IN EN OM HAARLEM. %?s%x?ss2& are trxsrsssss- f 3üoo - f 250. stS5 r Voor Kees GEMEENTELIJKE AUTOBUSSEN OF NIET? ROOMSCHE CULTUUR. Woensdag 5 Augustus 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16112 £j,^s Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De lijn OverveenVerwulft Slachthuis. Het gat der Anthonie straat. Waarom een tram de voorkeur verdient boven een autobus. Wat zal een gemeentelijke autobusdienst aan Haarlem jaarlijks kosten? Conclusie. Agenda 6 Augustus Geen spreekuur. Programma Stenografie-„Groote". Hinderwet. Ons Museum voor Kunst nijverheid. ^NDERütó J. .1. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht De 40.000e auto in Noord- Holland 0 De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Voorutbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverlentiën 35 cents per reB» Bij contract belangrijke koitiég Advertentiën tusscben den teksl als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel op de le Pagina s 75 c* per regel. Vraag- en aanbod-adver tentiën 14 regels 60 ct. per plaat een hand, f IOC Dij verlies van een f CO een oog luu." duim of wijsvinger A wU. Dij een breuk van f40-, Dij verlies van eee been of arm -ndere vineer Wij laten hierbij nog eens ljet kaartje van Haarlem afdrukken, waarop de tramlijnen staan aangegeveq, die o.i. beter dan een autobusverbinding, de gewenschte verkeers verbindingen tot stand brengen tusschen de stadsbuitenwijken en het centrum der stad en tusschen die wijken met de buitenge meenten. De lijn. uit 't Amsterdamsche kwartier, die dan zou loopen, ongeveer, langs de Zomervaart naar het Slachthuis of Nagtzaamplein, geeft directe verbinding met Overveen (in de toe komst nog verder) en geeft gelegenheid op andere lijnen over te stappen. Aan de Turf markt naar den Hout en het Station, aan het Verwulft naar Heemstede en Schoten; aan de Raaks naar Bosch en Vaart, Leidsche Vaartkwartier en BIoemendaaL De lijn brengt de bewoners ook in het centrum van de stad. Voor de verwezenlijking van deze tram plannen is, naar ons werd verzekerd, alleen noodig een verbetering van den verkeers- loestand aan de Lange Brug. Anthoniestraat sn Dubbele Buurt. Is die verbetering er, dan •al ook spoedig de tramlijn er liggen. Indien dus de gemeenteraad, inplaats van jaarlijks een 6G000 toe té leggen op een lutobusdienst, de uitgave ineens stemt voor deze verbetering, die er toch ééns zal moeten komen, dan is de oplossing van de kwestie een heel eind nader tot het eind punt gebracht. Mogen wij in dit verband eens wijzen op de mogelijkheid de tram te laten loopen langs den achterkant der huizen aan de Anthoniestraat aan de zijde van het Spaarne. Een breedere verkeers weg kan hier nog worden verkregen door aanplemping van 'n deel van het Spaarne. Waarom verdient een tramverbinding de voorkeur boven den gemeentelijken auto busdienst, dien de heer Reinalda heeft uitge dacht? Wij willen eenige argumenten hiervoor aanvoeren. Op de eerste plaats geldt hel financieële argument. In onzen gedachtengang wordt de oplos sing van het vraagstuk gevonden door ver lenging van de tramlijn Overveen—Verwulft naar het Amsterdamsche Kwartier. De tram- dienst is er met de organisatie en 't materieel, het geldt hier alleen een uitbreiding, de ver lenging van een tramlijn Stel daartegenover de enorme kosten, die de inrichting van een autobusdienst, door particulieren of door de gemeente, zal mede brengen! Vooral inrichting van een dienst door de gemeentel Maar ook in het algemeen verdient op dit oogenblik in een stad als Haarlem de tram, als vervoermiddel, de voorkeur boven een autobus. En wel omdat de verkeersbelemmering door de autobussen