|o PEN OoGEN I Corricide één nacht V erkeersongevallen. RadÏQ«Ossiroep. Mensa Adalbertina. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Janssiraat 67 LAATSTE NIEUWS; Het treinongeval nabij de Centrale Werkplaats. KONINKLIJK BEZOEK. moet ge hobbon en Houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT Uitgifte 5 Obligatie leening. Luxor Theater. KUGHUN OVER BEZORGING» Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. geeft D de zekerheid slapende uw LIKDOORNS kwijt te raken. Ntits-Spaarbank te Haarlem. Concert in „Sarepta." Gevonden dieren en voorwerpen. Examen Hoofdakte. Akte Examens lichamelijke oefening M. O. Programma. Baden. Personalia. De inbraak bij de coöperatie „Vooruitgang". ZAANDAM. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. HAARLEMMERMEER. Brand in de Haarlemmermeer. LIJNDEN. OVERVEEN. VIJFHUIZEN. SCHOTEN. BEVERWIJK. Iv IJMUIDEN. HEEMSTEDE NOORDWIJKERHOUT. MEDEMBLIK. RADIO- 7C rf LUIDSPREKERS 10 Cli per week. omplete 3 lampstoestellen vanaf f 1.85 per week. Haarlem. - Telefoon 13620. Chemische fabriek afgebrand. Het instructie-vaartuig „Prins Hendrik De Marokkaansche vredes- geruchten. Mijnwerkersstaking in de V. S. onvermijdelijk. Russische schulden aan Fransche onderdanen. Nog steeds is de toestand van den heer Muskens onveranderd. De bewusteloosheid duurt voort. HULDEBETOOGING. Vrijdagavond werd een vergadering gehou den, waartoe door de commissie voor de huldebetooging van de vereeniging „Konin ginnedag" waTen uitgenoodigd 2 afgevaardig den van elke vereeniging, die zich had aan gemeld. De vergadering was druk bezocht en werd^geleid door den heer H. L. War nier. lid van het hoofdbestuur. Nadat de voorzitter enkele toelichtingen had gegeven omtrent de bedoeling dier hul debetooging, werd er van gedachten gewis seld, maar bleek wel, dat het denkbeeld eener huldebetooging bij allen in goede aarde was gevallen. Echter bleek er ook wel ver schil van meening omtrent de wijze, waarop de hulde gebracht moest worden. Het voorstel van de commissie was in hoofdzaak, dat de leden der vereenigingen met hunne banieren zich zouden scharen langs den weg of een gedeelte daarvan, dien de Koninklijke stoet aflegt van het station naar de Groote Mankt. Uit de vergadering ging«n stemmen op, dat daarna de vereenigingen zouden defi leer en voor de Koningin op de Gr. Markt. Weer anderen gaven er de voorkeur aan, dat na de aubade der kinderen de vereeni gingen voorbij de Koningin zouden trekken en zij tegelijk met de kinderen op de Groote MaTkt zouden zijn opgesteld. Nog een ander denkbeeld was, om als de vereenigingen zouden worden opgesteld langs bovenbedoelden weg, daar geen publiek toe te laten. De commissie zeide aan de vergadering toe, dat het gesprokene ter kennis van 't hoofd bestuur zal worden gebracht om nader over wogen te worden. Nog kon worden mede gedeeld, dat thansruim 30 vereenigingen aan de huldebetooging zullen medewerken. Verwacht werd, dat ook de Sportverenigin gen zich niet onbetuigd zullen laten. Tot 10 Augustus a.s. kan men zich nog aanmel den bij het secretariaat: Karei van Mander- straat 10. lukkige overleden. Dc ongelukkige, C. B., was gehuwd. Dc diefstal der 300 balen lijnzaadschiliers. Het is de recherche gelukt ook deze zaak grootendeels op te helderen. Alle schepen werden natuurlijk gecontro leerd en zoo kwam men aan den motor van een schipper uit Loenen, die bleek de vracht te bevallen en aan de Turfmarkt in Amster dam lag. Donderdagavond zijn ze weer, onder re- cherche-toeicht aan de fabriek „Het Hart gelost. De daders zullen nu ook wel spoedig in handen der politie vallen. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Het R. K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Jeroen te Nocrdwijk, geeft blij kens advertentie in dit nummer, een 5 pCt. obügatieleening, groot 225.000 uit, tegen den koers van 981A pCt. Deze leening, waartoe machtiging verkregen is van Z. D. H. den Bisschop, geschiedt ten behoeve van den nieuwbouw en uitbreiding der bestaan de kerk. De leening is verdeeld in: 150 obligatiën van 1000, 140 obligatiën van 500, 50 obligatiën van 100 en is pari aflosbaar. Jaarlijks, te beginnen' met 1 Maart 1928, zal 2000 worden afgelost, terwijl na 1938 de aflossingen worden vergroot tot 3000 per jaar. Het Kerkbestuur behoudt zich het recht voor