UÏTÈM GEMENGD NIEUWS. 1 KUNST EN KENNIS. Bot MARKTNIEUWS. Briand vertrekt heden naar Londen om daar met Chamberlain over het reiligheidspact te confereeren. De Fransche pers over de houding van Abd-el-Krim. Opstootjes te Weenen. Onder de Radio-berichten: Verdere beperkingen bij den Ruhrmijnbouw. Oostenrijk stelt aan Frankrijk, Italië en Tsjecho-Slowakije voor de pas visa af te schafien. Gem. buitenl. berichten. Potgieter als krentenspecialiteit. Internationaal gevangenis- congre.s. De kosten der Rijksverdediging in het Britsche Rijk. Crisis in het Ruhr gebied. Stortregens en stormen. Brunet weer president van de Kamer. Voorstellen tot afschaffing van pas-visa. 700.000 frs. aan juweelen gestolen. Kleine kinderen op fietsen. Morphijpesmokkelaar. Een boschkat. Waardevolle postzegels gevonden. Openbaar water of open riool? Een aanval van bandieten te Chicago. De verontwaardigde buurt bewoners. Scheepsongeluk op de Schelde. Coöperatieve Tuinders vereen, j „Gouda en Omstreken". Verschil tusschen de Fran sche en Engelsche meenin gen. In weerwil van de geruststellende verkla ringen door de regeering afgelegd, toen de Fransche financieele deskundigen zoo gauw- uit Londen terugkwamen, blijkt nu toch wel, dat de kloof tusschen het Fransche aanbod en de Engelsche eischen zeer breed was. Dat komt vooral uit nu blijkt, dat Briand deze week waarschijnlijk heden, niet tezamen met Caillaux vertrekt, maar alleen. Dit schijnt er op te wijzen, dat de onderhandelingen nog niet in zoodanig stadium gekomen zijn, dat van persoonlijke besprekingen tusschen de de ministers van Financiën iets te verwachten is. En dit bevestigt de onderstelling, hier na den terugkeer der deskundigen wel uit gesproken, dat men het nu eerst eens met Amerika zal gaan probeeren. Het doel van de reis van Briand is met Chamberlain te gaan praten over'de Fransche ontwerpnota inzake het veiligheidspact, die gisteren door de Quai d'Orsay voltooid is, welke gedachtenwisseling zich dan verder zal uitstrekken tot een bespreking van het Engelsche ontwerp van het veiligheidspact zelf en het Fransche tegenontwerp, dat kort geleden aan Engeland is meegedeeld. Het veiligheidspact. Het Fransche ministerie van buitenl. za ken voltooide het ontwerp-antwoord op de Duitsche nota van 20 Juli, nopens het veilig heidspact. Briand heeft aan Chamberlain medege deeld. dat hij voornemens was op 5 Aug. naar Londen te gaan om met hem den inhoud van het antwoord te bespreken. De beide ministers zullen vermoedelijk het vraagstuk mondeling aan een zeer zorg- vjildig onderzoek onderwerpen en zoowel het Engelsche ontwerp van het veiligheids pact als het Fransche tegenontwerp bespre ken, dat onlangs aan het Foreign Office is medegedeeld. De.terugkeer der optanten Uit Schrieidemühl wordt gemeld, was daar de toestand wat verbetert. De stroom van de optanten vloeit wat trager. Bovendien is de regenval opgehouden, zoodat de menschen, die opgepropt zaten in de vliegtuigenloodsen, naar buiten kunnen. Hetgeen intusschen het feit laat bestaan, dat er nog veel aan den toe stand te verbeteren valt. Ook op sanitair ge bied is nog veel te doen. Sinds heden zijn er twee verpleegsters werkzaam (eerst was er maar één zuster), en er is veel te doen. Twin tig personen, hoofzakelijk kinderen, liggen met mazelen, en dat wel niet geïsoleerd, maar te midden der anderen. Het geheel doet denken aan de ergste tijden in den oorlog, 's Middags en 's avonds ziet men de ongeluk- kigen in eindelooze rijen voor een keuken staan wachten, die veel kleiner is dan in eeni- ge boerderij. De commandant,van het kamp, kolonel Engelin, werkt dag en nacht met slechts 22 helpers. De Oberprasident v. Bü- low, wijst de onvoldoende voorbereiding aan het gebrek aangeldmiddelen. Ook had her generaal-consulaat in Posen het aantal te ver wachten personen op hoogstens 3000 ge steld, terwijl er in werkelijkheid reeds 10.000 menschen over de grens zijn gekomen. Dien avond werd minister Severing in het kamp verwacht. Deze schijnt zeer onder den indruk geweest te zijn van hetgeen hij in het kamp zag, vooral van den toestand der kinderen.Hij drong erop aan, dat de kinderen tijdelijk zouden uitbesteed worden bij boeren, totdat de ouders behoorlijk onder dak zouden zijn gebracht. Maar Kolonel Egelin gaf als zijn meening te kennen, dat de ouders niet van hun kinderen zouden willen scheiden. Minis ter Severing heeft onmiddellijk bevolen, dat 9;00 dekens uit Berlijn zouden worden ge zonden, zoodat de menschen