Insectenplaag Verkeersongevallen. Breestr. 32 - Telef. 12004 Sportvertooningen van R.-K. Meisjes. Verkiezing vari twee gedepu teerden van Zuid-Holland. De niet-stemmers. Minister Colyn naar het Buitenland. De eerste Ministerraad. f Zestiende Nederlandsche f Philatelistendag. Koninklijke paleizen. By het heengaan van Min. Aalberse LUCHTVERKEER. Het verkeer op de vliegvelden in Juli. SPORT EN SPEL. CRICKET. JJKc ehman S. Posthuma H. van Manen GYMNASTIEK. ZEILEN. DAMMEN. Districtsvergadfering. GEMENGD NIEUWS. Een afgrijselijk ongeluk. Een droevig ongeluk. De onveilige staatsmijn „Hendrik". Ernstige aanvaring op den Rijn. Ernstig ongeluk te Arnhem. LAATSTE NIEUWS, Nieuwe diamantvelden ontde) in Zuid-Afrika. Abd-el-Krim zendt afgevaardig den naar Frankrijk? Botsing tusschen stakende mijn werkers en werkwilligen. Poincaré en de nieuwe Franr.che leening. Ernstig verkeersongeval. De ontploffing in het munitie depot te Plevna. Op de warme Zomerdagen zijn INSECTEN in Uw huls niet slechts LASTIG, maar GEVAARLIJK en een niet te dragen kruis. Deze plaag kunt gjj bestrijden, en het kost U haast geen geld. Koopt eenvoudig een busje INSECTOL van JAN VOORNEYELD. In busjes verkrijgbaar vanaf 50 cents. I De secretaris der N. G. K. schrijft in het R.K. Gymnasfiekblad het volgende inzake het bisschoppelijke verbod betreffende in 't openbaar optreden van turnsters: Zooals de meeste lezers zullen weten, werd in het voorjaar door de N, G. F. (de R.-K. Nationale Gymnastiek-Federatie) in samenwerking met de R.-K, Nationale Leerarenvereeniging een schrijven gezon den aan ons Doorluchtig Episcopaat, waar in gewezen werd op den nadeeligen in vloed van het bekende verbod op de ont wikkeling van het gymnastiekwezen in R.-K. verband. Mef het oog op dit laatste werd H.H, D.D. H.H. verzocht het verbod te vervangen door een mildere bepaling, j Het Doorluchtig Episcopaat blijkf echter ,van meening, dat de nadeelen niet opwe gen tegen de goede uitwerking, gezien het volgende schrijven van de secretaris der :N. G. F. van den Bisschop van Haarlem ontving'. Ifearlem ,7 Juli 1925. Mijne Heeren, Namens H.H, D.D. H.H. de Bisschop pen van Nederland, deelen wij UEd. bij deze mede dat het Doorluchtig Episcopaat blijft bij zijn besluit, dat alle openbare sportvertooningen van meisjes en vrouwen verboden zijn. Inmiddels verblijven wij met alle hoog- >ehting: Uw dienaar in O.H. t t, w.g. A. J. CALLIER Bisschop v. Haarlem Hiermee wordt dus duidelijk te kennen gegeven dat er geen bezwaar bestaat te gen besloten gymnastiek-beoefening, maar wel tegen uitvoeringen en wedstrijden op gymnastiek gebied, welke voor niet-mede- werkenden toegankelijk worden gesteld. Dit geldt niet alleen voor R.K. Dames- turnvereenigingen, maar voor alle R. K. vrouwen en meisjes, onverschillig of zij lid zijn van een R.K. vereeniging of niet. Ook mogen turnafdeelingen van meisjes- patronaten niet optreden op oudersavon- den, (dit is althans, naar ik uit de beste bron weet, de interpretatie van den Bis schop van Haarlem.) Velen mogen dit besluit betreuren, vele anderen zullen er zich om verheugen. Hoe het ook zij: het Doorl. Episcopaat heeft gesproken en de causa is finita. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland heeft aan H M. de Ko ningin machtiging gevraagd tot het bijeen roepen van de Staten dier Provincie in een buitengewone zitting op Donderdag 3 Sept. 1925, des namiddags te 2 uur, ten einde over te gaan tot de benoeming van twee leden van het College van Gedeputeerde Staten, ter vervanging van de heeren Mrs. V. H. Rut gers en J. Schokking, die tengevolge van hun benoeming tot minister, resp van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Justitie, hebben opgehouden lid der Staten te zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft aan de burgemeesters verzocht omtrent den datum van oproeping van nalatige kie zers overleg te plegen met het kantonge recht. Voorts noodigde de minister de burgemees. ters uit om hem, door tusschenkomst van den Commissaris der Koningin, een rapport uit te brengen omtrent de uitvoering, door den burgemeester aan art. 149 der Kieswet, om trent de vervolging van nalatige kiezers bij de stemming op 1 Juli j.l gegeven. De minister-president, de heer Colijn, is heden, Donderdag, met verlof naar het bui tenland vertrokken. De aangekondigde eerste Ministerraad van bet nieuwe kabinet heeft Woensdagmiddag half twee plaats