de aflossingen ten allen tijde te vergrooten. De loting zal plaats hebben in de maand Februari van ieder jaar, dus voor het eerst in Februari 1928. De uitslag der lotingen zal minstens in twee Katholieke Dagbladen worden bekend gemaakt. Coupons, welke niet binnen 5 jaar en uit gelote obligatiën, welke niet binnen 10 jaar na den vervaldag ter betaling zijn aangebo den, vervallen ten behoeve der kerk. De coupons en losbare stukken zijn be taalbaar bij de firma F. Th. Everard te Amsterdam en Haarlem. De inschrijving is opengesteld vanaf he den, Maandag 3 Augustus 1925. De storting zal plaats hebben op Dinsdag 1 September 1925, ten kantore van inschrij ving tegen afgifte der toegewezen obliga tiën. Bij latere storting moet 5 pCt. rente worden bijbetaald. Deze week draait in dit theater wederom een programma Luxor waardig. De gekleur de natuurvoorstellingen, de film °y®r München en zijn brouwsel, maar vooral het Luxor-nieuws, dat om zijn actualiteit, voor al voor de Haarlemmers, immer aantrek kelijk is, mogen er zijn, terwijl, de bloem van den Harem" een onschuldige dolle klucht is, waarom gisterenavond uitbundig is gelachen. De hoofdfilm Buck, de ronde jongen, moef een feest zijn voor alle bios coopbezoekers, die houden van wilde paar denrennen, ongelooflijke histories, vecht partijen van man tegen man en troepen tegen froepen, houden, gewaagde reddin gen, enfin alles wat behoort bij een goed geordende Amerikaansche film uit het Wil de Westen te midden der woeste gouddel vers, Wij hebben het aantal moorden niet kunnen tellen en het is nuar goed dat het in werkelijkheid onmogelijk zoo hard kan toegaan. Daar vraagt echter de bioscoopbe zoeker niet naar. Die wil actie zien en ac tie is er in deze film volop. Uit het ap plaus en de instemming uit de zaal was op te maken dat de directie en goede keus had gedaan. Men zal zich echter moeten haasten om dit programma te zien, want a.s. Maanag worden er in Luxor voorstel lingen op de planken gegeven. Deze week vergaderde het hoofdcomité der Mensa «Adalbertina in de pastorie van Mgr. dckenStroomer te Amsterdam. De presidente, baronesse Van Wijnber gen, sprak een bijzonder woord van welkom tot 'Mgr. dr. V. Horvath, hulpbisschop van Kalocsa (Hongarije), die het comité ver eerde door zijn aanwezigheid ter vergade ring, alsook tot prof. dr. Vargha, den di recteur der Mensa te Boedapest, en tot den gullen gastheer deken Sroomer. Nadat de secretaresse-penpingmeesteres- se, freule van Rijckevorsel, de gewone ver slagen had uitgebracht, stelde de presidente voor deken Stroomer te verzoeken het eere-voorziterschap der Mensa te willen aanvaarden, hetwelk door de vergadering met applaus werd goedgekeurd. Deken Stroomer aanvaardde met betuigingen van sympathie het eere-voorzitterschap, waar voor de presidente hem harteijk dank zegde. Alsdan werden allerlei besprekingen ge houden, ten doel hebbend, zooveel mogelijk hulp te brengen aan de nog steeds zeer noodlijdende R. K. Hongaarsche Universi teiten. O. a. werd besloten een schoone reclameplaat, geteekent door een Hongaar- schen teekesaar, te multipliceeren met het doel, deze geplaatst te krijgen in zeer vele plaatsen in geheel Nederland, om daardoor de daadwerkelijke belangstelling van dui zenden te vragen voor het bij uitstek schoone werk van naasteniefde, hetwelk het comité wil bevorderen. Zeer spoedig zou begonnen woden met een ruime verspreiding der platen. Ook zouden desgewenscht bus jes worden toegezonden aan hen, die deze wilden bevestigen dicht bij de plaat. Dr. Knebel, eveneens ter vergadering aanwezig, sprak als volgt de vergadering toe: „Nu ik den werkelijken geest van ka- thalieke naastenliefde in Holland heb mogen aanchouwen, kan ik begrijpen, waarom Holland zoo hoog staat en door ieder ander land als een voorbeeld wordt geprezen. O L.H, heeft den menschen de naastenliefde opgeleed als een hoogsten plicht. Hoe zal deze plicht vervuld kunnen worden, wan neer men niet bereid is, daarvoor offers te brengen? Holland heeft dit zoo juist begrepen en daarvan het duidelijkste bewijs geleverd door de vele offers, welke het bracht ook voor het arme Hongarije. De toestand in Hongarije is nog droevig en duister. Het heeft wel den schijn dat deze toestand beter wordt, daar de kroon staande is gebleven, maar wij moeten daar bij