imttEJH- AmiMTJQi Voor Kees Verkeersongevallen. Voor de Juliaantjes. 1125 duim of wijsvinger 1 50. VACANTIE. Maandag 3 Augustus 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16110 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste bïad. UIT DE PERS. Agenda 4 Augustus Oe politiek in de vak- vereenigingen. HET NIEUWE KABINET EEN KATHOLIEK MINISTER VAN KOLONIËN. WAAROM DE KATH. KERK DE LIJKVER BRANDING VERBIEDT Een verklaring van Minister Colijn. Het Duitsche tarief van invoerrechten. Aanrijding op den Kruisweg. Aanrijding in de Velserstraat. Personalia. Installatie Pastoor van de Pavoordt. Kampeeren. J. J. WEBER ZOON 7 Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week A0.25 JPer kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij ^roonitbetaling 3.58^ Bureaux: NASSAULAAN 49. telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. LEMSBHE COURANT Advertentiën 35 rents per Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusscheo den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct, per regel op de Ie Pagina s 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat* sing: elke regel meeT 15 cL, bi rooruitbetaling. AUe aoonne's testen oneevallen op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f OD rjfi Levenslange geheele on?es^^K"^1pdnt°f f 759." dooïe^ij'kei^afloop f 250." een voet of een oog Hen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 dU'UU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen Di) een DreuK van f Afl been of arm bi) verlies van een andere vinger. 'n Tooverwooro riet is niet te schilderen met woorden, wat al heerlijkheden voor zoo menigeen dit woord ins.luit, voor ieder naar eigen aard en omstandigheden! Daar zijn de kinderen: heel het schooljaar door, in de klas en onder speeltijd, speelt ihun het, ideaal van een schooltijd, de va- jcantie, door het hoofd. Vacantie dat is vrijheid van alle dage- jlijkschen schoolband, dat is 't vrij-zijn van \de knellende school-uren en de niet te ont- komen lessen dat is voor velen uitgaan en rondzwerven naar hartelust, te spoor of te boot reizen kortom: het is de heerlijk heid van vrijheid tegenover de gebonden- beid, lust tegenover plicht, nietsdoen tegen over werken j Wie, die daar vrij van is? Vacantie voor de ouderen is weer iets anders. 't Is rusten en ontspanning, 't is reparee- ren van de veerkracht, die op den duur te veel lijdt, 't is verfrissching van geest, die foor dagelijkschen sleur afstompt.... En ten slotte is het ook, misschien alleen uit Verbeelding en in schijn, de voldoening van het heerlijk gevoel, om niet te behoeven ie loopen in het gareel van eiken dag.... als kinderen „vrij" te zijn! Vacantie is een behoefte! Het oude spreekwoord der vaderen, die immers zooVeel „schuttersgezelscr.appen" vormden, van den boog, die niet altijd kan gespannen blijven zonder zijn veerkracht te verliezen, is nog altijd en degelijk waar. Óf het dan een zomertijd-vacantie is, of dat de rust meer periodiek, van tijd tot tijd door het jaar wordt genoten.... maar zon der rust door arbeiden kan bijna niemand ongestraft. Zeker niet zij, die meer het hoofd dan de handen hebben te gebruiken; zeker óók niet de kinderen, die vergelijkenderwijs veel meer hersenwerk hebben te verrichten dan menig andere. Maar.... al is vacantie noodig, toch rijn er bezwaren! En we zouden voor de kinderen willen formuleeren in deze ééne universeele klacht: ze moeten niet te lang duren. Rust is uitnemend, maar ze moet niet ont aarden in luieren. Ontspanning is noodzake lijk, maar te veel ontspanning wordt ontze nuwing. Niet werken is soms weldadig, maar past op voor verveling en landerigheid. Over-lange vacanties baren in menig huis gezin zorg en leidt tot de zooeven genoem de niet gewenschte gevolgen. Wat hamer daar is menig ouder, die ten slotte niet weet, wat aan te vangen! Niet