Sk-swsa» arïR srs&rsssgx-13uoo - sr«r- f 750.- srar» 1250. ansr i< &A!AfJE$,i FINLAND. Voor Kees V erkeerson^e vallen. Voor de Juliaantjes. 1% f 125.- mmm Donderdag 6 Augustus 1925 49ste Jaargang No. 16113 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Het Land der Duizend Meren m. De omgehakte boomen drijven de stroomen af. ROOMSCHE CULTUUR. Van den Derden Neder- landschen Katholiekendag. mev Het opgestapelde llout bij de fabriek. Agenda 7 Augustus Te Wijkeroog. Akte-Examens Middelbaar Onderw. Lichamelijke Oefening. Examen Hoofdakte. De Gemeentelijke Autobusdienst. Een aanrijding. Madi. SCHOTEN. Loting nationale militie. Roomsche Bloei J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. fae abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE CHE COURANT Advertenties 35 cent* pet regei Bij contract belangrijk* korting. Advertentiën tusscben den tekM als ingezonden mededeeling. 60 et. per regel op de 1* Pagina* 75 ct per regel Vraag- en aanbod-advera tefitiën 1—4 regels 60 ct per plaaV riag: elke regel meer 15 ct, biI rooruitbe taling. bij verlies van een ha na een oog oi) verlies van een f Cft duim of wijsvinger OU.' öi) een breuk van AfU Dij verlies vanee» been of arm 1 *U andere vmper Woud en water! In deze beide woorden is Finland s rijkdom Vervat! Het woud, dat is de glorie en de welvaart van het land. De glorie, als in den zomer de wuivende kruinen zich wiegen in den zachten wind, die over de meren aanwaait of wan neer m den winter het naaldgroen gedeelte lijk schuil gaat onder een bedekking van sneeuw. Het woud is de welvaart van het land, orhdat het hout voedsel verschaft aan de industrie. Maar woud en water vormen een niet te scheiden geheel in Finland. Langs de hooge rotswanden, die de rivie ren insluiten, worden houten geulen gelegd, waardoor de gekapte en van takken ontdane i a&Sï ■s boomstammen naar beneden glijden. Den ganschen werktijd door vindt de afvoer van den houtkap op deze manier plaats en de rivieren nemen de stammen op in het wie lende en. kolkende water en voeren ze naar lager gelegen gedeelten. Dit „drijvende voud" reist soms maanden lang vóór het zijne bestemming, de fabriek, bereikt. Waar de stroom ook voor scheepvaart ge bruikt wordt, geschiedt de houtafvoer langs een afgesloten gedeelte. Nacht 'en dag zetten deze „stomme reizi gers" hunne reis voort op de grillen van den stroom, die nu eens rustig vliet, elders in snellere vaart zich voortbeweegt, waar meer verval is, om bij watervallen zich pijlsnel in !e bruisende en gierende watermassa te plom pen, te duiken tot ze stooten op den graniet- bodem en tien, twintig M. verder weer boven water te schieten, om dan in den wilden stroom verder te worden meegevoerd in de meest denkbare wanorde, stootend en stei gerend tegen elkaar als galoppeerende paar den, dwars liggend of recht staande in den stroom, om dan, als het water weer rustiger wordt, zich te voegen naar meer regelmaat, en in gesloten rijen verder te drijven, tot ze ten slotte bij de fabriek komen, waar ze in groote reservoirs bijeengestuwd worden, ,im na langen of korteren tijd te worden opge vorderd voor verdere bewerking dig en gemakkelijk heeftgeacclimatiseerd. Op'verschillende plaatsen, waar een genera tie terug nog het vreedzame landleven werd geleefd, zijn _nu groote fabrieken verrezen, met dag- en nachtbedrijf. De wereldoorlog en het