iO PEN O OGEN j H. J. LAMP, BarteljDrisstraat 18, Telel. 10888 ELCK WAT WILS Bade Duplex Inmaaktoestellen en glazen. ii ■inn Baa»— Ds. BEST UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. Het proces tegen de N.V. Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen. Een accoord met den Staat. IJMUIDEN. WIJK AAN ZEE EN DUIN. HEEMSKERK HAARLEMMERMttK. SPAARNDAM. ZUID-SCHALKWIJK. SCHOTEN. HEEMSTEDE ZANDVOORT. ORDE EN ARBEID. De bouwvak-staking bij Patrimonium te Enschedé. LAATSTE NIEUWS. DE 3DE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. De Pontificale Hoogmis. De Spaansch-Fransche vredes voorwaarden aan Abd-el-Krim. moei ge hokben en houden voor DE NIEUWE I HAARL. I COURANT De mishandeling te Ooltgensplaat. De onderhandelingen afgebroken. Amerika en het intern. Hof van Justitie. De Fransche schulden aan Amerika. Ernstig ongeluk. Munitie-depot in de lucht gevlogen. Het antwoord van Abd-el- Krim. Regeerings-subsidie aan de Engelsche mijneigenaren. De dreigende mijnwerkers- staking in de V. S. Ongeregeldheden te Jassy. STADSNIEUWS Faillissementen, Hooger beroep. Examen Hoofdakte. DE GEVOLGEN VAN EEN GESCHENK. DOORST'OTTERING VAN DEN TOON LADDER. Verhoogd pensioen. Door den oud-ge- teenteveldwachter E. J. Knipper, thans tmlpbode der gemeente, is een verzoek 'eij tien raad in^diend, om zijn pensioen te verhoogen. Stratenplan. B. en W. deelen den raad mede, dat binnenkort de exploitatie van de terreinen, begrensd door de geprojec teerde straat vanaf de Zeestraat naar de Carel Hendrik Moensstraat, ter hand kan worden genomen. Voor het tweede gedeelte van het stra tenplan met bijbehoorende grond- en rio- leeringswerken zijn de kosten door de ge meente-architect begroot op 12279.50. Bij de gehouden aanbesteding was de laag ste inschrijver G. den Adel, te Velsen voer 11820, aan wien het werk zal worden ge gund. B. en W. vragen den raad nu een cre- diet van 12000 ter uitvoering van dit plan DE SCHOONHEIDSCOMMISSIE. Een adres aan den raad. Het bestuur van de vereeniging van Win teliers en Neringdoenden „Eendracht maakt Macht" te Beverwijk, heeft een *adres aan den raad gezonden, waarin werd medege deeld, dat de invloed van de Schoonheids commissie voor de Provincie Noord-Holland bij het vaststellen van bouw- of verbouw plannen van perceelen in deze gemeente, bij meerdere winkeliers en neringdoenden groote ontstemming heeft verwekt. De winkelhuizen, die in lateren tijd ge bouwd of verbouwd zijn, wijzen toch alle vrijwel uit, dat teveel wordt geofferd asn hetgeen méér genoemde commissie meent te moeten eischen ten koste van de ge schiktheid der perceelen voor hunne be stemming. Zeer duidelijk komt dit uit in de te klei- ae of te lage winkelramen, benevens de bij dag onvoldoende verlichte etalagekas ten. Bovendien veroorzaakte het optreden van deze commissie in vele gevallen bij zonder hinderlijke vertragingen in den bouw of verbouw, terwijl ook steeds extra on kosten door haar noodzakelijk waren. De ver. meent, dat al deze naüeelen niet opwegen tegen de voor zeer velen, ook des kundigen, wel wat twijfelachtige bevorde ring van schoonheid der bouwwerken, ver kregen door het optreden van meergenoem de commissie. Het bestuur verzoekt den raad, art. 16a., weder uit de plaatselijke bouwverordening