V erkeersongevallsn. Voor de Miaantjes, DE SPAARNEBANK Agenda 5 Augustus De H. O. V. Luxor Theater. STADSSCHOUWBURG. Madi. Personalia. 35-jarig jubileum. Aangehouden. Verkeersstremming. Het Brongebouw. Feestelijke intocht van Pastoor Brouwers te Bovenkarspel. BURGERLIJKE STAND Examen Hoofdakte. Akte-Examens Middelbaar Onderw. Gemeentelijke Dienst Lichamelijke Opvoeding. Tegen een huis gereden. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 59.35 0.59.20 11.80 11 40 36.- 12.09 67.05 66.95 Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Zuivere was en terpentijn. Maken Erdal extra fijn. -spaar2aan? int gebruik MUZIEK. Te water. Onze winkelstand. De Maria-school in de Stoofsteeg. 103 1033/ 8 6V16 70 155 143 144 134 134 168 330 330 175 345/8 118V 393 399 296 296 274 251 103 103 863/8 BLOEMENDAAL. LAATSTE NIEUWS Het conflict in de Rotterdamsche haven opgeheven 9535 20780 1000. 1239S 20035 400. - 4055 15727 200. Opzienbarende verklaring van ex-keizer Wilhelm. Sociëteit „St. Bavo." De Landbouw 8 uur Bevolkingsbureau half 9 uur Vervolgonderwijs 8 uur. Brongebouw, Algemeene Handelstentoon stelling 912, van 25 en van 7 tot half 10 uur. Luxor Theater. Voorstelling 8 uur. Stadsschouwburg Louisette'soperette en semble: „Madi" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8— 914 uur. - K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. V K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en^ uitleenbibliothoek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m, gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten cot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. eddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis- ge veL Hedenavond geeft de Haarlemschc Orkest- verceniging onder leiding van den heer N. Gerharz een concert in de Stadstent in den Alkmaarderhout te Alkmaar. Gedurende de kermisweek wordt in Luxor Theater opgevoerd het tooneelstuk de Ker misklanten" van Jean Cinjé, door het ge zelschap „De Schouwburgspelers" onder di rectie van Joh. de Reede. Dit stuk, een muziekdrama in vier bedrij ven, werd door het publiek over het alge meen goed opgenomen. De zangnummers voldeden uitstekend. Veel succes oogstten Mevrouw Sterk Hendriks en de bariton, de heer Albertini. Het eerste en vierde bedrijf was minder gelukkig, terwijl het tweede en derde het o.i. wel zullen doen. De heeren Joh. de Reede als eerste clown en Alber tini, tweede clown droegen het geheele stuk. Behalve enkele goede .momenten waren de overige medewerkenden minder gelukkig, hoewel de zangnummers van Mevr. Sterk Hendriks en Corri Petry behoorlijk succes oogstten. Gedurende deze week zal iederen dag om hal: drie matinee gegeven worden, waarop een bioscoop-programma zal vertoond wor den. Deze eerste week van de Augustusmaand, die uitblinkt door een spmbere weersge steldheid is bij uitstek geschikt om in een schouwburg, de somberheid door een vroo- lijk stuk te laten verdwijnen. In den stadsschouwburg aan het Wilsons- plein is op het oogenblik ..Louisette's Ope rette-Ensemble bezig met 't opvoeren van de operette „Madi", van Alfred Grünwald en Leo Stein, welke operette voor een groot gedeelte de eigenschap bezit om je in een prettig humeur te brengen. Louisette als „Madi" geeft pittig spel te zien, en zij springt soms met het publiek op een koddige wijze om. J. Boele als Stidi von Telzer weet als slap verliefd jongmensch de lachers op zijn hand te krij gen, terwijl graaf Anatol (Henri de Vos), uitstekend in zijn rol is als goedmoedige- bezadigde vrijgezel. Do en Peter, respec tievelijk Sopha Willemse en Piet de Keijzer dragen er het hunne toe bij om „Madi" te doen slagen. In de tweede acte wordt de nieuwste Schlager van Arman Haagmans: „Eet meer •ruit" door de royale uitnoodiging van Loui sette flink meegezongen. Voor lien, die eens een vroolijken avond willen hebben gelooven wij niet een aanbeve. 'ing te mogen onthouden. Een is er wien wij nog niet den lof gege ven hebben, welke hem toekomt en dat is de souffleur, want dat deze zijn best doet, kan men aan iedereen en alles merken. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Amsterdam mej. E. v. Vliet alhier. Heden na een dertigjarigen diensttijd ver laat de heer J. J. Huizinga, brieven- en tele gram besteller te Bloemendaal den di? met pensioen. Vandaag herdenkt de heer J. W. de Gröot den dag, waarop hij vóór 35 jaar geleden in dienst trad bij- de Koninklijke Haarlem sche Brood- en Meelfabriek. Reeds Zaterdag ontving de jubilaris van de directie en het personeel blopmen. Vandaag bad de officieele huldiging plaats. De directeur, de heer S. P. W. Sluiterman van Loo. sprak hem met eenige hartelijke woorden toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Namens het personeel werd hem een pen dule met coupes overhandigd. Door de recherche alhier, is aangehouden ie 29-jarige Th. O. koopman alhier, fer zake verduistering van twee heerenrijwie len. De fietsen, die hij hij twee rijwielhan- idelaren had gehuurd,a beleende hij in Am terdam. Gisterenmiddag om half vier ondervond jet tramverkeer op het Kennemerplein een half uur vertraging, doordat het voorwiel van een auto was afgeloopen. Het verkeer werd door overstappen onderhouden. Gisteravond trad od de Aluemeene Han delstentoonstelling in het Brongebouw het vocaal kwartet Euphonia op, onder leiding van Nico Hogerwerff. Uitgevoerd werd een achttal liederen, welke zeer veel succes oogstten. Morgenmiddag zal 't kwartet we derom optreden, terwijl Donderdagavond de Koninkl. Gymnastiekver. „Bafo" uit Am sterdam zal optreden. Op verzoek zal de tentoonstelling ook geopend zijn van 5 tot 7 uur. De afternoon tea zal gratis wor den verstrekt. Kinderen onder leiding van volwassenen hebben toegang voor 'n entree prijs van 20 cent. Onder buitengewoon groote belangstel ling had de intocht plaats van den nieuwen pastoor, den Zeereerw. heer C. Brouwers. Mede door het mooie weer, was bijna nie mand der parochianen achter gebleven. Al len wilden hun nieuwen herder een wel- komsfgroet brengen. Nadat Zijneerw. was gearriveerd in Enk huizen, werd verder gereden in open lan dauers. De nieuwe pastoor werd afgehaald door den Eerw. kapelaan, den burgemeester en het kerk- en armbestuur. In hst West einde van Enkhuizen, bij den eersten paro chiaan, stond een aardig clubje mooi ver sierde fietsen klaar, om de rijtuigen vooraf te gaan en er een feestelijke stemming in te brengen. Van alle Roomsche huizen wapperde de driekleur. Door de volle menigte werd ge reden naar Broekkerhaven en vandaar naar het station, zoodat pastoor Brouwers zijn geheele parochie van buiten heeft gezien. Zijn Eerw. heeft een goeden indruk gekre gen. Op de terugreis werd halt gehouden bij de kerk. Daar deden de feesiklokken zich hooren en werd door den pastoor een kort bezoek gebracht aan Jezus in Zijn H. Sa crament, opdat door Zijn kracht en bijstand hef werk in de nieuwe parochie hem niet zwaar zou vallen. De parochianen begaven zich naar het patronaats-ferrein, waar de fanfare weldra inzette met een mooien marsch. Onder leiding der Eerw. Zusters werd door meerdere meisjes 'n bloemruiker aan geboden en door kleine Catrientje de Boer werd een heel aardig wenschje opgezegd, wat zijn Eerw. op hoogen prijs stelde. Vervolgens sprak de Eerw. heer kape laan Kuipers een hartelijk woord van wel kom. Mijn hart toch, aldus spr. had een groote behoefte om het welkom toe te roepen hier in deze parochie, waar thans de vlag gen wimpelen. Het volk jube't, terwijl de liederen alom weerklinken. Bloemen werden aangeboden in naam der parochie. Spr. brengt in herinnering het overlijden van den pastoor den len Juli. Toen luidden de klokken ook, doch brach- ten toen de doodstijding. Den laatsfen Juli luidden de feestklokken weer, doch nu jubelend, voor onzen nieu wen pastoor. Een goeden pastoor is ens ontnomen, doch zijn arbeid is niet on vruchtbaar geweest. Dit bewijst de groei en de bloei der parochie. Ruim 43000 H. Com- munie's werden het vorige jaar uitgereikt Dit zal u, nastoor, goed 'deen te ver-lemen. Wanneer de Katholieken liefde bezitten voor het H. Sacrament des Altaars, hebben zij ook hefde voor den priester. Zij zullen ook u ge hoorzamen. Wij znullen ons best doen. wij zullen luis teren naar onzen herder die op tijd een vermanend en geruststellend woord moet spreken. U pastoor, heeft een verantwoordelijke taak. Onder Gods zegen, dien wij, parochia nen, voor u van God zullen