tijdperk van op volgende economische moeilijkheden hebben de jonge Finsche industrie Op een zware proef gesteld. De blokkade maakte allereerst aan allen uitvoer een einde en anderzijds werd daardoor de invoer van grondstoffen en noodzakelijke verbruiksartikelen verhin derd. - Toen de handelswegen naar het Oosten op nieuw werden geopend, bleek de Russische markt tengevolge van den chaotischen toe stand, waarin dit land was vervallen, voor Finland verloren. Met een buitengewone •U.UdUi. „„„we, h..ft Finland ainh "t'.ö *0, deren onder de vacanties, op Belgische rei zen, door in Vlaanderen, ook ,in Brussel, Vlaamsch te spreken, en persoonlijk contact te zoeken met Vlaamsche families en met het Vlaamsche volksleven. Een uitgebreid debat en uitvoerige bespre king ontsponnen zich hierna. Zijn glanspunt vond deze dag, waarop geestelijke- en gemoedscultuur hun hoogiij vierden, in de sectievergaderingen, die te half drie in de groote zaal van ien Dieren- j tuin gehouden werd, en waarin Mgr. J. A. S. van Schaik de beteekenis van het Katho- licisme voor de ontwikkeling der Nederland sche muziek verklaarde. Te meer beteekenis had deze bijeenkomst om de unieke autori teit van dezen subtielen kunstenaar, geleerde en redenaar, zooals de voorzitter der verga dering, Pastoor W. C. M. Jansen hem noemde. Aan hetgeen onze toonkunst, aldus spr., gemaakt heeft tot wat zij is, heeft het Katholicisme een groot aandeel. Van de Roomsch Katholieke Kerk in het Gregoriaansch, een muziekstijl van onover troffen kunstwaarde, die overal waar hij ten aan te passen aan de nieuwe verhoudin gen en is er in geslaagd nieuwe markten en nieuwe afzetgebieden op te sporen. De totale energie, die door de Finsche stroomen kan worden geleverd, is thans nog niet met juistheid op te geven. Ze wordt evenwel geschat op 2.500.000 H. P. bij mid-< delmatigen waterstand. Daarbij moet niet vergeten worden, dat verschillende systemen van krachtwinning nog in aanleg of juist vol tooid zijn, terwijl met de exploitatie van de kleine watervallen nog geen begin is ge maakt. keling. Aan het Katholicisme is voor een groot deel te danken het iniddeleeuwsche volks lied met zijn ontzaglijken rijkdom aan poërie en muziek, waaraan onze muziekontwikke- ling machtig gegroeid is en dien zij nog in eeuwen niet zal opmaken Ook voor de ontwikkeling der instrumen- taalmuziek heeft de Katholieke Kerk groofe verdiensten, wijl door haar het orgel is uit gebouwd tot het machtige instrument van Jan Pieterszoon Sweelinck en Johann Sebastian Bach Met name is de Kerk de ware moeder en getrouwe voedster van de meerstemmige muziek, in het bijzonder van de klassieke Evenmin is bij dit cijfer inbegrepen het ^polyphonic der Nederlandsche School, die haar bekroning heeft in den Romein Pale- voornaamsle krachtstation, dat de staat thans laat bouwen en dat de waterkracht van de Imatra zal benutten. Hier zal door middel van een afsluitdam een waterval van 24 M. worden verkregen. Het eerste gedeelte van dit machtige werk zal gereed zijn in 1928; de installatie zal 3 turbines bevatten, die ongeveer 75.000 H. P zullen leveren. De, aldus verkregen energie wordt ook ge bruikt voor de electrificatie van de steden. Het verbruik der steden beloopt 40 millioen K. watt, het platteland verbruikt 25 millioen K. watt, de spoorwegen 100 millioen K watt, de nijverheid 710 millioen K. watt. Cijfers, hoe eentonig en droog, spreken en ze geven een beeld van de geweldige natuur lijke rijkdommen, welke dit land biedt. En daarom konden ze in het voorgaande niet worden weggelaten. Behalve de practische waarde evenwel, welke de Finsche watervallen opleveren, dragen ze in niet geringe mate bij tot het natuurschoon en in een volgenden brief ho pen we hierop nader terug te komen. EUG. DE BY. (Van onzen eigen verslaggever.) 