gehad. Uit Maastricht wordt gemeld: Zooals reeds vroeger werd gemeld, zal de zestiende Nederlandsche Philatelistendag van 28 tot en met 31 Augustus a.s te Maastricht worden gehouden. De organisatie daarvan is opgedragen aan de Postzegelvereeniging Zuid-Limburg", die bij deze gelegenheid de eerste Limburgsche Postzegeltentoonstelling zal organiseeren in de voormalige Dominicanenkerk, waarvan de opening zal plaats hebben op Zaterdag 29 Augustus a.s. te 3 uur n.m tegelijk met de opening van den Philatelistendag. Het eere-comité is samengesteld uit de heeren Mr. E. Baron van Hövel tot Wester- fher, commissaris der Koningin in Limburg; Mr. L B, J. van Oppen, burgemeester van Maastricht; J A. Feickens, waarn. inspecteur der Posterijen en Telegrafie,' P. C. Ising, di recteur van het postkantoor te Maastricht; J. M. J, Schaepkens van Riempst Jr., voor zitter der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Maastricht; Cl Smeets, voorzitter der Sociëteit Momus; G. N. van der Schoo- ren, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Postzegelverzamelaars en W. Bigwood, voorzitter van de Fédération des Cercles Philatéliques de Belgique Het congres zal worden gehouden op Maandag 31 Augustus a.s. in de bovenzaal der Sociëteit Momus, Hier zullen een viertal voordrachten wor den gehouden en wel door den heer L. de Raay te Watergraafsmeer over „Postzegels als millionnairs";' door den heer Dr. P. H. van Cittert te Utrecht, over het onderwerp: „Is het gewenscht te streven naar ééne al gemeen e Nederlandsche Philatelisten-Ver- eeniging?"; door den heer Mr. E. Bonn te 's-Gravenhage over de vraag: „Wat heeft de Haagsche tentoonstelling geleerd?" en door den heer P. Vredenduin Jr. te Amersfoort 1 over het onderwerp: „Herinneringszegels". Voor deze voordrachten wordt de wissel beker uitgeloofd. Met voldoening kan de Postzegelvereeni ging „Zvfd-Limburg" constateeren, dat het aantal inzendingen voor de tentoonstelling zeer groot is. DE ZUIDERZEEVISSCHERS BIJ DE RIJNVAART. Oficieele ontvangst te Duisburg. Uit Duisburg wordt gemeld: De deelnemers aan den tocht van het In structie-vaartuig „Prins Hendrik", van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, naar den Rijn, in verband met de mogelijkheid van plaatsing van Zuiderzeevisschers bij de Rijnvaart, zijn Woensdag de gasten van het gemeente-bestuur van Duisburg geweest, woensdag werd op een door het gemeente- "Bestuur van Duisburg beschikbaar gestelde' boot een tocht door de haven en naar het Rijn-Herne-kanaal gemaakt. Namens het gemeentebestuur werden de deelnemers ontvangen door den burgemees ter van Duisburg, den heer Dr. Maiweg en namens het havenbestuur door den Regie- rungs-baumeister Bayer. Na bezichtiging van de Schippersbeurs bood het gemeentebestuur een diner aan, terwijl vervolgens een be zoek werd gebracht aan het Schifferheim te Ruhrort ,waar zoowel Duitsche als Ne derlandsche schipperskinderen worden op genomen om aan den wal onderwijs te ont vangen. De deelnemers aan den tocht, onder wie de burgemeester van Edam, de heer Van Kolfschoten, als voorzitter van de Vereeni ging van Zuiderzee-gemeenten en den heer B. Demmer, als voorzitter van het Centraal- Comité tot Steunverleening aan Schippers kinderen, te Volendam, stonden te Duisburg onder leiding van den Nederlandschen con sul, den heer A. van Lith, De Intendant der Koninklijke Paleizen te 's-Gravenhage vestigd er de aandacht op, dat het Paleis Noordeinde en het Huis ter Bosch op Zon. en Feestdagen niet voor het publiek te bezichtigen zijn. ZIJN ZEVENJARIG BEWIND. Inn,De Volkskrant" schrijft K. (het Tweede Kamerlid C. J, Kuiper) onder het opschrift „Aalberse's zevenjarig bewind", o.m.: „De.eerste vier jaren van Aalberse's be wind vormen een buitengewoon vruchtbare periode in den socialen ontwikkelingsgang van ons volk, niet alleen door de gunstige omstandigheden verwekt, maar óók in de be langrijke mate bevrucht door de groot werk kracht en den sterk ontwikkelden zin voor sociale gerechtigheid, die zijn gansche le venswerk kenmerkt. Ja zeker, op de vier vruchtbare jaren zijn de drie improductieve magere jaren gevolgd, maar in onzen kring is het niet aan de aan dacht ontSnapt, dat de heer Aalberse niette min op zijn post bleef om zijn werk te blij ven beschermen tegen de vernielende ten- denzen waardoor het in hooge mate werd bedreigd. Neen, al is er de laatste drie jaren aan Arbeid niet veel positiefs