zich niet langer met stroo zouden behoeven te behelpen. Kolonel Engelin heeft verklaard, dat, in dien zes weken geleden voldoende geld be schikbaar was gesteld, men goed voorbereid had kunnen zijn. Relletjes te Weenen. De politie verbood Maandag den staaf ver koop van couranten e.a. periodieken op de Praterstern, daar deze den laatsten tijd herhaaldelijk aanleiding tot ordeverstoring heeft gegeven en zelfs tot een moord heeft geleid. Nader wordt omtrent deze onregelmatig heden bericht Reeds geruimen tijd voeren de Oosten- rij ksche nationalisten, een krachtige actie legen het Zionistische Congres,dat de Weenen zal worden gehouden. Deze anti-semie- tische propaganda leidde Zaterdag avond tot ernstige opstootjes, waarbij verschillende personen, waaronder politie-agenten en sol daten, werden gewond en een jonge man, die niet had deel genomen, aan de relletjes, werd vermoord in een hotel, waarheen hij was gevlucht. Een nationalistische deputatie drong er Zaterdag bij den Bondskanselier Ramek op aan, het Zionistisch congres te verbieden, ten einde bloedstorting te voorkomen, Ramek antwoordde, dat hij geen wijziging kon bren gen in de eenmaal vastgestelde maatregelen :n dat hij geen terrorisme kon gedoogen. De oorlog in Marokko. Kapitein Jaille, een bekend vlieger in den grcoten oorlog, is in Marokko gesneuveld. Verschillende Pariische bladen doen uit komen, dat Abd-el-Krim thans de Fransch- Spaansche condities kent door middel van een bezoek van twee zijner agenten, die eerst in Tanger zijn geweest, vervolgens bij Primo de Rivera te Tetoean en eindelijk bij Etche- varieta te Gibraltar. Indien Abd-el-Krim daarop voorloopignog Ziet heeft gereageerd, zoo wordt uit Parijs ge meld, en niet officieel om de voorwaarden gevraagd heeft, dan is dat, omdat hij eerst eens kijken wil, hoe het loopt, zonder reeds thans door een weigering om de Fransch- Spaansche voorwaarden te aanvaarden, on tevredenheid te wekken bij velen zijner aan-. hangers. Ook begrijpt hij wel dat, als hij de voorwaarden afslaat, dit ten gevolge zal heb ben, dat het groote offensief dat dreigt, ter stond tegen hem losbreekt. Daarom blijft hij tijd winnen en voelt de illusie, dat hij vrede wil, terwijl hij nieuwe aanvallen voorbereidt. Juist daarom wordt hier van verschillende zijden aangedrongen, dat men, nu Ab-del- Krim zijn heil in dralen blijkt te zoeken, niet langer met een krachtigen algemeenen aan val wachten zal om hem zoodoende het ini tiatief van het manoeuvreeren te ontnemen. V/acht men te lang in de hoop het te kunnen vermijden, dan dreigt ook de regentijd in te vallen, die het onmogelijk maken zou, Havas meldt uit Rabat, dat mobiele kolon- nes een uitgebreide operaties hebben uitge voerd tot bevrijding van het gebied in het noorden en noordwesten.Zij vielen den krach tig in het Azjen-gebergte verstrekten vijand aan. Deze, verrast door de gecombineerde manoeuvre van infanterie en tanks, heeft de stelling ijlings verlaten met achterlating van ruim 70 dooden. De posten Aim Aicha en Mezza beschie ten met artillerie vijandelijke troepenconcen traties. Uit Madrid wordt medegedeeld, dat de nieuwe Kalief der Spaansche zone op 9 Augus tus zijn ambt zal aanvaarden. Sinds 23 Octo ber 1923 was deze functie niet waargenomen. De nieuwe Kalief heeft Moeley Bey Hassan en is de zoon van den in 1923 overleden Ka lief en is 15 jaar oud. i Dreigend loonconflict bij de Amerikaansche mijnen Gisteren is, volgens berichten uit New York, in Atlantic City door de Amerikaan sche mijnarbeiders het besluit genomen of zij den in September in staking zujlen gaan. Op dien dag loopt de bestaande loonovereen- komst af. De New Yorksche correspondent van de „Daily Telegraph" zegt dat, in geval het tot strijd komt, deze strijd zeer langdurig zal zijn, daar de kolenhandel en de mijnen over voorraden van ongeveer 20 millioen ton be schikken. Hiermede zou het verbruik van het Amerikaansche volk tot Januari volledig zijn gedekt. De staking der Austra lische zeelieden voorko men. Reuter meldt uit Melbourne,dat alle takken van den Australischen Bond van Zeelieden de overeenkomst hebben goedgekeurd, welke tusschen de reeders en zeelieden tot stand is gekomen. De boycotbeweging tegen de Amerikaansche vloot. De socialistische partij van Wellington heeft openlijk er op aangedrongen, dat de Amerikaansche vloot bij haar a.s. bezoek zal worden geboycot, en de Labourpartij van Dunedin heeft een resolutie aangenomen, waarin er bij alle arbeiders op aangedrongen