's-Gravenhage, 5 Augustus. Deze Katholiekendag, het werd bij den op zet nauwkeurig bepaald, en in de algemeene vergaderingen van den eersten dag werd het( door de leiders nadrukkelijk onderstreept, is niet op de eerste plaats een historisch congres, waarop cultuurgeschiedenis om Is uit het bovenstaande duidelijk, w«lke groote beteekenis het water heeft voor de industrie, nog op andere wijze «vordt dit ten nutte gemaakt. Hoewel Finland noch steenkool, noch mine rale oliën bezit, behoort het niettemin tot die landen, wier behoeften in beweegkras .it en brandstof voor een zeer lange toekomst zijn gedekt. Onder de natuurlijke hulpmid delen voor beweegkracht dienen in de eer ste plaats vermeld te worden de water kracht, waarvan tot nu toe nog slechts een zeer klein gedeelte benut wordt, de wouden en de nog onontgonnen veengronden, In oude tijden reeds werden de Finsche watervallen aangewend als beweegkracht. De oudste aanteekemngen, welke men hier omtrent heeft ontdekt, gaan terug tot de middeleeuwen. Later in de 15e eeuw werd ze toegepast in kleine zagerijen en smederijen. Eerst in de tweede helft der 19e eeuw evenwel, toen de papierfabricage en de hout industrie zich sterker gingen ontwikkelen in Finland, kan men eigenlijk eerst van de aan wending van mechanische energie spreken Van af 1885 tot op heden heeft de Finsche industrie zich met een merkwaardige snel- leid ontwikkeld. Deze snelle ontwikkeling is in hoofdzaak te danken aan de'toepassing der moderne industrie, die zich weliswaar betrekkelijk iaat een plaats in het land heeft veroverd, maar eenmaal gevestigd, zich spoe- zichzelve zal worden bestudeerd, maar het doel is, door den terugblik op wat liet katho licisme reeds voor de beschaving van Neder land deed, nieuwe en inniger geestdrift te wekken voor het cultureele werk; dat met verhoogde energie dient te worden voortge zet. Een der krachtigste pogingen, die in deze richting in deze dagen ondernomen worden en eene van de meest direct resultaten is wel het congres geweest, dat dezen middag als nevenvergadering van den Katholieken dag was belegd door de Nederlandsche en Vlaamschen cultureele corporaties. Voor den ernst en het practisch resultaat van de besprekingen stond wel borg de per soon van den voorzitter Lector B. H. Mol- kenboer O.P., die naast zijn aanstekelijke geestdrift een groot dosis nuchtere zakelijk heid bezit. Na zijn inleiding sprak vooreerst Prof. Dr. A. Boon uit Leuven, voorzitter van het Davidsfonds, die voor de zoo lang nage streefde cultureele samenwerking tusschen Noord en Zuid met concrete voorstellen kwam als daar zijn het stichten van een Hol- landsch Comité (event, b.v. het secretariaat van Geloof en Wetenschap) dat zorgt voor sprekers, die in Vlaanderen en aan de Bel gische universiteiten lezingen en cursussen zullen houden, het inrichten van congressen in den geest van de Grandes Conférences Catholiques, in de Vlaamsche steden, en daarnaast