UTTÊl^l ACHEN. Binnenlandsch Nieuws *1 De uittocht der Duitsche optanten uit Polen. Grensincident tusschen Spanje en Portugal. De moeilijke positie der Fransche regeering met betrekking tot den Marokkaanschen oorlog. Onder de Radio-berichten: Caillaux vermoedelijk niet naar Londen. In het Saargebied is gisterenmorgen het werk hervat. Verwachtingen van Painlevé inzake den Marokkaanschen oorlog. H. Landstichting UIT ONZE LAND Caillaux naar Londen? Het conflict in het Engelsche mijnbedrijf. Hervatting van het werk in het Saargebied. De oorlog in Marokko. Het recht zonder God. KERK EN SCHOOL. Een admiraal-priester. Katholieke Priesters buiten Europa. Vreemdsoortige behandeling. Notariaat te 's-Hertogenbosch. De Zmderzeevisschers op de Rijnvaart. OOST. O.-W, Gijzeling wegens belasting. Valsche mant. ORDE EN ARBEID. Een conflict in de Rotterdamsehe haven. Werkverschaffing in de mijnen. VISSCHERlJ. MARKTNIEUWS. Het afscheid van minister Aalberse. Jos. Ingenohl f H.H. Wijdingen. LUCHTVERKEER. Een vliegtocht. De opstanden uit Polen. Zaterdag is de stroom Duitsche optanten uit Polen de grens overgekomen. Volgens sommige bladen zijn de getroffen maatre gelen om deze duizenden behoorlijk te ont vangen, geheel onvoldoende. Andere bladen weer schrijven anders over den toestand in het doorgangskamp te Schneidemühl, waar den landverhuizers een tijdelijk onderdak wordt verschaft vóór de distributie over het rijk (volgens een bericht van het W.B. van 1 Aug. waren daatr toen 7000 mannen, vrou wen en kinderen ondergebracht, terwijl er 7000 reeds naar het binnenland waren ver voerd en er nog een 6000 verwacht werden.) In een verklaring van den officieusen Prui- r ischen persdienst wordt erkend, dat ten ge volge van de snelle toestroomir.g van zoovele menschen maar één plaats daar minder ge- wenschte toestanden zijn ontstaan. De „Vor- warts" schrijft, dat de regeering natuurlijk lang van te voren maatregelen heeft getrof fen, maar dat ook zij niet voorbereid was op een dergelijk optreden van de Poolsche re geering, die de heele massa inééns over de grens zet. Het blad is overigens allerminst te spreken ever de toestanden in het door gangskamp, waar de optanten den eersten nacht zonder stroo en dek op den grond in de vliegloodsen van de maatschappij Alba tros moesten doorbrengen. Honderden zelfs moesten bij regen en wind in goederen- waggons of in open schuren overnachten. Het blad vergelijkt den toestand bij dien, indertijd in de concentratiekampen in oorlog- tijd. Er zijn in het kamp twintig kinderen geboren, voor wie niets kan worden gedaan. Mazelen moeten zijn uitgebroken en tevens darm- en maagaandoeningen ten gevolge van slechte voedsel. De „Vbrwarts" spreekt de verwachting uit, dat de ijlings getroffen maatregelen aan den noodtoestand een einde te maken, succes zullen hebben, Den auto riteiten in Schneidemühl zijn overvloedige middelen ter beschikking gesteld. Zonder te letten op de kosten kan alles worden gedaan wat noodig is voor onderdak, verpleging, steun en doorzending. Volgens den Pr. persdienst is een groote hinderpaal voor het elders in het rijk onder dak brengen der menschen, naast den wo ningnood, de weinige neiging van verschil lende gemeenten om den nieuwen toevloed van menschen op te nemen. Daarom heeft minister Severing reeds op 19 Juli de regee- ringspresidenten nogmaals met nadruk er op gewezen, dat alle hinderpalen uit den weg moeten worden geruimd en dat de gemeenten de hun toegewezen optanten ook werkelijk opnemen. De feesten in Beieren. Alle Zondagen worden er in Beieren regi mentsfeesten en andere „vateriandische" festiviteiten gevierd. Deze feestvierderij heeft thans een zoodanige omvang aangenomen, dat er van verschillende zijden tegen ge protesteerd wordt. - Zoo heeft de zer dagen de Jungdemokra- tische Verband Bayern" een scherp protest gepubliceerd tegen al deze monarchistische betoogingen, welke de bond beschouwt als een bewerking der openbare meening ter voorbereiding van den terugkeer naar de monarchie, waaraan de republikeinsche par tijen heaar volle aandacht moeten wijden. Ook de landbouworganisaties in Ober- franken kunnen zich niet met het onafge broken gefuif vereenigen en zij hebben haar leden de verplichting opgelegd, het zooveel mogelijk tegen te gaau. Zelfs de rechtsradicale „Jungdeutscher Orden" vindt, dat deze pretmakerij slecht in overeenstemming is te brengen met