GEMENGD NIEUWS. 1 Eenvoudige dingen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Vrijdag 31 Juli 1925 Twee doodelijke ongevallen. De haas als huisdier. De Zondagsche broek van den propagandist. Net bijtijds gered. Hollandsche pleegouders te Boedapest. Voorzichtig! Het sterfgeval te Diepenveen. Reeds gebruikte postzegels opgeplakt. Overspannen. De storm in Friesland. Vlasfabriek afgebrand. Een mislukt uitstapje. De gestolen auto. Vechtpartij. De was van de Maas. Het kruisbeeld weer op zijn plaats. Het mishandelde kind. De schutterij bestolen. In een bedstede gestikt. Verduistering. KUNST EN KENNIS. De zon-eclips van 14 Januari. DE 5e NEDERLANDSCHE EXPEDITIE. Nederlandsche Organisten- Ver eeniging. UIT BOEK EN BLAD. KERK EN SCHOOL. Dom Desiderius Lenz O. S. B. f 4^ B1NNENLANDSCH NIEUWS. De Koningin naar Dokkum. VERKEER EN POSTERIJEN. Spoorwegpersoneel. Reizen naar België en Luxemburg. Rijksbriefkaarten van 7% cent voor 5 cent. UIT ONZE OOST. De zaak-Doorman. De Chineezen in Suriname. ORDE EN ARBEID. Geweigerd werk te verrichten. RECHTSZAKEN De verduistering door een notaris te Utrecht. Voor den Amsterdamschen Politierechter. VOETBAL. In de staatsmijn „Hendrik" te Rumpen Zijn Donderdag weder twee doodelijke onge vallen voorgekomen. Om halfvier Donderdagnacht was de 25- jarige sleeper J. Wijnsma, afkomstig uit Oranjewoud, die nog slechts negen dagen in de mijn werkzaam was, bezig met het aankoppelen van wagens. Hierbij gleed hij uit en met zijn hoofd kwam hij tusschen twee kolenwagentjes. Met gebroken schedel werd de man dood opgenomen. Om 10 uur Donderdagmorgen had in de- Zelfde mijn een tweede doodelijk ongeval plaats. De 20-jarige ongehuwde sleeper R. J. F. Courage viel in een opbraak van een kooi 15 a 20 meter naar beneden hij werd dood op genomen. ■r Een mede-arbeider had hem kort daar voor nog gewaarschuwd, dat hij niet op de kooi moest gaan staan, omdat zulks gevaar lijk en bovendien verboden was. Door iemand te Oudewater werd ruim elf faar geleden een jcng haasje, welke in een sloot was geraakt. Het beestje heeft al dien tijd het leven van een konijn geleden, was voor de huisge- nooten volkomen tam, liep door het huis rond en ging gemoedelijk met hond en kat om. Ongeveer 4 maanden geleden is het blind ge worden en in den loop van deze week ge storven. Als curiositeit vermeldt het „U.D." hier bij dat de maximum-leeftijd van een haas in de natuur ongeveer 10 jaar kan bedragen. Bij de onlangs te Barneveld gehouden ftpenluchtmeeting, waar minister Colijn als spreker optrad, had een der vurigste propa gandisten het ongeluk zijn pantalon aan het prikkeldraad te scheuren. Naar aanleiding hiervan heeft dot jongmensch nu bij de A. R. Propagandaclub, die het initiatief voor deze meeting had genomen, een verzoek inge diend om schadevergoeding „wegens het scheuren van zijn Zondagsche broek voor den minister." De rivierVenter D. de Joodc, te Woudri- ehem, liet zich Donderdagmiddag in zijn roeiboot door een sleepboot op de Merwede sleepen. Daar sloegen de golven in het bootje, waardoor het scheepje omsloeg. De J. ge raakte te water en werd met groote moeite gered door het personeel van de sleepboot. De drenkeling bekwam bovendien ten ge volge van het omslaan van de boot een wond aan zijn hoofd. Een tweede ongeval had tegelijkertijd plaats. De 21-jarige landbouwer H. de Jong, geraakte met zijn rijwiel in de Schelluinsche Vliet, Hij werd op 't droge gebracht en een arts slaagde er in de levensgeesten weder op te wekken. Donderdagmiddag zijn 120 Nederlanders le Boedapest aangekomen, om de Hongaar- sche kinderen te bezoeken, die onderdak bij hen hadden gevonden. Aan het station speel den zich roerende tooneeleoi af, toen de Hon- gaarsche kinderen hun Hollandsche pleeg ouders herkenden. Bij de aankomst van den trein werd het Nederlandsche volkslied ge speeld, terwijl vertegenwoordigers der regee ring bij de ontvangst op het station aanwezig waren. Niet vaak genoeg kan worden gewezen op iet groote gevaar, waaraan men zich bloot stelt, door tijdens een uitstapje vruchten te plukken en te eten, waarvan men niet weet, of ze al dan niet schadelijk voor de gezond heid zijn. Zoo deden zich dezer dagen onder leerlingen eener Engelsche school bij niet minder dan twee en twintig hunner ernstige vergiftigingsverschijnselen voor. Het bleek bij onderzoek, dat zij onderweg verschillen de soorten bessen hadden geplukt en gege ten, die