Sport- ©n wedstrijden, OE SPION VAN DE C feuilleton. CRICKET-OVERZICHT. LAWNTENNIS. ATHLETiEK. DAMMEN. GYMNASTIEK. VOETBAL. R. K. Sportvereeniging „The Yellow-BIack Boys." R.-K.V.V. „B. S. M." R. K. V. „Zwaluwen". R. K. Sportvereeniging „Lisse". E. D. O. PAARDENSPORT. WATERPOLO. H. V. G. B.—D. Z. C. Onderscheid ing. Beroep bij belastingkwesties. VERKEER EN POSTERIJEN. Het grensverkeer met Duitschland. LUCHTVERKEER. Luchtpost AmsterdamBerlijn. Uit de Mijnindustrie. KUNST EN KENNIS. De 300ste geboortedag var - Jokan de Witt. RECHTSZAKEN. Het drama aan het De Constant Rebecqueplein te 's-Hage. KERK EN SCHOOL, De nieuwe minister van koloniën Een directeur-generaal van Marine. Ged. Staten van Zuid-Holland. Wat moet mijn zoon worden? Een bijzonder spannende ontmoeting was de wedstrijd HaarlemV. R. A. Velen met ons zullen op een sprekende Haarlem-zege hebben gerekend, doch het scheelde maar zus of zoo of de Amsterdammers waren met de overwinning gaan strijken. Zooals gewoonlijk op het Haarlem-terrein ■hadden ook ditmaal de bowlers het meeste succes. Het Haarlemsche wicket blijft maar steeds zeer lastig te bespelen, waaraan dan ook in hoofdzaak de lage totalen zijn te wij ten. Beide elftallen slaagden er niet in meer dan 61 runs bijeen te slaan. In de tweede innings kwam Haarlem voor het verlies van 7 wickets boven de 100, doch toen V. R. A. eenigen tijd aan de wickets was, moest Maas den strijd opgeven. Weer een onbe- ïlisten wedstrijd dus. Rood en Wit verrichtte heel goed werk door Ajax in Leiden een nederlaag met 50 runs toe te brengen. Het meest vermeldens waardige uit deze ontmoeting is wel het goede batten van Reijdon en Wackwitz en verder het uitstekende bowlen van Posthu- ma Sr. H. C. C. sloeg er tegen V. O. C. weer lus tig op los. Alleen de regen, welke het spel zoo nu en dan onderbrak, was oorzaak, dat de Hagenaars het niet tot een driepunten- overwinning konden'brengen. Rood en Wit II behaalde op Albion een overwinning die klinkt als een klok. Hoewel de Rood en Wit-reserves enkele slechte wedstrijden hebben gespeeld en er in de competitie niet zoo bijzonder best voorstaan houden wij hen toch voor het sterkste elftal in de tweede klasse. Voor de tweede maal spelen Rood en Wit en Haarlem Zondag a.s. aan de Spanjaards- laan. De eerste ontmoeting, welke in een uitgesproken Rood en Wit overwinning ein digde, ligt nog versch in ons geheugen. Die wedstrijd in aanmerking genomen, zou men Ulicht geneigd zijn wederom een overwin ning voor de thuisclub te voorspellen. Ech ter mag niet uit het oog worden verloren, dat Haarlem na die bewuste ontmoeting heel wat betere prestaties heeft geleverd dan Rood en Wit. Bovendien moet men er re kening mede houden', dat Haarlem er tijdens de eerste plaatselijke ontmoeting hopeloos uit was, waarvan Rood en Wit ia ruime ma te kon profiteeren. Spelen beide elftallen in normale conditie dan kan een uiterst spannende kamp wor den verwacht, waarbij men er van verzekerd kan zijn, dat op het fraaie Rood en Wit— terrein heel goed cricket wordt vertoond. Voorspellen durven we niets. Aan de eene kaot zal Haarlem er alles op zetten .om re vanche te nemen, terwijl men van de gast- iieeren kan verwachten, dat zij ook ditmaal hun uiterste best zullen doen om zich supe rieur te toonen. De overige -wedstrijden zijn niet van bij zonder belang. Hilversum speelt in Bilthoven tegen H. C. C. en zal daar waarschijnlijk wel verliezen. Een spannenden wedstrijd kunnen in Nijmegen Quick en Ajax spelen. Het spel der Nijmegenaren is er gedurende den laat- sten tijd zeer aanmerkelijk op vopruitgegaan en het zou ons dan ook niets verwonderen wanneer de bezoekers hier een nederlaag moesten slikken. V. R, A. gaat naar Twente. P. W. dat er nog maar steeds niet in is kunnen slagen 'n overwinning te behalen zal ook ditmaal wel aan het kortste eind trekken. In de tweede klasse vermeldt het program de plaaselijke ontmoeting tusschen Haarlem II en C. V. H. We achten de Haarlem reser ves hier het sterkste en het zou ons dan ook al zeer verwonderen, wanneer C.V.H. er in slaagde een overwinning t behalen. Tenslotte wijzen wij nog op de ontmoeting welke Maandag en Dinsdag a.s. op het veld van Rood en Wit wordt