in Haarlem grooter zal zijn dan dé tram veroorzaakt. Men stelle zich voor de verkeersmoei lijkheden, die geschapen worden, als om de vijf minuten in twee richtingen, de nauwe straten van Haarlem worden bereden of ge kruist door autobussen, die toch altijd een respectable afmeting zullen moeten hebben en meer dan 10 K.M. per uur loopen. Een tram is veel meer gebonden aan een vaste baan en, naar algemeene opvatting, veel minder gevaarlijk voor het stadsverkeer dan een automobiel en autobus. In Haarlem geldt nog dit argument dal men bij instelling van een autobusdienst aan deze bussen zou moeten toestaan wat men aan bussen van buiten verbiedt: het rijden in de binnenstad. Een tram heeft ook de voorkeur boven ten autobus omdat een tram beter is opge wassen tegen overgroote drukte van reizi gers. Bij plotseling ontstaande drtlkte het eindigen van een feest of wedstrijd kan één tram met volgwagen in Haarlem van 150 tot 2Ö0 passagiers vervoeren. Moeten auto bussen dezen stroom reizigers verzwelgen, dan zouden daarvoor van 7 tot 10 autobussen noodig zijn. Dit is zeker een argument, dat bij de keuzé van een vervoermiddel in een stad, die zich geweldig uitbreidt, niet uit het oog mag worden verloren. Ten slotte vragen wij aan iedere lezeres en iederen lezer of zij niet liever per tram dan per autobus reizen. Gesteld dat op het traject Soendaplein Heemstede naast de bestaande trams ook een autobus reed, zou men dan, in normale om standigheden, niet liever de voorkeur geven aan de tram boven de autobus? Uit deze keuze zou blijken, dat de tram een prettiger vervoermiddel is dan de autobus. Nog een argument. Wanneer in Haarlem een autobusdienst zou worden ingesteld, dan zou die niet anders dan slechts 'n aanvulling zijn van de bestaande tramverbindingen en nu zal men I direct inzien, dat het voor een vlot verkeer gewenschl is, dat de 'verschillende verkeers middelen niet in verschillende, maar in dezelfde handen zijn. Ook dat pleit tegen de instelling van een gemeentelijken autobus dienst in Haarlem, zoolang niet het uiterste beproefd is om tot overeenstemming te komen met de personen, die het eene ver voermiddel in de hand hebben. In dit geval dus met de tramdirectie. Hebben dergelijke onderhandelingen reeds plaats gehad? Ten slotte nog eens de financiëele zijde. Wat zal een particuliere, wat zal een ge meentelijke autobusdienst in Haarlem kos ten? Dat zulk een dienst een nadeelig saldo zal opleveren, daarvan schijnt we! iedereen overtuigd. De vraag is maar; hoeveel zal het de gemeente kosten? Dat is een moeilijk te beantwoorden vraag, zoolang niet alle bijzonderheden van den in te stellen dienst bekend zijn. Niet alleen dient men voor een bereke ning der kosten te weten hoeveel de aan te schaffen wageps kosten, en of hierin dus groote luxe ten toon wordt gespreid, maar ook dient men te weten welke verbindingen gewenscht worden, welke route gevolgd wordt, het aantal diensten, het aantal malen dat de wagens zullen loopen, het loon der chauffeurs, en van andere bij het bedrijf ietrokken personen, de arbeidsvoorwaarden van het personeel, enz. enz. Wij zijn echter wel in staat om ook zonder deze gegevens een gissing le maken naar de lasten, die een autobusdienst voor de gemeente zal medebrengen. In Den Haag worden de exploitatiekosten van een autobus berekend op 25 cent per bus en per K.M. Dus eiken K.M., dién een bus loopt kost den ondernemer 25 cent. In Amsterdam worden deze onkosten echter berekend op 35 cent, Deskundigen meenen dat het bedrag in Amsterdam dichter bij de waarheid is dan het bedrag, wat Den Haag opgeeit. Dat het in Haarlem goedkoopcr zal gaan dan' in