vergiftig bleken te zijn. Allen werden ernstig ziek en twee hunner zijn inmiddels reeds overleden. Het onderzoek, ingesteld ter zake van het- vermoeden, dat te Diepenveen (O.) een ge val van Aziatische cholera zou zijn voor gekomen, heeft een negatief resultaat op geleverd. De inmiddels genomen maatrege- •n tegen mogelijke besmettingsgevaar zijn ^geheven. Postbeambte aangehouden. De centrale recherche heeft te Rotterdam langehouden de kantoorbediende tweede klasse bij de posterijen, M. C. K., die op postpakl^etten, welke hem ter verzending werden aangeboden, reeds gebruikte post zegels, meestal van 1.plakte. De fraude werd ontdekt en de kantoorbediende be kende, dat hij de op deze wijze verkregen gelden gebruikte, om het tekort in zijn kas aan te zuiveren. In totaal had hij zich ruim 2000.toegeëigend. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. Woensdagmiddag kwam een juffrouw, die in de controle-woningen in Den Haag thuis hoort in overspannen toestand bij het Ko ninklijk paleis, wierp zich cp de knieën en smeekte om bij de koningin te worden toege laten. De arme vrouw is door den genees kundigen dienst meegenomen om onderzocht te worden. De dokter twijfelde aan haar geestvermogens. Door den stormwind uit het westen is het water uit den Friesehen zuid-west-hoek weggestroomd. Sommige vaarten liggen er droog, De visch 'spartelt in een modderbrij. Als gevolg van dezen lagen waterstand be sloot het bestuur van de zeilverecniging te Workum, den zeilwedstrijd op Zand- en Gaastmeer Woensdag niet te laten door gaan. Voor de kielbooten en middenzwaard- jachten was geen kans, de routes te zeilen. („Leeuw. Crb"). In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de coöperatieve Vlasfabriek te Dinteloord een prooi der vlammen geworden, De brand is ontstaan in een der bijgebouwen, doch sloeg weldra over naar het hoofdgebouw) dat mede verloren ging, doordat het blus- schingswerk ernstig door onvoldoend mate riaal werd belemmerd. Alleen de voorraad loodsen en een machine bleven behouden. Tengevolge van den brand kómen voorloo- pig 'n 150-fal arbeiders hier zonder werk. wat voor een kleine plaats als Dinteloord heel wat zeggen wil. Overigens wordt de schade door verzekering gedekt. Een clubje kinderen, uit Amsterdam, dat onder geleide van een 17-jarig meisje een uitstapje zou maken naar Abcoude, moest hiervan afzien en huiswaarts keeren, omdat tijdens een oogenblik rust in de Kalfjes- laan, het handtaschje van de begeleidster hetwelk zij bij het spelen met de kinderen bij haar hoed in het gras had gelegd, ver dwenen bleek te zijn. Dit bevatte 3 muntjes van 10.en pl.m. 2.— pasgeld. Omtrent de(n) dader(s) geen enkele aan wijzing. EEN ONTMOETING MET EEN WERELD REIZIGER. De heer Lod. H. P. schrijft ons Met langzamen, doch vastberaden tred liep hij door de Rijnstraat te Arnhem. Het weer was druilerig, doch dat deerde hem niet. Hij trok de aandacht van velen door zijn op merkelijke klèeding vilten hoed, puntigen bergstok, roode stropdas. Wie hij was wist ik niet, doch weldra zou ik het ervaren. Voor iederen winkel bleef hij staan en monsterde eenige oogenblikken, opmerk zaam de étalages. Danstapte hij naar binnen, maar kwam er haast evenvlug weer uit. Ik wilde er het mijne van hebben, dies stapte ik tege lijk met hem een banketbakkerij binnen, om te zien wat hij daar uitvoerde. Een ansichtkaart kwam voor den dag, dien hij toonde aan de winkeljuffrouw. „Koopt u een kaart van een wereldreizi ger, alleen door de wereld, te voet en zonder geld?" vroeg hij met tamelijk diepe stem. Ze keek even twijfelachtig doch antwoord de „Nee hoor, dat mag ik niet doen." Zwijgend keerde hij zich om, keek mij aan en liep de deur uit. Buiten bleef hij staan. Ik schatte hem in de twintig. Na het inkoopen trad ik,naar bui ten. „U koopt toch één, nietwaar klampte hij me aan. „U bent een wereldreiziger vroeg ik. „Ja, juist. Ik ben Nievelstein uit Waubach, vlak bij de Duitsche grens." „U gaat naar het Zuiden „Ja, maar eerst door Holland." „En met kaattenverkoop voorziet u in uw onderhoud „Geraden." „Heeft u al wat verkocht vandaag „Niet veel, helaas, Maar ik heb vertrou wen." „Wat kosten ze „U geeft maar wat u wilt." En hij haalde een zwartlederen portefeuille voor den dag en toonde mij glimlachend een dik pak foto's. In vier talen stond rond het portret „Urn die Welt, zu Fusz und ohne Geld." Benevens zijn naam. Ik kocht er een en wenschte hem