muziek-uitvoeringen, tentoonstel lingen, tooneelvertooningen, vacantie-cursus- sen en studiereizen. Daarna ontwikkelde Dr. Gerard Brom een toenaderingsprogram met als hulpmiddelen: voeling met onze Vlaamsche taalbroeders op de scholen, vooral bij het onderwijs in de moedertaal, persoonlijke gastvrijheid voor Vlamingen en bepaald uitwisseling van kin- strina, doch naast de groote Zuid-Nederlan ders ook op groote Noord-Nederlandsche meesters hétn wijzen, waaronder vooral Clemens non papa, somtijds met Palestina gelijk te stellen. j De nieuwé muziek is hoofdzakelijk een vrucht van wereldlijke cultuur. Invloed van het Katholicisme is bij haar veel geringer. Sinds rond 50 jaar echter is het Katholicisme zijn beteekenis ook voor de Nederlandsche muziek aan het hernemen. Het is een alge meen cultuurverschijnsel van onzen tijd. De taak van ons, Katholieken, is aan die internationale beweging deel te nemen door het erfdeel onzer vaderen, of liever het talent ons door den hemel toevertrouwd, zelf beter te leeren kennen en waardeeren en de vruchtbaarmaking ervan voor onzen tijd en de komende tijden naar beste krachten te bevorderen. Na de rede van den inleider werden dooi de R. K. Oratorium-verêeniging te 's-Hage, onder leiding van den heer Aug. Smets, aan den vleugel begeleid door mevr. Henriëfte Nieuwerkerk-v. d. Meulen, Ier illustratie van het gesprokene verscheidene Middel- eeuwsche Gregoriaansche en Hollan'dsche liederen voorgedragen en tevens eenige van de moderne grootmeesters Edgar Tinei en Alphons Diepenbrock, die tevoren door Mgr. v. Schaik nog even besproken werden, Een heel dankbaar applaus beloonde de uitstekend geschoolde uitvoerenden. Dan begonnen weer de verdere sectie vergaderingen, de over- en overvulde bijeen komst van de Tertiarissen in de Minderbroe- derskerk aan den Boschkant, waar Pater Borromaeus de Greeve den invloed van St. Franciscus' Derde Orde op het Katholieke leven in Nederland behandelde, een even eens goed bezochte vergadering van den Eucharistischen Bond, wiens doel en werken door Pater W. van Dijk O.S.A., werd uit eengezet en eene bijeenkomst van de R. K. Nederlandsche Boekhandelaren- en Uit- geversvereeniging „Sint Jan," voor welke Prof, W. Nolet van het Groot Seminarie te Warmond een rede hield. Ook de derde algemeene vergadering, die fe 8 uur gehouden en gepresideerd werd door Mgr. Prof. Dr. J. H, E J Hoogveld, zag men de groote zaal van den Dierentuin geheel gevuld. Op het podium hadden mgr. Schrijnen en Mgr. Eras plaatsgenomen en eveneens onze nieuwe katholieke minister Lambooy, die bij monde van Prof. Hoogveld en door het enthousiaste applaus der vergaderden hartelijk gehuldigd werd. Nadat het zangkoor „Kunst en Gods dienst", onder leiding van den heer Henri L. Smets een „Salve Regina" van Oberhof- fer had len gehoore gebracht, besteeg Prof. Dr. J. Willox van het Seminarie te St. Michiels-Gestel het spreekgestoelte voor zijne prachtig gedocumenteerde rede over: „de Katholieken, verkort in hunne rechten, tóch oprechte Vaderlanders." Wel was deze rede in staat (men leze het verslag elders in dit blad) om geestdriftige gevoelens onder de aanwezigen te wekken voor de onverbreekbare trouw onzer vade ren zoowel aan het pijnlijk verdrukte geloof als aan de verdrukkende natie. Evenzeer vermocht dat de tweede spreker, Pater Dr. Cassianus Hentzen in zijne even hoog gestemde