Amsterdam, gelooft niemand, die onzen wethouder van Openbare Werken k ent. Nemen wij -dus de onkosten van Amster dam, dus 35 cent per bus en per K.M. als de meest juiste aan voor Haarlem en nemen wij voor onze berekening het traject Amsterdamsche kwartierLeidsche kwar tier., Die lijn zou ongeveer twee en een- halve K.M. lang zijn. Een bus, die dit traject dus aflegt, maakt aan onkosten (214X35 ct.) ongeveer 90 cent. Bij een tarief van 10 cent, zouden dus ge middeld per bus 9 passagiers moeten ver voerd worden. Dat we kunnen het wel voorspellen zal niet het geval zijn. In geen jaren. Een voorbeeld in dezen levert het tram lijntje Verwulft—Overveen. Dit vervqert gemiddeld lang geen 9 passagiers per rit. Ijoogstens 6. Laat ons zeggen, dat elke bus maar het is een optimist, die dat veronderstelt laat ons zeggen, dat elke bus gemiddeld 6 passagiers vervoert. Dan wordt op elke rit op het traject Amsterdamsche kwartier toegelegd: de onkosten (90 cent) verminderd met de ontvangsten van 6 passagiers (60 cent) dus 30 cent. Elke rit kost de gemeente dan 30 cent. Veronderstel dat er in één uur 6 autobussen (om de 10 minuten) gaan, dan kosten die dc gemeente (alléén op het traject 'Amsterdamsche kwartier—-Leidsche kwartier) 1.80. Ook in omgekeerde rich ting moeten de bussen rijden. Dat wordt dus een bedrag Van 3.60 per uur. Veronder stellende dat er 15 uur per dag gereden wordt, dan kosten die ritten aan de ge meente minstens 15X/ 3,60. Laat ons royaal zijn en zeggen, dat die ritten aan de ge meente kosten 30 per dag of per jaar ruw weg berekend 10000, Alléén voor het traject Amsterdamsche kwartierLeidsche kwartier. Voor de andere trajecten Leidsche kwartierKleverlaanSchoterkwartier eriz. is eenzelfde berekening toe te passen. Matig geschat gelooven wij dat de gemeente lijke aulobusdienst Haarlem op een 60000 jaarlijks minstens zal komen te staan. Wie lust heeft een nauwkeurige berekening te maken, mag dat aan de hand van boven staande gegevens doen. Of een autobusdienst dan niet rendeeren kan? Zeker, maar in de gegeven omstandigheden in Haarlem niet en wel omdat de kwartieren te dicht bij de stad liggen. Lagen zij verder van de stad af, dan Zou iedereen er gebruik van maken. Nu zullen alleen zij er gebruik van maken, die slecht ter been zijn of juist door een bus worden achterop gereden. Haarlem is nog te klein voor een loenende exploitatie van autobusdiensten, die de buitenwijken verbinden onderling en met het centrum der stad. De zaak staat dus zoo en nu stellen wij de groote argumenten tegenover elkaar dat we een behoorlijke verbinding per tram kunnen krijgen zonder veel moeiten en in korten tijd, een verbinding, die wel voldoen zal. Of we kunnen een duren gemeentelijken autobusdienst kri'gen, die een halve ton gouds minstens van de gemeentelijke schat kist jaarlijks, zal vorderen, een autobus dienst, dien 'niemand prc'fereeren zal boven een regelmatige, gemakkelijke tramverbin ding. Onze lezers zien hieruit dat voor ons de keus niet moeilijk is. Wij prefereeren een tramverbinding, le. omdat de exploitatie daarvan in de gegeven omstandigheden veel goedkooper is èn voor exploitanten èn voor passagiers; 2e. omdat door een tramverbinding allerlei faciliteiten mojplijk zijn voor overstappen op de tram in verschillende richtingen. Volmaakt wordt de toestand dan wel niet, maar toch wel zóó dragelijk, dat het meer volmaakte geen halve tons gouds jaarlijks uit zakken der belastingbetalers oirbaar maakt. Maar zal men ons tegenwerpen: die tram ligt er nog niet en zal er het eerste jaar nog wel niet liggen ook. Wie dat opmerkt, heeft natuurlijk gelijk. Ons antwoord daarop is dat, indien er niet