succes. „Dank u," klonk het sympathiek. En hij trok verder, een kleinen Rückzak op den rug, met vasten tred. Zonder geld, maar.... met vertrouwen. De wijde wereld voor zich Een kranig Nederlander 1 Eenige maanden geleden hadden twee Belgen te Antwerpen kans gezien een auto te stelen, waarmede zij over de Nederland sche grens wisten te komen. Intusschen werd de diefstal ontdekt en werden pogin gen aangewend, de dieven in handen te krijgen. Dit gelukte te Moerdijk, waar de Nederlandsche politie, die inmiddels was ingelicht die beide heeren arresteerde en den auto in beslag nam. De auto werd aan de grens San de Bel gische politie-autoriteiten afgegeven efl de beide Belgen werden voorloopig te Breda in verzekertfe Bewaring gesteld m afwach ting van nadere instructies. Ingevolge verzoek van de Belgische Justi tie werden zij gisteren door de Nederland sche marechaussees, nabij de grens, onder Nispen, aan de Belgische gendarmerie uit geleverd, die verder voor hun logies in het „gevang" te Antwerpen zou zorg dragen. In, een woning aan de V/eerdjesstraat te Arnhem werd, naar de „N, Arnh. Crt. meldt, een verjaardagfeestje gevierd. Een der bewoners, de 23-jarige S., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, snelde op een gegeven oogenblik het huis uit en viel een niets vermoedenden voorbij ganger aan, dien hij een slag in het gezicht gaf. De wandelaar koos de verstandigste par tij en liep door. S. bleef echter om hem heen springen met een geopend mes in de hand. Een der buurtbewoners, de 29-jarige R. bemoeide zich met liet geval en wees S. er op, dat het toch niet aanging om den wan delaar die niets gedaan had aan te vallen. Nu richtte S. zich tegen R. die daarop de vlucht nam naar een naburigen stal, S. ach tervolgde hem en juist toen R. de staldeuren achter zich dicht trok, gelukte het S. om zijn slachtoffer met het mes een diepe snede over de hand te geven. De verwonding liet zich aanvankelijk ern stig aanzien en R. moest zich in het Ge meenteziekenhuis onder geneeskundige be handeling stellen. Later bleek, dat hij er nog vrij schappelijk van af was gekomen. S. werd ten slotte in 't huis in de Weerd- jesstraat, de woning van zijn broer, door de pblitie en recherche gearresteerd. Hij werd naar het hoofdbureau van politie- overge bracht; tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Scheepvaart weer mogelijk. Het water der Maas is Donderdag, naar uit Roermond wordt gemeld, wederom 23 c.M. gestegen en teekende aan de peilschaal te Maastricht een stand aan van 41.59 M. N. A, P. overeenkomende met 25 c.M. be neden den middelbaren zomerstand. Door deze was is de scheepvaart uit Holland naar Roermond wederom mogelijk geworden met schepen met 1.20 M. diepgang, terwijl de vaart tot Venlo kan geschieden met een diepvan van 1.80 M. Niettegenstaande de Maas thans eenigs- zins wassende is, tengevolge van de regens, welke de laatste dagen, ook in het stroom gebied van deze rivier zijn gevallen, is het toch te- verwachten, dat deze was niet aan houdt en een tweede periode van nog lagere waterstanden zal volgen, aangezien de tijd van de zeer lage waterstanden in den regel eerst aanbreekt op het einde van Augustus en het begin van September. Hoewel de scheepvaart thans reeds veel last van den waterstand heeft gehad, waar door herhaaldelijk schepen aan den grond raakten, zijn de standen, in vergelijking met andere jaren, niet lager geweest en steken zelfs zeer gunstig bij deze af, De laagste standen aan de peilschalen te Maastricht en Venlo bedroegen deze maand resp. 40.92 en 8.0 M. N. A, P., terwijl deze standen in 192-1 40.76 en 8.48 M., in 1923 40.75 en 8.35 M., in 1922 40.70 en 8.25 M. en in het jaar 1921, toen het zelfs voor kwam, dat men op plaatsen op klompen de Maas over kon wandelen, zonder natte voe ten te krijgen, 40,17 en 7,72 M. N. A. P. waren. Deze laatste standen zijn dan ook d= '-.agste, welke men voor de Maas kent. Uit Geleen meldt men aan de „L. K." Donderdagmorgen konden wij aan het ge meentehuis een publicatie lezen waarbij de burgemeester bekend maakte, dat het van het kantoor van den Rijksontvanger verwijderde kruisbeeld, wederom was teruggehangen op de oude plaats. DREÏGENDE HOUDING VAN HET PUBLIEK. Bij de begrafenis van het vijfjarig meisje M. S., dat]in de woning in de Ctorverstraat te Rotterdam door haar vader Zondag zoo zou zijn mishandeld, dat zij aan de gevolgen overleed, hebben zieh Donderdag