afsmeeken zal uw taak u gemakkelijk vallen. De ZeerEerw. Heer pastoor, aangedaan door de hartelijke woorden van den Wel Eerw, kapelaan, dankt voor deze woorden. Z. Eerw. gevoelt zich genoodzaakt een enkel woordje te spreken. Uit alles heeft hij opge merkt de liefde voor den, priester. Gelukkig de mensch die den priester eert. De pries ter is de man die. naast God den mensch gelukkig kan maken. Zulk een geloof als hier, heeft Z. Eerw. gedurende zijn 23-jarig priesterschap nog niet aangetroffen. Dit doet hem goed. Hij dankt de kinderen voor hun zang en wenschen en den kapelaan voor zijn gesproken woorden. Hieruit heeft hij verno men den godsdienst zijner parochie en wan neer hij daartusschen woont als het hart Roomsch en als de ziel Roomsch is, is het voor een herder gemakkelijk deze kudde te leiden. Dit zal hij doen met vreugde, maar tevens zal hij zijn een vader die zijn kinderen aar. zich ral binden en'bij hen hou den daar za! hij de kracht, welke God hem zal geven gebruiken voor de menschen van Bovenkarspel die met alleen Roomsch zijn, maar Roomsch leven. Wie zal dan vreezen tusschen die men schen in te wonen, niet uw pastoor. Inte gendeel. Dat God dan geve dat de menschen mij zullen volgen tot dat als pastoor moge zijn in den hemel met de parochianen, de kinderen om mij heen Na den wensch uitgesproken te hebben dat hij den kapelaan nog lang bij zich zou mogen houden hier in deze parochie, nemen de feestelijkheden een einde. Andermaal zette de muziek in, die op zeer verdienstelijke wijze nog cenige nummers liet hoeren Ondertrouwd: 4 Aug. M. J. H. Bruin en H. Mizerus. Getrouwd: 4 Aug. L. J. Jordaan en J. Th. Visser. C. Visser en J. P. v. cl. Berg. Geboren: 1 Aug. dochter van W. M. v. d. Hoekv. Dijk. dochter van G. M. Keunir.g v. Ingen. 2 Aug. zoon van A. Stapper- Groot. dochter van W. M. Diekman— Jansen. dochter van W. F. StassenOcke- Ioen. 3 Aug. dochter van A. M. H. v. RoonPijnaker. 4 Aug. zoon van P. H. W. SwartMeijerratken. Overleden: 3 Aug. A. C. KuikenFaase, 56 jaar, Zijlstraat. HAARLEM, 3 Aug, Geëxamineerd 8 mnl. candidaten, Toegelaten de heeren E. Lig- teringen, Helder; J. Combrink, Amsterdam; A. v Graafeiifend van Amsterdam;" N. Beu- zemaker, van Amsterdam. Lichamelijke Oefening. HAARLEM, 3 Augustus. Geëxamineerd 10 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: W. C. Jes, Veenaam; G. E de Klerk, Haar lem: W. J. van Houweningc, 's-Gravenhage; R. H. Leijenaar, 's-Gravenhage; M. R. van der Wijk, Groningen; M. C. Verbeek, Bloe mendaal. In het tijdvak 1531 Juli zijn in de gem. zweminrichtingen 45664 baden genomen vi r- als volgt: Kleverlaan mannen vrouwe; Abonne's 6845 6697 35 ets. baden 780 777 10 ets. baden 2393 2141 Schoolbaden 413 221 10431 9836 Houtvaart mannen vrouwe: Abonné's 2905 2177 35 ets. baden 246 171 10 ets. baden 1255 1085 kostel. baden 8744 7542 Schoolbaden 764 508 13914 U4P3 EEN SCHITTEREND GESLAAGDE EXCURSIE NAAR APELDOORN. In den vroegen morgen dreigden donkere wolken, den dag te doen mislukken, waarop een excursie ondernomen zou worden naar Apeldoorn. Maar toch onder een vroolijk zonnetje, arriveerde men te Apeldoorn. Direct na aan komst begaf het gezelschap zich naar Hötel „Zeelandia", om aldaar de thee te gebruiken en den inwendigen mensch wat te verster ken. Om 10 uur kwamen twee axtra auto bussen van den Gemeentelijken Autobus dienst, waarmede men door het prachtige Apeldoorn en de omgeving zou gaan, Intus- schen was de vroolijke stemming steeds toe genomen, ên ieder genoot van het genot volle auto-to'chtje. De autodiensten var. Apeldoorn laten niets te wenschen over. De Echoput en an dere bezienswaardigheden werden bezocht, als het Madelermeer enz. Na ruim drie uur gereden te hebben en genoten, van dennen geur, en heidebloem, van de natuur, dus met al haar schoonheid, arriveerde men weer aan Hötel „Zeelandia." om de lunch te ge bruiken, die door de goede zorgen van de directie van het Hotel, uitstekend was en men liet het zich dan ook uitstekend smaken. De lunch liet niets te wenschen over, en alle waren ten zeerste voldaan. De leiders van deze excursie kunnen verzekerd zijn, dat niemand spijt gehad zal hebben, om eenigen tijd te vertoeven in Hótei „Zeelandia". Na de lunch