meer kan worden gewacht, geen dag en geen nacht men zich in verbinding dient te stellen met de directie der tram om van haar te vernemen of zij, in afwachting v^d' de uitvoering der tramplannen, niet bereid is een autobuslijn te exploiteeren, die het Amsterdamsche kwartier en andere kwar tieren met haar tramlijnen verbind). .Als aan vulling dus op de tramlijnen. Trouwens meer dan de gemeente, achten wij de tram maatschappij- het aangewezen lichaam om autobusdiensten te exploiteeren in Haarlem. Zonder garantie zal de directie daartoe wel niet bereid zijn. Maar wij kunnen ons voor stellen, dat er toch wel een formule is op te maken, waarbij de loonen van het personeel, de bandenprijs en de benzineprijs door een letter worden voorgesteld en waarin het onbekende cijfer x, worde ingevuld d' or den jaarlijks door de gemeente te betalen bijslag. Op deze voorwaarden zou de directie wel 'ingaah. Exploitatie door de tram ver dient de voorkeur boven gemeentelijke ex ploitatie, ook al omdat zij veel goedkooper is. Immers de gemeente zal een geheel nieuwen dienst, een geheel nieuwe organisa tie moeten scheppen De trammaatschappij heeft dien dienst, die organisatie en of die dienst nu loopt over een K.M. lijn m er of minder verandert niet veel aan de kosten. Resurheerende dienen ive dus in Haarlem geen autobussen te laten rijden voor st. ds- verbindingen, maar daarvoor de tram te bezigen. Mocht de gemeenteraad toch besluiten tot een autobusverbinding, laai dan de train den autobusdienst exploiteeren. Gesteld natuurlijk dat tusschen ons ge meentebestuur en de tramdirectie overeen stemming worde bereikt. (Van den Derden Nederlandschen Katholiekendag). 's-Gravcnhage, 4 Aug. Roomsche cultuur! W,anneer we alleen maar de veelzijdigheid zien van deze ge dachte, die op den Derden Nederlandschen Katholiekendag, thans in den Haagschen Dierentuin bijeen, wordt geanalyseerd in tal- looze specifieke onderwerpen, die op al de verschillende algemeene-, sectie- en neven- vergaderingen ontwikkeld worden, dan be hoeft de beteekenis van het Katholicisme voor de beschaving, (speciaal in Nedérland, zooals ze hier behandeld wordt) niet meer het nunste betoog, maar we vragen ons af, of niet de term: Roomsche cultuur een pleonasme heeten moet: is Katholicisme iets anders dan cultuur, cultuur van religieus zie- leleven, cultuur van niet alleen christelijk, maar ook .ethische, maatschappelijke deug den, cultuur van individueele en algemeene behèersching van persoonlijke^ en sociale minderwaardige instincten, cultuur van we tenschappelijk geestesleven op élk gebied, cultuur van gemoedsleven in de nobelste uitingen van iedere kunst, cultuur behalve van het individueele, ook van het familie- en maatschappelijk leven, van economisch» le ven, zelfs van techniek, cultuur van elk ter rein, waaróp zich het individu óf alleen, óf tezamen met andere sociale wezens, die menschen zijn, beweegt in bovennatuurlijk of natuurlijk, geestelijk of stoffelijk opzicht. Of is dan eenige werkelijke cultuur denkbaar, die niet Roomsch zou moeten zijn? Van den minder officieele begroeiings avond af gezien: deze demonstratie van en voor de cultuur, die Roomsch is, werd inge zet met de viering van het verhevenst boven natuurlijk, geheim, Christus' zelfstandigheid verwisseling in de H. Mis, welke overigens de innigste gemeenschap van goddelijk en menschelijk leven is, ziele-cultuur in den meest krachtdadigen vorm; en dat in den rijksten glans van geestelijke verhevenheid verzinnebeeldenden stoffelijken eere-dienst de plechtigheid, waarmede een Hoogepries- ter, onze Aartsbisschop Mgr. van de Wete ring. dit goddelijk smeek- en menschelijk