vrij ern stige ongeregeldheden voorgedaan. Eenige duizenden belangstellenden hadden zich naar de begraafplaats begeven en ook de lijkstoet zelve were}' door een groote menschenmassa omstuwd. Voortdurend drong het publiek op naar het rijtuig, waarin de familie van het kind gezeten was. Herhaaldelijk werd „moorde naars geroepen en op de Linker Rotte kade nam het publiek ten slotte zulk een dreigende houding aan dat de politie met behulp van sabel en gummistok de orde moest her stellen. Ook op de begraafplaats en op den- terug weg moesten de familieleden tegen de woedende menigte in bescherming worden genomen De schutterij van Gulpen, welke van 't schuttersfeest te Welkenraede (België) per auto terugkeerde, kreeg tusschen Timester en Aubel defect aan de auto. De inzittenden gingen naar Aubel om hulp. Bij terugkomst ontwaarden ze: dat de vogcd met de platen, de kap met medailles van 't vaandel, drie geweren en een sabel gestolen waren. De oudste vogel (alles is zilver) dateert uit 1611, de nieuwe vogel, een kunststuk, werd eenige jaren geleden door R. graaf d'Ansem- j 'bourg.ten geschenke gegeven. Een onderzoek is ingesteld naar de doods oorzaak van een kindje van pl.m. 10 maan den dat te Ureterp (F.) dood in een bed stede werd gevonden. Het bleek, dat de kleine, toen de moeder moest gaan melken, goed ingepakt, veiligheidshalve in de bed stede was opgesloten. Toen de moeder thuiskwam was het kind gestikt. Te Moordrecht is in den tuin van het postkantoor aangehouden G. v. d. D uit Gouda, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van de Coöp. Producenten Handelsvereeniging aldaar. Op 14 Januari 1926, des middags om 2 uur 40 minuten, zal te Palangbetoetoe op Suma tra, 15 K.M. ten noordwesten van Palem- bang, een totale zonsverduistering zichtbaar Zijn, die daar, als de weersomstandigheden gunstig mogen wezen, gedurende 3 minuten 20 seconden .zal kunnen worden bestudeerd. Twee en een halve maand te voren ver moedelijk 31 October zal een Nederland sche eclips-expeditie uit ons land naar Indië vertrekken om het merkwaardig verschijnsel waar te nemen. Omtrent de beteekenis en het belang van deze expeditie heeft de secretaris der eclips commissie, dr. J. van der Bilt te Utrecht, in „Hemel en Dampkring" een en ander mede gedeeld, waarbij met ingenomenheid wordt geconstateerd, dat de milde bijdragen van particulieren, de verheugende waardeering voor de hooge plaats, welke de beoefening der natuurwetenschappen zich in ons land veroverd heeft, deze expeditie mogelijk heb ben gemaakt. 't Is niet voor de eerste maal dat onze ge leerden een langen tocht moeten gaan maken om een zon-eclips te bestudeeren. Zonsverduisteringen op zich zelf zijn niet zoo'n zeldzaam natuurverschijnsel (ze ko men elk jaar ten mmste tweemaal voor) maar de gelegenheid om de zon totaal verduisterd te zien is toch wel zeker beperkt, en de ge leerden die een eclips willen waarnemen en bestudeeren, moeten vaak verre reizen ma ken om de smalle strook te bereiken waar binnen de zon totaal verduisterd wordt. De kans dat de schad'uwkegel van de nieu we maan juist ons weinig uitgestrekte land zou passeeren is gering de laatste in Neder land zichtbare totale zon-eclips was die van 1764 (die van 1912 in Zuid-Limburg was niet totaal) en in de 20ste eeuw zal men een dergelijk verschijnsel in ons land niet meer te zien krijgen. In „grooter Nederland", met Zijn uitgestrekt koloniaal gebied, is .de kans, dat de centrale lijn der verduistering daar passeeren zal, aanmerkelijk grooter. In 1901 liep die bijv. middel over Sumatra, dicht langs Padang en bij die gelegenheid is daar een Nederlandsche «clips-expeditie heen ge- Zonden, die voorbereid was door de Kon. Aka- demie van Wetenschappen, welke daarvoor een eclips-commissie had gevormd, bestaan de uit eenige deskundige leden der Akade mie, en een aantal andere personen door deze leden uitgenoodigd. Deze organisatie-vorm is steeds gehand haafd gebleven. Na de Neder.