ieder's beurs laat toe, de kinderen „uit" te zenden, ze te doen logeeren bij fa milie of vrienden, pretjes te organiseeren of uitstapjes. En zóo daalt de belangstelling voor en de prei in de vacantie in menig huisgezin lang zamerhand na de eerste week. men gaat zich vervelen, er is geen aardigheid meer aan, het wordt zelfs lastig en ten slotte js het een opluchting, wanneer de school- vacantietijd voorbij is! Ook bi) grooteren zijn er bezwaren. Een voorbeeld In een stad, die we niet zullen noemen, voonde een werkmansgezin dat, door de geregelde verdiensten van den man er een voudig, maar behoorlijk kon komen. Er werd in die stad en in dien tijd door de vakver- eenigingen druk reclame gemaakt voor en aangedrongen op vacantiedagen of vrije da gen per jaar een eisch, die in die dagen aog niet zoo algemeen was en zoo natuur lijk scheen als nu. De patroon van dezen man echter was een der eersten, die op die verlangens in ging en hij gaf het personeel een heele week vrijaf met behoud van loon. De huisvader hierbedoeld, nam op^ een overeengekomen tijd zijn „vrije week en... tien, twaalf dagen nadien klaagde de vrouw op bedroevende wijs haren nood! Want het loon, dat de man kreeg, was natuurlijk, ot hij werkte of niet, noodig geweest voor het gezin, maar manlief had niets te doen gehad, en was er eens op uit geweest. Hij was in slecht gezelschap verzeild, had van de gespaarde centjes heel wat die week er door gebracht, was uithuizig en lastig ge weest, kortom, de „vacantieweek' was den goeden, maar iytwat zwakken vader een dure week geweest van erg verdacht plei- zier en voor moeder en het huishouden een •week van zwaar verdriet.... Zoo heeft elke zaak twee kanten, elke pot twee ooren, elke medaille zijn keer zijde. 1 „Of wc daarom nu de „vrije dagen en Ic vacantie zouden willen beperkt zien of ifgeschaft? Het zij ons verre maar niettemin mag niemand, over de bezwaren, die er tegen rijn, luchtig denken. Vooral de plannen goed maken, den tijd goed berekenen; „organi- seerend" ook den vacantietijd gebruiken, dat is de beste en zekerste weg om van die dagen van rust en uitspanning ook waar lijk op z'n best te genieten. Wat we ten slotte aan al onze lezers en lezeressen van harte toewenschen. mochten bemoeien en nu zien we dit gevaar, waarmede toen gespot is, de spotters zelf in hooge mate bedreigen. Het brengen van de politiek in de sociale organisaties zou ook voor de Katholieke Staatspartij even noodlottig zijn geweest, als het is voor de S.D.A.P. Maar ook voor de vakorganisaties zelf. Want de gevaren van het optreden van Stenhuis bedreigen niet al leen de S.D.A.P., maar ook het N.V.V waar men nu tracht de politieke geschillen en gevechten binnen te halen, alsof de sociale tegenstellingen soms nog geen verdeeldheid genoeg brengen. Zoo blijkt ook hier weer uit, welk een wijs beleid wij, katholieken, van het Doorluchtig Episcopaat ontvangen en wordt opnieuw be waarheid, dat het onder den Bisscboppelijken kromstaf nog niet zoo slecht dienen is. We lezen in „De Resb.': „Het conflict, dat op dit oogenblik is ont staan tusschen de S.D.A.P. en de vakver enigingen, aangesloten bij het N.V.V.en dat een strijd op leven en dood wordt voor de politieke partij, toet ons weer een dui delijk zien, welk een wijs besluit het was van het Doorluchtig Episcopaat, om bet voe ren van politiek in en door de katholieke vakorganisaties te verbieden. De theorie, nu door den heer Vliegen met groote kracht verkondigd, dat de vakorgani saties hun wenschen aan de politieke partij kunnen aanbieden, maar dat de politieke partij het lichaam is, dkt, het geheel over ziende, alleen de verwezenlijking van die rischen blijft opgedragen, is reeds jaren ge leden door het Doorluchtig Episcopaat als de eenige juiste verhouding voorgeschreven. Meer dan eens heeft men daarop van so cialistische zijde gesmaald en schamper ge sproken van de zoete jongens in de R.