rede over „De Vrijmaking en herleving van het Katholieke Volksdeel," die een vervolg mocht heeten op die van van Prof. Witlox, en bijzonder het algemeen cultureele belang van onze herkregen bewe gingsvrijheid aantoonde, een belang op ieder cultureel gebied, welk dan ook, religieus, charitatief, maatschappelijk, politiek, weten schappelijk en artistiek. De machtige peroratie van den redenaar werd bij elk dezer onderdeelen door warm applaus onderbroken en aan het slotapplaus scheen geen einde te komen Een hartelijk dankwoord sprak dan ook prof.. Hoogveld, die deze bijeenkomst eene der prachtigste van deze dagen noemde Nadat het koor nog een „Domime salvam fac reginam nostram" gezongen had, werd den Christelijken groet deze dag besloten. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89J4 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau 'BI.weg 309 Overveen (dr. C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansslraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m, gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schik! aan den huisgeve!. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Cen'rale post Te! 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Sociëteit „St. Bavo". Rederijkers, 8 uur. Stucadoors, 8 uur, Bestuur Spoor en Tram, 8 uur. Bevolkings'bureau, half 9 uur. Brongebouw, Algemeene Handelstentoon stelling 912, van 25 en van 7 tot half 10 uur. Luxor Theater. Voorstelling 8 uur. Stadsschouwburg Louisette's operette en semble: „Madi" 8 uur. Vorig bedrag 342.05 Ingekomen bij de Spaarnebank van mevr. de wed. N. N2.50 En van N. N1. Voor Kees, tot zekere intentie N.N. 1. Van de familie van R2. A. B. te M. 2. Van B. P1. Totaal 351.55 Het is iets beter dan gisteren. Kan die 3 niet spoedig een 4 worden? Wel ja. We hoeden moed! Op den Wijkerstraatweg onder Wijkeroog, reed de motorrijder v. L. uit den Helder een viertal personen aan, afkomstig van een Noorsch schip. De aanrijding geschiedde, doordal het viertal min of meer „onder den invloed" was. Een der aangeredenen bekwam een wonde aan de hand, welke door Dr. Barendse werd verbonden. De motor geraakte defect en de berijder bekwam een niet ernstige wonde. De politie maakte proces-verbaal op. Wiel van een autobus. Dinsdagavond omstreeks 8 uur liep te Ben- nebroek een wiel van een autobus van „The Mail welke in de richting Haarlem reed. Gelukkig reed de bestuurder met een math- gen gang, waardoor de bus wel sterk over helde, doch gelukkig niet omsloeg. De in zittenden konden in een andere autobus overstappen, welke een kwartiertje later ar riveerde. Er waren echter enkele passa giers, die niet meer in de autobus wilden stappen en ,naar Heemstqde liepen, om per tram hun weg naar Haarlem te vervolgen. Te water. Een 8-jarig dochtertje van den arbeider B. alhier, die pas het fietsenrijden had geleerd en nog niet stuurvast was, reed Woensdag op den Hillegommerdijk in de ringvaart. Op het hulpgeschrei van het meisje kwam ijlings een paar personen naar de plaats des on- heils, die na veel moeite het genoegen mochten smaken het kind ongedeerd op het ciroge te brengen. Haar rijwiel werd geha vend. Botsing. Maandag reed de kruidenier B. v. S. niet zijn auto op den Noorderweg te Hout- rakpolder, toen uit de tegenovergestelde richting een auto met snelle vaart wilde passeeren. De twee auto's reden echter te gen elkander. De auto van S, bekwam nog al belangrijke materieele schade. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den woesten rijder, een autobestuurder uit Beverwijk. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Goed afgeloopen. Dinsdagnacht omstreeks 12 uur kwamen twee auto's aanrijden van Haarlem. Juist passeerde op het Kerkplein een tram. waar voor de eerste auto moest stoppen. De tweede die vlak achter de eerste reed zag cit niet en wenkte onmiddellijk naar links, wat evenwel niet kon verhinderen, daa hij in aanraking kwam met een hardsteencn paal waardoor nog al eenige schade aan zijn auto werd toegebracht. De eene automo bilist geeft de andere de schuld. De politie heeft de zaak in handen. Haarlem, 5 Augustus. Geëxamineerd 11 mannel. candidaten. Geslaagd de heeren: G. Groenman, Gro ningen; J. G. Britstra, Utrecht; Fj. de Jon ge, Voorburg; F. R. van der Veen, Gronin gen; H. J. Goris Heerlen J. A. Buddingh, Almelo. Haarlem 5 Augustus. Geëxamineerd 7 vrl. candidaten. Toege laten de dames; S. van Es, van Helder; A. H. van Ingen, van Amsterdam; G. Qualm, Haarlem. Vorig bedrag 705.15 Van den R.-K. Bond van Bouw vakpatroons, afd. Haarlem Van B. P Ingekomen bij de Julianaslich- ting, van een zieke N. N„ tec eere van de H. Maagd, uit dankbaarheid voor de eerste kleindochter, van Opoe N. N. lot zekere intentie 1.50 L. V., uit dankbaarheid N. N. tot zekere intentie Ingekomen bij mevrouw Louw Van J. P. J 50.- 1. 1. 1. 0.50 5.— Totaal 766.15 X» Met dankbaarheid maken wij gewag van weer een ruime gift van een onzer mooie R.-K. organisaties. De R.-K. Bond van Bouwvakpatroons, afd. Haarlem, die reeds zoovele malen van haar weldadigheidszin blijk gaf, stelde 50.beschikbaar. Moge dit voorbeeld onze andere R.-K. organisa ties aansporen ook een gift, klein of groot, ter beschikking te stellen e mogen deze giften glorievol geflankeerd worden door vele kleinere gaven van particulieren. Penningmeesteressen zijn: Mevr Bar, Ruvsdaelweg 7, Overveen; Mevr Cobelens, Parklaan 31, St. Joseph; mej Kordelaar, Assendelverctraat 43, St Bavo; Joh. de Dooper; Mevr. Teeuwen, Schoterweg, Pa rochies Schoten; Mevr. v. d Vangst, Gast huissingel, Parochie O. L Vrouw Rozen krans; Mej. T. Kamerbeek, Zijlstraat 95. Parochie St. Antonius. Naar wij vernemen ligt het in het plan van den wethouder van O. W., voor te stellen om bij eventueele instelling van een ge meentelijke autobusdienst als stationeerings- gelegenheid voor autobussen aan te wijzen een plek op de Parklaan tusschen Jansweg en Kruisweg. De betreffende plannen voor een auto busdienst circuleeren op dit oogenblik bij de leden der betrokken raadscommissie. Gisteravond omstreeks kwart over 9, is de vroolijkheid van de Groote Houtbrug. De straat ligt in nederige zomeravond- vacan tie-stemming. Niet druk. Rustig daalt de avond over de stamgasten, die op het terras van een der café's hun biertje verschalken. Wandelaars zwijmelen zwijgend voort. Plots. Een geweldige knal. Gegil, ge jammer, veel vrouwenstemmen boven alle uit. i 'k Zie een vrachtauto op het punt, waar in een oogwenk stroomen menschen naar toe schieten, een vrachtauto, die steigerend schommelend tracht stil te staan. Aan den voorkant tusschen en ter hoogte van de wielen zie ik 'iets wits bewegen. Het blijkt een mensch te zijn, die hopeloos worstelt tegen den dood, die hem bedreigt met verplettering onder de