gebeurd, ze waren toch niet zonder verdiensten, omdat met groote vastberadenheid werd behouden wat misschien anders aan cultureele goederen voor de toekomst zou zijn verloren gegaan. Anderzijds was het zijn haasten vrienden niet onbekend, hoe zwaar het den minister zelf viel, dat de omstandigheden hem buiten staat stelden aan zijn verdere positieve plannen uitvoering te geven. Deze gedwongen passiviteit was hem heel wat moeilijker dan het dag- en nachtwerk in de eerste jaren van zijn bewind." Naarmate de moeilijkheden der. laatste ja ren vergeten kunnen worden, zoo besluit de schrijver, zal ongetwijfeld het geheele ze venjarige bewind van den heer Aalberse worden begrepen en gewaardeerd. In de maand Juli is Schiphol, de luchtha ven van Amsterdam, aangedaan door 566 verkeersvliegtuigen van de regelmatige in ternationale luchtroutes en door 96 militai re toestellen. Er hadden 92 bijzondere vluch ten plaats. Waalhaven de luchthaven van Rotterdam, werd aangedaan door 310 verkeersvliegtui gen. Er hadden 115 bijzondere en proef vluchten plaats en 29 militaire toestellen de den de haven aan. Dit vliegveld werd in Ju li bezocht door 11.272 personen, waarvan 2298 schoolkinderen Te zamen maakten op de beide vliegvelden 565 personen gebruik van de geboden gele genheid tot het maken van een pleizier- vlucht. Het geheele inkomend en uitgaand ver voer over de Nederlandsche vliegvelden be droeg in de maand Juli: 3071 K.G. post, 1326 K.G, pakketpost, 36488 K.G., goederen en 2130 passagiers. Mr HAMBURGERS XI FORESTERS. (lste dag.) FREE Om 12 uur trekken de Engelschen naar de wickets en openen met Lr. Col. Johnston en Maitland op het bowlen van Rincken en Eigeman. Op 17 valt het eerste wicket, als Wempe een keurige vang aan leg doet, na eerst verscheidene meters geloopen te heb ben. Maitland had 7 runs fescoord en wordt opgevolgd door Hollins, die echter weer direct kan vertrekken, daar Leeser hem met den eersten bal van den nieuwen over vangt. Het volgende wicket kost meer tijd, daar de Engelschen voorzichtiger zijn gaan spelen. Rincker krijgt op 36 Hake l.b.w. en het is weer Leeser, die op 45 door een fraaie vang mej. Cooper laat ritireeren. Hambur ger brengt dan verandering in den aanval, welke spoedig succes brengt, daar East M. C. Donell voor 12 cleaut (5 voor 58). Als geluncht wordt zijn er 70 runs voor het verlies vana 5 wickets, zoodat het begin voor de Hollanders bemoedigend is. Eerst om bij half drie zetten Johnston en Burlton hun innings voort. De 100 is nu spoedig op. Even later nemen Rincker en Eigeman den bal weer ter hand. Johnston krijgt dan een leven als hij aan leg door Olivieraden N. R. R.-traines gemist wordt. Op 117 begint de regen ook een woordje mee te spreken. Om 4 uur wordt de innings weer vervolgd. Johnston en Burlton gaan nu vrijer spelen op het opdrogende wicket. Het veld, waaraan schijnbaar veel zorg is be steed, heeft het vele hemelwater gelukkig god in zich opgenomen. Als er 144 runs zijn, wordt Burlton gemist, maar den volgenden bal doet Johnston voor een niet onverdien stelijke 63 verdwijnen, als de captain door Eigeman op diens eigen borden gevangen wordt. Rincker heeft dan weer eens de bal ter hand genomen en bowlt met een full-pitch Burlton, die een snelle en solide 44' had gescoord, slechts op 't laatst door een kans ontsierd. Om vijf uur wordt gestopt voor de thee. Er zijn dan 165 runs, terwijl nog 3 wickets moeten vallen. v. d, Chijs neemt dan de bowlen van Eige- maan met succes over, want zijn eersten bal wordt door Taylor in banden van den V.R.R. trainer gespeeld. Kort daarna doet East een zeer fraaie slips-catch, wardoor de stand 168 voor 9 is geworden. Bankes scoort snel 12 runs en wordt dan door v. d. Chijs gebowlt. Het totaal is dan met inbegrip van 15 extra's 179. Over het algemeen vonden wij het batten der Britten niet zoo goed als in Haarlem. De Hollanders openen eerst om bij zessen met Eigeman en v. B'ooven. Het begin is even treurig als aan de Spanjaardslaan: als slecbts 3 runs gescoord zijn, is het openings- paar reeds verdwenen. Rincker wordt te wild en vertrekt op 10 (l.m. 5) maar met Ollivierra en Schill op de mat, treedt een verbetering in. Vooral de eerste krijgt er na een voorzichtig begin het oog in en de 30 is spoedig op het scoringbord. Verandering in den aanval heeft geen succes. Om onge veer zeven uur wordt gestopt. Er zijn dan 42 runs voor het verlies van 3 