ging men met 2 extra wagens naar het Sanatorium „Berg en Bosch., om dit te bezichtigen Bij aankomst werden de excur- sisten ontvangen, door den heer Slot, die hen bracht naar de 'ontspanningszaal, waar een heerlijk kop thee, door de goede zorgen van de Eerw. Zusters gereed gemaakt, zich wel liet smaken. Nu wachte men met belangstel ling op Dr. Bronkhorst. Weldra trad deze binnen, en met voile borst werd het lied ge zongen van het PI. Comité Haarlem. Het was inderdaad een mooi idee, om op deze wijze hulde te brengen aan Dr. Bronldiorst. Hierna nam de leider, de heer Elligers, het woord, en sprak woorden van dankbaar heid, aan het adres van den Directeur-Ge neesheer, voor de gastvrijheid, die den ex- cursisten ten deel was gevaallen. Ook de voorzitter van het PI. Comité, de heer Molen kamp, sprak in verband met het gevierde lustrum, gelukwenschen, en hoopte, dat God dr. Bronkhorst nog vele jaren de krachten, energie om in Berg en Bosch, zijn medische hulp te verleenen. Een luid applaus als bewijs van instem ming, weerklonk in het. smaakvolle zaaltje. Dr. Bronkhorst, getroffen door deze woor den dankbaar voor de gesproken gelukwen schen,dankte de deelnemers van deze ex cursie, voor hun sympathie tegenover den directeur-geneesheer van Berg en Bosch, en uitte als zijn innigen wensch, dat allen vurige propagandisten zouden worden voor „Her wonnen Levenskracht". Dan wekte dr. Bronkhorst zich speciaal tot het bestuur van het Comité. Haarlem en hnldigde de activi teit van' dat bestuur. Meermalen, aldus spr., heb ik samengewerkt met het bestuur., en dat is in alle opzichten ook een goed succes ge weest en het bestuur van Haarlem geeft aan allen een voorbeeld van ijverige werkers voor „Herwonnen Levenskracht." Spr. bracht dan een „Hoera uit op het Comité Haarlem en op het fonds „Herwonnen Levenskracht." Terwijl het bestuur nog eenige oogenblikken met Bronkhorst in gesprek bleef, om hem over verpleging van patiënten te raadplegen, gingen de anderen onder leiding van den heer Slot, en den heer Govers, ook leider van deze excursie het sanatorium bezichtigen. Niemand uitgezonderd roemden allen „Berg en Bosch." Allen vonden het sanatorium zeer interessant. Na de bezichtiging wandelde men door de Bosschcn, naar den Juüana-toren, en zoo als daar de deelnemers zich vermaakten, .en groote vroolijkheid heerschte, is niet te beschrijven. Ook 't Loo werd bezocht ten slotte wandel de men naar het punt van vertrek, station Apeldoorn. Alvorens men hiertoe overging, wenschten men echter eerst nog den inwendi gen mensch te versterken, en een lunchroom, bood hiervoor de gelegenheid. De eigenaar werd door dit gezelschap overrompeld, want op zoo'n groot gezelschap was niet gerekend. De uitbundige stemming was een gevolg van een eerlijke plundering van deze lunch room. De heer Govers speelde voortreffelijk, als winkelbediende, en de heer Zegwaart als kellner. Alles verliep in de beste orde, en geen enkele wanklank werd vernomen. Op het perron gekomen, nam de heer Mo lenkamp het woord en dankte de heeren Govers en Elligens voor hun kranige leiding van deze excursie die in alle opzichten schit terend geslaagd was. Hij dankte ook den voorzitter van den R. K. Volksbond, den heer Castricum en zijn echtgenoote, voor de belangstelling voor deze excursie en bracht vervolgens een ovatie aan het geheele ge zelschap. De trein kwam aanrollen, en men ging weer naar huis. Op aangename en geestige wijze wist de heer Molenkamp Jr. het gezelschap ge durende de geheele reis bezig te houden. Ook de heer Zegwaart van het Comité Heem stede liet zich niet onbetuigd. Het was een prettige terugreis. Deze excursie is werkelijk schitterend ge slaagd, en allen waren ten zeerste voldaan, over dit uitstapje. Binnenkort vertrekt er een tweede excur sie, en die belooft nog interessanter te worden Men doet verstandig, zich vroegtijdig aan te melden, wil men niet teleurgesteld worden. Zondagavond ongeveer elf i<ur, reed er een auto uit de Haltsstraai. Op dienzelf den tijd kwam er een auto van de Zeesfraa, af en de bestuurder van de auto- van de Haltestraat, kon alleen een aanrijding voorkomen door mef volle vaart recht door te rijden. Hierdoor reed bij tégen het huis van den Heer van den Berg aan, dat evenals de auto ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. 