te doen vervallen, of zoodanig te wijzigen dat door dit artikel niet langer die moei lijkheden kunnen, onsttaan. welke tot het 'üzenden van dit adres aanleiding gaven Den 12 Jan. 1922 werd door den raad besloten tot het voeren van een procedure, alleen of te zamen met andere deelgerech- tigen, tegen de N. V. Centraal Verreken kantoor voor Brandstoffen tot invordering van het aan deze gemeente toekomende aandeel in het door die N. V. gevormde resitutie-fonds, of in evenredigheid deer te nemen in de risico's van een procedure daar een andere gebruiker tegen genoemde ven nootschap te voeren, indien krachtens over eenkomst de beslissing in die procedure ook voor de Vordering dezer gemeente als bin dend zal worden beschouwd. Van laast genoemde bevoegdheid heeft de gemeente gebruik gemaakt en dientenge. volge is door een adner deelgerechtigde een proces tegen genoemde vennootschap aan hangig gemaakt. Het rechtgeding is in eerste instantie door de deelgerechtigden gewonnen bij vonnis van de Haagsche rechtbank van 30 December 1924. De Staat der Nederlanden, die 'opkomt voor de winsten en verliezen, welke bij de liquidatie van het Centraal Verrekenkan toor zullen blijken fe bestaan, heeft tegen dit vonnis appèl aangeteekend. Thans heeft echter de regeering zich be-> nid vetkleerd een accoord aan te gaan, waarbij de deelnemers volledige uitbetaling zouden verkrijgen van de hun toekomende hoofdsommen, doch zouden moeten afzien van de hun, krachtens het vonnis van de Haagsche Rechtbank toekomende rente, be- •dagende 6 's jaars vanaf het tijtstip der dagvaarding, zijnde 11 November 1922. De uilbetaling geschiedt dan, zoodra de daartoe noodige gelden door de Sfaten- Generaal zijn toegestaan. Het Comité tot behartiging der belangen der deelgerechtigden in het Restitutiefonds van het C. V. B heeft de gemeente nu ge raden dit accoord te doen aanvaarden. Het Comité me daarbij op, dat weliswaar de bij het va-nis toegekende rente wordt ge derfd doch tegenover staat, dat over de hoofdsom zooveel eerder beschikt zal kun nen worden en dat de steeds onbereken bare kansen van den afloop van het proces in appèl en eventueel in cassatie worden vermeden. Ook de Cbmmissie voor de bedrijven, wier advies over een en ander werd ge vraagd, is van gevoelen, dat het aangebo den acdoord dient te worden aanvaard. B. en W, kunnen zich hiermede vereeni gen. en stellen voor een besluit in dien zin te nemen. Nieuwe Lunchroom. De heer A. Burger tot heden concierge van het gebouw K.S.A., zal een lunchroom vestigen in de voormali ge muziekhandel van. de firma Heek ,aan de Breestraat alhier. Benoemd. Tot concierge van het K. S. A. gebouw is benoemd dë beer K'ioes van Heemskerk. Personalia. Voor het examen Fransch M, O. A: slaagde te Utrecht de heer B. J. v. d. Peet, alhier. Ongeval. De 15-jarige J. H., wonende te IJmuiden is in de IJsfabriek„Groenland" komen te vallen en kwam mét zijn linker arm in een "draaiende ijsmachine. Hij be kwam .verschillende vleesohwonden aan hand en arm. Dr. de Vries Robles'verleende de eerste hulp, waarna de knaap naar huis kon worden vervoerd. Zijn toestand is rede lijk wel. Personalia. Voor het examen Engelsch L. O. slaagde te Utrecht de heer J. H. Mulder, alhier. Gevonden. Bij de politie te Wijk aan Duin zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden reserve-autoband met velg. Gevonden voorwepen. Een belasting plaatje 1925 en verloren een vulpen. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter Van der Werf. Gesclaagd. Voor diploma M. U. L. O. slaagd^e een dezer dagen te Amsterdam, de jongeheer P. Henneman Lzc., alhier. Burg. Standi Geboren Geertruida Agatha, dochter van Joh. Beentjes en A. Henneman; Cornells, zoon van H. Dekker en G. M. Berlee; Agatha Teresia, dochter van H. Sinnige en C. Groenland; Adriadus Johannes, zcon van J Kunnen en J. J- Bruineberg; Johanna Mar-.a. dochter van %L. A. van Noort en G. Th. Pekel; Gustaaf Karei Johannes, zoon van P. Schuijt en C. M. Seignette; Catharlna Cornelia en Geertruida Cornelia, dochters van S, Zonneveld en C. Vendel. Ondertrouwd: G. Pekel en A. W. van Lieshout; Jac, Joh. Duin en Ma. Smit; Jac. Bleijendaal en Th. M. de Muijter. Overleden: M. J. C. van den Bergh, 9 manden; A. DiemeerStuifbergen, te Haar lem, 42 jaar; Mare. Baltus, 5 jaar; Adr. Joh. Sshuijt 10 maanden; Catharina van Tunen 15 dagen; Catb. J. Knaap, 14 maan den; A. Stengs, 3 jaar; Cath. van Tunen, ""02 dagen; N. J. Boon, 18 maanden; Jac. Stengs 20 maanden. Personalia. Bij Koninklijk besluit van 30 Juli 1925 is o.m. benoemd tot tweede luitenant bij het wapen der cavalerie en bij het eerste regilncnl huzaren de cadet W. Slob, uit Hoofddorp. Onderwijs. De heer L. Rietberg, on derwijzer aan de school met den bijbel te Nieuw-Vennep is als zoodanig benoemd te Zwolle. Personalia. Voor het examen Hoog- duitseh M. O. A: slaagde te 's Gravenhage de heer J. Nijdam te Hoofddorp, De Landarbeiderswet, Aan de gemeente Haarlemmermeer is een voorschot verstrekt uit 's Rijks kas tof een maximum van 3600, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigde bedrag voor de verkrijging van een plaatsje, tegep een rente van 4 pet, per jaar tot -uiterlijk het vierde kalenderjaar- na de uitbetaling of den ge middelden uitbetalingsdag van het voor schot, met de bepaling, dat daarna voor rente en aflosing gedurende dertig jaren eene annuïteit moet worden voldaan groot 5 4/5 pet, van het werkelijk verleende voorschot, Concert. Zaterdagavond geeft het fan farekorps „Kunstkring"'op de Kolkeen con cert. Alsdan zullen tevens de concoursnum mers ten gehoore worden gegeven. Zopals men weet, neemt „Kunstkring" deel aan het concours te Westzaan en komt uit in (fe af- deeling uitmuntendheid. In den put. Een kind van een schipper geraakte bij B. in een put. Gelukkig kwam hulp gauw opdagen, zoodat het kind nog kon wdrden gered. Volksfeest. De Oranje-Veréeniging alhier organiseert volfksfeesten, op Woens dag 19 Augustus a.s. Des morgens zullen hoofzakelijk kinderfeesten worden gehou den, na den middag de gewone feestelijkhe den, voornamelijk eenige wedstrijden en en kele vermakelijkheden zooals een draaimolen en eenige tenten. Burgerlijke stand. Van 27 juli tot en met 2 Augustus. Geboren M. Adriaanse Boas d M. C. van WondérenDetrie, z. A. H. G. 'GroeneveldHoffschlag, d W- M. KoestalLennertz, d. B. Hummel Sideius, z.S. de LiefdeStolker, d A. BosmaKingma, d. Ondertrouwd W. de Jong en M. M. van Norde. Getrouwd G. C. van der Peet en P. M. Rutte A. G. Cobelens en A. K, J. Nelis G. N. Cobelens en G. J. Bannink A. Bie- rnans en A. Noorland. Overleden T. Schenk, Wed. J Cam, 73 j. Personalia, Voor het examen Engelsch L. O. slaagde te Utrecht de heer J. v. d. Mei, alhier. Emmabloem, De verkoop van de Em- mabloem heeft opgebracht op 26 Juli j. 1. 