wickets. De volledige scores luiden: jwPbJ.jjlaejeaa T3faeafea.ahs -s -.e gggg Free Foresters, lste innings: 1. Lt. Col. A. Johnston, c. aud b. Eigeman 63 2. J. Maitland, c. Wempe, b. F. Rinker 7 3. F. H. Hollins, c. Leeser b. Eigeman 0 4. H. D. Hake, lbw. F. Rincker 6 5. Maj. K, E. Cooper, c. Leeser, b, Eigeman 6 6. H. C. Mc. Donell, b. East 12 7. H. F. Burlton, bowled, F. Rincker 44 8. W. H.Taylor, c. Ollivierra b, v. d. Chijs 8 9. F. H. D. Joy, c. East, b, v, d. Chijs 6 10. G. Bankes, bowled v. d. Chijs 12 11. G. Wilkinson, not out 0 Extra's 15 Totaal 179 Bowlingcijfers; Rincker 3 voor 49; Eigeman 3 voor 38; East 1 voor 33; Ollivierra 0 voor 34; v. d. Chijs 3 voor 10. Mr. Hamburger XI, lste innings: 1. Eigeman, bowled, W. H. Taylor 1 2. H. v. Booven, bowled, F. H. D, Joy 1 3. Ollivierra not out 24 4. F. Rincker, c. Johnston, b. Taylor 5 5. A. Schill, not out 8 *6 Mr. Hamburger 7. R. Vis 8. Leeser to bat 9. J. v. d. Chijs 10. P. G. East 11. A. Wempe Extra's 3 Totaal 42 FLAMINGO'S FREE FORESTERS. (Tweede dag). DE ENGELSCHE GASTEN WINNEN MET 7 WICKETS. 0 Dinsdagmorgen 11 uur zetten Hake_ en Cooper hun op 363 gestaakte innings voort. Beiden bespelen de bowlery met gemak en ondanks herhaaldelijk changen gaat de 100 zonder verder wicketverlies op. Eerst nadat een stand van ruim 70 runs was opgezet op 136 valt het wicket van Cooper leg before Posthuma Sr. Twee runs later heeft de veteraan weer succes, als van Manen Mac Donell het beste Engelsche bat mooi in de slips vangt. (5138) Burlton houdt Hake weer langer gezel schap. Beiden scoren vlot en met een vier maakt de Engelschman de helft van een century vol. 173 runs bedraagt het totaal, wanneer Burlton bij Jansen voor zijn palen kruipt. Hij had een goede 27 gescoord. Op een score van 64 kan eindelijk de lange Engelschman Hake retireeren, door Schill op cover point gevangen. De grootste tegenstand is nu gebroken, en alleen Taylor, die in den beginne door Vis gemist werd en toen brutaal ging spelen, produceert een flinke score 54. Het totaal wordt 284. Jansen met 4-—93 veroverde de meeste wickets. Het fielden der Hollanders was uitstekend, het oppikken van Schill, v. Manen en Jansen af. Omstreeks kwart voor drie openen Jansen en van Manen de tweede innings der Hol landers. Jansen wordt op een totaal van 15 door Taylor gecleand, terwijl van Manen 25 runs later als slachtoffer van een slip- catch van Mc Donell valt (241). Beiden hadden een uitstekende innings en vooral het goede runnen viel op. A. Schill staat bijzonder „steady" te spelen en ziet verschillende batsmen sneven. Ook Vis en Bouwmeester zorgen voor een goede score. Vis kroop echter door het oog van de bekende naald, toen een bal van Mc Donell zijn wicket raakte, doch de bails niet afvielen Hij kon 26 runs noteeren voor hij op Cooper, die Joy met bowlen vervangen had, gevangen was door Taylor. Bouwmeester bracht het slechts in samenwerking met Schill, die in deze periode verscheidene bounderies scoorde tot 24, toen ging hij l.b.w. Taylor. Kessler stonewallde vreeselijk en door zijn besluiteloosheid in deze innings werd de match verloren, daar door het verdedigen de spel een te laag eindtotaal werd bereikt. Kessler (9) en van Eeghen (2) verdwenen voor op een totaal van 156 Schill door Burlton die met Taylor'gechanged had gebowld werd. Uitgezonderd een snelle innings van Koele- man 20 wordt niet veel meer gescoord en het eindtotaal wordt 182. Burlton met 38 had pracht cijfers, Hierna gaan de Free Foresters weer in om te trachten 99 runs te scoren in de nog be schikbare drie kwartier. Zij slagen hier in voor het verlies van drie wickets. Het einde was bijzonder spannend. Nog drie minuten was te spelen en 8 runs noodig. Cooper sloeg den eersten bal van Jansen voor 6 naar de Houtkant en de tweede bal leverde een twee op. Hierna werd gestopt. De Engelsche gasten winnen dus met 7 wickets. J. A. B. De scores van den tweeden dag luiden le innings Free Foresters Johnston bowled J. Koeleman 15 Maitland C. G. Bouwmeester b. M. Jansen 30 Hollins bowled J. Koeleman 5 Flake c. A. Schill b. van Manen 64 Cooper l.b.w. C. J. Posthuma 39 Mc. Donell c. van Manen b. C. J. Posthuma 1 Burlton l.b.w. M. Jansen 27 Taylor l.b.w. Schmeink 54 Joyc. Bouwmeester b. Jansen 13 Bankes bowled Jansen 18 Wilkinsons not out 0 Extra's 18 Totaal 284 Wicketval 1—43(1), 2—51(2), 3—63(3), 4—136(5), 5—138(6) 6—173(7), 7—208(4), 8—228(9), 9—272(8), 