wordt, niet deel te nemen aan de feestelijk heden, die bij het bezoek zijn vastgesteld. De toestand in China. De. „Daily Telegraph" meldt uit Peking, dat de tegenspraak van Feng Yoe Hsiang, dat hij gjenerlei steun van de zijde der Sovjet- regeering geniet, niet opgaat. De corres pondent zag Zondag zelf ongeveer een kwart millioen Russische geweerpatronen in Peking aanvoeren onder dekking van Feng's soldaten. De patronen kwamen waarschijnlijk uit Kalgan over Gobizij zijn bestemd voor de troepen, die Feng binnen Peking onder houdt. Alle voorraden waren met Russische letters gemerkt en de aankomst van den trein werd niet slechts door den correspondent, doch ook door twee leden van het diploma tieke corps gezien. Een groot aantal Russen is naar Kanton vertrokken, klaarblijkelijk met het doel om daar een Sovjetregeering te stichten. Men vreest in Peking, dat er soortgelijke pogingen in het Noorden zullen worden ondernomen. In Sjanghai hebben twee groote geheime genootschappen, welker leden hoofdzakelijk uit de misdadigersklasse voortkomen, zich bij de Chineesche arbeidersbeweging aan gesloten. DIERENMISHANDELING. Voor de "politierechter van Sevenoaks (Kent) hebben zeven jongens terecht gestaan die zich aan een afschuwelijke mishandeling van een kat hadden schuldig gemaakt. Zij hadden het dier in een aan den rand van een vijver staanden boom gejaagd en het daarna met buksen beschoten. Toen het hulpelooze beest in'het water viel, had een der jongens zijn hond er op af gestuurd, die het had dood gebeten. Het bleek dat het 50 schotwonden had en beide oogen waren uitgeschoten. DOODGEVROREN. Vier Münchenaren, die Zondag de Toten- kirchl in de Wilder Kaiser (Beieren) wilden bestijgen,- zoo meldt een Wolffbericht uit München, werden op den terugweg door een sneeuwstorm overvallen en zijn doodge- vroren. DE OORZAAK DER DUITSCHE NE DERLAAG. Naar de correspondent van het „Berl. Tag." te Dresden meldt, heeft de gep. gene raal Fortmüller, die doorgaat voor een der knapste koppen van het Duitsche leger, bij een plechtigheid van de Saksische pioniers troepen een rede gehouden, die geheel af week van het soort toespraken, dat bij zulke gelegenheden gewoonlijk wordt gehouden. Hij verklaarde n.l. ronduit, wat de fout van den oorlog was geweest. De beide eerste op perbevelhebbers (v. Moltke en v. Falken- havn) waren wel goed vertrouwd geweest met hetgeen de strateeg v. Schlieffen bedoeld had met zijn plannen, maar zij hadden niet dc kunst verstaan ze goed uit te voeren. D aar- om is de stellingsoorlog begonnen. Toen Hin denburg later de leiding overnam, konden geen den oorlog beslissende bewegingen meer worden ondernomen. Aanvallen werden wel is waar afgeslagen, maar de Duitsche militaire kracht werd er duchtig door verzwakt. Daar bij kwamen toen spoedig honger en gebrek Duitschlaud onderging het lot van een inge sloten vesting Generaal Fortmüller vertelde hiermede niets nieuws, maar het feit van de vermelding van die zijde en voor zulk een auditorium is toch wel de vermelding waard. ■- „Potje, wat denk je van de krentjes?" In het slot van de stukken, die mevr. E. Kluit-De Clercq uit de herinneringen van Adriaan Giidemeester lichtte en aan De Gids zond, vinden we in de Augustusafleve ring de beschrijving van een avondje bij Potgieter, in diens huis aan de Leliegracht. Na een der lezingen, die Cd, Busken Huet in den winter van 186061 in het „Wapen van Amsterdam" op het Rusland te Amster dam, hield, vereenigden zich o.a, Alberdingk Thym, Schimmel, De Genestet en Giidemees ter aan een oestertafel bij Potgieter. Langzamerhand werd de conversatie meer algemeen. De naam Bilderdijlc werd genoemd. „Alberdingk, is dat waar," vro.eg Gene stet, „dat jij nog altijd zoo dweept met Bil derdijk?" Daarop sprong de toegesprokene op - ik bedoel hij bleef wel zitten, maar zooals hij het doen kon, „Wel wis en waarachtig, dweep ik met Bilderdijk, en 't is schande genoeg, dat jij 't niet ook doet." ALgemeene hilariteit, waarbij ook gedacht werd aan dc doodende Critiek, die Alberdingk's buurman Busken Huet van Bilderdijk geleverd had. Even later werd Potgieter door Peter de Genestet geplaagd met zijn kennis van krenten. Giidemeester schrijft, dat hij kort tevoren Genestet gesproken had over Pot rieter's verstand van handelszaken. Potgie ter vertegenwoordigde, zcoals men weet, verschillende firma's in gedroogde vruchten. Ik had aan Peter (De Genestet) verteld, hoe ik eens een bezoek bracht ten kantore van de