bedenken, dat dit het gevolg is van zeer strenge bezuinigingen, waardoor thans voor de allernoodzakelijkste liefdewerken niets meer wordt uitgegeven. Het socialisme in Hongarije wint veld, omdat het de massa weet te verblinden door beloften, welke het echter niet nakomt en niet na kan komen, De kaholieken beloven niets, omdat zij eer lijk erkennen thans niets te kunnen geven. Hollands naastenliefde kan Hongarije een wapen in handen geven tegen het voort woekerend socialisme. Onze hoop is gericht op Holland, klein van gebied maar groht door zijn naastenliefde. God zegene Holland en zijn edele weldoeners." Dan stond prof. dr, Vargha op, de ijverige directeur der Mensa te Budapest, die de dankbare gevoelens van zijn priesterziel vol medelijden voor Hongarije en zijn nood lijdende studenten, in het Hollandsch tracht te weer te geven. „Gedachtig aan de woorden van het evan gelie van verleden Zondag: „Geef reken schap van uw rentmeesterschap", zoo sprak hij, wil ik thans u, edelen weldoeners re kenschap geven van de wijze, waarop wij uw liefdegaven gebruiken Allereerst een hartelijken groet aan u, onvermoeide weldoeners, die 530 Hongaar sche studenten zooveel troost en steun hebt gebracht. Zij zijn u daarvoor dankbaar niet enkel met den "mond, maar vooral met het hart. Het werk van barmhartigheid, door mij begonnen, vindt alle sympathie en aanmoe diging bij -Z. D. H. Mgr. Dr. V. Horvath, hulpbisschop van Kolocsa, hier thans uan- wezig; het is dan ook een allerschoonst werk, waarvoor ik dringend uw blijvende belangstelling vraag. Door uw liefdegaven brengt gij onze studenten niet enkel hulp naar het lichaam maar ook naar de ziel, daar wij hen bij hun samenkomen in de Mepsa ook kunnen sterken tegen den geest van dwaling en ongeloof, welke in deze reeds zoo droeve t'ijden naar het lichaam, ook de harten der Hongaren in het verderf wil storten. Hongarije was altijd het rijk van van Maria, o moge dit met uw hulp zoo blijven. 1. Nog geen twee jaar bestaat de Mensa Adalbertina in Budapest en reeds heeft zij aan 529 studenten 86216 maaltijden ver schaft. Van deze maaltijden hebben wij er 41496 gratis kunnen verschaffen en hiervoor heeft Holland 1/3 bijgedragen. 3. Vele studenten werden geholpen bij aanschaffing van kleederen en studieboe ken. 4. Zieke en moederlooze studenten wa ren het voorwerp onzer bijzondere zorgen en van die onzer Zusters. 5. Wij hebben gelet op den studieijver der studenten en op de resultaten, welke zij bereikten. 6. Ock op den geestelijken vooruitgang hebben wij nauwlettend acht gegeven en verzorgd, dat zij veelvuldig bichten en communiceerden." Als bewijs van dankbaarheid vereerde dr. Vargha de vergadering me een kunstig uit gevoerde herinneringsmedaille. Na eenige hartelijke woorden van dank besloot vervolgens de presidente de vrucht bare vergadering me den christel. groet. Het Nedi Comité der studenten hulp actie „Mensa Adalbertina": Baronesse M. v, WIJNBERGEN, presi, dente, Jansbuifensingel 25, Arnhem. Jonkvr. J. v. RIJCKEVORSEL, secreta- penningmeesteresse, Jansbuitensingel 25, Arnhem. Baronesse VAN HöVELL TOT WESTER- FLIER—DE KUIPER, Eist. Mevr. HEERKENS THIJSSEN-v. 'd. -KUN, Plein 13, Haarlem, Jonkvr. M. v, NISPEN TOT PANNER- DEN, Zevenaar J. J. A. KUILMAN, Kapelaan, Amster dam, Jac. v, Lennepkade 211. Verkrijgbaar bij Uw Drogist Vergelijkend overzicht over Juli 19251924. Aantal behandelde posten 8624 (v.j. >214 Aantal inlagen 6396 (v.j. 4469). Aantal -terugbetalingen 2228 (v.j. 1745). Ingelegd 346.608,91 (v.j. 305.172,23). Terugbetaald 320,360,4931 (v.j. 258,206,851. Meer inge legd 26,248,41 Vi (v. j. 46965,381. Aantal nieuwe boekjes 231 (v.j. 189). Aantal afbe taalde boekjes 79 (v.j. 96). Spaarbusjes op 21 Juli 1925 in omloop 1510. Geledigd in Juli 211 busjes met totaal 3426.893a. Aantal boekjes in bewaring op 31 Juli 1925 354. Donderdagavond gaf het Mannenkoor „Proza en Poëzie," alhier, onder leiding van den heer Jan Booda voor de verpleegden van het gesticht „Sarepta", een concert, het welk opeluisterd werd door vioolspel van den heer Douwe Draaisma. Vol aandacht werd geluisterd naar den uitstekenden zang van het koor en het su blieme spel van den violist. Dat het gebo- dene in goede aarde viel, bewees het geest driftige applaus, dat opsteeg na elk der ge zongen nummers van 't koor en het spel van den heer Draaisma. Laatstgenoemde werd begeleid door den heer Booda, die ziqh op de bekende wijze van zijn taak kweet. De dokter van het gesticht bedankte namens de verpleegden voor het geboden muzikale genot en sprak daarbij den wensch uit, Proza en Poëzie en den heer Draaisma nogmaals terug te mogen zien. Het was een zeer goed geslaagd concert. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smedestraat, bril en kinderschoenen; D. Jacobs, L. Lakenstraat 23zw„ voetbal; v. d. Berg, Smedestraat 21rd., deksel van melk bus; J. Ludding, Barendsestraat 27, duim stok; W. Smelter, Sophiastraat 2, bruin étui; C. Boon, Santpoorterstraat 54, grijze dames handschoen; Kennel Fauna, Parklaan: gele hond, gebracht door Bouvy, Leidschevaart 132; grijze kat, gebracht door v. Nierop, Brouwersstraat 5; witte kat, gebracht door Bloemendaal, Raamvest 3; zwart-witte kat, gebracht door Mulder, Hoofmaansstraat 46; grijs-witte kat gebracht door Leeuwenkamp, Westergracht 132; W. v. Leersum, L, Marga- rethastraat 40, R. K. kerkboek; L. Gosen- werh, ten Katestraat 2, bruine kinderporte- monnaie; F. F. van Rijn, Officier van Admi- sratie, Kazerne, onderzeedienst, Helder, Damesportemonnaie; L. M. Judels, Emostr. 11, speld. Haarlem, 31 Juli. Geëxamineerd 8 manl. cejididaten. Geslaagd de heeren: J. L. van Noorda, van Zaandam; A. Olvers, van Alk maar; M. G. A. Peters, van Amsterdam; C. H. M. Post, van Amsterdam; N. A. Paulen, van Amsterdam. Haarlem, 31 Juli. Geëxamineerd 10 mann. candidaten. Geslaagd de heeren Th. Kockx, 's-Gravenhage; E. Stratema, Groningen; B. ten Have, Haarlem; E. J. W. M. Vemer, Roermond; J. M. Birkhoff, Utrecht; J. D. de 'Jong, Heerenveen; A. J. H. M. Siegmund, Breda. Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 2 Augustus, door de Haarlemsche Orkest- vereeniging, onder leiding van Willem Knik ker. Prograinma: Volksliederen. 1. Feest- marsch, A. de Goede; 2. Ouverture „Czar und Zimmermann, A. Lortzing; 3. „Künstler- leben", Walzer, J. Strauss. 4. „Sylvia", ballet, J. Delibes; 5. Ouverture „Jeanne d'Arc", G. Veri; 6. Voix des Cloches „Reverie", A. Lui- gini. 7. Fantasia del l'opéra „Cavalleria Rusti- qana", P. Mascagni. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Koudenhorn 429 baden ge nomen, in dat aan den Schotersingel 843 en in dat van het Hofdijkplein 674. Onze stadgenoot, de heer R. Verwers, komt voor als nummer één op de voor dracht voor onderwijzer in de lichamelijke oefening bij het onderwijs te Amsterdam. Aanrijding op de Zijlvest. Gistermiddag te ongeveer 1 uur had op den hoek ZijlstraatZijlvest een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De eerste auto kwam uit de Zijlstraat, de tweede van de Zijlvest. De oorzaak was dat de bestuur ders vermoedelijk elkanders signalen niet 'noorden. De schok was hevig en het gevolg van de aanrijding was, dat een der auto's ter zijde werd ingedeukt. Het benzine-reservoir sloeg lek en liep leg. De andere wagen werd aan de voorzijde beschadigd. Beide konden hun weg niet meer vervolgen en moesten naar een garage gesleept worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het tramverkeer der E.N.E.T. onder vond eenige vertraging. Aanrijding op den Jansweg. Te 12 uur gistermiddag had op den hoek JanswegParklaan een aanrijding plaats tusschen een wielrijder, komende van de Parklaan en gaande in de richting Jansbrug en een wielrijdster rijdende op den Jans weg in de richting Station. De wielrijdster kwam te vallen en brak een tand in de bovenkaak. Verder bekwam zij een schaafwonde aan het linkerbeen. De wonde werd aan de politiepost Sta- tion verbonden. De oorzaak dsr aanrijding was, dat de wielrijders elkander niet tijdig genoeg opmerkten. Toor het Gerechtshof te Amsterdam diende de zaak tegen twee personen, die n hooger beroep waren gegaan van het vonnis van de Haarlemsche Rechtbank, waarbij zij wegens inbraak in de woning van den chef vaa den coöperatieven winkel „Vooruitgang in de Smedestraat, beiden fot anderhalf jaar gevangenistraf waren ver oordeeld. Het Amsterdamsche Gerechtshof beves tigde het vonir' Doodelijk ongeval. De schipper op dan motor van de Rijstpellerij „de Phenix had tijdens het lossen in Amsterdam het ongeluk, de katrol tegen het hoofd te krijgen, waar door hij tegen het dek sloeg en daarna overboord viel. Zijn kameraden hadden hem zeer spoedig op het droge, doch de slag was te hevig geweest. Binnen korten tijd was de onge- Abonné's die te klagen hebben over ONREGELMATIGE ol SLECHTE BEZOR GING der „N. H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie oi mondeling aan onze Bureaux, NASSAU- LAAN 49- ADMINISTRATIE N. H. COURANT. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij Kramers, Rijksstraatweg 66, Schoten, gouden ring met steen J. Trap, Zuider Stationsweg 16, Bloemendaal, ver moedelijk gouden dameshorloge F. Hiem- stra, Korte Kleverlaan 78, Bloemendaal, vulpotlood van Rees, Zuider Stationsweg 11, Bloemendaal, een gulden; Scheepstra, Korte Kleverlaan 48, Bloemendaal, zilveren horloge J. v. Dijk, Kleverlaan 8, Bloemen daal, abonnement voor rijwielstalling a. d. HoutvaartPouwer, Lage Duin- en DagJ- scheweg 1, Bloemendaal, rijwielbelasting- plaatje J. Clausing, Duinlustweg 10, Over- veen portemonnaie H. Polak, Militaireweg 5, Overveen, bruine hond met witte vlek ken G. Raadersma, Rampenlaan 6, Over veen, étui van lorgnetBos, Sparrelaan, Aerdenhout, portemonnaie Vermeer, Hoog straat 6, Heemstede, gummi regenjas G. v. d. Spek, Gorttstraat 9, boven, Haarlem, kampeertent met stokken Koelemeij, Zijl- weg 89, Overveen, melkmaatvan Ewijck- straat 8, Groningen, vulpotloodRaven horst, Hospeslaan 3, Overveen, gummi re genjas aan het Bureau van Politie te Over veen sierspel, nummerplaat G. 32294-, drie ceintuurs, twee sleutels, een jasje, rij- wielbelastingplaatje, 4 bollenmandenM. Koning, kellner bij Dijkhuis, strand eind punt Zeeweg, rijwielbelastingplaatje. Poli tiepost Strand dameshoed, een paar hee renschoenen, huissleutel,. Gouden echtpaar. Het echtpaar J. van SaarloosS. R. Oostdijk, wonende aan den Sloterweg te Hoofddorp, hoopt op 5 Augustu a.s. zijn 50-jarige echtvereeniging te herden ken. De man is 82 en de vrouw 69 jaar oud beiden zijn nog kras en levenslustig. Van Saarloos is ongeveer 20 jaar geleden uit Din- teloord naar hier gekomen en is sinds dien tijd steeds als arbeider bij de familie Bies heuvel werkzaam geweest. Het gouden echtpaar zal dien dag onge twijfeld veel belangstelling ondervinden. Burgerlijke Stand van 283o Juli. Geboren Bartholomeus Petrus, Z. v. A. v. d. Peet en E. Vink. Antonia Jacoba, d. z. G. H. v. Diest en M. P. Kok. Willem, z. v. A. Verhoeve en J. A. v. Gerven. Lijdia Wil- helmina, d. v. J. v. d. Linden en A. E. Troost. Arendina, d. v. C. J. Millenaar en A. Stout. Helena Maria, d. v. N. A. de Heij en G. Scheuhage. Nicolaas Jacob, z. v. H. H. Ko ningen en G. N. Immink. Ondertrouwd Gijsbertus van Tol, 24 j. en Johanna Margaretha de Kuijper, 24 j., Jacobus Petrus Cornelis Gerardus Hetem, 25 j. en Wilhelmina van der Tol, 23 j., Cor nelis Pronk, 28 j. en Arendje Bakker, 22 j. Getrouwd Willem Bloemer, 26 j. en Trijntje Verhoeve, 20 j., Willem Korthals, 26 j. en Gieltje van Maasdam, 20 j., Jacob van Lier, 24 j. en Aartje Boomhouwer, 20 j., Pieter Jacobus van der Hooft, 30 j. en Mart- jen van Geffen, 25 j. Overleden te Leiden Willem Jan Smits, 2 j., z. v. J. Smits en Y. Johker., te Haarlem Maria Joanna van der Geest, 2 j., d. v. C. A. v. d. Geest en A. M. Kragtwijk., Willem Ver hoeve, 2 uren, z. v. A. Vrehoeve en J. A. v. Gerven. N Een café met woonhuis een prooi der vlammen. Vrijdagnacht omstreeks half drie bemerkte een wielrijder, die daar toevallig passeerde, dat er groote rookwolken opstegen uit het café van den heer C. Th, Groenveld aan dén Lijnderdijk te Vijfhuizen. Hij waarschuw de onmiddellijk de bewoners, die in diepen rust te bed lagen. De brand nam in korten tijd zulk een om vang, dat het gezin van G. maar ternauwer nood in nachtgewaad 't brandende huis kon verlaten. Aan redden van inboedel etc. viel niet meer te denken; het vuur greep zoo snel om zich heen dat het geheele gebouw, bevatten de café en woonhuis, in een oogwenk één vuurzee was. De handbrandspuit daar ter plaatse werd gewaarschuwd; deze behoefde echter bij aan komst geen water te geven, omdat inmiddels het geheele gebouw reeds was uitgebrand en alleen nog maar een paar muren overeind stonden. De geheele café-inventaris, alsmede de in boedel van het huis ging mede verloren; niets werd gered. Eigenaardig is het dat vele omwonenden niets van den brand hebben gemerkt en 's-morgens met groote verbazing zagen wat in den afgeloopen nacht was gebeurd. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld; verzekering dekt de schade. Openluchtconcours. Het ligt in het voornemen van het R.-K. Fanfarekorps te Hoofddorp om Dinsdagavond a.s. op het marktplein een openluchtconcert te geven. Deze aardige attractie in het ééntonige dorpsleven zal ongetwijfeld veel belangstel ling trekken. Reclameborden. Het is soms verbijste rend, wat een geweldige reclame de koop man maakt voor zijn zaak. Vooral de ver- koopers van de Ford weten welke vruch ten een goed-opgezette reclame geeft. Niet te verwonderen dat de firma Kaimthout en van Niel daarom besloot op twee perceelen bouwland, vlak buiten de kom van Hoofd dorp twee groote houten reclameborden te plaatsen. Zij heeft echter in haar ijver vergeten dat er al enkele jaren een provinciale veror dening bestaat tot het weren van inbreuk op natuurschoon, welke verordening het plaat sen van zulke leelijke borden in een open veld verbiedt op straffe van een boete van hoogstens 75. Op last van den burgemeester zullen deze borden nu weldra worden verwijderd. Geslaagd. - De jongejuffr, Elisabeth Bloni leerlinge der Mariaschool alhier, heeft met gunstig gevolg het toelatingsexamen afge legd tot de R. K. Kweekschool voor onder wijzeressen te eergen N.-H. Brand in de Zanderij. t)oor den jacht opziener J. Bakker is aangehouden de 13- jarige J. V. uit Haarlem, die met een vriend je zich wilde vermaken met vuurtje spelen, en waarvan zij ook vermoedelijk niet bewust zijn geweest, dat zulks groote gevolgen kan hebben en voor kinderen hoogst gèvaarlijk is. Zelf hebben zij og getracht het vuur te blusschen, wat voor hun onmogelijk was, en zijn daama op de vlucht gegaan. Door den jachtopziener en eenige werk lieden is de brand gebluscht. Ruim 100 roe den van dit natuurschoon is hierdoor ver loren gegaan. Een goede les voor ouders, om hun kinde ren, die zonder geleide eenige uren in de duinen doorbrengen te waarschuwen voor dit gevaarlijke spelletje. Proces-verbaal werd opgema, ,-t Bliksem Ingeslagen. Tijdens het onwe- der sloeg de bliksem in bij A. G. aan den Cruquiusdijk. Hij ^raakte hierbij behalve het kippenhok ook nog een boom en een paal. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niét voor. De sloot langs het lighalterrein. De vervuilde sloot tusschen den Rijksstraatweg en het Lighalterrein, wordt thans gedempt. Wanneer de rioleering er zal zijn ingelegd, zal er een mooi tegeltrottoir komen, met tot afscheiding een ijzeren hek. Eindelijk zal dan een lang gekoesterden wensch in vervulling gaan. HET ENTREE VAN BEVERWIJK. We hebben het mede gemaakt in het Zuiden van het land. We mogen gerust namen noemen, 't Was in Heerlen. De verbinding tusschen Heerlen en Kerk rade is niet al te best en zoo komt het, dat een ieder het prefereert om tot Heerlen den trein te nemen en dan per Ford- of andere autobus naar Kerkrade te schomme len. Het is nog niet zoo heel lang, dat het per autobus gaat. Er was eens een tijd, dat het aan het slation van Heerlen wemelde van zgn. auto snorders en de arme reiziger, die vermoeid van een lange reis, z'n voet buiten de deur van het station zette, werd onmiddellijk door 3 of 4 en soms meer, „snorders" aan gevallen met de vraag „Kerkrade, meneer?" Men was in den regel zelfs zoo voorko mend om den reiziger van zijn bagage te ontdoen en dan liep deze van lieverlede den man met zijn bagage achterna om aldus in een of ander vehikel te worden gestopt, dat eens aanspraak kon doen gelden op den naam van auto. Toen de autobussen kwamen veranderde deze toestand niet en de overheid greep toen in, ruimde alle snorders en bussen op en gaf de laatsfen een vaste standplaats, weliswaar- op het stationsplein, maar niet vlak tegen den uitgang. Dat gaf eenige verbetering. In Beverwijk hebben we ongeveer den zelfden toestand als boven omschreven, al dienen we te erkennen, dat het hier niet zóó erg is als in Heerlen. Zal de overheid het ook hier tegen gaan? O neen, integenreel, de overheid werkt het in de hand, want aan de autobussen is een standplaats gegeven in de onmiddellijke nabijheid van den stationsuitgang en werke lijk de bussen staan zoo dicht „op" den uit gang, dat het dikwijls voorkomt, dat een opstopping van reizigers plaats heeft, omdat men het station niet behoorlijk kan ver laten. Waartoe