10—284(10). O M R W 27 1/6 3 93 4 37 1 58 2 45 2 27 6 1 Flamingo's 2e innings. M- Jansen bowled Taylor 10 H. v. Manen c. Mc Donell b. Cooper 23 A. Schill bowled Burlton 48 R. Vis c. Taylor b. Maj. Cooper 26 Ir. G. Bouwmeester l.b.w. Taylor 24 Mr. H. A. J. Kessler c. Wilkinson b. Burlton 9 J. v. Eeghen c. Baaker b. Burlton 2 J. Koeleman c. Mc Donell b. Joy 20 J.J.Smeink bowled Joy 0 S. Posthuma bowled Joy C. J. Posthuma not out 4 Extra's 9 Bowlingcijfers Free Foresters i Joy 3—54 W. H. Taylor 2—28 Mc Donnell 051 Maj. Cooper 2—22 H. D. Hake 0—10 Burlton 38 Val der wickets 115 (1), 241 (2), 3—72 (4), 4—120 (5), 5—147 (6), 6—149 (7), 7—156 (3), 8—159 (9), 9—171 (10), 10— 182 (8). Free Foresters 2e innings Mc Donnell c, Posthuma jr. b. Jansen 10 Maitland c. Kessler b. Jansen 11 Hollins not out........48 Hake st. v. Eeghen b. Posthuma 17 Cooper 11 Extra's1 Totaal 99 Val der wickets 115 (1), 225 (2), 381 Bowlingcijfers Jansen 250 Posthuma Sr. 147 KON. NED. GYMN. VERBOND. De Technische Commissie van het K. N. G. V, heeft besloten, dat de wedstrijden voor de athletiek-kampioenschappen van het K. N. G. V. zullen gehouden worden op Zondag 20 -September op het terrein van het clubhujs „De Werve" te Rijswijk. De kampioenschappen omvatten de vol gende nummers: Dames: 80 M. hardloopen, speerwerpen, vèrspringen met aanloop, hoogspringen, 4 X 80 M. estafetteloop. Heeren: Vèrspringen met aanloop, hoog springen, polstokhoogspringen, hink-stap- sprong, speerwerpen, discuswerpen, kogel- stooten, 100, 400 en 1500 M. hardloopen, 4 X 100 M. estafetteloop. Alleen leden van het K. N. G. V, kunnen aan deze kampioenwedstrijden deelnemen, terwijl een deelnemer, uitgezonderd het nummer estafette, niet meer dan aan drie nummers deelnemen; bijvoorbeeld: 1 loop-, 1 spring- en 1 werpnummer. De inschrijving is opengesteld tot 10 September. GEWEST NOORD-HOLLAND K. N. G. V. Het Gewest Noord-Holland van het K. N. G. V. heeft besloten tot het houden van een tuindag en wel te Schagen op 6 Septem ber a.s. Het programma voor dezen tuindag luidt: 's morgens athletiekwedstrijden voor dames en heeren, terwijl 's middags een afwisse lend programma zal worden uitgevoerd. De vrije oefeningen zoowel voor dames als voor heeren zullen zulks met het oog op de vacantie prima vista worden uitgevoerd. In drie graden zullen er gymnastiekwed- strijden worden gehouden, gelijktijdig zullen verschillende vereenigingen met eigen ge kozen nummers optreden. Aan het einde zullen de estafette verloopen worden: da mes 4 X 80 M„ heeren 4 X 100 M. Het middagprogramma wordt voorafge gaan door een optocht van alle deelnemen de vereenigingen door Schagen. Ook zal des middags nog een demonstratie worden gegeven van het honkbalspel, teneinde de turnsters en turners met dit spel te doen kennis maken. Aan den geheelen turndag gaat een Eere avond vooraf waar onder meer zullen op treden: De Halter en Turnlust uit Alkmaar, Bato uit Amsterdam en Carna uit Zaandam. GYMN.- EN SCHERMVER. „CONCORDIA". Daar op de laatst gehouden algem. verga dering van „Concordia" men er niet in ge slaagd was in de vacature van penning meester te voorzien, heeft het bestuur thans de volgende maatregel genomen. De heer K.- van Opijnen, commissaris van adspiran- ten, zal als zoodanig aftreden en het pen ningmeesterschap op zich nemen, totdat zij er in geslaagd zal zijn een geschikte pen ningmeester te verkrijgen. Tot nadere goed keuring der ledenvergadering zal de heer H. H. Kodde optreden als commissaris van adspiranten. Het eerste gedeelte der dual-meet, welke „Concordia" organiseerde met „Olympia" uit Zaandam, vindt plaats te Haarlem op Zon dag 23 Augustus a.s. Voor de beste dames- en voor de beste heeren-afdeeling zijn reeds prijzen beschikbaar gesteld. DE ONE TON v CUP WEDSTRIJDEN. Het Noorsche Jacht wint de derde race. Woensdag is het Noorsche jacht „Jan II" er in geslaagd de derde race der One Ton Cup-wedstrijden te winnen. Frankrijk, dat nog geen enkele overwin ning behaalde, is thans uitgeschakeld en de strijd gaat nog slechts tusschen Noorwegen en Nederland. De „Prines Juliana bracht er gisteren slechts weinig van terecht en verloor met flinken achterstand. Het weer was, in verband met de bijna volslagen windstilte, voor zeilen alles behalve geschikt en het had dan ook maar weinig gescheeld of het Noorsche jacht had zich de ruim verdiende overwinning zien ontgaan, omdat de race niet binnen den