235 en op 2 Aug. j. 1. 130. Sport in badtijd. Een elftal van Z. V. V. speelde gisteravond op het veld aan de Zandvoortschelaan een vriendschappelijken wedstrijd legen een elftal, gevormd uit de hier vertoevende badgasten „Olympia" ge doopt. De uitslag 90 zegt wel, dat de par tijverhouding niet gelijk verdeeld was. Al was het, dan geen sport evenement, 't was toch in dezen stillen tijd van voetbal sport een gezellig oogenblik te meer, daar een muziekgezelschap ook haar medewer king verleende. Een brutaal stukje. Heeft men in het begin van' de week een poging gewaagd, om de schuur te openen op het Gemeente-ter rein aan de Schoolstraat, veripoedelijk met hetp lan, de opgevangen honden, dl daar geborgen waren, te bevrijden, thans is men beter geslaagd. t Naar we vernemen, is een schuur op het ,,Entos"-terrein die voor een zelfde doel ge bruikt werd, opengebroken en zijn ded aar gevangen gehouden diren door een onbekend gebleven dierenvriend in vrijheid gesteld, unvelllg strand. Geen dag gaat er haast voorbij of er komen kleine ongelukjes voor aan het strand.aPersonen, meest kinderen, voor wie het op bloote voeten door het zand loopen alleen reeds een genot is. wonden zich aan glasscherven. Gisteren hebben zich echter een paar ern stige gevallen voorgedaan. Een knaap wond de zich zoodanig aan een scherp stuk ijzer, dat in het zand verscholen zat, dat dokters hulp zeer noodzakelijk bleek. Door dr. Ti chelaar werd de knaap verbonden. Een andere knaap overkwam hetzelfde on geval met een stuk glas. Ook voor hem moest doktershulp worden ingeroepen, die eveneens door dr. Tichelaar werd verleend. De aannemer erkent het collectief contract. De staking van de bouwvakarbeiders, werkzaam aan den bouw van 200 woningen voor de vereeniging ^Patrimonium", is ge ëindigd, De staking die 4 Mei is begonnen en dus 13 weken heeft geduurd, heeft tot re sultaat gehad, dat de eischen der arbeiders gedeeltelijk zijn ingewilligd Door den aannemer is thans het plaatselijk collectief contract erkend. Onze speciale verslaggever seint ons Uit Den Haag: Hedenmorgen werd in de St. Theresiakerk aan het Westeinde een pontificale Hoogmis opgedragen door Z. D. H Mgr. A. J. Cal- lier, Bisschop van Haarlem, daarbij ge assisteerd door den Hoogeerw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot- Seminarie te Warmond, als presbyter- assistens, den Hoogeerw. Zeergel. Heer Prof. J D. J. Aengenent en den Zeereerw. Heer pastoor De Greeve S ,J„ als troondiakens, de Weleerw Hec'ren kapelaan Kouwenhoven en pater Soer S. J. resp, als diaken en sub diaken, den Zeereerw, Heer J. M. v, d, Tuijn, als ceremoniarius. De kleinere assistentie werd verricht door theologanten van het Groot-Seminarie War mond. Het altaar was stemmig versierd, terwijl in de kerk geen plaatsje onbezet was. De Schola Cantorum" .van het Groot- Seminarie Warmond voerde de wisselende Gregoriaansche gezangen van de Votiefmis van de H Maagd uit, terwijl het versterkt zangkoor der kerk „Ecce Sacerdos" van Jos. Beltjens zong en de Missa Honorem