den nood, des 12nds en het district Koburg van deze „Orden" heeft zijn leden de deelneming aan zulke feestelijkheden verboden. er te veel afhangt van een nederlaag of over winning. Daarom zou, volgens den correspondent van de „Temps", maarschalk Pétain naar Parijs zijn gegaan om de regeering over te halen, meer troepen te zenden, teneinde de zaak tot een snel en afdoend einde te brengen in September. Twee divisies uit Frankrijk zouden noodig zijn tot einde September, ter wijl dan de twee koloniale divisies, die on langs reeds gezonden zijn, daar wellicht nog geheel jaar zouden moeten blijven. Het valt intusschen zeer te betwijfelen of de regeering het zenden van Fransche mili ciens naar Marokko zal durven wagen wegens de openbare meening in Frankrijk. Bladen als het „Journal des Debats" achten intusschen een afdoende beslissing het eenige middel. Abd-el-Krim, schrijft het blad o.a., zal zich alléén rustig blijven houden, wanneer hij verslagen is of zich verloren gevoelt. De regeering heeft blijkbaar niets willen verzuimen, om te doen zien, dat zij een einde aan het conflict wilde maken. Maar wij ge- looven, besluit het blad, det de regeering zich geen illusies maakt over de waarde of betee- kenis ervan. De vrede hangt af van de over winning. Daarna zal de pacificatie afhangen van een langdurigen en methodische inspan ning. Gedurende langen tijd zal onze politiek rekening moeten houden met de Marokkaan- sche Zaken dat is vervelend voor de socia listen, maar het is een feit, het welk men moet vasthouden, wil men niet vervallen tot een zwakke positie, welke tot abdicatie zou leiden. Amerika en het Hof van I nt. Justisie. Berichten uit New York wijzen er op, dat er binnenkort nieuwe stappen zullen worden gedaan ten gunste van Amerika's toetreden tot het permanente hof van Int. Justitie in Den Haag. De plannen van Huykes en Borak zijn terzijde gelegd. De voorwaarden, welke Amerika zou stel len, zijn le dat Amerika met zijn toetreden de verplichtingen van den Volkenbond niet op zich neemt,2e Amerika zal het recht hebben, een eigen rechter aan te wijzen, met dezelfde rechten, als die der andere landen 3e ver strekkende bepalingen zullen worden ge maakt voor de geheime en adviseerende mee- ningsuitingen van het Hof.. Mauritius van der Veer en Philibertus Braun uit Utrecht en het sub-diaconaat aan 13 Fraters, de Mindere Orden aan 12 en de kruinschering aan 6 Fraters, allen leden der bovengenoemde Congregatie. De 13 subdia. kens zullen op 9 Augustus a.s. van Mgr. Strater het Diaconaat ontvangen in de kapel van de Duitsche Paters der H. H. Harten te Simpelveld. Van deze 36 Wij dingen waren er 22 uit de Nederlandsche en 14 uit de Duitsche provincie. Z. D. H. Mgr. V. Horvath, wij-bisschop van Kalosca (Hongarije) bezocht Zaterdag in gezelschap van een Hongaarschen Ber- nardfjn en eenige heeren de H. Landstichting Z. D. H. die de H. Landstichting als een wereldwerk schetste, aanvaardde het be schermheerschap over de Basiliekstichting van het H. Hart. alles cp het vliegwezen aldaar betrekking I hebbende in oogenschouw te nemen. Den 5en Augustus keeren zij wederom uit Dort mund naar Waalhaven terug. Verzekerd wordt, dat Caillaux niet voor eind September of begin October naar Lon den zal komen en dat het bovendien de vraag blijft, of zijn bezoek zal doorgaan, wanneer de Franschen zich niet in staat achten een gunstiger voorstel in zake de oor logsschulden te doen. Kenworthy vroeg gisteren in het Lagerhuis of het de regeering bekend was, dat de eco noom Sir Josiah Siamp de moeilijkheden in de kolenindus'rie voornamelijk toeschrijft aan het feit, dat buitenlandsche leeningen bijna niet op dc Engelsche markt zijn toege laten. Baldwin antwoordde, dat deze quaesfie de voortdurende aandacht der regeering heeft. Verder deelde de premier made, dat het debat over het kolenvraagstuk \Donderdag kan plaats hebben, terwijl Zaterdag de ver daging van het Huis voor het zomerreces tot 16 November zal worden voorgesteld. De socialist Maxton vroeg daarop, of de rcgeerjng het niet wenschelijk acht het par lement weer bijeen te roepen, indien zich ernstige moeilijkheden mochten voordoen. Baldwin antwoordde, dat dit steeds ter stond kan geschieden. Hij beloofde boven dien nadrukkelijk het Huis bijeen te zullen roepen, indien er iets belangrijks mocht ge beuren. Gisterenmorgen is de arbeid in de dom:- niaie mijnen in het Saargebied op normale wijze hervat. Het spoorwegverkeer in het Saargebied functionneert normaal. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Riff-bc- woners weer groote activiteit aan den dag leggen. Herhaaldelijk zijn kleine benden door de Fransche linies gedrongen, terwijl pogin gen werden gedaan om dc slammen, die nog vriendschappelijk tegenover de Franschen staan, tot opstand aan te sporen. Na een poging om het centrum van het Fransche front te doorbreken en tot Fez door te drin gen, hebben de Riff-troepen zich in grooten getale aan weerszijden van de rivier de Werga geconcentreerd, waar zij loopgraven aanleggen en zich opnieuw organiseeren. Deze troepen vormen een bedreiging voor de beide vleugels der Franschen. Ook op den uitersten Oostelijken vleugel drongen de Riffs tot ver achter de Fransche linies door. Een kleine afdeeling bereikte zelfs den spoorweg tusschen Fez en Taza en vernielde de rails. Painlevé verklaarde te Autun in een rede voering, dat hij de krachtige hoop koesterde, dat de zorgen van Frankrijk in Noord-Afrika op zijn laatst begin October tot het verled-en zullen behooren. De werkzaamheden van het Engelsche Lagerhuis. Het Lagerhuis zal zich Woensdag bezighou den met de kwestie der werkloosheid, terwijl Vrijdag de liberalen hun voorstel tot beper king der staatsuitgaven in discussie zullen brengen. De behandeling van de veoorloopige oplos sing der steenkolencrisis is op Donderdag be paald. Men hoopt Vrijdagavond op reces te kunnen gaan, doch misschien is een korte Zitting op Zaterdag nog vereischt. Grensincident tusschen Spanje en Portugal. De Parijsche bladen vernemen uit Lissa bon,dat de regeering aan het Spaansche kabi net een nota heeft gericht, waarin een verkla ring wordt gevraagd van het beslag leggen ioor een Spaansch oorlogsschip op twee Por tugeesche trailers m den mond var de Spaansch-Portugeesche grensrivier, de Gu- adiana. De Portugeesche regeering heeft een (kanonneerboot ter plaatse gezonden. De oorlog in Marokko. Talrijke vliegtuigen hebben op de omge ving van Dej'oel Sarsar bommen geworpen en aan de Rifs groote verliezen toegebracht. De vliegende colonne bombardeerde den vijand, die 150 dooden achterliet. Uit Madrid wordt geseind Een groep opstandelingen tusschen Boelharil en Tau- rirt is door een Spaansche colonne aangeval len en op de vlucht gedreven. De Spanjaar den hadden vijftig dooden en gewonden, allen inboorlingen. In het Westen werd met succes gevochten. De Spanjaarden hadden twaalf dooden en gewonden, waaronder drie blanken. Primo de Rivera heeft te Tetoean twee afgevaaedigden van Abd-el-Krim ontvan- >gen. De generaal overhandigde de vredes voorwaarden tusschen Frankrijk en Spanje overeengekomen. Een telegram uit Parijs melde De „Echo de Paris" verklaart, dat de premier het be- j richt omtrent de overhandiging van de Fransch-Spaansche vredesvoorwaarden aan I de afgevaardigden der Rifs niet heeft kun- ;nen bevestigen. Echter wordt het als zeer plausibel" beschouwd. Men verwachtte dit reeds gedurende enkele dagen en is er geheel met verbaasd over, gezien het a.s. offensief en het steeds meer en meer onderdrukten der oorlogscontrabanden. De Fransch-Spaansche voorwaarden blij ven strikt binnen het kader der internatio nale verdragen. Meer en meer begint de oorlog in Marokko voor Frankrijk de alles beheerschende kwes tie te worden. Hoewel den laatsten tijd veel versterkingen in personeel en materieel naar Marokko zijn gezonden, schijnt dit nog niet voldoende te zijn. Voor het toebrengen van den beslissenden slag moet generaal Naulin kunnen beschikken over een- groote macht goed geoefende troepen, waartoe vooral Fran sche troepen zouden moeten behooren, daar Het conflict in de mijn industrie in Nieuw-Schot- land. De premier, van nieuw-Schotland heeft, als laatste poging om als bemiddelaar op te treden tusschen de Empire Steel Corpora tion en de mijnarbeiders, wier geschil de oor zaak is geweest dat gedurende vijf maanden het mijnbedrijf in Nieuw-Schotland vol komen heeft stil gestaan, een verklaring ge publiceerd, waarin hij bij de beide partijen aandringt op het aanvaarden eener tijdelijke overeenkomst voor den duur van zes maan den. Gedurende dien tijd zou dan over een permanente overeenkomst kunnen worden onderhandeld. De tijdelijke overeenkomst zou de arbeidsvoorwaarden van 1924 en de loonen van 1922 inhouden het provinciale bestuur zou er in