-K. Vakorganisatie, die zich niet met de politiek DE BEËEDIGING VINDT DINSDAG PLAATS. Naar het Corr.-Bur. verneemt, zal de sa menstelling van het nieuwe kabinet a.s in de Staatscourant worden bekend gemaakt. Het ligt in de bedoeling, dat de ministers I Dinsdag, des namiddags 2 uur, tén paleize Het Loo door H. M. de Koningin zullen worden beëedigd. Nog denzelfden dag zullen de nieuwe mi nisters, na aankomst te 's-Gravenhage, de portefeuilles van hun voorgangers overne men. Naar „De Tijd" met zekerheid verneemt, is de heer Ch. J. L. M. Welter, lid van den Raad van Ned -Indië, die Katholiek is, aan gezocht, voor het waarnemen der portefeuil le van Koloniën en zal op dit aanzoek in gaan. Reeds heeft hij zich op weg bege ven naar Nederland. Tot zijne aankomst zal de Premier en Minister van Financiën het departement van Koloniën ad interim waar nemen. EEN ONGEVRAAGDE ERKENNING. Vele katholieken vragen zich wel eens af, waarom de Kerk eigenlijk de lijkverbranding verbiedt en de begrafenis der dooden eischt. Dezulken weten meestal niet, dat dit voor schrift berust op het voorbeeld van Chris tus, wiens Lijk ook niet verbrand, maar be graven werd, en op het feit dat lijkverbran ding eene in hoofdzaak door het Heiden dom toegepaste methode was. Eigenaardig is, dat de Vrijmetselarij in vele streken propaganda voor de lijkverbranding maakt. En waarom? Het moge blijken uit de brochure van dr. Rademaker, oud-predikant, redacteur van het liberale „Vaderland", welks sympathieën voor de Vrijmetselarij van openbare bekend heid 'zijn. In die brochure betoogt R. o.a,. dat de lijkverbranding nog wel een dieper beteeke- nis heeft, dan menigeen erin ziet. Na her innerd te hebben, hoe de socialistische lei der Friedrich Engels bepaald had dat zijn asch niet in een urn verzameld maar in de zee uitgestrooid zou worden, schrijft hij; Dat uitstrooien der asch komt ons voor als de consequentie van het verasschingspröces. Het is ons bekend, dat iemand in ons land de wilde Noordzee koos tot laatste rust plaats. Welnu, wij zien in deze beschikkin gen, in dezen hartstocht om in den eeuwigen kringloop der dingen weef opgenomen te worden, in de eerste plaats een afkeer van rusten, maar het zou ook kunnen zijn een machtig geloofs-symbool, een analogie met den immer voortlevenden geest. „Een machtig geloofssymbool".Sym bool van welk geloof?" vraagt de „Limb. Koerier". Van het gelóóf in het naturalistische pan- theisme, dat de diepere filosofie uitmaakt zoowel van het oude Heidendom als van het huidige paganisme, dat in dehoogere re gionen der moderne Vrijmetselarij geleer- aard wordt. Terwijl de beaarding het symbool is van het geloof in de wederopstanding uit den dood en in de verrijzenis des vleesches. Ziet men nu den grond der tegenstelling tusschen de beide wijzen van lijkbezorging? Minister Colijn heelt aan den Haagschen correspondent van de „Times" de volgende verklaring afgelegd; „Is de politiek van de laatste twee jaren er een geweest van terughoudendheid, nu dat de financiëele positie van Nederland verbeterd is en het evenwicht van de be grooting verkregen, kan de onderbroken so ciale politiek worden hervat, doch op voor zichtige wijze. Daar een vermindering van de staatsuitgaven evenwel op den voor grond blijft staan, is een der gevolgen hier van, dat besloten is tot samensmelting van Marine en Oorlog tot een departement. Ten slotte zal echter de verdediging van Nederlandsch-Indië moeten komen te vallen onder het departement Koloniën." De heer Lovink heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vraag ge steld; Is de Minister bereid mede te deelen, tot welke resultaten de aan H. Ms. vertegen woordiger te Berlijn gegeven instructies (ver gadering van de Tweede Kamer der Staten- Generaal vap 9 Dec. 1924) hebben geleid ten aanzien van de regeling van het nieuwe Duit sche tarief van invoerrechten? Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Grafische Bond 8 uur Rechtskundig Bureau 8 uur. Brongebouw Ledenconcert H. O. V. 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert 2 tot 3 uur. Koudenhorn. .Vertrek boot naar Marken half 9 uur. Brongebouw, Algemeene Handelstentoon stelling 912, van 25 en van 7 tot half 10 uur. Luxor Theater. Voorstelling 8 uur. Stadsschouwburg Louisetti's operette en semble: „Madi" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint bran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9)4 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9 2 en van 26)4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen B'loem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend <an 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tpt mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkw.eg) ingang tusschen kerk en pastorie lederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaüs) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Srieiverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Vorig bedrag 207.80. Van J. R1. Van N. N2.50. Van P. voor het verkrijgen van een nieuwe betrekking 2.50. Var. mej. P. voor herstel van een zieke 2.50. Van de fam. G. voor Kees 1.- Opdat Jan maar gauw werk mag vinden 0.50. 3 X N.N. Heemstede, voor Kees 16. Totaal 293.80. Zaterdagmiddag te kwart over drie had op den Kruisweg, hoek Rozenstraat een aan rijding plaats. De 33-jarige H. H., huisvrouw van B., wonende te - Beverwijk werd door een motorrijder aangereden. Zij kwam te vallen en moest per auto naar het St. Elisabeths Gasthuis worden overgebracht, waar geconstateerd werd, dat zij een knieschijf gekneusd had. Na behandeld te zijn kon zij p^r auto naar haar woning te- rugkeeren. De nieuwe directeur van den Stadsschouw burg, de heer C. van Hees. Zaterdagmiddag te ongeveer drie uur had op den hoek Velserstraat-Aelbertsbergstraat een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijder. De auto kwam uit de Aelbertsbergstraat en ging naar de Saenredamstraat. De motor rijder reed door de Velserstraat. Bij het passeeren reed de motorrijder, die niet tijdig genoeg meer kon uitwijken, op de auto in. Hij kwam te vallen en een geneesheer, die spoe dig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het Ziekenhuis St. Joannes de Deo noodzakelijk. Daar werd een lichte hersen schudding geconstateerd. De patiënt zou echter binnen enkele dagen het ziekenhuis weder kunnen verlaten. HET DOEL VOORBIJ GESTREEFD Wij lezen in het „Weekbl. voor B. C." Dezer dagen zou in een van,onze drukst bezochte vacantieoorden, waarheen dage lijks een speciale trein uit de hoofdstad de honderden zakenmenschen brengt en waar schier elk huis tot den nok met zomer gasten is gevuld een bloemencorso plaats vinden een van de attracties die de plaatselijke Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer bedenkt om de duizenden stads bewoners afwisseling te bieden. Een daar wonend bloembollenkweeker wendde zich tot een van zijn collega's in de buurt met het verzoek, hem voor het ver sieren van een aantal wagens, die aan het corso deelnemen, een hoeveelheid kortge- sneden Gladiolusbloemen af te staan het ging om een 70 manden bloemen. De collega was direct bereid hem natuurlijk gratis te helpen, mits hij toestemming tot snijden en vervoer kon krijgen van de Commissie van Toezicht op het Contract „ter bestrijding van den handel in afgesneden Gladiolus- bloemen." De toestemming de labels werden aangevraagd en geweigerd. De bloemen moesten maar lang gesneden en gekocht worden Gevolg teleurstelling bij den kweeker in het vacantieoord, niet-begrijpen bij de Vereeniging voor Vreemdelingen-Ver keer, verontwaardiging bij de enthousiaste deelnemers aan het corso. „In het land, waar