dank- en hulde-offer brengen kan. De Liturgie is het begin en het einde van Roomsche cultuur, zij omvat haar geheel en als zoodanig was deze plechtigheid de meest directe en meest universeele voorbereiding voor wat deze dagen ons aan Roomsche schoonheid brengen gaan. Wel mocht baron van Wijnbergen in zijn openingswoord op de te half drie gehouden groote namiddag-vergadering erop wijzen, (voor de volledige verslagen der redevoerin gen zie men elders in dit nummer), dat het bewustzijn van wat het Katholicisme op cul tureel gebied in het verleden voor ons va derland deed, niet alleen verlevendigd moet worden in eigen, maar ook gewekt in vreem den kring. Maar vooral is waar, en dat moet het doel zijn van deze dagen, dat kennis van het verleden in ons het besef Verlevendigen zal, dat zij, juist als Katholieken op cultu reel gebied, eene traditie hebben hoog te houden, kennis van het glorieus verleden zal in ons de liefde tot nieuwen arbeid aan wakkeren, dien we volbrengen moeten als de voortzetting van wat ons voorgeslacht verrichtte. Een heerlijken, universeelen terugblik in het Katholiek verleden van geheel Europa gaf ons het gloedvolle academisch betoog van Pater B.H. Molkenboer O.P., Lector aan onze Nijmeegsche Universiteit. De groote zaak van den Dierentuin was reeds lang voor den aanvang der vergadering geheel met' uit geheel Nederland samenge stroomde Katholieken gevuld. Tdet streng en bijzonder sm.aakvol gesty- leerde podium bood hooge zetels voor het Doorluchtig Episcopaat, waarvan naast den Pauselijken Internuntius, Mgr. Lorenzo Schioppa, H.H. D.D. H.H. de Aartsbisschop Mgr. H. van de Wetering, Mgr. A. J. Callier en Mgr. L. J. A. Schrijnen ter vergadering aanwezig waren^ en verder in hooge bank- i zetels plaatsen voor andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten, als Z.Exc. Mgr, Prof. Mr. Dr. W. H. Nolens, Minister van Staat, de HoogEerw. Heer Deken van den Haag, H. A. Th. van Dam, Mgr. J. M. J. van Rooij, Mgr. Prof. Dr. J H. J. E. Hoogveld, Prof. P. G. Geurts, de oud-ministers Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Prof. G. J. van Swaay en Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, den Voorzitter der Eerste Kamer Jhr. Mr. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, Dr. L. N. Deckers en ten slotte voor het Hoofdbestuur der Nederlandsche Katholiekendagen, waar van wij opmerkten behalve den voorzitter, baron van Wijnbergen, den secretaris Prof. J. D, T Aengenent, den penningmeester Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. In de zaal zagen wij verder nog vele be kende figuren als Prof. P. G. Groenen, Mgr. J. A. S. v. Schaik, President van het klein Seminarie Kuilenburg, Mgr. H. J. M. Taskin, President van het groot Seminarie Warmond, Mgr. Sweens, Plebaan, G. A. Starink uit Utrecht, de Eerste 'Kamer-leden W. M. van Lanschof, Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, O. M. F. Hoffmans, de Tweede Kamer-leden Mr. J, B. Bomans, mej. Annie Meijer en den heer G. Suring, voortsde oud-ministers König en Harts v. Tecklenburg, overste Verberne, Mr. R. B. Ledeboer, advocaat- generaal bij den Hoogen Raad, enz. Na zijn openingswoord, waarvan wij boven reeds melding maakten en nadat Prof. Aen genent telegrammen van hulde- en trouw- betuiging had voorgelezen, die aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin verzonden wa ren, verleende baron van Wijnbergen aan Pater Molkenboer het woord, voor zijn rede over de Beteekenis van het Katholicisme als hoofdfactor in de beschaving van Europa. Geweldige geestdrift wekte dit machtige woord onder de aanwezigen, die steeds weer insloeg in langdurig applaus, wanneer