-Duitsche expeditie van 1922 zal dan nu de 5e Nederlandsche eclips expeditie volgen naar Palangbetoetoe op Su matra. Ook nu weer heeft de Kon. Akademie van Wetenschappen zich met de vorming der commissie belast, die als volgt (in alfabetische volgorde genoemd) werd samengesteld dr J. van der Bilt, prof. dr. E. van Everdingen, prof. dr. E. Hertzsprung, prof. dr. W. H. Julius die tot voorzitter werd aangewezen maar in April j.l. is overleden dr. M. Min- naert, dr. W. J. H. Moll, prof.dr. J. J. H.Mul- ler, prof. dr. A. A. Nijland, dr. A. Panne- koek, prof. dr. P. J. van-Rhijn, prof. dr. W. de Sitter en dr. J. P. van der Stok. Bovengenoemde Vereeniging hield Woens dag 29 Juli haar 36ste Jaarlijksche Algem, Vergadering in hotel „Krasnapolsky" te Am sterdam. Wegens ongesteldheid van den lsten voorzitter W. de Vries (Nijmegen), werd de bijeenkomst geleid door den 2en voorzitter Willem Petri, van Utrecht. Uit het verslag van den lsten secretaris bleek, dat de vereeniging wederom op een vruchtbaar jaar mag terugzien: o.m. viel een sterk stijgende lijn te constateeren in de deelneming aan de jaarlijksche orgel-exa mens der vereeniging. Ook de bibliotheek kwam voornamelijk door de aanzienlijke schenking van wijlen den heer Jos. A. Verheijen tot grooteren bloei. De penningmeester werd voor z'n gehou- den financieel beheer gedechargeerd. De aftredende bestuursleden W. Petri (Utrecht) en J. F. Rootlieb (Amsterdam) werden herkozen, respectievelijk als 2de voorzitter en 1ste secretaris, waarmede het vereenigingsbureau gevestigd blijft Zeilstraat 17, te Amsterdam. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werd Arnhem aangewezen. DE POLITIEKE GESCHIE DENIS VAN HET LAGER ONDERWIJS IN NEDER LAND. De financieele gelijkstelling 1913 1920 door Dr. Cassianus Hent- zen O.F.M. Lustrumuitgave van het R.K. Centraal ^ureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage. De schrijver van bovenstaand werk maak te zich een vijftal jaren geleden, reeds ten op zichte van het Lager Onderwijs in Neder land, verdienstelijk, door in 't licht te geven: De vestiging van het Staatsmonopolie 1795 —1813. Het nieuwe thans als feestuitgave versche nen deel, behandeld de geschiedenis der ge- lij kstelüpg van 1913—1920. In meer dan 500 bladzijden druks vindt men hier het geheele parlementaire verloop van de totstandkoming der pacificatie in de Grondwet en in de organieke wet, uit de authentieke stukken bewerkt, terwijl als aan vulling dienen tal van citaten uit brochures, dagbladen en tijdschriften van diverse rich tingen. Ofschoon, dit \boek grootendeels in kro- niekvorm reeds verschenen is in de laatste jaarboeken van het R.K. Centraal Bureau van Opvoeding en Onderwijs, zoo was het toch een uitstekende gedachte de bijdragen uit deze Jaarboeken te bundelen tot dit boek werk. Het bevat een gedegen, hoogst interes- teressante studie over de totstandkoming der gelijkstelling. Voor de samenstelling van dit werk verdient Pater Hentzen, en voor de uit gave het R.K. Centraal Bureau voor Opvoe ding en Onderwijs) oprechten dank. Naar wij vernemen is dezer dagen in de aartsabdij Beuren overleden Dom Deside rius Lens O.S.B., de grondlegger van de Beuroner kunstscholen. („Msb.") Naar de Stand, verneemt, zal de Koningin haar heenreis naar Ameland op Dinsdag 8 September doen over Dokkum. Hoewel H. M. weinig onbezetten lijd dien dag heeft, zal zij toch op enkele plaatsen der stad stil houden en worden toegezongen. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel heeft aan de directie van de Neder landsche Spoorwegen verzocht, er bij de regeering op aan te dringen, dat de nieuwe Pensioenwet voor het spoorwegpersoneel 1 Juli in werking treedt. Voortaan moeten volgens de Belgische „Standaard" de bewijzen van Nederland schap van Nederlanders, die ih België en Luxemburg reizen, voorzien zijn van het por tret, het signalement en de handteekening van den titularis. De bekende T. I. B. O.-briefkaarten zijn thans aan alle krantenkiosken der stations, zij het in beperkte hoeveelheid, verkrijg baar Door de advertentie, die op de voor zijde is gesteld, is het mogelijk deze kaarten van 7lA cent voor 5 cent te verkoopen. De gekozen verdediger van de familie Doorman, de Bandoengsche advocaat mr. L. J. A. F. M. Lips, weigerde telegrafisch de verdediging op zich te nemen. Gelijk men zich herinnert, betreft het hier de vermoording van den heer Doorman door gehuurde moordenaars, die door de kinde ren waren betaald. Snel toenemende immigratie. Men schrijft van Chinecsche zijde aan „De West": Kende men vroeger den Chinees in Suri name als een vrijwel rustigen burger, die eerbied koesterde voor de wet en daardoor zeer weinig in aaraking kwam met hen, die' de wet moesten handhaven, tegenwoordig ziet menige Chinees zelfs-gevangenisstraf te gen zich uitspreken. De reden hiervan is m. i. te zoeken in de heerschende