op 't oogenblik dage lijks de Gladiolen-bloemen bij duizenden-op de mesthoop gaan, waar ze stikken in de bloemen, kunnen voor een propagandadoel geen paar duizend bloemen, die anders weg gegooid worden, beschikbaar gesteld worden'. Dit is de eenige gevolgtrekking, die de buitenwereld weet te maken uit een bepaling waarvan zij het doel niet begrijpen eh die in elk geval weder een mooie gelegenheid voor propaganda te loor deed gaan. Voor ons vakgenooten zijn er uit dit voorval, dat allerminst alleen staat (persoonlijk ondervond schrijver dezes hetzelfde in 1923) de volgende conclusies te trekken Bij handhaving van deze uitvoering van de bepalingen van het contrict, zal le. Het doel, dat met het Peigeren van een „vergunning" bij zulke gelegenheden be oogd wordt, niet bereikt worden. De bewuste kweeker wendde zich het vorig jaar, bij. dezelfde gelegenheid tot een bevriend kweeker elders, en deze sneed ongevraagd de bloemen en zond ze hem on gestraft toe. Gevolg de contractant, die een rider eens een pleziertje wil doen, zal niet meer om een „vergunning" vragen. 2e. Het aantal gelegenheden, waarbij de groote bruikbaarheid van Gladiolen voor massa-decoratie getoond kan worden, wordt steeds kleiner en dat is niet in het belang van de cultuur. De deelnemers aan het corso gaan andere bloemen gebruiken en beschouwen de Gla- c.iolen als ".heilig". De bloemist-winkelier krijgt geen opdrachten meer ter versiering t et Gladiolen, omdat het publiek het artikel en zijn waarde, niet kent. 3e. De bescherming van den bloemen- wi nkelier tegen den straathandel keert zich tegen hem zelf. Niemand zal de voor een dergelijk doel benoodigde hoeveelheden koopen bij 'n bloe menwinkelier, als die voor dergelijike doel- doeleinden de prijs van den bol betalen moet. Resultaat zijn verbruik van het artikel vermindert. 4e. De propaganda, die uitgaar van het bezichtigen door een groote-stadsbevolking, in hun gewone leven van bloemen verstoken, van een corso, waarvoor Nederlandsche bloe men voor versiering hebben gediend, wordt gemist. In het vacantieoord waren in 1924, om streeks l Augustus 8000 Amsterdammers. De bloembollenstreek wordt in het voorjaar door tienduizenden bezocht. Zij kennen het artikel alleen gezien vanaf den straatweg. Leeren het niet gebruiken, nog minder het waardeeren, laat staan, het aanbevelen in het buitenland. 5e. De buitenlandsche handel, waarom het uiteindelijk gaat "bij dit en bij den andere „snijbloemencontracten" (al speelt de binnen- landsche concurrentie ook een rol) vindt bij zijn afnemers onbekendheid met het gebruik van onze bloemen voor doeleinden waar het massa-verbruik te pas komt. Wij zagen eens hier te lande een kerk-interieur-decoratie met gladiolen in één kleur uitgevoerd en 't resul taat van het gebruik van die, zeg tienduizend bloemen, in een tijd, dat slechts dure rozen hen zonder meer succes zouden kunnen ver- vervangen, was overweldigend. In het buiten land wordt veel aan kerkinterieur-decoratie gedaan en er zouden groote mogelijkheden te openen zijn voor onze Gladiolus-cultuur. 6e. De bloeitijd der Gladiolen is lang. Concurrentie op snijbloemen gebied is er in den zomer zeer veel zoude het zooveel kwaad doen, als wij de propaganda voor het gebruik van gladiolus-bloemen in massa bevorderen, door althans de bepalingen omtrent het be strijden van den handel in afgesneden Gladio lus-bloemen, niet toe te passen op aanvragen om gratis-beschikbaarstelling van hoeveel heden bloemen bij gelegenheden, waarbij elke hajidel buitengesloten is Deze opmerkingen moesten ons uit de' pen, wij geven ze gaarne onzen lezers ter overdenking. Men begrijpe ons goed, het is ons niet te doen om de goede organisatie >'an dit snijbloemen-contract te ondermijnen, 'maar is hier bezinnen niet noodig Tot zoover het „Weekblad v®or Bloem bollencultuur". De ontboezemingen