gespeeld. De Fla mingo's zijn er in geslaagd een bijzonder sterk elftal op de beea te brengen, waarin o.a. Dé Kessler, v. Eeghen, de beide Post hu ma's en Max Jansen, Wanneer ooit een elftal in staat was den En'gelschen gasten behoorlijk partij te geven, dan is het zeker deze combinatie. De ontmoeting zal o. i. niet nalaten een behoorlijke belangstelling ie trekken en zal bovendien ongetwijfeld een flinke propa ganda voor de mooie crickctsport beteeke- ncc. CRICKETPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Ie klasse: Bilthoven: HilversumH K. C l. Haarlem: Rood cn WitHaarlem, Nijmegen: QuickAjax. Enschede: P. W.V. R, A. 2e klasse A: Haa,.em: Haarlem 2C. V. H. Vmsterdam: V. R. A.Albion. 3e klasse A. Amsterdam: V, V. V.A, C. C. 2 Amsterdam: D. V, C.Vleermuien; derde wedstrijd. Coinpctitiestar.den. H.C.C. 9 2 6 1 18 18 100.— Haarl. 10 7 1 2 15 20 75.— Hllv. 10 1 5 1 3 14 20 70.— V.V.V, 9 6 3 12 18 66.67 Quick 8 1 4 - 13. 2 10 16 62.50 H.D.V.S. 10 2 3 1 1 3 12 20 60.— R. en W. 11 i 5 5 13 22 59.09 H.C.C.II 10 4 6 8 20 40.00 V.R.A. 9 2 1 6 5 18 27.28 V.O.C. '8 2 1 1 4 4 10 25,— Ajax 9 1 1 1 6 3 18 16.67 P.W. 7 4 3 —4 14 Ie klasse: 2e klasse A: V, V. V.2 10 3 6 1 21 A. A. C. 9 3 4 1 1 16 R.W. 2 9333 15 Albion 9—4—23 6 Haarlem 2 7 2 1 4 5 C. V. LI. 9 11—253 V. R. A. 2 ,9 1 6 2 —4 3e klasse A: R.C.H. 8(10) 2(2) 4|(5) 2 14(19) V.V.V.3 7 (9) 3 2(3) 1(2) 1 12(12) A.C.C. 7 (8) 2 3 1(2) 1 11(10) Vleerm. 8(10) —(1) 2 2 4(5) 2 (5) D.V.C. 8 (9) 1—2 4(51 (-1) H, C. B.-Overzicht. Haarlem 3 behaalde een zwaar bevochten overwinning op R.C.H. 2 en zonder de hulp van Kleefstra zou de zege niet bewerkt zijn. Deze scoorde een uitstekende 40 uit een totaal van 124. R.C.H. bracht het tot 98. Bik en Musscher waren er met bowlen niet zoo in, thans nam W, Maas de wickets met de cijfers 710! Haarlem 3 heeft thans 1 punt meer dan Rood en Wit 3, doch deze heeft nog een match te spelen tegen C.V.H. 2. Het moet al gek loopen, wil Rood en Wit daar geen 2 punten cn dus het kampioen schap uit halen, Haarlem 4 won 23 runs van R.C.H, 3 en neemt in deze competitie de tweede plaats in. Rood en Wit 4 is hier hoewel nog twee matches tegen Haarlem moeten 'ge speeld worden al kampioen. Voor a.s. Zaterdag staat de reeds ge noemde match C.V.H. 2 tegen Rood en Wit 3 genoteerd. Dit wordt een overwinning voor de Spanjaards.'aanbewoners, waarmee tevens de beide H, C, B.-kampioenschappen door Rood en Witteams zijn behaald. In de tweede klasse wint Haarlem 4 we derom van R.C.H. 3, Zondag 2 Augustus heeft op het R.C.H.- terrein een interessante wedstrijd plaats tus schen de vertegenwoordigende elftallen van den H.C.B, en Amsterdamschen C. B. t Zal zeker spannen aan den Middenweg, want ook vorige jaren kenmerkten deze matches zich door hevigen strijd. Een sterk H.C.B.- elftal is gekozen en onder de kundige aan voering van H C. Klerk voorzien we een mcoie match, waarvan we het resultaat niet durven voorspellen. De samenstelling van het elftal luidt: H, C. Klerk, C. J. Kroon, J, W. van den Bo- gaardt, J. de Jonge, H. van den Berg, H Wegerif, B. Dik, E. van Musscher, Th.Hetem, J. Doets en W. Kleyn. Zooals men ziet, zijn zoowel de bowlers (Klerk, Dik, Musscher, Hetem, Doets en Kleyn) als de batsmen (Bogaardt, v. d. Berg, de Jonge, Hetem, Kleyn) in voldoende hcjeveelheid aanwezig, terwijl het fielden van dit team o. i. ook behoorlijk zal zijn. J. A. B. Competitie-kampioenschappen te Hilversum. De uitslagen van den eersten dag zijn: D, D. V.Anglo Dutch 11. Mevr. Straub slaat mevr. Chabot 61, 64; mevr. Straub en mevr. van Gulick ver liezen van mevr. Chabot en mevr. Driebeek 4—6, 4—6. D. D. V.