malaise in den handel hun eenigste bron van bestaan en het aan houden immigreeren van nieuwe Chineezen naar Suriname, zonder een nieuw arbeids veld, waardoor een niet te onderschatten werkloosheid onder dit volk is ontstaan. Hef is dan ook met grooten angst,, dat de hier gevestigde Chineezen het aanhoudend binnenkomen in de kolonie van nieuwe land- genooten zien. Dat dit ook voor het Kolo- nioal bestuur een zaak van ernstige over weging mag zijn, ligt natuurlijk voor de hand. Immers, wij zien, dat alleen gedurende deze maand ongeveer 40 Chineezen in dc kolonie zijn aangekomep en allen voor den handel, die nu al geen voldoend bestaan voor de hier gevestigden levert. Dat de immigratie van Chineezen in steeds toenemende mate zal plaats vinden en zij Suriname als een hunner toevluchtsoorden zullen blijven kiezen, valt niet te betwijfv len, gezien de chaos, waarin China zich thans bevindt en het weren van den Chinees in verschillende landen. Wij raden het bestuur daarom ten sterkste aan, 'n stop te zetten aan deze voor de ko lonie geen heil brengende immigratie, ten zij een gedeelte zich op een voor de kolonie r.uttig bedrijf wil -gaan toeleggen, in de eer ste pjaats op den landbouw. Een groot aantal metaalbewerkers, werk zaam in verschillende afdcelingen van dc» Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, heeft geweigerd werk te verrichten op hei bij die maatschappij in reparatie zijnde stoomschip Lobito, welk werk besmet is verklaard. Zij hebben het terrein van dc maatschappij verlaten. De werkzaamheden, zijn daardoor bemoeilijkt De Utrechtsche Arrondissementsrecht bank veroordeelde Donderdag den notaris H, A. B„ wegens verduistering van meerde re geldswaardige papieren en het zich we derrechtelijk toeeigenen van f 35.000 tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventie ve hechtenis. De man, die ontkende. In een benedenhuis in de Gerard Dou- straat te Amsterdam, woonde een 60-jarig winkelierster en op 1 hoog een 40-jarig tram conducteur, met zijn vrouw. Elf jaren lang had dit drietal in vrede en vriendschap mei elkaar geleefd, totdater een kink in den kabel kwam in den vorm. van een lekkende W. C. op 1 hoog. 't Eene woord lokte 't ander uit, men werd aan weerszijden kwaad en zoo kwam het, dai de tramcondcteur zich Donderdag voor den politierechter aldaar, mr. Briët, te verant woorden had ter zake, dat hij op 29 April j.l. zijn beneden-buurvrouw, na een woorden wisseling met de vuist drie slagen op het hoofd had toegebracht De juffrouw had zich onder dokters-behandeling moeten stellen en was nog veertien dagen lang „heelemaal overstuur" geweest. Ze vertelde hoe de zaak zich had toegedragen: „Hij kwam op me af, Edelachtbare, terwijl ik in den winkel stond en toen maakte hij ruzie over die W. C„ en toen hij zei dat ik een politieke vrouw was. Nu, en toen zei ik mag ik openhartig spreken, Edelachtbare? toen zei ik: Als ik een politieke vrouw was, dan was jij al zes jaar geleden bij de tram vandaan gegaan. -Hij wilde toen weten, wat ik bedoelde, en toen ging ik met hem in mijn kamer, maar ik had nog bijna niets kun nen zeggen, of hij had me al vastgegrepen eD die slagen op het hoofd gegeven." De getuige vertelde verder, dat die opmer king van haar, betrekking had op een. geheim, dat haar zes jaar geleden door de vrouw van bekl. was toevertrouwd: Haar broer had des tijds 1200 gestolen en die werden bij hui in huis bewaard. De buurvrouw had nooit iet: van deze geschiedenis verleid Mr. Briët (tot bekl.): „Bent u wel ceru eerder met de justitie in aanraking ge weest?" Bekl.: „Nog nooit. Edelachtbare". Omtrent deze zaak hield bekl., na een waar kruisverhoor te hebben ondergaan, voortdurend vol, dat hij de vroirw niet aan geraakt had, en zijn echtgenoote, buiten eede gehoord, zeide het zelfde. Het O. M., waargenomen door Mr van Thiel, achtte, ook afgaande op een dokters verklaring en de verklaringen van een ande re getuige, de mishandeling bewezên, en zei- de, dat bekl. door zijn hoogst onsympathieke en bedriegelijke houding z'n laatste kans op een clemente straf had vergooid. Beklaagde heeft reeds gevangenisstraf achter den rug, juist 6 jaar geleden, wegens diefstal in ver eeniging. Met het oog op dit alles eischte dc officier een gevangenisstraf van twee maanden. Nadat de zaak eenigen tijd geschorst was, vroeg i'ir. Briët nogmaals aan bekl. of bij bij zijn ontkennen bleef „Ik heb 't mensch niet geslagen, Edelacht bare." De politierechter veroordeelde bekl. toei wegens mishandeling tot zes weken gevan genisstraf. De conducteur en zijn vrouw barstten bei- den in snikken uit. - H. F. C. HEEFT WEER EEN TRAINER. Het H. F, C.