toestemmen een volledig onderzoek in de mijnindustrie in te stellen. Het Uitvoerend Comité van den Mijnwer- kersbond voor het desbetreffend district heeft met algemeene stemmen besloten het voor stel van den premier te aanvaarden en de aanneming er van den leden van den Bond aan- te bevelen. De directeur der Steel Corporation zul len Woensdag bijeenkomen om over het voorstel te beraadslagen. Onrust in Syrië. De operaties tegen de bewoners van Djebel Druse (ten Z. van Damaskus) die door de actie, volgende op plaatselijke twisten, noo dig waren geworden, hebben een bevredigend verloop. Een bom uit een vliegtuig geworpen doodde 10 rebellen. De rebellen vielen den post Soewerda aan, maar werden met groote verliezen teruggeworpen. Generaal Sarrail werkt in volkomen overeenstemming met zijn Britschen collega, die maatregelen heeft genomen om de Drusen, die Transjordanië zijn binnengedrongen, terug te drijven. De „Matin" schrijft dat de eigenlijke aan stoker van deze agitatie reeds twee jaar ge leden afvallig werd, Toen heeft generaal Weygand met succes een expeditie tegen hem georganiseerd. Nu is hij v/eer opstandig geworden, maar thans heeft hij niet veel aanhangers, zooda de beweging"geheel plaatselijk is. Ongeregeldheden tussche schen Hindoes en Moham medanen. In Panipat (Pensjab) hebben tijdens de Maharram, een Mohammedaansch feest, ongeregeldheden tusschen Hindoes en Mo hammedanen plaats gehad. Duizenden Hin- doesche boeren, gewapend met stokken, poogden de Mohammedanen aan te vallen, doch de politie verhinderde de beide partijen elkaar te naderen. Meer dan 300 Hindoes werden gearresteerd. Een inspecteur van politie en drie agenten werden gewond. Het kalme, vastberaden optreden der poli tie heeft erger voorkomen. Mr. Loder, oud-president van het Perma nente Hof van Internationale Justitie, heeft dezer dagen in het Vredespaleis Hugo dc Groot herdacht. Hij heeft dit gedaan als een liberaal, di God en godsdienst niet noodig heeft, ze eer als een belemmering beschouwt op den weg naar het recht. Zoo algemeen mogelijk beweerde de heer Loder, dat ,,de godsdienst, versteend in kerk en in dogmen, gezinnen en volkeren ver deelde, die elkander bestrijden, pijnigen, mar telen en dooden in den naam van hun ge- meenschappelijken Verlosser." Mr. Loder beweerde ook, dat Grctius het recht heeft losgemaakt van zijn veronder stelden theologischen grondslag, om het te gronden op de wederzijdsche betrekkingen van de medewerkers der staten. En het denkbeeld van een wereldrechtbank is tot heden altijd mislukt, omdat men als hoofd noodig achtte een almachig souverein dan wel de kerk. Drie eeuwen aldus mr. Loder heeft de wereld noodig gehad om te komen tot de toepassing der leer van Grotlus en nog zou men er niet toegekomen zijn, indien men niet de ruwe leerschool had moeten door maken van den wereldoorlog. In alle landen is het kanonnenvleesch ver bitterd opgestaan, gebiedend eischende de vereeniging der volken, 'n duurzamen vrede, hef herstel der gerechtigheid, de instelling van een hoogste rechtbank om het recht te bedeel en onder de staten, de gelijken voor dc rechtspraak. Wij vragen niet,, zoo teekent het „Huisge- gezin' hierbij aan, of deze hooge magistraat, die den godsdienst voor het recht kan mis sen, die in de Kerk een versteenden gods dienstvorm ziet, een idealist is, vast staat, dat hij in zijn verwachtingen bitter bedrogen zal uitkomen. Het recht gegrond op de wederzijdsche betrekkingen van de medeburgers der staten, dit klinkt heel goed, maar wat is de rechts bron, indien men God als zoodanig verwerpt? En zijn we helaas! op het oogenblik niet zoo ver, dat de staten, de regeeringen met het recht uit God geen rekening meer hou den en alleen zien naar hun belangen? Is wat de Volkenbond, niet miskenning ook van de hoogste zedelijke macht te wereld, tot heden te aanschouwen gaf, inderdaad zóó Dc Fransche vice-admiraal Abalcor is jn Carthago (Afrika) priester gewijd. Hij is 61 jaar cud in 1881 nam hij dienst bij de Fransche vloot. In 1919 werd hij tot vice-admiraal bevorderd hij is comman deur in het Legioen van Eer Abalcor wordt nu Missionaris. t Momenteel zijn et 111678 priester werk zaam buiten Europa o, a, in Afrika 1 pries ter voor iede- 400 Katholieken en 82.000 in China 1 priester voor iedere 800 Ka tholieken en 180000 heidenen. geruststellend, dat men met mr. Loder een triomf kan gewagen? Staat het recht