4 AUGUSTUS EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN e PARIJS 11.85 BRUSSEL 1.50 WEENEN 35.1/4 LONDEN 12.081/2 STOCKHOLM KOPENHAGFN 56.25 56 45 OSLO niinn 45.45 45,55 BAZEL g t s 48.40 48.37i/2 NEW-YORK 2.491/, 2 483/4 ROME c g c i 9.15 9.121/2 t Ten bate van de vele zieke huismoeder tjes, die door de Juliaantjes dag aan dag op zoo lieve wijze werden geholpen, ten be hoeve ook van vele Haarlemsche kinder tjes, die door de zustertjes worden ge koesterd, doen wij een beroep op den mild dadigheidszin der Haarlemsche katholieken. Met gezamenlijke inspanning van onze krachten kunnen wij die prachtige instelling voor Haarlem behouden. Ook giften van buiten Haarlem zijn wel kom. KERKCONCERT HENDR. ANDRIESSEN C. S. Mia Peltenburg en Louis van Tulder mogen 't billijken (en zij doen dit gewis),dat de recen sie van dit concert verschijnt onder dit ver kort opschrift. Andriessen is voor deze in teressante concerten de sterke leider, en op zoo goed als alle reeds gegeven kerkconcerten verwachtten en kregen we de resultaten van zijn muzikale overdenking en arbeid, waar voor als specimen zeker mag gelden het heden voor 't eerst uitgevoerde „Miroir de peine" (tekst van Henri Ghéon). Mia Peltenburg, die naast een tweetal deelen uit Arthur Honeg- ger's Psaume symphonique dit nieuwe werk hier introduceerde, heeft recht op onze bij zondere hoogachting, deze taak te hebben vervuld met een overgave, die men maar heel zelden in het concertseizoen gemoet. Hoe sterk zij den zin der vaak aangrijpende har monische wendingen ondergaat, hoe zij den zin beleefde der menigmaal sterk ontroerende verzen, waarin naast een uiting van mensche- lijkheid toch ook het „hooger schouwende" van opmerkelijke schoonheid is, hiervoor zouden we een g*>ot aantal versregels moeten citeéren, maar volledig zouden we niet zijn. Want menigmaalbij een plaats, die ons bij zonder trof, zagen we terug, naar wat ons daareven gevangen hield. Het prachtige „Crucifixion" met het contrast tusschen de klacht der Moeder en 't bewustzijn der „divinité de (son) Dieu", het tweede (Fla gellation) met een heerlijk lied, dat wel een oud Bretonsch volkslied kon zijn, mogen als voorbeeld gelden, hoe de verzen van Ghéon spontaan weerklank vonden in de muzikale fantasie van den componist. En dan de opzet van „Portement de croix". Dit neerzetten in sterke muzikale kleur frappeert ons hier zoo sterk, als bij Honegger van wiens „Roi David" zangeres en zanger ons elk twee der Psaumes deden hooren. Honegger had ik mij, laat ik 't kort zeggen meer „revolté"_ gedacht. Doch wat vindt men niet al in deze muziek Evident is, dat hij 't goede neemt waar hij 't vindt van Bach tot den door de „Six" gesmaden Ravel. Contrasten de interludeerende melodie van „Si j'avais des ailes de colombe" en t' slot dezer Psaume wij hebben de muziek echter onder zekere reserve te aanvaarden, daar ons niet mogelijk is, de weergave der orkest bezetting (zonder strijkinstrumenten) te be- oordeelen in de kleuren van het org-el. Naast een prachtig duet van Desfontaines frappeerden de Latijpsche en Italiaaiische zangen van.Carissimi en Anerio. Deze in haar vormen zoo schoone kunst hoorden wij na een reproductie van twee oude Sequentiae. De eerste „Audi, tellus" heeft zeer sterke phrygische tendenties, al wil 't orgel ons vaak doen gelooven, dat ze dorisch is gedacht. Het dorisch karakter der tweede „Trini- tas" wordt nog, al wijzigde Hcndr. Andriessen hier veelal de retouche, te veel „getrübt" door gealtereerde noten, zoo m.i. bij „quem adorant" en hinderlijker, b'ij „tu sanctus et bonus" waar de dorische sext mocht hersteld worden.De weergave der neumen in breedere lijn dan wij hier gewoon zijn geworden in de auditie van Solesmes behoeft ens niet te verwonderen. Heeft niet Notker, die zeker een 40 sequentiae schreef, meermalen de oude melo die gewijzigd? 