—Bossche L. T, C. 1—0. Nielsen sl: jhr, van den Berch van Heem stede 86, 62, D. D, V.Arnhemsche L. T, B. 20, Nielsen slaat de Goeijen 60, 97; mevr, Straub en mevr. van Gulick. slaan mevr. Carp en mej. Canters' 64, 63. Anglo DutchBossche L. T. C. 20, Mej. Staab slaat mej. Goulmy 60, 64; raev'r, Driebeek en Knappert slaan mej. Tjl- manPflamma 14—12, 60, Anglo DutchArnhemsche L. T, C. 10. J. Kuys—F. de Bruyn Tengbergen 75, 4—6, 6—2 Bossche L. T. C.Arnhemsche L. T. B. 1—2. Jhr. van den Berch van Heemstede slaat J. de Goeijen 63, 6—2; mej. Goulwy ver liest van mej. Canters 0—6, 4—6; mej. Til- n?an en Pflammc verliezen van mevr. Carp en F. de Bruyn Tengbergen 36, 63, 57, Totaalstand: gew. partijen verb partijen D. D V. 4 1 Anglo Dutch 4 1 Arnhem 2 4 Den Bosch 1 5 Dank zij d entegen kon de wedstrijdleider, de heer Hayte.Veder niet meer dan elf par tijen laten verspelen van 'net programma van de meest gezellige wedstrijden, welke door de rieelncmefs niet graag gemist zou den werden. Het programma bestaat uit een volledige competitie-wedstrijd van elke deelnemende ploeg tegen elk der andere ploegen. Eer wedstrijd van twee ploegen moet echter met een bepaald team gespeeld worden, d.w. dat evenals in de competitie mijnheer A een eerste en tweede single of mixed speelt. De strijd al gaan tusschen Anglo Dutch en D. D. V., de winnaar van de Hainger cup van verleden jaar. D. D. V. verspeelde een kostbare punt aan Anglo Dutch door de damesdouble te v.erlieen, een onverwacht verliespunt, dat groote invloed op den eind uitslag kan hebben. R.-K. ATHLETIEKCLUB „EXCELSIOR Aangesloten bij de N. A. U, en N. H. A. B. Secretariaat: Koningstraat 27, Haarlem. •A.s. Zondag 2 Augustus, des namiddags om 3 uur zal het eerste gedeelte plaats vin den van de Doul-Meet tusschen de Athle- tickvereeniging „Holland" en de Athletiek- club „Excelsior", op het terrein der A.C.E., aan den Meerweg te Heemstede, naast de Renbaan Het Oucle Slot. De toegang tot dezen wedstrijd is vrij! De jury zal bestaan uit de heeren: S. Hooy, C. Smal, A. Ver heem, M. Ph. van Rijn en H. van Rijn. Het programma' omvat o. a.: 400 en 1500 M. hardloopen; 4 X 400 M. estafette; hoog springen met aanloop; verspringen met aan loop; hink-stap-sprong, discuswerpen en ko- gclslingeren. De wedstrijd wordt gehouden onder het reglement der N. A. U. Tevens zal getracht worden eenige clubrecords ic breken. Wij mochten ons reeds verheugen, door oprichting van de junioren-afdeeüng, ons ledental met 12 te zien vermeerderen! lederen Dinsdagavond van 7/V tot 10 uur bestaat gelegenheid om zich als werkend lid der ,,A. E. C." op te geven, aan het oefenlokaal, Patronaat Koningsteinstraat 2. NIEUWE HAARL. CRT. WEDSTRIJD. Bovengenoemde wedstrijd is nu geheel uitgespeeld. De volgende- partijen zijn gis teravond beëindigd. L. C. Stevens—H. Handgraaf 02. J. v. BuurenC. Stijnman 11. De stand is als volgt': 1. W, N. Stuifbergen 9 8 1 0 17 1.89 2. P. H. Meure 9 5 3 1 13 1.44 3. H. Handgraaf 9 5 0 4 10 1,11 4. N. R. v. d. Berg 9 3 3 3 9 1.00 5. L. C. Stevens 9 3 3 3 9 1.00 6. J. A. Stevens 9 3 2 4 8 0.89 7. E. G. Stolvocrt 9 3 2 4 8 0.89 8. M, v. d. Paverf 9 2 2 5 6 0.67 9. C. Stijnman 9 2 2 5 6 0.67 10. J. van Buuren 9 1 2 6 4 0.47 De heeren W. N. Stuifbergen en N. R. v. d. Berg speelden zonder mededinging, zoodat de prijzen gewonnen zijn door: le prijs P. H. Meure; 2e prijs H. Handgraaf; 3e prijs L, C. Stevens. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB I—ONS GENOEGEN II. Naar wij vernemen heeft de Beverwijk- sche Damclub dezen wedstrijd welke aan vankelijk Zondag gespeeld zou worden, fot volgende week Zondag uitgesteld. GYMNASTIEKVEREEN. T. V. Y. EN OLYMPIA. De heer-estafetteploegen van bovenge noemde vereemgingen zullen bij den heden avond te houden voetbalwedstrijd Stormvo- 1 gelsV. S. V. hun medewerking verkenen. Achtereenvolgens wordt door eiken looper afgelegd 100 M., 200 M„ 400 M. en 800 M. Een achttal dames van Olympxa, verdeeld over 2 ploegen, neemt 4X80 M. voor haar rekening. STORMVOGELS—V. S. V. De elftallen zijn als volgt samengesteld: v. d. Wint Bakkeè Koster Vermaak, Snoeks, Krom Oldenburg, Blinkhoff Sr., C. v. Hemert, Visser, Asbeck Stappers, Bruidsckaar, v. Heyst, Zwanenburg Bakker Heylig, Kalderbach, Böhm de Witte v. d. Pieterman Terhorst Secretaris: H. van Turnhout, Emmapicin 38, Hedenavond van 7 tof 8 uur contributie- betalen in het gebouw St. 