auto, die nog treiterend vooruitschuift. De man, een sla ger in witte kiel, klemt zich met beide handen vast aan de veiligheidsstang, die voor aan de auto zit, glijdt er af; grijpt weer vast vecht wanhopig om zijn leven. Eindelijk staat de auto stil. De slager ligt beklemd onder het voorstuk van de auto. Twintig omstanders hijschen de vrachtauto in de hoogte op een afgesproken „pak op!" Anderen grijpen voorzichtig den slager en willen hem overeind zetten. Maar iemand van E. ,H. B. O. commandeert „neerleggen" en de man, wien de doorgestane angst nog in de verwarde oogen staat te lezen, ligt dwars over de tramrails in de Groote Hout straat. De omstanders houden het verkeer tegen. De man van E. H. B. O, betast en beklopt den slager, vooral de armen en bee- ncn, vraagt of hij geen pijn heeft. De diagnose is gunstig en met één sprong staat de slager, die alweer van den schrik bekomên is recht. Zijn eerste werk is naar den vrachtauto bestuurder te loopen en hem te verwijten dat hij (de bestuurder) de oorzaak van de aanrijding is. Deze ontkent ook schuld. Hij moest uit wijken. Een samenloop van omstandigheden. Hij heeft ook gelijk, want het politie rapport meldt het volgende: Te kwart over 9 gisteravond kwam een vierwielig motorrijtuig van het Plein in de richting van de Groote Houtstraat, juist tqen van de Gasthuisvest een auto naderde. De chauffeurs hoorden elkanders signalen niet. Een aanrijding zou het gevolg zijn. De chauffeur van den wagen, die van de Gasthuisvest kwam, zag het gevaar en remde oogenblikkelijk. Hij wilde ook de handrem aanhalen, doch door een verkeerde beweging gaf hij den,wagen meer gas, zoo dat de auto door de remmen vloog en een wielrijder aanreed. Deze kwam te vallen en bekwam ontvellingen aan beide knieën. Hij werd door een lid van E. H. B. O. ge holpen. Het rijwiel was ernstig beschadigd. En weer huppelde gisteravond Madi langs hef voetlicht van den Stadsschouw burg. Voor een publiek, dat zich heel dankbaar toonde volgden de door en door luchtige duetten en trios elkander op en reeds na een kwarfier heerschte er in den Schouwburg een genoegeiijke hui selijke '5 atmosfeer hetgeen misschien voor een groot gedeelte te danker was aan dc uiterst gemoedelijke figuratie. De zang doet bovendien eenigszins denken, dat je een huiselijk familiepartijtje bijwoont. Voor de Kermis slaaf deze operette een heel goed figuur. Evenmin als met de zang en muziek moet men het met de tekst al fe nauw nemen. Een der aardigsfe momenten is, ais Loui- sette de zaal in een vegetariërs bui brengt met het „Eet meer fruif' De grootste verdienste van deze ope rette is wel, dat men geen oogenblik zijn hersens hoeft in fe spannen. Voor een ontspanningsavond kan men dit een ver dienste noemen. De uitslag van de gisteren gehouden lo ting is als volgt: J. AldertSz 19; C. Alderlieste 33; J. H. A. van der Avoort 52; A Bakker 23; D. J, P. M. de Bell 44; P. J. Bestenbrcur 70; M. D. van Binsbergen 68, J. J. L. Boddeus 32; W A. Boeser 5; B. van BogaercLe 28; L. K, de Bondt 102; A. H. van Bree 66; F. J. W. Broekhof 18; G. Broers 94; A. J. Waar gebouwd wordt is nering, is bloei. Waar gebouwd wordt, daar gaan de zaken in den regel goed. Heel goed moet het dan wel de Roomsche zaak in Haarlem gaan, want ei wordt veel gebouwd en er is in den laatsfen tijd heel wat gebouwd. Wij behoeven daarvoor geen jaren in onze