't Zou toch te dwaas zijn, aan te nemen, dat er maar één wijze is, den ouden zang terug te geven, n.l. in het kleed van den zang van Solesmes? Van Tulder droeg ze voor in breede golving van lijn, met veel kracht en overtuiging en hij kweet zich van deze groote opgaaf, zooals Mia Peltenburg die van An- driessen's cyclus „Miroir de peine" volbracht. Met een kleurrijke en zeer overtuigende reproductie van zijn geliefde „Toccata" die in deze heerlijke kerkruimte revanche nam voor de jongste auditie in de Concertzaal, besloot de organist dit interessante concert. Het is niet de Toccata zooals we die in den oorspronkelijken staat kenden en temeer bejammerde ik daarom het lange oponthoud vóór 't middendeel, veroorzaakt door 't klaarstellen der registers. Het breed-uit- golvende slot, waar de celluie het Te Deum- motief uitgroeit tot een heerlijke hymne, was een. schoon besluit voor dit concert. G. J. K. OVERLEG. Het orgaan van den Centr. Ned. Ambte naarspond schrijft omtrent Overleg op het postkantoor alhier, het volgende „Zonder dat eenig overleg met de afdeeling ter plaatse is gepleegd, is de directie van het postkantoor te Haarlem er toe overgegaan een nieuwe dienstregeling voor de pakketpest in te voeren. Het ligt voor de hand, dat het betrokken personeel hierover zeer ontstemd is. Een dele gatie uit de besturen der afdeelingen, gaf in een op 29 Juli gehouden conferentie met den directeur' hieraan uiting. Gebrek aan tijd was volgens den directeur de oorzaak van het niet voorafplegen van overleg geweest. De invoering geschiedde in gevolge opdracht van directeur-generaal en inspecteur. Na 3 weken moet rapport worden uitgebracht en te voren zal dan in ruime mate overleg worden gepleegd met de afdeelingen. Uit deze mededeelingen blijkt dus wel, dat het gebeurde geen gevolg is van het ontbreken van de bereidwilligheid tot overleg bij de directie alhier. Niettemin blijven wij den gang van zaken lijnrecht in strijd vinden met het bepaalde in art. 47 van het D. A. P. T. T. Gisto—unrgen <*m ongeveer- half tien ge raakte de 4-jarige G. v. W. wonende tn de Romolenstraaf spelenderwijs te water in de Zomervaart. Een lid van de Reddings brigade sprong gekleed te water en haalde den kelne er uit. Hij bleek geen lefsel be komen te hebben. Aan het Plein, in Het perceel waarin de firma Kimman vroeger een pakhuis had ge vestigd, heeft de heer W. Bos thans een motor- en rijwielzaak geopend. Het perceel is daartoe geheel verbouwd, zoodat naast den breeden ingang een ruime, stofvrije étalage is aangebracht, waarin fietsen van verschillend merk én ook 'onderdeden slaan geëxposeerd. De verdere benedenruimte is ingericht tot een groote reparatie-inrichting. Het geheel maakt een solieden en welver- zorgden indruk. Een groot aantal bloem stukken bij de opening ontvangen, gaven een feestelijk uiterlijk. Nog slechts enkele weken en de Maria- schooi in de Stoofsteeg zal in gebruik wor den genomen. Na de groote vacantie worden namelijk de lessen daar aangevangen. Op het oogen blik zijn de meeste lokalen reeds gereed. Hier en daar mqet nog geschilderd worden en zijn nog stucadoors aan het werk, Joch dit is slechts een kwestie van eenige dagen, In de benedenverdieping moet nog een vloer gelegd worden n.l. in de speelzoal voor het fröbelonderwijs. In deze zaal Wórdt een draaibare deur aangebracht, waardoor al naar behoefte de twee lokalen .tot cén vereenigd kunnen worden. Ook is men thans bezig met den aanleg van de centrale ver warming, waarvoor de machines geplaatst zijn in den ruimen kelder, welks afmetingen 14 bij 10 M. zijn. De trap naar de verschil lende verdiepingen is gemaakt van Beycrsch graniet. Met 1 September is het geheel klaar. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden iets vaster. V K HEDEN 5% Nederland 1919 1017/i6 10>7/l6 6% Nederland 1923 1031/2 1031/2 4Nederl. 1917 983/4 983/4 7% N.-l. 1921 A-. 1021/4 6% N.-L 1923 D... 1033/8 Oude Vaart dito Gem. EigenS. 573/4 Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart 673/4 68 !/s Holl. Stoomboot 19 19 H V. A. 5051/a 501 Java Cultuur Jurgens gew 118 1201/a Koloniale Bank >753/8 I dische Bank 1393/4 1401/4 Cert Handel Mij. >343/4 1343/4 Reac. dito Phoemx 98i/2 166 Geconsolideerde 168 Kon. Olie 394 392 U. Steel 118!