Sanc- tissimae Trinitatis van Hubert Cuijpers uit voerde. Voor de H, Mis speelde de heer A, J. J, Beijersbergen van Henegouwen „Andante religioso" van S, de Lang en na de H. Mis „Marche Pontificale" van J. Lemmen. Aanwezig waren in de kerk van het be stuur van den Katholiekendag de voorzitter en de penningmeester, baron A. van Wijnber gen .en mr. J. N. J Heerkens Thijssen alsmede de voorzitter van het uitvoerend comité, dr. L. N Deckers Het karakter van den dag werd vandaag nog bijzonder geprononceerd doof de ne venvergaderingen welke dezen morgen plaats vinden, waarin „Geloof en Wetenschap" en dergelijke cultureel? corporaties, ais de Bond van R. K Volksuniversiteiten in Ne derland en de Bond van R. K. Leeszalen, hun congressen hielden, waarbij ook afge vaardigden van de Vlaam?che cultureele ver- cenigingen waren uitgenoodigd en aanwezig waren. De beide eerste vereenigingen hielden te half 11 algemeene huishoudelijke vergaderin gen, waarin verschillende kwesties van or- ganisatorischen a^ird besproken werden i PARIJS, 5 Aug. De „Prager Presse" is in staat de Spaansch-Fransche vredesvoor waarden aan Abd el Krim te publiceeren. Zij luiden' als volgt: hetgeen om U heen geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte le. Abd-el-Krim moet de wettige sou- vereiniteit in Marokko van sultan Youssey of van diens rechtmatige erfgenamen er kennen; 2e, Frankrijk en Spanje erkennen de ad ministratieve autonomie van het Riff-ge- bied; 1 3e. Beide Staten geven het Riff de be voegdheid, zelf voor de politie-macht zorg te dragen, waarbij Frankrijk het organisa tie-systeem zal voorschrijven; 4e. De zónen van Ceuta en Melilla moet, aan Spanje teruggegeven worden; 5e, De grenzen van het Ceuta-gebied van Gibraltar over Tanger naar de Tetuan Melillazóne, moeten de groote, door Spanje gebouwde mijnwerken, mede omvat- ten; 6e. De Riffs-grens loopt in de richting van Tanger en Fez, dan langs de Urga. 7e. Vaststelling van een 20 K.M. zóne lusschen het Fransche en Spaansche be- langengebied. De "overeenkomst zal gesteld worden onder controle*- van den Volken bond. OOLTGENSPLAAT, 5 Aug. De veld- wachter Jordaan, die 20 Juni te Ooltg'ens- 1 plaat werd mishandeld door de inbrekers v. P. en v. W. is thans ten gevolge vhn deze mishandeling ernstig ongesteld. Hij zal vele weken het bed moeten houden. 1 ATLANTIC-CITY, 5 Aug. D,e onder handelingen tusschen mijn-eigenaren en mijnwerkers zijn thans definitief afgebroken. De arbeiders weigeren het geschil aan ar bitrage te onderwerpen, WASHINGTON, 5" Aug. Naar verluidt oefent Coolidge druk uit op den Senaat, ten einde te besluiten lot Amerika's toetreden tot het internationaal Hof van Justitie nog in dit jaar. t WASHINGTON, 5 Aug. -De Fransche schulden-commissie zal een zeer langdurig moratorium of in ieder geval een zeer lang uitstel voor de terugbetaling der schulden aan Amerika voorstellen. Men gelooft ech- tes, dat Amerika op dergelijke voorstellen niet zal ingaan. OUDERKERK a. d. AMSTEL, 5 Aug. De'landbouwer R. had bij het binnenhalen, j van koren het ongeluk uit te glijden en 'van den zolder op den deel te vallen. Hij t bekwam hierbij zulke inwendige kneuzingen, j dat overbrenging naar 't gasthuis noodza kelijk bleek. Zijn toestand is niet buitcr gevaar. SOFIA, 