'Bavo, Smede- straat. Maandagavond 8 uur bestuursvergadering Donderdagavond lYi uur trainen senio ren; Vrijdagavond 6/li uur junioren. Gedurende mijn afweigheid van 10 Aug. tot 1 October a.s zaf het secretariaat wor den waargenomen door den heer W. de Zwager, Vooruitgangstraat 79, aan wien alle correspondentie, de vereeniging betref fende, te richten. Het eerste elftal neemt deel aan de nederlaagwedstrijden van Hillegom en zal morgen trachten beide puntjes aan de Mo lenlaan mede te nemen. Gemakkelijk zal dit niet gaan daar de Hülegommers over een goede ploeg beschikken en vooral in eigen huis moeilijk te slaan zijn. Het elftal vertrekt om 1 uur per auto bus uit de garage „Brinkman", Smede- slraat. Degenen, die per fiets gaan, worden verzocht om 1 uur op het Houtplein aan wezig te zijn. HENK Secretariaat: Schoollaan 25, Bennebroek. Hiermede maakt het bestuur bekend, dat het de hand heeft gelegd op een nieuw voetbalterrein in de onmiddellijke nabijheid van Bennebroek, tusschen den Rijksstraat weg en de Leidschevaart, ingang even voorbij het kruispunt der Bennebroekerlaan tegenover het wisselpunt der tram. Aange zien er nog eenige werkzaamheden aan moeten gebeuren, is het terrein voorloopig niet bespeelbaar, en verzoeken wij voor B. S. M. I en II uitwedstrijden. Dit zal voor de B, S. M.-jongens heel wat aangenamer zijn zoo dicht bij huis te kun nen spelen, dan altijd een reis te moeten maken naar de Zilk. Evenzoo voor de be zoekers uit Haarlem. Daar de ledenlijst voor den Bond eerst daags moet worden ingeleverd, verzoeken wij de R. K. voetballers van Bennebroek en omgeving, die voor het a. s. seizoen voor B. S. M. willen uitkomen, zich spoedig bij het bestuur te willen opgeven. Secretaris: J. C. KRUIJVER Jr., Tweede Zuidpolderstraat 16. Het tweede elftal trekt morgen naar Lim- men en speelt daar een propaganda-wed- strijd tegen Beverwijk III. Hoewel Bever wijk een klasse hooger speelt, geef ik de Zwaluwen een goede kans op de overwin ning en acht ze wel in staat zich in de tweede ronde te plaatsen, waarop ik dan ook reken. Allen een plezierigen wedstrijd toege- wenscht. De leden, die wenschen deel te nemen aan het reisje naar Den Haag en de wed strijden tegen G. D. A. in Loosduinen op 16 Augustus a.6. moeten zich hedenavond tusschen 78 uur opgeven in gebouw Sl. Bavo, Smedestraat 23, waar den heer Van Wees zitting zal houden en de gelden in ontvangst zal nemen. Het bestuur rekent op een groote deel name, en reeds kan worden medegedeeld, dat de kosten uiterst miniem zijn, daar de reis op een gezelschaps-biljet zal worden afgelegd. Voor personen, die verhinderd zijn he denavond te komen, is de gelegenheid opengesteld zich op te geven bij den heer Wees, Bellamystraat 24a, tot uiterlijk Maandag. Secr. J. v. d. Zwet, Julianastraat. A.s. Zondag om half twee wordt alhier de jaarlijksche Feteranenwedstrijd gehouden om worsten en koeken. Om drie uur heeft waarschijnlijk de nederlaagwedstrijd plaats Lisse I—Graaf Floris I uit Den Haag. De leden worden nog eens herinnerd aan hun verschuldigde bondscontributic ad. 0.75. 't Is nu een tijd, dat iedereen dit luttele bedrag kan betalen. Wanneer dit bedrag niet betaald wordt, kunnen zij ook niet voor de worden. „THIJRRIJ." A.s. Zondag gaat E. D. O. naar Wormer- veer om détel te nemen aan de nederlaag wedstrijden tegen W. F. C. De wedstrijd vangt aan om -3 uur. Het volgende elftal zal uitkomen: Meenhorst, N. N„ Boeré, J. Perucal, J. v. d. Laan, C. v. d. Laan, A. Zwart, D. Tanis/ Steffens, Perucal, C. v, d. Hurk. De reserve s gaan naar de serie-wedstrij den in Assendelft om in de eindwedstrijd uit te komen tegen Q. S. C. uit Wormerveer. KORTEBAAN DRAVERIJ TE BEEMSTER. Aan de Donderdag gehouden kortebaan- draverij te Beemster werd door 19 paarden deelgenomen, welke liepen als volgt: Laura H. 300 M., Leistern 330 M„ Senator Aschond 335 M„ Lord D. 305 M„ Catherina Spier 335 M., Auto 350 M., Leopold 300 M„ Nan nie B. 300 M„ Edel A. 305 M„ Denanda 315 M„ Mignon 305 M„ Barones 320 M., Floris V 305 M., Astrier 305 M„ Lady Chi mes 340 M., Rautenkranz 325 M„ Meteor 330 M„ Catharena R. 330 M„ Hetha 300 M. In de eerste ronde vielen af: Laura H., Lord D., Auto, Leopold, Denewa, Barones, Astrien, Bautenkranz en Catherena B. In de tweede ronde: Leistern, Catharina Spier, Edel B., Floris V en Metéor. Na eenige ritten was toen de uitslag als vclgt: 1. Magnon 200; 2. Senator Aschond 100; 3. Lady Chimes 504. Nannie B 25.