mlmgd feniEuws DE SPAARNEBANK Minister Weiter naar Nederland. Het Fransche front in Marokko. De besprekingen tusschen Briand en Chamberlain. Geen meeningsverschil tusschen Frankrijk en België. De publicatie der Fransch- Spaansche vredesvoorwaarden. Koning Faisal naar Europa. *TrT RfZOEK VAN FT. M. ÓE KONINGIN. Het onderwijs aan de School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten. Trekking van Donderdes 6 Aug. 2e klasse 4e Hist. v HOOGE PRIJZEN 18323 ƒ20:000-. 347 1000. Prijzen van van ƒ30. 392 1287 1385 1399 1438 1572 1860 2314 2780 2821 3302 "373 3384 3958 4000 4007 4180 4448 4481 4534 4728 4960 5116 5258 5608 5736 5860 5926 6002 6277 6733 6806 6857 7455 7674 7799 7921 8191 8382 8419 8542 8806 9106 9271 9416 9557 9824 10017 10223 10409 10435 10653 10909 11297 11546 11781 12028 12089 12246 12389 12491 12506 1253» 12668 12899 12915 13030 13199 13438 1362S 14585 15016 15663 15735 15954 16044 16120 16999 17018 17098 17685 17903 18502 18587 18612 19129 19210- 19237 19260 19305 19429 19649 19676 19799 19878 20053 20273 20585 2e klasse 3e lijst: 10748 m.z. 10758. De asphalteering der Kleine Houtstraat. Kinderkoor „De kleine stem". 500V>-I 329 125-27 171V. 141 |l34V« 134*/, Het werk hervat. De Belgische schuldencommissie naar de Ver. Staten. Prof. Woodsworth. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De mijnwerkerskwestie in Amerika. De opstand in Syrië. LAATSTE NIEUWS De Derde Nederlandsche Katholiekendag. Sancte Magdalènaé van Philip Loot's. Deii internuntius werd'bij zijn inkomst in de kerk toegezongen „Ecce Sacerdos Magnus", van Jos Beltjens, De organist der kerk, de heer F. Haring, speelde voor de H. Mis een im provisatie van Philip Loots en na het H. MisofferMarche sölemnelle van Mendelssohn. De Schola Cantorum van Warmond voerde de Gregoriaansche gezangen uit. Om half 11 vingen in verschillende zalen van den Die rentuin vier sectie-vergaderingen aan. In sectie VIII werd besproken: Het aandeel der Ned. Katholieken aan de plastische kun sten", ingeleid door dr. E. Haslinghuis. Voorzitter was Ir. Jos Cuypers, uit Roer mond, terwijl aan de bestuurstafel mede had den plaats genomen, prof. dr. R. Ligtenberg O. F..M., hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht en Jöan. Collette, uit Roermond, De vergadering werd o.m. bijgewoond door 1 den HoogEerw. heer Mgr. J, A. S. van Schaik en prof., dr. J. Witlox, terwijl voor de vele belangstellenden geen zitplaatsen genoeg beschikbaar waren. Sectie X, waarin dr. L. J. Sicking een in leiding hield over ,,Groote Nederl. Katho lieke figuren" was o.m. tegenwoordig Z.D.H. Mgr. H, v d Wetering In sectie XI hield pater H. Raaijmakers een inleiding over „De uitbreiding van het Christendom door Katholieke Nederlanders". Hierbij was o.m. tegenwoordig Mgr. dr. Jan Olav Smit. Alle sectievergaderingen waren bijzonder goed bezet. Men seint ons uit Den Haag: Bij Kon. Besluit van 5 Augustus, is aan het lid van den Raad van Nederlandsch- Indië aan den heer Ch. Weiter, opdracht verstrekt, zich, in verband met zijne voor genomen benoeming tot minister van Ko loniën, naar Nederland te begeven. MADRID, 6 Aug. De toestand van het Fransche front is niet bijzonder bevredi gend, hoewel.Uzzau van vijanden gezuiverd is en Azjau is veroverd. De Riffs maken ech ter groote propaganda achter het front, met het gevolg, dat vele stammen afvallig geworden, zijn. Bij Melilla dreigt een nieuw offensief der rebellen. Versterkingen zijn ge zonden. LONDEN 6 Aug. *De Daily-Tel. ver neemt, dat het voornaamste punt dat be sproken zal worden door Briand en Cham berlain, een door de Fransche regeering ontworpen pact zou zijn. PARIJS, 6 Aug. In tegenspraak met de uit Engelsche bron gepubliceerde be richten over groote meeningsverschillen tusschen de Belgische en Fransche opvattin gen, betreffende de beantwoording van de Stresemann-nota, verklaart