-bestuur is er in geslaagd voor het komende seizoen de bekende trai ner Bol Glendening te engagecren. Glende- ning trainde gedurende het vorig seizoen het Ned. Elftal. LLaLfen we hopen dat de H. F. C.-leden thans beter dan voorheen van de gelegen heid tot trainer gebruik maken. Mijn vriend Karei is een vrijheidlievend man. Tenminste, zoo zegt hij zelfHij be doelt daar eigenlijk mee „het protestantsch beginsel", het beginsel van het vrije onder zoek. Hoewel hij eigenlijk zelf niet weet, tot welke protestantsche sectie hij behoort, en feitelijk niemendal aan zijn geloof „doet," Zit de overleving hem in het bloed en hij ver beeldt zich nog in ernst, dat de hervorming het menschdom heeft verlost van het dwang juk van den Paus en den bijbel losmaakt heeft van de kluisters, waarmee dc Kerk dat Goddelijk boek gebonden had. Karei Kwak vindt heel veel moois en goeds in het Katholicisme, maar ik heb hem nog niet uit het hoofd kunnen praten, dat de hervor ming heusch den bijbel niet onder het volk heeft gebracht. Ja, 't is tusschenbeiden moeilijk te reneeren met lui als Karei. Al zegt de bijbel zonne klaar, dat Christus zelf een paus heeft aan gesteld en tot het einde der tijden Zijn kerk door Zijn plaatsvervanger wil laten besturen, de protestanten schreeuwen luid, dat zij geen paus noodig hebben, dat zij vertrou wen op de persoo nlijke voorlichting van den H. Geest, en dat zij zelf door het lezen van den bijbel, den weg des heils wel zullen vinden. Zoo heeft Karei ook een gloeienden hekel aan het woord „dogma1". Dat is voor hem en voor de meeste Protestanten de roode lap, 1 die den stier woedend maakt. „Geen grooter tegenstelling", zegt Karei, „dan tusschen dogma en zelfstandig onderzoek Als ik in mijn bijbel duidelijk en klaar iets lees, en ik merk later, dat mijn opvatting strijdt met een van jullie dogma's dan is mij al vast de gelegenheid ontnomen, om ook een lid van de Katholieke Kerk te worden Dat is mij te machtig Een mensch kan zijn geweten niet laten binden. Vrijheid moet er zijn En bo vendien, jullie beweert maar strijk en zet, dat de dogma's der Kath. Kerk onveranderlijk zijn Dat die duren tot den jongsten dag Nota bene, jullie houdt dus heelemaal geen rekening met dep vooruitgang, dien de weten schap steeds maakt 1 Ook niet met allerlei ondekkingen en uitvindingen, die soms een algemeene meening ten volle kunnen wijzi gen. Jullie staat stokstijf op een zeker punt, en blijft daarop staan en raakt dus onvermij- flalnlf iipVif'Pt* „Hm", zei ik glimlachend, „je spreekt boutMaar zeg eens, hoe weet je, wat een dogma is „Ik geloof het wel", zei Karei zegevierend. „Een dogma is een waarheid, die de Katho lieken als vast en zeker moeten aannemen Een waarheid, waarover niet langer gedis puteerd mag worden, waarover alle debat is uitgesloten en waaraan men niet mag twijfelen Wie aan een dogma twijfelt, is perse al geen Katholiek meer 1" „Nou, nou", zei ik, „dat heb je knap ge zegd 1 En je kent zeker ook wel eenige dogmas opnoemen „Jawel," antwoordde Karei, „ik heb in jou boeken zoo voor en na gelezen, dat er al dogma's zijn die voor 1500 en meer jaren zijn vastgesteld. Maar er komen telkens weer nieuwe bij 1 Het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid is toch waarachtig nog zoo oud niet. En wie weet, wat de paus nog eens meer zal vaststellen. Jullie krijgt telkens weer ande re en nieuwe waarheden, waaraan jullie moe ten gelooven 1" „Nu ben je toch even mis zei ik. „Er komen in de Katholieke Kerk nooit andere en ook nooit r.ieuwe waarheden „Wel dat is sterk," zei Karei. „De pause lijke onfeilbaarheid is pas vastgesteld in 1870 Vóór dien tijd bestond die dus nietIs dat dan geen nieuwe waarheid, waaraan jullie moet gelooven „Neen", zei ik lachend, „je denkt dat wel, maar het is toéh niet zoo Kom, steek een sigaar op, schenk je nog eens een glaasje bier in en laten wij dan eens even praten. Laten wij eens beginnen met je eigen dogma's. „Mijn dogma's riep Karei, die Zijn bier bijna buiten zijn glas schonk, „die heb ik niet 1" Als ik morgen bemerk, dat ik van daag gedwaald heb, dan wijzig ik mijn mee ning, maar houd mij niet 'koppig vast aan de leugen „Precies,",'zei ik, „zoo'hoort het. „Maar er