de ge leerde en dichterlijke redenaar verklaarde, hoe God, naar' het profetenwoord, Zijnen Gee'st uitzond,'de menschen herschiep en het gebcele aanschijn der aarde vernieuwde bij de voortschrijdende bekeering van de volken van Europa tot de leer 'van het Evangelie, hoe de Kerk stond aan de wieg der jonge volken, die uit den chaos der volksverhuizingen te voorschijn kwamen, hun ten kwade geneigde hartstochten temperde en hun latente energieën koesterde. Maar naast de beschaving van familie- en maatschappelijke samenleving, naast de eco nomische organisatie, naast de gemoedsbe schaving, die we vinden uitgedrukt in folk lore en kunstproducten, staat ook de ont wikkeling van alle wetenschap: de wortels van alle moderne wetenschap zitten tóch in Roomschen grond. Een bijzondere noot gaf nog aan deze bij eenkomst de huldiging van de afgetreden ka tholieke ministers. Doordat de beëediging der nieuwe ministers op dezen middag was vast gesteld, konden dezen niet aanwezig zijn, tegen de traditie, die hen anders trouw op de Katholiekendagen verschijnen doet. Herhaaldelijk door geestdriftig applaus on derbroken, sprak baron van Wijnbergen de scheidende ministers toe en dankte hen voor het voorbeeld, dat zij in hun hooge positie het Katholieke ^volk gegeven hebben van trouw aan de Moederkerk naast een eerlij ken, ijverigen dienst van de Kroon. Mgr. van de Wetering'nam ten slotte nog het woord om de aanwezigen te vermanen, bij het zien van al, wat de Katholieke Kerk gedaan heeft voor wetenschap en kunst en materieele welvaart, haar meer nog lief te hebben en hechter trouw te blijven, om ge loof en cultuur, die wij van onze vaderen ontvingen over te leveren aan ons nage slacht. Mgr. eindigde met den wensch, dat deze dagen zoo strekken mogen tot heil van kerk en vaderland. Na het enthousiast applaus der vergader den werd met den Christelijken groet de bijeenkomst gesloten. Dezelfde geestdrift van 's middags heersch- te op de avond-vergadering, die werd voor gezeten door Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en waarop behalve H.H. D.D. H.H. Mgrs. van de Wetering, Callier en Schrijnen, ook aanwezig was Mgr. Dr. B. Eras, procu rator van het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat te Rome. Na dezen bijzonder welkom geheeten te hebben, deelde Mr. Heerkens Thijssen me de, dat de 11de sectievergadering (het Aan deel der Katholieken in de Nederlanusche litteratuur) wegens onvoorziene omstandighe den moest vervallen. Vervolgens las de voorzitter een telegram van H. M. de Koningin voor, waarin deze haar erkentelijikheid betuigde voor de be toonde gevoelens van aanhankelijkheid en trouw, waarna het R.-K. Zangkoor „Kunst en Godsdienst", directeur de heer L. Smrts, op verdienstelijke wijze Gounod's toonzetting van psalm 136, „Super fiumina Babylonis" uit. Den eersten, versten blik in het Katholle r verleden van Nederland gaf ons dan pastoor F. Brune uit Maastricht, die in zijn rede: „Ons volk tot Roomschen gekerstend" ons de geschiedenis verhaalde van de bekeering onzer heidensche voorouders, en van de zoowel materieele als geestelijke ontginning door de eerste ge- loofspredikers van ons land en ons volk het werk der kerstening bracht dadelijk de be schaving met zich, in ieder opzicht, dat wij in onzen aanhef reeds noemden. Het zangkoor voerde dan het ,,Tu es Pe trus uit, waarna Prof. Brom zijn reds aan ving over „Onze steden als getuigen van. ons Katholiek verleden" Een genot was het aanhooren van de dtch- terlijk-historischen omzwervingen van spre kers subtielen geest door alle, van de Katholieke traditie luid sprekende pl-i -tsen van Noord-, zoowel als van