/2 Marine comm. 97/i6 9x/2 - Vorstenlanden 156 Actions id. 148l/2 CLmp. Merc. Arg. 99/ie Poerworedjo 1153/4 Oude Dcli Scnembah 465 469 Deli Batavia 350 351 A'darn Rubber 1591/2 Wai Sumatra Dordtscbe Petr, 370 Southern Rails Union 1423/a 3515/16 363/8 Comm. Maxwell 6 16 Loting dienstplicht 1926. Hedenmorgen had in het gymnasieklokaal der O.L. school te Overveen de loting plaats, dienstplicht 1926, De uitslag is als volgt: 1. L, Kostman; 2. B. Kranenburg; 3. J. W. G. Baron van Turyl van Serooskerken; 4, W, F. M. van der Veer; 5. M., G. de Win ter; 6. J. P Thierry de Bije Dolleman; 7. H. J, van Daalen; 8, Jhr. B. W. F. van Riems dijk; 9. J. L. van der Pol; 10. L, .1. Snceks; 11, H. F. van der Ham; 12, L. F. E. Baars; 13. J. G. van Galen; 14. J. C. van Beem; 15. D. Boer; 16. L. Schoor!; 17. A. J. J. M. Hagemeijer; 18. C. W. Louisse; 19. E. P. Peeters; 20. A. L. M. Grijping; 21. W. H. Hirschfeld; 22. J, van Vorden; 23. Jhr. F. F. Roëll; 24, L. W. Duniop; 25. C. W. Schafer; 26. M. J. van Duin; 27. H. d. Prins; 28. C. van der Klinkenberg; 29. F. Warmerdam; 30. K. van Griffen; 31, C. Beun; 32. M. J. Roessen; 33. B. W. F. R. Jonker; 34. G. L. v. d. Meij; 35 G. D. Gunters; 36. W. J. v. Hooff; 37. B. Serné; 38. H. R. Dijkstra; 39. J. C. Reedijk; 40. R. L. Laan; 41. D. Haag mans; 42, J. J. Veldt; 43. K. van Willegen- burg; 44. D. K. Duursma; 45. H. Haagmans; 46. R, H. v. Strien; 47. S. Westra; 48. P. J. Vuijk; 49. F. F. J. Hin; 50. B. G. A. Smit; 51. L. A. M. Neelissen; 52 C. J. Jansen; 53. C. J, A. Bredius; 54. R. J. Veth; 55, P. J. Schipper; 56. J. G. Roeien; 57. C. W. de Jong; 58. J. J. A. M. Hillen; 59, A. M. van Meeuwen; 60. B. Vreenegoor; 61. B. C. Nieu- wenhuizen; 62. E. B. Kaptein; 63. J. C. Tates; 64. W. van Hall; 65. D. H. Schou ten; 66. G. Gronet; 67. A. G. A. van der Reep; 68, C. Boisenbroek; 69. D. Paap; 70. F, L. Doozen; 71. A, Verdegaal; 72. L. A. Roozen; 73. J. J. Knopper; 74. C. Thoolen; 75. A. Cassee; 76. J. G. de Grooi; 77, F. J. van Woensel; 78. M. J. F, Hulsebosch; 79. P F. Vogel; 80 II. F. van der Wal; 81. A. A. Metzelaar; 82. H. L. Bakker; 83. F. Ver meulen; 84. J. F. Fontein; 85. L. M. Kroonc; 86. J. C. Streebe. ROTTERDAM, 4 Augustus. Hedenmor gen hebbqn de ingeschrevenen bij de Haven arbeidersreserve zich weer voor werk aan gemeld zoodat ondanks het besluit, dat 'tl 439e STAATSLOTERIJ. - Trekking van Dinsdag 4 Aug. 2e klasse 2e lijst. HOOGE PRIJZEN. 9295 5000. 948 2544 6508 10961 14313 15415 20900 /100. Prijzen van van 30. 38 40 45 49 86' 115 128 130 230 270 274 295 414 473 476 '501 513 519 548 569 602 691 746 782 827 831 855 856 990 1025 1150 1278 1334 1356 1382 1523 1665 1725 1730 1737 1807 1808 1837 1838 2079 2120 2169 2213 2217 2255 2298 2302 2312' 2446 2456 2464 2475 2514 2605 2650 2724 2939 3015 3058 3165 3200 3205 3250 3275 3300 3305 3307 3406 3431 3555 3568 3585 3597 3631 3651 3684 3701 3704 3727, 3774 37713 3784 3816 3840 3907 3997 4032 4049 4111 4184 4225 4263 4353 4354 4375 4405 4510 4518 4544 4583 4669 4674 4738 4832 4858 4923 4980 5027 5046 5060 5215 5312 5390 5407. 5463 5474 5602 5667 5670 5750 5845 5857 5901 5949 599' 6029 6030 6043 6057 6109 6136 6138 6196 6249 6314 6316 6343 6430 6528 6559 6632 6640 6646 6875 6986 7006 7059 7022 7056 7101 7109 7211 7232 7244 7288 7324 7414 7451 7494 7678 7715 7726 7770 7774 7815 7902 7924 7934 7944 7941 7976 7987 8092 8110 3121 8144 816C 8176 8183 8222 8254 1274 8344 8392 8417 8456 8564 8632 8696 8882 8886 8988 912,4 9135 9197 -219 9237 9248 9267 9384 93S6 9400 9440 9444 9522 9534 9539 9555 9564 9579 9616 9643 9689 978! 9842 9857 9906 9987 9994 10076 10C96 10154 10179 10201 10236 10297; 10,311 10350 10407 10432 10458 10466 10467 10570 10648 10675 10702 10736 10775 10778 10806 10822 10898 10912 10935 10967 10991 11009 11083 11217 11222 11290 11293 11318 11321 11.327 11365 11380 11434 11526 11553 11565 11571 11665 11757 11779 11784 11881 11884 11888 12024 12038 12057 12147 12185 12257 12282 12295 12346 12360 12427 12465 12517 12531 12576 12579 P592 12608 12613 12713 12718 12784 12793 12826 12838 12934 12986 1.3039 13105 13122 13154 13274 13380 13387 13409 13434 13446 13503 13532 13563 13619 13650 13720 13724 13734 13773 13799 13831 13840 13845 13851 13870 13902 13998 1401S 14085 14105 14110 14153 14283 14305 14340 14392 1441S 14474 14516 14595 14647 14687 14724 14732 '4739 14754 14794 14941 14942 14958 14990 15124 15147 15178 15213 15232 15267 15269 15336 15376 15431 15463 15523 15543 15550 1£589 15711 15718 15726 15771 15791 15S44 16013 16124 16260 16291 16315 16356 1642S 16535 16557 16584 16616 16658 16673 16705 16724 16770 16805 16876 16969 17052 17062 17119 17234 17245 17313 17321 17331 17352 1743? 