inderdaad in den Volken bond geworteld, en wordt deze door niets dan het recht geleid? Meent men, dat het zonder het herstel van den godsdienst en het Christendom in de maatschappij de Volkenbond iets zal vermo gen, als hij aan groote' schokken en beproe vingen zal worden onderworpen? Hoe wil de Volkenbond de beide Ooster- sche kwesties of is het er één oplossen, die dreigend naderkomen en de wereld op nieuw in vlammen gaan zetten? Zonder God is het recht een ijdel woord, al meent mr. Loder Hem te kunnen missen. Den Kameroverzichtschrijver van „De Tijd,'' is het volgende overkomen: Woensdagavond berichtten dc Haagschc bladen, dat ter gelegenheid van zijn afscheid van zijn departement den Minister van On- darwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. De Visser, diens portret, door Huib Luns ge schilderd, door mr. Feith met eenige plech tigheid zou worden aangeboden. Wij wen- schen ah vertegenwoordiger van ons blad deze plechtigheid mede te maken. Om ons er van te vergewissen, dat de pers tot deze plechtigheid toegang had, belden we hei departement op. Op onze vraag, of de plech- .- tigheid inderdaad Donderdag des namiddags lal van vereemgin'gen had hij zitting. Zoo was de minister de hoofdambtenaren van zijn departement had ontvangen, dat hem een herinneringsfofo en ook zijn door Huib Luns geschilderd portret waren aangeboden. Wat is dat voor een zonderlinge behan deling? Door overplaatsing van den heer Sierks is een der notarieels standplaatsen in 's-Her togenbosch vacant gekomen. Naar aanleiding hiervan moge de aandacht van belangstel lenden worden gevestigd op het feit, dat er in het arrondissement Den Bosch van de 48 notariaten tot heden niet minder dan door 9 voor protestantsche functionarissen zijn be stemd, hoewél de bevolking er voor 87,56 pCt. den R, K. godsdienst belijdt. Dit ver schijnsel is nog een overblijfsel uit den tijd, dat het notariaat geheel voor Katholieken was gesloten. Onze tijdgenooten hebben het trouwens nog beleefd, dat men op tal van plaatsen in de Meierij 'van ouds protestant sche notarissen aantrof, In het kanon 's-Hertogenbosch, waar de bevolking voor 92.86 pCt. R. K. is, zijn van otids slechts 8 van de 11 notarissen voor Katholieken bestemd. In de gemeente s-Hertogenbosch, die blijkens de uitkom sten der laatste volkstelling voor 90.78 pCt. R. K. is, zijn er van de 6 notarissen slechts 4 R. K, Dit is een ongewenschte wanver houding, die wel is waar is te verklaren uit „historisch verkregen rechten," doch hopen- lijk bij gelegenheid van deze vacature zal vzorden gecorrigeerd. R. K. candidaten, die voor een benoeming tot notaris in s-Hcrtogenbosch in aanmer king meenen te kunnen komen, zuilen daar om goed doen naar deze standplaats te solli- citeéren. (Tijd.) De Transportaibeidersbond is er tegen. Op de uitnoodiging van het onderwijs fonds voor de binnenvaart tot deelname aan een excursie met het instructievaartuig „Prins Hendrik, ten doel hebbende te on derzoeken of Zuiderzee-visschers op de Rijn vaart plaatsing kunnen vinden, heeft de Cen trale Bond van transportarbeiders geant woord, dat het bestuur van deze invitatie geen gevolg kan geven. Deze weigering word o.a. gegrond op het feit, dat het be stuur in de naaste toekomst geen arbeids- De Minister van Koloniën heelt een nota van inlichtingen aan de Tweede Kamer ge zonden betreffende een adres van W. I" K. P.jper, medisch accountant, d.d. 12 Mei 1924, waarbij deze zich beklaagt over de hem in Nederlandsch-Indië opgelegde aan slagen in de oorlogswinst belas ting en zijn daarop gevolgde gijzeling. De minister acht de oorzaak van het strenge optreden van den belastingdienst gelegen in de bijzondere omstandigheden, waaronder deze zaak zich afspeelde, waar bij men in aanmerking heeft te nemen, dat de belastingdienst de taak heeft zoo scherp mogelijk stelling te nemen tegenover pogin gen tot belastingontduiking en dat die dienst zich aan allerlei verwijten blootstelt, indien 'net niet gelukt een belastingontduiker tc achterhalen. Hoewel de Minister met de overhaaste handelwijze van den belasting dienst niet geheel kan instemmen, betee- kent dit overigens niet, dat die handelwijze in strijd was met de wettelijke voorschrif ten. Er is derhalve ook geen aanleiding om die ambtenaren nader ter verantwoording te roepen, evenmin als er eenige reden; kan zijn om den heer Pijper voor de door hem ondergane