Iieeren Meulman en CJhlenbroeK, twee oude, echte bourgeois, rijke burgerheertjes, oude handelsvrienden van Potgieter. Toen ik eens aan hem, Potgieter, vroeg, of hij met die heeren M. en U. wel eens over litterari- sche zaken sprak, lachte hij en zeide: „ik geloof niet, dat ze weten, dat er zoo iets als letterkunde of verzen of Gids in de wereld is laat staan of ik er iets aan doe." Toch kwam hij sedert 20 jaar trouw aan hun kan toor en had hun veel vijgen enz. verkocht. Terwijl ik met den heer Uhlenboek over ka toen sprak (ik was makelaar in katoen) komt Potgieter binnen en wordt door Meulman ontvangen met de woorden: „zoo Potje, bèn jij daar, dat is goed; vertel jij me reis, wat je van deze krentjes denkt." En meteen over handigde hij den dichter-criticus een zakje met krenten. Potgieter goot doodernstig een gedeelte van den inhoud op zijn hand uit, ging bij 't raam en bekeek ze met aandacht. „Nou Potje, wat vin *e der van?" waarop Potgieter met een geleerd gezicht, waarop geen zweem van humor of ironie te zien was, zijn opinie over de krenten uitte. Ik j^ad dat aan Peter verteld, welk verhaal hem uitermate had vermaakt. Meer dan eens herhaalde hij: „Potje, wat zeg jij van die krentjes" en: ,,'t Idee hem Potje te noemen!" Juist in die dagen, of eigenlijk van 1859—61, zagen die twee elkaar veel; Peter las altijd zijn leekedichtjec, telkens als hij er een ge reed had, aan Potgieter voor; en steeds was hij uit over het fijn vernuft van het hoofd der Gidsredactie. Dcc'h, wij zijn nog aan 't souper. Toen het nu op die kruidenierderij kwam, keek Peter mij van terzijde aan en zei: „Pofgiëter, ik hoor, dat jij zoo bijzonder knap in krenten bent." Ik hield mijn hart vast, want onze gastheer moest begrijpen, dat Genestet dit door niemand anders clan door mij wist. Doch hij nam het goed op en zei: „Ja zeker, ik had mij ook al aan dc heeren willen voorstellen als een „krentenspecialile't". Ter gelegenheid van de opening van het negende internationale congres te Londen, inzake het gevangeniswezen, herinnerde Sir William JoynSon Hicks, de minister van Binnenlandsi.be Zaken van Engeland, eraan, hoe de misdaad in Engeland opvallend was verminderd, en vergeleek de tegenwoordige behandeling van de gevangenen met die van vroeger. Hij zeide dat vijftig jaren geleden in Engeland 20.000 personen in 's lands ge vangenissen zaten opgesloten, thans, slechts 8000, Vijftig jaar geleden deden 10.000 per sonen dwangarbeid, thans slechts 1600. Er waren vijftig jaar geleden 113 plaatselijke gevangenissen en 13 gevangenissen voor dwangarbeid, thans onderscheidenlijk 31 en 4. Deze groote vermindering van het aantal gevangenen had plaats gegrepen niettegen staande de vermeerdering van de bevolking. Joynson Hicks ging als volgt voort: De tijd is voorbij dat een regeering van mee ning was dat zij haar plicht had gedaan te genover de gemeenschap, wanneer zij "den misdadiger had gearresteerd. Door een men- schelijk wezen van zijn vrijheid te berooven had de regeering een nieuwe verantwoorde lijkheid van den meest-ernstigen aard op zich genomen, n.l. die van de behandeling en opvoeding van den misdadiger tijdens zijn gevangenschap. De mensch verliest zijn rechten als menschelijk wezen niet omdat hij zich aan de wet had vergrepen. De mensch mag niet uit de gevangenis komen in zooda- mgen lichamelijken en geestelijken toestand, dat hij niet langer geschikt is om zijn plaats in de samenleving in te nemen. Terugbren ging van de gevangenen tot den toestand van het normaal burgerschap is tegenwoor dig het doel van alle gevangenissen. In Engeland werd er naar gestreefd het zelfrespect der gevangenen te bevorderen door onnoodige vernedering te vermijden. In een schriftelijk ntwoord deelt de mi nister van Oorlog mede, dat de uitgaven voor de rijksverdediging, die in het jaar 1913/14 99.748.000 pond sterling bedroegen, voor het financieele jaar 1925/26 gestegen zijn tot 146.577.000 pond sterling. De uitgaven voor Groot-Brittanië, Canada en Australië en Nieuw-Zeelnd zijn toegeno men, die voor Zuid-Afrika zijn iets vermin derd. Bij «len Ruhrmijnbouw zullen in den loop van Augustus weer duizenden mijnwerkers worden ontslagen. Dc Rheinische Stahlwerke zullen het aantal mijnwerkers op de mijn Brassert met 20 pCt., en dat op de mijn Zentrum met 600 man verminderen. Op de Pruisische staatsmijnen bij Glad- beck worden 750 man ontslagen en in de mijn Vereinigte Gibraltar Erbstollen zal het bedrijf geheel worden stopgezet. De