17434 17466 17474 17505 17522 17613 17716 17978 18026 18059 18074 18115 1 SI 17 18123 18132 18177, 18211 18255 18257 18365 18367 18378 18487 18521 18545 18554 1S682 18691 18817 18820 18940 18967 18978 19054 19087 19118 19132 I91S4 19190 19235 19288 19299 19318 19371 19386 19406 19496 19534 19519 19651 19693 19702 19731 19771 19781 19830 20155 20198 20216 20218 20269 20271 20314 20317 20390 20392 20422 20465 20509 20542 20650 20667 20683 20697 20789 20794 20817. 2C864 20894 20S94 20931 20932 20982 een gisteravond gehouden vergadering is genomen, om de staking door te zetten, het conflict in de haven onverwacht geëin digd is. en De Derde Algemeene Katholiekendag De Pontificale Hoogmis. Onze eigen verslaggever seint ons uit den Haag: Reeds te 10 ure vulde zich de imposante, lichte, blijde kerk van den H. Jacobus in de Parkstraat met geloovigen. In 't priesterkoor zagen we plaats nemen; H.H. D.D. H.H. Mgr. Cailier en Mgr. Schrijnen, verder de hoofdbestuursleden van de Ned. Kath. da gen, Mr. Baron van Wijnbergen, prof. Dr. J. D, J. Aengenent, Mr. .J. N. j. E. Heerkens Thijssen, prof. Dr. J, IJ. J. Hoogveld enz., verder de h.eerw. heer Deken van den Haag, II. v. Dam en verscheidene leden van 't uit voerend comité. Voorts de hoogeerw. hee ren Kanunniken van het Utrechtsch, Haar- lemsch en Limburgs Kapittel en meerdere hooggeplaatste geestelijke en wereldlijke autoriteiten Te 10XA uur schreed Z. D. H. de Aartsbis schop binnen, aan den ingang der kerk afge haald door de „Scola Caniorum" van het Groot-Seminarie te Warmond, de Kanun niken van het Utrechtsch Kapittel en andere Eerw. heeren assistenten der H. Mis. De heer Joh. Kaptein speelde op het orgel op. 4 in g. mol van Handel. Daarna begonnen de plechtigheden der Pontificale Hoogmis Assistenten waren; troondiaken Plebaan G. A. Havink van Utrecht, Pastoor Dr. D. Sloet van Abcoude, diaken; Mgr. J. A. S. van Schaïk, president van het klem-Seminarie te Culemborg; sub diaken Kanunnik J. Jansen v. Utrecht; pres byter-assistent: Mgr. Dr. A. Schacpnian, pre sident van het Groot-Seminarie te Rijsen- berg. De „Scoia Cantorum" van 't Groot Se minarie Warmond, voerde met het knapen koor van O. L. Vr. van Goeden Raad, di recteur de heer W. van Meel, de vaste ge zangen uit, uit de negende Mis van de Kyriale en de wisselende gezangen van de Votief-Mis van den H. Geest in het Grcgo- riaansch, op een wijze, die voor'velen, die een dergelijke goede vertolking van Gre- goriaansche muziek van de meeste onzer gewone kerkkoren niet gewend zijn, een openbaring moet zijn geweest. Dc leiding, van deze en andere Liturgi sche plechtigheden, berustte bif het bestuur der Gregorius-Vercenir'ing en bij de Fede ratie van Liturgische Vcreenigingen. Na de H. Mis speelde de heer Joh, Kap tein de „Finale" van Joh. Lemmens. De evangeiis Duszik, die tijdens zijn reis door Nederland een der laatste dagen van Juni door den Duitschen ex-keizer op diens landgoed te Doorn ontvangen werd, heeft, naar V. D. verneemt, bij zijn terugkeer bier te lande uitvoerige mededeelingen gedaan over het op „Huize Doorn" gevoerde onder houd. Volgens deze mededeelingen zou de ex- keizer verklaard hebben, dat de democratie z. i, de dood van alle staten beteekent. En voortgaande: „Ik heb waardeeriqg voor den arbeid, want hij die arbeidt is geen prole tariër doch een aristocraat en is dus als medewerker Gods geheel in overeensemming met het temperament der Duitsche natie. De democratie is overigens een leugen, daa: ook in een democratischen staal één mar. tenslotte alles doet. Hongarije noemde de'ex-keizer een natie met een groote toekomst en Zevenbergen en Saksen een bolwerk voor het „Deutschtum". De ex-keizer besloot: „Ik vertrouw op de kracht van het Duitsche volk en het trouwe Duitsche hart. Mi'ti volk wacht- en ik wacht eveneens." Deze verklaring heeft in Hongarije zooals vanzelf spreekt, niet geriag opzien gebaard

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2