—. Voor 'hen die kennis willen maken met de waterpolosport, zoowel als vcor de ge regelde bezoekers van de wedstrijden, be staat Zondag gelegenheid getuige te zijn van een wedstrijd, welke ongetwijfeld tot de beste zal behooren, welke dit seizoen in de Haarlemsche inrichtingen verzwommen zijn. H. V. G. B„ kampioen der 3de klasse afd. A, zal voor de promotie naar de 2de klasse een beslissingswedstrijd spelen te gen de Dordtsche Zwemclub, welke het kampioenschap van afdeeling B heeft be haald. Rest ons nog te vermelden, dat de wed strijd Zondagmiddag 2 uur gespeeld zal worden in de gemeentelijke inrichting aan de Kleverlaan, waar dien middag bovendien een wedstrijd gespeeld zal worden tusschen de tweede zeventallen van H. V. B. G. en D. W. R. 'W&J Dr. Leder, oud-president van het Per manent Hof van Internationale Justitie, voorzitter van hei Internationaal Recht, heeft de onderscheiding ontvangen van Grootkruis in de Kroonorde van België. De Belgische gezant, de prins de Ligne, heeft Donderdag deze onderscheiding per soonlijk te zijnen huize overhandigd. Zocals wij reeds meldden, heeft het Tweede Kamerlid Bakker Nort, betreffende het toestaan aan belastingschuldigen, om zich bij «de mondelinge van een bij een raad van Beroep voor de directe belastingen in gediend bercepsschrift steeds door een ge machtigde te doen vertegenwoordigen, de volgende vragen aan den minister van Fi nanciën gesteld: Is het den Minister ter oore gekomen, dat de voorzitter van een I^aad van Beroep voor directie belastingen geweigerd heeft een belasting-adviseur de gelegenheid te geven om bij de mondelinge behandeling van door hen ingediende beroepsschriften zijn cliënten te vertegenwoordigen? En is de Minister niet van meeatng. dat, wanneer de voorzitter van een Raad van Beroep den eeoen belasting-adviseur wèl, doch een anderen niet toestaat cliënten als gemachtigde te vertegenwoordigen, het ge vaar van willekeur niet denkbeeldig is, en de belangen van belastingschuldigen kun nen worden geschaad, doordat zij daardoor verplicht worden óf zelf hun belangen te verdedigen, waartoe zij niet altijd in staat zijn, óf zich door een advocaat of procu reur te doen bijstaan? tn Zoo ja welke maatregelen denkt de Minister dan te nemen, opdat de voor zitter van een Raad van Beroep aan Be lastingschuldigen steeds zal toestaan zich bij de mondelige behandeling van hun beroepschrift te doen vertegenwoordigen door dengene, die voor hen het beroep schrift heeft ingediend? Door den heer Colijn, minister van Fi nanciën, is hierop als volgt geantwoord: Van de in de eerste vraag bedeelde wei gering is den ondergeleekene niets ter oore gekomen. Uit het antwoord cp de eerste vraag volgt, dat de ondergeteekende niet kan be- oordeelen, of de volgens de wet vereischte zakelijke redenen voor het zich deen ver tegenwoordigen. door een gemachtigde aan wezig waren. Hoe moet zich derhalve van 't uitspreken van een meening onthouden. De minister is voorts van oordeel, dat de behoefte aan wijziging der bepaling, vervat in artikel 13 der wet an 19 December 1924, gewijzigd bij de wet van 23 Maart 1918, niet gebleken is. De D.-treinen zullen te Oldenzaal stoppen. Naar de Tel. verneemt, zal met de aan staande winterdienstregeling der Ned. Spoorwegen de visitatie en de passencon- trole te Bentheim door de Neaerlandsche douane weer naar Oldenzaal worden overge bracht De D-treinen zullen dus weer te Oldenzaal stoppen. Van 1 Augustus af wordt ook de lucht- verbinding BerlijnDorstenAmsterdam voor het postvervoer opengesteld. Met deze luchtpost worden briefzendingen, postpak ketten en couranten in gelijken omvang verzonden als op de lijn DortmundRotter damAmsterdam. De dienst wordt als volgt uitgevoerd: Van Amsterdam (Schiphol) 1.30 's mid dags, van Dorsten 3.30 's middags te Ber lijn 7 uur 's avonds; van Berlijn 9 uur s morgens, van Dorsten 1 uur 's middags, te Amsterdam (Schiphol) 2.30 's middags. De collectieve arbeidsovereenkomst door de directie opgezegd. De directies van de staats- en particuliere mijnen hebben, naar de „Msb." verneemt, in een schrijven van 30 Juli aan de Contact commissie medegedeeld, dat zij zich, volgens de hcerschende moeilijkheden in de mijn industrie genoodzaakt zien de collectieve arbeidsovereenkomst van 17 October 1921 tegen 1 November a.s. op te zeggen. De directies stellen zich voor tijdig met de vakbonden in overleg te treden over het af sluiten van een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. en samenleving, bestrijdt, is voor het R.K. Rcciasseeringswcrk 'ooodig. 