onafgebroken stortregens van Zondag en Maandag hebben het water van de Oder geweldig doen stijgen. Alle linkerzijrievieren voeren enorme watermassa's uit het gebergte aan. Vooral aan de Boven-Oder is het wa ter buitengewoon hoog. Zoo steeg het bij Annaberg, waar het Maandagmorgen 80 c.M. hoog stond, Dinsdag tot 4.40 M. De storm heeft in het Ëulengebirge gróote verwoestingen aangericht. In de streek van Münsterberg staat het water zoo hoog, als sedert 1883 niet meer is voorgekomen. Zware boomen zijn door het water ontwor teld. Tot •dusver valt één menschenlcven te betreuren. Op een vergadering van linksch-scialisten werd besloten dat Brunet weer de funétie van president van dc Kamer zal aanvaarden; omdat zijn weggaan op een misverstand tus schen Brunet en leden der socialistische groep berustte. De Oostenrijksche regeering heeft aan de regeeringen van Frankrijk, Italië eif Tsjecho- Slowakije voorgesteld, 't wcderzijdzijdsche vi sum af te schaffen. Naar verluidt, heeft de Italiaansche regeering zich hiertoe reeds be reid verklaard. Terwijl de eigenaar van een juweliers zaak te Zürich was gaan eten, maakten dieven van de gelegenheid gebruik om in den winkel hun slag te slaan. Zij sloten de vensters af en Heten de rolluiken neer! Den inbrekers viel een buit aan juweelen in handen ter waarde van 700.000 frs., waaronder drie paarlen colliers resp, ter waarde van 63.000, 52.000 en 22.000 frs. voorts kostbare armbanden, ringen enz. Van de dieven nog geen spoor. Ir. W. F. Pot te Rijswijk schrijft in de „Tel." Wonende aan een weg waar herhaaldelijk 4000 fietsers per uur geteld zijn, zie ik dagelijks hoeveel duizenden kinderen naar bosch en strand gaan achter of vóór op fietsen van ouderen en hoe die daar zullen genieten behoef ik niet te vertellen,' Het zou m. i. blijken van onverstand en niet begrijpen van den tijd als men dat ging verbieden en wat men niet keeren kan moet men leiden. Als men de veel te lage stoeltjes van hooge breede ruggen in knip- vorm voorziet met een dwarschen rand op de hoogte van het kinderhoofdje, -zoodat dit hoofdje daarop rusten kan als het in slaap valt, wat met 50 pet. van de terug langs komende kinderen gebeurt, dan zou een groot gevaar ondervangen zijn. De beentjes zouden in diepe staande hokjes met bodem voor voetsteun iqoeten worden geborgen, opdat de voetjes niet tusschen de spaken kunnen komen en ongelukken veroorzaken, (De lederen tasschen welke veel moterrijders naast de wielen hebben, zullen m. i. bij doorslij'.en der draaglussen, tusschen de spaken komende, de grootste ongelukken kunnen veroorzaken). Mannen, die uit den aard der zaak achteruit van de fiets af moeten als ze in de klem raken, zou ik verboden willen zien het kind achter zich op de fiets te hebben. Aan ongelukken, door vallen, veroorzakt Joor 'slippen als anderzins in los zand en tegen hooger liggende wegstrooken aan, staan enkele fietsers bijna evenveel bloot, vooral door de schandelijke manier van veel chauffeurs om rakelings langs de sturen der fietsers te rijden. Zaterdag is te Winschoten een Duitschcr gevankelijk binnengebracht, die was aange houden wegens zonder pas de grens over te gaan. De politie dacht echter aan smokr kelen en vond bij fouilleering tubes mor phine onder de kleeren verborgen. De man, werd t'er beschikking der justitie gesteld. Te Beekbergen (Geld.) oefende een on bekende kuikendief zijn moorddadig bedrijf uit, en honderden jonge hennetjes en haan-- tjes werden reeds de prooi van dezen roover. De varkenshandelaar J. Eikendaal maak te evenwel aan deze roofmoorden een ein de. Hij plaatste op zijn erf een val en nog denzelfden avond was daarin een volwas sen boschkat, ter lengte van 1.25 M. ge vangen. Vermoedelijk was dit prachtig grijs ge streepte dier uit Duifschland, waar ze meer malen in de bosschen worden aangetroffen, naar de Veluwe gekomen. In 1863 zond een welgestelde jonge man, die zijn vrienden niet lastig wilde vallen, postwissels van1 50 pond aan een aantal buitenlandsche postkantoren met verzoek voor de tegenwaarde vreemde postzegels te retourneeren. Zorgvuldig bewaarde hij alle zegels in een ijzeren kist. Plotseling vertrok hij om de een of andere reden naar het buitenland en men heeft nooit iets meer van hem gehoord. Eerst enkele we ken geleden heeft een bloedverwant de kist gevonden, en liep er onmiddellijk mee naar een postzegelhandelaar. 