5 Aug. In Plevna is een munitie depot in de lucht gevlogen. De ontploffingsbrand te Plevna, wordt na der gemeld, waar vermoedelijk de communis ten het munitie-depot in de lucht hebben laten vliegen, heeft vele dooden en gewon den geëischt. PARIJS, 5 Aug. Het „Journal" seint uit Madrid, dat het tijdvak, waarbinnen Abd-el- Krim antwoord zal moeten geven, of hij vre de wil sluiten, niet Verder zou gaan dan tol 15 Aug. In 't geval hij een negatief antwoor' geeft, zullen dé Spanjaarden overgaan tot een offensief en op verschillende punten var de kust, troepen laten landen. LONDEN, 5 Aug. In verband met de mor gen aan te vangen debatten over de regee ringssubsidie aan de mijneigenaren, wordt eer, storm in 't Lagerhuis verwacht. Alle partijen zijn gekant tegen deze subsidie. De arbei derspartij zal nationalisatie der mijnen eischen in plaats van steun te verleenen aan de eigenaren. NF.W-YORK, 5 Aug. Indien de staking op 10 Sept. zal uitbreken, zullen 154.000 mijr werkers het werk neerleggen. JASSY, 5 Aug. Studenten, hebben aanva' len gedaan op winkels van Joden en eigenaren mishandeld. De politie herstelde de orde. Dinsdag werden in staat van faillissement verklaard: W, Spiers Sr., van beroep slager, wonende te Zandvoort; curator Mr. H. Muller Brands, te Haarlem. G. Daalhuien Gzn., koopman, wonende tr Wijk aan Zee en Duin, Alkm. straatweg curator Mr. L. A. Baron van Ittersum, tv Haarlem. G. J. de Langen, wonende te Haarlem, Schotersingel; curator Mr, J. Deenik tc Haarlem. G. Dekker, schoenmaker, wonende tc Zaandam, curator Mr. W, de Rijke, te Haar lem. A. A. Geenen, schoenmaker, wonende tc Zaandam; curator Mr. W. de Rijke, te Haar lem, Jacob Stad, los werkman, wonende te Zaandam; curator: Mr; C. van Sprang, te Zaandam. Ph. Simons, koopman, wonende te Zand voort, kantoor houdende te Amsterdam; cu rator Mr. Silvain Groen te Haarlem. W. Klaasse Bos, veehouder, wonende te Broek in Waterland, Molengrauw; curator Mr. H. H. Riepma, te Edam, Rechter-Commissaris in al deze faillisse ment Jhr. Mr. R. de Marees van Swinde- ren. Opgeheven werd het faillissement van M Visser, melkslijter, wonende te Wormervee;, failliet verklaard d.d. 17 Maart 1925. Hooger beroep werd aangeteekend door A. F. H, te Haarlem, terzake overtr, art. 239 W. v. S., veroordeeld tot zes maanden gev- straf o.v. HAARLEM, 4 Aug. Geëxamineerd 8 mm., candidaten. Toegelaten de heeren: J. F. Sealtiel, van Amsterdam; W. van den Boo gaard, van Haarlem; A. E. Donia. van Heemstede; L. van den Houten van Haar lem en C.,A. Schillemans yan Medemblik, De Fransche philosoof en schrijver Di derot kreeg eens een paar fraaie saffiaan- lederen pantoffels ten geschenke. Toen bij ze aantrok en er zich vol trots in bekeek, ceide hij tot zichzelf: het is toch niet in or de, dat de voeten beter, bekleed zijn dan het hoofd. En om deze wantoestand op te heffen, kocht hij zich een fraai zijden huis mutsje. Toen Diderot zich andermaal in den spiegel bekeek, .ontdekte hij, dat z'n ver dere kleedingstukken al bitter weinig bij dén nieuwen tooi van hoofd en voeten pas te. Zoo bleek hem de noodzakelijkheid, zich van een nieuwe kamerjapon te voor zien. Diderot vond dat hij er nu knap uit zag, maar z'n japon had een „besmettelijke" kleur en z'n werktafel was oud en zat vol