de Quai d' Orsay, dat er tusschen Parijs en Brussel volledige overeenstemming bestaat. LONDEN, 6 Aug. Pe publicatie van de Parijsche Matin van de Fransch-Spaansche vredesvoorwaarden aan Abd-el-Krim, heeft groote sensatie verwekt in Londensche kringen. Beweerd wordt, dat deze voor waarden het status van Marokko geheel zouden veranderen. De meeste onderteekenaars van het Al- geciras-verdrag zouden hierover zeer onte vreden^ zijn, vooral Engeland en Italië. Ook de politie.controle door Frankrijk zou voor Italië onaannemelijk zijn, LONDEN 7 Aug. Uit Bagdad wordt gemeld, dat Koning Faisal, Woensdagavond uit Baédad vertrokken is naar F.uropa. Een bespreking. De heer Jhr. F. M. L. baron van Geen -particulier secretaris van H. M. de Konin gin, had hedenmorgen ten stadhuize een on derhoud met den heer C. Maarschalk, bur- ïeestervan Haarlem. band met het ter perse gaan van het vraag programma, wordt op een directe inzen ding dier opgaven aangedrongen. Naar aanleiding van het gevaar, dat het bestaan van bovengenoemde school bedreigt, schrijft men ons nog het volgende: De School voor bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten te Haarlem neemt onder de onderwijsinrichtingen van Nederland een geheel eigen plaats in, door de in die School gevolgde werkwijze. In de eerste plaats draagt het onderwijs een zee:; bijzonder karakter, doordat de les sen gegeven worden door leerkrachten, die slechts enkele dagen per week onderwijs ge ven en de overige dagen in de practijk van het door hen gedoceerde vak als architect, sierkunstenaar of grafisch kunstenaar of an derszins zelfstandig werkzaam zijn. In de school werkt geen leeraar, die meer dan uiterlijk 214 dag per week ies geeft. Hierdoor blijkt het onderwijs voortdurend in contact met het kunst-technische leven, dat de leerlingen na afloop hunner studie zullen moeten ingaan. In de tweede plaats is de methode, vol gens welke het onderwijs gegeven wordt, an ders, dan die, welke op middelbaar-techni sche scholen en andere kunstscholen wordt gevolgd. Ook hierin is de Haarlemsche school voor Bouwkunde, Versierende Kun sten en Kunstambachten in 't Nederlandsche kunst-technische onderwijs een unicum, dat in de laatste paar jaren hier en daar op scho len gedeeltelijk wordt geimiteerd. In een logischen groei gedurende vele jaren, is de in 't Haarlemsche instituut zelf onbloeide en geleidelijk uitgebouwde arbeidswijze slechts daar een sterk gedacht geheel gaan vormen, waarin de methode tot in alle onderdeelen logisch doorgevoerd wordt. In het algemeen wordt bij onderricht in bouwkunde en andere kunst-technische vak ken uitgegaan van de gedachte, dat de leer ling eerst een technischen grondslag moet hebben, alvorens van eigen gevoel voor schoonheid in zijn werk te mogen blijk geven. Van deze opvatting getuigen de leerplan nen van alle middelbaar-technische scholen. In de Haarlemsche school voor Bouwkunde Versierende Kunsten en Kunstambachten echter is het onderwijs gebaseerd op de ge- dacahte, dat gevoel voor het schoone niet als een bepaald leervak in een bepaald stu diejaar kan ingevoerd worden, want dat aesthetische aanleg een eigenschap is van den leerling, die hij als aanleg medebrengt en die in hem van den beginne aLmoet wor den levend gehouden en ontwikkeld. Een volledige bouwkunde-studie omvat een dagelijksche behandeling van het tech nisch gedeeltee gedeelte, maar van den aan vang der studie af moet de leerling in de gelegenheid zijn, om eigen technischen aan leg door het onderwijs geleidelijk te ont wikkelen en te zuiveren. Het door jarenlange onderwijspractijk ge- gerijpt inzicht, dat he t onderwijs dezer school beheerscht, berust op goede paeda- gogische inzichten. Deze goede sfeer, te scheppen, is alleen mogelijk, wanneer de aesthetische zijde der inrichting doartoe vol doende is uitgebouwd. Te concludeeren