behandeling redres te verleenen. Uit Batavia wordt gemeld: Zeshonderd valsche guldensbiljetten zijn in beslag genomen in de landskas te Pangkal Pinang. Dc kassier is geschorst. Valsche bil-, jettcn zijn ook te Palem Bantan in omloop. Zevenhonderd stakers. Maandagmorgen is een conflict in dc ha ven van Rotterdam uitgebroken. De haven reservisten van den linker Maasoever, on geveer 700 man, weigerden zich voor werk aan het aahneemkantoor aan dc Maashaven te laten aannemen. Aan de Jobshaven (rech teroever) is Maandagmorgen nog gewoon, aangenomen. De oorzaak van het conflict is, naar de „Tel." verneemt, gelegen in het feit, dat Zaterdag bij eenige arbeiders, die werk zaam waren geweest bij Veltenaar's Haven en Transportbedrijf de havenreserveboekjes werden ingehouden. De firma had voor een werk, dat Zater dag 25 Juli was verricht, den arbeid bere kend als één „taak" en 1XA uur overwerk. De arbeiders eischten uitbetaling van twee „taken", hetgeen door de firma werd ge weigerd. Het meerendeel der arbeiders nam daarmede genoegen, doch sommigen eisch- tèn bij het uitbetalen van j.l. Zaterdag af gifte van het volle loon voor twee taken. Van deze arbeiders werden toen de boek jes ingehouden, waarop Mnaadagmorgen als protest de arbeiders weigerden zich te laten aannemen. Het conflict gaat buiten de or ganisatie om. Da leiding is in handen van een comité van actie, dat voor Dinsdagavond een vergadering in het Verkooplokaal .leeft aangekondigd. Er is op het oogenblik aan den Linker maasoever vrij veel werk, zoodat een lange duur van het conflict wel eenige stagnatie zou veroorzaken. Op het oogenblik wordt aan verschillen de schepen door vaste arbediers gewerkt. Vanwege den gemeentelijken dienst voor arbeidsbemiddeling te Winschoten is een eerste groep arbeiders van daar naar Heer len vertrokken, om er in de mijnen-te wer ken. Deze week zal een tweede groep worden samengesteld, om ook naar Limburg te gaan. GEVOELSBEELD. Hoe een voornaam heer zich voelt, als hii wordt ingerekend wegens te hard rijden me! zijn. Fordje! ONOMKOOPBAAR. Doortje zat in de huiskamer te 1 vri en- Kleine Doortje zat in breien toen haar oudere zuster he delijk naar haar toe kwam. Wat zit je lief te breien, zei ze. Je werk ziet er keurig uit, Zeg maar niets meer, antwoordde da kleine meid. Ik haal het toch niet, als je wat van den zolder gehaald moet hebben. VERSTROOID. Professor Pappelhoven komt van eene avondwandeling terug en ziet in zijne kamer licht branden. Zonderling, zegt hij, om dezen tijd ben ik anders nooit thuis. VRAAG EN ANTWOORD. Onderwijzer. Op welken tijd ontlasten zich de meeste onweders boven ons. Scholier. Met Nieuwjaar, meester, dan krijgt mijn vader de rekeningen thuis. manden F. B. I 5.70, 4 manden id. II 3.10, 128 manden bast. I 3, 2 manden id. dl 2.65, 527 manden grof I 2.55 23 manden stippel 1.45, 82 manden K. IC. 90 et-, alles per mand van 25 k.g. ROTTERDAM, 3 Augustus. Gerst 60/1 ko. Donau disponibel f 263, Marokko aan gekomen f 240, Canada No. 3 stoomend f 260; 48 pd. Malting spoedig gewacht f 261/260,; idem stoomend f 255, Kurachee, disponibel! f 270. Haver Canada no. 3 disponibel f 13.60J idem stoomend f 12, idem maflading 20 Aug.' f 11, Canada feed no. 1 aangekomen f 12.5ÖJ M.ais per 2000 kilo's Laplata disponibel f 245, oude oogst f 243, idem aangekomen f 242, idem stoomend naar aankomst f 240 232, D/Galfox disponibel f 248, id. stoomend f 242, id. ladend-geladen f 238, Zuid-Afrika, no. 6, spoedig af te laden f 231, witte id. no, 2 dito f 231, Amer. Mixed Jan./April le-, vering f 217. i ROTTERDAM, 3 Augustus, Fijne Zaden, j (Boerennoteering). Karwijzaad f 2529,; koolzaad f 25—27, alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 3 Augustus, Heden wa-! ren de prijzen der aardappelen als volgt Brielsche Eigenheimers f 3.604.20, Zeeuw- sche dito f 33.50, Geldersche Schoolmees-i ters f 3.604.20 per H.L. West.l School-j meesters, zand 911 c., dito klei 68 cj Duke of Yorks 6—9 c. per K.G. blauwpit-* ters f 3.504.20 per H.L. poters 4 6 q per, K.G. Met tamelijken aanvoer, gewon? vraag. Zeeuwsche eieren f 6.758, Over* maasche dito f 6.758 per 100 stuks. AMSTERDAM, 3 Augustus. Aardappele*- markt. Zeeuwsche eigenheimers f 3.253.4($ dito bl. f 4.254.40. Langed. muizen f 4.90—* 525, Schoolmeesters f 4.905.25. Aanvoee 4 ladingen of 900 H.L. veld verwacht, noch voor het levend noch voor het opkomend geslacht, zonder