4. De R. K. Reclasseeringsgedachte kan eerst tot vcliedige ontplooiing komen, wan- aeer 'n gevangenis, met uitsluitend R. K. gedetineerden en onder katholieke direc::e en leiding met behoud van officieel amb telijk toezicht zooveel mogelijk naar dca Katholieken geest werdt ingericht. Ne ven vergadering van Sobriëtas. In de Dinsdag 4 Augustus a.s., om 41-2 uui nam. in een de zalen van de Dierentuin te houden Nevenvergaderig van „Sobriëtas' zal optreden als inleider hjgr. dr. Alpb Ariëns. Herdenking te Dordrecht. Op uitnoodiging van den burgemeester van Dordrecht, den heer P. L. de Gaay Fortman, heeft Woensdagavond ten raad- huize een aantal belangstellenden vergadert ter bespreking vait het gerezen denkbeeld, het feit, dat het 24 Sepember a.s. 300 jaar geleden zal zijn, dat Johan de Witt werd geboren, niet onopgemerkt te laten voor bijgaan. De gedachte van een waardige herden king vond algemeene instemming. De bur gemeester verklaarde zich bereid, het voor zitterschap van het comité te aanvaarden, en als algemeen secretaris daarvan werd aangewezen de heer. A Hoek. Besloten werd, een tentoonstelling te houden, betrekking hebbend op den groo- ten Dordtenaar In beginsel werd besloten, op 24 Sep tember plechtig een krans te leggen bij het standbeeld van de gebroeders De Witt op de Vischbrug. De burgemeester verklaarde zich bereid, bij die gelgenheid een rede voering te houden. Voor den Haagschen Kinderrechter is be handeld de zaak tegen den 16-jarigen jongen, die een'paar*maanden geleden bij een twist tusschen zijn ouders tusschenbeide kwam en bij de daaruit voortvloeiende worsteling met zijn vader, den bouwkundige van B., wonen de aan het De Constant Rebecqueplein, dezen met een puntzaagje in het hart stak met doo- delijk gevolg. Aan den bekl. was ten laste gelegd, opzettelijke doodslag, subs, zware mishandeling, meer subs, mishandeling den dood tengevolge hebbende en nog meer subs, culpoze doodslag. Naar wij vernemen, heeft het O. M. schul digverklaring van den bekl. gevraagd we gens mishandeling den dood ten gevole heb bende en zijn veroordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. De verdediger mr. Tj. de Vries concludeer de in zijn pleidooi tot algeheele vrijspraak van den bekl. Hij voegde daaraan toe een verzoek om den bekl. onmiddellijk in vrij heid te stellen, welk verzoek echter door den Politierechter werd afgewezen. De uitspraak werd bepaald op Vrijdag a.s. De „Msb." verneemt, dat de voor de portefeuille van koloniën aangezochte ti tularis een katholiek zoude zijn en wel de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van den Raad van Ned.-Indië. en Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de nieuwe minister van oorlog, voorwat de Marine betreft, door een directeur-generaal zal worden te zijde gestaan (Msb.) Door het optreden als ministers van de heeren Schokking en Rutgers komen er twee vacatures in het college van Gedep. Staten van Zuid-Holland. DERDE NEDERL. KATHOLIEKENDAG. Nevenvergadering van de R. K. Reclas- seeringsvereeniging. In de Woensdag 5 Augustus a. s., 4 uur nam. in een der zalen van den Dierentuin te 's Gravenhage te houden Nevccrvergade- ring van de R. K. Reclasseeringsvereenigiag in Nederland, zal optreden als inleider Pater Arsenius O.M. Cap. Ccnciusies: 1. Het R. K. Reclasseeringswerk, dat zich len doel stelt de her-opvoeding van katho lieken, die met den strafrechter in aanraking zijn gekomen of dreigen te komen en zede lijk cn maatschappelijk gevaar loopen ten onder te gaan, is uiteraard een werk, dat moet uilgaan van en worden behartigd door het particulier initiatief, waarbij de aan dacht, waardeering en steun van vele ka tholieken worden verwacht 2. De onmisbare overheidsbemoeiing met dit werk bepale zich tot het verleenen van moreelen en financieelen steun en het uit oefenen van regelende controle. 