit. „Er waren vijf dek-officieren aan boord, zeven officieren-machinist, de dokter en de marconist, en uitsluitend met de bemanning, want de anderen telden voor de behandeling van het schip niet mee, hebben wij gemid deld nog een halve mijl harder geloopen dan gewoonlijk. „En toen het schip hier arriveerde, niets dan de officieren voor- en achteruit, voor het vastmaken van de trossen." De Nederl. Landbouwbank te Amsterdam en Lentjes en Drossaerts te Den Bosch be richten, dat vanaf Donderdag 30 Juli de in schrijving op de 7 pet. le hyp. 5-j. obligatie- leening, groot ƒ130.000 ten laste van het R.K. Gesticht tot bescherming van Meisjes („Institut Zum Guten Hirten") te Aken, in stukken van 1000 en 500 tot den koers van 98 pet. is opengesteld bij hunne kan toren en een aantal anderen. De storting kan geschieden tpn kantore van inschrijving onder bijbetaling der loo- pende rente vanaf 1 Juli 1925 tot den stor tingsdatum. Aan de prospectus ontleenen wij nog Het R.K. Gesticht tot bescherming van meisjes te Aken het „Institut Zum Guten Hirten" werd in 1848 aldaar opgericht. In dit klooster worden doorloopend een tweehonderdtal patiënten verpleegd. De helft hiervan wordt- tegen vergoeding in het gesticht ondergebracht door de „Rheinische Provinzialverwaltung". Buiten deze vergoeding vloeien voor het Instituut nog belangrijke baten voort uit de door de patiënten voor het klooster te verrichten werkzaamheden. De bezittingen worden gewaardeerd op M. 1.442.800. Het Instituut heeft in den loop der laatste maanden belangrijke verbouwingen laten verrichten. De kosteri hiervan bedroegen circa M. 200.000 en werden voor het grootste deel bestreden door het opnemen van bank- crediet, anderdeels uit eigen middelen. Met het doel dit credit af te lossen en nieuwe middelen te verkrijgen voor enkele gewensch- te uitbreidingen, wordt thans overgegaan tot de uitgifte van 130.000 7 pet. le hypo thecaire 5-j. obligaties. Alle onroerende bezittingen welke geheel onbezwaard zijn, worden thans belast met een eerste hypotheek op goudbasis ten be hoeve van de obligatiehouders. Als trustee zal de Mij. voor Trust- en Administratiezaken te Amsterdam optreden- De rente is betaalbaar in lialfjaarlijksche coupons per 1 Juli en 2 Januari. De eerste coupon loopt vanaf 1 Juli 1925 en is op 2 Januari 1926 betaalbaar. De obligatieschuld wordt na 5 jaar, dus op 1' Juli 1930 ineens terugbetaald. De resultaten der bedrijven zijn, zooals uit de cijfers van voor 1914 en den laatsten tijd blijkt zoodanig, dat niet alleen de rente dezer leening eenige malen verdiend wordt de jaarlijksche overschotten veroorloven ten volle een fonds te vormen, waaruit de af lossing ineens na 5 jaar volledig kan worden voldaan. Tot meerdere zekerheid van de obligatie houders blijft te allen tijde bij de Trustee een aantal Nederlandsche fondsen gedepo neerd, waarvan de waarde gelijk is aan het totaal der eerstvolgende halfjaarlij ksche cou pons. Coupons zijn betaalbaar bij de Nederland sche Landbouwbank te Amsterdam en hare bijkantoren en bij de heeren Lentjes en Drossaerts te 's-Hertogenbosch. De beurs opende heden prijshoudend. HEDEN V K 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 414 Nederl. 1917 7% N.-L 1921 A... 6N.-L 1923 D... LolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank L dische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. CLmp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Dell Senembah Deli Batavia A.'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda V7 a hash Comm. Maxwell 10013/16 103 983/4 10213/16 1033/8 61/16 68 i/2 1401/2 133 168 67 183/4 49§ 328 116 l74l/2 1401/4 613/ie 10013/jj 103 983/4 10213/ 1S 1033/8 141 65 502 329 117 175 140 134 1341/8 158 391-2 118 01/a 1543/ A 149 10 34 459 344 286 157 1021/2 142i/2 353/„ 31 JULI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN 59.35 PARIJS 11.85 BRUS-SEL g i 11.55 WEENEN 0.36 LONDEN 12.10 STOCKHOLM 67.05 KOPENHAGEN 57.15 OSLO miitii 46.15 BAZEL i i 48.45 NEW-YORK 2.49l/2 ROME i i i 9.20 HET SPOORWEGONGLUK BIJ TOURS. PARIJS, 31 Juli. Het spoorwegongeval bij Tours is ernstiger, dan aanvankelijk gemeld werd. De trein, die ontspoorde, kwam van Rouaan. Het ongeval had plaats bij St. An- ioine-du-Rocher, Er zijn 12 dooden en veel gewonden; 5 lijken zijn reeds geborgen. LONDEN, 30 Juli. Ernstige incidenten heb ben zich afgespeeld in verscheidene mijnen van Zuid-Wales. De pomplieden werden ge dwongen de mijnen te verlaten. Verscheidene autoriteiten werden met steenen bekogeld. MELBOURNE, 31 Juli. Tusschen zee lieden en scheepseigenaren is overeenstem ming bereikt. Men verwacht heden het ein de van 't conflict LONDEN, 31 Juli, Daily-Express meldt, dat de mijneigenaren nog niet hebben kun nen beloven, de uitsluiting uit te stellen, daar zij de beslissing afwachten moeten van den patroonsraad, welke beslissing heden valt. Men verwacht echter, dat het voor stel van Baldwin een gunstige ontvangst zal hebben. LONDEN 31 Juli. Daily-Express meldt uit Lissabon, dat een opstand van rebellen, die uitgebroken was op het eiland Galinkas in Portugeesch- West-Afrika, met groote moeite onderdrukt is. De regeeringstroeper hadden 22 dooden en 74 gewonden. MOSKOU, 31 Juli. De Sovjet-regeering heeft een scherpe nota naar Warschau ge zonden in verband met het feit, dat de_Rus- sische officier Kisselo doodgevonden is op Poolsch grondgebied aan de grens LONDEN, 31 Juli. Hoewel de defini tieve beslissing eerst later op den dag zal vallen, wordt algemeen aangenomen, dat hei onmiddellijke gevaar van een stop zetter der kolenmijnen afgewend is. STOCKHOLM, 31 Juli. De Zweedsche regeering heeft thans de Amerikaansche regeering er van in kennis gesteld, dat zij niet kan ingaan op het verzoek om diplo matieke faciliteiten te verleenen aan d« Amerikaansche douane-attaché's. LONDEN, 31 Juli. Daily-Mail meldt uit New-York, dat gewapende bandieten een inval deden in een bankgebouw en vlucht ten met de kas. 2 bandieten werden gedood; een gewond, doch de vierde ontkwam Pief de kas. BERLIJN, 31 Juli. De parlementaire toe stand in den Rijksdag is weer gespannen. De regeeringspartijen houden aan het voor nemen vast om ook de tariefvoorstellen nog vóór het zomerreces af te handelen, wat echter, als de oppositie verder obstructie voert, onwaarschijnlijk is, Daarom overweegt men in meerderfieidskringen het nemen van drastische maatregelen. De inspannende po litieke debatten hadden reeds tot gevolg, dat 8-9 afgevaardigden zich onder genees-j kundige behandeling hebben moeien stelleiM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2