zijn ons ook uit het hart gegrepen. Eenige jaren geleden hebben wij ongeveer dezelfde opmerkingen gemaakt. Wij ver heugen ons, dat vakmenschen nu ook de zelfde soort bedenkingen uitten. Het wordt te gek. DE NIEUWE GEREF. KERK AAN DEN KLOPPERSINGEL. Ir, de vergadering van den Alg. Kerkeraad, j.l. Donderdag gehouden, werd de gehouden aanbesteding besprekende, besloten. a. den bouw der kerk niet te gunnen op grond van het feit, dat het bedrag zelfs van den laagsten inschrijver, verre uitgaat boven dat der begrooting van den architect b. moderamen, commissie van beheer, tech- nische-en administratieve bouwcommissie on ;e dragen met spoed voor te bereiden denbouw ter hand te nemen van een kerk voor een be drag van ten hoogste f150.000 (exclusief orgel) naar nieuwe plannen en begrooting. Voor het examen ter verkrijging van het diploma als leider van lichaamsoefeningen, slaagde te Amsterdam de heer W. Dooyes,. alhier. Vorig bedrag 686.15J4 Opdat Jan gauw werk mag vinden 1. Totaal 687.15X- Wie denkt er nog eens om onze Juliaan tjes? Reeds eenige R.K. Organisaties zonden een bijdrage uit haar kas. Mogen we er van meerdere verwachten? En onze moeders? Kleine giften en groote giften zijn wel kom. Wie bedenkt onze Juliaantjes eens met een flink bedrag? Haar behoud voor Haerlem is nog geenszins verzekerd! En het zou toch zoo jammer zijn, als we zouden verliezen onze Juliaantjes. Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar. Ruvsdaelweg 7, Overveen; Mevr. Cobelens, Parklaan 31, St. Joseph; mej Kordelaar, Assendelverstraat 43, St Bavo; Joh de Dooper; Mevr. Teeuwen. Schoterweg. Pa rochies Schoten; Mevr. v. d Vangst, Gast huissingel, Parochie O. L Vrouw Rozen krans; Mej T Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie St. Antonius. Zondagmorgen werd door den HoogEerw Heer L. A. A. M. Westerwoudt, Deken van Haarlem, de in de plaats van Pastoor Brou wers aan de St. Liduinakerk te Schoten benoemde Pastoor P. J. M. J. van de Pa voordt plechtig geïnstalleerd. Te half elf was de kerk met parochianen en vele vrienden van den nieuwen Pastoor geheel gevuld en vóór de Hoogmis vond de installatie-plechtigheid plaats. Nadat de HoogEerw. Deken den be noemingsbrief in Latijn en Hollandsch had voorgelezen, en voor het uitgestelde Aller heiligste het „Veni-Creator" gezongen was, legde de nieuw benoemde aan den voet van het altaar de gebruikelijke beloften af, die met den eed op de H. Evangeliën voor het H. Sacrament bekrachtigd werden, ver richtte Deken Westerwoudt onder de litur gische formules de zinrijke ceremoniën van overgave der kerksleutels, van kelk, misboek en priestergewaden, en werd de nieuwe pastoor door hem naar kansel, biechtstoel, doopvont en sacristie geleid om daardoor de inbezitneming van de kerk en de macht om er de H. Bedieningen uit te oefenen te verzinnebeelden. Hierna nam de plechtige Hoogmis een aanvang, die door Pastoor van de Pavoordt gecelebreerd werd met assistentie van de WelEerw. Zeergel. Heeren van het Seminarie „Hageveld" M. Th. v. d. Drift als diaken en L. J. M. Nieuwenhuizen als subdiaken. In het koor hadden verder plaatsgenomen de HoogEerw. Deken, de WelEerw. Zeergel. Heer Th. Vis, leeraar van het Seminarie, en de kapelaan der parochie, de WelEerw. Heer Z. de Korte, terwijl wij onder de aanwezigen verder eenige familieleden van pastoor van de Pavoordt opmerkten. Na het Evangelie hield de HoogEerw. Heer Deken een toespraak, waarin hij den nieuw benoemden pastoor vergeleek bij Mozes, tot wien de Heer sprak „Gij dan, ga heen, en geleid dit volk, en breng het, waar Ik u zeggen zal, en mijn engel zal u voorafgaan." In zijn inleiding herinnerde de Hoog Eerw. redenaar de parochianen aan den wee moed, waarmede de vorige herder, pastoor Brouwers, op bevel van zijne Overheid ge scheiden is van de door hem gestichte pa rochie, en de door hem gebouwde