dat dient zal niemand duide lijk zijn, want het stationsplein is groot genoeg, dat de bussen niet precies bij den uitgang behoeven geplaatst te worden. Ten gerieve van het reizend publiek, dient de overheid de standplaats van de autobussen te wijzigen en bovendien den chauffeurs te verbieden zich voor den uit gang van het station op te houden, ten einde den reizigers zijn plaats „aan te bie den." Velen zullen daarvoor dankbaar zijn. Mooi succes. Voor het M. U. L. 0,- diploma slaagden deze week te Amsterdam de navolgende leerlingen der R. K. U. L. O. School aan den Keesdelfweg: P. Henneman, Heemskerk; J. R. de Jong, IJmuiden; M. L. Klaus, Wijk aan Duin; P. Kuip, Castricum; J. J. Pirovano, Wijk aan Duin; G. Sistermans, Beverwijk; F. J. Wijnekus, Velsen. Baskisch Visscherij Congres. Naar wij vernemen zal het Baskische Visscherij Con gres, dat te San Sebestiaan zou worden ge houden en dat in 1923 werd uitgesteld, nu te San Sebastiaan word engehouden van 22 tot 26 September a.s. De heer Vermeulen, secretaris van de Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen te IJmuiden, is uitgenoodigd een referaat te houden over de gewenschte or ganisatie van het Visscherijbedrijf in Noord- Spanje, de middelen tot bevordering van den bloei van dat bedrijf, de bevordering van het vischgebruik, de sociale verzorging der in het Visscherijbedrijf werkzame per sonen, alsmede eenige mededeelingen be treffende de Noordzee-Visscherij, zooals die vanuit Nederland wordt uitgeoefend. Het ligt in de badoeling, dat tevens door den heer Vermeulen wordt bezorgd een voor stelling van de bekende Noordzeevisscherij- filmZ dit laatste natuurlijk uitsluitend voor congressisten en officieele ooggetuigen. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Twensche Bouwmaatschap pij, alhier. r Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, wordt heden aan den Schulp weg alhier een nieuwe zaak geopend. De sedert 90 jaar bestaande zaak in brood-, koek en banket van den heer H, S. van Hensbergen, is geheel verbouwd en naar de eischen des tijds ingericht. Wij hadden het genoegen een kijkje te mogen nemen en kunnen zeggen, dat de verbouwing van deze oude zaak ook een groote verbetering is. De prachtige winkel is zeer lumineus in gericht en voldoet aan alle hygiënische eischen. De mooie granietvloer, doet zeer frisch aan, terwijl een mooie uitstalkast in notenhoutkleur, weldadig aandoet. Een gla zen toonbank met een dito bonbon en cho colaterie kastje vervolmaken het geheel, terwijl de roomkleurige beschildering ook zeer goed uitkomt. De electrische verlich ting in den winkel en aan den gevel, waarin met groote letters de oprichtingsdatum der zaak prijkt, is schitterend. De verbouwing werd zeer ten geenoege van den eigenaar uitgevoerd door den heer J. W. van Parera, aannemer alhier, terwijl het schilderwerk Werd geleverd door den heer C. H. Bemme- ler. De electrische leiding en lichten wer den geleverd en gemaakt door den heer C. van Dam, electricien alhier. Hieruit blijkt, dat onze gemeente over goede vaklui be schikt. Wij wenschen den heer Van Hens- bergen, die blijk geeft met zijn tijd mee te gaan, veel succes in zijn heropende zaak. Zedenmisdrijf? Een inwoner is door de politi# in verhoor genomen in zake zedenmisdrijf met een 9-jarig meisje. De zaak is in onderzoek. Het is te wenschen, dat dergelijke zaken worden opgehelderd, daar, als het zoo doorgaat, men werkelijk niet weet wat men met de kinderen 'moet aanvangen in de vacantie. De dijk is toch veelal het terrein waar de kinderen naar toegaan om te spelen. Is het dan nergens, meer veilig. Waar moet het heen? Verplaatst. Mej. Hallee, werkaam op het postkantoor alhier, is met ingang van 1 Augustus a. s. verplaatst naar Delft. Amsterdam Vaz Eh'az 2000 M. dage lijks met tusschet'poozen Nieuws- en Beursberichten van S. 154.30 Amsterd. tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M. dagelijks concert te 8.35 u. (ook Zondags) Daventry 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10,20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 1050 M. dagelijks 5.30—7.