voorgeschreven tijd werd volbracht. Geluk kig kwam er tegen het einde van den strijd, na een flinke regenbui, een aardig briesje, waardoor nog veel werd goedgemaakt en de race in elk geval als geldig deed eindigen. Direct na de start komt de Jan II vooraan De Prinses Juliana volgt, terwijl het Frafi- sche jacht de stoet sluit. Bij de eerse boei is de Jan II ongeveer 30 sec. voor op de Prinses Juliana. De Jan II begint nu meer uit te loopen, toch blijkt diens voorsprong bij de tweede boei sléchts tot 45 sec. te zijn vergroot. Nadat de derde boei is gerond, komt het eindeloos lang lijkende rak, waar ook giste ren tot tweemaal toe tcevaligerwijs wind stilte begon te heerschen. Desalniettemin dreeft de Prinses Juliana sneller dan de Jan II en had het zelfs bijna te pakken toen de Noor weer van een klein zuchtje profiteerde, om aan het einde van deze slakkengang-race als eerste met nog 25 sec. voorsprong op den Nederlander, het startschip te ronden. De Franschman is hier bijna 2 minuten ingeloopen. Nu moet voor de tweede maal het eerste rak gezeild en hier krijgt de Prinses Juliana achterstand te boeken, welke haar een ver dere kans op de overwinning ontneemt, In den regen weet de „Illusion" naast de „Prinses Juliana" op te loopen en een oogenblik wordt zelfs gevreesd, dat Hib- ma als derde de eerste boei zal ronden. Hoewel dit niet geschiedt, is de afstand bij den Noof reeds 2 min. 37 sec., terwijl bij de derde boei de „Illusion" alweer I min. 36 sec. achter de „Prinses Juliana" het laatste rak ingaat. De Noor zeilt rustig door en voor de eerste maal gaat hij als eerste door de finish. Einduitslag: 1. „Jan II" in 3.16.26; 2. „Prin ses Juliana" in 3.20. 43; 3. „Illusion" in 3.22.32. Gisteravond hield het District Haarlem en Omstreken van den Ned. R. K. Dambond een vergadering in het gebouw der St. Jo- zefvereeniging. .Aanwezig waren de afgevaardigden van „Dammen is Denken" Amsterdam; „St. Bavo", Heemstede; „De Jonge Dammer", „St. Joseph", Sterk door Oefening" en „Ons Genoegen", Haarlem; „Gez. Samen zijn", Hillegom; R, K, Beverwijksche Dam club, Beverwijk. De heer E. G. Stolvoort leest dë notulen -voor welke onveranderd werden goedge keurd. Hierna komt punt 3: ,Wie is kampioen lste klas," ter tafel. De voorzitter verzoekt de discussies over dit punt zoo kort en za kelijk mogelijk te doen zijn. Voorgelezen wordt een protest van St. Bavo te Heemste de over enkele reeds door de arbitrage com missie besliste partijen. Deze partijen betref fen den wedstrijd Gezellig Samenzijn ISt. Bavo I 119 en Gez. SamenzijnSt. Bavo 1010. Wint St. Bavo deze protesten dan worden de uitslagen resp, 10—10 en 119 voor St. Bavo. Het laatste protest werd door hen ook gewonnen, terwijl St. Bavo in het eerste protest door den heer H. Regouw te Rotterdam in het gelijk en door de heeren P G. van Hout en B. H, M. Stevens in het ongelijk werden gesteld. Het bestuur stelt dus voor Ons Genoegen den titel van kam pioen toe te kennen. De heer Floris protes teert namens St. Bavo tegen dit voorstel en zegt dat den heer Regouw een uitgebreide analyse over de eerste werd gezonden en de beide andere arbitrage-commissie niet. Gaarne vernam hij dan ook op welke gron den de heer Regouw de partij remise ver klaarde. Een schrijven van den heer Regouw wordt voorgelezen waarin deze bericht dat bij de eerste beslissing schijf verkeerd op het bord had gestaan waardoor natuurlijk de uitslag foutief is geworden. De heer van En gelen vindt dat de uitspraak van de heeren P. G. van Hout en B. H. M. Stevens niet bin dend is, daar deze heeren niet officieel door de vergadering als lid van de arbitrage-com missie zijn aangesteld. De heer R. Panneheet die inmiddels de vergadering bestreden heeft en nu het voorzitterschap waarneemt, zegt dat ieder bestuur wel eens gefouteerd heeft en hoopt fouten in het vervolg te vermijden. De heer van de Poel uit Lisse, vindt dat de uitspraak van de arbitrage-commissie geldig is en waarin het competitie-reglement niets vermeld staat dat er tegen beslissingen van deze commissie geprotesteerd mocht worden stelt genoemde heer voor de vereenigingen het zelf maar genomen recht van profestee- ren te ontnemen. De voorzitter vindt dit ech ter niet juist en zegt dat als de arbitrage commissie fouen maakt, deze wel door een protest gerectificeerd kunnen worden. De heer Floris gaat niet met het voorstel van het bestuur om Ons Genoegen kampioen te verklaren