zijn toch zeker wel dingen, die voor jou en voor iedereen vast staan als een muur, voor nu en voer altijd „O, ja," Zei Karei een beetje knorrig, „twee maal twee is vier Natuurlijk, maar zul ke onnoözele waarheden zul je toch geen dogma noemen „Neen," zei ik, „zeker niet, 't is wel een dogma, maar toch.»,.Maar hoor een? hier, draait de aarde om de zon, of de zon om de aarde „Nou," zei Karei, „dat weet toch ieder een 1 De aarde draait om de zon, dat is een uitgemaakte zaak 1" „Zeker," zei ik, „maar kun je dat ook be wijzen „Bewijzen?" zei Karei aarzelend, „ja, hm, de bewijzen zijn er natuurlijk wel Maar die heb ik zoo niet in mijn hoofd Ik zou dan eerst een paar sterrekundige werken moeten naslaan en daar kan ik de bewijzen vinden 1" „Mooi zoo," zei ik, „dat is de ware weg. „Maar hoe komt het dan, dat de geleerde, eeuwen lang aan deze waarheid hebben kun nen twijfelen Dat er over getwist en geschre ven is van belang Dat men er elkaar als 't ware over heeft verketterd en dat over) dit vraagstuk de hartstochten zijn opgewekt soms zóó erg, dat er ware oorlogen op weten schappelijk gebied ontstonden De waar heid, dat de aarde om de zon draait, is toch ook betrekkelijk jong 1" „Jawel," zei Karei, „zeker 1 Maar de weten schap staat nooit stil, r.iet waar Wat men vroeger niet wist, weet men nu 1 Men leest, om zoo te zeggen, voortdurend in het boek der natuur. De geleerden ontdekten telkens nieuwe bewijzen, die onmogelijk konden rijmen met de oude theorie, dat de zon om de aarde draaide. En zoo zoetjes aan werden die bewijzen zoo talrijk en zoo sterk, dat de oude stellingen als een kaartenhuis in elkaar vielen en de nieuwe waarheid overwinnend te voorschijn trad Niemand twijfelt er nu meer aan, dat de aard* om de zon draait, ea wie dat tóch doet,wel, dat is een domkop, die de zaken niet onderzoekt, of een dwarskop die de waarheid niet wil'kennen 1" „Zoo denk ik er ook over," zei ik. „Maar hoor eens hier 1 Je praat daar telkens van een nieuwe waarheid. Draaide de aarde dus niet om de zon, toen de geleerden algemeen aan namen en ook meende te bewijzen dat de zon om de aarde draaide Is de aarde pas om de zon gaan draaien, toen de weten schap dat had vastgesteld „Wel neen, natuurlijk niet," zei Karei. „De aarde heeft altijd om de zon gedraaid 1 Ja, als je het zóó opvat, dan is dat geen nieuwe waarheid Dan is het eenvoudig de waarheid,(die voorgoed wordtpntc'ekten vast gesteld 1" „Daar heb ik je," zei ik. „Het zal dus niet meer voorkomen, dat de geleerden nog strij den over dit vraagstuk Vroeger wel, maar nu niet meer De aarde draait om de zon en heeft altijd om de zon/gedraaid. Afgeloo- pen 1 Is dat nu een wetenschappelijk dogma, ja of neen „Ja zeker," zei Karei volmondig. „Welnu," zei ik, „watjkun je dan hebber, tegen de dogma's der Katholieke Kerk? De kerk proclameert geen nieuwe waarheden Wat de kerk om te gelooven vaststelt, is dc waarheid, de waarheid, die altijd heeft be staan en altijd bestaan zal.jjZij wijst de waar heid slechts aan. De pauselijke onfeilbaarheid heeft bestaan van af het oogenblik, dat Christus tegen Simon sprak „Gij zijt Pe trus, en op deze steenrots zal ik mijne kerk bouwen Maar die waarheid heeft het ge- loovize volk niet altijd duideliik ingezi?n. Men gevoelde wel, dat het zoo was en in de praktijk der kerk is de onfeilbaarheid der pausen altijd als vaststaand aangenomen. Maar het Vaticaansch concilie heeft die waarheid voorgoed aan het licht gebracht en tot dogma verheven. Vroeger hebben de god geleerden wel een pennestrijd gevoerd over deze waarheid, maar dat is nu voorgoed ge ëindigd 1 Iedereen is er heilig van overtuigd, dat er nooit een geleerde kan opstaan, die zou bewijzen, dat de aarde niet om de zon draait. Zoo weet de Katholiek, dat het nooit iemand zal gelukken, tegenspraak te ontdek ken in de dogma's der Katholieke Kerk. De Kerk houdt zich aan de H. Schrift en aan de Openbaring. Daarin leest zij voortdurend verder en overweegt de Goddelijke woorden.- En op het juiste oogenblik wijst zij de waarheid aan, die daarin is vervat» de waar heid, die altijd heeft bestaan en nooit zal ver anderen, en die waarheid stelt zij aan de ge- loovigen voor niet als nieuw, maar juist als oud en dat is het dogma Is dat niet eenvoudig „Erg eenvoudig," zei Karei, „dat geef ik te! Misschien praten wij later nog wel eens over zijn „vrye onderzoek." T. NUIJENS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9