verdrin ging van de arbeiders die thans in de Rijn vaart werkzaam zijn. Nog altijd zijn er vele arbeiders in de Rijnvaart werkloos. Van de Duitsche Rijnvloot is het grootste deel der bemanning zonder werk. Bovendien hebben, na den oorlog, Hollandsche en Duitsche reederijen concurrentie gekregen van Fran sche, Belgische en ook Zwitsersche reede rijen. Voorts wijst de technische verbetering van vaartuigen in de richting van vermin dering van de bemanning. Ten slotte wijst het bestuur er op, dat reeds nu een groot deel van de in de Rijnvaart opgeleide arbei ders een ander heenkomen heeft gezocht of werkloos is. k Minister Aalberse heeft Maandagmorgen afscheid genomen van het personeel van zijn departement. Hij bezocht de ambtenaren van hoog tot laag op hun kamer, en wisselde met 'elk eenige woorden en een handdruk. In den ouderdom van 70 jaren is overler den de heer Jos. Ingenohl, architect le Aj^I sterdam. Hij was een bekend persoon en in Op 2 Augustus die Z. D. H. Mgr. dr. H. J. Strater, Suffragaanbisschop van het Aartsbisdom Keulen, in naam van Z, D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermceid, in de kapel van de Paters der H. H. Harten te Valkenburg (L.) de volgende heilige Wijdigen toe: Het priesterschap aan de Ecrw, Fraters Antonius Hulselmans uit 's-Gravenh&ge; Fracciscus Wakkers uit Deventer; Eligius Kee uit Velsen (N. H.J; zou plaats hebben, verklaarde de ambtee- rende telefoonjuffrouw, dat haar van de heele historie niets bekend was. Wij vroegen daar op een verbinding met mr. Feith. Deze bleek niet bereikbaar te zijn. Wij wenschten toen de verbinding met een anderen hoofdambte naar. Deze verbinding kwam tot stand. Met wien ik gesproken heb, weet ik niet. Na mijn voorstelling: „Hier Kameroverzichtschrijver van „De Tijd," kwam geen tegenvoorstelling. Wij vroegen den ambtenaar, of de pers de plechtigheid, die 's namiddags zou plaats hebben, kon bijwonen. Wat voor een plech tigheid? Wij herhaalden, wat in de bladen gestaan had en releveerden ook de aanbie ding van het portret. Wij kregen ten ant woord, dat het bericht in de bladen van a tot z verzonnen was. Het was dus overbodig, naar het departement te gaan. 's Avonds lazea. wij toen in de bladen- cLi hij voorzitter van de Amsferdamsche Schoonheidscommissie, van „Architectura et Amicitia van de cursus voor voortgezet en hoogcr bou\vkuns!onderricht en van het ge west Noord-Koüand van het Ned. Gym nastiek Verbond, Van 1901 tot 1913 was hij lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, terwijl hij zes jaren achtereen zitting had in de Am- sterdamsche Gezondheidscommissie. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: Dinsdag zuilen 5 Nederlandsche journa listen op uitnoodiging. van het Gemeente bestuur van Dortmund met een vliegtuig van de K, L. M. daarheen vertrekken, om ROTTERDAM. 3 Augustus. Ter Vee markt waren heden aangevioerd 374 vette runderen, 326 vette kalveren, 796 varkens. Prijzen per ys kilo koeien 37 c. 52 e. 60 a 62 y, c. Ossen 50 c. 55 c. 60 c. Kalve ren 62 >4 c. 72 y, c. 32 c. Schapen bin nenland 33 c. 38 c. buitenland 51 c. 54 c. Lammeren f 3138 per stuk,-Varkens 46 c. 47 c. 47 y, c. De aanvoer van koeien en ossen was gé- woon. De handel was tamelijk en de prijzen waren over liet geheel iets hooger. Voor en kele puikbeste beesten werd tot 2 V2 cent boven noteering besteed. Stieren met onbeduidenden aanvoer en •bijna geen handel. Dientengevolge heden geen noteering. Vette kalveren waren flink aangevoerd. De handel was matig en de prijzen onder gingen bijna geen verandering. Voor enkele puikbeste kalveren werd nog van 2 V tot 5 cent boven noteering betaald. Schapen en lammeren waren heden ruim aangevoerd. De handel was wegens het niet binnenkomen van berichten uit Londen erg flauw. De prijzen per stuk konden nog ge handhaafd worden, per pond waren ze iets lager. D.e aanvoer van varkens was niet zoo groot. De handel was aanvankelijk kalm en werd later iets vlotter en wordt echter luie afloop verwacht. De prijzen waren iets hoogeren voor enkele puikbeste exemplaren werd nog iets boven noteering besteed. Voor het buitenland werden uitsluitend, varkens van 100 tot 120 K.G. gekocht. AMSTERDAM, 3 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 360 vette koeien waarvan de prijzen waren le kw. f 1.241.32 per k.g., 2e kw. f 1.041.20 per kg. 3e kw. 90102 c. per kg. 20 stieren 90-100 c. per