is, dat de bouwkunde els technisch-kunstvak thuisbehoort op de tech nische kunstschool en niet op de technische school zonder meer. In de derde plaats is het onderwijs pr steeds op gericht geweest en ook hierin heeft de school een eigen karakter, de door den leerling meegebrachten aanleg voor het door hem gekozen vak te versterken en zoodanig daaraan leiding te geven, dat zijn eigen kracht zoo gunstig mogelijk medewerkt en tot ontwikkeling komt. Dus zelfontwikke ling onder leiding. De leerstof, ou deze wijze verwerkt, zal voor den leerling rijk aan inhoud en vruchtdragend blijken. Dat men het belang der school in de kunstwereld in breeden kring erkent, wordt wel bewezen, door het feit. dat ver schillende architecten van naam hunne kin deren aan het onderwijs der School toever trouwen of anderen adviseeren, de bouw kundige opleiding der school te gaan volgen. Vele leerlingen, die in den loop der jaren het einddiploma der school verkregen, heb ben zich in de maatschappij een goede plaats verworven en verrichten daar voor de gemeenschap nuttigen arbeid Dat de school voer bouwkunde enz. op tot de drie uitgenoodigde Nederlandsche scholen behoort en daar met hare expositie een zeer goeden indruk maakt, mag niet onvermeld blijven. Ook de historische ontwikkelling der School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten te Haarlem, :s een niet te onderschatten facor bij de be paling van hare waarde. Reeds ongeveer 30 jaar geleden gaf wijlen de heer K. P. C. de Bizel, onze bekende Nederlandsche architect, aan de School onderricht. Onder leiding van verschillende architec ten van naam heeft de school, zich in die 30 jaar in geleidelijken groei ontwikkeld tot het tegenwoordige onderwijsinstituut, waar van met den directeur, den heer Verkruy- sen, de architectleerkrachten de heeren Vorkink en Blaauw en de decoratief-grafi- sche kunstenaar, de heer de Jessurun de Mesquita thans de hoofdleiding hebben. De school heeft dus een beduidend verleden. Het opheffen van een dergelijk tot prach tige eenheid van werkwijze samengedacht geheel, beteekent het vernietigen van een midelpunt van ernstigen cultureelen arbeid, middelpunt van ernstigen cultureelen arbeid, zeker behoefte hebbende samenleving een groot verlies zou beteekenen. Want verdia- ping van leven wordt bevorderd door ern stig onderwijs waarin iedere gezindheid welkom is en zich een weg kan banen door eigen kracht onder vakkundige leiding. Een belangrijke factor in het welslagen van het onderwijs is zeker het gebouw. De school^ is voorzien van goed ingerich te oefenwefkplaatsen voor het beoefenen der houtbev/erking en het meubelmaken en van afzonderlijke localen voor het teekenen naar levende dieren en naar naakt en ge kleed model. Een grafische afdeeling met persen vóór het drukken van litho's, etsen en houtsneden en ateliers voor boetseeren en beeldhouwen en het gieten van maquet- ten bieden den leerling mede ruimschoots gelegenheid tot veelzijdige oefening. Een gehoorzaal voorzien van projectie- apparaten ook voor filmprojectie maakt het mogelijk o.a. het onderwijs in kunstgeschie denis en technieken zoo veelzijdig mogelijk te verduidelijken. Het eventueel verliezen van het gebouw voor het onderwijs ware, tenzij er een an der bruikbaar gebouw voor in de plaats werd gegeven, een voelbare schade. Alles bijeen genomen, zou het voor het onderwijs als voor de gemeenschap, die haar krachten uit het onderwijs betrekt, zeer te betreuren zijn, indien op welke wijze ook aan deze school, die een eenig geval in den lande is, moeilijkheden, in den weg werden gelegd, die haar bestaan zou den bedreigen. Moge het zoo zijn, dat deze gevaren nog voorkomen kunnen worden. Nog deelt men ons mede, dat de voor? stelling, als zou de school deels in de Quel- linusschool te Amsterdam, deels in de Mid delbaar-Technische Schooi te Haarlem