herinnering terug te gaan, doch mogen wel even herinneren aan de voltooiing van Hage- veld, aan den bouw der kerken te Schoten en te Aerdenhout, de nieuwe scholen aan de Anthoniestraat, Amsterdamsche Kwartier, te Bloemendaal, Overveen, het R. K. Lyceum en meerdere andere bouwwerken. Op dit oogenblik is men nog bezig aan den afbouw van de kerk aan de Amsterdamstraat, aan de scholen aan de Stoofsteeg en te Heem stede. Ook in Spaarndam werd een R. K. Kerk gebouwd. In voorbereiding is nog de bouw van een R. K. Kerk te Heemstede door den heer Cuypers, de verbouw van de school aan de Gedempte Voldersgracht ten behoeve der R. K. Huishoudschool e. a Het is maar een korte opsomming, die wellicht nog wel met meerdere is aan te vullen. Voor de katholieken is deze bloei, zich uitend in de behoefte aan ruimte in bouwwerken, een reden tot groote verheu genis. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Vooruit. OPGAVE: Medegedeeld door het Ned Kon. Meteorols giscb Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 6 Augustus 1925. Hoogste barometerstand: 760.9 m. M. te Ziierich. Laagste barometerstand: 749.1 m. M. te Stockholm. Verwachting, van den avond van 6 tot den avond van 7 Augustus: Zwakke tot ma tige Zuidelijke tot Westelijke wind, meest zwaarbewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. 5 AUGUSTUS EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 57.30 PARIJS 11.75 BRUSSEL 11.30 WEENFN t 0.36 LONDEN 12.091,2 STOCKHOLM 66 95 KOPENHAGFN 56.95 OSLO i 11 46.— BAZEL t i 48.40 VEW-YORK 2.491/0 ROME 9.15 P. Consent 29; B. C. Copini 86; G. A. W Corsten 100; W. A. Derogee 103; W. van Dok 51; H. M. Drost 50; J. Franssen 62; C. J. Geerlings 16; H. de Groot 59; N. de Groot 93; J. de Haan 8; M. Halsema 56; J. J. Heeres 57; J. Hoogendonk 97; J. Hop penbrouwer 87; J. P. Houtsager 104; J. H. Hulsbergen 47; W. H. Hpykom 74; J. H. A. Immink 80; A. Jalink 77; J. J. Jansen 108; S. Kabel 36; A. H. Keyer 55; D. J. Kok 92; C Koning 60; G. L. Kroese 85; P. J. Kroon 7;' H B. Ch. Kruisdijk 46; D. Kruijff 82 W. A. Kuyken 41; G. A. van Leeuwen 58; H. Th. Lindebom 72; J H. Lindström 45 J. Lindström 10; C, Malelijt 76; A. J. P van Maren 26; F. Meeuwenoord 13; K. B. Meyerhof 24; Th. W. Molenkamp 88; L. S. Molbroek 73; J. Neuteboom 107; W. H. Oerlemans 11; G. J. Onclin 96; W. Over- steegen 65; G. C. Paap 101; J. Ch. Pater 2; C. «Philippo 49; W. van Polanen 64; E. W. Pollé 21; J. Post 3; J. H. van Puivelde 71; H. J. Rabenberg 89; P. Th. Reyerts 54; F. Ch. Robert 17; A. Roeland 48; H. van Rootselaar 98; A. P. Ruigrok 34; J. Ruitei 20; D. van der Schaar 53; A. Scherpen- huysen 90; D. Schoon 38; A. P. ter Schuui 43; M. L. H. Smit 39; Ghr. Smits 63; C. Spaans 27: J. H. Spek 14: Chr. Steenken 75; G. Th. van der Stoop 83; P. B, Swart 6; J. Veldmeyer 69; G. H. J. van der Veldt 99; J. G. W. Veis 37; P. F. van Velzen 42; A. H. A. Versteynen 79; G. H. van Vessum 15; C. A. Vink 67; A. J. C. Voorvelt 4; N. W. Vijzelaar 105; J. M. van Welsum 12; E. J. Wigchert 91; N. J. Wiggers 40; W. J. Wiggers 78; H. B. Wisker 1; L. Wisker 31; Th. J. Wolters 30; J. Wurtz 81; J. van Zeeland 35; E. Zeevat 84; W Zoet 22; L. M. Zuidgeest 106; J. Zwan 61; A Zijlstra 25. Er waren 146 personen ingeschreven, waarvan er 38 voor goed ongeschikt waren verklaard, zoodat er 106 personen geloot hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1