vlekken, die zich op de mouwen van het kleedingstuk gingen afteekenen. Dus werd er een nieuwe schrijftafel aangeschaft. Toen die er was, philosofeerde Diderot verder: het is niet rechtvaardig, dat m'n boeken, waaraan ik alles dank, minder goed gekleed gaan dan ik. En hij stuurde ze naar een boekbinder, die ze in' fraaie lederen banden bond. Doch die fraaie boeken op de oude wrakke stellage in z'n kamer? Een nieuwe boekenkast werd geplaatst. De andere meubels in de werkkamer pasten nu echter niet meer hij de nieuwe aanwinsten en ook zij werden door wat betere vervangen Toen Diderot zijn een inrichting, zijn nieuwe pantoffels waardig, had aangeschaft, bleek hij 190 gouderi lo- dewijken armer te zijn geworden. 1800 ONWEDERS PER MINUUT. Elke miouut hebben er op de heele we reld 1800 onweders plaats en elke seconde wéériicht het 100 keer. Deze verbazing wekkende getallen ontleenen we aan een statistische verhandeling van C. P. Brooks, die de leider is van de meteorologische' af- deeling van het Engelsche ministerie voor de" luchtvaart. Volgens de opgaven van Brooks zijn er per jaar 16 millioen onwe ders, dat is per dag 44000, In deze statistiek heeft de samensteller de gegevens ver werkt van meer dan. 3000 weerkundige sta tions. In enkele tropische gewesten zijn tij dens de regenperiode de onweders zoo me nigvuldig, dat de waarnemers ze niet eens op de daarvoor gebruikelijke kaarten kun nen aangeven. Java spant in dit opzicht de kroon, en daarom zal dit eiland voor lucht vaart nooit veel beteekenen. Aan de Noord en Zuidpool komen onweders maar zeer weinig voor. Gedurende een Pool-expeditie, die twee en een half jaar duurde nani men slechts tweemaal onweer waar. EE!? GROOT AUTEUR. Wie is jou lievelingsschrijver? Mijn oom. Hé, ik wist niet dat die auteur was, Wat schrijft hij dan? Postwissels. HIJ HAD GELIJK. Jantje wil jij voor de Klas Australië eens aanwijzen? ONMISKENBARE TEEKENEN. ZIELIG. tts/. Vrouwlief (verontwaardigd): „Bah! wat ben iij toch 'n vervelende kerelJe bederft altijd andermans uitstapjes! Vorige week rol h ia 'n sloot mei eendenkroos ea uou laat ie je door 'n wesp steken?" „Hm, vrouwtje-liei is wat gaan toeren." Jantje deed, 't dadelijk. Wie heeft Australië ontdekt Piet? vroeg de meester adn den volgende. 1Jantje, meester! DE TAND DES TIJDS. Heer tot een metselaar, die* een ouden muur aan 't voegen is: t Zoo druk aan het werk, Janssen! Ja, mijnheer, ik plombeer den tand des tijds. AL TE STIPT OPGEVOLGD. •De generaal had aan zijn ordonnans ge zegd: Als er gegeten wordt, moet ge altijd alvorens de schotel weg te nemen, aan de genoodigden vragen wat ze lusten. Goed, mon gèneral. 's Anderendaags had het maal plaats. Lust gij nog wat soep? vroeg de ordonnans aan een genoodigd kolonel. Ja, zegde deze. 't Is spijtig, antwoordde de ordonnans dat er niet meer is. KEURIG. Conducteur (oorverdoovend brullend): Aarnem, Aarnem, trein voor Aar-nem. Keurige dame: Stopt deze trein ook in Arnhem, conducteur? WAAROM GEEN BIEFSTUK. Kellner: Een biefstuk zooals gewoon? Gast: Neen, ik ben vandaag te moe; geef me maar haché, DRAADLOOS. 