kg. 120 melk- en kalfkoeien f 375525 per stuk 131 vette kalveren 2e kw. 95—105 c. per kg. 3e kw. 8094 c. per kg. 0; 79 nuch tere kalveren f 1628 per stuk 107 scha pen f 4050 per stuk 145 lammeren f 36— 42 per stuk 632 varkens vleeschwaren f 1.10 1.12 per kg. vette varkens f 1.081.10 per kg. 1 prima varken boven noteering. Overzeesche le kw. f 1.101.13 per kg. 6 paarden. TER AAR, 1 Aug, Veilingsbericht van de R. K. Tuindersvereeniging „St. Phocas", na aftrek van veilingskosten. Snijboonen I 1.07, id. II 0.67, id. stek 9 ct., Prins.b. z dr. I 1.63, dubb. st. pr. 94 ct. alles per zak van 10 k.g.; postelein fijn I f 7.90, id. F. B. I 5.15, id. Bast, I 2.85, id. Grof I 2.50, id. Stippel 1.30, id. K, K. 75 ct., alles per mand van 25 k.g. „God zij met Ons". 1230 zakken snij boonen I 1.12, 31 zakken id, II 55 ct., 148 zakken id. stek 9 ct., 66 zakken prins.b,. z. dr. I 2,02, 13 zakken dubb. st, pr. 1.04 alles per zak van 10 k.g.; 12 manden poste lein fijn II 8.50. 5 mailden id. UI 8, 27 VOLENDAM, 1 Aug. Hedenochtend! kwam de geheele vloot binnen kwakaalprijs zeer hoog, van 6080 vc. per pond. Garna-j lenaanvoer 46 litten per kwakt Men be* steedde f 1.502 per lit. IJMUIDEN, 1 Aug. Heden aangekomen aan den Rijksafslag 8 stoomtreilers en 27 kustvisschers. Prijzen voor treilvisch 27 kn. tarbot f 56 110, 8 kn. griet f 3868 per 50 kg.291 st. groote tong f 3.303.50, 2536 st. middel tong f 2.8C—3.40, 5741 st. kleine tong f 2.10—2.80 per kg. 4 kn. groote schol f 4055, 7 kn. middel schol f 3548, 20 kn. zetschol f 31— 43, 376 kn. kleine schol f 4.4031, 19 kn* bot f 712, 48 kn. schar f 722 per 50 kg. 18 kn. rog f 1124 per 20 stuks 25 st. vleet f 1.201.33 per stuk 32 kn. pieterman poon tjes f 817, 7 kn. groote schelvisch f 2331* 10 kn. middel dito f 1925, 26 kn. kleinmid-; del dito f 1216, 225 kn. kleine dito f 5.50-j 9 per 50 kg. 9 kn. kabeljauw f 4459 per! 125 kg. 28 kn. gr. kullen f 814, 58 kn.! kl. dito f 58.50 per 50 kg. 13 st. leng! f 0.481, 3 st. heilbot f 22.53 per stuk 43 kn. wijting f 4.907 per 50 kg. 58 st. kool- visch f 0.751.50 per stuk 31 kn. makreel f 2329 per 50 kg. 2 st. zalm f 9.30 per1, stuk. j - Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 8 aan de markt. De besommingen waren IJM 129 met f 2739, IJM 10 met f 3590. IJM 191 met f 1704, IJM 106 met f 1700, IJM 323 met f 1739, IJM 203 met'! f 1536, IJM 29 met f 2041 en IJM 46 met f 463. De motorharinglogger KW 176 besomdeJ heden f 627 voor gedeelte vangst. IJMUIDEN, 3 Augustus. Heden aange- j komen aan den rijksafslag 21 stoomtrawl- ers, 3 drijfnetvaartuigen en 2 kstvisschers. i Trawlvisch 107 kisten tarbot 8534, 24 k.1 griet 7532, beide per 50 Kg. 682 stuks/ groote tong 3.503.20, 3292 st. middel/ tong 3.30—2.80, 4330 kl. tong 3—2.30J alle per Kg. 11 k. gr. schol 4439, 15 le middel schol 42—35, 27 k. zet schol 39—2i 1009 k. kl. schol 24—4, k. bot 8, 42 k< schar 2013, 6 k. tongschar 4713, alles A k. van 50 Kg. 16 k. rog 2010 per 20 st. I 294 st. vleet 3 tot 0.60 per stuk, 2 k. kl* roode poon 4640, 119 k. pieterman, poont- tjes/ 214.50 90 k. gr. schelvisch 3122.50 96 middel schelvisch 29i8.50, 180 kleinmidael schelvisch 1710, 999 k. kl.. schelvisch 114.10, alles per k. van 50 Kg. 47 k. kabeljauw 5734 p. k. v. 125 Kg. 81 gr. guolen 16 tot 7 244 k. kl., gullen 8.80 - 4.20, beide p. k. v. 50 Kg. 162 st. leng 1.750.48 per stuk, 19 wst. heilbot heilbot 39.15—4.40 p. st., 105 k. wijting 73 p. 1c, v. 50 Kg. 428 st. koolvisch 0.9Ö tot 40 ct. pet st., 24 k. makreel 3217.50 p. k. v. 50 Kg. Haring 129 kantjes volle haring 32- 3.50 per kantje, 1 kantje tonijn 16 per kantje„ 373 maatjes 3824.50 per kantje, 11 ma-1 kreelen 22.5021 per kantje. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 20 aan de markt. De besommingen! waren IjM 90 met 2682 IJM 16Ï met 2-949 IJM 159 met 2755 IJM 42 met 1686 IJM 121 met 3015 IJM 120 met ƒ38.16 IJM7 56 met 509 IJM 6 met 2337/ IJM 201 met 3096 IJM 189 met 3659 i IJM 432 mwt 1709 IJM 15 met 3190 j IJM 38 met ƒ3725 IJM 135 met 2719 3 IJM 324 met 1997 IJM 316 met 3946 IJM 155 met 2297 IJM 340 met 945 a IJM 74 met ƒ2871 en IJM 12 met 118 (voor restant vangst). Van de haringvisscherij kwamen heden binnen de loggers KW 121 met 5 last KW 149 met 6 last KW 163 met 8 last e: IJM 266 ,met 19 last pekelharing. Heden kwam hierbinnen de Duitsche*- stoomtreilers HH 114 met 3275.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6