Zuid-Nederliid, en zijne belangstellende liefde voor het Ka tholiek verleden evenzeer als zijne enthou siaste hoop voor de toekomst ons te voelen doorstroomen. Nadat nog het „Domine salvan fac reginam nostram" gezongen was, werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. Nadat nog 't „Domine, salvam fac reginam belangstelling voor dezen Katholieken iag, mag nog gelden, dat voor de sectie-vergade ring van de Tertiarissen, 2500 kaarten ver- den verkocht, terwijl nog honderden moesten worden teleurgesteld. Sociëteit St. Bavo. Esperanto 8 uur. Bestuur Spoor- en Tram 8 uur 'Tooneelclub Vrouwenbond kwart over acht uur. Groote Kerk. Orgelconcert door den heer Jacob Byster van half 8 tot half negen uur. Den Hout Avondconcert H. O. V. 8 uur. Koudenborn. Vertrek boot naar Marken half 9 uur v. m. Brongebouw. Algemeene Handelstentoon stelling 912, van 25 en van 7 tot half 10 uur. Luxor Theater. Voorstelling 8 uur. Stadsschouwburg Louisette's operette en semble: „Madi8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—914 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 26J4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochten4s en op Zon en Feestdagen - Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo .Smedestraat 23 van 810 jur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereemging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maan dags van 23 uur" Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- «n Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2—3 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) én verder bij de leden te kennen aan hei groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Vorig bedrag 339.60. Ter eere van de H. Theresia van het Kindje Jezus 0.95. Voor Kees (van 't Trekje) G. W. 1. Tot zekere intentie Beverwijk 0.50. Totaal 342.05. De wethouder van Openbare Werken, de heer M. A. Reinalda, is verhinderd morgen zijn gewoon spreekuur te houden. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 6 Augustus 1925, des avonds van 7.308.30 uur, door den heer Jacob Byster 1 Passacaglia el Fuga c. kl t. S. J. Bach. 2 Choralvorspiele J. S. Bach. Ich ruf'zu dir. Herr Jesu Christ. Nur, komm' der Heiden Heiland. 3 Pastorale C. Franck 4 In Paradisum Th. Dubois Cantilene nuptiale 5 Choral d. kl. t. Jac. Byster (in memoriam J. B. de Pauw.) Voor de .laatst gehouden practijk-exa- mens voor kantoor-stenograaf Nederlandsch 130 lettergrepen per minuut zijn de volgen de candidaten geslaagd: Mej. P. A. Wester te Haarlem; mej. J. M. Buhning te Bloemendaal; mej. L. H van Breemen te Zandvoort; mej. F. D. -J. Risch, te IJmuiden en de heer H. P. Bak ker te Halfweg allen leerlingen van Moe- re's School of Commerce. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 17 Augustus e.k. 's voormiddags te kwart voor 2 uur, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van W Bos, om vergunning tot oprichting van een mof- felinrichting (voor eigen bedrijf) in het per ceel aan Het plein no, 37. - „J Men klaagt over het slechte bezoek aan het Museum voor Kunstnijverheid, dat nog altijd gehuisvest is in het Paviljoen. Het aantal bezoekers bedroeg in 1923 neg 4660, in 1924, 2509 en tot nu toe in dit jaar nog geen duizend Men wijt dit gemis aan belangstelling aan de onzekerheid, waarin het Museum ver keert omtrent het feit of het al of niet in het Paviljoen zal blijven gevestigd Ik ben zoo vrij dat te betwijfelen en ben eerder geneigd het geringe bezoek ie wijten aan de weinige aandacht, die op het Museum gevestigd wordt. De reorganisatie, die men eenige jaren ge leden het Museum heeft doen ondergaan, moge voor de kunst een groot