't Wordt te erg, zeide een getrouwd man, sedert ik 'n radiotoestel in huis heb genomen gaat alles draadloos, zelfs mijn sokken worden draadloos gestopt en nu J schijnen de knoopjes van mijn overhemden ook draadloos te worden aangenaaid. VERSTROOID. Heer (op straat): „Ik ben zooeven bij u thuis^ geweest, professor; mijn naam is Me- don." Professor: „Zeer aangenaam; gaat u zit ten." AANLEG. Man: Vrouw, je hebt aanleg om avia- trice te Worden, Vrouw: Waarom? Man: Bij de minste kleinigheid vlieg je op. GELATEN. Een jonge vrouw ging uit en koen! een nieuwen hoed. Aan haar man bekende zij, dat deze dertig gulden kostte. Maar hemel nog toe! riep de onthutste echtgenoot, dat is toch zonde! Ja, zei de vrouw, maar die komt ook op mijn hoofd OP HET KERKHOF. Dokter tot den steenhouwer van grafzer ken: Je hebt een fout gemaakt in den naam. Steenhouwer: Wal u zegt! Ik neb al menige fout van u met mijn werk gedekt. MISVERSTAND. Wat zijn wij de medische wetens,chap 'toch veel verschuldigd, zei hij de krant neerleggend. Lieve hemel! riep z'n vrouw. F-»b je den dokter nu nog niet betaald? HET WAS VERANDERD. Mevrouw A (tot haar vriendin): Op onzë huwelijksreis was er niets prachtigers voor mijn man, als wanneer we door een tunnel reden, dan kuste hij mij altijd harte lijk. Vriendin: Is hij nog steeds zoo? Mevr. A,: Och nee. Tegenwoordig neemt hij stiekem een slok uit zijn veld- flesch. DE MOEILIJKHEID. Een groepje oude vrijgezellen had hel over de vóór- en nadeden van hun celibatair bestaan. Een van hen merkte op: „Ja, eens heb ik me. een kookboek aange schaft, maar ik heb er nooit iets aan gehad." „De recepten te moeilijk, vroeg er een?" „Neen, 'luidde het antwoord, de moeilijk heid zat h'm er meer in dat ieder re cept begon met dén zin: .Neem een schoon bord. DE LOGISCHE RIKA. „Rika, waarom brandt je fornuis niet?" „Omdat er geen kolen zijn, mevrouw." „Waarom heb je me dat niet eerder ge zegd?" „Omdat er toen nog waren, mevrou.v." HIJ BEET NIET Oppasser (in den dierentuin): .Kinderen, niet zoo ,dicht bij het hok van den leeuw; hij zou je kunnen bijten." ;,Ack, die bijt ons niet, wij zijn lid!" HET MEDISCH ADVIES. Arts „U moet wat meer in de frissche lucht en wat minder in het bierhuis komen." Patiënt „Daar heb ik u niet voor geroe pen, dat heeft m'n vrouw me al honderd- rpaal gezegd." DE BEDROEFDE ECHTGENOOTE- Een echtgcroote weende voortdurend en luid bij het lijk van haar man. Haar zuster 'fluisterde haar in 't oor, dat zij zich wat moest matigen. „Houdt stii," zeide de bedroefde, „denkt gij, dat ik niet weet, hoe het bij een sterf geval het gebruik is". HIJ WIST HET. Onderwijzer: „Wat beteekent het spreeK- woord: „Rome werd niet op één dag ge bouwd"? „Dat destijds de metselaars ook al nu» hard voort maakten". EEN MOOI PRODUCT. Onderwijzer „Wie weet mij een proauc* te noemen van het eiland Bali Leerlirig „Baliekluivers, meester 1" Een stotteraar sprak eens „Do-do-doorgaans heb ik geen re-re-reden tot klagen over mi-mi-militairen maar 't is wel fa-fa-fataal, dat enkele'sol-sol-soldaten nu en dan vrij la-la-laat in een si-si-situatie verkeeren, waarvoor ik bang ben als voor den do-do-dood." HAAR ANGST. De,beer des huizes (die op reis gaat): „Ik heb al het zilver naar den bank gebracht Mina." De meid-huishoudster (die niet zeer moedig is)s „Da's toch eigenlijk jammer, meneert WM «*aet ik de inbrekers dan geven, as z« kanwe?" >•'-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8