kun nen worden ondergebracht, onjuist is. De leeraren worden van het onderwijs uitgeschakeld en de leerlingen zouden in het geheel anders gerichte onderwijs van de M. T. S. moeten invallen, bij de aldaar wer kende leerkrachten. De school waxM ^us 439e STAATSLOTERIJ. Tijdens de werkzaamheden in de Kleine Houtstraat, mag de Schagchelstraat maar in één richting bereden worden en wel van de Anegang naar de Ged. Oude Gracht. Een bord, met „verboden in te rijden" fs geplaatst aan de Oude Gracht-zijde, ter wijl op den hoek Anegang—Schagchelstraat tijdelijk een verkeersagent heeft post ge- Vrijdagavond komen hier ter stede een 120-tal kinderen, allen leden van het kinder zangkoor „De kleine stem uit Nijmegen. De jeugdige zangers zullen hier om 7 uur des avonds aankomen. Vergezeld van het kinderkoor „De kleine «tem uit Haarlem en de muziekvereeniging ^Excelsior' zuilen de kinderen naar de Gem. Concertzaal gaan, waar ze onthaald zullen Worden. 0e Hinderen zullen hier 5 dagen verblij ven. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden iets vaster. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4% NederL 1917 7% N.-L 1921 A... 6% N.-L 1923 D... holL Lloyd Oude Vaart dito Gem. EigendL Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot HolL Stoombipot H. V. A. a....... Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank L dische Bank CerL Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. C?>mp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Sérbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda abasb Comm. Maxwell MELBOURNE, 6. Aug. De zeelieden hebben het werk hetvat in de Australische havens. NEW-YORK, 6 Aug. De Belgische schul dencommissie is hier aangekomen. CAMBRIDGE (Massachussets), 6 Aug. Prof. Joh, Woodsworth, prof. in de geologie aan de Havard-Universiteit, is overleden. 6 AUGUSTUS EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN PARIJS ATLANTIC-CITY, 6 Aug. - De mijn werkers hebben aan een commissie van zes, aan het hoofd waarvSn Lewis staat, op dracht gegeven om- f Sept. de staking te pro- clameeren, als dit noodzakelijk is. BAGDAD, 6 Aug. De Fransche luafï- macht-coöperatie in Syrië, had ten gevolge, dat 22 vijanden werden gedood en velen gewond. BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGFN OSLO NEW-YORK ROME Onze speciale correspondent seint ons uit 's-Gravenhage: Het enthousiasme, dat gisteren heerschte onder de in alle vergaderingen buitengewoon talrijke bezoekers, een enthousiasme, dat geen feu de paille heeten mag maar dat diep genoeg bezonken was het Hollandsch- Vlaamsch Congres getuigt het om reeds dadelijk geconsolideerd te worden in po sitief tastbare resultaten, versterkt als het nog is in de avondvergaderingen, belooft dezen sluitingsdag tot een prachtige mani festatie te maken van Roomsch gevoel, Roomsch bewustzijn en Roomsche kracht De Pauselijke Internuntius bij het Neder landsche Hof, Zijn Exc. Lorenzo Schioppa wijdde dezen dag in met het opdragen van een plechtige Hoogmis hedenmorgen te half 9 in de kerk van de H.H. Antcnius en Lo- dewijk aan de Prinsessegracht, daarbij ge assisteerd door dén Hoogeerw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin, als presbyter-assistens, den Hoogeerw. Heer Th. F, Ebbinkhuijsen_en den H.Eerw. Hooggel. Heer J D J. Aengenent als troondiakens, den Z.Eerw. Heer pastoor S A. J, Gilissen en den Zeereerw. Pater K. Vriend, resp. als diaken en sub-diaken, terwijl de lagere assistentie evenals de vo rige dagen, verricht werd door theologanten van Warmond. Het priesterkoor was fraai versiert, terwijl de kerk geheel gevuld was met geloovigen. In het koor hadden plaats gneomén baron Van Wijnbergen, mr. Heerkens Thijssen en dr. Deckers. Uitgevoerd werd door het versterkte zang koor der parochie de Missa In Hoaorem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2