voordeel zijn geweest, voor het bezoek aan het Museum en dus voor de instandhouding er van wat zij fnuikend. We hebben nooit goed kunnen begrijpen waarom 't zoo noodzakelijk was. dat de bekende gipsafgietsels, een verzameling, die van de mooiste in ons land was. uit het museum moesten verdwijnen en onderge bracht, wij meenen ten geschenke gegeven, aan een ander museum, buiten Haarlem. Deze verzameling gipsafgietsels trok vele bezoekers en ook het verplaatsen naar Am sterdam van het Koloniaal .Museum, kostt? het museum vele bezoekers. Bij elkaar had den deze drie verzamelingen Koloniaal Museum, Kunstnijverheied, en gipsafgietsels een aantrekkingskracht voor velen De aandacht is ook niet op het Museum geves tigd noch door tentoonstellingen noch en- derszins. Wij geven toe, dat hieraan de te betrachten zuinigheid groote schuld had, maar toch ook het feit, dat tegenwoordig de directeur van het Museum zelf niet meer in Haarlem, maar in Amsterdam woont, Joet de vraag rijzed of wat meer liefde voor bei Museum de belangstelling niet zou doen toenemen. Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Achteruit.' Medegedeeld door het Ned Kon. Meteorolo gisch Instituut te Dc Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 5 Augustus 1925. Hoogste Barometerstand 761.1 m.M, te Janmayen Laagste Barometerstand 748.9 m.M. te Stockholm. Verwachting van dén avond van 5 tot der avond van 6 Augustus: Zwakke veranderlijke, later toenemenden wind uit Zuidelijke richtingen, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde tempera tuur. HET VERKEER. In alle steden van elk land is het verkeers- vraagstuk één van de meest urgente. De meest vooraanstaande persoonlijkheden zoe ken naar een goede oplossing om het in de laatste jaren vooral na den oorlog, zoo enorm toegenomen verkeer in veilige banen te leiden Ook hier in Haarlem werdt steeds getracht, de regeling van het verkeer te verbeteren. Over het algemeen valt er hier zeer zeker niet te klagen over de geldende bepalingen te meer waar vooral in de oude stad uiterst moeilijk is, een regeling te treffen to1 elks tevredenheid. Wat evenwel nog wel eens iets te wen- schen overlaat, zijn de uitzonderingsbepalin gen voor enkele menschen, met name artsen. Deze mogen nl. .wanneer zij naar hun zieke geroepen worden, tegen het verkeer in rijden. Op zichzelf .is deze bepaling natuurlijk niet onbillijk, doch heel dikwijls wordt van den opzet afgeweken en overtreden de heeren artsen ook als zij niet in de uitoefening van hun beroep zijn de verkeersregeling. Nog niet zoolang geleden werd de ver gunning van een bekend arts alhier ont nomen, doordat zijn rijden de veiligheid van het verkeer grootelijks in gevaar bracht. Als men de zaak eens nader bekijkt, welk nut heeft dan eigenlijk deze uitzonderings bepaling. Gaat men tegen het verkeer in, dan kan men toch slechts langzaam rijden, daar de tegemoetkomende stroom van voer tuigen en voetgangers niet rekent op verkeer van de tegengestelde zijde. Men zal dan ook veel vlugger langs een anderen weg met her verkeer mee ter bestemder plaatse komen. Dat betreffende autoriteiten het hier mee. eens zijn, bewijzen wel het feit, dat niet dap bij* hooge uitzondering nog een vergunniflg wordt verleend, waarbij het den betrokkens wordt toegestaan, zich met een voertuig tegen het verkeer in te begeven. Dwingen de omstandigheden tot zulk een daad, welnu, dan zal niemand hieraan aan stoot kunnen nemen, en zal hier wel degelijk rekening worden_ gehouden^ Het auto-verkeer in Noord-Holland is thans zoo oitgebreid, dat dezer dagen het nummer-bewijs 40.000 is uitgereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1