3. Steun van en samenwerking met de R. K. Drankbestrijding, die het alcoholisme, een der groote oorzaken ven het zedelijk en maatschappelijk verval van individu, familie Prof. J. H. Aberson, hoogleeraar aan de landbouwhoogeschool te Wageningen, schrijft Nu de examens in ons land voorloopig afgeloopen zijn, vraagt menig vader of voogd zich af, wat met den gelukkigen bezitter van het diploma verder te doen. Studeeren is het lievelingsdenkbeeld van velen, en zoo worden ze ondoordacht losgelaten op universiteit of hoogeschool, wat later, na een moeilijke studie öf een mislukking wordt wegens ongeschikt heid voor die studie, öf na het behalen van bul of diploma, een vergeefsch zoeken naar een betrekking, waardoor er nu reeds honder den in ons land rondloopen. De ernstige waarschuwingen van hoog leeraren aan de Universiteiten en Techni sche Hoogeschool hebben wel iets uitgewerkt, doch zeker niet genoeg, om den voortduren- den stroom van studeerenden, die eenmaal een betrekking in ons land hopen te vinden, te stuiten. Voor afgestudeerden van de Landbouw hoogeschool zijn de posities in Nederland uiterst beperkt. Anders wordt de zaak, indien de student na volbrachte studie een arbeidsveld in onze Koloniën wil zoeken. Jaarlijks kan nog niet voor de helft voldaan worden aan de aan vragen voor beambten voor de cultuurmaat schappijen, zoodat hier de markt nog niet overvoerd is, in tegendeel. Nu meene men echter niet, dat de studie aan de Landbouwhoogeschool gemakkelijk is dit is evenmin het geval als aan de Uni versiteiten of aan de Technische Hoogeschool Wil de student met succes de studie volgen, dan moeten de volgende voorwaarden vervuld zijn, daar het anders beter is er niet aan te beginnen, om ouders of voogden niet te leur te stellen. Deze voorwaarden zijn 1. hooge cijfers voor natuurwetenschap pen op het diploma van gymnasium of H.B.S. iemand met lager cijfers dan 7 loopt kans niet te slagen 2. lust voor de studie der levende natuur 3. liefde voor het werk in de koloniën 4. een gezond lichaam. Wie aan deze eischen voldoet, ziet zich een prachtigen werkkring en een mooie toekomst verzekerd. Nadere inlichtingen zal ik gaarne ver strekken. Vrij naar het Fransck Kijk ik had gehoord dat er 7000 waren! En ik 6000 [n eU{ geval heelt men er een heele aoop, dat is het voornaamste! {{et schij:if dat men hen hier gaat in terneeren! en Kom nou, zij worden veel verder ge stuurd. Neen, zeg ik ,lé; Z'! worden hier op gesloten. Nou, dan zullen zij dicht op elkaar ritten; maar dat kan niet Wat verbazend is dat is de vooruit gang, 450 meter diep. Dat moet een prach tig stuk werk geweest zijn. -~t Die dappere jongens! Soms ook boerde men een slecnt ge luimde: Er zal nog heel wat meer noodig zijn, om hem naar Berlijn terug te drijven! Wie heeft die 450 meter gewonnen, Hou toch je mond, lafbekMen ziet wel dat jij het niet bent, Zoo waren dc menschen in volle vreug de en allen gaven uiting aan vaderlands liefde, met meer of minder vuur. Jean genoot van de algemeene geest drift, verheugde zich in de glimlachen én nam die vurigheid gretig in zich op. Opeens zeide hem de ordonnans: Kijk, daar heb je je vriend- Jeaii keek naar dien kant. H*ij zag Fadé op hem toekomen, glimlachend met de han den op den rug. Dag beste vriend, hoe gaat het? Dank je Dagen zocals deze, doen ie mand gauw beter worden Dus heb je verlof wegens den voor uitgang? Ja, lot negen uur Kom mee me" je makker. We zullen eens klinken.... Neen, dank je, zei Jean, die plotse ling somber was geworden En gij? sprak Fidé tot den ordonnans, zoudt gij mij ook de beleediging willen aandoen om te weigeren? Militairen mogen niet in een café komen. Dat weet ik wel, maar komt bij mij aan huis. Ja, dat neem ik aan Ga je mee, Jean? Hoc? Zou je weigeren om bij mij te komen? Lucien scheer, treurig. Jean dacht aan dc Maas en zeide: Goed, ik zal meegaan. Zij traden alle drie den winkel binnen. Lucien ontving zijne bezoekers in een ver trek dat achter den winkel gelegen was en dat op een tuin uitkwam. Zij namen plaats en praatten over datgene waarover zien iedereen onderhield. De vijand had den den aanval niet voorzien. Dezen keer, riep Jean uit, zijn wij niet verraden! Lucien stond op om het raam open te zetten Heb je het dan zoo warm? vroeg Jean die schaterlachte. Dat recht heb ik toch wel, antwoordde Lucien kwaad. Waarachtig! Ik