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kindermirtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner- concert. Parijs EiifeltcreT 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs J750 .M> -«- dagelijkj Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Brussel Zaterdag 8.35 Kamermuziek en Literaire Selectie. Zondag 8.35 Muziek en Zang. Davenlry Zaterdag 8.20 Cavaleria Rusticana, opera van Mascagni, daarna' Jazzband. Zendag 3.50 Orgelconcert 8.50 Kerk dienst 9.20 concert. H. D, O. Zaterdag geen avondconcert- Zondag 3 u. en 8.15 Kurhausconcerten. Radio Paris Zaterdag 9 u'. Gala*' concert, Zondag 9 u. Dansmuziek. •V. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Dezer dager waren W. en J. de B. op de Zuiderzee tusschen Vollenhove en schokland aan het yisschen. Zij zagen in de verte een; vaartuig (bok) ronddrijven, waarin zich driej personen bevonden, die door hun handen om-/ hoog te steken en door hulpgeroep te kennen gaven, dat ze in nood verkeerden. Onmiddellijk zijn de gebrs. De Boer hierop naar de plaats des onheils toegezeild. Aldaar aangekomen bleek, dat zich in den bok be vonden Jan Visscher Azn., W. Eenkhoorn en H. Kolk allen afkomstig van Gecemuiden. Ge noemde personen waren doornat en geheel verkleumd, doordat in den bok nergens be schutting kon worden gevonden tegen regen, wind en golven, terwijl het nogal oude vaar tuig tot overmaat van ramp reeds gedeeltelijk door de golven onder water was gezet. De red ding geschiedde dan ook juist op tijd, en zoo spoedig mogelijk werden de ongelukkigen aan boord gebracht. Toen de geredden eenigen tijd daarna ee- nigszins op hun verhaal waren gekomen, deel den zij, naar de „Tijd" verneemt, den schip pers aangaande het gebeurde het volgende mede Des morgens waren we met den bok uitge varen met het doel, om bij het Kampereiland biezen te gaan snijden. Toen we daar ter plaatse hiermede bezig waren, werden we door den sterken wind losgeslagen en met tame lijke snelheid naar zee gevoerd. Daar we noch in het bezit waren van een zeil noch van een roer, konden we aan den bok geen stuur geven waardoor we een speelbal der golven werden en niets anders konden doen dan uitzien of niet een of ander schip ons zou kunnen ppikken, hetwelk echter pas geschiedde ter plaatse als bovenvermeld. Het was toen ook hoog tijd, daar het vaartuig gedeeltelijk vol water stond." Gelukkig werden de in nood verkeerenden dan ook nog op den juisten tijd waargeno men, daar anders wellicht drie menschen- levens zouden zijn te betreuren geweest. Na het gebeurde werd de bok door, de gebrs. De Boer op sleeptouw genomen en koers gezet naar Genemuiden, alwaar de geredden vervolgens aan land werden gezet. D OOSTERBEEK, 1 Aug. In den afgeloo pen nacht omstreeks 1 uur is te Ooster beek de chemische fabriek van de firma Bellekes v. Eek geheel afgebrand. De brandweer was vanmorgen nog bezig met het blusschingswerk, Verzekering dekt de schade. De brandweer van Oosterbeek kon alleen beletten, dat het nieuwe gedeelte der fabriek in de asch werd gelegd. Slechts een klein deel van het personeel kon aan 't werk blijven. AMSTERDAM, lAugustus. .Naar wij ver nemen, bedraagt het aantal deelnemers aan de tocht van het instructie-vaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart naar Duitschland, in verband met de mogelijkheid van plaatsing van Zuiderzee- visschers, die door de droogmaking der Zui derzee werkloos worden, bij de Rijnvaart' 52 personen. Tot hen behooren 10 leden van het Centraal Comité tot steunverleening aan de Zuiderzeevisschers. De „Prins Hendrik" ver trekt Maandagmorgen a.s. uit Arnhem naar Duitschland. PARIJS, 1 Aug. De Parijsche „Matin" meldt heden, dat het rFansche ministerie van buitenlandsche zaken aan den President in Marokko verzocht heeft inlichtingen te ver schaffen over het beweerde voornemen van den Riffleider Abd-el-Krim" om te onder handelen over de vredesvoorwaarden. NEW-YORK, 1 Augustus. De president van de Vcreenigde mijnwerkersfederatie van Amerika Lewis heeft verklaard, dat een mijnwerkersstaking thans onvermijdelijk is. PARIJS, 1 Augustus. De Petit Parisien meldt, dat sedert den terugkeer van Krassin uit Moskou, de Fransch-Russisché besprekin gen inzake de regeling der Tsaristische chul- den, veel actiever zijn geworden. Men hoopt spoedig tot een regeling te komen, welke bevredigend zal zijn voor de Fransche hou ders van Russische fondsen en tevens politiek aanvaardbaar voor de Sovjet-regeering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2