kerk, van welker zware zorgen het echter door om standigheden wenschelijk was, dat hij ont heven zou worden. Als Elias aan de weduwe, zoo schijnt hij heengegaan echter zijn oude parochianen nog te vragén „Ziet, al die dagen, dat ik bij u vertoefde, hebt gij mij geholpen en ge diend wat wilt ge, dat ik heengegaan nog voor u doen zal?" Het eenige, wat de gèloo- vigen nog van hun vroegeren pastoor kunnen vragen, is zijn gebed, en daarop zullen zij dan ook zeker mogen rekenen. Ook voor den nieuwen pastoor echter heeft het „Gij dan, ga heen," wreed moeten klinken, nu dit voor hem beteekende, na ruim twaalf jaren te moeten scheiden van het Klein Seminarie Hageveld en de jonge priester-studenten, waar hij als sub-regent de zoo zware maar ook mooie taak der op leiding van toekomstige priesters met zoo veel liefde en ijver heeft vervuld,dat in tegen woordigheid van het meerendeel der geeste lijkheid van ons bisdom Z. D. H. de Bisschop voor eenige weken openlijk Zijne volle te vredenheid daarover uitsprak. Uit het stille heiligdom moet de nieuw benoemde thans treden in het volle leven, waar hij veel meer dan vroeger leed en rampen en ellende vinden zal. Maar hij komt met de middelen in de hand om te troosten en te helpen. Als een vader vol liefde komt hij tot zijne parochianen, als een bereidvaardig geneesheer voor hunne kwalen, als de Zaaier van het goede zaad in hunne harten, die oogst moeten voort brengen voor eeuwig leven. De geloovigen echter moeten hem tege moetkomen met die heilige gevoelens, waarop de priester temidden van zijn volk recht heeft als de uitdeeler van Gods genaden eerbied, vertrouwen en liefde, want wie hem aanneemt, neemt niet slechts hem aan, maar Dengene, die hem gezonden heeft. „Draagt uw zorgen niet alleen," aldus de HoogEerw. redenaar, „maar draagt ze met hem. Laat hem zich verblijden met de blijden, maar laat hem ook het geluk, als priester te mogen weenen mét de weenenden." Laat hem ook niet alleen bij het dagelijksch H. Misoffer, maar „als iemand des Heeren is, hij sluite zich aan bij hem," en hij zal bidden voor u. En wanneer hij aan het einde der H. Mis de treden van het Altaar afdaalt, komt dan ter H. Tafel, uit zijn handen het Brood des Levens ontvangen, moed en kracht putten voor den levensweg, dien hij u van den kansel zal aftee kenen, den weg na:.- den hemel, waarheen God hem be veelt, u te brengen. Vertrouwt hem ook uwe kinderen toe als straks de nieuwe parochiale scholen ge reed zijn, en laat hen niet verstoken van eene Katholieke opvoeding in de schaduw van het Heiligdom. Zoo zal de nieuw benoemde pastoor be moedigd worden in zijn zware taak en zijn Parochianen gaan liefhebben, met wie hij zoo eenmaal tezamen het hemelfeest zal mogen vieren." Zoowel de cereijioniën der installatie als de solemneele H. Mis en de woorden van den Deken hebben zeker de parochianen voor hun nieuwen herder gevoelig gestemd en zonder twijfel zullen wij hem in de St. Liduina-parochie den vruchtbaren en vol doening schenkenden arbeid voorspellen kunnen, dien wij hem van harte toewenschen. Men schrijft ons: Als je zoo om je heen hoort, dan mof kampeeren wel het summum van za ligheid zijn. 't Kan me gestolen worden! Ik praat natuurlijk niet over de gevaren, dat kampeeien voor lichaam en ziel meebrengt Daarom alleen reeds moeten katholieken, katholieke ouder vooral, voorzichtig zijn met al te licht toestemming tot kampceren te geven. Maar ook, zonder de bezwa ren van meer religieuzen aard, kun je af keer genoeg krijgen van kampeeren. En toch, het is een manie geworden. In Amsterdam zijn heele buurten verlaten en kampeeren in bosch of aan strand. Is er een enkeling, die beweert, „liever n dagje naar Artis" te gaan, dan haalt men mede lijdend de schouders op. „Mensch, ik zot nog liever, weachies, gadu toch kampeere, da's veel gezelliger." Weer of geen