'Deze schatte de waarde van de verzameling op 10.000 pond. O. a. zijn er 240 zegels bij van Cey lon van 1858, die oorspronkelijk 10 shilling hebben gekost, maar nu per stuk vier pond totaal, d u's 960 pond waard zijn. Het water in de Luntersche Beek is volgens het „Ufr. Nbld." zoodanig veront reinigd, dat in grooten getale de visschen bedwelmd omhoog komen. Thans is de Beek als bezaaid met doode visch, die in het stankverspreidende vergiftigde water niet kan leve», Vermoedelijk zijn te Veenendaal door in- brieken bedorven stoffen in de Beek ge loosd, waardoor het water blijkbaar vergif tigd is. De veehouders zijn bevreesd, dat ook het vee nadeelige gevolgen van het water zal ondervinden. 3 Dooden en 3 gewonden. Chicago is weer eens het tooneel geweest van een bandietenaanval op een van de eerste rang hotels in de stad. Op het drukke uur van den namiddag toen een honderd chique dames en heeren de thee gebruikten in de beroemde palmen-avenue van het Drake-hotel, werden zij plotseling op geschrikt door een hevige schietpartij in de Mezzanine-promenade onmiddellijk boven hen. Eenige oogenblikken later heerschte er in de deftige bijeenkomst een tumult en paniek, daar drie roovers al vurend zich een weg door het geselschap baanden, op de hielen gevolgd door een aantal politieagenten. Een der bandieten door een schot zwaar gewond, viel voor den ingang van het hotel, toen hij nog een auto poogde te bereiken, neer en overleed een uur later in het zieken huis. Onderwijl hadden de twee andere roovers met hun gestolen 25000 gulden aan kasgeld hun eigeng roenen auto weten te bereiken. Op straat werd nu de strijd voortgezet. In razende vaart reden de bandieten naa: de Michigan-avenue, achtervolgd door een half dozijn politieagenten in andere auto mobielen. Onderwijl klonken voortdurend schoten Dan botsten de groene rooversauto tegen een particulieren auto. De bandieten en de chauf feur sprongen eruit en renden voort. Na een wanhopig gevecht kon een der man nen overmeesterd worden. Een tweede met het geld bij zich, ontsnapte, terwijl nummer drie het gebeurde gelijk op een filmscène op een gelen auto sprong, waarin een jonge vrouw was gezeten. De bandiet dwong de vrouw te bukken, zette zijn voet op haar en gaf den chauffeur zijn revolver op hem gericht houdend, bevel om „te rijden als de hel." De bestuurder gehoorzaamde. Onderwijl laadde de roover zijn pistool en vuurde opnieuw op de hem nog steeds achtervolgende politie agenten benevens, burgers, die met een groot automobielen mede aan de achtervolging waren gaan deelnemen. In de Windna-avenuereed de chaffeur van den gelen auto vrijwillig tegen een tram op. De roover maakte beencn, doch werd nu spoedig omsingeld en doodgeschoten. In het hotel waren echter vijf bandieten binnengedrongen, van wie twee in het adminis stratiegebouw en de keuken huishielden en het personeel met moord en dood bedreigden. Een bandiet werd later gewond en neerge schoten. In het geheel werden drie personen twee bandieten en een klerk gedood be nevens drie personen de kassier, een chauf feur en een politieagent gewond. Sedert de tragische gebeurtenis in de Cor verstraat, te Rotterdam, waar een arbeider zijn vijfjarig dochtertje zoo mishandelde, dat het aan de gevolgen overleed, wordt 't huis, waar nog de bejaarde grootouders en een bejaarde tante wonen, avond aan avond als het ware belegérd. De politiebewaking in de Corverstraat en omgeving is versterkt. Tel kens moeten harde klappen worden uitge deeld, om het publiek tot doorloopen te dwingen. Vooral de vacuntelievende jeugd is de oorzaak van' de ongeregeldheden, doch ook dc ouderen en niet alleen uit de om geving van de Corverstraat, maar uit heel Rotterdam en zelfs daarbuiten, drijven hun nieuwsgierigheid zoover, dat de politie- ver schillende malen tot afzetting van de Cor verstraat heeft moeten overgaan. Niemand mag 's av.ond in die straat aan de deur staan -of de ramen geopend hebben, terwijl men zonder noodzaak de straat niet door mag. Ook op andere wijze wordt den bewoners van het beruchte huis het leven ondragelijk gemaakt. De winkeliers uit de buurt weigeren een parig hun levensmiddelen te verschaffen, zcodat de politie het gezin van he tnoodige moet voorzien. Geen menschenlevens tc betreuren. In den nacht van Zaterdag op Zondag, le gen 11 uur, heeft een aanvaring plaats ge vonden op de Schelde nabij Antwerpen, ter hoogte van hpt Parelfort. tusschen het Fran sche stoomschip „Yang Tse", onder weg van Antwerpen naar Middlesbro en het Belgische s.s. „Alexandre" komende van Newport en de Schelde opvarende. De „Alexandre' werd aan bakboordzijde ge troffen en zonk onmiddellijk, terwijl de mast juist in het vaarwater terecht kwam. De geheele bemanning viel te w'ater, maar kon gelukkig gered worden door sleepbooten, die zich ter plaatse bevonden. Dc „Alexandre" mat 1890 ton en werd in 1920 te Slikkerveer gebouwd. ROTTERDAM, 4 Augustus. Ter Vee markt waren aangevoerd 227 paarden, 50 veulens, 1 ezel, 937 magere runderen, 592 vette runderen, 226 vette kalveren, 324 nuch tere kalveren, 271 graskalveren, 250 schapen of lammeren, 35 varkens, 210 biggen, 8 bok ken of geiten. Prijzen per kilo koeien 37)4 c. 52)4 c- 6062)4 c- 1 ossen 50 c. 55 c. 60 c. stieren 41 c. 46 c. 52)4 c- kalveren 60 c. 70 c.82l/» c. Prijzen per stuk van mager vee melkkoeien f 340495, stieren f 130525, graskalveren f 40—90, paarden f 230250, slachtpaarden f 100 175, hitten f 150250, veulens f 60S0, fok nuchtere kalveren f 2035 slacht nuchtere kalveren f 1620, kalfkoeien f 350490, pinken f 120165, vaarzen f 175—1250, big gen p. week f 2.252.50, overloopers f 2035 De aanvoer van koeien en oasen op de vette markt was niet zoo ruim als vorige week. De handel was -redelijk en de prijzen bleven op dezelfde hoogte. Een enkel puikbest sope- lingbeest werd nog tot 2)4 cent boven no teering verkocht. Stieren met z«er ruimen aanvoer, handel tamelijk en vrijwel de prijzen van de vorige week. Vette kalveren waren wederom ruim te/ markt. De handel was iets flauwer, vooral 2e en 3e soorten moesten lager worden afge geven. De eerste kwaliteit bleef prijshoudend. Een enkel best kalf ging zelfs nog boven no teering. Jong vee was tamelijk aangevoerd. Den handel bleef nog flauw en vrijwel onveran derde prijzen. i Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien ruimer dan vorige week. De handel bleef, mede in verband met de nog heerschende tongblaar, nog stroef. De prijzen waren stationnair. Graskalvercn met goeden aanvoer, stroe-f ven handel en iets lagere prijzen. Nuchtere fok- en slachtkalveren met tame-' lijken aanvoer, slechten handel en lagere prij zen. De aanvoer van werijk- en slachtpaarden, hitten en veulens was redelijk, kaltnen han del en weinig verandering in de prijzen. Biggen met matigen aanvoer, flauwer han«J del en hoogere prijzen. De aanvoer van overloopers was zeer be* perkt, weinig of geen handel en vrijwel de oude prijzen. GRONINGEN, 4 Aug. Graanmarkt. Roode tarwe niet gen. (vorige noteering niet gen.), witte tarwe riet gen. (niet gen.), nieu we rogge f 1113 (f 11.50-12.75), winter-' gerst f 1212.80 (f 1213.20), zomergerst niet gen. (niet gen.), zwanenhalsgerst niet gen. (niet gen.), winterhaver niet gen. (niet gen.), gele haver niet gen. (niet gen.), zware haver niet gen. (niet gen.), blauwe peulerwten niet gen. (niet gen.) g~. erwten f 1216 (f II 15), schokkers niet gen. (niet gen.), paar- denboonen niet gen. (niet gen.), wier'ooonen niet gen. (niet gen), waal'ooonen niet gen (niet gen.), koolzaad nieuw f 2027 (f 2025), karwijzaad f 2027.50 (f 2023.25), mos terdzaad niet gen.), (niet gen.), kanariezaad niet gen. (niet gen.), lijnzaad niet gen. (niet gen.), witbloei niet gen. (niet gen.), blauw maanzaad niet gen. (niet gen.). Buitenlandsche granen alsmede mais ert gerst waren als volgt verhandeld'voor rogge f 14.2514.75, voor gerst f 13.50—14, platte mais niet.gen. ronde mais f 12.75. 13.225i alles per 100 kg. ROTTERDAM, 4 Aug. Eieren. Rotter-, damsche Veiling Warmoezierstraat Kip-| eieren f6.159.85, eendeneieren f7.157.80 de 100 stuks. Aanvoer 108.000 stuks. i BODEGRAVEN, 4 Aug. Kaas. Aanvoer1 545 wagons, waaronder 481 rijksmerk, totaal 24.713 stuks, wegende 197.704 kg. Prim? Goudsche f 6368. mindere qual. f 5461< Zware f 71, zonder rijksmerk f 5065. Han del matig. PURMEREND, 4 Aug. Kaasmarkt. Aan gevoerd 61 stapels. Fabrieken f 58z; met rijks-' merk f 61 boeren f 57, met rijksmerk f 61 Qoudsche met rijksmerk f 50. i ROOSENDAAL, 4 Aug. Botermijn. Aan« voer 25.025 kg., Hoogste prijs f 2.45, middel-] prijs f 2.40-, laagste pfijs f 2.31. VENLO, 3 Augustus. (Coöperatieve Vei* lingvereeniging). Op de heden gehouden eierveiling), werden aangevoerd 450.000 eieren. Kipeieren deden van f 8.409.50,' kleine dito f 7.808.30, eendeneieren f 9.20.| ALKMAAR, 3 Aug. Exportveiling. Aard appelen f 4.307.60, roode kool f 3.40—7.40, roode bessen f 32—53, tomaten f 1218, snij- boonen f 18.7027.40, enkele spercieboonen; f 21.3030, dubbele dito f 8.3014.80, uien' f 8.1012.10» alles per 100 kg. bloemkool! Ie srt. f 1826.80, 2e srt. f 912, komkom mers f -27.80, kropsla f 25.80 per 100 stuks wortelen f 8.2015.10 per 100 bos. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Augustus./ Schotsche muizen 4.40 6.80 Koksianen 4.50 Duken 3.804.70, schoolmeesters 3.706.80, Eigenheimers 5.40 5.90, bl. aardappelen 4.905.70, drielingen 3.40 tot 6.80, kleine 1.70) spercieboonen 6.90 10.20, snijboonen 8.70, zilveruien 9.30—; 9.40, drielingen 9.1010.10, zilvernep 17.7020.60, gele nep 18.30, roodë kool 2.70—5.30, witte kool 2.60—3.50, gele, kool 8.3010'.30 per 100 Kg. boswortelen] 2.705.80 per 100 bos bloemkool 15-l 38.10, 2e soort 3.609.20 per 100 stuks,; Aanvoer 39.000 Kg. aardappelen, 887 Kg.' spercieboonen, 25 Kg. snijboonen, 2550 Kg.j zilveruien, 268.000 Kg. roode kool, 36.800, Kg. witte kool, 37.000 Kg. gele kool, 6850' bos boswortelen, 12200 stuks bloemkool. AMSTERDAM, 4 Aug. Aardappelmarkt, Zeeuwsche cigenh. 2.753.25, dito bl.j 3.504,25, dito bonte 55.50, dito blauwe 4.85, Langedijker muizen 4.554.90., Aanvoer 5 ladingen of 1750 H.L. AMSTERDAM," 4 Augustus. Veiling dei Jong Koene. Perziken I 1826 c., meloe-j c., klein 450 c. per stuk, Victoria pruimen: 1.30—1.60, blauwe pruimen 0.901.30, klein 5065 c:, reine cloudes 11.40, kerswiek 1724 c., yellow transparant extra extra 4890 c., idem I 2635 c., glasappelen 2440 c., proiefic bessen 5586 c., Aals- meersche bessen 40—52 c., trosbessen 3033 c., kruisbessen 4056 c. per Kg., spercie boonen enkel 2036, dubbel 1218, snijboonen 2035, tuinboonen 912, peulen 1220, doppers 1624, tomaten I 2223, per 100 Kg., bloemkool 1625^ komkommers geel I 912 per 100 stuks, rabarber 1012, peen I 1822, per 100 bos, aslade 1.502.50 per 100 krop, poste lein 6080 c. per mandje, aardappelen muizen 4.505.40, drielingen 3.505, eigenheimers 67.50 blauwe eigenheimers 78, Hillegommer zandaardappelen 810 per 100 Kg., uien 1.501.85 per zak van 25 Kg. Bloemen Hadley 714, Golden Ophelia! 57.50, Ophelia 37, sunburst 35.50, keizerin 46.50. Am. Anjers 812, chabot anjers 36, Gladiolen 21.50, Violieren 35, Dalia's 2.404.50 per 100 st., Tijgerlelies f 45, Oratm. lelies 12 tot 15, Japansche lelies 814 per 100 kelk. 1 WAGENINGEN, 3 Augustus. Veiling.! Kropsla 2.10—2.70, savoye kool le soort 59, dito 2e soor t 23, roode kool 914 j dito 2e soort 6.507.50, andijvie 2.40 2.60, komkommers 810, per 100 tros-- princesscn 2728 c, stoksnijboonen 1528 c, j groote augurken 17—29 c., dito middel 42—' 46 c., dito kleine 5060 c., pronkboonen 1316 c., "negprincessen 1618 c., rente gevers 2327 c., doperwten 8—13 c., poste lein 1017 c., spekbocnen 1517 c., Wage- naarsboonen 67 c., tuin joonen 34 c„ to maten 1622 c., zilver,uien 2425 c., p. Kg., aardappelen 44.50, uien 4.706.10 p. 100 Kg., selderij 2 p. 100 bos roode bessM» 2638 c., frambozen 6264 c., blauwe oruimen le soort 3655 c., dito 2e soort 2426 c., suikerperen le soort 2832 c., dito 2e soort 2022c.,zwaanhalsperen 2628 c., dirkjes peren le soort 2628 c., dito 2e soort 1416 c., yellow transparant extra 49 c., dito le soort 3149 c., dito 2e soort 18 26 c., tulpappels 1719 c., blauwe druiven' 1.081.13 per Kg. perziken le soort 221 26 c., dito 2e sooit 815 c., per stuk. TER AAR, 3 Aug. Veilingbericht van de R.-K. Tuindersvereeniging „St. Phocas". Snij boonen I 1.42, idem II 0.82, idem stek 0.14; Prins,b, z. dr. I 2.05, idem II 1.55 per 10 Kg.; augurken Fijn I 9, idem F, B. I 6.50, idem bast. I 3.10, idem gro I 2.40, idem stippel '1.40, idem K.K. 1.25 per 25 Kg., na atrek van veilingskosten. Veiling van 3 Augustus 1925. Snijboonen le soort 16.1031; id. 2a. soort 515; id. kas le srt. 23.90 38; Stokboonen zonder dr. 19.9025.60; id. met draad 19.2021.50; Stamboonen W- dr. 13.90—16.10; id. m. dr. 10.40— 14.40; Spekboonen 11.6017; Pronkboo nen 48.50; Spitskool 5; Uien 7.10 8; Postelein 0.605.30;'per 100 K. G.f Tomaten A 8.90—12.80; id. B 8—11.30; id. C 7.2010.80; id. bonken 59.40; id. kriel 1.804; per 100 .pond; Kom kommers le soort 67.90; id. 2e soorf j 4—570; id. halve 1.50—3.60; id. gcR. 0.606.20; Bloemkool 0.3015; Krop sla 0.402.10; Andijvie le soort 1.60 3.70; id. 2e soort 0.801,40; per 100 stuks; Wortelen 914.30; Rabarber 2.10—4.70; Peterselie 0.60—0,70; Kro ten 3.10—3.90; Uien 2.80—3.10; per 100 bos; Augurken fijn 0.330.49; id. fijn basterd 0.230.37; id. basterd 0.12 0,19; id. grof 0.050.08; id, bommetv 0.504; per K. G.; Meloenen per stuk 0.13—0.71; Perziken per 100 stuks 2,10', —13; fiiftrea per 100 stuks 6.80—7. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6