accoord en wil de partijen nog maals laten beslissen. De heer Pannekeet wijst op het onzinnige van een derde ar bitrage-commissie. Kapelaan Brinkman is van meening, dat St. Bavo zich bij de 2e beslissing van de arbitrage-commissie moet neerleggen. De heer Van Engelen stelt voor, voor de laatste maal de partij nog eens te laten arbitreeren en door St. Bavo de analyse ook aan van Hout en Stevens toe te laten zenden. Dit voorstel wordt door den heer Bisschop uit Beverwijk ondersteund en door de vergadering aangneomen. Aan genomen wordt eveneens een bestuursvoor stel om alle eerste klas spelers bij competi tiewedstrijden op een klok te laten spelen, waartoe 7 wedstrijdklokken zullen worden aangekocht. Het voorstel 30 zetten per uur te doen wordt tot de volgende vergadering aangehouden. Vervolgens punt 7 der agenda: Bestuursverkiezing. De heeren R. Pannekcet en W. Hopstaken zijn door verschillende omstandigheden genoodzaakt hun functies neer te leggen, erwijl de andere bestuurs leden, de heeren Eg. Stolvoort, G. J. A Roe land en Th. A. Kok herkiesbaar zijn. Als voorzitter wordt na herstemming met den heer L. Y. Floris gekozen de heer G. J. A. Roeland, terwijl hetn ieuwc bestuur, dat nu uit 7 leden bestaat, als volgt is samengesteld: E G. Stolvoort, J. Blokdijk Jr. J. Bier boom, J. Bisschop, N. v. d. Poel en Th. Kok. Met algemeene stemmen wordt de heer R. Pannekeet als eerelid van den Haarlem- schen Districtsbond benoemd. Hierna rond vraag en sluiting. AUTO IN EEN RAVIJN GESTORT, Drie Nederlanders gewond. Uit Zurich wordt gemeld, dat Woens dag, gedurende een tocht van Davis door een pas bij Engadin, op korten afstand van Sur (beneden Engadin), een auto, waarin 5 personen gezeten waren, ten ge volge van het niet functionneeren der remmen, van een steenen brug in een 5 Meter'diepe kloof is gevallen. In den auto waren o.a. gezeten dr. L. A. Rademaker, redacteur van „Het Va derland", in den Haag, mevrouw Costerus Hovy en haar 18-jarigen zoon. Dr. Rade maker is levensgevaarlijk gewond. Hij beeft een schedelbreuk en een gebroken onderarm. Tot 's avonds 8 uur had hij 't bewustzijn niet herkregen. Ook mevrouw Costerus is ernstig gewond tengevolge van een gecompliceerde breuk van het bek ken en van een scheenbeen. Haar zoon bekwam een zware hersenschudding. De gewonden zijn overgebracht naar het zie kenhuis te Samaden. Dr. Rademaker was eerst Zaterdag te Davos aangekomen. Hij wilde het natio nale park gaan bezichtigen. Been aigekneld. Aan de Oude Houthaven te Amsterdam, had Dinsdag een afgrijselijk ongeluk plaats: een arbeider, die daar bezig was, met be hulp van een lier hout uit een schip te los sen, wilde een staaldraad, die over deze lier liep, met zijn voet rechtschuiven. Hierbij gleed hij uit en raakte zijn linkerbeen be kneld tusschen den staaldraad en een rond sel van de hijschinrichting. De andere arbei ders, die op het hulpgeroep kwamen aan- loopen, hadden een half uur werk om den ongelukkige, die reeds stervende was, te be vrijden. Zijn been was bij' de lies totaal af gerukt. Bij aankomst in het Binnengasthuis, waarheen hij per ambulanceboot werd ver voerd, was hij reeds overleden. Volgens de omstanders was dit ongeluk een gevolg van eigen onvoorzichtigheid. Men meldt uit Zenderen aan de de Msb. Op een boerenerf alhier zou de Eerw. Pater Justinus Meulendijks, sup-prior van het klooster der E.E. P.P. Carmelieten, die als goed schutter bekend stond op verzoek van den eigenaar een hond, die afgemaakt moest worden, met een geweer doodschieten Waar de hond niet direct na het schot dood was heeft Pater Meulendijks hem met de kolf van het geweer vermoedelijk den genadeslag willen geven, hierbij ging echter een tweede schot af, dat den pater in het onderlijf trof, waardoor hij doodelijk ge wond werd. Direct ontboden geneeskundige hulp uit Born en Hengelo kon niet baten, zoodat de Pater ten gevolge van veel bloedverlies eenige uren later, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, overleden is. Weer een doodelijk ongeluk. De engehuwde arbeider A. Steijn uit Brunssum, werd Dinsdagmiddag in de staatsmijn „Hendrik" door neervallende steenen getroffen, en bekwam daarbij zulke ernstige verwondingen, dat hij binnen enkele oogenblikken overleed. De staatsmijn „Hendrik" herfint iL*** haar,, steeds toenemend aantal doodelijke onge lukken langzamerhand een beruchten naam. te krijgen. De vorige week nog meldden wij twee dooden in deze mijn op één dag. I Geen persoonlijke ongelukken. Een der groote passagiersbooten van d. Heveafabriek die de toeristen van Arnhem naar de Westerbouwing en verder brengt, is in aanvaring gekomen met een Rotter- damsche boot de „Lekkerkerk". De Heveaboot werd in het midden ge troffen zoodat een groot lek ontstond en de boot begon te zinken. Aan boord brak een paniek uit. Gelukkig bevonden zich niet veel passagiers op het schip; zij werden zoo spoedig mogelijk dcor de andere boot op- genemen. De getroffen boot is tusschen de kribben vastgezet. De dienst ondervindt veel vertrtaging. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan verkeerd gegeven of begrepen signalen. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Verschillende personen licht gewond Woensdagmiddag te ongeveer 3 uur is een auto uit Vlissingen, waarin 7 perso nen waren gezeten, op den Koudekerk- schenweg, geslipt en tegen een boom ge reden. Verschillende der inzittenden zijn licht gekwetst. Onder hen bevindt zich me vrouw Mulder, de echtgenoote van een der directeuren van de Maatschappij „Zee land". De auto is aan de rechterzijde zwaar beschadigd. Toch kon men, daar de motor door het ongeval niet geleden had zonder hulp den terugtocht ondernemen. Den gewonden werd direct geneeskuiw dige hulp verleend. Een 17-jarige jongen gedood. Dinsdagavond omstreeks 7 uur had op den Velperweg te Arnhem een ernstig on geluk plaats. De 16-jarige T. Benschop, wonende in de Driekoningendwarstraat, reed op een rijwiel in de richting Velp, op het frame meevoerende den 17-jarigen Joh. Reulink, woonachtig op den Rosendaal- schenweg. Zij werden ingehaald door 'n motorwa gen van lijn 4, en grepen zich vast aan een stang van het achferbalcon. Benschop ge raakte daardoor zijn stuur kwijt, beiden vielen. Reulink geraakte onder den bijwa gen van de tram, werd een eind meege sleurd, en werd ten slotte met ernstige in wendige verwondingen opgenomen. Hij werd een naburige woning binnenge dragen en overleed eenige oogenblikken daarna. Het lijk is naar hef Stedelijk Zie kenhuis vervoerd. Benschop kreeg ontvellingen; hij werd in hetzelfde ziekenhuis verbonden. BERLIJN, 6 Aug. Naar de bladen melden, zijn nabij Pretoria en op verscheidene plaat sen in den Oranje Vrijstaat nieuwe diamant» velden ontdekt. LONDEN, 6 Aug. De Parijsche correspon dent van de „Daily Mail" meldt, dat volgens een nog onbevestigd bericht, Abd-el-Krim afgevaardigden naar Frankrijk heeft gezon den om te trachten vrede te sluiten. LONDEN, 6 Aug. In Wales is het tot ern stige botsingen gekomen tusschen stakende mijnwerkers en werkwilligen. Talrijke perso nen werden gewond. Hedenmorgen zijn po- litie-versterkingen gezonden. Talrijke agenten werden ernstig gewond. De politie herstelde de orde. PARIJS, 6 Aug. Oud-premier Poincaré heeft een beroep gedaan op de Fransche na tie. om in te teekenen op de nieuwe leening, welke naar hij hoopt het land zal leiden naar den weg tot financieel hersteL KANSAS-CITY, 6 Aug. 3 personen zijn ge dood en 3 anderen worden vermist, terwijl 10 personen gewond werden bij een transport wagenbotsing in het hartje van de stad. SOFIA, 6 Aug. Volgens een later bericht zijn bij de ontploffing in het munitie-depot bij Plevna, slechts 2 personen gedood en 2 ern. stig gewond. Een botsing met een trein in de Haarlemmermeer. De heer A. v. D„ wonende te Hoofddorp, is Maandagavond bij den onbewaakten spooroverweg Sloterweg-Nonrd met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een passeerenden personentrein. De heer v. D. kwam om ongeveer 8 uur van de boerderij van zijn vader aan den Sloterweg en reed in flinke vaart in de richting van den Kruis weg naar zijn woning te Hoofddorp. Blijkbaar verkeerde hij in de meening dat de trein, welke tegen kwart voor acht in Hoofddorp moet arriveeren, reeds gepas seerd was, doch hierin vergiste hij zich want' de personentrein was door een oponthoud in Amstelveen ruim een half uur over tijd Bij den overweg gekomen zag hij plotse ling den trein passeeren en botste met zijn motorrijwiel tegen een der wagens. De machinist liet den trein oogenblikke- tijk stoppen en toen bleek dat de heer v. D. er zelf wonder boven wonder heelhuids was afgekpmen en hoegeöaamd geen letsel had bekomen. Het motorrijwiel was echter totaal vernield en is later in een vrachtauto naar Hoofddorp vervoerd. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3