wilde je toch niet be- leedigen! Waf mag ik u aanbieden? vroeg Lu cien. Niets, antwoordden Jean en de or donnans tegelijk. Wei ge gaat zeker wat gebruiken. Ik heb wel is waar niet veel voorraad. Alleen Madera Madera na het middagmaal!.... Goed, zei de ordonnans. Lucien bracht een flesch en drie glazen en schonk in Jeau wendde de oogen af. Op uwe gezondheid, mijne vrienden! Op de overwinning, riep Jean uit. Zij klonken en zij dronken. De wijn was uitsiekend. Jean voelde in zich het verlan gen opkomen om de heele flesch van dezen heeilijken wijn uit te drinken: liet kwam hem voor, alsof hij een schrikkelijke droge keel had, Hij bracht een tweeden keer het glas aan zijn lippen, en weer proefde hij met half gesloten oogen dezen prachtigen Spaanschen wijn. Lucien beschouwde hem met oogen welke schitterden van vreugde. Jean ledigde zijn glas. Lucien nam de flesch in de hoogte en zijn oogen staar den naar Jean, die de beweging van zijn vriend had opgemerkt, eensklaps zijn glas greep en door net venster wierp. Wie zal beschrijven wat er in het binnen ste van Jean omgegaan was? De bewegin gen van Lucien hadden vreeselijke herinne ringen bij hem opgewekt: de vernedering, die hij van den Corsikaan ontvangen had, der 3000 man bij Montfaucon; het verlan gen naar drank, dat hevig, bijna krankzinnig was geweest; maar door een machtige in spanning van zijn wil, had Jean dat verlan gen beheerscht. De eerste roemrijke over winning op zijn zoo vernederende harts tocht. Kom je hier om mijn glaswerk te ver brijzelen? Ik zal je een nieuw glas koopen, wees maar gerust, verklaarde Jean. En terwijl de ordonnans hem verbaasd aankeek en van de heele zaak niets be greep, stond Jean op en ging aan het ven ster een deuntje fluiten. Gedurende eenige oogenblikken heersch- te er een gedrukte stemming in het vertrek Dan sprak opeens de ordonnans: Kijk. wat een aardige manchetknoop ligt daar bij den pendule. enJean kwam dichter bij. Ja, zeide Lucien en bood het den or donnans, het wordt op 1450 francs geschat. De diamant in het midden is alleen 1300 fiancs waard. De ordonnans was uit bet veld geslagen. Hij draaide en keerde den knoop in zijn vingers. Jean zag hoe vreemd hij deed en begon te lachen. Zeg, het schijnt dat je hem nog al mooi vindt! De ordonnans antwoordde niet. Hij scheen erg zenuwachtig. Ik heb den anderen knoop verloren, zeide Lucien. De jonge man beefde- Hij herhaalde als een echo: Ge hebt hem verloren.... Het spijt mij, vervolgde Fadé. want deze knoopen zijn het eenige souvenir dat ik nog van mijn grootvader heb. Was je grootvader dan zoo rijk? vroeg Jean. Neen, hij was portier bij den markies ed Villefoie, die hem deze bij testament vermaakte. O, o, en de andere ontbreekt u, stotter de de ordonnans. Ja zeker, herhaalde Lucien, welke over dit aanhouden verwonderd was. De ordonnans kleurde hevig. Ja, zie je, ik heb er eens een gevonden die hcelemaal op dezen gelijkt.... Hebt ge hem bij u? Ja, hier is hij, cn hij haalde het ju weel uit zijn beurs. Ik heb hem, nog niet zoo heel lang geleden, gevonden. Maar dat is hij, riep Fadi uit.- Wanneer hebt gij hem dan gevonden? vroeg Jean. Op een avond, toen ik het vuur op je kamer aanmaakte, je weet wel, den dag dat je zoo koortsig was. Wak die knoop in mijn kamer? Ja, dicht bij den schoorsteen. Nou, zei Lucien, die ble^k geworden was maar harder sprak, ik heb je zoo dik wijl'- komen bezoeken, ik zal bem daar verloren hebben. Hij kon echter den vreeswekkenden blik van zijn ouden vriend niet verdragen. Hij trok de schouders op. Wil je een sigaret? zeide hij. Ik heb er, zeide Jean. Hij haalde het étui uit zijn zak en hield het onder den neus van Fadi. Lucien rilde over heel zijn lichaam. Hij zag naar Jean, maar wat hij op dat gelaat las, was van dien aard, dat hij hem den rug toekeerde en waggelend naar het ven ster ging. De ordonnans stond op; hij was tevreden dat hij het verloren voorwerp aan zijn be zitter had kannen teruggeven. Zullen we gaan? vroeg hij. Ja, antwoordde Jean, hét is tijd. Hij verloor Lucien niet uit bet oog. Deze begeleidde hen naar de deur, tracht, le zijn stem vastheid te geven en glinv la«Jite zelfs. fWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11