weer, men laat zich niet afschrikken. Gepakt en gezakt vertrekt men dan. Df geheele iamilie werkt als een paard om allf benoodigdheden ter bestemder plaatse t« krijgen. Een aantal stokken, een oud laken, bij gebrek aan contanten voor tentdoek, dekens, potten en pannen, emmers, kopjes, enfin de helft van de huisraad wordt mee gesleept. Alleen reeds met het sjouwen verdient men den hemel. Bij aankomst aan het strand begint het spel opnieuw, doch hier reeds in steijl, de heeren in hun boezeroen," de dames ontdaan van kousen en schoenen Met de naaste buren is heel spoedig kennis gemaakt. Een vriendelijk knikje en het „ziezoo, daar benne me is voldoende introductie Hulpvaardigheid wordt in die gevallen meer dan schitterend gedemonstreerd. Zoo komt dan alles veilig aan. Het bouwen is dan het voornaamste werk.Vader wil de palen zus en zoon zoo ge plaatst zien. Onder genoeglijk gepraat met de buren, die heerlijk lui in het zand liggen, verrijst dan de tent. Vader legt intusschen uit, hoe hij aan dit en aan dat gekomen is, terwijl moedér vertelt welke zorgen zij wel gehad heeft om alles voor elkaar te krij ger». „Benne dat geen aardige paaltjes," zegt vader, „hèt me zoon op den kop getikt. Alles, alles bij mekaar een knaak". Over paaltjes gesproken, buurman laat oogen- blikkelijk de zijnen zien, die ook niet mis en» ook niet duur zijn. „Mensch, ik zeg maar zoo, de vrouwe hebbe dr altijd de meeste heibel van, maar och je mot er wat voor over hebbe," staat moeder te oreeren. En als dan eindelijk alles staat begint de pret. Als het mooi weer is, geniei men van de frissche zeelucht en de heerlijke etens- geuren, die over het kamp waaien. Soms is hei er echter minder prettig, bij veel wind of regen bijvoorbeeld. Als het hard waait, durft men z'n mond niet te openen bij het diner, vamvege het zand dat overal in door dringt om nog niet te spreken van het onge mak, door overal op te moeten zitten, om te voorkomen, dat de tent met inhoud wegwaait. Doch geen nood. men klaagt niet zoo gauw.'Een sfijf briesje wordt betiteld met een beetje wind, een storm optima forma heet een zeewind. „Gut, mensch wat heer lijk toch hé, zoo'n lekker zeewindje hè jt bij ons in de stad toch maar niet." En als het regent, hard regent, zie je heele fa- mieljes de tent uitdrijven. Ontmoedigd zijn, dat nooit, hoogstens is het „geen gezellig weer". Na een week of veertien dagen a. naar de vacantie duurt komt men dan weer thuis. Oogenblikkelijk stroomen de buren toe en wordt het verhaal van de on dervonden wederwaardigheden gedaan Maar „reuze" was het altijd. Ik kan het niet inzien. Je gezelligheid en comfort thuis verruilen tegen het ongemak van het kampeeren? Je moet wel.... Barometerstand 9 uur v.m.: 764, Vooruit. OPGAVE: OPTICIENS - Konlugstraat 10 FABRIKANTEN Haarlem. Medegedeeld door het Ned. Kon, Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den mortfen va» 3 Augustus. Hoogste barometerstand 770,2 m.M. te Brest. Laagste barometerstand 751.8 m.M. te Valdersund. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 Augustus: Matige Westelijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen, aanvankelijk iets warmer. TOONEELWEDSTRIJD „ALBERDINGK THIJM." In antwoord op de verzonden circulaire, zijn door het Uitvoerend Comité reeds toe zeggingen voor feestgave of medailles ont vangen van: De Kath. Sociale Actie; den R. K. Volks bond (afd. Haarlem); het Centraal Bestuur Ned. R. K. Volksbond; van de heeren Mr. J. N. J. E. Hèerkens Thijssen; Mr. J. B. Bomans; Dr, J. F. M. Sterck; P. J. M. ▼an Tetering; den Hoogeerw": Heer L. A. A. M. Westerwoudt: Jos. de Lobel; J. Ph. H. Caa- tricum; H. A. C. van Keulen. Nog meerdere toezeggingen worden ver wacht. De jubileerende vereeniging zelf heeft be schikbaar gesteld 3 geldrvijzen resp, van 20Q 100 en 5fl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1